TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските државјани евакуирани од Либија утре пристигаат во Мармарис

Канал5 - 27.02.2011

Македонските државјани кои вчераутро беа евакуирани од либискиот град Бенгази, со помош на турски брод,на турското пристаниште Мармарис ќе пристигнат в понеделник наутро-јави турската агенција ...

УНХЦР: 100 000 луѓе побегнале од Либија

Канал5 - 27.02.2011

Агенцијата на ОН за бегалци објави дека минатата седмица 100 000 лица,претежно странски државјани, ја напуштиле Либија. - Тимови на УНХЦР за вонредни ситуации заедно со туниските и египетските власти ...

Лавров: Русија ја осудува употребата на сила против цивили во Либија

Телма - 27.02.2011

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров му порача на шефот на либиската дипломатија Муса Куса во телефонскиот разговор дека Москва ја осудува неприфатливата примена на сила против ...

Речиси 100 илјади бегалци од Либија минаа во Египет

Форум - 27.02.2011

Речиси сто илјади бегалци, главно египетски и туниски работници, како и Палестинци, избегале од Либија во соседните земји, каде помош им дава Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации ...

УНХЦР: 100.000 луѓе побегнале од Либија минатата седмица

Курир - 27.02.2011

УНХЦР соопшти дека минатата седмица од Либија побегнале околу 100.000 луѓе поради судирите кој се случуваат во земјата, побегнатите лица се главно странски државјани.

100.000 бегалци од Либија во Тунис и Египет

Inpress - 27.02.2011

Женева, 27. февруари 2011 (ИНПРЕС) Околу 100.000 бегалци, главно Египќани и Тунижани, поминале од Либија во соседните земји, каде Високиот комесаријат за бегалци на ОН се обидува да им помогне.

Лавров: Русија ги осудува насилствата во Либија

Курир - 27.02.2011

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија му порача на неговиот либиски колега Муса Куса во телефонски разговор дека Москва ја осудува неприфатливата примена на сила против цивилите во ...

Затворени амбасадите на Британија и Канада во Либија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Британското министерство за надворешни работи соопшти дека привремено ја стопирало работата на амбасадата во Триполи, поради немирите во земјата. Вработените во амбасадата ја напуштиле земјата.

Десетици илјади странци се евакиураат од Либија

Форум - 26.02.2011

Неколку илјади странци допатуваа на грчките пристаништа од Либија, а се проценува дека уште неколку илјади пробуваат да се качат на некои од бродовите од либанските пристаништа кои патуваат преку ...

САД ги прекинаа дипломатските односи со Либија

Press24 - 26.02.2011

САД соопштија денеска дека воведуваат санкции против Либија и оти ги прекинуваат дипломатските односи со оваа земја. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека САД ја прекинуваат работата на ...

ЕУ и’ праќа помош на Либија од три милиони евра

Нетпрес - 26.02.2011

Европската унија соопштила дека ќе потроши повеќе од три милиони евра наменети за помош на жртвите од насилните протести во Либија, вклучувајќи ги и оние кои ја напуштиле земјата.

Околу 40 хрватски граѓани допатуваа од Либија во Загреб

Алфа - 26.02.2011

Околу четириесетина хрватски граѓани доцна синоќа пристигнаа од Либија во Загреб, потврди министерството за надворешни работи и европски интеграции.

Странските државјани ја напуштаат Либија

Р.С.Европа - 26.02.2011

Странските државјани и натаму масовно ја напуштаат Либија, поради растот на насилството во земјата. Грчки фериброд денеска пренесе 2911 патници од Либија до Крит.

Србија плански ги евакуира своите државјани од Либија

Алфа - 26.02.2011

Со вонредни летови на “Јат” од Триполи за Белград се евакуираат Србите од Либија. Во пристаништето Рас Лануфу треба да стигне црногорски брод од бар со 1 000 патнички места, во кој треба да се качат ...

Триесетина македонски граѓани тргнаа од Либија кон Турција

Форум - 26.02.2011

Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираат дека турски брод со триесетина македонски граѓани тргнал од Бенгази кон Мармарис Од министерството велат дека бродот би требал за 50 часа да ...

Ердоган против спроведување на санкции во Либија

Р.С.Европа - 26.02.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска се спротистави на воведувањето санкции за Либија од страна на ОН, бидејќи тие негативно ќе се одразат врз народот во земјата, а не врз режимот на ...

Триесет македонски државјани евакуирани од Либија

Р.С.Европа - 26.02.2011

Триесет македонски државјани утрово биле евакуирани од либискиот град Бенгази. Тие со турски брод ќе бидат пренесени до Мармарис.

Триесетина македонски граѓани тргнаа од Либија кон Турција

Точка - 26.02.2011

Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираат дека турски брод со триесетина македонски граѓани тргнал од Бенгази кон Мармарис.

Србија плански ги евакуира нејзините државјани од Триполи

Точка - 26.02.2011

Со вонредни летови на “Јат” од Триполи за Белград се евакуираат Србите од Либија. Во пристаништето Рас Лануфу треба да стигне црногорски брод од бар со 1 000 патнички места, во кој треба да бидат ...

Околу 40 хрватски граѓани допатуваа од Либија во Загреб

Точка - 26.02.2011

Околу четириесетина хрватски граѓани доцна синоќа пристигнаа од Либија во Загреб, потврди министерството за надворешни работи и европски интеграции.

САД ги суспендираа дипломатските односи со Либија

Точка - 26.02.2011

САД соопштија дека од денеска ќе воведат снакции кон Либија и дека ги суспендираат дипломатските односи со таа земја. Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, за Ројтерс изјави дека „амбасадата на САД ...

Соседите ни ги вратија Македонците од Либија

Н.Македонија - 26.02.2011

МНР не организира враќање за граѓаните на Македонија од Либија зашто земјава имала само педесетина граѓани на работа во таа земја, за разлика од другите, кои имале многу повеќе, и поради тоа и ја ...

Слетаа првите авиони со државјани на БиХ од Либија

А1 - 25.02.2011

Првите два авиони кои од Либија евакуираа 140 луѓе, слетаа утринава на аеродромот во Сараево, каде ги дочекаа роднините и пријателите, пренесува агенцијата Бета.

Од британскиот печат, 25.02

BBC - 25.02.2011

Британскиот печат пишува за состојбите во Либија. ИНДИПЕНДЕНТ на насловната вели Либија- пламенот се шири. Во меѓувреме, забележува весникот, се шири и светската паника поради недостатокот на нафта.

Македонците евакуирани со турски траект

Утрински - 25.02.2011

Сите македонски државјани денеска се качиле на турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал на пристаништето во Бенгази. Поради силно невреме не се знае кога ќе исплови бродот.

Македонците од Либија евакуирани со турски траект

Канал5 - 25.02.2011

Сите македонски државјани денеска се качиле на турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал на пристаништето во Бенгази. Поради силно невреме не се знае кога ќе исплови бродот.

Македонските државјани евакуирани од Либија

Алсат-М - 25.02.2011

Последната група од 30 државјани на Македонија кои работеа во Либија претладнето се качи на турски брод, со кој се евакуираат од пристаништето во Бенгази, потврдено е официјално.

Итен состанок на НАТО за Либија

Алсат-М - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО, Расмусен, свика итен состанок на Алијансата на кој ќе се разговара за ситуацијата во Либија, но отфрли можност за употреба на сила или воспоставување на зона за ...

Вонредна седница на НАТО за ситуацијата во Либија

Телма - 25.02.2011

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс Фог Расмусен изјави дека попладне ќе свика вондредна седница на Советот на НАТО на која ќе се разговара за ситуацијата во Либија.

ОН бара итен прекин на насилствата во Либија

Утрински - 25.02.2011

Советот за безбедност на ОН доцна синоќа побара итен прекин на насилствата во Либија и ја осуди репресијата на режимот на Моамер ел Гадафи врз демонстрантите, кои бараат негова оставка.

Евакуацијата на Бугарите од Либија се претвори во фарса

Канал5 - 25.02.2011

Хаосот во Либија се пренесе и на бугарско тло. Премиерот Бојко Борисов вчера во рок од неколку часа го смени, а потоа повторно го врати на функција директорот на државното претпријатие „Техно експорт ...

Кумановски ѕидари без пари заглавени во Бенгази

Вест - 25.02.2011

Триесетина кумановци, заглавени во пристаништето Бенгази во Либија, немаат пари ниту за директен контакт со македонските власти и неизвесно е кога ќе се вратат дома.

Сеф ал Ислам - Нестабилноста во Либија е поттикната од група вооружени терористи

Inpress - 25.02.2011

Триполи, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) За турската телевизија Си-Ен-Ен Турк синот на либискиот лидер Гадафи, Саиф ал Ислам, изјави дека нестабилноста во Либија е поттикната од група вооружени терористи.

Итен состанок на НАТО заради Либија

Форум - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска, во врска со кризата во Либија, ги повика членките на сојузот на итен состанок, пренесува агенцијата AFP Генералнито секретар на алијансата ...

Бурното море ја попречи евакуацијата од Либија

Press24 - 25.02.2011

Стотици Американци не можат да ја напуштат Либија поради невремето и бурното море Поради невремето и силните ветрови, покрај бродовите, од Либија не можат да полетаат и осумте турски воени авиони од ...

Ескалираат насилствата во Либија

Р.С.Европа - 25.02.2011

Насилното задушување на анти-валдините протести во Либија алармантно ескалира, оцени денеска во Женева високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации Нави Пилај.

Припадници на Војската на Србија не учествуваат во настаните во Либија

МРТ - 25.02.2011

Министерството за одбрана на Србија денеска соопшти дека никој од припадниците на војската, ниту, пак, воените пензионери, на ниту еден начин не учествуваат во настаните во Либија.

Вонредна седница на НАТО за ситуацијата во Либија

Сител - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, свика вонредна седница на Алијансата поради ситуацијата во Либија, јави АФП, пренесува Нетпрес.

ЕК и додели на Либија три милиони евра

Курир - 25.02.2011

Во текот на денешниот ден Европската комисија донесе одлука со која одлучи на Либија и на соседните земји да и додели три милиони евра хуманитарна помош.

Сите македонски државјани се евакуирани од Либија

Сител - 25.02.2011

Сите македонски државјани денеска се качиле на турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал на пристаништето во Бенгази. Поради силно невреме не се знае кога ќе исплови бродот.

Српски војници не се вмешани во судирите во Либија

Форум - 25.02.2011

Министерството за одбрана на Србија денеска соопшти дека никој од припадниците на војската, ниту, пак, воените пензионери, на ниту еден начин не учествуваат во настаните во Либија Во соопштението се ...

НАТО ќе одржи вонредна седница за ситуацијата во Либија

Курир - 25.02.2011

Андерс Фог Расмусен кој е генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, изјави дека попладне ќе свика вондредна седница на Советот на НАТО на која ќе се разговара за ситуацијата во Либија.

УНХЦР ќе расправа за Либија

МРТ - 25.02.2011

Советот за безбедност на ОН за човекови права (УНХЦР) ќе одржи денеска во Женева вонредна седница на која ќе се побара од Генералното собрание на ОН да разгледа суспензија на Либија од УНХЦР.

Над 30 илјади луѓе избегале од Либија

Р.С.Европа - 25.02.2011

Меѓународната организација за Миграција соопшти дека најмалку 30 илјади луѓе, главно печалбари од Тунис и Египет, избегале од Либија откако започнаа насилствата.

Советот за човекови права на ОН ќе расправа за Либија

Р.С.Европа - 25.02.2011

Во Женева денеска ќе се одржи итна седница на Советот за човекови права при ОН за состојбите во Либија и за можноста да се суспендира учеството на таа земја од Советот.

ЕУ започнува мисија за спасување од Либија

Inpress - 25.02.2011

Берлин, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) За да евакуира околу 6.000 Европејци од Либија, ЕУ започна спасувачка мисија со поддршка на војската.

Вонредна седница на НАТО за ситуацијата во Либија

Нетпрес - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, свика вонредна седница на Алијансата поради ситуацијата во Либија, јави АФП, пренесува Нетпрес.

САД “за“ исфрлање на Либија од Советот на ОН

Нетпрес - 25.02.2011

САД вчера го поддржале протерувањето на Либија од Советот на ОН за човекови права, додека државниот секретар Хилари Клинтон се подготвува на состанокот на Советот во Женева овој викенд, да го ...

НАТО свика вонреден состанок поради ситуацијата во Либија

Inpress - 25.02.2011

Годо, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен свика вонреден состанок на Алијансата поради ситуацијата во Либија, јави АФП.

УНХЦР ќе расправа за Либија

Алфа - 25.02.2011

Советот за безбедност на ОН за човекови права (УНХЦР) ќе одржи денеска во Женева вонредна седница на која ќе се побара од Генералното собрание на ОН да разгледа суспензија на Либија од УНХЦР.

Италијански новинари малтретирани во Либија

Нетпрес - 25.02.2011

Италијански новинари, кои дошле во Либија за да известуваат за ситуацијата во оваа земја, вчера биле малтретирани од вооружени лица, јави РИА “Новости“, пренесува Нетпрес.

Уште 89 српски државјани се евакуирани од Либија

Нетпрес - 25.02.2011

Уште 89 српски државјани се евакуирани од Либија кои со лет на компанијата “Јат“ рано утрово слетале на белградскиот аеродром Никола Тесла.

НАТО и Советот за безбедност ќе расправаат за насилствата во Либија

Р.С.Европа - 25.02.2011

НАТО денеска ќе одржи итен состанок во Брисел, посветен на ситуацијата во Либија. Генералниот секретар Андерс Фог Расмусен изјави дека НАТО засега нема намера да интервенира во Либија, бидејки тоа ...

Вондредна седница на Советот на НАТО за Либија

Press24 - 25.02.2011

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс Фог Расмусен изјави дека попладне ќе свика вондредна седница на Советот на НАТО на која ќе се разговара за ситуацијата во Либија.

Расмусен свика итен состанок на НАТО заради Либија

Алфа - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска, во врска со кризата во Либија, ги повика членките на сојузот на итен состанок.

ООН: Масовни убиства во Либија

Нетпрес - 25.02.2011

Високиот комесар на Обединетите нации, за човекови права, Нави Пилај, денеска изјавила дека, според некои извештаи, во Либија се вршат масовни убиства, јави италијанската новинска агенција АГИ, ...

Расмусен закажа вондредна седница на Советот на НАТО за Либија

МРТ - 25.02.2011

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс Фог Расмусен изјави дека попладне ќе свика вондредна седница на Советот на НАТО на која ќе се разговара за ситуацијата во Либија.

Попречена е евакуацијата од Либија

Курир - 25.02.2011

Ферибродот на кој се наоѓаат стотици Американци и други странски државјани не може се уште да ја напушти Либија поради бурното море.

Активисти на опозицијата ја запоседнаа амбасадата на Либија во Париз

Кајгана - 25.02.2011

Група активисти на либиската опозиција кои се самонарекуваат „деца на револуцијата“, ја презедоа комплетната контрола над амбасадата на Либија во Париз, пренесе Франс прес.

Припадници на Војската на Србија не учествуваат во настаните во Либија

Точка - 25.02.2011

Министерството за одбрана на Србија денеска соопшти дека никој од припадниците на војската, ниту, пак, воените пензионери, на ниту еден начин не учествуваат во настаните во Либија.

Расмусен свика итен состанок на НАТО заради Либија

Точка - 25.02.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска, во врска со кризата во Либија, ги повика членките на сојузот на итен состанок, пренесува агенцијата Франс прес.

ОН: Масовни убиства во Либија

Точка - 25.02.2011

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Нави Пилај, изјави денеска дека во Либија, според некои извештаи, се вршат масовни убиства.

Слетаа првите авиони со државјани на БиХ од Либија

Точка - 25.02.2011

Првите два авиони кои од Либија евакуираа 140 луѓе, слетаа утринава на аеродромот во Сараево, каде ги дочекаа роднините и пријателите, пренесува агенцијата Бета.

Активисти на опозицијата ја запоседнаа амбасадата на Либија во Париз

Точка - 25.02.2011

Група активисти на либиската опозиција кои се самонарекуваат „деца на револуцијата“, ја презедоа комплетната контрола над амбасадата на Либија во Париз, пренесе Франс прес.

Уште 89 српски државјани се евакуирани од Либија

Точка - 25.02.2011

Уште 89 српски државјани се евакуирани од Либија кои со лет на компанијата “Јат“ рано утрово слетале на белградскиот аеродром Никола Тесла.

САД “за“ исфрлање на Либија од Советот на ОН

Точка - 25.02.2011

САД вчера го поддржале протерувањето на Либија од Советот на ОН за човекови права, додека државниот секретар Хилари Клинтон се подготвува на состанокот на Советот во Женева овој викенд, да го ...

Македонските работници денеска ќе бидат дома

Н.Македонија - 25.02.2011

Последните триесетина македонски државјани, за кои МНР има податоци дека се наоѓаат во Либија, вчера беа заглавени во пристаништето во Бенгази поради невреме и не тргнаа, според предвидените планови, ...

Турски траект ги евакуира Македонците од Либија

eReporter - 25.02.2011

Турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал во либиското пристаниште Бенгази треба да ги преземе сите македонски државјани кои се на привремена работа во таа земја.

30 македонски државјани се уште заглавени во Бенгази

А1 - 24.02.2011

30 македонски државјани се уште остануваат заглавени во пристаништето на либискиот град Бенгази. Тие неколку дена чекаат турски бродови да ги евакуираат заедно со турските државјани.

Од македонскиот печат, 24.02

BBC - 24.02.2011

„Избори ќе има, СДСМ купи време“, „Избори на Велигден или на 1 Мај?“, „Граѓаните скептични дека изборите многу ќе сменат“....Ова се насловите од насловите во денешниот македонски печат.

Продолжува евакуацијата на странските државјани од Либија

А1 - 24.02.2011

Продолжува евакуацијата на странските државјани од Либија. Американците и Турците се качуваат на бродови, Европејците на авиони, а Африканците бегаат во претоварени комбиња.

Македонија - Нашата дипломатија се загуби во Либија

Време - 24.02.2011

Игор Чавески Во вистински пекол се најдоа деновиве триесетина кумановци, кои три дена чекаат да бидат евакуирани од Либија откако ситуацијата во оваа земја стана крајно опасна и пред раб на граѓанска ...

САД пред воена интервенција врз Либија?

Телма - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

На евакуација од Либија чекаат над триесетина наши граѓани

Телма - 24.02.2011

Од Либија се вратени 17 македонски државјани, но уште најмалку триесетина наши граѓани се наоѓаат во земјата зафатена од безредија и чекаат на евакуација.

Кумановските семејства ги чекаат најмилите од Либија

Канал5 - 24.02.2011

Дваесетина семејства од Куманово секој момент очекуваат дека ќе слушнат од своите најблиски кои се на печалба во Либија дека со брод веќе испловиле од пристаништето во Бенгази.

Обама подготвува можни решенија на кризата во Либија

Канал5 - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

Обама нареди подготовка на можен одговор на кризата во Либија

Алсат-М - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

ЕУ навестува воена интервенција во Либија

Утрински - 24.02.2011

Европската унија не ја исклучува можноста да подготови воена интервенција со хуманитарна цел во Либија, во поддршка на евакуацијата на европските државјани, изјави висок европски претставник.

Сите спасуваат македонски граѓани

Утрински - 24.02.2011

Уште четириесетина македонски државјани се наоѓаат во неизвесност во Либија, откако вчера деветмина со лет организиран од Бугарија беа извлечени од арапската држава зафатена со граѓанска војна.

ЕУ не исклучува воена интервенција со хуманитарна цел во Либија

Канал5 - 24.02.2011

Европската унија не ја исклучува можноста да подготови воена интервенција со хуманитарна цел во Либија, во поддршка на евакуацијата на европските државјани, изјави висок европски претставник.

Обама: Насилството во Либија мора да запре

Press24 - 24.02.2011

Американскиот претседател нареди подготовка на план за можен одговор на кризата Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил ...

Обама ги осуди насилствата во Либија

Курир - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и дека наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

САД подготвуваат санкции за Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама го осуди насилството против демонстрантите во Либија. Тој изјави дека ја испратил државната секретарка Хилари Клинтон во Женева, на меѓународни разговори, чија цел е ...

Странците се евакуираат од Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Илјадници странски држајвани продолжуваат да ја напуштат Либија, откако се интензивираа насилствата во земјата. Демонстрантите, кои бараат заминување на либискиот лидер Моамер Гадафи контролираат ...

Се очекува евакуација на преостанатите Македонци во Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Се очекува денеска да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија. Портпаролот на МНР Борче Стамов изјави дека сите се во добра здравствена состојба и оти нема повредени и ...

Првиот турски брод се врати од Либија

Курир - 24.02.2011

Турските медиуми јавуваат дека првиот турски брод со евакуирани Турци од Либија се врати во државата. Бродот Орхан Гази-1 вплови во пристаништето во Мармарис со вкупно 1.516 луѓе во него - Турци, но ...

Четворица српски државјани ранети во Либија

Нетпрес - 24.02.2011

Четворица српски државјани биле ранети во напад на вооружени банди во либиската покраина Ал Куфрах, и тие моментно се хоспитализирани во локална болница, објави српскиот весник “Прес“, повикувајќи се ...

МНР: Денеска ќе пристинат останатите македонскси државјани од Либија

Алфа - 24.02.2011

Денеска, според најавите, треба да бидат евакуирани останатите триесетина македонски државјани од Либија, откако вчера на софискиот аеродром, пристигна првата група од деветмина македонски државјани, ...

Првиот турски брод со евакуирани Турци се врати од Либија

Сител - 24.02.2011

Првиот турски брод со евакуирани Турци од Либија се врати во државата, јавија турските медиуми. Бродот Орхан Гази-1 вплови во пристаништето во Мармарис со вкупно 1.516 луѓе во него - Турци, но и 30 ...

ЕУ не исклучува воена интервенција во Либија

Кирилица - 24.02.2011

Европската унија не ја исклучува можноста да подготови воена интервенција со хуманитарна цел во Либија, во поддршка на евакуацијата на европските државјани, изјави висок европски претставник - Тоа е ...

Обама нареди подготовка на можен одговор на кризата во Либија

Сител - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

Македонци се уште заглавени во Либија

Шпиц - 24.02.2011

Девет Македонци се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде што со помош на тамошната македонска амбасада ќе им биде организиран превоз до Скопје, соопштија вчера ...

Македонците од Либија се уште во камп

Кирилица - 24.02.2011

Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Борче Стамов, информира дека поради неповолните временски прилики не е пристигнат турскиот брод со кој треба да се превезат македонските граѓани ...

НАТО не планира да се меша во случувањата во Либија

Нетпрес - 24.02.2011

НАТО не планира да се меша во ситуацијата во Либија, бидејќи масовните и насилни демонстрации во оваа земја не се закана за Алијансата, изјавил генералният секретар на пактот, Андерс Фог Расмусен, за ...

Триесетина македонски државјани се уште чекаат да бидат транспортирани од Бенгази

Сител - 24.02.2011

Триесетината македонски државјани кои требаше да бидат вратени од Либија, се уште се наоѓаат на пристаништето Бенгази. Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов информира дека ...

ЕУ Советот за правда и внатрешни работи заседава за ситуацијата во Либија

МРТ - 24.02.2011

Ирина Гелевска Ситуацијата во Либија и приливот на бегалци од Северна Африка беше причината за денешниот состанок на министрите за внатрешни работи на Европската Унија во Брисел.

Триесетина Македонци заглавени во Либија

Курир - 24.02.2011

Околу триесет македонски државјани кои требаше да бидат вратени од Либија, се уште се наоѓаат на пристаништето Бенгази. Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов, информира дека ...

Времето спречи Македонците да се вратат од Либија

Press24 - 24.02.2011

Триесетината македонски државјани кои требаше да бидат вратени од Либија, се уште се наоѓаат на пристаништето Бенгази. Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов информира дека ...

Првиот турски брод со евакуирани Турци се врати од Либија

МРТ - 24.02.2011

Првиот турски брод со евакуирани Турци од Либија се врати во државата, јавија турските медиуми. Бродот Орхан Гази-1 вплови во пристаништето во Мармарис со вкупно 1.516 луѓе во него - Турци, но и 30 ...

Обама нареди подготовка на можен одговор на кризата во Либија

Алфа - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

Триесет македонски државјани чекаат евакуација од Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Триесет македонски граѓани се уште чекаат да бидат евакуирани од либискиот град Бенгази. Потпаролот на министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека поради неповолните временски ...

Уште 31 македонец чекаат евакуација од Либија

Алфа - 24.02.2011

Македонски државјани сеуште чекаат на евакуација од Либија. Триесет и еден македонец се сместени во камп во градот Бенгази каде, ако послужи времето, очекуваат вечерва да се качат на брод за Турција.

Четворица српски државјани ранети во Либија

Сител - 24.02.2011

Четворица српски државјани биле ранети во напад на вооружени банди во либиската покраина Ал Куфрах, и тие моментно се хоспитализирани во локална болница, објави српскиот весник “Прес“, повикувајќи се ...

Обама нареди подготовка на можен одговор на кризата во Либија

МРТ - 24.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на кризата.

Турција и Грција ги евакуираат своите граѓани од Либија

Канал 77 - 24.02.2011

Турските медиуми јавуваат дека првиот турски брод со евакуирани Турци од Либија се врати во државата. Бродот Орхан Гази-1 вплови во пристаништето во Мармарис со вкупно 1.516 луѓе во него - Турци, но ...

МНР: Сите Македонци од Либија ќе се вратат до утре

Н.Македонија - 24.02.2011

За да се евакуираат македонските државјани што се во Либија, Министерството за надворешни работи формира координативно тело што 24 часа ќе дава насоки, совети, информации и ќе собира податоци за ...

Либија ќе апси новинари

eReporter - 24.02.2011

Висок либиски претставник соопшти дека сите новинари кои нелегално влегле во земјата ќе се сметаат за соработници на Ал Каеда и ќе бидат уапсени.

Обама нареди подготовка на можен одговор на кризата во Либија

Идивиди - 24.02.2011

Вашингтон, 24 февруари 2011 (МИА) - Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека насилството во Либија мора да прекине и оти наредил администрацијата да подготви повеќе можни одговори на ...

Девет Македонци се вратија од Либија

А1 - 23.02.2011

„МНР на Република Македонија, формира координативно тело, за евакуација на Македонските граѓани, кои се затекнати во Либија.

Стотици убиени во Либија. Ужас и крв по улиците

Канал5 - 23.02.2011

Ужас и смрт по улиците во најголемите градови во Либија. Вооружени платеници со африканско потекло безмилосно убиваат цивили во Триполи, тврдат жителите на главниот град на Либија за агенцијата Франс ...

Тргна евакуацијата И на нашите државјани од Либија

Телма - 23.02.2011

Започна евакуацијата на македонските државјани од Либија.Првите деветмина пристигнаа во Софија од каде ке им биде организиран превоз до Скопје.Во текот на утрешниот ден се очекува да бидат евакуирани ...

МНР: Евакуирани девет македонски државјани од Либија

Канал5 - 23.02.2011

Девет македонски државјани утрово се евакуирани од Либија и се очекува претпладнево да пристигнат на аеродромот во Софија, информираат од МНР.

Македонците од Либија ќе се извлекуваат преку воздух и вода

Утрински - 23.02.2011

Македонија бара начин преку воздух или преку вода да ги извлече македонските граѓани од Либија, бидејќи земјата западна во хаос и прашање на време е кога евакуацијата ќе стане невозможна.

Македонија - Не патувајте во Либија!

Вест - 23.02.2011

Македонските граѓани да избегнуваат патување во Либија, а оние што се затекле таму да се обидат да ја напуштат земјата, препорача вчера македонското Министерство за надворешни работи.

Макдонските државјани се евакуираат од Либија

Алсат-М - 23.02.2011

Во текот на утрешниот ден се очекува да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија. Како што изјави денеска портпаролот на МНР Борче Стамов, сите се во добра здравствена состојба, ...

Македонци во Либија очајно бараат спас

Deutsche Welle - 23.02.2011

Повеќе од 30 македонски граѓани чекаат евакуација од Либија. Македонското министерство за надворешни работи презема мерки за да им обезбеди пат до татковината на своите граѓани, но нивните семејства ...

Масовна евакуација на странци од Либија

Алсат-М - 23.02.2011

Во Либија и денеска владее хаос, нападнати се уште четири јужнокорејски градилишта додека странци масовно се евакуираат од таа северноафриканска држава.

Девет Македонци евакуирани од Либија

Утрински - 23.02.2011

Министерството за надворешни работи соопштува дека девет македонски државјани се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде со помош на тамошната македонска амбасада ...

Во Либија заглавени триесетина Македонци

Дневник - 23.02.2011

Триесетина македонски државјани побарале помош за евакуација од Либија, соопшти вчера Министерството за надворешни работи.

Либија во хаос

Курир - 23.02.2011

Ситуацијата во Либија останува хаотична и опасна. Најновите аматерски видео снимки покажуваат колкав е интезитетот на борбите во некои делови од главниот град Триполи.

Турција евакуираше од Либија 3.000 свои граѓани

Алфа - 23.02.2011

Околу три илјади Турци денеска се качија на два фериботи во либискиот град Бенгази и се упатија во Турција во организирана евакуација од Либија.

Грција со бродови ќе евакуира странци од Либија

Курир - 23.02.2011

Околу 15.000 кинески државјани од Либија со бродови ќе бидат евакуирани, а дополнително ќе бидат разгледани барањата на други држави за помош при превозот на нивни државјани, соопшти синоќа грчкото ...

Грција ќе евакуира 15 илјади кинези од Либија

Р.С.Европа - 23.02.2011

Грција со бродови ќе евакуира околу 15.000 кинески државјани од Либија и разгледува барања на други држави да им помогне да превезе нивни државјани, соопшти синоќа грчкото Министерство за јавен ред.

Странците бегаат од Либија

Курир - 23.02.2011

Во Либија и денеска владее хаос, нападнати се уште четири јужнокорејски градилишта, додека странците масовно се евакуираат од северноафриканската држава.

Масовно се евакуираат странци од Либија

Сител - 23.02.2011

Во Либија и денеска владее хаос, нападнати се уште четири јужнокорејски градилишта додека странци масовно се евакуираат од таа северноафриканска држава.

Србија почна евакуација на своите граѓани од Либија

Нетпрес - 23.02.2011

Првиот авион на ЈАТ со граѓани на Србија, кои ќе бидат евакуирани од Либија, ќе слета на белградскиот аеродром денеска околу пладне, јави новинската агенција “Бета“, пвоикувајќи се на информација на ...

МНР крои план како да ги извлече Македонците од Либија

Курир - 23.02.2011

30 македонски државјани се во Бенгази, а групи Македонци имало во Мисурта и во Триполи, според пријавите во Министерството за надворешни работи.

Деветтемина Македонци од Либија пристигнаа во Софија

Форум - 23.02.2011

Деветтемина македонски државјани, кои вчера побараа помош за враќање од Триполи, денеска пристигнаа на аеродромот во Софија, од каде ќе се вратат во Македонија, информираат од Министерството за ...

Девет Македонци евакуирани од Либија, 30 остануваат заробени во Бенгази

Нетпрес - 23.02.2011

Министерството за надворешни работи соопштува дека девет македонски државјани се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде со помош на тамошната македонска амбасада ...

Најмалку 640 загинати во Либија

Кајгана - 23.02.2011

За време на анти владините протести во Либија загинале најмалку 640 луѓе, соопшти Меѓународната федерација за човекови права (ФИДХ).

Започна евакуација на српските граѓани од Либија

Форум - 23.02.2011

Првиот авион на ЈАТ со српските граѓани кои се евакуираат од Либија ќе слета на белградскиот аеродром денеска околу пладне, известуваат од Министерството за надворешни работи на Србија Како што велат ...

Масовно се евакуираат странци од Либија

Алфа - 23.02.2011

Во Либија и денеска владее хаос, нападнати се уште четири јужнокорејски градилишта додека странци масовно се евакуираат од таа северноафриканска држава.

Уште двајца Македонци побарале помош за враќање од Либија

Форум - 23.02.2011

Двајца македонски државјани утрово побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи за „Макфакс“ Двете лица се наоѓаат во пристанишниот град Мисурата и, како ...

9 Македонци ја напуштија Либија, останаа уште 40-тина

Курир - 23.02.2011

Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека девет македнски државјани се евакуирани од Либија и истите пристигнале на аеродромот во Софија.

Македонски државјани во Либија

Алфа - 23.02.2011

Деветмина од 40-тина македонски државјани кои досега побарале помош за евакуација од Либија ќе бидат евакуирани од Триполи со хрватски авион кој веќе се наоѓа на аеродромот во либискиот главен град, ...

Советот за човекови права на ОН ќе разговара за Либија

Р.С.Европа - 23.02.2011

Советот за човекови права на ОН ќе одржи состанок за случувањата во Либија во петок. Либија во минатата година на контровезен начин беше избрана да претседава со Советот три години, чии членови мора ...

Десет Mакедонци се заглавени во хаосот во Триполи

Нетпрес - 23.02.2011

Македонија во кординација со кризниот штаб на Босна и Херцеговина во Сараево прави напори за извлекување на група од десетина македонски граѓани, кои се уште се наоѓат во реонот на главниот град на ...

Девет Македонци евакуирани од Либија, 30 остануваат заробени во Бенгази

Сител - 23.02.2011

Министерството за надворешни работи соопштува дека девет македонски државјани се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде со помош на тамошната македонска амбасада ...

Сите македонски државјани до утре евакуирани од Либија

Р.С.Европа - 23.02.2011

Сите македонски државјани би требало до утре да бидат евакуирани од Либија. Потпаролот на министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека сите се во добра здравствена состојба и ...

ЕУ ја сопре трговијата со оружје со Либија

Нетпрес - 23.02.2011

Европската унија одлучи да ги сопре сите испораки на оружје за Либија, по крвавите антивладини деонстрации во Џамахиријата.

Девет Македонци евакуирани од Либија, 30 сеуште во Бенгази

Inpress - 23.02.2011

Скопје, 23. февруари 2011 (ИНПРЕС) Девет македонски државјани се евакуирани од Либија и веќе пристигнаа во Софија, од каде македонска амбасада ќе им организира превоз до Скопје, соопшти МНР.

Грција со бродови ќе евакуира и 15.000 Кинези од Либија

МРТ - 23.02.2011

Грција со бродови ќе евакуира околу 15.000 кинески државјани од Либија и разгледува барања на други држави да им помогне да превезе нивни државјани, соопшти синоќа грчкото Министерство за јавен ред.

Расмусен: НАТО ќе ја засили соработката со Украина

Press24 - 23.02.2011

Генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен изјави дека НАТО планира да ја засили својата соработка со Украина.

Македонците од Бенгази ќе бидат вратени со турски брод

Форум - 23.02.2011

Министерството за надворешни работи, со внимателност ја следи состојбата и развојот на настаните во Либија, и работи на брзо и безбедно враќање на македонските државјани кои се затекнати во земјата, ...

Најмалку 640 загинати во Либија

Форум - 23.02.2011

За време на анти владините протести во Либија загинале најмалку 640 луѓе, соопшти Меѓународната федерација за човекови права (ФИДХ) Овој податок кој го изнесе ФИДХ е за двојно поголем од билансот кој ...

Девет Македонци ја напуштија Либија, останаа уште 40-тина

Press24 - 23.02.2011

Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека девет македнски државјани се евакуирани од Либија и истите пристигнале на аеродромот во Софија.

ФОТО: Девет македонски граѓани евакуирани од Либија се во амбасадата во Софија

Нетпрес - 23.02.2011

Девет македонски државјани, кои денеска со авион беа евакуирани од Либија, се наоѓаат во македонската амбасада во Софија, каде ги прими амбасадорот Благој Ханџиски.

Утре се очекува да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија

Сител - 23.02.2011

Во текот на утрешниот ден се очекува да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија. Како што изјави денеска портпаролот на МНР Борче Стамов, сите се во добра здравствена состојба, ...

Утре се очекува да бидат евакуирани македонските државјани од Либија

МРТ - 23.02.2011

Во текот на утрешниот ден се очекува да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија. Како што изјави денеска портпаролот на МНР Борче Стамов, сите се во добра здравствена состојба, ...

Утре се очекува евакуација на македонците од Либија

Курир - 23.02.2011

Портпаролот на МНР, Борче Стамов, истакна дека во текот на утрешниот ден се очекува да бидат евакуирани речиси сите македонски државјани од Либија.

Расмусен: НАТО ќе ја засили соработката со Украина

Форум - 23.02.2011

НАТО планира да ја засили својата соработка со Украина, со цел да се надминат заедничките проблеми, рече денеска Генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, пренесува Риа Новости ...

Совет за безбедност: итен прекин на насилствата во Либија

Р.С.Европа - 23.02.2011

Советот за безбедност на ОН доцна синоќа побара итен прекин на насилствата во Либија и ја осуди репресијата на режимот на Моамер ел Гадафи врз демонстрантите, кои бараат негова оставка.

Расмусен: НАТО ќе ја засили соработката со Украина

Точка - 23.02.2011

НАТО планира да ја засили својата соработка со Украина, со цел да се надминат заедничките проблеми, рече денеска Генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, пренесува Риа Новости.

Деветтемина Македонци од Либија пристигнаа во Софија

Точка - 23.02.2011

Деветтемина македонски државјани, кои вчера побараа помош за враќање од Триполи, денеска пристигнаа на аеродромот во Софија, од каде ќе се вратат во Македонија, информираат од Министерството за ...

Уште двајца Македонци побарале помош за враќање од Либија

Точка - 23.02.2011

Двајца македонски државјани утрово побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи за „Макфакс“.

Девет се вратија, останатите доаѓаат денеска

Вечер Прес - 23.02.2011

Последните информации, во однос на евакуирањето на македонските граѓани од Либија се дека 9 македонски државјани, кои работеле во хрватска градежна компанија, пристигнаа на аеродромот во Софија со ...

Србија почна евакуација на своите граѓани до Либија

Точка - 23.02.2011

Првиот авион на ЈАТ со граѓани на Србија, кои ќе бидат евакуирани од Либија, ќе слета на белградскиот аеродром денеска околу пладне, јави новинската агенција “Бета“, пвоикувајќи се на информација на ...

Деветмина Македонци заминаа од Либија, четириесетина чекаат превоз

Канал 77 - 23.02.2011

Деветтемина македонски државјани, кои вчера побараа помош за враќање од Триполи, денеска пристигнаа на аеродромот во Софија, од каде ќе се вратат во Македонија, информираат од Министерството за ...

Продолжува хаосот во Либија

Канал 77 - 23.02.2011

Ситуацијата во Либија останува хаотична и опасна. Најновите аматерски видео снимки покажуваат колкав е интезитетот на борбите во некои делови од главниот град Триполи.

Во Либија има Македонци, не се знае колку

Н.Македонија - 23.02.2011

МНР им препорача на граѓаните да не патуваат во Либија, а оние што се затекнати таму да не ги напуштаат престојувалиштата Во Либија има македонски државјани, претежно градежни работници, но никој не ...

Масовно се евакуираат странци од Либија

Идивиди - 23.02.2011

Триполи, 23 февруари 2011 (МИА) - Во Либија и денеска владее хаос, нападнати се уште четири јужнокорејски градилишта додека странци масовно се евакуираат од таа северноафриканска држава.

Деветмина Македонци евакуирани од Либија

eReporter - 23.02.2011

Деветмина Македонци се евакуирани од Либија и утрината пристигнаа на софискиот аеродром, информираше македонското МНР. „МНР на Република Македонија, формира координативно тело, за евакуација на ...

МНР: Македонски државјани безбедно згрижени во Либија

Канал5 - 22.02.2011

Потврдено е дека во Либија има и македонски државјани. Сите се згрижени на безбедно. Од македонското министерство за надворешни работи информираа дека се прават обиди преку српската амбасада ...

МНР формира координативно тело за евакуација на македонските граѓани од Либија

Алсат-М - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи формира координативно тело за евакуација на македонските државјани во Либија, кое 24 часа ќе биде на располагање за давање насоки, совети, информации и прибирање ...

Фидел Кастро очекува НАТО да ја нападне Либија поради нафтата

Канал5 - 22.02.2011

Во коментар објавен денеска во кубански медиуми Фидел Кастро тврди дека САД планираат интервенција на НАТО во Либија со цел да ја преземат контролата врз либиската нафта.

Околу 80 босански работници ранети во нападите во Бенгази

Алсат-М - 22.02.2011

Околу 80 босански работници се полесно ранети, откако вчера биле нападнати во либискиот град Бенгази. Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина соопшти дека во Либија се наоѓаат ...

МНР подготвува евакуација на македонските граѓани од Либија

Канал5 - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи формира координативно тело за евакуација на македонските државјани во Либија, кое 24 часа ќе биде на располагање за давање насоки, совети, информации и прибирање ...

МНР предупредува да не се патува во Либија

Телма - 22.02.2011

Граѓаните на Република Македонија, во наредниот период да избегнуваат патување во Либија, препорачува Министерството за надворешни работи поради насилните протести и демонстрации што се одржуваат на ...

Македонци чекаат да бидат извлечени од Либија

Утрински - 22.02.2011

Во Либија има македонски државјани кои чекаат да бидат извлечени од земјата, а нивната точна бројка се уште не е позната.

Странските амбасади ќе ги спасуваат нашите од Либија

Р.С.Европа - 22.02.2011

Србија, Бугарија, Хрватска, Турција и Италија ќе се грижат за евакуација на Македонците од Либија. Во МНР не го знаат точниот број на македонски државјани што се наоѓаат таму.

Координативно тело на МНР за евакуација на македонските граѓани од Либија

Курир - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи формира координативно тело за евакуација на македонските државјани во Либија, кое 24 часа ќе биде на располагање за давање насоки, совети, информации и прибирање ...

Полесно повредени 80 босански државјани во Либија

Р.С.Европа - 22.02.2011

Околу 80 босански работници се полесно повредени, по вчерашните немири во либискиот град Бенгази. Во Либија според министерството за надворешни работи на БиХ има околу 1500 босански државјани.

Се формира координативно тело за евакуација на македонските државјани од Либија

Нетпрес - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи формирало координативно тело за евакуација на македонските државјани од Либија. МНР соопштува дека ова тело 24-часа ќе стои на располагање со давање на насоки, ...

ОН: Можни се злосторства против човештвото во Либија

Курир - 22.02.2011

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Нави Палај денеска побара меѓународна истрага за нападите врз антивладините демонстранти во Либија, додавајќи дека истите можат да прераснат во ...

Македонски државјани побарале помош за враќање од Либија

Форум - 22.02.2011

Повеќе македонски државјани утрово побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи Засега, не е познато за колку точно лица станува збор.

Хилари Клинтон бара прекин на крвопролевањето во Либија

МРТ - 22.02.2011

- Американскиот државен секретар Хилари Клинтон остро го осуди насилството во Либија и ги повика властите во Триполи да прекине крвопролевањето и да се заштитат човековите права.

МНР предупредува да не се патува во Либија

Press24 - 22.02.2011

МНР предупредува граѓаните во наредниот период избегнуваат патувања во Либија поради антивладините протести Граѓаните на Република Македонија, во наредниот период да избегнуваат патување во Либија, ...

МНР: Не патувајте во Либија

Курир - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи испрати предупредување до македонските граѓани во кое ги советува во наредниов период да избегнуваат патување во Либија.

МНР: Да не се патува во Либија

Форум - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи издаде препорака да се избегнуваат патувања во Либија, поради насилните демонстрации и протести во целата земја, но и поради можноста за нивно ескалирање Поради ...

МНР предупредува да не се патува во Либија

МРТ - 22.02.2011

Граѓаните на Република Македонија, во наредниот период да избегнуваат патување во Либија, препорачува Министерството за надворешни работи поради насилните протести и демонстрации што се одржуваат на ...

МНР - Македонските граѓани во Либија да останат во своите домови

Inpress - 22.02.2011

Скопје, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи на Македонија им препорачува на македонските граѓани кои се наоѓаат во реонот на Бенгази и градовите од источната страна на ...

Клинтон бара прекин на крвопролевањето во Либија

Нетпрес - 22.02.2011

САД го осудиле насилството во Либија и ги повикаа властите во Триполи да се прекине крвопролевањето. “Се приклучуваме кон меѓународната заедница во силната осуда за насилствата во Либија“, стои во ...

Хилари Клинтон бара прекин на крвопролевањето во Либија

Сител - 22.02.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон остро го осуди насилството во Либија и ги повика властите во Триполи да прекине крвопролевањето и да се заштитат човековите права.

Хилари Клинтон ја повика Либија да стави крај на "крвавата бања"

Inpress - 22.02.2011

Вашингтон, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, побара од либиските власти да престанат со "крвавата бања" во Либија, изразувајќи страв за ситуацијата во земјата, ...

Повредени десет државјани на БиХ во Либија

Форум - 22.02.2011

Десет државјани на БиХ се повредени во напад на камп во околината на Бенгази во Либија, потврдија денеска Министерството за надворешни работи на БиХ и амбасадата на оваа земја во Триполи Како што е ...

ОН бараат меѓународна истрага за насилството во Либија

Р.С.Европа - 22.02.2011

Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај денеска повика да се спроведе меѓународна истрага за насилството на властите на протестите во Либија.

ОН: Независна истрага за насилствата во Либија

Курир - 22.02.2011

Нави Пилај, високиот комесар на ОН за човекови права денес повика за независна истрага за бруталните мерки против антивладините демонстрации во Либија.

МНР предупредува да не се патува во Либија

Сител - 22.02.2011

Граѓаните на Република Македонија, во наредниот период да избегнуваат патување во Либија, препорачува Министерството за надворешни работи поради насилните протести и демонстрации што се одржуваат на ...

Македонски граѓани заглавени во Бенгази, МНР предупредува да не се патува во Либија

Нетпрес - 22.02.2011

Македонското министерство за надворешни работи им препорачува на македонските граѓани затекнати во реонот на Бенгази и градовите од источната страна на Либија, по можност да не ги напуштаат своите ...

Државјани на БиХ нападнати во Либија, 10 повредени

Нетпрес - 22.02.2011

Најмалку десет државјани на Босна и Херцеговина се повредени во напад на камп во околината на Бенгази во Либија, соопштува босанското министерство за надворешни работи, пренесува Нетпрес.

УНХЦР загрижени за бегалците во Либија

Курир - 22.02.2011

УНХЦР соопшти дека нема никаков контакт со бегалската заедница во Либија и дека длабоко се загрижени за нивната безбедност во услови на криза во земјата.

Македонски градежници бараат помош да ја напуштат Либија

Сител - 22.02.2011

Тунис, Египет, сега и Либија. Потврдено е дека има македонски државјани кои бараат помош да избегаат од Либија, но од МНР немаат точни информации за колкав број станува збор.

Масовно повлекување на граѓани од Либија

Курир - 22.02.2011

Многу влади од светот решија да ги евакуираат своите граѓаните од Либија, бидејќи ситуацијата во оваа земја стана многу ризична и не се исклучуваат уште поголеми судири меѓу граѓаните и припадниците ...

Кастро: НАТО ќе интервенира во Либија

Курир - 22.02.2011

Фидел Кастро, поранешниот кубански лидер, оцени дека е премногу рано да се осудуваат активностите на либиските власти. Според него, во моментов треба да се осуди нешто што веќе се планира, а тоа е ...

Македонски државјани побарале помош за враќање од Либија

Алфа - 22.02.2011

Повеќе македонски државјани утрово побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи. Засега, не е познато за колку точно лица станува збор.

Македонските граѓани во Либија згрижени на безбедно

Inpress - 22.02.2011

Триполи, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Во Либија има македонски државјани, но сите се згрижени на безбедно. Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека се прават обиди преку ...

Речиси 40 Македонци побарале помош за евакуација од Либија

Форум - 22.02.2011

Речиси 40 македонски државјани досега побарале помош за евакуација од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи Вкупно девет Македонци побарале да бидат евакуирани од Триполи со ...

Клинтон бара прекин на крвопролевањето во Либија

Точка - 22.02.2011

САД го осудиле насилството во Либија и ги повикаа властите во Триполи да се прекине крвопролевањето. “Се приклучуваме кон меѓународната заедница во силната осуда за насилствата во Либија“, стои во ...

Речиси 40 Македонци побарале помош за евакуација од Либија

Точка - 22.02.2011

Речиси 40 македонски државјани досега побарале помош за евакуација од Либија, информираат за „Макфакс“ од Министерството за надворешни работи.

Повредени десет државјани на БиХ во Либија

Точка - 22.02.2011

Десет државјани на БиХ се повредени во напад на камп во околината на Бенгази во Либија, потврдија денеска Министерството за надворешни работи на БиХ и амбасадата на оваа земја во Триполи, пренесува ...

Фидел Кастро: САД и НАТО планираат напад на Либија

Точка - 22.02.2011

Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро во денешен објавен текст за државните медиуми напишал дека САД, заедно со силите на НАТО, би можеле да ја нападнат Либија, пренесува Точка.

Македонски државјани побарале помош за враќање од Либија

Точка - 22.02.2011

Повеќе македонски државјани утрово побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи. Засега, не е познато за колку точно лица станува збор.

МНР: Да не се патува во Либија

Точка - 22.02.2011

Министерството за надворешни работи издаде препорака да се избегнуваат патувања во Либија, поради насилните демонстрации и протести во целата земја, но и поради можноста за нивно ескалирање.

Македонски државјани бараат помош да се вратат дома

Вечер Прес - 22.02.2011

Повеќе македонски државјани вчера побарале помош за враќање од Либија. Од Министерството за надворешни работи информираат дека сите се згрижени на безбедно место, а нивното повлекување во Македонија ...

Македонци чекаат да бидат извлечени од хаосот во Либија

eReporter - 22.02.2011

Во Либија има македонски државјани кои чекаат да бидат извлечени од зедмјата, а нивната точна бројка се’ уште не е позната.

Либија: Бомбардиран аеродромот во Бенгази

eReporter - 22.02.2011

Аеродромските писти во Бенгази, вториот по големина град во Либија, оддалечен 1.000 километри од Триполи, бомбардирани се денеска поради што е оневозможено слетување на авионите на египетската ...

МНР предупредува да не се патува во Либија

Идивиди - 22.02.2011

Скопје, 22 февруари 2011 (МИА) - Граѓаните на Република Македонија, во наредниот период да избегнуваат патување во Либија, препорачува Министерството за надворешни работи поради насилните протести и ...

Обама подготвува воена интервенција врз Либија?

Телма - 21.02.2011

Владата на американскиот претседател Обама сигнализира дека ја анализира ситуацијата во Либија, говорот на синот на Гадафи, Саиф ал Ислам, и оти „ги разгледува сите можни опции“.

Аеродромот во Триполи заземен-евакуацијата на странски државјани загрозена

Канал5 - 21.02.2011

Меѓународниот аеродром во либиската престолнина Триполи бил совладан од противници на режимот на Гадафи, јавија египетски медиуми.

Дипломатите на ЕУ го осудија насилството во Либија

Телма - 21.02.2011

Министрите за надворешни работи на ЕУ ги осудија убиствата на антивладините демонстранти во Либија на средбата во Брисел на која разговараа за последиците од бранот народни немири во Северна Африка и ...

Опозицијата во Либија го завзеде Бенгази, протести во Триполи

Сител - 21.02.2011

Демонстрантите во градот Бенгази во источниот дел на Либија денеска излегоа победнички на улиците откако објавија дека презвемале целосна контрола над градот.

Заробени српски државјани во Либија

Нетпрес - 21.02.2011

Група од педесетина српски државјани се заробени во камп во либискиот град Ра Лануф. Тие упатиле апел за помош по електронска порака.

МНР: Досега нема македонски граѓани кои побарале помош за враќање од Либија

Форум - 21.02.2011

Досега нема македонски граѓани кои побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР) Од МНР велат дека ниту во амбасадата во Катар, ниту во Министерството ...

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Либија

МРТ - 21.02.2011

Меѓународната агениција за одредување на кредитниот бонитет „Фич“ го намали денеска кредитниот рејтинг на Либија за еден степен на „БББ+“, поради масовните протести во земјата.

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Либија

Сител - 21.02.2011

Меѓународната агениција за одредување на кредитниот бонитет „Фич“ го намали денеска кредитниот рејтинг на Либија за еден степен на „БББ+“, поради масовните протести во земјата.

ЕУ ќе ги евакуира своите граѓани од Либија

Press24 - 21.02.2011

Австриските власти веќе испратиле воен авион кој чека во Малта Европската унија предвидува евакуација на своите граѓани од Бенгази, околу 1.000 километри источно од Триполи поради влошената ...

ЕУ ќе ги евакуира своите граѓани од Либија

Кирилица - 21.02.2011

Европската унија предвидува евакуација на своите граѓани од Бенгази, околу 1.000 километри источно од Триполи поради влошената ситуација, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи ...

Турски авион испратен да евакуира турски граѓани од Либија, одбиен да се приземји во Бенгази

Алфа - 21.02.2011

Авион, испратен од турското МНР во Либија за да евакуира турски државјани, утрово му беше забрането да се приземји во Бенгази и требаше да се врати празен во Истанбул.

ЕУ планира евакуација на своите граѓани од Либија

МРТ - 21.02.2011

Европската унија предвидува евакуација на своите граѓани од Бенгази, околу 1.000 километри источно од Триполи поради влошената ситуација, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи ...

Либија е пред граѓанска војна, ЕУ подготвува евакуација

Inpress - 21.02.2011

Триполи, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Либија е на прагот на граѓанска војна, немирите го зафатија и Триполи во време кога протестните движења земаат замаф во Северна Африка и Блискиот Исток, ...

ЕУ размислува за евакуација на своите граѓани од Либија

Точка - 21.02.2011

Европската унија(ЕУ) размислува за евакуирање на своите државјани од Либија, посебно од Бенгази, упориште на опозицијата, 1.000 километри источно од Триполи.

МНР: Досега нема македонски граѓани кои побарале помош за враќање од Либија

Точка - 21.02.2011

Досега нема македонски граѓани кои побарале помош за враќање од Либија, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР).

Опозицијата во Либија го завзеде Бенгази

Идивиди - 21.02.2011

Триполи, 21 февруари 2011 (МИА) - Демонстрантите во градот Бенгази во источниот дел на Либија денеска излегоа победнички на улиците откако објавија дека презвемале целосна контрола над градот.