TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aгаси ја прекина доминацијата на тинејџерската тениска генерација

А1 - 26.01.2003

Андре Агаси го прегази германецот Рајнер Шутлер во финалето на Австралискиот опен. Само 76 минути траеше нерамноправната борба, во која американскиот ветеран му препушти на Шутлер по два гема во првите два сета и само еден гем во последниот.

Серена Вилијамс дел од тениската историја

А1 - 25.01.2003

Серена Вилијамс стана дел од тениската историја. Ја победи во финалето на отвореното првенство на Австралија сестра и` Венус и сега е сопственичка на сите четири Гренд слем титули истовремено. Вилијамс помладата Серена го доби и четвртото последовно Гренд слем финале со сетреа и Венус.

Шутлер ја растури шемата за сеамериканско финале во Мелбурн

Утрински - 25.01.2003

Енди Родик елиминиран во второто полуфинале на Австралија опен Рајнер Шутлер од Германија ја растури шемата за сеамериканско финале на Австралија опен. Тој е противникот на Андре Агаси во утрешното машко финале на првиот годинашен Гренд слем што се игра на терените во Мелбурн парк за награден фонд ...

Шитлер ја спречи американската доминација во Мелбурн

Дневник - 25.01.2003

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Германецот Рајнер Шитлер (31 носител) ја спречи целосната американска доминација на тенискиот гренд-слем турнир Австралија опен и ќе му се спротивстави на Американецот Андре Агаси во машкото финале, кое е закажано за утре.

Рајнер Шутлер и Андре Агаси во финалето на Австралија опен

А1 - 24.01.2003

Германецот Рајнер Шутлер ќе му биде противник на Андре Агаси во финалето на австралискиот гренд слем во Мелбурн. Во полуфиналниот дуел 26 годишниот Шутлер за два часа и 19 минути го елиминираше деветиот носител американецот Енди Родик со 3:1 во сетови.

Серена Вилијамс се спаси од пораз против Клистерс

Утрински - 24.01.2003

Сестринско финале на Отвореното првенство на Австралија во тенис Сестрите Вилијамс ќе се сретнат во финалето на првиот годинашен Гренд слем, Австралија опен што се игра на терените во Мелбурн парк, откако во полуфиналните мечеви беа подобри од Белгијките Ким Клистерс и Џастин Хенин-Харден.Првата ...

Сестрите Серена и Венус Вилијамс по петти пат во едно гренд слем финале

А1 - 23.01.2003

Серена Вилијамс наспроти сестра и Венус, петти пат во едно гренд слем финале. Таков е епилогот на американско - белгиските полуфинални дуели на Австралискиот опен во Мелбурн. Ако победи и в сабота, Серена ќе биде прва по Штефи Граф што истовремено ќе ги поседува четирите најголеми титули.

Енди Родик и Јунес Ел Ајнауи играа еден сет со 40 гејма

Дневник - 23.01.2003

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Денеска во полуфиналето ќе играат Винус Вилијамс - Жистин Анен-Арден и Андре Агаси - Вејн Фереира, а утре се среќаваат Серина Вилијамс - Ким Клајстерс и Рајнер Шитлер - Енди Родик Американско-белгиска пресметка ќе има во денешните полуфинални натпревари на тенискиот ...

Во петтиот трилер сет 21:19 за Американецот

Утрински - 23.01.2003

Енди Родик во четвртфиналниот маратонски меч го совлада Ел Ајнауи со 3:2 Вилијамс - Хенин Харден, С. Вилијамс - Клистерс во женска и Агаси - Фереира, Шутлер - Родик во машка конкуренција се полуфиналните натпревари на првиот годинашен Гренд слем, Австралија опен, на терените во Мелбурн парк што се ...

Родик во полуфиналето по пет часа игра и 40 гема во петтиот сет!

Вест - 23.01.2003

ТЕНИС - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА Со теквандо до полуфиналето. - Рајнер Шетлер МЕЛБУРН. - Енди Родик и Јунес ел Ајнауи одиграа антологиски меч во четвртфиналето на Отвореното првенство на Австралија, меч што по речиси пет часа игра и одиграни дури 40 гема во петтиот сет му припаднаа на ...

Одигран најдолгиот меч на Австралија опен по воведувањето на тај брејкот

А1 - 22.01.2003

Енди Родик и Јунес Ел Ајнауи одиграа историски меч во четвртфиналето на австралискиот тениски гренд слем. Американецот се избори за место во големата четворка по победата во вториот најдолг меч што досега се одиграл на терените во Мелбурн, рекорден по бројот на гемови.

Сопружниците Агаси и Граф ќе играат во мешани двојки

Дневник - 22.01.2003

* Ако американскиот тенисер Андре Агаси го освои гренд-слем турнирот Австралија опен, кој е во тек, на францускиот "Ролан Гарос" во мешани двојки ќе настапи заедно со својата сопруга, Германката Штефи Граф. По победата во четврт-финалето, сега Агаси е на само две победи од триумф во Мелбурн и од ...

В. Вилијамс сервираше со брзина од 201 км/ч

Дневник - 22.01.2003

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН В. Вилијамс - Анен-Арден кај жените и Агаси - Фереира кај мажите, се првите полуфинални двојки Винус Вилијамс - Жистин Анен-Арден кај жените и Андре Агаси - Вејн Фереира кај мажите, се првите полуфинални двојки на тенискиот гренд-слем турнир, Австралија опен.

Тенис: Познати две полуфинални двојки од Австралија Опен

А1 - 21.01.2003

Андре Агаси - Вејн Фереира и Венус Вилијамс - Џастин Анин се воведните полуфинални двојки на првиот годинашен гренд слем - Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн. Вториот фаворит Андре Агаси против десетместа послабо рангираниот од него во Мелбурн парк, французинот Себастијан Гросжан ја ...

Мароканецот Ел Ајнауи го елиминира Хјуит

Дневник - 21.01.2003

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Хјуит, кој никогаш не се пласирал во четврт-финале на Австралија опен, не успеа да стане првиот домашен тенисер што по 1976 година го освоил првиот гренд-слем во годината Првиот носител во машка конкуренција, Австралиецот Лејтон Хјуит, е елиминиран во четвртото коло на ...

Хјуит уште еднаш ги разочара своите сонародници

Вест - 21.01.2003

ТЕНИС - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА Го растури првиот носител со своите сервиси. - Јунес Ел Ајнауи Уште од 1976 година Австралијците се во очекување на триумф на некој нивни локален херој на Отвореното првенство на Австралија.

Лејтон Хјуит елиминиран од австралискиот тениски гренд слем

А1 - 20.01.2003

Мароканецот Јунес Ел Ајнауи уште во осминафиналната рунда ги уништи надежите на Лејтон Хјуит да стане првиот домашен тенисер со триумф на австралискиот тениски гренд слем турнир по пауза од 27 години. Најголемата фаворитка Серена Вилијамс го преживеа осмиот ден во Мелбурн парк.

Агаси, Фереро и Грожан четвртфиналисти

Утрински - 20.01.2003

Со мечевите од осминафиналето заврши првата натпреварувачка недела на Австралија опен Андре Агаси, Хуан Карлос Фереро и Себастијан Грожан се четвртфиналисти на машкиот дел од Австралија опен. Од нив во осминафиналето најлесно мина вториот носител Агаси во дуелот со Кориа од Аргентина, кој мораше да ...