TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиен кандидат за парламентарните избори во Авганистан

Кирилица - 25.07.2010

Кампањата за септемвриските парламентарни избори во Авганистан започна во петокот Еден од кандидатите на престојните парламентарни избори во Авганистан Маулви Сајдулах, починал како последица на ...

Потрага по исчезнатите војници во Авганистан

Р.С.Европа - 25.07.2010

Во Авганистан во тек е копнена и воздушна потрага по двајцата исчезнати американски војници, кои исчезнаа во источниот дел на земјата.

Еден убиен и еден заробен американски војник во Авганистан

Форум - 25.07.2010

Портпаролот на авганистанските талибаните потврдил дека еден од вчера заробените двајца американски војници е убиен додека другиот е заробен „Американските војници дојдоа вчера во округот Шарх, во ...

Талибанците ги заробиле американските војници

Р.С.Европа - 25.07.2010

Талибанските бунтовници во Авганистан велат дека држат еден од двајцата американски војници, кои исчезнаа од нивната база во петокот, и дека го имаат телото на вториот војник, кој бил убиен.

Убиени четири американски војници во Авганистан

А1 - 24.07.2010

Четворица американски војници загинаа во бомбашки напад на југот на Авганистан во саботата, објави НАТО, пренесува Хина.

Четири американски војници убиени во Авганистан

Форум - 24.07.2010

Четири американски војници во сабота загинале во експлозија во бомба на југ од Авганистан, каде меѓународните сили неколку месеци водат жестоки борби со талибаните, соопшти НАТО Како што пренесува ...

Загина кандидат за пратеник во Авганистан

Макфакс - 24.07.2010

Маулви Сајдулах, кандидат на престојните парламентарни избори во Авганистан, почина како последица на повредите со кои се здобил при напад во џамија, соопштија во сабота локалните власти, пренесува ...

Убиен кандидат за изборите во Авганистан

Р.С.Европа - 24.07.2010

Еден од кандидатите на престојните парламентарни избори во Авганистан Маулви Сајдулах, починал како последица на повредите со кои се здобил при напад во џамија, соопштуваат локалните ...

Започна со работа уставнонадзорното тело во Авганистан

Р.С.Европа - 24.07.2010

Денеска во Авганистан започна со работа телото кое ќе го надледува почитувањето на авганистанскиот Устав. Телот почнува со работа повеќе од 6 години откако е усвоен Уставот.

Талибанците заробиле 2 американски војници во Авганистан

Р.С.Европа - 24.07.2010

Талибанските бунтовници во Авганистан соопштуваат дека заробиле двајца американски војници, јужно од Кабул, јавува Ројтерс.

Двајца американски војници во Авганистан се киднапирани тврдат Талибанците

Кирилица - 24.07.2010

Локалните медиуми објавија соопштение во кое се вели дека се доделува награда од 20.000 долари за информација која ќе овозможи безбедно ослободување на војниците Авганистанските бунтовници ...

Убиени четворица американски војници во Авганистан

Алфа - 24.07.2010

Четворица американски војници загинаа во бомбашки напад на југот на Авганистан во саботата, објави НАТО, пренесува Хина.

Загина кандидат за пратеник во Авганистан

Алфа - 24.07.2010

Маулви Сајдулах, кандидат на престојните парламентарни избори во Авганистан, почина како последица на повредите со кои се здобил при напад во џамија.

Убиени четири американски војници во Авганистан

Макфакс - 24.07.2010

Четворица американски војници загинаа во бомбашки напад на југот на Авганистан во саботата, објави НАТО, пренесува Хина.

Албанија го зголемува бројот на војниците во Авганистан

Р.С.Европа - 22.07.2010

Албанија реши да испрати дополнителни војници во меѓународните воени сили ИСАФ на НАТО во Авганистан. Официјално е потврдено дека Тирана ќе испрати нов контингент од 85 војници во Авганистан од кои ...

Двајца Британци убиени во Авганистан

Кирилица - 22.07.2010

Двајца британски војници се убиени во Авганистан, соопшти Министерството за одбрана во Лондон Инцидентот се случил во областа на Ласкар Гар во провинцијата Хелманд, додека војниците се обидувале да ...

Авганистански војник пукал во Американци заради расправија

МРТ - 22.07.2010

Авганистански војник отворил оган во американски цивилни обучувачи во база на армијата на САД во северен Авганистан и убил двајца Американци пред да биде убиен и самиот, јавува Асошиејтед прес.

Свет - Авганистан останува сам од 2014 година

Време - 21.07.2010

Авганистанските вооружени сили и полицијата до крајот на 2014 година целосно ќе ја преземат грижата за безбедноста на Авганистан, се наведува во нацрт-декларација што треба да биде усвоена на ...

На мисијата во Авганистан нема да се штеди

Deutsche Welle - 21.07.2010

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле денеска во Бундестагот застана во одбрана на германскиот воен ангажман во Авганистан.

МНР го скокна Кабул

Дневник - 21.07.2010

Иако Македонија учествува во мисијата ИСАФ во Авганистан, сепак, на меѓународната конференција таа не беше претставена на политичко ниво поради мерките за штедење Македонија беше една од ретките ...

Авганистан ќе се брани сам

Дневник - 21.07.2010

Меѓународните сили, ќе останат во Авганистан и по преодниот период, кога авганистанската армија и полицијата ќе ја преземат контролата врз безбедноста Авганистанските вооружени сили и полицијата до ...

Авганистанците сакаат да си ја вратат земјата до 2014 година

Утрински - 21.07.2010

КАБУЛ - Авганистанците сакаат да бидат одговорни за безбедноста во земјата до 2014 година, изјави претседателот Хамид Карзаи вчера на меѓународната донаторска конференција, апелирајќи за поголема ...

Русија ги отпишува долговите на Авганистан

МРТ - 21.07.2010

Русија досега има отпишано 12 милијарди долари долгови кои Авганистан и ги должи, изјави министерот за внатрешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Во Авганистан обезглавени шестмина полицајци

Р.С.Европа - 21.07.2010

НАТО соопшти дека бунтовниците обезглавиле шестмина авганистански полицајци во северниот дел на земјата. Во соопштението се наведува дека милитантите вчера нападнале неколку владини згради во ...

Авганистански војник пукал во Американци заради расправија

Макфакс - 21.07.2010

Авганистански војник отворил оган во американски цивилни обучувачи во база на армијата на САД во северен Авганистан и убил двајца Американци пред да биде убиен и самиот, јавува Асошиејтед прес.

Конференцијата во Кабул ги поддржа целите на Карзаи

МРТ - 21.07.2010

Меѓународната конференција во Кабул ги одобри целите на претседателот Хамид Карзаи, со кои се предвидува авганистанските сили да ја превземат одговорноста за безбедноста на земјата до крајот на ...

Кабул во 2014 година ја презема контролата врз безбедноста

Н.Македонија - 21.07.2010

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, нагласи дека меѓународните сили ќе останат во Авганистан и по преодниот период, кога авганистанската армија и полицијата ќе ја преземат контролата ...

Авганистан ја бара својата иднина

BBC - 20.07.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи рече дека неговата земја бара одговорност за сопствената безбедност до 2014 година.

Меѓународна конференција за Авганистан

А1 - 20.07.2010

Официјални претставници од 70 држави и меѓународни организации ќе учествуваат на конференцијата во Кабул, која се отвара денеска и на која треба да се оцени напредокот по донаторската конференција за ...

Meѓународни сили во Авганистан до 2014 година

Телма - 20.07.2010

Во Кабул се одржува меѓународна конференција во чијшто фокус е актуелната состојба во оваа земја, како и за плановите за изградба на Авганистан.

Почна Меѓународната конференција за Авганистан

Канал5 - 20.07.2010

Очите на светската јавност деновиве е насочена повторно во Кабул, каде овој пат освен заедничката акција на мировните трупи на НАТО, вниманието е свртено на Меѓународната конференција на која ...

Средба без многу содржина, но со голема симболика

Deutsche Welle - 20.07.2010

Денес (20.07) во Кабул се одржува уште една меѓународна конференција за Авганистан, на која ќе се зборува за напредокот и неуспесите, како и за повторната изградба во Авганистан.

Првпат за Авганистан се расправа во Авганистан

Deutsche Welle - 20.07.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул ја отвори Меѓународната конференција за иднината на неговата земја. Тој порача дека домашните сили до 2014 треба да ја преземат одговорноста за ...

Авганистан од 2014 - сам?

Deutsche Welle - 20.07.2010

Конференцијата за Авганистан во Кабул ја одобри целта на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, до 2014 година да ја предаде одговорноста за безбедноста во земјата на сопствените безбедносни сили.

Отворена меѓународната конференција за Авганистан

Кајгана - 20.07.2010

Под силни безбедносни мерки денеска во Кабул се одржува Меѓународна конференција за Авганистан, на која учествуваат преку 60 делегации на земји донатори.

Почнува Меѓународната конференција за Авганистан

Макфакс - 20.07.2010

Во Кабул, денеска почнува Меѓународната конференција за Авганистан, на која што ќе учествуваат претставници на 70 држави, меѓународни и финансиски организации.

Во Кабул почнува меѓународна конференција за Авганистан

Сител - 20.07.2010

Официјални претставници од 70 држави и меѓународни организации ќе учествуваат на конференцијата во Кабул, која се отвара денеска и на која треба да се оцени напредокот по донаторската конференција за ...

Меѓународна конференција во Авганистан

Р.С.Европа - 20.07.2010

Во главниот град на Авганистан, Кабул денеска ќе се одржи меѓународна конференција за иднината на земјата. На конференцијата се очекува авганистанскиот претседтел Хамид Карзаи да побара помош од ...

Во Кабул меѓународна конференција за Авганистан

Кирилица - 20.07.2010

Официјални претставници од 70 држави и меѓународни организации ќе учествуваат на конференцијата во Кабул, која се отвара денеска и на која треба да се оцени напредокот по донаторската конференција за ...

Отворена меѓународната конференција за Авганистан

Макфакс - 20.07.2010

Под силни безбедносни мерки денеска во Кабул се одржува Меѓународна конференција за Авганистан, на која учествуваат преку 60 делегации на земји донатори.

Почнува Меѓународната конференција за Авганистан

МРТ - 20.07.2010

Во Кабул, денеска почнува Меѓународната конференција за Авганистан, на која што ќе учествуваат претставници на 70 држави, меѓународни и финансиски организации.

Отворена меѓународната конференција за Авганистан

МРТ - 20.07.2010

Под силни безбедносни мерки денеска во Кабул се одржува Меѓународна конференција за Авганистан, на која учествуваат преку 60 делегации на земји донатори.

Авганистанските сили до крајот на 2014 целосно ќе ја преземат грижата за безбедноста

Кирилица - 20.07.2010

Авганистанските вооружени сили и полицијата до крајот на 2014 година треба целосно да ја преземат грижата за безбедноста на Авганстан, се наведува во нацрт-заклучната декларација, која треба да биде ...

Почна Меѓународната конференција за Авганистан

Нетпрес - 20.07.2010

Во Кабул денеска, со силни мерки за безбедност, почна Меѓународната конференција за Авганистан на која учествуваат претставници од повеќе од 60 земји донатори.

Подобра контрола на помошта за Авганистан

Р.С.Европа - 20.07.2010

На денешната меѓународна конференција во Кабул, посветена на иднината на Авганистан, претседателот Хамид Карзаи побара од странските партнери подиректна помош за проектите на владата.

Во Кабул почна меѓународна конференција за Авганистан

Форум - 20.07.2010

Под силни безбедносни мерки денеска во Кабул се одржува Меѓународна конференција за Авганистан, на која учествуваат преку 60 делегации на земји донатори Конференцијата се оценува како највисок ...

Клинтон: Корупцијата не е само проблем на Авганистан

Кирилица - 20.07.2010

Државната секретарка на САД вели дека борбата против корупцијата треба да биде основна цел на авганистанската влада, но и на САД како креатори на програмата за развој на земјата Администрацијата на ...

Авганистан да преземе поголема контрола

Р.С.Европа - 20.07.2010

Авганистанските сили треба да го преземат водството на безбедносните операции низ земјата до крајот на 2014, се согласите учесниците на Меѓународната донаторска конференција која се одржува во Кабул.

Конференцијата во Кабул ги поддржа целите на Карзаи

Макфакс - 20.07.2010

Меѓународната конференција во Кабул ги одобри целите на претседателот Хамид Карзаи, со кои се предвидува авганистанските сили да ја превземат одговорноста за безбедноста на земјата до крајот на ...

Русија ги отпишува долговите на Авганистан

Р.С.Европа - 20.07.2010

Русија досега има отпишано 12 милијарди долари долгови кои Авганистан и ги должи, изјави министерот за внатрешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Русија ги отпишува долговите на Авганистан

Макфакс - 20.07.2010

Русија досега има отпишано 12 милијарди долари долгови кои Авганистан и ги должи, изјави министерот за внатрешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Авганистански војник застрелал американски цивили

Р.С.Европа - 20.07.2010

Еден авганистански војник застрелал двајца американски цивили и еден авганистански војник за време на воена вежба која се одвивала во воен капм во северен Авганистан.

Русија ги отпишува долговите на Авганистан

Форум - 20.07.2010

Русија досега има отпишано 12 милијарди долари долгови кои Авганистан и ги должи, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров Само оваа година Москва ги оттргна долговите на ...

Карзаи пак бара пари!

Вечер Прес - 20.07.2010

Како што е вообичаено за него, тој и овој пат побара дополнителна помош од дури 13 милијарди долари, што не наиде на големо негодување кај повеќето делегации Авганистанските вооружени сили и ...

Клинтон во посета на Авганистан

Р.С.Европа - 19.07.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Кабул денеска . Предвидено е таа да разговара со претседателот Хамид Карзаи пред меѓународната конференција на која ќе се дискутира за ...

Вестервеле очекува повлекување од Авганистан до 2014-та

Р.С.Европа - 19.07.2010

Министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестервеле денеска во Берлин изјавил дека се надева дека на меѓународната конференција во Кабул ќе биде постигната согласност за повлекување на ...

Во Кабул утре почнува меѓународна конференција за Авганистан

Кирилица - 19.07.2010

Претставници од 70 држави и меѓународни организации ќе учествуваат на конференцијата во Кабул, што почнува утре, а на која треба да се оцени напредокот во Авганистан по донаторската конференција што ...

Бајден: рано е за проценки за Авганистан

Р.С.Европа - 19.07.2010

Американскиот потпретседател Џофеф Бајден изјави дека е премногу рано да се суди дали бројот на американските војници во Авганистан е доволен.

Во Кабул утре почнува меѓународна конференција за Авганистан

Сител - 19.07.2010

Претставници од 70 држави и меѓународни организации ќе учествуваат на конференцијата во Кабул, што почнува утре, а на која треба да се оцени напредокот во Авганистан по донаторската конференција што ...

Во експлозии во Авганистан загинале 6 полицајци и 1 војник

Р.С.Европа - 19.07.2010

Во експлозија на бомба во јужен Авганистан загинале шест авганистански полицајци. Шефот на полицијата во Кандахар соопштил дека полицајците тргнале кон Кандахар кога екплодирала бомба поставена крај ...

Во Кандахар убиени шест авганистански полицајци

Форум - 19.07.2010

Шест припадници на авганистанската национална полиција загинале во напад во јужната авганистанска провинција Кандахар, пренесе РИА Новости Ескплозијата се случила кога експлодирал автомобилот кој го ...

ОН:Авганистан и понатаму приоритет

Р.С.Европа - 19.07.2010

Шефот на ОН, Бан Ки-Мун, го повика претседателот Хамид Карзаи на меѓународната конференција која ќе се одржи во вторник во Кабул да презеде конкретни чекори и да докаже дека владата е посветена на ...