TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грешите, господине Бучковски!

Дневник - 10.06.2006

Како Македонија да му верува на тој што и' го негира името, нацијата, јазикот, културата, историјата, територијата. На тој што среде Скопје тврди дека во Грција нема Македонци, туку една група „хомосексуалци“, дека во Бугарија постои „една шака провокатори“ кои се нарекуваат Македонци и кои ги ...

ЕЛАЈ СИ ПРИ МЕНЕ

Вест - 10.06.2006

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска Една така убава идеја на Бучковски, ама освен бугарскиот премиер Станишев и Љубчо Георгиевски, никој друг не ја поздрави - за заедничко празнување на Илинден со Бугарија. Историчарите се згрозија, па Бучковски им соопшти дека живеат во минатото закопани во ...

ОМД против заедничка прослава на Илинден со Бугарија

А1 - 09.06.2006

Провокација и навреда на македонскиот идентитет, ја смета Обединетата македонска дијаспора идејата на Бучковски за заедничка прослава на Илинден. Оваа организација смета дека „Македонија може да биде гостопримлива кон оние кои присуствуваат на илинденските прослави, но сепак, јасни разлики мора да ...

И Љубчо на Илинден со Бугарија

Дневник - 09.06.2006

Заедничка прослава на Илинден не е ништо друго, туку европска тенденција,изјави во Битола неформалниот лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски Заедничка македонско-бугарска прослава на Илинден не е ништо друго, туку европска тенденција, а постојат и историски факти што го оправдуваат заедничкото ...

Илинден бил и останува македонски празник

Дневник - 09.06.2006

Господине Бучковски, низ историјата во Македонија вистина постоеле маргиналци, одродени Македонци, а во тој бисер на маргиналци се нанижавте и вие. Запрепастени сме од изјавата на еден македонски премиер за заедничко славење на Илинденското востание со Бугарија.

Бонева бара 100.000 евра отштета од Бучковски

Време - 09.06.2006

ПО „ЈАДИ БУРЕК“ Отштета од 100 илјади евра од премиерот Владо Бучковски побара Силвана Бонева, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, вчера, на прес-конференција. Таа ќе го тужи Бучковски за клевета откако тој во емисијата „Јади бурек“ обвинил дека Бонева има двојно државјанство, македонско и бугарско.

Бучковски на финалето на Мундијалот

Утрински - 09.06.2006

Покана Премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, најверојатно, ќе ја прифати поканата од германската канцеларка Ангела Меркел заедно да го проследат финалето на Светското првенство во Германија. Тој типува за репрезентациите на Шпанија и Италија, иако смета дека најголеми шанси за добивање на ...

Бонева ќе го тужи Бучковски за клевета

Дневник - 09.06.2006

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева ќе го тужи премиерот Владо Бучковски за клевета, откако тој прексиноќа во емисијата „Јади бурек“ на Телевизија Скајнет рекол дека таа има бугарски пасош Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева ќе го тужи премиерот Владо Бучковски за клевета, откако тој ...

Идејата за заедничка прослава на Илинден е европска

Време - 09.06.2006

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ВО БИТОЛА ВМРО-НП ја поздрави иницијативата на премиерот Владо Бучковски и на бугарскиот премиер Сергеј Станишев затоа што сметаме дека тоа е европска тенденција, изјави Љубчо Георгиевски, неформалниот лидер на ВМРО-НП, завчера во Битола, на промоција на кандидатите од петтата ...

Власта делеше станови, опозицијата ветувања

Макфакс - 09.06.2006

(Дневник) – понеделник, 15. 05.2006 ВО БИТОЛА ПОЧНА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА Делењето станови два месеца пред изборите не претставува предизборна кампања, смета премиерот Бучковски Пет години по трагичната смрт на четворицата македонски бранители кај Вејце, премиерот Бучковски на нивните семејства во ...

ОМД незадоволна од предлогот на Бучковски за заедничка прослава на Илнден

Макфакс - 09.06.2006

Вашингтон Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со големо незадоволство го оценува неодамнешниот предлог на премиерот Владо Бучковски за заедничко прославување на Илинден со Бугарија. „Македонија може да биде гостопримлива кон оние кои присуствуваат на Илинденските прослави, но, сепак, јасни ...

Георгиевски за заеднички Илинден со Бугарија

А1 - 08.06.2006

Љупчо Георгиевски за Илинден сака заедничка прослава на Македонија и Бугарија. На денешната промоција на кандидатите на ВМРО-НП во петтета изборна единица во Битола тој ја поздрави иницијативата на премиерите Бучковски и Станишев како европска тенденција.

Заедничка прослава на Илинден е лоша идеја, вели Црвенковски

Утрински - 08.06.2006

ОХРИД - „Заедничка прослава на Илинден е лоша идеја и верувам дека и на премиерот Бучковски ќе му биде жал за лошата формулација“, изјави вчера во Охрид претседателот на државава, Бранко Црвенковски. Според него, Илинден е национален празник на македонскиот народ и не треба да се пласираат вакви ...

Партиите со меѓусебни обвинување

Канал5 - 08.06.2006

Кој лаже? Партиите меѓу себе се обвинуваат. ВМРО ДПМНЕ ќе го тужи Бучковски за клевета, а ЛДП откриле дека австралискиот либерал кој вчера го пофали Груевски е лажно претставен. Кој лаже? Партиите меѓу себе се обвинуваат. ВМРО ДПМНЕ ќе го тужи Бучковски за клевета, а ЛДП откриле дека австралискиот ...

Црвенковски: Лоша е идејата Илинден да се празнува како заеднички празник со Бугарија

Вест - 08.06.2006

Охрид, 7 јуни (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска во Охрид, одговарајќи на новинарско прашање во врска со она што го договориле премиерите на Македонија и Бугарија за заедничка прослава на Илинден и негативните реакции на македонските историчари кои се противат ...

На неспособните политичари им се виновни историчарите

Време - 08.06.2006

ИСТОРИЧАРИТЕ СИ ЈА БРАНАТ НАУКАТА Весна Дамчевска Ангелина Димовска Лоша е идејата Илинден и Илинденското востание да се празнуваат како заеднички празник со Бугарија, изјави претседателот Бранко Црвенковски, иако, како што рече, во основа го поддржува пристапот во кој се бараат заеднички точки од ...

Љубиша Георгиевски го обвини Бучковски за предавство на Илинден

Утрински - 08.06.2006

БИТОЛА - „Владо Бучковски директно го предаде и продаде Илинден. Бидејќи нема држава во светот која еден национален празник би го славела со соседот доколку не е во сојуз, а ние не сме во сојуз со Бугарите“, изјави Љубиша Георгиевски, носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Петтата изборна единица.

Премиерот ги дисквалификува историчарите

Дневник - 08.06.2006

Укинете ги институтите за историја и заедно со бугарскиот премиер славете ги сите празници што ги сакате, му порачаа историчарите на премиерот Македонските историчари се вкопани во одбраната на македонскиот идентитет, а премиерот Владо Бучковски може да инсталира свои „дворски“ историчари за да ...

Не потценувајте ги народот и историчарите, му пишува Чепреганов на Бучковски

Утрински - 08.06.2006

ПИСМО Зошто историчарите се обвинети дека се конзервативни сили во државата, вели Чепреганов „Ако Вие и ’Вашата‘ Влада сработивте с` за влез на Македонија во Европа и за подобра иднина на македонскиот народ, а на патот Ви се испречија историчарите и тие Ви/ни го расипаа тоа задоволство, можете уште ...

Бучковски пресече лента за погон што ќе проработи во ноември

Макфакс - 08.06.2006

(Време) – четврток, 11.05.2006 ПРЕДИЗБОРНО ЗАГРЕВАЊЕ ВО ФЕНИ Билјана К. Наумова Предизборно вчера премиерот Владо Бучковски беше во Кавадарци, пресече лента за производствена линија во ФЕНИ-индустри што треба да почне дури за четири месеци. Производството на фероникел се очекува да почне во ноември.

ПРЕМИЕРОТ НЕМА МАНДАТ ЗА РАСПРОДАЖБА

Вечер Прес - 08.06.2006

"Премиерот Бучковски продолжува со своето авантуристичко однесување. Со изјавата за заедничко славење на Илинден заедно со Бугарија тој го распродава македонското духовно богатство и идентитет за што нема мандат", вели претседателката на ДОМ Лилјана Поповска.

Црвенковски против заедничка прослава на Илинден со Бугарија

А1 - 07.06.2006

Претседателот Црвенковски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со она што го договориле премиерите на Македонија и Бугарија за заедничка прослава на Илинден и негативните реакции на македонските историчари кои се противат на ваквата идеја, рече дека во основа го поддржува пристапот во кој се ...

Бучковски ветува изградба на 806 армиски стана

Утрински - 07.06.2006

Премиерот најавува и зголемени плати до 12 проценти во одбраната „Владата започна проект за изградба во идната година на 379 стана во кругот на касарната ’Гоце Делчев’ за вработените во Армијата иво Министерството за одбрана“, изјави вчера премиерот Бучковски на состанокот со првите луѓе на ...

Во петок Парламентот ќе ги заостри казните за изборните инциденти

Вест - 07.06.2006

ПРЕМИЕРОТ ВЛАДО БУЧКОВСКИ ВЕТУВА Премиерот Владо Бучковски вчера вети дека Владата денеска ќе подготви нов предлог за измени на Кривичниот закон, во кој ќе се заоструваат казните за изборните прекршувања."Новиот предлог в петок ќе се најде на седница на Парламентот.

Бучковски предизборно го продаде Илинден

Време - 07.06.2006

НСДП ВО ПРИЛЕП Тоа што Бучковски го продаде Илинден и што легна на „бугарското брашно“, - за еден народ во две држави, е цената што мораше да ја плати пред Станишев, рече Веле Митановски од НСДП во Прилеп. Според него СДСМ и неговите водачи на ист начин постапиле и во 2002 година молејќи посета од ...

Повисоки плати и станови за војската

Вест - 07.06.2006

БУЧКОВСКИ И МАНАСИЕВСКИ ПОД КЛУЧ ПРЕДИЗБОРНО СЕ НАГОДИЈА СО АРМИСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ Премиерот Владо Бучковски им вети на припадниците на АРМ покачување на платите за 12 до 15 проценти и станови за сите оние на кои не им е решено стамбеното прашање.

Бучковски: Историчарите се пречка за Европа

Дневник - 07.06.2006

Не може да одиме напред ако постојано од историчарите и од Бугарија и од Македонија не наоѓаме нишки што ќе овозможат отворање на европски перспективи, изјави вчера Бучковски Премиерот Владо Бучковски вчера ги обвини македонските историчари дека се пречка за европските перспективи што ги отвораат ...

Нема заедничка прослава на Илинден- Бучковски: Идејата не е лоша но датумите допрва ќе се одредуваат

Канал5 - 07.06.2006

Македонија и Бугарија можат заедно да чествуваат неколку историски празници поврзани со словенските просветители Кирил и Методиј, но не и Илинден. Претседателот Црвенковски вели дека треба да се бараат заеднички точки во историјата, но не и да се чепка во националниот идентитет.

Бучковски не смее да се качи на Мечкин Камен

Вечер Прес - 07.06.2006

На прес-конференција во Прилеп, носителот на листата во четворката Веле Митановски од Новата социјалдемократска партија му порача на премиерот: - Нека дојде, овде во Прилеп, или нека појде во Ваташа па нека праша г. Бучковски со кого и против кого борците од 1941 година испишуваат заедничка ...

Бучко гласно да се извини!

Вечер Прес - 07.06.2006

Премиерот Бучковски на македонскиот народ му врза таква шлаканица од која, по се изгледа, долго време образот не само што ќе му црвенее, туку ќе му гори. Тој направи невиден гаф и ненадоместлива штета со политички зелената и, историски гледано, недоветната изјава дека Македонија и Бугарија годинава ...

Бучковски: Историчарите не го прифаќаат предизвикот

А1 - 06.06.2006

Премиерот Бучковски во директен напад до македонските историчари, откако тие вчера излегоа со силни критики за неговата идеја промовирана во саботата пред бугарскиот премиер Станишев и пред целата македонска јавност, да се слави Илинден како заеднички празник.

Илинден падна на Илинденска бб

Дневник - 06.06.2006

Како политичар може да дозволи на македонскиот народ да му се обрати некој што не го признава неговото постоење, јазик и идентитет, се прашува Тодор Чепреганов, директор на Институтот за национална историја Револт, осуда и категорично неприфаќање - тоа се реакциите со кои македонските историчари ја ...

Премиер од Илиенци

Дневник - 06.06.2006

Македонија од вчера де факто нема премиер. Владо Бучковски, државјанин на Република Македонија, лидер на СДСМ, професор на Правниот факултет и сегашен претседател на Владата на Република Македонија, го урна сето она за кое сонувале генерации Македонци, се бореле, жртвувале, умирале.

Заеднички Илинден е негација на македонската нација

Време - 06.06.2006

ИСТОРИЧАРИТЕ ПРОТИВ ПРЕДЛОГОТ НА БУЧКОВСКИ Емил Зафировски Македонските историчари збеснаа по предлогот на премиерот Владо Бучковски најголемиот македонски празник Илинден во иднина да се прославува заедно со Бугарија. Според нив, тоа би значело целосно прифаќање на идеите на Санстефанска Бугарија ...

Црвенковски не размислува за заедничка прослава со Бугарија

Утрински - 06.06.2006

Иницијативата била на Прванов, но по реакциите на Црвенковски таа била повлечена Не постои никаква иницијатива од македонскиот претседател Бранко Црвенковски и неговиот колега од Бугарија Георги Прванов за заедничка прослава на Илинден или на некој друг настан од македонското минатото, ниту, пак, ...

Бучковски со трикови за студентите

Време - 06.06.2006

МАКЕДОНСКАТА СТУДЕНТСКА УНИЈА РЕАГИРАШЕ НА ВЕТУВАЊАТА ОД ПРЕМИЕРОТ Стар предизборен трик за добивање студентски гласови е изјавата на премиерот Владо Бучковски дека ќе изгради нов студентски дом, реагираше вчера Македонската студентска унија (МСУ).

Да се испитаат тајните излети на Бучковски преку границата

Време - 06.06.2006

ВМРО-ДПМНЕ ГО ПРОЗВА ПРЧЕВСКИ Дали обвинителство ќе отвори истрага по сведочењето дека премиерот Владо Бучковски тајно ја поминувал границата со Грција, прашаа вчера од ВМРО-ДПМНЕ. - Дали Јавното обвинителство планира да покрене истрага по сведочењето на командирот на полицијата на граничниот ...

Бучковски - да не се драматизираат предизборните инциденти

Макфакс - 06.06.2006

Струга Нема потреба да се драматизираат неколкуте предизборни инциденти, но, и не смее да се маргинализираат проблемите што се јавија во одредени средини. Ова, како што јавува дописникот на Макфакс, денеска во Струга го изјави премиерот Владо Бучковски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Бучковски најави изградба на 806 станови за АРМ и МО

Макфакс - 06.06.2006

Скопје Владата најави изградба на воени станови во кругот на касарната „Гоце Делчев“. „Владата започна имплементација на проект што во следната година ќе резултира со изградба на 379 станови на вишокот простор во кругот на касарната „Гоце Делчев“, предвидени за вработените во Армијата и ...

СИТЕ НИЕ СМЕ БУГАРИ!

Вечер Прес - 06.06.2006

Нема држава во светот што слави национален празник заеднички со друга држава. Според тоа, на прославата на Илинден, Бугарите можат да бидат поканети само како гости, што и беше направено во 2003 година на стогодиш- нината од нашиот национален празник.

Историчарите против заедничко одбележување на Илинден со Бугарија

А1 - 05.06.2006

Повеќето македонски историчари се против заедничко одбележување на Илинден со Бугарија. Немаат против бугарска делегација да дојде како гостин на Илинден, како што се случи во Крушево пред три години, но нема простор за заедничко чествување на национални празници.

На македонските студенти ќе им цветаат рози

Време - 05.06.2006

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА НА БУЧКОВСКИ Реновирање на домовите, отворање на 1.000 нови студентски легла, стипендии за сите талентирани студенти, далечинско образование и вработување на 100 најдобри дипломци во јавната администрација.

Ќе се гради нов далновод

Време - 05.06.2006

ОД ШТИП ДО ЧЕРВЕНА МОГИЛА Нов 400-киловолтен далновод меѓу Македонија и Бугарија ќе се изгради од Штип до Червена Могила, со кој се очекува да се подобри преносот на електрична струја до нашиот источен сосед, од каде што традиционално увезуваме струја.

Заедничко чествување на празниците со Бугарија

Утрински - 05.06.2006

Средба Македонскиот премиер Владо Бучковски и неговиот бугарски колега Сергеј Станишев најавија дека ќе се придружат на иницијативата на македонскиот и на бугарскиот претседател за заедничко чествување на празниците по средбата што завчера ја имаа во Скопје.

Македонија и Бугарија заедно ќе слават Илинден

Дневник - 05.06.2006

Секогаш ќе постојат маргиналци што, наместо да говориме за иднината, ќе не' враќаат назад, но ние ќе се придржуваме кон натамошно развивање на добрите односи, вели премиерот Бучковски Македонија и Бугарија годинава заеднички ќе ги чествуваат Илинден и другите празници, најави завчера македонскиот ...

Почна изградбата на далноводот

Дневник - 05.06.2006

Премиерите Бучковски и Станишев завчера поставија камен-темелник за изградба на интерконективниот далновод меѓу Македонија и Бугарија Премиерите Бучковски и Станишев завчера поставија камен-темелник за изградба на интерконективниот далновод меѓу Македонија и Бугарија.

Политички добро, економски - слабо

Време - 05.06.2006

ПО СРЕДБАТА БУЧКОВСКИ - СТАНИШЕВ Политичките односи меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле подобри, иако многу се поголеми можностите за интезивирање на економската соработка, оценија македонскиот премиер Владо Бучковски и неговиот бугарски колега Сергеј Станишев на саботната средба во Скопје.

Бучковски вети нов студентски дом

Дневник - 05.06.2006

Реновирање на старите и изградба на нов студентски дом со 1.000 легла, либерализација на визниот режим и отворена борба против корумпираните професори, им вети премиерот Владо Бучковски на студентите. Премиерот и претседателот на Сојузот на студентите на скопскиот универзитет, Александар Давчевски, ...

Помпезно почна изградбата на далновод кон Бугарија

Вечер Прес - 05.06.2006

Предизборно, со многу помпа и бројна делегација во саботата почна изградбата на 400-киловолтен интерконективен далновод меѓу Македонија и Бугарија. Во близина на преминот Деве Баир, премиерите на двете земји, Владо Бучковски и Сергеј Станишев, ги фрлија првите лопати бетон во камен темелникот на ...