TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Писатели ќе дебатираат за јазичните права на малцинствата

Дневник - 15.09.2007

Јазичните права на малцинствата во светот ќе биде тема на состанокот на Комитетот за превод и јазични права што денеска во 10 часот ќе се одржи во хотелот „Милениум палас“ во Охрид. Состанокот ќе се одржи во рамките на годинашната десетта ПЕН-конференција, а ќе го води академик Катица Ќулафкова, ...

Целата историја на ПЕН е голем протест

Утрински - 15.09.2007

Учесниците на годинашната јубилејна десетта охридска конференција на ПЕН дискутираа на тема „Литературата и возвишеното“ НЕВЕНА ПОПОВСКА ОХРИД - Десеттата охридска ПЕН конференција започна со тркалезна маса на тема „Литературата и возвишеното“.

Почна ПЕН-конференцијата

Вечер Прес - 15.09.2007

Шеесетина писатели од околу 20 земји учествуваат на десеттата Охридска ПЕН-конференција, која вчера беше отворена со тркалезната маса "Литературата и возвишеното". Македонскиот ПЕН-центар, кој годинава одбележува 45 години од своето постоење, ќе ја продолжи практиката за избор на почесни членови и ...

Почнува охридската ПЕН-конференција

Утрински - 14.09.2007

На годинешниот јубилеен собир на ПЕН ќе допатуваат шеесетина учесници од дваесет земји во светот НЕВЕНА ПОПОВСКА Во Охрид денеска почнува јубилејната десетта Охридска ПЕН конференција. На годинешнава конференција ќе учествуваат шеесеттина учесници од дваесет држави од сите континенти.

Почнува Охридската ПЕН-конференција

Дневник - 14.09.2007

Претставници од неколку светски ПЕН-центри, денеска во 10 часот, во хотелот „Милениум палас“ во Охрид ќе дискутираат на тема „Литературата и возвишеното“, во рамките на десеттата Охридска ПЕН-конференција. Уводничар на дебатите ќе биде Иван Џепароски. Во 19.30 часот, во црквата „Св.

Учествуваат шеесетина писатели од 20 земји

Време - 13.09.2007

ПОЧНУВА ОХРИДСКАТА ПЕН-КОНФЕРЕНЦИЈА „Литературата и возвишеното“ е насловена тркалезната маса на десеттата охридска ПЕН-конференција, која почнува денеска во Охрид. Се очекува да учествуваат шеесетина писатели од околу 20 земји.

Шон Пен како политичар хомосексуалец

Вечер Прес - 13.09.2007

Холивудската ѕвезда Шон Пен ќе го игра ликот на Харви Милк, првиот американски политичар кој отворено се декларираше како хомосексуалец. Филмот, кој ќе го режира Гас Ван Сент, зборува за животот на Милк кој е првиот деклариран хомосексуалец во Америка, а е избран на неколку политички функции.

Гости од сите континенти доаѓаат на Охридската конференција

Дневник - 12.09.2007

Умберто Еко и Вацлав Хавел прогласени за почесни членови на нашиот ПЕН Шеесетина претставници на меѓународни ПЕН-центри од дваесетина земји од светот ќе учествуваат на Охридската ПЕН-конференција, која ќе почне утревечер, во 21.15 часот, со свечен прием на гостите во хотелот „Милениум палас“.

Се одржува јубилејната Охридска Пен конференција

Вест - 12.09.2007

В ПЕТОК И САБОТА „Литературата и возвишеното“ е насловот на тркалезната маса на десеттата Охридска ПЕН-конференција, која ќе се одржи в петок и сабота во Охрид. Се очекува на јубилејните 45 години постоење на Македонскиот ПЕН да учествуваат шеесетина писатели од околу 20 земји.

Шон Пен ќе глуми геј-политичар

Дневник - 12.09.2007

Актерот Шон Пен во своето ново филмско остварување ќе го глуми Харви Милк, политичар-хомосексуалец од Сан Франциско . Во проектот на режисерот Гас ван Сант ќе игра и Мет Дејмон, во улогата на Ден Вајт, лицето што го убило Милк.

Македонскиот ПЕН одбележува двоен јубилеј

Утрински - 12.09.2007

Од годинава почесни членови на Македонскиот ПЕН-центар се Умберто Еко и Вацлав Хавел кои в година ќе допатуваат во Охрид НЕВЕНА ПОПОВСКА Од утре до недела, во Охрид ќе се одржи јубилејната десетта Охридска ПЕН конференција. Домаќин на конференцијата е Македонскиот ПЕН-центар, кој со оглед на ...

Јубилејот на ПЕН ќе биде одбележан без почесните членови Хавел и Еко

Вечер Прес - 12.09.2007

Тркалезната маса ќе биде насловена како "Литературата и возвишеното", а ова е десетта охридска ПЕН-конференција на која ќе се одбележат и 45-те години од постоењето на македонскиот ПЕН "Литературата и возвишеното" е одбраната тема на тркалезната маса која ќе се одржи на 10.