TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Големи искушенија за новиот министер за образование

Утрински - 12.07.2009

Новиот министер за образование и наука, Никола Тодоров, е сериозен во своите намери да не изгуби ниту еден ден на новата ...

Тодров ја презеде функцијата од својот претходник Перо Стојановски

Сител - 12.07.2009

Тодоров истакна дека ќе продолжи да ги спроведува најкрупните реформски зафати во образованието започнати од неговиот ...

Тодоров седна на министерската фотелја во образование

Нетпрес - 12.07.2009

Новоименуваниот министер за образование Никола Тодров вчера ја презеде функцијата од својот претходник Перо Стојановски.

Изгласани новите членови на Владата

А1 - 11.07.2009

По пет часа дискусија, пратениците ја исцрпеа расправата по Предлогот за избор на нови членови на Владата и доцна синоќа ги ...

Пратениците ја одоборија реконструкцијата на македонската влада

Deutsche Welle - 11.07.2009

По пет часа дискусија, околу полноќ пратениците во македонското Собрание ги изгласаа кандидатите за нови членови во владата, ...

Груевски да си оди со министрите

Време - 11.07.2009

Петар Бочваров Премиерот Никола Груевски наместо да продолжува да ги практикува сталинистичките методи и да ги тера министрите ...

Каде оди високото образование

Дневник - 11.07.2009

Со конкурсите за запишување во високото образование се создава простор за 24.000 бруцоши, а имавме околу 17.000 матуранти.

Собранието ги изгласа новите членови на Владата

Алфа - 11.07.2009

По пет часа дискусија, пратениците ја ицрпеа расправата по Предлогот за избор на нови членови на Владата и ги изгласаа ...

Новите министри почнаа со работа

Алсат-М - 12.11.2015

Министрите на СДСМ, Оливер Спасовски од МВР и Фросина Ременски од труд и социјала денеска ја почнаа работата. Одржаа средба со вработените. На првиот работен ден на Ременски, во нејзиниот кабинет присуствуваа заменикот Диме Спасов и досегашниот ...

Собранието ги изгласа новите членови на Владата

Сител - 11.07.2009

По пет часа дискусија, пратениците ја ицрпеа расправата по Предлогот за избор на нови членови на Владата и ги изгласаа ...

Собранието ги изгласа новите членови на Владата

Канал5 - 11.07.2009

По пет часа дискусија, пратениците ја ицрпеа расправата по Предлогот за избор на нови членови на Владата и ги изгласаа ...

Собранието ги изгласа новите членови на Владата

МРТ - 11.07.2009

По пет часа дискусија, пратениците ја ицрпеа расправата по Предлогот за избор на нови членови на Владата и синоќа по полноќ ги ...

Стојановски ќе му ја отстапи фотелјата на Тодоров

Нетпрес - 11.07.2009

Во министерството за образование и наука денес ќе се изврши примопредавање на функцијата Министер за образование и наука, ...

Славевски разрешен, предложени новите министри

А1 - 10.07.2009

До доцните часови тече расправата за новите министри во Владата. Владимир Пешевски треба да биде вицепремиер задолжен за ...

„Спорен начинот на смени“

BBC - 10.07.2009

За денеска е закажана седница на македонското Собрание, на која владата треба да ги образложи оставките и смените на тројца ...

Реконструкција на владата-вербална војна во собранието

Deutsche Welle - 10.07.2009

Пратениците во Собранието на Македонија денеска дебатираат околу оставките и именувањето на министри и заменици министри во ...

Разрешување и именување министри во Собранието

Р.С.Европа - 10.07.2009

Денеска во 11 часот Собранието треба да расправа за разрешувањето и именувањето на министри во Владата.

Собранието за оставките во Владата

Р.С.Европа - 10.07.2009

Претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски за 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Долги листи на гревови

Време - 10.07.2009

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска во 11 часот ја закажа седницата на парламентот на која треба да бидат ...

Само Маневски се спаси

Утрински - 10.07.2009

Од политичкиот земјотрес во Владата што ги зафати министрите во три клучни ресори - евроинтеграции, финансии, образование, ...

Парламентот ја почна расправата за реконструкцијата на Владата

Алфа - 10.07.2009

Македонското собрание ја започна седницата за изборот на нови министри, по оставката на првите луѓе во секторите за ...

Славевски: Отказот од Груевски не е уверлив

Форум - 10.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славевски подолг период не ги испочитувал укажувањата за подобро да го органзира министерството ...

Пратениците го разрешија Славевски од министер

Форум - 10.07.2009

Трајко Славевски е разрешен од функцијата министер за финансии од пратениците со 87 гласа.

Парламентот расправа за реконструкцијата на Владата

МРТ - 10.07.2009

Македонското собрание денеска се очекува да расправа за изборот на нови министри, по оставката на првите луѓе во секторите за ...

Зошто е сменет министерот Славевски?

А1 - 09.07.2009

Намалување на буџетските трошења, порестриктивна политика, нови економски проекции - Министерството за финансии побарало од ...

Опозиицијата реагира на владините смени

BBC - 09.07.2009

Откако македонската влада преку својот портпарол, вчера ги објави оставките и смените на неколку министри и други високи ...

Груевски бара поефикасни финансии

BBC - 09.07.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски го сменил министерот за финансии Трајко Славевски бидејќи смета дека, како што се вели во ...

Владата на Груевски пред реконструкција

Deutsche Welle - 09.07.2009

На Македонија и‘ претстои крупна владина реконструкција. Промени ќе има во пет ресори.

Владата се рони

Време - 09.07.2009

Игор Чавески Катерина А. Цаневска Министерот за финансии Трајко Славевски е разрешен, а министрите за образование Перо ...

Парламентот утре ќе гласа за новите членови на Владата

Вест - 09.07.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре во 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Лоши сигнали од Скопје кон Брисел

Утрински - 09.07.2009

Секретаријатот за европски прашања веќе подолго време е без раководител што не оди во прилог на портретирањето на Владата дека ...

Опозицијата бара одговорност и од Груевски

Утрински - 09.07.2009

Сите активности во Собранието вчера паднаа во сенка на информациите за серијата оставки на министрите и заменици-министрите во ...

Оставки на сите страни во Владата

Утрински - 09.07.2009

Вчерашниот ден беше највозбудлив во Владата откако на нејзино чело е Никола Груевски. Оставки доаѓаа од сите страни.

Мини реконструкцијата утре пред парламентот

Телма - 09.07.2009

Македонското собрание утре треба да расправа за изборот на нови министри, откако шефовите на ресорите за евроинтеграции, ...

Реконструкција во Владата, нови министри за финасии,земјоделство и образование

Тотал - 09.07.2009

Владата на Република Македонија ќе има пет нови министри откако шефовите на ресорите на финансии, образование, земјоделие и ...

Мини-реконструкција во Владата

Дневник - 09.07.2009

Двајца министри, еден заменик-министер и генералниот секретар на Владата вчера поднесоа неотповикливи оставки, а министерот за ...

Парламентот утре ќе гласа за новите членови на Владата

Алсат-М - 09.07.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре во 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Парламентот утре ќе гласа за новите членови на Владата

Алфа - 09.07.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре во 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Перо Стојановски: Се откажувам оти не ја тргнав политиката од образованието

Н.Македонија - 09.07.2009

Расправиите на тетовскиот универзитет, меѓуетничките тепачки во „Нико Нестор“, како и притисоците за отворање нови албански ...

Заразни оставки во Владата на Груевски

Н.Македонија - 09.07.2009

Тивката реконструкција Владата ја толкува како освежување, додека за некои политичари тоа значи дека Владата е во криза и дека ...

Реакции на партиите по серијата оставки во Владата

Алфа - 09.07.2009

Жестока расправа во Собранието по вчерашните оставки во Владата. СДСМ побара Собранието да не носи никакви измени на законите ...

Пет нови министри во Владата на Македонија

МРТ - 09.07.2009

Владата на Република Македонија ќе има пет нови министри откако шефовите на ресорите на финансии, образование, земјоделие и ...

Стојановски: Оставката ја поднесов вчера од лични причини

МРТ - 09.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски оставката до премиерот Никола Груевски ја поднел уште во средата и тоа од лични ...

Најмалку 5 нови министри во Владата

Вечер - 09.07.2009

СДСМ кога беше на власт правеше реконструкции еднаш годишно и смени тројца премиери во еден мандат.

Нови министри за образование, финансии и земјоделство

Кирилица - 09.07.2009

Владата на Република Македонија во иднина ќе работи со делумно нов состав, по оставките и смените на неколку министри и нивни ...

Парламентот утре ќе гласа за новите членови на Владата

Сител - 09.07.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре во 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Парламентот утре ќе гласа за новите членови на Владата

МРТ - 09.07.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре во 11 часот ја закажа седницата на Парламентот на која треба да бидат ...

Крупна рокада во македонската Влада

МК-Фондови - 09.07.2009

Македонија - Економија Откако македонските министри ги напуштија своите функции поради оставки или смени, Владата че имаенува ...

Собрание: Избор на нови министри и заменици министри

Нетпрес - 10.07.2009

Пратениците на денешната седница треба да ги разрешат министрите кои поднесоа оставка или беа сменети од функцијата и да се ...

Парламентот ја почна расправа за реконструкцијата на Владата

Макфакс - 10.07.2009

Македонското собрание ја започна седницата за изборот на нови министри, по оставката на првите луѓе во секторите за ...

Образложение на оставките

Макфакс - 09.07.2009

Министрите за образование Перо Стојановски, за земјоделство Ацо Спасеновски, и неговиот заменик Христијан Делев во средата ...

Перо Стојановски ja потврди оставката

А1 - 08.07.2009

Трајко Славевски, министерот за финансии, првиот човек за образование, Перо Стојановски, во земјоделието Ацо Спасеновски и ...

Дали се одмотува клопчето за реконструкција на владата?

Deutsche Welle - 08.07.2009

Македонската влада се’ уште не ја потврди информацијата за евентуална оставка на министерот за образование Перо Стојановски.

Министри поднесуваат оставки, Славески сменет од премиерот

Бизнис24 - 08.07.2009

Министерот за образование, челниците во земјоделието - министерот и неговиот заменик, како и владиниот генерален секретар ...

Генералниот секретар на Владата поднесе оставка

Р.С.Европа - 08.07.2009

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија Стојан Тодоров денеска поднесе оставка на својата функција, соопшти ...

Делумно нов состав на македонската Влада

Р.С.Европа - 08.07.2009

Владата на Република Македонија во иднина ќе работи со делумно нов состав, по оставките и смените на неколку министри и нивни ...

Перо Стојановски поднесе оставка

Телма - 08.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски поднесе оставка, соопштија за Телма извори од Кабинетот на премиерот Никола Груевски.

Лавина оставки во кабинетот на Груевски

Телма - 08.07.2009

Серија оставки во Владата. По оставката што утрово ја поднесе министерот за образование и наука Перо Стојановски, оставки ...

Стојановски даде оставка

Алсат-М - 08.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски поднел оставка,дознава АЛСАТ-М од владини извори .

Министерот Перо Стојановски поднесе оставка

Алфа - 08.07.2009

Министерот за образование, Перо Стојановски на денешната седница на Владата поднел оставка на функцијата, дознава Алфа.

Стојановски ја поднесол оставката заради критики за пропусти во реформите во образованието?

Форум - 08.07.2009

Портпаролот на Владата, Мартин Мартиновски, не сакаше да шпекулира па за www.forum.com.mk го повтори веќе за некои медиуми ...

Оставка на генералниот секретар на Владата Стојан Тодоров

Алсат-М - 08.07.2009

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија Стојан Тодоров денеска поднесе оставка на својата функција, соопшти ...

Стојановски:Причините за оставката се лични

Алсат-М - 08.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски во телефонска изјава за Алсат- М потврди дека оставката ја поднел вчера во 14 часот.

Големи кадровски промени во Владата

Алсат-М - 08.07.2009

Нов министер за финансии, а воедно и вицепремиер во Владата ќе биде Зоран Ставревски.

Оставка на министерот Стојановски

Алфа - 08.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски си поднесе оставка на функцијата.

Владата со нови министри за образование, финансии и земјоделство

Алсат-М - 08.07.2009

Министерот за финансии Славевски е разрешен од премиерот Груевски и на негово место ќе се назначи актуелниот вицепремиер Зоран ...

Оставка на министерот за образование Перо Стојановски

Сител - 08.07.2009

Министерот за образование и наука, Перо Стојановски си поднесе неотповиклива оставка.

Оставка на Генералниот секретар на Владата Стојан Тодоров

Сител - 08.07.2009

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија Стојан Тодоров денеска поднесе оставка на својата функција, соопшти ...

Оставка на генералниот секретар на Владата Стојан Тодоров

Кирилица - 08.07.2009

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија Стојан Тодоров денеска поднесе оставка на својата функција, соопшти ...

Серија оставки во владата на Груевски

Канал5 - 08.07.2009

Серија оставки во владата на Груевски. Министерот за образование Перо Стојановски, министерот за земјоделие Ацо Спасеновски, и ...

Славески, Стојановски и Спасеноски заминуваат од премиерскиот кабинет

Сител - 08.07.2009

Тројца министри, генералниот секретар на Владата и еден заменик министер поднесоа оставки на функциите.

“Метла“ во владата, портпаролот неинформиран

Нетпрес - 08.07.2009

Тројца министри и еден заменик министер ги напуштаат владините функции, а портпаролот на владата, Мартин Мартиновски, денеска ...

Нова оставка во владата на Груевски?

Макфакс - 08.07.2009

Министерот за образование и наука Перо Стојановски поднел оставка на функцијата објави А1 Телевизија, од Владата за Макфакс ...

Пет нови министри во Владата на Македонија

Макфакс - 08.07.2009

Владата на Република Македонија ќе има пет нови министри откако шефовите на ресорите на финансии, образование, земјоделие и ...

Стојановски: Оставката ја поднесов вчера од лични причини

Макфакс - 08.07.2009

Министерот за образование Перо Стојановски оставката до премиерот Никола Груевски ја почнел уште во средата и тоа од лични ...