TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Враќање во светскиот крем

Дневник - 11.06.2005

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2005, МАКЕДОНИЈА - СЦГ Сениорките се надеваат оти ќе го "скршат малерот" и повторно ќе се вратат на големите натпреварувања, каде што последен пат играа во 2001 година Без преголем респект кон противникот Србија и Црна Гора и со оптимизам дека Македонија ќе се врати на ...

Противникот ослабен, Портној верува во пласман на СП

Време - 11.06.2005

ДЕНЕСКА ВО „КАЛЕ“ БАРАЖ-МЕЧ ЗА ПЛАСМАН НА СП: МАКЕДОНИЈА – СЦГ Со денешниот прв натпревар во СРЦ „Кале“ (20.30 часот, МТВ-пренос), против Србија и Црна Гора, женската ракометна репрезентација на Македонија ќе се обиде да заврши половина од работата и на реваншот во Ниш, в недела, да го потврди ...

Неповторлива шанса за пласман на мундијалот

Утрински - 11.06.2005

Македонските ракометарки вечер ја пречекуваат СЦГ во баражот за СП 2005 РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Женската ракометна репрезентација на Македонија со видлив оптимизам влегува во вечерашниот прв натпревар од 20,30 ч. со Србија и Црна Гора во СРЦ “Калееи во рамките на баражот за Светското првенство што во ...

Битка за светска и европска сцена

Вечер Прес - 11.06.2005

Вечерва и утревечер "Кале" (20.30 ч.) ќе биде мегдан на двете сениорски ракометни репрезентации на Македонија во битката за излез на светската и на европската сцена. Женската селекција во првиот бараж натпревар за пласман на СП 2006 игра со Србија и Црна Гора, а мажите во дуелот со Унгарија ќе се ...

Утре на Водно повеќе од 60 автомобили

Време - 10.06.2005

ФИА ЧЕЛИНЏ Повеќе од 20 странски возачи, меѓу нив и целата елита на ридско-брзински патеки, плус рекордерот на патеката со Формула 3, Владимир Станкович, ќе бидат дел од автомобилскиот спектакл на Водно „Награда на градот Скопје“ викендов, во ФИА Челинџ-купот.

Баражот - нова шанса за радост

Дневник - 10.06.2005

СЕНИОРКИТЕ ОПТИМИСТКИ ПРЕД ДВОМЕЧОТ СО СЦГ По напорната сезона во ЛШ, во која ракометарките на Кометал ЃП стигнаа до финалето, женскиот ракомет во Македонија има нова шанса за радост - баражот за СП против Србија и Црна Гора. По 4 години, нашите сениорки се надеваат на враќање во светската елита.

Најквалитетна трка досега

Дневник - 10.06.2005

АВТО- водно 2005 Со официјалниот тренинг в сабота (10 ч.), на патеката Водно крај Скопје, почнува меѓународната ридско-брзинска трка "Водно 2005-Награда на град Скопје". Трката в недела (9.30 ч.) е оценета како најквалитетна во 30-годишната историја на оваа патека.

Македонија фаворит против СЦГ!

Утрински - 10.06.2005

Портној и Радуловиќ самоуверени пред утрешниот прв меч од баражот за СП Нацева, Велкова и Чупиќ утре ќе се простат и од репрезентацијата РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "Во ниеден случај не би требало да се потценува македонската репрезентација во однос на тоа кој е фаворит во баражот.

Радуловиќ: Ќе се пласираме на Мундијалот во Русија

Време - 10.06.2005

ПРЕД БАРАЖОТ СО СЦГ Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија повторно ќе игра на големите натпревари, а искусната Валентина Радуловиќ е убедена дека ќе се пласираат на Светското првенство во Русија годинава. Единствена пречка до пласманот е бараж-двомечот со Србија и Црна Гора утре ...

Треба да сме оптимисти

Вечер Прес - 10.06.2005

Се наоѓаме пред значаен испит во пробивот на нашата женска и машка репрезентација на Македонија во европскиот и светскиот ракомет, во баражите со Србија и Црна Гора и Унгарија за пласман на СП и ЕП 2006. Атмосферата во двата табора е одлична, победничка, но сето тоа треба да се покаже и докаже на ...

Барнс вели дека СЦГ е решена да го уапси Младиќ

А1 - 09.06.2005

Американскиот потсекретар за политички прашања Николас Барнс изјави денеска дека од разговорите со високите власти на СЦГ констатирал силна решеност да се уапси Ратко Младиќ, обвинет од Хашкиот трибунал и додаде дека би било добро тој да се испорача на Трибуналот до 11 јули, на десетгодишнината од ...

Армијата на СЦГ во катастрофална состојба

А1 - 09.06.2005

Армијата на Србија и Црна Гора е во катастрофална состојба, предупреди министерот за одбрана на државната заедница Борислав Давиниќ. Тој рече дека војската освен што нема пари, се помалку има и војници, образложувајќи го тоа со податокот дека во јунската регрутна класа, од предвидените 9.000, се ...

Белград и Скопје се надлежни за границата со Косово

Дневник - 09.06.2005

ИНТЕРВЈУ СО БОРИС ТАДИЌ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СРБИЈА Има голема симболика во присуството на српскиот претседател Борис Тадиќ на првата клапа од филмот "Караула" попладнево на Галичица. Но, далеку од режисерското столче на Рајко Грлиќ и живописната Галичица, Тадиќ и неговиот домаќин претседателот Бранко ...

Флашираните води од СЦГ исправни

Макфакс - 09.06.2005

Скопје Сите флаширани води за пиење од Србија и Црна Гора што се увезени во Македонија во мај и јуни се безбедни за употреба, соопшти денеска македонското Министерство за здравство. “Врз основа на извршениот инспекциски надзор и лабораториските испитувања од страна на Републичкиот завод за ...

Армијата на СЦГ нема ниту пари, ниту војници

Макфакс - 09.06.2005

Белград Армијата на Србија и Црна Гора (СЦГ) е во катастрофална состојба, предупреди министерот за одбрана на државната заедница Борислав Давиниќ. Тој рече дека војската освен што нема пари, се помалку има и војници, образложувајќи го тоа со податокот дека во јунската регрутна класа, од ...

На Македонија и треба поддршка

Време - 08.06.2005

ПРЕДЛОГ-РЕЗОЛУЦИЈА НА СОВЕТОТ ЗА ЕВРОПА Советот на Европа треба да ја поддржи Македонија во развојот на демократијата, интеграцијата во ЕУ, надминувањето на несогласувањата со Грција и во конечното обележување на границата со СЦГ во делот кон Косово, се наведува меѓу другото во предлог-резолуцијата ...

Рекордерот Станковиќ повторно со болид на Водно

Дневник - 08.06.2005

АВТОМОБИЛИЗАМ - ФИА-ЧЕЛИНЏ - ПРИЈАВИ Владимир Станковиќ и годинава, како и лани, со својата Формула 3 колони, ќе биде една од најголемите атракции на неделната трка на Водно, крај Скопје, откако Словенецот беше последниот возач што го пријави своето учество.

Македонија треба да создаде добра власт

Дневник - 08.06.2005

ПРЕДЛОГ-РЕЗОЛУЦИЈА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА Советот на Европа треба да ја поддржи Македонија да ги надмине предизвиците со кои се соочува, а тоа се развојот на демократијата, владеењето на правото, заштитата на малцинствата, интеграцијата во ЕУ, несогласувањата за уставното име со Грција и ...

Ешдаун - СЦГ да не ги меша Косово и БиХ

Макфакс - 08.06.2005

Сараево Канцеларијата на високиот преставник за Босна и Херцеговина (ОХР) Педи Ешдаун остро ја осуди изјавата на министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора (СЦГ) Вук Драшковиќ дека независноста на Косово автоматски би ги довела во прашање државните граници на БиХ.

Тадиќ - УНМИК нема надлежност за македонската граница со Косово!

Макфакс - 08.06.2005

Скопје УНМИК нема надлежност за одбележување на границата меѓу Македонија и Косово и за тоа прашање се исклучиво одговорни Македонија и Србија и Црна Гора, изјави за утрешниот број на македонскиот весник „Дневник“, српскиот претседател Борис Тадиќ.

Формула 3 повторно пред скопјани!

Вечер Прес - 08.06.2005

Како што веќе се знае, претстојниот викенд, на Водно ќе се вози Меѓународниот ридско-брзински натпревар во автомобилизам, кој ќе се бодува за пет шампионати: македонскиот, ФИА Челенџ натпреварот, шампионатот на Централно-европската зона (ЦЕЗ), како и за првенството на СЦГ на ридски патеки.

На комеморацијата во Сребреница засега извесен само Борис Тадиќ

Макфакс - 07.06.2005

Белград На одбележувањето на 10-годишнината од масакрот во Сребреница, од Србија и Црна Гора ќе присуствува српскиот претседател Борис Тадиќ, пишува денеска весникот “Данас“. Според истиот извор, покани биле испратени и до претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ и на СЦГ Светозар Маровиќ, но ...

Речиси 50 отсто од населението во СЦГ е само со основно училиште

Макфакс - 07.06.2005

Суботица Речиси 50 отсто од населението во Србија и Црна Гора е со основно училиште, а некои дури ниту тоа не го завршиле, пишува денеска новосадскиот весник “Граѓански лист“. Според весникот, околу три милиони жители на СЦГ постари од 15 години не поседуваат вештини и компетенции за вршење било ...

Жените загубија од Шведска

Време - 06.06.2005

ВО ВТОРИОТ КОНТРОЛЕН МЕЧ Женската ракометна репрезентација на Македонија доживеа пораз од Шведска со 24-26 (13-12) во вториот контролен меч пред баражот со Србија и Црна Гора, во натпревар во кој македонскиот тренер Андреј Портној повеќе тактизираше со репрезентативките.

Рен - ЕУ подготвена за преговори со СЦГ

Макфакс - 06.06.2005

Брисел Унијата е подготвена до крајот на годинава да почне преговори за стабилизација и асоцијација со Србија и Црна Гора (СЦГ), изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен по денешната средба со српскиот премиер Воислав Коштуница во Брисел.