TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хашим Тачи: Ние сме за отворање на границите на Косово, но без поделба

Алсат-М - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на ...

Хоџај директно го обвини Тадиќ

Алсат-М - 07.08.2011

Министерот за надворешни работи на Република Косово, Енвер Хоџај, во интервју за швајцарскиот весник, „Ное Цирих Цајтунг“ директно го обвини претседателот на Србија Борис Тадиќ за поттикнување на ...

Турските ги заменија српските производи на Косово

Алсат-М - 07.08.2011

Реципрочните мерки воведени од Владата на Косово кон Србија не влијаат врз бизнисите за увоз на производи, бидејќи се заменети веднаш со стоки од Турција.

Уште една мирна ноќ на Косово, барикадите остануваат до вторник

Сител - 07.08.2011

Граѓаните на северот на Косово поминале уште една ноќ на барикадите, мирно и без инциденти во исчекување на одлуката на локалните власти за понатамошната судбина на блокадите на патиштата, која би ...

Mирна ноќ на Косово, барикадите остануваат до вторник

+инфо - 07.08.2011

Граѓаните на северот на Косово поминале уште една ноќ на барикадите, мирно и без инциденти во исчекување на одлуката на локалните власти за понатамошната судбина на блокадите на патиштата, која би ...

Хашим Тачи: Ние сме за отворање на границите на Косово, но без поделба

Алфа - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на ...

Тачи: Србија не може ни да сонува за поделба на Косово

Press24 - 07.08.2011

Нашите одлуки не се вперени кон никого и тие се во корист на сите граѓани на Косово. Србите кои живеат во тој дел, во северно Косово не се против редот и законот Премиерот на Косово, Хашим Тачи во ...

Косовските Срби вечерва кај Тадиќ

+инфо - 07.08.2011

Претставници на Србите од северот на Косово вечерва во 18 часот ќе се состанат со претседателот Борис Тадиќ, јавува „Блиц“.

Наместо српски, турски производи на Косово

+инфо - 07.08.2011

Реципрочните мерки воведени од Владата на Косово кон Србија не влијаат врз бизнисите за увоз на производи, бидејќи се заменети веднаш со стоки од Турција.

Тачи- Отварање на границите, но без поделби

Р.С.Европа - 07.08.2011

Со одлуката на Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на реципроцитетот, прекин на шверцот на стока и воспоставување на контрола на целата територија на Косово, ...

Тачи: Ќе ги отвориме границите, но без поделби на Косово

Курир - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на ...

Уште една мирна ноќ на Косово, барикадите остануваат до вторник

Нетпрес - 07.08.2011

Граѓаните на северот на Косово поминале уште една ноќ на барикадите, мирно и без инциденти во исчекување на одлуката на локалните власти за понатамошната судбина на блокадите на патиштата, која би ...

Коха: Специјален статус за трите општини од северно Косово?

Нетпрес - 07.08.2011

Приштинскиот весник “Коха“ пренесува дека меѓународната заедница би можела да одобри давање специјален статус на општините Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан.

Косово- Состојбата мирна, барикадите остануваат

Р.С.Европа - 07.08.2011

Состојбата на северот од Косово е мирна, но напната. И покрај договорот меѓу Приштина и Белград со посредство на КФОР, локалното српско население останува на блокади на патиштата кои водат кон ...

Србите од Косово вечерва кај Тадиќ

Алфа - 07.08.2011

Претставници на Србите од северот на Косово вечерва во 18 часот ќе се состанат со претседателот Борис Тадиќ, јавува „Блиц“.

Србите од северот на Косово на состанок со Тадиќ

Р.С.Европа - 07.08.2011

Претставниците на Србите од северот на Косово, денеска во 18 часот ќе разговараат со претседателот на Србија Борис Тадиќ за договорот кој преговарачите од Белград го постигнаа со КФОР, јавуваат ...

Тачи: Отворање на границите на Косово, но без поделба

Нетпрес - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека по ниедна цена нема да има поделба на Косово.

Хашим Тачи: Ние сме за отворање на границите на Косово, но без поделба

Сител - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на ...

Фрчко: Груевски и Ахмети - Јавачи на апокалипсата

Sky - 07.08.2011

Пораката на Ахмети за можна војна, предизвика емоции на огорченост кај Македонскиот народ вели Фрчковски во колумната на сајтот Плус Инфо. А.

Одлука за барикадите во вторник

Вечер Прес - 07.08.2011

Србите на северот на Косово поминале уште една ноќ на барикадите, мирно и без инциденти во исчекување на одлуката на локалните власти за понатамошната судбина на блокадите на патиштата.

Хашим Тачи: Ние сме за отворање на границите на Косово, но без поделба

Sky - 07.08.2011

Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: потполно почитување на ...

Се очекува подобро позиционирање на домашните комании на Косово

Алсат-М - 06.08.2011

Прехранбените, земјоделските, хигиенските производи како и градежните се добра можност за домашните компании да ги освојат пазарите во Косово.

Хашим Тачи назначи нов директор на косовската полиција

Дневник - 06.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го именува Шпенд Маџуни за вршител на должност генерален директор на косовската полиција на местото на досегашниот директор Решат Малиќи.

Билер: На повидок решение за северот на Косово

Дневник - 06.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу решение.

Косово и Србија го прифатија договорот предложен од КФОР

Дневник - 06.08.2011

Косово и Србија постигнаа договор мировната мисија на НАТО - КФОР да остане на граничните пунктови Јариње и Брњак до средината на септември, изјави западен официјален претставник запознаен со ...

Ќе ќари ли македонската економија од кавгата меѓу Србија и Косово

Утрински - 06.08.2011

Политичката состојба на релација Косово - Србија и забраната на косовската влада за увоз на српски стоки би можела добро да им дојде на македонските стопанственици за да остварат поголем пласман на ...

Косовските Срби остануваат на барикадите

Deutsche Welle - 06.08.2011

И покрај постигнатиот преоден договор меѓу владите во Белград и Приштина за надминување на конфликтот околу трговската размена, косовските Срби остануваат на барикадите.

Јахјага: Акцијата на косовската полиција е легитимна

Канал5 - 06.08.2011

Одлуката за испраќање специјални полициски сили на северот на Косово е легитимна и легална. Институциите на Косово мора да имаат ингеренции на целата територија, смета претседателката на Косово ...

Македонија во трка со соседите за косовскиот пазар

Канал5 - 06.08.2011

Само 10 отсто од српските производи на Косово се заменети од страна на домашни. По ембаргото кон Србија, стартува борбата на земјите од опкружувањето за да се покрие уште 90 отсто од пазарот на ...

Реџепи:Сите акции во координација со КФОР

Алсат-М - 06.08.2011

Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи рече дека после постигнувањето на договорот меѓу Владата на Косово и КФОР за северот, воспоставувањето на редот и законот во овој дел од ...

Самоопределување против решението на кризата

Алсат-М - 06.08.2011

Движењето „Самоопределување“ е противи договорот од 10 точки меѓу Владата на Косово и КФОР, велејќи дека договорот е спроведување на планот од шест точки на Бан Ки – Мун, кој не го поделува Косово, ...

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор на Косово

Дневник - 06.08.2011

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор меѓу косовоската влада, КФОР и ЕУЛЕКС. - Со договорот се гарантира контролата на северната граница на Република Косово, а претставува и солидна база ...

Мирнo на северот на Косово, барикадите остануваат

Алфа - 06.08.2011

Ноќта на северот на Косово помина мирно, откако претставниците на Владата на Србија и КФОР, синоќа постигнаа договор за режимот на административните премини Јариње и Брњак.

Хашим Тачи назначи нов директор на косовската полиција

Сител - 06.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го именува Шпенд Маџуни за вршител на должност генерален директор на косовската полиција на местото на досегашниот директор Решат Малиќи.

Хашим Тачи назначи нов директор на косовската полиција

Р.С.Европа - 06.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го именува Шпенд Маџуни за вршител на должност генерален директор на косовската полиција на местото на досегашниот директор Решат Малиќи.

Хашим Тачи назначи нов директор на косовската полиција

+инфо - 06.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го именува Шпенд Маџуни за вршител на должност генерален директор на косовската полиција на местото на досегашниот директор Решат Малиќи.

Мирна ноќ на северот на Косово, барикадите остануваат

Кајгана - 06.08.2011

Ноќта на северот на Косово помина мирно, откако претставниците на Владата на Србија и КФОР, синоќа постигнаа договор за режимот на административните премини Јариње и Брњак.

Мирна ноќ на северот на Косово, барикадите остануваат

+инфо - 06.08.2011

Ноќта на северот на Косово помина мирно, откако претставниците на владата на Србија и на КФОР, синоќа постигнаа договор за режимот на административните премини Јариње и Брњак.

Косово- Србите остануваат на барикадите

Р.С.Европа - 06.08.2011

Србите на северот од Косово и минатата ноќ останале на барикадите. Тие синоќа не сакале да ги остранат барикадите на патиштата кои водат кон премините Брњак и Јариње.

Договорот со КФОР во интерес на Србија

Р.С.Европа - 06.08.2011

Договорот постигнат со КФОР го намалува ризикот од инциденти и спречува да се инсталираат инситуциите на така нареченото независно Косово на северот од покраината, соопшти денеска директорот на ...

Тачи назначи нов директор на косовската полиција

Курир - 06.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го именува Шпенд Маџуни за вршител на должност генерален директор на косовската полиција на местото на досегашниот директор Решат Малиќи.

Состанокот на општините од северно Косово, презакажан за вторник

МРТ - 06.08.2011

Преставниците на четирите општини од северот на Косово, во вторник ќе одржат состанок за политичко-безбедносната ситуација во тој регион, пренесува Радио Слободна Европа.

Мирна ноќ на северот на Косово, барикадите остануваат

МРТ - 06.08.2011

Ноќта на северот на Косово помина мирно, откако претставниците на Владата на Србија и КФОР, синоќа постигнаа договор за режимот на административните премини Јариње и Брњак.

Состанокот на општините од северно Косово, презакажан за вторник

Р.С.Европа - 06.08.2011

Преставниците на четирите општини од северот на Косово, во вторник ќе одржат состанок за политичко-безбедностаната ситуација во тој регион. Претходно беше планирано седницата да се одржи денеска.

Косовските Срби остануваат на барикадите - САД задоволни од постигнатата согласност

Press24 - 06.08.2011

Во меѓувреме, косовскиот премиер Хашим Тачи го смени директорот на косовската полиција РЕшат Малиќи и на негово место за вршител на должноста го именуваше Шпенд Маџуни.

Косовските Срби се сомневаат дури и во потписот на Белград - барикадите остануваат

Алфа - 06.08.2011

КФОР и српските власти синоќа постигнаа привремен договор за режимот на граничните премини Брњак и Јариње, но барикадите на улиците во северниот дел на Косово и натаму остануваат.

Состанокот на општините од северно Косово, презакажан за вторник

Sky - 06.08.2011

Преставниците на четирите општини од северот на Косово, во вторник ќе одржат состанок за политичко-безбедностаната ситуација во тој регион. Претходно беше планирано седницата да се одржи денеска.

Приштина постави 10 услови за надминување на кризата

Н.Македонија - 06.08.2011

Косовските власти бараат деблокада на патиштата кон граничните премини, кои треба да останат затворени за минување на стока Патрола на КФОР поминува покрај блокада во близина на Зубин Поток ...

Нема договор за Косово, српските блокади остануваат

Дневник - 05.08.2011

Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње.

Нема договор за Косово, српските блокади остануваат

Утрински - 05.08.2011

Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње.

Нема договор за Косово, преговорите продолжуваат, српските блокади остануваат

Алсат-М - 05.08.2011

Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње.

КФОР на Брњак и Јариње до септември

Канал5 - 05.08.2011

Разговорите меѓу претставниците на владата на Србија, Борислав Стефановиќ и Горан Богдановиќ со командантот на КФОР, Ерхард Билер завршија пред полноќ во базата на КФОР кај Лепосавиќ, без да биде ...

Хоџај: Србија сака да го подели Косово

Дневник - 05.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии околу спорот во северниот дел со цел да го оствари својот сон за поделба на ...

Дачиќ: Не тргуваме со Косово за ЕУ

Утрински - 05.08.2011

Белград - Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, изјави вчера дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

Балкански конгрес – втор пат

Утрински - 05.08.2011

Изгледа ние немаме среќа со глобалните, а уште помалку со регионалните збиднувања и токови. Еве, Грциве навистина не се фер, туку најбезобразно одбиваат да банкротираат, иако некои наши медиуми барем ...

Заканите на Ахмети

Утрински - 05.08.2011

Беше ли изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека не може да биде чувар на мирот во Македонија при евентуална поделба на Косово, нож во грбот на премиерот, Никола Груевски? И да биде иронијата уште ...

Владата молчи за Ахмети, се огласи само Арифи

Утрински - 05.08.2011

Вознемирувачката изјава на лидерот на ДУИ за можно прелевање на кризата од Косово во Македонија како да не ги вознемири многу неговите коалициски партнери, кои деновиве одмораат по напорната ...

Свет - НАТО: По договорот, тензиите се смируваат

Вест - 05.08.2011

ПРИШТИНА, 5 август (АП) - Силите на НАТО во Косово објавија дека постигнале договор со српските власти за отстранување на блокадите на патиштата во северниот дел, кој е населен претежно со Срби, во ...

Косовската влада постави десет услови за да го прифати договорот меѓу КФОР и Белград

Алсат-М - 05.08.2011

- Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува денеска ...

Преговорите за северот на Косово во ќорсокак

Deutsche Welle - 05.08.2011

Командантот на КФОР на Косово и претставниците на српската Влада попладнево постигнале договор за надминување на кризата на северот на Косово.

Постигнат договор за кризата во северниот дел на Косово

Алсат-М - 05.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи соопшти дека по неколкуте средби со командантот на КФОР, Ерхард Билер, на итна седница на Владата е постигнат договор за северот на земјата.

Нема договор за Косово, српските блокади остануваат

Сител - 05.08.2011

Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње.

Преговорите за кризата на Косово во застој

Алфа - 05.08.2011

Синоќешните преговори на претставниците на српската влада со КФОР, останале без успех зашто КФОР побарал низ премините Брњак и Јариње да минуваат само хуманитарни, а не сите камиони, дознава Б92.

Нема договор за Косово - преговорите во ќорсокак

Press24 - 05.08.2011

Шефот на преговарачкиот тим на Белград Борислав Стефановиќ и командантот на силите на КФОР на Косово Ерхард Булер синоќа разговараа пет часа, но преговорите ги прекинаа нешто пред полноќ, без да биде ...

Десет услови на Владата на Косово

Кајгана - 05.08.2011

Владата на Косово има 10 услови кои КФОР треба да ги издејствува во разговори со претставниците на Белград за да Приштина го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува весникот „Зери“.

Хоџај: Србија се обидува да ги искористи тензиите за поделба на Косово

МРТ - 05.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии околу спорот во северниот дел со цел да го оствари својот сон за поделба на ...

Билер: На повидок решение за северот на Косово

Р.С.Европа - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но оти двете страни биле блиску до решение.

Хоџај: Србија ја користи кризата за поделба на Косово

Кирилица - 05.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии околу спорот во северниот дел со цел да го оствари својот сон за поделба на ...

Косово и Србија го прифатија договорот, предложен од КФОР

Сител - 05.08.2011

Косово и Србија постигнаа договор мировната мисија на НАТО (КФОР) да остане на граничните пунктови Јариње и Брњак до средината на септември, изјави западен официјален претставник, запознаен со ...

Тачи: Приштина и КФОР се договорија

Р.С.Европа - 05.08.2011

Меѓу косовската влада и КФОР е постигната согласност за зачувување на новонастаната ситуација на граничните премини на северот на Косово.

КФОР, Србија и Косово се договорија за кризата

Кајгана - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Бухер попладнево постигна договор со преставниците на српската и косовската влада за решавање на кризата на северот на Косово, јави агенцијата Бета.

На северот на Косово и понатаму продолжуват тензиите

МРТ - 05.08.2011

Во северниот дел од Косово населен со Срби веќе единаесетти ден траат тензиите, а преговорите меѓу генералот на КФОР и претставници на владата на Србија за решавање на кризата засега не дадоа ...

КФОР постигна договор и со Србите и со косовската влада

Алфа - 05.08.2011

Српскиот преговарачки тим и командантот на КФОР Ерхард Билер конечно постигнаа договор за излез од кризата на северот на Косово.

Продолжуваат барикадите на северот на Косово

+инфо - 05.08.2011

Србите на северот на Косово продолжиле да ги организираат барикадите на патните правци кон административните премини Брњак и Јариње, бидејќи договор за надминување на кризата не е постигнат, а ноќта ...

Косовската влада постави десет услови за да го прифати договорот меѓу КФОР и Белград

Сител - 05.08.2011

Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува денеска ...

Косово постави 10 услови за да го прифати договорот меѓу КФОР и Белград

+инфо - 05.08.2011

Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува денеска ...

Косово го условува КФОР

Курир - 05.08.2011

Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува денеска ...

Десет услови за Владата на Косово да го прифати договорот меѓу КФОР и Белград

Inpress - 05.08.2011

Приштина, 5. август 2011 (ИНПРЕС) Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу ...

Тачи постави 10 услвои за надминување на кризата во Косово

Press24 - 05.08.2011

Весникот кој се повикува на непотврдени информации пишува дека првиот услов е деблокада на патиштата на северот на земјата, што водат кон премиените Барњак и Јариње, а кои Србите ги блокираа кога ...

Косовската влада постави десет услови за да го прифати договорот

МРТ - 05.08.2011

Владата на Косово постави десет услови што КФОР треба да ги прифати и оствари во разговорите со претставниците на Белград за Владата да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува денеска ...

Билер: На повидок решение за северот на Косово

Сител - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу решение.

Билер: Набрзо решение за северот на Косово

Кирилица - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу решение Како што пренесоа ...

Билер: На повидок решение за северот на Косово

+инфо - 05.08.2011

Командантот на КФОР, Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово сė уште не е постигнат, но дека „двете страни” се блиску до решение.

Билер: На повидок решение за северот на Косово

Курир - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денес дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу решение.

Косово и Србија го прифатија договорот, предложен од КФОР

Курир - 05.08.2011

Косово и Србија постигнаа договор мировната мисија на НАТО (КФОР) да остане на граничните пунктови Јариње и Брњак до средината на септември, изјави западен официјален претставник, запознаен со ...

Косово и Србија го прифатија договорот предложен од КФОР

+инфо - 05.08.2011

Косово и Србија постигнаа договор мировната мисија на НАТО, КФОР да остане на граничните пунктови Јариње и Брњак до средината на септември, изјави западен официјален претставник запознаен со ...

Билер: На повидок решение за северот на Косово

МРТ - 05.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу решение.

Хоџај: Србија сака да го подели Косово

Курир - 05.08.2011

Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии во северниот дел на Косово со цел да го подели Косово, изјави косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај.

Владата ќе им помогне на бизнисмените полесно да го освојат пазарот на Косово

Курир - 05.08.2011

Министерот за економија Ваљон Сарачини по вчерашната средба со бизнисмените - членови на Стопанската комора на Северозападна Македонија, изјави дека Владата до крајот на идната недела се очекува да ...

Србите остануваат на блокадите, нема договор за Косово

Курир - 05.08.2011

Откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње, српското население продолжи со блокадите во северно Косово.

Српските блокади остануваат, нема договор за северот на Косово

Кирилица - 05.08.2011

Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње Шефот на преговарачкиот тим на Белград Борислав ...

Заврши состанокот на српските претставници со Билер – исходот непознат

Кајгана - 05.08.2011

Разговорите меѓу претставниците на Владата на Србија Борислав Стефановиќ и Горан Богдановиќ со командантот на КФОР Ерхард Билер завршија вчера околу 23 часот во базата на КФОР кај Лепосавиќ, без да ...

Хоџај: Србија се обидува да ги искористи тензиите за поделба на Косово

Сител - 05.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии околу спорот во северниот дел со цел да го оствари својот сон за поделба на ...

Нема договор за кризата на Косово, разговорот продолжува денеска

Алфа - 05.08.2011

Разговорите меѓу претставниците на Владата на Србија, Борислав Стефановиќ и Горан Богдановиќ, со командантот на КФОР, Ерхард Билер завршија доцна синоќа пред полноќ, без да биде соопштен исходот.

На северот на Косово и натаму барикади

Р.С.Европа - 05.08.2011

Србите на северот на Косово и синоќа ги продолжиле блокадите на патните правци кон премините Јариње и Брњак, бидајќи не бил постигнат договор за надминување на кризата.

Продолжуваат барикадите на северот на Косово

Нетпрес - 05.08.2011

Србите на северот на Косово продолжиле да ги организираат барикадите на патните правци кон административните премини Брњак и Јариње, бидејќи договор за надминување на кризата не е постигнат, а ноќта ...

Хоџај: Србија ги користи тензиите за поделба на Косово

Р.С.Европа - 05.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај за агенцијата Ројтерс изјави дека Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии во северниот дел со цел да го оствари својот сон за поделба ...

Десет услови за Косово да го прифати договорот

Нетпрес - 05.08.2011

Косовската влада има десет услови што КФОР треба да ги прифати и да ги оствари во разговорите со претставниците на Белград, за Приштина да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува приштинскиот ...

На северот на Косово и понатаму продолжуват тензиите

Кајгана - 05.08.2011

Во северниот дел од Косово населен со Срби веќе единаесетти ден траат тензиите, а преговорите меѓу генералот на КФОР и претставници на Владата на Србија за решавање на кризата засега не дадоа ...

Тачи: Приштина и КФОР се договорија

Sky - 05.08.2011

Меѓу косовската влада и КФОР е постигната согласност за зачувување на новонастаната ситуација на граничните премини на северот на Косово.

Србија сака да го подели Косово, смета косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај

Канал 77 - 05.08.2011

Србија се обидува да ги искористи зголемените тензии во северниот дел на Косово со цел да го подели Косово, изјави косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај.

КФОР постигна договор и со Србите и со косовската влада

Sky - 05.08.2011

Српскиот преговарачки тим и командантот на КФОР Ерхард Билер конечно постигнаа договор за излез од кризата на северот на Косово.

Десет услови за Косово да го прифати договорот

Точка - 05.08.2011

Косовската влада има десет услови што КФОР треба да ги прифати и да ги оствари во разговорите со претставниците на Белград, за Приштина да го поддржи договорот меѓу КФОР и Србија, пишува приштинскиот ...

Приштина и КФОР се договорија за решение за Северно Косово

Н.Македонија - 05.08.2011

КФОР соопшти дека меѓународните сили до средината на септември ќе ја задржат контролата врз административните премини Брњак и Јариње Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека со Ерхард Билер, ...

Бизнисмените чекаат владина поддршка за извоз на Косово

Н.Македонија - 05.08.2011

Не само продај-бегај, туку задржи се на косовскиот пазар со поголемо времетраење Со вакво барање излегоа вчера членовите на Стопанската комора на северозападна Македонија на средбата со министерот за ...

На повидок решение за северот на Косово

Идивиди - 05.08.2011

Приштина, 5 август 2011 (МИА) - Командантот на КФОР Ерхард Билер изјави денеска дека договорот за решавање на кризата на северот на Косово се уште не е постигнат, но дека „двете страни“ се близу ...

Нема договор за Косово, преговорите продолжуваат

Идивиди - 05.08.2011

Приштина, 5 август 2011 (МИА) - Блокадите на северниот дел на Косово продолжуваат откако Србија и НАТО не успеаа да постигнат договор за спорните гранични премини Брњак и Јариње.

Политичко-безбедносниот комитет на ЕУ со поддршка за преодниот договор за смирување на тензиите на Косово

Дневник - 04.08.2011

Политичко-безбедносниот комитет на ЕУ даде денеска поддршка за преодниот договор за смирување на тензиите на Косово и нагласи дека брзото продолжување на дијалогот Белград - Приштина е потребен ...

Тачи:Нема враќање на статусот пред 25 јули

Алсат-М - 04.08.2011

Ситуацијата по информациите дека е постигнат договор меѓу командантот на КФОР, Ерхард Булер и српскиот официјален претставник, Борислав Стефановиќ, ја собра косовската Влада.

Опозицијата го нападна косовскиот премиер

Алсат-М - 04.08.2011

Опзицијата во Косово тврди дека преговорите кои се случија меѓу КФОР и српските претставници за северот на земјата покажало дека Владата во Приштина била дефакторизирана.

Косовската криза сега го блокира патот на Србија кон ЕУ

Дневник - 04.08.2011

Претставници на Европската Унија и на САД им порачале на властите во Белград дека евроинтеграцискиот процес за Србија нема да продолжи с` додека не им се дозволи на косовските власти да воспостават ...

Приштина го прифати договорот Србија - КФОР

Канал5 - 04.08.2011

Официјална Приштина го прифати договорот меѓу Србија и КФОР за надминување на кризата на северот на Косово. Ова уследи по неколкучасовната средба на премиерот ХАШИМ тачи со командантот на КФОР, ...

Преоден компромис за премините во северно Косово

Телма - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, Кфор ќе ги контролира граничните премини Брњак и Јариње најмалку до средината на септември. Доколку е потребно овој рок може да се продолжи.

Подготовки за пробив на косовскиот пазар

Телма - 04.08.2011

Во Косово нема недостиг од прехранбени производи , а проблемот што се јави со снабдувањето во северниот дел е надминат. Но, останува сеуште потребата од градежен материјал на...

Дачиќ: Нема да тргуваме со државните интереси за кандидатски статус за ЕУ

Дневник - 04.08.2011

Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

Почна да пристигнува засилување на КФОР

Дневник - 04.08.2011

Првиот контигент од резервниот состав на војници од КФОР пристигна денеска на приштинскиот аеродром како помош за меѓународните воени сили по избивањето на кризата на север во Косово.

НАТО: Тензијата во Северно Косово се намалува

Дневник - 04.08.2011

Ситуацијата во северниот дел на Косово се смирува по 10 денови тензии, кои ескалираа по обидот на косовските безбедносни сили да ја преземат контролата на двата административни премини Јариње и ...

ЕУ предлага компромисно решение за конфликтот меѓу Косово и Србија

Дневник - 04.08.2011

Претставници на ЕУ предложија компромисно решение за конфликтот на двата административни премини меѓу Србија и Косово кое содржи четири точки.

Тачи: Србија ги поддржува тензиите во северно Косово

Дневник - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи го обвини Белград дека ги поддржува сегашните тензии во северно Косово и ги поттикнува Србите од тој регион да се спротистават на Приштина.

Власи: Ако Србите мислат да отцепат дел од Косово, ќе се браниме

Дневник - 04.08.2011

Советникот во косовската Влада за надворешни работи Азем Власи смета дека ако Србија мисли со сила да отцепи дел од Косово тогаш ќе наиде на отпор.

Србија испраќа храна за српското население на Косово

Канал5 - 04.08.2011

Камиони со 75 тони намирници наменети за жителите на северно Косово денеска тргнуваат кон граничните премини на српско - косовската граница.

Косовската влада против договорот меѓу НАТО и српското малцинство на Косово

Канал5 - 04.08.2011

Косовската влада го отфрли новиот договор меѓу НАТО и српското малцинство за контролата на спорните гранични премини од северно Косово кон Србија.

КФОР до септември на премините на северно Косово

Утрински - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

Тачи и Билер со договор за решавање на кризата

Утрински - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Тачи и Билер постигнаа договор за кризата на северот на Косово

Дневник - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Косовските Срби кренаа крст на барикадите

Дневник - 04.08.2011

Косовските Срби прексиноќа поставија метален крст висок седум метри на барикадите на магистралниот пат Косовска Митровица - Рашка.

Ахмети ја фрла Македонија во косовскиот хаос

Дневник - 04.08.2011

Закана за мирот и стабилноста во Македонија или предупредување до меѓународната заедница дека промената на границите на Косово ќе значи сериозен регионален проблем...

Лидерот на ДУИ има проблем со својот политички идентитет

Дневник - 04.08.2011

Како ја коментирате изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека ако дојде до поделба на Косово, може да има дестабилизација во Македонија, а тој не може да биде „чувар на мирот“? - Интересно е што ...

Приштина се заканува: Апсење за секој илегален влез

Дневник - 04.08.2011

Секој што илегално ќе ја мине границата на Косово, ќе биде уапсен - вака денеска најави косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, посочувајќи на неодамнешниот случај кога српски владини ...

Реџепи: Не може секој да влезе во Косово

Утрински - 04.08.2011

Приштина - Косовскиот министер за внатрешни работи, Бајрам Реџепи, изјави вчера дека српските официјални лица можат да дојдат во Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и ...

Заканите на Ахмети биле истрели во празно

Утрински - 04.08.2011

Заканувачкиот тон во изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дадена токму на денот на илинденските празнувања, дека не може да го гарантира мирот во земјата доколку дојде до промена на границите на ...

КФОР до септември на премините на северно Косово

Дневник - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

Приштина го отфрли прелиминарниот договор на КФОР и Србија

Deutsche Welle - 04.08.2011

КФОР и Србија соопштија дека се согласиле на привремено решение за кризата во северно Косово, која изби по одлуката на Приштина да го забрани увозот на српски стоки.

„Стабилно Косово е стратешка цел на Македонија“

Deutsche Welle - 04.08.2011

Аналитичарите и политичарите во Македонија се согласни со тезата, дека прекројувањето на границите е опасен процес и евентуалната поделба на Косово е закана и за стабилноста на Македонија.

Тачи и Билер постигнаа договор за решавање на кризата на северот на Косово

Алсат-М - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Владата ќе им помага на домашните компании да го освојат косовскиот пазар

Дневник - 04.08.2011

Владата до крајот на идната недела се очекува да ги дефинира мерките со кои ќе го олесни влезот на македонските производи на косовскиот пазар, рече министерот за економија Ваљон Сарачини по денешната ...

НАТО разгледува испраќање дополнителни сили за мисијата КФОР на Косово

Дневник - 04.08.2011

НАТО може да формира нов баталјон, за да ја зајакне мисијата КФОР на Косово, која веќе беше поддржана со германско-австриски пешадиски баталјон.

Владата ќе им помогне на стопанствениците полесно да го освојат косовскиот пазар

МРТ - 04.08.2011

Владата до крајот на идната недела се очекува да ги дефинира мерките со кои ќе го олесни влезот на македонските производи на косовскиот пазар, рече министерот за економија Ваљон Сарачини по денешната ...

Косовската влада го отфрли договорот меѓу НАТО и Србите

Р.С.Европа - 04.08.2011

Косовската влада го отфрли новиот договор меѓу НАТО и српското малцинство за контролата на спорните гранични премини од северно Косово кон Србија.

КФОР до септември ќе ги контролира премините меѓу Србија и Косово

Курир - 04.08.2011

До средината на септември граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово ќе ги контролираат силите на КФОР. Ова беше договорено меѓу Мисијата на НАТО во Косово и српските претставници.

НАТО размислува за дополнително зајакнување на КФОР

Р.С.Европа - 04.08.2011

НАТО може да формира нов баталјон, за да ја зајакне мисијата КФОР на Косово, која веќе беше поддржана со германско-австриски пешадиски баталјон.

Камиони со намирници од Србија тргаат кон Косово

Кајгана - 04.08.2011

Камиони со 75 тони намирници наменети за Жителите на северно Косово денеска треба да тргнат кон граничните премини на српско-косовската граница.

НАТО разгледува испраќање дополнителни сили за мисијата КФОР на Косово

Сител - 04.08.2011

НАТО може да формира нов баталјон, за да ја зајакне мисијата КФОР на Косово, која веќе беше поддржана со германско-австриски пешадиски баталјон.

Хашим Тачи го обвинува Белград за тензиите

Inpress - 04.08.2011

Приштина, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Косовскиот премиер Хашим Тачи ја обвини Србија дека ги подгрева тензиите во северниот дел на Косово и дека го повикува српско население таму да се спротивставува на ...

Постигнат договор - КФОР ќе биде на премините во Косово до средината на септември

Inpress - 04.08.2011

Приштина, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Претставниците на Владата на Србија и командатот на КФОР Ерхард Билер постигнаа договор КФОР да ја задржи контролата над премините Брњак и Јариње до средината на ...

Приштина не го прифаќа нацрт договорот за крај на кризата

Нетпрес - 04.08.2011

Косовската влада го смета за неприфатлив нацрт договорот за решавање на кризата на северот на покраината, што го постигнаа командантот на КФОР, Ерхард Билер и претставниците на српската влада, Борко ...

ВМРО-НП - Последните случувања на Косово и нивното поврзување со Македонија не се за потценување!

Inpress - 04.08.2011

Скопје, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Ја упатувам оваа јавна реакција и го испраќам овој апел до Владата на Република Македонија, до Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и до македонската ...

НАТО и понатаму ќе ја контролира границата со Косово

+инфо - 04.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер и српскиот преговарачки тим постигнаа договор единиците на мисијата на НАТО да продолжат да ги контролираат граничните премини Брњак и Јариње во северно Косово ...

И натаму барикади на северот на Косово

Р.С.Европа - 04.08.2011

Србите на северот на Косово и во текот на изминатата ноќ биле на барикадите на патните правци кон граничните премини Брњак и Јариње.

Нема датум за преговори за Србија пред крајот на косовската криза

Кајгана - 04.08.2011

Претставници на Европската Унија и САД во неформални разговори побарале од српските власти северот на Косово да биде ставен под контрола на властите во Приштина за да продолжат евроинтеграциите на ...

Србија нема да „тргува“ со националните интереси за ЕУ

Р.С.Европа - 04.08.2011

Министерот за внатрешни работи на Србија Ивица Дачиќ, кој е и потпреседател на Владата, рече денеска дека државата нема да „тргува“ со националните интереси за да добие статус кандидат за члeнство во ...

Дачиќ: Нема пазар Косово за ЕУ

Кајгана - 04.08.2011

Заменик Претседателот на српската Влада и Министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека Србија нема да се пазари со Косово заради влез во Европската Унија (ЕУ).

Храната од Србија пристигна на северот од Косово

Р.С.Европа - 04.08.2011

Камиони со 75 тони храна од стоковите резерви на Србија, пристигнаа на северот на Косово, преку граничниот премин Јариње. Помошта се состои од шеќер, масло за јадење, брашно и млеко.

Приштина го отфрли договорот на НАТО и Белград

Press24 - 04.08.2011

Владата на Косово го отфрли договорот на силите на КФОР со властите во белград кој предвидуваше задржување на контролата над Јариње и Брњак до средината на септември.

Тачи и Билер се договорија за кризата на северот на Косово

Р.С.Европа - 04.08.2011

Со командантот на КФОР Ерхард Билер постигнавме согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово, рече косовскиот премиер Хашим Тачи на седницата на косовската влада во ...

Можен договор за крај на кризата на северот на Косово

Нетпрес - 04.08.2011

Крајот на кризата на северот на Косово е можен, откако и Приштина и Белград дадоа согласност за нацрт договорот за решавање на кризата, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.

Конвоите на КФОР ги минуваат барикадите

Кајгана - 04.08.2011

Завршен е состанокот на претставниците на српската Влада, на кој на Претседателите на српските општини на северот на Косово им беше претставен постигнатиот договор со КФОР.

Дачиќ: Нема да тргуваме со државните интереси

Сител - 04.08.2011

Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

Дачиќ: Не го пазариме Косово за ЕУ

Нетпрес - 04.08.2011

Заменик претседателот на српската влада и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да го пазари Косово за влез во Европската унија, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

КФОР на Брњак и Јариње до септември

+инфо - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

Косово не go признава договорот меѓу КФОР и Србија

Inpress - 04.08.2011

Приштина, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Косовската влада соопшти дека договорот постигнат меѓу КФОР и српските власти е неприфатлив и дека ембаргото за српски стоки останува, пренесе Б92.

Постигнат договор - Силите на КФОР до средината на септември ќе ги контролираат Брњак и Јариње

Алфа - 04.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер и српскиот преговарачки тим постигнаа договор единиците на мисијата на НАТО да продолжат да ги контролираат граничните премини Брњак и Јариње во северно Косово ...

Дачиќ: Србија нема да се пазари со Косово за влез во ЕУ

+инфо - 04.08.2011

Заменик-претседателот на српската влада и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ изјави денеска дека Србија нема да се пазари со Косово за влез во Европската унија.

Тачи : Постигнавме договор за решавање на кризата

Кајгана - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи рече дека со командантот на КФОР, Ехрард Билер постигнале согласност за нацрт – договорот за решавање на кризата на северот на Косово.

Тачи и Билер постигнаа договор за решавање на кризата на северот на Косово

Сител - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

ЕУ го подржа договорот за смирување на тензиите во Косово

Р.С.Европа - 04.08.2011

Политичко-безбедносниот комитет на ЕУ денеска даде поддршка за преодниот договор за смирување на тензиите на Косово и нагласи дека брзото продолжување на дијалогот Белград-Приштина е потребен бидејќи ...

Тачи и Билер постигнаа договор за решавање на кризата на северот на Косово

Press24 - 04.08.2011

Средбата со Билер беше плодотворна и постигната е согласност, рече Тачи на седницата на косовската влада во Приштина. Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР ...

Тачи и Билер постигнаа договор за решавање на кризата на северот на Косово

МРТ - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Билер- Беззаконие и криминал се причините за кризата на Косово

Р.С.Европа - 04.08.2011

Командантот на КФОР, германскиот генерал Ерхард Билер оцени дека отсуството на правна држава и силните криминални структури се главна причина за сегашната криза во северниот дел на Косово.

На повидок решение за кризата на Косово

Алфа - 04.08.2011

Командантот на КФОР Ерхард Билер и српскиот преговарачки тим постигнаа договор единиците на мисијата на НАТО да продолжат да ги контролираат граничните премини Брњак и Јариње во северно Косово ...

Бизнисмените бараат субвенции за извоз на Косово

Алфа - 04.08.2011

Владата да донесе мерки за субвенционирање на извозот на Косово, бараат стопанствениците. Откако Косово воведе забрана за увоз од Србија, се отвори простор за зголемен влез на македонски производи но ...

Приштина и КФОР се договорија за кризата на северот на Косово

+инфо - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР, гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт-спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Тачи и Билер се договорија за решавање на кризата во северно Косово

Курир - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР гереналот Ерхард Билер постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово.

Дачиќ: Не го пазариме Косово за ЕУ

Курир - 04.08.2011

Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ денес изјави дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

Бизнисмените се организираат за освојување на косовскиот пазар

Сител - 04.08.2011

Брз проток на стока и субвенција на извозот кон Косово. Само така домашните компаниите ќе успат да го завземат местото од српските фирми на соседниот пазар вели Мендерес Кучи.

Нема да тргуваме со државните интереси за да добиеме кандидатски статус за ЕУ

МРТ - 04.08.2011

Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

DW - Стабилно Косово е стратешка цел на Македонија

Inpress - 04.08.2011

Скопје, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Аналитичарите и политичарите во Македонија се согласни со тезата, дека прекројувањето на границите е опасен процес и евентуалната поделба на Косово е закана и за ...

КФОР до средината на септември ќе ги контролираат двата гранични премини

МРТ - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

КФОР уште најмалку месец и пол во Брњак и Јариње

Кирилица - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

ЕУ предлага компромисно решение за граничниот конфликт меѓу Косово и Србија

МРТ - 04.08.2011

Претставници на ЕУ предложија компромисно решение за конфликтот на двата гранични премини меѓу Србија и Косово, кое содржи четири точки.

Силите на КФОР до средината на септември ќе ги контролираат Брњак и Јариње

Сител - 04.08.2011

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, се договори со српските претставници најмалку до средината на септември да ги контролира граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово, околу кои ...

Тачи постигна договор со Билер за северот на Косово

Кирилица - 04.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со командантот на КФОР, гереналот Ерхард Билер, постигнал согласност за нацрт спогодбата за решавање на кризата на северот на Косово - Средбата со ...

Дачиќ: Србија не сака во ЕУ по секоја цена

Кирилица - 04.08.2011

Српскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека државата нема да тргува со националните интереси за да добие кандидатски статус за членство во ЕУ Според него, ...

Тачи:Нема враќање на статусот пред 25 јули

Sky - 04.08.2011

Ситуацијата по информациите дека е постигнат договор меѓу командантот на КФОР, Ерхард Булер и српскиот официјален претставник, Борислав Стефановиќ, ја собра косовската Влада.

Можен договор за крај на кризата на северот на Косово

Точка - 04.08.2011

Крајот на кризата на северот на Косово е можен, откако и Приштина и Белград дадоа согласност за нацрт договорот за решавање на кризата, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.

Се решава кризата во Косово?

Sky - 04.08.2011

Шефот на преговарачкиот тим на српската влада, Борислав Стефановиќ, изјави дека јавноста дополнително ќе биде исвестена за деталите, откако договорот ќе се постигне во целост.

Приштина не го прифаќа нацрт договорот за крај на кризата

Точка - 04.08.2011

Косовската влада го смета за неприфатлив нацрт договорот за решавање на кризата на северот на покраината, што го постигнаа командантот на КФОР, Ерхард Билер и претставниците на српската влада, Борко ...

Дачиќ: Не го пазариме Косово за ЕУ

Точка - 04.08.2011

Заменик претседателот на српската влада и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да го пазари Косово за влез во Европската унија, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

Владата ќе им помага на компаниите да го освојат косовскиот пазар

Sky - 04.08.2011

Владата до крајот на идната недела се очекува да ги дефинира мерките со кои ќе го олесни влезот на македонските производи на косовскиот пазар, рече министерот за економија Ваљон Сарачини по денешната ...

Косово до септември ќе биде под контрола на силите на КФОР

Канал 77 - 04.08.2011

До средината на септември граничните премини Брњак и Јариње, во северниот дел на Косово ќе ги контролираат силите на КФОР. Ова беше договорено меѓу Мисијата на НАТО во Косово и српските претставници.

ЕУ нуди компромис за граничниот конфликт меѓу Косово и Србија

Н.Македонија - 04.08.2011

Претставници на Европската Унија предложија компромисно решение за конфликтот на двата административни премини меѓу Србија и Косово, кое содржи четири точки Со предлогот се предвидува претставници на ...

Двете лица на Ахмети

Н.Македонија - 04.08.2011

Ахмети си дозволува да каже и да се заканува дека ако Косово не е мирно, во Македонија ќе биде уште понемирно, ако Косово се дели, дел од Македонија ќе стане голема Албанија, ако македонскиот владин ...

Ахмети го подготвува Косово за рамковен

Н.Македонија - 04.08.2011

Експертите анализираат дека Ахмети испратил политички пораки на три адреси: - Косово е подготвено за рамковен договор - Груевски мора да биде свесен дека Македонија не може да биде дистанцирана од ...

Косово – КФОР на премините до средината на септември

eReporter - 04.08.2011

Претставниците на Владата на Србија и командантот на КФОР, Ерхард Билер постигнаа договор КФОР да ја задржи контролата над административните премини Брњак и Јариње до средината на септември, а ако ...

Тачи: Kосово нема да попушти

Утрински - 03.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека нема да се откаже од намерата да ја прошири власта на Приштина на северот на Косово и додаде дека никој нема да го одврати од таквата намера Хашим Тачи ...

Тачи ги мобилизира тајните служби

Дневник - 03.08.2011

Тачи и Бериша укажале дека е опасно да се менуваат границите на Балканот Косовскиот премиер Хашим Тачи нареди општа мобилизација на косовските безбедносни агенции за да се подигне готовноста на ...

Ахмети: Никој не може да гарантира мир во Македонија

Дневник - 03.08.2011

Доколку се загрози интегритетот и суверенитетот на Република Косово никој не може да преземе одговорност, никој не може да гарантира мир во Македонија, изјави Али Ахмети лидер на владеачката ДУИ за ...

НАТО испраќа засилување за КФОР

Deutsche Welle - 03.08.2011

По најновите инциденти на границата меѓу Косово и Србија, НАТО најави дека ќе испрати засилување за силите на КФОР. Претседателката на Косово Јахјага изјави дека ЕУЛЕКС треба да ги поддржи мерките на ...

Тачи: Секоја држава има своја Митровица

Канал5 - 03.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи синоќа соопшти дека нема да ја повлече одлуката за северот на Косово и дека нема враќање на статус кво ситуацијата од пред 25 јули.

Криминалните групи на северот се под контрола на Белград

Deutsche Welle - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи, Бајрам Реџепи, во интервју за ДВ вели дека српските претставници можат да влезат во земјата само со одобрение на Приштина.

Ахмети не гарантира мир во Македонија

Deutsche Welle - 03.08.2011

Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија, изјави лидерот на ДУИ, Ахмети во интервју за косовската државна телевизија.

ЕУ предлага компромис за Северно Косово

Телма - 03.08.2011

Претставници на ЕУ предложија компромисно решение за конфликтот на двата административни премини меѓу Србија и Косово, кое содржи четири точки.

Се договара поголем македонски извоз на Косово

Алсат-М - 03.08.2011

Функционери на Косовската бизнис алијанса и на Министерството за економски развој денеска се сретнаа со група стопанственици од Македонија.

Аналитичари за изјавата на Ахмети:Лидерите да бидат повниматели

Алсат-М - 03.08.2011

Институциите молчат по изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети дека ако се подели Косово и се отцепи северниот дел, нема да може да се гарантира стабилност и во Македонија.

ЕУ предлага компромис за Косово

Алсат-М - 03.08.2011

ЕУ предложи компромисно решение за надминување на проблемот во северниот дел на Косово. Решението предвидува претставници на српското малцинство да бидат дел од полицијата и царината на Косово, а за ...

Ахмети - Никој не може да гарантира мир во Македонија

Утрински - 03.08.2011

,,Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија“, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Државната косовска телевизија.

Власи: Ќе има војна доколку Србија сака дел од Косово

Утрински - 03.08.2011

Советникот на косовската Влада за надворешни работи, Азем Власи, изјави дека „доколку Србија сака со сила да издејствува оцепување на дел од Косово, тогаш ќе се соочи со легитимен отпор бидејќи ...

Реџепи: Секој кој ја крши процедурата за влез, му се заканува апсење

Алсат-М - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека српските официјални лица можат да дојдат на Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и дека во ...

Јахјага: ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон на Косово

Дневник - 03.08.2011

Критиките упатени кон ЕУЛЕКС се исправни затоа што ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон и да се бори против организираниот криминал и шверцот, што во минатото не беше случај, изјави косовскиот ...

Во Косово не влегува храна од Србија

Утрински - 03.08.2011

КОСОВСКА МИТРОВИЦА – На пунктот Јариње е забранет премин на возила што превезуваат какви било продукти или какво било вид стока, јавува агенцијата Танјуг.

Пристигнува засилувањето на КФОР

Р.С.Европа - 03.08.2011

Околу 700 војници од базата на НАТО во Германија денеска ќе им се придружат на силите на КФОР на Косово. ,,Командантот на КФОР Ерхард Билер, врз основа на проценката за безбедносната состојба, побара ...

Ахмети: При промена на границите не гарантирам за Македонија

Курир - 03.08.2011

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за Косовската радио телевизија ги коментираше последните случувања во северниот дел на Косово.

Власи: Ќе има војна доколку Србија сака дел од Косово

Кајгана - 03.08.2011

Советникот на косовската Влада за надворешни работи, Азем Власи, изјави дека „доколку Србија сака со сила да издејствува оцепување на дел од Косово, тогаш ќе се соочи со легитимен отпор бидејќи ...

Тензии на Косово - Србите деветти ден на барикади

Алфа - 03.08.2011

Советникот за надворешни работи на косовската влада Азем Власи се закани дека Косово ќе започне војна доколку Србија се обиде со сила да го отцепи дел од енговата тероторија.

Пристигнуваат нови сили на Косово

+инфо - 03.08.2011

Околу 700 војници од базата на НАТО во Германија денеска ќе им се придружат на силите на КФОР на Косово. Засилувањето го побара вчера командантот на КФОР, Ерхард Билер врз основа на проценката за ...

Дали Ахмети нема контрола врз Албанците во Македонија, како Тачи во 2001 година?!

+инфо - 03.08.2011

Отворена закана за војна, обид за зацврстување на позициите во однос на владиниот коалициски парнер - ВМРО-ДПМНЕ и сoлидаризирање со албанските браќа од Косово.

МВР - Состојбата стабилна

Р.С.Европа - 03.08.2011

Македонското МВР засега ја оценува како стабилна состојбата на нашите гранични премини со Косово, но ќе реагира ако има потреба.

Реџепи: Секој кој ја крши процедурата за влез, му се заканува апсење

Сител - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека српските официјални лица можат да дојдат на Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и дека во ...

Дополнителните сили на КФОР од утре на Косово

Р.С.Европа - 03.08.2011

Дополнителните сили на КФОР би требало да пристигнат уште утре во Косово, изјави денеска портпаролот на КФОР, Дитер Вихтер.

Српските претставници ќе бидат уапсени ако влегуваат непрописно во Косово

+инфо - 03.08.2011

Српски официјални лица можат да дојдат во Косово само во случај нивниот престој биде одобрен од властите во Приштина. Во спротивно, може да бидат уапсени и протерани во Србија, изјави косовскиот ...

Српските преставници без одобрение не смеат во Косово

Р.С.Европа - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека српските официјални лица можат да дојдат на Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и дека во ...

МВР: Состојбата на границата со Косово засега е стабилна

+инфо - 03.08.2011

МВР засега ја оценува како стабилна состојбата на нашите гранични премини со Косово. Нема индиции дека може да има посериозни ризици, но подготвени сме да реагираме ако е потребно, изјави портпаролот ...

Бајрам Реџепи - Српските претставници ќе бидат уапсени ако ја нарушуваат постапката за влез во Косовo

Inpress - 03.08.2011

Белград, 3. август 2011 (ИНПРЕС) Српски официјални лица можат да дојдат во Косово само во случај нивниот престој биде одобрен од властите во Приштина.

Власи: Ако Србите мислат да отцепат дел од Косово, ќе наидат на отпор

Р.С.Европа - 03.08.2011

Советникот во косовската Влада за надворешни работи Азем Власи смета дека ако Србија мисли со сила да отцепи дел од Косово тогаш ќе наиде на отпор.

НАТО: Тензијата во Северно Косово се намалува

Сител - 03.08.2011

Ситуацијата во северниот дел на Косово се смирува по 10 денови тензии, кои ескалираа по обидот на косовските безбедносни сили да ја преземат контролата на двата административни премини Јариње и ...

Анализа: Косово го згреши есапот

Нетпрес - 03.08.2011

Ескалацијата на етничките тензии во Косово се чини дека имаат за цел да го придобијат Западот за да и’ овозможи на Приштина да ја прошири својата моќ, но, најверојатно ќе доведе до несакани ...

Власи: Ако Србија не нападне ние ќе се браниме

Курир - 03.08.2011

Советникот во косовската Влада за надворешни работи Азем Власи смета дека ако Србија мисли со сила да отцепи дел од Косово тогаш ќе наиде на отпор.

НАТО: Тензијата во Северно Косово се намалува

МРТ - 03.08.2011

Ситуацијата во северниот дел на Косово се смирува по 10 денови тензии, кои ескалираа по обидот на косовските безбедносни сили да ја преземат контролата на двата административни премини Јариње и ...

Еулекс не се повлекува од северот на Косово

Р.С.Европа - 03.08.2011

Еулекс не се повлекува од северот на Косово и понатаму ќе остана таму, соопшти денеска портпаролот на Еулекс Николас Хотон.

НАТО: Тензијата во Северно Косово се намалува

Press24 - 03.08.2011

Портпаролката на НАТО Кармен Ромеро изјави дека „приоритетот на Алијансата сега е да поддржи мирна и безбедна ситуација“.

Косово- и Јариње отворен за пренос на храна и лекови

Р.С.Европа - 03.08.2011

КФОР денеска дозволија на преминот Јариње да се внесе храна и хуманитарни производи од централна Србија. Помошта може да се пренесува со патнички автомобили или со камиони со носивост до 3,5 тони.

Косово-пристигна првото засилување на КФОР

Р.С.Европа - 03.08.2011

Во Косово пристигнаа првиот контингент од дополнителните сили на КФОР, кои треба да им бидат од помош на припадниците кои се стационирани во земјата.

Предупредувања или закани од Ахмети?

Алфа - 03.08.2011

Го облекува ли Али Ахмети повторно костумот од 2001 година или, пак, само испраќа предупредување дека тензијата на север може да создаде тешки последици и за нас? ,,Евентуална поделба на Косово би ...

Во Косово се уште напнато

Сител - 03.08.2011

Дополнители сили на КФОР утре ќе пристигнат на Косово, каде веќе има 6000 војници. Ситуацијата и натаму е напната. Решавањето на кризата на северот на Косово и Белград и Приштина го гледаат преку ...

Косово повторно ќе биде „окупирано“ од НАТО

Курир - 03.08.2011

Ситуацијата во северниот дел на Косово се смирува по 10 денови тензии, кои ескалираа по обидот на косовските безбедносни сили да ја преземат контролата на двата административни премини Јариње и ...

Јариње отворен за пренос на храна и лекови

+инфо - 03.08.2011

КФОР денеска дозволија на преминот Јариње да се внесе храна и хуманитарни производи од централна Србија. Помошта може да се пренесува со патнички автомобили или со камиони со носивост до 3,5 тони.

Тачи со обвинувања до Србија дека ги поддржува тензиите во северно Косово

Сител - 03.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска го обвини Белград дека ги поддржува сегашните тензии во северно Косово и ги поттикнува Србите од тој регион да се спротистават на Приштина.

Почна да пристигнува засилување на КФОР

+инфо - 03.08.2011

Првиот контигент од резервниот состав на војници од КФОР пристигна денеска на приштинскиот аеродром како помош за меѓународните воени сили по избивањето на кризата на север во Косово.

КФОР се засилува со 700 војници на НАТО

Кајгана - 03.08.2011

Околу 700 војници од базата на НАТО во Германија, денеска ќе им се придружат на војниците на КФОР на Косово поради дополнително зајакнување на безбедноста, пренесуваат српските агенции.

Илинденска честитка од Ахмети - Ако се сменат границите јас нема да бидам чувар на мирот во Македонија

Inpress - 03.08.2011

Скопје, 3. август 2011 (ИНПРЕС) Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера им испрати вистинска илинденска честитка на своите сограѓани - Македонци.

Ахмети: При промена на границите јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија

Сител - 03.08.2011

Ако има обиди за промена на границите, јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија зашто може да се дојде до ситуација, луѓето сами да се организираат и да не може никој да ги ...

Ахмети: Не можам да гарантирам мир во Македонија ако Косово се подели

Press24 - 03.08.2011

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за Косовската радио телевизија ги коментираше последните случувања во северниот дел на Косово.

Власи: Ќе има војна доколку Србија сака дел од Косово

МРТ - 03.08.2011

Советникот на косовската влада за надворешни работи, Азем Власи изјави дека „доколку Србија сака со сила да издејствува оцепување на дел од Косово, тогаш ќе се соочи со легитимен отпор бидејќи секоја ...

КФОР се засилува со 700 војници на НАТО

МРТ - 03.08.2011

Околу 700 војници од базата на НАТО во Германија, денеска ќе им се придружат на војниците на КФОР на Косово поради дополнително зајакнување на безбедноста, пренесуваат српските агенции.

Реџепи: Ќе го апсиме секој кој ја крши процедурата за влез

Кирилица - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека српските официјални лица можат да дојдат на Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и дека во ...

Нови 700 војници на Косово

Нетпрес - 03.08.2011

Германската војска во наредните денови на Косово ќе испрати дополнителни 550 војници, додека Австрија ќе испрати засилување за КФОР од 150 војници.

Ахмети не гарантира мир ако има промена на границите

Кирилица - 03.08.2011

Ако има обиди за промена на границите, јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија зашто може да се дојде до ситуација, луѓето сами да се организираат и да не може никој да ги ...

Србите подигнаа 7 метри висок крст на барикадиата кај Рударе

Inpress - 03.08.2011

Белград, 3. август 2011 (ИНПРЕС) На средината на магистралниот пат Косовска Митровица - Рашка, кај местото Рударе, Србите поставија метален крст висок седум метри.

Реџепи: Ќе го апсам секој кој ќе ја прекрши процедурата за влез

Курир - 03.08.2011

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денес дека српските официјални лица можат да дојдат на Косово само доколку барањето за доаѓање го одобрат косовските власти и дека во ...

КФОР се засилува со 700 војници на НАТО

Алфа - 03.08.2011

Околу 700 војници од базата на НАТО во Германија, денеска ќе им се придружат на војниците на КФОР на Косово поради дополнително зајакнување на безбедноста, пренесуваат српските агенции.

Богдановиќ - Хашим Тачи сака војна!

Inpress - 03.08.2011

Белград, 3. август 2011 (ИНПРЕС) Министерот за Косово во српската влада, Горан Богдановиќ, го обвини косовскиот премиер дека сака војна, пишува денеска белградскиот весник „Прес".

Српските производи сеуште неможат да пристигнат до северно Косово

Курир - 03.08.2011

За разлика од минатите денови кои беа исполнети со инциденти во северниот дел на Косово, ситуацијата почнува да се смирува.

Северот на Косово, барикади за преговори

Р.С.Европа - 03.08.2011

И Белград и Приштина решавањето на кризата на северот на Косово го гледаат преку преговори. Но, двете страни со различни оценки на потегот на косовската влада за преземање на контролата на граничните ...

Предупредувања или закани од Ахмети?

Sky - 03.08.2011

Го облекува ли Али Ахмети повторно костумот од 2001 година или, пак, само испраќа предупредување дека тензијата на север може да создаде тешки последици и за нас? ,,Евентуална поделба на Косово би ...

Нови 700 војници на Косово

Канал 77 - 03.08.2011

Германската војска во наредните денови на Косово ќе испрати дополнителни 550 војници, додека Австрија ќе испрати засилување за КФОР од 150 војници.

Косово го згреши есапот

Точка - 03.08.2011

Ескалацијата на етничките тензии во Косово се чини дека имаат за цел да го придобијат Западот за да и’ овозможи на Приштина да ја прошири својата моќ, но, најверојатно ќе доведе до несакани ...

Нови 700 војници на Косово

Точка - 03.08.2011

Германската војска во наредните денови на Косово ќе испрати дополнителни 550 војници, додека Австрија ќе испрати засилување за КФОР од 150 војници.

Нови 700 војници на Косово

Sky - 03.08.2011

Германската војска во наредните денови на Косово ќе испрати дополнителни 550 војници, додека Австрија ќе испрати засилување за КФОР од 150 војници.

НАТО испраќа засилување во северно Косово

Н.Македонија - 03.08.2011

Белград смета дека Алијансата е на погрешен пат и бара од Србите да продолжат со барикадите НАТО по барање на КФОР ќе испрати засилување во северно Косово, каде што не стивнуваат тензиите по ...

Србија не е одговорна, туку администрацијата во Приштина

Идивиди - 03.08.2011

Белград, 2 август 2011 (МИА) - Српскиот премиер Мирко Цветковиќ денеска изјави дека за новонастанатата ситуација во северниот дел на Косово не е одговорна Србија, туку администрацијата во Приштина и ...

Србите со 7-метарски крст ќе го бранат Косово

eReporter - 03.08.2011

На магистралниот пат Косовска Митровица-Рашка, кај местото Рударе, Србите поставија крст висок 7 метри. Крстот е од метална конструкција и е поставен на средината на магистралата.

Ахмети: Поделбата на Косово ќе предизвика војна во Македонија, а јас тогаш нема да го чувам мирот во земјата

eReporter - 03.08.2011

Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија, а ако има обиди за промена на границите, јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во земјата, изјави Али Ахмети.

Интервју на Ахмети за ДКТ: Ако има обид за промена на границите, не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во ...

Канал5 - 02.08.2011

„Евентуална поделба на Косово би предизвикала дестабилизација во Македонија“ изјавил лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Државната косовска телевизија.

Продолжуваат тензиите на Северот на Косово

Алсат-М - 02.08.2011

Состојбата во Косово и понатаму е напната. Магистралните патишта остануваат блокирани. Извори на Косовапрес информираат дека Универзитетот во Приштина во Северниот дел на Митровица, со индекси ги ...

КФОР: На Косово има српски снајперисти

Канал5 - 02.08.2011

Според печатот во Приштина КФОР соопштиле дека на северот на Косово има „Српски снајперисти и други вооружени луѓе“ со кои „КФОР одлучно ќе се соочи“ пренесе Б 92.

КФОР побара засилување на Косово, Стефановиќ ги повика Србите на барикади

Канал5 - 02.08.2011

КФОР на Косово побара засилување по минатонеделната ескалација на кризата - изјави портпаролот Ханс Дитер Вихтер. На Косово во моментов има 6 000 војници на КФОР а се бара засилување од уште еден ...

НАТО бара дополнителни војници на Косово

Deutsche Welle - 02.08.2011

Командата на КФОР на Косово побара дополнителен баталјон војници заради тензичната состојба во земјата. Според најавите, во Косово ќе пристигнат нови 650 германски и австриски војници Германската ...

Советот за безбедност на ОН на 24 август за Косово

Алсат-М - 02.08.2011

Советот за безбедност на ОН на 24 август ќе одржи редовна седница посветена на Косово, објавено е денеска на сајтот на светската организација.

Ахмети:При промена на границите јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија

Алсат-М - 02.08.2011

,,Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија,, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Државната косовска телевизија.

Германија, Унгарија и Австрија испраќаат дополнителни сили на Косово

Press24 - 02.08.2011

Надлежниот главен штаб на НАТО во Наполи вчера издаде наредба за ангажман на овој баталјон, кој моментално, како што се наведува, го формираат Германци и Австријци.

КФОР бара да бидат испратени дополнителни сили на Косово

Р.С.Европа - 02.08.2011

Силите на НАТО на Косово денеска изјавија дека побарале во државата да бидат испратени дополнителни трупи по ескалацијата на насилствата минатата недела.

Советот за безбедност на ОН на 24 август ќе расправа за Косово

Р.С.Европа - 02.08.2011

Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово ќе дискутира на 24 август. Предвидено е седницата да се одржи после пладне, по средноевропско време , пишува на сајтот на ОН.

КФОР бара да бидат испратени дополнителни сили во Косово

+инфо - 02.08.2011

Силите на НАТО во Косово денеска изјавија дека побарале во државата да бидат испратени дополнителни трупи по ескалацијата на насилствата минатата недела.

Германија и Австрија испраќаат војници во Косово

Р.С.Европа - 02.08.2011

Германската војска во следните неколку денови ќе испрати дополнителни 550 војници на Косово, објави денеска Бундесверот.

КФОР бара засилување во Косово

Press24 - 02.08.2011

Силите на НАТО на Косово денеска изјавија дека побарале во државата да бидат испратени дополнителни трупи по ескалацијата на насилствата минатата недела.

КФОР: На северот на Косово има српски снајперисти

+инфо - 02.08.2011

КФОР соопшти дека на северот на Косово има „српски снајперисти и други вооружени луѓе” со кои „КФОР одлучно ќе се соочи”, пренесе Б92.

Стефановиќ: Ова не е гето, ова е Србија!

+инфо - 02.08.2011

Приштина не е подготвена за договор за решение на кризата на северот од Косово, рече шефот на преговарачкиот тим на Белград, Борислав Стефановиќ.

Јахјага: ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон на Косово

Сител - 02.08.2011

Критиките упатени кон ЕУЛЕКС се исправни затоа што ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон и да се бори против организираниот криминал и шверцот, што во минатото не беше случај, изјави косовскиот ...

Стефановиќ: Ова не е гето, ова е Србија!

МРТ - 02.08.2011

Шефот на преговарачкиот тим на Белград Борко Стефановиќ денеска истакна дека приштина, за сега, не е подготвена за договор за решавање на кризата на северот на косово и ги повика Србите да останат на ...

Германија, Унгарија и Австрија испраќаат дополнителни сили на Косово

Курир - 02.08.2011

Германската војска во следните неколку денови ќе испрати дополнителни 550 војници на Косово, објави денеска Бундесверот.

Советот за безбедност на ОН на 24 август ќе расправа за Косово

+инфо - 02.08.2011

Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово ќе дискутира на 24 август. Предвидено е седницата да се одржи попладне по средноевропско време, објавено е на сајтот на ОН.

Германија, Унгарија и Австрија испраќаат дополнителни сили на Косово

Сител - 02.08.2011

Германската војска во следните неколку денови ќе испрати дополнителни 550 војници на Косово, објави денеска Бундесверот.

Советот за безбедност на ОН на 24 август за Косово

Сител - 02.08.2011

Советот за безбедност на ОН на 24 август ќе одржи редовна седница посветена на Косово, објавено е денеска на сајтот на светската организација.

Јахјага: ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон во Косово

+инфо - 02.08.2011

Критиките упатени кон ЕУЛЕКС се исправни затоа што ЕУЛЕКС треба да спроведува ред и закон и да се бори против организираниот криминал и шверцот, што во минатото не беше случај, изјави косовската ...

Ахмети: Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија

+инфо - 02.08.2011

Според него, ако се загрози суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово, никој не може да гарантира мир во Македонија., пренесува Тв Алсат – М.

Тачи не се откажува од северот на Косово

Р.С.Европа - 02.08.2011

Премиерот на Косово Хашим Тачи изјави дека нема откажување или компромис со никој за безбедноста на земјата. Тој во интервју за агенцијата Асошиетед прес рече дека чувствува оти меѓународните ...

КФОР го забрани преминот на стоки преку граничниот премин „Јариње"

Inpress - 02.08.2011

Белград, 2. агуст 2011 (ИНПРЕС) КФОР го забрани преминот на стоки преку граничниот премин „Јариње", пренесе радио Б92. Според белградското радио вработените на КФОР не ги пропуштаат возилата, кои ...

Тачи: Не отстапувам од северот на Косово

Алфа - 02.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека нема да се откаже од намерата да ја прошири власта на Приштина на северот на Косово и дека никој нема да го одврати од таквата намера.

„Блиц“ - Приштина не сака преговори со Белград

Inpress - 02.08.2011

Белград, 2. август 2011 (ИНПРЕС) Приштина не сака да преговара со Белград и нејзината единствена цел е да го преземе северно Косово, коментира денеска српскиот весник „Блиц".

Приштина не сака преговори, се заканува со сила во северно Косово

Нетпрес - 02.08.2011

Приштина повеќе не сака преговори со Србија, а единствена нејзина цел е што поврзо да го преземе северот на Косово, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

Приштина не сака преговори со Белград

+инфо - 02.08.2011

Приштина повеќе не сака преговори со Србија, а единствена нејзина цел е што побрзо да го преземе северот на Косово, пишува српски „Блиц”.

КФОР бара да бидат испратени дополнителни сили на Косово

Сител - 02.08.2011

Силите на НАТО на Косово денеска изјавија дека побарале во државата да бидат испратени дополнителни трупи по ескалацијата на насилствата минатата недела.

НАТО испраќа дополнителни сили во Косово

Р.С.Европа - 02.08.2011

Од НАТО денеска соопштија дека ќе биде испратена „помош“ на силите во Косово, задолжени за чување на безбедноста во земјaта.

Богдановиќ ги повика Србите во северно Косово да се собираат на барикади

Inpress - 02.08.2011

Белград, 2. август 2011 (ИНПРЕС) Министерот за Косово во српската влада Горан Богдановиќ ги повика Србите да се соберат во што е можно поголем број на барикадите во северно Косово, пренесе радио Б92.

Хашим Тачи: Не се откажувам од северот на Косово

+инфо - 02.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека нема да се откаже од намерата да ја прошири власта на Приштина на северот на Косово и дека никој нема да го одврати од таквата намера.

Неизвесен состанокот на командантот на КФОР со српските преставници

Р.С.Европа - 02.08.2011

Состанокот на командантот на КФОР Ерхард Билер и преставниците на Владата на Србија зависи од проценка на ситуацијата, случувањата на северот од Косово и разговорите кои се водат во Приштина со ...

КФОР бара дополнителна војска на Косово

Нетпрес - 02.08.2011

Силите на НАТО на Косово денеска соопштиле дека побарале да бидат испратени дополнителни трупи во оваа покраина, после ескалацијата на насилството минатата недела, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.

Стефановиќ: Ова не е гето, ова е Србија!

Алфа - 02.08.2011

Приштина не е подготвена за договор за решение на кризата на северот од Косово, рече шефот на преговарачкиот тим на Белград, Борислав Стефановиќ.

Помошта во храна за Косово се уште не е испорачана

Р.С.Европа - 02.08.2011

Помошта во храна од Владата на Србија за северот од Косово, се уште не е испорачана, соопштуваат српските власти. Од министерството за Косово и Метохија кое е задолежено за надгледување на доставата, ...

Приштина не сака преговори, се заканува со сила во северно Косово

Сител - 02.08.2011

Приштина повеќе не сака преговори со Србија, а единствена нејзина цел е што побрзо да го преземе северот на Косово, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.