TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шест членови скокнаа од палубата на потонатиот ДИК

Слободен Печат - 13.12.2017

Со вкупно шест оставки досега, ДИК нема да има кворум да работи и да одржува седници, а според собраниската процедура, оставките треба да поминат на седница на Комисијата за избори и именувања и потоа тие мора да се гласаат на пленарна седница.

Оставки на членови на ДИК по скандалот со делењето високи бонуси

Идивиди - 12.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски вчера поднесе оставка, откако беше обелоденето дека членовите на ДИК си земале високи бонуси за последните изборни циклуси, а во меѓувреме беше почната и интернет-петиција со која се ...

На првата седница Собранието ќе ги констатира оставките од ДИК

+инфо - 12.12.2017

Во ДИК објаснуваат дека нема законски пречки за нормално функционирање на ДИК и покрај оставките на Дума, Милев и Чичаковски. Државната изборна комисија (ДИК) може да работи и по оставките на нејзините членови Виолета Дума и Игор Милев затоа што не ...

Речиси сите членови на ДИК си поднесоа оставки

МРТ - 12.12.2017

Ваквиот расплет следува, откако американскиот амбасадор, Џес Бејли посочи дека членовите на ДИК си поделиле надоместоци за последните неколку изборни циклуси, а за тоа не ја известиле јавноста. Се редат оставки во Државната изборна комисија.

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки од ДИК...

Н.Македонија - 12.12.2017

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки од ДИК Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК), Александар Чичаковски, како и членовите на комисијата предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, поднеле барања за престанок на функциите.

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки, останатите молчат

AKO - 12.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, утрово ги доставија своите оставки во Собранието, откако беше обелоденета скандалозната одлука со која тие си доделиле ...

Оставки на членови на ДИК по скандалот со делењето високи бонуси

Локално - 12.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски вчера поднесе оставка, откако беше обелоденето дека членовите на ДИК си земале високи бонуси за последните изборни циклуси, а во меѓувреме беше почната и интернет-петиција со која се ...

Чичаковски пријавил дека има еден стан и кредит кој уште долго ќе го отплаќа

Press24 - 12.12.2017

По скандалот со делењето на бонусите кој во јавноста го обелодени американскиот амбасадор Џес Бејли, за членовите на Државната Изборна Комисија, вчера паднаа и првите оставки. Оставка поднесе претседателот на ДИк, Александар Чичаковски.

Бонева од личен имот има само Опел Астра и кредит

Press24 - 12.12.2017

Паднаа првите оставки во ДИК, вчера претседателот Чичаковски, заедно со Виолета Дума и Игор Милев си поднесоа оставки по скандалот за бонусите кој го обелодени Џес Бејли. Силвана Бонева од свој личен имот пријавила опел астра од 2009 година во ...

Оставките на членовите на ДИК ќе бидат констатирани на првата собраниска седница

Press24 - 12.12.2017

Државната изборна комисија може да работи и по оставките на нејзините членови Виолета Дума и Игор Милев затоа што не е нарушен кворумот, а местото на претседателот Александар Чичаковски ќе го преземе потпретседателот Реџеп Прекопуца, кој и според ...

Оставки на членови на ДИК по скандалот со делењето високи бонуси

Кумановски м. - 12.12.2017

loading... Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски вчера поднесе оставка, откако беше обелоденето дека членовите на ДИК си земале високи бонуси за последните изборни циклуси, а во меѓувреме беше почната и интернет-петиција ...

Чичаковски, Милев и Дума си поднеле оставки од ДИК

Нова ТВ - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума си поднеле оставки од своите места во комисијата, потврди Милев за НОВА ТВ. Како што јавува МИА, оставка поднел и претседателот на ДИК, Александар Чичаковски.

Претседателот на ДИК Чичаковски и членовите од СДСМ Дума и Милев поднесоа оставки

Телма - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Оставки на претседателот и двајца членови на ДИК

Deutsche Welle - 11.12.2017

Александар Чичаковски, претседател на ДИК, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Оставките на тројцата членови на Државната изборна комисија следуваат по протечените информации дека во изминатите 18 месеци, членовите на ДИК во три ...

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки

Телма - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и членовите на ДИК од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев си поднесоа оставки. Ниту еден од нив, не сакаше да даде изјава за медиумите.

Дума и Милев ги вратија парите во буџетот и дадоа оставки во ДИК

МКД - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев утрово поднесоа оставки на оваа функција и ги вратија парите, бонусите, во буџетот. Во изјавата за МКД.мк Дума вели дека кај нив никогаш и немало некакви резерви во однос на ...

Чичаковски поднесе оставка од ДИК

Фокус - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднесе до Собранието барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Неговиот мандат требаше да трае до 2020 година.

Претседателот на ДИК, Чичаковски, поднесе оставка

Алсат-М - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска ...

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски поднесе оставка

МКД - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска поднел оставка на функцијата, која како што вели е, негов личен чин. Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле ...

Колективна оставка на членовите на ДИК?

24 Вести - 11.12.2017

Членовите на ДИК си поднеле барање за престанок на функцијата - потврди за Телевизија 24 Виолета Дума. Оставките се неотповикливи, а според Дума парите што членовите ги земале како надомест поради и што беа критикувани во јавноста веќе ги вратиле во ...

Членовите од СДСМ во ДИК, Дума и Милев поднесоа оставки

Алсат-М - 11.12.2017

До собраниската архива барање за предвремен престанок на функцијата поднеле и членовите на ДИК предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев, потвруваат од Парламентот. Чичаковски, Дума и Милев оставките ги поднесоа откако во јавноста беше ...

И Дума и Милев поднеле оставки од ДИК

Фокус - 11.12.2017

Покрај претседателот Александар Чичаковски, оставки од Државната изборна комисија до собранието поднеле и членовите предложени од СДСМ – Виолета Дума и Игор Милев. Ова следува откако јавноста дозна како членовите на ДИК одлучиле едногласно, на ...

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставка

Р.С.Европа - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Чичаковски денеска до собраниската архива поднесе барање за престанок на функцијата, а оставки поднеле и членовите на ДИК предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев, потврдуваат од ...

Oставки во ДИК по скандалот со тајните бонуси

Глас на Америка - 11.12.2017

Претседателот и уште два члена утрово ги доставиле своите оставки во Собранието. Тие попуштија под притисокот на јавноста откако амбасадорот на САД, Џес Бејли, обелодени дека тие тајно си додели бонуси во износ од неколку илјади евра СКОПЈЕ - ...

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

МКД - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев , се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Оставки во ДИК – Чичаковски, Дума и Милев депонираа неотповикливи оставки

24 Вести - 11.12.2017

Летаат оставки во Државната изборна комисија. Првиот човек, Александар Чичаковски посочи дека од лични причини поднел неотповикливо барање за престанок на неговата функција. Освен него оставки си поднесоа и членовите на комисијата од редовите на ...

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

+инфо - 11.12.2017

Мандатот на овој состав на комисијата истекува во 2020 година. Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата.

Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки од ДИК, а парите ги вратиле во буџетот

+инфо - 11.12.2017

Милев, објасни дека откако службите на ДИК извршиле конусултации со Министерството за финасии, ги вратиле парите. Членовите на Државната изборна комисија, предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума, до Собранието на Република Македонија поднеле ...

Членовите на ДИК Виолета Дума и Игор Милев и претседателот Чичаковски поднесоа оставки

Либертас - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комсија Виолета Дума и Игор Милев утрово поднеле оставки од функциите, дознава Сведок . Тие ги доставиле оставките до Собранието на Република Македонија. Во нив е наведено дека оставката ја поднесуваат од лични причини.

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

Канал5 - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

Сител - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот на ДИК Чичаковски и членовите од СДСМ Дума и Милев поднесоа оставки

Канал5 - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот Чичаковски и членовите Дума и Милев од СДСМ поднесоа оставки од ДИК

Сакам да кажам - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите на ДИК од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки, објави државната агенција МИА. Претседателот Чичаковски за агенцијата изјави дека поднел барање за престанок на ...

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставки

Макфакс - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци, во три наврати, членовите на ...

Оставки на Чичаковски, Дума и Милев од ДИК

А1 On - 11.12.2017

Членовите на СДСМ во ДИК, Игор Милев и Виолета Дума поднеле оставки по притисокот на јавноста откако се дозна дека си поделиле бонуси од по четири плати. Неофицијално ги вратиле парите во буџетот.

Колективна оставка на членовите на ДИК

Либертас - 11.12.2017

Членовите на ДИК си поднеле барање за престанок на функцијата – потврди за Телевизија 24 Виолета Дума. Оставките се неотповикливи, а според Дума парите што членовите ги земале како надомест поради и што беа критикувани во јавноста веќе ги вратиле во ...

Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки од ДИК и ги вратија парите

Таратур - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комсија Виолета Дума и Игор Милев утрово поднеле оставки од функциите и ги вратија парите и бонусите во буџетот. Тие ги доставиле оставките до Собранието на Република Македонија.Во нив е наведено дека оставката ја ...

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставки

Кајгана - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци во три наврати членовите на ...

Чичаковски и членовите на ДИК си поднесоа оставки на функциите

Правдико - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, за државната новинска агенција МИА потврдил дека си поднел оставка на функцијата. Околу причините за оставката, Чичаковски навел дека тоа е негов личен чин.

Милев и Дума од СДСМ си поднесоа оставки од ДИК, неофицијално и Чичаковски заминува од Комисијата

ТВ21 - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума си поднеле оставки од своите места во комисијата, пренесуваат медиумите. „Утрово со колешката Дума ги однесовме оставките во архивата на Собранието, потрврди Милев.

Претседателот на ДИК Чичаковски и членовите Дума и Милев поднесоа оставки

Сител - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки

МРТ - 11.12.2017

Нивните оставки следуваат откако во јавноста американскиот амбасадор Бејли обелодени дека членовите на ДИК зеле бонус од четири плати за локалните избори. На последната седница тие најавија дека парите или ќе ги донираат или ќе ги вратат во буџетот.

Претседателот Чичаковски и членовите Дума и Милев си поднесоа оставки од ДИК

Таратур - 11.12.2017

Александар Чичаковски си поднесе оставка како Претседателот на Државната изборна комисијата. Тој побарал престанок на функцијата од морални причини. Од Собранието велат дека до архивата се пристигнати и барањата за предвремен престанок на функцијата ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

А1 On - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Заев ја поздрави одлуката на членовите на ДИК за враќање на бонусите и за оставките

МРТ - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и членовите на ДИК, Дума и Милев поднесоа оставки од функциите. Ваквиот потег доаѓа откако во јавноста беше обледонето дека дека земале високи надоместоци за последните изборни ...

Под жесток притисок на јавноста, Чичаковски, Милев и Дума поднесоа оставки во ДИК

Сител - 11.12.2017

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, членовите предног на СДСМ Виолета Дума и Игор Милев ги предале оставките во Собрание. Останатите членови на комисијата остануваат недостапни за одговор, ќе го следат примерот на колегите или ќе продолжат ...

Составот на ДИК прeполовен, Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки

ТВ21 - 11.12.2017

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки од функциите. Информацијата во телефонски разговор за ТВ21 ја потврди Дума која истакна дека оставките се поднесени од лични причини, утрово до ...

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

Либертас - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка...

Н.Македонија - 11.12.2017

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот на ДИК си поднесе оставка

365 - 11.12.2017

Одлуката да поднесе оставка од функцијата претседател на Државна изборна комисија, Александар Чичаковски ја потврдил за новинската агенција МИА. Тој изјавил дека поднел барање до ДИК за престанок на функцијата и дека тоа е негова лична одлука.

(Обновено) Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки од ДИК...

Н.Македонија - 11.12.2017

(Обновено) Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки од ДИК Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата.

Оставки во ДИК

Тера - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума си поднеле оставки од своите места во комисијата, потврди Милев за НОВА ТВ. Неофицијално, оставка поднел и претседателот на ДИК, Александар Чичаковски.

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување...

Н.Македонија - 11.12.2017

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која ...

По Чичаковски, оставки и од Дума и Милев

365 - 11.12.2017

Од Собранието на РМ потврдиле дека до собраниската архива стигнале барања за престанок на функција на членовите на ДИК Виолета Дума и Игор Милев. Чичаковски, Дума и Милев ги поднеле оставките откако во јавност беше обелоденето дека зад затворени ...

И-Портал дознава: Членовите на ДИК од СДСМ, Милев и Дума поднесоа оставки и ги вратија парите назад

iPortal - 11.12.2017

Според информации до кои дојде И-Портал, членовите на Државната изборна комисија, предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума, до Собранието на Република Македонија поднеле неотповикливо барање за престанок на функцијата членови на ДИК.

Претседателот на ДИК Чичаковски и членовите од СДСМ Дума и Милев поднесоа оставки

Алфа - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. До собраниската архива барање за предвремен престанок на функцијата поднеле и членовите на ДИК ...

Покрај Милев и Дума, оставка поднесе и претседателот на ДИК, Чичаковски

iPortal - 11.12.2017

И претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, денеска поднесе оставка од функцијата во ДИК. Предходно, барања за неотповиклива оставка до Собранието на Р.Македонија поднесоа и членовите на ДИК, предложени од СДСМ, Игор Милев ...

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

Press24 - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Чичаковски поднесе оставка

Стандард - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Чичаковски и членовите на ДИК си поднесоа оставки на функциите

Мета - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, за државната новинска агенција МИА потврдил дека си поднел оставка на функцијата. Околу причините за оставката, Чичаковски навел дека тоа е негов личен чин.

Претседателот на ДИК Чичаковски, како и членовите Дума и Милев поднесоа оставка

Локално - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Поднесени првите оставки на членови во ДИК

Фактор - 11.12.2017

Високите надоместоци кои членовите на ДИК си ги поделиле меѓусебно и тајно од јавноста, доведоа до оставки. Под притисок на јавноста утрово се поднесени и три оставки. Имено, претседателот на комисијата Александар Чичаковски, и членовите Виолета ...

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставки

Вечер Прес - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци во три наврати членовите на ...

Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки од ДИК

Press24 - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот на ДИК, Чичаковски, поднесе оставка, а истото го направија и членовите Дума и Милев од СДСМ

Точка - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци, во три наврати, членовите на ...

Оставки на членовите на ДИК поради астрономските бонуси

Нетпрес - 11.12.2017

Членовите на ДИК си поднеле барање за престанок на функцијата, потврдила за Телевизија 24 Виолета Дума, откако граѓаните покренаа кон крајот на минатаа седмица петиција за оставка на сите членови на Државната изборна комисија која си излгасале ...

Чичаковски, Милев и Дума си поднеле оставки од ДИК

Бриф - 11.12.2017

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски и членовите предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев поднеле барање за престанок на функцијата. Оставките се неотповикливи, а според Дума парите што ги земале како надомест поради и што беа критикувани ...

Оставки на Чичаковски, Дума и Милев од ДИК

МК News - 11.12.2017

Членовите на СДСМ во ДИК, Игор Милев и Виолета Дума поднеле оставки по притисокот на јавноста откако се дозна дека си поделиле бонуси од по четири плати. Неофицијално ги вратиле парите во буџетот.

Шекеринска: Оставките од ДИК се порака до јавноста дека Владата нема да практикува неодговорно однесување (ВИДЕО)

Стандард - 11.12.2017

Буџетот за одбраната за 2018 година ќе биде поголем за 15 отсто, изнесува вкупно 6,4 милијарди денари, зголемен е за 820 милиони денари, а еден од приоритетите е зголемување на платите на целиот армиски состав за десет отсто од 1 јануари.

Бран на оставки во ДИК

CivilMedia - 11.12.2017

Државната изборна комисија останува без своите членови. Оставките почнаа да се редат. Чичаковски, Дума и Милев, недостапни и по состаноци, но со потврдени изјави во јавноста дека поднеле оставки или престнок на вршење на нивните функции.

Заев ги поздрави оставките во ДИК и враќањето на бонусите

Бриф - 11.12.2017

Членовите на ДИК си поднеле барање за престанок на функцијата, претседателот Александар Чичаковски и членовите предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев поднеле барање за престанок на функцијата.

(ВИДЕО) Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

Локално - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

Слободен Печат - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Шекеринска: Членовите на ДИК, номинирани од СДСМ, ги вратиле парите

CivilMedia - 11.12.2017

„Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

Чичаковски, Дума и Милев си поднесоа оставки во државната изборна комисија

Алфа - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки. Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки.

Оставки на членовите на ДИК поради астрономските бонуси

Вечер Прес - 11.12.2017

Членовите на ДИК си поднеле барање за престанок на функцијата, потврдила за Телевизија 24 Виолета Дума, откако граѓаните покренаа кон крајот на минатаа седмица петиција за оставка на сите членови на Државната изборна комисија која си излгасале ...

Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

еМагазин - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Претседателот на ДИК Чичаковски и членовите од СДСМ Дума и Милев поднесоа оставки

Кумановски м. - 11.12.2017

loading... Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин.

Чичаковски, Милев и Дума поднесоа оставки од ДИК

Поглед - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднесе оставка од функцијата, која како што вели е, негов личен чин. Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста дозна дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за ...

Сите членови на ДИК поднесоа оставка?

еМагазин - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) си поднеле барање за престанок на функцијата, потврди за Телевизија 24 , членот на ДИК, Виолета Дума. Оставките се неотповикливи, а според Дума парите што членовите ги земале како надомест поради и што ...

Не изддржаа под притисокот на јавноста – тројца функционери поднесоа оставка

Sky - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци во три наврати членовите на ...

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставки

Канал 77 - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци во три наврати членовите на ...

Чичаковски и членовите на ДИК си поднесоа оставки на функциите

Sky - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, за државната новинска агенција МИА потврдил дека си поднел оставка на функцијата. Околу причините за оставката, Чичаковски навел дека тоа е негов личен чин.