TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никола Груевски: „Владата ќе ја опоменуваме за сите грешки“

А1 - 25.05.2003

Никола Груевски (33) денеска беше избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски, по образование економист, е актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Македонија. Партијата го презентираше за прв пат по победата на парламентарните избори во 1998 година, именувајќи го за министер за ...

Никола Груевски го презеде кормилото на ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 25.05.2003

Никола Груевски (33), досегашниот потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, денеска беше избран за нов лидер на партијата по тајното гласање на редовниот конгрес на оваа партија, што во изминатите два дена се одржа во Охрид. Груевски, од 289 делегати кои гласаа освоил 220 гласа, додека неговиот противкандидат, ...

12-ти конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 24.05.2003

Околу 290 делегати на ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре во Охрид во Домот на културата „Григор Прличев“ го одржуваат 12-от конгрес. Љубчо Георгиевски заминува, а новиот партиски лидер, Марјан Ѓорчев или Никола Груевски, ќе биде идниот премиер, порача лидерот во оставка.

ВМРО-ДПМНЕ избира лидер меѓу Никола Груевски и Марјан Ѓорчев

Утрински - 24.05.2003

Денеска почнува дводневниот Конгрес на поранешната владејачка партија Соња Крамарска Денеска и утре во Охрид се одржува Конгрес на поранешната владејачка партија а сега водечка партија на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ. Централно место на Конгресот зазема изборот на нов лидер на партијата.

Груевски сигурен во победа, Ѓорчев очекува делегатите да се премислат

Дневник - 24.05.2003

денеска КОНГРЕС НА ВМРО-ДПМНЕ Ако не го изберат за лидер, Марјан Ѓорчев нема да остане партиски потпретседател Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е убеден дека на партискиот конгрес што почнува денеска во Охрид ќе освои доволно делегатски гласови за да го изберат за претседател, дознава ...

Утре партискиот конгрес на ВМРО ДПМНЕ ќе избира нов лидер

А1 - 23.05.2003

Марјан Ѓорчев и денешниот, последен ден пред партискиот конгрес го помина во собранискиот кабинет, од каде што ја водеше лидерската кампања. Неговиот ривал Никола Груевски беше во седиштето на ВМРО ДПМНЕ, во друштво на лидерот на заминување Љубчо Георгиевски и на другите членови на извршниот ...

Трајковски е поканет на конгрес от на ВМРО-ДПМНЕ, но нема да присуствува

Утрински - 23.05.2003

Пред утрешниот партиски собир на опозицијата во Охрид Претседателот Борис Трајковски, како што соопшти вчера неговиот портпарол Борјан Јовановски, добил покана да присуствува на утрешниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, но нема да оди поради презафатеност со други обврски.

Никој не ја кани Доста Димовска на конгресот

Дневник - 23.05.2003

ПРЕТКОНГРЕСНА СЕЛЕКЦИЈА ВО ВМРО-ДПМНЕ Борис Трајковски добил покана, но нема да присуствува на конгресот, затоа што службено престојува во странство Бившата потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска не е поканета да присуствува на партискиот конгрес ниту како гостин, ниту како поранешен ...

ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 23.05.2003

Колумна - Ганка Самоиловска Цветанова На оние што деновиве интензивно праќаат пораки дека доколку едната опција, односно помладиот кандидат, дојде на челната позиција во ВМРО-ДПМНЕ, ќе бидат напуштени основните начела и постулати на партијата, овојпат јас би им одговорила: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане ...

Кај Груевски за Доста нема место

Вест - 22.05.2003

ПРЕДКОНГРЕСНИ МАНЕВРИ ВО ВМРО-ДПМНЕ За Доста Димовска нема место во тимот на Никола Груевски доколку на престојниот конгрес во Охрид биде избран за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дознаваме од партиски извори. Груевски во разговорите со дипломатите, како што дознаваме им рекол дека за Доста не е во ...

Груевски прави тим без Доста Димовска

Утрински - 22.05.2003

Финишира лидерската трка во ВМРО-ДПМНЕ Лидерската трка во ВМРО-ДПМНЕ финишира пред одржувањето на Конгресот задутре и в недела во Охрид. Најновите шпекулации се дека покрај силната агитација на теренот од страна на лобистите на двајцата кандидати Груевски и Ѓорчев, доколку победи во новиот тим на ...

Потребно е јасно профилирање на десницата во Македонија

Утрински - 22.05.2003

Марјан Ѓорчев, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Соња Крамарска Господине Ѓорчев, што е тоа што недостасуваше во раководењето со ВМРО-ДПМНЕ, а што Вие, доколку бидете избран за лидер, ќе промените во начинот на водењето на партијата? - Она што мислам дека досега беше недостиг во водењето и ...

ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал да му се спротивстави на СДСМ

Утрински - 22.05.2003

Никола Груевски, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Соња Крамарска Господине Груевски, што е тоа што досега недостасуваше во раководењето на ВМРО-ДПМНЕ и што Вие, доколку бидете избран за лидер, ќе промените во начинот на водењето на партијата? -Не би рекол дека досега многу нешта му ...

Во тимот на Груевски нема место за Димовска

Дневник - 22.05.2003

ЛИДЕРСКА ТРКА ВО ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, не планира да ја вклучи поранешната партиска потпретседателка Доста Димовска во партиското раководство, ниту планира да ја предложи за потпретседател, дознава "Дневник" од партиски извори.

Груевски и Ѓорчев во мртва трка за лидер?!

Утрински - 20.05.2003

Уште неколку дена до изборот на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ веќе го одреди составот на Изборната комисија за изборот на лидер што ќе се одржи на вториот ден на партискиот конгрес, на 25 мај во Охрид. Претседател на Комисијата ќе биде Љупчо Балкоски, човек на досегашниот лидер Георгиевски, а ...

Груевски почнува со 134, а Ѓорчев со 42 потписи

Дневник - 20.05.2003

ПРИВРШУВА ИЗБОРНАТА ТРКА ВО ВМРО-ДПМНЕ За избор на новиот лидер во првиот круг на гласање потребни се гласови на 151 делегат на конгресот Кандидатурата на потпретседателот Никола Груевски за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ е поткрепена со 134 потписи на делегати на претстојниот партиски конгрес што ...

Пратеникот Тасев предводник на лоби-групата за Ѓорчев

Утрински - 19.05.2003

ВМРО-ДПМНЕ КАВАДАРЦИ - ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Кавадарци избра девет делегати за конгресот на партијата идниот викенд.. Делегатите од Кавадарци, како што вели претседателот на ОК и пратеник во парламентот, Орданчо Тасев, безрезервна поддршка ќе му дадат на нивниот сограѓанин потпретседателот на ...

Георгиевски ќе биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 19.05.2003

Најголемата опозициска партија се подготвува за конгресот Досегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, на претстојниот партиски конгрес ќе биде прогласен за почесен претседател на партијата. Ова е заклучок на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ кој, на петочната седница, расправаше за ...

Љубчо Георгиевски почесен претседател, Груевски и Ѓорчев во лидерската трка

Дневник - 19.05.2003

И ОФИЦИЈАЛНО Љубчо Георгиевски, еден од основачите и долгогодишен лидер на ВМРО ДПМНЕ, на претстојниот конгрес ќе поднесе неотповиклива оставка и ќе биде избран за почесен претседател на партијата. Никола Груевски и Марјан Ѓорчев и официјално се кандидати за нов лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Стоп за автократијата во ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 19.05.2003

МАРЈАН ЃОРЧЕВ, КАНДИДАТ ЗА ЛИДЕР НА НАЈМОЌНАТА ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА Новите идеи на Љубчо Георгиевски немаат реална подлога во партиските ставови и со нив мислам дека никој, па ниту ВМРО-ДПМНЕ, не треба да се оптоварува, вели Марјан Ѓорчев Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Марјан Ѓорчев влегува во трката ...