TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Достоинство бара да не доцнат инвалидските пензии

А1 - 01.11.2009

Воените инвалиди од 2001-ва останале без своите пензии. За првпат тие што ги земаат парите преку пошта, веќе 30 дена чекаат на парите.

Селмани: Еднакви права на борците на ОНА со бранителите

А1 - 01.11.2009

Претседателот на Нова демократија Имер Селмани бара еднаков третман на борците на ОНА со бранителите. Вели дека тоа го предвидува Охридскиот рамковен договор.

Селмани бара поголема транспарентност околу статусот на ветераните од 2001

Алсат-М - 01.11.2009

Не стивнуваат реакциите во врска со најавите за решавање на статусот на борците на ОНА . Имер Селмани лидер на НД денеска повика да се стави крај на ова ...

Адеми: Законите може да претрпат измени за да се најде решение за борците на ОНА

Канал5 - 01.11.2009

Постоечките закони ќе претрпат измени за да можат борците на ОНА да добијат пензии. Ваква можност најави вицепремиерот за исполнување на рамковниот договор ...

Конфликтни решенија

Дневник - 01.11.2009

Се потврди дека историјата се повторува - еднаш како трагедија, другпат како фарса. Трагедијата беше во 2001 година, фарсата сега.

Ни отидоа чедата, а сега и достоинството

Дневник - 01.11.2009

Неправедно е државата да бара да ги вратиме парите, а истовремено да ветува пензии за ОНА, велат семејствата на загинатите кај Вејце Кај децата ни легнаа ...

Ангелов: Јанкуловска да не бега од одговорност

Алфа - 01.11.2009

Вчерашната изјава на министерката Јанкуловска со која таа се обиде одговорноста за кривичните пријави што МВР ги поднесе на некои од бранителите и нивните ...

Решение на проблемот со бранителите преку соодветна процедура

Вечер Прес - 01.11.2009

Владата е заинтересирана за изнаоѓање одржливо и трајно решение за проблемот со бранителите од конфликтот во 2001 година, но тоа да биде спроведено преку ...

Бенефиции за 200 семејства на борците на ОНА

А1 - 31.10.2009

Околу 200 семејства на загинати и инвалиди од конфликтот, припадници на ОНА ќе добијат бенефиции до крајот на годинава.

Македонија - „Достоинство“ го обвини Груевски за предавство

Време - 31.10.2009

Бесплатно образование за децата на припадниците на ОНА, кои загинаа во конфликтот во 2001 година, и помош при лекувањето на инвалидите во домашните или во ...

Се токмат 200 пензии за ОНА

Дневник - 31.10.2009

Коалициските партнери допрва ќе ги договараат пензиите, кои треба да бидат во висина на една просечна плата Државата ќе обезбедува околу 200 пензии за ...

Јанкуловска: Предметите за бранителите се во рацете на државниот правобранител

Канал5 - 31.10.2009

Министерката за внатрешни работи уште еднаш се прогласи како ненадлежна да ги повлече решенијата со кои семејствата на загинатите бранители треба да ги вратат ...

"Министерке, од што се плашите, криете ли нешто" ?

Телма - 31.10.2009

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска од Охрид реагираше на обвинувањата на здружението “ Достоинство ” дека МВР повеќе размислува за ...

Јанкуловска: Решение за проблемот со бранителите, но преку соодветна правна процедура

Канал5 - 31.10.2009

Владата на Република Македонија е заинтересирана за изнајдување одржливо и трајно решение за проблемот со бранителите од конфликтот во 2001 година, но тоа да ...

Нема посебен закон за пензиите на борците од ОНА

Утрински - 31.10.2009

„Околу обезбедувањето пензии за припадниците на поранешната ОНА, постои конзистентен став оти тоа прашање може да се решава само преку постојните закони“, ...

Решение за проблемот со бранителите, но преку соодветна правна процедура

Сител - 31.10.2009

Владата на Република Македонија е заинтересирана за изнајдување одржливо и трајно решение за проблемот со бранителите од конфликтот во 2001 година, но тоа да ...

Решение за проблемот со бранителите, но преку соодветна правна процедура

МРТ - 31.10.2009

Владата на Република Македонија е заинтересирана за изнајдување одржливо и трајно решение за проблемот со бранителите од конфликтот во 2001 година, но тоа да ...

Прашањето за припадницте на ОНА ќе се решава во постоечкиот систем

Канал5 - 30.10.2009

- Пред неколку години се бараше специјален закон за борците на т.н. ОНА, со специјални привилегии за нив, дури се бараше изедначување на нивните права со ...

Се бара повлекување на тужбите против воените инвалиди

Утрински - 30.10.2009

Здружението на бранителите „Достоинство“ вчера ја повика министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, да го примени член 205 од Законот за облигација ...

Македонија - Јанкуловска да ги повлече тужбите за бранителите

Време - 30.10.2009

Тони Ангеловски Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да престане да ја лаже јавноста, да го примени членот 205 од Законот за облигација и да ги ...

Достоинство: Премиерот Груевски изврши предавство

Алфа - 30.10.2009

Премиерот Груевски изврши предавство, обвинуваат од здруженијата на бранителите Достоинство, откако утрово премиерот од Хаг потврди дека се бара решение за ...

Реакција на Јанкулоска во врска со изјавата на „Достоинство“

Кирилица - 30.10.2009

МВР и Владата остануваат отворени за изнаоѓање одржливо решение за нивно обештетување Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во писмената ...

ВМРО-НП: Да не се изедначуваат бранителите со ветераните на ОНА

Нетпрес - 30.10.2009

ВМРО – Народна партија упати повик до надлежните државни институции да ги повлечат тужбите против бранителите.

Јанкулоска по втор пат се "допишува" со Здружението “Достоинство”

Inpress - 30.10.2009

Скопје, 30. октомври (ИНПРЕС) Како Министер за внатрешни работи и како граѓанин, најостро ја осудувам секоја злоупотреба на судбините на бранителите на ...

ВМРО-НП: Да се повлечат тужбите против бранителите

Форум - 30.10.2009

„Ги повикуваме државните институции и органи итно да најдат механизам и начин да ги повлечат сите тужби поднесени против бранителите и воените инвалиди од 2001 ...

Пензиите за ОНА ги вознемирија семејствата на бранителите

А1 - 29.10.2009

Предавнички е потегот на државата да бара пари од семејствата на луѓето кои загинаа за нејзина одбрана, порачуваат сопругите и децата на загинатите кај Вејце.

Ахмети го потврди договорот за правата на борците на ОНА

Утрински - 29.10.2009

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, вчера по средбата со американскиот амбасадор Филип Рикер, потврди дека со премиерот Никола Груевски имаат договор до ...

Пензии за ОНА - тужби за бранителите

Канал5 - 29.10.2009

Министерката за внатрешни Јанкуловска да не се крие зад правобранителството и да ги повлече тужбите против бранителите и семејствата на загинатите од 2001та, ...

Ангелов: МВР да ги повлече тужбите

Дневник - 29.10.2009

Тужбите за враќање на отштетата од конфликтот во 2001 година доаѓаат од МВР и само тоа може да ги повлече, тврди здружението „Достоинство“, кое таков одговор ...

Македонија - ДУИ ги лаже ветераните

Време - 29.10.2009

Ветераните од ОНА нема да добијат пензии од државата, како што најави министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами, информира вчера на конференција за ...

“Достоинство“: Изјавата на Јанкуловска полна со невистини и лицемерие

Нетпрес - 29.10.2009

“Достоинство“ остро реагира на вчерашната писмена изјава на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која според нив содржи многу невистини и ...

Реакција на Јанкулоска за тврдењата на „Достоинство”

Кирилица - 29.10.2009

Лично сметам дека е исклучително значајно државата да покаже грижа и да им оддаде признание на овие луѓе Како министер за внатрешни работи и како граѓанин ...

„Достоинство“ бара повлекување на тужбите против воените инвалиди и семејствата на загинатите

Сител - 29.10.2009

Здружението на бранителите „Достоинство“ денеска ја повика министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да го примени членот 205 од Законот за ...

Бранителите реагираат – клучот е кај МВР

Р.С.Европа - 29.10.2009

Здружението на бранители Достоинство реагира на вчерашните тврдења на Министерството за внатрешни работи дека не може да ја повлече тужбата со која се бара ...

„Достоинство“ ја демантираше Јанкулоска

Кирилица - 29.10.2009

Би ги повикал македонските политичари да се огледаат на албанските политичари и да научат од нив како се бранат сопствените борци Здружението на бранителите ...

Министерот Бајрами лаже, Владата не договорила пензии за ОНА

Н.Македонија - 29.10.2009

Изјавата на Џељаљ Бајрами, министерот за труд и социјална политика, дека Владата ќе им додели пензии на ветераните на ОНА не е точна и е резултат на ...

„Пензии за ОНА, но од државата која ги мобилизирала“

А1 - 28.10.2009

Наместо да ги обесштети бранителите што војуваа за државата, МВР не престанува со нивниот прогон.

"Достоинство" - вчудовидени сме од односот на мвр

Телма - 28.10.2009

Дејан Ристовски Додека Владата утврдува како да ги обештети припадниците на ОНА кои учествуваа во воениот конфликт во 2001 година, Министерството за внатрешни ...

МВР ги бара парите за загинатите кај Вејце

Дневник - 28.10.2009

МВР поднело тужби со кои ги бара парите за обесштетување од семејствата на загинатите полицајци и воениот инвалид од заседата кај шарпланинското село Вејце во ...

МВР бара семејствата на загинатите кај Вејце да ја вратат отштетата

Канал5 - 28.10.2009

На списокот тужби на МВР против бранителите на ред стигнаа и семејствата на загинатите кај Вејце.

Здруженијата и партиите разединети околу статусот на борците на ОНА

Алсат-М - 28.10.2009

Потребен е сериозен пристап, а не политички изјави- со ваква порака се огласи Здружението на воените ветерани на ОНА, чиј претседател е Бесим Хода, по најавите ...

Повлекување на тужбите против воените инвалиди и семејствата на загинатите бранители кај Вејце

Сител - 28.10.2009

Изјавата на министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами за пензиите на ветераните од ОНА не е точна и е резултат на политичката пресметка која се ...

Достоинство“: Државата да ги повлече тужбите против бранителите

Макфакс - 28.10.2009

Скопје / 28.10.09 / 14:15 Повлекување на тужбите против семејствата на загинатите бранители од војната во 2001 година, побара денеска здружението „Достоинство“.

Изјавата на Бајрами неточна, Јанкуловска да ги повлече тужбите

Нетпрес - 28.10.2009

“Достоинство“ ја оцени како неточна изјавата на министерот за труд и социјална политика од редовите од ДУИ, Џељаљ Бајрами, дека во Владата не било договорено ...

„Достoинство“ демантира некаков владин договор за пензии за ОНА

Кирилица - 28.10.2009

Тие немаат против да бидат обештетени воените инвалиди и семејствата на загинатите ветерани на ОНА, но тоа обештетување никако не смее да го направи државата ...

Повлекување на тужбите против воените инвалиди и семејствата на загинатите бранители кај Вејце

Кајгана - 28.10.2009

Изјавата на министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами за пензиите на ветераните од ОНА не е точна и е резултат на политичката пресметка која се ...

Јанкулоска реагираше по изјавата на здружението „ Достоинство”

Inpress - 28.10.2009

Скопје, 28. октомври (ИНПРЕС) Како министер за внатрешни работи и како граѓанин на Република Македонија најдлабоко ги почитувам сите оние кои застанаа во ...

Додека бранителите враќаат, ОНА бара пари од државата

Алфа - 28.10.2009

МВР поднесе нови тужби против семејства на загинати бранители од Битола во конфликната 2001.Од нив бара да ги вратат парите кои државата им ги даде како ...

„Достоинство“: Државата да ги повлече тужбите против бранителите

Форум - 28.10.2009

Повлекување на тужбите против семејствата на загинатите бранители од војната во 2001 година, побара денеска здружението „Достоинство“ „Ја повикуваме ...

Обесштетување за борците на ОНА?

Р.С.Европа - 28.10.2009

Министерот за труд и социјала Џелал Бајрами изјави дека се започнати преговорите за ВМРО ДПМНЕ за обесштетување на припадниците на ОНА.

Нова демократија сака разрешница за статусот на борците на ОНА

Форум - 28.10.2009

Нова демократија ќе ја поддржи владејачката ДУИ во намерата да се реши социјалното прашање на семејствата на загинатите и воените инвалиди, прпадници на ОНА, ...

МВР да ги повлече тужбите против бранителите

Вечер Прес - 28.10.2009

Здружението на бранители од 2001 година "Достоинство" вчера од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска побара повлекување на сите тужби кои МВР ги ...

ДПА: Борците од 2001 ДУИ ги направи жртви на сообраќајка

Н.Македонија - 28.10.2009

Наместо да подготви закон за статусот на учесниците во конфликтот во 2001 година, ДУИ ги изманипулира луѓето преку решение во веќе постоен закон, реагираше ...

Ќе се обесштетат ли учесниците во конфликтот?

А1 - 27.10.2009

Не смее да се изедначат тие што ја бранеа и тие што ја напаѓаа државата. Од Здружението на македонските бранители Достоинство, најавуваат дека ќе се ...

Македонија - Пензиите во пакет наместо во закон

Време - 27.10.2009

Министерот за труд и за социјална политика, Џелал Бајрами, вчера потврди дека до крајот на годината ќе се реши статусот на поранешните членови на ОНА.

Решение за борците на ОНА но не и за бранителите?

Утрински - 27.10.2009

До крајот на годинава ќе се реши статусот на поранешните борци на ОНА и ќе се решат нивните пензии.

ДПА: ДУИ манипулира со статусот на борците

Inpress - 27.10.2009

Тетово, 27. октомври (ИНПРЕС) ДУИ манипулира со статусот на борците, обвинија денеска од Демократската партија на Албанците.

До крајот на годинава решение за инвалидите на ОНА

Н.Македонија - 27.10.2009

Прашањето за пензиите за поранешните членови на ОНА и обесштетувањето на семејствата на загинатите припадници и инвалидите, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе го затворат до ...

До крајот на 2009 решение за инвалидите на ОНА

А1 - 26.10.2009

Горливиот проблем - пензии за поранешните членови на ОНА, обесштетување на семејствата на загинатите припадници и инвалидите, коалициските партнери ќе го ...

Министерот Бајрами потврди за пензиите за ОНА

Дневник - 26.10.2009

Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами вчера и официјално ја потврди информацијата на „Дневник“ дека Владата до Нова година ќе го реши и ...

Се подготвува решение за инвалидите на ОНА

Алсат-М - 26.10.2009

Правниот статус на поранешните борци на ОНА ќе се реши до крајот на годинава, најавуваат од ДУИ.

Борците на ОНА до Нова година со пензија?

Форум - 26.10.2009

До крајот на годината ќе се најде решение на статусот на поранешните членови на ОНА, како и за обештетување на семејствата на загинатите, најави денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги договараат пензиите за ОНА

Алфа - 26.10.2009

Никола Груевски и Али Ахмети работат на исполнување на уште една точка од нивниот мајски договор - правата на борците на ОНА и нивните семејства.

СДСМ за договорот ВМРО ДПМНЕ - ДУИ за обештетување на борците на ОНА

Inpress - 26.10.2009

Скопје, 26. октомври (ИНПРЕС) Уште еднаш се потврдува дека Груевски не ја говори вистината. Тој демантираше дека некогаш ќе направи коалиција со ДУИ, негираше ...

СДСМ: Политички пазарења за обештетување на борците на ОНА

Нетпрес - 26.10.2009

Социјалдемократите во врска со договорот на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ за обештетување на борците на ОНА, прашуваат дали со решавањето на нивниот статус, Владата ќе го ...

Борците на ОНА од Нова година пензионери

Вечер Прес - 26.10.2009

Решението ќе се бара во рамките на постоечките закони од социјалната сфера. Министерот Џелал Бајрами изјави дека со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ се ...