TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хари доби олимписка плакета и понуди премии за медалите

Вест - 14.08.2004

ПРИЕМ ЗА ОЛИМПИЈЦИТЕ ВО АМБАСАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ВО ГРЦИЈА Наш специјален известувач од Атина, Милутин Станковиќ Приемот на премиерот Хари Костов во македонската амбасада во Атина им се посреќи на идните наши медалоносци - 70.000 евра за злато, 50.000 за сребро, 30.000 за бронза.

Хари Костов вети 70.000 евра за секој златен медал

Време - 14.08.2004

ПРИЕМ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ОЛИМПИЈЦИ ВО АМБАСАДАТА ВО АТИНА <> Самоил Петрески наш специјален известувач од ЛОИ Не е важно само да се учествува, добро би било и да се освои некој медал. Ова им го порача на македонските олимпијци амбасадорот на Република Македонија во Грција, Благој Ханџиски, на ...

Американците „никаде ги нема“

Време - 14.08.2004

ЛОИ - ВЕСТИ Вистински раритет е американското знаме во Атина, каде што синоќа и официјално беа отворени 28. Летни олимписки игри. Освен знамето на САД, кое е подигнато заедно со останатите на влезот на Олимпиското село, на друго место истото никаде го нема.

Циле ги смири страстите на олимпијците

Време - 14.08.2004

ЛОИ Тензијата што постоеше кај македонската олимписка делегација сега е минато, особено по состанокот на нашите олимпијци со претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК) , Васил Тупурковски, во четвртокот во Олимпиското село.

Три олимпијки голи во „Плејбој“

Време - 14.08.2004

АМЕРИКАНСКИ СПОРТИСТКИ НАПРАВИЈА НЕОБИЧЕН ЧЕКОР Три спортистки што ќе учествуваат на Летните олимписки игри во Атина решија да позираат голи за последното издание на „Плејбој“ (Playboy) . Досега за списанието позирале вкупно осум спортистки, од кои пет ќе настапуваат во Атина.

Денеска е првиот настап на Дивна Пешиќ

Време - 14.08.2004

ДЕНЕСКА ПОЧНУВААТ 28. ЛОИ ВО АТИНА Александра Мазнева Стрелачката Дивна Пешиќ со настапот во дисциплината воздушна пушка 10 метри го отвора олимпискиот бал денеска, на првиот натпреварувачки ден на 28. Летни олимписки игри, кои синоќа во Атина, на Олимпискиот стадион беа свечено отворени.

Игрите се вратија дома

Утрински - 14.08.2004

Светот вчера го задржа здивот очекувајќи од овие Олимписки игри големи спортски резултати, но и стравувајќи за безбедноста Со мегаспектаклот што Грција му го подари на светот како своевидна благодарност за враќањето на најзначајната спортска манифестација дома по 108 години, свечено беа отворени 28.

На Богородица не може да се види дека во Грција има Олимпијада

Утрински - 14.08.2004

На македонско-грчката граница и вчера беше како и секој обичен ден Најголемиот број од гостите на свеченото отворање заминаа со авион или со воз, бидејќи во Атина со автомобил не може да се влезе ГЕВГЕЛИЈА - На македонско-грчката граница на влез во Грција и вчера, 12 часа пред свеченото отворање на ...

Коктел на Хари Костов

Утрински - 14.08.2004

ПРЕМИЕР Претседателот на македонската Влада, Хари Костов, во просториите на македонската Канцеларија за врски во Атина, поточно во македонската соба направена специјално за Олимписките игри, приреди свечен коктел за македонската олимписка експедиција во Атина и за новинарите кои ќе ги следат Игрите.

Премиерот Хари не жали пари за медали

Дневник - 14.08.2004

28. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ АТИНА 2004 На приемот што беше приреден за нашиот олимписки тим во конзуларното претставништво, премиерот Хари Костов вети по 70.000, 50.000 или 30.000 евра за евентуално освоено злато, сребро или бронза Премиерот на Република Македонија, Хари Костов, ветил награда од ...

Настапи на македонските олимпијци во Атина

А1 - 13.08.2004

Македонскиот спорт на игрите во Атина го претставуваат десет олимпијци. Распоред и резултати од настапите на нашите претставници: Сабота, 14 август: Недела, 15 август: Понеделник, 16 август: Вторник, 17 август: Среда, 18 август: Четврток, 19 август: Петок, 20 август: Среда, 25 август: Петок, 27 ...

Свечено отвoрање на ЛОИ во Атина

А1 - 13.08.2004

Со палењето на олимпискиот факел вечерва и официјално ќе почнат 28-те летни Олимписки игри. По повеќе од еден век игрите се вратија дома и во духот на нивното востановување прогласено е примирје, кое само САД нема да го почитуваат поради војната во Ирак.

Центарот на Атина без струја 3 часа пред почетокот на ЛОИ

А1 - 13.08.2004

Централниот дел на Атина, во околината на стариот олимписки стадион, остана попладнево без струја, на само три часа пред церемонијата на отворање на Летните олимписки игри (ЛОИ), јавува Макфакс. Според атинското радио „Скај“, дефектот во подземните кабли би требало да биде отстранет до почетокот на ...

Гапиќ: „Се надеваме дека спортистите ќе го дадат максимумот“

А1 - 13.08.2004

И македонските олимпијци и делегацијата ги одбројуваат последните минути пред да се претстават на олимпискиот стадион. Велат возбудата е голема, очекуваат успех. Генералниот секретар на Македонскиот Олимписки Комитет пренесува и дел од атмосферата, надежите за македонските репрезентативци, но и ...

САД нема да го почитува олимпсикото примирје

А1 - 13.08.2004

Соединетите Американски Држави (САД) денеска соопштија дека нема да ги запрат воените операции во Ирак за време на Олимписките игри во Атина, јавуваат западните агенции. „Не мислам дека постои врска меѓу олимпиското примирје и тоа што се случува во Ирак“, изјави Адам Ерели, портпарол на Стејт ...

Никој не ги рецка олимпијците

Време - 13.08.2004

<> Самоил Петрески наш специјален известувач од ЛОИ Благоја Георгиевски-Буштур и дефинитивно ќе биде знаменосецот на македонската олимписка делегација на отворањето на 28. Летни олимписки игри, вечерва, на Олимпискиот стадион во Атина.

Игрите може да почнат

Вест - 13.08.2004

АТИНА ПОДГОТВЕНА ЗА ЛОИ ВО ПОСЛЕДЕН МИГ АТИНА.- Конечно, по повеќе од еден век, Олимписките игри, најмасовниот и најпрестижен спортски настан во светот, се враќаат дома. Вечерва (19.45 часот) на Олимпискиот стадион во Атина, на местото каде што се родила АТИНА.

Хари Костов и Анџелина Џоли на трибините

Вест - 13.08.2004

ЗА ДЕНЕШНАТА ЦЕРЕМОНИЈА НА ОТВОРАЊЕТО НА ОИ Македонскиот премиер Хари Костов ќе биде меѓу високите гости на трибините на Олимпискиот стадион во Атина за денешната церемонија на отворањето на Игрите. Покрај него, ќе присуствува и делегацијата на Агенцијата за млади и спорт, предводена од ...

Барем нека се повтори Сиднеј

Вест - 13.08.2004

ДЕСЕТТЕ СПОРТИСТИ НА МАКЕДОНИЈА НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО АТИНА БОРЕЊЕ - СЛОБОДЕН СТИЛ ШИХАМИР ОСМАНОВ: Овој 29-годишен Русин по потекло ќе дебитира во дресот на Македонија на ОИ. Еден од само двајцата наши олимпијци кој на Игрите се пласираше со А-нормата, што ја обезбеди со освоеното петто место на ...

Место тимот со четворица лекари од Прилеп во Атина замина само еден, затоа што другите не можеле да добијат грчка виза

Вест - 13.08.2004

Македонските доктори извисија за Олимпијадата Наместо четворица доктори Петар Оханесјан - специјалист по спортска медицина, Драган Мирчевски физиотерапевт и медицински психолог Јован Велески, на летната олимпијада Атина 2004, отпатува само физијатарот Благоја Ѓорѓијоски.

Вечерва свечено отворање на Летните олимписки игри

Време - 13.08.2004

СО ГОЛЕМ СПЕКТАКЛ НА ОЛИМПИСКИОТ СТАДИОН ВО АТИНА <> Самоил Петрески наш специјален известувач од ЛОИ Теренот на Олимпискиот стадион во Атина ќе биде претворен во големо езеро за вечерашниот спектакл (20 часот) на свеченото отворање на 28. Летни олимписки игри.

Олимпијадите стануваат огромни фабрики за пари

Утрински - 13.08.2004

Меганастаните обезбедуваат проток на големи пари во регионите каде што се одржуваат Спортот може да биде мотор за економскиот развој на целата земја Олимписките игри во текот на годините стануваат сў посилен економски фактор за сите учесници.

Домаќинот ветува спектакуларни Игри

Утрински - 13.08.2004

Грција порачува дека е подготвена за враќањето на Олимпијадата дома по повеќе од еден век Ангелопулос: Кога Грците ќе дадат ветување, тие и го исполнуваат Во предвечерјето на 28. Летни олимписки игри модерна Грција му порача на светот дека Олимпијадата во Атина ќе биде исто толку спектакуларна ...

Атина е подготвена, Игрите можат да почнат

Утрински - 13.08.2004

На Олимпискиот стадион во Атина, вечерва (20,45 ч.) свечено ќе бидат отворени 28. Летни олимписки игри "Утрински весник" ќе известува од местото на настаните на 28. Летни олимписки игри во Атина ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ ФАРКО ШАКИРИ АТИНА - На величествениот Олимписки стадион во Атина, вечерва со ...

Туристите пристигнаа на Егејот, но и контролорите на цените

Утрински - 13.08.2004

Пред денешниот почеток на големата олимписка фешта во Атина, Грција Грчките власти испратија во акција 1.100 дополнителни инспектори за спречување на олимпиското зголемување на цените СОЛУН - Пред денешното запалување на олимпискиот оган во Атина, освен во олимпискиот град, отсуствува некоја ...

САД денеска соопштија дека воените операции во Ирак нема да бидат прекинати за време на летните олимписки игри во Атина

Канал5 - 13.08.2004

САД денеска соопштија дека воените операции во Ирак нема да бидат прекинати за време на летните олимписки игри во Атина. - Не мислам дека постои врска помеѓу олимпиското примирје и она што се случува во Ирак.. Изјави порпаролот на Стејт Департментот, САД денеска соопштија дека воените операции во ...

ВО ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ЗАПОЧНУВААТ 28-ТЕ ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ

Канал5 - 13.08.2004

Во чест на 28-те летни Олимписки Игри кои вечерва ќе бидат отворени во Атина, петот 13 август е прогласен за државен празник. Во градот денот почна без вообичаената сообраќајна гужва, затворени се сите државни и јавни институции, а работат само Во чест на 28-те летни Олимписки Игри кои вечерва ќе ...

Евтините авио карти причина за заобиколување на Македонија

А1 - 12.08.2004

Постојат најмалку 3 причини поради кои странските туристи годинава ја заобиколија Македонија на пат кон Олимпијадата во Атина. Најголем број од туристите од Западна Европа заминуваат директно со авион, бидејќи авиобилет од кој било европски град до Атина не чини повеќе од 200 евра, што во споредба ...

Од 4-те лекари волонтери на Олимпијадата ќе оди само 1

А1 - 12.08.2004

Од тимот четворица Прилепски лекари кои волонтерски требаше да бидат вклучени во медицинската поддршка на спортистите на Олимпијадата во Атина само еден успеал да добие виза, но ќе учествува во медицинска заштита на публиката на натпреварите во кајак и веслање.

Нашите олимпијци не сакаат Буштур да биде знаменосец

А1 - 12.08.2004

Атина и спортскиот свет пулсираат во олимпискиот ритам, со нетрпение се чека утрешното свечено отворање на 28 летни Олимписки игри. Олимпискиот пламен е веќе во грчката престолнина, од попладнево е на врвот на Акропол, од каде што на свеченото отворање ќе биде пренесен на централниот Олимписки ...

Олимпискиот пламен стигна во Атина

Време - 12.08.2004

ОЛИМПИЗАМ Олимпискиот пламен завчера пристигна во античкото место Маратон, три дена пред стартот на 28. Летни олимписки игри, и до утре, кога треба и официјално да бидат отворени Игрите на стадионот во Атина, пламенот ќе помине низ цела Атина, пристаништето Пиреја и Акропол.

Могамед Ибрагимов и го донесе првиот олимписки медал на Македонија

Време - 12.08.2004

ФЕЉТОН - 27. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО СИДНЕЈ ВО 2000 ГОДИНА Летните олимписки игри (ЛОИ) во Сиднеј, кои беа 27. по ред, беа најмасовни во историјата на модерните Игри и беа одлично организирани. Првпат Северна и Јужна Кореја на свечената церемонија на отворањето маршираа заедно, под едно знаме, а ...

Наместо на улиците, хаос пред билетарниците

Време - 12.08.2004

УТРЕ ПОЧНУВААТ 28. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ, АТИНА 2004 <> Самоил Петрески Наш специјален известувач од ЛОИ Нема ништо од толку најавуваниот сообраќаен хаос во Атина, од кој стравуваа експертите, сите светски медиуми и Интернационалниот олимписки комитет.

Прием за олимпијците во амбасадата во Атина

Време - 12.08.2004

ЛОИ - ДЕНЕСКА Прием во чест на нашите олимпијци ќе организира вечерва македонската амбасада во Атина. На приемот, кој почнува во 21.30 часот, покрај целата наша олимписка делегација, ќе присуствува и премиерот Хари Костов, како и македонските новинари што во моментов се во Атина, со што бројката на ...

Македонското знаме ќе го носи екскошаркарот Благоја Георгиевски

Утрински - 12.08.2004

Повеќе нема дилеми за свеченото отворање на Олимписките игри во Атина Се повторува Атланта 1996, кога знамето го носеше поранешниот одбојкар Богоевски МИОДРАГ МИЦКОВИЌ Повеќе нема дилеми. Во свеченото дефиле на сите учесници на Олимписките игри во Атина, македонското знаме на чело на колоната на ...

Отворањето во знак на класичниот период од грчката историја

Утрински - 12.08.2004

Утрешната свечена церемонија ќе го означи стартот на 28. Летни Олимписки игри во Атина Утрешната церемонија на свеченото отворање на грандиозниот Олимписки стадион ќе го означи стартот на најголемиот спортски настан во 2004 година, Олимписките игри во Атина.

Изостана предолимпискиот транзитен бран

Утрински - 12.08.2004

ГРАНИЦА КОН ГРЦИЈА ГЕВГЕЛИЈА - На граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница, два дена пред започнување на Олимписките игри во Атина, не се чувствува речиси никаква зголемена раздвиженост. Едноставно, од најавениот милионски предолимписки транзитен бран нема ниту трага.

Привршува подготвителениот маратон на Атина за Олимпијадата

А1 - 11.08.2004

Седумгодишниот подготвителен маратон на Атина за најголемото спортско шоу е речиси пред крајот. Десетици илјади спортисти, официјални лица и известувачи пристигнуваат или се веќе на местото на настанот, каде што во 1896 беа одржани првите Летни Олимписки игри на модерното време.

48 часа пред Олимпијадата, на македонските патишта е тажно

А1 - 11.08.2004

Два дена пред Олимпијадата, Македонија треба да е среќна што не се остварија очекувањата за зголемен број туристи што ќе минат низ земјава на пат до Грција. Да беше поинаку, бруката ќе беше поголема. На целиот пат од границата со Србија до таа со Грција, нема видливи знаци дека Македонија очекува ...

Еден куп рекорди на стогодишнината

Време - 11.08.2004

ФЕЉТОН - 26. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТЛАНТА ВО 1996 ГОДИНА Стогодишнината од постоењето на модерните Летни олимписки игри (ЛОИ) се славеа во американскиот град Атланта, каде што од 19 јули до 4 август 1996 година се одржаа 26. ЛОИ.

Седум војници ќе чуваат еден спортист

Време - 11.08.2004

НЕВИДЕНИ МЕРКИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ЛОИ 2004 ВО АТИНА Два дена до почетокот на 28. Летни олимписки игри (ЛОИ) во Атина, кога организаторот вели дека се е подготвено за најголемиот спортски настан на планетава, најважното прашање што се поставува е колку Игрите се сигурни, посебно затоа што се први ...

Благоја Георгиевски ќе го носи знамето на свеченото отворање

Време - 11.08.2004

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА Александра Мазнева Благоја Георгиевски-Буштур, македонската кошаркарска легенда и моментно претседател на Олимпискиот совет во Македонскиот олимписки комитет (МОК), ќе биде нашиот знаменосец на свеченото отворање на 28.

Кавга во Атина кој да го носи македонското знаме

Утрински - 11.08.2004

Бура во македонскиот табор во Атина по неочекуваниот предлог на МОК за свеченото дефиле на 28. ЛОИ Функционерот Благоја Георгиевски предложен да биде знаменосец Миодраг Мицковиќ На два дена пред свеченото отворање на Олимписките игри во Атина сў уште е непознато кој ќе го носи македонското знаме во ...

Хари во олимписки, Бранко во домашни кругови

Дневник - 11.08.2004

ОЛИМПИЈАДА Премиерот Хари Костов ќе биде на отворањето на Олимписките игри во Атина, а шефот на државата Бранко Црвенковски нема да го гледа затворањето, како што било договорено. Костов во Грција ќе замине утре, еден ден пред свеченото отворање на игрите и во нашата амбасада во Атина ќе приреди ...

Буштур на отворањето ќе го виори македонското знаме

Дневник - 11.08.2004

ЛОИ АТИНА 2004 Благоја Георгиевски е носител на сребрен олимписки медал од Монтреал 1976, а сега е претседател на Олимпискиот совет на МОК Благоја Георгиевски-Буштур, македонската кошаркарска легенда, освојувач на сребрен олимписки медал од ЛОИ Монтреал 1976, ќе го носи македонското знаме на ...

Жак Рог не се срами од позитивните допинг-тестови

Дневник - 11.08.2004

Секој позитивен тест е победа, го елиминира измамникот и им испраќа порака на тие што сакаат да мамат - изјави претседателот на ИОК Олимпискиот шеф Жак Рог изјави дека очекува повеќе позитивни допинг-тестови за време на ЛОИ во Атина отколку што имаше во Сиднеј 2000 година.

Конечно Игри без политички бојкот

Време - 10.08.2004

ФЕЉТОН - 25. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО БАРСЕЛОНА ВО 1992 ГОДИНА Првпат, по Летните олимписки игри во Минхен 1972 година, на Игрите во Барселона 1992 година, кои беа 25. по ред, немаше никаков политички бојкот. Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Хуан Антонио Самаранч, успеа да ...

Жак Рог во октомври ќе дојде во Македонија

Дневник - 10.08.2004

ЛОИ АТИНА 2004 - СРЕДБА ВО ОЛИМПИСКОТО СЕЛО Сегашниот претседател на ИОК досега четирипати ја посетил Македонија, но во друштво на Хуан Антонио Самаранч Жак Рог, претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), во Атина се сретна во одвоен неформален состанок со Зоран Гапиќ, генерален ...

Успешна првата проба за отварањето на ЛОИ

А1 - 09.08.2004

Првата проба на церомонијата за отворање на Олимписките игри во Атина помина успешно во присуство на 30.000 луѓе на Олимпискиот стадион во Атина, објави грчката Интернет-страна „Ин њуз“. Присутните на пробната церемонија воглавно биле волонтери кои работеле на олимписките објекти.

Жак Рог го посети Олимпиското село во Атина

А1 - 09.08.2004

Светот брои 4 дена до Олимписките игри во Атина. Подготовките привршуваат. Претседателот на Интернационалниот Олимписки Комитет Жак Рог го посети селото во кое ќе бидат сместени спортистите. „Ова е фантастично. Сум бил на 16 Олимпијади, ова е најдоброто што сум го видел“ воодушевено изјави Рог.

Бен Џонсон - првата допинг-жртва

Време - 09.08.2004

ФЕЉТОН - 24. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО СЕУЛ 1988 ГОДИНА Иако дисквалификацијата на атлетскиот спринтер Канаѓанецот Бен Џонсон беше најголемата приказна на 24. Летни олимписки игри (ЛОИ) во Сеул 1988 година, на овие Игри беа постигнати и одлични резултати.

Момче со четири олимпијади

Дневник - 09.08.2004

МАКЕДОНСКИ ОЛИМПИЈЦИ, ЛОИ 2004 - ЛАЗАР ПОПОВСКИ, КАЈАК НА ДИВИ ВОДИ Најдобриот македонски кајакар ја претставуваше Македонија на сите ЛОИ од осамостојувањето, во Барселона, Атланта и во Сиднеј - На ЛОИ 2004 посакува пласман во полуфиналето во К-1 слалом Кајакарот Лазар Поповски е македонски ...