TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубчо Георгиевски во "петката", дилеми за Љубе Бошковски

Дневник - 27.07.2002

КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ ВО ВМРО-ДПМНЕ Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, ќе ја предводи партиската листа во петтата, "охридско-битолска" изборна единица. - Како политичка партија решивме јас да одам во охридско-битолската изборна единица.

Георгиевски по гласови во Битола, Андов во Скопје, а Бошкоски чека

Утрински - 27.07.2002

Многу работи се појасни откако премиерот соопшти дека ќе кандидира во битолско-охридската изборна единица Иако има уште една недела за "заклучување" на кандидатските листи за пратеници, шефот на парламентот Андов силно се залагал тој да биде носител на вмровско-либералната листа во скопската ...

Лидерска трка во скопската изборна единица

Дневник - 25.07.2002

ПАРТИИТЕ ФИНИШИРААТ СО КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ Тито Петковски најверојатно ќе ја предводи кандидатската листа на здружената опозиција "За Македонија заедно" во втората, кумановско-липковската изборна единица, дознава "Дневник". Инаку, се очекува дека најголемата битка на партиските лидери ќе води во ...

Дуел меѓу Црвенковски и Груевски во скопската "единица"

Утрински - 25.07.2002

Продолжуваат кадровските комбинаторики за пратеничките листи кои треба да финишираат до 5 август Рокот за поднесување на кандидатските листи за пратеници трае до 5 август, и освен лидерите никој друг не може да ги негира или потврди шпекулациите за имињата на личностите кои ќе се најдат на тие ...

Љубчо и Бранко избегнаа судир

Вест - 23.07.2002

ПРЕДИЗБОРНИ КОМБИНАТОРИКИ Од многубројните калкулаци, извесно е само дека лидерите на најмоќните партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе бидат носители на листа во различна изборна единица: Бранко во единица, а Љубчо во тројката или во петката Бранко во првата, Илинка во шестката, Гошев во тројката, Шеќеринска ...

На Љубе Бошкоски, најверојатно, му бега "петката"

Утрински - 23.07.2002

Партиски комбинаторики пред изборите На министерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, му се "лизга" од раце кандидатурата за предводник на битолската листа за пратеници, рекоа вчера партиски извори на ВМРО-ДПМНЕ спроти финалното објавување на резултатите од расправата на Извршниот комитет, чија ...