TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е време за враќање во 19 век

Утрински - 24.07.2010

Обврска на денешните политичари е да се свртат кон иднината, а не да гледаат во ретровизорот, рече вчера пред Националниот совет за евроинтеграции, францускиот министер за европски прашања, Пјер ...

Македонија - Шекеринска побара Европа да ја притисне и Грција

Време - 24.07.2010

Македонија прави напори за решавање на спорот за името, но европските колеги треба да направат се што е во нивна можност да влијаат и на Грција, апелира вчера претседателката на Националниот совет за ...

Пјер Лелуш на средба со пратениците

А1 - 23.07.2010

Франција има обврска кон Македонија и сите земји од Западниот Балкан да влезат во Европската унија, изјавил францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш на последната средба со македонските ...

Лелуш: Македонија е подготвена за НАТО и за преговори со ЕУ, но спорот за името мора да се реши

Алсат-М - 23.07.2010

– Обврска на денешните политичари е да се свртат кон иднината, а не да гледаат во ретровизорот. Ги повикувам политички одговорните лица од овој регион за кој што знам дека има уште тензии - етнички, ...

Средба Лелуш-Ахмети

Алсат-М - 23.07.2010

Францускиот министер за европски прашања, Пјер Лелуш се сретна со претседателот на ДУИ Али Ахмети во амбасадата во Скопје.

ЕУ не сака да увезува проблеми

Утрински - 23.07.2010

Европа не сака да увезува дополнителни проблеми, територијални, гранични или какви и да е други, кои ги носат со себе земјите-кандидатки или, пак, некоја членка.

Македонија - Лелуш: ЕУ не сака да увезува проблеми

Време - 23.07.2010

Во Европската унија постои загриженост во однос на увезувањето дополнителни проблеми, територијални, гранични или какви било, кои ги носат со себе земјите што се кандидати или членки на Унијата.

Лелуш: Македонија е подготвена за НАТО и за преговори со ЕУ, но спорот за името мора да се реши

Алфа - 23.07.2010

Обврска на денешните политичари е да се свртат кон иднината, а не да гледаат во ретровизорот. Ги повикувам политички одговорните лица од овој регион за кој што знам дека има уште тензии - етнички, ...

Лелуш: Гледајте во иднината и решете го спорот со Грција

Р.С.Европа - 23.07.2010

Обврска на денешните политичари е да се свртат кон иднината, рече францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш во обраќањето пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции во Скопје.

Лелуш: Македонија е подготвена за НАТО и за преговори со ЕУ, но спорот за името мора да се реши

Кирилица - 23.07.2010

- Обврска на денешните политичари е да се свртат кон иднината, а не да гледаат во ретровизорот. Ги повикувам политички одговорните лица од овој регион за кој што знам дека има уште тензии - етнички, ...

Францускиот министер Лелуш на средба со Националниот совет за евроинтеграции

Сител - 23.07.2010

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш кој е во посета на Македонија, денеска ќе се сретне со членовите на собранискиот Национален совет за евроинтеграции.

Лелуш ќе оствари средба со Шеќеринска

Inpress - 23.07.2010

Скопје, 23. јули (ИНПРЕС) Министерот за европски прашања на Француската република Пјер Лелуш во рамките на посетата во Македонија денеска ќе оствари средба со Националниот совет за евроинтеграции.

Францускиот министер Лелуш во Националниот совет за евроинтеграции

Р.С.Европа - 23.07.2010

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш кој е во посета на Македонија, денеска ќе се сретне со членовите на собранискиот Национален совет за евроинтеграции.

ЕУ не може да увезе билатерален проблем

Вечер Прес - 23.07.2010

Македонија постигна огромен напредок и е подготвена да почне преговори со ЕУ и да влезе во НАТО, но претходно треба да го реши спорот со името.

Лелуш: Топката е кај вас, играјте подобро од француската репрезентација

Н.Македонија - 23.07.2010

Спорот за името со Грција е прашање што треба да го решат двете суверени држави, порача францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш, истакнувајќи ја француската поддршка за Македонија во ...

Лелуш: Франција сака да ја види Македонија во ЕУ

А1 - 22.07.2010

Франција ја поддржува Македонија на патот на евроинтеграциите и посакува таа да си го заземе местото што и припаѓа во Европската унија.

Лелуш: Франција ве сака подготвени во Европа

Телма - 22.07.2010

Спорот меѓу Грција и Македонија е спор меѓу две суверени земји кои треба меѓусебе да го решат. Франција нема да се меша во овој проблем како што не се мешаше ниту во граничниот спор меѓу Словенија и ...

Лелуш: Франција сака да ја види Македонија во ЕУ, името треба го решат Скопје и Атина

Алсат-М - 22.07.2010

Овде сум да ја поддржам македонската Влада да го одржи, а не да го забави ритамот на реформите Франција ја поддржува Македонија на патот на евроинтеграциите и посакува таа да си го заземе местото што ...

Лелуш: Топката за ЕУ е во ваши раце

Канал5 - 22.07.2010

Французите ве сакаат подготвени во ЕУ. Но, топката е на ваша страна и обидете се подобро да играте од француската репрезентација– министерот за европски прашања, Пјер Лелуш се обиде сликовито да ...

Македонија за името да биде поспремна од Франција на СП?!

Алфа - 22.07.2010

,,Ние Французите ве сакаме во европското семејство, ве сакаме подготвени. Топката е на ваша страна и обидете се подобро да играте од француската фудбалска репрезентација,, - Со фудбалски речник Пјер ...

Средба Груевски-Лелуш

Р.С.Европа - 22.07.2010

Европската перспектива на Македонија и соработката меѓу Макеоднија и Франција бил тема на разговор меѓу премиерот Никла Груевски и министерот за европски прашања на Франција Пјер Лелуш.

Пјер Лелуш во посета на Македонија

Кирилица - 22.07.2010

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш денеска ќе престојува во посета на Република Македонија Лелуш ќе се сретне со премиерот Никола Груевски и со заменик-претседателот на Владата на ...

Средба на премиерот Груевски со францускиот министер Лелуш

Сител - 22.07.2010

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска оствари средба со министерот за европски прашања на Француската Република Пјер Лелуш.

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш во посета на Македонија

Сител - 22.07.2010

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш денеска ќе престојува во посета на Република Македонија. Лелуш ќе се сретне со премиерот Никола Груевски и со заменик-претседателот на Владата на ...

Лелуш: Играјте подобро од француската фудбалска репрезентација

Форум - 22.07.2010

Ние Французите ве сакаме во европското семејство. Ве сакаме подготвени. Топката е на ваша страна и обидете се да играте подобро од француската фудбалска репрезентација, во четврток изјави францускиот ...

Лелуш: Франција сака да ја види Македонија во ЕУ, името треба го решат Скопје и Атина

Кирилица - 22.07.2010

Франција ја поддржува Македонија на патот на евроинтеграциите и посакува таа да си го заземе местото што и припаѓа во Европската унија.

Францускиот министер за европски прашања во Македонија

Р.С.Европа - 22.07.2010

Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш денеска ќе престојува во посета на Македонија. Предвидено е Лелуш да се сретне со премиерот Никола Груевски и со вицепремиерот задолжен за европски ...

Францускиот министер за европски прашања во Македонија

Нетпрес - 22.07.2010

Францускиот министер за европските прашања Пјер Лелуш денеска престојува во посета на Македонија, каде ќе има средби со македонскиот државен врв.

Македонско - француски дипломатски контакти

Inpress - 22.07.2010

Скопје, 22. јули (ИНПРЕС) Во посета на Република Македонија , денеска ќе престојува францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш, соопшти македонското Министерство за надворешни работи.

Лелуш: Франција сака да ја види Македонија во ЕУ

Алфа - 22.07.2010

Франција ја поддржува Македонија на патот на евроинтеграциите и посакува таа да си го заземе местото што и припаѓа во Европската унија.

Лелуш: Топката е кај вас, играјте подобро од француските фудбалери

Нетпрес - 22.07.2010

Ние Французите ве сакаме во европксото семејство. Ве сакаме подготвени. Топката е на ваша страна и обидете се да играте подобро од француската фудбалска репрезентација, рече францускиот министер за ...

Лелуш: Играјте подобро од француската фудбалска репрезентација

Макфакс - 22.07.2010

Ние Французите ве сакаме во европското семејство. Ве сакаме подготвени. Топката е на ваша страна и обидете се да играте подобро од француската фудбалска репрезентација.

Франција сака да ја види Македонија во ЕУ, името треба го решат Скопје и Атина

МРТ - 22.07.2010

Франција ја поддржува Македонија на патот на евроинтеграциите и посакува таа да си го заземе местото што и припаѓа во Европската унија.

Лелуш – ЕУ не сака да увезува проблеми

Р.С.Европа - 22.07.2010

Францускиот министер Пјер Лелуш со порака за решавање на спорот со името, бидејќи ЕУ не сака да увезува дополнителни проблеми.

Лелуш: Ве сакаме во ЕУ, но мора да играте подобро од Франција на СП

Вечер Прес - 22.07.2010

Знаеме дека постои спор со вашиот грчки сосед. Но, ние сме овде затоа што Европа значи мобилизација на сите. Тоа е впрочем во ваш и во интерес на Европа.

Лелуш: Играјте подобро од француските фудбалери!

Канал 77 - 22.07.2010

За Франција, Македонија е добредојдена во Европската унија, но европските реформи треба да ги направите за вас самите, а не за нас, изјави францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш.

Лелуш: Париз ја сака Македонија во европското семејство

eReporter - 22.07.2010

Францускиот министер за европски прашања изјави денеска дека Париз сака да ја види Македонија во европското семејство. Пјер Лелуш , кој денеска престојува во еднодневна посета на Македонија на ...

Францускиот министер за европски прашања во Македонија

Идивиди - 22.07.2010

Скопје, 22 јули 2010 (МИА) - Францускиот министер за европски прашања Пјер Лелуш денеска ќе престојува во посета на Република Македонија.