TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дипломатскиот совет на СДСМ расправа за извештајот од ЕК

Sky - 30.10.2011

Дипломатскиот совет на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија својата следна седница ќе ја одржи денес, 30 октомври 2011 година (недела), на тема: Извештајот на ЕК и иднината на Македонија после ...

Испари европскиот оптимизaм на Владата

Утрински - 29.10.2011

Не се остварија прогнозите на премиерот дека до 2010 Македонија ќе ги заврши сите обврски за членство во ЕУ Денес со сигурност може да се каже дека не се исполнија очекувањата на премиерот Никола ...

Власта и опозицијата единствени за извештајот на ЕK

Дневник - 29.10.2011

Власта и опозиција прексиноќа постигнаа едногласен консензус за заклучоците во врска со извештајот на Европската комисија за напредокот на земјата во 2011 година.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ организира трибина за улогата на жените во политиката

Курир - 29.10.2011

Трибина за медиуми на тема „Улогата, застапеноста и значењето на жените во политиката“ ќе се одржи денеска во Домот на АРМ во организација на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Апел на македонското Собрание до Европската комисија

Deutsche Welle - 28.10.2011

Собранието на Република Македонија синоќа едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјата во 2011 година.

Власта и опозицијата постигнаа консензус за заклучоците во врска со извештајот на ЕК

Канал5 - 28.10.2011

По дводневна жолчна дебата и различните оценки околу последниот извештај на Европската Комисија за напредокот на земјава, власта и опозицијата синоќа постигнаа консензус околу заклучоците, кои се во ...

Усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК за Македонија

Вест - 28.10.2011

Собранието едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК за Македонија

Утрински - 28.10.2011

Собранието на Република Македонија вечерва едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година .

Усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК за Македонија

Дневник - 28.10.2011

Собранието на Република Македонија вечерва едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Власта и опозицијата заедно против Брисел

Утрински - 28.10.2011

Партиите единствени во барањето до Брисел да ја преиспита неупотребата на придавката „македонски“ Власта и опозицијата се обединија околу неупотребата на придавката „македонски“ во Извештајот на ...

Едногласно усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК

Курир - 28.10.2011

Собранието на Република Македонија вчера вечерта едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Собранието ги усвои заклучоците по Извештајот на ЕК

Алфа - 28.10.2011

Собранието на Република Македонија вечерва едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Единство за извештајот на ЕУ

Р.С.Европа - 28.10.2011

Покрај изјавата на премиерот дека критиките во извештајот се пренагласени, Комисијата за евроинтеграции оцени дека извештајот е реален.

Собранието ги усвои заклучоците по Извештајот на ЕК

МРТ - 28.10.2011

Собранието синоќа едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК за Македонија

Inpress - 28.10.2011

Скопје, 28. октомври 2011 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Едногласно усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК

Нетпрес - 28.10.2011

Собранието на вчерашната седница едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Собранието ги усвои заклучоците за Извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 28.10.2011

Собранието ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2011 година. Во нив, меѓудругото, се посочува дека оценките и коментарите содржани во Извештајот се ...

НСЕ: Европската Комисија да ја преиспита неупотребата на „македонски“

Канал 77 - 28.10.2011

Европската Комисија без одлагање да ја преиспита неупотребата на придавката „македонски“ во контекст на јазичните и културните особености во Република Македонија, а согласно официјалната ...

Едногласно усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК

Точка - 28.10.2011

Собранието на вчерашната седница едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Усвоени заклучоците по Извештајот на Европската Комисија

Sky - 28.10.2011

На вчерашната седница Собранието едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија за 2011 година.

Кој да го брани бриселскиот извештај во Собранието

Н.Македонија - 28.10.2011

И кој да ги брани пратениците од нив самите? Вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи бега од соочување, протестираше опозицијата на вчерашната пленарна седница на која се разгледуваше ...

Усвоени заклучоците по Извештајот на ЕК

Идивиди - 28.10.2011

Скопје, 27 октомври 2011 (МИА) - Собранието на Република Македонија вечерва едногласно ги усвои заклучоците за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Власта и опозицијата во клинч за евроинтеграцискиот процес

Дневник - 27.10.2011

Kој е поголем патриот, чија власт постигнала поголем успех во евроинтеграцискиот процес, чија е вината што во Извештајот од ЕK ја нема придавката „македонски“, каде треба да се води битката за ...

Власта и опозицијата ќе бараат од ЕК преиспитување на практиката за изоставање на придавката „македонски“ од извештаите

Канал5 - 27.10.2011

Да се побара од Европската Комисија да го преиспита изоставувањето на придавката – македонски, но и таквата практика. Ова е само еден од 15 –та заклучоци кои со политички консензус власта и ...

Извештајот на ЕК во Советот за евроинтеграции мина „идилично“

Телма - 27.10.2011

Националниот совет за евроинтеграции без никакви проблеми ги усвои заклучоците за Извештајот на ЕК за Македонија. Ваквиот договор е постигнал паралелно со острата дебата мегу пратениците кои имаа ...

Пратениците расправаат за Извештајот на ЕК

Утрински - 27.10.2011

Собранието на денешната седница продолжи со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година .

Пратениците и денеска ќе расправаат за Извештајот на ЕК

Press24 - 27.10.2011

Вчера во Собранието се водеше жестока дебата помеѓу власта и опозицијата во врска со Извештајот на ЕК Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 11.

Продолжува расправата за Извештајот на ЕК

Сител - 27.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 11. седница со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава за 2011 година.

Пратениците ќе тераат жестоко до полноќ

Press24 - 27.10.2011

Собранието на денешната седница продолжи со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Собранието ќе продолжи со 11. седница

Курир - 27.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 11. седница со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава за 2011 година.

Извештајот на ЕК и денеска пред пратениците

Inpress - 27.10.2011

Скопје, 27. октомври 2011 (ИНПРЕС) Извештајот на ЕК е прва точка на дневниот ред на денешното шесто продолжение на 11-та седница на Собранието на Република Македонија.

Продолжува парламентарната расправа за извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 27.10.2011

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи 11 седница со разгледување на Извештајот на Европската комисија. На дневниот ред на шестото продолжение, меѓу другото, се и предлог законите за ...

Отсуството на Арифи ги скара пратениците

Алфа - 27.10.2011

Жестока дебата и меѓусебни навреди предизвика денешното отсуство на вицепремремиерот за европски прашања Теута Арифи од пленарната собраниска седница на која се разгледува извештајот на Европската ...

Пратениците расправаат за Извештајот на ЕК

Сител - 27.10.2011

Собранието на денешната седница продолжи со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Пратениците расправаат за Извештајот на ЕК

МРТ - 27.10.2011

Собранието на денешната седница продолжи со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Извештајот на ЕК се уште тема во Собранието

Сител - 27.10.2011

Од Извештајот на ЕК треба да ја прочитате пораката. Однесувањето на Македонците кон Албанците е исто како на Грците кон Македонците.

Николиќ-Мазнева: Од позитивните извештаи се гледа дека реформите се спроведуваат

Курир - 27.10.2011

Собранието на денешната седница продолжи со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Продолжение на 11. седница на Собранието на Република Македонија

МРТ - 27.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 11. седница со разгледување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава за 2011 година.

Консензус меѓу опозицијата и власта за заклучоците на ЕУ

Вечер Прес - 27.10.2011

Извештајот на ЕК е позитивен пред се поради фактот што ја повторува препораката за почнување на преговори. Тој е реален и е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во ...

И денес во Собранието продолжува разгледувањето на Извештајот од Е.К

Sky - 27.10.2011

Денеска Собранието на Република Македонија продолжува со разгледување на Извештајот од Европската Комисија и ќе ја продолжува својата 11-та седница.

Собраниска дебата за извештајот на ЕК за Македонија

Телма - 26.10.2011

Поранешнта вицепремиерка за интеграции Радмила Шеќеринска рече дека и со извештај на ЕК за Македонија се потврдува дека Владата на Груевски не направи клучен напредок на евроинтеграциски план и ...

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија пред пратениците

Вест - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го „симне“ Груевски

Утрински - 26.10.2011

Опозицијата препознава два различни става во Владата за евроатлантското интегрирање на Македонија Опозицијата дијагностицира два различни става во Владата за последниот Извештај на Европската ...

Жестока расправа во Собранието за Извештајот на ЕК за Македонија

Deutsche Welle - 26.10.2011

Во Собранието на Македонија во тек е жестока дебата за Извештајот на Европската комисија за напредокот на ...

Собранието расправа за Извештајот на ЕК за Македонија

24 Вести - 26.10.2011

СДСМ во денешната дискусија се обидува да конструира два мита - дека Владата нема евроамбиции и дека причината за македонското кочење не е блокадата на Грија, туку неспособноста на власта да ги ...

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија пред пратениците

МРТ - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија пред пратениците

Нетпрес - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Извештајот на ЕК пред пратениците

Сител - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Пратениците ќе расправаат за Извештајот

Курир - 26.10.2011

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија е на дневен ред на 11. собраниска седница, која што ќе продолжи денес.

Петто продолжение на собраниеската седница посветена на Извештајот на ЕК

Inpress - 26.10.2011

Скопје, 26. октомври 2011 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 11-та седница.

Власта и опозицијата се „судрија“ за извештајот на ЕК

Кајгана - 26.10.2011

Во Собранието во тек е жестока дебата за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија којшто се најде на дневен ред на денешната седница.

Милошоски: Извештајот е позитивен, единствена пречка е блокадата од Грција

Курир - 26.10.2011

Извештај на ЕК за напредокот на Македонија е на дневен ред на денешната седница на Собранието на Република Македонија. За власта документот трет пат потврдува дека земјата ги спроведува реформите и ...

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија пред пратениците

Алфа - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Собранието расправа за извештајот на ЕК

Нетпрес - 26.10.2011

Пратениците од владејачкото мнозинство и од опозицијата денеска во Собранието ги спротивставија ставовите околу последниот Извештај на ЕК за напредокот на Македонија.

Жестока дебата во Собранието за Извештајот на ЕК

Press24 - 26.10.2011

СДСМ обвинува за евроскептицизам и кочење на интеграциите, власта останува на ставот дека реформите се спроведуваат СДСМ во денешната дискусија се обидува да конструира два мита - дека Владата нема ...

Пратенички конфликт за ЕУ Извештајот

Алфа - 26.10.2011

Македонија нема напредок и тоа е реалност, што отворено го констатира ЕК. А, премиерот го интересира идентитетот, само кога сака политички да го злоупотреби.

Собранието расправа за извештајот на ЕК

Глас на Америка - 26.10.2011

Дебатата во Собранието на оваа тема продолжува и утре и треба да заврши со усвојување на заеднички ...

Собранието расправа за извештајот на ЕК

Точка - 26.10.2011

Пратениците од владејачкото мнозинство и од опозицијата денеска во Собранието ги спротивставија ставовите околу последниот Извештај на ЕК за напредокот на Македонија.

Европксиот извештај пред пратениците во Собранието

Sky - 26.10.2011

Собранието денеска треба да ја продолжи 11. седница со расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Извештајот пред Националниот совет за евроинтеграции

Н.Македонија - 26.10.2011

Извештајот на Европската комисија (ЕК) е позитивен, пред сé, поради повторената препорака за почнување преговори, оцени вицепремиерката Теута Арифи на вчерашната седница на Националниот совет за ...

Арифи - Извештајот на Европската Комисија е позитивен

Утрински - 25.10.2011

Тој е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во однос на реформите и приоритетите во однос на ЕУ, истакна Арифи, на денешната седница на Национален совет за ...

Извештајот на ЕК пред Националниот совет за евроинтеграции

24 Вести - 25.10.2011

Извештајот на ЕК е позитивен пред се поради фактот што ја повторува препораката за почнување на преговори. Тој е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во однос на ...

Извештајот на ЕК пред Националниот совет за евроинтеграции

МРТ - 25.10.2011

Извештајот на ЕК е позитивен пред се поради фактот што ја повторува препораката за почнување на преговори. Тој е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во однос на ...

Собранието треба да одржи продолжение на 11. седница

МРТ - 25.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолжение на 11. седница, на чиј дневен ред е Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Националниот совет за евроинтеграции ќе го разгледува извештајот на ЕК

Курир - 25.10.2011

Извештајот на ЕК е позитивен пред се поради фактот што ја повторува препораката за почнување на преговори. Тој е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во однос на ...

Трибина за Извештајот на Европската комисија организира Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 25.10.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска организира трибина на тема „Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година -позитивен-датум“.

Трибина на УМС на ВМРО - ДПМНЕ за Извештајот на ЕК

Сител - 25.10.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска организира трибина на тема „Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година -позитивен-датум“.

Трибина за Извештајот на ЕК организирана од УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 25.10.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска организира трибина на тема „Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година -позитивен-датум“.

Извештајот на Европската комисија денеска пред пратениците

Inpress - 25.10.2011

Скопје, 25. октомври 2011 (ИНПРЕС) Во Собранието на Република Македонија днеска ќе се одржи четвртото продолжение на 11-та седница.

Собранието треба да одржи продолжение на 11. седница

Сител - 25.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолжение на 11. седница, на чиј дневен ред е Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година.

Георгиев: ВМРО-ДПМНЕ да напарави внатрешен пуч за смена на Груевски

Press24 - 25.10.2011

Жестока дебата за Извештајот на ЕК во Националниот совет за евроинтеграции Што се случува и каде оди Македонија, праша Гордан Георгиев од СДСМ, говорејќи за интервјуто на премиерот Никола Груевски ...

Милошоски: Грција со негативен Извештај влезе во ЕУ, а нас не блокира со три позитивни

Курир - 25.10.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денес организираше трибина на тема „Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2011 година -позитивен-датум“.

Расправа за извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 25.10.2011

Во Националниот совет за евроинтеграции расправа за извештајот на ЕК. За власта повторувањето на препораката е доказ дека тој е позитивен, а опозицијата обвинува за назадување.

Добивме реален и позитивен извештај – сметаат бизнисмените

МРТ - 25.10.2011

Извештајот на Европската комисија за напредокот на нашата земја е само фотографија на она што е направено во изминатите 12 месеци.

Извештајот од ЕК пред македонскиот национален совет за евроинтеграции

Sky - 25.10.2011

Извештајот на ЕК е позитивен пред се поради фактот што ја повторува препораката за почнување на преговори. Тој е битна ориентација за нас како држава за тоа како треба да се насочуваме во однос на ...

Милошоски: Евроентузијазмот превладува кај Македонците

Вечер Прес - 25.10.2011

Трети пат по ред имаме позитивен Извештај од ЕК за напредокот на земјата, трети пат земјата спроведува суштински реформи во судството, образованието, здравството и успешно се справува со криминалот и ...

Протестни писма до Штефан Филе и ЕK

Глас на Америка - 24.10.2011

Не стивнуваат реакциите за отсуството на придавката „македонски“ во извештајот за напредокот во ...