TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерите на ЕУ за што поскорешна мировна конференција за Блискиот Исток

А1 - 23.06.2002

Лидерите на Европската Унија повикаа вчера за предвремено свикување на мировна конференција за Блискиот Исток, во соопштение во кое не се споменува палестинскиот претседател Јасер Арафат, јавија светските агенции. Соопштението, кое е усвоено на самитот во Севиља, е издадено пред говорот на ...

Израелската војска призна дека по грешка убила Палестинци

А1 - 22.06.2002

Израелската армија призна дека погрешила кога во вчерашниот инцидент во градот Џенин отвори оган од тенковско вооружување врз група Палестинци, при што, според палестински извори, загинаа четири лица, од кои три деца. „Според првичните информации, најверојатно војниците направиле грешка и ...

Палестинци масакрираа еврејски деца во доселеничка населба

Дневник - 22.06.2002

СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ И ГАЗА Десетици израелски тенкови вчера се распоредија во палестинскиот град Наблус само неколку часа откако палестински екстремисти убија три деца и двајца возрасни при напад во доселеничка населба покрај тој град на Западниот Брег јави Ројтерс.

Палестинските самоубијци и вчера не мируваа

Утрински - 22.06.2002

Најсилниот израелски одговор на новиот бран палестински напади неделава Бројот на жртвите по бомбашките напади се искачи на 26 лица НАБЛУС - Израелските оклопни единици вчера влегоа во градот Наблус на Западниот Брег, неколку часа откако палестински напаѓач убил петмина Израелци во една куќа полна ...

Палестинец уби изралеско семејство, Израел застрела палестински деца на пазарот во Џенин

Вест - 22.06.2002

НАБЛУС, Западен Брег, 22 јуни (АП) - Во размена на оган што се случил во градот Џенин на северниот дел од Западниот Брег загинале 4 Палестинци меѓи кои и три деца, а најмалку 20 Палестинци биле ранети. Војската на Израел нема коментар за инцидентот која се случил за време на полицискиот час.

Убиени тројца Палестинци

А1 - 21.06.2002

Тројца Палестинци се убиени изутрината откако израелски полицајци отвориле оган на контролниот пункт Ерез меѓу појасот Газа и Израел. Според изјави на очевидци, еден Палестинец бил убиен откако со граната од автоматско оружје ги нападнал полицајците, а другите двајца загинале во престрелката што ...

Втор самоубиствен напад во Ерусалим, Израел окупира три градови на западниот брег

Вест - 21.06.2002

Палестинскиот лидер Арафат ги повика Палестинците да престанат со самоубиствените напади, милитантната група Хамас одбива. Израелските полицајци ја прибираат главата на бомбашот самоубиец кој уби седум Завчера палестински бомбаш во самоубиствен напад уби седум лица и рани и околу 50 на автобуска ...

Палестинските самоубијци продолжуваат со масакрите

Утрински - 21.06.2002

Израелските сили навлегоа во нови палестински области по новиот бомбашки напад во Ерусалим ЕРУСАЛИМ - Израелските сили во почетокот на вчерашниот ден навлегоа во три области под палестинска контрола, апсејќи повеќе барани милитанти и воведувајќи полициски час, откако еден бомбаш - самоубиец уби ...

Палестинец бомба разнел шест Евреи на автобуска станица

Дневник - 21.06.2002

НАПАД ВО ЕРУСАЛИМ Палестински бомбаш самоубиец завчера успеал да ги избегне полициските патроли и да влезе во Ерусалим, каде што се разнел покрај автобуска станица на која чекале десетици Евреи, јави Ројтерс. Бомбашот убил најмалку шест цивили, а ранил уште 35 лица.

Израелските сили влегоа во Витлеем

А1 - 20.06.2002

Израелските сили рано изутрината влегоа во Витлеем, градот на Западниот Брег, откако израелските тенкови синоќа за кратко влегоа и во градот Рамала, одговарајќи на тој начин на вториот самоубиствен бомбашки напад извршен во последните два дена врз израелски цивили.

Израел одново ќе ги окупира палестинските територии се додека не престане тероризмот

Вест - 20.06.2002

Палестинските полицајци (десно) го посматраат движењето на изралеската војска во Наблус ЕРУСАЛИМ, 20 јуни (АП) - Израел постепено повторно ќе ги окупира палестинските области додека не престане тероризмот, ја најави вчера владата големата промена во политиката која настана по бомбашкиот напад во ...

Каде е излезот во Израел?

Утрински - 20.06.2002

Двајца политичари ги повикуваат Израелците да ги следат, но во различни правци Дали требаат нови пророци или нови војници ЕРУСАЛИМ - За време на прославата на Денот на независноста на Израел, лидерите на ?владата на национално единство" седеа безнадежно на платформата во претседателската палата.

Израел ќе зазема палестински територии

Утрински - 20.06.2002

Како одговор на последните палестински самоубиствени напади Шарон најави голема промена во политиката ЕРУСАЛИМ - Израел вчера соопшти дека повторно ќе окупира палестински области на Западниот Брег, како одговор на какви било нови палестински напади, најавувајќи голема промена во политиката, по ...

Израел планира да го окупира Западниот Брег

А1 - 19.06.2002

Израел планира да заземе делови од Западниот Брег и да ги држи под контрола се додека продолжува палестинскиот терор, соопшти денеска израелската влада. Соопштението е издадено неколку часа откако израелските сили повторно влегоа градот Џенин на Западниот Брег како одговор на самоубиствениот напад ...

Самоубиец се разнел во автобус полн со ученици - 19 мртви

Утрински - 19.06.2002

Нов палестински бомбашки напад за време на утринскиот сообраќаен шпиц во Ерусалим ЕРУСАЛИМ - Палестински бомбаш-самоубиец вчераутро, за време на сообраќајниот шпиц, се разнел во автобус полн со ученици и канцелариски службеници, при што загинале најмалку 19 лица, а 50 биле повредени, соопшти ...

Бомбаш самоубиец експлодира во автобус во Ерусалим, загинаа 19 Израелци

Вест - 19.06.2002

Полициска картичка за идентификација со број пет е прикачена до една од жртвите заедно со нејзината фотографија ЕРУСАЛИМ, 19 јуни (Ројтерс) - 19 Израелци загинаа и над 50 се повредени откако во автобус во Ерусалим Палестинец активирал бомба, соопштија официјални претставници во Ерусалим.

Тед Тарнер вели дека и Израелците и Палестинците се терористи

Дневник - 19.06.2002

ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ВЕСНИКОТ "ГАРДИЈАН" Основачот на телевизиската мрежа "Си-ен-ен", милијардерот Тед Тарнер, ги обвини Израелците дека спроведуваат терор врз Палестинците и ги спореди со самоубиствените бомбашки напади врз еврејски цивили, јави Ројтерс.

Палестински бомбаш разнесе 19 луѓе во автобус со ученици

Дневник - 19.06.2002

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЕРУСАЛИМ Исламистички самоубиствен бомбаш вчера уби 19 луѓе и рани педесетина, активирајќи бомба на својот појас во градски автобус во Ерусалим, јави Ројтерс. Во автобусот број 32 имало претежно ученици и службеници, кои оделе на работните места.

ЕУ стави уште три терористички организации на „црна листа“

А1 - 18.06.2002

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија на листата терористички организации, освен Народниот фронт за ослободување на Палестина, додадоа уште три, главно палестински организации, објавија извори на Унијата.

Најгрозоморен самоубиствен напад во Eрусалим

А1 - 18.06.2002

Палестински бомбаш-самоубиец активираше изутрината експлозив околу своето тело во автобус преполн со ученици и работници, убивајќи се себе си и уште 19 патници во најгрозоморен самоубиствен напад во Израел во последните шест години.

Ѕидот на Западниот Брег веќе се подига

Утрински - 18.06.2002

Израел со метална ограда сака да се заштити од палестинските самоубиствени напади На подигнувањето на оградата се спротивставуваат Палестинците и десничарите во Израел Израелските булдожери во неделата го израмнија земјиштето за подигнување на оградата со електронска опрема која се планира да биде ...

Израелците ги заѕидуваат Палестинците на Западниот брег

Дневник - 18.06.2002

КОНТРОВЕРЗНА АКЦИЈА НА ПРЕМИЕРОТ ШАРОН За властите "Израелскиот ѕид" е заштита од палестинските самоубиствени бомбаши, а за Палестинците тоа е политичко средство за кантонизација и за наметнување апартхејд Израел вчера почнаа да гради голем ѕид со кој физички ќе ја изолираат палестинската област ...

ИЗРАЕЛСКИОТ ЅИД

Утрински - 18.06.2002

Дневник на судирот Димитар Чулев Историјата се повторува - овој пат како политичко-безбедносна фарса по намерата на Израел физички, преку изградба на 110-километарски ѕид, да се огради од палестинското соседство. Проектот на (не)соживот, кој ќе чини 110 милиони долари, во рецептурата за решавање на ...

Палестински бомбаш самоубиец нападна израелска патрола

Вест - 18.06.2002

ЗАПАДЕН БРЕГ, 18 јуни - Палестински самоубиец активираШе експлозив на своето тело вчера на границата на Израел со Западниот брег, во близина на група израелски полицајци, но во нападот само тој загина. "Пограничната патрола забележа сомнително лице и го повика да застане.

Самоубиствен напад на Палестинец во Израел

А1 - 17.06.2002

Палестински самоубиец активираше експлозив на своето тело денеска на границата на Израел со Западниот Брег, во близина на група израелски полицајци, но во нападот само тој го загуби животот, соопшти израелската полиција. „Пограничната патрола забележа сомнително лице и го повика да застане.

Шарон им подготвува струен удар на Палестинците

Утрински - 17.06.2002

Израел ги оградува со километарска жица градовите на Западниот Брег Оградата од 110 километри ќе биде под напон ЕРУСАЛИМ - Израел се подготвува да почне со поставување нова безбедносна ограда, во обид да ги спречи палестинските милитанти да навлегуваат на негова територија.

Палестинското раководство одби создавање времена палестинска држава

Вест - 17.06.2002

Дубаи, 17 јуни - Палестинското раководство ги отфрли идејата за создавање времена палестинска држава и израелскиот план за изградба на заштитна ограда, која ќе ги раздели еврејските територии и Западниот Брег. Палестинскиот министер за информации и култура Јасер Абед Рабо во интервјуто за радиото ...

Евреите се обложуваат на идните самоубиствени напади

Утрински - 17.06.2002

Морбидна коцкарска забава во Израел ЕРУСАЛИМ - Израелските обложувачи имаат нова и сомнителна забава како резултат на низата палестински самоубиствени напади - се обложуваат каде ќе се случи следниот напад, јавуваат израелските весници.