TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата на Грузија одлучила олимписката делегација да не ги напушти Игрите во Пекинг

Нетпрес - 10.08.2008

Владата на Грузија донела решение да ја остави националната олимписка делегација на Игрите во Пекинг, пренесува агенцијата "Интерфакс".

Втор натпреварувачки ден на Олиписките игри во Пекинг

Нетпрес - 10.08.2008

Американскиот пливач Мајкл Фелпс го подобри светскиот рекорд на 400 метри мешано, кој самиот тој го постави на 29–ти јуни во рамките на квалификациите за Олимписките игри. Новиот светски рекорд изнесува 4 минути, 3 секунди и 84 стотинки, што претставува подобро постигнување за повеќе од 1 секунда.

Деби настап на македонските олимпијци во Пекинг

Нетпрес - 10.08.2008

Свое деби на овогодинешните 29-ти ЛОИ во Пекинг имаа и македонските олимпијци. Прв од македонските преставници настапи пливачот Михајло Ристовски во дисциплината на 200 метри слободно, која ја исплива со време од 1 минута, 57 секунди и 45 стотинки, што беше доволно за второто место во првата ...

Ристовски со нов личен рекорд

Нетпрес - 10.08.2008

Македонските спортисти ги започнаа своите настапи на ОИ во Пекинг. Прв на олимписките борилишта во Пекинг денес, во првата квалификациска група во пливачката дисциплината на 200 метри слободно се појави Михајло Ристовски.

Паѓаат светските рекорди во Пекинг

Кирилица - 10.08.2008

Мајкл Фелпс, најдобриот пливач во моментов беше првиот кој најави дека ќе паѓаат временските бариери во вториот натпреварувачки ден. Тој покажа дека е најдобар и дека може да исплива до нов светски рекорд во дисциплината 400 метри мешано.

Владата ќе го штити дигнитетот на олимпијците

Форум - 10.08.2008

Иако и досега Олимписките игри биле место за политички препукувања, првпат во историјата на олимпизмот имаме ситуација кога официјално од една држава, во случајов Грција, да се врши притисок за оспорување на идентитетот и името под кое настапуваат македонските олипмијци.

Спектакуларен почеток на 29-ите Летни Олимписки Игри

А1 - 09.08.2008

Неверојатно шоу приредија Кинезите на отворањето на Олимписките игри денеска во Пекинг. Аудио визуелниот спектакл што ја претстави древна, но и блескавата епоха на модерна кина го следеа во живо 100-тина државници од целиот свет.

Во Пекинг убиен Американец

А1 - 09.08.2008

Роднина на тренерот што ја предводи американската одбојкарска репрезентација на Олимписките игри е убиен денеска во Пекинг, а уште еден член на истото семејство е повреден, соопшти Американскиот олимписки комитет.

На олимписките игри во Пекинг се случи првото убиство

Канал5 - 09.08.2008

Жртва на олимписките игри во Пекинг – убиен е американски турист, а негова пријателка е повредена. Инцидентот се случил во кула во Пекинг – позната туристичка атракција. Напаѓачот бил 47-годишен Кинез кој потоа се самоубил скокајќи од кулата.

Македонските спортисти ќе останат во Пекинг

Утрински - 09.08.2008

Македонија ќе ги преземе сите мерки да го зачува дигнитетот на оние што го бранат македонското знаме Владата не може да ги повлече, ниту да сугерира да се повлечат македонските спортисти од Олимпијадата во Пекинг, затоа што тоа е одлука на МОК.

Ни оф за ФИРОМ во Пекинг

Време - 09.08.2008

Државниот врв нема да реагира до Меѓународниот олимписки комитет и до домаќините на Олимпијадата во Пекинг, Кина, за учество на нашиот тим под референцата ФИРОМ.

Неподнослива леснотија на учествувањето

Време - 09.08.2008

Државата нема да реагира на атакот на грчката политика на Олимписките игри во Пекинг да не се споменува македонското име, нација и народ. Објаснувањето на државниот врв е дека така било на изминатите две олимпијади (од кои последната во Атина), па немало причина за нервоза. Тоа ни станало навика.

Груевски не гледал потреба да оди во Пекинг

Утрински - 09.08.2008

Груевски не гледал потреба да оди во Пекинг Според премиерот Никола Груевски, Олимписките игри во Пекинг и не биле таков настан на кои било задолжително присуството на политичарите.

Црвениот тепих во Пекинг не е за нас

Утрински - 09.08.2008

Над 80 лидери на земји и кралски семејства беа најавени да присуствуваат на вчерашната церемонија на отворањето на Олимписките игри 2008 во Пекинг. Најпознатите и најмоќните политичари од светската сцена се таму, почнувајќи од Џорџ Буш до Владимир Путин, Никола Саркози и други.

ФИРОМ – прв златен медал за Грција во Пекинг

Канал5 - 09.08.2008

Тоа што во Македонија беше оценето како компромис во Грција е успех во битката за името. Грчките медиуми ликуваат по вчерашното дефилирање на македонските спортисти под привременото име на свеченото отворање на олимписките игри во Пекинг.

ГРЦИТЕ ГИ ИСПОЛИТИЗИРАА И ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ!

Сител - 09.08.2008

ОФИЦИЈЛАНАТА ТАБЛА БИЛА ПРОМЕНАТА БЕЗ ЗНАЕЊЕ НА НА МАКЕДОНСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ГРЦИТЕ ГИ ИСПОЛИТИЗИРАА И ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ! Само 1 час пред свеченото отворање на олимписките игри во Пекинг, организаторите одлучиле да го сменат банерот на македонските олимпијци и тоа без нивно знаење.

ВО ПЕКИНГ УБИЕН АМЕРИКАНСКИ ТУРИСТ

Сител - 09.08.2008

Американски турист е убиен во Пекинг, а неговата придружничка и уште една жена туристички водич се ранети. Убиството го извршил 47-годишниот Кинез Танг Јонгминг. Потоа напаѓачот се самоубил - потврдуваат кинески официјални извори.

Пливачот Фелпс собори рекорд во Пекинг

Макфакс - 09.08.2008

Американскиот пливач Мајкл Фелпс го собори денеска сопствениот олимписки рекорд во квалификациската трка на 400 метри мешан стил на Летните Олимписки Игри во Пекинг.

Штипјани со голем интерес ја следат Олимпијадата

Нетпрес - 09.08.2008

Олимписките игри во Кина, штипјани ќе ги следат повеќе, од било кога. Освен за гледање, како што јавува дописникот на Нетпрес, Олимпијадата е предизвик и за работа. За неа се подготвени и угостителите. На неколку од досегашните Олимписки игри учествувале штипјани. Прв е борачот Симеон Шутев.

ТВ НЕТ: Делегацијата на Скопје во Пекинг предупредена да не извикува “Македонија“

Нетпрес - 09.08.2008

Делегацијата на ПЈРМ на Олимпијадата во Пекинг до последен момент се обидуваше да се претстави под уставното име “Република Македонија“, објавува грчката телевизија НЕТ.

Проблемот со името дополнителен стимул за македонските олимпијци за остварување што подобри резултати

Нетпрес - 09.08.2008

Извонредно, спектакуларно отварање на Летните олимписки игри во Пекинг со учество на околу 22.000 изведувачи, со користење на најмодерни ласерски уреди и сценарио од кое застанува здивот.

Мајкл Фелпс постави нов олимписки рекорд

Нетпрес - 09.08.2008

Американскиот пливач Мајкл Фелпс го започна настапот на Олимписките игри во Пекинг. Фелпс победи во квалификациската серија на 400 метри мешан стил, подобрувајќи го олимпискиот рекорд на дисциплината со време од 4:07.82 минути.

Две олимписки злата за Кина и по едно за Чешка, Шпанија, Романија, Јужна Кореја и САД

Нетпрес - 09.08.2008

Домаќинот Кина непосредно по стартот на Игрите, започна да ја оправдува и улогата на фаворит за освојување на најмногу медали на Олимпијадата, освојувајќи два од оние најпосакуваните.

ПЈРМ под грчки притисок

BBC - 08.08.2008

Македонија на Олипијадата учествува со седуммина спортисти. Тие денес во Пекинг се претсавија под името ПЈРМ, издејствувано по грчките реакции против употребата на уставното име Република Македонија.

Владата на Груевски-дома

BBC - 08.08.2008

Во Пекинг нема претставник од македонскиот државен врв. Премиерот Никола Груевски денес во Охрид одговори дека други задолженија ги попречиле властите да заминат на големиот меѓународен настан во Кина.

Бакојани: Атина ќе интервенира ако на ОИ се користи „Македонија“

А1 - 08.08.2008

Атина ќе побара итна интервенција од страна на Меѓународниот олимписки комитет ако македонските спортисти на отворањето на Олимписките игри во Пекинг дефилираат под името Македонија, изјави денеска во кинескиот главен град, грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани.

Отворена 29-та Олимпијада во Кина

BBC - 08.08.2008

Церемонијата се одржува на осмиот ден од осмиот месец во 2008 година, што во Кина се смета за поволен симбол на напредокот. Околу 60 светски лидери и достоинственици доаѓаат во главниот град на Кина, кој е под големо обезбедување.

Македонија настапи како ФИРОМ на ОИ

А1 - 08.08.2008

Кина со компромис се обиде да го надмине спортско-дипломатскиот скандал што го приреди Грција, коja вчера од официјален Пекинг и од МОК побара Македонија да биде ФИРОМ, а членовите на националниот тим да не бидат Македонци.

Прес на Владата за името со кое земјава се претставува во Пекинг

Канал5 - 08.08.2008

За случувањата во Пекинг во врска со името на земјава прес конференција одржа вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски. Еве ги поентите: - Апелираме до нашиот јужен сосед да овозможи духот на олимпизмот и духот на спортскиот натпревар да си го најде своето реално место - на ЛОИ во Пекинг.

Грција прави проблем и на Олимпијадата

Утрински - 08.08.2008

Атина протестира поради употребата на зборовите Македонија и Македонци Димитар Чулев Владата и Олимпискиот комитет на Грција упатија протест до Организацискиот комитет на Летните олимписки игри во Пекинг поради користењето на зборовите Македонија и Македонци при официјалното претставување на ...

На "Птичје гнездо" сепак под БЈРМ

Вест - 08.08.2008

Малубројната македонска олимписка репрезентација вчера на отворањето на 29. Летни олимписки игри во Пекинг на стадионот "Птичје гнездо" продефилира под името Поранешна Југословенска Република Македонија и покрај надежите дека тоа ќе се случи под уставното име.

Перфектна глупост

Вест - 08.08.2008

1 Овој текст го пишувам под голем притисок. Наместо да мислам интензивно на Црвенковски, Груевски, Заев и компанија, сакав да гледам отворање на Олимпијадата во Пекинг. Барем малку да се почувствувам како дел од светот. Да бидам таму каде што вчера беше цел свет.

Игрите можат да почнат

Време - 08.08.2008

Вниманието на целиот свет на 8 август, во осум часот и осум минути по кинеско, 14 часот по македонско време, ќе биде свртено кон Пекинг, главниот град на најмногубројната земја во светот, Кина.

Компромис во Пекинг – Македонија настапи под кодот МКД, а потоа под привременото име

Канал5 - 08.08.2008

Компромис во Пекинг – на отворањето на летните олимписки игри македонската спортска делегација се појави 13-та, во групата држави чии имиња почнуваат на М, но на таблата стоеше привременото име – Поранешна Југословенска Република Македонија. Пред името беше испишана меѓународната кратенка МКД.

Атина ќе бара интервенција ако на Олимпијадата во Пекинг се користат имињата Македонија и Македонци

Канал5 - 08.08.2008

Пекинг, 8 август (МИА) - Атина ќе побара итна интервенција од страна на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), ако македонските спортисти на отворањето на Олимпоските игри во Пекинг дефилираат под името Македонија, изјава денеска во кинескиот главен град грчкиот министер за надворешни работи Дора ...

ВО ПЕКИНГ -ТА ОЛИМПИЈАДА

Телма - 08.08.2008

Летните олимписки игри, 29 по ред во 112 години долгата традиција на модерниот олимпизам, официјално ќе бидат отворени денеска на 8 август во 20 часот и 8 минути, на свечената церемонија на Националниот стадион во Пекинг - на светската јавност познат под името „Птичје гнездо“.

Почеток на Олимписките игри во Пекинг

Макфакс - 08.08.2008

Спектакуларна церемонија го означува почетокот на 29-тите Летни Олимписки Игри, на стадионот „Птичје гнездо“ во кинескиот град Пекинг. Церемонијата траеше три и пол часа. Неверојатното шоу беше поделено на два дела.

Грчки стравови за името на отворањето на Олимпијадата

Макфакс - 08.08.2008

Грција стравува дека Македонија под своето име ќе излезе денеска на церемонијата на отворањето на Олимпијадата во Пекинг, со дозвола на организаторите на игрите. Претседателот на Грчкиот олимписки комитет за стравовите на Атина го „предупредил“ Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

Грција поднела службен протест поради користење на уставното име на Македонија на Олипијадата

Нетпрес - 08.08.2008

Грција поднела службен протест до Организацискиот комитет на Олимписките игри во Пекинг поради тоа што е најавено дека македонските спортисти на отворањето на Олимпоските игри во Пекинг ќе дефилираат под името Македонија, а не под името ПЈРМ, соопштува “Навтемборики”.

АТИНА ЌЕ БАРА ИНТЕРВЕНЦИЈА ОД ИОК АКО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПЕКИНГ БИДАТ КОРИСТЕНИ ИМИЊАТА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИ

Сител - 08.08.2008

АТИНА ЌЕ БАРА ИНТЕРВЕНЦИЈА ОД ИОК АКО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПЕКИНГ БИДАТ КОРИСТЕНИ ИМИЊАТА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИ Атина ќе побара итна интервенција од страна на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), ако македонските спортисти на отворањето на Олимпоските игри во Пекинг дефилираат под името ...

Олимписките игри може да почнат

Нетпрес - 08.08.2008

Свечената церемонија на отворањето на 29-те Олимписки игри во Пекинг почна денеска во 20:08 часот по локално, односно 14:08 по средноевропско време на преполниот стадион "Птичје гнездо".

Владата реагира за случувањата околу македонската делегација на Олимписките игри

Нетпрес - 08.08.2008

Владата на Македонија денеска официјално реагираше за случувањата околу македонската делегација, предводена од Македонскиот олимписки комитет на летните Олимписки игри во Пекинг.

ГРЦИЈА СО СЛУЖБЕН ПРОТЕСТ ДО ЛОИ

Сител - 08.08.2008

Грција поднела службен протест до Организацискиот комитет на Олимписките игри во Пекинг поради уптреба на Уставното име I поради тоа што е најавено дека македонските спортисти на отворањето на Олимписките игри во Пекинг ќе дефилираат под името Македонија, а не под името ПЈРМ.

Ли Нин ќе го запали олимпискиот пламен

Нетпрес - 08.08.2008

Олимпискиот пламен на церемонијата на отворањето на Игрите во Пекинг ќе го запали легендарниот кинески гимнастичар Ли Нин, повеќекратен светски и олимписки шампион во осумдесетите години од минатиот век.

Отварање на 29-тите ЛОИ во Пекинг

Макфакс - 08.08.2008

Дваесет и деветите Олимписки игри денеска свечено ќе бидат отворени на спектакуларното архитектонско чудо, стадионот „Птичје гнездо“ во Пекинг.

Владата ја потсетува Грција на олимпизмот

Кирилица - 08.08.2008

Апелираме до нашиот јужен сосед да овозможи духот на олимпизмот и духот на спортскиот натпревар да си го најде своето реално место на летните олимписки игри во Пекинг.

Кина нема право на ОИ

Вечер Прес - 08.08.2008

Повеќе илјади Тибетанци учествуваа во антикинески демонстрации во главните градови на Индија и Непал во знак на протест оти во Пекинг се одржуваат Олимписките игри. На улиците на Њу Делхи излегоа околу 4.000 Тибетанци, меѓу кои и монаси кои извикуваа оти Кина нема право на Олимпијада, пренесува МИА.

И во Пекинг со ФИРОМ

Вечер Прес - 08.08.2008

Македонските претставници на отворањето на Олимпијадата во Пекинг се појавија под референцата - ПЈРМ, а не со уставното име.

Олимписката архитектура авангардна и футуристичка

Н.Македонија - 08.08.2008

Олимписките игри во Пекинг се веќе одамна почнати – во разиграноста на архитектонските идеи. Комплексот наречен „Олимпик грин“, местото на кое ќе се одржи спортскиот настан на годината, ќе ги остави посетителите без здив со луцидните и футуристички архитектонски остварувања.

Македонија на ОИ сепак ќе биде претставена со БЈРМ

А1 - 07.08.2008

Протестот што го упатиле грчката Влада и Олимпискиот комитет на јужниот сосед до организаторите на игрите се однесува на употребата на зборовите „Македонија“ и „Македонци“ за време на официјалното претставување на спортистите, како и на официјалните публикации на Пекинг 2008.

На ОИ, 640 Британци на државен трошок

А1 - 07.08.2008

Вкупно 640 лица, од кои 200 се од владината администрација, а другите од Би-Би-Си на државен трошок ќе патуваат и ќе престојуваат во Кина за време на одржувањето на Олимписките игри, што почнуваат утре во Пекинг, јави дописникот на МИА од Лондон.

Македонец во Пекинг

BBC - 07.08.2008

Во Пекинг веќе отпатуваа македонски спортисти, претставниците на олимписки комитет, а и по некој турист. Но, на помалку од еден ден пред почетокот на игрите промените во градот можеби најдобро може да ги опише македонецот Никола Томиќ, кој таму живее скоро 9 години.

АТИНА ПРОТЕСТИРА ПОРАДИ УПОТРЕБИТЕ НА ЗБОРОВИТЕ МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИ НА ОЛИМПИЈАДАТА

Телма - 07.08.2008

АТИНА ПРОТЕСТИРА ПОРАДИ УПОТРЕБИТЕ НА ЗБОРОВИТЕ МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИ НА ОЛИМПИЈАДАТА Владата и Олимпискиот комитет на Грција упатија протест до Организацискиот комитет на Летните олимписки игри во Пекинг поради користењето на зборовите Македонија и Македонци при официјалното претставување на ...

Атина протестира поради употребата на зборовите Македонија и Македонци на Олимпијадата во Пекинг

Канал5 - 07.08.2008

Атина, 7 август (МИА) - Владата и Олимпискиот комитет на Грција упатија протест до Организацискиот комитет на Летните олимписки игри во Пекинг поради користењето на зборовите Македонија и Македонци при официјалното претставување на спортистите од Република Македонија, како и во текстови  објавени ...

Олимпискиот дух не може да биде параван за проблемите во Кина

Канал5 - 07.08.2008

Погледот на светот наредните две и пол недели ќе биде свртен кон Кина, но не само поради спортскиот аспект на летните олимписки игри.

Грчката олимписка делегација ја посети македонската

Кирилица - 07.08.2008

Македонските олимпијци се наоѓаат во олимпиското село во Пекинг, а според информациите од Кина, тие во текот на вчерашниот ден биле посетени од страна на шефот на грчката делегација.

Олимписките игри галопирачки се развиваат

Кирилица - 07.08.2008

Во 1896 година во Атина, се одржани првите модерни олимписки игри, на кои учествувале 245 спортисти, исклучиво мажи од 15 држави, а на последните игри во Атина учествуваа 10.625 спортисти кои се натпреварувале во 28 спорта.

Над 80 светски лидери ќе присуствуваат на отворањето на Олимписките игри

Нетпрес - 07.08.2008

Преку 80 светски лидери ќе присуствуваат на свечената церемонија по повод отворањето на Олимписките игри во Пекинг на 8 август. Кинеските власти поканиле околу 100 лидери, но дел од поканетите решиле да ја бојкотираат церемонијата на отворањето од политички причини.

Олимпијадата започна со женски фудбал

Кирилица - 07.08.2008

Олимписките игри 2008 година во Пекинг стартуваа со натпреварите во женски фудбал. И покрај тоа што официјалното отворање започнува во петок, веќе започнаа возбудувањата. Во реприза на минатогодишното мундијалско финале, во групата „Ф“ Германија и Бразил одиграа натпревар без голови.

Двете Кореи одвоено на отворањето на ОИ во Пекинг

Нетпрес - 07.08.2008

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Жак Рог, изјавил дека на цереонијата на отворањето на Олимписките игри во Пекинг, спортистите на Јужна и Северна Кореја нема да дефилираат заедно како во претходните два случаи во Сиднеј и Атина, откако претставниците на двете држави не успеале да ...

Протерани поради транспаренти во Кина

Макфакс - 07.08.2008

Кинеските власти депортирале четворица странци, кои покрај Олимпискиот стадион во Пекинг, развиле транспарент со натпис за независност на Тибет.

ГРЦИЈА ПРОТЕСТИРА ДО КИНА ЗА ЗБОРОВИТЕ МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНИЈА

Сител - 07.08.2008

ГРЦИЈА ПРОТЕСТИРА ДО КИНА ЗА ЗБОРОВИТЕ МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНИЈА Владата и Олимпискиот комитет на Грција упатија протест до Организацискиот комитет на Летните олимписки игри во Пекинг поради користењето на зборовите Македонија и Македонци при официјалното претставување на спортистите од Република ...

Федерер го напушта Олимпиското село во Пекинг

Нетпрес - 07.08.2008

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер бил принуден да го напушти Олимпиското село во Пекинг, поради големото внимание што неговото присуство го предизвикувало кај останатите спортисти, објави руската новинска агенција РИА Новости.

Олимписко примирје помеѓу Македонија и Грција

Н.Македонија - 07.08.2008

Во древната Олимпија, на островот Пелопонез, кога се одржувале Античките олимписки игри војните престанувале. Се закопувале воените секири и сите граѓани ги следеле борбите во петобој, борење во слободна става, тупаничење, трки со бојни коли...

Засилена безбедност пред Олимписките игри во Пекинг

А1 - 06.08.2008

Три дена пред почетокот на Олимписките игри, кинеските власти ги засилија мерките за безбедност, посебно по нападот во североисточна Кина во кој се убиени 16 полицајци. Зголемено полициско присуство е посебно видливо во автономниот регион Ујгур, каде се случи нападот на полициската станица.

Фудбалерите не мора да играат на Олимпијадата

BBC - 06.08.2008

Тренерот на аргентинската фудбалска репрезентација рече дека се' уште има намера да го повика Лионел Меси, играчот на шпанска Барселона, и покрај судското решение дека овој клуб има право да му забрани да игра на Олимпијадата во Пекинг.

Факелот се ближи до Олимпијадата

BBC - 06.08.2008

Олимпискиот факел го минува својот последен круг во Кина. Толпата со резвиорени знамиња го поздрави неговото излегување од Забранетиот град, а меѓу оние кои денеска го презедоа факелот е и NBA ѕвездата Јао Минг кој доби топол пречек од насобраните луѓе.

Кои се исламистите што ја „нападнаа“ Кина пред Олимпијадата

Утрински - 06.08.2008

Со навремен и според сите мерила дивјачки напад, еден од најзадушуваните конфликти во светот излезе пред очите на јавноста ПЕКИНГ - Полицијата допрва треба да потврди кој стои зад комбинираниот бомбашки напад и напад со нож во кој беа убиени 16 нивни колеги во Кашгар, далечен град во близина на ...

“Тајмс“: Шпионски игри во Пекинг

Нетпрес - 06.08.2008

Британските државни службеници, кои ќе присуствуваат на отворањето на Олимписките игри во Пекинг, пред две недели биле повикани на разговори во Ми5, објавува денеска лондонски “Тајмс“.

Далај Лама ги поддржа олимписките игри во Пекинг

Макфакс - 06.08.2008

Тибетанскиот духовен лидер во егзил, Далај Лама, денеска изрази поддршка за Олимписките игри во Пекинг, и покрај недоразбирањето со кинеските власти поради политиката на Пекинг кон Тибет.

Фелпс: Најдобри игри до сега

Нетпрес - 06.08.2008

Американецот Мајкл Фелпс, кој важи за најдобар пливач на денешницата, изјавил дека претстојните Олимписки игри во Пекинг, според негово мислење, ќе бидат најдобро организирани до сега.

Кина уапси странски државјани за подршка на Тибет

Макфакс - 06.08.2008

Четири странски државјани уапсени се денеска за време на демонстрациите за поддршка на Тибет, одржани во близина на олимпискиот стадион во пекинг, два дена пред свеченото отворање на Олимпијадата.

Спортскиот суд одлучил дека клубовите можат да не ги пуштат фудбалерите во Пекинг

Нетпрес - 06.08.2008

Спортскиот суд одлучил дека клубовите можат да не ги пуштат фудбалерите во Пекинг Меѓународниот спортски суд од Лаусан одлучил дека клубовите не се должни да ги пуштаат своите фудбалери на Олимписките игри, и имаат право да ги вратат од Пекинг.

Пливачот Михајло Ристовски жив среќен, се сликал со Ана Ивановиќ!

Н.Македонија - 06.08.2008

Македонскиот пливач и олимпиец Михајло Ристовски е најсреќен човек на планетата. Успеал да ја „улови“ српската тенисерка во Олимпиското село во Пекинг Ана Ивановиќ и да се слика со неа, па на неговата радост и немало крај.

Кина гарантира безбедност за Олимпијадата

BBC - 05.08.2008

Кинеските власти велат дека може да гарантираат оти Олимписките игри, кои почнуваат во Пекинг во петок, ќе се одржат мирно, и покрај нападот во северо-западната покраина Синкјанг во кој загинаа 16 полицајци.

ОЛИМПИСКИОТ ФАКЕЛ ВО ПЕКИНГ

Телма - 05.08.2008

Олимпискиот оган денеска пристигна во Пекинг и во наредните три дена ќе помине по улиците на главниот кинески град. Со олимпискиот факел в петок на стадионот „Птичје гнездо“ ќе биде запален олимпискиот оган.

Олимпискиот факел пристигна во Пекинг

Канал5 - 05.08.2008

Пекинг, 5 август (МИА) - Олимпискиот оган денеска пристигна во Пекинг и во наредните три дена ќе помине по улиците на главниот кинески град. Со олимпискиот факел в петок на стадионот „Птичје гнездо“ ќе биде запален олимпискиот оган.

Олимпискиот оган стигна во Пекинг

Кирилица - 05.08.2008

Овие три дена тој ќе кружи околу кинеската метропола за во петок да се пресели на стадионот „Птичјо гнездо“ каде ќе биде официјално запален за да го означи стартот на Олимпијадата 2008. Кој ќе го внесе оганот и кој ќе го запали, е строго чувана тајна.

ОИ во Пекинг со најмногу спортисти и со најмногу жени

Макфакс - 05.08.2008

Олимписките игри во Пекинг ќе претставуваат „камен темелник“ на олимпиското движење бидејќи на нив ќе учествуваат повеќе земји и повеќе жени натпреварувачи од било кога. Ова вчера го оцени претседателот на Меѓународниот олимписки комитет(МОК) Жак Рог, на само три дена пред почетокот на игрите.

Продадени илјадници лажни билети за Олимпијадата

Нетпрес - 04.08.2008

Љубители на спортот од целиот свет биле жртви на интернет измама со која биле продадени илјадници фалсификувани влезници за Олимписките игри во Пекинг. Меѓународниот олимписки комитет (МОК) денеска соопшти дека ќе покрене акција за запирање на интернет измамата.