TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независност, најлошо решение

Вечер Прес - 16.06.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ и премиерот Коштуница вчера во Белград имаа одделни средби со министерот за надворешни работи на Италија, Масимо Д'Алема.Тадиќ оцени дека едностраното признавање независност на Косово, без одлука на Советот за безбедност, би било најлошо решение.

Србија предупредува против признавање на Косово

Време - 14.06.2007

КОСОВО-СРБИЈА Српскиот претседател Борид Тадиќ, ги предупреди земјите кои најавуваат еднострано да го признаат независно Косово, откако ваквиот чекор беше поттикнат од САД, јави новинската агенција АФП. - Ќе биде многу навредливо за Србија доколку некоја земја го признае Косово надвор од Советот за ...

Србија ќе ги ревидира односите со оние што ќе го признаат Косово

Утрински - 14.06.2007

Прекинот на дипломатските односи е скапа работа, но односите не можат да останат исти, смета официјален Белград БЕЛГРАД - Србија нема да ги прекине односите со земјите кои унилатерално би ја признале независноста на Косово, но тие односи би биле ревидирани.

Коштуница: Едностраното прогласување независност на Косово осудено е на неуспех

Вест - 13.06.2007

БЕЛГРАД, 13 јуни - Српскиот премиер Воислав Коштуница денеска изјави оти осуден е на неуспех секој обид со "политичка сила" и со "правно насилство" да се прогласи еднострана независност на Косово. Тој оцени дека САД располагаат со голема сила, но оти клучот за решавање на косовското прашање не е во ...

Бан побара независност за Косово

Време - 13.06.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун побара од Советот за безбедност да го одобри планот за Косово, кој предвидува оваа област да добие независност. - Не треба да губиме време во донесувањето на одлуката.

Анкета: Околу 40 проценти од косовските Албанци ќе протестираат ако Косово не биде независно

Канал5 - 13.06.2007

Речиси 40 проценти од косовските Албанци ќе излезат на протести, а три отсто ќе земат оружје в раце доколку Русија го блокира планот за надгледувана независност на Косово, покажа истражувањето кое го спроведе Програмата за развој при ОН.

Србија мирно ќе го брани својот суверенитет

Дневник - 13.06.2007

Претседателот Тадиќ отфрла каква било компензација за губење на дел од територијата Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави дека Србија, како европска и демократска земја, има целосно легитимно право со политички средства и по мирен пат да го брани својот суверенитет и територијален интегритет.

Контакт групата без Русија за побрзо усвојување резолуција за Косово во Советот за безбедност

Канал5 - 13.06.2007

Претставниците на земјите членки на Контакт групата, без Русија, во Париз ја потврдија желбата да се „дојде до резолуција“ во Обединетите нации со која ќе се потврди планот на специјалниот пратеник Марти Ахтисари за независност на Косово, соопшти француското Министерство за надворешни работи.

Ќе ја поништиме независноста на Косово

Вечер Прес - 13.06.2007

Министерот за Косово во Владата на Србија, Слободан Самарџиќ, вчера изјави дека Србија веднаш би ја поништила евентуалната одлука на косовските Албанци за прогласување независност на покраината. "Тоа е нешто за што државата мора да се подготви, бидејќи постои таква закана.

Што ќе важи за Косово, ќе важи за Осетија и Република Српска!

Вечер Прес - 13.06.2007

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во интервју за уредниците на најважните светски медиуми дава одговори на десетици прашања и теми од глобално значење. Интервјуто е јавно публикувано минатата недела, во пресрет на самитот на најмоќните држави Г8 на кој немаше договор за две важни теми: за ...

Коштуница: Србите никогаш нема да им простат на САД

Дневник - 12.06.2007

Србија е „оправдано згрозена“ од изјавите на американскиот претседател Џорџ Буш во Тирана и никогаш нема да им прости на САД ако му дадат независност на Косово, истакна вчера српскиот премиер Воислав Коштуница. Буш во Тирана изјави дека Косово сигурно ќе биде независно, и тоа во блиска иднина.

Монета за поткусурување

Утрински - 12.06.2007

Европа-Балкан ИВАН ТОРОВ Со потпирање на руското вето и со пркосење на Вашингтон, Србија се најде во сендвичот на интересите на големите сили БЕЛГРАД - Кон крајот на минатата недела српската јавност едноставно беше опсипана со речиси триумфалистички пораки дека Србија ќе ја добие оваа, би се рекло, ...

НАТО не прифаќа неуспех околу Косово

Утрински - 12.06.2007

Алијансата не се откажува од Резолуција на Советот за безбедност за Косово врз основа на планот на Марти Ахтисари Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА БРИСЕЛ - НАТО не се откажува од Резолуција на Советот за безбедност за Косово врз основа на планот на Марти Ахтисари, но не сака директно да ја ...

Коштуница: Америка не може да подарува нешто што не е нејзино

Вест - 12.06.2007

БЕЛГРАД 11 јуни (Ројтерс) - Коментирајќи ја изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш во Тирана дека независноста на Косово е завршена работа, српскиот премиера Воислав Коштуница вчера изјави дека Америка има право, во согласност со своите интереси да поддржува некои држави и народи, но не на ...

САД немаат право да го подаруваат Косово

Вечер Прес - 12.06.2007

Коментирајќи ја изјавата на Буш во Тирана дека "Косово треба да биде независно", премиерот Коштуница вчера изјави дека Србија со право е огорчена на американската политика и дека САД немаат право на Албанците да им подаруваат српска територија.

Москва задоволна од блокирањето на независноста на Косово

Утрински - 11.06.2007

Путин: Поткопувањето на суверенитетот на Србија не одговара на моралните или на правните норми САНКТ ПЕТЕРБУРГ - Русија, која го блокираше обидот на Косово за добивање независност од Србија, во саботата ја убеди Србија во својата континуирана поддршка, посочувајќи дека е задоволна што другите ...

Додека има Срби на Косово, тоа не е загубено за Србија

Време - 11.06.2007

РЕПОРТАЖА НА ХРВАТСКИОТ ВЕСНИК „СЛОБОДНА ДАЛМАЦИЈА“ Манастирот „Високи Дечани“, кој се наоѓа недалеку од косовскиот град Пеќ, изграден е во 1327 година од кралот Стефан Дечански (татко на цар Душан) и со векови во него се негува монашкиот живот.

Саркози не сака нова драма за Косово

Дневник - 11.06.2007

Француската идеја за шестмесечно одлагање на резолуција за Косово за многумина во Брисел е сламката што може да ја спаси меѓународната заедница и од сериозна криза Минатонеделните најави од самитот на Г8 дека треба да се одложи донесувањето нова резолуција на Обединетите нации за Косово ја збуни ...

Србија го отфрла обидот за насилно прекројување на границите

Време - 11.06.2007

СРБИЈА – КОСОВО Србија целосно го отфрла обидот за насилно и неприродно прекројување на своите граници и истовремено инсистира да се пронајде решение за Косово што нема да ги доведе во прашање основните принципи на меѓународно право, изјави српскиот премиер Воислав Коштуница на 11-от меѓународен ...

Русија спаси 15 % од српската територија!

Вечер Прес - 11.06.2007

Според српскиот премиер, само благодарение на Русија е осуетена резолуцијата на ОН, со која првпат во историјата би и се одзел дел на една држава Србија целосно и однапред го отфрла обидот за насилно и противприродно прекројување на своите граници и истовремено инсистира да се пронајде решение за ...