TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олимпискиот карван си врви, расипувачите на забавата нека си лаат!

Deutsche Welle - 07.08.2016

Предиграта се закани да го засени главното шоу: еколошките и проблемите со допингот фрлија сенка на олимпијадата во Рио уште пред да започне. Игрите ќе поминат, проблемите ќе си останат. Колумна на Зоран Јордановски.

(ФОТО) Десет секси олимпијки поради кои ќе гори Рио

Утрински - 07.08.2016

„Лудницата“ во Рио започна. Наредните 15-16 дена ќе бидат во знакот на Олимписките игри, но покрај спортските предизвици, многумина си бараат и друга мотивација за следење на натпреварите.

Нејмар откри зошто го одбил Реал Мадрид

Спортклуб - 07.08.2016

Осум години пред да потпише со Барселона, капитенот на Бразил имал шанса да потпише за Реал Мадрид и тоа на барање на претседателот на „Кралскиот клуб“ Флорентино Перез. Како млад светски мегаталент, во 2005.

(Вознемирувачко видео) Хорор повреда на француски гимнастичар на ОИ во Рио

Спортклуб - 07.08.2016

Веќе на првиот ден од 31. летни Олимписки игри имаме сцена која веројатно ќе биде прогласена за најгрда во Рио 2016. Уште на првиот ден од Олимписките игри започнаа да паѓаат рекорди на сите страни, но изгледа дека сето тоа ќе остане во сенка на ...

Кошаркарите на САД ја разбија Кина со 57 поени разлика на стартот во Рио

Стандард - 07.08.2016

Машкиот национален кошаркарски тим на САД ја започна со убедлива победа заштитата на олимписката титула на Игрите во Рио. Американците ја уништија Кина со 119:62 во првиот натпревар од групата А и не оставија сомнеж дека се неоспорен фаворит и на ...

Епилог од првиот ден: Австралија и Унгарија со по 2 злата, САД и Јапонија со по 5 медали

Спортклуб - 07.08.2016

Преглед на освоените медали по првиот ден на Олимписките игри во Рио. На првиот ден од Олимписките игри поделени се вкупно 12 комплети медали. По првиот ден во генералниот поредок води Австралија со 2 злата и една бронза, а два пати се интонираше и ...

Си-Ен-Ен: Русите пречекани со овации во Рио и покрај допинг-скандалот

Руска реч - 07.08.2016

На Парадата на нациите на церемонијата на отворањето на Олимписките игри 2016 во Рио беа претставени повеќе од 200 земји, вклучувајќи ја и репрезентацијата на Русија. Гледачите ги пречекаа руските спортисти со овации, соопштува американската ...

Вујовиќ згрми: Во Рио не се знае кој јаде, а кој плаќа

SportMedia - 07.08.2016

Веселин Вујовиќ по четвртипат во својата кариера има можност да учествува на едни Игри. Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија и некогашен тренер на Вардар не штедеше зборови за лошата организација и условите на ОИ.

Која земја во светот "создава" најмногу олимписки спортисти?

Факултети - 07.08.2016

Која земја во светот "создава" најмногу олимписки спортисти во однос на износот на популацијата која ја има? Дејвид Монтгомери, новинар од Минесота открива кои земји имаат најмалку и најмногу спортисти по глава на жител.

ФОТО НА ДЕНОТ: Ѓоковиќ со олимписките наочари го мерка златото

Екипа - 07.08.2016

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ умее да ужива во убавината на Олимписките Игри. Тој го напушти Олимпиското село за да биде поблиску до тениските случувања на турнирот во Рио де Жанеиро, но не пропушти да објави и фотографии како е дел од ...

Србија и Косово не можат заедно на олимпискиот подиум во Рио!

Екипа - 07.08.2016

Српските спортисти ќе го напуштат олимпискиот подиум во Рио ако на него случајно се најдат заедно со некој од спортистите од Косово. Според српските медиуми, таква препорака добиле сите спортски федерации и спортистите што ја претставуваат Србија на ...

Ѓоковиќ го сака Надал во полуфиналето на Игрите во Рио

Стандард - 07.08.2016

Ждрепката во машката шема на тенискиот турнир на Олимпијадата во Рио де Женеиро нуди можно 1/2-финале меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. Лидерот на светската АТП листа не криеше дека навистина би се радувал на сличен развој на настаните во ...

Зошто да навивате за руската репрезентација на ОИ

Руска реч - 07.08.2016

Поради скандалот со допинг репрезентацијата на Русија замина во Рио во сосема намален состав. Познати спортисти за „Руска реч на македонски“ зборуваат за тоа зошто, без оглед на сите проблеми, треба да се навива за рускиите олимпијци во Бразил.

(ФОТО) Адриана Лима во солзи со запалениот Олимпискиот факел во Рио

Локално - 07.08.2016

Адриана Лима доби неверојатна чест да го запали и разнесе Олимпискиот оган во родниот Бразил, со кој беше ставен почетокот на овогодинешните Олимписки игри во Рио. 35-годишниот ангел на Victoria’s Secret се прошета низ улиците на Рио де Жанеиро со ...

Падна првите светски рекорди во Рио

Вечер Прес - 07.08.2016

Британскиот пливач Адам Пети (21) постави светски рекорд на 100 метри градно, откако во квалификациите на Олимписките игри во Рио де Жанеиро оваа дисциплина ја исплива со резултат 57,55 секунди.

Олимпијадата низ поинакви очила (видео)

Република - 07.08.2016

Олимпијадата во Рио само што започна. Камероите се вклучени, се следат сите резултати и остварувања. А потоа? Потоа се монтираат оние куси моменти кои немаат временско ...

Десетте ѕвезди кои треба да блеснат на ОИ

Вест - 06.08.2016

Олимписките Игри се совршено место за покажување на спортската супериорност на најдобрите на светот. Место за ѕвездите, место за големи остварувања и големи успеси. Со оставање на простор дека ќе се појават некои нови ѕвезди по кои ќе се памети Рио ...

Колку чини една Олимпијада

Вест - 06.08.2016

Утрово се случи официјалното отворање на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро, кое се одржа на стадионот "Маракана". Организаторите вложија многу напор, труд и пари за да стигнат до тука.

Вести олимпијада

Утрински - 06.08.2016

Олимписко село Украдени два телефона и апарат на српски ватерполист Дека предупредувањата за високото ниво на криминал во Рио де Жанеиро не се без основа, на своја кожа почувствува Душко Пиетловиќ, репрезентативец на Србија во ватерполо.

Шоу на Гизела, танги, огномет, но И протести надвор од стадионот на отварањето на Олимпијадата

Сакам да кажам - 06.08.2016

Бразил направи тричасовен спектакл со минимален буџет на свеченото отворање на Олимписките игри во Рио, потпирајќи се повеќе на видео ефекти отколку на скапа сценска опрема. Церемонијата на „Маракана“ ноќеска почна смирено со неколку проектирани ...

Македонскиот олимписки тим продефилира во Рио, очекувањата се мали

Сакам да кажам - 06.08.2016

Предводена од знаменосецот Анастасија Богдановски, малубројната македонска олимписка делегација продефилира ноќеска на свеченото отворање на Игрите во Рио. Покрај пливачката Богдановски, во македонскиот тим се уште атлетичарите Ристе Пандев и Дрита ...

Грчка олимпијка позитивна на допинг тест

Канал5 - 06.08.2016

Олимписките игри во Рио не започнаа добро за грчките олимпијци. Кусо пред свеченото отворање, беше објавено дека еден член на делегацијата се враќа итно во Атина, откако резултатите од допинг тестот излегоа позитивни.

На спектакуларен начин отворени ЛОИ во Рио

Телма - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“свечено беа отворени 31 Летни Олимписки игри (ЛОИ), првите што ќе се одржуваат на Јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, кои продефилираа на дефилето на ...

Во Рио гори Олимпискиот оган

Deutsche Welle - 06.08.2016

Со палењето на Олимпискиот оган и спектакуларна церемонија и официјално беа отворени 31. Летни олимписки игри на стадионот Маракана во Рио де Жанеиро. Олимпискиот оган го запали поранешниот маратонец Вандерлеи Кордерио да Лима.

Рио 2016: свечено отворени 31. Летни олимписки игри

ТВ21 - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Отворени 31. Летни олимписки игри во Рио

24 Вести - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме ...

(ФОТО) Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри во Рио

Утрински - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Почна олимпискиот спектакл - Гламур, спорт и протести (Фотогалерија)

Вест - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме ...

СИТЕ НА МАРАКАНА: Спортистите почнаа со дефилето

Телеграф - 06.08.2016

Натпреварувачите кои ќе влезат во битка за 306 комплети на медали Спортистите кои ќе земат учество на Олимписките игри во Рио де Жанеиро дефилираат на Маракана и веќе ги заземаат своите места на теренот каде што подоцна ќе следува кревањето на ...

СКРОМНО НО ДОСТОИНСТВЕНО: Ана Богдановски го развиори македонското знаме во Рио

Телеграф - 06.08.2016

Репрезентативците на Македонија веќе се наоѓаат на стадионот во Рио заедно со другите спортисти Ана Богдановски беше знаменосец на Македонија на оваа Олимпијада и таа ја предводеше делегацијата од нашата земја на игрите кои тргнуваат од денеска со ...

OИ РИО: Тимот на бегалците со десет учесници

Телеграф - 06.08.2016

Претпоследни на дефилето се појавија десет спортисти кои ќе се натпреваруваат под Олимпиското знаме На Олимписките игри во Бразил, првпат во историјата ќе има и тим на бегалци кој го сочинуваат вкупно десет спортисти.

ДОПИНГОТ ГО ВРАТИ ДОМА: Спортист од Грција го напушти Рио

Телеграф - 06.08.2016

Нашиот јужен сосед ќе има еден натпреварувач помалку на игрите во Бразил Делегацијата на Грција е помала за еден член бидејќи еден од спортистите мораше да го напушти Рио де Жанеиро уште пред почетокот на натпреварите.

Рио е главен град на спортот: Запален олимпискиот оган, светот ги слави Игрите

Екипа - 06.08.2016

Летните Олимписки Игри во Рио де Жанеиро (Бразил) можат да почнат. Свечено се отворени, откако Густаво Куертен го внесе олимпискиот факел на легендарната „Маракана“, а Вандерлеи Кордерио да Лима го запали олимпискиот оган.

ИГРИТЕ ЗАПОЧНАА: Спектакуларно отворена Олимпијадата во Рио (ФОТО)

Телеграф - 06.08.2016

Сите го чекаа Пеле, кој откажа, а потоа и Куертен, но честа му припадна на атлетичарот Вандерлеи Олимпискиот оган е веќе запален, па третиот елемент за означување на почеток на игрите е веќе комплетиран така што Олимпијадата во Бразил е дефинитивно ...

Олимписките игри започнаа: Рио е подготвен за историја

Нова ТВ - 06.08.2016

Преродба и регенерација. Тоа беше пораката зад свеченото отворање на Олимпијадата во Рио 2016 година. Од супермоделот Жизел Бундшен до ветувањето на спортистите дека ќе биде засадена шума по завршување на Игрите, големата ноќ во Бразил го поздрави ...

Спектакуларно отварање на летните Олимписки игри во Рио де Жанеиро

Факултети - 06.08.2016

Официјално започнаа 31 Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро. На игрите ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти од 206 членки на Меѓународниот олимписки комитет. Рио ќе биде домаќин на натпревари од 36 различни спортови.

Олимписките игри отворени, македонската делегација продефилира на „Маракана“ (Фото)

Дерби - 06.08.2016

Со очекувано спектакуларна церемонија на која беа истакнати природните убавини и културните вредности на Бразил, рано утринава беа отворени Олимписките игри во Рио на кои ќе учествуваат 207 земји.

Македонските олимпијци на „Маракана“: Богдановски ја поведе нашата делегација на дефилето (ВИДЕО)

Екипа - 06.08.2016

Македонија е една од 208 земји кои овие денови ќе бидат дел од Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро. Македонската делегација синоќа продефилира на свеченото отворање на Игрите на „Маракана“, водена од знаменосецот, пливачката Анастасија ...

Започнаа првите олимписки игри во Јужна Америка

Оff.net - 06.08.2016

По 26.000 километри пат, олимпискиот оган на Маракана е свечено запален и со тоа стартува 31. издание на Летните Олимписки игри на кои ќе продефилираат над 11.000 спортисти од 206 земји во ...

Олимписките игри отворени, се развиори македонското знаме во Рио (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија ноќеска беа отворени Олимписките игри во Рио, пливачката Анастасија Богдановски го развиори македонското знаме. Запален е олимпискиот оган во Рио, започнаа 31. олимписки игри на кои ќе учествуваат повеќе од 10.500 ...

Протести против Олимписките игри во Рио

Сител - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Фотографијата на Надал брзо го обиколи светот: Горд што ќе ја претставувам Шпанија

Екипа - 06.08.2016

Еден од најдобрите светски тенисери Рафаел Надал ќе ја претставува Шпанија на Олимписките игри во Рио, иако долго време се шпекулираше дали и во која конкуренција ќе настапи на Игрите. Надал заедно со останатите спортисти од Шпанија се појави на ...

Најдоброто од отворањето на Олимпијадата 2016, низ фотографии

Црнобело - 06.08.2016

Рио де Жанеиро – преродба и регенерација, тоа беше живописната порака која беше испратена на церемонијата за отворање на Олимпијадата во 2016-та година. По месеци планирање, Олимписките игри во Рио конечно се отворија.

Свечено отворени Олимписките игри во Рио, протести пред прославата

Радио МОФ - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро беа отворени 31. Летни Олимписки игри, кои за првпат се одржуваат во Јужна Америка. На свечената церемонија за отворањето доминираа три теми – екологијата, различноста и радоста.

Скромниот спортски херој ја имаше честа да го запали Олимпискиот оган

Нова ТВ - 06.08.2016

Тркачот на долги патеки и жртва на една од најголемите неправди во историјата на Олимписките игри Вандерлеи Кордеиро де Лима, имаше чест да го запали олимпискиот оган во Рио де Женеиро. Лима (47) беше последниот од 12 илјади носители на олимпискиот ...

Македонија во Рио (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 06.08.2016

Знамето во рацете на Богдановски. Пливачката Анастасија Богдановски синоќа на отворањето на 31.Летни оимписки игри во Рио ги предводеше македонските претставници. Таа е дел од шесте спортисти кои ќе земат учество на овие игри.

За последен пат на писта - Жизел Бундшен ја заврши кариерата на отворањето на Олимпијадата во Рио

Црнобело - 06.08.2016

Сите знаевме и очекувавме дека и еден од најзгодните бразилски модели, Жизел Бундшен, ќе биде дел од церемонијата за отворањето на Олимпијадата, прашање беше само кога и како ќе се појави.

Отворени Олимписките игри во Рио

Р.С.Европа - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31-те Летни Олимписки игри, првите што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме на ...

Највпечатливите моменти од отворањето на Олимписките игри во Рио

Fashionel - 06.08.2016

Олимписките игри во Рио и официјално започнаа со спектакуларното отворање вчеравечер на стадионот Маракана. Церемонијата ја следеа десетици илјади луѓе на стадионот, а речиси три милијарди ширум светот во живо преку ТВ каналите.

Голем ден за ММА и Бразил: Легендарниот Минотауро го носеше олимпискиот факел низ Рио

IPON - 06.08.2016

Бразилската ММА легенда „Minotauro“ Ногејра имаше чест да биде дел од олимпискиот спектакл во пресрет на свеченото отворање на Олимписките игри во Рио де Жанеиро синоќа. Антонио Родриго Ногејра е неколку часа пред почетокот на Олимписките игри на ...

Рио 2016: Пливачката Богдановски го носеше македонскот знаме

Сител - 06.08.2016

На церемонијата на свеченото отворање на 31.те Летни Олимписки игри во Рио македонскот знаме го носеше пливачката Анастасија Богдановски. Македонија на овие игри ќе биде претставувана од шест ...

Олимписките игри во Рио отворени со порака да ја спасиме планетата

Стандард - 06.08.2016

Олимписките игри во Рио де Женеиро почнаа со возбудлива и спектакуларна церемонија во еден од симболите на градот – „Маракана“. „Да ја спасиме планетата“ беше главната порака што организаторите ја упатија кон светот.

ВИДЕО: Македонската олимписка делегација претставена во Рио

Курир - 06.08.2016

Македонија на Олимписките игри во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме на дефилето на отворањето го носеше пливачката Анастасиа Богдановски. Македонските спортисти на Летните олимписки игри ќе настапат според следниот ...

Свечено отворени Олимписките игри во Рио, исвиркан бразилскиот претседател

Макфакс - 06.08.2016

Летните олимписки игри коишто за прв пат се одржуваат во Латинска Америка рано утрово беа отворени со свечена церемонија на познатиот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро. Спектаклот, којшто траеше речиси четири часа, ги воодушеви сите ширум ...

Фотографијата на Надал многу брзо го обиколи светот

СуперСпорт - 06.08.2016

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја претставуваше својата земја на Олимпијадата во Рио. Синоќа игрите беа отворени, а Надал заедно со останатите спортисти од Шпанија се појави на церемонијата на отворањето и ја искористи можноста да се фотографира.

Недостаток на шефови на држави во Рио

Стандард - 06.08.2016

Многу шефови го пропуштија отворањето на 31 олимписки игри во Рио де Женеиро. Најверојатно нивниот недостаток произлегува од актуелната политичка ситуација во Бразил, пренесоа американските медиуми.

Ефимова доби дозвола да учествува во Рио, Исинбаева се уште се надева

Стандард - 06.08.2016

Големата ѕвезда на руското пливање Јулија Ефимова сепак ќе учествува на Игрите во Рио де Женеиро. Четирикратната светска шампионка првично не беше пуштена до Олимпијадата, бидејќи има претходна казна за допинг.

Почнаа Олимписките игри во Рио

Р.С.Европа - 06.08.2016

Официјално започнаа 31-те Олимписки игри во Рио де Жанеиро со спектакуларна церемонија на стадионот Маракана. Првата Олимпијада во Јужна Америка ќе трае до 21 август, а ќе се натпреваруваат околу 10.500 спортиси од рекордни 206 земји, вклучително и ...

ФОТО: Нејзините нозе го засенија отворањето на ОИ во Рио

Курир - 06.08.2016

Летните олимписки игри беа отворени синоќа во Бразил, а отворањето го одбележа дефилето на кралицата на модните писти, Жизел Бундшен. Жизел направи исклучок и се појави на отворањето на ОИ, иако од минатата година официјално е во пензија.

Бразил е следната Грција – со банкрот по олимписки

Стандард - 06.08.2016

Само три Олимпијади – во Монтреал, Москва и Атина, биле во загуба. Игрите во Лондон донесоа добивка од 1,2 милијарди долари. Ќе тргне ли Бразил по патот на Грција? Ќе се сруши ли во тешка финансиска криза по Олимпијадата во Рио, која ќе го доведе до ...

Во Рио се сретнаа Фелпс и Ѓоковиќ

СуперСпорт - 06.08.2016

Американецот Мајкл Фелпс, барјактар на својата земја на отворањето на Олимписките игри, открива како се чувствувал кога го здогледал Новак Ѓоковиќ во олимпиското ...

Ѓоковиќ го напушти Олимпиското село

Дерби - 06.08.2016

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ е меѓу најголемите ѕвезди на Олимписките Игри во Рио Де Жанеиро, па постојано е на мета на голем број на спортисти и спортистки кои сакаат да се фотографираат, да имаат некој спомен од него.

Tројца спортисти во Рио фатени со допинг

Стандард - 06.08.2016

Три позитивни примероци на стартот на Олимпијадата во Рио, всушност, уште пред таа да биде отворена. Прво беше откриен ирскиот боксер Мајкл О’Рајли, кој беше кандидат за медал од Игрите. Тој беше вратен назад во Даблин.

Отворени 31. Летни олимписки игри во Рио

Нетпрес - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме ...

ФОТО: Адриана Лима се расплака на отворањето на ОИ Рио 2016

Курир - 06.08.2016

Славниот ангел едноставно не можел да ги контролира емоциите. Бразилскиот модел Адриана Лима, се расплака пред очите на целиот свет. Емоциите на Лима биле пресилни за да може да ги контролира. Тоа биле солзи радосници.

Рио приредија спектакуларна забава за светот!

ЗаЗабава - 06.08.2016

Бразилците приредија спектакуларно отворање на 31-те Олимписки игри кои ќе се одржуваат во Рио де Жанеиро до 21-ви август. Режисерот Фернандо Маирелес, заедно со Даниел Томас и Андручо Вадингтон, работеше на содржината на церемонијата чии теми беа ...

До допинг скандалот на Русија, и пред него

Оff.net - 06.08.2016

На 8 мај 2016, 60 минути на Сибиес емитува емисија за допингот во Русија, ова е четврто продолжение од серијата околу наводното постоење на систематско допингување во рускиот спорт. Во емисијата интервјуиран е Григориј Родченков екс-директорот на ...

Од нацисти до запалени гулаби: осумте најчудни церемонии на отворање Олимпијада (ВИДЕО)

МКД - 06.08.2016

Чудни моменти што никој никако не би можел да ги предвиди... Пекинг 2008: „Послаткото дете“ Возбудата пред Летните олимписки игри во Пекинг се состоеше главно во тоа колку строго контролирани ќе бидат тие, а имаше и информации дека кинеската влада ...

РИО 2016: Франција оди на хет-трик, Данска и Полска фаворити од сенка

Gol.mk - 06.08.2016

По атлетиката и кошарката, ракометот можеби е третиот најочекуван турнир на Летните Олимписки Игри во Рио, поточно оној кој го играат мажите. Ракометот е вметнат во Олимписките Игри во 1936 година во Берлин, каде првото место им припадна на ...

Жизел ги покажа долгите нозе, а Адријана заплача на отворањето на Олимписките игри (ФОТО)

+инфо - 06.08.2016

Бразилскиот топ-модел Жизел Бундшен прошета стотина метри долгата писта во текот на спектакуларното отворање на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. ВО Бразил синоќа започнаа Олимписките игри, а самото отворање го обележа и шетањето на кралицата на ...

Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри во Рио, во позадина демонстрации и револт

Алфа - 06.08.2016

Иако со значително помалку средства во однос на Лондон пред четири години, организаторите приредија прекрасно доживување на свеченото отворање во која доминираа три теми – екологијата, различноста и радоста.

Нејмар откри зошто не потпиша за Реал Мадрид

Дерби - 06.08.2016

Барселона пред три години го победи Реал Мадрид во битката за потписот на најдобриот бразилски фудбалер Нејмар. Меѓутоа осум години претходно во 2005 „кралевите“ биле доста заинтересирани и пред ангажман на Нејмар кој минал одреден период со овој ...

Рио 2016: Отворени 31.Летни Олимписки игри

Сител - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат ќе ја преставуваат шест спортисти, а ...

Распоред на настапите на македонските олимпијци: Во понеделник следна е Богдановски

Екипа - 06.08.2016

По денешниот прв настап на стрелачката Нина Балабан, уште пет македонски олимпијци остануваат во очекување на своите настапи на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро. Балабан во квалификациите на 10 метри-воздушна пушка, заврши со под своите ...

Рио 2016: фотографии од отворањето на Олимпијадата

Окно - 06.08.2016

Триесет и првата Олимпијада која годинава се одржува во Рио де Жанеиро беше отворена синоќа со спектакуларна свеченост, на која доминираше шаренилото карактеристично за Бразил. Церемонијата беше фокусирана на бразилската историја и култура, а беа ...

Скандал во Рио: Боксер силувал две собарки во Олимпиското село!

Репортер - 06.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Сада уапсен е во Рио де Жанеиро поради сомневање дека се обидел да силува две жени. Полицијата соопшти дека Мароканецот ги силувал двете жени кои работеле како собарки во Олимпиското село.

РАКОМЕТ НА ОИ: Норвешка се „поклони“ пред Бразил

Телеграф - 06.08.2016

Големиот фаворит за злато на ОИ, женската репрезентација на Норвешка на отворањето на турнирот загуби од Бразил Актуелниот европски, светски и олимписки првак, женската ракометна репрезентација на Норвешка е поразена на стартот на Олимписките игри! ...

(ФОТО) Отворањето на ОИ во Рио

Репортер - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Три теми доминираа на свеченото отворање – екологија, различноста и ...

Нејмар објасни зошто го одби Реал

СуперСпорт - 06.08.2016

Бразилецот Нејмар имаше шанса во 13-та година од животот да го облечи дресот на Реал Мадрид. Нејмар тогаш стигна во Мадрид и , како што вели, не се чувстувал пријатно бидејќи тоа му било прв пат да дојде во Европа.

Боксот на Олимписките игри (ВИДЕО)

IPON - 06.08.2016

Боксот е дел од Летните олимписки игри од 1904 година, со исклучок на 1912 година кога поради шведскиот закон не беше дел од Игрите во Стокхолм. Во 2012 женскиот бокс за прв пат беше вклучен во Олимписките игри.

Колку чинат Олимписките игри во Рио?

Спортклуб - 06.08.2016

Според податоците на „Oxford Olympic Study 2016“, Рио потрошил 4,58 милијарди долари за оваа година да биде домаќин на Игрите, што претставува пречекорување на однапред пресметаниот буџет со цели 51%.

ЕКСПЛОЗИЈА ВО РИО – Полицијата ја опколи целта околу велосипедската патека во градот

Репортер - 06.08.2016

Како што јавуваат странските медиуми, во близина на тркачката патека во Рио де Женеиро, се случила силна експлозија. Иако нема податоци за што се работи, според првите информации полицијата го опколи тој дел од градот. loading..

Силна експлозија одекна во Рио, близу патеката за велосипедизам

Сител - 06.08.2016

Силна експлозија одекна во близина на натпреварувачката патека за велосипедизам на Олимписките игри во Рио. Локалните медиуми јавуваат дека единицата за разоружување бомби работи зад трибината за новинари и дека полицијата патролира по тоа подрачје.

Прва тревога во Рио: Контролирана експлозија близу велосипедската патека

Дерби - 06.08.2016

Единица за демонтирање бомби изврши контролирана експлозија близу целта на олимписката патека за велосипедизам во Рио. Полицијата и организаторите на ОИ потврдија дека имало контролирана експлозија, откако бил пронајден оставен ранец близу патеката.

Полицијата истражува експлозија во Рио

Р.С.Европа - 06.08.2016

Силна експлозија денеска се слушнала во близина на целната линија на машката бициклистичка трка на олимписката патека во Рио де Жанеиро. Членови на безбедносните сили во заштитна облека оперираат на местото и десетици приадници на воената полиција ...

Експлозија избувна до велосипедистите во Рио!

Стандард - 06.08.2016

Бомба експлодираше во близина на завршниот дел на велосипедска трка на Олимпијадата во Рио де Женеиро. Излезе дека тоа е контролирано детонирање дело на специјален одред. Обезбедувањето на Игрите открило сомнителен мал пакет во близина на финалето ...

Силна експлозија во Рио

+инфо - 06.08.2016

Странските медиуми пренесуваат дека е најден сомнителен пакет и дека полицијата веројатно морала да предизвика контролирана експлозија. Силна експлозија одекна во близина на велосипедската патека во Рио де Жанеиро каде што се одржуваат Олимписките ...

Биланс на медали: Погледнете кој е кој во олимпискиот свет

Спортклуб - 06.08.2016

Познато е дека првите две места се резервирани за Американците и Русите. Со свеченото дефиле на сите учесници ставена е точка на церемонијата за отворање на 31. летни Олимписки игри. Сега на ред се првите борби, а дел од нив веќе и завршија, па се ...

Олимпијада 2016 во Рио

Руска реч - 06.08.2016

Церемонијата на отварање на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, ...

Експлозијата во близина на велосипедската патека во Рио била контролирана детонација на сомнителен предмет

А1 On - 06.08.2016

Експлозијата во близина на трасата за машката трка по велосипедизам на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро била контролирано детонирање на сомнителен предмет, пренесе ТАСС, повикувајќи се на свој дописник од самото место.

Австралија ја декласираше Франција на стартот во Рио

Стандард - 06.08.2016

Екипата на Австралија се справи со Франција на почетокот на олимпискиот кошаркарски турнир во Рио, надигрувајќи ги „петлите“ на убедлив начин со 21 поени разлика – 87:66. Екипата на Андреј Леманис беа подобриот од двата тима во салата „Кариока“ и ...

Протести против Олимписките игри во Рио

Репортер - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Протести против Олимписките игри во Рио

А1 On - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

ВИДЕО: Македонската олимписка делегација претставена во Рио

Нетпрес - 06.08.2016

Македонија на Олимписките игри во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме на дефилето на отворањето го носеше пливачката Анастасиа Богдановски. Македонските спортисти на Летните олимписки игри ќе настапат според следниот ...

Македонските олимпијци продефилираа на Маракана - НБЦ не претстави како Македонија

Сител - 06.08.2016

Македонија на Олимписките игри во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме на дефилето на отворањето го носеше пливачката Анастасиа Богдановски. Македонските спортисти на Летните олимписки игри ќе настапат според следниот ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Отворањето на ОИ во Рио

Курир - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Три теми доминираа на свеченото отворање – екологија, различноста и ...

ФОТО: Нејзините нозе го засенија отворањето на ОИ во Рио

Press24 - 06.08.2016

Летните олимписки игри беа отворени синоќа во Бразил, а отворањето го одбележа дефилето на кралицата на модните писти, Жизел Бундшен. Жизел направи исклучок и се појави на отворањето на ОИ, иако од минатата година официјално е во пензија.

Свечено отворени Олимписките игри во Рио

Кајгана - 06.08.2016

Летните олимписки игри кои за прв пат се одржуваат во Латинска Америка рано утрово беа отворени со свечена церемонија на познатиот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро. Спектаклот, кој траеше речиси четири часа, ги воодушеви сите иако не беше ...

Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри

А1 On - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Отворени 31. Летни олимписки игри во Рио (ВИДЕО)

+инфо - 06.08.2016

На овие Игри присутни се спортисти од 206 национални олимписки комитети, а своето прво учество ќе го имаат Косово и Јужен Судан. Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри.

15 интересни факти за Рио де Жанеиро

Стандард - 06.08.2016

Рио де Жанеиро, или едноставно Рио, е главен град на држава со исто име како и трет по големина град во Бразил, со население од 6,3 милиони луѓе. Дел од градот е признат за објект на светското наследство во 2012 година.

Експлозијата во близина на велосипедската патека во Рио била контролирана детонација на сомнителен предмет

Сител - 06.08.2016

Експлозијата во близина на трасата за машката трка по велосипедизам на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро била контролирано детонирање на сомнителен предмет, пренесе ТАСС, повикувајќи се на свој дописник од самото место.

Отворени Олимписките игри-Анастасија Богдановски со шарм и гордост ја предводеше македонската делегација (ФОТО/ВИДЕО)

IPON - 06.08.2016

Спектакуларна церемонија, со која беа истакнати природните убавини и културните вредности на Бразил, рано утринава беа отворени Олимписките игри во Рио на кои ќе учествуваат 207 земји. Олимпискиот пламен го запали поранешниот маратонец Вандерлеј де ...

Бразилските медиуми „открија“ кој ќе го запали олимпискиот оган на „Маракана“

Дерби - 06.08.2016

Откако стана јасно дека главниот кандидат Пеле, не е достапен поради здравствени причини, бразилските медиуми се обидуваа да дојдат до информацијата за тоа кој ќе го запали олимпискиот оган на „Маракана“, за време на свеченото отворање на ...

Куертен ќе го запали олимпискиот оган во Рио

СуперСпорт - 06.08.2016

Прославениот бразилски тенисер Густаво Куертен ќе го запали олимпискиот оган на свеченото отворање во Рио, пренесуваат бразилските медиуми. Тој ќе ја замени најголемата фудбалска легенда Пеле, кој се откажа поради проблеми со здравјето.

Стартуваше свеченото отворање на 31. Летни олимписки игри (ФОТО)

Телеграф - 06.08.2016

Бразилците ја исполнија Маракана во Рио де Жанеиро каде што веќе почна церемонијата на која ќе биде запален олимпискиот оган Бразил веќе дише во Олимпискиот дух, а игрите се пред официјалниот почеток.

ПЕЛЕ СЕ ОТКАЖА: Кој ќе го запали огнот во Рио?

Телеграф - 06.08.2016

Поради болест, Кралот на фудбалот доби забрана од докторите да се движи и нема да учествува на церемонијата Кралот на фудбалот, Пеле беше прв фаворит за да го запали огнот на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Бразил ја сопна Норвешка на стартот

Вечер Прес - 06.08.2016

Актуелниот олимписки женски ракометен шампион, Норвешка, уште на стартот од олимпискиот турнир претрпе пораз од домаќинот Бразил со 31:28 Бразил со оваа победа, најави поход кон издигнување на подиумот, слично како и во 2013 година, каде во Србија ...

(ВИДЕО) Како изгледаше дефилирањето на македонскиот тим на отварањето на Олимпијадата во Рио

еМагазин - 06.08.2016

Македонското знаме на отварањето на Олимпијадата во Рио, го носеше нашата пливачка Анастасиа Катерина Богдановски. Освен неа во нашиот тим се и Нина Балабан (спортско стрелаштво 10 м. воздушна пушка), Катерина Николоска (џудо – 63 кгр), Марко ...

Богдановски го развиори македонското знаме во Рио

Тера - 06.08.2016

На церемонијата на свеченото отворање на 31. Летни Олимписки игри во Рио македонскот знаме го носеше пливачката Анастасија Богдановски. Македонија на овие игри ќе биде претставувана од шест спортисти.

Протести на Олимписките игри против корупцијата во Бразил

еМагазин - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Реми Галјард ги ПРЕСМЕА фановите со своите олимписки вештини!

Пулс24 - 06.08.2016

Реми ќе учествува во десеттобој во атлетика. Познатиот шоумен Французинот Реми Галјард утринава потсети дека и тој ќе се натпреварува на Олимписките Игри во ...

График на денот: Колку чини една Олимпијада

Точка - 06.08.2016

Утрово се случи официјалното отворање на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро, кое се одржа на стадионот "Маракана". Организаторите вложија многу напор, труд и пари за да стигнат до тука.

Експлозија во близина на велосипедската патека на ЛОИ во Рио

Република - 06.08.2016

Одред за демолирање на бомби пристигна на местото на експолозијата која денеска се слушнала во близина на велосипедската паттека на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Рио кои почнаа денеска. Се уште не е позната причината за експлозијата.

Протести против Олимписките игри во Рио

Либертас - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Адријана заплака на отворањето на Олимписките игри (ФОТО)

МК News - 06.08.2016

Во Бразил синоќа започнаа Олимписките игри, а самото отворање го обележа и шетањето на кралицата на модните писти – Жизел Бундшен (36). Бразилскиот топ-модел, со звуците на легендарната песна „Девојката од Ипанема“, прошета по стотина метри долгата ...

ВИДЕО: Претставување на македонската олимписка делегација во Рио-Еве кога ќе настапат македонските спортисти

Пулс24 - 06.08.2016

Македонија на Олимписките игри во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме на дефилето на отворањето го носеше пливачката Анастасиа Богдановски. Македонските спортисти на Летните олимписки игри ќе настапат според следниот ...

Отворени Олимписките игри во Рио

Тера - 06.08.2016

Летните олимписки игри коишто за прв пат се одржуваат во Латинска Америка рано утрово беа отворени со свечена церемонија на познатиот стадион „Маракана“ во Рио де Жанеиро. Спектаклот, којшто траеше речиси четири часа, ги воодушеви сите ширум ...

Љубопитни факти од отворањето на Олимпијадата

Локално - 06.08.2016

Љубопитни факти околу Церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Рио де Жанеиро: На церемонијата на отворањето на Летните олимписки игри на стадионот “Маракана” во Рио де Жанеиро ноќеска присуствуваа 37 државни и владини претставници.

(Фото) Што не сте знаеле за олимпискиот град: 15 интересни факти за Рио де Жанеиро

еМагазин - 06.08.2016

Рио де Жанеиро, или едноставно Рио, е главен град на држава со исто име како и трет по големина град во Бразил, со население од 6,3 милиони луѓе. Дел од градот е признат за објект на светското наследство во 2012 година.

Се обидел да силува две келнерки во олимпиското село: Боксерот завршил во затвор!

Точка - 06.08.2016

Мароканскиот боксер требал да ја има својата прва борба во првиот ден од Игрите во Рио де Жанеиро, но од неговиот настап нема да има ништо... Мароканскиот боксер Хасан Саад (22) е уапсен во олимпиското село поради обвинение за сексуално злоставување ...

(Галерија) Олимпијадата во Рио беше официјално отворена

Локално - 06.08.2016

31-те Олимписки игри официјално беа откриени на легендарниот стадион “Маракана” во бразилскиот град Рио де Жанеиро. Честа да го запали олимпискиот оган се падна на локалниот маратонец Вандерлеј Кордејри, бронзен медал од Игрите во Атина, кој им даде ...

Одекна експлозија во близина на велосипедската патека на ЛОИ во Рио

Пулс24 - 06.08.2016

Одред за демолирање на бомби пристигна на местото на експолозијата која денеска се слушна во близина на велосипедската патека на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Рио кои почнаа ...

„Акватик центар“ ќе биде местото во кое ќе бидат доделени првите медали на ЛОИ во Рио

Република - 06.08.2016

172 пливачки делегации ќе учествуваат на Олимписките игри во Рио. Уште од првиот ден започнуваат возбудувањата во базенот, а само за споредба во Лондон пред четири години имаше пет пливачки селекции помалку, а се делеа медали во четири дисциплини ...

Огнот е запален – нека почнат Игрите!

Република - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија и палењето на олимпискиот оган на Маракана во Рио и официјално беа отворени 31. по ред Летни Олимписки Игри. Проценето е дека скоро три милијарди луѓе низ светот го гледале Вандерлеи де Лима, поранешниот маратонец, како ...

Ризичен фустан кој го засени отварањето на Олимписките игри во Рио

Точка - 06.08.2016

Иако на отварањето на Олимписките игри учествуваа повеќе од 5.000 танчери и беше организирано спектакуларно шоу, сите очи беа вперени во бразилската манекенка Жизел Бундшен облечена во раскошна вечерна тоалета.

ФОТО: Спектакуларно отворање на Олимписките Игри во Рио

Пулс24 - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Три теми доминираа на свеченото отворање – екологија, различноста и ...

И Реми Галјард е подготовен за Олимписките игри во Рио (видео)

Република - 06.08.2016

Познатиот шоумен Французинот Реми Галјард утринава потсети дека и тој ќе се натпреварува на Олимписките Игри во Рио. Реми ќе се натпреварува во десеттобој во ...

Највпечатливите моменти од отворањето на Олимписките игри во Рио

Точка - 06.08.2016

Олимписките игри во Рио и официјално започнаа со спектакуларното отворање вчеравечер на стадионот Маракана. Церемонијата ја следеа десетици илјади луѓе на стадионот, а речиси три милијарди ширум светот во живо преку ТВ каналите.

Фото +Видео: Цел свет го гледаше шоуто на Маракана

Вечер Прес - 06.08.2016

Летните Олимписки Игри во Рио де Жанеиро свечено се отворени, откако тенисерот Густаво Куертен го внесе олимпискиот факел на легендарната „Маракана", а Вандерлеи Кордерио да Лима го запали олимпискиот оган.

Скандал: Марокански боксер уапсен за силување на две девојки

Вечер Прес - 06.08.2016

Покрај проблемите кои спортистите ги имаат со лошите услови и слабата организација од Олимпиското село во Рио, пристигна и информација за уште еден, многу поголем скандал,за кој мораше да се замеша и полицијата.

(Видео/Галерија) Грандиозно отварање: Запален олимпискиот оган, започна Олимпијадата Рио 2016

еМагазин - 06.08.2016

Преродба и регенерација е пораката на свеченото отворање на Олимписките игри Рио 2016. Официјално започнаа 31. Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро. На игрите ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти од 206 членки на Меѓународниот олимписки ...

Македонските олимпијци продефилираа во Рио на Олимпијада – НБЦ не претстави како Македонија

МК News - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат ќе ја преставуваат шест спортисти, ...

Рио 2016: Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри(ФОТО)

Локално - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Отворени Олимписките игри во Рио де Женеиро

Мета - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска и официјално беа отворени 31. Летни Олимписки Игри во Рио де Женеиро. Честа да го запали олимпискиот пламен му припадна на бразилскиот маратонец Вандерлеј де Лима, а вршителот на должноста ...

Нејмар откри зошто не потпиша за Реал Мадрид

Точка - 06.08.2016

Барселона пред три години го победи Реал Мадрид во битката за потписот на најдобриот бразилски фудбалер Нејмар. Меѓутоа осум години претходно во 2005 „кралевите“ биле доста заинтересирани и пред ангажман на Нејмар кој минал одреден период со овој ...

Запознајте ги НАJЗГОДНИТЕ олимпијки!

Пулс24 - 06.08.2016

Олимпискиот оган е запален, а спортските страсти разгорени – следуваат неколку недели уживање во сите натпреварувања во Рио. Сепак, покрај спортските подвизи, ќе може да се насладуваме и на неколку олимписки натпреварувачки кои ќе го крадат ...

(Галерија) Која делегација имаше најдобар “стајлинг“ на свеченото отварање на Рио 2016

еМагазин - 06.08.2016

Олимпијците оваа година донесоа сериозен стил на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Рио. Од гигантски лисја од јавор, до цветни венци и сите бои на виножитото. Можеше да се види буквално се на парадата на нациите која рано утрово по ...

ЕКСПЛОЗИЈА ВО РИО – Полицијата ја опколи целта околу велосипедската патека во градот

МК News - 06.08.2016

Како што јавуваат странските медиуми, во близина на тркачката патека во Рио де Женеиро, се случила силна експлозија. Иако нема податоци за што се работи, според првите информации полицијата го опколи тој дел од ...

Maкедонија во Рио – знамето во рацете на Ана Богдановски (ФОТО)

Република - 06.08.2016

Македонската делегација предводена од Ана Богдановски ноќва го развиори нашето знаме на спектакуларното отворање на 31. Летни Олимписки Игри во Рио. Богдановски ќе ја претставува Македонија во пливање, а таа е дел од шесте спортисти кои ќе земат ...

Македонија сега има 40 олимпијци...

Н.Македонија - 06.08.2016

Од првите летни олимписки игри од осамостојувањето на државата, во 1992 година во Барселона, до Игрите што ќе се одржат во август во Рио де Жанеиро, Македонија имала точно 40 олимпијци. Први што настапија беа кајакарите Лазар Поповски и Лазар ...

Во медалите има 5 кг злато и 1,4 тон сребро...

Н.Македонија - 06.08.2016

Доколку освојувачот на златен олимписки медал од Рио во иднина реши да го продаде одличјето кај некој откупувач на злато, ќе добие околу 500 евра. Сребрениот медал на пазарот би вредел околу 300 евра, а бронзениот медал што се изработува од бакар ...

Протести против Олимписките игри во Рио...

Н.Македонија - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Повеќе отсутни отколку присутни ѕвезди на ЛОИ...

Н.Македонија - 06.08.2016

Тежата на силите помеѓу ѕвездите што ќе бидат во Рио на 31-те Летни олимписки игри и оние што ќе ги пропуштат веројатно е на страната на оние што ќе недостигаат, и покрај многубројните талентирани спортисти што ќе се борат за медали.

Спектакуларно отварање на Летните олимписки игри во Рио...

Н.Македонија - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското ...

Се избираат најдобро облечени олимпијци, Македонија не е номинирана...

Н.Македонија - 06.08.2016

На свеченото отварање на годинешните Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро, секоја земја продефилира облечена во специјално дизајнирана облека по тој повод, по што има и гласање за најдобро облечена држава. На таа листа нашата екипа не се најде.

Рио 2016: Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри/ФОТО

Lider - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Отворени 31. Летни олимписки игри во Рио

Вистина.мк - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска свечено беа отворени 31.Летни Олимписки игри. Ова се првите Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент. Македонија во Рио ќе ја претставуваат шест спортисти, а македонското знаме ...

Десетте ѕвезди кои треба навистина да блеснат

Идивиди - 06.08.2016

ОД КОГО СЕ ОЧЕКУВА НАЈМНОГУ ВО РИО Олимписките Игри се совршено место за покажување на спортската супериорност на најдобрите на светот. Место за ѕвездите, место за големи остварувања и големи успеси.

Протести против Олимписките игри во Рио

Lider - 06.08.2016

Пред почетокот на свечната церемонија на отворањето на 31. Летни олимписки игри во Рио де Жениеро, неколку стотици доцна синоќа се собраа во близина на стадионот „Маракана“ на протест против корупцијата во Бразил и против, според нив, преголемите ...

Рио 2016: Свечено отворени 31. Летни Олимписки игри

Идивиди - 06.08.2016

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ноќеска свечено беа отворени 31. Летни Олимписки игри. Ова се први Игри што се одржуваат на јужноамериканскиот континент.

Рио го почнува најголемото спортско шоу на светот

Идивиди - 06.08.2016

ДОЦНА СИНОЌА ОФИЦИЈАЛНО БЕА ОТВОРЕНИ 31. ОЛИМПИСКИ ИГРИ По целата загриженост околу Зика вирусот, неподготвеноста на спортските објекти, рускиот допинг-случај и стотина други мали проблеми, време е да се насочиме на спортот на најголемиот збир на ...

Експлозија во близина на велосипедската патека во Рио

Lider - 06.08.2016

Експлозијата во близина на трасата за машката трка по велосипедизам на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро била контролирано детонирање на сомнителен предмет, пренесе ТАСС, повикувајќи се на свој дописник од самото место.

Олимпијада во Рио: промашен почеток

Deutsche Welle - 05.08.2016

Олимписките игри во Рио треба да бидат фестивал на народите и изложба на постигнувањата на новиот Бразил. И двете работи во моментов се под прашање, зашто стартот веќе беше прописно промашен, смета Јоша Вебер.

Се очекува многу акција во Рио, на спортистите им поделија 450.000 кондоми

Сакам да кажам - 05.08.2016

Олимписките игри во Рио почнуваат ноќва со церемонијата на свеченото отворање, а официјалните натпревари стартуваат утре. Покрај натпреварите на спортските терени, организаторите на Олимпијадата во Бразил очекуваат и многу акција во спалните соби во ...

Рио 2016 - Русија со 271 спортист на Олимписките игри

Утрински - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапат на 31-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Вест - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Рио 2016: одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

ТВ21 - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Рио 2016 - Бразил само со реми против Јужна Африка

Утрински - 05.08.2016

Нејмар е капитен на Бразил на Олимписките игри на кои се домаќини, но на првиот меч не беше од голема помош бидејќи ниту тој не можеше да стори ништо против Јужна Африка. Мечот заврши со 0:0, а тоа е лоша најава за олимпискиот турнир.

Рио 2016 - Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

Утрински - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

Канал5 - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

Канал5 - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапаѕ на 31-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Повеќе од 11.000 спортисти ќе тргнат во битка за распределба на медалите

Дневник - 05.08.2016

„Живеј ја својата страст“. Тоа е официјалното мото под кое ќе се одржат 31. Олимписките игри, а домаќин ќе биде метрополата на Бразил, Рио де Жанеиро. Свеченото отворање е ноќва на легендарниот фудбалски храм „Маракана“.

Спортистите се прашуваат: Дали мојот противник се допингува?

Утрински - 05.08.2016

РИО ДЕ ЖАНЕИРО - Пред некој од над 11.000 спортисти кои ќе се соберат за Летните олимписки игри да зачекори на стадионот „Маракана“ за свеченото отворање вечерва, можеби едно нешто е јасно во врска со натпреварите во претстојните две недели: во еден ...

Олимпискиот факел помина покрај немири

Утрински - 05.08.2016

Полицијата во средата употреби шок-бомби и солзавец за да ги растера демонстрантите по должина на патеката на олимпискиот факел во сиромашно предградие на Рио де Жанеиро, два дена пред првите јужноамерикански олимписки игри да бидат отворени под ...

Игрите може да почнат

Утрински - 05.08.2016

Сашко Ѓ. Димовски Ноќва во 1 часот по полноќ ќе бидат отворени Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Свеченото дефиле на спортистите и четиричасовниот спектакл се закажани на легендарната „Маракана“.

Другиот дух на Бразил: гнев, вознемиреност и незаинтересираност

Утрински - 05.08.2016

РИО ДЕ ЖАНЕИРО - Што чувствуваат Бразилците за нивниот голем олимписки момент? Прво, тука е гневот: демонстранти го напаѓаа олимпискиот оган со камења додека се приближуваше кон Рио де Жанеиро, додека олимписките кругови беа преуредени со налепници ...

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Канал5 - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Ноќеска почнува големиот олимписки спектакл

Вест - 05.08.2016

Добрите и лошите страни на Бразил ќе бидат претставени на вечерашната церемонија на отворањето на Олимписките игри во Рио (еден часот по полноќ по македонско време), за која организаторите најавуваат дека нема да биде грандиозна како некои во ...

Кошаркарите на САД се сместија во луксузна јахта

Вест - 05.08.2016

За разлика од обичните смртници, богатите НБА-ѕвезди кои се дел од кошаркарската репрезентација на САД немаат намера да престојуваат во Олимпиското село во Рио, туку ќе бидат сместени на луксузна јахта.

Рио, самба и олимпискиот оган

Deutsche Welle - 05.08.2016

Во бразилската метропола Рио де Жанеиро, вечерва почнуваат 31. Летни олимписки игри. Олимпискиот оган ги минува последните метри низ улиците на славниот град. Сѐ е подготвено за Игрите. На Олимписките игри ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти, ...

Борилиштата за спортови на вода во Рио се полни со фекалии

Сакам да кажам - 05.08.2016

На 25 дена пред почетокот на Олимписките игри во Рио, Меѓународниот олимписки комитет издаде соопштение, насловено: „Рио 2016 е подготвен да му посака добредојде на светот“. Неколку пасуси подолу во соопштението, ИОК одговори на гласините дека ...

Подготвени за Олимпијада?

SportMedia - 05.08.2016

Дури 10.500 спортисти од 206 нации и тим на бегалци се во Бразил да се натпреваруваат во 28 спорта пред ТВ публика од неколку милијарди. Пред почетокот на Игрите, на насловните страници имаше повеќе негативни приказни, како рускиот допинг скандал, ...

Марокански боксер уапсен за силување во Рио!

SportMedia - 05.08.2016

22-годишниот Хаса е обвинет за силување од страна на две девојки кои работат како келнерки во Олимпиското село, а нападот се случил во средата. Полицијата потврди дека Сада ќе помине во затвор 15 дена додека не се заврши истрагата, иако според ...

Бразилците избегнувале допинг-тестови пред ОИ!

Екипа - 05.08.2016

На еден ден пред почетокот на Олимписките Игри на повидок е нов допинг скандал, откако Анти-допинг агенцијата ВАДА обелодени дека спортистите од Бразил во изминатите триесетина дена воопшто не биле тестирање.

Усеин Болт нема да се појави на церемонијата вечерва

СуперСпорт - 05.08.2016

Усеин Болт нема да се најде на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Рио. Спринтерот од Јамајка се одлучи на ваков потег затоа што сака да се одмори за претстојните натпреварувања.

Олимпијадата во Рио не започна, а веќе е соборен првиот светски рекорд

+инфо - 05.08.2016

Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и олимписки рекорд во стреличарство во поединечна машка конкуренција. Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ...

Боксер силувал две келнерки во олимпиското село

IPON - 05.08.2016

Бразилската полиција го уапси мароканскиот боксер Хасан Саада под обвинение за сексуално насилство над две локални жени кои работат како келнерки во рестораните на Олимпиското село. Според соопштението, наводното кривично дело е извршено во среда.

Ноќеска се отвараат Олимписки игри во Рио

МКД - 05.08.2016

Вечерва во Рио ќе пламне олимпискиот оган и ќе го означи стартот на Олимпијадата на која повеќе од 10.000 спортисти од 206 земји ќе се борат за своите најдобри резултати. Од ноќеска па до 21.

Рио 2016: Олимпијадата не почната, а веќе соборен првиот Светски рекорд

Сител - 05.08.2016

Иако официјално 31-те Летни олимписки игри ќе започнат по свечената церемонија на отворањето, ноќеска по 1 часот, веќе во Рио е соборен првиот Светски рекорд. Вујин Ким од Јужна Кореја постави нов Светски и Олимписки рекорд во стрелање со лак и ...

Рио е подготвен за „кул“ отварање на ОИ

Дерби - 05.08.2016

Вечерва официјално ќе бидат отворени 31 Олимписки игри во Рио Де Жанеиро со тоа што домаќините најавија, ветија „кул“ церемонија. На церемонија која ќе се одржи на славната „Маракана“ ќе учествуваат 5000 волонтери, 500 музичари, над 200 ...

Уапсен е боксер од Мароко поради сексуален напад врз две жени

ЗаЗабава - 05.08.2016

Бразилската полиција во олимпиското село во Рио де Жанерио го уапсила мароканскиот боксер поради обвинение за сексуален напад врз две жени. 22 годишниот Хасан Саад е уапсен под сомнение дека сексуално злоставувал две собарки во олимпиското село.

Анти-олимписки протест во Рио

Р.С.Европа - 05.08.2016

Илјадници Бразилци протестираат против Олимпијадата во Рио де Жанеиро пред церемонијата за отворањето на Летните игри. Тие носат транспаренти на кои пишува „Не за Олимписките игри“. Околу 3.000 луѓе се собраа пред луксузниот Копакабана Палас хотел, ...

АПСЕЊЕ ВО РИО: Боксер од Мароко сакал да силува Бразилки

Телеграф - 05.08.2016

Олимписките игри уште не се ни почнати, а веќе завршија за спортист од Мароко Полицијата во Бразил уапси боксер од Мароко кој е обвинет дека сакал да силува две Бразилки кои работеле во олимпиското село.

ОИ Рио: Нов светски рекорд во стрелаштво

Макфакс - 05.08.2016

Репрезентативецот на Јужна Кореја во стрелаштво Ким Ву-јин во петок постави нов светски рекорд со 700 постигнати погодоци од 72 стрели во квалификационата рунда на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Падна првиот светски рекорд во Рио!

SportMedia - 05.08.2016

24-годишниот Ким постави резултат од 700 во квалификациите за индивидуалното натпреварување во стреличарство со 72 стрели. Ова е за еден подобро од рекордот на неговиот сонародник Им Донг-Хјун поставен во Лондон во 2012.

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

Сител - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија Александар Жуков, изјави дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапа на 32-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Скандал во Рио: Марокански боксер уапсен за силување

Дерби - 05.08.2016

Покрај проблемите кои спортистите ги имаат со лошите услови и слабата организација во Олимпиското село во Рио, денеска пристигна и информација за еден поголем скандал во кој мораше да се инволвира и полицијата.

Марокански боксер се обидел да силува две жени во олимпиското село во Рио

+инфо - 05.08.2016

Саад на Олимпијадата требаше да се натпреварува во лесна категорија, а првиот закажан натпревар требаше да му биде утре. Бразилската полиција соопшти дека во олимпиското село во Рио де Жанерио го уапсила мароканскиот боксер Хасан Саад (22) поради ...

На Олимписките игри во Рио веќе падна еден светски рекорд

Спортклуб - 05.08.2016

Репрезентативецот на Јужна Кореја во стреличарство Ким Ву Јин постави нов светски рекорд со 700 постигнати погодоци од 72 стрели во квалификациската рунда на Олимписките игри во Рио де Жанеиро одржана денеска.

Пеле нема да го запали олимпискиот оган

SportMedia - 05.08.2016

Иако се веруваше дека тој е логичниот избор за палење на олимпискиот котел на Маракана стадионот, тоа не беше потврдено од организаторите, иако уште во средата тие најавија дека има покана до Пеле.

Аларм за Рио: После завршувањето на Игрите, градовите останувале пусти…

Екипа - 05.08.2016

Со секои нови Олимписки игри, градовите каде се одржуваат се прашуваат дали ќе се исплати да бидат домаќини на ваков настан, затоа што ја немаат потребната инфраструктура и многу вложуваат.

Нов скандал во Рио, марокански боксер уапсен за силување!

МКД - 05.08.2016

Нови непријатни вести пристигнуваат од Рио во пресрет на отварањето на Олимписките игри, мароканскиот боксер Хасан Сада е упасен за силување Полицијата потврди дека 22 годишнито Хасан Сада е приведен и обвинет за силување откако две девојки поднеле ...

РИО 2016: Најголемиот празник на светот вечерва на вашите екрани

Нова ТВ - 05.08.2016

Ноќва на екраните на сите светски телевизии ќе се емитува најголемиот празник на светот – отворањето на првите Олимписки игри во Јужна Америка во Рио де Жанеиро во Бразил. Бразилците барем за неколку дена ќе можат да ги заборават нивните проблеми, ...

Тренинг во гимнастика

Руска реч - 05.08.2016

Олимписки игри во Рио 2016. Тренинг во гимнастика, во Олимписката арена во Рио де Жанеиро, ...

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Репортер - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Пеле нема да го запали олимпискиот оган во Рио

Дерби - 05.08.2016

Легендарниот фудбалер Пеле беше еден од фаворитите за улогата на докажано спортско име кое ќе го запали олимпискиот оган на „Маракана“ на отворањето на Олимписките игри, но очигледно е дека тој воопшто не е во конкуренција за ваквата голема чест.

Скандал во Рио: Боксер силувал две собарки во Олимпиското село!

Курир - 05.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Сада уапсен е во Рио де Жанеиро поради сомневање дека се обидел да силува две ...

Соборен првиот светски рекорд на Олимпијадата во Рио

Дерби - 05.08.2016

Натпреварите на дел од олимписките спортови се започнати уште пред официјалното отворање на Олимпијадата во Рио, а денеска е соборен и првиот светски рекорд за време на овој настан. Најдобар светски резултат постигна Ким Ву-Џин од Јужна Кореја кој ...

Скандал во Рио: Боксер сексуално нападнал вработени во хотелот во кој престојувал

Спортклуб - 05.08.2016

Голем скандал ги потресе Олимписките игри во Рио пред официјалното отварање. Имено, денес е потврдено дека мароканскиот боксер Хасан Сада е обвинет дека силувал две келнерки во хотелот во кој е сместен за време на Олимписките игри.

Соборен првиот светски рекорд на Олимпијадата во Рио

МКД - 05.08.2016

Ким Ву Џин од Јужна Кореја го постави првиот светски рекорд на Олимпијдата во Рио, во дисциплината стреличарство со 72 стрели тој постигна резултат од 700 Иако Олимпијадата не е официјално отворена, пдна првиот светски рекорд.

Еве што вели најдобриот американски пливач за средбата со најдобриот светски тенисер (ФОТО)

Убавина и Здравје - 05.08.2016

Американецот Мајкл Фелпс, барјактар на својата земја на отворањето на Олимписките игри, открива како се чувствувал кога го здогледал Новак Ѓоковиќ во олимпиското село. „Се враќав од едно интервју и тој помина покрај мене.

Марокански боксер приведен поради обид за силување во Рио де Жанеиро

Екипа - 05.08.2016

Мароканскиот боксер, Сада Хасан во текот на денешниот ден бил приведен од бразилската полиција, под обвинение за силување и сексуален напад во Олимпиското село во Рио де Жанеиро. Жртви на Хасан биле две келнерки кои работеле во еден од локалите, а ...

Македонскиот тим подготвен за свеченото отворање на ЛОИ во Рио (ФОТО)

Екипа - 05.08.2016

Македонскиот олимписки тим е подготвен за свеченото отворање на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро кое не очекува ноќва од 01 часот, по македонско време. На само неколку часа пред почетокот на церемонијата, македонските олимпијци испраќаат ...

Стартуваат Олимписките игри во Рио: Десет спортски „битки“ кои не смеете да ги пропуштите!

Екипа - 05.08.2016

Најголемиот спортски настан во светот, Летните олимписки игри, кои овој пат се одржуваат во Рио де Жанеиро, официјално ќе бидат отворени преку вообичаената церемонија вечерва од 20 часот по локално, односно 1 часот, наутро, по македонско време.

Скандал во Рио: Мароканец силувал келнерка во Олимпиското село

Сител - 05.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Саса е уапсен поради сексуален напад врз две жени во Рио де Жанеиро. Полицијата соопштила дека Мароканецот силувал келнерка која работела во Олимпиското село. Инцидентот се случил во средата, а повеќе детали ќе бидат ...

Руски дипломат во Рио совлада напаѓач со џиу-џицу зафат, па го уби

+инфо - 05.08.2016

Напаѓачот наводно го искршил прозорецот од автомобилот и побарал од Брага да му го даде неговиот рачен часовник. Бразилската полиција соопшти дека во Рио Де Жанеиро напаѓач се обидел да ограби руски дипломат , а тој го совладал и го убил.

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

А1 On - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Почнуваат ЛОИ, ноќеска ќе пламне олимпискиот оган во Рио

+инфо - 05.08.2016

На Игрите ќе настапат 10.500 спортисти од 206 земји и еден тим составен од бегалци, а спортитстите ќе се натпреваруваат во 28 спортови. Летните олимписки игри, триесет и први по ред, стартуваат на 5 август во Рио де Жанеиро, односно во еден часот по ...

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

А1 On - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

РИО 2016 Бразил одигра без голови со Јужна Африка

+инфо - 05.08.2016

Бранителот на олимпиското злато пред четири години Мексико ремизираше против Германија 2:2 во меч од Ц групата. Еден ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир.

ОИ Рио: Започна олимпискиот фудбалски турнир

Кајгана - 05.08.2016

Фудбалерите на Ирак и Данска на вчерашното отворање на фудбалскиот турнир во рамките на Олимписките игри, одиграа без голови. Во групата А се уште домаќинот Бразил и Јужна Африка. Во групата Б играат Шведска, Колумбија, Нигерија и Јапонија, во ...

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

А1 On - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапаѕ на 31-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Вечерва отварање на Олимпијадата во Рио

Репортер - 05.08.2016

Најважниот светски спортски настан може да почне. Земјата на кафето и самбата им кажа добредојде на 11 илјади спортисти и на околу половина милион туристи. Луѓето се многу среќни. Горди сме што ќе бидеме сведоци на олимпијадата, вели жител на Рио ...

ВИДЕО: Какво промашување- олимписки кошмар за младиот Бразилец

Курир - 05.08.2016

Синоќа на Националниот стадион во Бразилија беше одигран натпреварот на репрезентациите на Јужна Африка и домаќинот Бразил во склоп на Олимписките игри кој на крајот заврши без голови. Една од најсериозните шанси за постигнување гол беше онаа на ...

Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

+инфо - 05.08.2016

Руските спортисти кои беа суспендирани, некои поединечно, а некои заедно тимски, поднесоа 11 жалби до Судот за спортска арбитража. Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков, соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ...

Бразил и Нејмар разочараа на стартот на Игрите

Стандард - 05.08.2016

Фудбалскиот тим на Бразил разочара на стартот на Олимписките игри. Предводени од најголемата ѕвезда Нејмар, Бразилците одиграа 0:0 со Јужна Африка во натпревар од групата А на турнирот. Домаќините играа повеќе од половина час со човек повеќе, откако ...

Изгледот на напуштените олимписки објекти низ светот

Факултети - 05.08.2016

Олимписките игри пристигнаа и може да започнат, а официјалните лица ги извршуваат и последните подготовки пред свеченото отворање. Со секои поминати игри, се' повеќе и повеќе градови низ светот започнуваат да се прашуваат дали вреди да бидат ...

Олимписки кошмар: Неверојатно промашување на бразилското засилување за Сити (Видео)

Дерби - 05.08.2016

Синоќа на „Националниот стадион“ во Бразилија беше одигран натпреварот на репрезентациите на Јужна Африка и домаќинот Бразил во склоп на Олимписките игри кој на крајот заврши без голови. Домаќините ја имаа иницијативата во текот на целиот натпревар ...

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

Репортер - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапаѕ на 31-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Почнуваат Олимписките игри во Рио

МРТ - 05.08.2016

Спортисти од 260 нации ќе се натпреваруваат во 28 спортови пред гледалиште од повеќе милијарди гледачи. Во периодот од 5-ти до 21-ви август Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ја пренесува Олимпијадата преку секојдневна 12- часовна програма.

Веселин Вујовиќ пред стартот на ОИ во Рио: Овде не се знае ни кој пие ни кој плаќа!

Екипа - 05.08.2016

Веселин Вујовиќ како селектор ја предводи ракометната репрезентација на Словенија на претстојните Олимписки игри во Рио. Со претходно олимписко искуство од три олимпијади (на ОИ 1984 и ОИ 1988 настапи како играч, а на ОИ 2000 како селектор на ...

Тешко оди отворањето во Рио, го нема клучот од Маракана

Оff.net - 05.08.2016

На сега веќе неколку часа до стартот на церемонијата која ќе се одвива вечерва пред 80.000 гледачи на Маракана, домаќините вака ги отвораат вратите на ...

Почнуваат Олимписките игри во Рио де Женеиро

Макфакс - 05.08.2016

Во бразилскиот град Рио де Женеиро, во петок почнуваат 31. Летни олимписки игри, на кои ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти, од 206 членки на Меѓународниот олимписки комитет. Во Рио ќе се одржат натпревари во 36 различни спортови.

Илјадници Бразилци излегоа на протест пред отворањето на олимпијадата

+инфо - 05.08.2016

Демонстрантите се лути зашто повеќе од 10 милијарди долари се потрошени за нова инфраструктура и за подготовки на настанот. Илјадници Бразилци протестираат против Олимпијадата во Рио де Жанеиро пред церемонијата за отворањето на Летните игри.

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

Репортер - 05.08.2016

­ Иако 31­те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву­џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

Вујовиќ разочаран пред стартот на ОИ: Овде не се знае ни кој пие ни кој плаќа!

МКД - 05.08.2016

Селекторот на ракометната репрезентацијата на Словенија, Веселин Вујовиќ упати големи замерки за организаторите на Олимписките игри во Рио За темпераментниот тренер ова е четврта олимпијада и тој вели дека вакво нешто до сега нема видено.

Единствената Македонка зад сцената во Рио

Оff.net - 05.08.2016

Шестмината македонски спортисти не се единствените наши претставници на Олимпијада во Рио. Таму е и Нада од Скопје, поранешна кошаркарка на Вигор Скопје која има привилегија да биде дел од организацијата на најголемиот спортски настан во ...

Карате на ОИ Токио 2020: Тренерите со воздржан оптимизам, промени за одржување на чекорот со другите репрезентации

IPON - 05.08.2016

По историската одлука од страна на Меѓународниот олимписки комитет на 129 сесија во Рио де Жанеиро КАРАТЕТО да биде примено во олимпиското семејство и ставено на програмата на Олимписките игри во Токио 2020 година, еуфоријата не стивнува.

СВЕЧЕНО ДЕФИЛЕ БЕЗ АТЛЕТСКА ЅВЕЗДА: Болт ќе го преспие отворањето на Игрите во Рио

Телеграф - 05.08.2016

Спринтерот од Јамајка, според „Лекип“, сакал да одмори, но и да избегне безброј барања за селфи, искуство какво што имаше во Пекинг и во Лондон Усеин Болт нема да присуствува на свечената церемонија на отворањето на 31.

Вечерва свечено ќе бидат отворени 31-те Олимписки игри

Алфа - 05.08.2016

За прв пат во историјата најголемото спортско натпреварување ќе се одржи на јужно-американскиот континент, а домаќин ќе биде Рио де Жанеро. Десет илјади спортисти од 205 земји ќе се борат за трофеи во 42 спорта, за прв пат во историјата на Игрите ќе ...

Бразил: 85.000 полицајци и војници ќе ги обезбедуваат Олимписките игри

МРТ - 05.08.2016

Медиуимите коишто се наоѓаат на лице место јавуваат дека безбедносната состојба во Рио Де Жанеиро е потполно различна од она што светските медиуми го јавуваа во изминатите неколку месеци. Повеќе од 85 илјади полицајци и војници ќе се грижат за ...

Олимпискиот факел синоќа пристигна во Рио

МРТ - 05.08.2016

Граѓаните негодуваа поради промената на патеката на пренесувањето на факелот во последен момент, избегнувајќи ги сиромашните делови на градот. Олимпискиот факел синоќа пристигна во центарот на Рио, а потоа беше пренесен до Копакабана кадешто мала ...

Болт нема да присуствува на отворањето на Олимписките игри во Рио

Екипа - 05.08.2016

Најголемата атлетска светска ѕвезда, Усаин Болт нема да присуствува на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Болт, како што пренесува „Л’Екип“, сакал што повеќе да се одмори.

Почнуваат Олимписките игри во Рио де Жанеиро

Кајгана - 05.08.2016

Во Рио де Женеиро денеска почнуваат 31 Летни олимписки игри, на кои ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти, од 206 членки на Меѓународниот олимписки комитет. Во Рио ќе се одржат натпревари во 36 различни спортови.

„Маракана“ во Рио подготвена за свеченото отворање на ЛОИ 2016

Порта 3 - 05.08.2016

Денес (5 август), во Рио де Жанеиро во Бразил, ќе биде свеченото отворање на Летните Олимписки Игри кои веќе започнаа два дена пред официјалното отворање, а ќе траат до 21 овој месец. Годинава се натпреваруваат рекорден број земји кои ќе испратат ...

ВРЕМЕ Е ЗА ОЛИМПИЈАДА: Ноќеска ќе пламне олимпискиот оган во Рио

Телеграф - 05.08.2016

Натпреварувачи од 206 земји вечерва ќе продефилираат на „Маракана“ во Рио де Жанеиро Рио де Жанеиро веќе го дише олимпискиот воздух, но од денеска низ градот и низ спортските борилишта ќе се види и олимпискиот оган.

Часови пред отворањето: Руски дипломат вмешан во убиство во Рио!

Стандард - 05.08.2016

Неколку часа пред отворањето на Олимписките игри во Рио де Женеиро е на пат да се разигра сериозен дипломатски скандал. Полицијата во Рио излезе со информации дека рускиот вице-конзул убил човек кој го нападнал на раскрсница во градот, во близина на ...

Стартува Олимпијадата во Рио

Р.С.Европа - 05.08.2016

Летните олимписки игри, триесет и први по ред, стартуваат на 5 август во Рио де Жанеиро, односно во еден часот по полноќ по Средновропско време. Церемонијата на отворањето ќе се одржи на стадионот Маракана.

Малото девојче кое го преживеа големиот земјотрес во Непал, сега го живее својот олимписки сон

МКД - 05.08.2016

Пливачката од Непал, Гаурика Синг со 13 години ќе биде најмладиот учесник на Олимписките игри во Рио кога ќе скокне во базенот рамо до рамо со најдобрите во светот, младото девојче кое го преживеа големиот земјотрес во Катманду го остварува својот ...

„Девојката од Ипанема“ на отворањето на Олимписките игри (ВИДЕО)

+инфо - 05.08.2016

Отворањето на Олимписките игри, вечерва во Рио де Женеиро ќе потсети на некогашниот голем хит „Девојката од Ипанема“ Отворањето на Олимписките игри, вечерва во Рио де Зенеиро, нема да пројде без потсетување на познатиот светски хит „Девојката од ...

Скандал во Рио: Боксер силувал две собарки во Олимпиското село

Press24 - 05.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Сада уапсен е во Рио де Жанеиро поради сомневање дека се обидел да силува две жени. Полицијата соопшти дека Мароканецот ги силувал двете жени кои работеле како собарки во Олимпиското село.

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Сител - 05.08.2016

Ден пред осфицијалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Вечерва почнува олимпијадата во Рио

Курир - 05.08.2016

Најважниот светски спортски настан може да почне. Земјата на кафето и самбата им кажа добредојде на 11 илјади спортисти и на околу половина милион туристи. Луѓето се многу среќни. Горди сме што ќе бидеме сведоци на олимпијадата, вели жител на Рио ...

Почнува спортското лудило – Олимпијадата во Рио

Алфа - 05.08.2016

Оваа грандиозна манифестација ќе биде предизвик за бразилските власти кои поради стравот од тероризмот ангажираа дури 85 илјади припадници на воените и полициските сили за да гарантираат безбедност за спортистите Вечервa во Рио де Жанеиро со ...

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Локално - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Олимписки кошмар: Неверојатно промашување на бразилското засилување за Сити

Точка - 05.08.2016

Синоќа на "Националниот стадион" во Бразилија беше одигран натпреварот на репрезентациите на Јужна Африка и домаќинот Бразил во склоп на Олимписките игри кој на крајот заврши без голови. Домаќините ја имаа иницијативата во текот на целиот натпревар ...

Бразил не успеа да победи и со играч повеќе на стартот на Олимписките игри

Република - 05.08.2016

Бразилците полагаат големи надежи во својата олимписка фудбалска селекција која е предводена од ѕвездата Нејмар и неколку одлични млади фудбалери, но тие не успеаја на стартот од турнирот да ја совладаа селекцијата на Јужна Африка, играјќи 0-0.

Вечерва започнуваат летните Олимписки игри во Рио

Кумановски м. - 05.08.2016

Вечерва 1 часот по полноќ по европско време ќе започне 31то издание на Летните Олимписки игри на кои оваа година домаќин ќе биде Бразил, поточно Рио де Женеиро. Околу десет илјади спортисти од 205 држави од светот ќе се боар во дури 42 различни ...

Светски рекорд на Јин ден пред олимпискиот старт

Тера - 05.08.2016

Репрезентативецот на Јужна Кореја во стрелаштво Ким Ву-Јин во петок постави нов светски рекорд со 700 постигнати погодоци од 72 стрели во квалификационата рунда на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Часови пред отворањето: Обвинија руски дипломат за убиство во Рио!

Локално - 05.08.2016

Неколку часа пред отворањето на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, на пат е да се развиори сериозен дипломатски скандал. Полицијата во Рио излезе со информации дека рускиот вице-конзул убил човек кој го нападнал на раскрсница во градот, во близина ...

Скандал пред почетокот на Олимписките игри во Рио: Боксер силувал две собарки

Пулс24 - 05.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Сада уапсен е во Рио де Жанеиро поради сомневање дека се обидел да силува две жени. Полицијата соопшти дека Мароканецот ги силувал двете жени кои работеле како собарки во Олимпиското село.

Како на филмовите: Руски диоломат се одбрани од напаѓач со џиу-џицу зафат, па го уби

Точка - 05.08.2016

Бразилската полиција соопшти дека во Рио Де Жанеиро, напаѓачот се обидел да го ограби рускиот дипломат, а тој го совладал и го убил. Како што пренесуваат локалните медиуми, 60-годишниот дипломат кој што имал бразилско потекло - Маркос Сесар Фереш ...

Олимпијците позираа голи пред почетокот на ОИ

Вечер Прес - 05.08.2016

Канадскиот фотограф, Стивен Даглас Расмусен, пред почетокот на Олимписките игри во Рио де Жанеиро направи сексапилна фотосесија, која никој не може да остане рамнодушен Својата љубов кон фотографиите и спортот, канадскиот фотограф ја преточи во ...

Тука не се знае ни кој пие, ни кој плаќа

Вечер Прес - 05.08.2016

Ова ми е четврта Олимпијада, а организациски дефинитивно, најслаба од сите. Таков е првиот впечаток. Овде не се знае ни кој пие ни кој плаќа! Се надевавам дека ќе се поправат работите. Но, ми се чини дека Игрите се преголем залак за Бразилците – ...

Светот станува Олимпијада

Локално - 05.08.2016

Светот ќе се претвори во спорт во следните 16 дена. Оваа ноќ, точно во 02:00 часот, почнува церемонија на 31-те Олимписки игри, со што светот ќе стане спорт во следните 16 дена. Повеќе од 10 500 спортисти од 206 земји ќе се борат за распределба на ...

Скандал го тресе Рио: Марокански боксер силувал две собарки во Олимпиското село!!!

Република - 05.08.2016

Мароканскиот боксер Хасан Сада уапсен е во Рио де Жанеиро поради сомневање дека се обидел да силува две жени. Според полицијата соопшти дека Мароканецот ги силувал двете жени кои работеле како собарки во Олимпиското село.Инцидентот се случил во ...

Време е за старт на Олимпијадата во Рио

Тера - 05.08.2016

Во бразилскиот град Рио де Женеиро, во петок почнуваат 31. Летни олимписки игри, на кои ќе учествуваат повеќе од 10.500 спортисти, од 206 членки на Меѓународниот олимписки комитет. Во Рио ќе се одржат натпревари во 36 различни спортови.

Олимписките игри – од антиката до денес

Фактор - 05.08.2016

За првите Олимписки игри се смета дека се одржани во 776 г. пр. Хр. во чест на старогрчкиот бог Зевс. Уште оттогаш тие стануваат симбол на светскиот мир. За време на игрите влегува во сила олимписко примирје, за да можат учесниците мирно да патуваат ...

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

Локално - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

(Фото) Импозантно: Инсталации на атлети во Рио де Жанеиро

еМагазин - 05.08.2016

Францускиот уличен уметник JR постави импозатни инсталации на атлети низ Рио де Жанеиро, по повод Олиписките ...

Олимписки рекорди кои никогаш нема да бидат урнати!

Вечер Прес - 05.08.2016

Но помалку чудните олимписки и светски рекорди се предизвик на секој спортист кој ќе настапи на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро. Олимписките игри се врвот за секој спортист во кариерата.

Почнете ги Игрите со бразилски рецепт на денот! (ВИДЕО)

Република - 05.08.2016

Вечерва во Рио започнуваат 31. по ред Летни Олимписки Игри. Во Македонија, поради временската разлика, спектакуларната церемонија за отворањето започнува во 1 часот по полноќ на Македонската радио-телевизија.

Преку каратето Македонија ќе се доближи до олимпискиот врв...

Н.Македонија - 05.08.2016

Каратето првпат во историјата ќе биде дел од летните олимписки игри, и тоа во програмата на 32. Летни олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година во Токио, решија делегатите на 129-та седница на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), кој се одржа во Рио ...

Олимпиец позитивен на тест за дрога...

Н.Македонија - 05.08.2016

Член на грчкиот олимписки тим е првиот спортист кој е исфрлен од Олимписките игри во Рио, откако бил позитивен на тест за дрога, а оваа информација ја потврдија и од Грчкиот Олимписки комитет Веднаш по објавувањето на позитивниот тест за дрога, ...

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд...

Н.Македонија - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

РИО 2016: Распоред на натпреварите...

Н.Македонија - 05.08.2016

Во 1 часот по полноќ ќе почне директниот ТВ-пренос од отворањето на Летните олимписки игри во Рио, Бразил. Се очекува да трае четири и пол часа и да го проследат околу 900 милиони луѓе од целиот свет.

Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир...

Н.Македонија - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Најубавите олимпијки пленат и надвор од спортските терени...

Н.Македонија - 05.08.2016

Најубавите спортистки кои ќе учествуваат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Рио, со сигурност ќе привлекуваат внимание со својот изглед, како и со талентот и со резултатите. Меѓу 10-те убавици, во изборот на американскиот магазин „Максим“, има ...

Голема забава во „прекрасниот град“, но не за сите...

Н.Македонија - 05.08.2016

За локалните жители Игрите, велат некои Бразилци, „ќе бидат како голема забава на која тие нема да присуствуваат“, како што беше случајот со Светското првенство (СП) во 2014 година. Милиони од градското население живеат во фавели (трошни куќи на ...

Бразлската легенда Пеле го пропушта отварањето на Олимписките игри во Рио...

Н.Македонија - 05.08.2016

Легендарниот фудбалер, кој се наоѓа во 75- година од животот требаше да ги отвори игрите во Рио и да го запали Олимпискиот оган, но поради здравствени причини го откажа своето учество во свечената церемонија.

Културната олимпијада во Рио се чува како изненадување...

Н.Македонија - 05.08.2016

Традиционалното отворање на Олимписките игри секогаш е спектакуларен настан, а најпознатите личности ја претставуваат својата земја на церемонијата. Сѐ уште се памети отворањето во Пекинг во 2008 година или она во Лондон во 2012.

Рио 2016: Одиграни првите натпревари на машкиот фудбалски турнир

Lider - 05.08.2016

Ден пред официјалниот старт на Олимписките игри во Рио беа одиграни натпреварите од 1.коло од машкиот фудбалски турнир. Домаќинот Бразил кој важи за главен фаворит на турнирот одигра без голови во дуелот против Јужна Африка.

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

Lider - 05.08.2016

Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија, Александар Жуков соопшти дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапаѕ на 31-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.

Три милијарди луѓе ќе го гледаат Свеченото отварање

Идивиди - 05.08.2016

Организаторите на Игрите ветуваат незаборавна ноќ на бразилска музика и танц, 12-годишен рапер, двајцата најпознати бразилски пејачи Жилберто Жил и Каетано Велосо, и секако, многу самба. Танчари од дури 12 училишта за самба во Рио ќе поминат низ ...

Свеченото отворање на Олимписките игри нема да биде фенси

365 - 05.08.2016

Ако очекувате церемонијата на отворањето на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро да приреди спектакл што ќе ги засени оние од претходните неколку Олимписки игри, имате добри шанси да бидете разочарани.

20 занимливости за државата во која промената на полот е бесплатна

Вистина.мк - 05.08.2016

Од отворањето на Олимписките игри, Рио де Жанеиро, а со самото тоа и Бразил, стануваат центар на светот, па ред е да дознаете некои занимливости за земјата на самбата и фудбалот. Кога веќе не можеме да отидеме на пат во земјата на самбата и ...

Рио 2016: Олимпијадата не започна, а веќе соборен првиот светски рекорд

Lider - 05.08.2016

Иако 31-те Летни олимписки игри официјално ќе започнат со свечената церемонија на отворањето, закажана за ноќеска во 1 часот, во Рио веќе е соборен првиот светски рекорд. Станува збор за Ким Ву-џин од Јужна Кореја, кој постави нов светски и ...

Адриана Лима во улога на домаќинка

Дневник - 04.08.2016

Адриана Лима и Алесандра Амбросио снимија прилог во Рио де Женеиро за познатиот американски водител Рајан Сакрест, кој во Бразил дојде по повод отворањето на Олимписките игри. Лима го однесе во една традиционална слаткарница за да му ја покаже ...

Каратето стана дел од олимпиското семејство

Телма - 04.08.2016

Каратето е примено како рамноправен член во олимпиското семејство а на ОИ игри во Токио 2020 година ке биде дел и на натпреварувачката програма. Голем ден на радост за сите каратисти во светот членови на националните федерации кои се дел од Светска ...

Каратето, конечно, на ОИ од 2020 година

Утрински - 04.08.2016

Карате, безбол-софтбол, скејтборд, сурфање и спортско качување ќе бидат пет нови олимписки спортови на Игрите во Токио во 2020 година. Сите беа предложени од домаќинот на наредната Олимпијада и едногласно одобрени од Интернационалниот олимписки ...

Не верував дека со трчање по полски патишта ќе стигнам до Олимпијада, Сонот на Ристе Пандев се оствари

Сакам да кажам - 04.08.2016

Сонот на атлетичарот Ристе Пандев од струмичко Ново Коњарево да настапи на Олимписки игри се оствари. 22-годишниот спринтер деновиве ќе трча на 100 метри на Игрите во Рио, рамо до рамо со најбрзите луѓе на светот, меѓу кои и Јусеин Болт.

Македонско знаме подигнато во олимпиското село во Рио

Канал5 - 04.08.2016

Во присуство на дел од македонскиот олимписки тим, амбасадорот на Република Македонија во Бразил Ивица Боцевски и шефот на македонската олимписка делегација Владимир Богоевски во олимпиското село во Рио де Женеиро беше подигато македонскот знаме.

Македонско знаме подиганто во олимпиското село во Рио

ТВ21 - 04.08.2016

Во присуство на дел од македонскиот олимписки тим, амбасадорот на Република Македонија во Бразил Ивица Боцевски и шефот на македонската олимписка делегација Владимир Богоевски во олимпиското село во Рио де Женеиро беше подигато македонскот знаме.

Победи на фаворитките во првото коло на женскиот фудбалски турнир во Рио

Канал5 - 04.08.2016

На дуелите од првото коло на женскиот фудбалски турнир на Олимписките игри во Рио немаше изненадувања и фаворитките постигнаа победи. Во рамките на групата Е домаќинот Бразил беше подобар од Кина со 3:0, а Шведска ја совлада Јужна Африка со 1:0.

Македонско знаме подигнато во олимпиското село во Рио

Утрински - 04.08.2016

Во присуство на дел од македонскиот олимписки тим, амбасадорот на Република Македонија во Бразил Ивица Боцевски и шефот на македонската олимписка делегација Владимир Богоевски во олимпиското село во Рио де Женеиро беше подигато македонскот знаме.

„Американка“ во олимпискиот тим на Македонија

Утрински - 04.08.2016

ЊУАРК - Универзитетот „Ратгерс“ има строго правило според кое новите студенти не може да отсуствуваат во запознавањето во медицинското училиште во Њу Џерси. Но, Анастасија Богдановски има добар изговор.

Фелпс за првпат знаменосец

Утрински - 04.08.2016

Мајкл Фелпс (31) ја доби честа да биде американски знаменосец на свеченото отворање на Игрите во Рио, улога во каква што најтрофејниот спортист во историјата на олимпијадите ќе биде за првпат.

Рио добива финансиска помош од МОК

Deutsche Welle - 04.08.2016

Превисоки стандарди, превисоки трошоци. Уште пред да почне Олимпијадата во Рио, на сите им е јасно - мора да има измени во финансирањето на најголемата светска спортска манифестација. МОК се` повеќе запаѓа под притисок.

Рио: Патот за олимпискиот оган пробиен со солзавец и шок-бомби

Deutsche Welle - 04.08.2016

Бразилската полиција употреби солзавец и шок-бомби за да го расчисти патот за минувањето на олимпискиот оган низ една населба во Рио де Жанеиро. Протести и во други градови. Пристигнување на олимпискиот оган во Рио де Жанеиро беше поздравен од ...

Најзгодните спортистки на овогодинешните летни Олимписки игри

Факултети - 04.08.2016

Спортистите од целата планета се подготвуваат за натпреварување едни против други во претстојните летни Олимписки игри во Рио де Жанеиро оваа година. Олимписките игри се одржуваат еднаш на секои четири години, а за спортистите да бидат соодветно ...

Антонио Еспиноз-претседател на ВКФ: По вокација сме олимписки спорт!

IPON - 04.08.2016

Претседателот на Светската карате федерација (ВКФ). Антонио Еспиноз, ја изрази радоста на милиони каратеки во целиот свет по одлуката на МОК на 129 сесија карате спортот да се вклучи во програмата на Олимписките игри во Токио 2020 година.

Кевин Дурант со олимписка титула пред стартот на ОИ

Екипа - 04.08.2016

Американскиот кошаркар Кевин Дурант веќе освои една олимписка титула уште пред стратот на Игрите во Рио. Тој е анјдобро платен спортист меѓу олимпијците што ќе настапат на Олимписките Игри во Рио.

Високите потпетици на Адријана Лима и каде кај нас да ги купите

МакМода - 04.08.2016

По повод Олимписките игри, двете убавици Адријана Лима и Алесандра Амброзио се поканети во Рио каде снимаа прилози за Олимпијадата. Низ градот Лима прошета облечена во парео-сукња и топ на риги во комбинација со преубави сандали со потпетица од 12 ...

Адријана Лима во црвен мини фустан шета низ Рио де Жанеиро

Црнобело - 04.08.2016

Црвената дефинитивно е нејзина боја. Откако воодушеви во црвените бикини на Миконос , Адријана Лима шета низ Рио де Женеиро во секси, црвен мини фустан. 35-годишниот топ модел беше на опуштено разгледување на Рио де Женеиро, во потрага по совршено ...

Ден за историја: Каратето и уште четири спортови станаа дел од олимпиското семејство

Спортклуб - 04.08.2016

Нови пет спортови предложија домаќините на Олимписките игри во Токио, а ИОК едногласно ги прифати. Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) одлучи нови спортови, кои ќе се најдат на листата од Игрите во Токио, да бидат каратето, бејзбол-софтбол, ...

(ФОТО) Македонско знаме подиганто во олимпиското село во Рио

Репортер - 04.08.2016

Во присуство на дел од македонскиот олимписки тим, амбасадорот на Република Македонија во Бразил Ивица Боцевски и шефот на македонската олимписка делегација Владимир Богоевски во олимпиското село во Рио де Женеиро беше подигато македонскот знаме.

Каратето е нашата шанса во Токио 2020

SportMedia - 04.08.2016

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) на синоќешниот состанок одлучи да ја освежи олимписката програма со пет спортови. На Олимписките игри во Токио 2020 година покрај каратето, „зелено-светло" добија: бејзболот, скејтбординг,от сурфањето и спортско ...

ПЕТ НОВИ ОЛИМПИСКИ СПОРТА: И карате на ОИ 2020 во Токио

Телеграф - 04.08.2016

На репертоарот на Игрите по четири години ќе бидат уште безбол-софтбол, скејтборд, сурфање и спортско качување Карате, безбол-софтбол, скејтборд, сурфање и спортско качување ќе бидат пет нови олимписки спорта на Игрите во Токио во 2020 година.

Македонското знаме подигнато во олимпиското село во Рио

+инфо - 04.08.2016

Прва од САД во Рио пристигна пливачката Анастасија Богдановски, која на церемонијата на свеченото отворање утре вечер ќе го носи македонското знаме. Во присуство на дел од македонскиот олимписки тим, амбасадорот на Република Македонија во Бразил ...