TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците во Виена на протест Против воведување на двојазичност во Македонија

ТВ21 - 18.09.2016

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската ...

Експерти со став околу изјавата на Заев за употребата на албанскиот

Алсат-М - 18.09.2016

Употребата на албанскиот јазик на територијата на цела Македонија е уставно право, независно која политичка партија го има покренато тоа како иницијатива, оценуваат правни експерти. Но, според нив, дури и некоја опозициска коалиција да дојде на ...

СДСМ: Албанскиот уставна обврска, ВМРО-ДПМНЕ: Не дозволуваме двојазичност во цела Македонија

Алсат-М - 18.09.2016

Опозициската СДСМ смета дека прашањето со целосната употреба на двојазичноста е уставна обврска која чека да биде имплементирана. Генералниот секретар на оваа политичка партија, Оливер Спасовски, изјави денеска дека прашањето со двојазичноста постои ...

Редовна предизборна тема – двојазичноста на национално ниво?

ТВ21 - 18.09.2016

Генералниот секретар на опозициискиот СДСМ, Оливер Спасовски, ги отфрли обвиненијата од владината ВМРО-ДПМНЕ, за воведување на албанскиот јазик, како втор јазик на државно ниво. ВМРО-ДПМНЕ, пак, го повтори ставот дека нема да дозволат двојазичност ...

Дијаспората против двојазичноста на Заев: Македонците во Виена на протест

Press24 - 18.09.2016

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме воведување двојазичност во Македонија

Стандард - 18.09.2016

„СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

Продолжуваат острите реакции од дијаспората за идејата на Заев за двојазичност

Сител - 18.09.2016

Не стивнуваат реакциите по предлогот на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија. По реакцијата викендов на нашинците од Австралија, остри реакции за идејата на ...

„ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да му дозволат на Заев да тргува со националните интереси“

Курир - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

ПАНДОВ: Двојазичноста за која се залага Заев значи федерализација и поделба на Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 18.09.2016

Должни сме да појаснеме што значат таа двојазичност и политиките што ги води СДСМ. Нивната порака е повторно поделба на Македонија, нејзина федерлизација, губење на македонскиот идентитет Во Прилеп денеска во хотелот „Кристал Палас“ граѓанското ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност

МКД - 18.09.2016

Народот на Македонија нема да им дозволи да тргуваат со националните интереси. Зијадин Села со уцената „или двојазичност-или две федерални единици во Македонија" ја откри крајната цел на Зоран Заев, а тоа е ревидирање на сегашното уставно уредување ...

Даштевски: Таму каде што треба двојазичност веќе има

Курир - 18.09.2016

Деструктивната политика на Зоран Заев може да ја доведе Македонија до федерализација. Идејата за двојазичност на целата територија од земјава, може сериозно да го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ и држава.

Двојазичност во Македонија може да доведе до меѓуетнички тензии – иселениците згрозени од Заев

Нетпрес - 18.09.2016

Не стивнуваат реакциите на експерти, здруженија, политички партии по предлогот на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија.

Македонците во Виена на протест против идејата на Заев за воведување на двојазичност во Македонија

Курир - 18.09.2016

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската ...

Помалите партии против идејата на Заев за двојазичност во цела Македонија

Сител - 18.09.2016

Помалите партии негодуваат, експертите предупредуваат, дел од албанските политички партии се закануваат, СДСМ брка албански гласачи. Предлогот на Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија предизвика вистина бура ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме СДСМ да воведе двојзаичност на целата територија на Македонија

А1 On - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

„ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да му дозволат на Заев да тргува со националните интереси“

Press24 - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

Пандов: Заев планира федерализација на Македонија и најавува втор охридски договор

Курир - 18.09.2016

Идејата за двојазичност на целата територија од земјава, може сериозно да го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ и држава. Ова е ставот на Граѓанското Движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) искажан на денешната трибина во Прилеп.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме СДСМ да воведе двојзаичност

Репортер - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

ГДОМ ги повика Македонците против двојазичноста: Да се разбудиме и сплотено да се спротивставиме на 11 декември

Република - 18.09.2016

Деструктивната политика на Зоран Заев може да ја доведе Македонија до федерализација. Идејата за двојазичност на целата територија од земјава, може сериозно да го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ и држава.

Заев падна во „јазична“ дупка, ВМРО-ДПМНЕ го оцрни максимално

Фактор - 18.09.2016

Изјавите на Зоран Заев во кои посочи дека секој има право да учи на мајчиниот јазик и дека со тоа никој од спротивната етничка заедница не губи значеа само едно. Лансирање на мега црна кампања во која ВМРО-ДПМНЕ тврди дека СДСМ ќе воведе ...

Даштевски: Двојазичност веќе има таму каде што треба

Пулс24 - 18.09.2016

Деструктивната политика на Зоран Заев може да ја доведе Македонија до федерализација. Идејата за двојазичност на целата територија од земјава, може сериозно да го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ и држава.

Револтот на дијаспората не стивнува: Само очаен политичар тргува со националните интереси и им се додворува на ...

Република - 18.09.2016

Не стивнуваат реакциите по предлогот на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија. По реакцијата викендов на нашинците од Австралија, остри реакции за идејата на ...

„ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да му дозволат на Заев да тргува со националните интереси"

Вечер Прес - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

Заев се фаќа за последна сламка, си игра со чувствата на Македонците ширум светот

Вечер Прес - 18.09.2016

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, вчера протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската ...

Политичката криза Заев ќе ја претвори во меѓуетничка

Вечер Прес - 18.09.2016

И додека македонските политички партии со исклучок на СДСМ имаат цврст став на оваа тема, во албанскиот политички блок, нема исклучоци. Сите албански партии ја поздравија идејата на Заев а дел од политичките лидери се заканија со федерализација ...

Заев игра опасна игра, со двојазичноста ја турка Македонија во граѓанска војна!

Вечер Прес - 18.09.2016

Најавите за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија, од страна на македонски политичар е опасна игра, која може да испровоцира радикализирање на политиките на албанските партии во државата Не стивнуваат реакциите на експерти, ...

Пандов: Заев најавува втор охридски договор

Пулс24 - 18.09.2016

Идејата за двојазичност на целата територија од земјава, може сериозно да го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ и држава. Ова е ставот на Граѓанското Движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) искажан на денешната трибина во Прилеп.

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија

Пулс24 - 18.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси. Зијадин Села со уцената „или двојазичност-или две федерални единици во Македонија“ ја откри крајната цел на Зоран Заев, а тоа е ревидирање на сегашното ...

Македонците во Виена на протест против воведување на двојазичност во Македонија...

Н.Македонија - 18.09.2016

повеќе од 200 Македонци со транспаренти „Против двојазичност во Македонија“ Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на ...

Трибина на ГДОМ во Прилеп

Lider - 18.09.2016

Во Прилеп денеска во хотелот „Кристал Палас“ граѓанското движење за одбрана на Македонија – ГДОМ одржа трибина на која говореа Тони Михајлоски, Александар Пандов и Александар Даштевски. Според Пандов, повод за трибината е изјавата на претседателот ...

„ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да му дозволат на Заев да тргува со националните интереси“

Lider - 18.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ и народот на Македонија нема да им дозволат да тргуваат со националните интереси.

Македонците во Виена на протест против воведување на двојазичност во Македонија

Lider - 18.09.2016

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската ...

Со ВМРО-ДПМНЕ на власт нема дискусија за албанскиот јазик на целата територија на Македонија

Алсат-М - 17.09.2016

Владата воопшто не планира да расправа за спроведување на двојазичноста на целата територија на државата. Иницијативата на СДСМ за двојазичност, владата ја оценува како невозможна. Портпаролот на владата денеска нагласи дека сè додека ВМРО е на ...

Дијаспората: Заев со двојазичноста ја уништува Македонија

Канал5 - 17.09.2016

Не стивнуваат реакциите по предлогот на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија. По рекациите од правни експерти, новинари, политички партии најостра осуда за ...

Патриотски чувства за политички поени?!- партиите со етничка карта во пресрет на изборите

ТВ21 - 17.09.2016

Ова е веќе слушнат речник на политичките партии на теми поврзани со етничките заедници, секогаш присутни во изборните кампањи. Прашањето го покрена лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, со изјавата неделава за широка употреба на албанскиот јазик.

Дијаспората од Австралија категорична: Заев со двојазичноста ја редефинира и уништува Македонија

Press24 - 17.09.2016

По многубројните критики и силниот револт кој пристигна од граѓаните и експертите за изјавата на Заев во врска со двојазичноста на цела Македонија, со остра реакција се јавува и македонската дијаспора.

Ветувањата на Заев ги загрозуваат националните интереси: Македонија на нозе против двојазичноста

Press24 - 17.09.2016

„На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо.“- вака гласи дел од Амандман V од Уставот на Република Македонија, објавува Курир „Друг јазик што го ...

Зијадин Села: Ако ВМРО-ДПМНЕ не е за двојазичност, тогаш Македонија со две федерални единки

МКД - 17.09.2016

Откако Зоран Заев, претседателот на СДСМ, изјави дека нема ништо против ако се воведе двојазичност на целата територија на Македонија и по реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, се јави и Зијадин Села, градоначалникот на Струга и претседател на Движењето за ...

Ѓорѓиев дециден: Двојазичноста не би поминала на владина седница во ваков состав

Курир - 17.09.2016

Владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев, категорично тврди дека идејата на Заев за двојазичноста не би поминала на владина седница во ваков состав. Запрашан каков е ставот на Владата за предлогот на СДСМ за воведување двојазичност на целата ...

Ветувањата на Заев ги загрозуваат националните интереси: Македонија на нозе против двојазичноста

Курир - 17.09.2016

„На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо.“- вака гласи дел од Амандман V од Уставот на Република Македонија.

ПОРТПАРОЛОТ НА ВЛАДАТА ЈАСЕН: Двојазичноста не би поминала на владина седница во ваков состав

Телеграф - 17.09.2016

Ѓоргиев е дециден дека Владата нема расправано за најновата иницијатива на СДСМ Запрашан каков е ставот на Владата за предлогот на СДСМ за воведување двојазичност на целата територија на Македонија, Ѓорѓиев рече дека Владата нема расправано за ...

„Да се стопира антимакедонската еуфорија предводена од Заев и тој да си поднесе оставка“

Курир - 17.09.2016

Нашинците од повеќе делови на Австралија му порачуваат на Зоран Заев дека работи на штета на Република Македонија и дека со двојазичноста ја редефинира и уништува земјата. Македонската заедница од Нов Јужен Велс со седиште во Сиднеј остро ја осудува ...

Намерата на Заев за двојазичност води кон поделба на Македонија

Курир - 17.09.2016

Тоа што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нема храброст да го каже сам, го кажаа неговите соработници од албанските политички партии во опозицијата за кои и самиот призна дека со нив има добра соработка.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да успее намерата на СДСМ за двојазичност во целата земја

Макфакс - 17.09.2016

СДСМ нема да успее во намерите да воведе двојазичност на целата територија во Република Македонија, се вели во соопштението во владејачката ВМРО-ДПМНЕ, во врска со медиумските написи и изјавите на политичари, вклучително и на челникот на најголемата ...

Остра осуда од Македонците од Австралија на намерите на Заев за двојазичност во Македонија

Сител - 17.09.2016

Не запираат бурните реакции на граѓаните по најавата на СДСМ дека планира да воведе двојазичност на целата територија на Македонија доколку дојде на власт по изборите на 11 декември. По бурата негодувања на граѓаните од Македонија, остри пораки ...

Ветувањето дадено од лидерот на СДСМ Зоран Заев,неговата заменичка Шеќеринска не го демантира: „Проблемот не е во ...

Алфа - 17.09.2016

За идејата која ја претстави Заев, денеска на новинарско прашање одговараше и заменик претседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска. Според неа проблемот не е во јазикот, туку во другите аспекти на животот во државата, со што и воопшто не го ...

Намерите на Заев водат кон поделба на Македонија!

Пулс24 - 17.09.2016

Тоа што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нема храброст да го каже сам, го кажаа неговите соработници од албанските политички партии во опозицијата за кои и самиот призна дека со нив има добра соработка.

Ѓорѓиев: Двојазичноста не би поминала на владина седница во ваков состав

Пулс24 - 17.09.2016

Владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев, категорично тврди дека идејата на Заев за двојазичноста не би поминала на владина седница во ваков состав. Запрашан каков е ставот на Владата за предлогот на СДСМ за воведување двојазичност на целата ...

Шекеринска вели дека двојазичноста е шпекулација на власта, Ѓорѓиев уверува дека нема да мине на владина седмица

Точка - 17.09.2016

Политичките и етнички кризи вештачки се создаваат од страна на двете владејачки партии, смета потпретседателката на најголемата опозициска партија СДСМ, Радмила Шекеринска, велејќи дека не се вистинити тврдењата дека нејзината партија се залага за ...

Нашите од Австралија до Заев: Престани да ја буткаш Македонија во бездна!

Вечер Прес - 17.09.2016

Не запираат бурните реакции на граѓаните по најавата на СДСМ дека планира да воведе двојазичност на целата територија на Македонија доколку дојде на власт по изборите на 11 декември. Нашинците од повеќе делови на Австралија му порачуваат на Зоран ...

Шекеринска вели дека двојазичноста е шпекулација на власта, Ѓорѓиев уверува дека нема да мине на владина седница

Тера - 17.09.2016

Политичките и етнички кризи вештачки се создаваат од страна на двете владејачки партии, смета потпретседателката на најголемата опозициска партија СДСМ, Радмила Шекеринска, велејќи дека не се вистините тврдењата дека нејзината партија се залага за ...

Ако ВМРО-ДПМНЕ не е за двојазичност, тогаш Македонија со две федерални единки

Тера - 17.09.2016

Откако Зоран Заев, претседателот на СДСМ, изјави дека нема ништо против ако се воведе двојазичност на целата територија на Македонија и по реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, се јави и Зијадин Села, градоначалникот на Струга и претседател на Движењето за ...

Јавноста не го одобрува продавањето на националните интереси од страна на Заев!

Пулс24 - 17.09.2016

„На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо.“- вака гласи дел од Амандман V од Уставот на Република Македонија.

Дијаспората од Австралија категорична: Со двојазичност се редефинира и уништува Македонија

Република - 17.09.2016

По многубројните критики и силниот револт кој пристигна од граѓаните и експертите за изјавата на Заев во врска со двојазичноста на цела Македонија, со остра реакција се јавува и македонската дијаспора.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на рм

ТВ21 - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

Димовски: ВМРО - ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

Вест - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО ДПМНЕ против двојазичност во цела Македонија

Алсат-М - 16.09.2016

„ВМРО ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Македонија“, изјави Илија Димовски, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција. „Со најавите за воведување двојазичност на цела територија на Македонија, рече ...

93 глупости во секунда

Дневник - 16.09.2016

Ирена РадовановиЌ Секое излегување пред ТВ-екраните Заев истура 93 глупости во секунда. Да се случи некому да каже некој гаф или два, па нека се и десет, не е ништо страшно. Но, ова со Заев одамна ги помина границите на нормалата.

Заев сака предизборна коалиција со албанската опозиција

Дневник - 16.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја реафирмира понудата до вонпарламентарните партии на Албанците за предизборна коалиција за уривање на Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Тој е категоричен дека нема шанси за предизборна коалиција со партијата на Али Ахмети.

Димовски: Двојазичноста ќе доведе до федерализација на Македонија

Фокус - 16.09.2016

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција за да порача дека за неговата партија е неприфатливо воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија. Димовски ја обвини опозицијата дека таа го заговарала ова веќе ...

Заев води антимакедонска политика за да им се додвори на албанските гласачи

Нетпрес - 16.09.2016

Најновата најава на опозицискиот лидер Зоран Заев за воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија е континуитет во политиката на СДСМ и обидите преку тргување со националните прашања да добие симпатии меѓу албанското гласачко ...

Велиновска: Заев и Фатиме со тактика да се случат инциденти и да се прекине изборниот процес

Курир - 16.09.2016

Не стивнуваат реакциите по изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт. Заев практично потврди дека со воведување двојазичност, СДСМ ќе лови албански гласови.

Велиновска: Со најавата за двојазичност Заев прави тактика за освојување до 50.000 гласачи Албанци

Курир - 16.09.2016

Оваа тактика која ја прави амбасадата кај Кале е пресметано Зоран Заев да може да земе од 38 до 50.000 гласачи Албанци. Ова е коментарот на новинарката Мирка Велиновска по најавите на Зоран Заев за двојазичност низ цела Македонија.

Димовски: Аболицираниот Заев се пазари со се’ што е свето во оваа земја

Нетпрес - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија

Стандард - 16.09.2016

„ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ“, изјави денеска Илија Димовски, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Македонија

+инфо - 16.09.2016

Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, рече пратеникот Илија Димовски. ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија, изјави денеска ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

Репортер - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

Aнализа: Најавата на Заев за воведување двојазичност низ цела Македонија има континуитет во СДСМ

Сител - 16.09.2016

Најновата најава на Зоран Заев за воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија е континуитет во политиката на СДСМ. Како што самиот Заев смета, на СДСМ не му личи да биде патриотска партија, туку преку тргување со ...

СИТЕЛ: ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија

Press24 - 16.09.2016

Гласно не од ВМРО-ДПМНЕ за идејата на Зоран Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија. Од владејачката партија велат дека на тој начин се напаѓа Уставот и се влегува во опасен процес кој на крајот може да заврши со ...

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија

МКД - 16.09.2016

Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска Илија Димовски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Димовски вели дека со најавите за воведување на двојазичност на цела ...

Велиновска: Со двојазичностa Заев прави тактика за освојување до 50.000 гласачи Албанци

Нетпрес - 16.09.2016

Оваа тактика која ја прави амбасадата кај Кале е пресметано Зоран Заев да може да земе од 38 до 50.000 гласачи Албанци. Ова е коментарот на новинарката Мирка Велиновска по најавите на Зоран Заев за двојазичност низ цела Македонија.

Велиновска: Заев и Фатиме со тактика да се случат инциденти и да се прекине изборниот процес

Нетпрес - 16.09.2016

Не стивнуваат реакциите по изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт. Заев практично потврди дека со воведување двојазичност, СДСМ ќе лови албански гласови.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

А1 On - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

Димовски:ВМРО - ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

Сител - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев со опасни игри за федерализација на Македонија

Курир - 16.09.2016

Најновата најава на опозицискиот лидер Зоран Заев за воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија е континуитет во политиката на СДСМ и обидите преку тргување со националните прашања да добие симпатии меѓу албанското гласачко ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија

Курир - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија

Макфакс - 16.09.2016

По најавите од лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, дека доколку дојдат на власт на изборите, ќе воведат употреба на албански јазик во сите општини, од владејачката ВМРО-ДПМНЕ потенцираат дека тие не се за воведување на двојазичност на ...

ДИМОВСКИ: Со најавите на Заев за целосна двојазичност се отвора процес за распарчување на Македонија

Телеграф - 16.09.2016

Социјалдемократскиот сојуз во очај почнува да тргува со националните и државни интереси и ѝ прави огромна штета на Република Македонија. Аболираниот Зоран Заев се пазари со сè што е свето во оваа земја, најавувајќи пред некој ден дека сега му било ...

ВМРО ДПМНЕ е против двојазичност во цела Македонија

Р.С.Европа - 16.09.2016

„ВМРО ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Македонија“, изјави Илија Димовски, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција. „Со најавите за воведување двојазичност на цела територија на Македонија, рече ...

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија

Сител - 16.09.2016

Гласно не од ВМРО-ДПМНЕ за идејата на Зоран Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија. Од владејачката партија велат дека на тој начин се напаѓа Уставот и се влегува во опасен процес кој на крајот може да заврши со ...

За албански гласови Заев тргува со националните прашања на Македонија

Алфа - 16.09.2016

Идеите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за федерализација и воведување на албанскиот како официјален јазик низ целата земја ја разбранува македонска јавност. Идеите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за федерализација и воведување на албанскиот како ...

Заев со опасни игри за федерализација на Македонија

Вечер Прес - 16.09.2016

Најновата најава на опозицискиот лидер Зоран Заев за воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија е континуитет во политиката на СДСМ и обидите преку тргување со националните прашања да добие симпатии меѓу албанското гласачко ...

Димовски: СДСМ тргува со националните и со државните интереси

Мета - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, изјави денеска на прес-конференција Илија Димовски, член на извршниот комитет на владејачката партија.

Двојазичност на целата територија на Република Македонија претставува уривање на уставното уредување

Република - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија дотерана до ѕид, двојазичноста нема да помине!

Вечер Прес - 16.09.2016

Социјалдемократскиот сојуз во очај почнува да тргува со националните и државни интереси и прави огромна штета на Република Македонија. Аболираниот Зоран Заев се пазари со се што е свето во оваа земја, најавувајќи пред некој ден дека сега му било ...

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија

Пулс24 - 16.09.2016

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, која се одржа денес (16.09.2016), во просториите на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, при што се обрати г. Илија Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ е против воведување ...

Димовски: ВМРО - ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

Вечер Прес - 16.09.2016

Со најавите за воведување двојазичност на цела територија на Република Македонија, потенцира Димовски, се напаѓа Уставот и уставното уредување на оваа држава, целосно се излегува надвор од Уставот и уставно загарантираните права на етничките ...

Димовски: СДСМ тргува со националните и со државните интереси

Либертас - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, изјави денеска на прес-конференција Илија Димовски, член на извршниот комитет на владејачката партија.

ВМРО ДПМНЕ е против двојазичност во цела Македонија

Тера - 16.09.2016

„ВМРО ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Македонија“, изјави Илија Димовски, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција. „Со најавите за воведување двојазичност на цела територија на Македонија, рече ...

ВМРО - ДПМНЕ е против двојазичност на целата територија на РМ

еМагазин - 16.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија. Изедначување на македонскиот и албанскиот јазик на целата територија е апсолутно неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ...

Ефтов: Зоран Заев води класична Мендух Тачи кампања

Пулс24 - 16.09.2016

Водителот на политичката емисија „Во Центар“, Васко Ефтов, по неодамнешните изјави на лидерот на опозицијата кога најави двојазичност во повеќе македонски општини, вели дека Заев со тоа само сака да си обезбеди чесен пораз на изборите во декември за ...

Велиновска: Заев и Фатиме сакаат да предизвикаат инциденти за да се прекине изборниот процес

Пулс24 - 16.09.2016

Не стивнуваат реакциите по изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт. Заев практично потврди дека со воведување двојазичност, СДСМ ќе лови албански гласови.

Заев со сета сила се бори за федерализација на Македонија

Пулс24 - 16.09.2016

Најновата најава на опозицискиот лидер Зоран Заев за воведување двојазичност на целата територија на Република Македонија е континуитет во политиката на СДСМ и обидите преку тргување со националните прашања да добие симпатии меѓу албанското гласачко ...

ВМРО-ДПМНЕ е против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија

Точка - 16.09.2016

По најавите од лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, дека доколку дојдат на власт на изборите, ќе воведат употреба на албански јазик во сите општини, од владејачката ВМРО-ДПМНЕ потенцираат дека тие не се за воведување на двојазичност на ...

Велиновска: Заев прави тактика за освојување до 50.000 гласачи Албанци

Пулс24 - 16.09.2016

Оваа тактика која ја прави амбасадата кај Кале е пресметано Зоран Заев да може да земе од 38 до 50.000 гласачи Албанци. Ова е коментарот на новинарката Мирка Велиновска по најавите на Зоран Заев за двојазичност низ цела Македонија.

Велиновска: Целта на Заев е изборите да станат фарса

Lider - 16.09.2016

Не треба да се толкува нешто што е кажано на македонски јазик, вели новинарката Мирка Велиновска говорејќи за изјавата на лидерот на СДСМ која се однесува на воведување на двојазичност. -Се работи за тактика и подгревање на предизборната камапања, ...

ДУИ ја поздрави изјавата на Заев околу употребата на албанскиот јазик

Алсат-М - 15.09.2016

ДУИ ја поздравува изјавата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој вчера потврди дека со неговото доаѓање на власт, албанскиот јазик ќе биде службен јазик. „Сметам дека таквата изјава треба да се поздрави, но треба да имаме предвид секогаш дека ...

Заев бара помош од Црвенковски за изборна победа

Утрински - 15.09.2016

Татјана Поповска Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати јавен повик за обединување на сите сегашни и поранешни структури во СДСМ во изборната битка против ВМРО-ДПМНЕ, што ја очекува партијата на 11 декември оваа година.

Дали Заев за сметка на своето гласачко тело им се додворува на Албанците?

Канал5 - 15.09.2016

Експертската јавност со поделени мислења околу изјавата на опозицискиот лидер за двојазичност во државата. За едните најавите на Заев за употреба на албанскиот јазик низ целата држава се обид за собирање политички поени кај албанското гласачко тело, ...

Заев: Ако победиме ќе го оспориме мандатот на Иванов

Нова ТВ - 15.09.2016

Во интервју за НОВА претседателот на СДСМ Зоран Заев тврди дека 55.000 гласа биле манипулирани во минатите изборни ...

Пандов: Не можам да се сетам на поочајнички потег на политичар, од оној на Заев

Press24 - 15.09.2016

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија, свое мислење даде аналитичарот Александар Пандов. Тој потегот на Заев го нарече очајнички и додаде дека истиот е голема грешка на ...

Не стивнуваат реакциите на осуда за изјавата на Заев за двојазичност на целата територија на Македонија

Сител - 15.09.2016

Бес и неверување меѓу граѓаните откако вчера Заев среде Прилеп најави дека планира да го инсталира албанскиот јазик како официјален и во општините каде што воопшто не живеат Албанци. Прилепчани денеска не го криеја револтот.

Каракамишева: Заев, Република Македонија не е твој пашалак

Press24 - 15.09.2016

По секое интервју, по секоја дадена изјава, јавно кажан збор од Заев, човек останува со подотворена уста, со неверување за чуеното, со безброј прашања дали е и ова можно. Заев дефинитивно заслужи да има своја графа во рубриката верувале или не, а ...

Експерти - Против уставно изборно ветување е најавата на Заев за воведување на двојазичност во државата

Алфа - 15.09.2016

Против уставно изборно ветување е најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека ќе ја прошири употребата на албанскиот јазик и во градовите каде што живеат над 90% Македонци, реагира експертската јавност.

Противуставен и противзаконски предлог на Зaeв за да си ја спаси политичката кариера

Нетпрес - 15.09.2016

Елeментарно непочитување на основните правни акти во земјата и газење на Уставот, обид за собирање политички поени кај албанското гласачко тело на штета на македонските национални интереси… втор Рамковен договор.

Заев: Го повикувам Црвенковски да се вгради во процесот

Нова ТВ - 15.09.2016

-Испраќам апел до Бранко Црвенковски да се вгради во процесот и да даде свој коментар, вели во интервјуто на НОВА опозицискиот лидер Зоран Заев. Заев посочи дека во моментов се прават теренски анкети и цели студии што е тоа што е најконвергентно за ...

Пандов: Не можам да се сетам на поочајнички потег на политичар, од оној на Заев

Курир - 15.09.2016

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија, гостин во вестите на ТВ Нова беше аналитичарот Александар Пандов. Тој потегот на Заев го нарече очајнички и додаде дека истиот е голема ...

Пандов: Двојазичноста – очајнички потег на Заев

Нетпрес - 15.09.2016

Очајнички потег и голема грешка на опозицијата, вака политичкиот аналитичар Александар Пандов ја оценува изјавата на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев за воведување албанскиот јазик за официјален на целата територија на ...

Зошто не сакате да го разберете Заев, смртници?

Press24 - 15.09.2016

После неколку дена натегање со земјотресот кој попрв ќе попушти, дали тој со тресење или ние нервно, решив да не го третирам и конечно седнав да си ги фокусирам растресените мисли па да напишам пар редови во мојот виртуелен тефтер.

ПАК НЕ БИЛ РАЗБРАН: Медиумите на СДСМ го бранат Заев за намерата за двојазичност

Телеграф - 15.09.2016

За главниот медиумски стратег на опозицијата, Бранко Героски, во ваквите најави немало ништо лошо и првиот човек на опозицијата говорел „храбро и мудро“ Медиумските перјаници и советници на СДСМ отворено застанаа во одбрана на идејата на ...

ФОТО: Прилепчани бесни - Заев оди си од Прилеп

Press24 - 15.09.2016

Утрово во Прилеп осамна со поставени плакати на албански јазик, на кои кои е прикажан новиот член на извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, објави локалниот портал Маркукуле. Прилепчани му посакаа “топло” добредојде на радикалецот на СДСМ ...

СИТЕЛ: Не стивнуваат реакциите на осуда за изјавата на Заев за двојазичност на целата територија на Македонија

Press24 - 15.09.2016

Бес и неверување меѓу граѓаните откако вчера Заев среде Прилеп најави дека планира да го инсталира албанскиот јазик како официјален и во општините каде што воопшто не живеат Албанци. Прилепчани денеска не го криеја револтот.

Се надевам Заев ќе остане каков што е! Да се смениме ние и да ги подигнеме очекувањата од политичарите

Репортер - 15.09.2016

Бил ли Зоран Заев политичар или не – ете тоа е нашата голема ФБ дилема деновиве! А предизвикана е од што: од тоа што Зоран Заев изреагирал како и секој од нас, се вклучил во дебата, и тоа на ФБ ѕидот на негова пријателка, а богами, ете, и му се ...

Се надевам Заев ќе остане каков што е! Да се смениме ние и да ги подигнеме очекувањата од политичарите

Либертас - 15.09.2016

Бил ли Зоран Заев политичар или не – ете тоа е нашата голема ФБ дилема деновиве! А предизвикана е од што: од тоа што Зоран Заев изреагирал како и секој од нас, се вклучил во дебата, и тоа на ФБ ѕидот на негова пријателка, а богами, ете, и му се ...

Пандов: Предлогот за двојазичност е очаен потег на Заев

Пулс24 - 15.09.2016

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија, гостин во вестите на ТВ Нова беше аналитичарот Александар Пандов. Тој потегот на Заев го нарече очајнички и додаде дека истиот е голема ...

Заев го побара и БЦ на помош за изборна победа

Локално - 15.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати јавен повик за обединување на сите сегашни и поранешни структури во СДСМ во изборната битка против ВМРО-ДПМНЕ, што ја очекува партијата на 11 декември оваа година.

Пандов: Губи кај Македонците и Заев очајнички се врти кон Албанците

Вечер Прес - 15.09.2016

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија, гостин во вестите на ТВ Нова беше аналитичарот Александар Пандов. Тој потегот на Заев го нарече очајнички и додаде дека истиот е голема ...

ДУИ до Заев: Нека ти е со среќа!

Вечер Прес - 15.09.2016

„Нека му е со среќа". Ова е се што добивме како коментар од ДУИ по најавата на Заев дека на овие избори планира да освои повеќе албански гласови од „интегративците". Реакцијата од Мала Речица следи откако вчера Заев во интервју за Нова најави ...

Политичко лицемерство на Зоран Заев под палката на САД

Пулс24 - 15.09.2016

Септември 1993 година во Њујорк - Киро Глигоров ги прими претставниците на Албанците во САД и им искажува согласност за нивното барање во Македонија ова малцинство да си ги пишува личните податоци во личните карти во Р. Македонија на албански јазик.

Се надевам Заев ќе остане каков што е! Да се смениме ние и да ги подигнеме очекувањата од политичарите

Локално - 15.09.2016

Бил ли Зоран Заев политичар или не – ете тоа е нашата голема ФБ дилема деновиве! А предизвикана е од што: од тоа што Зоран Заев изреагирал како и секој од нас, се вклучил во дебата, и тоа на ФБ ѕидот на негова пријателка, а богами, ете, и му се ...

Школски пример за спин

СПФМ - 15.09.2016

[Рецензија: Заев се сили со албански гласови: Цела Македонија ќе ја направам двојазична (ВИДЕО)] Овој текст е школски пример за класичен спин. Тоа се гледа веднаш штом се преслуша видеото кое е ставено како извор на тезата која се застапува, но ниту ...

Пандов: Двојазичноста – очајнички потег на Заев

Република - 15.09.2016

Очајнички потег и голема грешка на опозицијата, вака политичкиот аналитичар Александар Пандов ја оценува изјавата на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев за воведување албанскиот јазик за официјален на целата територија на ...

Ефтов: Заев води Мендух Тачи кампања – пристојно да изгуби на изборите, а да остане на чело на партијата

Република - 15.09.2016

Водителот на политичката емисија „Во Центар“, Васко Ефтов, по неодамнешните изјави на лидерот на опозицијата кога најави двојазичност во повеќе македонски општини, вели дека Заев со тоа само сака да си обезбеди чесен пораз на изборите во декември за ...

Пандов: Заев направи очајнички потег со предлогот за двојазичност

Lider - 15.09.2016

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија, гостин во вестите на ТВ Нова беше аналитичарот Александар Пандов. Тој потегот на Заев го нарече очајнички и додаде дека истиот е голема ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Заев не е добредојден во Прилеп

Вест - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-тиот јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

Заев: Најдобрите репрезенти на граѓаните ќе бидат на пратеничките листи

Фокус - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев е убеден дека условите за фер и демократски избори се исполнети и дека тие ќе се одржат во декември. Опозицискиот лидер како пример го посочи Избирачкиот список за кој рече оти е прочистен и оти имало тренд на ...

Заев: Исполнети условите за фер и демократски избори

Канал5 - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека се исполнети условите за фер и демократски избори. Заев рече дека избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано ...

Заев со двојазичноста на цела територија смета на гласовите на Албанците

Канал5 - 14.09.2016

Воведување на албанскиот јазик како официјален на целата територија на Македонија, најавува претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев. Според него, двојазичност низ целата држава не би му пречело никому.

ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп: Заев не е добредојден во Прилеп

Канал5 - 14.09.2016

Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ пак изјавија дека Заев не е добредојден во Прилеп поради неговите досегашни непримерни изјави и оти не може да им погледне во очи на тутунарите,пензионерите, ...

Заев: На Албанците да не им се одзема правото за употреба на албанскот јазик

Алсат-М - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во прилеп изјави дека на Албанците не смее да им се одзема правото за употреба на албанскиот јазик. Според него, тие треба да имаат право да го употребувата албанскиот во образованието и во комуникацијата ...

Заев - Исполнети условите за фер и демократски избори

Утрински - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. - Избирачкиот список е прочистен.

Заев: Исполнети условите за фер и демократски избори

Вест - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. - Избирачкиот список е прочистен.

Заев смета дека и во Прилеп треба да се зборува албански

Дневник - 14.09.2016

На новинарско прашања да ја објасни изјавата дека албанскиот јазик ќе го има на територијата на целата држава, претседателот на СДСМ Зоран Заев, кој беше во посета на Прилеп, со одговор дека практичната примена на законите во Македонија е во корист ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ - Заев не е добредојден во Прилеп

Утрински - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-тиот јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

Заев: Да ја смениме досегашната пракса за употреба на албанскиот јазик

Вест - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за порталот Нова ТВ изјави дека треба да се напушти досегашната политичка прагма и да се воведе нова кога е во прашање употребата на албанскиот јазик на целата територија на Македонија.

„Прилепски бранители“ против посетата на Заев

Курир - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев не е добредојден во Прилеп, нагласија претставници од здружението „Прилепски бранители“, на денешната прес-конференција пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп.

Заев: Исполнети се условите за избори на 11 декември

Капитал - 14.09.2016

Условите за фер и демократски избори се исполнети, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој денеска е во Прилеп, дополнувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти забележува тренд на медиумско поизбалансирано известување.

ВИДЕО: За Заев не е проблем ако не се знае македонски, туку ако не се знае албански

Курир - 14.09.2016

Интервјуто на опозицискиот лидер Зоран Заев дигна многу прашина во јавноста, особено неговите ставови околу употребата на албанскиот јазик во целосно македонските населени места. Според она што може да се слушне од неговата изјава, за Заев очигледно ...

Заев со двојазичност ќе лови албански гласови (ВИДЕО)

Нетпрес - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервјуто за НОВА ТВ потврди дека со воведување двојазичност, СДСМ ќе лови албански гласови. Заев најавува двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт.

„Прилепски бранители“ против посетата на Заев

Нетпрес - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев не е добредојден во Прилеп, нагласија претставници од здружението „Прилепски бранители“, на денешната прес-конференција пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп.

Заев потврди - со воведување двојазичност СДСМ ќе лови албански гласови

Сител - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервјуто за НОВА ТВ потврди дека со воведување двојазичност, СДСМ ќе лови албански гласови. Заев најавува двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт.

Заев: На 11 декември не само што ќе има избори, ќе има и промени

МКД - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп порача дека се исполнети условите за фер и демократски избори, дополнувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и дека има тренд на медиумско избалансирано известување.

Заев е подготвен да го смени досегашниот пристап кон албанскиот јазик

Алфа - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за порталот Нова ТВ индиректно најави дека е подготвен како политичар да ја прошири употребата на албанскиот јазик и во градовите каде што живеат над 90% Македонци.

Заев очекува СДСМ да добие повеќе албански гласови од ДУИ и ДПА

Сител - 14.09.2016

Албанскиот јазик да се употребува како службен јазик на целата територија на Македонија. Лидерот на СДСМ вчера во интервју за интернет портал вели дека Македонците не губат ништо ако Албанците добијат право на двојазичност Заев признава дека на ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Заев не е добредојден во Прилеп

Курир - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-тиот јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Зошто не сакате да го разберете Заев, смртници?

Телеграф - 14.09.2016

Зошто државјанин на Македонија кој не го знае официјалниот јазик на Македонија, туку само албанскиот, да не може да си купи вода и сендвич во Кратово? Зарем ќе дозволиме да умре од жед и глад само затоа што не го знае јазикот? Нели? Нели? Заев е бе ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Заев не е добредојден во Прилеп

Нетпрес - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-тиот јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Заев не е добредојден во Прилеп

А1 On - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-тиот јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

ЗАЕВ: Има услови за фер и демократски избори

Телеграф - 14.09.2016

На новинарско прашање дали листите на СДСМ ќе бидат половина со членови од „Шарената револуција“, Заев одговори дека фер и демократски избори не може никој да оспори Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска оцени дека се исполнети условите за фер ...

Стратезите и медиумските перјаници на СДСМ во одбрана на идејата на Заев за воведување двојазичност

Курир - 14.09.2016

Медиумските перјаници и советници на СДСМ отворено застанаа во одбрана на идејата на опозицискиот лидер Зоран Заев, кој во интервју за НОВА ТВ во вторникот најави двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт.

СДСМ: Заев не спомна двојазичност за целата земја (ВИДЕО)

+инфо - 14.09.2016

Заев во ниту еден момент во интервјуто не спомена двојазичност на целата територија на Македонија. Заев во ниту еден момент во интервјуто не спомена двојазичност на целата територија на Македонија и тоа јасно се слуша од одговорот на прашањето, кој ...

ФОТО: Еве како изјавите на Заев беа дочекани во Прилеп

Курир - 14.09.2016

Утрово во Прилеп осамна со поставени плакати на албански јазик, на кои кои е прикажан новиот член на извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, објави локалниот портал Маркукуле. Прилепчани му посакаа “топло” добредојде на радикалецот на СДСМ ...

(ВИДЕО) Заев: И просечната плата ќе ја зголемиме, покрај минималната!

А1 On - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. – Избирачкиот список е прочистен.

Заев: И Прилеп ќе го направам двојазичен (ВИДЕО)

Курир - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп им порача на прилепчани дека и нивниот град во кој речи си и да не живеат етнички Албанци ќе го направи двојазичен кога ќе дојде на власт. Тој одговарајќи на новинарско прашање рече дека во Прилеп треба ...

Заев оценува дека има услови за фер избори

Р.С.Европа - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување.

Заев: И Прилеп ќе го направам двојазичен (Видео)

Република - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп им порача на прилепчани дека и нивниот град, во кој речиси и да не живеат етнички Албанци, ќе го направи двојазичен кога ќе дојде на власт. Тој одговарајќи на новинарско прашање рече дека во Прилеп треба ...

СДСМ реагира: Повторно не сте го разбрале Заев

Пулс24 - 14.09.2016

СДСМ реагира на текстот поврзан со интервјуто на лидерот Зоран Заев, во кое тој отворено зборува за воведување на албанскиот јазик како службен јазик во сите општини во Македонија. Во интервјуто Заев вели дека треба да им се овозможи на граѓаните да ...

Видео: Заев и Прилеп ќе го направел двојазичен

Пулс24 - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп им порача на прилепчани дека и нивниот град во кој речиси и да не живеат етнички Албанци ќе го направи двојазичен кога ќе дојде на власт. Тој одговарајќи на новинарско прашање рече дека во Прилеп треба да ...

Заев се сили со албански гласови: Цела Македонија ќе ја направам двојазична (ВИДЕО)

Република - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт. Тој во интервју за НОВА ТВ вели дека во борбата за глас повеќе од Албанците е подготвен албанскиот јазик да стане официјален јазик во сите ...

Стратезите на СДСМ во одбрана на идејата на Заев за воведување двојазичност

Пулс24 - 14.09.2016

Медиумските перјаници и советници на СДСМ отворено застанаа во одбрана на идејата на опозицискиот лидер Зоран Заев, кој во интервју за НОВА ТВ во вторникот најави двојазичност во цела Македонија доколку неговата партија дојде на власт.

Заев со двојазичност во цела Македонија, ќе лови албански гласови!

Вечер Прес - 14.09.2016

Експертите во повеќе наврати коментираа дека Заев е свесен дека нема поддршка кај македонското гласачко тело, па во обид да спаси што може да се спаси им се додворува на Албанците Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најавува двојазичност во цела Македонија ...

Заев: Исполнети условите за фер и демократски избори

Локално - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. – Избирачкиот список е прочистен.

Реакција на СДСМ: Повторно не сте го разбрале Заев

Република - 14.09.2016

СДСМ реагира на текстот поврзан со интервјуто на лидерот Зоран Заев, во кое тој отворено зборува за воведување на албанскиот јазик како службен јазик во сите општини во Македонија. Во интервјуто Заев вели дека треба да им се овозможи на граѓаните да ...

СДСМ: Пак не сте го разбрале Заев

Вечер Прес - 14.09.2016

Во СДСМ сметаат дека тоа не е инсталирање на двојазичност и велат дека не сме го разбрале опозицискиот лидер, односно сме направиле „растурена сарма од новинарските стандарди" СДСМ реагира на текстот поврзан со интервјуто на нивниот лидер Зоран ...

Фото: Еве како прилепчани ги дочекаа изјавите на Заев

Пулс24 - 14.09.2016

Утрово во Прилеп осамна со поставени плакати на албански јазик, на кои кои е прикажан новиот член на извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, објави локалниот портал Маркукуле. Прилепчани му посакаа “топло” добредојде на радикалецот на СДСМ ...

Заев: Избирачкиот список е прочистен, медиумите побалансирани, исполнети се условите за демократски избори

еМагазин - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. - Избирачкиот список е прочистен.

„Прилепски бранители“ се спротивставија на Заев

Пулс24 - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев не е добредојден во Прилеп, нагласија претставници од здружението „Прилепски бранители“, на денешната прес-конференција пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп.

Прилепчани му приредија специјален пречек на Заев (ФОТО)

Република - 14.09.2016

Утрово во Прилеп осамна со поставени плакати на албански јазик, на кои кои е прикажан новиот член на извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, објави локалниот портал Маркукуле. Прилепчани стокмени и вооружени со карактеристичниот прилепски мајтап, ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Заев не е добредојден во Прилеп

Точка - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во Прилеп се појави само ден пред 15 септември, на кој ден порано неговиот ментор Бранко Црвенковски вети вработување член од секое семејство. Заев го најавува 10-от јубилеен пораз на СДСМ, рече на денешата прес ...

Заев: Знаеме дека на изборите власта ќе биде поразена

Мета - 14.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Прилеп порача дека условите за избори се исполнети. Тој кажа и дека избирачкиот список е прочистен и оти се забележува тренд на подобро балансирано известување во медиумите.

Заев: Исполнети условите за фер и демократски избори, на листите ќе се најдат само најдобрите

Република - 14.09.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека се исполнети условите за фер и демократски избори, посочувајќи дека Избирачкиот список е прочистен и оти има тренд на медиумско избалансирано известување. – Избирачкиот список е прочистен.

За Заев не е проблем ако не се знае македонски, туку ако не се знае албански

Пулс24 - 14.09.2016

Интервјуто на опозицискиот лидер Зоран Заев дигна многу прашина во јавноста, особено неговите ставови околу употребата на албанскиот јазик во целосно македонските населени места. Според она што може да се слушне од неговата изјава, за Заев очигледно ...

СДСМ: Заев не спомна двојазичност за целата земја (ВИДЕО)

Локално - 14.09.2016

Заев во ниту еден момент во интервјуто не спомена двојазичност на целата територија на Македонија. Заев во ниту еден момент во интервјуто не спомена двојазичност на целата територија на Македонија и тоа јасно се слуша од одговорот на прашањето, кој ...

Заев во Прилеп: Исполнети се условите за избори на 11 декември...

Н.Македонија - 14.09.2016

Заев во Прилеп: Исполнети се условите за избори на 11 декември Условите за избори се исполнети. Не само што ќе има избори, туку ќе има и промени. Ова меѓу другото го изјави во Прилеп лидерот на СДСМ денеска во Прилеп, по прошетката низ градот и ...

Средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев со германската амбасадорка Кристине Алтхаузер

Канал5 - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се сретна со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни избори во декември, како и за ...

Заев со Алтхаузер: На изборите да одлучи слободната волја

Макфакс - 13.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вторник се сретна со амбасадорката на Германија, Кристине Алтхаузер, со која разговарале за политичките предизвици и претстојните предвремени парламентарни избори.

Лидерот на СДСМ се сретна со германската амбасадорка Алтхаузер

Сител - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со германската амбасадорка Кристине Алтхаузер со која разговарал за реализација на условите за организирање и спроведување на регуларни избори во декември.

Заев: Со граѓаните веќе зборуваме за иднината, промените се почнати

+инфо - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер.

Средба Заев – Алтхаузер: Нема да дозволиме злоупотреби на изборите

Стандард - 13.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни избори во декември, како и ...

Средба Заев – Алтхаузер: Со граѓаните веќе зборуваме за иднината, промените се почнати

А1 On - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни избори во декември, ...

Заев оствари средба со Алтхаузер

Репортер - 13.09.2016

Соопштение на СДСМ: Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни ...

Заев со Алтхаузер: На изборите да одлучи слободната волја

Точка - 13.09.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вторник се сретна со амбасадорката на Германија, Кристине Алтхаузер, со која разговарале за политичките предизвици и претстојните предвремени парламентарни избори.

Средба Заев – Алтхаузер: Со граѓаните веќе зборуваме за иднината, промените се почнати

Локално - 13.09.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни избори во декември, ...

Средба Заев Алтхаузер: Со граѓаните веќе зборуваме за иднината, промените се почнати

Либертас - 13.09.2016

Соопштение на СДСМ: Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. На состанокот се разговараше за реализацијата на клучните услови за организирање и спроведување регуларни ...