TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Г.г.стефан - инцидентот на Кале удар врз нашиот идентитет

Телма - 20.02.2011

Инцидентот на скопското Кале е удар врз македонскиот идентитет, смета поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Уривањето на објектот го поврза со повеќе децениското негирање на македонската историја и ...

На Фејсбук се пука со сите оружја!

Шпиц - 20.02.2011

Навреди на меѓуетничка основа вчера повторно масовно се појавија на социјалната мрежа Фејсбук, во новоформираните групи кои експресно собираа и над 1.000 „загреани“ националисти, за само неколку ...

Г.Г. Стефан: Случувањата на Кале – удар врз македонскиот идентитет и духовност

Форум - 20.02.2011

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, во последните случувања поврзани со изградбата на црквата-музеј на скопското Кале препознава нов обид за удар врз ...

Господин Господин Стефан:Ударот врз црквата музеј на Кале е удар врз македонскиот идентитет и духовност

Канал5 - 20.02.2011

Поглаварот на Македонската православна црква Господин Господин Стефан во последните случувања поврзани со уривањето на црквата музеј на скопско Кале гледа повторен обид за удар врз македонскиот ...

Обид за инцидент на Кале од обезбедувањето на Љубе

Сител - 20.02.2011

Од пиштол на полициски службеник било пукано вчера во старата скопска чаршија. Информациите на Сител ги потврдија од МВР.

Скопското Кале мирно и полно со полицајци

Вечер Прес - 20.02.2011

Силно полициско обезбедување на скопското Кале, во центарот и на уште неколку пунктови во градот овозможи саботата да помине мирно и без никакви собири.

Г.Г. Стефан: Случувањата на Кале – удар врз македонскиот идентитет и духовност

Точка - 20.02.2011

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, во последните случувања поврзани со изградбата на црквата-музеј на скопското Кале препознава нов обид за удар врз ...

„Комитите“ им испратија порака на политичарите

Press24 - 20.02.2011

„Додека вие (ДПМНЕ - СДСМ) продавате демагогија, другите ја остваруваат својата идеологија“ е главната порака која навивачката група ја испрати до политичарите на вчерашниот ракометен меч во СРЦ Кале ...

Г.Г. Стефан: Ударот врз црквата на Кале е удар врз македонскиот идентитет

Курир - 20.02.2011

Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан смета дека последните случувања поврзани со уривањето на црквата музеј на скопско Кале претставуваат повторен обид за удар врз ...

На скопското Кале - мирно

А1 - 19.02.2011

Стотина полицајци и специјалци ги обезбедуваа Комитетите до спортската сала на Кале. За натпреварот во ракомет меѓу Вардар Про и Копенхаген беа ангажирани специјални единици на МВР по најавите за ...

Напнат мир под Кале

Deutsche Welle - 19.02.2011

Тврдината Кале е опкружена од сите видови на полициски специјалци, со борбени и предупредувачки возила, со целосна опрема и контрола на сите пристапни патишта кон спорниот музејски објект, што беше ...

МВР превзема мерки да не се повторат инцидентите на Кале

Р.С.Европа - 19.02.2011

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија презема мерки со цел да не се повторат минатонеделните меѓу етнички инциденти на Скопското Кале, јави дописникот на Радио Слободна Европо од ...

На Кале мирно - „врие“ од полиција

Р.С.Европа - 19.02.2011

Околу скопската тврдина има засилено полициско обезбедување, а припадници на Министерството за внатрешни работи се присутни на повеќе места низ градот, по минатонеделните случувања и најавите на ...

Фото на неделата - Кале

Вест - 19.02.2011

Камења, стапови, ножеви, министри, заменици-министри, градоначалници, комити, шверцери, Албанци, Македонци, верници, знамиња, цркви, полиција...

Македонија - Наместо на Кале, удрете на секс

Вест - 19.02.2011

Ако сакате да имате поамбициозни и посреќни деца, овој викенд водете љубов, препорачуваат нумеролозите. Викендов е идеален за зачнување, затоа што според калкулаторот за терминот за породување, ...

Полициските сили распоредени, на Кале мирно

Утрински - 19.02.2011

Неизвесно е дали денеска ќе има протести на скопското Кале, за и против изградбата на црквата музеј, а кои изминатите неколку дена се организираа преку социјалните мрежи на Интернет.

Кале денеска се брани од насилниците

Дневник - 19.02.2011

Изминатите два дена на „Фејсбук“ стивнаа повиците за нови македонско-албански пресметки, но остана стравот сцените од неделата да не ни се повторат денеска Апели за откажување на секакви собири на ...

Политичарите повикаа на смирување

Н.Македонија - 19.02.2011

Осуда за настаните предизвикани од изградбата на музеј-црквата на скопската тврдина Кале и повик за почитување, смирување и заштита на меѓуетничките односи во државата упати Комитетот за односи меѓу ...

Собир спорт свадба

Н.Македонија - 19.02.2011

Четвртото „с“ за спокојство е најпосакуваниот квалитет за денешниов ден, кој во најава носи три настани на Кале - официјално ненајавен собир, најавен меѓународен ракометен натпревар и свадба на ...

На Кале мирно, полициски специјалци распоредени низ Скопје

Идивиди - 19.02.2011

Неизвесно е дали денеска ќе има протести на скопското Кале, за и против изградбата на црквата музеј, а кои изминативе неколку дена се организираа преку социјалните мрежи на Интернет.

На Кале мирно, полициски специјалци распоредени низ Скопје

Сител - 19.02.2011

Неизвесно е дали денеска ќе има протести на скопското Кале, за и против изградбата на црквата музеј, а кои изминативе неколку дена се организираа преку социјалните мрежи на Интернет.

Комитетот за односи меѓу заедниците со осуда за инцидентот на Кале

МРТ - 19.02.2011

Милчо Велески Меѓуетничките односи и соживотот во Македонија немаат алтернатива. Одговорноста за стабилни односи меѓу заедниците е заедничка и не смее да биде предмет на дневно-политички ...

Комитите одат на Кале само да гледаат ракомет

Сител - 19.02.2011

Од навивачката група се оградија од секакво учество во протестите кои беа најавувани преку социјалните мрежи. Комитите денеска најавуваат присуство во Спортскиот центар Кале, каде нивниот ракометен ...

Навивачите мирно на натпревар, полиција како никогаш до сега

Сител - 19.02.2011

Околу 500 навивачи со песна се упатија кон Спортскиот Центар Кале придружувани од огромен број претставници на специјалната полиција.

ФОТО: На Кале мирно, полициски специјалци распоредени низ Скопје

Точка - 19.02.2011

Неизвесно е дали денеска ќе има протести на скопското Кале, за и против изградбата на црквата музеј, а кои измнативе неколку дена се организираа преку социјалните мрежи на Интернет.

Неколку помали групи дошле на скопското Кале, но веднаш си заминале

Нетпрес - 19.02.2011

Неколку помали групи момчиња се упатиле кон скопското Кале, денеска околу пладне, но за кратко време се разотишле откако увиделе дека таму нема никој, освен патроли на МВР, дознава Нетпрес од ...

Скопје под полициска опсада

Курир - 19.02.2011

Ситуацијата засега е мирна. Нема никакви официјални најави за протести. Полициски екипи се распоредени низ неколку позиции во Скопје, поради безбедносни причини, информира МВР, пренесува Нетпрес.

На Кале има само полиција

Press24 - 19.02.2011

На скопското Кале пристап има само полицијата Специјалните полициски единици се единствените кои имаат пристап до скопското Кале. Сите пристапи за граѓаните се забранети.

Комити: На Кале ќе одиме само на ракомет

Press24 - 19.02.2011

Од навивачката група се оградија од секакво учество во протестите кои беа најавувани преку социјалните мрежи. Комитите денеска најавуваат присуство во Спортскиот центар Кале, каде нивниот ракометен ...

Навивачите мирно на натпревар, полиција како никогаш до сега

Press24 - 19.02.2011

Околу 500 навивачи со песна се упатија кон Спортскиот Центар Кале придружувани од огромен број претставници на специјалната полиција Без нарушувања на јавниот ред и мир навивачите се движеа од ...

Кале на раздорот!

Inpress - 19.02.2011

Скопје, 19. февруари 2011 (ИНПРЕС) Седум дена по немилите настани кои малку фалеше да отворат нова страна во македонската (неславна) историја, скопско Кале денеска е симбол на нашата колективна немоќ ...

„Разбуди се“ за Кале

А1 - 18.02.2011

„Разбуди се“ не планира да организира или да учествува во протести претстојниот викенд. Невладината ги повика сите Албанци да не бидат дел од такви собири.

Нулта толеранција за насилниците

Deutsche Welle - 18.02.2011

Македонската полиција соопшти дека остро ќе му се спротивстави на секој обид за предизвикување нови судири на скопското Кале, по најавите на групи Албанци и Македонци дека денеска повторно ќе се ...

Политичарите ги анализираа настаните од Скопско Кале

Телма - 18.02.2011

Комитетот за односи меѓу заедниците денеска упати апел за смирување на тензиите поврзани со настаните од минатиот викенд на Скопското Кале.

„Разбуди се“: Не планираме никакви протести на Кале

Форум - 18.02.2011

Невладината организација „Разбуди се“, којашто беше дел од неделниот инцидент на Кале, денеска од пред споменикот на Скендербег соопшти дека не планираат протести или демонстрации овој викенд и ги ...

„Разбуди се“:Не планираме никакви протести на Кале

Кајгана - 18.02.2011

Невладината организација „Разбуди се“, која што беше дел од неделниот инцидент на Кале, денеска од пред споменикот на Скендербег соопшти дека не планираат протести или демонстрации овој викенд и ги ...

Интеретничкиот комитет го осуди инцидентот на Кале

Форум - 18.02.2011

Осуда за инцидентот на Кале и апел до политичките партии инцидентот да не се користи за други политички цели, се дел од заклучоците од денешната седница на Kомитетот за односи меѓу заедниците на која ...

„Разбуди се“:Не планираме никакви протести на Кале

МРТ - 18.02.2011

Невладината организација „Разбуди се“, која што беше дел од неделниот инцидент на Кале, денеска од пред споменикот на Скендербег соопшти дека не планираат протести или демонстрации овој викенд и ги ...

„Разбуди се“: Не планираме никакви протести на Кале

Точка - 18.02.2011

Невладината организација „Разбуди се“, која што беше дел од неделниот инцидент на Кале, денеска од пред споменикот на Скендербег соопшти дека не планираат протести или демонстрации овој викенд и ги ...

Комитетот го осуди инцидентот на Кале, но не одговори кој е генераторот на кризата

Точка - 18.02.2011

Осуда за инцидентот на Кале и апел до политичките партии инцидентот да не се користи за други политички цели. Ова се дел од заклучоците од денешната седница на Kомитетот за односи меѓу заедниците на ...

СДУ: Воздржаност од учество на Кале

Нетпрес - 18.02.2011

Во поглед на утрешните најави за повторување на немилите сцени од минатиот викенд на скопското Кале, Социјалдемократската Унија апелира до граѓаните на државата да се воздржат од било какво учество ...

ВМРО-Народна: Осуда за настаните што ја дестабилизираат земјата

Нетпрес - 18.02.2011

ВМРО-Народна партија јавно ги осудува сите обиди за стихијно организирање на настани кои може да ја дестабилизираат и безбедносно да ја втурнат Македонија во неизвесна иднина.

ВМРО-НП: Партиите да се оградат од собирот на Кале

Курир - 18.02.2011

Во врска со најавите за утрешно собирање на скопско Кале, ВМРО- Народна партија се јави со соопштение. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

Јанкулоска: Апел за воздржаност од учество во најавените собири на Кале

Нетпрес - 18.02.2011

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска упати апел до сите поединци и групи кои размислуваат да се вклучат на неофицијалните настани најавени за утре на скопското Кале да не го ...

“Разбуди се“: Не организираме протести на Кале викендов

Нетпрес - 18.02.2011

Невладината организација “Разбуди се“ денеска информираше дека викендов не планираат никакви протести или демонстрации на скопското Кале, и ги повика сите Албанци и други граѓани да не станат дел од ...

СДУ: Да се избегне учеството на Кале

Курир - 18.02.2011

Социјалдемократската унија апелира до граѓаните да се воздржат од какво било учество на настани најавени за утре на скопското Кале и ги повикува верските заедници да се воздржат од коментари.

Партиите апелираат на воздржаност од учество на Кале

Курир - 18.02.2011

По најавите дека некои граѓани преку социјалните мрежи органзиираат собир за утре на скопско Кале, дел од политичките партии испратија апел за воздржување од учество на истиот.

СДУ повика на воздржаност од учество на Кале

Inpress - 18.02.2011

Скопје, 18. февруари 2011 (ИНПРЕС) Во поглед на утрешните најави за повторување на немилите сцени од минатиот викенд на скопското Кале, СДУ апелира до граѓаните на државата да се воздржат од било ...

ВМРО НП - Ги осудуваме сите обиди за дестабилизирање на државата

Inpress - 18.02.2011

Скопје, 18. февруари 2011 (ИНПРЕС) По повод најавите за утрешните собирања на Скопското Кале, до институциите на системот одговорни за јавниот ред и мир во државата и до политичките партии во ...

Зошто и што се случуваше на Кале?

BBC - 17.02.2011

Неделниот инцидент на скопската тврдина во кој учествуваа поддржувачи и противници на владиниот проект за изградба на црква-музеј и натаму е предмет на анализа и на реакции во Македонија.

Од македонскиот печат, 17.02

BBC - 17.02.2011

Пописот, здравството и политичките случувања на насловните страници на денешниот печат. „Попис како за во 1903“ е насловот во ШПИЦ по одлуката на шестмина албански и двајца членови од турската ...

Археолозите бараат да се чуе и нивниот глас за Кале

Утрински - 17.02.2011

Археолозите се поделени во ставовите околу изградбата на црквата-музеј на скопското Кале. По инцидентот на Кале, со реакција се јави Македонското археолошко научно друштво (МАНД), осудувајќи го ...

Нема да се наруши политичката стабилност

Н.Македонија - 17.02.2011

Изет Меџити, градоначалникот на општината Чаир, смета дека одговорност за настанот од минатата недела треба да преземат оние што ги предизвикале проблемите Муса Џафери Инцидентот на скопската тврдина ...

За кој партиски тим играат навивачките групи?

Н.Македонија - 17.02.2011

Излетите на навивачките групи под закрилата на лажниот патриотизам и национална омраза и нетрпеливост се закана за мирот и безбедноста во земјава и може да предизвикаат сериозни конфликти во ...

Опасни навивачки игри

Н.Македонија - 17.02.2011

Јавна тајна е дека секоја од партиите сака да има влијание врз дејствувањето на овие групи, преку „симулирање“ незадоволство, а за да се постигне несигурност кај граѓаните, но и да се одвлече ...

Патот кон...Кој го пали меѓуетничкиот оган?

Алсат-М - 17.02.2011

Последниот инцидент на Кале, злоупотребата на малолетни деца за политички цели како и зголемувањето на меѓуетничките тензии, беа тема на вечерашнава емисија „Патот кон...“.

Кривична пријава за 60 лица, за инцидентот на Кале

МРТ - 17.02.2011

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 60 лица вклучени во инцидентот што во неделата се случи на Кале.

Ахмети: Не ни требаат жртви, ова може да се реши со дијалог

Вечер Прес - 17.02.2011

Инцидентот на скопско Кале не е толку драматичен, смета претседателот на ДУИ, Али Ахмети. -Не ни треба губење на човечки животи за прашања за кои можеме да се договориме, за прашања кои може да се ...

Бошкоски: За нов инцидент на Калето власта ќе сноси одговорност

eReporter - 17.02.2011

И покрај соопштението на ДПМНЕ да се прикаже некој друг како организатор на настаните на Скопското кале, предупредуваме дека организатори на немирите најавувани за сабота се челниците на ДПМНЕ кои ...

Бошковски - Ги уверувам Груевски и Ахмети дека македонците и албанците веќе никој нема да ги врати во рововите

Inpress - 17.02.2011

Скопје, 17. февруари 2011 (ИНПРЕС) И покрај соопштението на ДПМНЕ да се прикаже некој друг како организатор на настаните на Скопското кале, предупредуваме дека организатори на немирите најавувани за ...

Младите на Кале - топовско место

А1 - 16.02.2011

Младите на Кале топовско месо на политичарите. Она што не можат тие да си го дозволат го проектираа преку нив. Со тупаници, камења, ножеви, палки младите се бореа за и против изградба црква-музеј на ...

Џафери-инцидентот на Кале нема да ја наруши политичката состојба

Р.С.Европа - 16.02.2011

Министерот за локална самоуправа Муса Џафери изјави денеска дека коалиционите партнери ќе вложат енергија и волја за да бидат зачувани меѓуетничките односи, а инцидентот на Кале нема да ја наруши ...

Кривични пријави за 60 учесници во инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 16.02.2011

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска изјави денеска дека ќе бидат поднесени кривични пријави за 60 учесници во инцидентот на Кале, откако вчера биле идентификувани уште 30 лица.

Триесетмина осомничени

Утрински - 16.02.2011

Триесет луѓе се осомничени за инцидентот на скопското Кале. Од МВР најавија дека во наредните денови ќе поднесат кривични пријави за учество во толпа.

Tврдината -археолошка гордост

Утрински - 16.02.2011

Скопската тврдина претставува споменик на култура од прва категорија и подлежи на строгите меѓународни критериуми за негова заштита и презентација, тврдат археолозите.

Поднесени 60 кривични пријави за Кале

Утрински - 16.02.2011

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, соопшти дека МВР денес до Јавното обвинителство ќе достави 60 кривични пријави за учесници кои се идентификувани во инцидентот кој во неделата ...

ДУИ не верува дека меѓуетничките односи можат да се нарушат

Телма - 16.02.2011

ДУИ не верува дека инцидентот на скопското кале може да ги наруши меѓуетничките односи, но бараат од сите политички партии да бидат внимателни во реакциите за овие насилства.

Планот е скопската тврдина да стане музеј

Дневник - 16.02.2011

На местото на сегашната кафеана треба да никне музеј на скопската тврдина. Таму ќе бидат изложени артефактите откриени на целиот локалитет, независно од која култура потекнуваат Спасот на скопската ...

Полицијата ги следи заканите преку „Фејсбук“

Дневник - 16.02.2011

„На Кале ќе се случи македонска Сребреница“ е една од повеќето заканувачки пораки објавени деновиве на социјалната мрежа „Фејсбук“, која ја раздвижи полицијата да преземе мерки против лицата што ...

Ем потпалувачи ем пожарникари

Дневник - 16.02.2011

Во чија режија и според чие сценарио беше воениот филм „Републиката во пламен - битка за Тетовското кале“ (2001)? Кој сака да снима продолжение - „Битка за Скопското кале“? Пироманијата е ментално ...

МВР се пресметува со фејсбук-воините

Н.Македонија - 16.02.2011

Графиконот го покажува интензитетот на интернет комуникацијата на 10 февруари кога се случи уништувањето на конструкцијата на црквата - музеј Тензиите што почнаа минатиот четврток на Кале, очекувано, ...

„Делиите” и „гробарите” ќе ја спасуваат верата на „комитите”

Шпиц - 16.02.2011

Навивачите на српските фудбалски клубови „Црвена звезда” и „Партизан” најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 ...

Кривична пријава за 60 лица за инцидентот на Кале

Кајгана - 16.02.2011

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 60 лица вклучени во инцидентот што во неделата се случи на Кале.

Нови 30 кривични за „Кале“

Алсат-М - 16.02.2011

Уште 30 нови лица на листата осомничени во немирите во неделата на Скопското кале. Министерката за внатрешни работи најави покренување на кривични пријави за сите 60 лица.

Ахмети:Инцидентот на Кале не е толку драматичен

Алсат-М - 16.02.2011

Инцидентот на Скопското кале, според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, не е толку драматичен. Тој вечерва изјави дека “не треба залудно да се губат човечки животи за прашања кои можат да се решат со ...

Кривична пријава за 60 лица, за инцидентот на Кале

Форум - 16.02.2011

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 60 лица вклучени во инцидентот што во неделата се случи на Кале По триесетте идентификувани учесници, денеска дополнително биле ...

Студенти- археолози од целиот свет го истражуваат виничкото Кале

Канал5 - 16.02.2011

Стариот антички град и значаен ранохристијански центар во Македонија, виничкото Кале, ќе биде таргет на истражувања на студенти- археолози од целиот свет.

Муса Џафери: Инцидентот на Кале нема да ја наруши политичката состојба

Канал5 - 16.02.2011

Треба да бидеме внимателни со коментарите за инцидентот на Кале-вели министерот за локална самоуправа Муса Џафери според чија проценка овој инцидент нема да ја наруши политичката состојба во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го користи инцидентот на Кале за политички маркетинг

Кирилица - 16.02.2011

СДСМ преку непромислени изјави, само придонесува во разгорување на непотребна нетрпеливост и насилство, смета ВМРО - ДПМНЕ по денешното барање на генералниот секретар Андреј Петров за разрешување на ...

СДСМ го користи инцидентот на Кале за политички маркетинг

Вечер Прес - 16.02.2011

Коалиционите партнери ќе вложат доволно енергија и волја за да се зачуваат меѓуетничките односи, а инцидентот на скопското Кале нема да ја наруши политичката состојба, изјави вчера министерот за ...

СДСМ се организира за протести на Кале во сабота

Вечер Прес - 16.02.2011

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска апелираше до сите оние кои размислуваат за учество во вакви настани на Кале да се откажат бидејќи најстрого ќе бидат санкционирани.

Кривична пријава за 60 лица, за инцидентот на Кале

Точка - 16.02.2011

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 60 лица вклучени во инцидентот што во неделата се случи на Кале.

Медиумите го поттикнаа инцидентот на Кале

Курир - 16.02.2011

За инцидентот кој во неделата се случи на Кале, виновни се медиумите со тенденциозното известување, покажа анкетата која ја спроведе Курир.

60 кривични пријави за инцидентот на Кале

Курир - 16.02.2011

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, соопшти дека МВР денес до Јавното обвинителство ќе достави 60 кривични пријави за учесници кои се идентификувани во инцидентот кој во неделата ...

Кривична пријава за 60 лица, за инцидентот на Кале

Канал 77 - 16.02.2011

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 60 лица вклучени во инцидентот што во неделата се случи на Кале.

60 кривични пријави за инцидентот на Кале

eReporter - 16.02.2011

Кривични пријави за 60 учесници во инцидентот на Кале, најави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Кривични за 60 учесници во тепачката на Кале

Нетпрес - 16.02.2011

Шеесет лица заработија кривични пријави поради учеството во неделниот инцидент на скопското Кале кога дојде до судир на две групи “за“ и “против“ изградба на Музејот – црква на тврдината.

Најостри санкции за лицата кои ќе учествуваат во протестите на Кале

Курир - 16.02.2011

Покрај редовните теми на разговор, на денешната средба меѓу министерката за внатрешни работи и претставниците од единицата за брзо распоредување, станало збор и за нивно учество во најавените ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја превзема улогата на создавач на тензии, нервоза и влевање на страв меѓу граѓаните

Нетпрес - 16.02.2011

Жално е што СДСМ продолжува да го користи инцидентот на Кале за сопствена политичка корист и правење на политички маркетинг, пред граѓаните, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ со своите изјави ги разгорува нетрпеливоста и насилството

Курир - 16.02.2011

Во партиската реакција на ВМРО-ДПМНЕ наведено е дека е жално што СДСМ продолжува да го користи инцидентот на Кале за сопствена политичка корист и правање на политички маркетинг пред граѓаните.

МВР: СДСМ да не го злоупотребува инцидентот на Кале за политички поени

Press24 - 16.02.2011

Министерството за внатрешни работи со реакција на прес конференцијата на СДСМ Да не се злоупотребува неделниот инцидент на Кале за собирање политички поени и поттикнување на етничка и верска ...

Насилството на Кале го осудија и од СОЗМ

Inpress - 16.02.2011

Скопје, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) Националниот совет за родова рамноправност најостро го осудува насилството демонстрирано меѓу млади луѓе на Кале.

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ го користи инцидентот на Кале за политички маркетинг

Inpress - 16.02.2011

Скопје, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) Жално е што СДСМ продолжува да го користи инцидентот на Кале за сопствена политичка корист и правање на политички маркетинг, пред граѓаните.

Мвр - Полицијата во неделата постапи согласно уставните и законските надлежности

Inpress - 16.02.2011

Скопје, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) МВР нема сознанија за евентуална поврзаност на СДСМ со организаторите и учесниците во неделниот инцидент, но недозволиви се сите обиди за нивно амнестирање и ...

Кале-контролирана нестабилност или дефокусирање од проблемите?

Deutsche Welle - 15.02.2011

Дебата за меѓуетничките односи, вовед во предизборно додоворување кон патриотскиот дел од народот, дефокусирање на јавноста од важните приоритети – попис, името, сиромаштија-што се крие зад ...

Индентификувани 30 учесници во инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 15.02.2011

СВР Скопје индентификувало 30 лица кои учествувале во инцидентот на скопско Кале од видеоматеријалите на медиумите, кои биле присутни на настанот.

Кале - МВР против ризиците

Р.С.Европа - 15.02.2011

Во МВР велат дека нови протести не се најавени. МВР бара Фејсбук да ги затвори групите За и Против објектот на Кале Ќе се снима нов филм на Скопското Кале, „Македонска Сребреница“ ќе се вика.

Идентификувани триесетина учесници во тепачката на Кале

Телма - 15.02.2011

Врз основа на претходно обезбедените видеоматеријали од медиумите присутни за време на инцидентот на Кале, СВР Скопје деновиве идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа во нарушувањето на јавниот ...

Ќе има кривични пријави за учесниците во тепачката на кале

Телма - 15.02.2011

Министерствот за внатрешни работи ќе поднесе кривични пријави за сите 30 лица кои биле идентификувани како ученици во тепачката на Скопското кале од пред два дена.

Триста чуда ќе се градат на Кале

Н.Македонија - 15.02.2011

Тендерската приказна почнува минатата недела, поточно на 8 февруари, кога на сајтот на Бирото е објавен оглас за конкурс за избор на идејно решение за ревитализација на Скопската тврдина.

На Кале треба да има три галерии

Дневник - 15.02.2011

На скопската тврдина треба да има три галерии во кои ќе бидат сместени археолошките наоди пронајдени на неа од праисторискиот, средновековниот и од отоманскиот период, изјави археологот Драги ...

Идентификувани 30 -тина лица учесници во немирите на скопското Кале

Алсат-М - 15.02.2011

Врз основа на претходно обезбедените видеоматеријали од медиумите присутни за време на инцидентот на Кале, СВР Скопје деновиве идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа во нарушувањето на јавниот ...

Идентификувани 30 учесници во инцидентот на Кале

Кајгана - 15.02.2011

Полицијата идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа на завчерашниот инцидент на Кале. Во консултација со Јавниот обвинител ќе биде одлучено дали лицата ќе бидат повикувани на службен разговор во ...

Контроверзни тендери за објектот на Кале,од министерството молчат

Алсат-М - 15.02.2011

Останува енигма колку тендери се објавени за изградбата на објектот на Скопското Кале, кој има форма на црква, но кој според властите ќе биде археолошки музеј, и кој деновиве ги разниша меѓуетничките ...

Нова демократија бара да запре изградбата на проектите од „Скопје 2014“ и музејот - црква

МРТ - 15.02.2011

Нова демократија денеска на прес конференција побара од Владата веднаш да објави мораториум на изградбата на проектот „Скопје 2014", вклучувајќи го проектот црква-музеј на Кале, и да го разреши ...

Вељаноски апелира настаните на скопското Кале да се решаваат институционално

МРТ - 15.02.2011

Сите прашања поврзани со инцидентот на скопско Кале треба да се решат по институционален пат, изјави денеска претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

МВР денеска ќе соопшти кој ќе одговара за инцидентот на Кале

Канал5 - 15.02.2011

Полицијата се уште ги идентификува учесниците во инцидентот на скопско Кале кога две групи се судрија. Од МВР најавија дека во текот на денот ке излезат со информација колку кривични пријави ќе бидат ...

Идентификувани дел од учесниците во немирите на Кале

Кирилица - 15.02.2011

Врз основа на претходно обезбедените видеоматеријали од медиумите присутни за време на инцидентот на Кале, СВР Скопје деновиве идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа во нарушувањето на јавниот ...

Идентификувани 30-тина учесници во инцидентот на Кале

МРТ - 15.02.2011

Полицијата идентификувала 30-тина учесници во инцидентот што во неделата се случи на скопското Кале.Сите идентификувани лица се од Скопје на возраст од 16 до 30-тина години, 17 од нив се дел од ...

30 осомничени за инцидентот на Кале,ќе добијат кривични пријави

Канал5 - 15.02.2011

30 насилници од Калето идентификувани од видео снимките - деновиве ке добијат кривични пријави за учество во толпа која имала за цел да стори кривично дело.

Идентификувани 30-тина лица учесници во инцидентот на Кале

Точка - 15.02.2011

Полицијата идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа на завчерашниот инцидент на Кале. Во консултација со Јавниот обвинител ќе биде одлучено дали лицата ќе бидат повикувани на службен разговор во ...

Полицијата идентификуваше 30 учесници во инцидентот на Кале

Press24 - 15.02.2011

Артан Груби, првиот човек на невладината "Разбуди се" е меѓу првоосомничените за инцидентот 30тина учесници во инцидентот кој во неделата се случи на скопско Кале се веќе идентификувани од полицијата.

Идентификувани 30 учесници во инцидентот на Кале

Нетпрес - 15.02.2011

Триесет лица кои се тепаа и фрлаа камења едни кон други во неделата на скопското Кале е идентификувани од полицијата и против нив ќе бидат поднесени пријави, изјавија денеска од Министерството за ...

Котевски: Идентификувани 30 учесници во инцидентот на Кале

Курир - 15.02.2011

-Врз основа на претходно обезбедените видеоматеријали од медиумите присутни за време на инцидентот на Кале, СВР Скопје деновиве идентификуваше 30-тина лица кои учествуваа во нарушувањето на јавниот ...

Идентификувани 30-тина учесници во инцидентот на Кале

eReporter - 15.02.2011

Полицијата идентификувала 30-тина учесници во инцидентот што во неделата се случи на скопското Кале. Сите идентификувани лица се од Скопје на возраст од 16 до 30-тина години, 17 од нив се дел од ...

ДПТ - Да прекине градењето на спорниот објект на Скопското Кале

Inpress - 15.02.2011

Скопје, 15. февруари 2011 (ИНПРЕС) Немилите настани на Скопското Кале и обидите на актерите, истите да ги искористат за ширење на национална и верска омраза, длабоко ја вознемирија Демократската ...

Артан Груби од „Разбуди се“ е меѓу првоосомничените за инцидентот

Inpress - 15.02.2011

Скопје, 15. февруари 2011 (ИНПРЕС) Триесеттина учесници во инцидентот што се случи во неделата на скопско Кале се веќе идентификувани од страна на полицијата.

На Кале зголемено присуството на полицијата

А1 - 14.02.2011

По вчерашниот инцидент, денеска на Кале зголемено е присуството на полицијата. Oд осумтемина повредени во масовната тепачка само еден, кој беше избоден со нож, остана на дополнително лекување.

Реакција на амбасадата на САД за инцидентот на Кале

А1 - 14.02.2011

Експресна реакција за инцидентот на Кале од американската амбасада и делегацијата на Европската унија во Скопје. „Амбасадата на САД ги повикува двете страни да останат смирени по инцидентот.

Македонија: за чии интереси се тепаа младите на Кале?

Deutsche Welle - 14.02.2011

По безредијата на скопското Кале и судирите меѓу приврзаниците и противниците на изградбата на музејот - црква, во кои беа повредени осум лица, следат бројни реакции на политичарите, но и на јавноста.

Иванов бара да бидат казнети сторителите на инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 14.02.2011

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов го осуди вчерашниот инцидент на Кале и ги повика надлежните да преземат се сторителите да бидат казнети.

Вељаноски- инцидентот на Кале да се реши институционално

Р.С.Европа - 14.02.2011

Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски изјави денеска дека сите прашања поврзани со инцидентот на Кале најдобро е да се решаваат во институциите, вклучувајќи го и законодавниот дом.

Амбасадата на САД за инцидентот на Кале

Утрински - 14.02.2011

Експресна реакција за инцидентот на Кале од американската амбасада и делегацијата на Европската унија во Скопје. „Амбасадата на САД ги повикува двете страни да останат смирени по инцидентот.

Ни се случува ли реприза од 2001?

Утрински - 14.02.2011

Инцидентот на скопското Кале ги разгоре меѓуетничките страсти и опасно ја вжешти политичката атмосфера во државава. По уривањето на музеј-црквата на Кале од страна на ДУИ, страстите до максимум ...

Полицијата го расветлува инцидентот на кале

Телма - 14.02.2011

Полицијата досега нема приведено нитиу едно лице кое учествувало во инцидентот на скопското кале иако се идентификувани голем број лица кои учествувале во него.Според министерката Гордана Јанкуловска ...

Крвава војна за скопското Кале

Шпиц - 14.02.2011

Најмалку еден тешко повреден е билансот од судирот на групите Македонци и Албанци, до кој дојде откако стотина комити се обидоа да го спречат пресот на „Разбуди се“, а нивните приврзаници, пак, ...

Верски или политички судир на Кале?

Н.Македонија - 14.02.2011

Двете групи, главно млади лица на возраст меѓу 20 и 30 години, кои протестираа „за“ и „против“ изградбата на музејот-црква, се сретнаа на тврдината.

Плоштад „Слобода“ - втор пат

Н.Македонија - 14.02.2011

Кале е своевидно продолжение на плоштад „Слобода“. На плоштадот едни сакаа џамија, други црква, а трети - јавен простор, а на Кале не сакаат црква, која е всушност музеј во форма на црква што не е ...

Зголемено полициско присуство на Кале

Форум - 14.02.2011

Зголемено присуство на полицијата на скопско Кале по вчерашниот инцидент, во кој беа повредени осум лица, меѓу кои двајца беа полицајци Полицајци имаше уште на мостот Гоце Делчев, а спорниот објект ...

Сојузот на Македонците со исламска религија ги осудува инцидентите на скопското Кале

Алфа - 14.02.2011

Сојузот на Македонците со исламска религија (СМИР) изразува загриженост за вандализмот на скопското Кале, ја осудува злоупотребата на верските чувства на граѓаните и повикува на мир, толеранција и ...

Претседателот Иванов го осуди вчерашниот инцидент на Кале

Алсат-М - 14.02.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го осуди вчерашниот инцидент на скопското Кале и потенцира дека секое насилство во државата мора да се осуди, а надлежните органи да преземат се ...

Претседателот Иванов го осуди вчерашниот инцидент на Кале

Алфа - 14.02.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го осуди вчерашниот инцидент на скопското Кале и потенцира дека секое насилство во државата мора да се осуди, а надлежните органи да преземат се ...

НД: Мораториум на „Скопје 2014“ и црквата-музеј на Кале

Форум - 14.02.2011

Нова Демократија, по вчерашниот инцидент на скопското Кале побара мораториум на понатамошната изградба на објектите од проектот „Скопје 2014“ и музејот-црква Од партијата сметаат дека ова се ...

Опозицијата ја обвини власта за сценарио на Кале

Алфа - 14.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се директно одговорни за настаните на. Опозицијата го впери прстот кон власта посочувајќи ја како инспиратор и провокатор на вчерашниот инцидент и на политичката криза која ја ...

Кој и зошто вчера беше на Кале ?!

Алфа - 14.02.2011

Пратеници, Комити, Шверцери, Војводи, Пирати, Министри, соработници на Министри, обични граѓани... Ова се само дел од различните групи на граѓани кои вчера беа на скопското Кале.

На скопско Кале повредени осум лица

Сител - 14.02.2011

Осум лица, од кои двајца полициски службеници се повредени во вчерашниот инцедент на скопското Кале во кое учествуваа стотина лица од две групи кои започнале меѓусебно да се каменуваат, соопшти МВР.

Влада: Културното наследство на Кале останува приоритет

Сител - 14.02.2011

Заштитата на културното наследство на скопската тврдина Кале, кое потекнува од различни периоди, ќе остане меѓу главните приоритети на Владата, се вели во соопштението испратено од владината прес ...

ДПА и ОМ тврдат: Наши членови не учествуваа во инцидентот на Кале

Канал5 - 14.02.2011

Претседателот на општинскиот огранок на ДПА за Чаир Енвер Локи негира дека во немирите на Кале меѓу другите учествувале и членови на ДПА.

Десетина осомничени за инцидентот на Кале на распит во полиција

Канал5 - 14.02.2011

Десетина осомничени учесници во вчерашниот инцидент на скопското Кале ноќеска биле повикани на информативен разговор во полициски станици во Скопје, дознава Канал 5.

Десетина осомничени за инцидентите на Кале

Кирилица - 14.02.2011

Ноќеска биле повикани лица на информативен разговор за случувањата на Кале. Неофицилано меѓу приведените има припаднци на навивачката група комити Десетина осомничени учесници во вчерашниот инцидент ...

Претседателот Иванов го осуди вчерашниот инцидент на Кале

Сител - 14.02.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го осуди вчерашниот инцидент на скопското Кале и потенцира дека секое насилство во државата мора да се осуди, а надлежните органи да преземат се ...

Звер: Инцидентот на Кале е политички, а не меѓуетнички

Канал5 - 14.02.2011

Политички, а не меѓуетнички конфликт препознаа евродипломатите во вчерашниот судир на скопското Кале. Брисел претпазливо ја следи состојбата во Македонија и засега не коментираат, ниту лоцираат кај ...

НД: Да се прекине „Скопје 2014“ и изградбата на музејот-црква

Кирилица - 14.02.2011

Нова демократија денеска на прес-конференција побара од Владата веднаш да објави мораториум на изградбата на проектот „Скопје 2014", вклучувајќи го проектот црква-музеј на Кале, и да го разреши ...

"Комитите" се оградуваат од инцидентот на Кале - биле нападнати!

Сител - 14.02.2011

Навивачката група Комити се оградува од организиацијата на вчерашниот инцидент на Кале. Во изјава за Сител велат дека за протестот разбрале преку социјалната мрежа Фејсбук и дошле мирно да го изразат ...

Зголемено полициско присуство на Кале

Точка - 14.02.2011

Зголемено присуство на полицијата на скопско Кале по вчерашниот инцидент, во кој беа повредени осум лица, меѓу кои двајца беа полицајци.

Влада: Културното наследство на Кале останува приоритет

Нетпрес - 14.02.2011

Заштитата на културното наследство на скопската тврдина Кале, кое потекнува од различни периоди, ќе остане меѓу главните приоритети на Владата, се вели во соопштението испратено од владината прес ...

Делегацијата на ЕУ ја поддржува изјавата дадена од владеачките коалициони партнери

Курир - 14.02.2011

Во врска во вчерашниот инцидент на скопското Кале, Делегацијата на Европската унија во Скопје целосно ја поддржува изјавата дадена од коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Калето симбол на обединување, а не на поделби

Курир - 14.02.2011

Владата испрати соопштение во врска со вчерашниот инцидент на скопското Кале. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на Владата Владата на Република Македонија потенцира дека ...

Влада: Културното наследство симбол на обединување а не на поделби

Press24 - 14.02.2011

По вчерашниот инцидент на Кале, Владата со писмено соопштение најавува дека идните активности на скопската тврдина ќе бидат координирани помеѓу ВМРО-ДОМНЕ и ДУИ "Владата на Република Македонија ...

На кого му е потребна дестабилизација?

Курир - 14.02.2011

Според неофицијалните информации вчерашните инциденти кои се случија на скопското Кале, каде што имаше повредено неколку лица, биле организирани од приврзаници на помали политички партии од ...

Реакција на „Илинден“ од Сиднеј за инцидентот на Кале

Курир - 14.02.2011

„Македонско Младинско Културно Друштво Илинден“ од Сиднеј известува за огорченоста со која се соочиле нејзините членови гледајќи ја немилата ситуација која се случи на Скопско Кале.

На распит учесниците од вчерашниот инцидент на Кале

Курир - 14.02.2011

Според неофицијалните извори десетина лица кои се осомничени дека учествивале во инцидентот на скопското Кале вчера вечерта биле повикани на распит во полиција.

Мисоски: Инцидентот на Кале е сценарио на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Курир - 14.02.2011

Вчерашниот инцидент на скопското Кале е сценарио на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, поради тоа што неможат да ја сокријат неуспешната политика на коалиционата Влада, обвини пратеникот од НСДП Горан Мисоски.

Иванов: Вчерашниот инцидент е загрижувачки

Курир - 14.02.2011

Претседателот Иванов го осуди вчерашниот инцидент на скопското Кале и потенцира дека секое насилство во државата мора да се осуди, а надлежните органи да преземат се сторителите да го добијат тоа што ...

Приведени двајца можни учесници во инцидентот на Кале

Press24 - 14.02.2011

При засилените мерки на Алфите откриени се две лица за кои најверојатно постои сомневање дека учествувале во вчерашниот инцидент на Кале Две лица, еден 16 годишник и еден 18 годишник се откриени во ...

Нова демократија: Мораториум за „Скопје 2014“ и музејот - црква

Press24 - 14.02.2011

Нова демократија побара да претсане изградбата на сите проекти од Скопје 2014та а Владата да го разреши Паско Кузман Нова демократија денеска на прес конференција побара од Владата веднаш да објави ...

Нова демократија: Ќе се гради црквата на Кале или не?

Нетпрес - 14.02.2011

По повод вчерашните случувања на Скопско Кале, Нова демократија итно побара од Владата да објави мораториум во натамошната изградба на проектот “Скопје 2014“ и проектот црква-музеј на Кале за да ...

Комити: Не го организиравме вчерашниот инцидент на Кале

Press24 - 14.02.2011

Навивачката група Комити најостро го осудува вчерашното насилство и апелира до инситуциите во најбрз можен рок да ги пронајдат и казнат насилниците Навивачката група Комити се оградува од ...

Нова демократија бара да запре изградбата на музејот - црква

Курир - 14.02.2011

Нова демократија побара од Владата веднаш да објави мораториум на изградбата на проектот „Скопје 2014", вклучувајќи го проектот црква-музеј на Кале.