TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш повика на единство за идните потези во врска со Ирак

А1 - 10.12.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш повика на единство на нацијата за дефинирање на идните потези во решавањето на ирачката криза, наведувајќи дека успехот на новата иницијатива во голема мерка ќе зависи од единството на републиканците и демократите.

Буш ја повика нацијата на единство за идните потези за решавање на ирачката криза

Канал5 - 10.12.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш повика на единство на нацијата за дефинирање на идните потези во решавањето на ирачката криза, наведувајќи дека успехот на новата иницијатива во голема мерка ќе зависи од единството на републиканците и демократите.

Буш го отфрли предлогот на Бејкер

Време - 09.12.2006

НАСПРОТИ ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕКСПЕРТСКАТА ГРУПА Американскиот претседател Џорџ В. Буш вчера отфрли голем дел од препораките на експертската група за Ирак и побара да се извојува победа на Блискиот Исток. - Верувам дека ќе победиме. Знам колку е тешко.

Групата за Ирак предупреди дека извештајот не е „овошна салата“

Утрински - 09.12.2006

САД Буш сериозно ќе го разгледа извештајот, но веќе отфрли некои од предлозите, како што се разговорите со Сирија и Иран Американскиот претседател Џорџ Буш вети дека ќе усвои нова стратегија за Ирак и наскоро ќе ја изложи во големиот говор кога ќе го даде првиот суштински одговор на заклучоците на ...

Војната во Ирак лекција за дипломатите

Утрински - 09.12.2006

ЏАКАРТА - Војната во Ирак претставува лекција дека земјите не треба да прибегнат кон употреба на сила пред да се исцрпат сите дипломатски напори, изјави вчера шефот на Нуклеарното надзорно тело на ОН. Меѓутоа, Мохамед ел Барадеј, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија, изјави дека ...

„Вашингтон пост“: Буш разгледува три нови варијанти за американскиот ангажман во Ирак

Канал5 - 09.12.2006

Администрацијата на американскиот претседателот Џорџ Буш анализира три варијанти за преформулирање на воениот и политичкиот ангажман на САД во Ирак, по објавувањето на извештајот на Групата за истрага за Ирак, објави денеска весникот „Вашингтон пост“.

Буш и Блер ќе договорат што понатаму

Време - 08.12.2006

ОТКАКО КОМИСИЈАТА ГИ ПРЕТСТАВИ ПРЕДЛОЗИТЕ Водачите на САД и Британија Џорџ В. Буш и Тони Блер вчера во Белата куќа требаше да договорат што понатаму за Ирак, по објавувањето на извештајот на експертската група предводена од Џејмс Бејкер, во кој се бара итна промена на политиката за Ирак.

Единаесет американски војници загинаа вчера во Ирак

Утрински - 08.12.2006

БАГДАД - Десет американски војници вчера загинаа во Ирак, соопшти американската армија, изедначувајќи се со највисокиот број загинати американски војници во еден ден во изминатава година. Средата, исто така, беше и најкрвавиот ден за ирачките цивили, кога најмалку 40 лица загинаа во експлозии на ...

Комисијата за Ирак бара повеќе дипломатија околу Ирак

Утрински - 08.12.2006

Актуелниот пристап не функционира, а способноста на САД да влијае на настаните се намалува, вели Комисијата ВАШИНГТОН - Соединетите Американски Држави треба да започнат да ги повлекуваат силите од борби и да поттикнат дипломатски притисок, вклучувајќи ги Иран и Сирија за да спречат „запаѓање во ...

Буш не бара политички совети од татка си

Дневник - 08.12.2006

Поранешниот и актуелниот претседател на САД главно зборуваат за семејни работи Претседателот на САД Џорџ В. Буш, кој се соочува со силен притисок поради своите ставови кон војната во Ирак, рече дека неговите родители се загрижени за него, но додаде оти ретко зборува за политика со татка си, јави ...

Колин Пауел- САД ја губат војната во Ирак

Макфакс - 08.12.2006

Вашингтон Поранешниот американски државен секретар Колин Пауел смета дека САД ја губат војната во Ирак и изрази скепса за најавите за зголемување на бројот на американските војници во таа земја. Пауел во синоќешната емисија на телевизијата CBS се сложи со оценката на Бејкеровата комисија дека ...

Хауард Дин бара итна промена на политиката на САД во Ирак

Макфакс - 08.12.2006

Лисабон Претседателот на Демократската партија на САД Хауард Дин побара Соединетите држави итно да внесат промени во својата политика во Ирак. Според Дин САД треба да преземат повеќестран приод и да започнат „колку е можно поскоро постепено повлекување на војските”.

Буш и Блер бараат излез од катастрофалната позиција во Ирак

А1 - 07.12.2006

Ирак - клучна тема на денешната средба на американскиот претседател Џорџ Буш и британскиот премиер Тони Блер. САД и најголемиот сојузник Британија бараат излез од катастрофалната позиција во која се најдоа во окупираниот Ирак.

Американец грабнат во Ирак

Вест - 07.12.2006

ДУБАИ, 7 декември (Ројтерс) - Ирачка милитантна група киднапираше американски безбедносен консултант и се заканува дека ќе го убие во наредните 48 часа ако Вашингтон не ги ослободи сите ирачки затвореници, се дознава од видеоснимката што вчера објавена на телевизијата "Ал Џезира".

Ирачката студиска група бара САД да ја повлече војската

Вест - 07.12.2006

ВАШИНГТОН, 7 декември (Ројтерс) - Во извештајот на двопартиската Ирачка студиска група што беше објавен вчера, ситуацијата во Ирак се нарекува "сериозна и влошена" и се бара од САД да почнат да ги повлекуваат воените сили. Во извештајот што му беше презентиран на американскиот претседател Џорџ Буш ...

Странските војски ќе го напуштат Ирак до 2008 г.

Утрински - 07.12.2006

Вашингтон ќе побара преговори со Иран и со Сирија во врска со иднината на нивниот сосед ВАШИНГТОН - Во извештајот за американската политика во Ирак ќе се побараат преговори со Иран и Сирија во врска со иднината на нивниот сосед, според информациите од деловите до кои дојде јавноста.

Џорџ Буш не го консултира татка си за политички прашања

Утрински - 07.12.2006

Сакам да зборувам со мојот татко за работите меѓу татко и син, а не за политика, вели актуелниот претседател ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека повеќе му се обраќал на својот татко за љубов отколку за совет, во интервјуто во кое се осврна на нивниот однос.

Ирак е пред катастрофа

Дневник - 07.12.2006

Ситуацијата во Ирак е тешка и ако продолжи да се влошува, никој нема да може да ги спречи катастрофалните последици, предупреди американската независна експертска комисија, на чело со поранешниот државен секретар Џејмс Бејкер. - Последиците може да бидат ужасни.

Собрание - нови мисии во Авганистан и во Ирак

Макфакс - 07.12.2006

Скопје Пратениците на Собранието на Македонија денеска на посебна седница треба да ги разгледаат предлозите за испраќање на нови мисии војници на Армијата на Република Македонија (АРМ) во Авганистан и Иран. Собранието, денеска треба да продолжи и со амандманската дебата по предлог Буџетот на ...

Убиени се десет американски војници во Ирак

Макфакс - 07.12.2006

Багдад Десет американски војници убиени се синоќа во четири одвоени напади во Ирак, изјави претставникот на американската војска Кристофер Гарвер, кој додаде дека дел од загинатите настрадале од експлозија на бомба, додека другите војници загинале во директна борба.

Средба на Буш и Блер

Макфакс - 07.12.2006

Вашингтон Британскиот премиер Тони Блер денеска во Вашингтон треба да оствари средба со американскиот претседател Џорџ Буш. Ова го изјави претставник на британската дипломатија во САД, кој додаде Блер и Буш ќе ги разгледаат прашањата поврзани со воената стратегија во Ирак, како и прашањата за ...

Повелба на честа за Ирак

Вечер - 07.12.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики соопшти дека Ирак овој месец ќе организира конференција за национално помирување на која ќе се изготви "повелба на честа за ставање крај на насилството", пренесува МИА. Ал Малики рече дека ќе испрати делегации во соседните држави и ќе ги замоли владите да им помогнат ...

САД и Британија бараат нова политика за Ирак

Макфакс - 07.12.2006

Вашингтон САД и Велика Британија денеска се согласија дека треба да се бара нова политика за Ирак. Ова е заедничка констатација на американскиот претседател Џорџ Буш и на британскиот премиер Тони Блер, кој допатува во Вашингтон токму за консултации за ова прашање.

Џорџ Буш ја доби студијата за Ирак предводена од Џејмс Бејкер

А1 - 06.12.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш ја доби студијата за Ирак што ја изготвена конгресната комисија предводена од поранешниот државен секретар Џејмс Бејкер. „Им кажав на членовите дека оваа администрација ќе го сфати многу сериозно извештајот наречен „Патот напред“.

Ирак ќе организира конференција за национално помирување

Канал5 - 06.12.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики соопшти дека Ирак овој месец ќе организира конференција за национално помирување на која ќе се изготви "повелба на честа за ставање крај на насилството". Багдад, 6 декември (МИА) - Ирачкиот премиер Нури ал Малики соопшти дека Ирак овој месец ќе организира ...

Буш размислува за испраќање дополнителни 20.000 војници во Ирак

Макфакс - 06.12.2006

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш размислува за испраќање на дополнителни 20.000 војници во Ирак, пишува денеска весникот „Вашингтон пост“. Според истиот извор, Белата куќа се обидува да утврди од каде овие војници би можеле да бидат обезбедени и на кој начин Владата би можела да го ...

Човечките загуби на САД во Ирак поголеми од 11 септември

Макфакс - 06.12.2006

Њујорк Човечките загуби на американската армија од почетокот на војната во Ирак достигнаа 2974 лица, што е за човек повеќе од бројот на жртвите на терористичките напади од 11 септември 2001 г. Американската воена команда денеска соопшти за смртта на двајца американски војници при експлозија синоќа ...

Буш го прими Извештајот за стратегијата на САД во Ирак

Макфакс - 06.12.2006

Вашингтон Независна американска Комисија му го предаде долгоочекуваниот извештај за стратегијата на САД во Ирак на претседателот Џорџ Буш, соопшти денеска Белата куќа. Се очекува Буш да го прокоментира извештајот по средбата со Комисијата, што ја предводи бившиот американски државен секретар Џејмс ...

Експертите препорачуваат повлекување на американската војска од Ирак

Макфакс - 06.12.2006

Вашингтон Ситуацијата во Ирак е многу тешка и опасна и американската војска треба што поскоро да се повлече. Ова се препораките во Извештајот што денеска до американскиот претседател Џорџ Буш го достави двопартиската независна Комисија, на чие чело е екс државниот секретар Џејмс Бејкер.

Македонските специјалци заминаа во Ирак

Вест - 05.12.2006

Вод од 35-мина македонски специјалци и петмина офицери од АРМ вчера од аеродромот "Петровец" замина во Ирак во мировната мисија "Слобода за Ирак". Македонските војници од аеродромот ги испратија нивните семејства. Задачата на македонските специјалци во ирачката мисија ќе биде обезбедување на ...

Во Ирак заминаа 35 мировници

Дневник - 05.12.2006

Еден вод од 35 војници и петмина офицери за работа во мултинационалните сили заминаа вчера во мировната мисија „Слобода за Ирак“ Еден вод од 35 војници и петмина офицери за работа во мултинационалните сили заминаа вчера во мировната мисија „Слобода за Ирак“ за обезбедување на стабилноста и за ...

Малики против идејата за меѓународна конференција за Ирак

Канал5 - 05.12.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ја отфрли идејата за свикување меѓународна конференција за Ирак, која минатата недела ја предложи генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан. Багдад, 5 декември (МИА) - Ирачкиот премиер Нури ал Малики ја отфрли идејата за свикување меѓународна конференција ...

Ситуацијата во Ирак е апсолутно загрижувачка

Вечер - 05.12.2006

Безбедносната ситуација во Ирак е апсолутно загрижувачка, оцени вчера министерот за одбрана Лазар Еленовски. Тој, заедно со началникот на Генерал-штабот Мирослав Стојановски од аеродромот Петровец за Багдад испрати вод од 40 "волци" како редовна ротација во мисијата "Слобода за Ирак".

Сирија и Иран не може да се вклучат во преговорите за Ирак

Макфакс - 05.12.2006

Вашингтон Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс ја отфрли препораката на студиската група за Ирак, за вклучување на Сирија и Иран во нејзиниот процес за стабилизација, пренесуваат американските медиуми. Рајс го отфрлила предлогот бидејќи смета дека „цената на мирот во Ирак не смее да биде ...

40 специјалци од Македонија заминаа за Ирак

А1 - 04.12.2006

Осмиот контингент од 40 специјалци замина за Ирак со ист мандат и борбени задачи. За нив и досега речиси немаше национални ограничувања. По укинувањето на националните ограничувања и за мировниците во Авганистан, стигна најава од Министерството за одбрана дека ќе се зголеми и осигурувањето за ...

И Рамсфелд барал повлекување од Ирак

Утрински - 04.12.2006

Барањето шефот на Пентагон го изнел два дена пред да даде оставка на функцијата ВАШИНГТОН - Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, пред да поднесе оставка, и' кажал на Белата куќа дека стратегијата на администрацијата на Буш во Ирак не дава резултати и предложил промени, меѓу кои и ...

Бомби разнесоа 51 лице во Багдад

Дневник - 04.12.2006

Пред да ја објави оставката на функцијата, Рамсфелд рапортирал дека стратегијата за Ирак не чини и предложил низа промени Експлозии на автомобили-бомби разнесоа најмалку 51 лице на зелен пазар во шиитски кварт во центарот на Багдад.

Нов контигент на АРМ во Мисија во Ирак

Канал5 - 04.12.2006

Македонија го продолжува трендот на учество во мировни мисии во Ирак. Денеска замина нов осми контингент војници, кои ќе партиципираат во коалиционите сили под команда на САД. Четириесетте командоси заминуваат на мисија, во време кога во Ирак владее хаос.

Се зголемува бројот на загинати војници во Ирак

Макфакс - 04.12.2006

Багдад Нови девет американски војници загинаа викендов во серија напади ширум Ирак, со што бројот на жртви од почетокот на војната пред три години, се зголеми на 2.897 припадници на американските оружени сили. Од овој број, околу 2.300 војници загинале во воени акции.

Побарано зголемување на американскиот контингент во Ирак

Макфакс - 04.12.2006

Багдад Американска парламентарна делегација, предводена од влијателниот сенатор од редовите на републиканците, Џон МекКејн, пристигна денеска во Багдад за да побара зголемување на бројот на американски војници во Ирак. „Состојбата е многу, многу алармантна и налага испраќање дополнителен број ...

Водот за специјални намени во мировна мисија во Ирак

Макфакс - 04.12.2006

Скопје Вод за специјални намени од 35 припадници на македонската Армија денеска заминува во Ирак, каде ќе учествува во мировната мисија "Слобода за Ирак". Групата македонски војници, кои ќе делуваат во состав на американскиот контигент, ја сочинуваат и пет офицери што ќе работат во ...