TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Вилма и се може: Русковска без казна и покрај заканите кон судија, адвокати плаќаат казни и ако се насмеат

Курир - 22.11.2019

Во Македонија преку судството и обвинителството се испраќаат пораки против сите политички не истомисленици на власта кои доколку се обидат да и застанат на патот, во истиот момент ќе станат жртва на политичкиот прогон кој го спроведуваат преку ...

Контраспин: Судот има преведувачи, но преводот на списите за „ТНТ“ може да ги застари кривичните дела

Мета - 21.11.2019

Адвокатот Даути дури и формално да е во право, де факто спинува, затоа што неговото право на употреба на албанскиот јазик во постапаката за ТНТ ќе доведе до прекршување на судење во разумен рок, облигација од ЗКП која судот мора да ја спроведе.

Предметот за „ТНТ“ нема да се преведува на албански јазик, судијата побара дисциплинска постапка за адвокатите

Фокус - 19.11.2019

Откако адвокатот Мерџан Даути побара од судот на албански јазик да се преведе целиот предмет за случајот „ТНТ“, судијата Огнен Ставрев испратил известување до Адвокатската комора со барање за дисциплинска постапка, бидејќи според него адвокатот ...

Адвокатот Мерџан Даути кој сакаше да го блокира судењето на Груевски во „ТНТ“ заврши пред дисциплински обвинител во ...

Сакам да кажам - 19.11.2019

Судијата Огнен Ставрев, кој го води судењето за предметот „ТНТ“ за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски од политичка одмазда, поднел дисциплинска постапка против новонајмениот адвокат во случајот Мерџан Даути, под сомневање дека сака да го ...

Адвокат во „ТНТ“ бара превод на целото судење на албански, судијата се сомнева во обид за одолговлекување

Канал5 - 19.11.2019

Адвокатот Мерџан Даути кој од пред неколку дена брани обвинета во случајот ТНТ ќе се соочи со дисциплинска постапка во Адвокатската комора. Пред десетина дена како нов адвокат на Елисавета Најдовска, обвинета за злоупотреби околу уривањето на ...

„Финти“ или права ? Судењето за Груевски во „ТНТ“ закочено помеѓу употребата на македонскиот и албанскиот јазик

Телма - 19.11.2019

Насместо превод на доказите од македонски на албански адваоктот Мерџан Даути во предмтот ТНТ каде м усе суди и на пронешниот премиер Никола Груевски заработи дисциплиснка постапка во адвокатската комора на брањето на судијата ОГнене Ставрев според ...

Случај ТНТ: дисциплинска за адвокатот Мерџан даути, побара Судијата ставров

24 Вести - 19.11.2019

Адвокатот Мерџан Даути кој од пред неколку дена ја брани Елисавета Најдовска, обвинета за злоупотреби околу уривањето на комплексот Космос на Фијат Цаноски ќе се соочи со дисциплонска постапка.

Се одолговлекува ли намерно предметот „ТНТ“? Адвокатот Даути бара да се преведат на албански 40 судски рочишта

ТВ21 - 19.11.2019

Судијата Огнен Ставрев го обвини адвокатот Мерџан Даути за одолговлекување на предметот „ТНТ“. Даути, бранител на обвинетата Елизабета Најдовска, побара да се преведат доказите и записниците на албански јазик.

Одложено судењето за „Т.Н.Т"

Канал5 - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т" за уривањето на комплексот „Космос" на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември. Одложено е поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за ...

Одложено судењето за „Т.Н.Т“

24 Вести - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Комората ќе поведе дисциплинска против адвокатот кој бара превод на сите списи од „Т.Н.Т.“

+инфо - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше сите списи од ТНТ да бидат преведени на албански

Независен - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат преведени ...

Законот за јазици го одложи денешното рочиште за Т.Н.Т

Курир - 19.11.2019

Во кривичен суд денеска судечкиот совет го одложи судењето за Т.Н.Т поради тоа што новиот адвокат на Најдовска, Мерџан Даути инсистира Основниот суд Скопје 1 да му преведе сè што било кажано од обвинителот, сведоците, одбраната досега за овие 2 ...

Судот го одолговлекува ТНТ, обвини адвокатот Даути

Сител - 19.11.2019

Бранителот на обвинетата Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, по денешното судење за предметот ТНТ, изјави дека судот го одолговлекува судењето со одбивањето да му се преведат списите во предметот на албански јазик.

Предметот „ТНТ“ нема да се преведува на албански, судијата бара дисциплинска постапка за адвокатите

Слободен Печат - 19.11.2019

Како образложение за ова, судијата истакнал дека со барањето за превод на случајот, адвокатот само сака да ја одолговлечи постапката. Покрај барањето на адвокатот Мерџан Даути за тоа случајот „ТНТ“ да се преведе на албански, тоа нема да се случи.

Адвокатот Даути смета дека Судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

+инфо - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Случај ТНТ: Процесот се одолговлекува-може сериозно да го наруши правото на фер судење

Нова ТВ - 19.11.2019

Барањето на адвокатот Мерџан Даути, бранител на обвинетата Елисавета Најдовска во случајот за уривањето на комплексот „Космос“ познат како „ТНТ“ е класичен пример за одолговлекување на постапката и спречување на правото, рече денеска судијата Огнен ...

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Макфакс - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ, Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат ...

Одложено судењето за „Т.Н.Т“

Press24 - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Адвокатот кој бараше „ТНТ“ да се преведе на албански заработи дисциплинска

Сител - 19.11.2019

Судењето за „Космос“ ќе продолжи со превод на албански, но документите во предметот ќе останат на македонски јазик.. Судот и адвокатската комора го одбија барањето на адвокатот Мерџан Даути да му се преведат материјалите за случајот ТНТ..

Судења се закажуваат па се одлагаат, на ТНТ го немаше Миле Јанкиески, на „Маџар Телеком“ не дојде судијката

МКД - 19.11.2019

Судењето за предметот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Адвокатот Даути тврди дека нема „финти“ со употреба на албанскиот јазик во „ТНТ“

МКД - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти" со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ", посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Дисциплинска за адвокатот Даути кој бараше да се преведат на албански јазик сите списи за ТНТ

Нетпрес - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат преведени ...

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во „ТНТ“

А1 On - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во „ТНТ“, Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат ...

Адвокатот Даути смета дека Судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

CivilMedia - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за одолговлекувањена „ТНТ“

Локално - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Дисциплинска за адвокатот Даути, а тој го обвини судот дека ја одолговлекува постапката за „ТНТ”

24Инфо - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти” со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ”, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Даути: Судот го одолговлекува „ТНТ“, имаме Закон за употреба на јазиците

iPortal - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Адвокатот Даути: Што зборуваме за „финти“ или одлоговлекување, судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

Либертас - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Се одолговлекува ли намерно предметот „ТНТ“? Адвокатот Даути бара да се преведат на албански 40 судски рочишта

4NEWS - 19.11.2019

Судијата Огнен Ставрев го обвини адвокатот Мерџан Даути за одолговлекување на предметот „ТНТ“. Даути, бранител на обвинетата Елизабета Најдовска, побара да се преведат доказите и записниците на албански јазик.

Дисциплинска за адвокатот Даути зошто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Точка - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат преведени ...

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

MTM - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ, Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат ...

Комората ќе поведе дисциплинска против адвокатот Даути кој бара превод на сите списи од „Т.Н.Т.“

Либертас - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Предметот за „ТНТ“ нема да се преведува на албански јазик, судијата побара дисциплинска постапка за адвокатите

24Инфо - 19.11.2019

Откако адвокатот Мерџан Даути побара од судот на албански јазик да се преведе целиот предмет за случајот „ТНТ“, судијата Огнен Ставрев испратил известување до Адвокатската комора со барање за дисциплинска постапка, бидејќи според него адвокатот ...

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во „ТНТ“, судијата вели дека ...

Либертас - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во „ТНТ“, Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат ...

Одложено судењето за „Т.Н.Т“

Скопје инфо - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Дисциплински за адвокатите: Предметот „Т.Н.Т“ нема да се преведе на албански јазик

еМагазин - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Одложено судењето за „Т.Н.Т“

Локално - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Адвокатот кој демантираше дека го спасува Груевски се жали за скратување на правата

Фактор - 19.11.2019

Се одложи судењето за случајот Т.Н.Т поради инсистирањето на адвокатот Мерџан Даути да му преведе сè што било кажано од обвинителот, сведоците, одбраната досега за овие 2 години, сите материјални докази на албански јазик а затоа и доби дисциплинска ...

Сакал да направи класична злоупотреба: Судијата за Т.Н.Т. поднел дисциплинска постапка за новиот адвокат Даути

Бриф - 19.11.2019

Во предметот „ТНТ“, во кој првообвинет е избеганиот Никола Груевски, кој според обвинението наредил да му уништен со експлозив објектот „Космос“ на Цаноски, затоа што во 2011 година ја прекина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, одеднаш се појави нов адвокат ...

Јанакиески морал да дава исказ во ОЈО, па одложено судењето за „ТНТ”

24Инфо - 19.11.2019

Судењето за предметот „ТНТ” за уривањето на комплексот „Космос” на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Ќе го фати ли новата „судска мода“ и уривањето на Космос: Застаруваат предмети во кои е обвинет Груевски

Бриф - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Судењето за „Т.Н.Т“ одложено за 25 ноември

iPortal - 19.11.2019

Поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на исказ, денеска беше отажано судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски.

Одложено судењето за „Т.Н.Т“, Јанакиески ќе биде стражарно спроведен

Вечер Прес - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Законот за јазиците се враќа како бумеранг: Мерџан Даути не го спасува Греувски туку ги спроведува владините закони

Република - 19.11.2019

„ Адвокатите му откажаа љубов на Груевски “ – ваквите наслови ги полнеа порталите и весниците пред околу една година, набрзо откако поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет во повеќе предмети на СЈО, ја напушти Македонија и се засолна во ...

Нападот е најдобра одбрана: Адвокатот Даути смета дека Судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

Бриф - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Адвокатот Даути смета дека Судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

Опсервер - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Дисциплинска постапка за адвокатот Даути, списите од ТНТ нема да се преведуваат на албански јазик

Република - 19.11.2019

Судијата Огнен Ставрев побарал од Адвокатската комора поведување на дисциплинска постапка откако адвокатот Мерџан Даути побара од судот на албански јазик да се преведе целиот предмет за случајот „ТНТ“.

АДВОКАТ ДАУТИ: Судот што зборува за наводни финти ја одолговлекува постапката за „ТНТ“

Денешен - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Дисциплинска за адвокатот Даути, барал списите за „ТНТ“да бидат преведени на албански јазик

Н.Македонија - 19.11.2019

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во „ТНТ“ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат ...

Даути смета дека Судот ја одолговлекува постапката за „ТНТ“ со Законот за употреба на јазици

MakPress - 19.11.2019

Адвокатот Меџан Даути ги отфрли обвинувањата за наводни „финти“ со употребата на албанскиот јазик за добивање на време во судскиот процес „ТНТ“, посочувајќи дека се работи за одолговлекување на постапката од страна на Судот.

Адвoкатот Даути „демантира“ дека го cпacува Груевски: Мое право е, во интерес на клиентот, да барам превод на албански

365 - 19.11.2019

Адвокатот Мерџан Даути, неодамна назначен за адвокат на една од обвинетите во случајот „ТНТ“ (Елисавета Најдовска) за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски, во кој обвинет е и Никола Груевски, демантира дека не знае македонски, но потврди дека бара ...

Наместо превод на албански, адвокатот Даути доби диcциплинcка постапка

365 - 19.11.2019

Наместо превод на албански на сите материјали од досегашните 40-тина рочишта, како што бараше новиот адвокат на oбвинeтaтa Елисавета Најдовска во предметот „ТНТ“, во кој обвинет е и Никола Груевски, адвокатот Мерџан Даути доби диcциплинска постапка.

Законот за јазици ги предизвика првите проблеми во судството, дисциплинска постапка за адвокат

MakPress - 19.11.2019

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за давање на ...

Новиот адвокат во „ТНТ“ Мерџан Даути не се откажува да бара превод на целиот предмет со што би се прекинал судскиот ...

Сакам да кажам - 18.11.2019

Само ден откако се јави од Будимпешта бегалецот Никола Груевски, кој е пред пресуда за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски, и да демантира дека прави финти со адвокат Албанец за да го закочи носењето пресуди, адвокатот Мерџан Даути потврди дека ...

Aдвокатот говорел македонски, ама бара сите списи да му бидат преведени на албански во „ТНТ“

А1 On - 18.11.2019

Мерџан Даути, новиот адвокат на обвинетата Елисавета Најдовска во предметот „ТНТ“, со писмо до медиумите извести дека бил ангажиран како бранител, откако претходниот адвокат Димитар Дангов го откажал полнмошното.

Адвокат Даути: Не го одолговлекувам „ТНТ“, постапувам законски и во најдобриот интерес за мојот клиент

24Инфо - 18.11.2019

Адвокатот Мерџан Даути од Скопје со соопштение реагира на информациите во медиумите кои се однесуваат за судењето за случајот „ТНТ“. „Во врска со одредени информации пласирани во јавноста, а во врска со судскиот процес за предметот „ТНТ”, најостро ...