TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешко дека Скопје наскоро ќе го убеди Париз за преговори со ЕУ, оценува бугарски „Капитал“

Expres - 19.10.2019

По самитот во Луксембург, бугарскиот магазин „Капитал“ со песимистички заклучок за шансите на Македонија наскоро да почне преговори за членство со Европска унија. „Резултатот за Северна Македонија и за Албанија е дека засега остануваат во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

ТВ21 - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Канал5 - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат.

Бугарскиот премиер: ЕУ прави историска грешка ако ги отфрли Тирана и Скопје

ТВ21 - 18.10.2019

Албанија и Северна Македонија треба да добијат датум за преговори, бидејќи тоа би било историска грешка ако не им дозволиме да започнат преговори. Тоа би бил огромен удар за луѓето од обете држави кои заслужуваат да им се даде европска перспектива, ...

Борисов: Ништо не е готово, го советував Заев да не поднесува оставка!

Фокус - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија, ништо не е готово, само е одложено, изјави денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов изјави бугарскиот премиер Бојко Борисот, кој се спротивстави на предлог-заклучокот за одлагање на одлуката за отворање преговори ...

Борисов: Му реков на Заев да не поднесува оставка

Алсат-М - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, му порачал на неговиот македонски колега, Зоран Заев да не поднесува оставка откако станува извесно дека на овој Самит на ЕУ нема да биде донесено одлука за доделување на датум за почеток на пристапни преговори за ...

(видео)Борисов: Заев да не поднесува оставка

Телма - 18.10.2019

Ништо не е одлучено, само е одложено. Забележана е огромната работа што ја направиле колегите во Северна Македонија и Албанија. Да, несомнено постои страв од проширување. Но, огромното мнозинство на земји се за „овие две земји да ја добијат својата ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

А1 On - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

(видео)Борисов:Ништо не е завршено, само е одложено

ММС - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Брисел кажа дека нема да има писмен заклучок за проширувањето, туку се договориле да го одложат проширвањето за мај, следната година. -Факт е дека не се согласивме да имаме писмена одлука од страна на ...

Борисов: Го советував Заев да не си дава оставка

ММС - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во пресрет на денешното продолжување на состанокот на лидерите на ЕУ изјавил дека Северна Македонија и Албанија завршиле голема задача, но дека во Унијата постои страв од проширување.

Борисов: Го советував Заев да не дава оставка

+инфо - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во изјава за медиуми во пресрет на денешното продолжување на состанокот на лидерите од ЕУ вели дека го советувал македонскиот колега, Зоран Заев да не си поднесува оставка.

Борисов: Му реков на Заев да не поднесува оставка, неколку месеци не се вечност

МКД - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, пред денешното продолжение од Европскиот совет пред медиумите во Брисел кажа дека огромниот дел од членките на ЕУ се изјасниле за давање европска перспектива на Македонија и на Албанија, но решението е одложено за ...

Борисов со порака до Зоран Заев

Курир - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, му порачал на неговиот македонски колега, Зоран Заев да не поднесува оставка откако станува извесно дека на овој Самит на ЕУ нема да биде донесено одлука за доделување на датум за почеток на пристапни преговори за ...

Борисов го советувал Заев да не дава оставка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Борисов изјавил дека ако во Македонија има партии и сили кои сакаат да ја вратат државата назад тоа е голем проблем. Бугарскиот премиер Бојко Борисов во изјава за медиуми во пресрет на денешното продолжување на состанокот на лидерите од ЕУ вели дека ...

Борисов: Му реков на Заев да не дава оставка

Press24 - 18.10.2019

Ништо не е одлучено, само е одложено. Забележана е огромната работа што ја направиле колегите во Северна Македонија и Албанија. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов во Брисел, каде што се одржува самитот.

Борисов го советувал Заев да не поднесува оставка

360 степени - 18.10.2019

Во изјава за медиумите по синоќешната работна вечера на европските лидери во Брисел, бугарскиот премиер Бојко вели дека го советувал македонскиот колега Зоран Заев да не поднесува оставка.

Борисов - Неколку месеци не се вечност, Заев да не си поднесува оставка

Р.С.Европа - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред денешното продолжение на средбата на лидерите на ЕУ изјави дека ништо не е завршено, туку е одложено за неколку месеци, за време на хрватското претседателство.

Борисов го советувал Заев да не дава оставка – ништо не е завршено

Нова ТВ - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред денешното продолжение на средбата на лидерите на ЕУ изјави дека ништо не е завршено, туку е одложено. – Едоставно е одложено за време на претседавањето на Хрватска, рече Борисов.

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Сител - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Независен - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

„Бојко Борисов не е причината за оставката – немам веќе трпение“

Sport 1 - 18.10.2019

Претседателот на бугарскиот фудбалски сојуз (БФС), Борислав Михајлов експресно поднесе оставка на функцијата после срамните сцени и расистичкото и фашистичкото изживување на дел од навивачите на Бугарија во дуелот со Англија и тоа откако премиерот ...

„Летнаа“ еден куп глави во ФС на Бугарија, дури и селекторот си замина

SportMedia - 18.10.2019

После скандалозниот меч со Англија на „Васил Левски“ под притисок на јавноста раководните луѓе на Фудбалскиот сојуз на Бугарија поднесоа оставки. Прв беше претседателот Борислав Михајлов , а денеска речиси цел Извршен одбор поднесоа оставки поради ...

Заев да не поднесува оставка, заврши многу работа

Нетпрес - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

(ВИДЕО) Борисов: Го советував Заев да не си дава оставка

Либертас - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија ништо не е одлучено, само е одложена дискусијата, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел откако синоќа не беше постигнат консензус меѓу лидерите на ЕУ за да започнат пристапни преговори со ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка

Тера - 18.10.2019

Ништо не е одлучено, само е одложено. Забележана е огромната работа што ја направиле колегите во Северна Македонија и Албанија. Да, несомнено постои страв од проширување. Но, огромното мнозинство на земји се за „овие две земји да ја добијат својата ...

Борисов го советувал Заев да не си поднесува оставка

PressingTV - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија, ништо не е готово, само е одложено, изјави денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов од Брисел пред денешниот состанок на Советот на ЕУ. Факт е дека не се согласивме да има писмена одлука за проширување на советот.

Борисов: Заев да не поднесува оставка, заврши многу работа

Бриф - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Го советував Заев да не си дава оставка

Локално - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во пресрет на денешното продолжување на состанокот на лидерите на ЕУ изјавил дека Северна Македонија и Албанија завршиле голема задача, но дека во Унијата постои страв од проширување.

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

4NEWS - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

CivilMedia - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Опсервер - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

еМагазин - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

БОРИСОВ: Разговарав со Заев и мој совет беше да не си поднесува оставка оти заврши голема работа

Денешен - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Вечер Прес - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов: Ништо не е завршено со Македонија, Заев да не се откажува

Фактор - 18.10.2019

-Ништо не е завршено со Македонија, бидејќи одлуката беше одложена, како што формално објасни Советот за мај за за време на хрватското претседателство, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: Му реков на Заев да не дава оставка

Република - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија, ништо не е готово, само е одложено, изјави денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов од Брисел пред денешниот состанок на Советот на ЕУ. рече Борисов. Борисов посочи дека не сака да зборува во име на Франција ...

Борисов: Го советував Заев да не си дава оставка, има уште многу да се работи

iPortal - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во пресрет на денешното продолжување на состанокот на лидерите на ЕУ изјавил дека Северна Македонија и Албанија завршиле голема задача, но дека во Унијата постои страв од проширување.

Борисов: Му реков на Заев да не дава оставка

24Инфо - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија, ништо не е готово, само е одложено, изјави денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов од Брисел пред денешниот состанок на Советот на ЕУ. -Факт е дека не се согласивме да има писмена одлука за проширување на ...

Борисов: Го советував премиерот Заев да не дава оставка

365 - 18.10.2019

Ништо не е завршено за Северна Македонија и Албанија, туку едноставно е одложено, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов од Брисел пред почетокот на вториот ден од самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ, додавајќи дека сега ...

Борисов: На Заев му реков да не поднесува оставка

Магазин - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

(Видео) Борисов: Го советував Заев да не си дава оставка

1tv - 18.10.2019

За Северна Македонија и Албанија ништо не е одлучено, само е одложена дискусијата, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел откако синоќа не беше постигнат консензус меѓу лидерите на ЕУ за да започнат пристапни преговори со ...

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

MakPress - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат, а одложувањето од неколку месеци не е вечност во ...

Борисов го советувал Заев да не дава оставка

Expres - 18.10.2019

„Имав долг разговор со Зоран Заев, го советував да не поднесува оставка, има уште многу да се направи“, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој вели дека за Македонија и Албанија, ништо не е готово, туку дека е само одложено, Извор: ...

Борисов: Му реков на Заев да не поднесува оставка!

Магазин - 18.10.2019

На новинарско прашање по синоќешниот самит кој траеше до два часот по полноќ, бугарскиот премиеро Бојко Борисов откри дека долго разговарал со македонскиот премиер Зоран Заев и го посоветувал да не поднесе оставка.

Борисов: Заев да не поднесува оставка

Скопје1 - 18.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советувал премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ, зашто има уште многу работи да се направат.

Поддршка од Борисов: Каков ризик може да има од Македонија, голема е колку Софија

IRL - 17.10.2019

Пред почетокот на Самитот на ЕУ, по кој ќе се знае дали Македонија и Албанија ќе добијат датум за старт на преговорите, бугарскиот премиер Борко Борисов даде поддршка за земјава да добие датум за отпочнување преговори за полноправно членство во ЕУ.

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Канал5 - 17.10.2019

Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на состанокот на лидерите на ЕУ на кој треба да се расправа и за проширувањето на Унијата.

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Фокус - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Press24 - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако не започне преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

Борисов рече дека не може да ги разбере тврдењата дека постојат ризици од пристапувањето на двете земји. „Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

А1 On - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов предупреди: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

МКД - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Нетпрес - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: С. Македонија е колку Софија и каков ризик може да биде за ЕУ – да не покажуваме моќ кон нив

Нова ТВ - 17.10.2019

„Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им дозволиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива“, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Независен - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако не им даде датум на Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 17.10.2019

ЕУ ќе направи историска грешка ако не дозволи Скопје и Тирана да ги почнат преговорите, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. А доколку се случи таква грешка, вели тој, тогаш ЕУ не треба да се лути за проблемите што ќе настанат, за тоа ако има ...

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Макфакс - 17.10.2019

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската Унија.

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Сител - 17.10.2019

Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, изјави ...

Борисов: Историска грешка ако ЕУ ги одбие Скопје и Тирана

+инфо - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

MTM - 17.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската Унија. Според него, би се направила историска грешка ако не им се дозволи на ...

Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Точка - 17.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската Унија. Според него, би се направила историска грешка ако не им се дозволи на ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Вечер Прес - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Centar - 17.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската Унија. Според него, би се направила историска грешка ако не им се дозволи на ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Опсервер - 17.10.2019

Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, изјави ...

Борисов: Ако ЕУ ги одбие Скопје и Тирана, ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина

еМагазин - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

(ВИДЕО) Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Либертас - 17.10.2019

– Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Скопје инфо - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

24Инфо - 17.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, ...

Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Н.Македонија - 17.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската Унија. Според него, би се направила историска грешка ако не им се дозволи на ...

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Магазин - 17.10.2019

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на состанокот на лидерите на ЕУ ...

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

MakPress - 17.10.2019

Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, изјави ...

Бугарска сапуница: Оставката на претседателот нема да се прифати

Екипа - 16.10.2019

Борислав Михајлов си поднесе оставка од претседателската функција во Бугарската Фудбалска Федерација, но таа нема да биде прифатена, тврди потпретседателот Јордан Лечков. Михајлов се повлече по силниот политичи притисок откако Премиерот Бојко ...

Бугарскиот фудбал може да има проблем со ФИФА поради Бојко Борисов

24Фудбал - 16.10.2019

Бугарската фудбалска федерација може да биде суспендирана од страна на ФИФА доколку се покаже дека Бојко Борисов има влијание за оставката на Борис Михајлов од претседателската функција на БФФ.

Бугарија може да има проблеми со ФИФА ако Бојко Борисов влијаел на оставката на Михајлов

МКД - 16.10.2019

Бугарската фудбалска федерација може да биде суспендирана од страна на ФИФА доколку се покаже дека Бојко Борисов има влијание за оставката на Борис Михајлов од претседателската функција на БФФ.

На Бугарија црно и се пишува – виновник ќе биде Бојко Борисов

Спортклуб - 16.10.2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов кој се уште е активен фудбалер јавно го изрази незадоволството од скандалот кој се случи во Софија на мечот против Англија. Бојко беше разочаран до бугарски навивачи кои на расна основа ги навредуваа англиските ...

Се замеша и премиерот Борисов: Првиот човек на Бугарската федерација да даде отказ

Спортманија - 15.10.2019

Срамното однесување на навивачите и дебаклот од Англија е цена која мора да ја плати претседателот Михајлов. Не стивнува атмосферата по вчерашниот дуел меѓу Бугарија и Англија во евроквалификациите, мечот во Софија по кој беше пријавено расистичко ...

Скандалот стигна и до премиерот, Борисов побара оставка од првиот човек на ФФБ по срамната епизода во Софија

МКД - 15.10.2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов се огласи по синоќешната срамна епизода во Софија кога репрезентативците на Англија беа навредувани на расна основа и побара оставна од првиот човек на федерацијата.

Бојко Борисов: Однесувањето на навивачите е неприфатливо

Макфакс - 15.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска го осуди расистичкото однесување на навивачите на бугарската репрезентација, кои извеле нацистички поздрави и имитирале звуци на мајмун за време на натпреварот со репрезентацијата на Англија.

Бугарскиот премиер бара итна оставка од челникот на фудбалскиот сојуз порди расизам

Нетпрес - 15.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во вторникот побара „итна оставка“ на претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов, откако во понеделникот квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 против Англија го одбележаа расистички испади.

Бугарскиот премиер побара оставка од претседателот на фудбалскиот сојуз!

SportMedia - 15.10.2019

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов, денеска го повика претседателот на бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов, да си поднесе оставка по вчерашкниот скандал и расизам на навивачите кон англиските фанови.

Стерлинг го пофали потегот на засрамениот Борисов (Фото)

Дерби - 15.10.2019

Вчерашните срамни сцени во Софија станаа топ тема во англиската у бугарската спортска јавност, од едноставна причина што расистичкиот скандал кој беше предизвикан од трибините направи квалификацискиот меч за Европското првенство на двапати да биде ...

Бојко Борисов го повика претседателот на Фудбалската федерација да поднесе оставка: Недозволиво е да не’ поврзуваат со ...

ММС - 15.10.2019

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов го повика претседателот на Фудбалската федерација, Борислав Михајлов да си поднесе оставка откако репрезентативците на Англија беа расистички навредувани за време на евроквалфикацискиот натпревар во Софија.

Претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз го послуша премиерот и поднесе оставка!

SportMedia - 15.10.2019

Претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов, поднесе оставка. Тој денеска ја поднесе оставката до членовите на Извршниот комитет кои ќе заседаваат во петок. Ова доаѓа како реакција по барањето на Премиерот Бојко Борисов да си ...

Претседателот на Фудбалската федерација на Бугарија нема да поднесе оставка: Државата да не се меша во фудбалот

ММС - 15.10.2019

Претседателот на Фудбалската федерација на Бугарија, Борислав Михајлов нема да поднесе оставка и покрај настојувањата на премиерот, Бојко Борисов и министерот за млади и спорт, Красен Кралев.

Михајлов се предомисли: Се повлекува од Фудбалската федерација

ММС - 15.10.2019

И покрај тврдењата од Фудбалската федерација дека нема да поднесе оставка, претседателот на Федерацијата, Борислав Михајлов сепак одлучи да се повлече. Оставката ќе ја официјализира во петок на состанок со членовите на Извршниот комитет в петок.

Бугарскиот премиер бара оставка од шефот на фудбалскиот сојуз по расистичкиот скандал

Sport M - 15.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го повика претседателот на Државниот фудбалски сојуз, Борислав Михајлов, да поднесе оставка по расистичката злоупотреба на бугарските навивачи против фудбалерите на Англија за време на квалификацискиот натпревар за ...

Бојко Борисов побара, Боби Михајлов експресно си поднесе оставка

Gol.mk - 15.10.2019

Бугарскиот примитивизам го обиколи светот и првите последици ги чувствува националната федерација. Откако утрово, свое обраќање имаше премиерот Бојко Борисов, попладнево претседателот на Бугарската фудбалска федерација Борислав Михајлов си поднесе ...

Експресна реакција во Бугарија: Борисов побара, Михајлов даде оставка!

СуперСпорт - 15.10.2019

Претседателот на владата на Бугарија, Бојко Борисов побара од првиот човек на Фудбалскиот сојуз, Борислав Михајлов да си даде оставка. Фудбалската репрезентација на Англија убедливо ја победи Бугарија со 6-0 во рамки на квалификациите за Евро 2020, ...

Борисов побара оставка, Михајлов се повлече, а Стерлинг со пофалби до премиерот на Бугарија (ФОТО)

24Фудбал - 15.10.2019

„Гордиот албион“ славеше со убедливи 0-6 на гостувањето во Софија, но резултатот остана во втор план по немилите сцени кои се случија за време на пресметката која беше прекинувана два пати поради инцидентните појави на трибините.

Михајлов веднаш си поднесе оставка: Како ќе каже Премиерот…

Екипа - 15.10.2019

Мешање на политиката во фудбалот и фудбалските федерации е најстрого казниво од страна на УЕФА, па токму затоа изненадувачки се денешните случувања во Бугарија и оставката што попладнево си ја поднесе првиот човек на Бугарската Фудбалска Федерација, ...

Бојко Борисов побара и доби - Михајлов поднесе оставка од функцијата претседател на БФМ!

Sport 1 - 15.10.2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов побара од првиот човек на Фудбалската федерација, Борислав Михајлов да си даде оставка по синоќешните случувања на дуелот против Англија. Фудбалската репрезентација на Англија убедливо ја победи Бугарија со 6-0 ...

Експресна реакција, Михајлов веднаш си поднесе оставка

Слободен Печат - 15.10.2019

Расистичките испади од натпреварот меѓу Бугарија и Англија беа причина Михајлов да си замине од претседателската функција... Денеска си поднесе оставка претседателот на Бугарската фудбалска федерација, Борислав Михајлов, која на состанокот в петок ...

Бојко пак се огласи: Не дозволувам местење на натпревари и на судии!

Sport 1 - 15.10.2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов се огласи по оставката на првиот човек на Фудбалската федерација, Борислав Михајлов по вчерашните случувања на мечот меѓу нашиот сосед и Англија. Борисов смета дека работа на Фудбалскиот сојуз е да се спречуваат ...

Од лошо-полошо – полицијата во канцелариите на Бугарскиот фудбалски сојуз

TopSport - 15.10.2019

Повеќе од 20 полицајци денеска влегоа во просториите на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС) во Софија, надоврзувајќи ги проблемите на бугарскиот фудбал по скандалозниот меч со Англија. Откако претседателот на Сојузот, Борислав Михајлов поднесе оставка ...

Ицидентите на средбата со Англија резултираа со оставка на претседателот на БФС

Сител - 15.10.2019

Селекцијата на Англија славеше убедливо со 6-0 против Бугарија во Софија во квалификациски меч за ЕП кој мина во знакот на нацистички и расистички пораки на домашните фанови по што мечот беше во прекин во два наврати.

Од лошо-полошо – полицијата во канцелариите на Бугарскиот фудбалски сојуз

Макфакс - 15.10.2019

Повеќе од 20 полицајци денеска влегоа во просториите на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС) во Софија, надоврзувајќи ги проблемите на бугарскиот фудбал по скандалозниот меч со Англија. Откако претседателот на Сојузот, Борислав Михајлов, поднесе оставка ...

Михајлов веќе не е претседател на Бугарската фудбалска федерација

Нетпрес - 15.10.2019

Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема намера да се повлече.

Бојко Борисов побара оставка на претседателот на Бугарската фудбалска унија

Sport 1 - 15.10.2019

Натпреварот помеѓу Бугарија и Англија синоќа во Софија ја згрози целата спортска јавност поради расистичките испади на домашните навивачи кон англиските фудбалери. Иако селекторот на нашиот источен сосед, Красимир Балаков се обиде да го релативизира ...

Бојко Борисов бара претседателот на бугарската фудбалска федерација да си поднесе оставка

Екипа - 15.10.2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов го повика претседателот на Фудбалската федерација, Борислав Михајлов да си поднесе оставка откако репрезентативците на Англија беа расистички навредувани за време на евроквалфикацискиот натпревар во Софија.

Борисов бара оставка од претседателот на фудбалскиот сојуз по расистичките злоупотреби

Р.С.Европа - 15.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го повика претседателот на фудбалскиот сојуз на Бугарија да си поднесе оставка по вчерашниот натпревар со Англија на кој бугарските навивачи имаа расистички извици и нацистички поздрави.

Ицидентите на средбата со Англија резултираа со оставка на претседателот на БФС

4NEWS - 15.10.2019

Селекцијата на Англија славеше убедливо со 6-0 против Бугарија во Софија во квалификациски меч за ЕП кој мина во знакот на нацистички и расистички пораки на домашните фанови по што мечот беше во прекин во два наврати.

Претседателот на бугарската фудбалска федерација си поднесе оставка

Локално - 15.10.2019

Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема намера да се повлече.

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Фактор - 15.10.2019

Бојко Борисов, премиерот на Бугарија, побара оставка од првиот човек на бугарскиот фудбалски сојуз, Борислав Михајлов, по двата прекини поради расистички навреди на фудбалскиот квалификациски натпревар помеѓу Бугарија и Англија синоќа во Софија.

Борислав Михајлов си поднесе оставка

iPortal - 15.10.2019

Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема намера да се повлече.

Бојко Борисов: Однесувањето на навивачите е неприфатливо

24Инфо - 15.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска го осуди расистичкото однесување на навивачите на бугарската репрезентација, кои извеле нацистички поздрави и имитирале звуци на мајмун за време на натпреварот со репрезентацијата на Англија.

Боби Михајлов веќе не е претседател на Бугарската фудбалска федерација

Опсервер - 15.10.2019

Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема намера да се повлече.

Борисов нареди и Михајлов веднаш поднесе оставка!

Вечер Прес - 15.10.2019

Само неколку часа подоцна, откако премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, од него побара да поднесе оставка поради расистичкото однесување на навивачите за време на квалификацискиот дуел против Англија во Софија, претседателот на Фудбалската ...

Борисов побара оставка од првите луѓе на бугарскиот фудбал

Тера - 15.10.2019

Мечот помеѓу Бугарија и Англија во квалификациите за Европското првенство беше одбележан од расистички навреди. Од трибините се слушаа крици на мајмуни, па натпреварот два пати беше прекинуван, а имаше и нацистички поздрави.

По притисокот од Борисов, Боби Михајлов веќе не е претседател на Бугарската фудбалска федерација

MakPress - 15.10.2019

Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема намера да се повлече.