TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ утре започнува со блокади на патиштата

А1 - 06.08.2006

ДУИ утре со блокади на магистралните патишта од Куманово до Струга ќе ја бара својата правда, зошто ги нема во списокот партии за новата влада. Блокадите ќе траат по половина час, меѓу 9 и 30 и 10, на излезите од градовите Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и Струга.

ДУИ на улица - да не правиме паника, да ги оставиме да прифатат дека се опозиција, експертски став

Канал5 - 06.08.2006

„Дозволени се сите демократски средства, доколку тие не прераснат во радикални“. Вака експертите и политичките аналитичари ги коментираат најавените улични протести на ДУИ поради не влегувањето во новата влада. Во пресрет на петгодишнината од рамковниот договор, велат дека нема опасност по ...

ДУИ продолжува со протестите – без најава

Макфакс - 06.08.2006

Скопје Блокади на магистрални патишта и крстосници во Скопје без најава за времето и локацијата, најавија за денеска активисти на ДУИ. Симпатизерите и членови на ДУИ на Али Ахмети ова го навестија вчера, за време на ненајавените блокади во центарот на Скопје околу Собранието.

Груевски: ДУИ да се држи до законите

Макфакс - 06.08.2006

Скопје Се што е во согласност со законите и Уставот, ДУИ може да го прави и тоа е легитимно. Се што е спротивно на тоа, е правење проблеми на самите себе. Ова, во синоќешното интервју за телевизијата А1 го истакна мандатарот за состав на новата влада, Никола Груевски, кој при тоа нагласи дека нема ...

Црвенковски: ДУИ да се врати во парламентот

Макфакс - 06.08.2006

Битола Пратениците од Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) да се вратат во Собранието, повика денеска претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски. „Не би сакал ДУИ да го напушти парламентот, за тоа што тоа нема да биде добро за нив, за демократијата и на крај не е добро за ...

Коалицијата ДУИ-ПДП објави крај на блокадите

Макфакс - 06.08.2006

Тетово Крај на протестите и блокадите поради невклучувањето во владата објавија денеска лидерите на коалицијата ДУИ-ПДП Али Ахмети и Абдулади Вејсели, јави дописникот на Макфакс од Тетово. Целта на блокадите, според Ахмети, била да се покаже дека не само нивните гласачи, туку и сите Албанци се ...

Блокади на ДУИ

Макфакс - 06.08.2006

Скопје Вербални инциденти и едно оштетено возило е билансот на едночасовната блокада што ДУИ и ПДП ја организираа денеска пред Собранието, јави Радио Скопје. Според истиот извор без инциденти минале блокадите што Демократската унија за интеграција и Партијата за демократски просперитет ги ...

ДУИ не кажува до кога ќе им траат протестите

Утрински - 05.08.2006

Интегративците од понеделник ќе ги блокираат главните сообраќајници во десетина града во западниот дел на државава БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Стотици, можеби и неколку илјади приврзаници на Демократската унија за интеграција од понеделник ќе ги блокираат главните сообраќајници во десетина града во западниот ...

ДУИ од понеделник ќе блокира патишта

Дневник - 05.08.2006

Пратениците нема да ги вратат мандатите, но ДУИ најверојатно ќе го бојкотира Собранието кога ќе се избира владата Демократската унија за интеграција од понеделник ќе организира масовни протести во знак на револт зашто нема да е дел од владата и за да укаже дека мандатарот Никола Груевски на тој ...

Масовни протести од понеделник

Време - 05.08.2006

ДУИ НА УЛИЦИ ЌЕ ГО ИСКАЖУВА НЕЗАДОВОЛСТВОТО Сунчица Стојановска Демократската унија за интеграција (ДУИ) од понеделник ќе излезе на масовни протести во знак на револт затоа што не влезе во новата влада, иако освои повеќе пратенички мандати од ДПА.

ДУИ се подготвува за протестите најавени дека ќе започнат од понеделник

Канал5 - 05.08.2006

Стравувања за подгревање меѓуетнички тензии по најавата за улични протести од ДУИ. Доаѓаат од македонските академици. Се апелира до партијата на Ахмети да биде разумна. Треба да се согледаат поголемите последици што можат да произлезат од тој чин, е официјалниот став на МАНУ Стравувања за ...

Одлуката на ДУИ за протести е нивно демократско право

Утрински - 05.08.2006

ВМРО-ДПМНЕ Одлуката на ДУИ да излезе од понеделник на протести во знак на револт бидејќи не е вклучена во новата влада е нивно демократско право, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ. Партискиот портпарол Александар Бичиклиски не е загрижен поради ваквата одлука, а ја поздравува одлуката на интегративците да ...

ПДП гради став – оди ли со ДУИ на

Канал5 - 05.08.2006

ПДП – коалициониот партнер на ДУИ веќе три часа во Тетово гради став дали ќе ги подржи протестите на ДУИ најавени за во понеделник ПДП коалициониот партнер на ДУИ веќе три часа во Тетово гради став дали ќе ги подржи протестите на ДУИ најавени за во понеделник.

ДУИ би демонстрирала, ама САД не даваат

Вест - 05.08.2006

ОФИЦИЈАЛЕН ВАШИНГТОН ПОДДРЖУВА УСТАВНА ВЛАДА ВО МАКЕДОНИЈА ДУИ завчеравечер најави масовни протести од понеделник, но се пишмани по изјавата на помошникот на државниот секретар во Стејт департментот Розмари Ди Карло дека партијата треба да биде конструктивна опозиција Демократската унија за ...

САД и порачаа на ДУИ да биде конструктивна опозиција

Утрински - 05.08.2006

Вашингтон - Соединетите Американски Држави ќе ја поддржуваат идната македонска влада без разлика што во неа нема да партиципира ДУИ, соопшти Стејт департментот. Пораката за ДУИ, која во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик ја испрати заменик-помошникот државен секретар во Стејт ...

Блокадите на ДУИ во Скопје пред Собранието

Макфакс - 05.08.2006

Скопје Блокадите на ДУИ во знак на протест поради невклучувањето во извршната власт, денеска во Скопје се одвиваа во центарот на градот. Во траење од 45 минути, ненајавено, ДУИ ги блокираше двете главни крстосници пред Собранието и кај зградата на Црвениот крст на Македонија.

Блокадите на ДУИ во Скопје во центарот – утре под блокада Собранието

Макфакс - 05.08.2006

Скопје Блокадите на ДУИ во знак на протест поради невклучувањето во извршната власт, денеска во Скопје се одвиваа во центарот на градот. Во траење од 45 минути, ненајавено, ДУИ ги блокираше двете главни крстосници пред Собранието и кај зградата на Црвениот крст на Македонија.

Пратениците од ПДП и ДУИ ќе протестираат пред Собранието

Макфакс - 05.08.2006

Тетово Пратениците на Демократската унија за интеграција(ДУИ) и на Партијата за демократски просперитет (ПДП) денеска ќе протестираат пред Собранието и нема да учествуваат во расправата за избор на новата Влада. Ова синоќа во Тетово го изјави членот на раководството на ДУИ Теута Арифи, по ...

ДУИ и ПДП собраа околу 5.000 приврзаници пред Парламентот

Макфакс - 05.08.2006

Скопје Меѓу 4.000 и 5.000 приврзаници на коалицијата ДУИ-ПДП се собраа пред македонското Собрание во знак на протест што не станаа дел од извршната власт. Околу 11 часот пред Собранието пристигна и лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, придружуван од градоначалниците во ...

Мирно заврши протестот на ДУИ и ПДП пред Собранието

Макфакс - 05.08.2006

Скопје Протестот на ДУИ и ПДП пред Собранието на Македонија заврши мирно. Меѓу 4.000 и 5.000 приврзаници на коалицијата ДУИ-ПДП денеска нешто повеќе од еден час протестираа пред парламентот, затоа што не станаа дел од извршната власт.

Ја поддржуваме Владата

Вечер Прес - 05.08.2006

САД ја поддржаа Владата на Никола Груевски во која нема да партиципира ДУИ, на која, пак, и порачаа како опозиција да ги поддржи реформите. - САД ќе работат со која било влада што е избрана во согласност со Уставот на Македонија.

Ниту ДУИ ниту ДПА не се претставници на мнозинството Албанци

Вечер Прес - 05.08.2006

Никој не може да го оправда однесувањето на ДУИ, затоа што е јасно дека мандатарот го има правото за формирање Влада и тој решава со кои политички партии ќе коалицира. Ако некои политички партии сакаат по секоја цена да станат дел од власта, тоа означува дека тие партии немаат јасен облик - час се ...

Меѓународната заедница не е против протестите на ДУИ

А1 - 04.08.2006

Меѓународната заедница нема ништо против најавата на ДУИ за улични протести, зошто и тие се демократски начин на изразување на незадоволството. Висок европски дипломат за А1 изјави дека нема ништо лошо во излегувањето на улица, но под услов протестите да бидат мирни и достоинствeни.

Ахмети сакал да враќа мандати за да има нови избори

Вест - 04.08.2006

ОМЕКНА СТАВОТ НА ДУИ ЗА БОЈКОТ НА СОБРАНИЕТО Професорот Владо Поповски тврди дека ако пратениците на ДУИ и ПДП ги вратат мандатите, Собранието може да работи и без нив и нема да има нови избори Намерата на ДУИ и ПДП со враќањето на мандатите на сите 17 пратеници во Собранието на Македонија, во знак ...

ДУИ смислува нови протести

Време - 04.08.2006

ПРИВРЗАНИЦИТЕ НА АХМЕТИ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД НАЈАВЕНАТА СТРАТЕГИЈА Улични протести, откажување од пратеничките мандати, бојкот на државното знаме, непослушност на градоначалниците на ДУИ се некои од предлозите што стигнуваат од општинските разграноци до централата на оваа партија, во знак на протест ...

ДУИ најави масовни протести од понеделник

Канал5 - 04.08.2006

Демократската унија за интеграција (ДУИ) од понеделник најави масовни протести за да го искаже незадоволството бидејќи партијата не е дел од владејачката структура Скопје, 4 август (МИА) - Демократската унија за интеграција (ДУИ) од понеделник најави масовни протести за да го искаже незадоволството ...

Незадоволните интегративци ќе протестираат по улици

Утрински - 04.08.2006

Покрај протестите, ДУИ нема да го признава и легитимитетот на новата влада Борис Георгиевски Али Ахмети и неговите приврзаници ќе протестираат по улици незадоволни од одлуката на мандатарот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ да не ги вклучи во составот на идната влада.

ДУИ ќе враќа мандати за да добие нови избори

Дневник - 04.08.2006

Уставот е јасен, вонредни избори се распишуваат само ако повеќе од половината пратеници поднесат оставки, вели професорот Владо Поповски Целосен бојкот на Собранието, враќање на пратеничките мандати, улични протести, масовни демонстрации, блокади на патиштата, бојкот на сите проекти на владата на ...

Пратениците од ПДП и ДУИ нема да учествуваат во изборот на Владата

Макфакс - 04.08.2006

Тетово Пратениците на Демократската унија за интеграција(ДУИ) и на Партијата за демократски просперитет (ПДП) нема да учествуваат во расправата во Собранието за избор на новата Влада. Ова вечерва во Тетово го изјави членот на раководството на ДУИ Теута Арифи, по заедничкиот состанок на ...

ПДП ќе решава дали ќе ги врати мандатите

Макфакс - 04.08.2006

Тетово Централното претседателство на Партијата за демократски просперитет (ПДП) денеска треба да реши дали ќе ги врати мандатите во знак на протест затоа што нивната коалиција не е вклучена во владата. Вчера лидерот на партијата Абдулади Вејсели беше на консултации кај американската амбасадорка ...

ВМРО ДПМНЕ: Решението на ДУИ за протести е нивно демократско право

Макфакс - 04.08.2006

Скопје Решението на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за масовни протести е нивно демократско право. Ова денеска го изјави портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Александар Бичиклиски, запрашан за коментар на партијата околу ставовите и намерите на ДУИ донесени на синоќешната седница на врвот на ...

ДУИ на масовни протести од понеделник

Макфакс - 04.08.2006

Тетово Масовни протести од понеделник, 07.08.2006, ќе преземе Демократската унија за интеграција(ДУИ), да го искаже незадоволството зашто не е партија во идната власт во Македонија. Ова доцна синоќа беше соопштено во штабот на партијата во Мала Речица, Тетово, по четири часовната седница на ...

Блокадите на ДУИ продолжија со зголемено времетраење

Макфакс - 04.08.2006

Скопје Блокадите на дел од патиштата во Македонија што ги спроведува Демократската унија за интеграција(ДУИ) продолжија и денеска со зголемено времетраење од 15 минути. ДУИ започна со блокадите пред 8 дена, во знак на протест затоа што не се вклучени во извршната власт од страна на мандаторот ...

Масовни протести на ДУИ од понеделник

А1 - 03.08.2006

Масовни протести од понеделник на што инсистирале ограноците, ова е еден од заклучоците на централното претседателство на ДУИ кое заседаваше во проширен состав, со претседателите на ограноците на партијата. Иако најавија бојкот на институциите, пратениците од ДУИ и нивниот коалиционен партнер ПДП ...

Пристигаат предлози за бојкот, улични протести и за федерализација

Дневник - 03.08.2006

Каква е логиката да ги задржиме пратеничките мандати кога победничката коалиција гази врз волјата на Албанците, вели висок функционер на ДУИ Трае неизвесноста дали и кога пратениците на ДУИ ќе се вратат во собраниските клупи, откако ја бојкотираа седницата на која беше избран Љубиша Георгиевски за ...

Црвенковски: Ахмети да биден рационален

Вест - 03.08.2006

ДУИ ГО БОЈКОТИРАШЕ ИЗБОРОТ НА СПИКЕРОТ НА СОБРАНИЕТО Пратениците на Демокртаската унија за интеграција во вторникот ја бојкотираа собраниската седница на која се бираше новиот спикер на Парламентот. Пратеникот Азиз Положани тврдеше дека овој став на ДУИ и ПДП им е наметнат од неодговорното ...

Црвенковски ја повика ДУИ да се врати во парламентот

Утрински - 03.08.2006

Во ДУИ допрва ќе се консултираат и повторуваат дека во игра се и опциите за враќање на мандатите и протести на улиците ДУИ дополнително ќе одлучи дали ќе го бојкотира и изборот на владата и воопшто работата на Собранието откако завчера ја напушти седницата за изборот на Љубиша Георгиевски за ...

ДУИ го напушти Собранието зашто бара консенсуална демократија

Макфакс - 03.08.2006

Скопје „Демократската унија за интеграција е за унитарна Македонија со консенсуална демократија и консенсуално носење на решенија и партнерство’. Ова во интервју за бугарската агенција Фокус го изјавила Ермира Мехмети, портпарол на ДУИ, одговарајќи на прашањето што сака да постигне партијата со ...

САД ќе работат со секоја уставна Влада во Македонија !

Макфакс - 03.08.2006

Вашингтон Соединетите Американски Држави индиректно ја поддржаа идната Влада на Македонија во која нема да партиципира ДУИ, на која директно и порачаа „како опозиција да ги поддржува реформите“. „САД ќе работат со која и да е́ влада што е формирана во согласност со Уставот на Македонија. ...

ДУИ да дејствува според Уставот и законите

Вечер Прес - 03.08.2006

- Сите политички субјекти во Македонија треба да се соочат со новата политичка реалност по парламентарните избори и треба одговорно да ја прифатат, смета претседателот Црвенковски во врска со одлуката на пратениците од ДУИ да ја напуштат конститутивната седница на Парламентот кога се избираше ...

ДУИ ја напушти собраниската седница

А1 - 01.08.2006

Само две минути, толку пратениците на ДУИ присуствуваа на конститутивната седница за избор на собраниски претседател. Ја прочитаа својата политичка декларација и си заминаа. „На коалицијта ДУИ - ПДП и се наметнува да ја напушти оваа собраниска седница, за да не ја споделиме одговорноста со вас, што ...

ДУИ и ПДП ја напуштија седницата на која треба да се избере собраниски спикер

Канал5 - 01.08.2006

Пратениците од коалицијата ДУИ - ПДП ја напуштија денешната собраниска седница на која треба да се избере претседател на Парламентот. Тие сметаат дека се уште се легитимни демократски претставници на гласачите Албанци Скопје, 1 август (МИА) - Пратениците од коалицијата ДУИ - ПДП ја напуштија ...

ДУИ ќе го бојкотира изборот за претседател?

Дневник - 01.08.2006

ДУИ не ја исклучува можноста да ја бојкотира конститутивната седница и изборот на Љубиша Георгиевски за претседател на Собранието Партијата на Али Ахмети не ја исклучува можноста денеска да ја бојкотира конститутивната седница и изборот на Љубиша Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на ...

ПДП нема да учествува во работата на Собранието

Макфакс - 01.08.2006

Тетово Новоизбраните пратеници од редовите на ПДП нема да учествуваат во работата на Собранието на Република Македонија. Ова е ставот на најтесното партиско раководство по саботниот состанок со пратениците, одржан во Тетово. „Раководството на ПДП останува на ставот дека единствено решение за излез ...

ДУИ го напушти Собранието

Макфакс - 01.08.2006

Скопје Пратениците од ДУИ денеска ја напуштија собраниската седница на која треба да се избере нов претседател на парламентот, по што по барање на СДСМ, претседавачот објави пауза. Пратеникот Азис Положани во името на ДУИ во парламентот ги повтори обвинувањата против мандатарот за состав на новата ...

ПДП ќе решава дали ќе ги враќа мандатите

Макфакс - 01.08.2006

Тетово Партијата за демократски просперитет (ПДП) денеска ќе решава дали ќе ги врати мандатите во Собранието на Македонија. Според телевизијата А1, која се повикува на извори во ВМРО-ДПМНЕ, поделени се мислењата за тоа дали ПДП ќе ги врати мандатите, или, пак, ќе влезе во новата власт.

Ахмети: Груевски ќе биде премиер без легитимитет

Вест - 31.07.2006

ПДП СЕПАК СЕ ПРЕМИСЛУВА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА "Никола Груевски самиот ги стави под знак прашалник својата легитимност како мандатар, но и на Владата што ја формира, без да ја почитува волјата на мнозинството граѓани-Албанци", рече лидерот на ДУИ Али Ахмети на саботниот прес во Мала Речица.

Груевски прави коалиција за поделба на Македонија, обвини Ахмети

Утрински - 31.07.2006

Преговорите беа еднострано прекинати од Груевски. Оваа одлука е чин без преседан, дволичност и политичка незрелост Оливера Војновска Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, откако интегративците дефинитивно отпаднаа од игра за учество во новата Влада, викендов го обвини мандатарот Никола Груевски дека сака да ...

Ахмети се буни, Груевски составува влада

Време - 31.07.2006

ОТКАКО ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОТКАЧИ ДУИ Се гради коалиција за поделба на Македонија - на граѓаните, етничките групи и на верските заедници, реагираше лидерот на ДУИ Али Ахмети, откако мандатарот Никола Груевски соопшти дека оваа партија нема да влезе во идната влада.

ДУИ готви блокади на закони и регионализација

Дневник - 31.07.2006

Лидерот на ДУИ Али Ахмети завчера во Тетово го обвини мандатарот Никола Груевски дека направил „коалиција за поделба на граѓаните, на етничките групи и верските заедници, за поделба на Македонија како држава“ Блокирање на законите во парламентот за кои се потребни двотретинско мнозинство и ...

Без ДУИ новата влада ќе нема легитимитет за Албанците-отворена поддршка од албанските интелектуалци

Канал5 - 31.07.2006

Албански интелектуалци се јавија со поддршка на партијата на Али Ахмети. Идната влада без ДУИ ќе нема легитимитет за Албанците, а сите што ќе ја поддржат ќе сносат одговорност на евентуалното назадување на демократијата во Македонија се огласи граѓанско движење насловено поинаку поддржано од ...