TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Селмани: Во Македонија е воспоставен авторитаризам

24 Вести - 27.10.2013

Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат практично сите инструменти со кои ...

Селмани: „Државата не дозволува да се објавуваат валкани работи

Алсат-М - 27.10.2013

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, оценува дека власта се обидува по секоја цена да ги контролира медиумите. Целта, според него е да се спречи во јавноста да излегуваат злоупотребите што ги прави.

Селмани - И претходните правеа, но оваа влада го усоврши системот на контрола врз медиумите

Inpress - 27.10.2013

Скопје, 27. октомври 2013 (ИНПРЕС) Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат ...

Селмани: Оваа власт контролира сè

Макфакс - 27.10.2013

Оваа власт ги контролира сите полуги на власта, ја контролира законодавната власт, ги контролира медиумите, го контролира судството, го контролира бизнисот, практично контролира сè и во таква ...

Народниот правобранител ќе го посети Кежаровски

Нова ТВ - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска ќе го посети новинарот Томислав Кежаровски, осуден на затворска казна во времетраење од четири и пол години поради објавување на идентитет на заштитен ...

Народниот правобранител утре ќе го посети Кежаровски

Нова ТВ - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре ќе го посети новинарот Томислав Кежаровски, осуден на затворска казна во времетраење од четири и пол години поради објавување на идентитет на заштитен сведок.

Селмани - Во Македонија е воспоставен авторитаризам

Р.С.Европа - 27.10.2013

Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат практично сите инструменти со кои ...

(ВИДЕО) Селмани: Во Македонија е воспоставен авторитаризам

А1 On - 27.10.2013

Претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, во неделното интервју на Радио Слободна Европа , вели дека кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се ...

Селмани за Слободна Европа: Власта треба да се корегира ако сака дијалог со новинарите

+инфо - 27.10.2013

Претседателот на Здружението на новинарите Насер Селмани во интервју за Радио Слободна Европа, смета дека владата повеќе не ја интересира што мисли светот за нас и дека демонстрацијата на сила за ...

ЛП доби странска поддршка за ослободување на Кежаровски

+инфо - 27.10.2013

Либералната партија ја доби поддршката на либералите од регионот за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и очекува поддршка од европските сестрински партии, соопшти партијата.

Правобранителот Мемети утре ќе го посети Кежаровски

+инфо - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети се очекува утре да го посети новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение во затворот во Шутка, за лично да се увери во какви услови е сместен новинарот ...

Народниот правобранител утре кај Кежаровски

Press24 - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре треба да го посети новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение во затворот во Шуткa, пишува Плусинфо.

Народниот правобранител ќе го посети Кежаровски

Р.С.Европа - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре ќе го посети новинарот Томислав Кежаровски, осуден на затворска казна во времетраење од четири и пол години поради објавување на идентитет на заштитен сведок.

Случајот Кежаровски во фокусот на неделниот печат

Р.С.Европа - 27.10.2013

Глобус и Фокус пишуваат за затворањето на новинарот Томислав Кежаровски и за нарушената слобода на медиумите, а Република ги анализира политиките на СДСМ.

Селмани: Со ваков однос на власта, мали се шансите за дијалог

Нова ТВ - 27.10.2013

Претседателот на Здружението на новинар(ЗНМ), Насер Селмани, во саботното интервју на Радио Слободна Европа , одговара на повиците на Европската комисија за оживување на дијалогот на новинарите со ...

Народниот правобранител утре кај Кежаровски

Република - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети се очекува утре да го посети новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение во затворот во Шутка, за лично да се увери во какви услови е сместен новинарот ...

Народниот правобранител утре ќе го посети Кежаровски

Локално - 27.10.2013

Со цел лично да се увери во какви услови е сместен новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение во затворот во Шутка, Народниот правобранител Иџет Мемети се очекува утре да го посети во ...

(ВИДЕО) Насер Селмани: Се воспоставува авторитаризам

Либертас - 27.10.2013

„Мислам дека оваа власт ги контролира сите полуги на власта, ја контролира законодавната власт, ги контролира медиумите, го контролира судството, го контролира бизнисот, практично контролира сè и во ...

Селмани: Во Македонија е воспоставен авторитаризам

Sky - 27.10.2013

- Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат практично сите инструменти со ...

Ахмети не ја коментира пресудата за Кежаровски, нема препорака до Беџети за аболицијата

Либертас - 27.10.2013

ДУИ нема никаква препорака до министерот за правда, Блерим Беџети, кој е од нивните редови, за барањето на ЗНМ за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски, пренесува Алсат-М.

Народниот правобранител на барање на ЗНМ, ќе го посети Кежаровски

Локално - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре ќе го посети новинарот Томислав Кежаровски, осуден на затворска казна во времетраење од четири и пол години поради објавување на идентитет на заштитен сведок.

Народниот правобранител денеска ќе го посети Кежаровски

Sky - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети денес се очекува да го посети новинарот Томислав Кежаровски, кој се наоѓа во притвор. Мемети ќе го посети новинарот, кој доби 4 и пол годишна казна затвор, во ...

Народниот правобранител утре ќе го посети Кежаровски

Либертас - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре ќе го посети новинарот Томислав Кежаровски, осуден на казна затвор од четири години и шест месеци поради објавување на идентитет на заштитен сведок.

(ВИДЕО) Насер Селмани: Во Македонија е воспоставен авторитаризам

Локално - 27.10.2013

Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат практично сите инструменти со кои ...

Селмани: Оваа власт контролира сè

Тера - 27.10.2013

Оваа власт ги контролира сите полуги на власта, ја контролира законодавната власт, ги контролира медиумите, го контролира судството, го контролира бизнисот, практично контролира сè и во таква ...

Пресуда

Вечер Прес - 27.10.2013

Пак маици. Печатени некаде, од некого, а ги платил некој. Се е непознато. Само глумците се исти. Целата екипа. Ако те удри длабок сон, и се разбудиш, да речеме, после десет години, ништо немаш ...

Селмани: власта да се корегира ако сака дијалог со новинарите

Н.Македонија - 27.10.2013

Претседателот на Здружението на новинарите Насер Селмани во интервју за Радио Слободна Европа, изјави дека демонстрацијата на сила на протестот за поддршка на затворениот новинар Томислав Кежаровски, ...

Народниот правобранител утре кај Кежаровски

Н.Македонија - 27.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети утре треба да го посети новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение во затворот во Шуткa Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) побара од Мемети ...

И претходните правеа, но оваа влада го усоврши системот на контрола врз медиумите

Идивиди - 27.10.2013

Кога медиумите би биле надвор од владината контрола, тогаш ќе се открие другата приказна дека владата ги контролира другите институции и затоа сакаат да ги поклопат практично сите инструменти со кои ...

Ахмети: Беџети да го оцени барањето на ЗНМ

Алсат-М - 26.10.2013

ДУИ нема никаква препорака до министерот за правда, Блерим Беџети, кој е од нивните редови, за барањето на ЗНМ за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски.

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Наиво Ќорав

Вест - 26.10.2013

За слични дела за кое е осуден Кежо, одговарале и неколку новинари што известувале за случаи од Судот за воени злосторства во Хаг. И тие добија казни. Ама не се сеќавам дека некој заглавил во затвор..

Кежаровска до Латас: Оставете не да си ја водиме оваа битка без ваша помош

А1 On - 26.10.2013

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежаровска, револтирана од некои новинарски извештаи за протестот на својот ФБ профил му се обрати на Драган Павловиќ Латас.

Зошто заштитениот сведок никој не го заштитил?

+инфо - 26.10.2013

Познавачите на кривичното право не можат да ја разберат логиката на органите на прогонот, кои акцијата „Ликвидација“ ја спроведоа во април годинава и за откривање на идентитетот на заштитен сведок ...

ДУИ нема да биде дел од политичките сценарија на СДСМ

Нова ТВ - 26.10.2013

ДУИ не го подржува барањето на СДСМ за интерпелација на спикерот Вељановски. „Мислам дека барањето за разрешување на претседателот на Собранието е политичко барање на опозицијата, во овој случај, на ...

Рецензија: Другата страна на случајот Кежаровски, за што е осуден новинарот?

Окно - 26.10.2013

„Томислав Кежаровски нанесе неправда, не само на Бреза, туку и на оние кои чекаа правда за убиството во ова село. Фактот што е новинар не смееше да биде причина за тој да не биде казнет.

Кежаровска до Латас: Оставете нè да си ја водиме оваа битка без ваша помош

+инфо - 26.10.2013

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежаровска, револтирана од некои новинарски извештаи за протестот на својот ФБ профил му се обрати на Драган Павловиќ Латас.

Новинарите: Маичките за Кежо не ги плаќа „Сорос“, туку ние

+инфо - 26.10.2013

Информациите што ги пласираа одредени медиуми, по одржаниот протест пред Музејот на македонската борба, дека дел од нашите активности како што е печатењето на маиците за сите пратеници во Собранието ...

Нова фото-сесија од Кина

А1 On - 26.10.2013

По вчерашната бура од реакции на социјалните мрежи за дрес-кодот на новинарите кои известуваат за посетата на претседателот Ѓорге Иванов на Кина, Миленко Неделковски на својот ФБ профил објави нова ...

Некогаш бевме во иста држава, а сега едвај знаеме дека толку „забегале“

Окно - 26.10.2013

Да зачекориме во соседството, само „втора“ куќа од нас - во Македонија. Иако ни е многу блиску и е дом на многу чуда, хрватската јавност ретко има увид што се случува таму.

Тричковски: За Македонецот ВМРО е морфин и историски карцином – истовремено!

Бриф - 26.10.2013

Режимот невините ги избира за мачење зашто розевите апчиња го тераат Надвојводата Шарло да мисли дека при растурањето на државата луѓето треба да страдаат на ист начин како што некои страдале при ...

КЛЕВЕТА: Маичките за Кежо не ги плаќа „Сорос“, туку самите новинари

Локално - 26.10.2013

Информациите што ги пласираа одредени медиуми, по одржаниот протест пред Музејот на македонската борба, дека дел од нашите активности како што е печатењето на маиците за сите пратеници во Собранието ...

Ахмети: ДУИ нема да учествува во политичките сценарија на СДСМ

Република - 26.10.2013

ДУИ нема никаква препорака до министерот за правда, Блерим Беџети, кој е од нивните редови, за барањето на ЗНМ за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски.

,,Маичките не се од Сорос, сами си ги купивме,, – реакција на Одборот за слобода за Кежаровски

Либертас - 26.10.2013

,,Информациите што ги пласираа одредени медиуми, по одржаниот протест пред Музејот на македонската борба, дека дел од нашите активности како што е печатењето на маиците за сите пратеници во ...

Ахмети: ДУИ нема да биде дел од сценаријата на СДСМ

Sky - 26.10.2013

ДУИ нема никаква препорака до министерот за правда, Блерим Беџети, кој е од нивните редови, за барањето на ЗНМ за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски.

Ахмети: Беџети да го оцени барањето за аболиција на ЗНМ

Локално - 26.10.2013

ДУИ нема никаква препорака до министерот за правда, Блерим Беџети, кој е од нивните редови, за барањето на ЗНМ за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски.

Судот да ја поништи пресудата за Кежаровски

Н.Македонија - 26.10.2013

Организацијата, чие седиште е во Њујорк, изрази сомневање и за времето на апсење на новинарот, а ЗНМ, пак, од народниот правобранител бара да реагира и да помогне КОМИТЕТ ЗА ЗАШТИТА НА НОВИНАРИТЕ ...

Кежаровски не го открил идентитетот на заштитениот сведок „Бреза“

Н.Македонија - 26.10.2013

Обвинителството во случајот „Ликвидација“ побара строги казни за сите обвинети, без притоа да прецизира колку се строги тие казни. Одбраната на обвинетите, пак, доказите од посебните истражни мерки ...

Битката за црешовото топче

Н.Македонија - 26.10.2013

Кои се тие инфилтрирани лица и кој се дрзнува да инфилтрира лица во нашите протести? Опозицијата, СДСМ, Сорос-фондацијата? Само МВР има лиценца за инфилтрирање лица во протести.

Патот кон...Дебата за случајот „Кежаровски“

Алсат-М - 25.10.2013

Судскиот процес, пресудата и настаните после тоа, се главна тема на ова издание на емисијата „Патот кон“. Гости во студио се главниот и одговорен уредник на весникот „Нова Македонија“, Зоран ...

ЗНМ побара помош за Кежаровски од Народниот правобранител

Телма - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Вест - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

24 Вести - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Алсат-М - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

Не стивнуваат реакциите за Кежаровски

Утрински - 25.10.2013

ЗНМ е загрижено поради лошите услови во затворот, а Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк бара да се поништи пресудата Не стивнуваат реакцииите за случајот на новинарот Томислав ...

Судот да ја поништи пресудата за Кежаровски, бара меѓународниот комитет за заштита на новинарите

24 Вести - 25.10.2013

Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк ги повика властите во Македонија да го ослободат новинарот томислав кежаровски кој е осуден на четири и пол години затвор за објавен текст.

ЗНМ на средба кај народниот правобранител за Кежаровски

Канал5 - 25.10.2013

ЗНМ побара Народниот правобранител да помогне новинарот Кежаровски да добие пристојни услови во притвор. Сопругата на Кежаровски се пожали дека тој е сместен во најстариот и најлошиот дел од Шутка.

Власта молчи по барањето на ЗНМ за аболиција на Кежаровски

24 Вести - 25.10.2013

Владата се уште не даде одговор по вчерашното барање на новинарските здруженија премиерот Груевски да побара аболиција за Кежаровски. Сите државни институции до кои ЗНМ ги адресираше барањата засега ...

Фуле загрижен поради политичките превирања и случајот на Кежаровски

Телма - 25.10.2013

Дури пет часа по завршувањето на средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и еврокомесарот за проширување, Штефан Фуле, Европската комисија излезе со соопштение за средбата.

Мемети ќе го посети Кежаровски

Алсат-М - 25.10.2013

ЗНМ заедно со Народниот правобранител ќе бараат подобри услови за Кежаровски сè додека тој се наоѓа во притвор пред одлуката да стане правосилна. Сопругата на Кежаровски се пожали на лошите услови во ...

Патот кон...новинарите имаат право да го штитат јавниот интерес

Алсат-М - 25.10.2013

Новинарите имаат право и треба да го штитат јавниот интерес бидејќи неслучајно се нарекуваат, четврта власт. Вака синоќа рече директорката на Високата школа за новинарство, Жанета Трајковска, на ...

Казната за Кежаровски во контекст на европското право

Нова ТВ - 25.10.2013

Маргарита Цаца Николовска, поранешна судиjка во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, за НОВА ја коментира висината на казната изречена против новинарот Кежаровски а во контекст на европската ...

Латас: Случајот Кежаровски сега е партиски случај

Курир - 25.10.2013

До пред некој ден, МАН, доминантна и најголема асоцијација на новинари во република Македонија го поддржуваше овој процес во смисол дека Томислав Кежаровски треба да се брани од слобода, дека треба ...

Основен суд Скопје 1 се огради од информацијата за одржан наводен брифинг за Кежаровски

Таратур - 25.10.2013

Основниот Суд Скопје 1 Скопје се оградува од извештаите на Сител и Канал 5 кои цитирајќи извори од судот буквално ја „изрецитираа“ ненапишаната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски.

Марјан Николовски: Зошто не бев на протестот за Кежаровски?

Press24 - 25.10.2013

Уште пред да се случи протестот за Томислав Кежаровски ги знаев насловните страници на одредени медиуми и интернет портали во Македонија. Иако исценираниот план не одеше како што треба, сепак тоа не ...

Латас: Томислав Кежаровски е партиски случај - терајте си го во СДСМ

Press24 - 25.10.2013

До пред некој ден, МАН, доминантна и најголема асоцијација на новинари во република Македонија го поддржуваше овој процес во смисол дека Томислав Кежаровски треба да се брани од слобода, дека треба ...

Зошто не бев на протестот за Кежаровски?

Курир - 25.10.2013

Уште пред да се случи протестот за Томислав Кежаровски ги знаев насловните страници на одредени медиуми и интернет портали во Македонија. Иако исценираниот план не одеше како што треба, сепак тоа не ...

Николоски: Држењето пресови за Кежаровски пред влада е опозициска агенда

Нетпрес - 25.10.2013

Уште пред да се случи протестот за Томислав Кежаровски ги знаев насловните страници на одредени медиуми и интернет портали во Македонија. Иако исценираниот план не одеше како што треба, сепак тоа не ...

ЗНМ бара Иџет Мемети да го посети Кежаровски

МКД - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара народниот правобранител Иџет Мемети лично да го посети Кежаровски и да се увери во информациите што се шират во јавноста дека условите за престој ...

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Кирилица - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ побара помош за Кежаровски од Народниот правобранител

Нова ТВ - 25.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од народниот правобранител Иџет Мемети да помогне во случајот со новинарот Томислав Кежаровски.

Судот да ја поништи пресудата за Кежаровски

Р.С.Европа - 25.10.2013

Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк ги повика властите во Македонија да го ослободат новинарот Томислав Кежаровски кој е осуден на четири ипол години затвор за објавен текст, ...

Медиумски мрак за розова слика

Р.С.Европа - 25.10.2013

Задушувањето на слободата на медиуми не е инцидент, туку систем. Само со медиуми под апсолутна контрола, владата може да ја продава розовата слика за Македонија.

Mеѓународните организации бараат поништување на пресудата за Кежаровски

Кајгана - 25.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети вети дека во понеделник ќе го посети новинарот на весникот „Нова Македонија“ кој е во притвор во затворот во Шутка и ќе направи се што е во негова моќ да се ...

Правобранителот в понеделник ќе види каде спие Кежаровски

+инфо - 25.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети да го посети новинарот Томислав Кежаровски во притворското одделение за лично да се увери во колку лоши услови е сместен сега осудениот новинар и да направи сè во ...

(ВИДЕО) ЗНМ и Обдусманот ќе бараат подобри услови во Шутка за Кежаровски

А1 On - 25.10.2013

Да се подобрат условите на новинарот Кежаровски во истражниот затвор Шутка побара денеска Народниот правобранител по иницијатива на претседателот на ЗНМ Насер Селамни.

За Македонецот ВМРО е морфин и историски карцином - истовремено!

Окно - 25.10.2013

Режимот невините ги избира за мачење зашто розевите апчиња го тераат Надвојводата Шарло да мисли дека при растурањето на државата луѓето треба да страдаат на ист начин како што некои страдале при ...

Повик да се ослободи Кежаровски и од Комитетот за заштита на новинарите

Нова ТВ - 25.10.2013

Ги повикуваме властите да се ослободи Томислав Кежаровски во очекување на жалбата, а македонското судство да ја поништи пресудата, вели Нина Огнианова, координаторка на Комитетот за заштита на ...

Мемети ќе го посети Кежаровски, меѓународните организации бараат поништување на пресудата

Макфакс - 25.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети вети дека в понеделник ќе го посети новинарот на весникот „Нова Македонија“ кој е во притвор во затворот во Шутка и ќе направи се што е во негова моќ да се ...

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Алфа - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара до Народниот правобранител Иџет Мемети да реагира и да помогне во случајот на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ побара помош од Иџет Мемети за новинарот Кежаровски

Press24 - 25.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска побара од Народниот правобранител Иџет Мемети да помогне за случајот со новинарот на Нова Македонија,Томислав Кежаровски.

ЗНМ: помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Р.С.Европа - 25.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од народниот правобранител Иџет Мемети да помогне во случајот со новинарот Томислав Кежаровски.

(ВИДЕО) ЗНМ: Судијата кој оддал делови од доказната постапка за Кежо да одговара

А1 On - 25.10.2013

Претседателот на здружението на новинари Насер Селмани побара оние кои оддале делови од доказната постапка за случајот Ликвидација уште пред пресудата да биде правосилна, да одговараат.Извадоци од ...

ЗНМ бара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Радио МОФ - 25.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија е загрижено за тешката психичка состојба која ја има новинарот Томислав Кежаровски но и на тешките затворски услови за што сведочат и јавните изјави на ...

ЗНМ побара помош од Народниот правобранител за Кежаровски

Телеграф - 25.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети информира дека по нивни препораки и укажувања тој бил преместен и е здравствено згрижен Здружението на новинари на Македонија денеска побара од Народниот ...

Народниот правобранител во понеделник ќе го посети Кежаровски

Сител - 25.10.2013

Народниот Правобранител во понеделник ќе го посети Томислав Кежаровски во истражниот затвор во Шутка. Откако сопругата на новинарот изјави дека здравствена состојба му е влошена и тој деновите ги ...

ЗНМ и Народниот правобранител бараат подобри услови во Шутка за Кежаровски

Алфа - 25.10.2013

Народниот правобранител директно ќе се заложи за подобрување на затворските услови во Шутка, каде што се наоѓа новинарот Кежаровски. Ова денес од него го побара и Здружението на новинари во ...

Меѓународниот Комитетет за заштита на новинарите побара поништување на пресудата за Кежаровски

Inpress - 25.10.2013

Скопје, 25. октомври 2013 (ИНПРЕС) Народниот правобранител Иџет Мемети вети дека во понеделник ќе го посети новинарот Кежаровски, кој е во притвор во затворот во Шутка и ќе направи се што е во негова ...

Дали судот ја почитува слободата на изразување?

Алфа - 25.10.2013

Пропроционалноста е суштинскиот елемент кога во судските предмети се зборува за слободата на изразување, односно колкава казна се изрекува согласно квалификацијата и последиците на делото – ...

Комитетот за заштита на новинарите - ослободете го Кежаровски

Р.С.Европа - 25.10.2013

Властите во Македонија треба да ја преиспитаат пресудата на истражувачкиот новинар Томислав Кежаровски, соопшти Комитетот за заштита на новинарите во Њујорк.

Марјан Николовски: На протестот за Кежаровски препознав многу лицемерие

Република - 25.10.2013

Македонската асоцијалција на новинари – МАН, и јас како нејзин член имаме принципиелен став за случајот Кежаровски. Ние ја оценивме како строга казната за Кежаровски, ги поддржувавме сите барање за ...

РСЕ: Медиумски мрак за розова слика

Локално - 25.10.2013

Затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски и интервенцијата на специјалците на протестот на новинарите не се изолирани инциденти кои се проблем само за новинарската фела, велат упатените.

РСЕ: Медиумски мрак за розова слика

Sky - 25.10.2013

Задушувањето на слободата на медиуми не е инцидент, туку систем. Само со медиуми под апсолутна контрола, владата може да ја продава розовата слика за Македонија.

ЗНМ бара човечки услови за Кежаровски

Либертас - 25.10.2013

Прес конференција на ЗНМ: ЗНМ е загрижено за тешката психичка состојба која ја има Кежаровски но и на тешките затворски услови за што сведочат и јавните изјави на неговата сопруга.

Зошто не бев на протестот за Кежаровски?

Денешен - 25.10.2013

Лицемерието веројатно е потешка карактеристика и од омразата кај една личност. А јас препознав многу лицемерие на протестот за Кежаровски. Уште пред да се случи протестот за Томислав Кежаровски ги ...

ЗНМ: Бара вклучување на Народниот правобранител за Кежаровски

Локално - 25.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од народниот правобранител Иџет Мемети да помогне во случајот со новинарот Томислав Кежаровски.

Рецензија: Другата страна на случајот Кежаровски, за што е осуден новинарот?

СПФМ - 25.10.2013

Жанровски нејасниот текст, објавен ден по главниот настан, има проблем со неколку професионални и етички стандарди. Но, реченицата што ја цитиравме, а што се наоѓа на крајот од текстот, може да биде ...

Латас и неговото здружение го пуштија Кежаровски низ вода

Бриф - 25.10.2013

Уредникот на Сител и генерален секретар на МАН Драган Павловиќ Латас денеска преку коментар во дневникот на Сител му порача на новинарот Томислав Кежаровски да не се надева на поддршка од него и ...

Мемети ќе го посети Кежаровски, меѓународните организации бараат поништување на пресудата

Тера - 25.10.2013

Народниот правобранител Иџет Мемети вети дека в понеделник ќе го посети новинарот на весникот „Нова Македонија“ кој е во притвор во затворот во Шутка и ќе направи се што е во негова моќ да се ...

Ослободување на Кежаровски бара и Комитетот за заштита на новинарите од Њујорк

Либертас - 25.10.2013

Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк упати повик до властите во Македонија да го ослободат новинарот Томислав Кежаровски. - Очекуваме македонското судство да ја поништи пресудата.

Да се поништи пресудата за Кежаровски

Локално - 25.10.2013

Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк ги повика властите во Македонија да го ослободат новинарот Томислав Кежаровски кој е осуден на четири ипол години затвор за објавен текст, ...

Марина Кежаровска до Латас: Пред неколку години му го земавте лебот на Томче, а денеска се надминавте

Бриф - 25.10.2013

Вести гледам од првиот ден кога го уапсија Томче и вие Латас не рековте ниту еден лош збор за Томче до пресудата, но не знам што ви се случува после пресудата, а денеска се надминавте и ме оставивте ...

Слободата на движење важи додека не ја ограничи МВР

Н.Македонија - 25.10.2013

Откако во средата новинарите, медиумските работници и граѓаните беа спречени од силно полициско обезбедување да стигнат пред Музејот на македонската револуционерна борба, каде што беше закажан ...

Казната е драконска и носи лоша порака

Н.Македонија - 25.10.2013

Двајца светски познати адвокати тврдат дека пресудата за новинарот Томислав Кежаровски е превисока и несоодветна и дека тој мора итно да биде пуштен од притвор и да се брани од слобода Анто Нобило ...

ЗНМ бара од премиерот да покрене аболиција за Кежаровски

Телма - 24.10.2013

Здружението на новинари (ЗНМ) достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известува дека пред речиси два месеца поднесе предлог до Министерството за правда за аболиција на новинарот Томислав ...

ГРОМ на Јакимовски бара преиспитување на пресудата за Кежаровски

Канал5 - 24.10.2013

Не Кежаровски, туку службеното лице што на новинарот му ги соопштило информациите за идентитетот на заштитениот сведок го открил идентитетот. Новинарот тоа го сторил поради јавниот интерес, сметаат ...

ЗНМ бара од Груевски поддршка за аболиција на Кежаровски

Deutsche Welle - 24.10.2013

ЗНМ достави писмо до премиерот со барање прашањето за аболиција на новинарот Кежаровски да се стави на дневен ред на наредната седница на Владата. СДСМ пак бара седница на Постојаната анкетна ...

ЗНМ достави иницијатива до премиерот за аболиција на Кежаровски

Канал5 - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија лично до премиерот Груевски достави иницијатива за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски. Владата е втора врата на која чукна ЗНМ со овој предлог.

Затворската казна за Кежаровски ги изненади светски познатите адвокати

Телма - 24.10.2013

Драконска казна со која државата испраќа лоша порака во јавноста, вака светски познатите адвокати со долгогидшно искуство во Хашкиот трибунал, Драгољуб Ѓорѓевиќ од Србија и Анто Нобило од Хрватска, ...

СДСМ бара расправа за протестот, ЗНМ аболиција

Утрински - 24.10.2013

Кој во МВР даде налог за да се спречи протестот на новинарите во поддршка на новинарот Томислав Кежаровски, праша денеска опозицијата Опозициската СДСМ денеска побара да заседава Анкетната комисија ...

ЗНМ бара Груевски да интервенира за аболицијата на Кежаровски

24 Вести - 24.10.2013

Откако Министерството за правда се уште не одговорило на барањето на ЗНМ за аболиција на Кежаровски, здружението на новинари побара интервенција од премиерот Груевски.

Основен суд Скопје 1 се огради од информациите дека бил одржан неформален брифинг за Кежаровски во судот

24 Вести - 24.10.2013

Основниот суд Скопје 1 денеска се огради од информациите пласирани завчера на дел од националните телевизии, а во кои се тврдеше дека судии од овој суд одржале неформален брифинг во врска со ...

Македонија во групата земји како Иран, Еритреа…

Алсат-М - 24.10.2013

Глобалната мрежа за заштита и промоција на слободата на изразување ИФЕКС остро ја критикуваше затворската казна за Кежаровски. Оттаму сметаат дека судот одбил да види од текстовите дека новинарот ...

ЗНМ со писмо до Груевски: Кежаровски да биде помилуван

Алсат-М - 24.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија бара од премиерот Груевски да влијае на министерот за правда Блерим Беџети за поведување постапка за помилување на новинарот Томислав Кежаровски.

ЗНМ бара поддршка од премиерот Груевски за аболиција на Кежаровски

24 Вести - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

ЗНМ бара поддршка од премиерот Груевски за аболиција на Кежаровски

Вест - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на наредната ...

Македонски новинар доби невидена затворска казна, смета ИФЕКС

24 Вести - 24.10.2013

Невидена е затворската казна за македонскиот новинар Томислав Кежаровски, оценува глобална мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето – ИФЕКС, во соопштение во кое ги поддржува ...

Воинствена полиција одговори на мирниот новинарски протест за Кежаровски

Капитал - 24.10.2013

Полициски сили многу побројни и поопремени од потребното, ги спречија новинарите кои се собраа на најавен мирен протест за и така да побараат правда за новинарот Томислав Кежаровски, да стигнат пред ...

ПЦЕР: Катил пресуда за Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

ПЦЕР смета дека изречената казна за новинарот Томислав Кежаровски е катил пресуда. „Ние не се воздржуваме од коментирање на судските пресуди, затоа што сметаме дека е должност на секој граѓанин да го ...

Репортери без граници: На Кежаровски повторно да му се суди

Макфакс - 24.10.2013

На новинарот Томислав Кежаровски повторно да му се суди и да биде ослободен што поскоро, вели Делфин Алгон, директорката за САД во организацијата Репортери без граници, која го истакнува шок-ефектот ...

ЗНМ: Премиерот да ургира за Иванов да го аболицира Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

ЗНМ денеска писмено побара од премиерот Никола Груевски прашањето за аболиција на осудениот новинар Томислав Кежаровски да го постави на дневен ред на наредната седница на влада.

ЗНМ: Слободата на Кежо е во рацете на премиерот

А1 On - 24.10.2013

Здружението на новинари достави писмо до Влада, во кое го потсетува Премиерот Никола Груевски, дека уште пред два месеца поднесен е предлог до правда за аболиција на Кежаровски, но одговор сеуште ...

ИФЕКС: Пресудата на Кежаровски невидена во европското правосудство

А1 On - 24.10.2013

Глобална мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето, ИФЕКС го поддржи барањето на македонскиот Иницијативен одбор за ослободување на Кежаровски, во соопштение со наслов “Македонски ...

ЗНМ со писмо до Груевски бара аболиција за новинарот Кежаровски

Радио МОФ - 24.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија бара од премиерот Никола Груевски да му наложи на министерот Блерим Беџети да поднесе иницијатива до претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов за аболиција на ...

ГРОМ: Не е виновен Кежаровски, туку македонскиот Сноуден!

+инфо - 24.10.2013

Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило ...

ЗНМ: Аболицијата на Кежаровски е во рацете на Груевски

Press24 - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска испрати писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се најде на дневен ред на ...

Судот се оградува од извештаите на Сител и Канал 5

А1 On - 24.10.2013

Основниот Суд Скопје 1 Скопје се оградува од извештаите на Сител и Канал 5 кои цитирајќи извори од судот буквално ја „изрецитираа“ ненапишаната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски.

ГРОМ: Во кое друштво е Македонија по пресудата за Кежаровски?

А1 On - 24.10.2013

Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет на заштитен сведок, тоа го сторил за јавен интерес, додека самото откривање на идентитетот го направило службеното лице кои му ги ...

ЗНМ бара Груевски да помогне во аболицијата за Кежаровски

МКД - 24.10.2013

ЗНМ писмено побара премиерот Никола Груевски на наредната владина седница да го отвори прашањето за аболиција на осудениот новинар Томислав Кежаровски.

СДСМ бара расветлување на настаните од вчерашниот протест на новинари

Макфакс - 24.10.2013

Да се провери кој од МВР дал налог за спречувањето на новинарскиот протест за притворениот новинар на „Нова Македонија" Томислав Кежаровски, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор ...

ВИДЕО Камбовски: Пресудата за Кежаровски би паднала во Стразбур

+инфо - 24.10.2013

Судиите мора да бидат многу внимателни по донесувањето одлуки во случај кога треба да се измери јавниот интерес, изречената казна спрема Кежаровски е непропорциналност, смета академикот-претседател ...

(ВИДЕО) Анто Нобило: Требало да се казнат службените лица, а не Кежаровски

А1 On - 24.10.2013

Познатиот хрватски адвокат Анто Нобило, кој водеше неколку судски процеси во Хашкиот Трибунал , одлуката на судските власти во земјава да го казнат Томислав Кежаровски со затвор од четири и пол ...

Судот се огради од извештаите на Сител и Канал 5 за Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

Основниот Суд Скопје 1 Скопје се оградува од извештаите на Сител и Канал 5, кои цитирајќи неименувани судии и судски извори буквално ја „изрецитираа“ ненапишаната пресуда за новинарот Томислав ...

Хрватскиот адвокат Нобило згрозен од драконската казна за Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

Виновен е тој што дозволил да протече информацијата за заштитениот сведок, а не новинарот кој ја пренел, смета познатиот хрватски адвокат, Анто Нобило, за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, ...

Алгон: Веднаш повторно судење, слобода за Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

На новинарот Томислав Кежаровски повторно да му се суди и да биде ослободен што поскоро. Вака вели Делфин Алгон , директорката за САД во организацијата Репортери без граници во интервју за Гласот на ...

ЗНМ бара поддршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

OhridNews - 24.10.2013

Претставници на Здружението на новинари на Македонија - ЗНМ, денеска, доставија писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известуваат дека пред речиси два месеца е поднесен предлог до ...

МВР било известено за протестот за поддршка на Кежаровски

+инфо - 24.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски информира дека вчерашниот протест за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски е најавен во Министерството за внатрешни работи од каде им биле ...

Аболиција за Кежаровски, комисија за новинарскиот протест

Р.С.Европа - 24.10.2013

ЗНМ бара премиерот да помогне за аболиција на осудениот новинар Томислав Кежаровски, а СДСМ бара анкетна комисија да утврди кој во МВР даде налог да се спречи вчерашниот новинарски протест.

(ВИДЕО) Ѓорѓевиќ: Пресудата за Кежаровски е лоша порака

А1 On - 24.10.2013

Драгољуб Ѓорѓевиќ, познат адвокат од Белград, кој во српската јавност е познат како правен застапник на новинарите пред судот, но и како бранител на обвинетите за воени злосторства во Хаг, вели дека ...

ЗНМ бара аболиција за новинарот Кежаровски

Телеграф - 24.10.2013

Ова е и можност да се покаже пред светот дека македонските власти водат сметка за слободата на изразување, вели претседателот на ЗНМ, Насер Селамни Здружението на новинари на Македонија ( ЗНМ ) ...

Иницијативен одбор: Законот не забранува протест, МВР беше информирано

Нова ТВ - 24.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ја информира јавноста дека со најава за вчерашниот протест за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски е консултирано Министерството за внатрешни ...

Хашки адвокати: новинарите да бидат позаштитени

Алфа - 24.10.2013

Притворот и затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски не се својствени за хашкиот трибунал - но толку висока казна со пет пати продолжување на притворот не познаваат ниту хрватското и ...

ЗНМ: Груевски лично да се заложи за аболиција на Кежаровски

Сител - 24.10.2013

ЗНМ однесе писмо до премиерот Никола Груевски со кое бара прашањето за аболиција на Томислав Кежаровски, Владата да го постави на дневен ред на наредната седница.

Печатот посветен на новинарскиот протест

Р.С.Европа - 24.10.2013

Кошкањето меѓу полициски специјалци со новинарите и граѓаните на протестот за новинарот Кежаровски се најде во речиси сите медиуми. Шокирачки беа снимките по телевизиите, во средата, како до заби ...

ЗНМ бара поддршка од премиерот Груевски за аболиција на Кежаровски

Алфа - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на наредната ...

СЕЕМО загрижена за медиумите во Македонија

Р.С.Европа - 24.10.2013

Организацијата за медиуми во Југоисточна Европа СЕЕМО денеска изрази загриженост од пресудатата на новинарот Томислав Кежаровски, како и од спречувањето на новинарскиот протест во Скопје поради ...

Камбовски: Изречената казна спрема Кежаровски е непропорционална

МРТ - 24.10.2013

За тешки кривични дела се изрекуваат казни затвот од пет години. Судиите мора да бидат многу внимателни при донесувањето одлуки во случаи кога треба да се измери јавниот интерес .

Новинарите со поддршка на Кежаровски

МРТ - 24.10.2013

Иницијативниот одбор и новинарските здруженија најавуваат дека ова е само почеток на процес во кој крајната цел е ослободување на колегата од Нова Македонија Новинарите, медиумските работници и ...

Веднаш повторно судење, слобода за Кежаровски

Глас на Америка - 24.10.2013

Интервју со Делфин Алгон, директорка за САД во Репортери без граници На новинарот Томислав Кежаровски повторно да му се суди и да биде ослободен што поскоро.

Камбовски: Пресудата за Кежаровски би паднала во Стразбур

Нова ТВ - 24.10.2013

- Судиите мора да бидат многу внимателни по донесувањето одлуки во случај кога треба да се измери јавниот интерес, изречената казна спрема Кежаровски е непропорциналност, смета академикот-претседател ...

Интервју со Репортери без граници: „Слобода за Кежаровски“

Нова ТВ - 24.10.2013

На новинарот Томислав Кежаровски повторно да му се суди и да биде ослободен што поскоро, вели Делфин Алгон, директорката за САД во организацијата Репортери без граници, која во интервју за „Гласот на ...

Судиите против судските извори на Сител и Канал 5

Нова ТВ - 24.10.2013

Судиите се оградуваат од извештаите во медиуми кои го презетираа процесот против новинарот Кежаровски повикувајќи се на извори од судот. Основниот суд Скопје 1 Скопје ги известува сите медиуми и ...

Амбасадорките на Германија и Холандија загрижени за спречениот протест

Нова ТВ - 24.10.2013

Амбасадорките на Германија, како и на Кралството Холандија денеска изразија загриженост за големото присуство на полициски сили кое вчера го спречија протестот на новинарите, новинарските здруженија ...

Амбасадорката Шурман: Тешка е да се разбере потребата од демонстрација на сила

Нова ТВ - 24.10.2013

„Вознемирена сум и жалам за непропорционалното безбедносно присуство на сила кое ги спречи мирните протести на новинарите и граѓаните во одбрана токму на слободата на изразување“, вели за НОВА, ...

(ВИДЕО) Камбовски: Пресудата за Кежаровски би паднала во Стразбур

А1 On - 24.10.2013

Изречената казна спрема Кежаровски е непропорциналност, смета академикот претседател на МАНУ и екс-министер за правда, Владо Камбовски. Тој во изјава за ЗНМ вели за тешки кривични дела се изрекуваат ...

ГРОМ: Во кое друштво посакуваме да бидеме по пресудата за Кежаровски?

Нова ТВ - 24.10.2013

Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет на заштитен сведок, тоа го сторил за јавен интерес, додека самото откривање на идентитетот го направило службеното лице кои му ги ...

ИФЕКС: Невидена затворска казна за македонски новинар

+инфо - 24.10.2013

Глобална мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето (ИФЕКС) дава јавна поддршка на барањето на македонскиот Иницијативен одбор за ослободување на Кежаровски, во соопштение со наслов ...

ЗНМ бара аболиција за Кежаровски

Курир - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

ЗНМ бара подршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

Капитал - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

ЗНМ бара од Груевски аболиција за Кежаровски

Нова ТВ - 24.10.2013

Здружението на новинарите на Македонија бара од премиерот Никола Груевски да му наложи на министерот Блерим Беџети да поднесе иницијатива до претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов за аболиција за ...

ЗНМ бара од премиерот Груевски да се заложи за аболиција на Кежаровски

Р.С.Европа - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на наредната ...

ЗНМ бара поддршка од премиерот за аболиција на Кежаровски

Таратур - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

ЗНМ бара поддршка од премиерот Груевски за аболиција на Кежаровски

Кирилица - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

СЕЕМО бара итно ослободување на Кежаровски

Нова ТВ - 24.10.2013

Организацијата за медиуми во Југоисточна Европа СЕЕМО денеска изрази загриженост од пресудата на новинарот Томислав Кежаровски, како и од спречувањето на новинарскиот протест во Скопје поради ...

(ВИДЕО) Репортери без граници: Веднаш повторно судење, слобода за Кежаровски

А1 On - 24.10.2013

На новинарот Томислав Кежаровски повторно да му се суди и да биде ослободен што поскоро. Вака вели Делфин Алгон, директорката за САД во организацијата Репортери без граници, која го истакнува ...

(ВИДЕО) Анто Нобило: Вината е кај тој што ја открил информацијата, а не кај Кежаровски што ја објавил

Либертас - 24.10.2013

Познатиот хрватски адвокат Анто Нобило, кој водеше неколку судски процеси во Хашкиот Трибунал , одлуката на судските власти во земјава да го казнат Томислав Кежаровски со затвор од четири и пол ...

ГРОМ: Не е виновен Кежаровски, туку тој што му го кажал заштитениот сведок

Република - 24.10.2013

Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило ...

ПЦЕРМ: Казната за новинарот Кежаровски e катил пресуда

Бриф - 24.10.2013

Ние не се воздржуваме од коментирање на судските пресуди, затоа што сметаме дека е должност на секој граѓанин да го дигне својот глас против зулумот на оваа власт преточено преку т.н.

Здружението на новинари бара аболиција за Кежаровски

Република - 24.10.2013

ЗНМ денеска писмено побара од премиерот Никола Груевски прашањето за аболиција на осудениот новинар Томислав Кежаровски да го постави на дневен ред на наредната седница на влада.

ЗНМ бара поддршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

Бриф - 24.10.2013

Доставивме писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известуваме дека пред речиси два месеца поднесовме предлог до министерството за правда за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски и до ...

ГРОМ: Не е виновен Кежаровски, туку тој што ја издал тајната

Sky - 24.10.2013

- Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило ...

ФОТО Судот се огради од Канал 5 и Сител

Sky - 24.10.2013

Основниот Суд Скопје 1 Скопје се оградува од извештаите на Сител и Канал 5 кои цитирајќи извори од судот буквално ја „изрецитираа“ ненапишаната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски.

Амбасадорката Шурман: Тешка е да се разбере потребата од демонстрација на сила

Sky - 24.10.2013

„Вознемирена сум и жалам за непропорционалното безбедносно присуство на сила кое ги спречи мирните протести на новинарите и граѓаните во одбрана токму на слободата на изразување“, вели за НОВА, ...

(ВИДЕО) Судот тврди дека не ги брифирал Сител и Канал 5 за Кежаровски

Либертас - 24.10.2013

Основниот Суд Скопје 1 Скопје, преку канцеларијата за односи со јавноста, во обид да го демантира брифингот за провладините медиуми кои цитирајќи извори од судот буквално ја „изрецитираа“ ...

ИФЕКС: Пресудата за Кежаровски е историска во меѓународното право

Локално - 24.10.2013

Соопштение од ИФЕКС: -Томислав Кежаровски беше осуден на четири и-пол години затвор за статии со кои го откри името на сведокот под заштита во 2008 за случај за убиство.

Камбовски: Пресудата за Кежаровски би паднала во Стразбур

Либертас - 24.10.2013

- Судиите мора да бидат многу внимателни по донесувањето одлуки во случај кога треба да се измери јавниот интерес, изречената казна спрема Кежаровски е непропорциналност, смета академикот-претседател ...

ЗНМ бара поддршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

Sky - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известува дека пред речиси два месеца поднесен е предлог до министерството за правда за аболиција на ...

Аболиција за Кежаровски – бара ЗНМ

МК News - 24.10.2013

Здружението на новинари (ЗНМ) достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известува дека пред речиси два месеца поднесе предлог до Министерството за правда за аболиција на новинарот Томислав ...

Академик Камбовски за случајот Кежаровски: Ваква пресуда би паднала во Стразбур

Локално - 24.10.2013

Судиите мора да бидат многу внимателни при донесувањето одлуки во случаи кога треба да се измери јавниот интерес . Изречената казна спрема Кежаровски е непропорционална .Ваква каква што оваа пресуда ...

Македонија во групата земји како Иран, Еритреа…

Бриф - 24.10.2013

Глобалната мрежа за заштита и промоција на слободата на изразување ИФЕКС остро ја критикуваше затворската казна за Кежаровски. Оттаму сметаат дека судот одбил да види од текстовите дека новинарот ...

ГРОМ: Дали судиите согледаа во какво друштво ќе биде Македонија со одлуката за Кежаровски?!

Либертас - 24.10.2013

-Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило ...

ЗНМ бара поддршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

Либертас - 24.10.2013

Соопштение од ЗНМ: Доставивме писмо до премиерот Никола Груевски во кое го известуваме дека пред речиси два месеца поднесовме предлог до министерството за правда за аболиција на новинарот Томислав ...

ЗНМ бара Груевски да помогне во аболицијата за Кежаровски

Локално - 24.10.2013

ЗНМ писмено побара премиерот Никола Груевски на наредната владина седница да го отвори прашањето за аболиција на осудениот новинар Томислав Кежаровски.

ГРОМ: Дали судиите согледаа во какво друштво ќе биде Македонија со одлуката за Кежаровски?!

Локално - 24.10.2013

-Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило ...

Меѓународен притисок за ослободување на Кежаровски, судот тера по свое!

Фактор - 24.10.2013

Делфин Алгон, директорката за САД во организацијата Репортери без граници, ја потсетува македонската влада на Членот 16 на Уставот, за заштита на изворот на информацијата, и ја повикува ЕУ да ги ...

МВР бeше известено за протестот за поддршка на Кежаровски

Локално - 24.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски информира дека вчерашниот протест за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски е најавен во Министерството за внатрешни работи од каде им биле ...

ИФЕКС: Затворската казна за Кежаровски е скандалозна

Фактор - 24.10.2013

ИФЕКС (Глобална мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето) дава јавна поддршка на барањето на македонскиот Иницијативен одбор за ослободување на Кежаровски, во соопштение со наслов ...

Иницијативен одбор: МВР беше известено за протестот

Либертас - 24.10.2013

Соопштение од Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски: Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ја информира јавноста дека со најава за вчерашниот протест за поддршка на ...

Кривичниот суд се oгради од известувањето на Сител и Канал 5 за случајот Кежаровски

Локално - 24.10.2013

Во врска со објавената реакција од судии и судски извори дадена на ден 22.10.2013 година на телевизиите Сител и Канал 5, а веднаш по официјалната реакција на Основниот суд Скопје 1 Скопје, во која ...

ИФЕКС: Невидена затворска казна за македонски новинар

Либертас - 24.10.2013

Глобалната мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето (ИФЕКС) дава јавна поддршка на барањето на македонскиот Иницијативен одбор за ослободување на Кежаровски, во соопштение со ...

Зеколи: Кежаровски е средство, а не цел

Локално - 24.10.2013

Арсим Зеколи, аналитичар и поранешен македонски амбасадор во ОБСЕ, вели дека Македонија нема проблем со слободата на медиумите, бидејќи нема слободни медиуми.

ЗНМ бара од Груевски да се заложи за аболиција на Кежаровски

Н.Македонија - 24.10.2013

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да се стави на дневен ред на ...

Судови на кои им треба едукација

Н.Македонија - 24.10.2013

Судот ќе треба да се едуцира за слободата на печатот, која е поважна и од националната безбедност, и за релевантната меѓународна судска пракса Сосема неблагодарно е да се коментира нечија одлука, ...

Незаконски брифинг на „дел од скопските судии“

Н.Македонија - 24.10.2013

Кога судот е толку загрижен што новинарите не го познавале правото, тогаш зошто судиите се кријат зад формулацијата „дел од скопските судии“. Како може „дел од скопските судии“ да имаат пристап до ...

Македонија има затворени новинари колку цела Латинска Америка

Н.Македонија - 24.10.2013

Од над 200 новинари во затвор во светот, двајца се во Европа, еден во САД и еден во Аргентина. Од ова друштво, Кежаровски ја има добиено втората најголема затворска казна, со најбрзиот судски процес.

Кривичниот суд Скопје 1 се оградува од „дел од скопските судии“

Н.Македонија - 24.10.2013

Основниот суд Скопје 1 денеска преку соопштение се оградува од судските извори кои на неколку избрани медиуми завчера ги информираа зошто е осуден новинарот Кежаровски Во соопштението на судот ...

ЗНМ бара поддршка од Груевски за аболиција на Кежаровски

Идивиди - 24.10.2013

Скопје, 24 октомври 2013 (МИА) - Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска достави писмо до премиерот Никола Груевски во кое бара прашањето за аболиција на новинарот Томислав Кежаровски да ...

Во знак на протест Телма денеска не известува за активностите на власта

Телма - 23.10.2013

Заради денешните случувања на протестот на новинарите и одлуката на МВР на најевниот мирен протест да одговори со бројни специјални полициски сили, кои се закануваа и со пендреци, но и во знак на ...

Остри реакции од меѓународни новинарски организации

Телма - 23.10.2013

Бројни остри реакции за пресудата на новинарот Томислав Кежаровски пристигнаа деновиве од повеќе меѓународни новинарски организации. Токму ваквите реакции, вели новинарот Борјан Јовановски, се и ...

Кежаровска: Томислав е во најлошиот дел од затворот!

Телма - 23.10.2013

На протестот на новинарите присуствуваше и сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина Кежаровска. Таа, видно потресена, ја опиша семејната трагедија низ која во изминатите шест месеци ...

Институциите сѐ уште без коментар за пресудата за Кежаровски

Алсат-М - 23.10.2013

Два дена по одлуката со која новинарот Томислав Кежаровски доби четири и пол години затвор и по лавината реакции од домашните и меѓународните новинарски здруженија, владата сè уште нема коментар за ...

Специјалци го спречија одржувањето на протестот на новинарите

Алсат-М - 23.10.2013

Протестот на новинарите против пресудата на новинарот Томислав Кежаровски кој беше најавен дека ќе се одржи пред Музејот на ВМРО, беше спречена од полицијата.

ФОТО: Полицијата не ги пушти новинарите пред Музејот на ВМРО

Утрински - 23.10.2013

Причина за протестот е судската пресуда за новинарот Томислав Кежаровски, со која е осуден на 4,5 години затвор Новинарите и медиумските работници денеска одржаа протест изразувајќи незадоволство ...

Протест со молк и во црно за ослободување на Кежаровски

24 Вести - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска во 12:05 часот ќе одржи протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје.

Фото: Новинарски протест за слобода на Кежаровски

Алсат-М - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски го започна протестот пред Музејот на Македонската револуционерна борба за да го изрази незадоволството од пресудата за новинарот ...

Протест со молк и во црно за Кежаровски

Deutsche Welle - 23.10.2013

Пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје (познат и како Музеј на ВМРО), денеска (23.10) напладне ќе се одржи протест со барање за ослободување на новинарот ...

Силно полициско обезбедување на протестот за поддршка на Кежаровски

24 Вести - 23.10.2013

Новинари, медиумски работници и граѓани, како и претставници на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски одржуваат протест пред Музејот на македонската борба за државност ...

Новинарите мора слободно да работат и тоа важи и за Македонија!

Deutsche Welle - 23.10.2013

Известувачот на ЕП за слобода на медиумите во ЕУ, Ренате Вебер, во разговор за ДВ го коментира случајот Кежаровски и нагласува: Ако некогаш Македонија сака да стане членка на ЕУ, крајно е време да се ...

Со пендреци против новинарите!

Телма - 23.10.2013

Бројни полициски сили, составени и од специјалци, ги спречија новинарите, медиумските работници и граѓаните кои сакаа да му искажат поддршка на новинарот Томислав Кежаровски, да протестираат пред ...

Новинарскиот протест за Кежаровски спречен од специјалната полиција

Deutsche Welle - 23.10.2013

Околу 200 новинари кои сакаа да одржат протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност беа спречени од припадници на специјалната полиција да стигнат до местото каде требаше да ...

Новинарскиот протест одржан, полицијата спречи пристап до Музејот

Канал5 - 23.10.2013

Полицијата ги спречи новинарите да стигнат до зградата на Музејот на револуционерната борба-ВМРО каде го закажаа протестот во црно против пресудата на новинарот Томислав Кежаровски.

Со свеќи погребана слободата на говорот

Deutsche Welle - 23.10.2013

Обидот на новинарите да протестираат против затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски заврши со блокада од полицијата. Новинарите сметаат дека е нарушено нивното право на мирен ...

Полициска интервенција на новинарскиот протест за Кежаровски

24 Вести - 23.10.2013

Специјалци и бројни полициски сили ги спречија новинарите, медиумските работници и граѓани кои сакаа мирно да го изразат својот револт против четири и пол годишната затворската казна на која беше ...

Политичките лидери за Кежаровски: Веднаш да биде ослободен

Нова ТВ - 23.10.2013

НОВА упати покана до лидерите на политички партии да го презентираат својот став за судската пресуда за новинарот Кежаровски. Единствено не одговорија и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ...

Судир на полицијата со новинарите

Нова ТВ - 23.10.2013

Специјалците ги спречија новинарите да влезат во Музејот на македонската борба. Протестите на новинарите кои сакаа мирн да го изразат својот револт поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа ...

Кежаровска: Како да живеам кога сопругот ми е во затвор?

+инфо - 23.10.2013

Томче невино скапува во најстариот дел во Шутка. Облеката што ми ја дава да му ја исперам мириса на влага, на кал, во такви услови тој поминува поминува 23 часа.

ФОТО: Протест за ослободување на новинарот Кежаровски

Press24 - 23.10.2013

Новинарите и медиумските работници денеска одржаа протест изразувајќи незадоволство поради пресудата од 4,5 години затвор за новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски.

Со палење свеќи денеска беше симболично погребена слободата на зборот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 23.10.2013

Протестот по повод пресудата на новинарот Томислав Кежаровски заврши неславно. Не од аспект на тоа дека протестот не се одржа, напротив, туку зашто новинарите, медиумските работници, како и сите ...

Специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на ВМРО, турканици и инциденти

Макфакс - 23.10.2013

Огромен број на специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на македонската борба, за каде што беше најавен протестот против затворската казна којашто му беше изречена во ...

Полициска сила против новинарскиот протест

Р.С.Европа - 23.10.2013

Протестот за поддршка на затворениот новинар Томислав Кежаровски го обезбедуваа речиси ист број на полицајци колку што имаше и демонстранти. Во тензична атмосфера спомина протестот на новинарите за ...

Европската федерација на новинари го поддржа протестот на новинарите

Нова ТВ - 23.10.2013

ЕФЈ ги поддржува новинарите кои протестираа СЕГА во Скопје, Македонија против казната затвор за Томислав Кежаровски, пишува Европската федерација на новинари на својот Твитер профил.

Полициска сила против новинарскиот протест

Таратур - 23.10.2013

Протестот за поддршка на затворениот новинар Томислав Кежаровски го обезбедуваа речиси ист број на полицајци колку што имаше и демонстранти. Огромен број на специјалци ги спречија новинарите да ...

Новинарски протест за слобода на Кежаровски

Р.С.Европа - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска организира протест пред Музејот на Македонската револуционерна борба со цел го изрази незадоволството од пресудата за ...

Специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на ВМРО

Кајгана - 23.10.2013

Огромен број на специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на македонската борба, за каде што беше најавен протестот против затворската казна којашто му беше изречена на новинарот ...

Точно на пладне „црн“ протест против затворот на Кежаровски

+инфо - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска во 12 часот повикува на протест пред Музејот на Македонската револуционерна борба со цел ќе го изрази незадоволството од ...

Новинари и граѓани протестираа за поддршка на Кежаровски

Алфа - 23.10.2013

Дел од новинарите и новинарски здруженија, поддржани од група граѓани денеска излегоа на протест за поддршка на Кежаровски, кого судот го осуди на 4 ипол години затвор.

На крајот, сè е до храброста на новинарите

Р.С.Европа - 23.10.2013

Пресудата испраќа многу лош сигнал до другите новинари кои работат како господинот Кежаровски, зашто ги заплашува оние кои се обидуваат да копаат во комплицирани случаи, вели во разговор за Радио ...

Телма протестира - нема да известува за активностите на власта

+инфо - 23.10.2013

Телевизијата Телма во вестите во 15.30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и во знак на протест против денешната реакција на полицијата на ...

Протести против пресудата на Кежаровски

Сител - 23.10.2013

Протест за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски. Стотина граѓани, новинари точно на пладне пред Музејот на македонската револуционерна борба го изразија револтот поради затворската казна од ...

Детали: Што содржеше текстот на Кежаровски

Нова ТВ - 23.10.2013

ХРОНОЛОГИЈА ЗА СЛУЧАЈОТ ОРЕШЕ Лазо Милошоевски , 75 години е убиен во 2005 година. Увидот на местот на убиството во селото Ореше според официјалните документи е правен 15 часа по настанот.

ВИДЕО:Со специјалци против мирен протест

Р.С.Европа - 23.10.2013

Во тензична атмосфера со меѓусебни туркања со полицијата помина протестот на новинарите за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски. Новинарите се обидоа да го поминат полицискиот кордон откако не ...

Напнато на протестот против пресудата за новинарот Кежаровски

Глас на Америка - 23.10.2013

Полицијата ги спречи учесниците да дојдат до Музејот на македонската борба, каде беше закажан ...

Телма нема да известува за активностите на власта во знак на протест

А1 On - 23.10.2013

Телма телевизија во вестите во 15:30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и протест против денешната реакција на полицијата на протестот на ...

ФОТО: Протестот на новинари „Де жа ву“

Курир - 23.10.2013

Здружението на новинари на Македонија годиниве наназад наместо заштитник на фелата се претвори во чувар на политички интереси. Заедничко за протестите на ова здружение се ликовите кои се јавуваат ...

Со Кежаровски во затвор заминува и слободата на изразувањето

Окно - 23.10.2013

Фронтот за слобода на изразувањето смета дека затворската казна од 4,5 години за новинарот Томислав Кежаровски, претставува уште еден тежок удар врз слободата на изразување и слободата на медиумите ...

Мирен протест за ослободување на Томислав Кежаровски

Алфа - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски со мирен протест, пред Музејот на ВМРО, го изразува незадоволството од пресудата за новинарот на „Нова Македонија“.

„Курир“: Протестот на новинари „Де жа ву“

Нетпрес - 23.10.2013

Здружението на новинари на Македонија годиниве наназад наместо заштитник на фелата се претвори во чувар на политички интереси. Во последно време, претставниците на ова здружение протестираат за ...

ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО Полицијата се судри со поддржувачите на Кежаровски

+инфо - 23.10.2013

Полициски сили се судрија со групата демонстранти кои денеска на пладне протестираа пред Музејот на револуционерната борба, во знак на револт поради високата затворска казна што му беше изречена на ...

Специјалци го спречија новинарскиот протест

Р.С.Европа - 23.10.2013

Новинарите кои сакаа мирно го изразат незадоволство поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на македонската борба.

ФОТО Протестот продолжи со запалени свеќи за демократијата

+инфо - 23.10.2013

Протестот на новинарите, на кој полициските сили се сдурија со демонстрантите и не им дозволија да се доближат до музајот на ВМРО и револуционербата борба, продолжи со палење свеќи за демократијата ...

Специјалци го спречија мирниот протест на новинарите

Inpress - 23.10.2013

Скопје, 23. октомври 2013 (ИНПРЕС) Протестите на новинарите кои сакаа мирно го изразат својот револт поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на на македонската ...

Пресудата за новинарот Томислав Кежаровски е сериозен преседан

Окно - 23.10.2013

Хелсиншкиот комитет од самиот почеток го следи случајот со новинарот Томислав Кежаровски и веќе во два наврата реагираше на изрекувањето и продолжувањето на мерката притвор констатирајќи дека ...

(ВИДЕО) Кежаровска: Томче невин скапува в затвор

А1 On - 23.10.2013

Томче е невин, невино скапува во катастрофални услови, во најстарото одделение во затворот во Шуто Оризира. Марина Кежаровска сопруга на Томислав Кежаровски проговори за ужасната трагедија која ...

(ФОТО) Протест против високата судска казна за Кежаровски

Нетпрес - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски со поддршка на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници организираше протест со цел да се искаже несогласувањето со високата казна на ...

Полицијата не ги пушти новинарите пред Музејот на ВМРО

Телеграф - 23.10.2013

Причина за протестот е судската пресуда за новинарот Томислав Кежаровски, со која е осуден на 4,5 години затвор Новинарите што сакаа мирно да го изразат незадоволството поради казната затвор за ...

Во знак на протест,Телма нема да известува за активностите на власта

Локално - 23.10.2013

Телма телевизија во вестите во 15:30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и протест против денешната реакција на полицијата на мирниот протест на ...

Протест на новинарот Томе Христов за пресудата на Кежаровски

Бриф - 23.10.2013

Денеска од плоштадот во Струмица, новинарот Томе Христов, во знак на протест против пресудата на новинаротТомислав Кежаровски упати повик до колегите новинари дека молчењето, кое веќе стана пракса, ...

(ВИДЕО) Анализа на случајот Кежаровски

Либертас - 23.10.2013

Погледнете го последното издание на 24 Анализа, посветено на пресудата за новинарот Томислав Кежаровски. Во емисијата гостуваат Зоран Димитровски – главен и одговорен уредник на весникот Нова ...

Протест за ослободување на новинарот Кежаровски

Денешен - 23.10.2013

Новинарите и медиумските работници денеска одржаа протест изразувајќи незадоволство поради пресудата од 4,5 години затвор за новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски.

На насловната на Дневник ниту П од протест !!!

Либертас - 23.10.2013

Утрешното издание на „Дневник“ на насловната страна нема ниту збор за оневозможувањето на протестот на новинарите од полицијата. Дарко Јаневски, сега одговорен уредник на „Дневник“ до неодамна беше ...

(ВИДЕО) Анализа на случајот Кежаровски

Локално - 23.10.2013

Со оглед на тоа што голем број провладини медиуми телевизии, поратли , весници ,излего со сосем иста идентична приказна за тоа дека праведно е да се осуди новинар особено што тие имале докази зошто е ...

Денеска протести против пресудата на новинарот Кежаровски

Локално - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска , со мирни протести точно напладне ,пред Музејот на ВМРО, го изразува незадоволството од пресудата за новинарот на „Нова ...

Специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на ВМРО, турканици и инциденти

Тера - 23.10.2013

Огромен број на специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на македонската борба, за каде што беше најавен протестот против затворската казна којашто му беше изречена во ...

Протест против високата судска казна за Кежаровски

Точка - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски со поддршка на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници организираше протест со цел да се искаже несогласувањето со високата казна на ...

Полицајци вооружени до заби не ги оставија новинарите да се приближат до Музејот на ВМРО (ВИДЕО)

Sky - 23.10.2013

Полицијата се судри со демонстрантите, кои денеска точно на пладне излегоа пред Музејот на револуционерната борба да протестираат против високата затворска казна која му беше изречена на новинарот ...

Новинарите со протест го искажаа револтот против казната за својот колега

Локално - 23.10.2013

Околу 200 новинари кои сакаа да одржат протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност беа спречени од припадници на специјалната полиција да стигнат до местото каде требаше да ...

Протест за Кежаровски (Фото)

Република - 23.10.2013

Денеска се одржа протест против високата судска казна за новинарот Томислав Кежаровски. Дел од присутните на протестот, симболично во име на слободата организиран на празничен ден пред музејот на ...

Протест: Скај денеска нема да известува за активностите на власта!

Sky - 23.10.2013

Во знак на поддршка кон единствениот осуден новинар за новинарски активности во Европа, Томислав Кежаровски и новинарите кои денеска беа дочекани со специјалци и пендреци, редакцијата на Скај денеска ...

Кежаровска: Томче невин скапува во затвор

Sky - 23.10.2013

Томче е невин, невино скапува во катастрофални услови, во најстарото одделение во затворот во Шуто Оризири. Марина Кежаровска, сопруга на Томислав Кежаровски, проговори за ужасната трагедија која ...

Кежаровска: Томче невин скапува по затвор

Sky - 23.10.2013

Томче е невин, невино скапува во катастрофални услови, во најстарото одделение во затворот во Шуто Оризира. Марина Кежаровска сопруга на Томислав Кежаровски проговори за ужасната трагедија која ...

Телма нема да известува за активностите на власта во знак на протест

Либертас - 23.10.2013

Телма телевизија во вестите во 15:30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и протест против денешната реакција на полицијата на протестот на ...

„Телма“ денеска не известува од активностите на Владата поради односот на МВР кон новинарите на протестот за Кежаровски

Бриф - 23.10.2013

Телевизијата “Телма” нема да известува за владините протоколарни активности за празникот во знак на протест за пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, кому судот му изрече затворска казна од ...

Специјалци го спречија новинарскиот протест

Тера - 23.10.2013

Новинарите кои сакаа мирно го изразат незадоволство поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на македонската борба.

Политичките лидери за Кежаровски: Веднаш да биде ослободен!

Локално - 23.10.2013

Политичките лидери на партиите во МАкеднија кои ги контактирапе поратлот Нова се изјаснија дека новинарот Кежаровски треба Веднаш да биде ослободен НОВА упати покана до лидерите на политички партии ...

Улрике Груска: На крајот се е до храброста на новинарите

Локално - 23.10.2013

Во земји во кои има висок притисок над новинарите како што тоа е случај со Македонија најверојатно има и висок степен на самоцензура зошто луѓето не сакаат да се доведат во неволја како господинот ...

(ВИДЕО) Марина Кежаровска: Најдобриот човек, најдобриот сопруг, невин скапува во затвор

Либертас - 23.10.2013

Томче е невин, невино скапува во катастрофални услови, во најстарото одделение во затворот во Шуто Оризира. Марина Кежаровска сопруга на Томислав Кежаровски проговори за ужасната трагедија која ...

24 Вести: Камо среќа и другите медиуми да го следат нашиот пример за борбата за Кежаровски

Либертас - 23.10.2013

По објавата на Телма дека во знак на протест денес нема да пренесува за активностите на власта, Либертас побара став за ова прашање и од другите телевизии.

Кежаровски, се ќе помине, само ти биди добар!

еМагазин - 23.10.2013

Наместо пред Музејот на македонската борба во Скопје, каде беше предвидено да се одржи протестот за превисоката казна на новинарот Томислав Кежаровски, новинарите и граѓаните кои им дадоа подршка, ...

ФОТО: Полицијата не дозволи протест за Кежаровски пред Музејот на ВМРО

Н.Македонија - 23.10.2013

Кордон специјалци вчера напладне не им дозволи на новинарите од повеќе медиуми и на неколку десетици граѓани пред Музејот на ВМРО да го одржат протестот против затворањето на новинарот Томислав ...

Денес протест во знак на поддршка на Кежаровски пред Музејот на ВМРО

Идивиди - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денес напладне, на Денот на ВМРО, ќе одржи протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје, ...

Основен суд Скопје 1: новинари, не плашете се, едуцирајте се!

Телма - 22.10.2013

Основен суд Скопје 1 реагира на „лавината реакции на пресудата за Кежаровски“ од страна на новинарските здруженија како и на ОБСЕ и и ги отфрла како неосновани тврдењата дека е осуден новинар заради ...

Македонскиот ПЕН Центар остро ја осуди пресудата за Кежаровски

Телма - 22.10.2013

По еднодушната осуда на демократската јавност на постапките на судските органи кон новинарот Томислав Кежаровски, очекувавме разум, а дочекавме неразумна пресуда која, да повториме, претставува груба ...

РБГ: Пресудата може да и наштети на евроинтеграцијата на Македонија

Утрински - 22.10.2013

Антоан Хери од Репортери без граници за Балканот вели: „Ние ќе најдеме начин за да го браниме Кежаровски и со тоа сите македонски новинари!“ Организацијата Репортери без граници (РБГ), со седиште во ...

Протест со молк и во црно за Кежаровски

Утрински - 22.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски утре (23.10) во 12.05 часот ќе одржи протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје (или познат ...

Пресудата за Кежаровски е обид за заплашување на критичкото новинарство

Deutsche Welle - 22.10.2013

Репортери без граници и известувачката мрежа за Источна Европа од Берлин сметаат дека пресудата за Кежаровски не е според европските стандарди за медиумите и има цел да го заплаши критичкото ...

РБГ: Пресудата може да и‘ наштети на евроинтеграцијата на Македонија

Deutsche Welle - 22.10.2013

Антоан Хери, одговорен во Репортери без граници за Балканот, за ДВ вели: „Ние ќе најдеме начин за да го браниме Кежаровски и со тоа сите македонски ...

Кривичен суд: Неосновани се изјавите на новинарските здруженија за пресудата за Кежаровски

Канал5 - 22.10.2013

Нејасна и загрижувачка е реакцијата на ОБСЕ, се наведува меѓу другото во соопштението од судот по повод лавината забелешки за пресудата во случајот „Ликвидација“.

Судот им порачува на новинарите да се едуцираат

Deutsche Welle - 22.10.2013

Според Основиот суд Скопје 1, Кежаровски го злоупотребил новинарското перо во функција на одредени интереси под превезот на јавниот ...

Судот: Затворот за Кежеровски не треба да ги плаши новинарите

Канал5 - 22.10.2013

По вчерашните реакции на новинарските здруженија од земјава, ОБСЕ, Репортери без граници за затворската казна за Кежаровски, денеска контра реакција стигна од судот.

Bo 12.05 часот новинарски протест за поддршка на Кежаровски

Телма - 22.10.2013

Иницијативниот одбор за слобода на Томислав Кежаровски ги повикува сите медиумски работници и граѓаните, во среда, во 12.05 часот да излезат на протест пред Музејот на Македонската борба и на ...

Солидарност од Струмица со Кежаровски

Телма - 22.10.2013

Група струмичани, организирани преку социјалните мрежи денеска, на градскиот плоштад во Струмица, симболично, со затворени усти, изразија револт поради затворската пресуда за Томислав Кежаровски.

Реакции во јавноста за пресудата на Кежаровски

24 Вести - 22.10.2013

Во црно, со молк утре Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски ќе го „крене“ гласот против заробената медиумска слобода. Ќе протестираат пред Музејот на македонската ...

Новинарите да не се плашат од затворски казни?

24 Вести - 22.10.2013

Наместо да се плашат од затворски казни, новинарите треба да се едуцираат пред да реагираат, предупредуваат од Кривичниот суд Скопје, по бурните реакции на новинарските здруженија, синдикатот и дел ...

Беџети молчи дали ќе бара аболиција од Иванов за Кежаровски

24 Вести - 22.10.2013

Ќе ги послуша ли Блерим Беџети апелите за помилување на новинарот Томсилав Кежаровски и ќе побара ли аболиција од Шефот на државата Иванов. Освен судската постапка за Беџети беше спорно и обвинението.

За што е осуден Кежаровски?

Канал5 - 22.10.2013

Покрај официјалната реакција од скопскиот Кривичен суд, денеска дел од скопските судии преку неофицијален брифинг потсетуваат и на причините за изрекување на пресудата за новинарот Кежаровски.

„За Случајот Кежаровски виновна е и меѓународната заедница“

Телма - 22.10.2013

Пресудата за новинарот Томислав Кежаровски е само уште една потврда за ескалацијата на насилството кон новинарите. Оваа фаза новинарот Сашо Орданоски ја нарекува само преодна бидејќи предупредува ...

Судот - некои новинари не се доволно едуцирани

Алсат-М - 22.10.2013

Основниот суд Скопје 1 смета дека се неосновани изјавите на новинарските здруженија оти судот не го осудил само новинарот Кежаровски туку дека пресудата е вперена против слободата на изразување и ...

Најавен протест против казната на Кежаровски

Алсат-М - 22.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски утре, со мирни протести пред Музејот на ВМРО, ќе го изрази незадоволството од пресудата за новинарот на „Нова Македонија“.

Гардијан: Кежаровски ја истражуваше смртта на Никола Младенов

Нова ТВ - 22.10.2013

Македонскиот новинар Томислав Кежаровски вчера беше осуден на 4 и пол години затвор поради откривање на идентитет на сведок во едно убиство, пишува британски „Гардијан“.

Амбасадата на САД во Македонија: Случајот Кежаровски покрена загриженост

Нова ТВ - 22.10.2013

Амбасадата не коментира за тековните судски случаи. Сепак, наша конзистентна политика е поддршка на Македонија во евро-атлантските аспирации. Двете примарни цели на било која земја со евро-атлантски ...

По казната за Кежаровски - лавина реакции

Глас на Америка - 22.10.2013

Амбасадата на САД смета дека случајот покренал загриженост од аспект на владеењето на правото и и слободни и независни медиуми. Судот, пак, со соопштение коментира на реакцијата на ОБСЕ Амбасадата на ...

Марина Кежаровска на Фејсбук: Со голи раце ќе го бранам

+инфо - 22.10.2013

„Направете уште повеќе да го спасите него, а и целото семејство. Нашата судбина е во ваши раце!! Не дозволувајте да се случи трагедија за која потоа, верувам, и вие ќе жалите“, порача денеска преку ...

За судот пресудата е законита, новинарите на протест

Алфа - 22.10.2013

Реакциите на ОБСЕ и Новинарските здруженија околу затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски Кривичниот суд ги става во контекст на демократските права на слободно изразување и го користи ...

Кежаровски осуден на четири и пол години затвор

МРТ - 22.10.2013

Новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски, осомничен во предметот „Ликвидација“, е осуден на четири години и шест месеци затворска казна, поради објавување на идентитетот на заштитениот ...

Другата страна на случајот Кежаровски, за што е осуден новинарот?

Курир - 22.10.2013

Новинарот Томислав Кежаровски вчера беше осуден на 4 ипол години затвор во случајот „Ликвидација“. Пресудата предизвика голем број на реакции од Здруженијата на новинари во Македонија, но во ниту ...

И Судот се јави за Кежаровски: Реакциите доаѓаат од неедуцирани новинари

Press24 - 22.10.2013

По острата реакција на новинарските здруженија за пресудата за Кежаровски, остро одговори и скопскиот Основен суд. „Основниот суд Скопје 1 Скопје смета дека се неосновани изјавите на новинарските ...

Досие Ликвидација: Како му се судеше на Кежаровски

Нова ТВ - 22.10.2013

Првите вознемирувачки вести за колегата Томислав Кежаровски пристигнаа на 28 Мај годинава. „Уапсен новинарот Кежаровски“ – со овие наслови се отвораа страниците на порталите, весниците, телевизиите.

(ВИДЕО) Протест на новинарот Томе Христов за пресудата на Кежаровски

А1 On - 22.10.2013

Денеска на струмичкиот плоштад, новинарот Томе Христов, во знак на протест против пресудата на новинарот Томислав Кежаровски упати повик до колегите новинари дека молчењето, во одредени случаи може ...

Протест со молк и во црно за Кежаровски

Радио МОФ - 22.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски утре (23.10) во 12.05 часот ќе одржи протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје (или познат ...

Зoшто е осуден Кежаровски ?

Алфа - 22.10.2013

Зoшто всушност судот го казни новинарот Кежаровски. Според обвинението Кежаровски се терети дека спротивно на закон, заедно со надлежниот судија, во списанието Репортер 92 го откриле идентитетот на ...

Oсновен суд Скопје 1 се изјасни за реакциите по пресудата на Кежаровски

Нова ТВ - 22.10.2013

Основен суд Скопје 1 со соопштение се огласи во врска со вчерашните реакции за пресудата на новинарот Томислав Кежаровски. „Кој му го дал на новинарот правото по субјективна оценка да го брани ...