TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Се додека ракетира Хамас нема да учествуваме на преговори за примирје

24 Вести - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

Утрински - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Латинска Америка ги повлече амбасадорите од Израел

Утрински - 10.08.2014

Во Латинска Америка се зголемува критиката на сметка на војната на Израел во Појасот Газа. Многу земји од тој регион, поради колонијалното минато, го третираат Израел како непријателска окупаторска ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

24 Вести - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

Канал5 - 10.08.2014

- Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. . Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да ...

Латинска Америка се позиционира против Израел

Deutsche Welle - 10.08.2014

Во Латинска Америка се зголемува критиката на сметка на војната на Израел во Појасот Газа. Многу земји од тој регион, поради колонијалното минато, го третираат Израел како непријателска окупаторска ...

Израел со закана, Јордан со укажување за Газа

Deutsche Welle - 10.08.2014

Израел нема да ги обнови преговорите во Каиро за долгорочно примирје во Газа се‘ додека Хамас продолжува да напаѓа со ракети, порача израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Палестинците се согласија на ново 72-часовно примирје

Deutsche Welle - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

24 Вести - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

+инфо - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Нетанјаху: Се додека ракетира Хамас нема да учествуваме на преговори за примирје

Алфа - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

Курир - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

А1 On - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. . Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

Сител - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. . Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

+инфо - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

Нетанјаху: Се додека ракетира Хамас нема да учествуваме на преговори за примирје

А1 On - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

А1 On - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Нетанјаху: Нема да преговараме за примерје додека Хамас рекетира

+инфо - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Се очекува продолжување на преговорите меѓу Израел и Палестина во Каиро

Нова ТВ - 10.08.2014

Индиректните преговори за траен прекин на огнот во Газа треба да почнат денес во Каиро каде што се очекува доаѓањето на израелската делегација, изјави палестински функционер кој не ја отфрли можноста ...

Тензични разговори за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 10.08.2014

Тројца Палестинци, меѓу кои еден тинејџер, загинале денеска во изралеските воздушни напади на Газа, соопштија властите во Газа. Израелските медиуми соопштија дека израелските воздушни сили погодиле ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

Сител - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

ПОЈАС ГАЗА: Палестинците прифатија тридневно примирје

Телеграф - 10.08.2014

Во судирот што почна на 8 јули досега погинаа повеќе од 1.900 Палестинци и 67 лица на израелска страна Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов ...

НЕТАНЈАХУ: Нема примирје, се додека Хамас ракетира

Телеграф - 10.08.2014

Операциите ќе продолжат додека не биде постигната целта – спречување на ракетирањето во долг временски период, изјави денеска израелскиот премиер Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска ...

Израелците и Палестинците договорија ново примирје

Макфакс - 10.08.2014

Израелците и Палестинците се согласија во неделата во египетската престолнина Каиро на нов 72-часовен прекин на огнот во палестинската енклава Појасот Газа, кој ќе стапи на сила во полноќ по локално ...

Протести пред зградата на ООН против израелските напади на Газа

Пулс24 - 10.08.2014

Протестите во Њујорк ги поддржа и познатиот американски предавач и активист, Корнел Вест, кој на раката носел лента со боите на палестинското знаме. Насобраните демонстранти носеле транспаренти на ...

Палестина прифати тридневно примирје за Газа

Локално - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Нетанјаху: Се додека ракетира Хамас нема да учествуваме на преговори за примирје

Република - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

И Израел го прифати новиот египетски предлог за тридневен прекин на огнот во Газа

Локално - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми. Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

Ново тридневно примирје во Газа

Пулс24 - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Палестиниците прифатија ново тридневно примије во Газа

Република - 10.08.2014

Палестинските преговарачи во Каиро изјавија дека го прифаќаат египетскиот предлог за нов тридневен прекин на огнот со Израел, со што ќе се отвори патот за обнова на индиректните преговори за ...

Нетанјаху: Нема примирје додека паѓаат ракети

Вечер Прес - 10.08.2014

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, вчера изјави дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа кои треба да се одржат во Каиро, Египет, се додека оттаму ...

ВО Лондон жестоко против Израел-150 000 демонстранти

Локално - 10.08.2014

Ширум светот протести во знак на поддршка на Палестинците во Газа но најголем протест за сега во Лондон. Според организаторите над 150 000 лица се вклучиле во протестот што се одржа во центарот на ...

Нетанјаху одби преговори со Хамас додека траат ракетните напади на Палестина

Локално - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Прифатен египетскиот план за примирје во Газа

Н.Македонија - 10.08.2014

Израел попладнево, исто така, го прифати египетскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа во следните 72 часа, јавија британските медиуми Египет денеска ги повика Израел и Палестинците да го ...

Израел: додека ракетира Хамас нема да има мир

Н.Македонија - 10.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да учествува во организираните преговори со Хамас за примирје во Газа се додека оттаму продолжува палестинскиот ракетен напад ...

Петмина загинати Палестинци во појасот Газа

Канал5 - 09.08.2014

Петмина Палестинци се убиени денеска во појасот Газа во два одвоени израелски напади. Според израелската армија од почетокот на денот биле погодени над 20 цели веднаш по 72 - часовното примирје.

Големи демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

Канал5 - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Блиски Исток: Никој не попушта

Deutsche Welle - 09.08.2014

Засега, меѓу Палестинците и Израел е крај на дипломатијата. За меѓусебни судири се јавува и од Западниот Брег. САД, ОН и Египет предупредуваат да не се врши прекин на преговорите за наоѓање решение.

Хамас најави дека нема да отстапи пред нападите од Израел

Телма - 09.08.2014

Во израелските напади со воени авиони кои продолжија по вчара прекинатото примирје, загинале најмалку пет лица, јавуваат агенциите. Хамас врз израелска територија денеска истрела триесетина гранати, ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

24 Вести - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое, де факто, го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел, спротивставувајки се на тој начин на меѓународните напори за ...

Демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

24 Вести - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Крај на прекинот на огнот, пет жртви денес во Газа

Нова ТВ - 09.08.2014

Новиот израелски напад врз Газа денес однесе најмалку пет жртви по неуспехот на преговорите помеѓу Израел и Хамас. Израелските авиони удрија околу 30 цели во Газа во текот на ноќта и со тоа се стави ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

Алфа - 09.08.2014

Судирот што трае веќе еден месец повторно пламна откако египетските посредници се обидоа да го продолжат 72-часовното примирјеа, што почна во вторникот и се заврши во петокот во осум часот наутро.

Големи демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

А1 On - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Илјадници луѓе низ светот протестираа за поддршка на Палестина, најжестоко во Лондон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.08.2014

Луѓе од целиот свет денеска се собраа за поддршка на Газа, а најголемиот протест се случил во Лондон. Од почетокот на конфликтот меѓу Израел и Хамас, пред еден месец, се убиени над 1.800 Палестинци - ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

А1 On - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое, де факто, го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел, спротивставувајки се на тој начин на меѓународните напори за ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

Телеграф - 09.08.2014

Нема враќање, отпорот ќе продолжи. Бескомпромисноста на окупаторот нема да го одведе никаде и ние нема да дозволиме концесии во барањата на нашиот народ, наведе портпаролот на Хамас, Фавзи Бархум ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

+инфо - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел, спротивставувајки се на тој начин на меѓународните напори за воспоставување ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

Сител - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое, де факто, го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел, спротивставувајки се на тој начин на меѓународните напори за ...

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Украина

Телеграф - 09.08.2014

Бан изрази длабока загриженост за ситуацијата на цивилното население во Источна Украина, истакнувајќи дека невини луѓе умираат бидејќи се наоѓаат во центарот на судирите меѓу сепаратистите и ...

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Украина

Алфа - 09.08.2014

Бан изрази длабока загриженост за ситуацијата на цивилното население во Источна Украина, истакнувајќи дека невини луѓе умираат бидејќи се наоѓаат во центарот на судирите меѓу сепаратистите и ...

ЛОНДОН И ПАРИЗ: Протести за поддршка на Газа

Телеграф - 09.08.2014

Демонстрантите го осудија „масакрот“ во Газа и испораките на оружје за Израел Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз.

Демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците

+инфо - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Украина

А1 On - 09.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Укриана, јави ДПА. Бан изрази длабока загриженост за ситуацијата на цивилното население во Источна Украина, истакнувајќи дека ...

Продолжува ракетирања меѓу Израел и милитантите во Газа

Р.С.Европа - 09.08.2014

Израел изведе повеќе од 20 воздушни напади во Газа од почетокот на денов, а милитанти од Газа испукале неколку ракети кон Израел. Официјални лица и сведоци од палестинска страна, велат дека пет лица ...

Големи демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

Сител - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Лондон и Париз со масовни протести ги поддржаа Палестинците во Газа

Локално - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз.Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Украина

Либертас - 09.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Укриана, јави ДПА. Бан изрази длабока загриженост за ситуацијата на цивилното население во Источна Украина, истакнувајќи дека ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

Локално - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел, спротивставувајки се на тој начин на меѓународните напори за воспоставување ...

Бан Ки Мун предлага хуманитарна помош на Укриана

Локално - 09.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун предложи хуманитарна помош на Укриана, јави ДПА. Бан изрази длабока загриженост за ситуацијата на цивилното население во Источна Украина, истакнувајќи дека ...

По завршувањето на примирјето во Газа има нови четири жртви

Локално - 09.08.2014

Оваа ноќ и утрото имало нови израелски воздушни напади во појасот Газа, во кои загинале четири лица, пренесоа светските агенции. Ова се случува непосредно по истекот на рокот на издејствуваат со ...

Големи демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

Република - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Нов напад на Израел врз Газа: Најмалку пет лица загинаа денеска

Република - 09.08.2014

Новиот израелски напад врз Газа денес однесе најмалку пет жртви по неуспехот на преговорите помеѓу Израел и Хамас. Израелските авиони погодија околу 30 цели во Газа во текот на ноќта и со тоа се ...

Примирјето истече, Хамас и Израел продолжија со ракетирање

Н.Македонија - 09.08.2014

Нема да го продолжиме примирјето и тоа е нашата конечна одлука. Израел не предложи ништо и не се согласи со укинување на блокадата на Газа, предупреди палестинското движење Хамас Хамас во четвртокот ...

Хамас: Нема отстапување пред Израел

Н.Македонија - 09.08.2014

Исламистичкото движење Хамас, кое, де факто, го контролира Појасот Газа, денеска вети дека нема да прави никакви отстапки пред Израел Хамас на тој начин се спротивстави на меѓународните напори за ...

Големи демонстрации во Лондон и Париз за поддршка на Палестинците во Газа

Н.Македонија - 09.08.2014

Големи демонстрации за поддршка на Палестинците во Појасот Газа денеска се оддржаа во Лондон и Париз. Десетици илјади лица излегоа на улиците на британската престолнина и неколку илјади во ...

Хaмас продолжи со ракетен напад врз Израел по примирјето

Утрински - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас обнови ракетен оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

Бан Ки-мун го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел

Канал5 - 08.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, изјави дека е длабоко разочаран од прекинот на примирјето во Појасот Газа и го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел, пренесоа француските медиуми.

Хамас нема да го почитува примирјето

Канал5 - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас кое има контрола врз Појасот Газа, соопшти во Каиро дека нема да има продолжување на примирјето со Израел што беше на сила речиси 72 часа и истекува утрово.

Крај на примирјето, Израел возврати со напади врз Газа

Телма - 08.08.2014

Израелската армија одговори со воздушни напади врз цели во Појасот Газа, откако милитанти истрелаа ракети кон Израел, соопшти портпарол на израелската армија.

Пронајден мртов поранешниот портпарол на Хамас

24 Вести - 08.08.2014

Поранешниот портпарол на Хамас пронајден е мртов во предградие на Хамас, што претходно било цел на ракетен напад на израелската армија, соопшти движењето.

Прекин на тридневното примирје во Појасот Газа

24 Вести - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас обнови ракетен оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

Израел повторно возвраќа на нападите од Газа

Deutsche Welle - 08.08.2014

Откако не успеа обидот преку преговори да се продолжи 72-часовното примирје, палестински милитанти од Појасот Газа продолжија со ракетни напади врз израелска територија.

Гранатирање веднаш по завршетокот на 72- часовното примирје во Газа

Канал5 - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас,кое го контролира појасот Газа, соопшти во Каиро, дека нема да има продолжување на примирјето со Израел, што беше е во сила 72 часа и истекува денеска , пренесе Франс прес.

Израелската армија ги обновува воздушните напади откако Хамас ја рактираше територијата на Израел

24 Вести - 08.08.2014

Израелската армија соопшти дека ги обновува своите воздушни напади врз територијата на Газа, откако територијата на Израел утринава беше ракетирана со 18 ракети, лансирани од припадниците на Хамас, ...

Хамас ликвидира Палестинци, наводно шпионирале за Израел

Дневник - 08.08.2014

Израел нема да преговара со Палестинците за обнова на примирјето во Појасот Газа с` додека милитантите продолжуваат со ракетирањето, изјави вчера претставник на израелската влада.

Израел ја обнови воената операција во Газа

Нова ТВ - 08.08.2014

Израелските воени сили соопштија дека ќе продолжат со нападите врз објектите на терористите во Газа, како одговор на палестинскиот ракетен напад, пренесува Асошиејтед прес.

Хaмас продолжи со ракетен напад врз Израел по примирјето

А1 On - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас обнови ракетен оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

По истекот на примирјето ракетирање на Израел кој возврати со бомбардирање

Макфакс - 08.08.2014

Палестинските милитанти продолжија во петокот од енклавата Појасот Газа да го ракетираат јужен Израел, откако во петокот наутро истече 72-часовното „хуманитарно примирје“, објави израелската армија ...

Бан Ки-мун го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел

Алфа - 08.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, изјави дека е длабоко разочаран од прекинот на примирјето во Појасот Газа и го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел, пренесоа француските медиуми.

Израелската армија ги обновува воздушните напади откако Хамас ја рактираше територијата на Израел

А1 On - 08.08.2014

Израелската армија соопшти дека ги обновува своите воздушни напади врз територијата на Газа,откако територијата на Израел утринава беше ракетирана со 18 ракети,лансирани од припадниците на ...

Пронајден мртов поранешниот портпарол на Хамас

А1 On - 08.08.2014

Поранешниот портпарол на Хамас пронајден е мртов во предградие на Хамас, што претходно било цел на ракетен напад на израелската армија, соопшти движењето.

Бан Ки-мун го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел

А1 On - 08.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, изјави дека е длабоко разочаран од прекинот на примирјето во Појасот Газа и го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел, пренесоа француските медиуми.

Бан Ки-мун го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел

Телеграф - 08.08.2014

Апсолутно е неопходно продолжувањето на примирјето за да можат да напреднат и преговорите во Каиро меѓу Палестинците и Израелците, подвлече Бан Ки-мун во коминике Генералниот секретар на ОН, Бан ...

Израелска армија: Речиси сите ракети во Газа од домашно производство

Сител - 08.08.2014

Големо мнозинство ракети кои Хамас ги истрела врз Израел во последниот месец се изработени во Газа, изјави висок израелски воен претставник. - За време на судирите, почнати на 8 јули, припадници на ...

Пронајден мртов поранешниот портпарол на „Хамас“

Телеграф - 08.08.2014

Ајман Таха е убиен во напад на израелската армија врз неговиот стан во Шеџаи, се наведува во соопштенито на „Хамас“ Поранешниот портпарол на „Хамас“ е пронајден мртов во предградие на Газа, што ...

Хaмас продолжи со ракетен напад врз Израел по примирјето

Алфа - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас обнови ракетен оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

Пронајден мртов поранешниот портпарол на Хамас

+инфо - 08.08.2014

Поранешниот портпарол на Хамас пронајден е мртов во предградие на Хамас, што претходно било цел на ракетен напад на израелската армија, соопшти движењето.

Илјадници Палестинци ја напуштаат Газа поради можни нови израелски напади

А1 On - 08.08.2014

Илјадници Палестинци ги напуштаат домовите во градот Газа стравувајќи од нови воздушни удари, во момент кога израелски беспилотни летала прелетуваат над палестинската енклава по истекот на примирјето.

Прекин на тридневното примирје меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа - 08.08.2014

Израелската армија соопшти дека ракети истрелани од појасот Газа паднале на територијата на Израел, веднаш по тридневниот прекин на огнот. Официјални лица изјавија дека немало повредени предизвикани ...

Хамас: Нема да го почитуваме примирјето

Курир - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас кое има контрола врз Појасот Газа, соопшти во Каиро дека нема да има продолжување на примирјето со Израел што беше на сила речиси 72 часа и истекува утрово.

Хaмас продолжи со ракетен напад врз Израел по примирјето

+инфо - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас го обнови ракетниот оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

Хамас нема да го почитува примирјето

А1 On - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас кое има контрола врз Појасот Газа, соопшти во Каиро дека нема да има продолжување на примирјето со Израел што беше на сила речиси 72 часа и истекува утрово.

Половина милион евра помош од Грција за хуманитарната криза во Појасот Газа

+инфо - 08.08.2014

Грција ќе достави половина милион евра помош за надминување на хуманитарната криза во Појасот Газа, објави весникот Етнос. Средствата ќе бидат искористени за обнова на инфраструктурата во реонот.

Израелска армија: Речиси сите ракети во Газа од домашно производство

А1 On - 08.08.2014

Големо мнозинство ракети кои Хамас ги истрела врз Израел во последниот месец се изработени во Газа, изјави висок израелски воен претставник. - За време на судирите, почнати на 8 јули, припадници на ...

Половина милион евра помош од Грција за хуманитарната криза во Појасот Газа

Сител - 08.08.2014

Грција ќе достави половина милион евра помош за надминување на хуманитарната криза во Појасот Газа, објави весникот Етнос. Средствата ќе бидат искористени за обнова на инфраструктурата во реонот.

Илјадници Палестинци ја напуштаат Газа поради можни нови израелски напади

Алфа - 08.08.2014

Илјадници Палестинци ги напуштаат домовите во градот Газа стравувајќи од нови воздушни удари, во момент кога израелски беспилотни летала прелетуваат над палестинската енклава по истекот на примирјето.

Хамас кажа НЕ на примирјето, од утринава повторно напади

Нетпрес - 08.08.2014

Милитантната организација Хамас одлучи да не го продолжи седумдесетдвочасовниот прекин на огнот со Израел кој истекува утринава, а пред да истече примирјето од територијата на Газа се испaлeни две ...

Дете загинало во израелските напади врз Газа

Р.С.Европа - 08.08.2014

Едно десет годишно дете загинало, а шест лица биле повредени во израелски воздушен напад во близина на џамија во Појасот Газа. Израелската армија одговори со воздушни напади врз цели во Појасот Газа, ...

Илјадници Палестинци бегаат од Газа

+инфо - 08.08.2014

Илјадници Палестинци ги напуштаат домовите во градот Газа стравувајќи од нови воздушни удари, во момент кога израелски беспилотни летала прелетуваат над палестинската енклава по истекот на примирјето.

Прекршено примирјето- повторно напади во Појасот Газа

МРТ - 08.08.2014

Само неколку часа пред истекот на тридневното примирје, израелската армија соопшти дека ракети биле истрелани од Појасот Газа. Во нападот нема повредени.

Хaмас продолжи со ракетен напад врз Израел по примирјето

Денешен - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас обнови ракетен оган од Појасот Газа врз Израел по истекувањето на 72-часовното примирје за кое тие не се согласија да продолжи.

По истекот на примирјето ракетирање на Израел кој возврати со бомбардирање

Тера - 08.08.2014

Палестинските милитанти продолжија во петокот од енклавата Појасот Газа да го ракетираат јужен Израел, откако во петокот наутро истече 72-часовното „хуманитарно примирје", објави израелската армија ...

Бан Ки-мун го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел

Бриф - 08.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, изјави дека е длабоко разочаран од прекинот на примирјето во Појасот Газа и го осуди обновениот ракетен напад на Хамас врз Израел, пренесоа француските медиуми.

Хамас одби примирје и реши да се бори против Израел

Вечер Прес - 08.08.2014

Двајца високи претставници на Хамас кои се во делегацијата што преговара во Каиро со посредство на Египет рекоа дека движењето нема да го продолжи примирјето бидејќи Израел не сака да прифати нивни ...

Илјадници Палестинци ја напуштаат Газа поради можни нови израелски напади

Денешен - 08.08.2014

Илјадници Палестинци ги напуштаат домовите во градот Газа стравувајќи од нови воздушни удари, во момент кога израелски беспилотни летала прелетуваат над палестинската енклава по истекот на примирјето.

Хамас: Нема да има продолжување на примирјето со Израел

Локално - 08.08.2014

Палестинското движење Хамас,кое го контролира Појасот Газа, соопшти во Каиро, дека нема да има продолжување на примирјето со Израел, што е во сила од околу 72 часа и истекува во 8 часот.

Во ракетен напад ликвидиран поранешниот портпарол на Хамас

Локално - 08.08.2014

Поранешниот портпарол на Хамас пронајден е мртов во предградие на Хамас, што претходно било цел на ракетен напад на израелската армија, соопшти движењето.

Хамас кажа НЕ на примирјето, од утринава повторно напади

Точка - 08.08.2014

Милитантната организација Хамас одлучи да не го продолжи седумдесетдвочасовниот прекин на огнот со Израел кој истекува утринава, а пред да истече примирјето од територијата на Газа се испaлeни две ...

Хамас кажа „не“ на примирјето – од утрово повторно напади

Фактор - 08.08.2014

Милитантната палестинска организација Хамас одлучи да не го продолжува 72-часовното примирје со Израел кое истече утрово. Уште пред да истече договорениот мир, од територијата на Газа се испалени две ...

Палестинските милитанти продолжја со ракетните напади врз Израел

Локално - 08.08.2014

По истекот на тридневната примирје во Појасот Газа, палестинските милитанти продолжја со ракетните напади врз Израел, соопшти AFP. Веднаш по 8,00 часот по локално време сирените за воздушна тревога ...

Половина милион евра помош од Грција за хуманитарната криза во Појасот Газа

Либертас - 08.08.2014

Грција ќе достави половина милион евра помош за надминување на хуманитарната криза во Појасот Газа, објави весникот Етнос. Средствата ќе бидат искористени за обнова на инфраструктурата во реонот.

Израелската армија ги обновува воздушните напади откако Хамас ја рактираше територијата на Израел

Либертас - 08.08.2014

Израелската армија соопшти дека ги обновува своите воздушни напади врз територијата на Газа,откако територијата на Израел утринава беше ракетирана со 18 ракети,лансирани од припадниците на ...

Лазечкиот сојуз меѓу Македонија и Израел

Н.Македонија - 08.08.2014

Зошто Македонија е еден од најдоследните поддржувачи на Израел во Европа? Чудно, но во македонската надворешна политика постои една интересна, а често премолчувана константа.

Нема договор за продолжување на примирјето во Појасот Газа

24 Вести - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Турција бара договор за коридорот за хуманитарна помош за Газа

24 Вести - 07.08.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека Турција бара израелски и египетски договор за воздушен коридор за хуманитарна помош за Газа и евакуација на илјадници ранети ...

Нема договор за продолжување на примирјето во Појасот Газа

Утрински - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Хамас: Војната со Израел не е завршена

24 Вести - 07.08.2014

Високиот претставник на Хамас, Мушир ал - Масри, денеска на приврзаниците на движењето на митингот во градот Газа им изјави дека војната со Израел нема да се заврши се додека нивните политички барања ...

Улогата на Катар во конфликтот во Газа - посредник меѓу фронтовите?

Deutsche Welle - 07.08.2014

Тргување со Израел, поддршка за Хамас, контакти со Техеран, добри односи со САД-Катар во моментов води на прв поглед контрадикторна надворешна политика.

ЕУ сака да помогне во обновата на Газа

Deutsche Welle - 07.08.2014

ЕУ и државите-членки годишно уплатуваат околу една милијарда евра помош за Палестинците. ЕУ најавува готовност да помогне сега и во обновата на Газа, во меѓувреме, веќе третпат.

Разоружувањето на Хамас е услов за мир

Вест - 07.08.2014

ЕГИПЕТ, 7 август (АП0 - Израел и Хамас вчера почнаа индиректни преговори за нов пограничен договор за блокираниот Појас Газа, на вториот ден од прекинот на огнот со кој се стави крај на едномесечната ...

Хамас: Војната со Израел не е завршена

Сител - 07.08.2014

Високиот претставник на Хамас, Мушир ал - Масри, денеска на приврзаниците на движењето на митингот во градот Газа им изјави дека војната со Израел нема да се заврши се додека нивните политички барања ...

Хамас: Војната со Израел не е завршена

Алфа - 07.08.2014

Високиот претставник на Хамас, Мушир ал - Масри, денеска на приврзаниците на движењето на митингот во градот Газа им изјави дека војната со Израел нема да се заврши се додека нивните политички барања ...

Турција бара дoговор за коридорот за хуманитарна помош за Газа

Сител - 07.08.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека Турција бара израелски и египетски договор за воздушен коридор за хуманитарна помош за Газа и евакуација на илјадници ранети ...

Великодушност со туѓа крв

Окно - 07.08.2014

Како што своевремено предупреди Михаел Валцер, помеѓу Израелците и Палестинците не се води една, туку четири војни: 1. палестинската војна на исцрпување на противникот за гаснење на еврејската држава ...

Хамас: Нема договор за продолжување на примирјето

МРТ - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува утре, изјавија официјални лица на Хамас, иако Израел претходно соопшти дека е подготвен за продолжување ...

Флуг: Војната во Газа израелската економија ја чини 1.4 милијарда долари

А1 On - 07.08.2014

Војната во Газа израелската економија ќе ја чини околу 1,44 милијарда долари, изјави гувернерот на Централната банка на Израел, Карнит Флуг, цитирајќи ги првичните проценки.

Болница во Газа

Глас на Америка - 07.08.2014

Според ОН, една третина од здравствените установи во Газа се ...

Хамас го обвинува Израел дека одолговлекува со преговорите за примирјето

Макфакс - 07.08.2014

Палестинското исламистичко движење Хамас го обвини во четвртокот навечер Израел дека одолговлекува со преговорите за продолжувањето на примирјето во палестинската енклава Појасот Газа кои се ...

Военото крило на Хамас соопшти дека е подготвено да долга војна со Израел

А1 On - 07.08.2014

Военото крило на Хамас вечерва ги повика палестинските преговарачи во Каиро да не го продолжуваат 72-часовниот прекин на огнот со Израел доколку нивните барања, посебно тоа за отворање на ...

Син на еден од основачите на Хамас бил шпион на Израел

МКД - 07.08.2014

Исламистичкото милитантно движење Хамас имал цела една деценија во своите највисоки редови шпион, момче чии семејни врски во тоа движење биле толку длабоки што било речиси незамисливо дека тој би ...

Флуг: Војната во Газа израелската економија ја чини 1.4 милијарда долари

+инфо - 07.08.2014

Војната во Газа израелската економија ќе ја чини околу 1,44 милијарда долари, изјави гувернерот на Централната банка на Израел, Карнит Флуг, цитирајќи ги првичните проценки.

Флуг: Војната во Газа израелската економија ја чини 1.4 милијарда долари

Телеграф - 07.08.2014

Долгодишната војна си има своја цена Војната во Газа израелската економија ќе ја чини околу 1,44 милијарда долари, изјави гувернерот на Централната банка на Израел, Карнит Флуг, цитирајќи ги ...

ОН подготвени последен пат да помогнат за обнова на Газа

Алфа - 07.08.2014

ОН се подготвени да ја помогнат обновата на Појасот Газа последен пат, предупреди денеска генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун. ОН се подготвени да ја помогнат обновата на ...

БАН КИ-МУН: Безумниот циклус страдања во Газа и во Израел мора да престане

Телеграф - 07.08.2014

По три војни во Газа во последните шест години, Бан предупреди дека трпението на светот со Израелците и со Палестинците е на испит ОН се подготвени да ја помогнат обновата на Појасот Газа последен ...

Утре завршува примирјето во Појасот Газа

+инфо - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Нема договор за продолжување на примирјето во Газа

Курир - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Судирите во Газа го поделија Холивуд

Сител - 07.08.2014

Во прашање веројатно е едно од последните табуа во Холивуд. Судирите меѓу Израел и Палестинците ги поделија славните, а во изминатите неколку недели се јавија многу филкси ѕвезди кои не успеаја да го ...

Нема договор за продолжување на примирјето во Појасот Газа

А1 On - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Нема договор за продолжување на примирјето во Појасот Газа

Алфа - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Хамас: Војната со Израел не е завршена

А1 On - 07.08.2014

Високиот претставник на Хамас, Мушир ал – Масри, денеска на приврзаниците на движењето на митингот во градот Газа им изјави дека војната со Израел нема да се заврши се додека нивните политички барања ...

Газа: Засега ништо од продолжување на примирјето

Макфакс - 07.08.2014

Висок претставник на исламистичкото палестинско движење Хамас кој го претстави во египетската престолнина изјави во седата доцна навечер дека нема договор меѓу Израел и Палестинците за продолжување ...

ХАМАС: Војната со Израел не е завршена

Телеграф - 07.08.2014

Хамас бара да се укине блокадата врз Појасот Газа, но Израел инсистира оваа исламистичка организација прво да се разоружа Високиот претставник на Хамас, Мушир ал – Масри, денеска на приврзаниците на ...

Обама повика на одржување на примирјето во Појасот Газа

А1 On - 07.08.2014

Трајна стабилност во односите меѓу Израел и Палестина нема да се случи во блиска иднина и лидерите на двете страни треба да преземат политички ризик за постигнување мир и просперитет, изјави ...

ОН подготвени последен пат да помогнат за обнова на Газа

А1 On - 07.08.2014

ОН се подготвени да ја помогнат обновата на Појасот Газа последен пат, предупреди денеска генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун. Отворајќи го специјалниот состанок на Генералното ...

Израелски висок функционер се брани дека заговарал „концентрациски логор“ за Палестинци

А1 On - 07.08.2014

Пратеник на израелскиот конзервативен Ликуд, Моше Фејглин се бранеше во емисија на Си-Ен-Ен од обвинувања дека заговарал сместување на жителите на Газа во „концетрациони логори“ во одговор на ...

Судирите во Газа го поделија Холивуд

А1 On - 07.08.2014

Во прашање веројатно е едно од последните табуа во Холивуд. Судирите меѓу Израел и Палестинците ги поделија славните, а во изминатите неколку недели се јавија многу филкси ѕвезди кои не успеаја да го ...

Бан Ки-мун: ОН подготвена за обнова на Газа но ова мора да биде последен пат, апелирам на траен мир

Либертас - 07.08.2014

ОН се подготвени да ја помогнат обновата на Појасот Газа последен пат, предупреди денеска генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун. Отворајќи го специјалниот состанок на Генералното ...

Судирите во Газа го поделија Холивуд

Денешен - 07.08.2014

Во прашање веројатно е едно од последните табуа во Холивуд. Судирите меѓу Израел и Палестинците ги поделија славните, а во изминатите неколку недели се јавија многу филкси ѕвезди кои не успеаја да го ...

Тајната за Зелениот принц: Синот на основачот на Хамас бил Израелски шпион!

Точка - 07.08.2014

Неговото тајно име било Зелен принц и по него бил снимен истоимениот документарец во САД, кој бил прикажан на филмскиот фестивал "Sundance". Исламистичкото милитантно движење Хамас, во своите редови ...

Бан Ки-мун: До кога гради-уривај во Газа?

Вечер Прес - 07.08.2014

ОН се подготвени да ја помогнат обновата на Појасот Газа за последен пат, предупреди генералниот секретар на светската организација, Бан Ки-мун. Отворајќи го специјалниот состанок на Генералното ...

Газа: Засега ништо од продолжување на примирјето

Тера - 07.08.2014

Висок претставник на исламистичкото палестинско движење Хамас кој го претстави во египетската престолнина изјави во седата доцна навечер дека нема договор меѓу Израел и Палестинците за продолжување ...

Појасот Газа чека на нов договор за примирје

Локално - 07.08.2014

Нема договор за продолжување на 72-часовното примирје со Израел во Појасот Газа, што истекува во петок, објави на „Твитер“ заменикот претставник на Хамас Муса Абу Марзук.

Крај на израелското воено цунами во Палестина?

Н.Македонија - 07.08.2014

Генезата на историското „палестинско“ прашање и сите проблеми околу него одамна се знаат, но сѐ уште „не се знаат“ механизмите и начинот како тоа да се реши и да ѝ се стави крај на една долга, ...

Хамас: Војната со Израел не е завршена

Н.Македонија - 07.08.2014

Високиот претставник на Хамас, Мушир ал - Масри, денеска на приврзаниците на движењето на митингот во градот Газа им изјави дека војната со Израел нема да се заврши се додека нивните политички барања ...

Флуг: Војната во Газа израелската економија ја чини 1.4 милијарда долари

Н.Македонија - 07.08.2014

Војната во Газа израелската економија ќе ја чини околу 1,44 милијарда долари, изјави гувернерот на Централната банка на Израел, Карнит Флуг, цитирајќи ги првичните проценки Прогнозите се дека ...

Судирите во Газа го поделија Холивуд

Lider - 07.08.2014

Во прашање веројатно е едно од последните табуа во Холивуд. Судирите меѓу Израел и Палестинците ги поделија славните, а во изминатите неколку недели се јавија многу филкси ѕвезди кои не успеаја да го ...

Израелската војска се повлече од Газа

Вест - 06.08.2014

ПОЈАС ГАЗА, 6 август (АП) - Израел и Хамас вчера почнаа да го почитуваат привремениот прекин на огнот со што се отвора простор за преговори во Египет на кои треба да се постигне поопширен договор за ...

Хамас нема да го предаде своето оружје

Макфакс - 06.08.2014

Египетските функционери, кои посредуваат во преговорите за постојан прекин на огнот во појасот Газа, се сретнале со палестинската делегација и им ги претставиле условите што израелската делегација ги ...

Земан го покани новиот израелски претседател да ја посети Чешка

А1 On - 06.08.2014

Чешкиот претседател Милош Земан го покани неговиот новоизбран израелски колега Рувен Ривлин да ја посети Чешка и тој ја прифатил поканата, соопшти денеска портпаролот на шефот на чешката држава, ...

ОН за последен пат ќе помогнат во обновата на Појасот Газа

Р.С.Европа - 06.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека организацијата е подготвена да помогне во обновата на Појасот Газа. Тој на Генералното собрание на ОН говореше за масовните смртни случаи и ...

Ал Арабија: Договорено неколкудневно продолжување на примирјето меѓу Палестинците и Израел

А1 On - 06.08.2014

На денешните преговори во Каиро е договорено продолжување на вчера постигнатото 72-часовно примирје меѓу Израел и палестинската група Хамас, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на телевизиската куќа Ал ...

Милитанти на Хамас егзекутира Палестинци обвинети за соработка со Израел

А1 On - 06.08.2014

Вооруженото крило на палестинската исламистичка група Хамас, „Бригадите на Изедин ал Касем“, егзекутира неколкумина Палестинците, под обвинение дека му помагале на Израел за време на офанзивата во ...

Милитанти на Хамас егзекутира Палестинци обвинети за соработка со Израел

Телеграф - 06.08.2014

Висок воен претставник на Хамас изјави дека „колаборационистите му помагале на непријателот во одредувањето нови цели и му давале информации за луѓе вклучени во отпорот Вооруженото крило на ...

Берлин, Париз и Лондон предлагаат обнова на мисијата на ЕУ на границата меѓу Газа и Египет

А1 On - 06.08.2014

Германија, Франција и Велика Британија предлагаат да се обвнови мисија на Европската унија за помош на контролниот премин Рафах на границата меѓу Газа и Египет.

Берлин, Париз и Лондон предлагаат обнова на мисијата на ЕУ на границата меѓу Газа и Египет

+инфо - 06.08.2014

Германија, Франција и Велика Британија предлагаат да се обвнови мисија на Европската унија за помош на контролниот премин Рафах на границата меѓу Газа и Египет.

Израелските граѓани сметаат дека нема победници во војната во Газа

А1 On - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

Израелските граѓани сметаат дека нема победници во војната во Газа

Сител - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

АНКЕТА ВО ИЗРАЕЛ: Нема победници во Газа

Телеграф - 06.08.2014

Седумдесет и седум проценти од испитаниците даваат „одлична“ или „добра“ оцена за начинот на кој премиерот Бенјамин Нетанјаху ја спровел израелската офанзива Според повеќето Израелци „никој“ не е ...

Израелските граѓани сметаат дека нема победници во војната во Газа

+инфо - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

ДВ: Блиски Исток – Уметниците и интелектуалците меѓу тага и бес

Радио МОФ - 06.08.2014

Војната ги менува општествата, а културата е еден од индикаторите на промените. На Блискиот исток во моментов може да се следи како уметниците изразуваат лутина или очај, критика или поддршка, надеж ...

Во Каиро преговори за траен прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 06.08.2014

Израелски и палестински делегации се во Каиро на разговори со цел обезбедување траен прекин на огнот во појасот Газа. САД вчера објавија дека најверојатно ќе учествуваат во разговорите, заедно со ...

Најмоќните фотографии од Израелските ракетни напади во Газа

Факултети - 06.08.2014

За жал и покрај тоа што може да се каже дека во светот живее цивилизирано општество, сепак војните се составен дел од животот на многу луѓе. Денес, актуелни се вестите за конфликтот меѓу Израел и ...

Сеуште мирно во појасот Газа

Нетпрес - 06.08.2014

Прекин на огнот по едномесечна офанзива на Израел против военото палестинско дрвижење Хамас, сеуште трае, веќе втор ден, додека се очекува во Каиро да започнат преговори за долготраен мир и целосно ...

Израелските граѓани сметаат дека нема победници во војната во Газа

Алфа - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

Земан го покани новиот израелски претседател да ја посети Чешка

Телеграф - 06.08.2014

Чешкиот претседател Милош Земан е познат како поддржувач на Израел во конфликтот со Палестинците и тој често ја поддржува еврејската, а ги напаѓа исламските држави Чешкиот претседател Милош Земан го ...

ВИДЕО: Како изгледаат тунелите на Хамас

Нова ТВ - 06.08.2014

Израелската армија вчера целосно се повлече од Газа по еден месец војна. Според портпарол на армијата “војската ќе биде распоредена вон од Газа на одбрамбени позиции“.

Советот за безбедност на 25 август ќе расправа за Косово

Нетпрес - 06.08.2014

Советот за безбедност на ОН на 25 август ќе ја разгледа ситуацијата на Косово врз основа на редовниот извештај на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, објавено е на сајтот на светската ...

Примирјето во Газа трае втор ден

Глас на Америка - 06.08.2014

Делегации на Израел и Хамас се подготвуваат за разговори во Каиро. Кревкото, 72-часовно примирје во Појасот Газа се одржува веќе втор ден во среда, додека делегати на Израел и Хамас се подготвуваат ...

Израелците и Палестинците во обид да постигнат договор

МРТ - 06.08.2014

Во Каиро се во тек индиректни разговори меѓу палестинските и израелските претставници. Државниот секретар на САД Кери ги повика двете страни да го искористат тридневното примирје за пошироки ...

Што открија Израелците во подземните тунели на Хамас?!

Точка - 06.08.2014

Доколку под целиот појас Газа има подземен град, како што тврди израелската војска, тукушто завршената офанзива нема да биде последна. Бенџамин Нетанјаху, премиерот на Израел, по прогласувањето на ...

Милитанти на Хамас егзекутираа Палестинци обвинети за соработка со Израел

Република - 06.08.2014

Вооруженото крило на палестинската исламистичка група Хамас, „Бригадите на Изедин ал Касем“, егзекутира неколкумина Палестинците, под обвинение дека му помагале на Израел за време на офанзивата во ...

Сеуште мирно во појасот Газа

Тера - 06.08.2014

Прекин на огнот по едномесечна офанзива на Израел против военото палестинско дрвижење Хамас, сеуште трае, веќе втор ден, додека се очекува во Каиро да започнат преговори за долготраен мир и целосно ...

Израелските граѓани сметаат дека нема победници во војната во Газа

Либертас - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

Советот за безбедност на 25 август ќе расправа за Косово

Точка - 06.08.2014

Советот за безбедност на ОН на 25 август ќе ја разгледа ситуацијата на Косово врз основа на редовниот извештај на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, објавено е на сајтот на светската ...

Израелците сметаат дека нема победници во војната во Газа

Вечер Прес - 06.08.2014

Според повеќето Израелци, никој" не е победник во војната меѓу Израел и Хамас откако завчера стапи на сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажаа вчера објавените податоци од истражувањето ...

Израелците сметаат дека нема победници во војната во Газа

Република - 06.08.2014

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од ...

Се уште мирно во појасот Газа

Точка - 06.08.2014

Прекин на огнот по едномесечна офанзива на Израел против военото палестинско дрвижење Хамас, сеуште трае, веќе втор ден, додека се очекува во Каиро да започнат преговори за долготраен мир и целосно ...

Израел се повлекува од Газа

Н.Македонија - 06.08.2014

Белата куќа го поздрави договорот за 72-часовно примирје, но и воедно го повика палестинското движење Хамас да се придржува кон ветувањата за прекин на огнот Израелски војници задоволни поради ...

Милитанти на Хамас егзекутира Палестинци обвинети за соработка со Израел

Н.Македонија - 06.08.2014

Вооруженото крило на палестинската исламистичка група Хамас, „Бригадите на Изедин ал Касем“, егзекутира неколкумина Палестинците, под обвинение дека му помагале на Израел за време на офанзивата во ...

Берлин, Париз и Лондон предлагаат обнова на мисијата на ЕУ на границата меѓу Газа и Египет

Н.Македонија - 06.08.2014

Германија, Франција и Велика Британија предлагаат да се обвнови мисија на Европската унија за помош на контролниот премин Рафах на границата меѓу Газа и Египет Според министрите за надворешни работи ...

Нема победници во војната во Газа

Идивиди - 06.08.2014

Израелските граѓани сметаат дека Ерусалим, 6 август 2014 (МИА) - Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу ...

Вашингтон ја зајакнува израелската „Железна купола“

Телма - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се одобруваат дополнителни 225 милиони долари за израелскиот одбранбен противракетен систем „Железна купола“.

Започна тридневното примирје меѓу Израел и Хамас

Телма - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас, кои го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа за постигнување на постојан мир, утрово во осум часот го започнаа примирјето.

Иран им доставил на Хамас ракетна технологија

24 Вести - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Палестинците ќе го тужат Израел за воени злосторства

Утрински - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот

Утрински - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

САД: Одговорноста е на Хамас да го одржи примирјето

Канал5 - 05.08.2014

САД ја поздравија одлуката за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но и предупредија дека одговорноста е на администрацијата на Хамас во Појасот Газа да го одржи примирјето. Ова е вистинска можност.

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

24 Вести - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Арапскиот свет поделен околу конфликтот во Газа

Deutsche Welle - 05.08.2014

Египет порано беше доволно неутрален и поради тоа идеален посредник меѓу Израелците и Палестинците. Каиро денес меѓутоа, е дел од конфликтот. Покрај тоа, заливските земји Саудиска Арабија и Катар ...

Израел се повлекува од Газа

Deutsche Welle - 05.08.2014

Утрово стапи во сила тридневното примирје кое беше договорено со посредство на Египет. Израелските сили заземаат одбранбени позиции околу Газа. Израелските копнени сили утрово се повлекоа од Појасот ...

Блиски Исток: Уметниците и интелектуалците меѓу тага и бес

Deutsche Welle - 05.08.2014

Војната ги менува општествата, а културата е еден од индикаторите на промените. На Блискиот исток во моментов може да се следи како уметниците изразуваат лутина или очај, критика или поддршка, надеж ...

Палестина подготвува тужба против Израел за воени злосторства пред Меѓународниот суд во Хаг

Канал5 - 05.08.2014

Израел ги повлече воените сили од појасот Газа, и прогласи дека копнена операција била покрената на 17 јули заврши потврди денеска воениот портпарол. „ Имаше голем број на воени сили кои беа ...

Тунелите на Хамас уништени, следуваат други мисии

Дневник - 05.08.2014

Израелската армија (ИДФ) го најави повлекувањето на своите копнени трупи од палестинската енклава Појасот Газа по почетокот на 72-часовниот прекин на огнот кој настапи во 7 часот наутро во вторникот, ...

Од изутринава тридневен прекин на борбите во Газа

Канал5 - 05.08.2014

Израелски и палестински претставници се согласија на тридневен прекин на огнот на предлог на Египет, што започнува изутринава. Израелска делегација за време на прекинот ќе отпатува во Египет на ...

Копнените сили на израелската армија во Газа се повлекуваат

Inpress - 05.08.2014

Газа Сити, 5. август 2014 (ИНПРЕС) Сите копнени сили на израелската армија во Појасот Газа ќе се повлечат. Ќе бидат извлечени од палестинската територија денеска.

Израел се повлекува од Појасот Газа

Р.С.Европа - 05.08.2014

Израелската армија соопшти дека ги повлекува сите копнени сили од Појасот Газа со новото тридневно примирје што почна денеска во осум часот по локално време.

САД издвои уште 225 милиони долари за израелски антиракетен штит

Нетпрес - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се овозможува дополнително издвојување на 225 милиони долари за израелски антиракетен систем .

Тридневно примирје во Газа

МРТ - 05.08.2014

Од изутринава во Газа е во сила ново, 72-часовно примирје, договорено во Египет, на средба со палестинските групи на која не присуствуваше израелски претставник.

Иран им доставил на Хамас ракетна технологија

Сител - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Израел се повлекува од Газа, потрагата по тунелите завршена

Макфакс - 05.08.2014

Израелската армија го најави повлекувањето на своите копнени трупи од палестинската енклава Појасот Газа по почетокот на 72-часовниот прекин на огнот кој настапи во 7 часот наутро во вторникот, ...

Израелските копнени сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

Сител - 05.08.2014

Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со египетско посредство во 5 часот по Гринич, соопшти воен портпарол.

САД: уште 225 милиони долари за израелскиот штит

Р.С.Европа - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот со кој се овозможува издвојување на 225 милиони долари за израелскиот антиракетен штит „Железна купола“.

Израел ја завршил копнената офанзива

МКД - 05.08.2014

Израел денес ги повлекол сите свои војници од појасот Газа, завршувајќи ја копнената офанзива почната на 17 јули, потврдил денес портпаролот на војската. „Имавме многу војници во областа...

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

Сител - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Бројот на жртвите во Газа досега изнесува 1.867 лица

Телеграф - 05.08.2014

Од вкупниот број загинати 40 проценти се деца, жени и мажи над 60-годишна возраст По 29-дневна израелска офанзива во Појасот Газа бројот на палестинските жртви изнесува 1.867, а повредени се 9.563 ...

Израел и Хамас започнуваат 72-часовно примирје

Глас на Америка - 05.08.2014

Израел исто така соопшти повлекување на своите преостанати трупи од крајбрежната енклава. Седумдесет и двочасовното примирје меѓу Израел и Хамас влезе во сила рано во вторник во Појасот Газа, додека ...

Израелската армија се повлече од Појасот Газа

МРТ - 05.08.2014

Палестинците најавија тужба против Израел за воени злосторства по речиси едномесечните судири во Појасот Газа. Од изутрината е во сила ново, 72-часовно примирје.

Примирје меѓу Израел и Хамас

Алфа - 05.08.2014

Тридневно примирје постигнато со посредство на Египет стапи на сила утринава во осум часот во појасот Газа. Тридневно примирје постигнато со посредство на Египет стапи на сила утринава во осум часот ...

Палестински министер бара ICC да истражи израелски злосторства во Газа

Макфакс - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Раид ал-Малки изјави дека постојат „јасни докази“ дека Израел извршил воени злосторства во текот на офанзивата во палестинската енклава Појасот Газа и во ...

Израелските шпиони не ни насетувале колкава е мрежата од тунели на Хамас (ВИДЕО)

МКД - 05.08.2014

Израел ја започна крвавата офанзива во Газа за да го сопре Хамас кој со ракети ги гаѓа големите градови како Тел Авив, а се покажа дека најголемиот предизвик за израелската војска не доаѓа од ...

Прекин на огнот во појасот Газа

Нетпрес - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израелските копнени сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

Телеграф - 05.08.2014

Израел и „Хамас“ синоќа го усвоија предлогот на Египет за 72-часовното примирје Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со ...

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

Алфа - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израелските сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

Курир - 05.08.2014

Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со египетско посредство во 5 часот по Гринич, соопшти воен портпарол.

САД одобрија дополнителни 225 милиони долари за израелски анти-ракетен одбранбен систем

Сител - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се одобруваат дополнителни 225 милиони долари за израелскиот одбранбен противракетен систем „Железна купола“.

САД: Одговорноста е на Хамас да го одржи примирјето

Алфа - 05.08.2014

САД ја поздравија одлуката за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но и предупредија дека одговорноста е на администрацијата на Хамас во Појасот Газа да го одржи примирјето.

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

+инфо - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

Курир - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израелските копнени сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

Алфа - 05.08.2014

Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со египетско посредство во 5 часот по Гринич, соопшти воен портпарол.

САД одобрија дополнителни 225 милиони долари за израелски анти-ракетен систем

+инфо - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се одобруваат дополнителни 225 милиони долари за израелскиот одбранбен противракетен систем „Железна купола“.

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

А1 On - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

САД: Одговорноста е на Хамас да го одржи примирјето

+инфо - 05.08.2014

САД ја поздравија одлуката за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но и предупредија дека одговорноста е на администрацијата на Хамас во Појасот Газа да го одржи примирјето. - Ова е вистинска можност.

Израел се повлекува од Појасот Газа

Таратур - 05.08.2014

Израелската армија соопшти дека ги повлекува сите копнени сили од Појасот Газа со новото тридневно примирје што почна денеска во осум часот по локално време.

Иран им доставил на Хамас ракетна технологија

А1 On - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Иран им доставил на Хамас ракетна технологија

Алфа - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Иран му доставил на „Хамас“ ракетна технологија

Телеграф - 05.08.2014

Тоа е потврда за претходните изјави на претставникот на Корпусот на револуционерната гарда дека иранските ракети фаџр-5 се дел од арсеналот на „Хамас“ во Газа Исламистичкото палестинско движење ...

САД одобрија дополнителни 225 милиони долари за израелски анти-ракетен одбранбен систем

А1 On - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се одобруваат дополнителни 225 милиони долари за израелскиот одбранбен противракетен систем „Железна купола“.

Иран им доставува ракети на Хамас

Press24 - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Иран доставил ракетна технологија на Хамас

+инфо - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставил воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Палестинците подготвуваат тужба за воени злосторства

А1 On - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Палестинците подготвуваат тужба против Израел за воени злосторства

+инфо - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

САД: Одговорноста е на Хамас да го одржи примирјето

А1 On - 05.08.2014

САД ја поздравија одлуката за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но и предупредија дека одговорноста е на администрацијата на Хамас во Појасот Газа да го одржи примирјето. - Ова е вистинска можност.

Израел и Палестинците се согласија, 72-часовното примирје настапува во 7 часот

Кајгана - 05.08.2014

Израел и палестинското исламискичко движење Хамас се согласија ноќта кон вторникот со египетскиот предлог за 72-часовниот прекин на огнот со кој би требало да се прекине четиринеделното насилство и ...

Палестинците подготвуваат тужба за воени злосторства

Сител - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Египет на Израел му ги претстави палестинските услови за примирје

Макфакс - 05.08.2014

Египет на Израел во понеделникот навечер му ги претстави палестинските услови за постигнување прекин на огнот во енклавата Појасот Газа, што би можело да создаде услови за поведување преговори со ...

И Израел и Палестинците се согласија, 72-часовното примирје настапува во 7 часот

Макфакс - 05.08.2014

Израел и палестинското исламискичко движење Хамас се согласија ноќта кон вторникот со египетскиот предлог за 72-часовниот прекин на огнот со кој би требало да се прекине четиринеделното насилство и ...

Тридневен прекин на огнот во Појасот Газа

Р.С.Европа - 05.08.2014

Израелски и палестински претставници се согласија на тридневен прекин на огнот на предлог на Египет, што започнува изутринава. Израелска делегација за време на прекинот ќе отпатува во Египет на ...

Тужба за воени злосторства подготвуваат во Палестина

Курир - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

САД со дополнителни 225 милиони долари за израелски анти-ракетен одбранбен систем

Телеграф - 05.08.2014

„Железна купола“ се покажа исклучително ефикасен во актуелниот судир меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се одобруваат дополнителни 225 ...

Бројот на палестинските жртви во Газа досега изнесува 1.867 лица

А1 On - 05.08.2014

По 29-дневна израелска офанзива во Појасот Газа бројот на палестинските жртви изнесува 1.867, а повредени се 9.563 лица, соопштија палестинските здравствени власти.

Бројот на палестинските жртви во Газа досега изнесува 1.867 лица

Сител - 05.08.2014

По 29-дневна израелска офанзива во Појасот Газа бројот на палестинските жртви изнесува 1.867, а повредени се 9.563 лица, соопштија палестинските здравствени власти.

Израелските копнени сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

А1 On - 05.08.2014

Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со египетско посредство во 5 часот по Гринич, соопшти воен портпарол.

Изарел ќе одговара за воени злосторства пред судот во Хаг

Локално - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Изрел ја прекина копнената офанзива во Газа

Локално - 05.08.2014

Израел ги повлече воените сили од појасот Газа, и прогласи дека копнена операција била покрената на 17 јули, потврди денеска воениот портпарол. „ Имаше голем број на воени сили кои беа распоредени ...

Иран му доставил ракетна технологија на Хамас

Либертас - 05.08.2014

Исламистичкото палестинско движење Хамас има можност да активира ракети врз Израел бидејќи Техеран им доставиле воена технологија, изјави висок ирански претставник за американски медиуми.

Порака од светските уметници за мир во Газа

Локално - 05.08.2014

Никој не реагираше толку радикално и јасно како Сајед Кашуа (39). Пред две недели овој израелско-арапски писател и колумнист на критичкиот весник „Хаарец“ реши да ја напушти својата татковина.

САД: Примирје има, Хамас е одговорен да го одржи

Вечер Прес - 05.08.2014

Примирјето предвидува двете страни да испратат високи делегати во Каиро за разгледување на египетскиот мировен план и постојан прекин на огнот Израел и палестинското движење Хамас го прифатија ...

Израел и Хамас постигнаа согласност за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа

Либертас - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

И Израел и Палестинците се согласија, 72-часовното примирје настапува во 7 часот

Тера - 05.08.2014

Израел и палестинското исламискичко движење Хамас се согласија ноќта кон вторникот со египетскиот предлог за 72-часовниот прекин на огнот со кој би требало да се прекине четиринеделното насилство и ...

Палестинците подготвуваат тужба против Израел за воени злосторства

Република - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Иран испорачува ракетна технологија на “Хамас”

Локално - 05.08.2014

Иран доставил ракетни технологии на палестинската група “Хамас” за нивната борба против Израел, соопшти АФП, цитирајќи двајца високи ирански функционери.

САД издвои уште 225 милиони долари за израелски антиракетен штит

Точка - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон со кој се овозможува дополнително издвојување на 225 милиони долари за израелски антиракетен систем.

Прекин на огнот во појасот Газа

Точка - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израел и Хамас постигнаа согласност за прекин на огнот во Појасот Газа

Бриф - 05.08.2014

Израел и палестинското движење Хамас го прифатија предлогот на Египет за тридневен прекин на огнот во Појасот Газа, со што се отвора можност за постигнување на постојан мир.

Израел и Палестина договориле ново примирје

Република - 05.08.2014

Израел и палестинските фракции ноќеска се договориле за ново примирје предложено од Египет кое стапува на сила од 8 часот утрово по локално време и е предвидено да трае 72 часа, јави Би Би Си.

Обама потпиша закон за доделување на 225 милиони долари за воздушна одбрана на Израел

Локално - 05.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама потпиша закон според кој САД ќе одделат 225 милиони долари за финансирање на израелската воздушна одбрана “Железнa купола”.

САД: Одговорноста е на Хамас да го одржи примирјето

Денешен - 05.08.2014

САД ја поздравија одлуката за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но и предупредија дека одговорноста е на администрацијата на Хамас во Појасот Газа да го одржи примирјето. - Ова е вистинска можност.

Израел и “Хамас” го прифатија египетскиот предлог за прекин на огнот во Газа

Локално - 05.08.2014

Израел и палестинското движење “Хамас” го прифатија предлогот на Египет за тридневeн прекин на огнот во Газа, со што ги потхранија надежите дека континуираниот од речиси цел месец жесток конфликт ...

Израел се повлекува од Газа, потрагата по тунелите завршена

Тера - 05.08.2014

Израелската армија го најави повлекувањето на своите копнени трупи од палестинската енклава Појасот Газа по почетокот на 72-часовниот прекин на огнот кој настапи во 7 часот наутро во вторникот, ...

Тридневно примирје во Газа, САД ја финансираат израелската противракетна одбрана

Фактор - 05.08.2014

Нов тридневен прекин на огнот меѓу израелската војска и палестинското движење Хамас стапи на сила денеска. Прекинот на огнот беше договорен во пресретн на индиректните мировни преговори во Каиро, ...

Израелските сили се повлекуваат од Газа пред примирјето

Н.Македонија - 05.08.2014

Израелските копнени сили целосно ќе се повлечат од Појасот Газа, пред да стапи во сила примирјето договорено со египетско посредство во 5 часот по Гринич, соопшти воен портпарол - Израелските сили за ...

Палестинците подготвуваат тужба за воени злосторства

Н.Македонија - 05.08.2014

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за воени злосторства по речиси ...

Палестинците подготвуваат тужба за воени злосторства

Идивиди - 05.08.2014

Тел Авив, 5 август 2014 (МИА) - Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малки ќе го посети денеска Меѓународниот кривичен суд во Хаг, во рамки на подготовката на тужба против Израел за ...

Израел и Хамас не попуштаат, жртвите се множат

Дневник - 04.08.2014

Десет лица загинаа, а 30 се повредени при вчерашниот израелски воздушен напад, во кој беше погодено училиште на ОН во градот Рафах во Појасот Газа, потврдија очевидци и медицински извори.

Израел објави седумчасовно хуманитарно примирје во Појасот Газа

24 Вести - 04.08.2014

Израел денеска најави хуманитарно примирје во најголемиот дел на Појасот Газа, што ќе трае седум часа, со цел да се овозможи достава на хуманитарна помош и враќање на раселените Палестинци во своите ...

Газа: Живот во постојан страв

Deutsche Welle - 04.08.2014

Ситуацијата на луѓето во Појасот Газа е се‘ полоша. Во нападот на израелската војска во градoт Рафа загинаа повеќе лица. Израелскиот војник кој се сметаше за киднапиран, а потоа беше соопштено дека ...

Либерман: ОН да ја преземе контролата во Газа од Хамас

Канал5 - 04.08.2014

Прекршено и најновото седумчасовно примирје на израелската армија во појасот Газа, чија цел беше да се овозможи достава на хуманитарна помош и враќање на раселените Палестинци во своите домови.

Авигдор Либерман предлага ОН да преземат контрола врз Појасот Газа

24 Вести - 04.08.2014

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман денеска предложи Обединетите нации да ја преземат контролата врз Појасот Газа од палестинското исламистичко движење Хамас.

Повторно дете меѓу жртвите во Појасот Газа

Утрински - 04.08.2014

Десет Палестинци загинаа денеска во израелски напади ширум Појасот Газа, наведоа медицински претставници. За четири недели бројот на загинати меѓу Израел и Хамас се зголеми на 1.822 луѓе.

Израел продолжува со офанзивата во Појасот Газа

24 Вести - 04.08.2014

Изрелската војска соопшти дека ја продолжува офанзивата против палестинските милитанти во Појасот Газа по завршувањето на седумчасовното примирје. Премиерот Бенјамин Нетанјаху изјави дека воените ...

Ново хуманитарно примирје во Газа

Deutsche Welle - 04.08.2014

Израел за денеска најави хуманитарно примирје во најголемиот дел на Појасот Газа, што ќе трае седум часа, со цел да се овозможи достава на хуманитарна помош и враќање на раселените Палестинци во ...

Едно дете загина, а 30 лица се повредени од почетокот на примирјето

24 Вести - 04.08.2014

Само неколку минути откако почна седумчасовното примирје во Појасот Газа убиено е едно дете и 30 луѓе се повредени во напад врз куќа во бегалскиот логор Шати во градот Газа, изјавија палестински ...

Палестинците и Израел ќе се согласат на 72-часовно примирје почнувајќи од утре

МКД - 04.08.2014

Израел и палестинските фракции се очекува да прифатат 72-часовен прекин на огнот во Газа почнувајќи од утре наутро, вели Ројтерс повикувајќи се на два египетски дипломатски извори.

Израел и Газа договорија 72 часа хуманитарен прекин на огнот

Нова ТВ - 04.08.2014

Израел и палестинските групи се согласија на 72-часовно хуманитарно примирје во Газа, изјавија официјални лица, јавува Би-Би-Си. Прекинот на огнот ќе започне во 08:00 по локално време во вторник.

Бан Ки-мун го осуди растот на антисемитизмот поврзан со Газа

А1 On - 04.08.2014

Судирот во Појасот Газа не би требало да биде изговор за антисемитистички клевети и напади, изјави доцна синоќа генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Израел објави седумчасовно хуманитарно примирје во Појасот Газа

Телеграф - 04.08.2014

Сепак, израелските власти истакнаа дека ќе возвратат доколку биде нападната територијата на Израел Израел денеска најави хуманитарно примирје во најголемиот дел на Појасот Газа, што ќе трае седум ...

ГАЗА: Едно дете загина, а 30 лица се повредени од почетокот на примирјето

Телеграф - 04.08.2014

Очевидците тврдат дека се работи за израелски воздушен напад, но израелската армија соопшти дека го истражува инцидентот Само неколку минути откако почна седумчасовното примирје во Појасот Газа ...

Едно дете загина, а 30 лица се повредени од почетокот на примирјето

А1 On - 04.08.2014

Само неколку минути откако почна седумчасовното примирје во Појасот Газа убиено е едно дете и 30 луѓе се повредени во напад врз куќа во бегалскиот логор Шати во градот Газа, изјавија палестински ...

ФРАНЦИЈА: Безбедноста на Израел не го оправдува страдањето на цивилите

Телеграф - 04.08.2014

Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус истакна дека е потребно прекин на огнот, воведување дводржавно решение и безбедност на Израел Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус денеска ...

Израел објави седумчасовен прекин на огнот

Нова ТВ - 04.08.2014

Израел објави седумчасовен хуманитарен прекин на огнот во поголемиот дел од Појасот Газа. Министерството за одбрана соопшти дека прекинот на огнот почнува во 9 часот утринава по средноевропско време, ...

Франција: Безбедноста на Израел не го оправдува страдањето на цивилите

А1 On - 04.08.2014

Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус денеска изјави дека правото на Израел на безбедност не ги оправдува акциите во Газа и ја повика меѓународната заедница да наметнат политичко решение.

Авигдор Либерман предлага ОН да преземат контрола врз Појасот Газа

+инфо - 04.08.2014

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман денеска предложи Обединетите нации да ја преземат контролата врз Појасот Газа од палестинското исламистичко движење Хамас.

Авигдор Либерман предлага ОН да преземат контрола врз Појасот Газа

Телеграф - 04.08.2014

Светската организација досега добро се справуваше со другите управни мандати во некои територии, изјави Либерман на седница на комисијата за надворешни работи и одбарана на израелскиот Кнесет ...

Либерман предлага ОН да преземат контрола врз Појасот Газа

А1 On - 04.08.2014

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман денеска предложи Обединетите нации да ја преземат контролата врз Појасот Газа од палестинското исламистичко движење Хамас.

Русија предлага хуманитарен прекин на огнот во Газа

Телеграф - 04.08.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја потенцира „потребата од договор (меѓу спротивставените страни) за прекин на воените операции, во кои жртви се главно невините цивили“ Русија побара ...

Египет преговарa со палестинските фракции за постигнување примирје во Појасот Газа

Сител - 04.08.2014

Палестински групи, вклучувајќи и пратеници на Хамас и „Исламски џихад“, во Каиро ја имаа својата прва официјална средба со египетските посредници со надеж дека,по повеќе од тринеделни борби, ќе им ...

Нетанјаху ги демантира шпекулациите за прекин на воената офанзива во Газа

Алфа - 04.08.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрли шпекулациите за прекин на воената офанзива во Појасот Газа, изјавувајќи дека таа ќе заврши кога ќе биде прекинат ракетниот напад од оваа област кон ...

НЕТАНЈАХУ: Воената офанзива во Газа продолжува

Телеграф - 04.08.2014

Израелскиот премиер нагласи дека операцијата ќе заврши „само кога мирот и безбедноста на израелските граѓани ќе бидат трајно воспоставени“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрли ...

Египет преговарa со палестинските фракции за постигнување примирје во Појасот Газа

А1 On - 04.08.2014

Палестински групи, вклучувајќи и пратеници на Хамас и „Исламски џихад“, во Каиро ја имаа својата прва официјална средба со египетските посредници со надеж дека,по повеќе од тринеделни борби, ќе им ...