TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фергусон: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

24 Вести - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Утрински - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури, Дарен Вилсон, кој уби црн тинејџер, што пак доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Полицаецот кој го уби црното момче во Фергусон даде отказ, се крие во страв за својот живот

Канал5 - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон кој го застрела тинејџерот Мајкл Браун и предизвика масовни протести во земјата, повеќе не е дел од полицијата. Од убиството на Браун на 9 август тој бил на отсуство, а сега заминува од полицијата поради огорченоста ...

Вилсон поднесе оставка, во Фергусон с` уште се бараат реформи

Дневник - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури, Дарен Вилсон, кој го застрела црниот тинејџер Мајкл Браун и предизвика немири во Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата, пренесоа американските медиуми . Вилсон беше на отсуство уште од убиството на Браун на 9 ...

Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Курир - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата, пренесува МИА. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Македонски манифест: Вашингтон да преземе одлучни мерки за потпишување рамковен договор за да се стави крај на расизмот ...

МКД - 30.11.2014

Со особено внимание и голема загриженост ги следиме настаните во Фергусон, САД и ги повикува сите инволвирани страни на одговорно и разумно однесување, како и на итно почнување дијалог во институциите на системот.

Фергусон: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Алфа - 30.11.2014

- Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе ...

Случај Фергусон: Полицаецот кој го застрела тинејџерот Вилсон поднесе оставка

Нова ТВ - 30.11.2014

Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор. Неговата отставка ја најави во петокот неговиот адвокат Нил Брунтрагер. Адвокатот изјави дека одлуката за заминување од полицијата стапува на сила веднаш.

Фергусон: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Сител - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Фергусон: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

А1 On - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Во САД почна седумдневниот марш за Мајкл

Press24 - 30.11.2014

Националната асоцијација за подобрување на положбата на обоените лица (НААЦП) е организатор на „Патот за правда“ долг 192 километри, од предградието на Фергусон, Сент Луис, каде што е убиен Браун, до Џеферсон Сити, престолнината на државата Мисури.

Полицаецот од Фергусон ја напушти полицијата

+инфо - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, даде отказ и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Македонски манифест бара САД да направат рамковен договор поради Фергусон

+инфо - 30.11.2014

Македонски манифест со особено внимание и голема загриженост, како што вели, ги следи настаните во Фергусон, САД, и ги повикува сите инволвирани страни на одговорно и разумно однесување, како и на итно отпочнување дијалог во институциите на системот.

Во САД почна седумдневниот марш за Мајкл Браун (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.11.2014

Американските активисти за граѓански права вчера тргнаа на седумдневен марш барајќи сеопфатна реформа на полицијата и осудувајќи ја одлуката на американската голема порота да не се покрене обвинение против белецот-полицаец што го уби невооружениот ...

Белиот полицаец кој уби црн тинејџер даде отказ

Макфакс - 30.11.2014

Белиот 28-годишен полициски службеник Дарен Вилсон кој во август во гратчето Фергусон го уби 18-годишниот црн тинејџер Мајкл Браун, за кој се тврди дека бил невооружен, откако во понеделникот од големата порота на сојузната американски држава Мисури ...

Фергусон: Вилсон ја напушти полицијата

МРТ - 30.11.2014

Во меѓувреме во Фергусон проддолжуваат протестите, додека активистите за човекови прва почнаа седумдневен марш за реформи во полицијата... Најпопуларниот полицаец Дарен Вилсон, чија што пресуда предизвика бран протести и немири во САД, даде оставка ...

ФЕРГУСОН: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка (ВИДЕО)

Телеграф - 30.11.2014

Адвокатот Брунтрагер изјави за Си-Ен-Ен дека Вилсон, кој тврди дека има чиста совест, едноставно не може да се врати во полиција со оглед на реакциите во јавноста за случајот Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон , што уби црн тинејџер и што доведе до ...

Фергусон: Полицаецот што застрела момче даде отказ

Република - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

ФЕРГУСОН: Полицаецот даде отказ, седмодневен марш за убиениот

Фактор - 30.11.2014

Полицаецот од Мисурин Дарен Вилсон кој го убил црниот тинејџер и предизвикал немири во градот Фергусон дал отказ и ја напуштил полицијата. Вилсон бил на одсуство од инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август, пренесува АП.

Полицаецот од Фергусон поднесе оставка

Либертас - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Полицаецот кој застрела црномуресто момче поднесе оставка

Sky - 30.11.2014

Дарен Вилсон, полицаецот од Мисури, што уби црн тинејџер поднесе оставка, а неговиот адокат изјави дека одлуката за заминување од полицијата стапува на сила веднаш. На 9 август Вилсон го застрела невооруженото 18-годишно момче Мајкл Браун, по што ...

Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Вечер Прес - 30.11.2014

Дарен Вилсон Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, кој уби црн тинејџер и чиешто дело доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Македонски манифест “се сметаат дека се меѓународен фактор”-бараат САД да направат рамковен договор поради Фергусон

Локално - 30.11.2014

Македонски манифест со особено внимание и голема загриженост, како што вели, ги следи настаните во Фергусон, САД, и ги повикува сите инволвирани страни на одговорно и разумно однесување, како и на итно отпочнување дијалог во институциите на системот.

Демонстрантите од Фергусон тргнаа на 200 km “Марш за правда” (Видео)

Локално - 30.11.2014

Околу 100 луѓе ќе учествуваат во протестен марш, што започнува денеска во американскиот град Фергусон, Мисури и ќе заврши во административен центар на државата – Џеферсон Сити. Учесниците во него протестираат против одлуката на судот да не се ...

Белиот полицаец кој го застрела црнецот Мајкл Браун, даде отказ

Локално - 30.11.2014

Белиот полицаец кој уби невооружениот 18-годишен црнец Мајкл Браун во град Фергусон, Мисури, во август, дал отказ од локалната полициска станица, објави АП. Тоа се случува речиси 4 месеци по инцидентот, кој предизвика масовни протести во ова ...

Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Н.Македонија - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, кој уби тинејџер, што доведе до немири во американскиот град Фергусон поднесе оставка и ја напушти полицијата Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Фергусон: Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Lider - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Полицаецот Дарен Вилсон поднесе оставка

Идивиди - 30.11.2014

Полицаецот од Мисури Дарен Вилсон, што уби црн тинејџер и што доведе до немири во градот Фергусон, поднесе оставка и ја напушти полицијата. Вилсон по инцидентот и убиството на Мајкл Браун на 9 август годинава беше на одмор.

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

Алсат-М - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

ФОТО: Фергусон се` уште протестира, уапсени 15 лица

Утрински - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела невооружено афрамериканско момче.

Уапсени уште 15 демонстранти во Фергусон

24 Вести - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Полицаецот Вилсон од Фергусон ја врати значката

Нетпрес - 29.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. -Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

Алфа - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

А1 On - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

Сител - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

САД: Нови протести во Фергусон, петнаесетина уапсени

Макфакс - 29.11.2014

Полицијата уапсила петнаесетина лица во петокот во гратчето Фергусон, предградие на Сент Луис во сојузната држава Мисури, во текот на новите протести организирани откако во понеделникот големата порота донесе одлука да не подигнува обвинение против ...

Во Фергусон уапсени уште 15 демонстранти

Телеграф - 29.11.2014

Иако протестите поминале мирно и во нив учествувале околу стотина лица, апсењата се изведени кога насобраните луѓе одбиле да се разотидат откако полицијата тоа го побарала од нив Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на ...

Во Фергусон уапсени уште 15 демонстранти

+инфо - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти, за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец кој во август застрела младо афромериканско невооружено момче.

Уште 15 демонстранти уапсени во Фергусон

Нетпрес - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Протестите во САД не стивнуваат, демонстрации и апсења и на Црн петок

еМагазин - 29.11.2014

Американската полиција синоќа уапси најмалку петнаесетмина на антирасистичките протести во Фергусон. Демонстрантите пееја изменети верзии на Божиќни песни кои го критикуваат расизмот, а мирните протести прераснаа во нереди, па полицијата мораше да ...

Полицијата во Фергусон уапси 15 демонстранти

Sky - 29.11.2014

Уште 15 демонстранти уапси полицијата во Фергусон за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Во Фергусон уапсени уште 15 демонстранти

Денешен - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

САД: Нови протести во Фергусон, петнаесетина уапсени

Тера - 29.11.2014

Полицијата уапсила петнаесетина лица во петокот во гратчето Фергусон, предградие на Сент Луис во сојузната држава Мисури, во текот на новите протести организирани откако во понеделникот големата порота донесе одлука да не подигнува обвинение против ...

Уапсени уште 15 демонстранти во Фергусон

Република - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Уште 15 демонстранти уапсени во Фергусон

Точка - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Полицаецот кој застрела црномурест тинејџер во Фергусон си замина од службата

Пулс24 - 29.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. - Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

Н.Македонија - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче Апсењата се изведени кога насобраните луѓе одбиле да ...

Фергусон: Уапсени уште 15 демонстранти

Lider - 29.11.2014

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

„Демократија“ на американски начин

Дневник - 28.11.2014

„Сам себе се прашав – можам ли да го убијам: Дали е тоа во рамките на законот? Одговорот што си го дадов беше – морам тоа да го направам“, изјави за една американска телевизија полицаецот Дарен Вилсон, кој во август во гратчето Фергусон го уби ...

Полицаецот кој го уби тинејџерот ја врати значката

Press24 - 28.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. -Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Се смирува состојбата во Фергусон

МРТ - 28.11.2014

Група демонстранти, незадоволни од одлуката на поротата во Фергусон, во Њујорк ја прекина традиционалната парада за Денот на благодарноста... Состојбата во Фергусон смирена во изминатото деноноќие.

Протестите од Фергусон поместени кај трговците

Глас на Америка - 28.11.2014

Демонстранти го користат случајот да посочат на други слични во кои велат дека законот не е соодветно применет спрема Африканските Американци. Во централниот дел на САД, демонстрантите во предградието на Сент Луис, Мисури, ги поместија нивните ...

Полицаецот кој го уби тинејџерот ја врати значката

Курир - 28.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. -Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Полицаецот кој го уби тинејџерот во Фергусон си замина од службата

Република - 28.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. -Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Полицаецот кој го уби тинејџерот ја врати значката

Денешен - 28.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон од Фергусон кој го уби тинејџерот Мајкал Браун, веќе никогаш нема да носи полициска значка. -Реално гледано, Дарен веќе никогаш нема да биде полицаец, а тој многу добро го разбира тоа.

Расна војна во Фергусон: Полицаецот кој го уби црниот тинејџер ја враќа значката!

Точка - 28.11.2014

Не е проблем дали, туку кога Дарен Вилсон ќе ја напушти полицијата, вели неговиот адвокат. Дарен Вилсон, полицаецот од Мисури кој го убил црниот тинејџер Мајкл Браун и предизвикал немири во градот Фергусон, никогаш нема да се врати во полицијата, ...

Двајца уапсени во САД,организирале атентати на обвинителот и началникот на полицијата во Фергусон

Локално - 28.11.2014

Во САД двајца луѓе беа уапсени под сомневање дека планирале атентати против обвинител Роберт Маккалк, кој се занимава со истрагата за убиството на 18-годишниот афроамериканец Мајкл Браун, и Том Џексон, началникот на полицијата во Фергусон, Мисури.

Полицаецот кој го уби црниот тинејџер ќе ја напушти полицијата

Попара - 28.11.2014

Не е проблем дали, туку кога Дарен Вилсон ќе ја напушти полицијата, вели неговиот адвокат. Дарен Вилсон, полицаецот од Мисури кој го убил црниот тинејџер Мајкл Браун и предизвикал немири во градот Фергусон, никогаш нема да се врати во полицијата, ...

Над 400 апсења во протестите во Фергусон и другите градови на САД

Утрински - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

24 Вести - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

Утрински - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Стотици уапсени во протести во Фергусон

Алсат-М - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Обама мора во Фергусон!

Deutsche Welle - 27.11.2014

Протестите по одлуката на судот во Фергусон покажуваат дека расната дискриминација во САД не е надмината. Претседателот Барак Обама долго се колебаше. Но, сега мора да заземе став, смета Михаел Книге.

Совеста ми е чиста, завршив работа

Вест - 27.11.2014

САД, 27 ноември (АП) - Откако донекаде се смирија тензиите во Фергусон, полицаецот Дарен Вилсон го прекрши молкот кон јавноста и во интервјуто за една национална телевизија настојуваше дека не би можел да постапи поинаку во соочувањето со Мајкл ...

Безредија во Оукленд, се бранува во Лос Анџелес и во Сан Франциско

Дневник - 27.11.2014

Средата вечерта пред Денот на благодарноста помина многу помирно во Фергусон по дводневните насилни протести со помала група демонстранти, кои се обиделе да влезат во Градското собрание, при што тројца биле уапсени.

Илјадници лица протестираа пред Амбасадата на САД во Лондон

Сител - 27.11.2014

Повеќе илјади лица протестираа пред американската Амбасада во Лондон во знак на солидарност со демонстрациите ширум САД поради убиството на афроамериканскиот тинејџер, кој беше убиен од полицаец.

Приказната на полицаецот Дарен Вилсон

Оff.net - 27.11.2014

Полицаецот што на 9-ти август го застрела 18-годишниот Мајкл Браун, се до неделава немаше дадено никаква изјава за инцидентот. Во понеделникот, беше објавена неговата верзија на настанот. Коментарот на приказната е "... ова е неверојатно.

Нови нереди во Фергусон, полицијата уапсила повеќе од 400 лица

Алфа - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер.

Протестите во Фергусон ја зголемија продажбата на оружје

Press24 - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Демонстранти влегле во градското собрание на Сент Луис

Нова ТВ - 27.11.2014

Неколкумина демонстранти влегле во градското собрание на Сент Луис додека продолжуваат протестите по одлуката на големата порота да не покрене обвинување против полицаецот кој уби едно црно момче во Фергусон.

Повеќе од 400 апсења низ САД

Курир - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, пренесоа британските медиуми.

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

А1 On - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

Алфа - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Над 400 апсења во протестите во Фергусон и другите градови на САД

А1 On - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Гувернерот на Мисури не дозволува по вторпат да се одлучува за полицаецот Вилсон

Телеграф - 27.11.2014

Портпаролот на гувернерот, за локалниот весник „Сент Луис пост“ рекол дека тој не се занимава со идејата за поставување специјален обвинител, кој пред една нова порота би го претставил случајот Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј ...

Нередите во Фергусон – последица од политиката на власта во САД

А1 On - 27.11.2014

Нередите во Фергусон во државата Мисури се последица на политиката на американските власти кои со векови не успеаја да постигнат целосна интеграција на белата и афроамериканската заедница и понесени од политичката коректност ја премолчуваа таа расна ...

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

А1 On - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Илјадници лица протестираа пред Амбасадата на САД во Лондон

А1 On - 27.11.2014

Повеќе илјади лица протестираа пред американската Амбасада во Лондон во знак на солидарност со демонстрациите ширум САД поради убиството на афроамериканскиот тинејџер, кој беше убиен од полицаец.

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

+инфо - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

Нетпрес - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче, објави МИА. Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент ...

Над 400 апсења во протестите во Фергусон и другите градови на САД

Press24 - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Над 400 апсења во протестите во Фергусон и другите градови на САД

+инфо - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

ПРОТЕСТИ ВО САД: Уапсени повеќе од 400 лица

Телеграф - 27.11.2014

Градот, во кој живеат главно црнци, во текот на последните два дена стана арена на незадоволство, што прерасна во безредија, следени со грабежи и палења Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во ...

Над 400 апсења во протестите во Фергусон и другите градови на САД

Алфа - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер ...

Мајката на Браун не верува дека тој се обидел да го одземе пиштолот од полицаецот

Макфакс - 27.11.2014

Мајката на афроамериканското 18-годишно момче убиено во август во американското гратче Фергусон, од 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон, изјави дека не е убедена дека најсиниот син се обидел да му го одземе пиштолот на офицерот.

Во протестите поради убиството во Фергусон 180 уапсени во ЛА

Макфакс - 27.11.2014

Повеќе од 180 луѓе се уапсени во Лос Анџелес во средата во протестите против одлуката на големата порота да не покрене обвинение против белиот полицаец кој во август го уби црниот тинејџер во Фергусон, предградие на Сент Луис, во сојузната држава ...

Демонстранти во градското собрание на Сент Луис

Р.С.Европа - 27.11.2014

Неколкумина демонстранти влегле во градското собрание на Сент Луис додека продолжуваат протестите по одлуката на големата порота да не покрене обвинување против полицаецот кој уби едно црно момче во Фергусон.

Хаос во Фергусон, над 400 апсења во протестите ширум САД

Сител - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Протести пред американската амбасада во САД

Нетпрес - 27.11.2014

Илјадници лица излегоа на протест пред амбасадата на САД во Лондон во знак на револт поради убиството на афроамериканскиот тинејџер кој беше убиен од полицаец. Протестите во САД се одржуваат поради одлуката на поротата да не покрене обвинение против ...

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

+инфо - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Денот на благодарноста во сенка на протестите низ САД

МРТ - 27.11.2014

И натаму најжестоки се протестите во Фергусон. Во немирите пукано е во два агента на ФБИ. Неколкумина демонстранти влегле во градското собрание на Сент Луис... Во екот на протестите низ целата територија на САД, Денот на благодарност е ставен во ...

Гувернерот на Мисури одби нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

Локално - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Протести од Фергусон достигнаа и во Лондон

Локално - 27.11.2014

Бранот немири и протести, го кренаа САД по одлуката во случајот за убиството на афроамериканецот Мајкл Браун од бел полицаец, се префрли преку океанот. Над илјада лица учествуваа во мирниот марш по улиците на Лондон под слоганот “Животот на црните ...

Застрелано 20-годишно момче е откриено во изгорен автомобил во Фергусон

Локално - 27.11.2014

Полицијата утврдила идентитетот на младинец, чие тело е пронајдено во опожарен автомобил во Фергусон, американската сојузна држава Мисури, пријавени ТАСС. Загинатиот е 20-годишниот жител на Сент Луис Деандре Џошуа.

Полицаецот, кој застрела 18-годишниот Мајкл Браун, беше принуден да се сокрие

Локално - 27.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, кој го застрела 18-годишниот невооружен црнец Мајкл Браун, беше принуден да се сокрие, поради редовни закани за физички напад него, пренесоа агенциите, повикувајќи се на соопштение на неговиот адвокат Нил Брантрејгер.

Протести пред американската амбасада во Лондон

Точка - 27.11.2014

Илјадници лица излегоа на протест пред амбасадата на САД во Лондон во знак на револт поради убиството на афроамериканскиот тинејџер кој беше убиен од полицаец. Протестите во САД се одржуваат поради одлуката на поротата да не покрене обвинение против ...

Над 400 уапсени во протестите поради убиството во Фергусон

Пулс24 - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволаство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Илјадници лица протестираа пред Амбасадата на САД во Лондон

Денешен - 27.11.2014

Повеќе илјади лица протестираа пред американската Амбасада во Лондон во знак на солидарност со демонстрациите ширум САД поради убиството на афроамериканскиот тинејџер, кој беше убиен од полицаец.

Поротата си кажа, ајде да го ставиме проблемот под тепих!

Вечер Прес - 27.11.2014

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон Џеј Никсон Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се ...

Мирна ноќ во Фергусон

Sky - 27.11.2014

редата вечер мина мирно во Фергусон, по дводневните немири што избија поради одлуката на големата порота да не покрене обвинение против полицаецот Дарен Вилсон, кој со 12 куршуми летоска го уби Афроамериканецот Мајкл Браун.

Протестите од Фергусон се пресилија во цела САД: Повеќе од 400 лица се уапсени

еМагазин - 27.11.2014

Повеќе од 400 лица се уапсени во Фергусон, предградието на американскиот град Сент Луис, и во другите градови на САД по бранот граѓанско незадоволство, што се разгоре откако бел полицаец не доби обвинение за убиството на невооружениот црн тинејџер, ...

Протестите од САД се префрлија и во Европа

еМагазин - 27.11.2014

Бранот немири и протести, од САД по одлуката во случајот за убиството на афроамериканецот Мајкл Браун од бел полицаец во Фергусон, се префрли преку океанот. Над илјада лица учествуваа во мирниот марш по улиците на Лондон под слоганот: “Животот на ...

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

Денешен - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Нередите во Фергусон – последица од политиката на власта во САД

Република - 27.11.2014

фото ЕПА Нередите во Фергусон во државата Мисури се последица на политиката на американските власти кои со векови не успеаја да постигнат целосна интеграција на белата и афроамериканската заедница и понесени од политичката коректност ја премолчуваа ...

Зголемена продажбата на оружје по протестите во Фергусон

Н.Македонија - 27.11.2014

Протестите во Фергусон ја зголемиле продажбата на оружје во еден од најголемите центри за стрелаштво во САД, кој се наоѓа во близина на ова американско гратче Во продавницата за оружје, која се наоѓа во стрелачкиот центар во Сент Питерс, во близина ...

Гувернерот на Мисури одбива нова порота да одлучува за полицаецот Вилсон

Lider - 27.11.2014

Гувернерот на сојузната американска држава Мисури, Џеј Никсон ја отфрли можноста за формирање нова Голема порота која по втор пат би одлучувала за тоа дали да се обвини полицаецот-белец Дарен Вилсон за убиството на младиот црнец Мајкл Браун.

Нови 44 уапсени, убиено момче и ранети агенти на ФБИ

Дневник - 26.11.2014

Немирите во американското гратче Фергусон однесоа уште еден млад живот во вторникот вечерта. Kако што пренесува „Дејли мејл“, 20-годишниот Деандре Џошуа бил убиен за време на насилните протести во градот, на само неколку метри од местото на кое беше ...

Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест

Утрински - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Полицијата им нареди на демонстрантите во Фергусон да ги прекинат протестите

24 Вести - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не му се суди на полицаецот кој застрела 18-годишен тинејџер, да ги прекинат протестите.

Националната гарда на улиците на Фергусон

Алсат-М - 26.11.2014

Бројот војници на улиците во Фергусон, Мисури бил значително зголемен по нередите предизвикани од одлуката на големата пората да не покрене обвинување против полицаецот кој застрела едно црно момче во август годинава.

Протестите во САД се проширија во 170 градови

Канал5 - 26.11.2014

Втор ден од немирите во САД, по одлуката на судот да не се гони полицаецот, кој уби црномурест тинејџер во гратчето Фергусон. Протестите што се проширија во 170 градови во Америка, се најжестоки во Фергусон, каде во текот на ноќта беа испратени уште ...

Убиен уште еден млад Афроамериканец во Фергусон

Канал5 - 26.11.2014

Уште еден Афроамериканец е убиен во Фергусон. Синоќа бил застрелан 20 – годишниот Де Андре Џошуа, во кого семејството тврди дека било пукано додека седел во автомобил. Полицијата не соопштува детали.

Масивна критика на Обвинителството во Фергусон

Deutsche Welle - 26.11.2014

По одлуката за непокренување обвинение за убиството на Мајкл Браун, активистот за човекови права Ал Шарптон го критикува систематското диксриминирање на Афроамериканците во САД. Фергусон се подготвува за нови безредија.

Фергусон пак ја запали Америка

Вест - 26.11.2014

САД, 26 ноември (АП) - Гневните демонстранти запалија згради и коли и пљачкаа продавници во Фергусон, откако истражното одделение на судот донесе одлука да не поднесе обвинение против полицаец белец кој смртно застрела невооружен 18-годишен ...

Расните протести се проширија во 37 сојузни држави

Канал5 - 26.11.2014

Фергусон втора ноќ е во пламен. Расната искра од 20 илјадното предградие се прошири во 170 градови во 37 сојузни држави. Илјадници демонстранти го изразија гневот од Њујорк до Сиетл, негодувајќи против судскиот систем врз основа на бојата на кожата.

Американските знамиња горат на американско тло

Канал5 - 26.11.2014

Американскиот град Фергусон ја помина во вторникот навечер и втората немирна ноќ откако поротата одлучи да не подигне обвинение против полицаецот кој во август го уби младиот црнец, додека спонтани протести се одржуваат ширум САД.

Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест

Алфа - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Не стивнуваат немирите во САД, протестите се проширија во 170 градови!

МРТ - 26.11.2014

Втор ден од немирите во САД, по одлуката на судот да не се гони полицаецот, кој уби црномурест тинејџер во гратчето Фергусон. Протестите што се проширија во 170 градови во Америка, се најжестоки во Фергусон, каде во текот на ноќта беа испратени уште ...

САД: Протестите од Фергусон се проширија во над 170 градови

Нова ТВ - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон кој во август годинава го застрела 18-годишниот Афро-американец Мајкл Браун изјави за ABC дека „совеста му е чиста“ и само ја извршувал својата работа. Оваа изјава ги вознемири жителите и на други градови, со што протестите ...

Неодговорни и преоптоварени

Окно - 26.11.2014

Во Фергусон, предградие на Сеинт Луис, избија насилни немири откако беше објавено дека бел полицаец нема да биде обвинет за убиство на црн тинејер. Дали можеше да се смета на тоа? Во случај на недоумица, пресуди во корист на обвинетиот.

ВИДЕО: Повторно нереди на улиците во Фергусон

Нетпрес - 26.11.2014

Демонстрантите се вратија на улиците во вторникот, ден по жестоките нереди во знак на незадоволство од одлуката на поротата да не му се суди на белиот полицаец кој летово го застрела осумнаесет годишниот Афроамериканец Мајкл Браун.

Полицијата им нареди на демонстрантите во Фергусон да ги прекинат протестите

+инфо - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Полицаецот кој го уби момчето во Фергусон: Браун изгледаше како демон

Кајгана - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон во интервјуто за ABC News изјави дека жали за настанот, но дека совеста му е чиста. Тој вели дека постапил правилно и дека ако не испукал со својот пиштол веројатно би бил мртов.

Белиот полицаец кој го уби црниот тинејџер во Фергусон, смета дека постапил исправно

Макфакс - 26.11.2014

Белиот 28-годишен полицаец Дарен Вилсон кој во август смртно со шест истрели го уби десет години помладиот црн тинејџер Мајкл Браун во американското гратче Фергусон, предградие на Сен Луис во сојузната држава Мисури, и кој во понеделникот од ...

ФОТО: Исповед на полицаецот кој ја „запали“ Америка

Курир - 26.11.2014

Кога го зграбив се почувствував како петгодишно дете кое го држи за рака Хулк Хоган. Полицаецот Дарен Вилсон (28) кој ги предизвика насилствата во САД со убиството на невооружен 18 годишен афроамериканец, во исказот пред големата порота од своја ...

Втора ноќ на немири во Фергусон

Глас на Америка - 26.11.2014

Солидарни демонстрации се одржаа низ целата земја како израз на протест по одлуката на голема порота. Во Фергусон, американски град на средниот запад виде втора ноќ на немири и солидарни демонстрации се одржаа низ целата земја како израз на протест ...

Ескалираат расните протести во Фергусон

Алфа - 26.11.2014

Демонстрантите повторно се судрија со полицијата по одлуката на големата порота за отфрлање на обвинението за белиот полицаец кој во август годинава го застрела афроамериканскиот тинејџер, Мајкл Браун . Уште една бурна ноќ во Фергусон.

Протестите како пожар се шират низ Америка (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.11.2014

Во вториот ден од немирите во САД поради одлуката против полицаецот што го уби црниот тинејџер во Фергусон да не би поднесено обвинение, демонстрациите се прошириле во повеќе од 170 градови.

Полицаецот што ја запали Америка: Повторно би го убил црниот тинејџер! (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, кој во август во гратчето Фергусон го застрела и уби невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун, во интервју за ТВ станицата Еј-би-си њуз изјавил дека совеста му е чиста и дека повторно би го направил истото, пренесува Франс ...

Исповед на полицаецот кој го уби 18 годишениот афроамериканец

Press24 - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон (28) кој ги предизвика насилствата во САД со убиството на невооружен 18 годишен афроамериканец, во исказот пред големата порота од своја перспектива детално го раскажал настанот што се случил во август годинава.

Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест

А1 On - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Полицаецот што уби невооружен црномурен тинејџер вели дека совеста му е чиста

Телеграф - 26.11.2014

Убиството на Мајк Браун предизвика протести низ САД, откако поротата одлучи дека против полицаецот Вилсон нема да биде покренато обвинение за инцидентот Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл ...

Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест

Сител - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Обама: Ништо не може да ги оправда насилните немири

МРТ - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, да ги прекинат протестите...

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

А1 On - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

ФЕРГУСОН: Граѓаните повторно излегоа на улица за да бараат правда

Телеграф - 26.11.2014

Обама изјави дека со ништо не може да се оправда палењето згради, автомобили и разурнување на приватен имот, коментирајќи ги вчерашните немири, кои почнаа, откако беше донесена одлуката за полицаецот Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон ...

Фергусон: Адвокатот на семејството на Браун предупреди на ‘неправедната одлука’

Макфакс - 26.11.2014

Адвокатот на семејството на 18-годишниот афроамерикански тинејџер Мајкл Браун кој во август беше убиен од 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон, предупреди во вторникот на неправедната одлука на големата порота судски да не го гони полицаецот кој ...

Обама: Проблемите во Фергусон ја одразуваат ситуацијата во САД

Макфакс - 26.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама решително и остро го осуди насилството во гратчето Фергусон коешто избувна на протестите во понеделникот по одлуката на големата порота да го ослободи од вината 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон кој го ...

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

Нетпрес - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Националната гарда на улиците на Фергусон

Р.С.Европа - 26.11.2014

Бројот војници на улиците во Фергусон, Мисури бил значително зголемен по нередите предизвикани од одлуката на големата пората да не покрене обвинување против полицаецот кој застрела едно црно момче во август годинава.

Полицијата им нареди на демонстрантите во Фергусон да ги прекинат протестите

Press24 - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Полицијата им нареди на демонстрантите во Фергусон да ги прекинат протестите

Алфа - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Продолжуваат протестите во САД

Р.С.Европа - 26.11.2014

Во Соединетите држави продолжија протестите по одлуката на големата порота да не покрене обвинување против полицаецот што го застрела црното момче Мајкл Браун во Фергусон во август годинава.

Полицаец од Фергусон проговори: Пак би го пукал! (Видео)

Локално - 26.11.2014

Американскиот полицаец Дарен Вилсон, кој го застрела невооружениот млад црнец Мајкл Браун, изјави во интервју за ABC News, дека смета дека постапки била правилни и дека ако повторно се впушта во таква ситуација, тој би го направил истото.

Полицаецот кој ја запали Америка: Би го убил повторно!

Вечер Прес - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, кој летово во градот Фергусон, со пиштол го убил невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун, изјавил во интервју за "ABC News" дека совеста му е чиста и дека повторно би го направил истото.

ПРОТЕСТИТЕ НЕ СТИВНУВААТ: Националната гарда распоредена во Фергусон!

Фактор - 26.11.2014

Во САД продолжуваат протестите и насилствата заради спорната судска одлука за неповедување постапка против полицаецот кој летоска уби невооружан тинејџер со афроамериканско потекло. Полицаецот Дарен Вилсон кој во август го уби тинејџерот Мајкл Браун ...

Фергусон,САД и мотото: Животот на црните има значење! (Видео)

Локално - 26.11.2014

Во САД продолжуваат протестите против одлуката на судот да не покренува обвинение против полицаецот кој летово застрела невооружен црнец во Фергусон, пренесоа агенциите. Во Сент Луис, чие предградие е Фергусон, демонстрантите за неколку часа го ...

Им влегол со автомобил и ги покосил демонстрантите

Вечер Прес - 26.11.2014

Фоторепортерите забележаа драматичен момент во кој еден возач се залетува во група демонстранти во Минеаполис, САД, kои протестираа против ослободителната пресуда во случајот со убиството на црниот тинејџер Мајкл Браун во Фергусон.

Протестите се шират низ САД, најжестоко е во Фергусон

Република - 26.11.2014

фото ЕПА Втор ден од немирите во САД по одлуката на судот да не се гони полицаецот кој уби црномурест тинејџер во гратчето Фергусон. Протестите кои се проширија во 170 градови во Америка најжестоки се во Фергусон, каде во текот на ноќта се испратени ...

(ВИДЕО) Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест, го убив во самоодбрана

Либертас - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

Тера - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Изјава на полицаецот кој го уби црномурестото момче: „Жал ми е, но мојата совест е чиста“

Пулс24 - 26.11.2014

- Причината поради што имам чиста совест е дека знам дека правилно ја извршував својата работа, изјави Вилсон во својата прва изјава во јавност од инцидентот на 9 август годинава. - Не верувам дека тоа е нешто што ќе ме прогонува.

Исповед на полицаецот кој ја запали Америка

Република - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон (28) кој ги предизвика насилствата во САД со убиството на невооружен 18 годишен афроамериканец, во исказот пред големата порота од своја перспектива детално го раскажал настанот што се случил во август годинава.

Обама: Проблемите во Фергусон ја одразуваат ситуацијата во САД

Република - 26.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама решително и остро го осуди насилството во гратчето Фергусон коешто избувна на протестите во понеделникот по одлуката на големата порота да го ослободи од вината 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон кој го ...

Оживеа ли расизмот во САД: Убиено уште едно момче во Фергусон, протестите се проширија во 170 градови

еМагазин - 26.11.2014

Дваесетгодишниот Aндре Џошуа е убиен за време на насилните протести во Фергусон, на неколку метри од местото на кое летово беше убиен Мајкл Браун. Џошуа бил застрелан во својот автомобил, но полицијата не соопштува никакви информации.

Полицаецот кој уби тинејџер во Фергусон: Имам чиста совест!

Република - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј- Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Немирите од Фергусон се проширија во 170 града во САД

Sky - 26.11.2014

Втор ден траат немирите во САД кои избија после судската одлука да не се обвини полицаецот кој летоска уби афроамерикански тинејџер во Фергусон. Полицаецот Дарен Вилсон, кој на почетокот на август со 12 куршуми го уби Мајкл Браун, за американската ...

Москва остро го осуди насилството на властите во САД при задушувањето на протестите

Локално - 26.11.2014

Во Лос Анџелес се уапсени 130 демонстранти кои протестираа против одлуката да не се покренува обвинение на полицаецот кој убил момче црнец . Вкупно 2.000 војници од Националната гарда на САД веќе се испратени во Фергусон, за задушувањето на немирите ...

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

Либертас - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Кој имаше срце да пука во деца?

Вечер Прес - 26.11.2014

Освен протести во Фергусон и другите градови во САД поради убиството на тинејџер кое помина без обвинение за убиецот, протести се одржаа и во Охајо заради убиството на 12-годишно момче. Во обата случаи сторителите се полицајци Со протестна прошетка ...

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

Денешен - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Полицаецот кој ја запали Америка: Би го убил повторно!

Точка - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, кој во август во градот Фергусон, со пиштол го убил невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун, изјавил во интервју за "ABC News" дека совеста му е чиста и дека повторно би го направил истото.

Убиено уште едно момче во Фергусон, протестите се проширија во САД

Н.Македонија - 26.11.2014

Дваесетгодишниот Aндре Џошуа е убиен за време на насилните протести во Фергусон, на неколку метри од местото на кое летово беше убиен Мајкл Браун Како што објави Дејли мејл Џошуа бил застрелан во својот автомобил, но полицијата не соопштува никакви ...

Фергусон ги разгори расните тензии во САД

Н.Македонија - 26.11.2014

Гневот против ослободителната одлука, во случајот што само ја нагласи расната поделба во американското општество, се прошири и на улиците во другите поголеми градови, како Њујорк, Чикаго, Лос Анџелес и Вашингтон Обама предупреди на недовербата ...

ВИДЕО: Иако го убив имам чиста совест

Идивиди - 26.11.2014

Полицаецот од Фергусон: Фергусон, 26 ноември 2014 (МИА) - Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би ...

Полицаецот од Фергусон: Имам чиста совест, повторно би го сторил истото

Lider - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, што во август во градот Фергусон го уби невооружениот тинејџер Мајкл Браун, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си Њуз дека има чиста совест и дека повторно би го сторил истото.

Полицијата нареди да запрат протестите во Фергусон

Lider - 26.11.2014

Полицијата во предградието на Сент Луис, Фергусон им нареди на демонстрантите, кои веќе втора ноќ се собраа за да протестираат против одлуката да не се изведува на суд полицаецот, кој застрела 18-годишен тинеџер, да ги прекинат протестите.

Полицаецот кој ја згрози јавноста: Би го убил повторно!

Попара - 26.11.2014

Полицаецот Дарен Вилсон, кој во август во градот Фергусон, со пиштол го убил невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун, изјавил во интервју за “ABC News” дека совеста му е чиста и дека повторно би го направил истото.

Немири во Фергусон, уапсени десетина лица

24 Вести - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

ФОТО: Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Утрински - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

Масовни нереди во Фергусон по ослободувањето на полицаецот што застрела тинејџер

Вест - 25.11.2014

САД (Фото АП) - По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава ...

Гнев и нови безредија во Фергусон

Deutsche Welle - 25.11.2014

Полицаецот, кој го застрела црното момче во американскиот град Фергусон, не мора да одговара пред суд, одлучи поротата. Веднаш по оспоруваната одлука дојде до големи судири и покрај апелите за смиреност. Сите повици за мирни протести останаа нечуени.

Кулминира расната поделеност во САД

Канал5 - 25.11.2014

Големи нереди избија во американскиот град Фергусон во Мисури по одлуката во случајот во којшто полицаец - белец, смртно застрела невооружениот тинејџер – Јужноамериканец. Најмалку 30-мина демонстранти се приведени во бранот незадоволство во градот ...

Пресуда со последици

Deutsche Welle - 25.11.2014

Поротата донесе одлука и Фергусон гори. Дали требаше да се смета на тоа? Впрочем на сите нивоа се чувствува преоптовареност, смета Миодраг Сориќ. Кога постои сомнеж, тогаш пресудата е во корист на обвинетиот.

Гнев и демонстрации по ослободувањето на белиот полицаец кој уби црно момче во Фергусон

Канал5 - 25.11.2014

„Нема правда, нема мир“ извикуваа гневните демонстранти кои ги окупираа улиците на Фергусон откако полицаецот Дарен Вилсон беше ослободен од обвинението за убиството на црномурестото 18 годишно момче.

Националната гарда влезе во Фергусон, хаосот продолжува (видео)

Канал5 - 25.11.2014

Гувернерот на американската сојузна држава Мисури, Џеј Никсон, нареди да се распоредат додатни сили на Националната гарда во Фергусон, каде се појавија насилните протести. Големиот судир помеѓу учесниците на протестот и полицијата во предградието на ...

Исповед на полицаецот од Фергусон:„Би ме убил и со голи раце не знам колку пати пукав во него!“

Канал5 - 25.11.2014

После ослободителната пресуда во случајот за убиството на 18-годишниот афроамериканец Мајкл Браун, адвокатот Роберт МекКелог ги објави сите докази кои биле прикажани пред поротата. На основа на тие докази се отфрлени барањата за покренување на ...

Ноќ на бес по ослободувањето на полицаецот што уби црно момче

Дневник - 25.11.2014

Елизабета Божиноска Жестоки судири, грабежи и нереди повторно избувнаа во понеделникот вечерта во американскиот град Фергусон кога Големата порота во Мисури одлучи да не поднесе обвинение за убиство против полицаецот Дарен Вилсон за смртта на ...

Смилковското Езеро и Фергусон

Дневник - 25.11.2014

„Пред некој месец во Фергусон протестираа илјадници граѓани против убиството на 18-годишниот Мајкл Браун. Без оглед на чувствата за овој случај, јасно е дека голем дел од ова општество не верува дека има еднаков третман пред законот.

Според шефот на полицијата досега најжестоки протести во Фергусон

Утрински - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

24 Вести - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Алсат-М - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

Press24 - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

ВИДЕО: Уличните протести во Фергусон најжестоки до сега

Нетпрес - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис, Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

+инфо - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

А1 On - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не покрене обвинение против полицаецот, кој смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Полицаецот кој уби црномуресто момче нема да биде обвинет, немири во Фергусон

Кајгана - 25.11.2014

Во Фергусон повторно избувнаа нереди, откако е донесена одлука да не биде обвинет полицаецот виновен за смртта на Мајкл Браун, 18-годишниот Афроамериканец, кој беше убиен невооружен на 9 август.

Обама повика на смиреност по пресудата во Фергусон

Нетпрес - 25.11.2014

Полицаецот, белец Дарен Вилсон кој го застрела и уби 18 – годишниот афроамериканец Мајкл Браун во американскиот град Фергусон нема да биде обвинет. Убиството на Мајкл Браун во Фергусон, Мисури на 9 август годинава предизвика неколкунеделни, ...

Големата порота реши да не биде покренато обвинение

Глас на Америка - 25.11.2014

Протести и нереди во Фергусон по одлуката за случајот од август во којшто Дарен Вилсон, полицаец - белец, смртно го застрела невооружениот тинејџер - црнец Мајкл Браун. По неколкумесечно разгледување на докази и сведочења, Големата порота во Мисури ...

САД: на полицаецот нема да му биде судено за убиството во Фергусон

Р.С.Европа - 25.11.2014

Полицаецот, белец кој стрелал и убил едно црно момче во американскиот град Фергусон нема да биде обвинет. Убиството на Мајкл Браун во Фергусон, Мисури на 9 август годинава предизвика неколкунеделни, повремено и насилни протести во подрачјето на Сент ...

ВРИЕ ВО ФЕРГУСОН: На полицаецот што уби тинејџер нема да му се суди (ФОТО) (ВИДЕО)

Телеграф - 25.11.2014

По објавувањето на пресудата оти полицаецот што уби тинејџер нема да биде даден на суд, во Фергусон дојде до судири меѓу полицијата и демонстрантите Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

Сител - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Насилни немири во Фергусон

МРТ - 25.11.2014

Немирите почнаа со палење на полициски автомобили и грабежи на продавници, по што полицијата во Фергусон употреби солзавец. По пристигнувањето на колона автомобили најверојатно од Сент Луис, немирите ескалираа со истрели и експлозии на згради и ...

Полицаецот кој го уби момчето од американскиот град Фергусон нема да биде обвинет

Press24 - 25.11.2014

Во американскиот град Фергусон повторно избувнаа нереди, откако Големата порота одлучи да не биде обвинет полицаецот од Дарен Вилсон за смртта на Мајкл Браун, 18-годишниот Афроамериканец, кој беше убиен невооружен на 9 август.

Протести во САД за убиството во Фергусон

Р.С.Европа - 25.11.2014

Полицаецот, белец кој стрелал и убил едно црно момче во американскиот град Фергусон нема да биде обвинет. Оваа судска одлука предизвика нереди во Фергусон и протести во неколку американски градови. Претседателот Барак Обама повика на воздржаност.

Хаос во Фергусон по одлуката да нема обвинение за полицаецот-убиец (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.11.2014

Големата порота на американската сојузна држава Мисури решила да не поднесува обвинение против полицаецот за убиството на афроамериканското момче во гратчето Фергусон, пренесува Раша тудеј .

Зошто полицаецот од Фергусон никогаш нема да биде осуден

Оff.net - 25.11.2014

Фергусон се смири по основа "да оставиме судот да ги реши работите." Поротата вчера одлучи дека не треба да се подигнува судска постапка против полицаецот Дарен Вилсон за убиството на Мајкл Браун. Од ноќеска Фергусон повторно гори.

ВИДЕО Протестите од Фергусон се проширија низ цела Америка, одекнуваат пукотници

+инфо - 25.11.2014

Одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури да не се оптужи белиот полицаец Дарен Вилсон за убиство на 18-годишниот афроамериканец Мајк Браун во август годинава предизвика бран на насилни протести низ цела Америка, јавуваат ...

Полицаецот кој уби црномуресто момче нема да биде обвинет, немири во Фергусон

Макфакс - 25.11.2014

Во американскиот град Фергусон повторно избувнаа нереди, откако Големата порота одлучи да не биде обвинет полицаецот од Дарен Вилсон за смртта на Мајкл Браун, 18-годишниот Афроамериканец, кој беше убиен невооружен на 9 август.

Фергусон во пламен, Американците на нозе

Сител - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

Ескалира состојбата во Фергусон по ослободителната пресуда за Вилсон

МРТ - 25.11.2014

Немирите почнаа со палење на полициски автомобили и грабежи по продавниците, при што полицијата употреби солзавец, да ги смири демонстрантите. Локалните медиуми јавуваат дека полицијата употребила и гумени куршуми да ја смири толпата...

(ВИДЕО) Триесетина уапсени, запалени објекти во американскиот град Фергусон

Нова ТВ - 25.11.2014

Уапсени се околу 30 лица, изгорени се неколку објекти и автомобили во синоќешните немири на улиците во американскиот град Фергусон. Нередите се последица од судската одлука по која полицаецот Дарен Вилсон, кој застрела 18-годишно невооружено ...

ФОТО: Хаос во Фергусон по амнестијата за полицаецот убиец

А1 On - 25.11.2014

По одлуката на поротата да не покренува обвинение против полицаецот за августовското убиство на афроамериканскиот тинејџер, избија насилства и нереди во Фергусон, САД. Демонстрантите излегоа на улиците на многу градови на САД за да го изразат ...

ХАОС ВО ФЕРГУСОН: Масовни протести и насилство по улиците, уапсени 29 лица (ФОТО) (ВИДЕО)

Телеграф - 25.11.2014

При протестите се уништени неколку продавници, а се запалени и неколку возила. Според локалните медиуми, запалени се 12 локали. На нередите полицијата одговори со солзавец и шок-бомби По одлуката на судот во Фергусон да не се поднесе обвинение ...

Шефот на полицијата тврди дека „ова досега се најжестоки протести во Фергусон“

Алфа - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести ...

Револуција во Америка? - ослобден полицаецот кој уби момче во Фергусон

Press24 - 25.11.2014

Фергусон е надвор од контрола: Нема пријава против полицискиот службеник кој го уби осумнаесетгодишното момче Големата порота на американската сојузна држава Мисури донесе одлука да не се подигне обвинение против белиот полицаец за убиството на ...

Дополнителни сили на Националната гарда се упатуваат во Фергусон

Макфакс - 25.11.2014

Гувернерот на американската сојузна држава Мисури, Џеј Никсон, нареди во вторникот распоредување на дополнителни сили на Националната гарда на САД во градот Фергусон, каде што продолжуваат безредијата и грабежите кои започнаа во понеделникот навечер ...

ФОТО: Хаос и насилства во Фергусон – уапсени 29 лица

Курир - 25.11.2014

Во Фергусон по одлуката на судот да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, избувнаа масовни нереди низ градот. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на Фергусон ...

Најмалку 14 настрадани во безредијата Фергусон

Макфакс - 25.11.2014

Болниците во Сент Луис, во американската сојузна држава Мисури, соопштија дека откако избувнаа безредијата во предградието Фергусон откако големата порота одлучи судски да не го гони белиот полицаец кој во август годинава уби афроамерикански ...

Полицаецот од Фергусон без обвинение

Глас на Америка - 25.11.2014

По соопштението избувнаа протести во Фергусон, на што полицијата одговори со солзавец и ќорци. Голема порота во американската држава на средниот запад Мисури реши да не го обвини белиот полицаец кој убил невооружен црн тинејџер за време на улична ...

Екипата на CNN се најде во непријатна ситуација во протестите во Фергусон

Кајгана - 25.11.2014

Синоќа во Фергусон избувнаа немири откако беше објавено дека полицаецот што во август го застрела 18-годишниот афроамериканец Мајкл Браун, нема да биде обвиент за убиството. По започнувањето на протестите и нередите, бројни новинарски екипи ...

Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Press24 - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Алфа - 25.11.2014

За време на протестите уништени се неколку продавници, а запалени се и неколку возила. Според локалните медиуми запалени се 12 локали. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене обвинение за полицаецот белец ...

Што е голема порота?

Глас на Америка - 25.11.2014

Работата на американска голема порота е често мистериозна Неколку недели по фаталното застрелување на невооружен 18-годишник во Фергусон, Мисури, насилнички протести ја заменија смиреноста додека заседаваше големата порота.

Шефот на полицијата тврди дека „ова досега се најжестоки протести во Фергусон“

Press24 - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

Алфа - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Исказот на полицаецот од Фергусон: Браун можеше да ме убие со голи раце

+инфо - 25.11.2014

Исказот на полицаецот, Дарен Вилсон, кој го застрела 18-годишниот афроамериканец Мајкл Браун во сојузната американска држава Мисури, го опишува починатиот тинејџер како „подивен насилник“ кој не можел да го совлада.

Исповедта на полицаецот-убиец од Фергусон: Мислев дека ќе ме убие со голи раце!

МКД - 25.11.2014

По ослободителната пресуда во случајот на 18-годишниот тинејџер Мајкл Браун адвокатот Роберт Меккалох ги објавил сите докази кои ѝ биле дадени на поротата, пренесува Дејли мејл . Врз основа на тие докази било отфрлено барањето за започнување судски ...

Шефот на полицијата тврди дека „досега најжестоки протести во Фергусон и излегуваат од контрола“

+инфо - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон и протестите

Либертас - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не покрене обвинение против полицаецот, кој смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Барак Обама ги повика граѓаните на Фергусон на смиреност

Локално - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама ги повика граѓаните на смиреност откако во градот Фергусон избувнаа бурни протести, пренесе AFP. “Им се придружувам на родителите на Мајкл Браун во нивното барање до сите демонстранти, кои ја оспоруваат оваа одлука, ...

(ВИДЕО) Пукање во Фергусон,запалени згради, пристигна Националната гарда,забранети летовите над градот…

Локално - 25.11.2014

Повеќе од 150 истрели биле слушнати во американскиот град Фергусон за време на немирите кои беснеат таму денес. немирите избувнаа откако судот одлучи да не покренува обвинение на полицаецот Дарен Вилсон, кој на 9 август застрела невооружен црнец ...

Жестоки судири во Фергусон поради одлуката на судот да го ослободи полицаецот кој застрела црномуресто момче

Пулс24 - 25.11.2014

Жестоки судири проследени со грабежи, синоќа избија во американското гратче Фергусон, откако беше соопштена одлуката на големата порота дека нема судски да се гони белиот полицаец кој уби невооружено 18-годишно црномуресто момче.

Уапсени 29 лица по синоќешниот хаос и насилство по улиците на американскиот град Фергусон

Локално - 25.11.2014

Фергусон- Во насилничките напади, синоќа, по улиците на американскиот град Фергусон, а се случија веднаш по одлуката на судот да не го обвини полицаецот Дарен Вилсон за смртта на невооружено афро-американско момче Мајк Браун, изгорени се неколку ...

Нови судири избувнаа во Фергусон

Локално - 25.11.2014

Нови судири избувнаа во гр. Фергусон, држава Мисури, откако судскиот совет се изјасни дека е невин белиот полицаец кој застрелал црбец тинејџер, фатени да краде цигари. “Нема правда, нема мир!”, Извикуваа Незадоволните од одлуката на поротниците.

Полицаецот нема да одговара за убиството на Афроамериканец!

Вечер Прес - 25.11.2014

Жестоки судири избија во понеделникот ноќта во американскиот град Фергусон по одлуката на големата порота полицаецот белец, кој во август уби невооружен 18-годишен црнец, да не биде судски гонет И наспроти повикот на американскиот претседател Барак ...

Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Република - 25.11.2014

фото ЕПА По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на ...

Уличните протести во Фергусон најжестоки до сега

Точка - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис, Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се "најжестоките досега и дека излегуваат од контрола". Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Полицаецот кој уби црномуресто момче нема да биде обвинет, немири во Фергусон

Тера - 25.11.2014

Во американскиот град Фергусон повторно избувнаа нереди, откако Големата порота одлучи да не биде обвинет полицаецот од Дарен Вилсон за смртта на Мајкл Браун, 18-годишниот Афроамериканец, кој беше убиен невооружен на 9 август.

(ВИДЕО) ХАОС: САД ги „тресат“ протести со расен предзнак!

Фактор - 25.11.2014

Од Сиетл на западниот брег на САД, се до Њујорјк на источниот, преку Лос Анџелес и Чикаго, илјадници Американци минатата ноќ на улиците протестираа заради одлуката на судот да не подигнува обвинение против бел полицаец кој во август годинава уби ...

Шефот на полицијата тврди дека „ова досега се најжестоки протести во Фергусон“

Денешен - 25.11.2014

Шефот на полицијата на областа Сент Луис Џон Белмар изјави дека сегашните улични протести во Фергусон се „најжестоките досега и дека излегуваат од контрола“. Гневните демонстранти, незадоволни од одлуката на Големата порота да не се покрене ...

Насилни протести во Фергусон

Sky - 25.11.2014

Одлуката на поротата во американскиот град Фергусон, Мисури, да не го осуди полицаецот што уби едно црно момче на 9 август годинава, предизвика насилни протести во градот. Стотици граѓани се собраа на улиците на Фергусон, а во еден момент ...

Фергусон гори по ослободителната пресуда за полицаецот Дарен Вилсон

Вечер Прес - 25.11.2014

Дарен Вилсон, полицаецот од Фергусон кој пукаше и го уби 18-годишниот Мајкл Браун во август, нема да биде обвинет, одлучи поротата во Сент Луис. Поротата имала опција да го осуди Вилсон на повеќе основи, од убиство од прв степен па се до убиство од ...

Фото: Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Денешен - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

Фергусон гори, судот реши да не го гони полицаецот што уби црномурно момче

Република - 25.11.2014

Жестоки судири проследени со грабежи избија синоќа во американското гратче Фергусон откако беше соопштена одлуката на големата порода дека нема судски да се гони белиот полицаец кој уби невооружно 18 годишно црномуресто момче.

Обама повика на смиреност по пресудата во Фергусон

Точка - 25.11.2014

Полицаецот, белец Дарен Вилсон кој го застрела и уби 18-годишниот афроамериканец Мајкл Браун во американскиот град Фергусон нема да биде обвинет. Убиството на Мајкл Браун во Фергусон, Мисури на 9 август годинава предизвика неколкунеделни, повремено ...

Протести во Фергусон поради ослободувањето на полицаецот

Н.Македонија - 25.11.2014

Полицаецот, белец кој стрелал и убил едно црно момче во американскиот град Фергусон нема да биде обвинет. Оваа судска одлука предизвика нереди во Фергусон и протести во неколку американски градови Во неколку американски градови, меѓу кои, Лос ...

Обама повика на смиреност по пресудата за случајот во Фергусон

Lider - 25.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама повика на смиреност, откако судот во Фергусон одлучи да не го подведе под одговорност полицаецот, што смртоносно застрела невооружен тинејџер во Фергусон во август годинава.

Хаос и насилства во Фергусон, над 30 лица уапсени/Фото

Lider - 25.11.2014

По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди. Поради одлуката на Големата порота на американската сојузна држава Мисури, на улиците на ...

ВИДЕО: Хаос во Фергусон, 29 лица уапсени

Идивиди - 25.11.2014

Сент Луис, 25 ноември 2014 (МИА) - По одлуката на судот во Фергусон да не се покрене обвинение против полицаецот што уби тинејџер во август годинава, низ градот повторно избувнаа масовни нереди.

Фергусон чека нервозно на одлуката на поротата

Deutsche Welle - 24.11.2014

Обвинение или не? Афроамериканците во Фергусон гледаат напрегнато кон поротниците во случајот на Мајкл Браун. Доколку не биде покренато обвинение против полицаецот белец кој пукаше, се стравува од нови големи безредија.

Денеска се очекува пресуда во случајот Фергусон

Глас на Америка - 24.11.2014

Убиството на црн тинејџер од бел полицаец во град во Мисури пред три месеци стана национален настан Големата порота во Мисури и денеска ја продолжи расправата за можната осуда на полицаецот-белец кој го застрела и уби невооружениот црн тинејџер - ...