TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева нема да ги бара снимките од Заев, ќе чека сам да ~ ги даде

Дневник - 29.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, иако во повеќе наврати потврди дека поседува материјали од незаконско прислушување што не се дел од 38-те објави, на ден до истекот на законскиот рок за предавање на материјалите на специјалната обвинителка Kатица Јанева, ...

DW: Јанева со храбри чекори за најкрупните случаи

Репортер - 28.11.2015

Врз основа на првите предмети што ги побара специјалната обвинителка, правосудни извори препознаваат „сериозност и непристраност“ во почетокот на нејзината работа „Одличен почеток на обвинителката Јанева“; „Покажа сериозен пристап“; „Добро е што ...

Пржино станува шупливо сирење

Дневник - 27.11.2015

Нова дупка се појави во Законот за специјалното обвинителство на Kатица Јанева, со која само се проширува фактот дека станува збор за паралелно обвинителство на ЈОРМ: Kој е надлежен да го реши судирот ако и Јанева и одделот за организиран криминал ...

Јанева со храбри чекори за најкрупните случаи

Deutsche Welle - 27.11.2015

Врз основа на првите предмети што ги побара специјалната обвинителка, правосудни извори препознаваат „сериозност и непристраност“ во почетокот на нејзината работа „Одличен почеток на обвинителката Јанева“; „Покажа сериозен пристап“; „Добро е што ...

Многу нејаснотии и дилеми: Зошто СЈО бара предмети на секои 15 дена?

Press24 - 27.11.2015

Зошто специјалното јавно обвинителство наместо да ги земе сите предмети одеднаш, бара предмети поединечно на секои 15 дена? Ова е дилемата која се поставува во јавноста откако вчера беше соопштено дека Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

Јанева: Вие реновирајте, јас си работам под кирија!

+инфо - 27.11.2015

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) привремено ќе биде сместено во изнајмени простории за да не се губи време додека се чека да заврши реновирањето на просториите на поранешната Агенција за спорт и млади, кои власта ги намени за ова Обвинителство.

Многу нејаснотии и дилеми: Зошто СЈО бара предмети на секои 15 дена?

Курир - 27.11.2015

Зошто специјалното јавно обвинителство наместо да ги земе сите предмети одеднаш, бара предмети поединечно на секои 15 дена? Ова е дилемата која се поставува во јавноста откако вчера беше соопштено дека Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

Зошто специјалната обвинителка побара само пет случаи?

Сител - 27.11.2015

Забава за граѓаните или недостаток на капацитет. Експертите во дилема по одлуката на специјалната обвинителка Катица Јанева од Јавното обвинителство да побара само пет предмети поврзани со скандалот со незаконски прислушуваните материјали.

Зошто Специјалното јавно обвинителство бара предмети на секои 15 дена?

Нетпрес - 27.11.2015

Зошто специјалното јавно обвинителство наместо да ги земе сите предмети одеднаш, бара предмети поединечно на секои 15 дена? Ова е дилемата која се поставува во јавноста откако вчера беше соопштено дека Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

Зошто тимот на Јанева бара предмети на секои 15 дена?!

Република - 27.11.2015

Зошто специјалното јавно обвинителство наместо да ги земе сите предмети одеднаш, бара предмети поединечно на секои 15 дена? Ова е дилемата која се поставува во јавноста откако вчера беше соопштено дека Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

Зошто СЈО бара предмети на секои 15 дена?

Пулс24 - 27.11.2015

Зошто специјалното јавно обвинителство наместо да ги земе сите предмети одеднаш, бара предмети поединечно на секои 15 дена? Ова е дилемата која се поставува во јавноста откако вчера беше соопштено дека Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

Обвинителката Ленче Ристоска портпарол на Специјалното обвинителство

еМагазин - 27.11.2015

Од страна на Специјалната јавна обвинителка за лице овластено за односи со јавност и медиуми на ова Обвинителство е определена јавната обвинителка Ленче Ристоска и сите прашања и контакти кои се однесуваат на односи со јавноста треба да бидат ...

Катица ги побара „Пуч“, Израелската опрема и изборните измами

Вест - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуиникациите од денес стартува со работа. Како што соопштија од Специјалното обвинителство тие во работа ќе земат предмети кои ...

Јанева побара пет предмети од надлежните обвинителства

Канал5 - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изврши анализа на доставените податоци од страна на јавното обвинителство и изготви план за динамика на барање на ...

Судбината на случајот „Пуч“ неизвесна

24 Вести - 26.11.2015

Шестиот обид да започне судењето за „Пуч“, во кој меѓу обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е следната среда на 2 декември, но каква ќе биде судбината на случајот е крајно неизвесно.

Јанева побара пет предмети од Зврлевски

24 Вести - 26.11.2015

Катица Јанева одлучи кои од предметите кои произлегуваат од незаконското прислушување ќе и бидат приоритет. Од Зврлевски официјално се побарани пет предмети. „Израелска опрема„, „Пуч„, „Изборни измами„ се дел од предметите кои први ќе ги отвори ...

Ако се судрат Јанева и Илиевски за „Пуч“, кој го решава спорот?

Дневник - 26.11.2015

Дали Марко Зврлевски ќе биде непосредно повисок обвинител и ќе решава кому ќе му припадне предметот „Пуч“, каде што меѓу обвинетите се и Зоран Заев и Зоран Верушевски, доколку дојде до судир на надлежностите меѓу специјалната обвинителка Kатица ...

СЈО упати до надлежните барања за доставување на предмети

Телма - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуиникациите ја известува јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на ...

Специјалното обвинителство го побара досието „Пуч“

Фокус - 26.11.2015

Имајќи го предвид фактот дека ова Обвинителство работи со сензибилни информации, сметаме дека ќе наидеме на разбирање од јавноста и медиумите кога одредени информации нема да бидат соопштени.

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Канал5 - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

Специјалната обвинителка Јанева ги побара предметите „Пуч“, „Израeлска опрема“, „Изборни измами“ и „Неовластено ...

24 Вести - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Македонија, изготви план за динамика на барање на ...

Специјално обвинителство: Побарани пет предмети, меѓу нив и „Израелската опрема“ и „Пуч“

Утрински - 26.11.2015

Имајќи ја предвид итноста на предметите и нивниот обем, специјалното јавно обвинителство од Јавно то обвинителство на Република Македонија побарало доставување на четири предмети кои произлегуваат од кривичните пријави на СДСМ поврзани со ...

Специјалното обвинителство треба да го обелодени првиот предмет

24 Вести - 26.11.2015

С о кој функционер, криминал, корупција или злоупотреба прво ќе се зафати специјалното јавно обвинителство, според најавите, треба да биде обелоденето денеска. Ќе се знае по кои предмети прво ќе се постапува, најавија деновиве од јавното ...

Јанева ги побара „Пуч“ и набавката на опрема од Израел од Зврлевски

Алсат-М - 26.11.2015

Катица Јанева ги побара првите пет предмети поврзани со незаконското прислушување. Според соопштението од нејзината канцеларија, од обвинителството за организиран криминал побаран е предметот „Пуч“ како и предметот за набавката на опремата за ...

СПЕЦИЈАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Побарани пет предмети, меѓу нив и „Пуч“

Телеграф - 26.11.2015

Од специјалното обвинителство велат дека по анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на Република Македонија изготвиле план за динамика на барање на предметите Имајќи ја предвид итноста на предметите и нивниот обем, ...

Јанева ги побара „Пуч“, „Израeлска опрема“, „Изборни измами“...

Р.С.Европа - 26.11.2015

Специјалното јавно обвинителство од обвинителствата во земјава ги побара првите четири предмети поврзани или кои произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори. Првиот предмет е оформен од Oсновното јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Опремата од Израел, Пуч, изборите, први предмети кои ги побара Јанева

Макфакс - 26.11.2015

Опремата во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) набавена од Израел, случајот „Пуч“, изборите, коруптивните зделки, како што тврди опозицискиот СДСМ, на битолскиот градоначалник Владимир Талески со превозниците, како и уште еден случај ...

Јанева ги побара предметите- меѓу нив и “Пуч”

Репортер - 26.11.2015

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја извести јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на Република ...

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Сител - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

Специјалното Јавно Обвинителство изготви план за динамика на барање на предметите

МРТ - 26.11.2015

Предметите ќе ги бараат по одредена динамика, која не надминува 15 дена меѓу две барања, согласно итноста и обемноста... Од Јавното обвинителство за гонење кривична дела, поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на ...

Јанева ги бара предметите „опрема за Израел“, „Пуч“, „Изборни измами“, за злоупотреба на положба, неовластено ...

МКД - 26.11.2015

Специјалното обвинителство (СЈ) извршило анализа на доставените податоци од Јавното обвинителство и изготвило план за динамика на барање на предметити. Во планот е утврдена временска рамка во која ќе бидат упатени барања за доставување на предметите ...

Фраерите од УБК ќе „пропеат“ кај Јанева

+инфо - 26.11.2015

Вработени од петтата управа на МВР која прислушувала над 20.000 граѓани на Македонија без налог, во корист на актуелната власт, ќе добијат покани за да „пропеат“ кај Катица Јанева, шефицата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Специјалното обвинителство се всели во новите простории

Нетпрес - 26.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим се вселија во новите простории. Како што е објавено на фејсбук страницата на Специјалното обинителството, новите простории се наоѓаат на улица Митрополит Теодосиј Гологанов бр.28/2-3, во Скопје.

Опремата од Израел, Пуч, изборите, први предмети кои ги побара Јанева

Кајгана - 26.11.2015

Опремата во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) набавена од Израел, случајот „Пуч“, изборите, коруптивните зделки, како што тврди опозицискиот СДСМ, на битолскиот градоначалник Владимир Талески со превозниците, како и уште еден случај ...

ЈАНЕВА ГИ ПОБАРА ПРВИТЕ ПЕТ ПРЕДМЕТИ: „Пуч“,опрема од Израел, избори, Талески…

Академик - 26.11.2015

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуиникациите ја известува јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на ...

Јанева го утрвди планот за работа - Ги побара првите пет предмети

Сител - 26.11.2015

Катица Јанева ги побара првите 5 предмети од јавните обвинителства. Случајот Пуч е на листата на нејзините приоритети. Во него четврто обвинет е лидерот на СДСМ Зоран Заев а првообвинет поранешниот разузнавач Зоран Верушевски.

СЈО: Израелската опрема и Пуч одат кај Јанева

Нова ТВ - 26.11.2015

Специјалното јавно обвинителство побара од јавните обвинителства да му ги достават пет предмети кои се однесуваат на примање поткуп, давање поткуп, фалсификување исправа, повреда на избирачко право, злоупотреба на службената полошба и овластување и ...

Катица Јанева ги побара првите 5 предмети за работа

Press24 - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Алфа - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

Специјалното јавно обвинителство бара дополнителни материјали

А1 On - 26.11.2015

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја извести јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на Република ...

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Курир - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Нетпрес - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, односно Специјалното Јавно Обвинителство по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република ...

Јанева ги побара „Пуч“, „Израeлска опрема“, „Изборни измами“…

Правдико - 26.11.2015

Специјалното јавно обвинителство од обвинителствата во земјава ги побара првите четири предмети поврзани или кои произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори. Првиот предмет е оформен од Oсновното јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Јанева од јавното обвинителство прво го побарала предметот за „Пуч“

+инфо - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, односно попознато како Специјалното јавно обвинителство, извести дека извршило анализа на доставените податоци од ...

Јанева соопшти кои предмети ќе бидат приоритет

Капитал - 26.11.2015

Специјалното јавно обвинителство, преку соопштение објавено на Фејсбук страната соопшти кои предмети ова обвинителство ги смета за итни, и поради тоа први ги побарале да бидат доставени до нив од страна на Основното јавно обвинителство.

Први предмети на Катица Јанева ќе бидат за поткуп, изборен фалсификат и неовластено прислушување

Локално - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуиникациите ја известува јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на ...

Катица Јанева ги побара првите 5 предмети за работа – ЕВЕ за што прво ќе суди

МК News - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

„Пуч“ влегува во Специјалното обвинителство!?

Република - 26.11.2015

Специјалното обвинителство на Катица Јанева, преку Фејсбук соопшти дека по доставените податоци од Јавното обвинителство, изготвен е план за барање на предметите. Додека Јанева е на семинар во Будва, од Јавното обвинителство за гонење на кривични ...

ЈАНЕВА ПОЧНУВА СО РАБОТА: Први на списокот Груевски и Мијалков

Фактор - 26.11.2015

Специјалното обвинителство достави пет предмети со кои ќе почне да ја истражува аферата со прислушувањето. На списокот на специјалната јавна обвинителка, први на листата се најдоа фигури од политичкиот врв.

Меѓу првите предмети на Јанева се најде и предмет од ОЈО Куманово

Кумановски м. - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите објави дека е извршена анализа на доставените податоци од страна на ЈОРМ и изготвен е план за динамика на барање на ...

СЈО изготви план за динамика на барање на предметите

Пулс24 - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по анализата на доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија, изготви план за динамика на ...

Со кој ќе почне Катица Јанева?

еМагазин - 26.11.2015

Како што најави Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска ќе соопшти со кој премет ќе ја започне својата работа. “Што се однесува до нашето барање упатено до Јавното обвинителство на Република Македонија, потврдуваме дека од нивна страна ...

Јанева побара пет предмети, меѓу нив е и „Пуч“

Фактор - 26.11.2015

Од специјалното обвинителство соопштија дека се анализирани доставените податоци од страна на Јавното обвинителство за план и работа на предметите . Велат дека предметите ќе ги бараат во временската рамка која не надминува 15 дена меѓу две барања, ...

Јанева побарала и предмет од битолското обвинителство

Тера - 26.11.2015

Специјалното јавно обвинителство од обвинителствата во земјава ги побара првите четири предмети поврзани или кои произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори, објави Радио Слободна Европа.

Катица ги побара првите пет случаи

Вечер Прес - 26.11.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанев, поточно Специјалното јавно обвинителство ги побара првите случаи. Во продолжение интегрално го пренесуваме соопштението од ова обвинителство. Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Јанева почна да работи: Груевски, Мијалков, Јанкулоска, Јанакиески, Талески и „Пуч“ први на тапет

Локално - 26.11.2015

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти кои предмети што произлегуваат од содржината на незаконското прислушување први ги побарала од обвинителствата што досега постапуваа по нив.

ВМРО-ДПМНЕ не коментира, на СДСМ им е драго што Јанева почнала со работа

Локално - 26.11.2015

Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ, вели дека им е драго што и покрај сите опструкции, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почнала да работи. – Сите бевме свесни за опструкциите што ѝ се правеа на специјалната јавна обвинителка, само за ...

Јанева ќе почне со „пуч“, „изборни измами“, „израелска опрема“...

еМагазин - 26.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека извршена е анализа на доставените податоци од страна на Јавното обвинителство на ...

Специјалното јавно обвинителство во нови простории

Телма - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со својот тим се сместија во новите простории, објави СЈО на својата Фејсбук страница. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Јанева на семинар за „Финансиски истраги и меѓународна соработка“ во Будва

Утрински - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, вчера и завчера, учествуваше на семинарот „Финансиски истраги и меѓународна соработка“, во Будва, Црна Гора. На семинарот, кој се одржа под покровителство на Амбасадата на САД во Подгорица, се ...

Специјалното јавно обвинителство се смести во новите простории

Утрински - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со својот тим се сместија во новите простории, објави СЈО на својата Фејсбук страница. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Специјалното јавно обвинителство се смести во новите простории

Фокус - 25.11.2015

Овие фотографии беа објавени на фејсбук страната на обвинителството. Специјалното јавно обвинителство денеска на својата фејсбук страница објави фотографии од новите простории каде ќе работат специјалните јавни обвинители предводени од Катица Јанева ...

Специјалното обвинителство се всели во привремените простории

Вест - 25.11.2015

Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се наоѓаат на ул. Митрополит Теодосиј Гологанов бр.

За ЈО на Зврлевски, „Пуч“ не е случај за специјалното обвинителство

Дневник - 25.11.2015

Предметот „Пуч“ поврзан со шпионажа, во кој обвинети меѓу другите се и лидерот на СДСМ Зоран Заев и поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, не е на листата со 35 предмети што Јавното обвинителство на РМ (ЈОРМ) ~ ја достави на Kатица Јанева како ...

(ФОТО) Специјалното обвинителство се всели во новите простории

Академик - 25.11.2015

Деновиве се очекува во собраниска процедура да се најде Предлог-законот за јавно обвинителска служба подготвен од Министерството за правда за екипирање на обвинителството со стручен, истражен и административен кадар.

Каде ќе пукне првата „бомба“ на Јанева?

Правдико - 25.11.2015

Специјалното обвинителство одлучува кој предмет е приоритетен и со расчистување на каков криминал прво ќе се зафати. Деталите ќе ги соопштат в четврток. Од Обвинителството велат дека предлог законот за јавно обвинителска служба е неопходен за работа ...

СПЕЦИЈАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Јанева и обвинителите најдоа привремен дом

Телеграф - 25.11.2015

За в четврток, како што најавија, се очекува да биде соопштено со кој предмет ќе стартува работата на специјалното јавно обвинителство Катица Јанева и дванаесетте обвинители, кои ќе бидат дел од специјалното јавно обвинителство, се сместија во ...

ГАЛЕРИЈА: Специјалното јавно обвинителство во нови простории

Press24 - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со својот тим се сместија во новите простории, објави СЈО на својата Фејсбук страница. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Јанева се смести во канцелариите каде ќе се истражува криминалот од „бомбите“

А1 On - 25.11.2015

Тимот на специјалното јавно обвинителство се смести во канцелариите каде ќе се истражува криминалот од политичките „бомби“. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското ...

Јанева и нејзиниот тим се сместија во новите простории

Кајгана - 25.11.2015

Специјалната обвинителка и нејзиниот тим се сместија во новите простории. Како што е објавено на Facebook страницата на Специјалното обвинителство, просториите се наоѓаат на улица „Митрополит Теодосиј Гологанов бр.28/2-3“, односно кај Студентскиот ...

Специјалното обвинителство доби нови простории на „Гологанов“ (ФОТО)

МКД - 25.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева заедно со својот избран тим од обвинители се сместија во нови службени простории, каде ќе работат на предмети од „бомбите“. Новите простории на Специјалното обвинителство, односно Јавното обвинителство за ...

Јанева на семинар за „Финансиски истраги и меѓународна соработка“ во Будва

А1 On - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, вчера и завчера, учествуваше на семинарот „Финансиски истраги и меѓународна соработка“, во Будва, Црна Гора. На семинарот, кој се одржа под покровителство на Амбасадата на САД во Подгорица, се ...

(Фото) Катица Јанева – конечно има кров на глава сега може да работи на бомбите

Репортер - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со својот тим се сместија во новите простории, објави СЈО на својата Фејсбук страница. Новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Јанева со дел од тимот на семинар: „Финансиски истраги и меѓународна соработка“

Академик - 25.11.2015

Семинарот се одржал под покровителство на Амбасадата на САД и во Подгорица. „На семинарот се дискутираше за новата регулатива во областа на финансиските истраги, идентификацијата на сомнителните трансакции и соработката со финасиските институции, ...

Јанева и нејзиниот тим се сместија во новите простории

Макфакс - 25.11.2015

Специјалната обвинителка и нејзиниот тим се сместија во новите простории. Како што е објавено на Фејсбук страницата на Специјалното обвинителство, просториите се наоѓаат на улица „Митрополит Теодосиј Гологанов бр.28/2-3“, односно кај Студентскиот ...

Јанева и колегите се вселија во новите канцеларии (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 25.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзините 13 колеги-обвинители се вселија во новите простории на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Јанева на семинар за „Финансиски истраги и меѓународна соработка“ во Будва

Репортер - 25.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, вчера и завчера, учествуваше на семинарот „Финансиски истраги и меѓународна соработка“, во Будва, Црна Гора. На семинарот, кој се одржа под покровителство на Амбасадата на САД во Подгорица, се ...

САД ги однесоа Јанева и обвинителите на обука за „Финансиските истраги и меѓународната соработка“

Локално - 25.11.2015

Специјалното јавно обвинителство објави дека се сместиле во новите простории кои се наоѓаат на ул.Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје. Понатаму СЈО информираше дека под покровителство на амбасадата на САД во Врна Гора на 23 и 24 Ноември 2015 ...

Јанева и нејзиниот тим се сместија во новите простории

Бриф - 25.11.2015

Како што е објавено на Фејсбук страницата на Специјалното обвинителство, просториите се наоѓаат на улица „Митрополит Теодосиј Гологанов бр.28/2-3“, односно кај Студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“.

Јанева и нејзиниот тим се сместија во новите простории

Вечер Прес - 25.11.2015

Јанева веќе ги доби податоците коишто ги бараше од Јавното обвинителство за предметите коишто произлегоа од прислушуваните разговори коишто ги објавуваше опозицијата Специјалната обвинителка и нејзиниот тим се сместија во новите простории.

Што треба да се направи за Катица да се задоволи?

Вечер Прес - 25.11.2015

Специјалното обвинителство, привремено изнајмило и нови простории, бидејќи се уште не е опремен објектот во кој треба да биде сместена институцијата. Просториите под закуп се во деловната зграда пред студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу Додека ...

Специјалното јавно обвинителство доби нови простории

Република - 25.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева заедно со својот избран тим од обвинители се сместија во нови службени простории, кои се наоѓаат на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бр.28/2-3 во Скопје.

(ГАЛЕРИЈА) Новите канцеларии на Катица Јанева

еМагазин - 25.11.2015

Од Специјалното обвинителство со кое раководи Катица Јанева објавија фотографии од новите канцеларии, каде ќе работи Обвинителството, сместени во поранешните простории на Агенцијата за млади и спорт.

Можни ли се нови опструкции за законот што го бара Катица Јанева

24 Вести - 24.11.2015

Ќе биде ли ставен предлог законот за јавна обвинителска служба на првата наредна седница на Владата како што инсистира специјалната обвинителка Катица Јанева или и овој закон ќе наиде на опструкции и блокади, останува неизвесно.

Ќе има ли нови опструкции за предложениот закон на Катица Јанева!?

Репортер - 24.11.2015

Ќе биде ли ставен предлог законот за јавна обвинителска служба на првата наредна седница на Владата како што инсистира специјалната обвинителка Катица Јанева или и овој закон ќе наиде на опструкции и блокади, останува неизвесно, извор 24 вести ...

Каде ќе пукне првата „бомба“ на Јанева?

Р.С.Европа - 24.11.2015

Специјалното обвинителство одлучува кој предмет е приоритетен и со расчистување на каков криминал прво ќе се зафати. Деталите ќе ги соопштат в четврток. Од Обвинителството велат дека предлог законот за јавно обвинителска служба е неопходен за работа ...

Страната на Фејсбук на Специјалното обвинителство собра еден куп лајкови

еМагазин - 24.11.2015

Дека граѓаните имаат големи очекување од работата на Специјалното обвинителство и Катица Јанева, покажа неодамнешнатата анкета на ИРИ, но и вчерашната информација дека оваа обвинителство отвори фан страна на Фејсбук, на која ќе информира за ...

Зошто и како (ќе се) се засилува хајката против Катица Јанева: ВО СТРАВОТ СЕ ГОЛЕМИ ОЧИТЕ

СПФМ - 24.11.2015

Судски чекан. Фото: orangesparrow, 2011 „Специјалниот јавен обвинител е дел од системот на јавното обвинителство. Тој е, во крајна линија, одговорен пред Собранието, односно пред граѓаните од кои и го влече својот суверенитет.

До петок на маса првиот„Бомба“ предмет на специјалната обвинителка Јанева

Локално - 24.11.2015

Кој од предметите кои произлегуваат од прислушуваните разговори прв ќе биде на маса во Специјалното јавно обвинителство ќе се знае до крајот на неделата. Катица Јанева потврди дека ги добила податоците од Скопското Јавно обвинителство околу бројот ...

До крајот на неделата Јанева ќе одлучи кој предмет прв ќе се работи

24 Вести - 23.11.2015

Кој од предметите кои произлегуваат од прислушуваните разговори прв ќе биде на маса во Специјалното јавно обвинителство ќе се знае до крајот на неделата. Катица Јанева потврди дека ги добила податоците од Скопското Јавно обвинителство околу бројот ...

Нова блокада на специјалното обвинителство - Јанева не може да избере истражители

Вест - 23.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева сe уште не може да ги избере истражителите и административниот кадар, бидејќи сe уште не е донесен законот за јавнообвинителската служба. Без тој закон, таа не може да го екипира Обвинителството и да ги почне ...

Првите предмети за „бомбите“ ќе се објават во четврток

Алсат-М - 23.11.2015

Кои ќе бидат првите предмети од опозициските „бомби“ кои Катица Јанева ќе ги побара од Марко Зврлевски ќе се знае во четврток. Така најавија утрово од Специјалното обвинителство, откако кон крајот на минатата недела од Јавното обвинителство им го ...

СО ги анализира доставените податоци од ЈО

Телма - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

24 Вести - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денес соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и дека ги анализираат доставените податоци со цел да се утврди кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

Канал5 - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

Утрински - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Специјалното обвинителство отвори своја Фејсбук страница

Фокус - 23.11.2015

Специјалното јавно обвинителство, предводено од специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска преку соопштение ја информираше јавноста дека за поголема транспарентност отворило своја Фејсбук страница преку која ќе информира за сите свои чекори.

Специјалното обвинителство ги анализира „бомбите“

Телма - 23.11.2015

Првото седиште на специјалното обвинителство ќе биде на вториот кат на зградата пред студентскиот дом Кузман во центарот на Скопје. Тука треба да се скраси тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева и од четврток да почне со работа.

СПЕЦИЈАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Тимот на Јанева имал обука за новите предмети

Телеграф - 23.11.2015

Во соработка со Министерството за правда е изготвен и предлог-закон за јавно обвинителска служба, кој е неопходен за екипирање на обвинителството со стручен, истражен и административен кадар Специјалното јавно обвинителство го добило одговорот од ...

Јанева до четврток ќе каже кој ќе биде првиот случај на Специјалното обвинителство

МКД - 23.11.2015

Имаме Фејсбук страница на која редовно ќе бидат објавувани нашите соопштенија и ставови, а нашата мејл адреса е [email protected] . Ова е направено за да го почитуваме начелото на транспарентност и покажувајќи почит кон интересот на јавноста, ...

Специјалното обвинителство ги анализира предметите

Р.С.Европа - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш треба да се превземе.

Специјалното обвинителство утврдува кој предмет има приоритет

Кајгана - 23.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно Специјалното обвинителство ги анализира податоците што му ги достави Јавното обвинителство и утврдува кој ...

Јанева бара Владата да го одобри Предлог-законот за јавна обвинителска служба

Нова ТВ - 23.11.2015

Од 9 до 20 ноември, тимот од обвинители на Јанева беше обучувано, имајќи ја предвид природата на предметите со кои се соочува Специјалното јанво обвинителство, се вели во соопштението оттаму.

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

Репортер - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Тимот на специјалната обвинителка ќе одлучува кој од предметите има приоритет за веднаш да биде превземен

Сител - 23.11.2015

Јанева потврди дека го добила одговорот од јавното обвинителство и во тек е анализа на доставените податоци. Тимот на специјалната обвинителка ќе одлучува кој од предметите има приоритет за веднаш да биде превземен.

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

Сител - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Јанева ги анализира предметите и ќе се фокусира на итните

+инфо - 23.11.2015

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите соопшти дека ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство на Република Македонија со цел да утврди кој од ...

Специјалното обвинителство се пофали со новата фејсбук-страница

Правдико - 23.11.2015

Тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од 9 до 20 ноември годинава поминало низ повеќе обуки, информираат оттаму. „Воедно, во сорабока со Министерството за правда, подготвивме предлог-закон за јавно-обвинителска служба, кој е ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

А1 On - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

Јанева бара Владата итно да го одобри Предлог Законот за јавно обвинителска служба неопходен за екипирање на ...

Капитал - 23.11.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во соопштение до јавноста изразува надеж дека Владата на првата седница ќе го разгледа Предлог Законот за јавно обвинителска служба, по што по итна постапка ќе биде ставен на дневен ред и во Собранието и ...

Специјалното обвинителство утврдува кој предмет има приоритет

Макфакс - 23.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно Специјалното обвинителство ги анализира податоците што му ги достави Јавното обвинителство и утврдува кој ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци

МРТ - 23.11.2015

Донесен е и оперативен план за работа, се подготвуваат просториите во кои ќе биде сместено обвинителството, а како што велат од обвинителството, отвориле и Фејсбук страница за подобра комуникација...

Предлог-закон за јавно обвинителска служба за екипирање на Специјалното обвинителство доставен до Владата

Академик - 23.11.2015

„Предлог-законот е изготвен врз основа на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, со целосно искористување на компаративните искуства за ...

Јанева во четврток ќе објави кои предмети ќе имаат приоритет

Вечер Прес - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...

До крајот на неделата Јанева ќе одлучи кој предмет прв ќе се работи

Бриф - 23.11.2015

Кој од предметите кои произлегуваат од прислушуваните разговори прв ќе биде на маса во Специјалното јавно обвинителство ќе се знае до крајот на неделата. Катица Јанева потврди дека ги добила податоците од Скопското Јавно обвинителство околу бројот ...

Специјалното јавно обвинителство отвори фан страна на Фејсбук

Кумановски м. - 23.11.2015

Со цел доследно почитување на начелото на транспарентност и покажувајќи почит кон интересот на јавноста, тимот на Специјалното јавно обвинителство оформи фан страна на социјалната мрежа Фејсбук, каде, како што информираат, редовно ќе бидат ...

Специјалното обвинителство на Јанева уште се обучува и сместува

Локално - 23.11.2015

По изборот на јавните обвинители во тимот, веднаш се започна со спроведување на обуки, а имајќи ја предвид природата на предметите со кои се соочува ова Јавно обвинителство. Обуките се спроведуваа во периодот од 09.11.2015 година до 20.11.2015 ...

Јанева бара Владата да го одобри Законот за јавна обвинителска служба

Канал 77 - 23.11.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева преку соопштение до јавноста изразува надеж дека Владата на првата седница ќе го разгледа Предлог Законот за јавно обвинителска служба, по што по итна постапка ќе биде ставен на дневен ред и во ...

Специјалното обвинителство утврдува кој предмет има приоритет

Точка - 23.11.2015

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, односно Специјалното обвинителство ги анализира податоците што му ги достави Јавното обвинителство и утврдува кој ...

Како да ја контактирате Катица Јанева?

еМагазин - 23.11.2015

Официјалните постории на Специјалното обвинителство, со кое раководи Катица Јанева, додека да се префрли во просториите на Агенцијата за млади и спорт остануваат во Министерството за правда (ул.Димитрие Чуповски бр.9, Скопје), па оваа адреса е за ...

Јанева ќе не информира на Фејсбук

еМагазин - 23.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева во соопштение до медиумите информира на што моментално се работи. Ви го пренесуваме целото соопштение. “По изборот на јавните обвинители во тимот, веднаш се започна со спроведување на обуки, а имајќи ја предвид ...

Јанева спрема Закон за јавно обвинителска служба, за работата ќе информира и на Фејсбук страница

Фактор - 23.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева преку соопштение до медиумите информира за текот на работата која ја извршува. Таа соопшти дека е изготвен Предлог Закон за јавно обвинителска служба, кој е неопходен за екипирање на обвинителството со стручен, ...

Специјалното обвинителство ги анализира доставените податоци од Јавното обвинителство

Lider - 23.11.2015

Од Специјалното јавно обвинителство денеска соопштија дека Јавното обвинителство на Република Македонија им доставило одговор на нивното барање и оти ги анализираат доставените податоци со цел да утврдуват кој од предметите има приоритет и веднаш ...