TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хрватска провејува осуда на грчката политика

А1 - 06.04.2008

Хрватска ден по посетата на претседателот Буш. По поканата за НАТО, во земјата провејува оптимизам за иднината и за регионот. Хрватите се разбира не се опседнати со македонскиот спор со Атина, но провејува осуда на грчката политика за регионот.

Историски самит Буш-Путин во Сочи

А1 - 06.04.2008

Самитот во Сочи е последен самит Буш-Путин во својство на претседатели на САД и на Русија, со што веќе си обезбеди место во историјата. Дополнителна историска димензија на средбата во Сочи може да и даде позитивниот напредок кој го направија Буш и Путин по клучниот проблем меѓу двете земји - новиот ...

Путин и Буш во Сочи договорија Декларација за стратегиските рамки на односите Русија - САД

Канал5 - 06.04.2008

Рускиот претседател Владимир Путин на прес конференмција во Сочи денеска соопшти дека по руско-американските преговори во Сочи е донесена Декларација за стратегиските рамки во односите Русија-САД. Сочи, 6 април (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на прес конференмција во Сочи денеска соопшти ...

Русија и САД се подготвени да воспостават заеднички систем за одбрана како рамноправни партнери

Канал5 - 06.04.2008

Русија и САД се подготвени да воспостават заеднички систем за одбрана од евентуални ракетни напади, во кој рамноправно би учествувале Европа, САД и Русија како рамноправни партнери, се вели во декларацијата за стратегиските рамки во односите меѓу Москва и Вашингтон, донесена на средбата меѓу ...

Америка останува силно ангажирана во спорот со името - Груевски утре почнува средби со лидерите

Канал5 - 06.04.2008

Премиерот Груевски утре започнува со консултации со лидерите на политичките партии - на поединечни средби за разговорите со Буш по грчкото вето и за размена на мислења како понатаму ги свикува Али Ахмети, Мендух Тачи и Радмила Шеќеринска.

Медведев: Русија ќе продолжи да ги зацврстува односите со САД

Канал5 - 06.04.2008

Новоизбраниот руски претседател Дмитриј Медведев на синоќешната средба со претседателот на САД Џорџ Буш во Сочи рече дека ќе ги следи стапките на Владимир Путин за зацврстување на односите со САД. Сочи, 6 април (МИА) - Новоизбраниот руски претседател Дмитриј Медведев на синоќешната средба со ...

Декларација за американско-руска соработка

Макфакс - 06.04.2008

Сочи Русија и САД повторно потврдуваат дека заврши ерата кога меѓусебно се сметаа за непријател или стратешка закана. Ова се наведува во заедничката декларација што ја усвоија двајцата претседатели, Владимир Путин и Џорџ Буш, по разговорите денеска во Сочи.

Буш во Русија ја завршува европската турнеја

Макфакс - 06.04.2008

Сочи Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ја завршува европската турнеја со средба со својот руски колега Владимир Путин. Двајцата претседатели во заминување би требало да потпишат документ со кој ќе ги зацртаат американско - руските односи.

Американско-руски разлики за ракетниот штит

Макфакс - 06.04.2008

Сочи Американскиот претседател Џорџ Буш и рускиот претседател Владимир Путин потпишаа рамковен договор, но рекоа дека нема напредок во разликите. Претседателот Путин се уште е против американскиот ракетен одбранбен план во Европа, но рече дека има „позитивен развој“.

Буш ја заврши посетата на Хрватска

А1 - 05.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш попладнево полета од Загреб, а при влегувањето во авион го испратија хрватските воени полицајци, од контингентот со кој земјата придонела за мисијата на НАТО во Авганистан. Со смотрата на хрватските војници, Буш симболично ја заокружи посетата на Хрватска, која ...

Македонија и Грција топ тема на средбата со Буш

А1 - 05.04.2008

Македонија и Грција се топ тема на средбата на Јадранската група со претседателот на САД, Џорџ Буш во Загреб. Прекинување на преговорите или нивно продолжување. Македонската политичка елита е пред една тешка, емотивна и прагматична одлука.

Државниот врв следната недела почнува консултации за решавање на спорот

А1 - 05.04.2008

Македонскиот државен врв следната недела ќе почне консултации на повеќе нивоа за да се изнајде што поскоро соодветно решение за спорот со името со Грција, која ја блокираше Македонија за добивање покана за членство во НАТО. Ова денеска во Загреб го потврдија шефот на државата Бранко Црвенковски и ...

Последна средба на Буш и Путин во својство на претседатели на САД и Русија

Канал5 - 05.04.2008

Претседателите на САД и Русија Џорџ Буш и Владимир Путин ќе се сретнат за последен пат како шефови на држави денеска во рускиот град Сочи. На денешната средба со американскиот претседател, според претседателскиот советник Сергеј Приходко, ќе присуствува и наследникот на Путин Дмитриј Медведев.

Груевски и Црвенковски на ручек со Буш во Загреб

Вест - 05.04.2008

Македонскиот државен врв денес, на покана од американскиот претседател Џорџ Буш, ќе присуствува на средбата на лидерите на земјите од Јадранската група во Загреб. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ќе заминат на ...

Црвенковски и Груевски денес, сепак, со Буш

Утрински - 05.04.2008

Македонија за мене е веќе членка на НАТО, го уверувал Буш македонското раководство Соња Крамарска Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски денеска, сепак, ќе ручаат со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб, што беше договорена церемонија за прослава и пиење шампањско на ...

Буш со силни пораки за Македонија

Канал5 - 05.04.2008

Нова силна поддршка за Македонија испрати американскиот претседател Буш од плоштадот Свети Марко во Загреб, обраќајќи се на собирот пред три илјади граѓани на кој присуствуваа и претседателот Црвенковски и премиерот Груевски.

Буш пристигна во Хрватска

Време - 05.04.2008

ПО ПОКАНАТА ЗА НАТО Американскиот претседател Џорџ Буш, заедно со неговата сопруга Лора, државниот секретар Кондолиза Рајс и со советникот за национална безбедност Стивен Хадли вчера пристигна во дводневна посета на Хрватска, пренесуваат хрватските медиуми.

Буш-Санадер: Што побрзо да се најде решение за влез на Македонија во НАТО

Канал5 - 05.04.2008

Минавме широк опсег на теми во разговорот, од билатералните односи кои се исклучително добри до односите во регионот, но и некои други теми кои се предизвици во светската политика. Сакам да му се заблагодарам на претседателот Буш на силната поддршка за Хрватска, изјави хрватскиот премиер Иво ...

Џорџ В. Буш - скромниот моќник во реалното шоу на глобализацијата

Утрински - 05.04.2008

СТИЛ Бушови со женидби и мажачки само ја зајакнале и така суперважната улога во американската политика и општество ТВ-генерациите израснати под влијание на реалните шоуа, кои веруваат дека вистина е само она што се прикажало на телевизија, можеби ќе се убедат дека и она што се случуваше на ...

Државниот врв следната недела почнува консултации за решавање на спорот со Грција

Канал5 - 05.04.2008

Македонскиот државен врв следната недела ќе почне консултации на повеќе нивоа за да се изнајде што поскоро соодветно решение за спорот со името со Грција која ја блокираше Македонија за добивање покана за членство во НАТО. Загреб, 5 април (МИА) - Македонскиот државен врв следната недела ќе почне ...

Буш: Македонија треба да биде дел од НАТО што поскоро

Канал5 - 05.04.2008

Македонија треба да биде дел од НАТО што поскоро, изјави денеска во Загреб американскиот претседател Џорџ Буш во своето обраќање на плоштадот Свети Марко. Жалам што НАТО не ја покани Македонија иако земјата направи големи напори во реформите, рече Буш, додавајќи дека Македонија дава значаен ...

Загреб „стерилизиран“ заради Буш

Дневник - 05.04.2008

Високиот гостин денеска на плоштадот Свети Марко ќе се обрати од специјална говорница направена од „неуништлив материјал“ Загреб вчера како во опсадна состојба го пречека американскиот претседател Џорџ Буш, кој ќе се сретне со хрватскиот државен врв и денеска ќе говори на плоштадот Свети ...

Градскиот парк да се преименува во Џорџ Буш

Вест - 05.04.2008

Градскиот парк во Скопје да го носи името на американскиот претседател Џорџ Буш, предложи вчера градоначалникот Трифун Костовски. Иницијативата поднесена до Советот на Град Скопје е во знак на голема благодарност за поддршката што Буш и ја даде на Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт и за ...

Црвенковски и Груевски на свеченоста во Загреб

Дневник - 05.04.2008

Македонскиот државен врв ќе присуствува на постбукурешката средба на лидерите на земјите од Јадранската група со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб, потврдија за Макфакс официјални извори. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски ќе заминат за Загреб, каде ...

Градскиот парк да се вика Џорџ Буш?

Време - 05.04.2008

ИДЕЈА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ Градскиот парк да го носи името на американскиот претседател Џорџ Буш. Оваа иницијативата скопскиот градоначалник Трифун Костовски вчера ја поднел до Советот на Град Скопје. - Оваа иницијатива се доставува во знак на голема благодарност за поддршката што ...

Идеја_ Градскиот парк во Скопје да се крсти по Буш

Утрински - 05.04.2008

Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски предложи Градскиот парк да се преименува во Џорџ Буш. Во знак на благодарност, како што се вели во соопштението од Градот Скопје, од свое име и од името на скопјани, градоначалникот Костовски му предлага на Советот на Скопје да ја прифати иницијативата ...

Претседателот Буш со поддршка за Македонија и во редовното радио обраќање

Макфакс - 05.04.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш денеска уште еднаш упати јасна поддршка за членството на Македонија во НАТО, овој пат во редовното саботно радио обраќање до нацијата. „Дадов до знаење дека прашањето за името треба брзо да се реши, дека НАТО треба да ги интензивира своите обврски со ...

САД в година испраќа уште војници во Авганистан

Макфакс - 05.04.2008

Вашингтон Американскиот претседател ги увери сојузниците од НАТО дека САД во 2009 година ќе испратат значителен број на војници во Авганистан. Изјави синоќа министерот за одбрана Роберт Гејтс. Според него, претседателот Џорџ Буш ова им го соопштил на раководителите на државите членки на НАТО.

Буш - Американската позиција е јасна, Македонија во НАТО

Макфакс - 05.04.2008

Загреб Македонија ќе стане членка на НАТО најбрзо што е можно, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, кој е во официјална посета на Хрватска. „Американската позиција е јасна: Македонија треба да го заземе своето место во НАТО што е можно побрзо“, рече Буш во говорот на централниот ...

Лидерите на А-3 со Џорџ Буш во Загреб

Макфакс - 05.04.2008

Скопје Македонскиот државен врв денеска во Загреб ќе присуствува на пост-Букурештката средба на лидерите на земјите од Јадранската група со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски ќе заминат за Загреб каде, според ...

Буш одобри 200 милиони долари помош во храна

Макфакс - 05.04.2008

Вашингтон Претседателот на САД Џорџ Буш денеска донесе указ со кој се овозможува дополнителни 200 милиони долари помош во храна за Африка и другите делови на светот, соопшти Белата куќа. Одлуката е донесена еден ден по пролетното заседание на ММФ и Светската банка, каде се побара итна акција за да ...

Буш во Хрватска

Вечер Прес - 05.04.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш вчера на пладне пристигна до дводневна поосета на Хрватска,заедно со сопругата Лора и министерката Кондолиза Рајс.Нив на аеродомот Плесо ги пречека министерпот за надворешни работи на Хрватска Гордан Јандроковиќ.На патот до хотелот "Вестин" каде е сместен Буш,низ ...

Градскиот парк да се преименува во Џорџ Буш

Вечер Прес - 05.04.2008

Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера иницираше предлог-одлука до Советот на Град Скопје Градскиот парк да го носи името на актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави Џорџ В. Буш. - Градоначалникот ја поднесе иницијативата до советниците, во знак на благодарност за ...

Црвенковски и Груевски ќе одат во Загреб

А1 - 04.04.2008

Премиерот Никола Груевски вечерва, а претседателот Бранко Црвенковски утре ќе отпатуваат во Хрватска, на директна покана на американскиот претседател Џорџ Буш. Македонскиот државен врв во Загреб ќе присуствува на пост-букурешката средба на лидерите на земјите од Јадранската група со американскиот ...

Костовски: Градскиот парк да се вика „Џорџ Буш“

А1 - 04.04.2008

Градскиот парк во Скопје да се вика „Џорџ Буш“. Ова е идеја на скопскиот градоначалник Трифун Костовски. На ваков начин сакал да му оддаде признание на Претседателот на САД за залагањата во Букурешт за прием на Македонија во НАТО и затоа што Америка ја призна Македонија под уставното име.

Џорџ Буш пристигна во Загреб

А1 - 04.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш попладнево допатува во Загреб во дводневна официјална посета на Хрватска, во чии рамки утре ќе одржи средба и со лидерите на земјите од Јадранската група. На аеродромот „Плесо“ кај Загреб, Буш беше пречекан од делегација на хрватските власти, предводена од шефот ...

Буш жали за Македонија

Вест - 04.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш на средбата на врвот на НАТО во Букурешт и вети на Македонија наскоро влегување во Алијансата. Тој рече дека му е жал што не се постигнал консензус за членството на Македонија и додаде дека спорот со Грција за името треба да биде брзо решен.

Буш ни подготви специјален пакет

Дневник - 04.04.2008

Остануваме ваши најголеми партнери. САД ќе продолжат да ја поддржуваат Македонија во сите процеси. Знаеме дека многу сработевте изминативе години. За нас сте веќе поканети.Со овие зборови на утеха и охрабрување, претседателот на САД, Џорџ Буш, им се обратил на претставниците на македонскиот државен ...

Семејна лоза помоќна и од таа на Кенеди

Дневник - 04.04.2008

Фамилијата Буш дала двајца претседатели, потпретседател, сенатор,гувернер,а тие што не се занимавалесо политика изградиле успешни кариери во деловниот свет, пред се', во банкарството и во бизнисот со нафта Кога би постоело некое државничко реалити-шоу „Големиот Брат“, американскиот претседател Џорџ ...

Груевски и Црвенковски утре во Загреб на средба со Буш

Канал5 - 04.04.2008

Македонскиот државен врв утре доаѓа во Загреб на средба со американскиот претседател Џорџ Буш и колегите од јадранската група. Претседателот Црвенковски и премиерот Груевски ќе присуствуваат на заедничкиот ручек со хрватските и албанските колеги организиран од американскиот претседател.

Буш: Саркози е инкарнација на Елвис

Вест - 04.04.2008

Букурешт, 4 април - Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека неговиот француски колега Никола Саркози е "последната инкарнација на Елвис Присли", изјави неименуван висок американски дипломат. Според истиот извор, Буш изјавил дека за време на посетата на Саркози на САД лани во ноември, тој му ...

Џорџ Буш во посета на Хрватска

Канал5 - 04.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска пристигнува во дводневна посета на Хрватска, која вчера доби покана за влез во НАТО. Загреб, 4 април (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш денеска пристигнува во дводневна посета на Хрватска, која вчера доби покана за влез во НАТО.

Говорот на Буш во Загреб ќе се одржи под ригорозни мерки за безбедност

Канал5 - 04.04.2008

Граѓаните кои утре на плоштадот „Свети Марко“ во Загреб ќе имаат можност да го слушаат говорот на американскиот претседател Џорџ Буш со себе нема да смеат да носат храна и пијалоци, чанти, видео камери, ножеви, срејови, пиротехнички средства, животни, оружје или репродукции на оружје, палки, чадори ...

Хрватите го сакаат НАТО, ама не и Буш

Дневник - 04.04.2008

Заклучокот на анкетата е дека Хрватите имаат лошо мислење за високиот гостин,но и оти јасно прават разлика помеѓу Буш и функцијата на неговата посета Речиси две третини од граѓаните на Хрватска имаат лошо мислење за политиката на американскиот претседател Џорџ Буш, но уште поголем процент ја ...

Странски медиуми_ Пораз на Буш, триумф за Грција

Утрински - 04.04.2008

Украина и Грузија предизвикаа повеќе внимание на известувачите од самитот на НАТО отколку Македонија Самитот на НАТО вчера беше во фокусот на сите странски медиуми со коментари дека Буш доживеал двоен пораз, едниот поради неуспехот за Украина и за Грузија, а вториот поради дебаклот на Македонија.

Градскиот парк во Скопје да се вика Џорџ Буш

Канал5 - 04.04.2008

Ова го предлага градоначалникот Трифун Костовски. Идејата денеска ја доставил до Советот на град Скопје. Со преименувањето на паркот, градоначалникот Костовски сака да ја изрази својата и благодарноста на граѓаните за признавањето на уставното име и за поддршката што Америка ни ја даде на самитот ...

Фијаско на политиката на Буш

Време - 04.04.2008

СВЕТСКИ РЕАКЦИИ ЗА ОДЛУКИТЕ НА НАТО Одлуката на НАТО да ги одбие барањата на Украина и на Грузија за вклучување во Акцискиот план за членство во Алијансата и условната покана за членство, упатена до Македонија, и нанесе тежок удар на политичката оставнина на американскиот претседател Џорџ Буш пред ...

Градскиот парк да се преименува во Џорџ Буш

Макфакс - 04.04.2008

Скопје Градскиот парк во Скопје да го носи името на американскиот претседател Џорџ Буш, предложи денеска градоначалникот Трифун Костовски. Иницијативата поднесена до Советот на град Скопје е во знак на голема благодарност за поддршката која Буш и ја даде на Македонија на самитот на НАТО во Букурешт ...

Црвенковски и Груевски патуваат за Загреб

Макфакс - 04.04.2008

Скопје Македонскиот државен врв ќе присуствува на пост-Букурешката средба на лидерите на земјите од Јадранската група со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб, потврдија денеска за Макфакс официјални извори. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски ќе заминат ...

Буш и Абаз ќе разговараат за блискоисточниот мировен процес

Макфакс - 04.04.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абаз, јавуваат медиумите. Целта на средбата е да се унапредат израелско-палестинските мировни преговори, кои западнаа во ќорсокак по насилствата во Западниот брег и појасот Газа.

Буш во посета на Хрватска

Макфакс - 04.04.2008

Загреб Американскиот претседател Џорџ Буш денеска попладне по завршувањето на НАТО самитот, се очекува да пристигне во официјална посета на Хрватска. За време на посетата предвидено е Буш да оствари средби со хрватскиот претседател Стипе Месиќ, премиерот Иво Санадер.

Околу 69 проценти од Американците против Буш

Макфакс - 04.04.2008

Вашингтон Околу 69 проценти од Американците не се согласуваат со политиката на актуелниот претседател Џорџ Буш, највисока стапка на неодобрување за кој било претседател на САД во 70.годишната политичка историја. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Институтот за испитување на јавното ...

Буш во Хрватска

Макфакс - 04.04.2008

Загреб Американскиот претседател Џорџ Буш пристигна попладнево во дводневна посета на Хрватска, непосредно по завршувањето на Самитот на НАТО на кој оваа држава доби покана за влез во Алијансата. Буш пристигна во Загреб во придружба на државниот секретар Кондолиза Рајс, советникот за национална ...

Буш: Македонија спроведе тешки реформи

А1 - 03.04.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш изрази жалење поради непоканувањето на Македонија во НАТО и се заложи да биде решено прашањето за името. „Жал ми е што не можевме да постигнеме консензус за покана од НАТО за Македонија, која спроведе тешки реформи во земјата, и значително придонесува кон НАТО мисиите ...

Буш во Загреб ќе биде пречекан и со протести

Утрински - 03.04.2008

Загреб - Американскиот претседател Џорџ Буш, кој од петок попладне и сабота ќе престојува во Загреб, покрај зголемените безбедносни мерки, ќе биде пречекан и од протести. Група вонпарламентарни партии и невладини организации, обединети под името „Антиимперијалистичка акција“, ги повика граѓаните ...

Американскиот претседател Џорџ Буш и вети на Македонија наскоро присоединување кон НАТО

Канал5 - 03.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш на средбата на врвот на НАТО во Букурешт и вети на Македонија наскоро влегување во Алијансата. Тој изрази жалење што не бил постигнат консензус по прашањето околу членството на Македонија и додаде дека спорот со Грција за името треба да биде брзо решен.

Буш ќе се сретне со Црвенковски и Груевски

Канал5 - 03.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш попладенво во Букурешт ќе има средба со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и со премиерот Никола Груевски. Букурешт, 3 април (МИА) Американскиот претседател Џорџ Буш попладенво во Букурешт ќе има средба со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и со ...

Буш јасен: Македонија во НАТО

Дневник - 03.04.2008

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џорџ Буш вчера го засили оптимизмот на Јадранската тројка за покана за членство во Алијансата. Утре, како признание за нивниот напредок, НАТО ќе донесе историска одлука за покана на трите балкански земји - Хрватска, Албанија и Македонија.

Буш ќе му го отвори срцето на Путин

Вест - 03.04.2008

НЕПТУН, Романија, 3 април (Ројтерс) - Седум години откако изјави дека sирнал во душата на Владимир Путин, американскиот претседател Џорџ Буш рече дека претстојната средба на самитот со рускиот лидер е нивна последна шанса за искрен муабет.

Буш: Саркози е последна инкарнација на Елвис

Канал5 - 03.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека неговиот француски колега Никола Саркози е „последната инкарнација на Елвис“ Присли, јави АФП, повикувајќи се на изјава на неименуван висок американски дипломат. Букурешт, 3 април (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека неговиот француски ...

Повик до Буш за бојкот на Олимписките игри

Време - 03.04.2008

АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС Републиканскиот конгресмен Тадиус Макотер до Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе предлог-закон со кој на претседателот Буш му се забранува да присуствува на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Пекинг поради репресиите на кинеските власти во ...

Буш осамен во намерите за Украина и за Грузија

Дневник - 03.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш побара од земјите-членки на НАТО да го следат примерот на Франција и на Романија и да обезбедат дополнителни трупи за мисијата во Авганистан. Ако не ги поразиме терористите во Авганистан, ќе се соочиме со нив на наша почва - рече Буш.

Средба на Џорџ Буш со македонскиот државен врв

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Американскиот претседател Џорџ Буш денеска во Букурешт ќе се сретне со шефот на македонската држава Бранко Црвенковски и со премиерот на Македонија Никола Груевски, потврдија извори на македонската делегација. Се уште е неизвесно за што ќе разговара македонскиот државен врв со ...

Буш –Македонија спроведе тешки реформи

Макфакс - 03.04.2008

Букурешт Претседателот на САД Џорџ Буш изрази жалење поради непоканувањето на Македонија во НАТО и се заложи да биде решено прашањето за името. „Жал ми е што не можевме да постигнеме консензус за покана од НАТО за Македонија, која спроведе тешки реформи во земјата, и значително придонесува кон НАТО ...

Болен удар за Буш на Самитот на НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Вашингтон Болен дипломатски удар доби американскиот претседател Џорџ Буш на самитот на НАТО, откако сојузниците го отфрлија неговото залагање за проширување со Македонија, Украина и Грузија. Ова, како што пренесува Макфакс, го наведуваат американските медиуми во извештаите од средбата на врвот што ...

Буш: Македонија ќе добие покана

А1 - 02.04.2008

Во обраќањето во Букурешт, во кое претседателот Буш јасно и категорично кажа дека Македонија ќе добие покана за прием во НАТО, тој ја остави отворена вратата на НАТО за сите други нации не само за балканските земји, туку и за Грузија и Украина.

Буш: Проблемот со името ќе биде решен

Вест - 02.04.2008

ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ГЕРМАНСКИОТ ВЕСНИК " БЕРЛИНЕР МОРГЕНПОСТ" Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека Македонија ги исполнува условите за членство во НАТО и оти проблемот со името ќе биде решен. Претседателот Буш ова го изјави во интервјуто објавено во германскиот весник "Берлинер моргенпост".

Во Загреб опсадна состојба поради посетата на Џорџ Буш

Утрински - 02.04.2008

Агентите на САД најмногу стравуваат од „спијачи“ на Ал Каеда и на „антиамерикански расположената Србија“ Загреб - Поради претстојната посета на американскиот претседател Џорџ Буш на Загреб, хрватската престолнина ќе се најде во безбедносен обрач, извести синоќа Хрватската телевизија (ХРТ).

Загреб во безбедносен обрач

Време - 02.04.2008

ПРЕД ПОСЕТАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Претстојната посета на американскиот претседател Џорџ Буш ја стави хрватската престолнина Загреб во безбедносен обрач, јавува хрватската државна телевизија ХРТ. Веќе еден месец американските тајни служби, во соработка со хрватските колеги, го прегледуваат ...

Загреб во обрач

Дневник - 02.04.2008

Загреб е во безбедносен обрач поради претстојната посета на американскиот претседател Џорџ Буш.Веќе цел месец американските агенти во соработка со хрватските колеги ја испитуваат „секоја педа“ на Загреб, а засилено се контролираат и границите, тврди Хрватската радио-телевизија.Во хрватскиот ...

Буш ја сака Украина во НАТО

Утрински - 02.04.2008

Претседателот рече дека Киев донел храбра одлука да побара членство и дека САД „силно го поддржуваат тоа“ Американскиот претседател Џорџ Буш, за време на посетата на Киев, изрази поддршка за членството на Украина во НАТО. Седејќи покрај претседателот Виктор Јушченко, Буш рече дека Киев донел храбра ...

Буш ги поддржа Украина и Грузија за НАТО

Вест - 02.04.2008

Киев, 2 април - Русија "нема да има право на вето" на самитот на НАТО што од денеска почнува во Букурешт, каде треба да се одлучи дали Украина и Грузија ќе станат кандидати за прием, изјави вчера во Киев американскиот претседател Џорџ Буш.

Буш: САД и Русија се должни да соработуваат

Канал5 - 02.04.2008

САД не можат да постигнат согласност со Русија по редица прашања што се однесуваат на стратегиската стабилност, но постојат области каде се должни да соработуваат, изјави американскиот претседател Џроџ Буш по средбата со романскиот колега Трајан Басеску.

„Волстрит Журнал“: Буш и другите НАТО лидери треба да најдат решение за грчко-македонскиот спор

Канал5 - 02.04.2008

Прославата за поканата во НАТО на трите идни членки од Балканот - Македонија, Хрватска и Албанија е во опасност и може да биде расипана од Грција. Букурешт, 2 април (МИА) - Прославата за поканата во НАТО на трите идни членки од Балканот - Македонија, Хрватска и Албанија е во опасност и може да биде ...

Борбата против тероризмот и мисијата на Алијансата во Авганистан, теми на самитот во Букурешт

Канал5 - 02.04.2008

На својот последен самит, во својство на претседател, Буш веднаш го отвори доминантната тема - како да се надмине поделеноста во НАТО околу војната во Авганистан – најголемиот воен ангажман на Алијансата во историјата. Во ситуација кога поголем дел од сојузниците се дистанцираат од воено присуство ...

Буш ги турка Украина и Грузија кон НАТО

Дневник - 02.04.2008

Претседателот ги отфрли шпекулациите дека Вашингтон е спремен на пазарење со Москва Американскиот претседател Џорџ Буш вчера во Киев најави притисок за зачленување на Украина и на Грузија во НАТО, со што алијансата практично би се залепила до границите на Русија.На пропатување до самитот на НАТО во ...

Буш го поддржува приближувањето на Грузија и Украина во НАТО

Канал5 - 02.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш ги повика изутринава западните сојузници да го наградат напредокот на Грузија и Украина со тоа што на двете поранешни советски републики ќе им овозможат приближување кон Северноатлантската алијанса.

Буш_ Македонија влегува во НАТО

Утрински - 02.04.2008

Американскиот претседател вели дека проблемот со името ќе биде решен Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека Македонија ги исполнува условите за членство во НАТО и оти проблемот со името ќе биде решен. Претседателот Буш ова го порача во интервјуто објавено во германскиот весник „Берлинер ...

Повик до Буш за бојкот на Олимпијадата

Макфакс - 02.04.2008

Вашингтон Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес повика на бојкот на свеченото отворање на Олимписките игри во Пекинг. Ненси Пелоси побара од претседателот на САД Џорџ Буш да ја разгледа ваквата можност поради, како што наведе, состојбата со заштитата на човековите права во ...

Буш го поддржа ширењето на НАТО со Македонија, Албанија и Хрватска

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт НАТО ќе усвои историска одлука за членство на трите балкански држави - Хрватска, Албанија и Македонија во Алијансата. Ова денеска во Букурешт пред започнувањето на Самитот го изјави американскиот претседател Џорџ Буш, додавајќи дека САД силно ја поддржуваат поканата за трите земји во НАТО.

Буш повика на зголемување на војниците во Авганистан

Макфакс - 02.04.2008

Букурешт Американскиот претседател Џорџ Буш денеска побара од сојузниците на НАТО да испратат повеќе трупи во Авганистан. Буш, во говорот на отворањето на Самитот во Букурешт, изјави дека Алијансата “не смее да дозволи да изгуби во Авганистан...мора да победиме“.

Груевски испрати писмо со благодарност до Буш

Макфакс - 02.04.2008

Скопје Македонија е целосно решена да ја одигра својата улога во отворањето ново поглавје во нејзината балканска историја, се вели во писмото што премиерот Никола Груевски го испрати до американскиот претседател Џорџ Буш. Груевски, преку писмото му изразува благодарност на Буш за постојаната ...

Буш порано во Хрватска?

Вечер Прес - 02.04.2008

За одлуката на Буш порано да го напушти Самитот на НАТО, добро верзираната СНН објави дека причината е во постојниот судир меѓу членките на Алијансата околу различните гледишта за иднината на сојузот и неговото ширење кон исток Американскиот претседател Џорџ Буш наводно ќе го прекине престојот на ...

Буш ги поддржа Украина и Грузија на патот кон НАТО

А1 - 01.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш изрази денеска поддршка за приклучувањето на Украина и Грузија кон Акциониот план за членство во НАТО. На заедничката прес-конференција во Киев со украинскиот претседател Виктор Јушченко Буш ја пофали Украина за досега спроведените демократски и воени реформи.

Буш: Проблемот со името ќе биде решен

А1 - 01.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека Македонија ги исполнува условите за членство во НАТО и оти проблемот со името ќе биде решен. Претседателот Буш ова го порача во интервјуто објавено во германскиот весник „Берлинер Моргенпост“.

Буш ќе се обиде да го убеди Путин за ПРО во Европа

Канал5 - 01.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш изјави денеска дека има намера да го убеди рускиот претседател Владимир Путин дека американските планови за разместување елементи од противракетната одбрана во Европа не се насочени кон Русија.

Санадер: Приемот во НАТО за Хрватска е завршена работа

Канал5 - 01.04.2008

Во пресрет на утрешниот самит Хрватска како дел од Јадранската група, влегува речиси стопроцентно сигурна дека ќе ја добие поканата. Премиерот Санадер, со исклучително оптимистичка изјава – за Хрватска поканата за членство во Алијансата е завршена работа.

Русија не треба да се плаши од НАТО

Време - 01.04.2008

АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЏОРЏ БУШ Американскиот претседател Џорџ Буш вчера замина за Европа, со што ја почна серијата од проштални посети пред да се повлече од функцијата во јануари 2009 година, јави Си-Ен-Ен. Џорџ Буш пред турнејата изјави дека Русија не треба да се плаши од приближувањето на ...

Проштална европска турнеја на Џорџ Буш

Дневник - 01.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш вчера ја почна прошталната турнеја низ Европа, пред да се повлече од функцијата во јануари в година, по два мандата. Буш ќе ги посети Украина, Хрватска, Русија и Романија, каде што ќе учествува на самитот на НАТО.

Џорџ Буш во посета на Украина

Канал5 - 01.04.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш започна денеска официјална посета на Украина, со цел да и изрази поддршка на земјата во нејзините напори за членств во НАТО. Киев, 1 април (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш започна денеска официјална посета на Украина, со цел да и изрази поддршка на ...

Во Загреб опсадна состојба поради посетата на Џорџ Буш

Канал5 - 01.04.2008

Поради престојната посета на американскиот претседател Џорџ Буш на Загреб, хрватската престолнина ќе се најде во безбедносен обрач, извести синоќа Хрватската телевизија (ХРТ). Загреб, 1 април (МИА - Поради престојната посета на американскиот претседател Џорџ Буш на Загреб, хрватската престолнина ќе ...

Џорџ Буш во Киев ги охрабрува Украинците за НАТО

Утрински - 01.04.2008

Во Украина се надеваат дека американскиот претседател ќе ги „протурка“ во чекалницата на НАТО Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Оптимистичката изјава на американскиот претседател Џорџ Буш пред доаѓањето во Киев дека многу работи на тоа Украина и Грузија во Букурешт да добијат статус на ...

Буш ќе го спасува НАТО и ќе се смирува со Путин

Вест - 01.04.2008

ПОСЛЕДНА ТУРНЕЈА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВАШИНГТОН, 1 април (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера замина на својата последна средба на НАТО и на последната средба на државни шефови со рускиот колега Владимир Путин во обид да ја спаси надворешната политика на САД која трпи....

Буш во Украина

Макфакс - 01.04.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ќе допатува во Украина. Како што е соопштено од Белата куќа, Буш денеска ќе се сретне со украинскиот претседател Виктор Јушченко и со премиерката Јулија Тимошенко. Се очекува на денешната средба на Буш со украинскиот државен врв да стане збор за ...

Буш се согласи со пауза во повлекувањето од Ирак

Макфакс - 01.04.2008

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш соопшти дека планира да повлече дел од американската војска во Ирак до јули, годинава, по што ќе биде направена пауза во тој процес. Тоа, според Буш, ќе овозможи да бидат оценети напорите на војската вложени досега во Ирак.

Буш: Русија не може да стави вето на одлуките на НАТО

Макфакс - 01.04.2008

Киев Русија „нема да има право на вето“ на самитот на НАТО што ќе се одржи неделава во Букурешт, каде треба да се одлучи дали Украина и Грузија ќе станат кандидати за прием. Ова денеска во Киев го изјави американскиот претседател Џорџ Буш, додавајќи дека САД го поддржуваат Акциониот план за прием ...

Буш: Тешко време за економијата во САД

Макфакс - 01.04.2008

Вашингтон Ова е тешко време за економијата во САД но пакетот стимулативни економски мерки со даночни олеснувања, набргу ќе почнат даваат резултати. Ова е оценка на американскиот претседател Џорџ Буш на собирот пред сопственици на мали претпријатија во Вашингтон, кој сепак изрази очекување дека ...

Буш - Проблемот со името ќе биде решен

Макфакс - 01.04.2008

Берлин Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека Македонија ги исполнува условите за членство во НАТО и оти проблемот со името ќе биде решен. Претседателот Буш ова го порача во интервјуто објавено во германскиот весник „Берлинер Моргенпост“.

Црвенковски на ручек со Буш ?!

Вечер Прес - 01.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски викендов ќе руча заедно со американскиот претседателот Џорџ Буш. Доколку Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт добие покана за членство во Алијансата, Црвенковски викендов ќе го помине во Загреб.

Буш, по Букурешт, во посета на Сочи

Дневник - 31.03.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш следната недела ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во руското црноморско летувалиште Сочи, веднаш по самитот на НАТО во Букурешт, јави Макфакс.Како што соопшти Белата куќа, двајцата претседатели ќе разговараат за плановите на САД за изградба на ...

Почнува прошталната европска турнеја на Џорџ Буш

Канал5 - 31.03.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска заминува за Европа, со што ја почнува серијата од проштални посети, пред да се повлече од функцијата во јануари 2009 година по два мандати. Вашингтон, 31 март (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш денеска заминува за Европа, со што ја почнува серијата ...