TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев оптимист за национален консензус за името

Канал5 - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државнико-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

Се одржа првата координација на државно-политичкиот врв за името во пресрет на посетата на Нимиц

Канал5 - 28.01.2018

Содржината на иницијалната рамка на медијаторот Метју Нимиц, ставена на маса на преговорите во Њујорк на 17 јануари, како и детали од состанокот на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, но и досегашниот тек на целокупниот ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас, постои динамика за договор

ТВ21 - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Од историско значење е средбата на Заев и Ципрас

Фокус - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас

Алсат-М - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Заврши координацијата меѓу партиските лидери за предлогот на Нимиц

Алсат-М - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државнико-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

По координативната средба- лидерите на партиите воздржани

Телма - 28.01.2018

По шест часа заврши координацијата на државно-политичкиот врв . Премиерот Зоран Заев изјави дека е оптимист дека може да се најде национален консензус за ова прашање. Тој рече дека овој процес бара одговорност и дека е неопходна вклученост на сите.

Заев оптимист, Мицкоски ги поддржува преговорите за името со Грција

Сакам да кажам - 28.01.2018

Заедничката оценка на сите учесници на шест часовната лидерска средба за текот на преговорите со Грција што се одржа синоќа во Клубот на пратеници во Скопје е дека таа имала информативен и конструктивен карактер.

Иванов по средбата е реалист, Заев и Ахмети оптимисти, Мицкоски вели одговорноста е кај Владата

ТВ21 - 28.01.2018

„Јас сум реалист со искуство и очекувам Владата да нè информира за сите активности. Овој процес продолжува да се одвива во рамки на Обединетите нации. За да нема притисоци се договоривме да не коментираме за предлогот на Нимиц“, рече претседателот ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас, постои динамика за договор

Канал5 - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев - Ципрас, постои динамика за договор

24 Вести - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Нимиц: Средбата Заев-Ципрас историска, постои динамика за договор

Телма - 28.01.2018

По одвоените средби со грчките партиски лидери, и студениот туш за националниот консензус од опозицискиот лидер Мицотакис, грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше обраќање до јавноста. Рече дека е отворена можноста за решавање на спорот откако новата ...

Нимиц: Средбата Заев – Ципрас е историска

24 Вести - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, вака оцени медијаторот на обединетите нации во спорот со името, Метју Нимиц. Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот, изјави Нимиц за грчките медиуми, ...

Од оптимизам до воздржаност-власта и опозицијата во обид да изградат национален консензус за името

Канал5 - 28.01.2018

Македонија влегува во деликатен политички период. Медијаторот Нимиц утре доаѓа во Атина а за два дена во Скопје. Очекува одговор за неговиот последен предлог. Засега е неизвесно дали кај нас власта и опозицијата ќе изградат консензус околу решението ...

Нимиц: Средбата Заев-Ципрас е од историско знaчење

Нетпрес - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Нимиц за „Катимерини“: Историска можност која треба да биде искористена

Стандард - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас, постои динамика за договор

А1 On - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Заев: Со решавањето на спорот за името обезбедуваме интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО (ВИДЕО)

Стандард - 28.01.2018

Премиерот на Македонија, Зоран Заев по првата координација на државно-политичкиот врв за спорот за името во пресрет на посетата на посредникот Метју Нимиц, која траеше речиси 6 часа и заврши на полноќ, изјави дека е оптимист и дека може да се дојде ...

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев-Ципрас

Макфакс - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, за грчкиот ...

Нимиц: Средбата Заев-Ципрас од историско значење

Таратур - 28.01.2018

Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, за грчкиот весник „Катимерини“ вели дека постои динамика за решение, и дека во соработка со меѓународната заедница може да се постигне заемно прифатлив договор.

Нимиц: Во координација со Вашингтон, Брисел и Берлин решение за името до април

МКД - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Заев оптимист за национален консензус за името

Слободен Печат - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државнико-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас, постои динамика за договор

Слободен Печат - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: За неколку месеци, а и порано, можен е договор за името

+инфо - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Заев и Ципрас, вели медијаторот Метју Нимиц во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“. Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот ...

Нема детали од средбата за името, лидерите најавуваат нови состаноци

Глас на Америка - 28.01.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека е оптимист оти може да дојде до национален консензус по ова прашање СКОПЈЕ — Повеќе од пет часа траеше координативната средба на лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и на претседателот Ѓорге Иванов во Клубот на ...

Лидерите воздржани по координацијата за името во Скопје

Р.С.Европа - 28.01.2018

По пет часа средба во Клубот на пратениците, македонските политичари не открија многу детали за преговорите за името за да не му наштетеле на процесот што се води под покровителство на посредникот Метју Нимиц.

Заев оптимист за национален консензус, најавени уште координативни состаноци

Сител - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државно-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев - Ципрас, постои динамика за договор

МКД - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Заев оптимист по координацијата на партиските лидери и Иванов

Нова ТВ - 28.01.2018

По повеќе од шест часа заврши координацијата на државно-политичкиот врв . Никој од учесниците не сакаше да изнесе детали за предлотот на Нимиц, за тоа дали е прифатлив и дали постои усогласенот меѓу политичките субјекти.

Нимиц: Од историско значење средбата Заев-Ципрас

Press24 - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. - „Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, ...

Нимиц: Средбата Заев - Ципрас од историско значење

Алфа - 28.01.2018

Во пресрет на посетата на Грција и Македонија, медијаторот Метју Нимиц се огласи во врска со средбата Заев Ципрас во Давос Во пресрет на посетата на Грција и Македонија, медијаторот Метју Нимиц се огласи во врска со средбата Заев Ципрас во Давос.

Нимиц:Од историско значење средбата Заев -Ципрас, договор е можен во соработка со меѓународната заедница

Р.С.Европа - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев – Ципрас

Нова ТВ - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Нимиц е оптимист за взаемно прифатливо решение во координација со Вашингтон, Брисел и Берлин

Сител - 28.01.2018

Пред Македонија и Грција стои историска можност преку координацијата на ОН со Вашингтон, Брисел и Берлин да се постигне взаемно прифатлив договор. Медијаторот Метју Нимиц во интервју за грчки Катимерини позитивно гледа на интензивираниот процес на ...

Нимиц: За неколку месеци, а и порано, можен е договор за името

Бриф - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Средбата меѓу Заев и Ципрас е од историско значење, има динамика за решение

Локално - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, вели медијаторот во преговорите за решавање на спорот за името, Метју Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, во пресрет на неговата посета на ...

Нимиц: Од историско значење средбата Заев -Ципрас, постои динамика за договор

Либертас - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Заев: Оптимист сум дека е можен национален консензус за прашањето за името

Мета - 28.01.2018

Јас сум оптимист дека е можно да се најде национален консензус по ова важно прашање, изјави премиерот Зоран Заев по петчасовниот координативен состанок на државно-политичкиот врв на кој беа разгледувани предлозите на медијаторот Метју Нимиц за ...

Нимиц за Катимерини: Историски момент со претпазливост за прашањата што ги кажаа Заев и Ципрас

Вечер Прес - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини", специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев – Ципрас, постои динамика за договор

Тера - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

Заев: Оптимист сум дека е можен национален консензус за прашањето за името

МК News - 28.01.2018

Јас сум оптимист дека е можно да се најде национален консензус по ова важно прашање, изјави премиерот Зоран Заев по петчасовниот координативен состанок на државно-политичкиот врв на кој беа разгледувани предлозите на медијаторот Метју Нимиц за ...

По 5 часа заврши лидерската – Нема договор за името: Мицкоски нагласи дека одговорноста е кај Владата

МК News - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државнико-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

Заврши координативниот состанок на државно-политичкиот врв – учесниците не откриваат детали

Република - 28.01.2018

Петчасовната координативна средба на државнно-политичкиот врв е оценета како информативен и конструктивен состанок за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот.

Што договори државно политичкиот врв синоќа за името?

Фактор - 28.01.2018

По пет часа поминати на средба во Клубот на пратениците, македонските политичари не открија многу детали за преговорите за името. Изјавија дека средбата била информативна и дека нема да даваат детали.

(ВИДЕО) Заев е оптимист за национален консензус, Мицковски ги поддржува преговорите за името

еМагазин - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државно-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името. Ова е оценката по шечасовната лидерска средба каде премиерот Зоран Заев ги информираше ...

Одговорност! Власта и опозицијата сега ги знаат предлозите на Нимиц

Локално - 28.01.2018

Се одржа првата координација на државно-политичкиот врв за името во пресрет на посетата на Нимиц Содржината на иницијалната рамка на медијаторот Метју Нимиц, ставена на маса на преговорите во Њујорк на 17 јануари, како и детали од состанокот на ...

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев – Ципрас, постои динамика за договор

Република - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, вели дека ...

(ВИДЕО) Кој се дојде на состанокот на државно-политичкиот врв за името

еМагазин - 28.01.2018

Содржината на иницијалната рамка на медијаторот Метју Нимиц, ставена на маса на преговорите во Њујорк на 17 јануари, детали од состанокот на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас, и досегашниот тек на целокупниот процес за ...

По координативната средба: Заев оптимист – Иванов реалист со искуство

CivilMedia - 28.01.2018

Координацијата на државно-политичкиот врв за предлогот на медијаторот Метју Нимиц, за името, заврши по речиси шест часа, во Клубот на пратеници. По средбата, премиерот Зоран Заев, изјави дека е оптимист дека може да се најде национален консензус за ...

Катимерини: Можен договор за името до април, новото име во широка употреба, кога Македонија ќе влезе во ЕУ

еМагазин - 28.01.2018

Според грчкиот весник „Катимерини“, во ОН се надеваат дека ќе се постигне договор за името до април, додека пак медијаторот Метју Нимиц, вели дека веќе се прават конкретни чекори за интензивирање на преговорите за постигнување договор.

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев-Ципрас

Вечер Прес - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, за грчкиот ...

Нимиц: Средбата меѓу Заев и Ципрас е од историско значење, има динамика за решение

Мета - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, вели медијаторот во преговорите за решавање на спорот за името, Метју Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, во пресрет на неговата посета на ...

Како Нимиц ја оцени средбата Заев - Ципрас?

Фактор - 28.01.2018

Mедијаторот Метју Нимиц ja оцени како позитивна, важна и од историско значење средбата на премиерите, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Својот став тој го кажа во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина.

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев-Ципрас

Точка - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, за грчкиот ...

Нимиц: Од историско значење е средбата Заев-Ципрас

Sky - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави медијаторот Метју Нимиц во пресрет на неговата посета на Скопје и Атина. Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за името, за грчкиот ...

Заев: Оптимист сум дека е можен национален консензус за прашањето за името

Бриф - 28.01.2018

Јас сум оптимист дека е можно да се најде национален консензус по ова важно прашање, изјави премиерот Зоран Заев по петчасовниот координативен состанок на државно-политичкиот врв на кој беа разгледувани предлозите на медијаторот Метју Нимиц за ...

Нимиц: За неколку месеци, а и порано, можен е договор за името

МК News - 28.01.2018

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за ...

Заев оптимист за национален консензус, најавени уште координативни состаноци

Идивиди - 28.01.2018

Информативен и конструктивен состанокот на државно-политичкиот врв за предлозите на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за решавање на спорот за името беше оценката на сите учесници вечерва на средбата во Клубот на пратеници, која траеше ...

Заев бара вклученост на сите, Мицкоски и дава поддршка на Владата да ги движи процесите за името

AKO - 28.01.2018

Премиерот Зоран Заев по состанокот на државно-политичкиот врв на кој ги информираше присутните за најновиот развој на настаните околу решавање на спорот со името , изјави дека е оптимист дека може да се најде национален консензус за ова прашање.

Ќе успее ли државниот врв да постигне консензус?

24 Вести - 27.01.2018

За помалку од еден час ќе започне координацијата на државно политичкиот врв за спорот со името во однос на последниот предлог на медијатор Метју Нимиц, но и по средбата и конкретните потези од состанокот меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки ...

Почна лидерската средба - дојдоа Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети

24 Вести - 27.01.2018

Почна координацијата на државно политичкиот врв за спорот со името во однос на последниот предлог на медијатор Метју Нимиц, но и по средбата и конкретните потези од состанокот меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексиси Ципрас.

Ќе излезе ли Македонија со единствен став пред Нимиц?

Канал5 - 27.01.2018

Нимиц во среда доаѓа во Македонија, веднаш по посетата на Атина. Дали државно политичкиот врв ќе го дочека со единствен став околу неговиот последен предлог. Средбата во клубот на пратениците остава можност да се изгради државен консензус.

ГАЛЕРИЈА Ахмети дојде со „мерцедес“, Мицкоски со „пасат“ на лидерската средба

Фокус - 27.01.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна со џип „мерцедес“ на координативната средба во Клубот на пратеници каде ќе се разговара за новиот пакет предлози за името на медијаторот, Метју Нимиц.

Заврши средбата на државниот врв, Заев вели дека преговорите продолжуваат

Фокус - 27.01.2018

Оптимист сум дека може да се најде национален консензус прашањето за името, но овој бара одговорност и неопходна е вклученост на сите, изјави премиерот Зоран Заев, по координативната средба на државниот врв и лидерите на најголемите политички партии ...

Координативен состанок за предлозите на Нимиц

Канал5 - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Во тек координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Телма - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Почна координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Алсат-М - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Се уште трае координацијата на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Алсат-М - 27.01.2018

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ги разгледува предлозите на медијаторот на ОН Метју Нимиц изнесени во иницијалната рамка за решавање на разликите околу името меѓу Македонија и Грција.

Кординации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц за името

ТВ21 - 27.01.2018

Во организација на Министерството за внатрешни работи, македонскиот државен врв и партиските лидери денеска во Клубот на пратеници ќе оддржат средба на која ќе разговараат текот спорот за името со Грција за рамката што ја предложи медијаторот Метју ...

Кординации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц

Канал5 - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Кординации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц

24 Вести - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Почна кординацијата на политичкиот врв за предлозите за името

ТВ21 - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Координативната средба можност Македонија да излезе со единствен национален став за спорот со името со Грција

Телма - 27.01.2018

Има ли време и политичка волја по првата заедничка средба на државниот врв, Македонија наредната недела пред медијаторот Метју Нимиц да застане со единствен национален став во преговорите?! Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу е оптимист дека оваа ...

ВИДЕО: Државниот врв и опозицијата на средба за предлогот за името

А1 On - 27.01.2018

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, во просториите на Клуб на пратеници во Скопје се одржува координативен состанок. На средбата на претставниците на државно-политичкиот врв ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на ...

Почна координативнот состанок на државниот врв за предлозите на Нимиц

Стандард - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Започна координативниот состанок на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц (ФОТО)

Курир - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации ...

Почна координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Р.С.Европа - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Сител - 27.01.2018

Вечерва започна координацијата на државно политичкиот врв за спорот со името на кој треба да се одредат црвените линии. Во Клубот на пратениците стигнаа претседателот Ѓорге Иванов со уште двајца претставници од Кабинетот, премиерот Зоран Заев заедно ...

Коoрдинации во Скопје и во Атина пред посетата на Нимиц

+инфо - 27.01.2018

Нимиц ќе биде во Атина на 29 и 30 јануари, а во Скопје на 31 јануари и 1 февруари. Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и ...

Се уште трае координацијата на државно- политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Курир - 27.01.2018

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ја разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

Неколку часа трае лидерската средба за спорот со името, лидерите направија две паузи

МКД - 27.01.2018

Повеќе од четири часа трае лидерската средба на која државниот и политичкиот врв ги разгледуваат предлозите на посредникот на ОН, Метју Нимиц. Лидерите до сега направија две паузи, а официјани информации за позициите се уште нема.

Почна координацијата на државниот врв за предлозите на Нимиц (ВИДЕО)

+инфо - 27.01.2018

Засега нема информации дали по состанокот учесниците ќе имаат изјави за медиумите или ќе излезат со соопштение за она што ќе биде договорено на средба Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е ...

Состанок на државно-политичкиот врв за името

Р.С.Европа - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Повеќе од четири часа трае координацијата на државниот врв

+инфо - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв прави обид за усогласување на позицијата во процесот на решавање на спорот со Грција. Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ги разгледува предлозите на медијаторот на ОН Метју Нимиц изнесени во иницијалната ...

Почна лидерската средба – дојдоа Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети

Нова ТВ - 27.01.2018

Почна координативниот состанок на државниот врв на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц. Во Клубот на пратеници пристигнаа претседателот Ѓорге Иванов, со двајца претставници ...

Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за спорот за името

Макфакс - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ...

Почна лидерската средба за спорот со името (ФОТО)

МКД - 27.01.2018

Во Клубот на пратениците по иницијатива на Министерството за надворешни работи почна координативниот состанок на државниот и политичкиот врв на Македонија за предлозите за името на посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц.

Во тек е координативниот состанок по повод предлозите на Нимиц

Слободен Печат - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Во живо: Државно-политичкиот врв на средба за предлогот за името

Макфакс - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, во Клубот на пратениците во секој момент се очекува да започне координативен состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за ...

Средба на државно-политичкиот врв

Тера - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Локално - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

(ВИДЕО) Државниот врв и опозицијата на средба за предлогот на името

Поглед - 27.01.2018

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, во просториите на Клуб на пратеници во Скопје се одржува координативен состанок. На средбата на претставниците на државно-политичкиот врв ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на ...

ВИДЕО: Во тек е координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Либертас - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за спорот за името

Sky - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ...

Раздвижено во Скопје и во Атина спроти посетата на Нимиц

Локално - 27.01.2018

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц на почетокот на наредната недела доаѓа во Атина и во Скопје. За можното решение на спорот за името викендов се одржуваат консултации како во Грција така и во Македонија, пишува Дојче веле .

Кој учествува на состанокот на државниот врв за името?

Бриф - 27.01.2018

Неколку часа траат разговорите на државниот врв на кои треба да се заземе заеднички став за разговорите за името со Грција. Премиерот Зоран Заев ги информирал присутните за досегашните чекори и напредок во разговорите и комуникација со ...

Раздвижено во Скопје и во Атина спроти посетата на Нимиц

iPortal - 27.01.2018

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц на почетокот на наредната недела доаѓа во Атина и во Скопје. За можното решение на спорот за името викендов се одржуваат консултации како во Грција така и во Македонија, пишува Дојче веле .

Уште трае координацијата на државно- политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Република - 27.01.2018

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ја разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

(Видео) Почна координативниот состанок на државниот врв за спорот со името

Вечер Прес - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, во Клубот на пратениците почна координативниот состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ја предложи медијаторот ...

Државниот врв денеска на координативен состанок за предлозите на Нимиц

Мета - 27.01.2018

Државниот врв денеска на координативен состанок ќе ја разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц. Состанокот, кој вчера и официјално беше најавен од Министерството за надворешни работи, ќе ...

Проблемот со името ќе се реши овој процес оди напред!

Локално - 27.01.2018

За последните случувања меѓу Македонија и Грција, особено по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос и во пресрет на посетата на медијаторот Метју Нимиц на регионот за МИА говори професорот по меѓународни односи на универзитетот ...

Раздвижено во Скопје и во Атина спроти посетата на Нимиц

Либертас - 27.01.2018

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц на почетокот на наредната недела доаѓа во Атина и во Скопје. За можното решение на спорот за името викендов се одржуваат консултации како во Грција така и во Македонија, пишува Дојче веле .

Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за спорот за името

Вечер Прес - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ...

Започна лидерската средба за предлозите на Нимиц

еМагазин - 27.01.2018

Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција предложена од медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

(Видео) Почна координативниот состанок на државно-политичкиот врв за спорот со името

Sky - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, во Клубот на пратениците почна координативниот состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ја предложи медијаторот ...

Ќе ги бендисат ли сите предлозите: Заев, Иванов, Ахмети, Димитров и Мицкоски ќе се кординираат за името

еМагазин - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Почна координативниот состанок на државниот врв за спорот со името

Република - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, во Клубот на пратениците вечерва почна координативниот состанок на државно­политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ја предложи ...

Државниот врв на кординативен (затворен) состанок за предлозите на Нимиц

CivilMedia - 27.01.2018

Државниот врв денеска на координативен состанок ќе ја разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, на 17 јануари во Њујорк.

Државниот врв, власта и опозицијата денеска на кординации за предлозите на Нимиц

Локално - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Лидерите се собраа - Ќе има ли консензус за преговорите за името?

Фактор - 27.01.2018

Лидерите од политичкиот врв на Република Македонија се собраа во Клубот на пратеници со цел да направат напори за усогласување на ставовите околу учеството во преговорите за изнаоѓање решение на разликите за името со Грција, како и за разгледување ...

Почна координативниот состанок на државниот врв за предлозите на Нимиц

Мета - 27.01.2018

Почна координативниот состанок на државниот врв на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц. Во Клубот на пратеници пристигнаа претседателот Ѓорге Иванов, со двајца претставници ...

Координативен состанок за предлозите на Нимиц

Тера - 27.01.2018

Почна координацијата на државно – политичкиот врв за спорот со името во однос на последниот предлог на медијатор Метју Нимиц, но и по средбата и конкретните потези од состанокот меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексиси Ципрас.

Координативен состанок на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Република - 27.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за спорот за името

Точка - 27.01.2018

По иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв. На средбата ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата за името што ...

И по 4 часа, се уште трае координацијата на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Либертас - 27.01.2018

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ги разгледува предлозите на медијаторот на ОН Метју Нимиц изнесени во иницијалната рамка за решавање на разликите околу името меѓу Македонија и Грција.

Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц...

Н.Македонија - 27.01.2018

Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц Државно политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој е предвидено да се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот околу името меѓу ...

Политичките лидери денеска започнуват да градат консензус за името...

Н.Македонија - 27.01.2018

Политичките лидери денеска започнуват да градат консензус за името Во организација на Министерството за внатрешни работи, македонскиот државен врв и партиските лидери денеска во Клубот на пратеници ќе оддржат средба на која ќе разговараат текот ...

Кој учествува на состанокот на државниот врв за името?(видео)

AKO - 27.01.2018

Неколку часа траат разговорите на државниот врв на кои треба да се заземе заеднички став за разговорите за името со Грција. Премиерот Зоран Заев ги информирал присутните за досегашните чекори и напредок во разговорите и комуникација со ...

Политичките лидери утре ќе градат консензус за името

Фокус - 26.01.2018

Во организација на Министерството за внатрешни работи, македонскиот државен врв и партиските лидери утре во Клубот на пратеници ќе оддржат средба на која ќе разговараат текот спорот за името со Грција за рамката што ја предложи медијаторот Метју ...

Воздржаност пред утрешниот координативен состанок на државно-политичкиот врв

Телма - 26.01.2018

Воздржаност владее пред утрешниот координативен состанок на државно-политичкиот врв. Министерството за надворешни работи соопшти дека утре попладне претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот Димитров, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски и лидерот ...

Политичките лидери утре ќе градат консензус за името

24 Вести - 26.01.2018

Пакетот предлози на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со името утре ќе се најде на маса пред државниот врв и лидерот на опозицијата. На координативната средба, премиерот Зоран Заев ќе се обиде да постигне државен консензус со ...

Државно-политичкиот врв утре на координација за предлозите на Нимиц

ТВ21 - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Кординации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц

Алсат-М - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Државниот врв ќе се состане во сабота за предлогот на Нимиц

Канал5 - 26.01.2018

Од министерството за надворешни работи потврдија дека на нивна иницијатива ќе се одржи координативен состанок на државниот врв во сабота во Клубот на пратеници во Скопје. На средбата на претставниците на државно-политичкиот врв ќе се разгледува ...

Мицкоски, Заев, Иванов и Ахмети утре ќе ја разгледуваат рамката од Нимиц

+инфо - 26.01.2018

Рамката за решение на разликите медијаторот ја стави на маса на последната рунда преговори на 17 јануари во Њујорк. Премерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ...

Утре, координација за предлозите на Нимиц

Нова ТВ - 26.01.2018

Утре ќе се одржо координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

Државниот врв ќе ги разгледува предлозите на Нимиц за спорот за името

Стандард - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Утре координативен состанок за предлозите на Нимиц

Макфакс - 26.01.2018

Државниот врв утре ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, информираат од МНР.

Обид за национален консензус за спорот за името

Р.С.Европа - 26.01.2018

Со цел информирање на сите политички фактори, утре во Клубот на пратеници ќе се одржи координација за предложената рамка за името од медијаторот Нимиц. Владата соопшти дека очекува постигнување на национален консензус по прашањето, но дел од ...

Утре Иванов, Заев, Димитров, Мицкоски и Ахмети ќе ги разгледуваат предлозите на Нимиц

МКД - 26.01.2018

Утре, најверојатно во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи координативен состанок на државниот и политичкиот врв на Македонија за предлозите за името на посредникот на ОН Метју Нимиц.

Средбата на државно-политичкиот врв ќе ги открие црвените линии за името

+инфо - 26.01.2018

Иницијалната рамка од Нимиц утре ќе се најде на масата пред државно-политичкиот врв, а средбата треба да води и кон постигнување национален консензус. Медијаторот Метју Нимиц од Њујорк пред десет дена до Скопје и до Атина ја испрати иницијалната ...

Координација за предлозите на Нимиц

МРТ - 26.01.2018

Во Клубот на пратениците со почеток од 18 часот, координативна средба на државниот врв и лидери на политички партии за иницијалната рамка за решавање на разликата за името предложена од медијаторот Нимиц.

Промената на името пред финиш - молк пред утрешната лидерска

Алфа - 26.01.2018

На координативен состанок утре државниот врв ќе ја разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот со името која ја предложи медијаторот Нимиц На координативен состанок утре државниот врв ќе ја разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот ...

Државно-политичкиот врв денеска на координативен состанок за предлозите на Нимиц

Курир - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Предлозите на Нимиц на агенда за утрешната средба

Глас на Америка - 26.01.2018

Координативниот состанок, на кој ќе присуствува и претседателот на државата, треба да надогради на позитивната клима во односите со Грција СКОПЈЕ — Утревечер, во Клубот на пратениците, ќе се одржи координативен состанок на претставниците на ...

Американска амбасада: САД го поддржуват процесот за решавање на спорот за името

Глас на Америка - 26.01.2018

Имало ли и кои се клучните пречки при разговорот со Ципрас, премиерот утре ќе пренесе пред шефот на државата и политичките лидери СКОПЈЕ — Координација на највисоко државно-партиско ниво - утре, по неколкугодишна пауза, ќе се одржат консулатции за ...

Државниот врв утре ќе ја разгледува рамката од Нимиц

Press24 - 26.01.2018

Премерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, утре заеднички ќе ја разгледуваат иницијалната рамка за решавање на разликата околу ...

Државно-политичкиот врв утре на координација за предлозите на Нимиц

Сител - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Денеска лидерска средба, Заев и Димитров ќе ги информираат Иванов, Мицкоски и Ахмети за името

МКД - 26.01.2018

Во 18 часот во Клубот на пратениците во Скопје денеска ќе се одржи координативен состанок на државниот и политичкиот врв на Македонија за предлозите за името на посредникот на ОН Метју Нимиц.

Кординации во Скопје и во Атина за предлозите на Нимиц

Алфа - 26.01.2018

Состанокот се одржува на иницијатива на Министерството за надворешни работи во Клубот на пратеници во 18 часот. Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу ...

Мицкоски, Заев, Иванов и Ахмети утре ќе ја разгледуваат рамката од Нимиц

Слободен Печат - 26.01.2018

Премерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, утре заеднички ќе ја разгледуваат иницијалната рамка за решавање на разликата околу ...

По Давос: Колкава е цената на неуспехот?

Слободен Печат - 26.01.2018

Сѐ уш­те не мис­лам де­ка сме на лош пат, а ни­ту дека, не­оп­ходно, ќе дој­де кра­јот на све­тот ако раз­го­во­ри­те со Гр­ци­ја не да­дат ре­зул­тат. Нап­ро­тив, са­мо са­кам да пре­дуп­ре­дам на на­ша­та го­ле­ма пот­ре­ба тие раз­го­во­ри да ...

Политичкиот врв на координација за предлозите на Нимиц

Нетпрес - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Државно-политичкиот врв на координација за предлозите на Нимиц

А1 On - 26.01.2018

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, во сабота, во просториите на Клуб на пратеници во Скопје, ќе се одржи координативен состанок. На средбата на претставниците на државно-политичкиот врв ќе се разгледува иницијалната рамка за ...

Обид за национален консензус за спорот за името

Бриф - 26.01.2018

Со цел информирање на сите политички фактори, утре во Клубот на пратеници ќе се одржи координација за предложената рамка за името од медијаторот Нимиц. Владата соопшти дека очекува постигнување на национален консензус по прашањето, но дел од ...

Мажите од државниот врв ќе разговараат за предлогот на Нимиц

CivilMedia - 26.01.2018

Утре во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи координативен состанок на државниот и политичкиот врв на Македонија за предлозите за името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, на 17 јануари во ...

Мицкоски, Заев, Иванов и Ахмети утре ќе ја разгледуваат рамката од Нимиц

МК News - 26.01.2018

Премерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, утре заеднички ќе ја разгледуваат иницијалната рамка за решавање на разликата околу ...

Координацијата на државниот врв за предлозите на Нимиц ќе се одржи во сабота

Бриф - 26.01.2018

Министерството за надворешни работи официјално информираше дека координативниот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц ќе се одржи во сабота во 18 часот во ...

Утре координативен состанок за предлозите на Нимиц

Вечер Прес - 26.01.2018

Државниот и политичкиот врв утре ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, информираат од МНР.

Државно-политичкиот врв утре ќе ги разгледуваат предлозите на Нимиц

Локално - 26.01.2018

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, во сабота, во просториите на Клуб на пратеници во Скопје, ќе се одржи координативен состанок. На средбата на претставниците на државно-политичкиот врв ќе се разгледува иницијалната рамка за ...

Заев, Иванов, Ахмети, Димитров и Мицкоски на координација за името

Фактор - 26.01.2018

Во Клубот на пратеници утре македонскиот државен врв ќе разговара за иницијалната рамка за решавање на спорот за името со Грција, што ја предложи медијаторот Метју Нимиц во Њујорк. Владините претставници ќе информираат за последниот сет идеи и за ...

По Давос: Колкава е цената на неуспехот?

iPortal - 26.01.2018

Нема што многу може да се додаде за судбината на македонско-грчките разговори за „проблемот со името“ по средбата на Заев и Ципрас во Давос. Неспорно е дека процесот се движи во „позитивна насока“, на што упатуваат сите коментари и одгласи од таа ...

Утре и ние ќе дознаеме што мисли Владата за предлозите на Нимиц за името

еМагазин - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Утре координативен состанок за предлозите на Нимиц

Sky - 26.01.2018

Државниот и политичкиот врв утре ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, информираат од МНР.

По Давос: Колкава е цената на неуспехот?

Локално - 26.01.2018

Нема што многу може да се додаде за судбината на македонско-грчките разговори за „проблемот со името“ по средбата на Заев и Ципрас во Давос. Неспорно е дека процесот се движи во „позитивна насока“, на што упатуваат сите коментари и одгласи од таа ...

По Давос: Колкава е цената на неуспехот?

CivilMedia - 26.01.2018

пишува: Но, впечаток е дека сѐ уште сме во фаза кога се договара само рамката на решението, а преговорите за неговата содржина, барем за јавноста, остануваат непознати. Додека, пак, не ги чуеме главните елементи од содржината на тој „пакет“, тешко е ...

Предлозите за името утре пред Иванов, Ахмети и Мицковски

iPortal - 26.01.2018

Пакетот предлози на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со името утре ќе се најде на маса пред државниот врв и лидерот на опозицијата. На координативната средба, премиерот Зоран Заев ќе се обиде да постигне државен консензус со ...

По средбата Заев-Ципрас денеска лидерите на средби и во Скопје и во Атина

Либертас - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв денеска ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во ...

Утре координативен состанок за предлозите на Нимиц

Тера - 26.01.2018

Државниот и политичкиот врв утре ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, информираат од МНР.

Координацијата на државниот врв за предлозите на Нимиц ќе се одржи во сабота

Мета - 26.01.2018

Министерството за надворешни работи официјално информираше дека координативниот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц ќе се одржи во сабота во 18 часот во ...

Во сабота координативен состанок за предлозите на Нимиц

CivilMedia - 26.01.2018

Министерството за надворешни работи официјално информираше дека координативниот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц ќе се одржи во сабота во 18 часот во ...

По Давос: Колкава е цената на неуспехот?

Либертас - 26.01.2018

Нема што многу може да се додаде за судбината на македонско-грчките разговори за „проблемот со името“ по средбата на Заев и Ципрас во Давос. Неспорно е дека процесот се движи во „позитивна насока“, на што упатуваат сите коментари и одгласи од таа ...

Утре координативен состанок за предлозите на Нимиц

Точка - 26.01.2018

Државниот и политичкиот врв утре ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц, информираат од МНР.

Нимиц заспива со Македонија, се буди со Грција...

Н.Македонија - 26.01.2018

За време на свечениот чин на венчавката матичарката му се обраќа на младоженецот: „Господине Нимиц, се појави мал проблем, не можеме да ве регистрираме со вашето родено име, бидејќи мојот сосед Сократ достави остар протест дека демонстрирате ...

Државно-политичкиот врв утре на координација за предлозите на Нимиц...

Н.Македонија - 26.01.2018

Државно-политичкиот врв утре на координација за предлозите на Нимиц Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја ...

Состаноци за национален консензус и во Македонија и во Грција...

Н.Македонија - 26.01.2018

Состаноци за национален консензус и во Македонија и во Грција Воздржаност владее пред утрешниот координативен состанок на државно-политичкиот врв. Утревечер, во Клубот на пратениците, ќе се одржи координативен состанок на претставниците на ...

Нимиц в понеделник и вторник во Атина, среда и четврток во Скопје

Канал5 - 25.01.2018

Метју Нимиц, медијаторот на ОН во спорот за името вo понеделник и вo вторник ќе има средби во Атина со дел од грчкото државно раководство, а потоа доаѓа во Македонија на разговори со претставници на македонскиот државен врв.

Наумовски и Василакис заминуваат во историјата – преговорите со посредство на Нимиц ќе ги водат Димитров и Коѕијас

Сител - 25.01.2018

Преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис се чини ја имаа последната рунда преговори за името. Премиерот Заев по вчерашната средба со грчкиот колега Ципрас објави дека преговорите ќе се одвиваат на повисоко ниво.

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје

Р.С.Европа - 25.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц синоќа преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. „На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар ...

В сабота координација за предлогот на Нимиц

МРТ - 25.01.2018

Во сабота во Клубот на пратениците, координација за предложената рамка на медијаторот Нимиц. Посредникот во Скопје доаѓа на 31-ви јануари.. В сабота во Клубот на пратениците, координативна средба на државниот врв за предложената рамка на медијаторот ...

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје

Press24 - 25.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц синоќа преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. – На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар ...

Нимиц прво во Атина, па во Скопје

еМагазин - 25.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името, Метју Нимиц преку соопштение официјални ги потврди посетите на Атина и Скопје. - На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ...

Нимиц заминува во историјата, кој ќе ги води преговорите за името?

еМагазин - 25.01.2018

Премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Давос, информираше дека Македонија останува посветена на преговарачкиот процес под покровителство на ОН и медијаторот Метју Нимиц и дека тој процес сега ќе се ...

Наумовски и Василакис заминуваат во историјата – преговорите со Нимиц ќе ги водат Димитров и Коѕијас

Вечер Прес - 25.01.2018

Преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис се чини ја имаа последната рунда преговори за името. Премиерот Заев по вчерашната средба со грчкиот колега Ципрас објави дека преговорите ќе се одвиваат на повисоко ниво.

Во сабота координација за предлогот на Нимиц

Република - 25.01.2018

В сабота во Клубот на пратениците, координативна средба на државниот врв за предложената рамка на медијаторот Нимиц на последната средба со македонскиот и грчкиот преговарач во Њујорк. На состанокот ќе присуствуваат и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ.

Метју Нимиц во Скопје на 31 јануари

24 Вести - 24.01.2018

Медијаторот за името Метју Нимиц доаѓа во среда во земјава,брифираат за тв 24 високи дипломатски извори. Медијаторот кој сам најави дека ќе ги посети Владите на Скопје и Атина за да добие став по последниот предлог кој содржи повеќе идеи за ...

Нимиц доаѓа во Скопје кон крајот на идната недела

Телма - 24.01.2018

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа во Скопје кон крајот на идната недела, потврдија за Телма од Владата. Точниот датум во моментов го утврдуваат Министерставата за надворешни работи на Грција и Македонија.

Премиерски директни преговори

24 Вести - 24.01.2018

Средба во четири очи, зад затворени врати. Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас над еден час разговараат на маргините на економскиот форум во Давос. Неофицијално, се разговара за конкретни решенија во однос на последниот ...

Нимиц прво во Атина, па доаѓа во Скопје

Фокус - 24.01.2018

Медијаторот во преговорите за името, Метју Нимиц во понеделник и вторник ќе има средби во Атина со дел од грчкото државно раководство, а потоа доаѓа во Македонија на разговори со нашиот државен врв.

Нимиц доаѓа на 31-ви јануари да го слушне мислењето на Владата

ТВ21 - 24.01.2018

Во сабота за првпат целиот македонски политички врв ќе седне на заедничка маса да разговара за рамката за името. Состанокот најверојатно ќе се оддржи во клубот на пратеници меѓутоа се уште не е познат тајмингот.

Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

Канал5 - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата ...

Нимиц прво во Атина, па во Скопје

Канал5 - 24.01.2018

Медијаторот Метју Нимиц во понеделник и во вторник ќе ја посети Атина , а во среда доаѓа во Скопје на средби со државниот врв на двете земји. Специјалниот претставник на ОН, на 31 јануари ќе пристигне во Скопје, а веќе следниот ден ќе има средби со ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клуб на пратеници

Алсат-М - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клуб на пратеници

ТВ21 - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници.На средбата која е иницирана од МНР ќе присуствуваат претседателот Ѓорѓе Иванов и лидерот на опозициската ...

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје, средбите со државниот врв на 1 февруари

Алсат-М - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на средбата за рамката на Нимиц

24 Вести - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на средбата на која ќе се разговара за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц. Вчера потврда стигна и од кабинетот на претседателот Ѓорги Иванов каде преку соопштение рекоа дека Министерството за ...

Нимиц доаѓа во Скопје следната среда

Нова ТВ - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31 јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв ќе ги има веќе следниот ден, на 1 февруари. Агендата за неговата посета, сè уште, е во фаза на усогласување.

Нимиц прво во Атина, па во Скопје

+инфо - 24.01.2018

Информацијата официјално не е потврдена исто како што и нема потврда со кого ќе се сретне во Грција. Медијаторот Метју Нимиц, според неофицијалните информации на МИА од Атина, во вторник на 30 јануари ќе ја посети грчката престолнина.

Единствена Македонија: Заев, Иванов и Мицкоски да не разговараат за предлозите на Нимиц

А1 On - 24.01.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ кој опфаќа промена на името и идентитетот, па „амин„ за влез во овие евроатлански ...

Нимиц потврди дека доаѓа во Атина и во Скопје

+инфо - 24.01.2018

Посетата е дел од напорите на ОН да им помогнат на двете страни да пронајдат взаемно прифатливо решение за прашањето за името. Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение ...

Нимиц прво во Атина, па во Скопје

Нова ТВ - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и на Скопје. – На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот ...

Нимиц официјално ги потврди посетите на Атина и на Скопје

Стандард - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и на Скопје. „На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот ...

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје

Сител - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц синоќа преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. – На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клуб на пратеници

Press24 - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР ќе присуствуваат претседателот Ѓорѓе Иванов и лидерот на опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов за спорот за името

Нетпрес - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија, објави „Курир“. Разговорите кај претседателот Иванов се закажани за в сабота.

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов за спорот за името

Сител - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија. КУРИР од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека пристигнала покана до ...

В сабота координација за предлозите на Нимиц, на средбата поканети и Иванов и Мицкоски

Макфакс - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на опозициската ...

В сабота координација за предлозите на Нимиц, на средбата поканети и Иванов и Мицкоски

А1 On - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на опозициската ...

Во сабота координација за предлозите на Нимиц, на средбата поканети и Иванов и Мицкоски

Кајгана - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на опозициската ...

Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

+инфо - 24.01.2018

На последната рудна разговори за името што се одржа во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со сет сугестии и предлози за името. Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов за спорот за името

Press24 - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија. КУРИР од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека пристигнала покана до ...

Заев, Иванов и Мицкоски ќе градат консензус за името

+инфо - 24.01.2018

Кабинетот на министерот Димитров е во координација со кабинетот на претседателот, а средбата треба да се случи наскоро, велат од Владата. Владата почнала да ја разгледува и анализира рамката за решение за името која ја поставил медијаторот Метју ...

Наскоро средба на државниот врв за предлозите на Нимиц

Нова ТВ - 24.01.2018

Владата почнала да ја разгледува и анализира рамката за решение за името која ја поставил медијаторот Метју Нимиц на последната рунда преговори во Њујорк, а Кабинетот на министерот за надворешни работи Никола Димитров е во координација со Кабинетот ...

Иванов и ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на средбата за рамката на Нимиц

Р.С.Европа - 24.01.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе присуствува на средбата на која ќе се разговара за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информираат од неговиот кабинет. „Министерството за надворешни работи е иницијатор за одржување на ...

Од Владата потврдија дека наскоро ќе има лидерска средба за името

МКД - 24.01.2018

На средбата на која ќе се разговара за рамката на Метју Нимиц ќе бидат присутни повеќе политички лидери, но датумот и местото сѐ уште не се прецизирани, изјави денеска Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата на Република Македонија.

Иванов и ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на средбата за рамката на Нимиц

Press24 - 24.01.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе присуствува на средбата на која ќе се разговара за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информираат од неговиот кабинет. „Министерството за надворешни работи е иницијатор за одржување на ...

„Единствена Македонија“: Заев, Иванов и Мицкоски да не разговараат за предлозите на Нимиц

Макфакс - 24.01.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ кој опфаќа промена на името и идентитетот, па „амин„ за влез во овие евроатлански ...

Нимиц идната недела во Македонија, во сабота најавена координација на македонскиот државен и политички врв

Курир - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата.

Заев, Иванов и Мицкоски ќе се координираат за името во сабота во Клубот на пратеници

+инфо - 24.01.2018

МНР е иницијатор за одржување на координативен состанок, со цел да се информираат релевантните политички фактори во Република Македонија. Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота ...

Координацијата за предлозите на Нимиц во сабота во Клуб на пратениците

Нетпрес - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, амабсадоот Метју Нимиц, ќе се одржи во сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од Министерството за внатрешни работи, од каде ...

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје

А1 On - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. На последната рудна разговори за името што се одржа на 17 јануари во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со сет сугестии и предлози и оцени дека на повидок е ...

Нимиц прво во Атина, па во Скопје

Слободен Печат - 24.01.2018

Медијаторот Метју Нимиц, според неофицијалните информации на МИА од Атина, во вторник на 30 јануари ќе ја посети грчката престолнина. Информацијата официјално не е потврдена исто како што и нема потврда со кој ќе се сретне во Грција.

Нимиц в понеделник и вторник во Атина, среда и четврток во Скопје

МКД - 24.01.2018

Метју Нимиц, медијаторот на ОН во спорот за името в понеделник и вторник ќе има средби во Атина дел од грчкото државно раководство, а потоа доаѓа во Македонија на разговори со претставници на македонскиот државен врв.

Метју Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

Press24 - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата.

Нимиц од 29 јануари до 1 февруари во Скопје и Атина

Р.С.Европа - 24.01.2018

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц од 29 јануари до 1 февруари ќе биде во посета на Скопје и на Атина, потврдуваат од канцеларијата за односи со јавноста на генералниот секретар на ОН.

Нимиц на 31 јануари во Скопје, средбите со државниот врв на 1 февруари

+инфо - 24.01.2018

Во меѓувреме, Владата ги почна консултациите и анализата на предложената рамка на Нимиц. Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31 јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв, јавува МИА, ќе ги има веќе следниот ден, ...

Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

Алфа - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. На последната рудна разговори за името што се одржа на 17 јануари во ...

Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

Слободен Печат - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клубот на пратеници

Р.С.Европа - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија за МИА, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге ...

Нимиц доаѓа на 31. јануари во Скопје

Стандард - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31. јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв, јавува МИА, ќе ги има веќе следниот ден, на 1 февруари. Агендата за неговата посета, сè уште, е во фаза на усогласување.

Метју Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје

Канал 77 - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. На последната рудна разговори за името што се одржа на 17 јануари во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со сет сугестии и предлози и оцени дека на повидок е ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата за спорот за името

Поглед - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија. КУРИР од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека пристигнала покана до партијата и ...

ВМРО ДПМНЕ и Иванов ќе присуствуваат на состанокот за името и предлозите на Нимиц

Локално - 24.01.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе присуствува на средбата на која ќе се разговара за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информираат од неговиот кабинет. „Министерството за надворешни работи е иницијатор за одржување на ...

Метју Нимиц во Скопје на 31 јануари

Либертас - 24.01.2018

Медијаторот за името Метју Нимиц доаѓа во среда во земјава, брифираат за ТВ24 високи дипломатски извори. Медијаторот кој сам најави дека ќе ги посети Владите на Скопје и Атина за да добие став по последниот предлог кој содржи повеќе идеи за ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов за спорот за името

МК News - 24.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија. КУРИР од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека пристигнала покана до ...

В сабота координација за предлозите на Нимиц, на средбата поканети и Иванов и Мицкоски

Sky - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратениците. На средбата, која е иницирана од МНР, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на ...

„Единствена Македонија“: Заев, Иванов и Мицкоски да не разговараат за предлозите на Нимиц

Sky - 24.01.2018

„Единствена Македонија“ и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ, кој опфаќа промена на името и идентитетот, па амин за влез во овие евро-атлантски ...

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје, средбите со државниот врв на 1 февруари

Либертас - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31 јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв, јавува МИА, ќе ги има веќе следниот ден, на 1 февруари. Агендата за неговата посета, се уште, е во фаза на услогласување.

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје, средбите со државниот врв на 1 февруари

Бриф - 24.01.2018

Meдијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31 јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв, јавува МИА, ќе ги има веќе следниот ден, на 1 февруари. Агендата за неговата посета, се уште, е во фаза на услогласување.

Единствена Македонија: Заев, Иванов и Мицкоски да не разговараат за предлозите на Нимиц

Вечер Прес - 24.01.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ кој опфаќа промена на името и идентитетот, па „амин„ за влез во овие евроатлански ...

Средба на Иванов, Заев и Мицкоски за името во сабота во Клубот на пратеници

еМагазин - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија за МИА, ќе присуствуваат претседателот Ѓорѓе ...

Единствена Македонија: Заев, Иванов и Мицкоски да не разговараат за предлозите на Нимиц

Точка - 24.01.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се длабоко вознемирени од погубното залагање на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за концептот на една алтернатива наречен НАТО и ЕУ кој опфаќа промена на името и идентитетот, па „амин„ за влез во овие евроатлански ...

Нимиц ги потврди посетите на Скопје и Атина следната недела

Мета - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. „На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар ...

Во сабота координација за предлозите на Нимиц, на средбата поканети и Иванов и Мицкоски

Точка - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на опозициската ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клубот на пратеници

Република - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија за МИА, ќе присуствуваат претседателот Ѓорѓе ...

Заев, Иванов и Мицкоски ќе се координираат за името во сабота во Клубот на пратеници

МК News - 24.01.2018

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници. На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија за МИА, ќе присуствуваат претседателот Ѓорѓе ...

Нимиц потврди дека доаѓа во Атина и во Скопје

МК News - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и на Скопје. – На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот ...

Метју Нимиц следната недела доаѓа во Скопје

еМагазин - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република Грција околу тоа, изјавија од Владата.

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје

Локално - 24.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјални ги потврди посетите на Атина и Скопје. – На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот ...

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје

Тера - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. На последната рудна разговори за името што се одржа на 17 јануари во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со сет сугестии и предлози и оцени дека на повидок е ...

Нимиц на 31 јануари доаѓа во Скопје

Поглед - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, на 31 јануари ќе ја посети Македонија. На последната рудна разговори за името што се одржа на 17 јануари во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со сет сугестии и предлози и оцени дека на повидок е ...

На кој датум Нимиц доаѓа во Скопје?

Фактор - 24.01.2018

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа во среда во земјава, брифираат за тв 24 високи дипломатски извори. Медијаторот кој сам најави дека ќе ги посети Владите на Скопје и Атина за да добие став по последниот предлог кој содржи повеќе идеи за евентуално ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на средбата за рамката на Нимиц

Република - 24.01.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе присуствува на средбата на која ќе се разговара за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информираат од неговиот кабинет. „Министерството за надворешни работи е иницијатор за одржување на ...

Нимиц прво во Атина, па доаѓа во Скопје

Локално - 24.01.2018

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 31 јануари ќе допатува во Македонија, а средбите со државниот врв, ќе ги има веќе следниот ден, на 1 февруари. Агендата за неговата посета, се уште, е во фаза на услогласување.

Нимиц ќе се сретне со државниот врв во Скопје на 1 февруари...

Н.Македонија - 24.01.2018

Нимиц следната недела доаѓа во Скопје Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц наредната недела ќе ја посети Македонија. Точниот датум се уште не е утврден и во моментов тече координација помеѓу владите на Република Македонија и на Република ...

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје...

Н.Македонија - 24.01.2018

Нимиц ги потврди посетите на Атина и Скопје Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјални ги потврди посетите на Атина и Скопје.

Црвените линии - пресвртни за договорот...

Н.Македонија - 24.01.2018

Треба да се има на ум дека ништо не е завршено додека не заврши целиот процес и не се постигне спогодба, односно како последна фаза не се потпише меѓудржавен договор. Има на располагање десетици медијациски модели што може да се искористат при ...

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клуб на пратеници...

Н.Македонија - 24.01.2018

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клуб на пратеници Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници.

ОМД бара објаснување за банкарските врски на Нимиц со Грција...

Н.Македонија - 24.01.2018

ОМД бара објаснување за банкарските врски на Нимиц со Грција Фирмата „Џенерал Атлантик“ каде што Метју Нимиц ја извршуваше функцијата главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка Саксо, која има своја ...

Заев ги седнува на маса Мицковски, Ахмети и Иванов

Фокус - 23.01.2018

Зоран Заев ги седнува на маса шефот на државата Иванов, лидерот на Дуи Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, објави телевизија 24. Ќе рапортира за името, предлогот на Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас.

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција

Фокус - 23.01.2018

Од Обединета македонска дијаспора обвинуваат дека фирмата “General Atlantic” каде што Метју Нимиц ја извршувал функцијата Главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка “Saxo Bank” која има своја ...

Лидерска средба за консензус околу спорот со името

24 Вести - 23.01.2018

Зоран Заев ги седнува на маса шефот на државата Иванов, лидерот на Дуи Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Ќе рапортира за името, предлогот на Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас.

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција- класичен пример на судир на интереси

МРТ - 23.01.2018

Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше ...

В сабота Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за името

МКД - 23.01.2018

В сабота ќе се одржи средба на државниот врв и на лидерите на најголемите политички партии на која премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе информира за текот на разговорите за името, дознава МКД.мк од партиски извори.

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала милиони во банка во Грција

Алфа - 23.01.2018

Според ОМД ова е класичен пример на судир на интереси, бидејќи Нимиц како медијатор ја става под знак прашалник неговата професионалност и непистрасност во целиот процес на преговори. Професионално и непристрасно работење наспроти судир на интереси.

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција, класичен пример на судир на интереси

Курир - 23.01.2018

-Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше ...

Владата во координација со Иванов за широка средба за името

Р.С.Европа - 23.01.2018

Владата има координација преку Министерството за надворешни работи со кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов за остварување на средба на која ќе се дискутира за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, велат од владината прес ...

Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција

Нетпрес - 23.01.2018

Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше ...

ОМД: Фирма на Нимиц инвестирала во Грција, дали овие бизнис интереси влијаат на него како медијатор?

МКД - 23.01.2018

Фирмата „Џенерал Атлантик“ (General Atlantic) во која Метју Нимиц ја извршуваше функцијата главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка „Саксо бенк“ (Saxo Bank) која има своја банка-подружница во Грција ...

ОМД тврди: Фирмата на Метју Нимиц инвестирала 127.000.000 евра во Грција

Вечер Прес - 23.01.2018

Медијаторот во спорот помеѓу Република Македонија и Грција, Метју Нимиц, имал бизнис интереси со грчката влада, обвинуваат од ОМД, објаснувајќи дека во текот на 2005 година Нимиц како директор во компанијата „Генерал Атлантик" преку данската банка ...

ОМД: Медијаторот Нимиц има конфликт на интереси

CivilMedia - 23.01.2018

Обединета Македонска Дијаспора со нови докази укажува дека не е само секретарката на медијаторот Метју Нимиц причина за неговиот конфликт на интереси при решавање на спорот со името. „Фирмата ‘General Atlantic’ каде што Метју Нимиц ја извршуваше ...

Заев, Иванов, Мицкоски и Ахмети на иста маса: Ќе разговараат за името

Sky - 23.01.2018

Зоран Заев ги седнува на маса шефот на државата Иванов, лидерот на Дуи Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Ќе рапортира за името, предлогот на Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас, објави ТВ24.

Лидерска средба за предлозите на Нимиц?!

Локално - 23.01.2018

Во сабота ќе се одржи средба на државниот врв и на лидерите на најголемите политички партии на која премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе информира за текот на разговорите за името. На средбата, според дел од медиумите, ќе присуствуваат и ...

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција

Локално - 23.01.2018

Од Обединета македонска дијаспора обвинуваат дека фирмата “General Atlantic” каде што Метју Нимиц ја извршувал функцијата Главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка “Saxo Bank” која има своја ...

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција

Либертас - 23.01.2018

„Фирмата “General Atlantic” кадешто Метју Нимиц ја извршуваше функцијата Главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка “Saxo Bank” која има своја банка-подружница во Грција – “Saxo Bank Hellas“, тврди ...

ОМД: Нимиц има бизнис во Грција

Фактор - 23.01.2018

Обединета македонска дијапора повторно го прозва медијаторот Метју Нимиц назначен од Обединетите нации за спорот за името меѓу Македонија и Грција дека има конфликт на интереси и дека треба да биде разрешен или да се повлече.

Заев ги седнува на маса Мицковски, Ахмети и Иванов

Локално - 23.01.2018

Зоран Заев ги седнува на маса шефот на државата Иванов, лидерот на Дуи Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, објави телевизија 24. Ќе рапортира за името, предлогот на Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас.

Мицковски, Заев, Ахмети и Иванов на заедничка маса

Република - 23.01.2018

Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе седнат на заедничка маса, објави телевизија 24. Заев ќе рапортира за името, предлогот на Нимиц, како и за впечатоците по утрешниот состанок со грчкиот колега ...

Надминати првите црвени линии?...

Н.Македонија - 23.01.2018

Ако се суди според најновото соопштение, ќе се согледа дека тоа покажува јасно дека Македонија и Грција ја преминаа првата црвена линија во преговорите, првпат по 25 години Медиумите во Македонија деновиве се преполни со информации за медијацијата ...

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

24 Вести - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

Грчката ЕРТ: Нимиц ќе ги посети и Скопје и Атина

ТВ21 - 22.01.2018

Посредникот на ОН во преговорите за решавање на спорот за името, Матју Нимиц, има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, со цел со двете страни да го разгледа прашањето, објави грчката телевизија ЕРТ.

Нимиц ќе ги посети Скопје и Атина во наредните 10 дена, објави грчката национална телевизија

Сакам да кажам - 22.01.2018

Посредникот на ОН Метју Нимиц во наредните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје за со нив да го разгледа ова прашањето за името, соопшти грчката телевизија ЕРТ. Како што пренесува државната агенција МИА, грчката телевизија вели дека дипломатот е ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Канал5 - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. - Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

Преговарачите веќе нема да се среќаваат со Нимиц

Телма - 22.01.2018

Преговарачите за спорот околу името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, веќе нема да се среќаваат со посредникот Метју Нимиц. Преговорите за името ќе ги водат делегации од МНР предводени од министрите за надворешни работи Никола Димитров и ...

Нимиц доаѓа во регионот, владата ги разгледува предлозите на медијаторот

24 Вести - 22.01.2018

Медијаторот Mетју Нимиц во нарените десетина дена повторно ќе ги посети Скопје и Атина соопшти грчката ТВ ЕРТ. Во изјавата која ја пренесува медиумот се наведува дека Нимиц бил оптимис дека во наредните 6 месеци ќе се реши спорот со името а ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

24 Вести - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името. „Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во однос на рамката доставена од ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

ТВ21 - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. „Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

Преговорите за името преминуваат кај министрите за надворешни работи

Фокус - 22.01.2018

Преговарачите за спорот околу името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис веќе нема да ги водат преговорите, туку медијаторот Метју Нимиц сега ќе се среќава со делегации од министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција, предводени ...

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Алсат-М - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Мeтју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Канал5 - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Алфа - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

+инфо - 22.01.2018

Медиумот забележува дека дипломатот е оптимист и смета дека проблемот за името на Македонија може да се реши во следните шест месеци. Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена ...

Грчка ЕРТ: Нимиц во посета на Скопје и Атина во наредните десет дена

Курир - 22.01.2018

Посредникот на ОН во преговорите за решавање на спорот за името, Метју Нимиц, има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, со цел со двете страни да го разгледа прашањето, објави грчката телевизија ЕРТ.

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Сител - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизија ЕРТ.

Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Стандард - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Мeтју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

Владата се консултира и ги анализира предлозите на Метју Нимиц за името

А1 On - 22.01.2018

На дневниот ред на денешната владина седница нема точка која се однесува на предлозите на Нимиц за решение за името, потврдуваат од Владата за „Макфакс“. Објаснуваат дека Владата веќе работи на анлиза и консулатации за прашањето.

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

+инфо - 22.01.2018

Прашањето за името се очекува да биде на маса на првата директна средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, среда во Давос. Владата ги анализира предлозите на Нимиц Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за ...

Нимиц во следните 10 дена ќе ги посети Атина и Скопје

А1 On - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Нова ТВ - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. – Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Слободен Печат - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. – Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Курир - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. – Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

Грчката ЕРТ: Нимиц ќе ги посети и Скопје и Атина

Нетпрес - 22.01.2018

Посредникот на ОН во преговорите за решавање на спорот за името, Матју Нимиц, има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, со цел со двете страни да го разгледа прашањето, објави грчката телевизија ЕРТ.

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Press24 - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. – Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

Нова ТВ - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

Грчки медиуми: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Скопје и Атина

Р.С.Европа - 22.01.2018

Посредникот на ОН во спорот за името Македонија, Метју Нимиц, во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизија ЕРТ. Телевизијата забележува дека дипломатот е оптимист и смета дека ...

Грчката ЕРТ: Нимиц во посета на Скопје и Атина во наредните десет дена

МКД - 22.01.2018

Посредникот на ОН во преговорите за решавање на спорот за името, Матју Нимиц, има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, со цел со двете страни да го разгледа прашањето, објави грчката телевизија ЕРТ.

Грчка ЕРТ: Нимиц во посета на Скопје и Атина во наредните денови

Press24 - 22.01.2018

Метју Нимиц кој е посредник во преговорите за името има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, објави грчката телевизија ЕРТ. Нимиц, како што пренесува ЕРТ, оценува дека предлозите кои што минатата недела ги упатил и претставил ...

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Нетпрес - 22.01.2018

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

ЕРТ: Нимиц во наредните 10 дена ќе ги посети Скопје и Атина

Макфакс - 22.01.2018

Медијаторот Метју Нимиц најави дека во наредните десет дена ќе ги посети Скопје и Атина, објави ЕРТ. „Размислувам да го посетам регионот во следните десет дена и ако сакаат министрите за надворешни работи на двете земји, ако се слободни, да седнат ...

Владата се консултира и ги анализира предлозите на Метју Нимиц за името

Макфакс - 22.01.2018

На дневниот ред на денешната владина седница нема точка која се однесува на предлозите на Нимиц за решение за името, потврдуваат од Владата за „Макфакс“. Објаснуваат дека Владата веќе работи на анлиза и консулатации за прашањето.