TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Собранието да го изгласа пристапниот протокол за НАТО, но тој да е со одложено правно дејство

Канал5 - 01.12.2019

Мицкоски со предлог -пристапниот протокол за НАТО да го изгласа овој собраниски состав, а да е со одложено правно дејство за да нема одлагање на изборите. „Следната недела пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива во рамките на ...

ВМРО, иницијатива за ратификување на Протоколот за членство во НАТО

Алсат-М - 01.12.2019

За да се отстранат дилемите за евентуалното одложување на изборите, ВМРО-ДПМНЕ бара договорот за членство во НАТО да се усвои пред распуштање на Собранието и пред протоколот за ратификација на договорот да биде усвоен во шпанскиот парламент.

Мицкоски: СДСМ се исплашени, зашто знаат дека губат

Нетпрес - 01.12.2019

Во владејачката СДСМ се исплашени зашто знаат дека катастрофално ќе загубат на предвременте парламентарни избори на 12-ти април 2020-та, па сега се обидуваат на мала врата да протуркаат некакво одложување со изговор за ратификацијата на ротоколот за ...

Мицкоски: Да се ратификува протоколот за НАТО со одложено дејство по примерот на Црна Гора

MakPress - 01.12.2019

Одговарајќи на новинарски прашања, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција, предложи, Собранието на Република Македонија да го ратификува протоколот за НАТО со одложено дејство, исто тако што Црна Гора тоа го ...

Одложување на изборите во интерес на ратификација на Протоколот за НАТО?

Алсат-М - 30.11.2019

Одложувањето на датумот на изборите планирани за 12 април се уште е опција, но во овој момент не е време да се дебатира за тоа. Ова и натаму зависи од ратификувањето на протоколот за членство во НАТО од страна на Шпанија.

Бугарскиот цар ќе и помага на Македонија за НАТО

24 Вести - 28.11.2019

И бугарскиот цар е повикан на помош за побрза ратификација на протоколот за НАТО, открива претседателот Стево Пендаровски. Симеон Сакскобургготски според Пендаровски е шпански државјанин со добри конекции со шпанската влада.

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

Канал5 - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

24 Вести - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Пендаровски: Никој не може да оди преку уставните лимити, но на секаков начин ќе се обидеме да се случи ратификација

ТВ21 - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски истакна декеска дека се надева Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и дека за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Џафери ќе даде морална подршка на настраданите во Албанија

Фокус - 28.11.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска ќе престојува во Република Албанија, соопшти собраниската прес-служба. Како што е посочено и во соопштението, Џафери, ќе даде своја морална и институционална поддршка на ...

Џафери во посета на настраданите од земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска ќе престојува во Република Албанија, соопшти собраниската прес-служба. Џафери, се посочува во соопштението, ќе даде своја морална и институционална поддршка на ...

Сите се согласни за членство во НАТО, но не и за ратификација на Протоколот во период на избори

ММС - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Уште Шпанија останува да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Слободен Печат - 28.11.2019

Откако Протоколот ќе го ратификуваат сите земји членки на Алијансата, останува документот со кој се официјализира нашето членство да биде ратификуван и во Собранието на Република Северна Македонија, но неизвесно е дали тоа ќе се случи пред или по ...

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

А1 On - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Џафери во Албанија по катастрофалниот земјотрес

Press24 - 28.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ќе престојува во Република Албанија, соопшти собраниската прес-служба. Џафери, се посочува во соопштението, ќе даде своја морална и институционална поддршка на настраданите од катастрофалниот ...

Пендаровски разговарал и со бугарски цар да помогне Шпанија побргу да ратификува

+инфо - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски со надеж дека до декември Шпанија ќе го ратификува протоколот за НАТО

Слободен Печат - 28.11.2019

Пендаровски вели дека е поважно да се фокусираме на она што се случува во Шпанија. Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа ...

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

А1 On - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

Сител - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

За побрза ратификација на Протоколот за НАТО во Шпанија, Пендаровски барал помош од Солана и од бугарскиот цар Симеон ...

МКД - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска рече дека се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и дека за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

Сител - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Различни мислења за ратификацијата на Протоколот во период на избори

iPortal - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

4NEWS - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Џафери денеска во Албанија за поддршка на настраданите од катастрофалниот земјотрес

24Инфо - 28.11.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска ќе престојува во Република Албанија, соопшти собраниската прес-служба. Џафери, се посочува во соопштението, ќе даде своја морална и институционална поддршка на ...

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

Опсервер - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

ПЕНДАРОВСКИ: Бугарскиот цар Симеон Втори ќе помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за влез на Македонија во ...

Денешен - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

Локално - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

Вечер Прес - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Пендаровски се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за НАТО до крајот на декември

Локално - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Бугарскиот цар Симеон Втори ќе ни помага за влез во НАТО

Вечер Прес - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

24Инфо - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

CivilMedia - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Сите се согласни за членството во НАТО, но не и за ратификацијата на Протоколот во период на избори

CivilMedia - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а ...

Пендаровски разговарал со бугарскиот цар и со Солана за ситуацијата во Шпанија

iPortal - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за ...

Опсервер - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Пендаровски преку бугарскиот цар ќе ургира Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за НАТО

Република - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Дилеми за членството во НАТО нема, но има за ратификацијата на протоколот во време на избори

MakPress - 28.11.2019

Дваесет и осум од 29 земји-членки за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Останува тоа да го стори уште Шпанија, каде на почетокот на месецот се одржаа избори, но таму треба да се формира новата Влада, а според ...

Пендаровски: Ургирав кај бугарскиот цар Симеон Втори, Шпанија побрзо да го ратификува протоколот

MakPress - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти за тоа во изминатиот период имал повеќе формални и неформални комуникации.

Ако се распушти Парламентот – како ќе се ратификува протоколот за членство во НАТО?

24 Вести - 27.11.2019

Предвремените парламентарни избори не смеат да ја одложат ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, смета министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Наспроти собранискиот спикер Талат Џафери кој денеска уште еднаш повтори дека штом еднаш се ...

Џафери со јасен став: Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

ТВ21 - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Џафери останува на ставот дека Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

Алсат-М - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Во декември почнува расправата за една изборна единица?!

Телма - 27.11.2019

11 декември е најверојатниот датум кога пратениците ќе ја почнат расправата за промена на изборниот модел. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека ќе ги стави на дневен ред предлог-законите на помалите партии за една изборна единица и ...

Неизвесно со протоколот за НАТО – Џафери: Нема да го свикувам Собранието ако се распушти

ТВ21 - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека по неговото распуштање нема повторно да го свика парламентот за ратификација на протоколот за членството во НАТО. Доколку Шпанија за брзо време не формира Влада и ратификацијата на ...

Џафери останува на ставот дека Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

А1 On - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Џафери: Ратификацијата од Шпанија е можна во јануари-по распуштањето, нашиот Парламент нема да се свикува

Нова ТВ - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Шекеринска: Граѓаните не сакаат да се коцкаат со тешко спечалениот капитал

Слободен Печат - 27.11.2019

Ние во 2008 видовме како од рака ни избега членството во НАТО- рече Шекеринска на денешната прес-конференција. Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено ...

Џафери не очекува да „помине“ реформата на изборниот модел за овие избори

Сител - 27.11.2019

Нема време за измени на изборниот модел до распуштање на Собранието на 12 февруари, смета собранискиот спикер Талат Џафери. Предлогот на малите партии за една изборна единица и отворени листи ќе биде ставен на седница, но спикерот не очекува да се ...

Шекеринска: Телефониравме кај сите да ја забрзаат ратификацијата, не може сега да кажеме ние ќе чекаме ново Собрание

+инфо - 27.11.2019

Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено време. Баравме земјите членки да брзаат и ние треба мудро да го искористиме времето.

Неизвесно со протоколот за НАТО – Џафери: Нема да го свикувам Собранието ако се распушти

Курир - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека по неговото распуштање нема повторно да го свика парламентот за ратификација на протоколот за членството во НАТО. Доколку Шпанија за брзо време не формира Влада и ратификацијата на ...

Џафери: Сигнал дали ќе се одложат изборите е ако до 31. декември не го знаеме техничкиот премиер

Независен - 27.11.2019

Ако до 30., 31. декември нема сигнали кои ќе бидат функционерите на техничката влада, ќе биде јасно дека изборите нема да се оддржат на 12. април. Тоа е најасниот сигнал, дали на 12. април ќе се одржат изборите, оти на 3.

Џафери: Првиот сигнал за техничка влада Собранието треба да го добие на 30 декември

Сител - 27.11.2019

Првите сигнали дека ќе има техничка влада и стои договореното за предвремни избори на 12 април, парламентот ги очекува на 30 и 31 декември, вели претседателот на Собранието Талат Џафери на брифинг со новинарите.

Џафери: Сигнал дали ќе се одложат изборите е ако до 31. декември не го знаеме техничкиот премиер

+инфо - 27.11.2019

Џафери останува на ставот дека нема да го свика Собранието ако тоа се распушти на 12 февруари и во случај Шпанија да не стаса со ратификацијата. Во таков случај, вели Џафери, ратификацијата во македонското Собрание ќе ја гласа новиот парламентарен ...

Џафери - Не се прават измени на изборен модел пред избори

Р.С.Европа - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува на трети јануари да се одржи седницата за избор на техничка влада, а на 12 април да има избори, оти, како што вели засега нема никакви најави за одложување на изборите.

Конечна потврда за избори на 12 април пред Нова Година

Слободен Печат - 27.11.2019

Џафери вели дека најновите информации од Шпанија се дека протоколот за членлство во НАТО ќе биде ратификувана од нивниот парламент до средината на ...

Џафери: Првиот сигнал за техничка влада Собранието треба да го добие на 30 декември

Press24 - 27.11.2019

Првите сигнали дека ќе има техничка влада и стои договореното за предвремни избори на 12 април, парламентот ги очекува на 30 и 31 декември. Ова го вели денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифинг со новинарите.

Шекеринска: Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози или одложи зачленувањето во НАТО

А1 On - 27.11.2019

Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено време. Баравме земјите членки да брзаат и ние треба мудро да го искористиме времето.

Џафери останува на ставот дека Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

CivilMedia - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Распуштено Собрание Џафери нема да го враќа за да го ратификува Протоколот за НАТО

PressingTV - 27.11.2019

Собранието нема да се собира повторно ако до распуштањето не се ратификува Протоколот за членство во НАТО. Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на став дека распуштено Собрание не може да се враќа назад и оти со тој чекор мандатот го ...

Шекеринска: Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози или одложи зачленувањето во НАТО

24Инфо - 27.11.2019

Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено време. Баравме земјите членки да брзаат и ние треба мудро да го искористиме времето.

Џафери очекува на 3 јануари да има седница за избор на техничка влада

Република - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека очекува на трети јануари да има седница за избор на техничка влада. Тој објаснува дека предлозите за избор на нови министри и технички премиер да се случи во предвидениот рок и оти предлогот од ...

Ако Собранието се распушти, Џафери нема пак да ги собира пратениците за да го ратификуваат Протоколот за НАТО

Република - 27.11.2019

Собранието нема да се собира повторно ако до распуштањето не се ратификува Протоколот за членство во НАТО. Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на став дека распуштено Собрание не може да се враќа назад и оти со тој чекор мандатот го ...

Џафери останува на ставот дека Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

24Инфо - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Дали изборите ќе се одложат ако до крајот на декември не се знае техничката Влада

Фактор - 27.11.2019

Првите сигнали дека изборите ќе се одржат на 12 април како што е договорено меѓу партиите, парламентот треба да ги има до 30 и 31 декември. Ако дотогаш нема сигнали кои ќе бидат функционерите на техничката влада, ќе биде јасно дека изборите нема да ...

Шекеринска: Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози или одложи зачленувањето во НАТО

Бриф - 27.11.2019

Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено време. Баравме земјите членки да брзаат и ние треба мудро да го искористиме времето.

Изборен модел не се менува пред избори

Вечер Прес - 27.11.2019

15 пратеници од помалите партии го поднесоа предлог-законот пред повеќе од еден месец, со оптимизам дека до изборите во април има време да биде и изгласан, и досега се одржа една јавна расправа, за таква можност не се ни дискутира.

Џафери останува на ставот дека Парламентот не може да се свика откако ќе биде распуштен

Опсервер - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.

Џафери: Првиот сигнал за техничка влада Собранието треба да го добие на 30 декември

Вечер Прес - 27.11.2019

Првите сигнали дека ќе има техничка влада и стои договореното за предвремни избори на 12 април, парламентот ги очекува на 30 и 31 декември. Ова го вели денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифинг со новинарите.

Шекеринска: Ќе биде неодговорно ако го загрозиме или одложиме ратификувањето на протоколот

MakPress - 27.11.2019

Би било неодговорно да направиме што било што ќе го загрози членството во НАТО – стратешка цел број еден, макар и да ја одложи на одредено време. Баравме земјите членки да брзаат и ние треба мудро да го искористиме времето.

Џафери: Ако не се знае техничкиот премиер, ќе се одложат изборите!?

Expres - 27.11.2019

Ако до 30 или 31 декември нема сигнали кои ќе бидат функционерите на техничката влада, ќе биде јасно дека изборите нема да се оддржат на 12. април, вњели претседателот на Собранието Талат Џафери.

Шеќеринска: Овој парламент заслужи да го ратификува Протоколот за НАТО

Expres - 27.11.2019

„Нашиот став е Собранието кое носеше тешки одлуки треба да биде и Собрание кое ќе ги потврди бенефитите од тие тешки одлуки. Не можете да барате од пратениците да гласаат за уставни измени, а од друга страна да им кажете не сте ни потребни за да го ...

Џафери: Првиот сигнал за техничка влада ќе го имаме на 30 декември, доколку знаеме кој ќе биде технички премиер

Скопје1 - 27.11.2019

Ако до 30 или 31 декември нема сигнали кои ќе бидат функционерите на техничката влада, ќе биде јасно дека изборите нема да се оддржат на 12. април, вели претседателот на Собранието Талат Џафери. Според него тоа е најасниот сигнал, дали на 12.

Џафери: Мојот став е јасен, нема да го свикам парламентот откако ќе биде распуштен

MakPress - 27.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на ставот дека откако ќе биде распуштен Парламентот не треба да се свикува за евентуално ратификување на протоколот за членство во НАТО, ако во меѓувреме Шпанија избере Влада и го ратификува.