TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Весли Кларк барал да се пука на Русите!

Вечер Прес - 14.06.2009

Руските војници први влегле во Косово, а тогашниот командант на НАТО Весли Кларк побарал од првиот командант на КФОР, британскиот генерал Мајк Џексон да се употреби сила за да се спречат руските војници ...

НАТО го намалува КФОР

BBC - 12.06.2009

НАТО се согласи да ги намали мировните сили на Косово за една третина. Генералниот секретар Јап де Хоп Схефер рече дека ова е знак оти нештата на Косово се подобриле, десет години откако беа воведени единиците ...

„Странците се потребни на Косово“

BBC - 12.06.2009

Денеска се навршуваат 10 години од влегувањето на НАТО на Косово, по неколкунеделната воздушна кампања против српските сили во тогашната покраина.

КФОР се намалува

Deutsche Welle - 12.06.2009

Десет години по косовската војна, НАТО донесе одлука да ги намали своите трупи на Косово. Генералниот секретар на НАТО, Јаап де Хоп Шефер изјави дека бројот на војници ќе биде редуциран до крајот на годинава.

Косово десет години потоа

Deutsche Welle - 12.06.2009

Намалувањето на бројот на војниците на НАТО на Косово е оправдано, зашто Косово, во меѓувреме-под меѓународен надзор-е независно, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Шпанија ги повлекува војниците од Косово

Р.С.Европа - 12.06.2009

Шпанија ќе ги повлече своите војници од Косово и е задоволна од одлуката на НАТО да ги намали силите на КФОР. Шпанската Министерка за одбрана изјави дека тие не ја признаваат независноста на Косово и нема да ...

Фајненшл тајмс: намалувањето на силите на Косово потребен потег

Р.С.Европа - 12.06.2009

Вчерашната одлука на министрите за одбрана на НАТО за намалување на бројот на војниците на Косово претставува потврда за се поголемата стабилност на новата држава на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Фајненшл тајмс“: Намалувањето на силите на НАТО потврда за стабилноста на Косово

Алфа - 12.06.2009

Одлуката на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО за намалувањето на бројот на војниците кои се стационирани во Косово претставува потврда за се поголемата стабилност на новата држава на Балканот, ...

НАТО го намалува бројот на војниците во Косово

Н.Македонија - 12.06.2009

Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО вчера во Брисел го поддржале планот за намалување на припадниците на мисијата на алијансата на Косово.

Косово ја поздрави одлуката за намалување на КФОР

Алсат-М - 12.06.2009

Косовските политичари позитивно ја пречекаа одлуката на министрите за одбрана на земјите на НАТО за редукција на силите на КФОР, оценувајќи го потегот како знак дека ситуацијата од ден на ден во Косово се ...

НАТО го одобри намалувањето на КФОР

SETimes - 12.06.2009

Министрите за одбрана на НАТО во четвртокот одлучија дека, со оглед на подобрената безбедносна ситуација во Косово, Алијансата може да почне со намалување на своето присуство на терен.

Намалувањето на силите на НАТО потврда за стабилноста на Косово

Кирилица - 12.06.2009

Одлуката на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО за намалувањето на бројот на војниците кои се стационирани во Косово претставува потврда за се поголемата стабилност на новата држава на Балканот, ...

Србија е против намалување на бројот на припадниците на КФОР

Кирилица - 12.06.2009

Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац изјави на министерската средба на земјите од НАТО во Брисел дека се уште е рано да се пристапи кон намалување на бројот на припадниците на КФОР - Србија смета дека ...

Србија против намалувањето на КФОР

Вечер Прес - 12.06.2009

Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац, во врска со одлуката на НАТО за намалување на силите на КФОР во Косово од сегашните 14.000 на десет илјади, изјави на министерската средба на земјите на НАТО во ...

НАТО драстично ќе го намали бројот на војниците на Косово

Р.С.Европа - 11.06.2009

НАТО планира масовно кратење на своите војници на Косово, соопштија официјални претставници на Алијансата. НАТО моментално има на Косово околу 15 илјади војници, а според најавите, нивниот број би требало да ...

Србите незаинтересирани за Косово

Време - 11.06.2009

Косово веќе не е во центарот на вниманието на граѓаните на Србија, покажуваат резултатите од анкетата на белградскиот Центар за слободни избори и демократија.

Што стои зад најновите протести на србите на северот на Косово?

Р.С.Европа - 11.06.2009

Политички или некои сосема други причини. Тамошните локални лидери и натаму ги игнорираат апелите на официјален Белград да соработуваат со ЕУЛЕКС.

Десет години од Кумановскиот договор

Утрински - 11.06.2009

Белград - НАТО бомбардирањето врз Србија заврши на вчерашен пред 10 години, со потпишување на Кумановскиот договор. Бомбардирањето, што траеше 78 дена, запре со овој договор, а во наредните четири дена ...

ЕУЛЕКС не се меша во случајот со Ивановиќ и Јакшиќ

Алсат-М - 11.06.2009

ЕУЛЕКС ја отфрли можноста нејзини обвинители да ги преземат случаите на двајцата српски екстремистички лидери од северниот дел на Косово, Милан Ивановиќ и Марко Јакшиќ, против кои косовската полиција покрена ...

НАТО го намалува присуството на Косово

Алсат-М - 11.06.2009

Министрите на одбрана на 28 земји членки на НАТО, денеска во Брисел одлучија да почне постепеното намалување на трупите на КФОР во Косово.

Трупите на КФОР намалени на 10 илјади

Макфакс - 11.06.2009

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО одлучија да го намалат бројот на воените сили во Косово од 14 на 10 илјади. Ова, како што пренесува Макфакс, денеска го соопшти генералниот секретар на ...

Независно, а сепак зависно

Deutsche Welle - 10.06.2009

На 10.06.1999 год. заврши бомбардирањето на НАТО врз Србија. НАТО-трупите влегоа на Косово, кое се најде под управа на ОН. Косово сега е формално независно, но де факто, зависно од заштитата на меѓународната ...

Косовските Срби протестираат поради новите царински регулативи

SETimes - 10.06.2009

ЕУЛЕКС и КФОР и понатаму ја следат ситуацијата со протестите во северно Косово, каде што локалните Срби се собраа на улиците да одржат митинг против новиот царински правилник.

Гај: Намалувањето нема да го ослабе КФОР

МРТ - 10.06.2009

Евентуалното намалување на силите КФОР нема да ја ослабне мисијата на НАТО во Косово. Ова, како што пренесува Макфакс, го изјави командантот на КФОР, генералот Џузепе Емилио Гај, во интервју за Косовското ...

Косово - фактор за нестабилност на Балканот

Сител - 10.06.2009

Десет години по кумановскиот договор, Косово и натаму останува единствениот фактор на нестабилност на Балканот. Иако резолуцијата на Обединетите нации 12 44, требеше да биде основа за стабилност и гарантирана ...

Српските граѓани веќе не ги интересира Косово

Макфакс - 10.06.2009

Косово веќе не е во центарот на вниманието на граѓаните на Србија, пренесува Макфакс. Ова е резултатот на анкетата спроведена со граѓаните на Србија од страна на белградскиот Центар за слободни избори и ...

Протест против поставувањето царински пунктови меѓу Србија и Косово

Р.С.Европа - 09.06.2009

Стотина косовски Срби половина час го блокираа патот во Северно Косово, во знак на протест против поставувањето на царински пунктови на границата меѓу Србија и Косово.

КФОР со помалку мировници на Косово

Вест - 09.06.2009

БРИСЕЛ, 9 јуни (Ројтерс) - НАТО планира да го намали бројот на мировници на Косово од сегашните 15 илјади на 10 илјади до јануари следната година, соопшти вчера висок претставник на САД.

НАТО ќе ги намали силите во Косово до јануари

Утрински - 09.06.2009

БРИСЕЛ - НАТО планира да ги намали мировните сили на Косово од сегашните 15.000 на 10.000 војници до јануари идната година, изјави вчера висок американски претставник.

Истекува времето за правда на Косово

Утрински - 09.06.2009

Десет години по окончувањето на војната во Косово, Амнести интернешенел ја повикува Европската унија да осигура дека нејзината мисија за владеење на правото на Косово (ЕУЛЕКС) ги има сите потребни ресурси за ...

Десет години од потпишувањето на кумановскиот договор

Телма - 09.06.2009

Пред десет години, на денешен ден беше потпишан Договорот за воено техничка соработка на Војската на Југославија и претставници на ООН, со што беше ставена точка на НАТО бомбардирањето на Србија.

Неделава одлука за намалување на НАТО трупите во Косово

Алсат-М - 09.06.2009

Портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај денеска најави дека е можно Алијансата да донесе одлука за намалување на бројот на војници во Косово.

Повикани Србите од северниот дел на Косово да соработуваат со ЕУЛЕКС

Кирилица - 09.06.2009

Министерот за Косово во српската Влада Горан Богдановиќ ги повика раководствата на општините и Србите во северниот дел на Косово да соработуваат со мисијата ЕУЛЕКС, потсетувајќи дека Владата на Србија минатата ...

Десет години од кумановскиот договор

Сител - 09.06.2009

На денешен ден пред точно десет години на воениот аеродром во близина на Куманово беше потпишан воено техничкиот договор меѓу командата на НАТО и Генералштабот на тогашната југословенска војска со која беше ...

Десет години од потпишувањето на Кумановскиот договор

Нетпрес - 09.06.2009

Пред десет години, на денешен ден беше потпишан Договорот за воено техничка соработка на Војската на Југославија и претставници на ООН, ова го означи крајот на НАТО бомбардирањето на Србија.

Десет години од Кумановскиот договор

Макфакс - 09.06.2009

НАТО бомбардирањето врз Србија заврши на денешен ден пред 10 години, по потпишување на Кумановскиот договор. Бомбардирањето, што траеше 78 дена, запре со овој договор, а во наредните четири денови единиците на ...

Гај: Намалувањето нема да го ослабе КФОР

Макфакс - 09.06.2009

Евентуалното намалување на силите КФОР нема да ја ослабне мисијата на НАТО во Косово. Ова, како што пренесува Макфакс, го изјави командантот на КФОР, генералот Џузепе Емилио Гај, во интервју за Косовското ...

Амнести ги охрабрува Србија и Косово да апсат воени криминалци

Р.С.Европа - 08.06.2009

„Амнести Интернешнл“ ги охрабри Косово и Србија да ги осудат инволвираните во киднапирањата на цивили за време на војната на Косово во 1998 и 1999 година.

НАТО ќе повлекува војници од Косово?

Р.С.Европа - 08.06.2009

Новинските агенции пренесоа изјава на неименуван американски службеник дека НАТО планира да повлече една третина од своите трупи на Косово.

ЕУЛЕКС сака повторно да воспостави погранична контрола

SETimes - 08.06.2009

ПРИШТИНА, Косово -- ЕУЛЕКС сака брзо воспоставување контрола над двата погранични премини со Србија во северно Косово, објавија локалните медиуми во понеделникот (8-ми јуни).

„Амнести интернешнл“ повика за гонење на злосторниците од војната на Косово

Кирилица - 08.06.2009

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ ги повика Косово и Србија да прекинат да ги прикриваат осомничените за киднапирања и исчезнување на цивили за време на војната од ...

КФОР се скратува за третина

Макфакс - 08.06.2009

НАТО планира да го намали бројот на мировните сили во Косово од 15 илади на 10 илјади луѓе до јануари, идната година, соопшти висок американски претставник, цитиран од Ројтерс.