TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повторно воена реторика на Балканот

Репортер - 24.09.2016

Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува агенцијата АП во ...

Повторно воена реторика на Балканот

Lider - 24.09.2016

Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува агенцијата АП во ...

Повторно воена реторика на Балканот

Press24 - 23.09.2016

Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува агенцијата АП во ...

Повторно воена реторика на Балканот

А1 On - 23.09.2016

Блиц – Белград Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува ...

Повторно воена реторика на Балканот

Сител - 23.09.2016

Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува агенцијата АП во ...

БиХ пред експлозија поради референдумот во Р. Српска – кому му треба нова војна на Балканот

Алфа - 23.09.2016

Наизглед баналниот проблем ги зовре страстите не само во поделената земја туку и во регионот пo што започнаа закани со немири па дури и со нова војна. Како особено опасна беше протолкувана изјавата на поранешниот бошњачки генерал Сефер Халиловиќ БиХ ...

Повторно воена реторика на Балканот

Локално - 23.09.2016

Блиц – Белград Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в недела, пишува ...

Повторно воена реторика на Балканот

еМагазин - 23.09.2016

Пренесено од Блиц - Белград Во најжешка размена на зборови од војната од 90-те години на минатиот век, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби ако бидат нападнати, додека растат тензиите на Балканот пред референдумот в ...

Српските таблоиди повикуваат на војна: „Муслиманите сакаат да колат Срби“ (ФОТО)

МКД - 22.09.2016

На Балканот повторно се тропа по воените тапани. Контроверзниот референдум што в сабота треба да се одржи во Република Српска ги доведе односите меѓу Србија и БиХ до вжештување. Во центарот на сѐ е спорниот референдум со кој граѓаните на РС треба да ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

+инфо - 22.09.2016

Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал на армијата на БиХ дека референдумот во РС би можел да биде вовед во војна. Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

Сител - 22.09.2016

Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“. Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал и поранешен началнил на ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

А1 On - 22.09.2016

Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“. Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал и поранешен началнил на ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

Локално - 22.09.2016

Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“. Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал и поранешен началнил на ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

Либертас - 22.09.2016

Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“. Тензиите во БиХ се зголемија по изјавите на пензиониран генерал и поранешен началнил на ...

Србија е спремна воено да ја одбрани Република Српска

Тера - 22.09.2016

Српскиот премиер Александар Вучиќ и шефот ан дипломатијата Ивица Дачиќ се загрижени од изјавите на поранешниот воен командант на Армијата на БиХ Сефер Халиловиќ, кој во интервју за сараевската ТВ1 се закани со војна доколку биде спроведен ...

Николиќ: Србија ја следи ситуацијата во БиХ

Идивиди - 22.09.2016

Белград, 22 септември 2016 (МИА) - Србија ја следи ситуацијата во Босна и Херцеговина и нема да дозволи некој да ја изненади, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ за „Вечерње новости“.

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

Дневник - 21.09.2016

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Изјавата за ТВ Н1 ја даде по острите реакции на српски официјални лица на неговата закана дека нема ...

Дачиќ предупредува: Се планира воен напад на Република Српска, Србија е доволно јака да ја одбрани

А1 On - 21.09.2016

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ смета дека изјавата на Сефер Халиловиќ за уништување на Република Српска претставува најголема закана за мирот и стабилноста во регионот. Според Дачиќ, Халиловиќ е неофицијален портпарол на Бакир ...

БиХ: Реакциите на Белград на изјавите на Халиловиќ се целосно непотребни

Макфакс - 21.09.2016

Драматичните оценки за ситуацијата во Босна и Херцеговина(БиХ), како и најавите за можни судири заради спроведувањето на референдумот во Република Српска на 25 септември претставуваат претерување што на крајот им штети на сите граѓани, а може и да ...

Асошиејтед прес: Повторно се разжестува воената реторика на Балканот

МКД - 21.09.2016

Во најжестоката вербална битка од војната во 1990-тите, Србија ја предупреди Босна дека ќе им помогне на босанските Срби доколку бидат нападнати додека растат тензиите на Балканот. Американската новинска агенција пишува дека министерот за надворешни ...

Премиерот ја прекинува посетата на сад поради заканата за војна во Република српска

Репортер - 21.09.2016

Како што дознаваме, Вучиќ веќе разговарал со претседателот на Србија и раководителите на српските безбедностни служби за најновите закони кои стигаат од Сараево, а одлуката за враќње ќе ја донесе вечерва.

Дачиќ ОТКРИ ВОЕН ПЛАН на Изетбеговиќ – Се подготвува да ја освои Српска за 15 дена

Репортер - 21.09.2016

Дачиќ наведе дека Халиловиќ не есамо поранешен воен муслимански командант туку и неофицијален портпарол на Бакир Изетбеговиќ. „Халиловиќ говори тоа што Изетбеговиќ го мисли. Затоа неговите закани треба да се сватат сериозно, затоа што покажуваат ...

Дачиќ: Србија е спремна воено да ја одбрани Република Српска

МКД - 21.09.2016

Српскиот премиер Александар Вучиќ и шефот ан дипломатијата Ивица Дачиќ се загрижени од изјавите на поранешниот воен командант на Армијата на БиХ Сефер Халиловиќ, кој во интервју за сараевската ТВ1 се закани со војна доколку биде спроведен ...

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

Сител - 21.09.2016

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Изјавата за ТВ Н1 ја даде по острите реакции на српски официјални лица на неговата закана дека нема ...

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

+инфо - 21.09.2016

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие ...

Белград ќе ги брани Босанските срби

Р.С.Европа - 21.09.2016

Србија ја предупреди Босна и Херцеговина дека ќе ги брани Босанските срби доколку бидат нападнати по најновите тензии пред планираниот референдум во Република Српска кој официјално е забранет од властите во Сараево.

Дачиќ: Има намера за уништување на Република Српска преку војна

Стандард - 21.09.2016

Ивица Дачиќ изјави дека заканите на поранешен командант на армијата на босанските муслимани против Република Српска претставуваат „најголемата закана за мирот и стабилноста во регионот“, пренесе радио В92.

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

Либертас - 21.09.2016

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Изјавата за ТВ Н1 ја даде по острите реакции на српски официјални лица на неговата закана дека нема ...

Наскоро би можело да дојде до нова војна во Босна

Тера - 21.09.2016

Воениот командант на Армијата на Босна и Херцеговина Сефер Халиловиќ оцени дека е сосема можен нов оружен конфликт во БиХ доколку властите на Република Српска продолжат со намерата за спроведување на референдумот најавен за 25 септември, и покрај ...

БиХ: Реакциите на Белград на изјавите на Халиловиќ се целосно непотребни

Точка - 21.09.2016

Драматичните оценки за ситуацијата во Босна и Херцеговина(БиХ), како и најавите за можни судири заради спроведувањето на референдумот во Република Српска на 25 септември претставуваат претерување што на крајот им штети на сите граѓани, а може и да ...

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум во Република Српска

Вечер Прес - 21.09.2016

Војна провоцираат оние кои не почитуваат ни држава ни никого. Очигледно на тој начин свртуваат внимание од својот криминал на воени теми, нагласи Халиловиќ за ТВ Н1 Сефер Халиловиќ Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, ...

Србија и Босна си разменија закани за војна, Русија го поддржа референдумот

Фактор - 21.09.2016

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ се закани дека тие нема да дозволат воен напад врз босанските Срби во автономниот дел на Република Српска и ќе го одбранат својот народ.

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

Локално - 21.09.2016

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Изјавата за ТВ Н1 ја даде по острите реакции на српски официјални лица на неговата закана дека нема ...

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум...

Н.Македонија - 21.09.2016

Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум.

Халиловиќ: Ако РС сака да се отцепи ќе има војна

А1 On - 20.09.2016

Пензиониран генерал и поранешен началнил на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на ...

Халиловиќ: Ако Република Српска сака да се отцепи ќе има војна

+инфо - 20.09.2016

Никого не заплашуваме, но и никому нема да дозволиме да однесе дел од БиХ без последици, посочи Халиловиќ. Пензиониран генерал и поранешен началнил на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во ...

Халиловиќ: Можен е нов оружен конфликт во БиХ

Макфакс - 20.09.2016

Воениот командант на Армијата на Босна и Херцеговина Сефер Халиловиќ оцени дека е можен нов оружен конфликт во БиХ доколку властите во Република Српска останат на намерата да спроведат референдум, најавен за 25 септември, и покрај забраната од ...

Командант на Армијата на БиХ: Наскоро би можело да дојде до нова војна во Босна

МКД - 20.09.2016

Воениот командант на Армијата на Босна и Херцеговина Сефер Халиловиќ оцени дека е сосема можен нов оружен конфликт во БиХ доколку властите на Република Српска продолжат со намерата за спроведување на референдумот најавен за 25 септември, и покрај ...

Дачиќ: Изјавата на Халиловиќ е закана за мирот

Макфакс - 20.09.2016

Изјавата на Сефер Халиловиќ за уништувањето на Република Српска претставува најголема закана за мирот и стабилноста во регионот, изјави во вторник српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Халиловиќ: Ако РС сака да се отцепи ќе има војна

Локално - 20.09.2016

Пензиониран генерал и поранешен началнил на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на ...

Халиловиќ: Можен е нов оружен конфликт во БиХ

Точка - 20.09.2016

Воениот командант на Армијата на Босна и Херцеговина Сефер Халиловиќ оцени дека е можен нов оружен конфликт во БиХ доколку властите во Република Српска останат на намерата да спроведат референдум, најавен за 25 септември, и покрај забраната од ...

Вучиќ итно се враќа во Србија: Српскиот премиер ја прекинува посетата на САД поради заканите за војна во Република ...

Точка - 20.09.2016

По заканите за нова војна во БиХ, кој ги пратил воениот командант на Армијата на БиХ Сефер Халиловиќ, премиерот на Србија, Александар Вучиќ ја разгледува можноста да ја прекине посетата на САД и итно да се врати во Србија.

Халиловиќ: Ако РС сака да се отцепи ќе има војна...

Н.Македонија - 20.09.2016

Халиловиќ: Ако РС сака да се отцепи ќе има војна Пензиониран генерал и поранешен началник на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ, изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на ...

Халиловиќ: Ако РС сака да се отцепи ќе има војна

Lider - 20.09.2016

Пензиониран генерал и поранешен началнил на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на ...