TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

33 жртви во денешните напади во Ирак

А1 - 14.05.2006

Триесет и три лица се убиени, а повеќе од 80 се ранети во неколку одвоени напади денеска во Ирак, соопшти полицијата. Во првиот напад, две бомби експлодирале на различни места на Палестинската улица во Багдад. При првата експлозија биле ранети двајца полицајци и четворица цивили.

Серија бомбашки напади во Ирак, 26 загинати

Канал5 - 14.05.2006

Четиринаесет Ирачани денеска загинаа, а шестмина се повредени кога два автомобили-бомби удрија во близина на аеродромот во Багдад и штабот на американските сили во Ирак, соопшти ирачката полиција. Багдад, 14 мај (МИА) - Четиринаесет Ирачани денеска загинаа, а шестмина се повредени кога два ...

Серија бомбашки напади во Багдад, 12 загинати

Канал5 - 14.05.2006

Дванаесет Ирачани утрово загинаа, а 37 се повредени при експлозија на седум бомби во Багдад, соопшти ирачката полиција. Багдад, 14 мај (МИА) - Дванаесет Ирачани утрово загинаа, а 37 се повредени при експлозија на седум бомби во Багдад, соопшти ирачката полиција.

Десетина загинати во неколку инциденти во Ирак

Канал5 - 13.05.2006

Еден американски војник и девет Ирачани загинаа при различни инциденти во Ирак, соопштија денеска официјални претставници. Багдад, 13 мај (МИА) - Еден американски војник и девет Ирачани загинаа при различни инциденти во Ирак, соопштија денеска официјални претставници.

1.000 мртви во религиските судири во Багдад

А1 - 10.05.2006

Повеќе од 1.000 Ирачани се убиени поради религиозни причини во април само во Багдад, соопшти денеска ирачкиот претседател, Џалал Талабани. Религиозните насилства во Ирак избувнаа по 22 февруари, кога беше крената во воздух шиитска џамија во Самара. „Добив извештај од Институтот за судска медицина.

Најмалку 11 загинати при напад во Ирак

Канал5 - 10.05.2006

Најмалку 11 лица загинаа, а тројца се повредени денеска кога група ирачки бунтовници отворија оган врз автобус во близина на градот Бакуба, на 60 километри североисточно од Багдад. Багдад, 10 мај (МИА) - Најмалку 11 лица загинаа, а тројца се повредени денеска кога група ирачки бунтовници отворија ...

52 загинати во серија напади

Макфакс - 09.05.2006

Багдад Педесет и две лица загинаа денеска во низа атентати во Багдад и во други делови на Ирак. Во Багдад се изведени низа напади со автомобили бомби, 12 лица загинаа, а 24 се ранети во првиот напад во сунитскиот кварт Адамија.

Најмалку девет жртви во експлозија на бомба

Макфакс - 09.05.2006

Багдад Најмалку девет лица загинаа, а 16 се ранети изутрината во бомбашки напад недалеку од ирачкиот град Бакуба, јавија агенциите. Бомбата била скриена во автобуската станица во Халес, на околу 65 километри северно од Багдад.

Неколку десетици мртви и ранети во серија напади во Багдад

Макфакс - 09.05.2006

Багдад Повеќе десетици лица загинаа денеска во серија напади и експлозии во Багдад и околината, јавуваат агенциите. Најмалку девет ирачки цивили загинаа, а 25 се ранети во најновата експлозија на автомобил-бомба во близина на главната сунитска џамија во Багдад.

Над четириесет мртви за 24 часа

Утрински - 08.05.2006

Ирак се претвора во кланица Багдад, Кербала- Во експлозии на најмалку три бомби во Багдад и во Кербала загинаа 44 луѓе, а повредени се над 70. Полициските извори соопштија дека во последните 24 часа во Ирак се најдени 42 човечки тела, меѓу кои осум биле фрлени покрај болницата Кинди во центарот на ...

Експлозии на автомобили-бомби убија најмалку триесетина Ирачани

Дневник - 08.05.2006

Експлозии на три автомобили-бомби убија најмалку 30, а ранија повеќе од 70 луѓе вчера во Багдад и во Кербала, јави Макфакс. Првиот напад се случи во Кербала, каде што самоубиец со автомобил-бомба удри во контролен пункт во предградие на светиот шиитски град, при што уби 21 лице, а рани најмалку 55 ...

Автомобили бомби убија 30, а ранија 70 лица

Вест - 08.05.2006

БАГДАД, 8 мај (Ројтерс) - Во експлозии на автомобили бомби вчера загинаа 30 луѓе, а повеќе од 70 беа ранети во еден од најкрвавите напади во Иран во последните недели додека политичките лидери ја привршуваат работата околу формирањето на владата на национално единство.

Нови напади во Ирак, петмина загинати

Макфакс - 08.05.2006

Багдад Пет лица се убиени, а десетмина се ранети во експлозија на автомобил бомба што се случи денеска во центарот на Багдад, соопшти извор во ирачките безбедносни сили. Во друг напад, 10 луѓе беа ранети во минофрлачки напад врз плоштадот “Техеран“ во ...

Ранети 17 лица во двоен напад во Багдад

Макфакс - 08.05.2006

Багдад Најмалку 17 луѓе се ранети во двоен бомбашки напад во источниот дел на Багдад, јавуваат западните агенции. Во првиот напад експлодирала бомба поставена покрај патот, при што биле ранети две лица. По пристигањето на полицијата на местото на настанот, експлодирала уште една бомба, при што биле ...