TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет, Хрватска и Србија се квалификуваа за СП 2019

Алсат-М - 15.06.2018

Хрватска и Србија се двете последни европски репрезентации кои се квалификуваа за Светското првенство следната година, кое ќе се одржи во Германија и Данска. Овие две репрезентации успешно ги поминаа квалификациите, иако во последните натпревари ...

Баражи за СП: Хрватска и Србија го заверија пласманот

24 Ракомет - 15.06.2018

Синоќа беа потврдени и последните две селекции од Европа кои ќе играат на Светското првенство во Германија и Полска, па Македонија и другите тимови кои во претходните два дена си обезбедија место на Мундијалот.

Уште три слободни места за Мундијалот во Германија и во Данска

24 Ракомет - 15.06.2018

На десет дена до ждрепката за групите од Светското првенство кое од 9 до 27 јануари ќе се одржи во Данска и во Германија има уште само три слободни места. После комплетирањето на баражите во Европа остана уште да се даде одговор на прашањето кои три ...

Србија и Хрватска до последните европски билети за СП

Екипа - 15.06.2018

Србија и Хрватска се последните две европски репрезентации кои обезбедија пласман преку баражот за СП 2019 и ќе бидат дел од светската ракометна елита на собирот во Данска и во Германија. Српскиот состав имаше предност од 28-21 од првиот меч во Ниш, ...

Македонија оди на Светско првенство, Романија недораснат противник

24 Вести - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа безболен пораз со 26:25 во Романија, но се радува на нов пласман на Светското првенство, овојпат во Германија и Данска. Избраниците на Раул Гонзалез ја оправдаа улогата на фаворит во баражот со Романија ...

РАКОМЕТАРИТЕ ЕДНОГЛАСНИ: Само да не сме во групата во Хернинг

SportMedia - 14.06.2018

Данскиот град е најмалку посакуваната дестинација за македонските репрезентативци во пресрет на ждрепката закажана за 25 јуни за СП 2019 Машката ракометна репрезентација го букираше билетот за СП 2019 во Данска и Германија и сега може мирно да ја ...

„За некоја година генерацијава која созреа самостојно ќе се пласира на СП и ЕП!“

Sport 1 - 14.06.2018

Македонија се пласира на ново СП, четврто едноподруго или, ако сметаме од 2012 наваму веќе осмо во низа Светско или Европско првенство. Токму таа 2012 година беше дебитантска за Дејан Манасков на големите натпреварувања, а сега, шест подоцна, како ...

На 25 јуни нашите ракометари ќе ги добијат противниците на СП

Gol.mk - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација, откако го доби двомечот со Романија обезбеди уште една виза за голем ракометен настан. Нашите момци на старот на идната година ќе бидат дел од Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска , а ...

Романскиот селектор поднесе оставка по поразот од Македонија

Sport M - 14.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Манасков: Важен е пласманот, уште поважен е континуитетот

Екипа - 14.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Дејан Мансков беше еден од најдобрите поединци во македонската репрезентација, во двата бараж натпревари против Романија со кои Македонија обезбеди пласман на СП 2019 во Германија и во Данска.

Бараж за СП: Се чека на Хрватска и Србија и на Пан-Америка

24 Ракомет - 14.06.2018

Селекцијата на Словенија беше на чекор од успех на гостувањето во Унгарија, но не успеа да стори ништо по ова прашање откако дојде до победа со само четири гола разлика. Ова не беше доволно за да може да се надева на пласман понатаму, па остана ...

Македонија се пласираше на СП 2019

Вардар - 14.06.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја продолжи низата на учества на големите ракометни настани со пласманот на СП 2019 година. За македонските сениори ова ќе биде шесто учество на Мундијалите, и четврто првенство по ред на кое играме.

Мукаетов: Имаме капацитет и за поголеми резултати во иднина

24 Ракомет - 14.06.2018

Претседателот на Македонската ракометна федерација, Живко Мукаетов и покрај минималниот пораз беше видно задоволен по обезбедениот пласман на СП 2019 во Германија и Данска. “Покажавме дека сме подобра репрезентација од Романија.

Речиси познати сите европски селекции учесници на СП во ракомет 2019 г.

Сител - 14.06.2018

Остануваат уште две празни места за европските селекции, за завршницата на Светското ракометно првенство што во 2019 ќе се одржи во Германија и Данска репрезентацијата на Македонија е една од седумте кои преку бараж дуелите одбезбедија пласман на ...

Романскиот селектор поднесе оставка по поразот од Македонија

Спортски - 14.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Бараж за СП: Исланд се мачеше со Литванија, Австрија ја реши Белорусија

Екипа - 14.06.2018

Исланд се соочи со неочекувани проблеми, но на крајот сепак успеа да се пласира на СП 2019 во ракомет, откако со многу мака Исланѓаните го добија дуелот со Литванија со 34-31. Првиот натпревар на овие две селекции заврши нерешено, а на десет минути ...

Победничко селфи: Гонзалес, ракометарите и претседателот Мукаетов го прославија пласманот на СП (Фото)

Дерби - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација успеа на позитивен начин да го заврши баражот со Романија и со тоа да обезбеди пласман на ново големо натпреварување-Светското првенство во Данска и Германија кое е на програмата во 2019 година.

За десет дена ракометарите ќе ги дознаат противниците на СП 2019

Екипа - 14.06.2018

На 25 јуни во Копенхаген ќе се одржи ждрепката со која ќе бидат одредени групите за Светското ракометно првенство во Германија и во Данска. Македонија е една од репрезентациите што го заверија своето учество на Мундијалот преку баражот.

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

iPortal - 14.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Заслуживме да одиме на Мундијалот!

Вечер Прес - 14.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

На 25 јуни, во Копенхаген, македонските ракометари ќе ги дознаат противниците на СП

AKO - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација на 25 јуни, во Копенхаген ќе ги добие противниците за престојното Светско првенство во Германија и Данска. По двомечот со Романија, македонските ракометари го заверија пласманот на уште едно големо ...

Македонија ја завери новата мундијалска авантура

1tv - 14.06.2018

Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија се пласираше на СП во Германија и Данска, во јануари следната година. Во вториот бараж дуел иако загуби на гостувањето кај Романија со 26-25, сепак благодарение на убедливиот триумф на домашен ...

Македонските ракометари гостуваат во Романија во реваншот од баражот за СП

24 Вести - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

Македонските ракометари обезбедија пласман на СП 2019

Алсат-М - 13.06.2018

Македонските ракометари обезбедија пласман на СП 2019 година во Германија и Данска. Македонската машка ракометна репрезентација во вториот натпревар од баражот за СП, на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26-25 , но благодарение на убедливата ...

Романскиот селектор Чави Пасквал поднесе оставка по поразот од Македонија

Канал5 - 13.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Канал5 - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Македонските ракометари изборија ново учество на Светските првенства

Канал5 - 13.06.2018

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите натпреварувања и со триумф во баражот над Романија го обезбеди пласманот на Светскиот шампионат во 2019 во Данска и Германија.

Романија победи, но Македонија слави шесто Светско првенство

Телма - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првенство идната година во Германија и Данска, откако во баражот беше подобра од Романија. Нашите момци денеска на реваншот во Клуж загубија со мининални со 26-25, но скопските 32-24 ...

Раул одлучи, истите момци од Скопје тргаат по победа и во Клуж

24 Ракомет - 13.06.2018

Репрезентацијата на Македонија нема да има измена во составот со кој настапи на првиот дуел против Романија. Раул одлучи да им верува на оние 16 ракометари кои го добија првиот дуел против Романците во Скопје и денеска ќе игра во овој состав.

Раул го повтори тимот од Скопје, Пасквал со двајца новајлии

Gol.mk - 13.06.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез, ќе го пријави истиот тим кој во неделата ја совлада Романија со 32-24 во Скопје. И покрај тоа што допатува во Клуж со поширок ростер на ракометари, шпанскиот стручњак пак им даде ...

Чави Пасквал: Тоа што го видовме во Скопје е реалноста, но ќе се бориме за победа

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Шпанскиот тренер во селекторска улога во Романија, Чави Пасквал и пред денешниот реванш од баражот за СП 2019 во Клуж, повторно потенцираше дека Македонија и Романија се две селекции на различно ниво.

Составот кој победува не се менува - Раул ги одбра истите 16!

Sport 1 - 13.06.2018

Македонија нема потреба да менува за реваншот против Романија, па со истите 16 од наптреварот во Скопје ќе се спротивстави и во Клуж. Раул Гонзалес не направи промена за реваншот со Романија, денеска во 17.30 часот.

Раул нема да менува - истите „борци“ и за Клуж

SportMedia - 13.06.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез одлучи со истите сили да настапи и на реванш дуелот со Романија, кој се игра денеска (17:30 часот по македонско време). Од Клуж, Марија Ковачева Селекторот на македонската репрезентација, Раул ...

Раул со истиот состав, Пасквал со две измени

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Македонската репрезентација на денешниот реванш со Романија во Клуж, ќе настапи со истите 16 играчи што го одиграа и првиот меч во Скопје. Иако во Клуѓ како 17 играч допатува и Златко Даскаловски, тој сепак ќе ...

Делегатот им се закани на Романците: Ако нема клима нема да има ниту ракомет

24 Ракомет - 13.06.2018

Пред средбата во Клуж владее интересна атмосфера, а за неа придонесуваат и официјалните лица. Делегат на натпреварот e Микаел Теландер кој смета дека условите за натпреварот мора да одговараат според нормите доколку се сака денеска да се игра ...

Ако температурата во салата надмине 28 степени, мечот во Клуж нема да се одигра!

Gol.mk - 13.06.2018

На техничкиот состанок пред натпреварот меѓу Романија и Македонија главна тема беше жештината и климатизација во салата „Хорие Демјан“ во Клуж. Делегатот со ултиматум им се обратил на Романците дека ако температурата во салата надмине 28 степени, ...

СИТЕ СЦЕНАРИЈА ВО НАША КОРИСТ: Победа, реми, пораз од -7, сè и одговара на Македонија

SportMedia - 13.06.2018

Кога математиката е во прашање, оние осум гола предност од првиот меч во Скопје, им даваат на македонските репрезентативци и тоа каква комоција пред попладневниот дуел со Романија. Од Клуж, Марија Ковачева Машката ракометна репрезентација на ...

Каква Македонија, кога доаѓа Горан Иванишевиќ! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Романците не се многу потресени за мечот со Македонија, од едноставна причина што ракометот овде „не е на цена“. Токму затоа тој е сместен во малата сала „Хорија Демјан“, иако на само 500 метри се наоѓа „Арена Поливалента“ со капацитет од 7.500 ...

Македонските ракометари денес на мегдан со Романија во реваншот од баражот за СП

+инфо - 13.06.2018

Натпреварот ќе се игра во Клуж со почеток во 17 часот и 30 минути. Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019.

Четворица Македонци како на ’домашен терен’: Романското искуство од голема полза

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Четворица македонски репрезентативци од избраните 17 што допатуваа во Клуж за реванш натпреварот со Романија во баражот за СП, овде се на „домашен терен“.

Лазаров: Пасквал блефира!

SportMedia - 13.06.2018

Чави Пасквал во Скопје потенцира дека Романија може да заборави на враќање на големите натпреварувања по долга пауза. Од Клуж, Марија Ковачева Во Романија, поточно во Клуж дефинитивно на никого не му е дојдено до ракомет.

Манасков: Сигурен сум дека Романците ќе понудат повеќе отколку во Скопје (ВИДЕО)

Gol.mk - 13.06.2018

Со шест гола на натпреварот во неделата, Дејан Манасков ја поведе нашата репрезентација кон убедлива победа од осум гола против Романија. Неговите контра напади и голови од крилна позиција ќе ни требаат и денес на дуелот од 17.30 часот во Клуж.

Клуж живее за легендите, но не и за ракометниот двобој денеска

24 Ракомет - 13.06.2018

Пред натпреварот меѓу Романија и Македонија владее мирна атмосфера, а вчера не можеше да се забележи дека денеска ќе има бараж натпревар. Со исклучок на неколку лица кои си ја извршуваа својата задача во салата дури немаше ниту лица кои требаше да ...

Пасквал: Првиот меч ја покажа реалноста, но тоа не значи дека нема да се бориме за победа

Gol.mk - 13.06.2018

Романија ја пречекува Македонија во вториот бараж натпревар за пласман на Мундијалот во Германија и Данска, но ќе има тешка задача да ја надополни големата негатива од Скопје, каде загуби со 32-24.

„За ракометарите ќе одам и до „крај на светот"

SportMedia - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација и во Клуж ќе има поддршка од трибините. Од Клуж, Марија Ковачева Македонците се вистински фанатици за ракометот. И на репрезентативно и на клупско ниво, овој спорт засега е најуспешен во нашата земја.

Раул не менува, Македонија со истиот состав против Романија

МКД - 13.06.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез со истите ракометари ќе настапи и на денешниот реванш бараж дуел против Романија. Составот кој одигра одличен меч против Романија во Скопје и обезбеди триумф од осум разлика, не се менува.

И пред 10 години имавме „плус 8“ во бараж кој ни ја смени историјата!

Sport 1 - 13.06.2018

Пред точно 10 години Македонија имаше ракометно препородување, кога го елиминираше Исланд од баражот за СП 2009 и почна да биде фактор во европскиот и светскиот ракомет. Зошто е вредно за споменување тоа денеска, кога треба да ја решиме Романија за ...

Во Клуж по заверка на Мундијалот – Раул има одговор за секое изненадување

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Македонија има осум гола „на залиха“ и улога на голем фаворит во денешниот реванш натпревар со Романија во Клуж, со почеток во 17.30 часот, за пласман на СП во 2019 во Германија и Данска.

Раул Гонзалес: Првите 15 минути во Клуж мора да бидат многу силни

24 Ракомет - 13.06.2018

Средбата која денеска ќе биде одиграна во Клуж ќе го даде одговорот дали Македонија ќе успее да се пласира на уште едно големо натпреварување. Сите работи се подредени кон тоа ракометарите да успеат да го издржат притисокот наметнат со осумте гола ...

ПАСКВАЛ ИСКРЕН: Разликата во квалитет се виде уште во Скопје, но не се предаваме

SportMedia - 13.06.2018

Дека шансите Романија да направи изненадување во реваншот се мали му е јасно и на шпанскиот стратег. Од Клуж, Марија Ковачева На Романија и е јасно дека е пред елиминација и дека шансите за враќање на големата сцена, односно на едно СП ќе мора да ја ...

Раул: Треба само добро да почнеме

Спортклуб - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација попладнево во Клуж го игра реванш бараж дуелот со Романија за пласман на Светското првенство во Германија и данска 2019 година. Нашиот состав предводен од селекторот Раул Гонзалез од вчера е во Романија каде ...

Баражи за СП: Унгарија и Словенија го играат мечот на денот

24 Ракомет - 13.06.2018

После вчерашното завршување на задачата на четири репрезентации денеска се очекува да бидат одиграни уште пет меча и да бидат познати уште пет патници на шампионатот во јануари. Централното место на овие дуели нема да биде мечот во Клуж, кој е ...

Нема чување на предност, Македонија е подготвена да победи и во Клуж

24 Ракомет - 13.06.2018

Само три дена после првиот меч одигран во салата во СЦ „Борис Трајковски“ денеска репрезентативците на Македонија ќе го одиграат и вториот дуел од баражот за Мундијалот во Данска и Германија.

Делегатот ги исплаши Романците, салата во Клуж е поладна од вчера

24 Ракомет - 13.06.2018

Натпреварот меѓу Романија и Македонија, кој се игра во салата „Хорија Демијан“ во Клуж денеска ќе го даде патникот на Светското првенство во Данска и во Германија. За разлика од вчера кога условите во салата беа премногу лоши и едвај се дишеше ...

ЌЕ ИМАМЕ ПОДДРШКА: Македонските навивачи во сала, Романците незаинтересирани (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2018

Околу 30-тина македонски навивачи меѓу ќе го бодрат нашите репрезентативци во Клуж Од Клуж, Марија Ковачева Македонската репрезентација ќе има поддршка од околу 30-тина фанови во „црвено-жолто“ на трибините во „Хориа Демјан“ во Клуж за реванш мечот ...

Печатот на мундијалскиот билет се става во Клуж (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.06.2018

Машката ракометна репрезентација се загрева за натпреварот со Романија, кој стартува во 17:30 часот (по македонско време) во Клуж и на кој момците на Раул Гонзалез треба да го заверат пласманот на Светското првенство во Данска и Германија во јануари ...

Романците абер немаат! Им игра националниот тим, а тие - ни пола сала! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Спорт1 веќе објави еден текст за да долови колку малку е важен ракометот во Клуж , дури и кога игра нивниот национален тим, а кога почна дуелот меѓу Романија и Македонија се уверивме дека овде нема надеж за оваа игра.

Македонија има негатива од еден гол на полувремето

SportMedia - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација на полувремето губи со 12-11 . Од Клуж, Марија Ковачева Ќе биде тешко, рекоа нашите ракометари пред стартот на мечот со Романија. И така е по првите 30.

Полувреме: Долг „пост“ за „минус еден“ во Клуж, но СП е на дофат

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж Билјана Благоеска Петрушева Македонија е на чекор до пласман на СП 2019 откако „црвено-жолтите“ со солидна игра во првото полувреме губат само со еден гол разлика (12-11) на гостувањето во Клуж против Романија.

Македонија со минимална негатива по првите триесет минути во Клуж

24 Ракомет - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација во овие моменти го игра бараж дуелот за пласман на Светското првенство во Германија и Данска наредната година. По првиот дуел одигран во Скопје Македонија има предност од осум голови, а во Клуж по првите триесет ...

Ристовски – Манасков, беспрекорен „брз центар“ (видео)

Екипа - 13.06.2018

Романија повторно инсистира на „седум на шест“ против Македонија, а нашите ракометари го искористија тоа за постигнување на лесен погодок пред крајот на полувремето. Домаќините постигнаа прекрасен погодок за водство од 11-8, но Ристовски забележа ...

Ова е лудо! Во салата во Клуж температурата е 36 степени! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Времето во Клуж е топло, веројатно како и во Скопје, овие денови, но додека не може да се реагира на природата, може да се преземе нешто за температурата во салата. Арно ама, Романците не прават ништо околу тоа и во „Хорија Демјан“ е ...

Педесетина Македонци им даваат поддршка на македонските херои во Клуж (ФОТО)

24 Ракомет - 13.06.2018

Од почетокот на средбата во Клуж околу 50 навивачи во салата „Хорија Демијан“ во Клуж покажа дека се добра поддршка за Македонија. Иако домашните имаат околу 1000 фанови на трибините, сепак, Македонија со својата игра овозможува да ја добие и ...

ФОТО: Мукаетов е верен фан на Македонија – навива заедно со „Фалангата“ во Клуж!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија игра против Романија во вториот бараж двомеч за пласман на Мундијалот во Германија и Данска на почетокот на следната година во Ккуж, Меѓу педесетината македонски навивачи во салата „Хореа Демиан“ во Клуж Напока, беше и претседателот на ...

Македонија е на СП 2019 – поразот во Клуж помал од победата во Скопје

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Машката ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот со обезбеден пласман на СП 2019 во Германија и во Данска. Во вториот натпревар од баражот за СП, Македонија на гостувањето во Клуж загуби ...

Визата е заверена: Одиме на Светско!

SportMedia - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација во Клуж ја завери визата за шестото Светско првенство кое следната година ќе се одржи во Германија и Данска (четврто по ред) иако загуби на гости со 26-25.

Македонија е на Светско: Победа со горчлив вкус за Романија

24 Ракомет - 13.06.2018

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет 2019 година, чии домаќини ќе бидат Германија и Данска. Македонската селекција во Клуж-Напока го одигра возвратниот бараж дуел против селекцијата на ...

Македонија оди на СП: Романија немаше муниција за сензација! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласира на Светското првенство во Германија и Данска, идниот јануари, иако загуби од Романија, во реваншот во Клуж. На натпревар во тешки услови, Романците победија со 26-25, колку да си ги залечат раните и ...

Од Египет, до Германија и Данска: Македонија се „чекира“ на шестиот Мундијал

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што беше потребно во Клуж и поради високата победа во Скопје се пласира на Светското првенство (СП) кое в година ќе се одржи во Германија и Данска , вкупно шести Мундијал за нашата репрезентација.

Македонија се одбрани во Клуж и ќе игра на СП во 2019

Дерби - 13.06.2018

Сениорската машка ракометна репрезентација ќе игра на Светското првенство во 2019 година кое ќе се одржи во Данска и Германија. Ова е конечниот епилог од баражот против Романија кој успеавме да го добиеме во наша корист иако на денешниот меч во Клуж ...

Мундијалски поздрав од Клуж (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2018

Ракометната репрезентација загуби во Клуж, во реваншот со Романија (26:25), но тоа не ја намали нивната радост и задоволство дека пласманот на СП 2019 е сигурен. Ракометарите испратија мундијалски поздрав со ...

Минимален пораз во Романија, Македонија пак на Светско!

TopSport - 13.06.2018

Македонија загуби од Романија со 26:25 на гостувањето во Клуж, но се пласираше на Светското првенство во 2019 година во Данска и Германија благодарение на огромната предност од 8 гола во првиот меч во Скопје.

Цепелин за печат на мундијалската виза – Македонија пак ќе оди на СП (видео)

Екипа - 13.06.2018

Традицијата на секој нов натпревар да се изведе атрактивна акција македонските ракометари ја продолжија и денеска во Клуж, каде со „цепелин“ во самиот финиш беше ставен печат на визата за нов мундијал за нашиот национален тим.

Минимален пораз во Клуж но, Македонија е на Светско !!!

Спортски - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз на гостувањето кај Романија во Клуж (26-25), но и покрај тоа, ќе игра на ракометниот Мундијал в година затоа што Романците не успеаја да ја анулираат негативата од осум гола во Скопје.

Македонските ракометари повторно на Светско првенство

Сител - 13.06.2018

Македонските ракометари иако поразени од Романија сепак се пласираа на завршницата на СП 2019 во Германија и Данска Македонија загуби од Романија со 25-26 полувреме 11-12, во реванш дуелот од баражот за пласман на Мундијалот, но благодарение на ...

Македонските ракометари обезбедија пласман на Светското во Германија и Данска

Курир - 13.06.2018

Македонските ракометари обезбедија пласман на СП 2019 година во Германија и Данска. Македонската машка ракометна репрезентација во вториот натпревар од баражот за СП, на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26-25 , но благодарение на убедливата ...

Раул: Не беше лесно како што изгледаше…

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Селекторот Раул Гонзалес има причина да биде задоволен од настапот на Македонија, откако нашите ракометари без оглед на минималниот пораз во Клуж ја елиминираа Романија и се пласираа на СП 2019.

ФОТО: Нема славје без селфи – Мукаетов прв ја подели радоста со ракометарите!

Екипа - 13.06.2018

Како по традиција, македонските ракометни репрезентативци со триумфално селфи и од Клуж го одбележаа новиот пласман на собирот на најдобрите во светот. Радоста со своите ракометари очекувано прв ја подели претседателот Живко Мукаетов, посакувајќи им ...

Раул: Македонија заслужено е на Мундијалот!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што требаше на гостувањето во Клуж, па иако загуби од Романија со 26-25 во вториот бараж натпревар, се пласира на Мундијалот во Германија и Данска следната година. Селекторот Раул Гонзалез смета дека Македонија заслужено се ...

Претседателот Мукаетов славеше со ракометарите во соблекувална (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија загуби со еден гол разлика на гостувањето кај Романија, но ја сочува предноста од првиот дуел и обезбеди виза за следното Светско првенство. Задоволството кај ракометарите и целиот стручен штаб беше ...

ФОТО: Претседателот Мукаетов го водеше славјето во соблекувалната во Клуж

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација си замина со пораз од Романија, но се насмевка на лицата поради изборениот пласман на уште еден Мундијал. Домашните ракометари ја искористија опуштеноста во таборот на Раул Гонзалез и на крај запишаа утешна ...

Борко: Стиснавме заби кога тешко, пресуди нашето искуство

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Голманот Борко Ристовски имаше многу значајна улога во овој двомеч, па искусниот чувар на мрежата со право беше задоволен од новиот обезбеден пласман на Македонија на големите натпреварувања.

МУКАЕТОВ: Секоја чест на момците!

SportMedia - 13.06.2018

Очекувано претседателот на РФМ, Живко Мукаетов беше првиот кој им го честита пласманот на СП на своите ракометари. Задоволството од одржувањето на континуитетот и пласманот на СП во Данска и Германија следната година не го криеше претседателот на ...

Мукаетов: Македонија има потенцијал за уште поголеми резултати!

Gol.mk - 13.06.2018

Победата од 32-24 во Скопје им овозможи на избраницте на Раул Гонзалез да одиграат порелаксирано во Клуж и на крај со безболен пораз да го заверат пласманот на СП, четврто по ред, а шесто вкупно.

Македонија оди на Светско првенство, Романија немаше сили за изненадување

МКД - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја сочува големата предност, загуби со 26:25 во Романија но на крајот се радуваше на пласман на Светското првенство во Германија и Данска. Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите ракометни ...

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Живко Мукаетов како и секогаш беше на трибините на натпреварите на македонската репрезентација, давајќи им безрезервна поддршка на избраниците на Раул Гонзалес и при овој успех и пласманот на СП 2019.

Пасквал ја напушта романската клупа: Имам само благодарни зборови за играчите и федерацијата

Gol.mk - 13.06.2018

По неуспешната епизода во овогодишните квалификации за Светското првенство (СП), Чави Пасквал, селекторот на Романија , по мечот изјави дека повеќе нема да ја извршува оваа функција и дека ќе се насочи на обврските со екипата на Барселона .

Македонија се пласира на Светското првенство во ракомет

+инфо - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Раул му пресуди: Чави Пасквал си поднесе оставка!

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Чави Пасквал ја загуби шпанската битка со Раул Гонзалес, па тренерот на Барселона реши да се повлече од функцијата селектор на романската репрезентација.

Македонија го расплака Пасквал: Тренерот на Барса си оди од Романија!

Sport 1 - 13.06.2018

Романската репрезентација не успеа да направи сензација во баражот со Македонија и покрај тоа што нѐ совлада со 26-25 на реваншот од мундијалскиот бараж. Нашиот успех беше сигнал за Чави Пасквал да си оди од кормилото на Романија.

Пасквал повеќе не е селектор на Романија

SportMedia - 13.06.2018

Шпанецот реши да се посвети само на клупската работа во Барселона Од Клуж, Марија Ковачева Пировата победа на Романија против Македонија, значеше и крај на селекторската работа на Чави Пасквал.

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

А1 On - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Ристовски: И кога губевме со четири разлика, знаевме како да се вратиме!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија доживеа безболен пораз со 26-25 од Романија во реванш натпреварот од бараж двомечот за пласман на Мундијалот во Германија и Данска. По одличната партија во Скопје, Борко Ристовски, беше одличен и во Клуж на вториот дуел.

Македонија за разделба на Пасквал и Романија

24 Ракомет - 13.06.2018

Уште пред почетокот на бараж дуелот селекторот на Романија, Чави Пасквал со резерва во своите изјави навестуваше дека Романија не е на врвно ниво кога во прашање е европскиот ракомет. Тие негови ставови и недовербата во избраниците во својата ...

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати, ама без преголема еуфорија!

Sport 1 - 13.06.2018

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов изјави денеска по пласманот на ракометната репрезентација на Светското првенство во Германија и Данска дека оваа селекција има потенцијал за уште подобри резултати, но ...

Наше, а светско! (фотогалерија)

SportMedia - 13.06.2018

Македонските ракометари загубија со минимални 26:25 на реваншот со Романија во Клуж, но тоа не значеше ништо, со оглед на тоа дека Македонија го задржува континуитетот на големите натпреварувања и во јануари следната година ќе ја гледаме на СП во ...

Претседателот на РФМ, Мукаетов и ракометарите славеа во соблекувалната (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

Голема беше радоста на македонските ракометари по заверката на пласманот на Светското првенство во Германија и Данска. Во соблекувалната се симна и претседателот на РФМ, Живко Мукаетов да прослави со играчите и Раул Гонзалез.

По неуспехот дојде оставка – Македонија го „одјави“ Пасквал!

Спортклуб - 13.06.2018

Романија вечерва ја победи Македонија (26:25), но тоа беше горчлива или пирова победа за нив, бидејки нема голема тежина, затоа што Македонија е таа која оди на СП. Веднаш по натпреварот, на пресконференцијата, селекторот на Романците, Чави Пасквал, ...

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

Стандард - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Борко: Губевме, ама знаевме како да го контролираме мечот!

Sport 1 - 13.06.2018

Македонија доживеа еден од ретките порази, кои се вредни како победа. Во Клуж загубивме со 25-26, но во вкупната математика со Романците имаме плус седум и ние патуваме на СП во Германија и Данска во 2019.

ВИДЕО: Цепелинот за молк во Клуж – Лазаров и Георгиевски ја уништија надежта на Романците!

Gol.mk - 13.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија одигра под своето ниво на гостувањето во Клуж и со минимален пораз кај Романија обезбеди пласман во Светското првенство (СП) кое наредната година ќе се игра во Данска и Германија .

Манасков: Романија не е слаба селекција, но пресуди нашето искуство

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската репрезентација без проблеми ја одбрани предноста од дуелот во Скопје и иако загуби од Романија, сепак обезбеди ново учество на Светско првенство. Левото крило Дејан Манасков беше меѓу најдобрите на двата меча против Романците, е среќен ...

Пасквал си поднесе оставка по поразот од Македонија

МКД - 13.06.2018

Романија остана без пласман на Светското првенство, но и без селектор, славниот шпански стратег, Чави Пасквал се повлече од функцијата по поразот од Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот и покрај тоа што Македонија важеше за ...

Македонските ракометари се пласираа на СП

ЗаЗабава - 13.06.2018

Во Клуж, Романија, Македонија вечерва загуби од домаќинот, но тоа не беше загрозувачки пораз кој ќе ја урне надежта на нашите ракометари за пласман на СП идната година. Со минималниот пораз на гости кај Романците со 26:25, Македонија ја сочува ...

Не е ништо ново – мундијалите им станаа навика на ракометарите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Да се биде дел од светските шампионати не е мала работа, па токму затоа континуитетот што го осигуруваат ракометарите на секој мундијал е за голема почит и поздравување.

Елиминацијата од Македонија донесе оставка од романскиот селектор Чави Пасквал

Дерби - 13.06.2018

Неуспехот на романската ракометна репрезентација во бараж двомечот со Македонија беше доволен повод шпанскиот стручњак Чави Пасквал да поднесе оставка на селекторската функција. Актуелниот тренер на Барселона, предводејќи ја Романија доживеа убедлив ...

Борко Ристовски: Ако условите беа подобри ќе имаше многу подобар меч

24 Ракомет - 13.06.2018

После завршувањето на средбата меѓу Романија и Македонија повеќе причини за славење и задоволство имаше кај нашите репрезентативци. Тие успеаја да се изборат за победа и пласман на Светското првенство така што ова гостување во Клуж ќе се памети по ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

А1 On - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Словенците за малку до сензација, сепак, Унгарија на СП

TopSport - 13.06.2018

Унгарија ja пречека Словенија во вториот меч од баражот за пласман на Светско првенство, и иако славеа со 26:22, им недостасуваше еден гол да направат сензација и да надополнат за незгодниот пораз на домашен терен.

Романскиот селектор поднесе оставка по поразот од Македонија

+инфо - 13.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Манасков: Се надевам дека и во иднина со младите момци ќе се пласираме на големи натпреварувања

24 Ракомет - 13.06.2018

Македонија загуби минимално на гостувањето во Романија, но и тоа беше доволно ракометарите на Раул Гонзалес да обезбедат пласман на ново големо натпреварување. Дејан Манасков кој беше еден од најдобрите поединци на двата бараж натпревари против ...

Бронзените од Франција немаа сила за пресврт: Унгарија избори пласман на СП

Дерби - 13.06.2018

Деновиве на европската ракометна сцена се играат бараж дуелите за пласман на Светското првенство во Данска и Германија наредната година, а едно од најголемите изненадувања е што нема да имаме можност да ја гледаме Словенија, бронзената ...

Минимален пораз во Романија, Македонија пак на Светско!

Макфакс - 13.06.2018

Македонија загуби од Романија со 26:25 на гостувањето во Клуж, но се пласираше на Светското првенство во 2019 година во Данска и Германија благодарение на огромната предност од 8 гола во првиот меч во Скопје.

Македонија гостува во Романија во реваншот од баражот за СП

Стандард - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзлаес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Курир - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Стандард - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

Sport M - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Слободен Печат - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

Независен - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Кајгана - 13.06.2018

Клуж, 13 јуни 2018 (МИА) - Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Независен - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Sport M - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Македонските ракометари гостуваат во Романија во реваншот од баражот за СП

Независен - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзлаес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

Романскиот селектор поднесе оставка по поразот од Македонија

Курир - 13.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Македонските ракометари гостуваат во Романија во реваншот од баражот за СП

Sport M - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзлаес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

Реванш: Македонските ракометари денеска гостуваат во Романија

Спортски - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзлаес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

„Пирова“ победа за Романците, Македонија оди на уште едно Светско првенство!

Таратур - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз на гостувањето кај Романија во Клуж (26-25), но и покрај тоа, ќе игра на ракометниот Мундијал в година затоа што Романците не успеаја да ја анулираат негативата од осум гола во Скопје.

Ракометарите се пласираа на Светско првенство

Слободен Печат - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

Кајгана - 13.06.2018

Клуж, 13 јуни 2018 (МИА) - Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од ...

Романците не попуштаат: Ракометарите ќе мора да играат во пеколни услови

SportMedia - 13.06.2018

„Нема да има климатизација, ќе играме под вакви услови“, ни потврдија од таборот на нашиот национален тим. Од Клуж, Марија Ковачева Не е само вчерашниот тренинг, Романија не планира да ја пушти климатизацијата во салата „Хореа Демјан", ниту за ...

Пасквал си поднесе оставка по поразот од Македонија

Република - 13.06.2018

Романија остана без пласман на Светското првенство, но и без селектор, славниот шпански стратег, Чави Пасквал се повлече од функцијата по поразот од Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот и покрај тоа што Македонија важеше за ...

Романија – Македонија од 17.30: Ако температурата во салата надмине 28 степени, натпреварот ќе биде прекинат

Република - 13.06.2018

За денеска од 17.30 часот е закажан реванш натпреварот од квалификациите за светското првенство во Клуж кој македонската ракометна репрезентација треба да го одигра со Романија. По првиот меч (24-32), нашите ракометари имаат предност од 8 гола.

Борко Ристовски: Ако условите беа подобри ќе имаше многу подобар меч

Република - 13.06.2018

После завршувањето на средбата меѓу Романија и Македонија повеќе причини за славење и задоволство имаше кај нашите репрезентативци. Тие успеаја да се изборат за победа и пласман на Светското првенство така што ова гостување во Клуж ќе се памети по ...

Македонските ракометари гостуваат во Романија во реваншот од баражот за СП

Скопје инфо - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денес и гостува на Романија во реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2019. Избраниците на селекторот Раул Гонзлаес имаат солидна предност од осум голови и голема шанса да излезат како вкупен ...

Македонија загуби во реваншот со Романија, но го завери пласманот на СП 2019

Вечер Прес - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентција го завери пласманот на Светското првенство во Данска и Германија, наредната година. Во вториот натпревар од баражот за „црвено – жолтите“ на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25 , но благодарение на ...

Селекторот на романската ракометна репезентација вечерва поднесе оставка по неуспехот со Македонија

Пулс24 - 13.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

Бриф - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Гонзалез го има рецептот за мирен крај

Вечер Прес - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација попладнево во Клуж го игра реванш бараж дуелот со Романија за пласман на Светското првенство во Германија и данска 2019 година. Нашиот состав предводен од селекторот Раул Гонзалез од вчера е во Романија каде ...

Македонските ракометари обезбедија пласман на Светското во Германија и Данска

Република - 13.06.2018

Македонските ракометари обезбедија пласман на СП 2019 година во Германија и Данска. Македонската машка ракометна репрезентација во вториот натпревар од баражот за СП, на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26-25 , но благодарение на убедливата ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

Република - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Момци за Светско (ФОТО)

Република - 13.06.2018

И покрај поразот од Романија со 26:25, ракометната репрезентација на Македонија обезбеди настап на Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска на почетокот на јануари 2019 година.

Без опуштање, во Клуж да се запечати пласманот на СП

Н.Македонија - 13.06.2018

Македонската машка ракометна репрезентација денеска (17.30 часот, пренос на Телма) во Клуж, Романија, треба да го игра реваншот од баражот за пласман на Светското првенство во Германија и во Данска во 2019 година.

Македонија преку Романија обезбеди пласман на СП во ракомет

Н.Македонија - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација во реванш натпревар од баражот на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но благодарение на убедливата победа на првиот дуел во Скопје на кој славеше со 32:24, обезбеди шесто учество на мундијалите.

Македонија се пласираше на СП во Германија и Данска

AKO - 13.06.2018

И покрај поразот од Романија со 26:25, ракометната репрезентација на Македонија обезбеди настап на Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска на почетокот на јануари 2019 година.

Maкедонските ракометари пристигнаа во Романија

Алсат-М - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Клуж, Романија, со осум голови предност кои се очекува да бидат клучни за пласман на Светското првенство. Пред утрешниот реванш, ракометарите ќе имаат само една тренинг сесија.

Во Клуж да се одигра како во Скопје – ракометарите полетаа за Романија (ФОТО)

Екипа - 12.06.2018

Македонските ракометари утрово отпатуваа за Клуж, каде утре ќе го играат реваншот дуелот од баражот за пласман на СП 2019 против селекцијата на Романија. Добро познато е, нашиот национален тим има одлични „плус осум“ од првиот натпревар, предност ...

Македонија тргна за Клуж по заверка на мундијалската виза (ФОТО)

Sport 1 - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација утринава замина за Романија, каде во среда го игра реванш натпреварот од баражот за пласман на Светското првенство 2019 година. Селекторот Раул Гонзалес реши да повика плус уште еден ракометар покрај оние 16 ...

Македонија тргна кон Романија по виза за Светско првенство (ФОТО)

МКД - 12.06.2018

Македонските ракометари утринава летнаа за Романија каде утре го играат реванш натпреварот од баражот за пласман на Светското првенство следната година во Германија и Данска. Македонија со предност од осум разлика замина за Романија, позитива која ...

Македонија одлета за Клуж по заверка на Мундијалот

Спортклуб - 12.06.2018

Ракометната селекција на Македонија, утрово со чартер лет од Меѓународниот аеродром Скопје одлете за Клуж на реванш мечот против Романија од бараж средбата за пласман на Мундијалот. Селекторот Раул Гонзалез се реши на пат да ги поведе истите ...

Девет бараж дуели од европската зона

Спортклуб - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација утре го игра реванш дуелот од баражот за пласман на Светското првенство 2019 година во Германија и Данска. Нашите ракометари имаат убава предност од 8 голови по победата во првиот дуел над Романија во Скопје во ...

Раул има „џокер“ меѓу 17 играчи кои допатуваа во Клуж (ФОТО)

24 Ракомет - 12.06.2018

Репрезентацијата на Македонија пристигна во Клуж и вечерва ќе го има единствениот тренинг пред утрешниот дуел против Романија. Во средбата која утре од 17:30 часот се игра во салата „Демијан“, Македонија влага со предност од осум гола разлика.

Клуж ги пречека ракометарите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.06.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија пристигна во Клуж каде утре попладне (17:30 часот по македонско време) во салата „Хориа Демјан“ ќе се соочи со Романија во реванш натпреварот од бараж фазата за пласман на СП 2019.

Во Клуж ќе судат арбитрите кои на Македонија ѝ ја донесоа најголемата ракометна радост!

Sport 1 - 12.06.2018

Да беше потесен резултатот од првиот натпревар во Скопје, ќе стравувавме и на најмалиот детаљ за реваншот во Клуж, како на пример судиите за мечот меѓу Романија и Македонија. Тие се познати и талични за македонскиот ракомет.

Ракометната Репрезентација на Македонија пристигна во Клуж

Спортски - 12.06.2018

Репрезентацијата на Македонија пристигна во Клуж (Романија), каде вечерва ќе го има и единствениот тренинг пред утрешниот вовратен дуел против Романија. Оваа средба ќе се одигра утре, во салата “Хориа Демијан“, со почеток во 17.30 часот по ...

Дибиров и другарите изборија пласман на СП 2019

Спортклуб - 12.06.2018

Репрезентацијата на Русија е првата која успешно ги мина бараж дуелите за пласман на Светското првенство што од 9-27.јануари 2019 година ќе се игра шест градови во Германија и во Данска. Попладнево во првиот натпревар од реваншите Русите ја совладаа ...

Македонските ракометари пристигнаа во Клуж за реваншот со Романија

Сител - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација е во Клуж каде утре ќе го одигра реванш натпреварот против Романија во последниот филтер за пласман на Мундијалот 2019 година. По победата со 8 голови разлика (32-24), црвено-жолтите се на чекор до ново учество ...

Ракометната репрезентација на Македонија пристигна во Клуж

РК Металург - 12.06.2018

Репрезентацијата на Македонија пристигна во Клуж (Романија), каде вечерва ќе го има и единствениот тренинг пред утрешниот вовратен дуел против Романија. Оваа средба ќе се одигра утре, во салата “Хориа Демијан“, со почеток во 17.30 часот по ...

‘Полни куфери оптимизам’ во Клуж… Кире и компанија подготвени да го трасираат патот на СП (ФОТО)

Екипа - 12.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Македонската ракометна репрезентација пристигна во Клуж каде утре ja очекува реванш натпреварот против Романија од баражот за пласман на Светското првенство 2019 во Германија и во Данска.

Денеска почнува решавачкиот втор круг од бараж-пресметките за пласман на СП 2019

РК Металург - 12.06.2018

Денеска веќе е одиграна една средба од вториот круг на бараж-пресметките за пласман на СП во Германија и во Данска. Селекцијата на Русија не ја повтори грешката од првата средба и високо ја совлада Чешка, со резултат 29:21 (14:11) и стана прва која ...

Репрезентативците во 18 часот ќе ги запознаат условите во „Хореа Демијан“

24 Ракомет - 12.06.2018

Ракометарите кои Раул Гонзалес ги поведе на реванш средбата против Романија денеска од 18 часот по македонско време ќе го имаат запознавањето со салата „Хореа Демијан“ во која утре ќе го одиграат натпреварот по кој ќе се знае патникот на Мундијалот ...

Раул: Вистинските спортисти секогаш го почитуваат противникот!

Gol.mk - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација го одработи првиот тренинг во Клуж, како увертира за натпреварот против Романија од баражот за Светското првенство во 2019 година. Тимот на Гонзалез има висока предност од осум гола од првиот меч во Скопје, но ...

Филип Лазаров: Очекувам многу подобра Романија од мечот во Скопје

Gol.mk - 12.06.2018

Откако утрово пристигнаа во Клуж, македонските ракометари попладнево тренираа во малата сала во која што утре од 17.30 часот ќе се соочат со Романија во возвратниот натпревар од баражот за мундијалско место.

Раул Гонзалес: Сигурно ќе има промени во играта на Романија, мора да бидеме подготвени

Екипа - 12.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Македонските ракометари го одработуваат тренингот во салата „Демиан Хорија“ во Клуж каде утре (17.30 ч.) ќе го играат реваншот против Романија од баражот за пласдман на СП 2019 во Германија и во данска.

Пекол е во сала „Хореа Демјан“, Романците не ни пуштаат клима

SportMedia - 12.06.2018

Ниту во Клуж температурите не се поинакви од Скопје, надвор е вистински пекол. Ништо поразлично не е ниту во салата „Хореа Демјан" во која Романија и Македонија утре ќе го одиграат реванш бараж мечот.

Манасков: Романците сигурно ќе бидат помотивирани, но не сме дојдени тука да ја браниме разликата од Скопје

24 Ракомет - 12.06.2018

Македонската репрезентација утринава пристигна во Клуж, Романија каде ќе го одигра реванш натпреварот за пласман на Светското првенство 2019. Составот на Раул Гонзалез патува со предност од осум голови, разлика со која заврши првиот натпревар, кој ...

Во Скопје беше пекол, во Клуж е изгор -„Многу е топло овде!“

Екипа - 12.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Уште не почнат тренингот, макеоднските ракометари веќе беа „жива вода“. Во салата „Хориа Демиан“ која е со капацитет од 2.500 гледачи, е пеколно жешко, без клима.

Манасков: Да одиграме добро 30 минути и - го имаме Светското!

Sport 1 - 12.06.2018

Македонските ракометари веќе го одработеа првиот тренинг во Клуж, во салата „Хорија Демјан“ и спокојно го чекаат реваншот со репрезентацијата на Романија, кој ќе почне со минус осум за нашите домаќини.

Раул не го менува ставот: Мора да бидеме внимателни, Романија има потенцијал

SportMedia - 12.06.2018

Раул Гонзалез и неговите избраници ги прават последните договори пред утрешниот реванш дуел со Романија за пласман на Светското првенство следната година. Од Клуж, Марија Ковачева Позитивата од осум гола (32-24) по првиот дуел со Романија ја прави ...

Ристовски: Не смееме да и дозволиме на Романија да се понадева на пласман на СП

24 Ракомет - 12.06.2018

Македонската сениорска машка репрезентација пристигна во Клуж каде ги одработува и последните тренинзи пред вториот бараж натпревар против Романија. По натпреварот во Скопје и победата со осум голови позитива,момците на Раул Гонзалес се на добар пат ...

Малку фудбал – малку ракомет…, Раул ги релаксира ракометарите на жештините во Клуж (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 12.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Македонските репрезентативци во Клуж го одработија единствениот тренинг пред утрешниот реванш натпревар од баражот за пласман на Светското првенство во Германија и во Данска.

Провокациите се за мали луѓе: Романците утре ќе почувствуваат што е пекол (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.06.2018

Од Клуж, Марија Ковачева Во немоќ и отсуство на квалитет, Романците се обидоа да не испровоцираат со ниски удари. Денеска во салата „Хореа Демјан", во терминот предвиден за тренингот на македонската репрезентација немаше услови за тренинг, ...

На тренинг со македонската репрезентација: Фудбал да се „осети“ теренот во Клуж (ФОТО)

24 Ракомет - 12.06.2018

Македонија го одработи првиот тренинг во Клуж. Утрешниот бараж натпревар против Романија, избраниците на Раул Гонзалез ќе го одиграат во една од најстарите спортска сали во Романија, спортската салата „Хориа Демиан“ која е со капацитет од 2.500 ...

Пеколот во Клуж веќе почна за Македонија! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Sport 1 - 12.06.2018

Македонската репрезентација тренираше во салата „Хореа Демјан“ каде што ќе се одигра утрешниот меч со Романија (17.30). Тоа е помалата сала во Клуж, со капацитет од 2.600 гледачи, арно ама не е само тоа скромно, туку и манирите на Романците.

Романците одлучија за помала сала, а поголем притисок: Клуж има убавица, а ќе играме во „ѕверот“

24 Ракомет - 12.06.2018

На утрешниот дуел меѓу Романија и Македонија во Клуж ќе има голем притисок од трибините. Ракометарите на Македонија ги очекува пекол доколку трибините бидат исполнети до последно место. Ќе биде возбудливо со оглед на тоа што салата наликува на СРЦ ...

ГЕОРГИЕВСКИ: Мора да бидеме подготвени на сè

SportMedia - 12.06.2018

„Знаеме дека Романија може да одигра многу повеќе од првиот меч кој го прикажа во Скопје“, внимателен е Гоце Георгиевски. Македонија одбројува до вториот дуел со Романија, во Клуж, во бараж фазата за СП 2019.

Ракометарите се спремни за Светско, во Романија играа и фудбал (ФОТО)

МКД - 12.06.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го одржа тренингот во салата „Хореа Демјан“ во пресрет на утрешниот реванш натпревар од баражот за пласман на СП против Романија. Македонија утре со предност од 32:24 ќе го почне гостувањето кај Романија.

Дејан Манасков: Треба добро да отвориме и да завршиме работа

Екипа - 12.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Македонија има осум гола предност пред бараж-реваншот со Романија и отворена шанса за пласман на Светското првенство што ќе се одржи во јануари во Германија и Данска.

Лазаров: Пасквал блефира, Романија ќе направи се што е во нејзина моќ да не елиминира

24 Ракомет - 12.06.2018

Во пресрет на реванш натпреварот против Романија за пласман на СП 2019 во Германија и Данска,своите очекувања за 24Ракомет ги презентираше и Филип Лазаров. Левиот бек смета дека ќе биде усклучително тешко на жешкиот терен во Клуж, каде македонските ...

Ракометарите по заверка на мундијалската виза (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.06.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија изутринава отпатува за Клуж, каде утре попладне, 17:30 часот по македонско време го игра реваншот со Романија од бараж фазата за пласман на Светското првенство 2019 во Данска и Германија.

Даскалоски е „џокерот“ за реваншот

SportMedia - 12.06.2018

Нема промени во составот на репрезентацијата од првиот меч со Романија, но во Клуж патува и третиот голман Златко Даскалоски. Македонија на реванш мечот против Романија, во Клуж утре попладне, најверојатно ќе истрача во ист состав како неделниот меч ...

Манасков: Во реваншот ќе влеземе како да е 0-0

Н.Македонија - 12.06.2018

Македонската машка ракометна репрезентација успешно ја помина првата бараж-задача и е на чекор од пласман на четвртиот едноподруго, а вкупно шести Мундијал. Во првиот меч од квалификациите за пласман на Светското првенство во Германија и во Данска ...

Комплетни резултати од првиот круг на бараж-средбите за настап на СП 2019

РК Металург - 11.06.2018

Зад нас е првиот круг на бараж-средбите за настап на СП 2019 во Германија и во Данска. Македонија ја оствари втората најубедлива победа во првиот круг, веднаш зад таа на Хрватска против Црна Гора.

Што рекоа нашите репрезентативци, по средбата со Романија

РК Металург - 11.06.2018

Сите репрезентативци на Македонија, по средбата изразија задоволство од постигнатиот резултат и оптимизам околу конечниот исход од бараж-дуелите со Романија, иако некои повикаа и на претпазливост од прераното славење. .

Чави Пасквал: За нас баражот е завршен

РК Металург - 11.06.2018

Секако, по денешната средба не му беше лесно на селекторот на Романија Чави Пасквал, кој сепак собра сили, го призна поразот и упати честитки за играта на нашата репрезентација. . “ И честитам на Македонија за победата.

Искрениот Пасквал: Ова е вистинската разлика, баражот е завршен за нас

Дерби - 11.06.2018

Сениорската машка ракометна репрезентација оствари сигурна победа над Романија од 32-24 во првиот меч од баражат за Светското првенство во Данска и Германија кое е на програмата во 2019 година.

Паски и Романија тврдат: Адио, Mondiale!

Спортклуб - 11.06.2018

Репрезентацијата на Македонија вчера го одработи планираното, оствари победа против Романија во првиот бараж натпревар за пласман на СП. Романија лесно падна во Скопје со резултат 32:24, а според селекторот на Романија, тоа е веројатно доволно за ...

Во Клуж нема да се браниме, одиме да победиме

SportMedia - 11.06.2018

Македонската репрезентација е близу до пласман на шестото Светско првенство. Романија на првиот бараж меч е совладана со 32-24, останува победата да се потврди на гости. Под водство на Раул Гонзалез дефинитивно играме поинаку, созреани сме и ...

Баражи за СП: Македонија со втора највисока победа на првите пресметки

24 Ракомет - 11.06.2018

Со вчерашните три средби беше финиширан првиот дел од баражите за СП на европско тло, а во нив немаше изненадувања. Можеби ремито меѓу Белорусија и Австрија беше неочекувано, но е во рамките на она што и двете селекции може да го прикажат.

Кирил Лазаров: Не мислиме многу на високата предност, туку како да победиме и во Клуж

24 Ракомет - 11.06.2018

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација триумфираше на првиот натпревар од баражот за Светското првенство против Романија во „Борис Трајковски“ со резултат 32:24. Кирил Лазаров беше најефикасен во нашите редови со осум постигнати ...

Стоилов и Поповски со добар учинок во победата на Македонија против Романија

Вардар - 11.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија направи голем чекор до пласман на СП 2019 година откако во првиот бараж натпревар на домашен терен ја победи Романија со 32-24 (15-10). Сега останува уште реваншот во среда во Клуж пред потврдата на учеството ...

РОМАНИЈА НЕ Е МАКЕДОНИЈА: Засега ниту половина сала не е распродадена

SportMedia - 11.06.2018

На два дена пред реванш меѓу Романија и Македонија, во Клуж нема некоја голема заинтересираност за овој меч. Нашиот најуспешен национален тим е пред прагот на ново Светско првенство. Раул Гонзалез и неговите избраници ја совладаа Романија со 32-24 ...

СЕДМЕРЕЦ: Брзо, лесно, ефикасно!

Екипа - 11.06.2018

Му ја погодија на Раул рекламата… 1.Македонци, Шпанци и Романци Најдоброто од Македонија пак си е најдобро! Македонските ракометари уште еднаш јунски ја подигнаа температурата во најава за уште еден „жежок“ јануари.

За Пасквал сме едни од најдобрите во светот: За нас овој бараж е завршен

Спортски - 11.06.2018

Македонија вчера забележа огромна и важна победа во бараж натпреварот за Светското првенство одигран во спортскиот центар „Борис Трајковски“ (32:24). По победата од осум гола разлика јасно е дека нашите ракоментари веќе со една нога се пласирани на ...

Филип Миркуловски: Разликата требаше да биде повисока

24 Ракомет - 11.06.2018

Машката сениорска репрезентација на Македонија се наоѓа на пат кон нов пласман на Светските првенства, а за да се случи тоа ќе треба в среда во Клуж да се издржи и да се дојде до севкупен триумф.

Романците се надеваат на чудо: Македонија не е Франција или Шпанија, но како против Стоилов, Лазаров, Раул..?

SportMedia - 11.06.2018

Романската селекција, заедно со новинарите, одново со лоши спомени го напуштија Скопје. Колку и да сакаат да бидат позитивни пред реванш мечот во Клуж, негативата од осум гола, но и синоќешната доминација на Македонија, не им го дозволува тоа.

Ристовски: Романија не е толку слаба, мора да сме задоволни од „плус осум“

Екипа - 11.06.2018

Борко Ристовски бранеше извонредно на синоќешниот дуел против Романија, широко отворајќи ги вратите кон претстојниот мундијал што ќе се одржи во Данска и во Германија. Македонскиот голман потенцира дека е важно да се цени огромната предност, поради ...

Се бара „лек’: Ќе може ли некој да го чува Стоилов во Клуж?

Екипа - 11.06.2018

Романците се надеваа на чудо во баражот против Македонија, но веќе во првиот натпревар се соочија со реалноста – дека квалитативно заостануваат зад нашиот национален тим и пред баражот во Клуж в среда се соочуваат со „невозможна мисија“, да ги ...

Пасквал: Македонија е една од најсилните светски репрезентации

Сител - 11.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија забележа победа од 8 разлика против Романија во првиот бараж меч за пласман на СП во Германија наредната година. На клупата на Романците е познатиот шпански стратег Ксавиер Пасквал кој по мечот изјави дека ...

Комплетни резултати од првиот круг на Бараж-средбите за настап на СП

Спортски - 11.06.2018

Зад нас е првиот круг на бараж-средбите за настап на СП 2019 во Германија и во Данска. Македонија ја оствари втората најубедлива победа во првиот круг, веднаш зад таа на Хрватска против Црна Гора.

(ВИДЕО) Цепелинот на Манасков и Џомба кој ги збудале сите

Спортски - 11.06.2018

Најубавиот момент во првиот бараж натпревар меѓу Македонија и Романија се случи во 57. минута. Во игра со двајца ракометари повеќе, Лазаров го пронајде Манасков, а овој на спротивното крило додаде до Георгиевски кој во лет го најде патот до ...

Македонските ракометари со голови предност ќе патуваат во Романија

А1 On - 11.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи Романија со 32:24 во првиот дуел од баражот за Светското првенство 2019 година во Германија и Данска. Натпреварот лошо почна за Македонија со водство на гостите од 2:0.

Македонските ракометари со осум голови предност ќе патуваат во Романија

Локално - 11.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи Романија со 32:24 во првиот дуел од баражот за Светското првенство 2019 година во Германија и Данска. Натпреварот лошо почна за Македонија со водство на гостите од 2:0.

Пасквал: Баражот за нас заврши

Вечер Прес - 11.06.2018

Ракометната репрезентација на Романија загуби од Македонија во првиот бараж натпревар за пласман на Мундијалот во Германија и Данска. Селекторот на романската селекција Чави Пасквал смета дека нема што да бараат на реваншот и дека Македонија е ...

Цепелинот на Манасков и Џомба кој ги збудале сите (видео)

Република - 11.06.2018

Најубавиот момент во првиот бараж натпревар меѓу Македонија и Романија се случи во 57. минута. Во игра со двајца ракометари повеќе, Лазаров го пронајде Манасков, а овој на спротивното крило додаде до Георгиевски кој во лет го најде патот до ...

Цепелинот на Манасков и Џомба кој ги збудале сите (видео)

Скопје инфо - 11.06.2018

Најубавиот момент во првиот бараж натпревар меѓу Македонија и Романија се случи во 57. минута. Во игра со двајца ракометари повеќе, Лазаров го пронајде Манасков, а овој на спротивното крило додаде до Георгиевски кој во лет го најде патот до ...

Мундијалот е на дофат: Фуриозна Македонија – Романија на „колена“

24Инфо - 11.06.2018

Македонските ракометари успешно ја завршија домашната задача и се чекор поблиску до пласман на уште еден ракометен мундијал, вкупно шести, четврти по ред за оваа генерација. Во првиот натпревар од баражот за СП 2019, Македонија на домашен терен во ...

Македонските ракометари со 8 голови предност ќе патуваат во Романија

Либертас - 11.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи Романија со 32:24 во првиот дуел од баражот за Светското првенство 2019 година во Германија и Данска. Натпреварот лошо почна за Македонија со водство на гостите од 2:0.