TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Време е за дома…

+инфо - 20.05.2018

После објавувањето на прифатениот предлог од страна на Заев, секое нивно негирање, понатамошно условување, ќе ја засилува нашата преговарачка позиција, што подразбира дека јавното објавување на предлогот за можно прифатливо име на нашата држава, е ...

Софиски приказни

Либертас - 19.05.2018

Имаше одредена драматика во ноќните разговори на Заев и Ципрас за името. Тие веќе го трасираа патот за едно необично пријателство меѓу двете земји, кое, парадоксално, повеќе се темели на неразбирање на потребите на другиот.

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

24 Вести - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда - датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Опција за решение на спорот и ново ветување за иднината на регионот

Нова ТВ - 18.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ -Балкан во Софија се одржа тет а тет средба на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас, втора по обновувањето на преговорите за решавање на спорот за името.

Можна опција за името?

24 Вести - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, најприфатлива за двете страни-пренесуваат дел од медиумите.

Грчки реакции: За Ципрас прифатлив предлог, Коѕијас се уште размислува

24 Вести - 18.05.2018

Ден по средбата Заев – Ципрас спорот со името доминантна тема во Грција. Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и ...

Заев и Ципрас барале “креативно“ решение за нашето име, македонскиот премиер бега од одговор дали ќе ни го сменат ...

Курир - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Оптимизам на Самитот во Софија: Заев и Ципрас блиску до решение

Независен - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев вчера еуфорично ја внесе Македонија во ЕУ, но грчкиот лидер Алексис Ципрас му порача да почека бидејќи има уште работа што треба да ја заврши. Вака некако е поентата од вчерашната втора средба на Заев и на Ципрас во Софија, која ...

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

24Инфо - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Почна средбата на Заев и Ципрас, прес конференцијата најавена за 13 часот

Фокус - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас во Софија ќе се обидат да ги приближат разликите за спорот со името

Фокус - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев се огласи на твитер: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Фокус - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев и Ципрас нашле една прифатлива опција за името

Глас на Америка - 17.05.2018

Продолжуваат консултации дома за да видиме дали е можно практично спроведување на ова решение, најави македонскиот премиер, по денешната средба во Софија Добри вести, а не „ладен туш“ дојдоа од денешната средба Зоран Заев - Алексис Ципрас во Софија.

Средба на Заев и Ципрас во Софија

Нова ТВ - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, денеска, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

24 Вести - 17.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша синоќа на твитер грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот самит на партијата на европските социјалисти во Софија.

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

24 Вести - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев и Ципрас во Софија ќе разговараат за името

24 Вести - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас,денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Почна средбата Заев - Ципрас во Софија (ФОТО)

МКД - 17.05.2018

Во тек се разговорите меѓу македонскиот и грчкиот премиер за проблемот што Грција го имасо уставното име на Македонија. Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се обидат да ги надминат отворените прашања за употребата на новото име само за меѓународна или и ...

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

МКД - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

Заев: Со Ципрас прифативме една опција, следуваат консултации во двете земји

МКД - 17.05.2018

На денешната средба со премиерот Алексис Ципрас, пријател на Македонија, заеднички се согласивме за напредокот што е направен досега во процесот на изнаоѓање решение за спорот околу името.

Заев: Имаме опција со Ципрас, на потег се институциите

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својата прес конференција од Софија рече дека со неговиот грчки колега, Ципрас, разгледале можности за решение на спорот околу името коишто македонската страна му ги претставила на шефот на грчката ...

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

24 Вести - 17.05.2018

Софија како историски исчекор за Скопје и Атина. Премиерот на Македонија Заев денеска обелодени дека постои заеднички прифатливо решение за името, без да открие детали за можните солуции. Ципрас беше малку порезервиран и рече дека се уште не може да ...

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Телма - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Денеска Заев и Ципрас ќе ги продолжат разговорите за името онаму каде што Димитров и Коѕијас запреа

МКД - 17.05.2018

Употребата на новото име само за меѓународна или и за меѓународна и за домашна употреба и промените во Уставот ќе бидат прашањата за кои денеска во Софија ќе разговараат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Почна средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас

Телма - 17.05.2018

Почна средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува позитивно придвижување во спорот за името, и двајцата премиери беа воздржани во изјавите пред ...

За што се преговара на средбата Заев и Ципрас во Софија

Нова ТВ - 17.05.2018

„ Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните на двете држави – напиша премиерот Заев на Твитер, по средбата со грчкиот премиер Ципрас на ...

Ципрас: Поминавме поголем дел од патот, стигнавме до критична точка, но последните чекори се најтешки

МКД - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на завршната прес-конференција во Софија го сподели оптимизмот на македонскиот премиер Зоран Заев дека до крајот на јуни може да има решение за името. „Постигнат е многу важен напредок, но има уште отворени прашања, ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Сител - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Канал5 - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Канал5 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

ТВ21 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

ТВ21 - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Сител - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

А1 On - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Канал5 - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања. Опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

А1 On - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Сител - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ципрас: Последните метри се секогаш најтешки

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Направен е напредок, но има уште пат да се изоди“, напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на ...

Ако има договор за името, ќе биде потпишан во Преспа, објавија грчките медиуми

Сакам да кажам - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Либертас - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива.

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Либертас - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев и Ципрас изнашле и договориле едно можно решение за спорот на името – на потег земјите

Таратур - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, успеале да постигнат договор за можно решение на меѓусоседскиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

А1 On - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

(ВИДЕО) Започна средбата Заев-Ципрас

Либертас - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас предмалку ја започнаа билатералната средба во Софија. Видео од поздравувањето пред ...

Заев и Ципрас на средба во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Таа ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европерспективите на ...

Заев: Со Ципрас до достоинствено решение за двете земји ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

ВИДЕО: Започна средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Лидерите на ЕУ очекуваат Заев и Ципрас да го забрзаат процесот

Канал5 - 17.05.2018

Втора тет-а-тет средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Разговорите започнаа претпладнево , во Софија, на маргините од самитот ЕУ- западен Балкан. Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како ...

(Видео) Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Макфакс - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Заев: Утврдивме опција прифатлива за двете страни, ќе се бара консензус дома

Канал5 - 17.05.2018

Синоќешната средба Заев Ципрас во Софија траела до раните утрински часови. По денешната тет а тет средба Заев рече дека со Ципрас утврдиле опција прифатлива за двете страни, но дека за неа ќе треба да се добие поддршка дома.

Опсегот на употреба на името И промена на Уставот на маса на разговорите заев-ципрас во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Софија, Горан Трпеноски Започна средбата на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува да има некакво придвижување во спорот за името, ...

Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!

Либертас - 17.05.2018

Големи надежи, но не и преголеми очекувања, од денешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. По кусата вчерашна средба на состанокот на европската левица, денеска во 9:30 часот ...

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Макфакс - 17.05.2018

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, ...

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

Deutsche Welle - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Ципрас: Последните метри се најтешки

Deutsche Welle - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас откри дека доцна синоќа во Софија се одржале тајни преговори со македонскиот премиер Зоран Заев кои траеле до раните утрински часови. Уставот ќе се менува. Премиерите Ципрас и Заев во текот на минатата ноќ во Софија ...

Предлогот утврден со Ципрас значи комплетно решавање на спорот за името, рече Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

Опцијата за предлогот кој го договориле со грчкиот премиер Алексис Ципрас е комплетно решавање, во кое се вклучени сите прашања во спорот за името со Грција, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес-конфереција по средбата ...

Заев и Ципрас утврдија една опција за прашањето за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Софија изјави дека утврдиле една опција за спорот за името која може да биде прифатлива за двете страни.

Средбата Заев-Ципрас во Софија – главна тема во медиумите

Р.С.Европа - 17.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Софија е главна тема во домашните медиуми. Веста на денот во сите електронски изданија на весниците е денешната средба Заев – Ципрас на маргините на Самитот на ЕУ за ...

Веруваме дека можеме да најдеме решение

Тера - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

По едночасовната средба со Ципрас, Заев ,,иствита“ дека верува во решение за името

AKO - 17.05.2018

,,Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, напиша на својот твитер налог премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата ...

Заев по самитот на ЕУ: Со Ципрас констатиравме еден предлог за името (Видео)

AKO - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека со грчкиот премиер Ципрас ги разгледале резултатите од досегашните преговори за името и констатирале напредок. Заев рече дека на Ципрас му ги презентирал македонските предлози кои ќе бидат ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

МК News - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

МК News - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Република - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Стандард - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Локално - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заврши средбата Заев-Ципрас на маргините на ЕУ Самитот

Слободен Печат - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Курир - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата-се приближија ли Заев и Ципрас?

Вечер - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Локално - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Заврши средбата Заев-Ципрас

Стандард - 17.05.2018

Заврши средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се одржа на маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан денеска во Софија. Ова е втора тат-а-тет средба меѓу двајцата премиери, по обновувањето на преговорите за ...

Започна средбата Заев – Ципрас во Софија

Република - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Слободен Печат - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе бараат решение за името

Локално - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

Ако има договор за името, ќе биде потпишан во Преспа, објавуваат грчките медиуми

Слободен Печат - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

ЗАЕВ И ЦИПРАС ДОГОВОРИЈА ОПЦИЈА ЗА ИМЕТО: Се реши ли македонското прашање во Софија?

Вечер - 17.05.2018

Продолжуваат консултации на домашен терен во двете земји. Заев нагласи дека доколку е можно практично спроведување на тоа решение, тогаш всушност имаме решение. Премиерот не прецизираше за какво решение станува збор, ниту директно одговори дали на ...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

iPortal - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Точка - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството (видео)

Република - 17.05.2018

– Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Грчки медиуми: Ако има договр за името, тој ќе биде потпишан во Преспа

Република - 17.05.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во моментов имаат тет-а-тет средба во Софија на ккоја се разговаара за спорот со името, а според грчките медиуми , ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се ...

Заев твитна: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, можеме до решение

Фактор - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Познато местото каде ќе се потпише договорот за името

Фактор - 17.05.2018

Доброинформираните грчки медиуми објавија дека решението за надминување на спорот за името помеѓу Македонија и Грција, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Точка - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

(ВИДЕО) Започна средбата на премиерот Заев со премиерот на Грција, Ципрас

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

iPortal - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

iPortal - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

(ВИДЕО)Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

Независен - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Заврши средбата на Заев со Ципрас

Независен - 17.05.2018

Долгоочекуваната средба на премиерот Зоран Заев со грчкиот лидер Алексис Ципрас заврши во Националниот дом на културата во Софија, на самиот почеток на самитот на лидерите на ЕУ со Западен Балкан.

Почна средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас

Бриф - 17.05.2018

Почна средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува позитивно придвижување во спорот за името, и двајцата премиери беа воздржани во изјавите пред ...

Пресот на премиерот Заев од Софија во живо

Слободен Печат - 17.05.2018

Пресконференцијата на премиерот Зоран Заев закажана за во 13 часот ќе може во живо да се следи на следниот линк. Во моментов се уште трае средбата на Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, која се случува на маргините на Самитот на земји од ...

(ФОТО-ВИДЕО) ЗАЕВ И ЦИПРАС ВО ЦЕНТАР НА ВНИМАНИЕТО: Спорот со името ги седна на маса уште еднаш

Фактор - 17.05.2018

Македонскиот и Грчкиот премиер се во центарот на вниманието во престолнината на соседна Бугарија каде што се одржува Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Од премиерскиот кабинет известија за средбата на премиерот Заев и неговиот грчки колега.

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Мета - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Дали Заев и Ципрас ќе потпишат договор за името во Преспа? Нема ЕУ и НАТО!

Курир - 17.05.2018

Како што јавуваат весниците во Грција, ние како држава не би влегле во НАТО. Она што се подготвува е почеток на скрининг процес, без датум за почеток на преговорите. Додека од македонската страна владее молк за преговорите, грчките весници на големо ...

Заев и Ципрас најдоа опција за името, останува таа да се прифати дома

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешниот состанок меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е постигната согласност за една опција за решение за спорот за името, која доколку биде прифатена од релевантните фактори во двете држави и се најде начин да помине во институциите ќе ...

Ципрас и Заев разговарале до зори

Независен - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас оцени дека на средбите со неговиот македонски колега Зоран Заев, одржани вчера и денеска во Софија е постигнат значителен напредок во врска со прашањето за името.

Пат кон ЕУ, а на маргините и пат кон конечно решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е во медиумскиот фокус на Македонија, особено поради присуството и обраќањето на премиерот Зоран Заев. Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога ...

Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

МК News - 17.05.2018

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ – изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.

Ципрас: На чекор сме до договор, не чека тешка работа

Мета - 17.05.2018

Синоќа, во малку поопуштена атмосфера, по вечерата и речиси до утринските часови имавме многу суштински разговори и постигнавме суштински напредок. Требаше само да преспиеме и денеска да го потврдиме тоа што сме го договарале. Не чека тешка работа.

Заев не одговори дали ќе се менува Уставот: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Курир - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев и Ципрас на нова средба за изнаоѓање решение за името

Пулс24 - 17.05.2018

На маргините на Самитот ЕУ-Западен-Балкан, што денеска почна во Софија, во тек е средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во обид да ги приближат ставовите за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу ...

Ципрас: Последните метри се најтешки

еМагазин - 17.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на својот твитер-профил, а во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на ...

Ципрас со неочекуван потег пред средбата со Заев – еве што порача на твитер

Sky - 17.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша синоќа на твитер грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот самит на партијата на европските социјалисти во Софија.

Заев се сретна со Ципрас: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Бизнис Вести - 17.05.2018

„Регионот добива заслужено место на европската сцена. Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме достоинството и идентитетот на граѓаните во двете земји“, изјави премиерот Заев вчера на самитот со лидерот од Западен Балкан.

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Пулс24 - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Sky - 17.05.2018

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

24Инфо - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за ...

Втора тет-а-тет средба на Заев и Ципрас во Софија: Ќе стигнат ли до решение

еМагазин - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас денеска во 10.30 часот по бугарско време во Софија ќе ја имаат втората тет-а-тет средба. Средбата се најавуваше како клучна во процесот на решавање на спорот за името, но последните ...

(ВИДЕО) Ако Заев и Ципрас постигнат договор за името ќе се потпише во Преспа

еМагазин - 17.05.2018

Во Софија започна втората средба на премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Очекувањата од средбата се поделени, а двете страни деновиве беа воздржани дека ќе се стигне до некаков договор.

Ципрас за проблемот со името: Последните метри секогаш се најтешки

Фокус - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто Иванов е надвор од преговорите за името

Фокус - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО-ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици“ под итно треба да се свика ...

ДФ во ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Претседателот на државата не вклучен во разговорите за името?

Алсат-М - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, денеска своја реакција упати Демократската фракција во ВМРО-ДПМНЕ, изразувајќи несогласување со начинот на кој актуелната власт ги води преговорите за спорот околу ...

Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Заев да ја објасни својата „креативна улога“ во разговорите со Ципрас

МКД - 16.05.2018

„Спроти утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, наместо папагалското повторување и барање за одржување лидерска средба, итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Македонија, на која министерот за ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Нова ТВ - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас ќе се сретнат утре претпладне во Софија

Нова ТВ - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

Утре во 10,30 во Софија ќе се сретнат Заев и Ципрас

МКД - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на ...

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Заев и Ципрас имаат големи очекувања од утрешната средба во Софија

МКД - 16.05.2018

Големи очекувања и позитивни моменти, очекуваат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, од утрешната билатерална средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

Ципрас: Европските социјалисти во Софија рекоа дека само прогресивни лидери можат да го постигнат овој напредок за ...

МКД - 16.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во екот на самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на Твитер напиша дека Македонија и Грција направиле значајни чекори напред, но дека остануваат уште важни чекори што треба да се преземат пред да се постигне ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Либертас - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Либертас - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Канал5 - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

Либертас - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Сител - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

ВМРО ДПМНЕ- ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

Канал5 - 16.05.2018

Зошто Претседателот на државата е надвор од разговорите за името и зошто не е информирана Комисијата за надворешна политика на Собранието на РМ? Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Канал5 - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер. Алексис Ципрас на Tвитер коментираше за преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во ...

ВМРО ДПМНЕ- ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

А1 On - 16.05.2018

„Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

А1 On - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Сител - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

+инфо - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

А1 On - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

+инфо - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, – смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика ...

ВМРО-ДПМНЕ-Демократска фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Макфакс - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието , на која министерот за ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Борисов: Се надевам Заев и Ципрас ќе си подадат рака

Канал5 - 16.05.2018

Се е подготвено за втората тет-а-те средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Како што е познато, таа ќе се одржи утре изутрина, на маргините од самитот ЕУ-Западен Балкан во ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Пред утрешните преговори за името, Заев и Ципрас се сретнаа на состанокот на европските социјалисти во Софија

Сакам да кажам - 16.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се сретнаа попладнево на состанокот на лидерите на Партијата на европските социјалисти и демократи, на кој се утврдуваа заедничките позиции на сестринските партии за утрешниот Самит ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Н.Македонија - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

ДФ на ВМРО ДПМНЕ : Зошто Претседателот на државата е исклучен од преговорите за името?

AKO - 16.05.2018

Зошто Претседателот на државата е надвор од разговорите за името и зошто не е информирана Комисијата за надворешна политика на Собранието на РМ ?-прашува Демократската фракција на ВМРО ДПМНЕ, во која влегуваат Јове Кекеновски, Филип Петровски и ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас на Твитер во врска со името: Последните метри се секогаш најтешки

Курир - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Слободен Печат - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Средбата на Заев и Ципрас утре претпладне во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јави МИА, повикувајќи се на владини извори.

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Вечер - 16.05.2018

– На Самитот на Партијата на европските социјалисти, лидерите ги поздравија досегашните наши напори за да најдеме заемно прифатливо решение за името. Истакнаа дека само прогресивни лидери би можеле да го постигнат тоа.

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Точка - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието, на која министерот за ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Независен - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Локално - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ – ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

(Фото) Ципрас: Последните метри се секогаш најтешки

Независен - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Вечер - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Стандард - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Точка - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Демократска Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Иванов е надвор од разговорите за името?

Стандард - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Стандард - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Преамбициозно е во Софија да се очекува решение за спорот со името

Фактор - 16.05.2018

Премиерот Заев вели дека е преамбициозно да се соопшти решение за името на претстојниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас на Самитот во Софија. Коментирајќи ги тврдењата на грчките и македонски медиуми дека се очекуваат клучни одлуки во ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Локално - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

24Инфо - 16.05.2018

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Sky - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Фокус - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Како што велат од партијата вчера секретарот на партијата договорил ...

Заев: Во Софија со Ципрас ќе направиме рекапитулар и ќе им дадеме насоки на министрите

МКД - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која, како што ...

Заев и Ципрас во Софија ќе сублимираат до каде се преговорите

Нова ТВ - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Заев, вчера, одговарајќи на новинарско прашање дали на 17 мај ќе има средба со Ципрас како ...

На 17 мај во Софија ќе се одржи самитот ЕУ-Западен Балкан

24 Вести - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на 17 мај ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Сител - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Канал5 - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

А1 On - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Кајгана - 15.05.2018

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на ...

На Бачев не му дозволиле да влезе во грчката амбасада за да го предаде писмото до Ципрас

Либертас - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопштија од партијата.

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Макфакс - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

(Видео) Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Макфакс - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

(ВИДЕО) 360˚ Дали Заев и Ципрас ќе си подадат рака и ќе објават договор за името во Софија? Кои се контурите на ...

Либертас - 15.05.2018

Оптимизам владее во пресрет на средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас оваа недела во Софија. Во студиото на „ 360 Степени “ е Владимир Мирчески, кој ги следи преговорите за името.

Заев: И јас би сакал, но се уште немаме договор со Грција

А1 On - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на перифериите на ЕУ самитот на земјите од Западен Балкан со Ципрас ќе можеме барем да ги потврдиме ...

(ВИДЕО) Бачев со писмо до Ципрас: Не влегувај во авантура со Заев

А1 On - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Тереза Меј на 17 мај доаѓа во Скопје на средба со премиерто Зоран Заев

Сител - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 во четврток доаѓа во Скопје потврдуваат извори за Сител.Ова е прва посета на британски премиер во МАкедонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика ...

Во Софија нема да има конечно решение за името

Локално - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

CivilMedia - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Курир - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија анализа на сработеното,но не и конечно решение за името

Вечер - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во четвротк, во Софија ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што најави ...

Заев: Сакам решение, но не по секоја цена

iPortal - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Точка - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Точка - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев за решавање на спорот за името бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Предвидени две средби меѓу Заев и Ципрас на Самитот во Софија

Вечер - 15.05.2018

Во пресрет на Самитот во Софија можни се две средби меѓу Заев и Ципрас во среда вечер и четврток наутро. Главната разлика на преговарачкиот тим и натаму е ерга омнес.На маса во Софија ќе биде можноста за склучување меѓународен договор меѓу двете ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Слободен Печат - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, пренесува Фокус .

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Пулс24 - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

24Инфо - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Sky - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот што досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ-самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Заев песимистично за средбата со Ципрас: Остануваат суштински прашања за кои треба да се разговара

Фокус - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека средбата на 17 мај со Ципрас не е од оние закажаните што ги чекавме. Средбата е на маргините на Самитот на ЕУ, каде ќе бидат присутни сите премиери на ЕУ, а и сите премиери на Западен Балкан како земји кандидати за ...

Единствена Македонија утре ќе му испрати предупредувачко писмо на Ципрас

Фокус - 14.05.2018

Партијата Единствена Македонија вечерва најави дека утре во грчката амбасада ќе достави писмо до грчкиот премиер Алексис Ципрас во кое ќе му укаже зошто не треба да „влегува во авантура со Заев во Софија за промена на името и идентитетот“.

Заев: На 17 мај нема да има конечен договор за името

Нова ТВ - 14.05.2018

Се појавуваат информации дека се’ ќе се реши на 17 мај, но не е така, бидејќи времето е кратко а делот што е останат за разговор е суштински, изјави денеска македонскиот премиер Зоран Заев при посетата на Росоман.

Заев: Средбата со Ципрас во Софија не е од оние што се „чекаат“

МКД - 14.05.2018

Средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас на 17 мај во Софија, според премиерот Зоран Заев, не е од оние закажаните кои што се „чекаат“. Средбата, според најавите, ќе се одржи на маргините на Самитот на ЕУ, на кој што ќе бидат присутни сите ...

Заев песимист пред средбата со Ципрас

Алсат-М - 14.05.2018

Премиерот Заев изјави дека следната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас не е со намера да се склучи конкретен договор за надминување на разликите околу името. Според Заев, самитот во Софија, кој се очекува да се одржи на 17 мај, не е од дел од ...

Заев: Средбата во Софија нема да биде клучна за договор

Канал5 - 14.05.2018

17-ти мај е преоптимистички рок за решение на спорот со Грција. Премиерот Зоран Заев вели дека средбата со грчкиот колега Ципрас за три дена во Софија сепак не е клучната средба, што неодамна самиот ја најави како тајминг што би значел финален ...

Заев не очекува на средбата со Ципрас во Софија да има решение – суштинските разлики остануваат

Сител - 14.05.2018

Премиерот Заев не верува дека до 17 мај кога ќе се одржи средбата со Ципрас во Софија ќе има конечен договор. Планираниот состанок кој ќе се оддржи на маргините на самитот не е одлучувачки за процесот, вели Заев, појаснувајки дека иако времето е ...

(ВИДЕО) 360 Степени: Ќе има ли договор Заев-Ципрас – Премногу функционери по институции – Иванов и името – Партии се ...

Либертас - 14.05.2018

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М (14.5.2018): – Заев воздржан пред средбата со Ципрас наспроти грчкото МНР: прашањата стигнаа до јадрото, време е да се разговараат на највисоко ниво; – Суспензивното вето на Иванов и договорот за ...

Заев: На средбата со Ципрас ќе разговараме за досега договореното

Р.С.Европа - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека следната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас не е средба за конечно решение на спорот за името. Според Заев, самитот во Софија, кој треба да се одржи на 17 мај, не е од дел од вообичаените состаноци кои однапред ...

Единствена Македонија: Ќе му кажеме на Ципрас зошто не треба да влегува во авантура со Заев

Макфакс - 14.05.2018

Политичката партија „Единствена Македонија“ најави дека утре во грчката амбасада ќе предаде писмо до премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во кое образложуваат зошто тој не би требало да влегува во авантура со претседателот на македонската Влада.

Дивоградбата и имотниот лист

Н.Македонија - 14.05.2018

Работава стигна дотаму што и на Ципрас му е непријатно: колку и да ја дигне „летвичката“ (барањата) повисоко (очекувајќи НЕ од другата страна, т.е. одговор каков би дала секоја нормална влада), толку Заев покажува дека Грците немаат толку ...

Заев: Не е можен исчекор во спорот за името до четврток

Мета - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска порача оти пред четврток, кога во Софија ќе се најде со грчкиот колега Алексис Ципрас, не е можно да се постигне исчекор во процесот за решавање на спорот за името.

Заев за престојната средба со Ципрас: Не е од оние закажаните што ги чекавме

еМагазин - 14.05.2018

За најавената средба на македонскиот премиер Зоран Заев со неговиот грчки колега на 17. мај во софија, Заев вели дека таа средба не е од оние закажаните што ги чекавме. Средбата е на маргините на Самитот на ЕУ, каде ќе бидат присутни сите премиери ...