TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународната слика за Македонија по евентуално неуспешен импичмент

Алсат-М - 19.06.2016

Неуспехот на импичментот за претседателот Ѓорге Иванов, што беше очигледно од неговото иницирање, уште повеќе го влошува имиџот на Македонија пред меѓународниот фактор. Ова е оценката на аналитичарот Агим Јонуз, кој вели дека меѓународната заедница ...

Курир: Заев продолжува да се крие зад аболицијата за криминал тежок осум милиони евра

Канал5 - 18.06.2016

Заев продолжува да се крие зад аболицијата за криминал тежок осум милиони евра, пишува порталот „Курир“. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера потврди дека нема намера да поднесе лично барање до претседателот Ѓорге Иванов за укинување на аболицијата со ...

Заев продолжува да се крие зад аболицијата за криминал тежок осум милиони евра

Курир - 18.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера потврди дека нема намера да поднесе лично барање до претседателот Ѓорге Иванов за укинување на аболицијата со која Бранко Црвенковски го спаси од кривична одговорност за криминал тежок осум милиони евра поврзан со ...

Заев продолжува да се крие зад аболицијата за криминал тежок осум милиони евра

Нетпрес - 18.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера потврди дека нема намера да поднесе лично барање до претседателот Ѓорге Иванов за укинување на аболицијата со која Бранко Црвенковски го спаси од кривична одговорност за криминал тежок осум милиони евра поврзан со ...

Заев се изјасни: НЕМА НАМЕРА да бара повлекување на аболицијата за криминалот тежок 8 милиони евра!

Пулс24 - 18.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера потврди дека нема намера да поднесе лично барање до претседателот Ѓорге Иванов за укинување на аболицијата со која Бранко Црвенковски го спаси од кривична одговорност за криминал тежок осум милиони евра поврзан со ...

Може ли Иванов да поништи одлука за аболиција донесена од Црвенковски?

Локално - 17.06.2016

Може ли од законска и правна гледна точка актуелниот претседател Ѓорге Иванов, да повлече помилување донесено од друг претседател од пред 8 години? Не е сосема јасно Постои ли уставна можност, претседателот Ѓорге Иванов да ја укине аболицијата за ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Вечер - 17.06.2016

Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека иницијативата на опозицијата е несонована, додека СДСМ и ДУИ останаа на ставот според кој, претседателот мора да сноси одговорност за помилувањето и треба да биде отповикан Заврши и ...

Трет ден расправа во Собранието за импичмент на Иванов

Р.С.Европа - 16.06.2016

Пратениците трет ден расправаат по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од опозицијата. Според мнозинството, таа е уставна и согласно законите, а според ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Утрински - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

За понеделник закажана нова расправа за импичмент на Иванов

МКД - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Вест - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Либертас - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

+инфо - 16.06.2016

Пратениците од владејачкото мнозинство оценија дека иницијативата на опозицијата е несонована, СДСМ и ДУИ побараа Иванов да биде отповикан. Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов.

Дискусија на раб на инцидент во Собранието за импичментот на Иванов

ТВ21 - 16.06.2016

Вжештена атмосфера во Собранието на третиот ден од расправата за утврдување одговорност на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Обраќањето на Љупчо Димовски од Социјалистичката партија предизвика негодување кај опозицијата.

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Канал5 - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

СОБРАНИЕ НА РМ: Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Телеграф - 16.06.2016

Расправата по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија почна во понеделникот Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов.

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Алфа - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието Tрајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот ...

Трет ден расправа за импичментот на Иванов

Канал5 - 16.06.2016

Тешки обвинувања паднаа меѓу народните избраници од власта и опозицијата на денешниот тред ден расправа за импичмент на претседателот Ѓорѓе Иванов. Тужбите и заканите беа само само дел од декорот на седницата.

Пратениците ќе ја продолжат расправата за импичмент на Иванов в понеделник

Локално - 16.06.2016

Без конечен исход заврши и третиот ден од расправата во Собранието за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, а продолжението на седницата спикерот Трајко Вељаноски го закажа за понеделник.

Трет ден расправа во Собранието за импичмент на Иванов

Локално - 16.06.2016

Пратениците денеска трет ден расправаат по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од опозицијата. Според мнозинството, таа е уставна и согласно законите, а ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Репортер - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Press24 - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

По три дена расправата за импичмент на Иванов продолжува в понеделник

Фактор - 16.06.2016

Веќе три дена во Собранието се расправа за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението на седницата претседателот Трајко Вељаноски го закажа за в понеделник. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека иницијативата на СДСМ е неоснована.

Пратениците ќе ја продолжат расправата за импичмент на Иванов в понеделник

Мета - 16.06.2016

Без конечен исход заврши и третиот ден од расправата во Собранието за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, а продолжението на седницата спикерот Трајко Вељаноски го закажа за в понеделник.

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Lider - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Трет ден расправа во Собранието за импичмент на Иванов

Сител - 16.06.2016

Пратениците денеска трет ден расправаат по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од опозицијата. Според мнозинството, таа е уставна и согласно законите, а ...

Продолжи расправата за импичментот на Иванов во Парламентот

Сител - 16.06.2016

Трет ден жестока собраниска дебата и меѓусебни обвинувања за импичмент на претседателот Иванов. Пратениците од СДСМ сметаат дека со помилувањата Иванов го прекршил Законите и Уставот. Сметаат дека е недозволиво претседателот без никаква судска ...

Расправата за импичмент на Иванов продолжува во понеделник

Сител - 16.06.2016

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека ...

Може ли Иванов да поништи одлука за аболиција донесена од Црвенковски?

Либертас - 15.06.2016

Пишува: Александра Денковска Постои ли уставна можност, претседателот Ѓорге Иванов да ја укине аболицијата за лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за случајот „Глобал“? Откако Иванов ги укина сите аболиции , дел од провладините медиуми го повикуваат Заев да ...

Може ли Иванов да поништи одлука за аболиција донесена од Црвенковски?

Репортер - 15.06.2016

Може ли од законска и правна гледна точка актуелниот претседател Ѓорге Иванов, да повлече повилување донесено од друг претседател од пред 8 години? Не е сосема јасно Пишува: Александра Денковска Постои ли уставна можност, претседателот Ѓорге Иванов ...

Демократски сојуз: Ограничување на правата на претседателот

Телма - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународенуглед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

СДСМ бара оставка од Иванов

Телма - 14.06.2016

Ѓорге Иванов има личен интегритет нула. Неговата одлука за помилување на 56 политичари и нивни соработици не е донесена во согласност со уставот и законите, туку под партиски притисок и уцена, велат од СДСМ и бараат оставка.

Собраниска дебата за импичмент на Иванов

24 Вести - 14.06.2016

Опозицијата бара лекарска дијагноза за претсетдтаелот Ѓорге Иванов, владејачкото мнозинство тврди -шефот на државата постапува државнички. Пратениците втор ден распрваат за предлогот за импичмент за Иванов.

Демократски сојуз бара ограничување на правата на претседателот

Утрински - 14.06.2016

Партијата на Павле Трајанов смета дека се потребни уставни промени за изборот на претседател, но и укинување на привилегиите на поранешните претседатели Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да ...

СДСМ бара поддршка од сите пратеници за импичментот

Утрински - 14.06.2016

Собранието во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Демократски сојуз: Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед

МКД - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Вест - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Продолжува собраниската расправа за импичмент на Иванов

Кајгана - 14.06.2016

Собранието денеска, продолжува со расправата по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од СДСМ, а поддржана од владејачката ДУИ.

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Либертас - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Демократскиот сојуз бара ограничување на правата на претседателот

+инфо - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде претседател на ...

(ВИДЕО) Богоев: Дајте дијагноза за Иванов!

Либертас - 14.06.2016

„Челници на вашата партија правеле криминал, правеле изборна измама, правеле се во насока Иванов да биде избран за претседател, за потоа преку него да бидат аболицирани и на раат да си ги трошат украдените пари, пари на граѓаните.

ДС: Ограничување на правата на претседателот

Либертас - 14.06.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 ...

Орцев: Иванов сакаше да ги спаси криминалците од власта, затоа мора да си оди ВИДЕО

+инфо - 14.06.2016

Пратеникот Орцев на собраниската седница за импичмент на Иванов. Пратеникот Панче Орцев зборуваше на седницата во Собранието на која се расправа за предлогот за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Богоев: Дајте дијагноза за Иванов

А1 On - 14.06.2016

Челници на вашата партија правеле криминал, правеле изборна измама, правеле се во насока Иванов да биде избран за претседател, за потоа преку него да бидат аболицирани и на раат да си ги трошат украдените пари, пари на граѓаните.

Демократскиот сојуз бара ограничување на правата на Иванов

А1 On - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Орцев: Иванов сакаше да ги спаси криминалците од власта, затоа мора да си оди

А1 On - 14.06.2016

Ѓорге Иванов кога помилува на 12 април знаеше дека помилува, дека аболира реални криминалци. Криминалци кои земале провизии, рушеле згради, апселе политички противници, криеле убиства, уништувале фирми, делеле тендери.

Стефан Богоев: Очекував да дадете дијагноза за Иванов, а не грчевито да го браните! ВИДЕО

+инфо - 14.06.2016

Денеска во Собранието се одржува жестока дебата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Од вас како пратеник очекував во име на граѓаните да побарате одговорност од претседателот на државата, а од вас како лекар да дадете дијагноза за Иванов, но ...

Да се укинат возачот, персоналот и кабинетот за поранешните претседатели на РМ

Сакам да кажам - 14.06.2016

Привилегиите на претседателот на Македонија по напуштањето на функцијата да се укинат, да му се остави само платата доживотна и канцеларија без персоналот што сега му следува, канцеларијата да му биде во Собранието на РМ, а да нема посебен кабинет ...

Илиоски: Уставно право e на Иванов да помилува

ТВ21 - 14.06.2016

Уставно прво и должност на претседателот на државата е да дава аболиција ако смета дека во одреден период се загрозени државните интереси на Македонија, изјави во емисијата „10 минути„ Зоран Илиоски претседател на собраниската комисија за утврдување ...

Власта и опозицијата во клинч за одговорноста на Иванов

ТВ21 - 14.06.2016

Власта и опозицијата втор ден во клинч по иницијативата на СДСМ за утврдување одговорност на шефот на државата. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, сметаат дека со дадените помилувања, Иванов не го прекршил уставот и законите.

Дeмократски сојуз: Претседателот да го бира парламентот

Точка - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Канал5 - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

СОБРАНИЕ НА РМ: Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Телеграф - 14.06.2016

Пратениците од опозицијата во текот на расправата побараа правна, законска и политичка одговорност на Иванов за неговите постапки Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105.

Втор ден расправа за импичмент на претседателот Ѓорѓе Иванов

Канал5 - 14.06.2016

Втор ден во собранито пратениците расправаат за импичмент на претседателот Ѓорѓе Иванов. Опозицијата бара политичка, правна и морална одговорност од шефот на државата за аболицијата на 56 -те граѓани.

Ласовска: Комисијата убаво се изјасни дека Иванов нема направено прекршок на Уставот

Курир - 14.06.2016

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денес во вториот ден од расправата за импичмент на Претседателот Ѓорѓе Иванов реплицирајќи на колегите од СДСМ истакна дека Претседателот во ниту еден момент не го прекршил Уставот со помилувањата кои што ги ...

ДС: Ограничување на правата на Претседателот, тројца досега ја злоупотребија аболицијата

Локално - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Продолжува собраниската расправа за импичментот на Иванов

Макфакс - 14.06.2016

Собранието; во вторник, продолжувасо расправата по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од СДСМ, а поддржана од владејачката ДУИ.

Павле Трајанов бара ограничување на правата на Иванов

Репортер - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Дeмократски сојуз: Претседателот да го бира парламентот

Макфакс - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Репортер - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Правата на претседателот да се ограничат – бара Демократски сојуз

Фактор - 14.06.2016

Од Демократскиот сојуз сметаат дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде претседател на Република Македонија. Од партијата велат дека расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за ...

ДС: Ограничување на правата на Иванов

Стандард - 14.06.2016

Демократскиот сојуз смета дека Ѓорге Иванов нема кредибилитет и меѓународен углед и натаму да биде Претседател на Република Македонија. Расправата во Парламентот за одговорноста на Ѓорге Иванов, поради одлуката за аболиција на 56 лица, покажа дека ...

(ВИДЕО) Богоев: Дајте дијагноза за Иванов

Репортер - 14.06.2016

Челници на вашата партија правеле криминал, правеле изборна измама, правеле се во насока Иванов да биде избран за претседател, за потоа преку него да бидат аболицирани и на раат да си ги трошат украдените пари, пари на граѓаните.

(ВИДЕО)Орцев: Иванов сакаше да ги спаси криминалците од власта, затоа мора да си оди

Бриф - 14.06.2016

Обраќање на пратеникот Панче Орцев во однос на предлогот за покренување на постапка за утврдување на одговорност на Претседателот на Република Македонија. Ѓорге Иванов кога помилува на 12 април знаеше дека помилува, дека аболира реални криминалци.

Ласовска: Аблицијата на Иванов е уставна

Нетпрес - 14.06.2016

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денес во вториот ден од расправата за импичмент на Претседателот Ѓорѓе Иванов реплицирајќи на колегите од СДСМ истакна дека Претседателот во ниту еден момент не го прекршил Уставот со помилувањата кои што ги ...

Орцев: Иванов сакаше да ги спаси криминалците од власта, затоа мора да си оди

Репортер - 14.06.2016

Ѓорге Иванов кога помилува на 12 април знаеше дека помилува, дека аболира реални криминалци. Криминалци кои земале провизии, рушеле згради, апселе политички противници, криеле убиства, уништувале фирми, делеле тендери.

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Press24 - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

За импичментот на Иванов се расправа втор ден, се бара негова оставка

Фактор - 14.06.2016

Пратениците во Собранието втор ден расправаат за предлогот за импичмент за шефот на државата, Ѓорѓе ...

Собраниската дебата за импичментот на Иванов продолжува утре

Мета - 14.06.2016

По денешната бурната расправа за импичментот на претседателот Ѓорге Иванов, пратениците со дискусија ќе продолжат утре. Власта и опозицијата веќе втор ден дебатираат дали Иванов треба да понесе одговорност за одлуката за помилување и нејзиното ...

Расправата за предлогот за импичмент на Иванов продолжува утре

Lider - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 105. седница втор ден расправаше за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Втор ден расправа за предлогот за импичмент на претседателот Иванов

Lider - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 105. седница втор ден расправа за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Ласовска: Комисијата убаво се изјасни дека Иванов нема направено прекршок на Уставот

Lider - 14.06.2016

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, денеска во вториот ден од расправата за импичмент на Претседателот Ѓорѓе Иванов реплицирајќи на колегите од СДСМ истакна дека Претседателот во ниту еден момент не го прекршил Уставот со ...

Продолжува собраниската дебата за импичмент на Иванов

Сител - 14.06.2016

Пратениците и денеска расправаат за предлогот за импичмент на претседателот Иванов. Според пратениците од ВМРО ДПМНЕ Уставот е јасен и е ист за сите, претседателот постапил според правата и должностите предвидени во законите и уставот и со одлуката ...

Втор ден расправа за предлогот за импичмент на претседателот Иванов

Сител - 14.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 105. седница втор ден расправа за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, поднесена од пратениците од опозицијата.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

24 Вести - 13.06.2016

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Телма - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Собранието ќе одлучува за одговорноста на Иванов за аболицијата

Нова ТВ - 13.06.2016

Предлогот за импичмент на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, поддржан од пратеничката група на ДУИ, денеска ќе биде разгледан на пленарна седница во Собранието.

За и Против импичмент на Иванов

Нова ТВ - 13.06.2016

Образложувајќи го предлогот за импичмент на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, а поддржан од пратеничката група на ДУИ и независните пратеници, Рената Дескоска порача дека никој не смее да биде над ...

Пратениците со спротивни ставови за импичментот на Иванов

Телма - 13.06.2016

Институцијата претседател на државата, што треба да биде симбол на нацијата, единството и државноста, се претвори во беден симбол на груевизмот. Поради масовната аболиција, со која Ѓорге Иванов узурпираше надлежност на Собранието, тој треба да сноси ...

Импичментот на Иванов пред пратениците

24 Вести - 13.06.2016

Претстедателот Ѓорге Иванов ги прекрши Уставот и законите и стана симбол на „груевизмот“, со одлуката за 107 помилувања на 56 лица донесени во еден ден, обвинија од опозицијата. Во образложението за предлогот за импичмент на Иванов, поднесен од ...

Собранието одлучува за импичмент на Иванов

Телма - 13.06.2016

Институцијата претседател на државата, што треба да биде симбол на нацијата, единството и државноста, се претвори во беден симбол на груевизмот. Поради масовната аболиција која се претвори во амнестија, тој треба да сноси политичка и правна ...

На собраниска седница предлогот за импичмент на Иванов

Р.С.Европа - 13.06.2016

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105 седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Алсат-М - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на Иванов на собраниска седница

Утрински - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Образот на Иванов на тапет во Собранието

Р.С.Европа - 13.06.2016

Власта и опозицијата со спротивни ставови околу одговорноста на претседателот Ѓорѓе Иванов која е на дневен ред во Собранието. Експертите не се сомневаат дека импичментот нема да помине. Опозиција: За СДСМ, кој ја иницираше постапката за импичмент, ...

Опозицијата бара оставка од Иванов

Утрински - 13.06.2016

Александра М. Митевска Оставка од претседателот Ѓорге Иванов за наесен да се одржат заедно вонредни парламентарни и претседателски избори бараше денеска опозицијата во Собранието, на првиот ден од расправата за иницијативата за импичмент поради ...

ДУИ: Иванов да се повлече без оглед на исходот од гласањето

Алсат-М - 13.06.2016

Никој не смее да биде над Уставот и законите и обврска на пратениците е да се врати изгубената доверба на граѓаните во законодавниот дом. Вака пратеничката од СДСМ Рената Дескоска го започна разгледувањето на предлогот за импичмент против ...

Рамадани: Иванов докажа оти е во служба на ВМРО

Алсат-М - 13.06.2016

Импичментот на Претседателот Ѓорѓе Иванов тешко дека ќе помине, имајќи предвид дека мнозинството во Собранието го имаат партиите на власт. Но, и покрај тоа, одговорноста од него треба да се бара бидејќи тоа би било во корист за угледот на самата ...

Пратениците ќе го разгледуваат предлогот за импичмент на Иванов

МКД - 13.06.2016

На 105-та седница во Парламентот денеска од 12 часот ќе се разгледува предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов кој го поднесе опозициската СДСМ, а го поддржија и пратениците на ДУИ.

СДСМ не отстапува за оставка на Иванов, ВМРО-ДПМНЕ со легалистички пристап го брани претседателот

МКД - 13.06.2016

Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, Иванов со своето неуставно, незаконско, неодговорно и арбитрарно однесување, долеа масло на огнот и ја продлабочи кризата. Тој со дадените аболиции сакаше да ги затвори вратите за ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Идивиди - 13.06.2016

Скопје, 13 јуни 2016 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

ТВ21 - 13.06.2016

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на ...

Пратениците денеска ќе го разгледуваат предлогот за импичмент на Иванов

Академик - 13.06.2016

Комисијата за оценување го оцени предлогот како неоснован. За да помине на пленарна седница, предлогот треба да го поддржат 82 пратеници. Собранието доколку го изгласа извештајот, за Иницијативата за импичмент треба да се произнесе и Уставниот суд.

Предлогот за импичмент на претседателот пред пратениците

+инфо - 13.06.2016

Евентуалната одлука за почнување постапка пред Уставниот суд за утврдување на одговорноста на претседателот, треба да ја донесат најмалку 82 пратеници Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105.

Предлогот за импичмент на Иванов денеска на пленарна седница

Капитал - 13.06.2016

Собранието денеска ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорѓе Иванов. За одлука за почнување постапка пред Уставниот суд за утврдување одговорност на претседателот, потребни се ...

Предлогот за импичмент на Иванов пред пратениците

Кајгана - 13.06.2016

Предлогот за одговорност на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, поддржан од пратеничката група на ДУИ, во понeделник, ќе биде разгледан на пленарна седница во Собранието.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

А1 On - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Пратениците одлучуваат за одговорноста на Иванов

Фокус - 13.06.2016

На денешната седница на Собранието, пратениците ќе расправаат по предлогот на опозицијата за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов за колективното помилување.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Либертас - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот на собраниска седница

Правдико - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Пратениците ќе го разгледуваат предлогот за импичмент на Иванов

Тера - 13.06.2016

На 105-та седница во Парламентот денеска од 12 часот ќе се разгледува предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов кој го поднесе опозициската СДСМ, а го поддржија и пратениците на ...

(ВИДЕО) Дескоска: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

Либертас - 13.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на пратеничката Рената Дескоска од СДСМ во однос на Предлогот за покренување на постапка за утврдување на одговорност на Претседателот на Р.Македонија. „Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, ...

Дескоска: Иванов направи поделба на недопирливи политичари и обични смртници

+инфо - 13.06.2016

Единствена светла точка што произлезе од неразумното однесување на Иванов се протестите на граѓаните ширум Македонија, Шарената револуција. Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, Горѓе Иванов со своето неуставно, незаконско, ...

(ВИДЕО) Дескоска: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

А1 On - 13.06.2016

Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, Горѓе Иванов со своето неуставно, незаконско, неодговорно и арбитрарно однесување, долеа масло на огнот и ја продлабочи кризата.

Собранието ја почна расправата по Предлогот за импичмент на претседателот Иванов

Идивиди - 13.06.2016

Скопје, 13 јуни 2016 (МИА) - Собранието на Република Македонија на денешната 105. седница ја почна расправата по Предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, а поддржан од пратеничката група на ДУИ.

Собранието одлучува за импичмент на Иванов

Либертас - 13.06.2016

Институцијата претседател на државата, што треба да биде симбол на нацијата, единството и државноста, се претвори во беден симбол на груевизмот. Поради масовната аболиција која се претвори во амнестија, тој треба да сноси политичка и правна ...

Алити: Претседателот има грижа на совест

ТВ21 - 13.06.2016

Отсуството на претседателот Иванов на денешната седница за импичмент во Собранието, предизвика остри реакции кај пратениците од опозицијата. Рафиз Алити од ДУИ вели дека претседателот Иванов треба да поднесе оставка, затоа што го прекршил законот и ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Канал5 - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

ИСХОДОТ ИЗВЕСЕН: Собранието ќе расправа за импичмент на претседателот Иванов

Телеграф - 13.06.2016

Опозицијата ја иницира постапката за импичмент на 13 април, ден по одлуката на претседателот Иванов за помилување 56 лица Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Алфа - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за одговорност на Иванов пред пратениците

Точка - 13.06.2016

Предлогот за одговорност на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, поддржан од пратеничката група на ДУИ, во понделник, ќе биде разгледан на пленарна седница во Собранието.

Димовски: Иванов има повеќе гласови одколку сите три партии потписници на иницијативата за импичмент (ВИДЕО)

Курир - 13.06.2016

На денешната собраниска расправа на кој што се зборува за импичментот за Претседателот Ѓорѓе Иванов, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека Иванов во ниту еден случај не го прекршил Уставот и законите и дека кога се отвора ...

ИМПИЧМЕНТ ЗА ИВАНОВ: Расправата трае, исходот извесен

Телеграф - 13.06.2016

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека СДСМ денес повторно манифестира една политичка дволичност и преку оваа иницијатива докажува дека на истиот Устав и на истите закони, но само со различен претседател, СДСМ има различен став Собранието на ...

Дескоска: По повлекувањето на аболициите, треба да следи оставка на Претседателот

Точка - 13.06.2016

Целта на постапката за импичмент за Претседателот Ѓорге Иванов, кој аболираше 56 политичари и нивни соработници, е враќање на принципите на одговорност, правда и еднаквост. Одговорност на ова Собрание е дали ќе го одбрани Уставот од противправните ...

Милошоски: Тоа што беше уставно за Бранко Црвенковски, според СДСМ не е уставно за Ѓорѓе Иванов

Курир - 13.06.2016

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш и денес е јасен. Не се согласуваме со таквиот политички чин бидејќи политички цениме дека не беше потребно да се превземе ова уставно основан потег. Затоа и денес тврдиме дека она што го направи претседателот Иванов , ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Курир - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

Стевананџија: Единствен македонски политичар кои што молел кај Иванов да биде аболициран е Зоран Заев

Курир - 13.06.2016

Пратеникот Димитар Стевананџија од собраниската говорница денес изјави дека иницијативата за импичмент која што ја поднесе СДСМ не поминала ниту кај граѓаните, ниту кај новинарите. -Образложението за импичментов и првиот говор беа доволни ...

Иванов на собраниска расправа за неговиот несуден импичмент

Локално - 13.06.2016

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Македонија.

Почна расправата за импичментот на Иванов: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

Локално - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија на денешната 105. седница ја почна расправата по Предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, а поддржан од пратеничката група на ДУИ.

Алити: Претседателот има грижа на совест

Локално - 13.06.2016

Отсуството на претседателот Иванов на денешната седница за импичмент во Собранието, предизвика остри реакции кај пратениците од опозицијата. Рафиз Алити од ДУИ вели дека претседателот Иванов треба да поднесе оставка, затоа што го прекршил законот и ...

Предлогот за импичмент на Иванов пред пратениците

Нетпрес - 13.06.2016

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов денес ќе се најде пред пратениците. Собранието на Република Македонија ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Press24 - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Вечер - 13.06.2016

Евентуалната одлука за почнување постапка пред Уставниот суд за утврдување на одговорноста на претседателот, треба да ја донесат најмалку 82 пратеници во Собранието на Македонија Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105.

Предлогот за одговорност на Иванов пред пратениците

Макфакс - 13.06.2016

Предлогот за одговорност на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, поддржан од пратеничката група на ДУИ, во понделник, ќе биде разгледан на пленарна седница во Собранието.

ИМПИЧМЕНТ НА ИВАНОВ: Ќе помине ли предлогот на СДСМ или не?

Фактор - 13.06.2016

Пратениците и денеска ќе расправаат за предлогот кој го поднесе опозицијата а се однесува на претседателот Иванов. Одлуката за почнување постапка пред Уставниот суд за утврдување на одговорноста на претседателот, треба да ја донесат најмалку 82 ...

Денеска пратениците на пленарна седница ќе расправаат за импичментот на Иванов

Мета - 13.06.2016

Денеска во рамки на 105. седница на Собранието, пратениците ќе расправаат по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Минатиот понеделник, комисијата за оценување на основаноста на ...

Собранието ќе расправа за импичментот на Иванов

Стандард - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на Ѓорѓе Иванов. Евентуалната одлука за почнување постапка пред Уставниот суд за ...

Речиси сите пратеници се пријавија да говорат за импичментот на Иванов

Мета - 13.06.2016

Почна собраниската расправа за предлогот за утврдување одговорност за претседателот Ѓорге Иванов, поднесен од СДСМ и од нивните коалициски партии, а за збор се пријавија речиси сите пратеници.

Бранко смееше сè, Иванов мора да ги праша

Вечер - 13.06.2016

СДСМ денес повторно манифестрира една политичка дволичност и преку оваа иницијатива докажува дека на истиот Устав и на истите закони, но само со различен претседател, СДСМ има различен став.

Димовски: Иванов има повеќе гласови одколку сите три партии потписници на иницијативата за импичмент

Press24 - 13.06.2016

На денешната собраниска расправа на кој што се зборува за импичментот за Претседателот Ѓорѓе Иванов, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека Иванов во ниту еден случај не го прекршил Уставот и законите и дека кога се отвора ...

Дескоска: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

Стандард - 13.06.2016

Со повлекувањето на дадените аболиции Ѓорге Иванов призна дека згреши. Призна дека неговите мотиви беа тесно партиски, а не државнички. Призна дека неговото однесување беше крајно неодговорно.

Димовски: Иванов има повеќе гласови отколку сите три партии потписници на иницијативата за импичмент

Нетпрес - 13.06.2016

На денешната собраниска расправа на кој што се зборува за импичментот за Претседателот Ѓорѓе Иванов, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека Иванов во ниту еден случај не го прекршил Уставот и законите и дека кога се отвора ...

(ВИДЕО)Дескоска: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

Бриф - 13.06.2016

Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, Горѓе Иванов со своето неуставно, незаконско, неодговорно и арбитрарно однесување, долеа масло на огнот и ја продлабочи кризата.

(ВИДЕО) Дескоска: Повлекувањето на срамните аболиции да се заокружи со оставка на Иванов

Репортер - 13.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на пратеничката Рената Дескоска од СДСМ во однос на Предлогот за покренување на постапка за утврдување на одговорност на Претседателот на Р.Македонија. „Во ситуација кога земјата е во тешка политичка и уставна криза, ...

Собранието ја почна расправата по Предлогот за импичмент на Иванов

Press24 - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија на денешната 105. седница ја почна расправата по Предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, поднесен од пратениците на СДСМ, а поддржан од пратеничката група на ДУИ.

Дескоска: По повлекувањето на аболициите, треба да следи оставка на Претседателот

Макфакс - 13.06.2016

Целта на постапката за импичмент за Претседателот Ѓорге Иванов, кој аболираше 56 политичари и нивни соработници, е враќање на принципите на одговорност, правда и еднаквост. Одговорност на ова Собрание е дали ќе го одбрани Уставот од противправните ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Press24 - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

Милошоски: Тоа што беше уставно за Бранко Црвенковски, според СДСМ не е уставно за Ѓорѓе Иванов

Нетпрес - 13.06.2016

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш и денес е јасен. Не се согласуваме со таквиот политички чин бидејќи политички цениме дека не беше потребно да се превземе ова уставно основан потег. Затоа и денес тврдиме дека она што го направи Претседателот Иванов , ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Нетпрес - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

За опозицијата Иванов го прекршил Уставот, за ВМРО-ДПМНЕ работел законски

Фактор - 13.06.2016

Пратениците од опозицијата денеска во Собранието обвинија дека со аболицијата претседателот, Ѓорѓе Иванов го прекршил Уставот, а од ВМРО-ДПМНЕ го тврдеа спротивното дека работел согласно Уставот и Законот за помилување.

Собранието одлучува за импичмент на Иванов

Репортер - 13.06.2016

ституцијата претседател на државата, што треба да биде симбол на нацијата, единството и државноста, се претвори во беден симбол на груевизмот. Поради масовната аболиција која се претвори во амнестија, тој треба да сноси политичка и правна ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Lider - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Канал 77 - 13.06.2016

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница, каде ќе се расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Македонија.

Димовски: Иванов има повеќе гласови отколку СДСМ, ДУИ и ДПА заедно!

Пулс24 - 13.06.2016

На денешната собраниска расправа на кој што се зборува за импичментот за Претседателот Ѓорѓе Иванов, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека Иванов во ниту еден случај не го прекршил Уставот и законите и дека кога се отвора ...

Милошоски: СДСМ повторно манифестира политичка дволичност

Пулс24 - 13.06.2016

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш и денес е јасен. Не се согласуваме со таквиот политички чин бидејќи политички цениме дека не беше потребно да се превземе ова уставно основан потег. Затоа и денес тврдиме дека она што го направи претседателот Иванов , ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Пулс24 - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

Стеванаџија: Епитетот „мафијашка држава“, Македонија го добила уште со мафијашката приватизација и бркањето на 240 ...

Пулс24 - 13.06.2016

Пратеникот Димитар Стевананџија од собраниската говорница денес изјави дека иницијативата за импичмент која што ја поднесе СДСМ не поминала ниту кај граѓаните, ниту кај новинарите. -Образложението за импичментов и првиот говор беа доволни ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Lider - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

Стевананџија: Единствен македонски политичар кој молел кај Иванов да биде аболициран е Зоран Заев

Lider - 13.06.2016

Пратеникот Димитар Стевананџија од собраниската говорница денес изјави дека иницијативата за импичмент која што ја поднесе СДСМ не поминала ниту кај граѓаните, ниту кај новинарите. -Образложението за импичментов и првиот говор беа доволни ...

Милошоски: Тоа што беше уставно за Бранко Црвенковски, според СДСМ не е уставно за Ѓорѓе Иванов

Lider - 13.06.2016

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш и денес е јасен. Не се согласуваме со таквиот политички чин бидејќи политички цениме дека не беше потребно да се превземе ова уставно основан потег. Затоа и денес тврдиме дека она што го направи претседателот Иванов , ...

Мукоски: Преку импичментот за Иванов менторите во СДСМ сакаат да ги лечат личните фрустрации

Exclusive.mk - 13.06.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски денес на седницата на Собрание на која се расправа за иницијативата за импичмент на Ѓорѓе Иванов се обрати до опозицијата посочувајќи им дека и ова последно сценарио на СДСМ нема да помине бидејќи ...

Предлогот за импичмент на претседателот Иванов на собраниска седница

Сител - 13.06.2016

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 105. седница на која ќе расправа по предлогот на опозицијата за покренување постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Република Македонија.

Собранието расправа за импичмент на Иванов

Сител - 13.06.2016

Импичментот на Иванов поттикна жестока дискусија меѓу пратениците во македонскиот Парламент. На првиот ден од собраниската расправа за покренување постапка за утврдување на одговорноста на македонскиот претседател, предлагачите претставувани од ...