TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во живо од атмосферата во Преспа каде за 40 минути треба да се потпише договорот меѓу Македонија и Грција

Фокус - 17.06.2018

Прво вклучување од Преспа каде за околу 40 минути треба да се потпише договорот меѓу Македонија и Грција. ФОТО: Томислав ...

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

Канал5 - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

ФОТО: Македонската делегација ќе пристигне со брод преку Преспанското езеро

Фокус - 17.06.2018

За половина час се очекува пристигнувањето на македоснката делегација во Преспа за потпишување на договорот. Според најавите, македонската делегација ќе пристигне со брод преку Преспанското Езеро.

ФОТО Заев со делегацијата тргна кон Псарадес: Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина

Фокус - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот официјален фејсбук профил објави фотографија, каде што може да се види дека македонската делагација со чамец тргна кон Псарадес каде што треба да се потпише конечниот договор меѓу Македонија и Грција.

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

24 Вести - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Во Преспа потпишан договор меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Преспански договор за историјата. Кренатите раце на Заев и Ципрас во Псаридис симболизираа ставање крај на на 27 годишниот спор за името. Во присуство на европскиот двоец Могерини, Хан и претставницте на Обединетите Нации, Нимиц и Ди Карло договорот ...

ВО ЖИВО: Потпишување на договорот за решение на спорот за името со Грција

А1 On - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница ги стават своите потписи ...

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

+инфо - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук ...

ВО ЖИВО: Потпишување на конечниот договор за името - Република Северна Македонија

Сител - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

Сител - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Последни подготовки за потпишувањето на договорот за името во Преспа

Р.С.Европа - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, претпладнево во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги ...

ВО ЖИВО: Потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 17.06.2018

Во секој момент треба да започне церемонијата за потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Потпишувањето ќе биде на брегот на Преспанското Езеро каде што ќе се одржи свеченоста. Безбедноста е на високо ниво а дозволен е влез само на ...

Заев: Се осмеливме, затоа што сакаме успех – Преспа нека биде патека кон нашата европска иднина

А1 On - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук сподели фотографија од владината делегација во Преспа, каде што ќе биде потпишан договорот за решавање на името со Грција. – Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина.

Заев направи селфи од глисерот со кој пристигна: Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина

Слободен Печат - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Заев: Преспа нека биде патека кон нашата европска иднина

Независен - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Заев преку селфи се огласи пред потпишувањето на договорот

Press24 - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук пред потпишувањето на договорот со Грција и објави фотографија. - Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука.

Од потпишувањето на договорот (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.06.2018

Во тек е церемонијата за потпишување на договорт за името меѓу Република Македоснија и Репуублика ...

Прво селфи, после потпишување договор

Кајгана - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев утрово на неговите профили на социјалните мрежи објави селфи на пат кон Преспа каде моментално е во тек потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој ќе се стави крај на 27-годишниот спор за името.

Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини

Р.С.Европа - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција го потпишаа договорот за името. Премиерот Зоран Заев рече дека со договорот „поместивме планини“. Посредникот Метју Нимиц рече дека спогодбата е „правична, чесна и спроведлива“.

Фото: Потпишан Договорот со Грција

Press24 - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа Договорот за ...

Галерија: Присутните ракоплескаа - галерија од потпишувањето на договорот со Грција

Press24 - 17.06.2018

Денеска беше потпишан Договорот со Грција за името, а на потпишувањето под силно обезбедување, присуствуваа и медијаторот метју Нимиц, федерика Могерини, делегацја од СДСМ и Грција, Јоханес Хан.

Потпишан договорот за името, најавени протести и во двете држави

Радио МОФ - 17.06.2018

„Поместивме планини“, рече премиер Зоран Заев пред да биде потпишан договорот за спорот со името. На брегот на грчката страна од Преспанско Езеро, министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ставија ...

Потпишувањето на договорот низ слики (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.06.2018

Како изгледаше денешната церемонија на потпишување на Договорот за името низ ...

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

Стандард - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

ФОТО: Заев објави селфи од глисерот со кој дојде на потпишување на историскиот Договор

Либертас - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Заев со селфи на пат кон потпишување на договорот: Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина!

Поглед - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот на Република Македонија Зоран Заев под фотографијата која е ...

ВО ЖИВО: Потпишување на конечниот договор за името – Република Северна Македонија

МК News - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

(Фото) Селфи на Заев од брод на патот за Преспа

еМагазин - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска ...

Фото: Што објави Заев предмалку?

Sky - 17.06.2018

-Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина., порача Зоран Заев, премиер на социјалните мрежи.

Потпишан договорот за името, најавени протести и во двете држави

Скопје инфо - 17.06.2018

На брегот на грчката страна од Преспанско Езеро, министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ставија потпис за решавање на тридецениското прашање.

Заев направи „селфи“ за иднината

CivilMedia - 17.06.2018

„Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“ – напиша премиерот Заев на својот Фејсбук ...

(ФОТО) Заев: Се осмеливме, затоа што сакаме македонски успеси

Бриф - 17.06.2018

„Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“, напиша премиерот Зоран Заев на својот профил на Фејсбук, одејќи кон местото на ...

ФОТО: Потпишан договор за името

Либертас - 17.06.2018

Министрите за надворешние работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас го потшишаа договорот за ...

ВИДЕО: Прво вклучување од Преспа каде за околу 40 минути треба да се потпише договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 17.06.2018

Прво вклучување од Преспа каде за околу 40 минути треба да се потпише договорот меѓу Македонија и Грција извор: ...

Заев со селфи од чамецот

Фактор - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Селфи на премиерот низ Преспанското Езеро на пат за Грција

Тера - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Димитров и Коѕијас го потпишаа договорот за промена на името

Кумановски м. - 17.06.2018

loading... Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Псарадес го потпишаа договорот со кој се става крај на 25-годишниот спор помеѓу двете држави.

Преспа: Ескалираа тензиите меѓу грчките националисти и полицијата по потпишувањето на договорот (ФОТО+ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

На само неколку километри од шаторот во кој министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никоа Димитров и Никос Коѕијас, го потпишаа договорот со кој се укинува постоењето на Република Македонија и на се македонско, грчките националисти ...

ВО ЖИВО: Потпишување на конечниот договор за името – Република Северна Македонија

24Инфо - 17.06.2018

ВО ЖИВО: Потпишување на конечниот договор за името – Република Северна Македонија Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки ...

Сите погледи денеска се вперени во Преспа (галерија )

Вечер Прес - 17.06.2018

Кој денеска ја “преспал” Преспа, преспал најголем момент во поновата историја на Балканот. Ви пренесуваме дел од атмосферата низ објективот на фоторепортерот на ВЕЧЕР, Наке ...

Селфи Заев: Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси

Локално - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

Локално - 17.06.2018

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Фотогалерија: Преспа денеска

Тера - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција го потпишаа договорот за името. Премиерот Зоран Заев рече дека со договорот „поместивме планини“. Посредникот Метју Нимиц рече дека спогодбата е „правична, чесна и спроведлива“.

Заев направи селфи од глисерот со кој дојде на потпишуввање на историскиот Договор за името

AKO - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Заев објави селфи од глисерот со кој дојде на потпишување на историскиот Договор

1tv - 17.06.2018

,,Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина“-напиша премиерот Заев од глисерот со кој пристигнаа преку Преспанското езеро на ...

Договорот за името ќе се потпише на грчка, а потоа средба на македонска територија

Алсат-М - 16.06.2018

Утре, во 10:30 по грчко и 9:30 по македонско време, во Преспа на грчка територија, во присуство на високи меѓународни претставници, ќе биде потпишан договорот со кој се става крај на 25-годишниот спор за името помеѓу Македонија и Грција.

Преспа ден пред потпишувањето на историскиот договор

24 Вести - 16.06.2018

На ден пред потпишувањето на историскиот договор меѓу Македонија и Грција во двете земји расте политичката тензија, со повици за протести. Меѓународната заедница пак гласно повикува на поддршка за договорот кој ги отвора европерспективите на ...

Утре ќе бидат ставени потписи на договорот за името

Фокус - 16.06.2018

Договорот за името ќе се потпише утре, а настанот ќе биде поделен на два дела, и тоа еден дел на македонска, а дел на грчка територија. Сепак познато е дека договорот ќе биде потпишан во Грција, а потоа ќе следува средба на македонска страна, ...

Утре потпишување на договорот за името

24 Вести - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Заев пред потпишувањето на Договорот: Ќе добијат двете страни

Press24 - 16.06.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека со договорот што ќе биде потпишан утре меѓу Македонија и Грција во Преспа ќе добијат двете држави. Според него протестите се демократско право. ...

Договорот за името ќе биде потпишан рано изутрина во грчка Преспа, Заев и Ципрас ќе ручаат на македонска страна

Сител - 16.06.2018

Утре во 9:30 изутрина по македонско време во преспанскиот регион на грчка територија, Димиторв и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името. На настанот ќе присуствуваат медијаторот Метју Нимиц, европската двојка Могерини-Хан, како и заменичката на ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

iPortal - 16.06.2018

Mниiстрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

МАКЕДОНИЈА ГО МЕНУВА ИМЕТО ВО НЕДЕЛА: Каде и кој ќе стави потпис на договорот со Грција?

Фактор - 16.06.2018

Грција и Македонија во недела на 17 јуни ќе го потпишаат договорот за промена на името на Македонија во Северна Република Македонија. Договорот, кој предизвика жестоко противење во двете земји ќе биде потпишан во езерскиот регион на Преспа, на ...

Кој се ќе ракоплеска на утрешното потпишување на договорот со Грција?

Фактор - 16.06.2018

Договорот со Грција утре ќе биде официјализиран, а освен потпишувачите - министрите Димитров и Коѕијас на настанот како што кажавме ќе бидат и премиерите Заев и Ципрас. Сепак , меѓу присутните кои ќе бидат дел од овој историски настан по деценискиот ...

Утре во Преспа ќе се потпише договорот: Кој ќе присуствува

еМагазин - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Ќе потпишат во грчка, па ќе одат на ручек во македонска Преспа

Фокус - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

ТВ21 - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Катимерини: Договорот за името најверојатно ќе се потпише в недела, во Преспа на македонска територија

Фокус - 15.06.2018

Недела се споменува како денот кога најверојатно ќе се стави потпис на договорот што го постигнаа премиерите на Македонија и на Грција. Барем такви се очекувањата на дел од грчките медиуми.

Нимиц ќе биде сведок на потпишувањето на договорот за името

Фокус - 15.06.2018

Договорот за името меѓу Македонија и Грција најверојатно ќе се потпише на македонска територија во Преспа, и тоа во недела. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас , а на ...

Катимерини: Договорот би се потпишал во Преспа, на македонска територија

Алсат-М - 15.06.2018

Недела се споменува како денот кога најверојатно ќе се стави потпис на договорот што го постигнаа премиерите на Македонија и на Грција. Барем такви се очекувањата на дел од грчките медиуми.

Влада: Договорот ќе се потпише во Грција, а потоа на ручек на македонска страна

Фокус - 15.06.2018

Договорот за името ќе се потпише во недела, а настанот ќе биде поделен на два дела, и тоа еден дел на македонска а дел на грчка територија. Сепак познато е дека договорот ќе биде потпишан во Грција, а потоа ќе следува средба на македонска страна, ...

Потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција ќе се случи во недела во Мала Преспа, на грчка страна

24 Вести - 15.06.2018

Потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција ќе се случи во недела во Мала Преспа, на грчка страна, а потоа средбата ќе продолжи на македонска страна во Преспа. Договорот ќе биде потпишан од стана на министрите за надворешни работи на ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Алсат-М - 15.06.2018

Во недела претпладне во грчкиот дел на Преспа, министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе го потпишат договорот за решавање на проблемот со името. Официјални говори ќе имаат двата премиери, Алексис Ципрас и Зоран Заев.

Договорот за името ќе се потпише во недела во Грчка Преспа

Канал5 - 15.06.2018

И официјално, договорот со Грција ќе биде потпишан в недела на грчката страна на Преспа Потоа делегациите ќе ја поминат границата и на Македонска територија ќе организираат средба и ручек.

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Канал5 - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во Македонија, друг дел пак тврдеа дека ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

24 Вести - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Влада на РМ: Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Press24 - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Влада на РМ: Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Сител - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Кајгана - 15.06.2018

Атина, 15 јуни 2018 (МИА) - Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина.

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Курир - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми изутрината објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпишува в недела во Преспа, „Катимерини“ го најавува Столтенберг како гостин

Курир - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпишува в недела во Преспа, „Катимерини“ го најавува Столтенберг како гостин

Сител - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Ќе се потпишува во Преспа, но на македонска територија, доаѓа и Столтенберг?

+инфо - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“ . Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри ...

Катимерини: Договорот ќе се потпише во Преспа, на македонска територија

Press24 - 15.06.2018

Недела е денот кога ќе биде потпишан договорот што го постигнаа македонскиот и грчкиот премиер, пишуваат грчките медиуми. Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека договорот ќе се потпише во Преспа, но не на грчката, туку на македонската страна од ...

Катимерини - Потпишување в недела, сведоци Столтенберг и Нимиц

Р.С.Европа - 15.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа, на македонска територија, и дека, неофицијално, сведок на потпишувањето, покрај медијаторот Метју Нимиц, ќе биде и првиот човек на НАТО ...

Катимерини:Договорот ќе се потпише во Преспа, на македонска територија

Нова ТВ - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на ПЈРМ, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“ . Според весникот, најверојатно потпишувањето ќе во биде недела – 17 јуни.

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Стандард - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Контрадикторни информации за местото на потпишување на договорот

Нова ТВ - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, јавува дописничката на МИА од Атина. Според информациите на МИА, министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, ...

Договорот ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек во Отешево

Независен - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција за името ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, во Отешево дознава „Независен Весник“. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде ...

Договорот ќе се потпише во недела во Преспа

+инфо - 15.06.2018

Настанот е поделен на два дела, и тоа првиот во Република Грција (потпишување) и вториот во Република Македонија (средба и заеднички ручек). Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор и за стратегиско партнерство ќе биде потпишан во ...

Договорот ќе се потпишува во недела

Слободен Печат - 15.06.2018

Договорот за решение за спорот со името, Македонија и Грција ќе го потпишат во недела во грчкиот дел на Преспа. Договорот ќе го потпишат министрите за надворешни работи, Димитров и Коѕијас, брифираат од Владата на Република Македонија.

Договорот ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија

Макфакс - 15.06.2018

Договорот со Грција ќе биде потпишан в недела на грчката страна на Преспа. Засега е познато дека настанот ќе биде поделен на два дела, од кои едниот – потпишувањето на договорот, а другиот дел ќе се случува на македонска територија и неофицијално ќе ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

А1 On - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Кајгана - 15.06.2018

Скопје, 15 јуни 2018 (МИА) - Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за ...

Уште е дилема каде ќе се потпише Договорот - сведоци Столтенберг и Нимиц?

Независен - 15.06.2018

Се уште се противречни информациите за тоа кога и каде ќе се потпише Договорот меѓу Македонија и Грција со кој треба да се стави крај на деценискиот спор за името. Засега, извесно е само дека потпишувањето ќе биде викендов.

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Сител - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Press24 - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

МКД - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот најверојатно задутре ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Слободен Печат - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Ќе потпишат во грчка, па ќе одат на ручек во македонска Преспа

+инфо - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот за името ќе биде потпишан в недела во Преспа

Нова ТВ - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Стандард - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Во недела во Преспа на грчка територија ќе се потпише договорот за името

МКД - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Независен - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Ќе се потпишува во Преспа, но на македонска територија, доаѓа и Столтенберг?

МК News - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

CivilMedia - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Влада: Договорот ќе се потпише во Грција, а потоа на ручек на македонска страна

Тера - 15.06.2018

Договорот за името ќе се потпише во недела, а настанот ќе биде поделен на два дела, и тоа еден дел на македонска а дел на грчка територија. Сепак познато е дека договорот ќе биде потпишан во Грција, а потоа ќе следува средба на македонска страна, ...

Влада: Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

24Инфо - 15.06.2018

Влада : Во недела во Преспа потпишување на договорот за името Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпишува в недела во Преспа, „Катимерини“ го најавува Столтенберг како гостин

Република - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Катимерини: И Столтенберг ќе присуствува во Преспа на потпишување на договорот

Либертас - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

24Инфо - 15.06.2018

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина.

Катимерини: Договорот за името најверојатно ќе се потпише в недела, во Преспа на македонска територија

Либертас - 15.06.2018

Недела се споменува како денот кога најверојатно ќе се стави потпис на договорот што го постигнаа премиерите на Македонија и на Грција. Барем такви се очекувањата на дел од грчките медиуми.

Ќе се потпишува во Преспа, но на македонска територија, доаѓа и Столтенберг?

Бриф - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за ...

Уште е дилема каде ќе се потпише Договорот – сведоци Столтенберг и Нимиц?

iPortal - 15.06.2018

Се уште се противречни информациите за тоа кога и каде ќе се потпише Договорот меѓу Македонија и Грција со кој треба да се стави крај на деценискиот спор за името. Засега, извесно е само дека потпишувањето ќе биде викендов.

Договорот за името ќе се потпише во Преспа на грчка територија по што ќе следи ручек во Македонија?

еМагазин - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во Македонија, друг дел пак тврдеа дека ...

Катимерини: Договорот би се потпишал во Преспа, на македонска територија

Тера - 15.06.2018

Недела се споменува како денот кога најверојатно ќе се стави потпис на договорот што го постигнаа премиерите на Македонија и на Грција. Барем такви се очекувањата на дел од грчките медиуми.

Катимерини објави кога и каде ќе се потпише договорот

Фактор - 15.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа, на македонска територија. Неофицијално, сведок на потпишувањето, покрај медијаторот Метју Нимиц, ќе биде и првиот човек на НАТО Јенс ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Либертас - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Kaj соседот потписи, во Преспа средба и ручек: Договорот со Грција ќе се потпише во недела

Република - 15.06.2018

Од Владата на Република Македонија денеска известуваат дека на 17.06.2018 (недела) во регионот на Преспа ќе се одржи настан на кој министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на ...

Владата молчи, медиумите играат пинг-понг: Ќе потпишат во грчка, па ќе слават во македонска Преспа

Република - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија

Sky - 15.06.2018

Договорот со Грција ќе биде потпишан в недела на грчката страна на Преспа, потврди Владата. Засега е познато дека настанот ќе биде поделен на два дела, од кои едниот – потпишувањето на договорот, а другиот дел ќе се случува на македонска територија ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Вечер Прес - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Кој во недела ќе стави потпис за новото име на Македонија!

Вечер Прес - 15.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас в недела во регионот на Преспа на грчка страна ќе го потпишан конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратешко партнерство меѓу двете ...

Договорот сепак се потпишува во Грција

Фактор - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот ќе се потпишува во македонскиот дел на Преспа оваа недела – Највисоки претставници на ЕУ, ООН и НАТО ќе ...

Sky - 15.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа, на македонска територија, и дека, неофицијално, сведок на потпишувањето, покрај медијаторот Метју Нимиц, ќе биде и првиот човек на НАТО ...

Потпишување на договорот в недела во Преспа, сведоци Столтенберг и Нимиц!

Вечер Прес - 15.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа, на македонска територија, и дека, неофицијално, сведок на потпишувањето, покрај медијаторот Метју Нимиц, ќе биде и првиот човек на НАТО ...

Катимерини: Столтенберг и Нимиц ќе бидат сведоци на потпишувањето договор во Преспа

Локално - 15.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа, на македонска територија, и дека, неофицијално, сведок на потпишувањето, покрај медијаторот Метју Нимиц, ќе биде и првиот човек на НАТО ...

Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Локално - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

ПОТВРДЕНО: Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Вечер Прес - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Во недела во Преспа потпишување на договорот за името

Либертас - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Официјално: Договорот за името ќе се потпише во недела во Преспа, ќе присуствуваат Заев и Ципрас

еМагазин - 15.06.2018

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас во недела во регионот на Преспа ќе го потпишат конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Договорот ќе се потпише во недела во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

Н.Македонија - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна, дознава дописничката на МИА од Атина. Дел од грчките медиуми утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во ...

Договорот во Преспа, ручекот во Македонија, најверојатно задутре

1tv - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска страна. Дел од грчките медиуми, меѓу кои и „Катимерини“, утрово објавија дека договорот ќе биде потпишан во Преспа во Македонија во ...

Високи меѓународни гости се очекуваат на потпишувањето на Договорот за името во Преспа

AKO - 15.06.2018

Во недела во Преспа, на грчка страна, ќе биде потпишанa „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на важноста на привремената спогодба од ...

Влада: Потпишувањето на договорот во недела во Преспа – од безбедносни причини не се откриваат детали

1tv - 15.06.2018

Владата потврди дека потпишувањето на Договорот за името со Грција ќе се случи во недела, во регионот на Преспа. Настанот е поделен на два дела – прво потпишувањето од грчката страна на границата, а потоа средбата и заедничкиот ручек од македонската ...

„Ефимерида“: На потпишувањето на договорот за името поканети се и Гутереш, Нимиц, Могерини и Хан

24 Вести - 14.06.2018

Грчкиот весник „Ефимерида“ пишува дека потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се случи на 16 јуни (сабота) во Преспа. Според весникот, на овој настан биле поканети генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, медијаторот ...

„Ефимерида”: На потпишувањето на договорот за името поканети се и Гутереш, Нимиц, Могерини и Хан

Канал5 - 14.06.2018

На 16 јуни, сабота, во Преспа. Според грчкиот весник “Ефимиеридa” ќе се потпише договорот за името меѓу Македонија и Грција. На потпишувањето покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, до медијаторот Метју Нимиц и до ...

„Ефимерида“: Договорот ќе се потпише викендов во Преспа, покани испратени до Нимиц, Могерини, Хан…

Макфакс - 14.06.2018

Договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в сабота во Преспа, пишува грчкиот весник „Ефимерида“, наведувајќи дека покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, до медијаторот Метју Нимиц и до високата ...

На потпишувањето на договорот за името поканети се и Гутереш, Нимиц, Могерини и Хан

Слободен Печат - 14.06.2018

Грчкиот весник „Ефимерида” пишува дека потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се случи на 16 јуни, сабота, во Преспа, пренесува Мкд.мк. Според весникот, на овој настан покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН ...

МКД.МК го објави транскриптот од договорот со Грција: Заев прифатил бришење на зборот Македонија на институции, во ...

Курир - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Press24 - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со ...

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

МКД - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

На потпишувањето на договорот за името поканети се и Гутереш, Нимиц, Могерини и Хан

МКД - 14.06.2018

Грчкиот весник „Ефимерида" пишува дека потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се случи на 16 јуни, сабота, во Преспа. Според весникот, на овој настан покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, до ...

Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Сител - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со ...

Договорот меѓу Грција и Македонија објавен на македонски јазик, прочитајте што содржи

Независен - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

„Ефимерида“: Договорот ќе се потпише викендов во Преспа, покани испратени до Нимиц, Могерини, Хан…

Точка - 14.06.2018

Договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в сабота во Преспа, пишува грчкиот весник „Ефимерида“, наведувајќи дека покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, до медијаторот Метју Нимиц и до високата ...

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

Тера - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

В сабота во Преспа ќе се потпише договорот: Гутереш, Нимиц, Хан и Могерини поканети на потпишувањето

Република - 14.06.2018

Грчкиот весник „Ефимерида” пишува дека потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се случи на 16 јуни, сабота, во Преспа, пренесува Мкд.мк. Според весникот, на овој настан покани биле испратени и до генералниот секретар на ОН ...

Целосен транскрипт на македонски јазик од договорот меѓу Македонија и Грција

Република - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Гутереш, Нимиц, Могерини....кој се е поканет во Преспа?

Фактор - 14.06.2018

Антонио Гутереш, Метју Нимиц, Јоханес Хан, Федерика Могеринии......се гостите од меѓународната заедница што се поканети на потпишувањето на договорот помеѓу Македонија и Грција, што според агендата треба да се случи в сабота во Преспа.

МКД.МК го објави транскриптот од договорот со Грција: Заев прифатил бришење на зборот Македонија на институции, во ...

Поглед - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

МКД.МК го објави транскриптот од договорот со Грција

МК News - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Судбината на Мала Преспа и симболиката на „големиот договор“

Н.Македонија - 14.06.2018

До воспоставувањето на новите граници пред сто години во селата на Мала Преспа стоотстотно живеело македонско – словенско население. Таму сѐ било македонско. Jазик и идентитет. Сите топоними биле македонски, народот сто отсто бил со словенско, ...

Прочитајте го договорот Македонија – Грција на македонски јазик

1tv - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена, а според грчките медиуми, најверојатно в сабота во грчкиот дел на Преспа.

Маричиќ за промената на името: Не потпишувам ништо во Преспа

Press24 - 12.06.2018

Бојан Маричиќ, посебен советник за евроинтеграции во кабинетот на премиерот Зоран Заев, демантира дека тој би бил еден од потписниците на договорот за промена на името, пренесе Фактор. - Иако шпекулацииве се целосно несериозни и очигледно неточни, ...

Маричиќ: Не потпишувам ништо во Преспа

Фактор - 12.06.2018

Бојан Маричиќ, посебен советник за евроинтеграции во кабинетот на премиерот Зоран Заев, демантира дека тој би бил еден од потписниците на договорот за промена на името помеѓу Грција и Македонија што би требало да се официјализира во Преспа.