TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Индепендент он сандеј“: Блер ќе се повлече во јули 2007-ма

А1 - 14.05.2006

Лондонскиот неделник „Индепендент он сандеј“ тврди дека британскиот премиер Тони Блер одлучил да се повлече од лидерската функција во Лабуристицката партија и од Даунинг стрит 10 во јули 2007 година, за да му овозможи доволно време на својот наследник да се подготви за следните парламентарни ...

Индепендент од Сандеј: Тони Блер ќе се повлече од лидерската позиција во јули 2007 година

Канал5 - 14.05.2006

Лондонскиот неделник Индепендент он сандеј тврди дека британскиот премиер Тони Блер одлучил да се повлече од лидерската функција во Лабуристицката партија и од Даунинг стрит 10 во јули 2007 година, за да му овозможи доволно време на својот наследник да се подготви за следните парламентарни избори, ...

Британците се помалку му веруваат на Блер

А1 - 12.05.2006

Британците повеќе не веруваат дека премиерот Тони Блер може да ја подобри економијата во земјата, стои во истражувањето објавено денеска. 57% од Британците не веруваат дека владата може да го подобри работењето на социјалните служби, здравството, како и системот на образованието.

Премиерски "удар° во Форин офис

Утрински - 12.05.2006

По промената на врвот во британското Министерство за надворешни работи Според Блер, секоја владина реконструкција е право на премиерот Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Сите оние во британската политичка јавност и во медиумите кои бараа остра реакција на Даунинг стрит 10 и сменување на ...

Левичарски заговор меѓу владејачките лабуристи

Утрински - 10.05.2006

По поразот на партијата на британскиот премиер на локалните избори Група лабуристички пратеници напишале писмо во кое се бара Блер да го соопшти датумот на повлекувањето од лидерската и од премиерската функција до почетокот на летните одмори во парламентот ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ...

Поддршката за лабуристите најниска во последниве 14 години

А1 - 09.05.2006

Поддршката за Лабуристичката партија на Тони Блер е на најниско ниво во последниве 14 години, покажува најновото истражување на јавното мисленје што го изврши весникот Тајмс, јави дописникот на МИА од Лондон. Анкетата што ја изврши агенцијата Популис во времето меѓу 5 и 7 мај, веднаш по делумните ...

Бунт против Блер кај лабуристите

Вест - 09.05.2006

ЛОНДОН, 9 мај (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер вчера ги отфрли повиците од неговата партија да го одреди датумот за негово заминување од функцијата, велејќи дека таков потег ќе ја парализира владата. Блер со намера да го смири незадоволството во својата Лабуристичка партија околу неговото ...

Блер за три месеци мора да каже кога ќе се повлече

Вечер Прес - 09.05.2006

Пратениците од лабуристичка партија ќе му постават на Тони Блер, рок од три месеци до кога ќе мора да направи конечен план за негово заминување од Даунинг стрит 10. Тие дури се подготвени да го објават и писмото што го потпишале над 50 пратеници и поранешни министри, а го повикуваат Националниот ...

Се повеќе лабуристи бараат Блер да замине од власта

А1 - 08.05.2006

По лошите резултати на локалните избори минатата недела, при кои конзервативците освоија вкупно 316 места, главно за сметка на лабуристите, се повеќе пратеници од Лабуристичката партија инсистираат британскиот премиер Тони Блер да го именува датумот на неговото заминување од власт.

Блер и Меркел најдобро платени политичари во Европа

Вест - 08.05.2006

Берлин, 8 мај - Британскиот премиер Тони Блер и германскиот канцелар Ангела Меркел се најдобро платените лидери во Европа. Нивната годишна заработувачка, според истражувањето на консултантската фирма за менаџмент Хас Гроуп, изнесува над 260 илјади евра.

Длабока поделба меѓу лабуристичките пратеници околу политичката судбина на Тони Блер

Канал5 - 08.05.2006

Пратениците на британската лабуристичка партија се длабоко поделени околу политичката судбина на својот партиски лидер и премиер Тони Блер, покажува едно истражување што го спроведе Би-Би-Си по откривањето на “тајното писмо” со кое дел од пратеничката група на владејачката партија бара тој да го ...

Блер и Меркел со најдлабок џеб

Вечер Прес - 08.05.2006

Британскиот премиер Тони Блер и германскиот канцелар Ангела Меркел се најдобро платените лидери во Европа, со оглед на тоа дека секој од нив заработува над 260 илјади евра годишно, се наведува во истражувањето на консултантската фирма за менаџмент Хаѕ Гроуп, кое беше објавено во германското ...