TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски:Учесниците во Шарената револуција се дебело платени

Нова ТВ - 29.05.2016

Никола Груевски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ во интервју за порталот Телеграф, учесниците во Шарената револуција ги нарече “две илјади дебело платени луѓе, кои ги бојадисуваат зградите и спомениците и се замислуваат дека прават некаква револуција”.

Власта ја инспирира Шарената револуција секојдневно

Нова ТВ - 29.05.2016

За тоа како власта создава атмосфера на гонење на учесници во Шарената револуција, за притисоците и информативните разговори во полиција. Како методите на власта ги инспирираат демонстрантите кои бараат одговорност и да се спроведат законите.

Груевски:Третина од тие што протестираат се дебело платени

Р.С.Европа - 29.05.2016

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во петиотдел од интревјуто дадено за порталот Телеграф, објавен денеска демонстрантите од Шарената револуција ги нарече “две илјади дебело платени луѓе, кои ги бојадисуваат зградите и спомениците и се ...

Груевски: Половина од протестантите се дебело платени и се агресивни

МКД - 29.05.2016

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во петтиот дел од интервјуто за порталот „Телеграф“ демонстрантите од Шарената револуција ги нарече “две илјади дебело платени луѓе, кои ги бојадисуваат зградите и спомениците и се замислуваат дека прават ...

„Крајно време е за завршен удар“ Од вчерашните протести

МКД - 29.05.2016

„Шарена револуција наместо шарена аболиција“ беше пораката од вчерашните протести, кои почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, па преку Собранието заврши со голема забава пред Палома бјанка...

Груевски: На протестите има платеници, но и хејтери кои причините за личните неуспеси ги бараат кај власта

Либертас - 29.05.2016

Провладиниот портал Телеграф денеска го објави петтиот дел од таканареченото „мегаинтервју“ на поранешниот премиер Никола Груевски. Тој вели дека Шарената револуција ја сочинувале 2 илјади дебело платени луѓе, кои, како што вели, „ги бојадисуваат ...

ВИДЕО: „Ноќен експрес“ бр. 13 – бели споменици за Шарена револуција

Либертас - 29.05.2016

Ви го пренесуваме 13-то издание на емисијата „Ноќен експрес“ на Канал 77 каде се дискутираше на темата „Бели споменици за Шарена револуција“. Гостуваа Марјан Камиловски, Небојша Вилиќ, како и Мирослав Грчев, Филип Јовановски, Никола Наумоски, ...

Груевски за демонстрантите: “Хејтери” кои причините за своите лични неуспеси ги бараат кај власта!

Локално - 29.05.2016

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во петтиот дел од интервјуто дадено за порталот Телеграф, објавен денеска демонстрантите од Шарената револуција ги нарече “две илјади дебело платени луѓе, кои ги бојадисуваат зградите и спомениците и се ...

(ВИДЕО)„Ноќен експрес“ бр. 13 – бели споменици за Шарена револуција

Локално - 29.05.2016

Ви го пренесуваме 13-то издание на емисијата „Ноќен експрес“ на Канал 77 каде се дискутираше на темата „Бели споменици за Шарена револуција“. Гостуваа Марјан Камиловски, Небојша Вилиќ, како и Мирослав Грчев, Филип Јовановски, Никола Наумоски, ...

Груевски: На протестите има платеници и хејтери кои власта ја обвинуваат за личните неуспеси

Репортер - 29.05.2016

Провладиниот портал Телеграф денеска го објави петтиот дел од таканареченото „мегаинтервју“ на поранешниот премиер Никола Груевски. Тој вели дека Шарената револуција ја сочинувале 2 илјади дебело платени луѓе, кои, како што вели, „ги бојадисуваат ...

Груевски со пропагандата на Нетпрес: Протестантите се дебело платени од невладини организации

Стандард - 29.05.2016

На протестот на „Шарената револуција“ има т.н. хејтери или мразачи, кои се на секој протест и го мразат секого што е на власт, бидејќи причините за своите лични неуспеси ги бараат кај власта, а не кај себе и во своите грешки и такви има во секое ...

ВИДЕО: За малку избегнат инцидент пред Собранието – човек им се спротивстави на „шарените“

За Се - 29.05.2016

Ја срамите Македонија, дедо ми се борел за неа, извикал човекот кој застанал пред рачниот катапулт вчера на протестот пред Собранието додека учесниците во „Шарената револуција“ гаѓале со боја кон Законодавниот дом.

Груевски: 2.000 дебело платени бојосувачи, нема да ја нарушат економската стабилност на земјата

Макфакс - 29.05.2016

Македонија, во време на воен конфликт во 2001 година, не дозволи да девалвира, тоа не се дозволи ни за време на светската економска криза, ниту за време на европската должничка криза, а нема да се дозволи ни сега, кога 2.000 дебело платнеи луѓе, ...

(ВИДЕО) „Ноќен експрес“ бр. 13 – бели споменици за Шарена револуција

Репортер - 29.05.2016

Ви го пренесуваме 13-то издание на емисијата „Ноќен експрес“ на Канал 77 каде се дискутираше на темата „Бели споменици за Шарена револуција“. Гостуваа Марјан Камиловски, Небојша Вилиќ, како и Мирослав Грчев, Филип Јовановски, Никола Наумоски, ...

Груевски: Половина од тие што протестираат се дебело платени

Фактор - 29.05.2016

Одговарајќи на новинарско прашање за Телеграф.мк каде екс премиерот дава интервју Никола Груевски и зборувајќи за депозитите од банките им порачува на граѓаните да не наседнуваат на лаги и шпекулации. - Да не наседнуваат на вакви лаги и шпекулации.

Селективната правда е неправда: од вчерашните протести

МКД - 28.05.2016

Откако „Шарената револуција“ на коловозот кај ЕУ-инфоцентарот напиша „Селективната правда е неправда“, демонстрантите повторно маршираа низ центарот на Скопје. Протестниот марш заврши кај Собранието, каде што „шарените револуционери“ беа пречекани ...

Тројцата командоси на Шарената револуција

Окно - 28.05.2016

Секој ден во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, ткн. паравоена единица на Шарената револуција, составена од Блу, Индиго и Црвена, се подготвува за нов поход. Нивното оружје се водените пиштоли полни со боја, а нивната задача е да ги ...

ВИДЕО: Со два чатали се шара Собранието

А1 On - 28.05.2016

Демонстрантите денеска со два чатали го бојат Собранието на Република ...

ФОТО: Со два чатали се шара Собранието

Либертас - 28.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција и денеска го фарбаат Собранието, но овој пат со два ...

Провокатор на протестот (ВИДЕО)

+инфо - 28.05.2016

И денеска кон Собранието беше фрлана боја со чатали. Провокатор на денешениот протест беше отстранет од група демонстранти пред Собранието. И денеска кон Собранието беше фрлана боја со чатали.

Се појави провокатор на протестот на Шарената револуција, кој беше отстранет од група демонстранти

Точка - 28.05.2016

Демонстрантите и денес го боеја Собранието со чатали, но додека го правеа тоа им се појави една „пречка“. Имено, пред чаталите со кои демонстрантите од Шарената револуција и денес го боеја Собранието се појави еден човек кој им рече дека ја срамеле ...

ИЗБЕГНАТА ТЕПАЧКА: Инцидент пред Собранието, човек им се спротивстави на „шарените“ (ВИДЕО)

Телеграф - 28.05.2016

Ја срамите Македонија, дедо ми се борел за неа, извикал човекот кој застанал пред рачниот катапулт вечерва на протестот пред Собранието додека учесниците во т.н. Шарена револуција гаѓале со боја кон Законодавниот дом Ја срамите Македонија, дедо ми ...

(ВИДЕО) Провокатор на протестот на Шарената револуција во Скопје

Локално - 28.05.2016

Провокатор застана пред чаталите со кои демонстрантите го бојадисуваа Собранието и тој им рече дека ја срамат Македонија, информира а1он. „Ја срамите Макеоднија, дедо ми се борел за неа“. Тој беше отстранет од групата ...

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ: Уфрлен провокатор меѓу демонстрантите

Репортер - 28.05.2016

Провокатор застана пред чаталите со кои демонстрантите го боеја Собранието и им рече дека ја срамат Македонија. „Ја срамите Македонија, дедо ми се борел за неа“. Тој беше отстранет од групата ...

(ФОТО) Демонстрантите со два чатали гаѓаа кон Собранието

Репортер - 28.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција и денеска го фарбаат Собранието, но овој пат со два ...

„Шарена револуција“ пред Собрание: Многу ви е добар чаталот

Стандард - 28.05.2016

„Многу ви е добар чаталот“, напишаа демонстрантите пред Собрание, каде во моментот се одвива протестот на „Шарена револуција“. Шарена револуција наместо шарена аболиција е пораката од денешните протести кои започнаа пред Специјалното обвинителство.

(ВИДЕО) Провокатор исфрлен од протестот, почна забавата кај Беко

Фактор - 28.05.2016

Пред демонстрантите кои го боеја Собранието со чатали застана уфрлен провокатор. Како што јавува А1он тој им рекол на демонстрантите дека срамат Македонија. За кратко време, непознатото лице беше отстрането од толпата протестанти.

Шарената револуција не прифаќа делумна аболиција

24 Вести - 27.05.2016

Под мотото „Селективна правда е неправда“, граѓаните на Протестирам и Шарената револуција и денеска во голем број излегоа на протест против аболицијата потпишана од претседателот Ѓорѓе Иванов, со барање таа целосно да биде повлечена, а не делумно и ...

И Сител во боите на Шарената револуција

Нова ТВ - 27.05.2016

Синоќа после полноќ Телевизија Сител е обоена во боите на Шарената револуција. „Новата“ фасада утрово ја забележале вработените и граѓаните кои биле на прошетка во Градскиот ...

И денеска продолжуваат протестите на Шарената револуција

24 Вести - 27.05.2016

Вообичаено во 18 часот пред Специјалјното јавно обвинителство и денеска ќе се одржат протестите на Шарената револуција. Нашето оружје се боите и аргументите.Се бориме за правда! - стои во повикот на Фејсбук страната на Шарената револуција.

Шарена револуција: Селективна правда е неправда

Телма - 27.05.2016

Селективна правда е неправда. Со ваков транспарент, шарената револуција ги почна протестите од пред Специјалното обвинителство. Истата оваа порака, на англиски јазик, ја напишаа на улицата пред канцеларијата на Европската унија во Скопје, а потоа ...

Селективна правда е неправда - порача Шарената револуција

24 Вести - 27.05.2016

Со пораката "Селективна правда е неправда" започна денешната Шарена револуција. Демонстрантите бараат целосно повлекување на аболицијата за сите 55 лица. Демонстрантите искажаа поддршка и за меѓународната заедница која помага при надминувањето на ...

„Селективна правда не е правда“ – порака од Шарената револуција

Нова ТВ - 27.05.2016

Засилениот кордон полиција пред Собранието, кој со метални барикади беше излезен на булеварот тотално поделувајќи ја улицата за демонстрантите да не ја бојат фасадата, сепак не ја спречи Шарената револуција да го остави својот печат на зградата во ...

Со „добар чатал“ против селективна аболиција

Р.С.Европа - 27.05.2016

Демонстрантите со помош на огромните чатали и од поголема далечина повторно го обоија Собранието. Тие претходно на улицата пред Делегацијата на ЕУ во Скопје на англиски јазик напишаа „Селективната правда е неправда“.

„Шарената револуција“ на протестот порачува: Селективна правда е неправда (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 27.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ денеска од 18 часот повторно се собраа пред просториите на СЈО во Скопје, од каде тргнаа со голем транспарент „Селективна правда е неправда“. Оваа порака доаѓа како одговор на денешната одлука на претседателот ...

Полициските кордони и оградата не ги спречиja демонстрантите да фрлаат боја кон Собранието (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.05.2016

Откако „Шарената револиција“ на коловозот кај ЕУ-инфоцентарот напиша „Селективна правда е неправда“, демонстрантите потоа повторно маршираа низ централното скопско подрачје. Поддржувачите на „Протестирам“ протестниот марш го завршија кај Собранието, ...

Полицијата ѝ го блокираше пристапот до Собранието на Шарената револуција

+инфо - 27.05.2016

Шарената револуција вечерва нема да може да се приближи до Законодавниот дом, како изминатите денови. Полициски сили, меѓу кои и припадници на специјалните единици го блокираа пристапот до Собранието од сите страни.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на Шарената револуција кон ЕУ инфоцентар – „Селективна правда е неправда“

Либертас - 27.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна протестниот марш на Шарената револуција. Демонстрантите се упатија кон ЕУ инфоцентарот. Претходно Иванов соопшти дека ги повлекол помилувањата за 22 политичари, а другите требало сами да го побараат тоа.

Шарената револуција со ироничен гест газеше по програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 27.05.2016

Со извици „Оваа Влада не чини“ и скок врз програмата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, демонстрантите од Шарената револуција иронично одговорија на изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој во интервју објаснуваше дека слушнал како на ...

Протест во Прилеп: „ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“

А1 On - 27.05.2016

Вчера вечер, голем број прилепчани излегоа за да дадат поддршка на „Шарената револуција“ против аболицијата на, како што велат, криминалците од власта. Гостин на „Шарената револуција“ беше Владимир Милчин.

Богоев: И јас фрлав боја, викнете ме на информативен разговор (ВИДЕО)

+инфо - 27.05.2016

Не може некоj што украл 150 ќебапчиња да одговара со затвор, а некои што милијарди испумпале од државата да не одговараат, вели Богоев. Зарем има поголема општо корисна работа од протестите на Шарената револуција? Тие се најголемата општо корисна ...

Селективна правда е неправда, порачуваат демонстрантите ФОТО + ВИДЕО

+инфо - 27.05.2016

Демонстрантите на Шарената револузија на англиски јазик напишаа „Селективна правда е неправда“ и на асфалтот на улицата кај ЕУ Инфо центарот. Демонстрантите на Шарената револузија на англиски јазик напишаа „Селективна правда е неправда“ и на ...

Поддршка за Шарената револуција од иселените кривопаланчани

+инфо - 27.05.2016

Поддршката стаса од Норвешка, Германија и од Франција. Кривопаланчани иселени во Норвешка, Германија и во Франција преку видео снимка и дадоа поддршка на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по дваесетти пат на протест

Либертас - 27.05.2016

Велес и вечерва излезе на протест од Шарената Револуција, по 20-ти ...

ВИДЕО: И покрај полициската блокада демонстрантите го обоија Собранието

А1 On - 27.05.2016

Иако МВР го блокираше пристапот до Собранието, поставувајќи полиција на улицата, демонстрантите од Шарената револуција и денеска со чатал го обоија Законодавниот ...

Шарената револуција по полноќ ја посети Сител ГАЛЕРИЈА

+инфо - 27.05.2016

Граѓаните кои утринава шетаа во Градскиот парк без изненадени од обената фасада на зградата на телевизијата. Шарената револуција ја посетила синоќа после полноќ и телевизија Сител. Граѓаните кои утринава шетаа во Градскиот парк без изненадени од ...

ФОТО: Полицијата го блокираше пристапот до Собрание

А1 On - 27.05.2016

Полициски сили, меѓу кои и припадници на специјалните единици го блокираа пристапот до Собранието од сите страни. Шарената револуција вечерва нема да може да се приближи до Законодавниот дом, како изминатите ...

ФОТО: Полициска барикада на сред булевар, за Шарената револуција да не го фарба Собранието

Либертас - 27.05.2016

Откако со денови Шарената револуција секоја вечер со катапулт го бои Собранието, денеска полицијата постави барикада на средината на булеварот. Еве како беше вчера на местото каде сега има барикада.

„Одете во пензија“ и „Лопови“ се скандира пред Собрание

+инфо - 27.05.2016

По денешната одлука на Иванов, граѓаните уште помасовно се собираат на протестот на „Шарената револуција“ Демонстрантите пристигнаа пред Собранието. Извикуваат „Одете во пензија“ и „Лопови“.

ФОТО: Шарената револуција ја обои и Сител

Либертас - 27.05.2016

Шарените револуционери по полноќ ја посетиле и Сител телевизија каде, како што може да се забележи од фотографиите на социјалните мрежи е фрлено боја на објектот каде е сместена. Имено, протестите на „Протестирам“ продолжија и вчера вечерта во ...

Фото: Фасадата на телевизијата Сител во боите на Шарената револуција

Радио МОФ - 27.05.2016

Синоќа после полноќ во боите на Шарената револуција е обоена телевизијата Сител. Обоената фасада утрово ја забележале вработените и граѓаните кои биле на прошетка во Градскиот парк. Фото: Плусинфо Минатата седмица Шарената револуција ја обои ...

ГАЛЕРИЈА: „Селективна правда е неправда“ – нов протест на Шарената револуција

Либертас - 27.05.2016

И вечерва во 18 часот започна нов протест на Шарената револуција. Граѓаните се пред СЈО од каде се очекува да започне протестниот марш. Претходно Иванов соопшти дека ги повлекол помилувањата за 22 политичари, а другите требало сами да го побараат ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Џабе барикадата, Шарената револуција пак го обои Собранието

Либертас - 27.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно успеаја да го обојат Собранието и покрај полициските барикади кои се поставени до половината на булеварот. Главниот транспарент на денешниот протест е „Селективна правда е неправда“.

Нашето оружје се боите и аргументите - почна протестот на Шарената револуција

+инфо - 27.05.2016

И денеска демонстрантите се собраа пред СЈО од каде се упатија кон Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. И денеска демонстрантите се собраа пред Специјалното јавно обвинителство од каде се упатија кон Агенцијата за аудио и ...

Полициски барикади за чаталот пред собрание

Сакам да кажам - 27.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Собранието. Полицијата ги пречека со барикади поставени до средината на булеварот за да се намали можноста чаталот да го бои Собранието.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Демонстрантите стигнаа пред Собрание, полицициски барикади за катапултот

Либертас - 27.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Собранието. Таму ги дочекаа полициските барикади кои се поставени до половината на булеварот, за да се спречи катапултот да го обои Собранието, како што тоа го правеше во текот на изминатите ...

„Одете во пензија“ и „Лопови“ се скандира пред Собрание (ВИДЕО)

+инфо - 27.05.2016

По денешната одлука на Иванов, граѓаните уште помасовно се собираат на протестот на „Шарената револуција“ Демонстрантите пристигнаа пред Собранието. Извикуваат „Одете во пензија“ и „Лопови“.

ВИДЕО: Отстапки нема, селективната правда е неправда

А1 On - 27.05.2016

„Колку е убава глетката од тука. Толку многу луѓе, толку многу различни и шарени но сепак исти, исти во желбата, исти во енергијата, исти во духот, исти во борбата за враќање на правдата во РМ.

И преку барикади чаталот го бои Собранието

Сакам да кажам - 27.05.2016

Барикадите поставени пред Собранието не ги спречија демонстрантите да ја шараат фасадата. И од среде булевар балоните со боја исфрлени од големиот чатал досегнуваат до Собранието, а успешни се малите чаталчиња кои вечерва ги има во многу голем број.

(ВИДЕО) Богоев: И јас фрлав со боја, повикајте ме на информативен разговор!

А1 On - 27.05.2016

„Зарем има поголема општо корисна работа од протестите на Шарената револуција? Тие се најголемата општо корисна работа во моментов за цела Република Македонија. Тие имаат за цел сите да бидеме еднакви пред Уставот и законите.

Дваесетти ден „Шарената револуција низ улиците на Велес

Дума - 27.05.2016

Од името на слободата, правдата и демократијата, Шарената револуција дваесетти ден маршира низ улиците на Велес. Велешани неуморно протестираат и не отстаопуваат од своите барања и не прифаќаат селективна аболиција, туку секој што направил криминал ...

Шарена револуција од СЈО, ЕУ Инфоцентар до Собрание со мотото „Селективна правда е неправда“

Радио МОФ - 27.05.2016

Под мотото „Селективна правда е неправда“, граѓаните на Протестирам и Шарената револуција и денеска во голем број излегоа на протест против аболицијата потпишана од претседателот Ѓорѓе Иванов, со барање таа целосно да биде повлечена, а Иванов да ...

Забрчанец: Шарената револуција е протест на разумот, на срцето и на гневот!

+инфо - 27.05.2016

Повеќеслоен е ефектот, прво излупена е уште една лушпа од режимот, а јас велам лушпа по лушпа – слобода. Шарена револуција е протест на умот, на срцето и на стомакот заради тоа што луѓето кои протестираат, сите ние кои протестираме секој ден по ...

Шарена револуција денеска: Боја за Собрание и силен револт од селективната правда

Радио МОФ - 27.05.2016

Боја за Собрание, транспарент „Селективна правда е неправда“ на англиски јазик пред ЕУ Инфоцентарот и голем број револтирани граѓани на улица е епилогот од денешниот протест во Скопје на неформалното движење Протестирам и Шарената револуција.

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја одби селективната правда, го офарба Собранието и покрај барикадите

Либертас - 27.05.2016

И вечерва демонстрантите на Шарената револуција излегоа на улиците ширум Македонија. Тие не се задоволни од последната одлука на Иванов за делумно повлекување на аболицијата. Повеќе од фотографиите и видеата во продолжение.

Секташка аболиција

Либертас - 27.05.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Супер е ова шаренава револуција. Убава културно забавна манифестација која трае еве повеќе од 40 дена. И чаталот е супер иновација.

Нема разлика: Демонстрантите во Киев и Скопје со исти „оружја“, Заев еден од нив

Сител - 27.05.2016

Украинското сценарио беше најавено и тоа не од било кој, туку од лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување на телевизија Телма. Неговите зборови вчера беа пренесени во конкретни дела по теркот на украинското сценарио, кога тој застана и како лидер на ...

Професија: револуционер со бар-код

Курир - 27.05.2016

Предлагам Агенцијата за вработување во формуларите за тие што бараат рабата да ја земе предвид македонската реалност и да ја озакони професијата револуционер – хулиган во сите овде прикажани варијанти.

И Сител телевизија на метата на Шарената револуција

Точка - 27.05.2016

Ноќеска околу полноќ, Шарената револуција го посети и објектот кадешто е сместена телевизијата Сител. Резултатите од боењето коишто утринава беа и тоа како воочливи ги изненадија граѓаните коишто се затекнаа во градскиот парк, но и за вработените во ...

Заев ги удри темелите на Украинското сценарио во Македонија

Алфа - 27.05.2016

Зоран Заев најави Украинското сценарио во Македонија, а пред два дена, најавите ги преточи во дела. Заедно со демонстрантите од Шарената револуција, фрлаше со боја врз Министерството за правда.Во интервју на Телма, Заев потврдува дека завчера со ...

(ФОТО) Шарената револуција ја обои и Сител

Локално - 27.05.2016

Шарените револуционери по полноќ ја посетиле и Сител телевизија каде, како што може да се забележи од фотографиите на социјалните мрежи е фрлено боја на објектот каде е сместена. Имено, протестите на „Протестирам“ продолжија и вчера вечерта во ...

МЕГАГАЛЕРИЈА : Шарената револуција си играше мајтап со Груевски, илјадници на улиците, се чекаше ред за фрлање боја

Локално - 27.05.2016

Од фотографиите и видеата во продолжение погледнете како поминаа вечерашните протести на Шарената револуција. „Со оваа власт одиме во пропаст!!!” е главниот слоган на денешниот протест. На почетокот, беа запалени фотографии од Груевски, Иванов, ...

(ФОТО) Полицијата го блокира пристапот до Собрание

Локално - 27.05.2016

Полицијата, и припадниците на специјалните единици вечерва го блокираа пристапот до Собранието од сите страни, информира порталот а1он. Шарената револуција вечерва нема да може да се приближи до Законодавниот ...

Шарената револуција по полноќ го обои Сител

Локално - 27.05.2016

Граѓаните кои утринава шетаа во Градскиот парк без изненадени од обената фасада на зградата на телевизијата, пишува ...

(ГАЛЕРИЈА) Демонстрантите извикуваат: „Одете во пензија„ и „Лопови„

Локално - 27.05.2016

Демонстрантите пристигнаа пред Собранието. Извикуваат „Одете во пензија“ и „Лопови“. По денешната одлука на Иванов, граѓаните уште помасовно се собираат на протестот на „Шарената револуција“.

(ВИДЕО) Шарената револуција се упати кон ЕУ инфоцентар

Репортер - 27.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна протестниот марш на Шарената револуција. Демонстрантите се упатија кон ЕУ инфоцентарот. Претходно Иванов соопшти дека ги повлекол помилувањата за 22 политичари, а другите требало сами да го побараат тоа.

Протест во Прилеп: „ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“

Репортер - 27.05.2016

Вчера вечер, голем број прилепчани излегоа за да дадат поддршка на „Шарената револуција“ против аболицијата на, како што велат, криминалците од власта. Гостин на „Шарената револуција“ беше Владимир Милчин.

Шарената револуција ја обои и Сител

Бриф - 27.05.2016

Шарените револуционери по полноќ ја посетиле и Сител телевизија каде, како што може да се забележи од фотографиите на социјалните мрежи е фрлено боја на објектот каде е сместена. Имено, протестите на „Протестирам“ продолжија и вчера вечерта во ...

(ВИДЕО) Богоев: И јас фрлав со боја, повикајте ме на информативен разговор!

Репортер - 27.05.2016

Зарем има поголема општо корисна работа од протестите на Шарената револуција? Тие се најголемата општо корисна работа во моментов за цела Република Македонија. Тие имаат за цел сите да бидеме еднакви пред Уставот и законите.

(ФОТО) Револтот на велешани и вечерва се излеа низ улиците

Репортер - 27.05.2016

Велес и вечерва излезе на протест од Шарената Револуција, по 20-ти пат. ...

(ВИДЕО) Полициската блокада не ги спречи демонстрантите да го ишараат Собранието

Репортер - 27.05.2016

Иако МВР го блокираше пристапот до Собранието, поставувајќи полиција на улицата, демонстрантите од Шарената револуција и денеска со чатал го обоија Законодавниот ...

(ВИДЕО) Полицијата го барикадираше собранието да ја спречи Шарената револуција да делува

Репортер - 27.05.2016

Откако со денови Шарената револуција секоја вечер со катапулт го бои Собранието, денеска полицијата постави барикада на средината на булеварот. Еве како беше вчера на местото каде сега има барикада.

(ФОТО) И Сител ишаран – Телевизијата на Ѕинго мета на Шарената Револуција

Репортер - 27.05.2016

Шарените револуционери по полноќ ја посетиле и Сител телевизија каде, како што може да се забележи од фотографиите на социјалните мрежи е фрлено боја на објектот каде е сместена. Имено, протестите на „Протестирам“ продолжија и вчера вечерта во ...

ГАЛЕРИЈА: „Селективна правда е неправда“ – нов протест на Шарената револуција

Репортер - 27.05.2016

И веечерва во 18 часот започна нов протест на Шарената револуција. Граѓаните се пред СЈО од каде се очекува да започне протестниот марш. Претходно Иванов соопшти дека ги повлекол помилувањата за 22 политичари, а другите требало сами да го побараат ...

(ФОТО) Шарената револуција и денеска се активираше – Река граѓани го преплавија Скопје

Репортер - 27.05.2016

И денеска демонстрантите се собраа пред Специјалното јавно обвинителство од каде се упатија кон Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Секташка аболиција

Репортер - 27.05.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Супер е ова шаренава револуција. Убава културно забавна манифестација која трае еве повеќе од 40 дена. И чаталот е супер иновација.

„Шарена револуција“ против селективна правда (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 27.05.2016

Селективната правда е неправда, гласи пораката која денеска беше напишана на главниот транспарент на „Шарената револуција“, упатена поради повлекување на аболицијата од страна на претседателот Ѓорге Иванов за 22 лица.

„Шарената револуција“ ја офарба Сител

Стандард - 27.05.2016

Некаде по полноќ, активисти на „Шарената револуција“ направија нова акција. Целта беше провладината Сител во градскиот парк. Утринава фасадата, каде што е седиштето на телевизијата, беше прекриена во ...

ФОТО: „Шарената револуција“ удри и по приватен имот!

За Се - 27.05.2016

Шарената револуција, која секојдневно напаѓа и уништува државен имот, удри и по приватен медиум. За разлика од секојдневните протести и „бомбардирања“, кои се случуваат во попладневните часови, „Сител“ беше обоен околу полноќ.

Полицијата наместена за да се спречи бојадисување на Собранието (ФОТО)

Стандард - 27.05.2016

Невообичаено зголемено присуство на полиција има денеска пред Собранието, каде во моментов се одвива протестот на „Шарената револуција“. Редот полицајци е поставен понапред на булеварот, очигледно за да се спречат демонстрантите да ја бојадисааат ...

Боја и врз медиуми – се чека реакција од ЕУ

МК News - 27.05.2016

Вчера на мета беше и приватен медиум- Сител телевизија, која „шарената револуција“ ја посетила после полноќ. ФОТО: Плус Инфо Граѓаните кои утринава шетаа во Градскиот парк без изненадени од обената фасада на зградата на телевизијата.

Сител ноќеска „блесна“ во боите на шарена револуција

Фактор - 27.05.2016

Непријатно изненадување ги дочека утринава вработените во Телевизија Сител. Шарените револуционери по полноќ ја посетиле оваа телевизија каде, како што може да се забележи од фотографиите на социјалните мрежи е фрлено боја на објектот каде е ...

Протестот во Скопје низ видеа и фотографии

Репортер - 27.05.2016

21:00 Заврши протестот во Скопје 20:23 И покрај тоа што полицијата ги затвори сите пристапи кон Собранието, демонстрантите со чатали го обоија 19:43 Демонстрантите пристигнаа пред Собранието. Извикуваат „Одете во пензија“ и „Лопови“.

Рачниот катапулт на „Шарена револуција“ и од далеку го погоди Собранието (ФОТО)

Стандард - 27.05.2016

И покрај кордонот од полиција кој беше поставен понапред на булеварот за да ги спречи демонстрантите да ја бојадисаат зградата, рачниот катапулт на „Шарена револуција“ успеа да ја постигне целта. Демонстрантите извикуваат „Многу ни е добар чаталот“.

„Шарената револуција“ по одлуката на Иванов: Селективна правда е неправда

Стандард - 27.05.2016

Граѓани и денеска се собраа на протест пред Специјалното јавно обвинителство. На социјалните мрежи граѓанското движење „Протестирам“ порача дека нема да запрат и оди не прифаќаат парцијално повлекување на аболицијата.

„Шарена револуција“: Селективната правда е неправда

Мета - 27.05.2016

Полициски сили, меѓу кои и припадници на специјалните единици го блокираа пристапот околу Собранието од сите страни и не им дозволија на демонстрантите вечерва да се приближат, за да не можат да фрлаат боја со катапултот.

Професија: револуционер со бар-код

Дневник - 27.05.2016

Предлагам Агенцијата за вработување во формуларите за тие што бараат рабата да ја земе предвид македонската реалност и да ја озакони професијата револуционер – хулиган во сите овде прикажани варијанти.

Штип и денеска во боите на Шарената револуција: Ќе има правда, ќе има мир (Галерија + аудио)

Канал 77 - 27.05.2016

Неколку разиграни деца и две кои мавтаат со рачињата додека се шетаат со родителите попладнево во Штип, беа дел од случајните минувачи кои ги затекнаа граѓаните што повторно протестираа поддрувајќи ја Шарената револуција.

Има за „Платеничка револуција“, а нема за „Шарената револуција“

СПФМ - 27.05.2016

[Рецензија: Граѓаните за платеничката револуција: Нема пари, нема мир (ФОТО)] Шпекулации, неаргументирани тези, девалвирање, клеветење… И, сето ова го има во овој текст кој е направен крајно непрофесионално, без ниту еден потребен елемент за ...

Информативен разговор со “шарените”: Некои полицајци нè поддржуваат

Нова ТВ - 26.05.2016

Активистите Ирена Стерјова и Замир Мехмети, учесници во Шарената револуција, кои денеска беа повикани на информативен разговор во полиција, говорат за делата за кои се товарат, за тоа дека се следени од некои полицајци, но пак од други поддржани, а ...

Продолжува протестот на шарената револуција

24 Вести - 26.05.2016

Традиционално, во 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест на Шарената револуција. На почетокот на протестот беа запалени фотографии од Груевски, Иванов и Вељановски а демонстрантите.

Парични казни за учесниците во Шарената револуција

24 Вести - 26.05.2016

Замир Мехмети, уште еден од учесниците во Шарената револуција, денеска со полицијата ги соочи доказите околу неговото учество во акциите на фрлање боја кон објектите од проектот Скопје 2014-та.

Демонстрантите со бакли и чатал пред Собрание

Нова ТВ - 26.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва повторно го обоија законодавниот дом. Катапултот со балони во боја и вечерва го торперираше Собранието додека присутните со големи аплаузи и бакли го проследуваа бојадисувањето.

(ВИДЕО) Шарените со ироничен скок врз програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 26.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои во моментов се пред Владата на Република Македонија скокаат врз листови од програмата на ВМРО-ДПМНЕ и извикуваат „Оваа Влада не чини“, алудирајќи на изјавата на претседателот на владејачката партија Никола ...

Колона од „шарените“ се движи кон Владата

Нова ТВ - 26.05.2016

Почна протестот на Шарената револуција. Колоната демонстранти која „секој ден во шест“ се собира пред Специјалното обвинителство, во моментов се движи кон Владата. Учесниците се со транспаренти „Со оваа власт одиме во пропаст“, „Специјален суд за ...

Шарената револуција пред владата и собранието

24 Вести - 26.05.2016

Вечерва демонстрантите на шарената револуција ги гореа сликите на Митко Чавков, Јелена Жугиќ, Ѓорѓе Иванов и Трајко Вељановски, бараа оставка, а протестот го започнаа со гумените кукли со лисици на рацете, во ликовите на Никола Груевски, Сашо ...

Видео: Шарената револуција порача – „Оваа влада не чини“

Нова ТВ - 26.05.2016

„ Оваа Влада не чини “ и скок врз програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Вака демонстрантите иронично одговорија на изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој во интервју објаснуваше дека слушнал како на обуки на невладините организации, ...

Казна од 50 евра за уште еден активист од „Шарената револуција“

Алсат-М - 26.05.2016

Уште еден демонстрант од „Шарената револуција“ е казнет од полицијата со 50 евра. Тоа е активистот Замир Мехмети. Фрлал боја кон спомениците кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Тој вели дека нема ниту да ја плати казната, ниту пак ќе извршува ...

Шарената револуција – главна тема во весниците

Р.С.Европа - 26.05.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев гаѓаше со боја кон Министерството за правда. Активистите на Шарената револуција се повикуваат на информативен разговор во полиција. Пировска и Најчевска го признаваат бојосувањето, но не и вина - информира Утрински, откако ...

Оваа Влада не чини, порачаа демонстрантите

Р.С.Европа - 26.05.2016

Владата нè носи во пропаст и оваа Влада не чини, порачаа денеска демонстрантите. Токму Владата и Собранието денеска беа во фокусот на таканаречената Шарена револуција. Собранието беше обоено во боја, а пред Владата беше испишан цитат.

На куклите со ликот на Јанкуловска, Груевски и Јанакиески „им течеше низ ногавици“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.05.2016

Колку чини слободата. Ние сакаме општество на слободни луѓе. Тие сакаат збирштина од безрбетници и тука нема компромис. Оваа мисла од Никола Младенов напишана пред Владата ја оставија вечерва зад себе демонстрантите и се упатија пред Собранието.

Заев фрлаше боја на Министерството за правда

Вест - 26.05.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за време на протестите на граѓанската иницијатива "Протестирам" во средата вечерта фрлаше боја врз зградата на Министерството за правда. На Заев му се приклучи и најблиското раководство на партијата како Радмила ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција си играше мајтап со Груевски, илјадници на улиците, се чекаше ред за фрлање ...

Либертас - 26.05.2016

Од фотографиите и видеата во продолжение погледнете како поминаа вечерашните протести на Шарената револуција. ФОТО+ВИДЕО: Започна протестниот марш на Шарената револуција – „Со оваа власт одиме во пропаст!“ Во 18 часот пред СЈО започна новиот протест ...

И јас сум секташка!

Либертас - 26.05.2016

Прво и основно сите ние кои сме дел од шарената револуција не сме секташи бидејќи сме припадници на различни конфесии и не сме се одделиле од никакво основно религиско учење, така да синонимот секташи за шарените револуционери не само што не е ...

И Замир Мехмети казнет со 50 евра: Ќе продолжам да протестирам. Ниту ќе платам, ниту ќе извршува општо корисна работа

Либертас - 26.05.2016

Замир Мехмети, уште еден демонстрант од „Шарената револуција“ е казнет од полицијата со 50 евра. Мехмети фрлал боја кон спомениците кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Тој во изјава за Алсат-М вели дека нема ниту да ја плати казната, ниту пак ќе ...

(ВИДЕО) Тргна протестниот марш кон Владата

А1 On - 26.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција се упатија кон Владата на ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Охрид

Либертас - 26.05.2016

Вечерва Охрид повторно излезе на масовен протест на Шарената револуција. Фото – ...

И Заев фрлаше боја кон министерството за правда

Тера - 26.05.2016

Претседателот и заменик претседателката на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска беа синоќа дел од протестот на Шарената Револуциј и фрлаа боја кон Министерството за ...

ГАЛЕРИЈА: Битола повторно на протест

Либертас - 26.05.2016

Вечерва повторно Битола излезе на протест на Шарената револуција. Настап имаше и „Белизе ...

Граѓаните донираат за Шарената револуција

+инфо - 26.05.2016

Граѓаните донираат кој колку може. Кутија за донации е поставена на улицата каде се наоѓаат поддржувачите на Шарената револуција. Граѓаните донираат кој колку ...

ВИДЕО: Демонстрантите донираа пари за Шарената револуција

Либертас - 26.05.2016

На денешниот протест пред владата беше поставена и кутија за донации за Шарената револуција. Граѓаните оставаа пари во кутијата за да може да продолжи боењето на институциите кои се мета на револтот на ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: И вечерва илјадници демонстранти стигнаа пред Собрание, ечат „бомбите“

Либертас - 26.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција по маршот низ скопските улици стигнаа пред Собранието каде ги дочека стандардната „Во борба“, а веднаш потоа започнаа и снимки од „бомбите“ за изборните манипулации. Беа запелени и факели.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Ред се чекаше за катапултот, Шарената револуција повторно го обои Собранието

Либертас - 26.05.2016

И вечерва Шарената револуција повторно го боеше Собранието. За разлика од претходно, кога само неколкумина ја имаа храброста да гаѓаат со балони со боја, вечерва се чекаше ред за „пукање“ од катапултот.

„Че си лежите“, порачаа прилепчани

+инфо - 26.05.2016

Гостин на шарената револуција беше режисерот Владимир Милчин. Вечерва голем број прилепчани излегоа на улица за да дадат подршка на шарената револуција против аболицијата на криминалците од власта.

„Џабе ти е аболиција, Никола“ ечеше пред влада

Сакам да кажам - 26.05.2016

Демонстрантите што маршираат во Шарената револуција вечерва пред Владата испишуваа слогани на улицата, но поради голем број полицајци кои го блокираа пристапот дури и до оградата, не се активира специјалната единица за шарање.

Тројцата „командоси“ на Шарена револуција: Со бојата го разубавуваме фашизоидниот „Скопје 2014“

Радио МОФ - 26.05.2016

Секој ден во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, ткн. паравоена единица на Шарената револуција, составена од Блу, Индиго и Црвена, се подготвуваат за нов поход. Нивното оружје се водените пиштоли полни со боја, а нивната задача е да ги ...

Редица за чаталот, на аболицираните им тече од ногавици

Сакам да кажам - 26.05.2016

Демонстрантите што маршираа во Шарената револуција вечерва пред Собранието чекаа во редица за да го гаѓаат со боја со големиот чатал. Претходно, како и секоја вечер, на разглас се пуштаа бомбите за изборните измами, овојпат за крадењето на гласовите ...

Станковски: Протестите се тренд, а не револуција

Курир - 26.05.2016

Протестите се тренд, а не револуција смета уметникот Александар Станковски кој е гостин во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. -Злосторството не го оправдувам. Младите луѓе наивно се вклучуваат во овие работи што се случуваат.

Демонстрантите од Шарената револуција го исмеваа Груевски: Скокаа на програмата на ВМРО – ДПМНЕ

Точка - 26.05.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ од СЈО го продолжија својот протестен марш пред Влада. Граѓаните од Шарената револуција на денешниот протест пред Владата донесоа програми на владејачката партија и скокаа врз нив, ...

Нема разлика: Демонстрантите во Киев и Скопје со исти „оружја“, Заев еден од нив

Курир - 26.05.2016

Украинското сценарио беше најавено и тоа не од било кој, туку од лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување на телевизија Телма. Неговите зборови вчера беа пренесени во конкретни дела по теркот на украинското сценарио, кога тој застана и како лидер на ...

„Шарена револуција“: Грешни сте цела влада и затоа ќе одговарате- Македонија на нозе!

Локално - 26.05.2016

Македонија повтроно е на нозе- Шарената револуција гази по улиците обележувајќи го со боја своето движење кон целта . Во Сопоје синоќа излегоа челниците на СДСМ со лидерот Зоран Заев, а членови на раководст вото беа во сите градови каде се ...

Мехмети: Ниту плаќам казна ниту ќе извршувам општо корисна работа

Репортер - 26.05.2016

Замир Мехмети, уште еден демонстрант од „Шарената револуција“ е казнет од полицијата со 50 евра. Мехмети фрлал боја кон спомениците кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Тој во изјава за Алсат-М вели дека нема ниту да ја плати казната, ниту пак ќе ...

И јас сум секташка!

Репортер - 26.05.2016

Прво и основно сите ние кои сме дел од шарената револуција не сме секташи бидејќи сме припадници на различни конфесии и не сме се одделиле од никакво основно религиско учење, така да синонимот секташи за шарените револуционери не само што не е ...

Станковски: Протестите се тренд, а не револуција

Press24 - 26.05.2016

Протестите се тренд, а не револуција смета уметникот Александар Станковски кој е гостин во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. -Злосторството не го оправдувам. Младите луѓе наивно се вклучуваат во овие работи што се случуваат.

И Замир Мехмети казнет со 50 евра за учество во „Шарената револуција“

Стандард - 26.05.2016

Aктивистот Замир Мехмети е казнет со 50 евра дека фрлал боја кон спомениците кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Тој вели дека нема ниту да ја плати казната, ниту пак ќе извршува општо корисна работа.

(ФОТО) Охриѓани масовно излегоа на протест

Репортер - 26.05.2016

Вечерва Охрид повторно излезе на масовен протест на Шарената револуција. Фото – ...

Станковски: Протестите се тренд, а не револуција

Нетпрес - 26.05.2016

Протестите се тренд, а не револуција вели уметникот Александар Станковски кој гостува во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. Злосторството не го оправдувам. Младите луѓе наивно се вклучуваат во овие работи што се случуваат.

(ВИДЕО) Шарени донации – Граѓаните финансиски ја поткрепуваат шарената револуција

Репортер - 26.05.2016

На денешниот протест пред владата беше поставена и кутија за донации за Шарената револуција. Граѓаните оставаа пари во кутијата за да може да продолжи боењето на институциите кои се мета на револтот на демонстрантите.

Гневот на граѓаните стигна пред Собрание – Река народ ги наполни улиците

Бриф - 26.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција по маршот низ скопските улици стигнаа пред Собранието каде ги дочека стандардната „Во борба“, а веднаш потоа започнаа и снимки од „бомбите“ за изборните манипулации.

(ВИДЕО) Сите сакаат да фрлат боја на Собранието – Катапултот повторно активиран

Репортер - 26.05.2016

Вечерва Шарената револуција повторно го боеше Собранието. За разлика од претходно, кога само неколкумина ја имаа храброста да гаѓаат со балони со боја, вечерва се чекаше ред за „пукање“ од катапултот.

Нема разлика: Демонстрантите во Киев и Скопје со исти „оружја“, Заев еден од нив (Курир)

Нетпрес - 26.05.2016

Украинското сценарио беше најавено и тоа не од било кој, туку од лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување на телевизија Телма. Неговите зборови вчера беа пренесени во конкретни дела по теркот на украинското сценарио, кога тој застана и како лидер на ...

„Шарена револуција“: Грешни сте цела влада и затоа ќе одговарате

Мета - 26.05.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска вечерва протестираа заедно со „Шарената револуција“ и фрлаа боја врз зградата на Министерството за правда.

Шарената револуција со ироничен гест газеше по програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 26.05.2016

Со извици „Оваа Влада не чини“ и скок врз програмата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, демонстрантите од Шарената револуција иронично одговорија на изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој во интервју објаснуваше дека слушнал како на ...

Вечерва протест на шарените револуционери

Kumanovo News - 26.05.2016

Протест на „шарената револуција„ вечерва ќе се одржи во Куманово. Собирот ќе започне во 19 часот пред Основниот суд Куманово, а потоа ќе продолжи по кумановските улици. Организаторите ги повикуваат граѓаните да се приклучат на протестот против ...

Вечерва нов протест на „Шарената револуција“ во Куманово

Кумановски м. - 26.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва ќе се одржи протест пред зградата на Основниот суд во Куманово со цел да се побара повлекување на претседателот Ѓорге Иванов од неговата функција, но и повлекување на аболицијата.

ФОТО:Демонстрантите повторно го бојат Собранието

Фактор - 26.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револцуија“ и вечерва повторно го бојат Собранието. Се пуштаа „бомби” за изборни измами со екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Граѓаните донираа пари за „Шарената револуција“.

Уште една казна за фрлање боја врз споменици

Фактор - 26.05.2016

Замир Мехмети, учесник на протестите на „Шарената револуција“, денеска со полицијата ги соочи доказите околу неговото учество на протестите и фрлање боја кон објектите од проектот Скопје 2014-та.

Дали учеството на Заев во Шарената револуција е најава за кулминација на кризата?

Фактор - 26.05.2016

Откако вчера лидерот на СДСМ отворено се приклучи на граѓаните и ги фарбаше државните институции се поставува прашањето дали опозицијата се решава за најрадикалниот чекор, од улица да влезе во менаџирање на македонската криза.

„Шарена револуција“: Со оваа власт одиме во пропаст (ФОТО)

Стандард - 26.05.2016

Со оваа власт одиме во пропаст, е пораката испишана на главниот транспарент на поворката од денешните протести на „Шарената револуција“. Демонстрантите повторно ги носат куклите облечени во затвореничка облека на поранешни високи функционери ...

И јас сум секташка!

Фактор - 26.05.2016

Обои ме и земи бои што се од срце – рефрен кој деновиве постојано си го потпевнувам, движејќи се енергично и со посебен елан накај шарените револуционери. И не можам да ви го објаснам чувството на убост и вдахновеност кое ме облива со самото ...

Методите од Украина се применуваат и кај нас!

Пулс24 - 26.05.2016

Украинското сценарио беше најавено и тоа не од било кој, туку од лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување на телевизија Телма. Неговите зборови вчера беа пренесени во конкретни дела по теркот на украинското сценарио, кога тој застана и како лидер на ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Цвеќе за Тито, боја за Министерството за правда и Собрание

еМагазин - 26.05.2016

Новиот протест на граѓанската инцијатива започна традиционално пред пред Специјалното јавно обвинителство со транспарент „И јас се потпишувам“. Пред СЈО беше отворен штанд на кој граѓани пополнуваа пријави дека протестираат и фрлаат боја на државни ...

Шарена револуција: 50 евра казна за уште еден активист

Канал 77 - 26.05.2016

Педесет евра е казната која полицијата ја одреди за уште еден демонстрант од граѓанската Шарена револуција. Станува збор за активистот Замир Мехмето, кој фрлал боја кон спомениците кои се дел од проектот „Скопје 2014“.

Шарена револуција во Тетово: Не ви се плашиме

Нова ТВ - 25.05.2016

Вечерва протест на Шарената револуција се одржува и во Тетово. Стотици демонстранти излегоа за да го искажат својот револт против аболицијата на Претседателот Ѓорѓе Иванов. Со транспарент „Не ви се плашиме“ упатени кон власта и „Оди си“ – порака кон ...

Демонстрантите на "Шарената револуција" доброволно потпишуваа изјави

24 Вести - 25.05.2016

Шарената револуција тргна од СЈО кон собрание. Пред СЈО беше поставен и штанд на кој демонстрантите доброволно потпишуваа изјави со свои лични податоци дека учествувале во „Шарената револуција“ и боењето на институциите.

Демонстрантите доброволно потпишуваат изјави дека фрлаат боја

Нова ТВ - 25.05.2016

Со транспарент „И јас се потпишувам“, демонстрантите на Шарената револуција денешниот протест го посветуваат на односот на МВР кон граѓаните кои фрлаат боја на протестите, со тоа што незаконски ги снимаат и потоа ги повикуваат на распит.

Шарената револуција во знак на солидарност за казнетите активисти

24 Вести - 25.05.2016

Неколкуте илјади демонстранти на денешниот протест доброволно потпишаа изјави дека учествувале во шарената револуција и фрлале боја врз институциите. Пред Специјалното обвинителство беше поставен штанд со натписот „И јас сум хулиган“ во знак на ...

МВР го бара за распит и активистот Замир Мехмети

Нова ТВ - 25.05.2016

Активистот Замир Мехмети кој е редовен учесник на Шарената револуција очекува во секој момент да добие повик за распит во полициска станица. Полициски службеници го побарале во неговиот дом вчера, но бидејќи немало никој дома, од полицијата ...

МВР продолжува да снима, „шарените“ добија засилување од опозицијата

Нова ТВ - 25.05.2016

Лидерите на опозициските партии Зоран Заев од СДСМ, Фијат Цаноски од ПЕИ, Самка Ибраимовски од ПЦЕР и нивните сопартијци заедно со „шарените“ демонстранти вечерва со боја ја торпедираа фасадата на Министерството за правда во знак на солидарност кон ...

И протестите се општокорисна работа

Deutsche Welle - 25.05.2016

Иако законски не е така регулирано, протестите се суштинска форма на општокорисна работа. Учесниците во нив не треба да бидат казнувани, велат соговорници на ДВ Не плаќајте казни, прифатете општокорисна работа, бидејќи демократските протести во ...

Среќата доаѓа

Призма - 25.05.2016

Заедно ќе создадеме општество на вистински вредности, каде чесноста ќе биде еден од главните елементи кои ќе го отсликуваат нашиот национален идендитет. Нема да му се препуштам на гневот и да дозволам тој да реди зборови со кои ќе плукам отров и ќе ...

И Заев стана „хулиган“

Р.С.Европа - 25.05.2016

Раководството на СДСМ гаѓаше со балони со боја кон Министерството за правда во знак на солидарност со демонстрантите што се повикуваат во полиција. Демонстрантите го обоија и Собранието, положија цвеќе за Денот на младоста, а почна и кампањата „Се ...

„Се пријавувам! Јас сум хулиган/ка“ Од денешните протести

МКД - 25.05.2016

„Се пријавувам! Јас сум хулиган/ка!“, беше мотото на денешните протести во Скопје, на кои на шарените револуционери во боењето им се приклучија и неколку партиски лидери. Во знак на поддршка на казнетите активисти Калајџиев, Најчевска, Пировска, ...

Газиме врз срамот!

Окно - 25.05.2016

Да се чекори со Шарената револуција значи да се влезе во отворено уметничко дело - „социјална скулптура и архитектура“ (Јозеф Бојс). Единствено уметничкото дело има моќ и сила да сруши лага и да создаде амбиент за напредок во сите области на ...

СЈО: Нови лица, нова надеж во Македонија

Либертас - 25.05.2016

Три нови лица даваат надеж во земјата потресена од бескрајна политичка криза, корупција и криминал. Обвинителките од Специјалното јавно обвинителство станаа нови хероини, откако ветија враќање на правдата во Македонија, пишува Дојче веле .

Демонстрантите се упатија кон Министерството за правда

А1 On - 25.05.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција се на патот кон Министерството за ...

ГАЛЕРИЈА: „Че си лежите“ – масовен протест во Прилеп

Либертас - 25.05.2016

И вечерва голем број прилепчани излегоа на протест на Шарената ...

Се пријавувам! И јас сум хулиган/ка

А1 On - 25.05.2016

Се пријавувам! И јас сум хулиган/ка, тоа е мотото а денешниот протест на Шарената ...

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Штип – „Затвор за криминалци!“

Либертас - 25.05.2016

Вечерва Шарената револуција одржа протест и во Штип од кој демонстрантите порачаа „Затвор за ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Повторно боја со чатал за Собранието – илјадници на протест

Либертас - 25.05.2016

И вечерва демонстрантите од Шарената револуција го обоија Собранието со чатал. Им се придружи и професорката Најчевска. Фото и видео – ...

ВИДЕО: И Заев фрли боја врз Министерството за правда на Шарената револуција

Либертас - 25.05.2016

И лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше дел од демонстрантите кои фрлаа боја врз Министерството за правда на денешниот масовен протест на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Протест во Тетово – „Хорхе оди си! Ја уништи Македонија!“

Либертас - 25.05.2016

Вечерва протест на Шарената револуција се одржа и во Тетово. Демонстрантите порачаа „Не ви се плашиме!“ и „Хорхе оди си! Ја уништи ...

(ВИДЕО) Чавков го вика во полициска станица и активистот Замир Мехмети

Либертас - 25.05.2016

Само ден по говорот на граѓанскиот активист Замир Мехмети на протест на Шарената револиција полицајците добиле налог и него да го викнат на распит. Поканата немало кој да ја прими оти во неговиот семеен дом немало никој.Мехмети во саботата имаше ...

(ВИДЕО) Граѓани пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција

А1 On - 25.05.2016

Голем број на граѓани вечерва пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција. Како реакција на интервјуто на Груевски, тој истакна дека е дел од невладина и дека никогаш не скокал на ниту една ...

МВР го бара и активистот Мехмети

+инфо - 25.05.2016

За полициската покана Замир Мехмети дознал денеска. Причината поради која е повикан во полиција за него засега е непозната. Скопската полиција на информативен разговор бара да дојде и граѓанскиот активист од Шарената револуција, Замир Мехмети.

Граѓани пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција

+инфо - 25.05.2016

‎„Протестирам‬ не е проект со ограничено времетраење ниту пак нечиј инструмент за постигнување некаква цел“, порачуваат од граѓанската иницијатива. Голем број на граѓани вечерва пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција, објави ...

Шарена револуција во Тетово, Велес и во Штип

+инфо - 25.05.2016

Демонстрантите носеа транспаренти „Не ви се плашиме“ упатени кон власта и „Оди си“ – порака кон Иванов. Вечерва протест на Шарената револуција се одржа и во Тетово. Стотици демонстранти излегоа за да го искажат својот револт против одлуката за ...

Протести: Цвеќе за Тито и шарена боја за Министерството за правда

Радио МОФ - 25.05.2016

Прво положување цвеќе пред споменикот на Тито, по повод 25 мај, роденденот на некогашниот претседател на Југославија, а потоа и нова тура боја врз Министерството за правда. Вака денеска започна протестот на движењето Протестирам и Шарената ...

Шарена револуција: Штанд пред СЈО за самоидентификација на „хулиганите“

Радио МОФ - 25.05.2016

Движењето Протестирам постави штанд пред Специјалното јавно обвинителство, каде граѓаните можат да остават свои податоци и да се потпишат како учесници на Шарената револуција. Штандот беше поставен за време на протестот кој и денеска започна во 18 ...

Груевски спрема финален удар врз Шарената револуција и СЈО

Либертас - 25.05.2016

Денешното интервју на Груевски, е само увертира за новите напади од власта кои ќе следат врз активистите, критичарите и граѓанските организации. Паралелно додека го блокира и одолговлекува политичкиот процес и преговорите, Груевски и ДПМНЕ почнаа со ...

„Го бојадисуваме она што е наше, а ни го зедовте!“

Окно - 25.05.2016

И покрај врнежите од дожд во Скопје, протестите на Шарената револуција продолжија во текот на викендов во Скопје и во повеќе градови во внатрешноста, а се најавува да продолжат редовно и во текот на следнава недела.

Најчевска со чаталот го боеше собранието, протестот заврши

Сакам да кажам - 25.05.2016

Професорката Мирјана Најчевска со чаталот вечерва го боеше Собранието откако утрово доби казна од 50 евра за боење на протестите. Додека таа боеше демонстрантите во еден глас му пееја на поранешниот премиер Никола Груевски „Слушај Грујо сега, Шутка ...

Адеми од Велес: „Секоја генерација има своја битка, ја имаа Гемиџиите, ја имаше Коста Рацин, ја имаа и многу други а ...

Дума - 25.05.2016

„Не им се плашиме јаасно нека го слушнат овој став од секоја говорница во Скопје или од градовите во Македонија. На режимот му нема спас, народот е на улица. Нема враќање назад се додека не бидат исполнети нашите барања,“ порачаа демонстрантите кои ...

Заев и Шекеринска фрлија боја кон Министерството за правда

Канал5 - 25.05.2016

Заев и Шекеринска вечерва беа дел од протестите на таканаречената „Шарена револуција“ и двајцата фрлија балони со боја кон зградата на Министерството за правда. - Нека не казнат сите, но влегуваме во финале и ова конечно мора да заврши, изјави Заев ...

Заев со уште неколку функционери од СДСМ фрлаше боја врз Министерството за правда

Точка - 25.05.2016

Претседателот на опозициската СДСМ заедно со уште неколку функционери од раководството на партијата се приклучија во боењето на Министерството за правда како дел од Шарената револуција. На денешните протести организирани од граѓанската иницијатива ...

Граѓани потпишуваат изјави дека фрлале боја со Шарената револуција

Точка - 25.05.2016

Голем број на граѓани кои се дел од граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва пред Специјалното јавно обивнителство потпишуваат изјави дека фрлале боја како дел од Шарената револуција.

Платеничката револуција го покажа вистинското лице: Застана зад лидерот аболиран за криминал од 8 милиони евра украдени ...

Курир - 25.05.2016

Рамо до рамо, високиот политички врв на СДСМ, на чело нивниот лидер Зоран Заев денеска беа во првите редови на протестите на Шарената револуција, фрлајќи боја врз фасадата на Министерството за правда.

СЕ ПРИЈАВУВАМ! Граѓани пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција

Локално - 25.05.2016

Голем број на граѓани вечерва пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција, објави А1 он . Потписите се собираат како поддршка на оние што се приведени поради боење државни институции и кои се повикувани на информативен разговор во ...

DW: И протестите се општокорисна работа

Локално - 25.05.2016

Иако законски не е така регулирано, протестите се суштинска форма на општокорисна работа. Учесниците во нив не треба да бидат казнувани, велат соговорници на ДВ Не плаќајте казни, прифатете општокорисна работа, бидејќи демократските протести во ...

Приврзаниците на Протестирам „пријавуваат“ дека се хулигани, им се приклучи и Заев.ВИДЕО

Макфакс - 25.05.2016

И во средата вечерта приврзаниците на граѓанската иницијатива Протестирам се собраа пред зградата во која е сместено Специјалното јавно обвинителство каде на импровизираниот штанд пополнуваат пријави дека протестираат и фрлаат боја врз државните ...

(ФОТО) Се пријавувам! И јас сум хулиган/ка

Репортер - 25.05.2016

Се пријавувам! И јас сум хулиган/ка, тоа е мотото а денешниот протест на Шарената ...

(ФОТО) Реки од народ низ улиците и во Штип

Репортер - 25.05.2016

Вечерва Шарената револуција одржа протест и во Штип од кој демонстрантите порачаа „Затвор за криминалци!“ ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Повторно боја со чатал за Собранието – илјадници на протест

Репортер - 25.05.2016

Вечерва демонстрантите од Шарената револуција го обоија Собранието со чатал. Им се придружи и професорката Најчевска. Фото и видео – ...

(ФОТО) Тетовчани се дигнаа против Хорхе – „Оди си Ја уништи Македонија!“

Репортер - 25.05.2016

Вечерва протест на Шарената револуција се одржа и во Тетово. Демонстрантите порачаа „Не ви се плашиме!“ и „Хорхе оди си! Ја уништи Македонија!“. ...

(ВИДЕО) И активистот Замир Мехмети заврши во полициска станица благодарение на Чавков

Репортер - 25.05.2016

Само ден по говорот на граѓанскиот активист Замир Мехмети на протест на Шарената револиција полицајците добиле налог и него да го викнат на распит. Поканата немало кој да ја прими оти во неговиот семеен дом немало никој.Мехмети во саботата имаше ...

Масовен број граѓани пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција

Репортер - 25.05.2016

Голем број на граѓани вечерва пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со Шарената револуција. Од оваа борба нема откажување! Нема да не заплашат заканите и притисоците! Нема да не заплашат повици за информативни разговори! #Протестирам не е проект со ...

Грувски спрема финален удар врз Шарената револуција и СЈО

Репортер - 25.05.2016

Денешното интервју на Груевски, е само увертира за новите напади од власта кои ќе следат врз активистите, критичарите и граѓанските организации. Паралелно додека го блокира и одолговлекува политичкиот процес и преговорите, Груевски и ДПМНЕ почнаа со ...

Демонстрантите на „Шарената револуција“ доброволно потпишуваа изјави за учество на протест

Стандард - 25.05.2016

Прво положување цвеќе пред споменикот на Тито, по повод 25 мај, роденденот на некогашниот претседател на Југославија, а потоа и нова тура боја врз Министерството за правда денеска започна протестот на движењето Протестирам и „Шарената револуција“.

„Се пријавувам, и јас сум хулиган/ка”-ова е мотото на протестот

Фактор - 25.05.2016

Граѓаните се собраа пред СЈО за новиот протест. „Се пријавувам, и јас сум хулиган/ка”-ова е мотото на протестот на „Шарената револуција“. Голем број на граѓани вечерва пред СЈО потпишуваат изјави дека боеле со „Шарената револуција“.

ВИДЕО:Демонстранти и политичари го бојат Министерството за правда

Фактор - 25.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ го бојат Министерството за правда. И ова попладне со боја тие го искажуваат револтот кон оваа власт и од одлуката на Иванов, да помилува 56 политичари. И политичари од опозицијата фрлаа боја.

„Шарена револуција“ во Тетово: Му порачаа на Иванов „оди си“

Стандард - 25.05.2016

Протест на „Шарената револуција“ се одржува и во Тетово каде стотици демонстранти излегоа го изразуваат револтот против аболицијата на Претседателот Ѓорѓе Иванов. Демонстрантите протестираа со транспарент „Не ви се плашиме“ и „Оди си“ – порака кон ...

Заев во поход по власт, фрла боја по Министерството за правда (ВИДЕО)

Нетпрес - 25.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој претендира да ја преземе власта, но не на демократски начин, и вечерва како дел од т.н. Шарена револуција, ги покажа своите политички и демократски капацитети.

Уште еден активист на „Шарената револуција“ побаран на распит во МВР

Фактор - 25.05.2016

МВР го бара за распит и активистот Замир Мехмети кој воедно е редовен учесник во протестите на „Шарената револуција“. Како што пренесуваат дел од медиумите во текот на вчерашниот ден полициски службеници го побарале во неговиот дом вчера, но бидејќи ...

Братот на Ермира Мехмети баран за распит во МВР

Стандард - 25.05.2016

Активистот Замир Мехмети кој е редовен учесник на „Шарената револуција“ очекува во секој момент да добие повик за распит во полициска станица. Полициски службеници го побарале во неговиот дом вчера, но бидејќи немало никој дома, од полицијата ...

По Дива Населба, спречено отцепување на липковско-кумановскиот регион

Дневник - 25.05.2016

Kоментарот на шефот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дека пропагандниот штаб на СДСМ го напаѓал нечесно со пропагандни валканици оти не можел да го победи на честит и рицарски начин во фер борба со утврдени важечки правила, е пример за наивност на ...

Мислата на Никола Младенов живее со „Шарената револуција“ (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 25.05.2016

Познатата мисла на новинарот Никола Младенов „Колку чини слободата? Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина од безрбетници. И тука нема компромис“, демонстрантите од „Шарената револуција“ ја напишаа со пред Владата на денешните ...

Револтот од казните ја зголеми енергијата на „Шарената револуција“ (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 25.05.2016

Заробени сме во овој кенеф за кој не убедуваат дека е палата од соништата. Ни ја уништија сегашноста и ни ја заробија иднината. И нашата и на нашите деца и на нашите внуци. Доста беше не одиме ни чекор наназад, не ви се плашиме.

Велиновска: ПО ДИВА НАСЕЛБА СПРЕЧЕНО ОТЦЕПУВАЊЕ НА ЛИПКОВСКО-КУМАНОВСКИОТ РЕГИОН

Пулс24 - 25.05.2016

Kоментарот на шефот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дека пропагандниот штаб на СДСМ го напаѓал нечесно со пропагандни валканици оти не можел да го победи на честит и рицарски начин во фер борба со утврдени важечки правила, е пример за наивност на ...

Платеничката револуција го покажа вистинското лице: Застана зад лидерот осомничен за криминал од 8 милиони евра ...

Маркукуле - 25.05.2016

Рамо до рамо, високиот политички врв на СДСМ, на чело нивниот лидер Зоран Заев денеска беа во првите редови на протестите на Шарената револуција, фрлајќи боја врз фасадата на Министерството за правда.

(ВИДЕО) „Шарена револуција„: Заев и Шеќеринска фрлаа боја врз Министерството за правда

еМагазин - 25.05.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и потпреседателот на партијата, Радмила Шеќеринска денеска беа дел од маршот на „Шарената револиција“, а двајцата фрлаа боја врз зградата на Министерството за правда.

Припејд револуција!

Пулс24 - 25.05.2016

Замислете си драги мои професионална кариера во која секој ден си поспиваш колку што ти е воља. Си стануваш да речеме во 10.00 часот, си вариш натенане кафенце или некоја друга напивка која ти го стартува маетаболизмот, одмараш, се расонуваш и ...

Шарената револуција пристигна пред Собранието на Република Македонија

24 Вести - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пред малку пристигнаа пред Собранието а таму ги дочека песната „Во борба“ пуштена на звучници. Тие претходно го обоија Министерството за правда, и испиша графити како „Нема правда, нема мир“.

„Став наместо Страв“, протест на Шарената револуција

Нова ТВ - 24.05.2016

„СТАВ наместо СТРАВ “ е мотото под кое се одвива денешниот марш на Шарената револуција. Според Шарената револуција „многу е важно да се има лице,а не се носи маска“. Токму ова е една од паролите кои тие ги објавија на социјалните мрежи повикувајќи ...

Шарена револуција:„Ако нема правда, нема мир“

Нова ТВ - 24.05.2016

„Ова ќе биде Министерство за правда“ и „Ако нема правда, нема мир“. Ова се двете пароли кои демонстрантите ги испишаа на зграда на Министерството за правда додека ја шараа. Претходно на пат од СЈО, према Влада кон Собранието демонстрантите ги ...

Шарена Револуција: „Груевски во затвор, нема место во новата влада“

Нова ТВ - 24.05.2016

Денешниот марш на Шарената револуција започна како и вообичаено, пред седиштето на Специјалното јавно обинителство. Но она што го одбележа протестот е пораката „Ова ќе биде Министерство за правда“, испишана во бои на фасадата на инситуцијата, ...

Шарена револуција- Став наместо страв

Р.С.Европа - 24.05.2016

Столбовите пред Владата и Министерството за правда и Собранието вечерва беа повторно обоени од демонстрантите од Шарена револуција.Под мотото „Став наместо страв“ протестот заврши пред Собранието, каде што зборуваа Рената Јајоска и Лидија Димова од ...

СЈО: Нови лица, нова надеж во Македонија

Deutsche Welle - 24.05.2016

Три нови лица даваат надеж во земјата потресена од бескрајна политичка криза, корупција и криминал. Обвинителките од Специјалното јавно обвинителство станаа нови хероини, откако ветија враќање на правдата во Македонија.

Боја за Владата, Собранието и Министерството за правда

Р.С.Европа - 24.05.2016

Столбовите пред Владата и зградите на Министерството за правда и на Собранието вечерва беа повторно обоени од демонстрантите од т.н. Шарена револуција. Неколкумина демонстранти ја поминаа заштитната ограда пред зградата на Владата и ги обоија ...

(ВИДЕО) Мехмети: Чавков џабе снимаш, не се плашиме, ќе ви шараме се по список

Либертас - 24.05.2016

Шарената револуција е општествена еваулација, таа е колективен глас на разумот во овие апсурдни времиња. Таа е најголемиот кошмар за фашизоидните шизофреници и нивните без’рбетни слуги. Ние овде и сега ја пишуваме историјата на граѓанска Македонија, ...

(ВИДЕО) Мехмети: Чавков, џабе снимаш, не се плашиме, ќе ви шараме сè по список

Окно - 24.05.2016

Шарената револуција е општествена евалуација, таа е колективен глас на разумот во овие апсурдни времиња. Таа е најголемиот кошмар за фашизоидните шизофреници и нивните без’рбетни слуги. Ние овде и сега ја пишуваме историјата на граѓанска Македонија, ...

Хајка против уставното право на протест

Либертас - 24.05.2016

Текстовите кои тврдат дека активисти и новинари се платеници не нудат докази со кои се поврзуваат податоците за хонорари од минатото со излегувањето на протести. Пишува: проф. д-р Мирјана Најчевска, експерт по човекови права Во одреден број медиуми ...

Хајка против уставното право на протест

Окно - 24.05.2016

Во одреден број медиуми (Сител, Канал5, … ) и неколку новински агенции (Нетпрес, Курир, Република, … ) се појавија наслови и текстови во кои се атакува врз дел од граѓанските активисти кои учествуваат на демонстрациите на Шарената револуција: - Мега ...

Повторно обоено Министерството за правда

А1 On - 24.05.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција на патот од Владата кон Собранието повторно го обоија Министерството за правда. Тие на ѕидот на зградата со боја напишаа „Ова ќе биде Министерство за ...

ВИДЕО: Масовен марш на Шарената револуција – граѓаните одат кон Владата

Либертас - 24.05.2016

Под мотото „Став наместо страв“ во 18 часот пред СЈО започна денешниот протест на Шарената револуција. И денеска тука се куклите со ликовите на аболицираните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, кои се ставени во импровизиран затвор.

Шарена Правда

+инфо - 24.05.2016

Демонстрантите извикуваат. „Немаме страв од закани ваши“. На пат кон Собранието, Шарената револуција ја обои зградата на Министерството за правда. Демонстрантите извикуваат. „Немаме страв од закани ваши“.

ФОТО+ВИДЕО: Став наместо страв – започна протестот на Шарената револуција

Либертас - 24.05.2016

Под мотото „Став наместо страв“ започна денешниот протест на Шарената револуција. Граѓаните започнаа да доаѓаат од 18 часот пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство. И денеска тука се куклите со ликовите на аболицираните ...

(ВИДЕО) МВР повторно снима

А1 On - 24.05.2016

И вечерва, како и секоја вечер претходно, од МВР ги снимаат протестите на Шарената револуција. Овојпат, снимателот кој ги снимаше демонстрантите додека ги боеја столбовите на оградата на Владата стоеше позади полицијата, за разлика од претходните ...

ФОТО+ВИДЕО: Ишарана оградата на владата на протестот на #ШаренаРеволуција

Либертас - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција ја ишарана оградата на владата на денешниот протест. Под мотото „Став наместо страв“ во 18 часот пред СЈО започна денешниот протест на Шарената револуција.

(ВИДЕО) Шарената револуција повторно со катапулт го обои Собранието

А1 On - 24.05.2016

Пред крајот на денешниот протест, демонстрантите од Шарената револуција повторно со катапулт ја обоија фасадата на Собранието. Претходно, тие го обоија и тротоарот пред Собранието и со боја напишаа „Нема правда нема мир“ и „Кордонот блу е сендвич“ ...

Шарената револуција порача - Став наместо страв!

+инфо - 24.05.2016

И на денешниот протест централно место зазема импровизирана затворска ќелија за аболицираните функцонери на ВМРО - ДПМНЕ. „Став наместо страв“ е мотото под кое денеска Шарената револуција ќе маршира низ скопските улици.

Анима Мунди во Шарената револуција

Фокус - 24.05.2016

Многу одамна пред Шарената револуција, во периоди кога многумина беа исплашени од сегашната власт и кога протестите беа вистинска реткост, ние од Анима Мунди бевме постојано на улица Столе Велковски, претседателот на Анима Мунди, здружението за ...

Наде Талевска: Работам во државна институција, а сепак давам поддршка на Шарена револуција!

Фокус - 24.05.2016

Да, јас и ја давам мојата поддршка на Шарената револуција, и покрај тоа што работам во државна институција Еден од најдобрите вокали кај нас, поп пејачката и солист во Македонска Опера и Балет, Наде Талевска Спасовска, вели дека во Македонија ...

УТРЕШЕН СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: Сите велат техничка влада, ама кој ќе ги бира „техничарите“?

+инфо - 24.05.2016

„МВР на Чавков и „куртоните“ во жестока офанзива - на удар критички новинари и активисти од Шарената револуција“, е еден од насловите во весникот. Во најновото издание на Слободен печат читајте: - МВР на Чавков и „куртоните“ во жестока офанзива - на ...

Шарената револуција и вечерва на улиците, боја за оградата на Владата

Радио МОФ - 24.05.2016

Илјадници граѓани вечерва излегоа пред Специјалното јавно обвинителство, а мотото на протестот е „Став наместо страв“. Граѓаните стигнаа кон Владата, каде немаше распоредено полицајци, па дел од демонстрантите тоа го искористија за за првпат да ги ...

ФОТО+ВИДЕО: Повторно обоено Министерството за правда, испишани графити

Либертас - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно го обоија Министерството за правда, и испиша графити како „Нема правда, нема мир“. Тие претходно ја ишарааа оградата на владата. Се соочија и со полициска барикада на мостот „Гоце Делчев“, а позади неа ...

ВИДЕО: Шарената револуција повторно со катапулт го освои Собранието

Либертас - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно со катапулт го боеја Собранието. Таму претходно беа одржани и говори кои ќе ги објавиме подоцна. Демонстрантите го обоија Министерството за правда, и испиша графити како „Нема правда, нема мир“.

Шарена правда

Сакам да кажам - 24.05.2016

Специјалната единица за бојадисување на Шарената револуција на вечерашниов протест со пиштоли со боја целосно го ишара Министрството за правда. Полицајците ги пуштија демонстрантите да дојдат до ѕидовите на министерството, а тие шараа извикувајќи ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција повторно ги обои Владата, Собранието и Министерството за правда

Либертас - 24.05.2016

И вечерва демонстрантите не одмараа. Се одржа уште еден масовен протест на Шарената револуција во главниот град. Во продолжение погледнете како изгледаше денешниот протест, хронолошки, низ фотографии и видеа.

Газиме врз срамот!

Либертас - 24.05.2016

Да се чекори со Шарената револуција значи да се влези во отворено уметничко дело- „социјална скулптура и архитектура“ (Џозеф Бојс). Единствено уметничкото дело има моќ и сила да сруши лага и да создаде амбиент за напредок во сите области на животот; ...

Нетпрес: Аферата „Платеничка револуција“ на СДСМ раширен канцер во општеството

Канал5 - 24.05.2016

Аферата „Платеничка револуција“ на СДСМ раширен канцер во општеството, пишува порталот Нетпрес во серијата написи за милионските исплати средства на лични сметки на јавни личности од невладините организации поврзани со фондацијата Сорос .

Граѓаните за платеничката револуција: Нема пари, нема мир (ФОТО)

Курир - 24.05.2016

„Профитирам“, „Нема пари, нема мир“, „Платеничка револуција“… Осамнаа графити со пораки за платеничката револуција. Аферата платеничка револуција каде со пари од Сорос раширени низ чадор на десетици невладини организации се финансираат протести, ...

Хајка против уставното право на протест

Локално - 24.05.2016

Текстовите кои тврдат дека активисти и новинари се платеници не нудат докази со кои се поврзуваат податоците за хонорари од минатото со излегувањето на протести. Во одреден број медиуми (Сител, Канал5, … ) и неколку новински агенции (Нетпрес, Курир, ...

(ГАЛЕРИЈА) „Став наместо страв„ и “Нема правда, нема мир”мотиви на Шарената револуција

Локално - 24.05.2016

„Став наместо страв“ е мотото на вечерашниот протест на Шарената револуција. Голем број на граѓани вечерва откако се собраа пред СЈО тргнаа кон зградата на Владата.. „Од оваа борба нема откажување! Нема да не заплашат заканите и притисоците! Нема да ...

(ВИДЕО) Катапултот повторно активиран – Шарената револуција го торпедираше Собранието

Репортер - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно со катапулт го боеја Собранието. Таму претходно беа одржани и говори кои ќе ги објавиме подоцна. Демонстрантите го обоија Министерството за правда, и испиша графити како „Нема правда, нема мир“.

(ВИДЕО) Повторно обоено Министерството за правда

Репортер - 24.05.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција на патот од Владата кон Собранието повторно го обоија Министерството за правда. Тие на ѕидот на зградата со боја напишаа „Ова ќе биде Министерство за ...

ФОТО+ВИДЕО: Став наместо страв – започна протестот на Шарената револуција

Репортер - 24.05.2016

д мотото „Став наместо страв“ започна денешниот протест на Шарената револуција. Граѓаните започнаа да доаѓаат од 18 часот пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство. И денеска тука се куклите со ликовите на аболицираните ...

(ВИДЕО) МВР повторно снима

Репортер - 24.05.2016

И вечерва, како и секоја вечер претходно, од МВР ги снимаат протестите на Шарената револуција. Овојпат, снимателот кој ги снимаше демонстрантите додека ги боеја столбовите на оградата на Владата стоеше позади полицијата, за разлика од претходните ...

ФОТО+ВИДЕО: Ишарана оградата на владата на протестот на #ШаренаРеволуција

Репортер - 24.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција ја ишарана оградата на владата на денешниот протест. Под мотото „Став наместо страв“ во 18 часот пред СЈО започна денешниот протест на Шарената револуција.

(ВИДЕО) И вечерва ишарано Собранието

Репортер - 24.05.2016

Пред крајот на денешниот протест, демонстрантите од Шарената револуција повторно со катапулт ја обоија фасадата на Собранието. Претходно, тие го обоија и тротоарот пред Собранието и со боја напишаа „Нема правда нема мир“ и „Кордонот блу е ...

Газиме врз срамот!

Репортер - 24.05.2016

Да се чекори со Шарената револуција значи да се влези во отворено уметничко дело- „социјална скулптура и архитектура“ (Џозеф Бојс). Единствено уметничкото дело има моќ и сила да сруши лага и да создаде амбиент за напредок во сите области на животот; ...

Протестантите под будното око на Чавков – МВР повторно снима

Репортер - 24.05.2016

И вечерва, како и секој авечер претходно, од МВР ги снимаат протестите на Шарената револуција. Овојпат снимателот, пред Владата, е позади ...

Графити за платеничката револуција: „Нема пари, нема мир“ (ФОТО)

Нетпрес - 24.05.2016

„Профитирам“, „Нема пари, нема мир“, „Платеничка револуција“… Осамнаа графити со пораки за платеничката револуција. Аферата платеничка револуција каде со пари од Сорос раширени низ чадор на десетици невладини организации се финансираат протести, ...

(ВИДЕО) Обоени столбовите на оградата на Владата

Репортер - 24.05.2016

Незадоволните граѓани од последните политички случувања, кои секоја вечер повеќе од месец дена протестираат низ улиците на Скопје, вечерва ја обоија оградата на Владата. Ишарана оградата на Влада на протестот на #ШаренаРеволуција #протестирам ...

ВИДЕО:Ишарана оградата на Владата

Фактор - 24.05.2016

Ишарана е оградата на Владата на протестот на „Шарената револуција“. И покрај тоа што денеска е празник, се одбележува Свети Кирил и Методиј, сепак граѓаните и вечерва протестираат. Порачуваат „Став наместо страв“.

„Шарена револуција“: Став наместо страв

Стандард - 24.05.2016

Демонстрантите ја обоија Владата додека кордонот полицајци не беше поставен пред зградата на извршната власт. Шарената револуција кратко се задржа таму и својот мирен марш го продолжи кон Собранието.

„Шарената револуција“ продолжува да бои без страв (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 24.05.2016

Столбовите пред Владата и Министерството за правда и Собранието вечерва беа повторно беа обоени од демонстрантите од „Шарена револуција“. Под мотото „Став наместо страв“ протестот заврши пред Собранието, каде што зборуваа Рената Јајоска и Лидија ...

Хајка против уставното право на протест

СПФМ - 24.05.2016

На удар граѓанските активисти кои се дел од Шарената револуција. Фото: Мета Текстовите кои тврдат дека активисти и новинари се платеници не нудат докази со кои се поврзуваат податоците за хонорари од минатото со излегувањето на протести.

Почна протестот, демонстрантите Власи во прв ред

Нова ТВ - 23.05.2016

Протестите на Шарената револуција во Скопје продолжуваат и денеска. Со главен транспарент „Не за криминалот, не за аболицијата“ демонсрантите и денеска во 18 часот се собраа пред СЈО. Во првите редови се демонстрантите Власи кои велат дека тука се ...

Демонстранти до Чавков: Нема плашење, ќе ви шараме сè по список

Нова ТВ - 23.05.2016

Импровизиран кафез со ликовите на екс- министрите Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески придружувани од шефот на кабинетот на Никола Груевски – Мартин Протуѓер денеска беа главно обележје на протестот на Шарената револуција низ скопските улици.

Шарената револуција ја стави власта зад решетки

Р.С.Европа - 23.05.2016

Обележје на денешните протести е импровизираниот кафез во кој се сместени кукли со ликови на екс министрите Јанкулоска и Јанакиески и на шефот на Кабинет на Груевски, Протуѓер. Зад решетки завршија кукли со ликовите на истакнати поранешни и сегашни ...

Демонстрантите ја бојат Владата и со кукли-затвореници порачуваат: Не за криминалот и аболицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.05.2016

По повод 23 мај, Денот на власите, денеска демонстрантите на „Шарената револуција" во 18 часот од СЈО тргнаа со голем транспарент на кој истовремено на македонски и влашки јазик пишува „Не за криминалот! Не за аболицијата!".

ГАЛЕРИЈА: Затворска келија за аболицираните на протестот на Шарената револуција

Либертас - 23.05.2016

Пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство во 18 часот започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција. Денешната рута е најпрвин кон Владата, па потоа преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат ...

Се бои кабинетот на Вељаноски, со чаталот првпат ракува девојка

Сакам да кажам - 23.05.2016

Специјалната единица за боење вечерва ја усоврши техниката. Откако уште еднаш ја обои Владата со чаталот со тегнало, го бојат и Собранието. Се гаѓа директно во кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Демонстрантите кон Владата, аболицираните затвореници на чело на колоната

Либертас - 23.05.2016

Демонстрантите кои од 18 часот доаѓаа пред СЈО за новиот протест на Шарената револуција се упатија пред Владата. Планот за денешниот протест е да продолжат преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат говори.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција повторно со катапулти ја обои Владата

Либертас - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција веќе стигнаа пред Владата и повторно ги активираа катапултите со боја за зградата. Планот за денешниот протест е да продолжат преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат говори.

ГАЛЕРИЈА: Илјадници демонстранти пред Собрание, тука се и „затворениците“

Либертас - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Собранието. Претходно беа пред Владата и повторно ги активираа катапултите со боја за зградата. Главните пораки денеска се – „Не за криминалот! Не за аболицијата!“, кои се напишани и на ...

Шарена револуција: Обоена Влада и импровизирана ќелија за Јанкулоска, Протуѓер и Мијалков

Радио МОФ - 23.05.2016

Од СЈО кон Влада и Собрание, тоа е денешната рута на демонстрантите од Шарената револуција. „НЕ за криминалот!НЕ за аболиција“ пишува на платното кое напред го носат демонстрантите. Со сега носат и кукли со ликовите на аболирината поранешна ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Собранието повторно мета на катапултите на Шарената револуција

Либертас - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно со катапулти ја гаѓаат зградата на Собранието. Претходно беа пред Владата каде исто така ги активираа катапултите со боја за зградата. Главните пораки денеска се – „Не за криминалот! Не за ...

Протести: Боја за Собрание и Влада, НЕ за криминалот и аболицијата

Радио МОФ - 23.05.2016

Честитки за денот на Власите, повторување на Барањата на Протестирам и Шарената револуција и заклучок дека народот е разбуден и сака криминалците да бидат зад решетки беа пораките испратени од импровизираната бина пред Собрание.

ГАЛЕРИЈА: Вечерва масовен протест и во Струмица

Либертас - 23.05.2016

Вечерва Шарената револуција продолжи со масовен протест и во ...

(ВИДЕО) Мехмети: Чавков џабе снимаш, не се плашиме, ќе ви шараме се по список

А1 On - 23.05.2016

Шарената револуција е општествена еваулација, таа е колективен глас на разумот во овие апсурдни времиња. Таа е најголемиот кошмар за фашизоидните шизофреници и нивните без’рбетни слуги. Ние овде и сега ја пишуваме историјата на граѓанска Македонија, ...

Струмица продолжува со протестите

А1 On - 23.05.2016

Жителите на Струмица, кои се дел од Шарената револуција и денеска излегоа на улиците да го искажат своето незадоволство од аболицијата на Ѓорге Иванов и побараа нејзино целосно ...

ВИДЕО: Граѓаните со катапулт фрлаа боја на Собранието, МВР снимаше од прозорец

А1 On - 23.05.2016

Додека демонстрантите од Шарената револуција со катапулт фрлаа боја на Собранието, претставници од Министерството за внатрешни работи и денеска ги снимаа демонстрантите, овој пат од прозорец од Собранието.

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Илјадници на протести, Шарената револуција ги стави аболицираните во затвор, ги боеше Владата и ...

Либертас - 23.05.2016

И денеска илјадници граѓани повторно излегоа на протести на Шарената револуција. Од фотографиите и видеата во продолжение погледнете како изгледаа денешните протести хронолошки. ГАЛЕРИЈА: Започна протестот на Шарената револуција пред СЈО – Не за ...

Струмичани и вечерва масовно протестираа (ФОТО)

24Струмица - 23.05.2016

Итно повлекување на одлуката за аболиција и оставка на актуелната влада, порачаа на денешниот протест демонстрантите. Поради последните случувања во државата, како одложените избори, враќањето на сила на влада составена од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и ...

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва масовен протест и во Струмица

Локално - 23.05.2016

Вечерва Шарената револуција продолжи со масовен протест и во Струмица. ...

(ВИДЕО) Мехмети: Чавков џабе снимаш, не се плашиме, ќе ви шараме се по список

Локално - 23.05.2016

Шарената револуција е општествена еваулација, таа е колективен глас на разумот во овие апсурдни времиња. Таа е најголемиот кошмар за фашизоидните шизофреници и нивните без’рбетни слуги. Ние овде и сега ја пишуваме историјата на граѓанска Македонија, ...

(ВИДЕО) Граѓаните со катапулт фрлаа боја на Собранието, МВР снимаше од прозорец

Локално - 23.05.2016

Додека демонстрантите од Шарената револуција со катапулт фрлаа боја на Собранието, претставници од Министерството за внатрешни работи и денеска ги снимаа демонстрантите, овој пат од прозорец од Собранието.

Ернесто Че Гевара – револуционер, легенда и мит

Дневник - 23.05.2016

Токму од тоа од што и се плашев, ни се случи. Шарената револуција, играјќи си така, знаете, спонтано, на споменикот на македонските херои испиша „револуционерна“ порака „Илирида“, го нагрди Собранието на Р.

Протестите на „Шарената револуција“ продолжуваат, Владата глува на барањата

Фактор - 23.05.2016

Повеќе од два месеци шарена револуција и протести ширум земјава. Во добро познатиот термин протестот ќе почне во главниот град пред Специјалното јавно обвинителство . Како што е познато барањата на шарената револуција се итно поништување на одлуката ...

„Шарена револуција“: Демонстрантите ја обоија Владата (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 23.05.2016

Демонстрантите ја обоија зградата на Владата на денешните протести на „Шарена револуција“. Денешната рута е најпрвин кон Владата, па потоа преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат говори. Не е познато што ќе биде мета за боење денеска.

ГАЛЕРИЈА: Започна протестот на Шарената револуција пред СЈО – Не за криминалот! Не за аболицијата!

Репортер - 23.05.2016

Пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство во 18 часот започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција. Денешната рута е најпрвин кон Владата, па потоа преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Демонстрантите кон Владата, аболицираните затвореници на чело на колоната

Репортер - 23.05.2016

Демонстрантите кои од 18 часот доаѓаа пред СЈО за новиот протест на Шарената револуција се упатија пред Владата. Планот за денешниот протест е да продолжат преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат говори.

ФОТО:Се бои Владата со катапулт

Фактор - 23.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва ја обоија Владата со катапулт. Граѓаните бараат претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов да ја повлече аболицијата. Демонстрантите бараат правда, слобода, демократија.

ГАЛЕРИЈА: Илјадници демонстранти пред Собрание, тука се и „затворениците“

Репортер - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Собранието. Претходно беа пред Владата и повторно ги активираа катапултите со боја за зградата. Главните пораки денеска се – „Не за криминалот! Не за аболицијата!“, кои се напишани и на ...

(ФОТО) Шарената револуција ја „нашминка“ Владата

Репортер - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција веќе стигнаа пред Владата и повторно ги активираа катапултите со боја за зградата. Планот за денешниот протест е да продолжат преку плоштадот кон Собранието, каде ќе се одржат говори.

ВИДЕО:Собранието повторно на мета на „Шарената револуција“

Фактор - 23.05.2016

Собранието и вечерва повторно е на мета на припадниците на „Шарената револуција“. Тие со катапулт ја бојат фасадата на Собранието. Ова е петти пат како се бои зградата на Собранието. Вечерва демонстрантите носат кукли со ликот на аболицираните ...

„Шарена револуција“: По Владата, бојадисано и Собранието

Стандард - 23.05.2016

Демонстрантите фрлаат со боја врз зградата на Собранието каде во моментот се одвива протестот на „Шарена револуција. Претходно, демонстрантите со катапулт фрлаа со боја кон зградата на Владата.

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Собранието повторно мета на катапултите на Шарената револуција

Репортер - 23.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција повторно со катапулти ја гаѓаат зградата на Собранието. Претходно беа пред Владата каде исто така ги активираа катапултите со боја за зградата. Главните пораки денеска се – „Не за криминалот! Не за ...

Протестирам одново протестираше против криминалот и аболицијата

Макфакс - 23.05.2016

И во понеделникот вечерта продолжија протесните поворки на движењето Протестирам во ткн „Шарена револуција“ кое ги повтори своите барања од импровизираната говорница пред Собранието за укинување на аболицијата од страна на Претседателот Ѓорге Иванов ...

(ФОТО) Вечерва масовен протест и во Струмица

Репортер - 23.05.2016

Вечерва Шарената револуција продолжи со масовен протест и во ...

(ВИДЕО) Додека се „шараше“ Собранието, луѓето на Чавков снимаа скришум од прозорец

Репортер - 23.05.2016

Додека демонстрантите од Шарената револуција со катапулт фрлаа боја на Собранието, претставници од Министерството за внатрешни работи и денеска ги снимаа демонстрантите, овој пат од прозорец од Собранието.

(ВИДЕО) Мехмети: Чавков џабе снимаш, не се плашиме, ќе ви шараме се по список

Репортер - 23.05.2016

Шарената револуција е општествена еваулација, таа е колективен глас на разумот во овие апсурдни времиња. Таа е најголемиот кошмар за фашизоидните шизофреници и нивните без’рбетни слуги. Ние овде и сега ја пишуваме историјата на граѓанска Македонија, ...

Се бои Владата со катапулт(Фото)

Exclusive.mk - 23.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва ја обоија Владата со катапулт. Граѓаните бараат претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов да ја повлече аболицијата. Демонстрантите бараат правда, слобода, демократија.

„Шарена револуција“:По Владата, бојадисано и Собранието

Exclusive.mk - 23.05.2016

Демонстрантите фрлаат со боја врз зградата на Собранието каде во моментот се одвива протестот на „Шарена револуција. Претходно, демонстрантите со катапулт фрлаа со боја кон зградата на Владата.