TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белгискиот филм „Тивки тела“ ги освои сите награди во студентската програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Канал5 - 29.09.2007

Белгискиот филм „Тивки тела“ ги освои сите награди во студентската програма во рамките на 28-то издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Белгискиот филм Тивки тела ги освои сите награди во студентската програма во рамките на 28-то издание на интернационалниот ...

Дузина кинематографери во очекување на наградите

Дневник - 29.09.2007

Авторите на најдобрите креации на седмата уметност кандидати за високите „Златна“, „Сребрена“ и „Бронзена камера 300“, на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола нестрпливо ги очекуваат имињата на добитниците. Публиката треба да види уште два филма со што ќе бидат прикажани вкупно 12 во конкуренција за ...

Светот мора да ве види!

Дневник - 29.09.2007

Неопходно е македонските автори да учествуваат почесто на фестивали, зашто таму најдобро се промовираат и се продаваат филмовите „Шиндлеровата листа“, „Гладијатор“, „Миротворец“, „Изборот на Софија“ се само дел од долгата листа холивудски големи хитови, кои благодарение на хрватскиот продуцент ...

Превртено на Изи во Милениум

Вечер Прес - 29.09.2007

Од синоќа на репертоарот на кино "Милениум" е филмот "Превртено" на режисерот Игор Иванов, кој во Македонија премиерно беше прикажан на отворањето на фестивалот "Браќа Манаки" во Битола. Филмот е снимен по вториот дел на бестселерот на Венко Андоновски "Папокот на светот".

Премиера на „Превртено“ во Скопје

А1 - 28.09.2007

Вечерва во киното „Милениум“ ќе се одржи скопската премиера на новиот македонски филм „Превртено“. Филмот ја доживеа светската премиера во „Карлови Вари“, потоа беше претставувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола пред неколку дена.

Скопска проекција на „Превртено“

Дневник - 28.09.2007

Во киното „Милениум“ во Скопје вечерва во 20.30 часот на затворена проекција ќе биде прикажан новиот филм на Игор Иванов-Изи, „Превртено“. Од утре филмот ќе биде на редовниот репертоар. Македонската премиера на „Превртено“ беше неодамна, на отворањето на фестивалот на кинематографери „Браќа Манаки“.

Скопска премиера на "Превртено" Игор Иванов - Изи

Вест - 28.09.2007

ВО КИНО МИЛЕНИУМ Вечерва во "Милениум" со две проекции во 20.30 и 23 часот филмот "Превртено" на Игор Иванов - Изи ја има скопската премиера. Од утре почнува да игра на редовниот репертоар. Сценариото е работено според романот на Венко Андоновски "Папокот на светот", а го адаптираа авторот ...

Денеска во „Милениум“ премиера на „Превртено“

Утрински - 28.09.2007

Новиот македонски игран филм „Превртено“ во режија на Игор Иванов вечерва во 20 часот киното „Милениум“ ќе ја има својата скопска премиера и наедно ќе почне неговата редовна дистрибуција. „Превртено“ на 25 септември го отвори годинешниот фестивал „Браќа Манаки“ во Битола започнувајќи ја својата ...

„Превртено“ имаше подобар прием надвор отколку во Битола

Утрински - 27.09.2007

СУНЧИЦА УНЕВСКА Отворањето на Фестивалот „Браќа Манаки“ прексиноќа во Битола со македонскиот филм „Превртено“ ја донесе потребната возбуда, љубопитство, исчекување, атмосфера. Публиката во Домот на културата во Битола, која речиси сосем ја исполни киносалата, ја поздрави голем дел од авторската ...

Превртено - филм за нашето јаве

Вест - 27.09.2007

ЗАВЧЕРА ВО БИТОЛА ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛОТ "БРАЌА МАНАКИ" На македонската премиера на "Превртено" од Игор Иванов - Изи, косценаристот Венко Андоновски, по чиј роман "Папокот на светот" е снимен филмот, од сцената рече дека името на романот кажува оти тој не мисли дека Македонија е слепо црево, напротив, ...

Без гламур, ама преполно!

Време - 27.09.2007

ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА „БРАЌА МАНАКИ“ Пеце Стефановски Премиерата на филмот „Превртено“ на режисерот Игор Иванов-Изи, еден од последните проекти на македонската кинематографија, адаптација на романот „Папокот на светот“ на Венко Андоновски, го означи почетокот на годинешниот 28.

Почна да се одмотува фестивалската лента

Дневник - 27.09.2007

Пресреќен сум што ја добивам наградата на фестивалот на филмската камера и што сум во Битола. Особено ме радува што наградата се вика „Златна камера “ , зашто токму камерата ми овозможи да живеам 50 години - рече рускиот кинематографер Анатоли Петрицки, кој завчеравечер ја прими наградата за ...

Камерата ми овозможи да живеам 50 години

Вечер Прес - 27.09.2007

Вака во Битола се обрати Анатоли Петрицки, авторот кој го сними антологискиот оскаровец "Војна и Мир", и годинашен добитник на "Златна камера 300" за животно дело Почестен сум што ја добив наградата. Имам многу пријатели во Македонија.

Втор ден од фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

А1 - 26.09.2007

По синоќешното отворање, денес на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ паралелно ќе се одвиваат двете програми, односно програмата во официјална конкуренција и студентска програма. Во официјалната програма ќе се прикажат филмовите „Војна и мир“ од Русија, во режија на ...

„Превртено“ го барав, не дојде сам по себе

Дневник - 26.09.2007

За човек да сними филм и да дојде до посакуваниот резултат, потребно е искуство што може да се стекне низ работа на различни проекти во занаетот на производство на подвижните слики, вели Иванов-Изи Фестивалот на кинематограферите „Браќа Манаки“ беше отворен синоќа со македонска премиера на ...

Втор ден од фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

Канал5 - 26.09.2007

По синоќешното отворање, денес на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ паралелно ќе се одвиваат двете програми, односно програмата во официјална конкуренција и студентска програма. Битола, 26 септември (МИА) - По синоќешното отворање, денес на Интернационалниот фестивал на ...

Пристигнаа Петрицки, Лустиг и членовите на жирито

Време - 26.09.2007

ПОЧНУВА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА, „БРАЌА МАНАКИ“ Во Битола, каде што синоќа беше отворен фестивалот „Браќа Манаки“, веќе пристигнаа Анатоли Петрицки, кинематографот на филмот „Војна и мир“, воедно и добитник на наградата за животно дело, и Бранко Лустиг, добитник на специјалната награда за ...

„Превртено“ го отвора фестивалот на кинематограферите

Дневник - 25.09.2007

Наградите „Златна камера 300“ вечерва ќе им бидат врачени на рускиот кинематографер Анатоли Петрицки за животно дело и на Бранко Лустиг, специјалната награда за придонес во филмската уметност Македонската премиера на првиот долгометражен филм „Превртено“ на режисерот Игор Иванов-Изи ќе го отвори 28.

Македонската премиера на „Превртено“ го отвора „Манаки“

Време - 25.09.2007

ДВАЕСЕТ И ОСМИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКА КАМЕРА ВО БИТОЛА Со македонската премиера на филмот „Превртено“ на Игор Иванов вечерва, во 19.30 часот, во Домот на културата, ќе се отвори 28. интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

Филмот „Превртено“ вечерва во Битола за почеток на фестивалот „Браќа Манаки“

Канал5 - 25.09.2007

Во Битола вечер почнува 28-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Веќе пристигнаа Анатоли Петрицки, кинематографот на филмот „Војна и мир“, воедно и добитник на наградата за животно дело, и Бранко Лустиг, добитник на специјалната награда за особен придонес во ...

Оскаровецот Лустиг го отвора "Манаки"

Вест - 25.09.2007

ОД ДЕНЕС ВО БИТОЛА ПОЧНУВА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА "БРАЌА МАНАКИ" Еден од најуспешните холивудски продуценти Хрватот Бранко Лустиг, добитник на Златна камера 300 за особен придонес во филмот, ќе го отвори Фестивалот, а за него, за хрватскиот филм, за Битола ХТВ прави посебно издание од ...

Македонскиот филм „Превртено“ го отвора „Браќа Манаки

Утрински - 25.09.2007

“ Рускиот снимател Анатолиј Петрицки ќе прими „Златна камера 300“ за животно дело, а хрватскиот продуцент Бранко Лустиг за својот придонес кон светскиот филм СУНЧИЦА УНЕВСКА Денеска во 19,30 часот во Домот на културата во Битола со македонската премиера на филмот „Превртено“ на Игор Иванов ќе ...

Битола е филмски град

Вечер Прес - 25.09.2007

Не сме лути, но можеше со "Сенки" или да се отвори или да се затвори Фестивалот Со вечерашната македонска премиера на филмот "Превртено" на Игор Иванов Изи, ќе започне 28. Фестивал "Браќа Манаки". Програмски селектор на овој фестивал, веќе долги години е Благоја Куновски - Доре, филмски критичар и ...

Фестивалот на европски филм со нова концепција

Утрински - 24.09.2007

Од годинава „Синедејс“ ќе доделува „Златна ѕвезда“ за најдобар филм и „Сребрена ѕвезда“ за најдобар автор СУНЧИЦА УНЕВСКА Во Скопје од 16 до 23 ноември ќе се одржи 6. Фестивал на европски филм „Синедејс“, но овој пат со сосем нова концепција и содржини и со цел да се претвори во најголемиот филмски ...

"Превртено" на Изи пред домашната публика

Вест - 24.09.2007

СТАРТУВА НОВ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ Режисерот Игор Иванов-Изи вели дека од транзицијата која, најверојатно, никогаш нема да заврши во филмот излегуваат едно поинакво Скопје и поинакво време од нашите времиња кои ги живееме Играниот филм "Превртено" на Игор Иванов-Изи, кој премиерно ќе биде прикажан ...