TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Училници од турско во центарот на Битола

Дневник - 10.12.2010

Додека другите деца учат во нови, компјутеризирани училишта, нашите следат настава во ќумези, револтирано реагираа родители на 60 ученици-Албанци од Основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола, кои ...

Бојкот на настава во ОУ „Гоце Делчев“ во Битола

А1 - 09.12.2010

Околу седумдесетина ученици од две албански паралелки, едната од второ другата од петто одделение во ОУ „Гоце Делчев“ во Битола, една недела не посетуваат настава.

Македонија - Повеќе знаење, поголема плата

Вест - 09.12.2010

Наставниците што инвестираат во нивното знаење ќе земаат поголеми плати. Министерот за образование и наука Никола Тодоров вчера најави дека се подготвува правилник за кариерен развој на наставниците, ...

Хроника - Наставник повторно истепа ученик

Време - 09.12.2010

Наставник од основното училиште „Гоце Делчев“ во тетовското село Гургурница во понеделникот со дрвен линијар удрил ученичка по главата бидејќи таа зборувала на часот.

Протест на родителите Албанци во основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола

Алсат-М - 09.12.2010

Група родители на ученици Албанци од основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола денеска одржаа мирен протест, а нивните деца го продолжија прекинот на наставата во второ и петто одделение.

Ученици Албанци во битолското училиште Гоце Делчев ја бојкотираат наставата

Канал5 - 09.12.2010

Учениците од второ и петто одделение од албанските паралелки во основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола веќе една недела ја бојкотираат наставата.

Протест во битолското училиште „Гоце Делчев“

Телма - 09.12.2010

Учениците од паралелките на албански јазик во основното училиште „Гоце Делчев“ од Битола веќе една недела ја бојкотираат наставата поради несоодветни просторни услови за одржување настава.

Наставник воведувал ред со линијар

Утрински - 09.12.2010

ТЕТОВО - Ученичка од петто одделение од тетовското село Гургурница, од удари од линијар зададени од наставник по математика се здобила со лесни повреди, но е задржана на лекување во Клиничката ...

Протест на родителите Албанци во Битола

Курир - 09.12.2010

Денеска во основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола, група родители на ученици Албанци одржаа мирен протест, а нивните деца го продолжија прекинот на наставата во второ и петто одделение.

Протест на родителите Албанци во ОУ „Гоце Делчев“ во Битола

Сител - 09.12.2010

Група родители на ученици Албанци од основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола денеска одржаа мирен протест, а нивните деца го продолжија прекинот на наставата во второ и петто одделение.

Стручните трудови секогаш со современи и актуелни теми

Вечер Прес - 09.12.2010

Општиот преглед на наставни содржини го карактеризира висок степен и квалитет на знаења и самостојно оперирање на тие знаења во наставниот процес, велат на ЕУРМ Во согласност со наставните програми ...

Кариерата и платите на наставниот кадар ќе зависат од знаењата

Телма - 08.12.2010

Обуките што ги посетуваат наставниците и знаењата што преку нив ги стекнуваат ќе влијаат на нивното професионално унапредување и на износот на нивните плати.

Повеќе обуки, повисока плата за наставниците

Канал5 - 08.12.2010

Повеќе обуки, повисока плата. Од наредната учебна година наставниците ќе можат да напредуваат во кариерата, но да добијат и покачување, доколку на семинарите се стекнале со нови вештини.

Владата ќе го контролира квалитетот на факултетската настава

Телма - 08.12.2010

Министерот за образование Никола Тодоров ја извести Владата дека во последните години е забележан тренд на опаѓање на образовниот степен со кој се стекнале дипломираните студенти, што укажува на ...

МОН: Кариерата и платите ќе зависат од обуките

Сител - 08.12.2010

Обуките што ги посетуваат наставниците и знаењата што преку нив ги стекнуваат ќе влијаат на нивното професионално унапредување и на износот на нивните плати.

Слаби оценки за наставниците

Алфа - 08.12.2010

Наставниците од основните и средните училишта покажуваат најголеми слабости во работата со компјутерите и покрај обуките и сертификатите кои ги добиле.

МОН и Бирото за развој ќе продолжат да ги обучуваат наставниците

Нетпрес - 08.12.2010

Бирото за развој на образованието досега спровело 77 различни обуки во кои се опфатени околу 50. 000 наставници, беше кажано на денешниот прес во министерството за образование.

Наставниците ќе треба да учат ако сакаат поголема плата

Макфакс - 08.12.2010

Платите и унапредувањето на наставниците од следната година ќе зависат од посетата на обуките кои ги организира Бирото за развој на ...

Наставниците ќе треба да учат ако сакаат поголема плата

Форум - 08.12.2010

Платите и унапредувањето на наставниците од следната година ќе зависат од посетата на обуките кои ги организира Бирото за развој на образование Министерот за образование Никола Тодоров на денешната ...

Наставниците и професорите масовно оделе на учење

Курир - 08.12.2010

Седумдесет и седум различни видови на обуки, со кои биле опфатени околу 50 илјади учесници, биле спроведени во текот на 2010 година од страна на Бирото за развој на обраованието, потпомогнато од ...

Преку изборните предмети се моделира професионалниот профил

Вечер Прес - 08.12.2010

Со изборот на предметите студентите практично го изразуваат својот непосреден интерес за изучување на определени наставни подрачја, преку кои подоцна ќе ја бараат својата професионална кариера, велат ...

Правилник за кариерен развој

Вечер Прес - 08.12.2010

Обуките што ги посетуваат наставниците и знаењата стекнати преку нив ќе влијаат на нивното професионално унапредување и на износот на нивните плати.

Наставник натепал ученичка

А1 - 07.12.2010

Единаесет годишно девојче од тетовското село Гургурница, со првични симптоми на потрес на мозокот, било донесено во болница, откако, според неговото кажување, наставникот по математика го удрил со ...

Наставник претепал ученик во Кичево

Дневник - 07.12.2010

Наставник претепал ученик од основното училиште „Санде Штерјоски“ во Кичево во петокот, по завршување на училиштен час. Според пријавата во полициска станица, наставникот бил револтиран бидејќи ...

Ученици-Албанци бојкотираат настава поради училниците

Дневник - 07.12.2010

Над 60 ученици од две албански паралелки во основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола ја бојкотираа наставата незадоволни од условите во училниците.

Македонија - Наставник претепал ученик оти му го покажал средниот прст

Вест - 07.12.2010

Наставник по математика претепал ученик во основното училиште "Санде Штерјоски" во Кичево, оти ученикот му го покажал средниот прст по завршувањето на часот.

Наставник претепал ученик поради гримаси

Утрински - 07.12.2010

Наставник претепал ученик во Кичево, бидејќи група деца му правеле гримаси зад грб. Како што информираат од МВР, инцидентот се случил во петокот во основното училиште „Санде Стерјоски“ во Кичево.

Наставник повреди Ученичка со удар со линиар по главата

Телма - 07.12.2010

Ученичка од основното улилиште во селото Гургурница, со повреди на главата е пренесена во болница откако со училишен дрвен линиар по геометрија ја удрил наставникот по математика, лут што повеќе ...

Зборувала на часот, добила линиар по главата

Алфа - 07.12.2010

Петтоделенка од О.У. Гоце Делчев во тетовското село Гургурница, добила удар по главата со лењир од нејзиниот наставник по математика, оти зборувала на часот.

Наставник истепал ученичка во тетовското село Гургурница

Макфакс - 07.12.2010

Наставник по математика кој предавал во основното училиште „Гоце Делчев“ во тетовското село Гургурница истепал ученичка од петто одделение, соопштуваат од СВР Тетово.

Наставник удрил ученичка со линеар по глава оти зборувала на час

Сител - 07.12.2010

Наставник по математика удрил ученичка од петто одделение поради тоа што во текот на часот разговарала со други ученици.

Ученичка добила линеар по глава поради зборење

Нетпрес - 07.12.2010

Ученичка со дрвен линеар била удрена по задниот дел од главата. Ја удрил наставникот по математика на час бидејќи разговарала со други ученици.

МОН го осудува претепувањето на ученикот

Курир - 07.12.2010

Во врска со немилиот настан кој што се случи во петокот кога наставник нападна ученик во Основното училиште „Санде Штерјоски“ во Кичево, Министерството за образование и наука најостро го осудува ...

Наставник натепал ученик

Н.Македонија - 07.12.2010

Кичевски наставник во петокот натепал осмоодделенец само затоа што тој со неколку соученици му правел гримаси зад грб за време на часот.

Бојкот на наставата поради тесни училници

Н.Македонија - 07.12.2010

Над 60 ученици од две албанските паралелки во ОУ „Гоце Делчев“ во Битола веќе пет дена ја бојкотираат наставата Родителите не ги пуштат своите деца на училиште затоа што училниците во кои учат не ги ...

Ученичка доби потрес на мозок по "педагошка" мерка на наставник

eReporter - 07.12.2010

Ученичка во пето одделение од училиштето „Гоце Делчев“ во тетовското селото Гургурница заврши со потрес на мозокот откако наставникот по математика со лењир ја удрил по главата.

Наставник претепал ученик во основно училиште

Канал5 - 06.12.2010

Наставник претепал ученик во Основното Училиште Санде Стерјоски во Кичево по завршување на час во петокот- соопшти МВР. Според пријавеното по завршениот час, наставникот забележал дека повеќе ученици ...

Постапка пред дисциплинска комисија за наставникот кој истепа ученик

Макфакс - 06.12.2010

Наставникот кој во петокот по училишен час истепал ученик од основното училиште „Санде Штерјоски“ во Кичево добил писмена опомена и за истиот е пок..

Наставници седат дома

Алфа - 06.12.2010

Наставници на кои на почетокот на минатата учебна година не им беа продолжени договорите за работа, се жалат дека и натаму седат дома, иако требаше да бидат вратени на работните места.

Албанските второодделенци во Битола продолжуваа со бојкот на наставата

Форум - 06.12.2010

Продолжува бојкотот на наставата на учениците во второ одделение од албанската паралелка во основното училиште „Гоце Делчев“, по препорака на родителите, поради големиот број на ученици во класот ...

Наставник натепал ученик оти му правел гримаси

Сител - 06.12.2010

Наставник во основно училиште во Кичево во петокот натепал еден свој ученик бидејќи заедно со соучениците правеле гримаси кон наставникот, информира полицијата.

МОН со осуда за инцидентот во ОУ “Санде Штерјовски“

Нетпрес - 06.12.2010

Министерството за образование и наука најостро го осудува инцидент во Основното Училиште “Санде Штерјовски“ во Кичево. Оттаму соопштуваат дека по преземените дејствија било констатирано дека ...

Наставник натепал ученик оти му правел гримаси

Нетпрес - 06.12.2010

Наставник во основно училиште во Кичево во петокот натепал еден свој ученик бидејќи заедно со соучениците правеле гримаси кон наставникот, информира полицијата.

Наставник претепал ученик во основно училиште во Кичево

Макфакс - 06.12.2010

Наставник претрпел ученик во основнотo училиште „Санде Стерјоски„, по завршување на училишен час во петокот, соопштува МВР. Според он..

Наставник претепал ученик во основно училиште во Кичево

Алфа - 06.12.2010

Наставник претрпел ученик во основнотo училиште „Санде Стерјоски„, по завршување на училишен час во петокот, соопштува МВР.

Ученик му правел гримаси на наставникот и добил ќотек

Inpress - 06.12.2010

Кичево, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Наставник во основно училиште во Кичево во петокот натепал свој ученик бидејќи заедно со соучениците му правеле гримаси.

Наставник претепал ученик во Кичево

Кирилица - 06.12.2010

Наставник претепал ученик во Основното Училиште „Санде Стерјоски“ во Кичево по завршување на час во петокот, соопштува МВР Во пријавата стои дека по завршениот час, наставникот забележал како повеќе ...

Наставник претепал ученик во Кичево

Курир - 06.12.2010

Во OУ „Санде Стерјоски“ во Кичево, во петокот наставник претепал ученик по завршувањето на часовите – соопшти Министерството за внатрешни работи.

МОН го осуди инцидентот во Кичево

Курир - 06.12.2010

Министерството за образование и наука најостро го осудува инцидент во Основното Училиште “Санде Штерјовски“ во Кичево. Оттаму соопштуваат дека по преземените дејствија било констатирано дека ...

Учебниците се должност на професорите

Вечер Прес - 06.12.2010

Наставата според политиката на ЕУРМ се реализира со целосна покриеност на програмите со современи учебници. Секој наставник има подготвено учебник или избор на современи наставни материјали како ...

Наставник натепал ученик

Вечер Прес - 06.12.2010

Наставник во основно училиште во Кичево во петокот натепал еден свој ученик, бидејќи заедно со соучениците правел гримаси кон наставникот, информира полицијата.