TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Навива со „полни гради“ – од жестоко бодрење „излетаа гулабите“ (16+)

Таратур - 15.06.2014

Жешкатаа бразилска навивачка стана вистински хит на социјалните мрежи, откако на еден од натпреварите на Мундијалот покажа повеќе од тоа што треба. ...

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЛАРИСА РИКЕЛМЕ: Овие гради излегоа во прв план на Светското првенство!

Телеграф - 15.06.2014

Од ден на ден, снимката на нејзината радост, по еден од головите на Бразилците, почна да се шири низ планетата... Познатата Парагвајка Лариса Рикелме нема да ја видиме во текот на овој Мундијал ...

Бујна Бразилка претера со навивањето

Дерби - 15.06.2014

Една Бразилска навивачка стана вистински хит на социјалните мрежи, откако на еден од натпреварите на мундијалот покажа повеќе од тоа што треба. Повеќе зборови за овие фотографии и видео не се ...

(ВИДЕО) На оваа бразилска навивачка и излегоа градите

Спортклуб - 15.06.2014

Светското првенство во Бразил е вистинска ревија на убави девојки кои преку фудбалот сакаат да го пробијат својот пат до успехот. Ако на минатиот Мундијал тоа беше фамозната Лариса Рикелме, во Бразил ...

ФОТО: На бразилска навивачка и излегоа градите

Курир - 15.06.2014

Оваа бразилска навивачка стана вистински хит на социјалните мрежи, откако на еден од натпреварите на Мундијалот покажа повеќе од тоа што ...

Заборавете ја Лариса Рикелме, овој мундијал има своја убавица

Екипа - 15.06.2014

Фудбалски меч во Бразил не може да мине без присуство на убавици на стадионите, па така по само неколку дена можеше да се ужива не само во добра игра на теренот, туку и во убава глетка на трибините.

Жешка Бразилка се разголи на трибините (фото+видео)

Република - 15.06.2014

Една Бразилска навивачка стана вистински хит на социјалните мрежи, откако на еден од натпреварите на мундијалот покажа повеќе од тоа што треба. Republika ...

(ВИДЕО) Попушти градникот и покажа што не треба: Бујна Бразилка претера со навивањето

Бриф - 15.06.2014

Една Бразилска навивачка стана вистински хит на социјалните мрежи, откако на еден од натпреварите на мундијалот покажа повеќе од тоа што треба. извор: ...

Супер орлите сакаат висок лет

Вечер Прес - 15.06.2014

Уште еден натпревар каде што ќе нема фаворитска улога е вториот дуел од првото коло во групата Ф меѓу репрезентациите на Иран и на Нигерија. Ако се суди според искуството и квалитетот на фудбалерите, ...

Хрватите го “поздравија” јапонскиот судија/Фото

Lider - 15.06.2014

И после два дена од натпреварот Бразил – Хрватска, јапонскиот судија се уште е во центарот на вниманието во хрватската јавност. Хрватите не можат да се помират со неправедно досудениот пенал за ...

Хаос пред дуелот Холандија – Шпанија: Полицијата со шок бомби спречи демонстрантите да влезат на стадионот!

SportSport - 14.06.2014

Бразилската полиција уапси 11 демонстранти, кои во Салвадор протестираа против одржување на Светското фудбалско првенство. Пред мечот Холандија – Шпанија, на помал протест се собраа околу 100 ...

Социјалните мрежи во знакот на фудбалот

Алфа - 14.06.2014

Објавени се првите статистички податоци за активноста на љубителите на фудбалот за време на првиот ден од Светското фудбалско првенство. Фејсбук објави дека во текот на Светскиот куп во Бразил се ...

Гол на секои 400 минути: Според традицијата Грција ќе заврши на СП со – нула?

SportSport - 14.06.2014

Јужниот сосед Грција загуби попладнево од Колумбија убедливо со 3-0 што е шести меч во историјата на Мундијалите од вкупно седумте на кој Грците не успеваат да постигнат погодок.

Нејмар против Хрватска играше за историја

Спортклуб - 14.06.2014

Бразилската супер-ѕвезда го запиша своето име во историјата на фудбалот со одличното издание против Хрватска на отворањето од Мундијалот. Со вториот гол на мечот во Сао Паоло, фудбалерот на Барселона ...

Прва сензација на СП 2014

Оff.net - 14.06.2014

Се случи првата голема изненадување на 20 Светско фудбалско првенство во Бразил. Фудбалерите на Коста Рока со фантастичен пресврт стигнаа до голема победа против Уругвај во “групата на ...

Шпанија не примила пет гола од 1963 година

Хитпортал - 14.06.2014

С ветскиот првак Шпанија доживеа понижување на отворањето на Мундијалот во Бразил откако вечерва загуби од Холандија со 5:1. Тоа е вторпат во историјата на Светските првенства „црвената фурија“ да ...

ФОТО: Јапонскиот судија доби поздрав од Хрватите

Сител - 14.06.2014

Два дена по натпреварот Бразил – Хрватска, јапонскиот судија се уште е во центарот на вниманието во хрватската јавност. „Коцкестите“ не можат да се помират со неправедно досудениот пенал за Бразил, ...

Шпанија не примила пет гола од 1963 година

Спортклуб - 14.06.2014

Светскиот првак Шпанија доживеа понижување на отворањето на Мундијалот во Бразил откако вечерва загуби од Холандија со 5:1. Тоа е вторпат во историјата на Светските првенства "црвената фурија" да ...

ФОТО: Хрватите со посебен “поздрав“ за јапонскиот судија

Курир - 14.06.2014

И два дена по натпреварот Бразил – Хрватска, јапонскиот судија се уште е во центарот на вниманието во хрватската јавност. „Коцкестите“ не можат да се помират со неправедно досудениот пенал за Бразил, ...

Образованието вреди повеќе од Нејмар

Окно - 14.06.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил се претвори во политичко прашање. Масовните протести против изградба на скапите стадиони не само што влијаеjа на расположението меѓу жителите, туку од корен ја ...

Италија – Англија по 25-ти пат: Европска битка во џунглата на Амазонија

SportSport - 14.06.2014

Четири меча попладнево и вечерва се играат на Светското првенство во Бразил, а овојпат најдолгиот фудбалски маратон за љубителите на најважната споредна работа ќе трае 11 часа.

Фејсбук преплавен со милиони постови за Светското првенство во Бразил

еМагазин - 14.06.2014

На социјалната мрежа Фејсбук за време на првиот натпревар од Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска објавени биле 58 милиони постови по тој повод.

Досегашни светски прваци на Мундијалите

МК News - 14.06.2014

1930 Уругвај Уште од првото светско првенство, одиграно во далечната 1930 година, Белгиецот Ланжену дава свој придонес за успехот на Уругвај со 4:2 во финалето против Аргентина.

(ФОТО) Ана Ивановиќ навива за Нејмар

Бриф - 14.06.2014

Српската тенисерка Ана Ивановиќ добила подарок од нејзин навивач од Брази, дрес со нејзино име со бројот 10. Дресот со овој број го носи првата бразилска фудбалска ѕвезда, Нејмар.

ФУДБАЛСКА ЕУФОРИЈА:За кого навиваат македонските познати фаци?

МК News - 14.06.2014

Вистина.мк ги праша македонските познати фаци за кого тие навиваат на Мундијалот кој се игра во Бразил и ви ги претставуваме нивните фаворите на СП: Андријана Јаневска : Навивам за Холандија, затоа ...

Полицијата уапси 11 демонстранти во Салвадор

Фактор - 14.06.2014

Бразилската полиција уапси 11 демонстранти, кои во Салвадор протестираа против одржувањето на Светското првенство во Бразил. Малиот протест собра околу 100 демонстранти во очи на натпреварот во кој ...

Познатата манекенка ја бодри репрезентацијата на Бразил

Точка - 14.06.2014

Еден од најатрактивните ангели на Victoria’s Secret, бразилската манекенка Алесандра Амбросио, покажа на друштвените мрежи како ја бодри својата земја.

Национализмот упорно вирее на Светското првенство

Н.Македонија - 14.06.2014

Светското првенство не е само турнир во фудбал, тоа е и шанса за сите земји во светот или барем за оние што се квалификуваа, да покажат која произведува најдобри спортисти, која има најдобра тимска ...

Нејмар ги носи големите сништа на Бразил на своите плеќи

Н.Македонија - 14.06.2014

Честопати споредуван со Пеле, младиот Нејмар (22) одговори на предизвикот, водејќи го домаќинот Бразил до победа над Хрватска 3-1, со два гола во воведниот натпревар на Светското првенство (СП) во ...

Убедлива победа за лет во Катар

Н.Македонија - 14.06.2014

Секој играч, почнувајќи од бековите, потоа крилата, па сѐ до голманите ќе мора да го даде максимумот во секој сегмент од играта против Грција, а тоа значи многу повеќе отколку она што го дадовме во ...

Фејсбук: Мундијалот попопуларен од Оскарите

Вистина.мк - 14.06.2014

На социјалната мрежа Фејсбук за време на првиот натпревар од Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска објавени биле 58 милиони постови по тој повод.

20 години воведни натпревари на домаќините

Идивиди - 14.06.2014

Оваа недела фудбалските фанови имаа можност да го прслоедат воведниот натпревар од СП во Бразил кој традиционално го одигрува домаќинот во групата А. Бразил во првото коло беше поуспешен од Хрватска ...

Жестоки хрватски реакции по триумфот на Бразил

24 Вести - 13.06.2014

Воведниот триумф на домаќинот на 20-то Светско фудбалско првенство, Бразил над Хрватска на отворањето на Мундијалот е комплетно во сенка на бурните реакции околу судиската одлука за пеналот во корист ...

Бразил - со малку тактика до многу титули

Deutsche Welle - 13.06.2014

Бразил е познат по своите умешни играчи. Фудбалот како шах на трева притоа не е филозофија на првакот-рекордер. Сепак, тактичките потези имаат голем удел во успехот на бразилската селекција.

СП 2014: Нејмар: Подобро и од очекуваното

Утрински - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20. Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

ВИДЕО: Нејмар ги реши Хрватите

Утрински - 13.06.2014

Селекцијата на Бразил стартуваше со победа од 3:1 на Мундијалот, а Хрватска се покажа како силен ривал. Во текот на сите 90 минути, Хрватите се бореа, но не можеа против расположениот Нејмар кој ...

БРАЗИЛ е главен фаворит НА СП ЗА селекторот ОБРВАН

Телма - 13.06.2014

ХРВАТСКА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВТОРИОТ КРУГ НА МУНДИЈАЛОТ ЖЕЛБА НА ОБРВАН , БРАЗИЛ СО НАЈМНОГУ ШАНСИ ЗА ПРВОТО МЕСТО Македонскиот ракометен селектор, Ивица Обрван го следи мундијалот во Бразил, во изјава за ...

Нико Ковач без влакна на јазикот: Поради оваа изјава сигурно ќе биде казнет

СуперСпорт - 13.06.2014

Хрватска е поразена на првиот натпревар на Светското првенство во Бразил. Домаќинот Бразил беше подобар и успеа да запише победа од 3:1. Меѓутоа сенка на целиот натпревар фрли јапонскиот судија кој ...

Џеј Ло ултрасекси на отворањето на СП во Бразил (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2014

СП во Бразил е официјално отворено на спектакуларен начин. Во почетокот на отворањето на првенството гледачите гледаа перформанс од танчари и изведувачи.

Како скопјани го проследија првиот натпревар од Мундијалот во Бразил

Нетпрес - 13.06.2014

Голем број љубители на фудбалот во скопските кафулиња го проследија отворањето на Мундијалот во Бразил и првиот фудбалски меч Бразил – Хрватска, кој заврши со победа на домаќинот на Првенството со ...

Џенифер Лопез го „запали“ Бразил на отворањето на светското фудбалско првенство

Fashionel - 13.06.2014

Како што и се очекуваше, неверојатната Џенифер Лопез вчеравечер го отвори светското фудбалско првенство на спектакуларен начин како што само таа знае.

СП 2014: Нејмар: Подобро и од очекуваното

А1 On - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

ВИДЕО: Пародија за пеналот на Бразил

А1 On - 13.06.2014

Репрезентацијата на Бразил стигна до победа против Хрватска по сомнителниот пенал досуден од јапонскиот судија. На YouTube се појави видео клип во кој се измејува начинот со кој Бразил успеа да ...

ВИДЕО: Јапонски подарок за бразилска победа

Кајгана - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 (1-1) го отвори 20-то светско првенство. Најдобриот бразилски играч Нејмар, на премиерата на Мундијалот по 50-ти пат го облече ...

Марсело со автогол за историја

Курир - 13.06.2014

Дефанзивецот на бразилската репрезентација Марсело неславно ја испиша новата страница на историјата бидејќи го постигна првиот автогол за својата земја на Светските првенства.

ФОТО: Бразилска двојка по натпреварот се препушти на страстите

Курир - 13.06.2014

По завршувањето на фудбалскиот натпревар Бразил-Хрватска една навивачка двојка се опушти во целост. Пресреќни дека нивниот Бразил го доби натпреварот, решија едноставно да им се препуштат на ...

Нејмар: Ми се оствари сонот

Спортклуб - 13.06.2014

Првата ѕвезда на Бразил, Нејмар по победата над Хрватска изјави дека победа на почетокот на ова натреварување е остварување на неговиот сон. Нејмар се запиша на двапати во листата на стрелците, а ...

Марсело постигна историски автогол

SportSport - 13.06.2014

Дефанзивецот на бразилската фудбалска репрезентација, Марсело неславно испиша нова страница од историјата на бразислиот фудбал поради тоа што стана првиот играч кој постигнал автогол за Бразил на ...

Еден милион проститутки подготвени за Мундијалот

Телеграф - 13.06.2014

За време на Светското првенство во Бразил се очекуваат околу 3.700.000 туристи, кои во земјата на фудбалот, кафето, самбата и карневалот ќе можат да купат сè, па и добар секс Не се само хотелите и ...

Мундијалска треска во Македонија

МРТ - 13.06.2014

Започна мундијалската треска во Бразил, но и во Макеоднија. Иако Македонската фудбалска репрезентација не е дел од светската елита, секој до нас има свој фаворит. „Навивам за Бразил, но ќе видиме..

Дерби на стартот: Холандија сака одмазда за загубеното финале во Јужна Африка

SportSport - 13.06.2014

Три меча денеска се на програмата на вториот ден од 20-то Светско првенство во Бразил, каде во центарот на вниманието е големата европска пресметка на Шпанија и Холандија, во реприза од мундијалското ...

Панчев во колумната на ЕКИПА: Топлак ме избриша од ЛОИ 1984 зошто потпишав за Вардар

Екипа - 13.06.2014

Во својата најнова колумна на ЕКИПА, легендата на македонскиот фудбал Дарко Панчев потсетувајќи се на времињата на неговите репрезентативни настапи во поранешна Југославија и учеството на Светското ...

Нејмар: Подобро од очекуваното

Курир - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

Канатларовски анализира за ЕКИПА: Шампионат на индивидуалци како Нејмар, Меси, Роналдо…

Екипа - 13.06.2014

Поранешниот македонски селектор, Драган Канатларовски како стручен аналитичар на ЕКИПА на натпреварите од Светското првенство во Бразил, со стартот на Мундијалот преку дуелот на домаќинот и Хрватска, ...

СП 2014: Ќе успее ли Јужна Америка да се изедначи со Европа

Спортклуб - 13.06.2014

Нечии сонови за заминување на Светското првенство никогаш нема да се остварат. Постојат голем број на мали земји, кои фудбалот го играат поради забава, свесни дека Мундијалот за нив е недостижен.

Фејсбук: Мундијалот попопуларен од Оскарите

Курир - 13.06.2014

На социјалната мрежа Фејсбук за време на првиот натпревар од Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска објавени биле 58 милиони постови по тој повод.

(ФOTO Ана Ивановиќ навива за Бразил

Спортклуб - 13.06.2014

Српската тенисерка Ана Ивановиќ очигледно дека на Светското првенство ќе го бодри домаќинот Бразил. Србинката добила подарок дрес од Бразил од еден нејзин навивач кој живее во Бразил.

Видео: Срамен пенал го турна Бразил во победнички транс

Таратур - 13.06.2014

Мундијалот во Бразил започна со победа на домаќинот над Хрватска со 3:1, но уште на самиот старт во прв план избија контраверзните одлуки на судиите. Премиерниот натпревар на Мундијалот мина во ...

Хрватска не ги издржа налетите на Кариоките – Бразил со триумф го започна Мундијалот

Хитпортал - 13.06.2014

Б разилската репрезентација со триумф го започна походот кон Светското првенство кое се одржува во нивната земја, забележувајќи победа против селекцијата на Хрватска од 3:1.

СП Бразил: Судијата Нишимура „свиреше“ самба!!!

Сител - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 (1-1) го отвори 20-то светско првенство. Најдобриот бразилски играч Нејмар, на премиерата на Мундијалот по 50-ти пат го облече ...

Бразил го потврди фаворитскиот статус, силен отпор даде Хрватска (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2014

Домаќинот Бразил со триумф стартуваше на воведниот меч од Мундијалот. Бразилците успеаја три пати да ја затресат мрежата на Хрватска за конечни 3-1 во првиот натпревар од групата А.

СП 2014: Јапонски подарок за бразилска победа

Макфакс - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 (1-1) го отвори 20-то светско првенство. Најдобриот бразилски играч Нејмар, на премиерата на Мундијалот по 50-ти пат го облече ...

Бразил тргна со победа

24Фудбал - 13.06.2014

Победнички старт на домаќинот, Бразил ја совлада Хрватска на отварањето на светското првенство. Одлично отварање на Мундијалот, Бразил и Хрватска одиграа добар и ефикасен натпревар, па ако судиме по ...

(ВИДЕО) Хрватска не ги издржа налетите на Кариоките - Бразил со триумф го започна Мундијалот

Спортклуб - 13.06.2014

Бразилската репрезентација со триумф го започна походот кон Светското првенство кое се одржува во нивната земја, забележувајќи победа против селекцијата на Хрватска од 3:1.

Нишимура и Нејмар за победа на Бразил против Хрватска на отворањето на 20 Светско првенство

СуперСпорт - 13.06.2014

Бразил со помош на судијата од Јапонија стигна до победа на отворањето на 20 Светско првенство. Во право беа сите кога го сметаа Бразил за фаворит на овој Мундијал, а Хрватска се носеше рамо до рамо ...

Видео: Непостоечки пенал го турна Бразил во победнички транс

Спортски - 13.06.2014

Мундијалот во Бразил започна со победа на домаќинот над Хрватска со 3:1, но уште на самиот старт во прв план избија контраверзните одлуки на судиите. Премиерниот натпревар на Мундијалот мина во ...

Нејмар ги реши Хрватите (ВИДЕО)

Телеграф - 13.06.2014

Бразил стартуваше со победа од 3:1 на 20. Светско првенство Селекцијата на Бразил стартуваше со победа од 3:1 на Мундијалот, а Хрватска се покажа како силен ривал.

Домаќините со триумф го отворија првенството

ЗаЗабава - 13.06.2014

Бразил ја совлада Хрватска со 3-1 на отворањето на Светското фудбалско првенство што се одржува во најголемата јужноамериканска држава. Хрватите добро го отворија натпреварот и поведоа уште во 11.

Бразил „на мускули“ и со судиска помош до славје против Хрватите

Курир - 13.06.2014

Со натпреварот меѓу Бразил и Хрватска тргна 20-то Светско фудбалско првенство, а иако не беше толку подобар колку што кажува резултатот, домашниот тим се радуваше на 3:1 триумф против „Коцкестите“.

Бразил го отвори Мундијалот со победа

Алфа - 13.06.2014

Во првиот натпревар на Светското првенство во фудбал, домаќинот Бразил ја совлада Хрватска со 3:1. Кариоките успеаа да направат пресврт, а голема заслуга за него има јапонскиот судија.

Нејмар: Ова е подобро од тоа што го очекував!

SportSport - 13.06.2014

Суперталентираниот Нејмар, првата ѕвезда на репрезентацијата на Бразил изјави по победата на „кариоките“ со 3-1 над Хрватска, дека не очекувал ваков старт на Мундијалот, откако даде два гола и ...

Нејмар: Старт каков што само можев да посакам

24Фудбал - 13.06.2014

Нејмар со два постигнати гола беше ѕвездата на бразилската репрезентација во воведниот натпревар од светското првенство кој Бразил го доби против Хрватска со 3-1.

Ковач: Срамота за фудбалот

Алфа - 13.06.2014

Селекторот на репрезентацијата на Хрватска, Нико Ковач не го криеше незадоволството од одредени одлуки на судијата Јуичи Нишимура посебно нагласувајќи го пеналот во 71-та минута.

Сколари: Секоја чест на играчите

Алфа - 13.06.2014

За разлика од неговиот колега Нико Ковач, бразилскиот селектор, Луиз Фелипе Сколари беше презадоволен од резултатот и имаше само пофални зборови за неговиот тим. "Играчите беа фантастични.

Како светот го „поздрави“ автоголот на Марсело (ФОТО)

МКД - 13.06.2014

По само десет минути игра на првиот меч од Групата А, бразилецот Марсело не успеа да ја запре топката пред сопствениот гол и ја затресе мрежата на домаќините со автогол.

(ВИДЕО) Дрога, банди и насилство: Мрачна страна на Светското првенство во Бразил

А1 On - 13.06.2014

Иако на прв поглед изгледаше дека е добра идејата Бразил, да биде домаќин на Светскиот куп во фудбал 2014 година, оваа одлука предизвика големи социјални немири ширум државата.

Како Нејмар ги заработува и ги троши милионите?

Црнобело - 13.06.2014

Бразлиската фудбалска ѕвезда има само 22 години, а веќе е меѓу најплатените фудбалери во светот и ја има честа да биде капитен на неговата репрезентација на Светското првенство во Бразил оваа година.

Бразил со победа го отвори СП

Inpress - 13.06.2014

Сао Паоло, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Фудбалската селекција на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 го отвори 20-то светско првенство. Бразилскиот играч Нејмар, на стартот од мундијалот по 50-ти пат го ...

Нејмар: Головите беа чудни

Дерби - 13.06.2014

Нејмар со двата постигнати гола беше најзаслужен за првата победа на Бразил кој во премирниот меч на мундијалот ја совлада селекцијата на Хрватска со 3:1.

Пандев: Навивам за Бразил

Нова ТВ - 13.06.2014

Фудбалската треска започна и кај нас.Во родниот град за Светското првенство е и еден од најпознатите македонски фудбалери и струмичка гордост, Горан Пандев.

Нејмар: Ова е подобро и од очекуваното

Либертас - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

Поради нив жените ќе го гледаат Светското првенство во фудбал!

Точка - 13.06.2014

Еве поради кои фудбалери жените во следниве месец дена редовно ќе го следат ова Светско фудбалско првенство. Со свечена церемонија во арената Коринтијанс и натпреварот помеѓу домаќинот Бразил и ...

Сколари: Имаше пенал

Локално - 13.06.2014

Селекторот на Бразил, Луис Фелипе Сколари беше еден од ретките луѓе кои сметаат дека пеналот за неговиот тим во натпреварот против Хрватска (3:1) била заслужен. “Селесао” доби удар од 11-метри во 71.

Ана Нејмар Ивановиќ (фото)

Република - 13.06.2014

Бразилците и подарија дрес со број 10 на познатата тенисерка Ана Ивановиќ, а на некој начин таа им донесе среќа на „кариоките“ и особено на Нејмар кој ја носи десетката во составот на домаќинот на СП.

Интересни факти за фудбалот кои можеби не сте ги знаеле

Канал 77 - 13.06.2014

Ви претставуваме некои интересни факти за најважната споредна работа во светот – фудбалот, што можеби не сте ги знаеле. 1. Најстариот фудбалски клуб е формиран во 1857-ма година и го носи името ФК ...

СП 2014: Нејмар: Подобро и од очекуваното

Денешен - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

Бразил успешно го отвори Светското првенство со контроверзна победа од 3:1

Вечер Прес - 13.06.2014

Со натпреварот меѓу Бразил и Хрватска тргна 20-то Светско фудбалско првенство, а иако не беше толку подобар колку што кажува резултатот, домашниот тим се радуваше на 3:1 триумф против Коцкестите.

(ФОТО) Бразилските навивачи се препуштија на страстите, ептен им легна победата над Хрватска

Бриф - 13.06.2014

Бразилските навивачи синоќа славеа на арената Коринтианс по победата над Хрватска. Но еден пар меѓу навивачите толку многу се опушти, што им се препушти на страстите.

Бразил со подарен пенал ја победи Хрватска (ВИДЕО)

МК News - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 (1-1) го отвори 20-то светско првенство. Најдобриот бразилски играч Нејмар, на премиерата на Мундијалот по 50-ти пат го облече ...

Фудбалска еуфорија во Битола

Тера - 13.06.2014

Фудбалската еуфорија започна од синоќа. Еден цел месец главната тема на разговор и преокупација ќе биде најважната споредна работа на светот. Цели 30 дена ќе се зборува за шансите, за игрите, за ...

СП 2014: Јапонски подарок за бразилска победа

Канал 77 - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил со победа над Хрватска од 3-1 (1-1) го отвори 20-то светско првенство. Најдобриот бразилски играч Нејмар, на премиерата на Мундијалот по 50-ти пат го облече ...

Сколари: Хрватска е добар тим, но Бразил беше фантастичен

Бриф - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

Нејмар: Подобро и од очекуваното

Н.Македонија - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал) Нејмар има 22 години и ...

Вечерва реприза на финалето од СП 2010

Н.Македонија - 13.06.2014

„Шлагер“ на вториот ден од натпреварите на 20. СП сигурно ќе биде дуелот меѓу финалистите на минатото СП 2010 во Јужна Африка, во кое Шпанија ја победи Холандија со 1-0 со голот на Андрес Иниеста во ...

Глобалниот хегемон на планетата на фудбалот

Н.Македонија - 13.06.2014

Доколку го опишеме светот на фудбалот со јазикот на меѓународните односи, тогаш ќе кажеме дека на планетата на фудбалот светот е униполарен, односно дека таму постои само еден глобален хегемон, ...

За кого навива српската естрада на Светското фудбалско првенство?

Вистина.мк - 13.06.2014

Сите ѕвезди со несебична поддршка за соседите. Вчеравечер (12.06) во Бразил започна 20-тото Светско фудбалско првенство, а на мечот домашната екипа ја победи Хрватска.

Топ моменти во Сао Паоло: Бразил-Хрватска

Идивиди - 13.06.2014

Бразил синоќа со победа од 3-1 над Хрватска го започна настапот на СП во фудбал на кое домаќини се токму „Kариоките“. Најпрво Марсело со авто-гол ја доведе Хрватска во водство уште во 10-та минута, а ...

„Кариоките“ низ 5 фотки

Идивиди - 13.06.2014

Бразил во воведниот натпревар од СП успеа да триумфира над репрезентацијата на Хрватска со резултат 3-1. Марсело најпрво со авто-гол и донесе предност на Хрватска, но Нејмар со двата гола и Оскар со ...

Чола ќе навива за Босна и Хрватска

Вистина.мк - 13.06.2014

Здравко Чолиќ ја продолжува промотивната турнеја за албумот “Ватра и барут“ по дијаспората и регионот, но како голем вљубеник во фудбалот ќе го следи и Светското првенство кое вчера започна во Бразил.

Бразил – Хрватска 3-1: Судијата ги „уништи“ коцкестите

Вистина.мк - 13.06.2014

Со натпреварот меѓу Бразил и Хрватска се отвори 20-то Светско фудбалско првенство. Домаќините победија со 3:1 против „Коцкестите“ со голема помош на јапонскиот судија Нишимура, кој им подари ...

СП 2014: Нејмар – подобро и од очекуваното

Lider - 13.06.2014

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

ФУДБАЛСКА ЕУФОРИЈА:За кого навиваат македонските познати фаци?

Вистина.мк - 13.06.2014

И познатите македонски фаци ги зафати фудбалската еуфорија кој од вчера во наредните месец дена ќе ја врти земјата. Вистина.мк ги праша македонските познати фаци за кого тие навиваат на Мундијалот ...

Нејмар двоен стрелец, Оскар ја запечати победата на Бразил

Lider - 13.06.2014

Фудбалската селекција на Бразил забележа победа на стартот на Светското првенство откако на отворањето, во групата А ја совлада репрезентацијат ана Хрватска.

Тролањето на Марсело

Идивиди - 13.06.2014

Репрезентативецот на Бразил, Марсело на воведниот натпревар на СП во Бразил против Хрватска го постигна првиот гол на овој Мундијал, кој водено беше авто-гол.

Домаќинот почна со победа

Идивиди - 13.06.2014

Домаќинот на 20-то СП во фудбал, селекцијата на Бразил со победа од 3-1 над Хрватска го започна првиот натпревар во групата А од ова голобално натпреварување во фудбал.

Прв гол – автогол!

365 - 13.06.2014

Првиот гол на СП во Бразил, го постигна Марсело, и тоа, во својот гол. Ова нормално предизвика малку трол на социјалните ...

Започнуваат деновите за најважната споредна работа на светот

Телма - 12.06.2014

Стотици илјади фанови веќе се собрани во Бразаил да ги следат своите репрезентации на Светското првенство во фудбал, чие спектакуларно отворање се очекува за неколку часа.

ЕУ почна кампања против сексуалната експлоатација на децата на СП во Бразил

Канал5 - 12.06.2014

Европската унија почна кампања против сексуалната експлоатација на децата во текот на Светското фудбалско првенство во Бразил. На чело на кампањата, под називот „Не ги затворај очите“, се големите ...

Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во Сао Паоло пред почетокот на Мундијалот

24 Вести - 12.06.2014

Пред почетокот на светското фудбалско првенство, полицијата се судри со демонстрантите во бразилскиот град Сао Паоло, каде вечерва треба да се одигра првиот натпревар од мундијалот.

Почнува Светското фудбалско првенство во Бразил

24 Вести - 12.06.2014

Светското првенство во фудбал почнува вечер во Бразил. Во текот на следниот месец, 32 нации ќе се борат за титулата светски шампион во фудбал. Во првиот натпревар во Сао Паоло, домаќинот Бразил игра ...

Почнува јубилејното дваесетто Светско фудбалско првенство

Алсат-М - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Вечерва стартува Светското фудбалско првенство

Телма - 12.06.2014

БРАЗИЛ И ХРВАТСКА ГО ОТВАРААТ МУНДИЈАЛОТ Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство.

Опис на репрезентациите по групи

Дневник - 12.06.2014

Бразил: Скорот на домаќинот Бразил од нивниот загубен натпревар на 6 февруари 2013 е извонреден, односно 16 победи, 4 нерешени и 1 пораз. Затоа Бразил е силен фаворит да стане четвртиот домаќин кој ...

Цел Бразил притиска да падне Хрватска

Дневник - 12.06.2014

Бразил ќе се обиде да наметне силен впечаток на вечерашниот меч (старт, 22 часот по македонско време) со кој почнува Светското првенство во фудбал во оваа земја.

Бразил нема се’ завршено, но е подготвен

Deutsche Welle - 12.06.2014

Ниту еден од градовите на годинашното Светско фудбалско првенство ги нема завршено сите проекти. Освен стадионите, малку други работи се завршени. Сепак, луѓето ќе имаат забава, бидејќи Бразилците се ...

Фудбалската треска полека го зафати светот

Deutsche Welle - 12.06.2014

По 20-ти пат светот ќе се врти околу фудбалската топка. Еден месец фудбалот ќе биде во недрата на Бразил, земјата која веројатно најмногу придонесе тој да се крене до височините недостижни за кој и ...

Нико Ковач: Нема да „паркираме автобус“ пред нашиот гол

Канал5 - 12.06.2014

Селекторот на хрватската фудбалска репрезентација Нико Ковач изјави дека неговата селекција е подготвена за дуелот против домаќинот Бразил на отворањето, и дополни дека неговите фудбалери нема да се ...

Почнува најскапиот фудбалски собир во светот – првенството во Бразил ќе чини 11 милијарди евра

Канал5 - 12.06.2014

Вечерва почнува Светското фудбалско првенство – 32 репрезентации ќе се натпреваруваат за освојување на златниот пехар кој се проценува на 10 милиони евра плус 25 милиони евра во кеш.

Почнува светското фудбалско првенство

Р.С.Европа - 12.06.2014

Светското првенство 2014 започнува вечер во Бразил. Во текот на следниот месец, 32 нации ќе се борат за титулата светски шампион во фудбал. Во првиот натпревар во Сао Паоло, домаќинот Бразил игра со ...

Започнува 20-от фудбалски Мундијал

Макфакс - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска на Коринтијанс Арена, ќе го отворат 20-то светски првенство. Натпреварот во Сао Паоло ќе започне во 22 часот по македонско време.

ЕУ почна кампања против сексуалната експлоатација на децата на СП во Бразил

Сител - 12.06.2014

Европската унија почна кампања против сексуалната експлоатација на децата во текот на Светското фудбалско првенство во Бразил. На чело на кампањата, под називот „Не ги затворај очите“, се големите ...

Почнува јубилејното дваесетто Светско фудбалско првенство

А1 On - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Започнува светското фудбалско првенство

24Фудбал - 12.06.2014

Со натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска во 22 часот по македонско време, започнува 20. Светско фудбалско првенство, спортскиот настан кој предизвикува најголема еуфорија.

Стартува фудбалското лудило во Бразил

Нетпрес - 12.06.2014

По пауза од 64 години, Светското фудбалско првенство и тоа јубилејното 20. се враќа во Бразил. Домаќинот на најважниот спортски настан во 2014 години ќе стане само петтата нација која имала можност ...

Магијата на Бразил и фудбалот

Оn.net - 12.06.2014

Натпреварот помеѓу Брзил и Хрватска ќе го означи почетокот на 20. светско првенство во фудбал. Организатор, втор пат по 1950. година е Бразил. Фудбалски најуспешната земја на сите времиња, покажа ...

Нејмар: Да го исполниме сонот на сите Бразилци

Курир - 12.06.2014

Со мечот помеѓу Бразил и Хрватска вечерва почнува јубилејното 20. Светско првенство, на кое до 13-ти јули ќе се натпреваруваат 32 селекции. Селекцијата на Бразил е еден од фаворитите за освојување на ...

Хрватска е прва посериозна пречка за кариоките

Нетпрес - 12.06.2014

Репрезентативците на Хрватска ја имаат таа чест, да бидат дел од свеченото отварање, да го одиграат првио официјален натпревар на јубилејното 20. Светско првенство, но за жал, избраниците на Нико ...

Сколари бара победа, Ковач посакува изненадување

Макфакс - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска, во Сао Паоло, ќе го одиграат првиот натпревар на јубилејниот 20-ти Мундијал. Бразил, на натпреварот кој ќе се одигра на Коринтијанс Арена ќе биде ...

30 факти што (не) сте ги знаеле за СП

Екипа - 12.06.2014

На помалку од две седмици до почетокот на мундијалот во Русија, атмосферата полека се загрева, а планетата ја обзема фудбалска треска. Историјата на Светските првенства носи и многу интересни факти поврзани со најголемиот фудбалски собир, кој се ...

„Да го оствариме сонот на сите Бразилци“

Оn.net - 12.06.2014

Бразил е апсолутен фаворит на мундијалот за освојување на вредниот трофеј. Но фаворитска улога ќе мора да се докаже на теренот. Вечерва Бразилците го отвараат 20.

Почнува фудбалската магија - подгответе се за 20-от светски Мундијал

Press24 - 12.06.2014

Во земјата на самбата вечерва „Кариоките“ и „коцкастите“ ќе го отворат 20.от Светски фудбалски Мундијал. Мечот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска почнува во 22 часот, а вљубениците на фудбалот до 13 ...

Почнува Светското фудбалско првенство во Бразил

МКД - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу Хрватск а и Бразил официјално ќе започне 20 Светско фудбалско првенство. Домаќинот заедно со останатите 31 репрезнетација ќе се борат за титулата светски првак која на минатиот ...

Нејмар: Сакам да бидам светски шампион а не најдобар играч на мундијалот

24Фудбал - 12.06.2014

Напаѓачот вчера се појави на прес конференција во пресрет на воведниот натпревар на мундијалот помеѓу домакинот Бразил и Хрватска. „Дојде моментот што го чекаа сите Бразилци” – рече Нејмар.

„Знаеме како да го сопреме Бразил“

Оn.net - 12.06.2014

Од Хрватска вечерва малкумина очекуваат победа, на премиерниот дуел од светското првенство и тоа во натпреварот со домаќинот Бразил. Тоа е можеби и најголемиот адут на селекторот Нико Ковач, кој ...

Почнува Светскиот фудбалски карневал

Р.С.Европа - 12.06.2014

Светскиот куп е своевидна надеж за Бразил земја која е луда за фудбал да ги обедини бразилците по хаотичните седум години подготовки проследени со насилни протести.

Нејмар: Тука сме да им ги исполниме сништата на сите Бразилци

SportSport - 12.06.2014

Со натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска вечерва стартува јубилејното 20-то Светско првенство, на кое до 13-ти јули ќе се натпреваруваат 32 национални селекции.

Војска, полиција и приватно обезбедување за Бразилците

Курир - 12.06.2014

Секоја чест на преостанатите фудбалери и селекции, меѓутоа најголеми миленици на фановите во Бразил се членовите на домашната репрезентација. Бразилците во Сао Паоло се под будното око на ...

Русеф: Лага е дека поради Мундијалот не вложуваме во образованието и здравството

SportSport - 12.06.2014

Претседателката на Бразил, Дилма Русеф изјави дека лажни се сите обвинувања оти Владата на земјата домаќин на Мундијалот, кој стартува денеска, потрошила премногу пари за организација кои можела да ...

Бразил и Хрватска го отвараат Мундијалот: Време е да се исполнат соништата

Екипа - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу Бразил и Хрватска вечерва почнува јубилејното 20.Светско првенство на кое до 13. јули ќе се натпреваруваат 32 селекции. Фудбалскиот свет четири години чекаше на Мундијалот во ...

Американците за три меча ќе поминат 14 илјади километри во Бразил!

SportSport - 12.06.2014

Светското првенство во Бразил стартува вечерва, па во наредниот месец Бразил ќе биде топ тема ширум светската фудбалска јавноста. Германскиот дневник „Билд“ направи една детална анализа околу тоа ...

Ова е листата на најсекси фудбалери на СП во Бразил (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.06.2014

Започнува Светското првенство во фудбал, па списанието Ел објавило листа на најсекси фудбалери на првенството. Листата е претставена како ултимативен водич за жени, а истата е направена според тоа ...

Сколари: Ова е наше светско првенство

24Фудбал - 12.06.2014

Вечерва започнува најголемиот настан во светот, светското фудбалско првенство кое оваа година се одржува во Бразил. Бразилците имаат одличен тим и според сите параметри тие се најголемиот фаворит за ...

Сколари и Ковач со спортивни ставови

МКД - 12.06.2014

Во пресрет на воведниот натпревар меѓу Бразил и Хрватска, селекторите на двете репрезнетации ги издвоија своите мислења и ставови во врска со борбата за првите бодови на Мундијалот.

ЕКС-ЈУ НАВИВАЊЕ: Балканот најмногу ќе аплаудира за голови од БиХ и Хрватска

Телеграф - 12.06.2014

Македонија, по традиција, не се пласира на најзначајното светско фудбалско надигрување, па голем дел од овдешните навивачи велат дека ќе ги бодрат поранешните ју-тимови Се бројат часовите кога во Сао ...

Нејмар со хет-трик пред дуелот со „Коцкестите“

МКД - 12.06.2014

Хрватска на вечерашниот меч со Бразил ќе мора добро да се постави во одбраната доколку сака да го спречи Нејмар да блесне на првиот дуел од групната фаза на Мундијалот.

Хрватска е бавна, Модриќ и Ракитиќ мора да држат посед на топка

Оff.net - 12.06.2014

Повеќето од нашите репрезентативци се на врвот, со искуство од играње на големи натпреварувања, имаат одлични сезони зад себе, полни се со самодоверба и се надевам дека се свежи и физички подготвени ...

Еве за кој ќе навива премиерот Груевски на СП во Бразил

Press24 - 12.06.2014

Аргентина и Германија се фаворитите на Премиерот Никола Груевски на престојното светско првенство во фудбал. Тој за Press24 вели дека поради обврските нема да има многу време за фудбал и дека ќе се ...

Фудбалот на прво место: Сколари останува со тимот и покрај семејната трагедија!

SportSport - 12.06.2014

Пред само два дена, во сообраќајна несреќа загина сопругот на сестрата на селекторот на Бразил Луис Фелипе Сколари, па поради тоа го напушти кампот на националната селекција и бразилските медиуми ...

Бразил е најдобар поради…

МакМода - 12.06.2014

Што знаете за Бразил? Веројтно, многу нешта. Ама кои нешта го прават најдобар во светот. Хавајски папучки кои се актуелен хит. Кајпириња, популарниот коктел потекнува токму од Бразил.

ФОТО: Гугл во чест на Светското првенство

Курир - 12.06.2014

Најпопуларниот интернет пребарувач Гугл очекувано својата главна страница ја посвети на Светското фудбалско првенство во Бразил. Препознатливото лого Гугл го замени со интересна илустрација во која ...

СП ВО БРАЗИЛ: Почнува дваесеттото фудбалско првенство

Телеграф - 12.06.2014

Натпреварите ќе се играат во 12 града на стадиони, од кои најмалиот е со капацитет од 38 илјади, а најголемиот од 75 илјади гледачи Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ...

Сколари со неверојатната дефанзива и суперталентот Нејмар атакува на шеста титула

SportSport - 12.06.2014

Петкратниот светски шампион Бразил, домаќинот на 20-то Светско првенство во историјата, по 64 години повторно ќе има шанса за да ја израдува нацијата со ново искачување на светскиот трон.

Бразуката од вечерва го тркала светот!

МРТ - 12.06.2014

Почна фудбалската треска. Бразил, земјата на самбата живее во ритамот на фудбалот. Милиони луѓе дишат како еден поради најважната споредна работа на светот.

Писателот кој го дизајнираше фудбалскиот дрес на Бразил

Оff.net - 12.06.2014

Во чест на почетокот на фудбалското првенство, неодамна беше резидадена книгата на Алекс Белос, Futebol , која се однесува на историјата и културата на бразилскиот фудбал.

Мундијалот почнува: За кого ќе навиваат премиерот и министрите?

Курир - 12.06.2014

Вечерва во Бразил почнува фудбалската еуфорија. 32 репрезентации тргнаа во битка за фудбалскиот трон. Сите имаме фаворити, а економски.мк ги праша претставиците на Владата за кого ќе навиваат во ...

Фаворити на Груевски му се Аргентина и Германија

+инфо - 12.06.2014

Премиерот Никола Груевски нема да навива за никого посебно, но фаворити му се Аргентина и Германија, објави порталот Курир.мк по спроведената мини анкета кај дел од министрите и премиерот со прашање ...

Сколари бара победа, Ковач посакува изненадување

Кајгана - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска, во Сао Паоло, ќе го одиграат првиот натпревар на јубилејниот 20-ти Мундијал. Бразил, на натпреварот кој ќе се одигра на Коринтијанс Арена ќе биде ...

Заев ќе навива за Бразил, Иванов за Германија

+инфо - 12.06.2014

Фудбалската треска која владее пред почнувањето на 20. Светско првенство во Бразил не ги одмина и политичарите кои веќе имаат свои фаворити и оценки кој ќе биде новиот фудбалски лидер.

Хрватска најавува изненадување

Алфа - 12.06.2014

Репрезентацијата на Хрватска на стартот од Светското фудбалско првенство се среќава со домаќинот Бразил. Составот на селекторот Нико Ковач најавува дека уште на почетокот може да се направи големо ...

Бразил фаворит во мечот со Хрватите

Алфа - 12.06.2014

На последната средба со новинарите во пресрет на дуелот со Хрватска, селекторот на Бразил, Луиз Фелипе Сколари побара трпение од навивачите, но истакна дека составот не бега од фаворитската улога.

Сè е подготвено за фудбалскиот шампионат во Бразил

Курир - 12.06.2014

Фудбалската еуфорија ја тресе земјината топка. Се одбројуваат часовите до почетокот на големиот спектакл. Досега најктроверзниот шампионат ( кој беше обремен со многу проблеми, доцнења во изградбата ...

Започнува Светското првенство во фудбал

Глас на Америка - 12.06.2014

Бразил е домаќин и наедно игра во првиот меч со Хрватска Бразил го отвара Светското првенство во фудбал што претставува тест за државата како домаќин и на теренот.

Отворањето без легендата Загало

Алфа - 12.06.2014

Играчката и тренерската легенда на бразилскиот фудбал, Марио Загало нема да присуствува на церемонијата на свеченото отворање на 20-тото Светско фудбалско првенство.

Започнува 20-от фудбалски Мундијал

Кајгана - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска на Коринтијанс Арена, ќе го отворат 20-тото светско првенство. Натпреварот во Сао Паоло ќе започне во 22 часот по македонско време.

ПАНДЕВ ПРЕД СП: Бразил како домаќин има предност

Телеграф - 12.06.2014

Најдобриот македонски фудбалер смета дека свежината, исто така, ќе има голема улога за освојување на пехарот Најдобриот фудбалер на Македонија, Горан Пандев, ги искажа своите очекувањата околу ...

Суеверниот Сколари

Алфа - 12.06.2014

Голем дел од медиумите во Јужна Америка денеска објавуваат информација со која се објаснува зошто Мундијалот во Бразил стартува во четврток, а не во петок и трае еден ден повеќе во однос на ...

Сексот во Бразил е џабе: Проститутките ги објавија цените за СП

SportSport - 12.06.2014

Големиот број на навивачи кои пристигнуваат во Бразил, каде од денеска во следниот месец дена ќе се игра Светското првенство во фудбал се очекува освен во фудбалските мајстории во најфудбалската ...

Охридската јавност со нетрпение го очекува почетокот на фудбалскиот Мундијал

OhridNews - 12.06.2014

Со вечерашниот натпревар помеѓу селекциите на Бразил и Хрватска, денеска започнува 20-тото Светско првенство во фудбал. За многумина настан број еден за 2014 година, коj до 13-ти јули во втор план ќе ...

НОВЕСКИ: Јужноамериканците во предност поради климата

Телеграф - 12.06.2014

Стоперот смета дека Бразил и Аргентина имаат најголеми шанси бидејќи се навикнати на климата Стоперот на Мајнц, Николче Новески, смета дека селекциите што доаѓаат од Јужна Америка се во предност ...

Дани Алвеш му одговори на Олиќ: Внимавај момче, сега си во Бахиа

СуперСпорт - 12.06.2014

Бразилскиот фудбалски репрезентативец одговори на напаѓачот на хрватската репрезентација Ивица Олиќ, кој после натпреварот Бразил и Србија (1:0) изјави дека ги видел дупките во идбраната на “selecaa” ...

Најмладиот и најстариот играч на Мундијалот: Ги делат 24 години, 10 месеци и 21 ден

SportSport - 12.06.2014

Конечно започнува Мундијалот, а освен прашањата околу тоа кој ќе го освои првенството, кој ќе биде најдобар стрелец или најдобар играч, секогаш е интересно да се дознае кој е највисок, најнизок, ...

Почнува фудбалското лудило во Бразил

Хитпортал - 12.06.2014

С о натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Предизвик за Хрватите: „Кариоките“ 80 години не го загубиле првиот меч на Мундијалите

SportSport - 12.06.2014

Отварањето на 20-то Светско првенство во Бразил ќе биде третата пресметка помеѓу петкратниот светски првак и домаќин на Мундијалот со Хрватска во досегашната историја, а вторпат овие две селекции ќе ...

КОЛУМНА: Со експерименти, далеку ни се Мундијалите!

Екипа - 12.06.2014

Се сеќавам, коментирајќи еден натпревар од Светското првенство 1990 во Италија, Вања Мировски, наш извонреден спортски коментатор, оцени дека еден фудбалер како потврда на својата големина, покрај ...

ПОЧНУВА ФУДБАЛСКОТО ЛУДИЛО: Европа сака прва победа во Јужна Америка

Телеграф - 12.06.2014

На досегашните 19. Светски првенства репрезентација од Европа не успеала да победи на шампионат кој се одржал во Јужна Америка Со натпреварот меѓу екипите на Бразил и Хрватска кој почнува од 22 часот ...

Нејмар ќе стави крај на проклетството на „десетката“?

Дерби - 12.06.2014

Нејмар ќе го носи дресот со број 10 на Светското првенство во Бразил, а иако има само 22 години, на себе ќе мора да ја преземе улогата на лидер на домашната репрезентација.

Конечно дојде и тој ден, почнува 20. Светско првенство во фудбал

Курир - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Бразил 2014: Почнува Светското првенство во фудбал

Нова ТВ - 12.06.2014

Вечерва почнува дваесетото Светско првенство во фудбал. Домаќините Бразил ќе го отворат мундијалот со натпревар против Хрватска. Во едномесечниот турнир 32 земји ќе се натпреваруваат за место во ...

Шок: Бразилци платиле билет, но немаат столче за седење во Сао Пауло (ФОТО)

SportSport - 12.06.2014

Домаќинот на Светското првенство во Бразил не успеа до крај да го подготви стадионот „Коринтијанс Арена“, каде вечерва беше свечено отворен Мундијалот во Бразил и за половина час ќе почне првиот меч ...

Ова се составите за мечот Бразил-Хрватска

Спортклуб - 12.06.2014

На околу половина час пред почетокот на натпреварот, објавени се имињата на фудбалерите 1што ќе ги чинат составите на Бразил и Хрватска на првиот натпревар од Мундијалот.

(ВИДЕО) Спектакуларно прво полувреме: Бразил-Хрватска 1:1

Спортклуб - 12.06.2014

Бразил и Хрватска играат одличен фудбал во првото полувреме од нивниот меѓусебен натпревар со кој е отворено Светското првенство. Сензационално, резултатот го отворија Хрватите благодарение на ...

Мундијалот почна контроверзно: Бразил со подарен пенал ја победи Хрватска (ФОТО+ВИДЕО)

SportSport - 12.06.2014

Петкратниот светски шампион Бразил, домаќинот на 20-то Светско првенство го отвори јубилејниот фудбалски фестивал со побед вечерва против Хрватска, остварена на контроверзен начин со – подарен пенал.

(ВИДЕО) Бразил со подарок пенал до триумф против Хрватска

А1 On - 12.06.2014

Бразил и Хрватска го отворија 20. Светско првенство и одригра одличен меч во кој домаќинот славеше со 3:1. Сензационално, резултатот го отворија Хрватите благодарение на автоголот на Марсело во 12.

Сколари верува: Имаме седум чекори за да станеме шампиони!

Спортски - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска, во Сао Паоло, ќе го одиграат првиот натпревар на јубилејниот 20-ти Мундијал. Луис Фелипе Сколари, смета дека репрезентацијата на Бразил може да го ...

Сколари верува: Имаме седум чекори за да станеме шампиони!

Таратур - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска, во Сао Паоло, ќе го одиграат првиот натпревар на јубилејниот 20-ти Мундијал. Луис Фелипе Сколари, смета дека репрезентацијата на Бразил може да го ...

Денеска стартува „Самба“ мундијалот!!!

Сител - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска на Коринтијанс Арена, ќе го отворат 20-то светски првенство. Натпреварот во Сао Паоло ќе започне во 22 часот по македонско време.

20-то Светско првенство во фудбал

Сител - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Фаворити на Груевски се Аргентина и Германија

А1 On - 12.06.2014

На фудбалското првенство, кое започнува вечерва во Бразил премиерот Никола Груевски нема да навива за никого посебно, но има свои фаворити: -Нема да имам многу време да гледам фудбал имајќи ги во ...

ЕУ почна кампања против сексуалната експлоатација на децата на СП во Бразил

А1 On - 12.06.2014

Европската унија почна кампања против сексуалната експлоатација на децата во текот на Светското фудбалско првенство во Бразил. На чело на кампањата, под називот „Не ги затворај очите“, се големите ...

Кампања против сексуалната експлоатација на децата на СП во Бразил

Телеграф - 12.06.2014

Бразилските власти се загрижени поради опасноста од раст на т.н. „сексуален туризам“ и малолетничката проституција, која со себе ја носи овој глобален настан Европската унија почна кампања против ...

СП: Време е за Бразил 2014 година

СуперСпорт - 12.06.2014

Дојде време и за 20 јубилејно Светско првенство. Бразил во наредниот месец ќе биде организатор на овој Мундијал. Бразил на ова Светско првенство ќе ја брка 6 титула Светски првак, или 1 титула како ...

Нејмар: Се надевам дека ќе го оствариме сонот

Локално - 12.06.2014

Напаѓачот на Бразил, Нејмар призна на официјалната прес-конференција пред натпреварот со Хрватска дека се надева дека неговиот тим ќе го направи јаве сонот на сите негови сонародници и ќе ја освои ...

Репрезентациите на Аргентина и на Бразил се фаворитите на премиерот Груевски

Република - 12.06.2014

Вечерва во Бразил почнува фудбалската еуфорија. 32 репрезентации тргнаа во битка за фудбалскиот трон. Сите имаме фаворити, а економски.мк ги праша претставиците на Владата за кого ќе навиваат во ...

Прогноза Локално: Бразил – Хрватска

Локално - 12.06.2014

Очекувано Селесао е апсолутен фаворит за победа во овој натпревар, а според многумина е фаворит и за освојување на светската титула. Покрај тоа што е домаќин, тимот на Луис Фелипе Сколари се наоѓа во ...

Светот трепери во очекување на почетокот на Мундијалот

Локално - 12.06.2014

Вечерва точно во 22:00 часот со натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска започнува 20-тото Светско фудбалско првенство. Од 12 јуни до 13 јули светот ќе биде самба и фудбал.

Фудбалот се враќа дома

Локално - 12.06.2014

100 години откако репрезентацијата на Бразил го одигра својот прв натпревар против Ексетер Сити (да, Ексетер Сити), светското првенство се враќа во куќата на уметничкиот фудбал за прв пат од 1950 ...

Војска, полиција и приватно обезбедување за Бразилците

Денешен - 12.06.2014

Секоја чест на преостанатите фудбалери и селекции, меѓутоа најголеми миленици на фановите во Бразил се членовите на домашната репрезентација. Бразилците во Сао Паоло се под будното око на ...

Нико Ковач: Нема да паркираме автобус пред голот

Република - 12.06.2014

Селекторот на Хрватска Нико Ковач најави дека „коцкестите“ вечерва на премиерата на СП нема да играат бункер, иако го респектира Бразил, кој според него е состав со екстра квалитет и многу светски ...

Започнува 20-от фудбалски Мундијал

Канал 77 - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска на Коринтијанс Арена, ќе го отворат 20-то светски првенство. Натпреварот во Сао Паоло ќе започне во 22 часот по македонско време.

За кого ќе навиваат членовите на македонската влада?

Бриф - 12.06.2014

Премиерот Груевски нема да навива за никого посебно, но има свои фаворити: -Нема да имам многу време да гледам фудбал имајќи ги во обзир обврските. Можеби делови од неколку натпревари, евентуално ...

Почнува светското фудбалско првенство

Денешен - 12.06.2014

Светското првенство 2014 започнува вечер во Бразил. Во текот на следниот месец, 32 нации ќе се борат за титулата светски шампион во фудбал. Во првиот натпревар во Сао Паоло, домаќинот Бразил игра со ...

Подготвени 736 фудбалери: Започнува светското фудбалско првенство

Либертас - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска на Коринтијанс Арена, ќе го отворат 20-тото светско првенство во фудбал. Натпреварот во Сао Паоло ќе започне во 22 часот по македонско време.

САД со најмногу фанови на Мундијалот

Локално - 12.06.2014

Репрезентацијата на САД ќе ужива најголема поддршка за време на Светското првенство во Бразил, a нивните фанови купиле речиси 200 илјади билети до овој момент.

Сколари бара победа, Ковач посакува изненадување

Канал 77 - 12.06.2014

Фудбалските репрезентации на Бразил и Хрватска, во Сао Паоло, ќе го одиграат првиот натпревар на јубилејниот 20-ти Мундијал. Бразил, на натпреварот кој ќе се одигра на Коринтијанс Арена ќе биде ...

Сколари: Ова е светското на Бразил

Локално - 12.06.2014

Селекторот на Бразил, Луис Фелипе Сколари изјави на официјалната прес-конференција пред првиот натпревар со Хрватска, дека тоа ќе биде светското првенство на “кариоките”, кои треба да ги израдуваат ...

ФУДБАЛ – Најважната споредна работа на светот

Кумановски м. - 12.06.2014

Во квалификациите за овогодишново Светско првенство во фудбал учествуваа 207 репрезентации од шест континенти, од кои за завршниот турнир се квалификуваа 32 земју, меѓу кои и репрезентациите на Босна ...

Гугл посвети насловна страница за Светското првенство во Бразил

еМагазин - 12.06.2014

Интернет пребарувачот Гугл ја посвети својата веб страница на Светското првенство во Бразил.Препознатливото лого го замени илустрација на Бразил,сонце и фудбалска топка во боите на бразилското ...

Нико Ковач: Нема да “паркирам автобуси” пред нашиот гол

Локално - 12.06.2014

Селекторот на Хрватска Нико Ковач смета дека неговиот тим има сили да го изненади домаќинот Бразил во вечерашниот натпревар помеѓу двата тима, со кој се дава почеток на светското првенство.

Аргентина и Германија фаворити на премиерот Груевски, Ставрески ќе навива за Холандија, Канчевска за Италија

Вечер Прес - 12.06.2014

Вечерва во Бразил започна фудбалската еуфорија. 32 репрезентации тргнаа во битка за фудбалскиот трон. Сите имаме фаворити, а економски.мк ги праша претставниците на Владата за кого ќе навиваат во ...

Започнува најголемиот спортски настан-Светско фудбално првенство

Н.Македонија - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Досегашни светски прваци

Н.Македонија - 12.06.2014

... 1930 Уругвај 1934 Италија 1938 Италија 1950 Уругвај 1954 Германија 1958 Бразил 1962 Бразил 1966 Англија 1970 Бразил 1974 Германија 1978 Аргентина 1982 Италија 1986 Аргентина 1990 Германија 1994 ...

Бразил ретко губи прв меч, Хрватска ретко прима гол

Н.Македонија - 12.06.2014

На премиерните мечеви се постигнуваат малку голови. Бразил последен пат загуби прв меч на СП во 1934 година. Хрватска на 13 мундијалски средби досега прими само 11 гола Домаќинот Бразил пред своите ...

Земјата ќе се врти околу фудбалската топка

Н.Македонија - 12.06.2014

Дваесеттото издание на Мундијалот вечерва ќе го отворат Бразил и Хрватска (22 часот), а финалето е на 13 јули. Шпанија ќе го брани трофејот, за кој најголеми конкуренти ќе ѝ бидат Бразил, Германија и ...

За сите жени: Мал водич за преживување на мундијалите

Вистина.мк - 12.06.2014

Денес почнува Светско фудбалско првенство, а за сите оние припаднички на поубавиот пол кои не знаат колку играчи има еден тим преставуваме мал водич за преживување на мундијалите.

Сколари сака со победа да заборави на трагедиите

Идивиди - 12.06.2014

Домаќинот и прв фаворит за трофејот, репрезентацијата на Бразил во дуел против Хрватска го отвораат јубилејното 20. Светско првенство. Непосредно пред стартот на Мундијалот, селекторот на ...

Мундијалот почнува: За кого ќе навиваат премиерот и министрите?

Вистина.мк - 12.06.2014

Вечерва во Бразил почнува фудбалската еуфорија. 32 репрезентации тргнаа во битка за фудбалскиот трон. Сите имаме фаворити, а економски.мк ги праша претставиците на Владата за кого ќе навиваат во ...

Почетната на Гугл во чест на Светското во Бразил

Lider - 12.06.2014

Најпопуларниот интернет пребарувач Гугл очекувано својата главна страница ја посвети на Светското фудбалско првенство во Бразил. Препознатливото лого Гугл го замени со интересна илустрација во која ...

Почнува јубилејното дваесетто Светско фудбалско првенство

Идивиди - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Вечерва стартува јубилејното дваесетто Светско фудбалско првенство

Lider - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Од денеска светот е фудбал

365 - 12.06.2014

Спортскиот настан на годината започнува. Светот ќе биде фудбал од 12 јуни до 13 јули 2014 година во Бразил. Светското првенство во фудбал за мажи е најголемиот спортски настан во светот и се одржува ...

Во Бразил во продажба “официјалните кондоми” на Мундијалот

Lider - 12.06.2014

Пред неколку дена во Бразил беа пуштени во продажба „официјалните кондоми”, кои се направени специјално на најважниот спортски настан во 2014 година. Кондомите се од марката „Пруденце”, а се ...

ЕУ почна кампања против сексуална експлоатација на децата на СП во Бразил

Lider - 12.06.2014

Европската унија почна кампања против сексуалната експлоатација на децата во текот на Светското фудбалско првенство во Бразил. На чело на кампањата, под називот „Не ги затворај очите“, се големите ...

БРАЗИЛ 2014: Вечерва почнува Светско првенство во фудбал

Вистина.мк - 12.06.2014

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20-то Светското фудбалско првенство. На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат ...

Премиерот и министрите имаат свои фаворити на Мундијалот

Lider - 12.06.2014

Вечерва во Бразил почнува фудбалската еуфорија. 32 репрезентации тргнаа во битка за фудбалскиот трон. Сите имаме фаворити, а Економски.мк ги праша претставиците на Владата за кого ќе навиваат во ...

Само Гиџа, Синатра и папата имаат замолкнато 200.000 луѓе на „Маракана"

Вест - 11.06.2014

Од светските првенства во фудбал произлегоа и некои изјави и фрази кои подоцна влегоа во секојдневниот речник на спортските фанови и коментатори. Во пресрет на Мундијалот во Бразил, спортскиот ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

24 Вести - 11.06.2014

Претседателката на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Големи очекувања од „Мундијалот над Мундијалите“

Deutsche Welle - 11.06.2014

Пред почетокот на Мундијалот, домаќинот Бразил е поделен. Покрај радоста пред светскиот турнир има и страв од повторна спортска бламажа на домашен терен.

Специјално издание на вест - се за Мундијалот во Бразил - жешки топки

Вест - 11.06.2014

Речиси е време. Денот што целиот фудбалски свет со нетрпение го очекуваше, конечно, дојде. Вечерва, против Хрватска, Бразил го почнува походот по шестата светска титула, речиси седум години откако ...

Русеф повика на национално единство за време на Мундијалот

Телма - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

Канал5 - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

СП 2014: Сколари размислува за повлекување поради семејна трагедија

Канал5 - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Русеф: Бразил е подготвен за старт на Мундијалот

Утрински - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Сколари размислува за повлекување поради семејна трагедија

Утрински - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот 48-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Сколари: Бразил ќе биде светски првак

Дневник - 11.06.2014

Бразил е еден од фаворитите за главниот трофеј на мундијалот што го игра на домашен терен и тоа не само поради тоа што е домаќин. Тимот на Бразил се појавил на сите светски првенства и само еднаш не ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

+инфо - 11.06.2014

Претседателот на Бразил, Дилма Русеф, ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Откријте: Кое е вашето бразилско име?

Црнобело - 11.06.2014

Во пресрет на 20-тото јубилејно одржување на Светското првенство во фудбал, сè е во знакот на Бразил. Веќе ситно се одбројуваат часовите до утрешното свечено отворање и првиот натпревар меѓу ...

Дилма Русеф: Добредојдовте во Бразил

Макфакс - 11.06.2014

Претседателката на Бразил, Дилма Русеф, им посака добредојде на 600.000 странци кои влегле во земјата, каде во четврток официјално ќе започне 20-то светско првенство во фудбал.

Јужноамериканските дилери тријат раце: Мундијалот ќе им донесе вистинско богатство

SportSport - 11.06.2014

Како што сега стојат работите, обичните жители на Бразил ќе го извлечат најдебелиот крај од организацијата на овогодинешниот Мундијал, а оние кои ќе ги тријат рацете ќе бидат дилерите на дрога.

Уште еден мундијал завиткан во црно

Оn.net - 11.06.2014

Селекторот на бразилската фудбалска репрезентација, Луис Фелипе Сколари преживува голема семејна трагедија, откако доцна синоќа му загина внукот. Таркизио Жоао Шнајдер, син на родената сестра на ...

Бразил 80 години не загубил во првиот меч на СП

Макфакс - 11.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил, која против Хрватска во четврток ќе го отвори 20-то светско првенство во фудбал, цели 80 години не загубила во првиот натпревар на светските првенства.

РУСЕФ: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство

Телеграф - 11.06.2014

Бразил е подготвен на и надвор од терените. Песимистите се поразени со напорната работа и одлучноста на бразилскиот народ, кој никогаш не се предава, изјави Русеф Претседателот на Бразил, Дилма ...

Русеф: Бразил е подготвен за првенството

Глас на Америка - 11.06.2014

Бразилската претседателка ја отфрли критиката за масивните трошоци за организирањето на настанот. Бразилската претседателка Дилма Русеф вели дека нејзината држава е подготвена да биде домаќин на ...

Кој ќе заработи најмногу од Мундијалот?

СуперСпорт - 11.06.2014

Како што сега стојат работите, обичните луѓе ќе патат во тој контекс треба да се разберат протестите на гладите во Бразил, Оние кои многу ќе заработат од Мундијалот се и дилерите на дрога.

Мундијалот низ бројки

Оn.net - 11.06.2014

Дојде моментот кој сите со нетрпение го очекувавме, возбудувањата од Светското првенство во Бразил. Пред стартот на спектаклот, да го погледнеме малку овој турнир низ бројки.

(4) МАКЕДОНЦИ НА СП: Панчев и Станојковиќ на СП 1990, Дарко стана прв Македонец стрелец на Мундијалите

Екипа - 11.06.2014

Нашата репрезентација уште еднаш ќе биде далеку од собирот на најдобрите светски фудбалски репрезентации. И престојниов Мундијал во Русија останува без македонско обележје, нешто слично како и низ изминатите мундијалски занимливости, па токму поради ...

Југославија никогаш нема загубено од Бразил во прв натпревар на СП (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил, веќе 80 години нема доживеано пораз на прв натпревар на Светско првенство, факт што треба да ја загрижи селекцијата на Хрватска, која ќе се соочи со домаќинот на ...

СП ВО БРАЗИЛ: Најсекси турнир во историјата (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2014

На некои од кондомите има и бројка, но таа не означува колку пати може да се води љубов со тој кондом, туку тоа се броевите на дресовите на играчите на бразилската репрезентација Светското првенство ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

А1 On - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Шок за Сколари пред почетокот на Мундијалот

Спортски - 11.06.2014

На два дена до почетокот на Светското првенство во фудбал, се случи трагедија во семејството на бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари. Бразилскиот бизнисмен, Таркисио Џон Шнајдер (48), инаку внук ...

Шок за Сколари пред почетокот на Мундијалот

Таратур - 11.06.2014

На два дена до почетокот на Светското првенство во фудбал, се случи трагедија во семејството на бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари. Бразилскиот бизнисмен, Таркисио Џон Шнајдер (48), инаку внук ...

„Лидер“: Бразил пред сериозен предизвик

Курир - 11.06.2014

Бразилската економија е на крстопат. Растот забавува, инфлацијата расте – властите го вклучија алармот. Она што му појде од рака на поранешниот претседател Лула да Силва, никако да се повтори во ...

Русеф: Бразил е подготвен за Мундијалот

Курир - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

Сител - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Нов шок за Бразил, Сколари го напушта тимот поради семејна трагедија

Курир - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Загина внукот на бразилскиот селектор Сколари

А1 On - 11.06.2014

На два дена до почетокот на Светското првенство во фудбал, трагедија се случи во семејството на бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари. Бразилскиот бизнисмен, Таркисио Џон Шнајдер (48), инаку внук ...

Шок за Сколари пред почетокот на Светското првенство

СуперСпорт - 11.06.2014

На само неколку дена пред натпреварот против Хрватска на отворањето на Светското првенство, селекторот на бразилската репрезентација Луис Фелипе Сколари го погоди фамилијарна трагедија.

Пеле: Бразил сега има силна одбрана како никогаш досега

СуперСпорт - 11.06.2014

Легендарниот бразилски напаѓач Пеле смета дека Чиле може да биде потенцијално изненадување на СП, и тврди дека Бразил овој пат има силна одбрана како никогаш досега.

СП 2014: Сколари размислува за повлекување поради семејна трагедија

А1 On - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Имај секс со Неимар, Оскар, Рамиреш…

Нетпрес - 11.06.2014

Точно дека има неколку големи пропусти, особено околу изградбата на стадионите, но домаќинот на престојниот Мундијал во Бразил се има надминато кога е во прашање безбедниот секс.

Перуанската полиција запленила пола тон кокаин наменет за – Мундијалот!

SportSport - 11.06.2014

Перуански картел подготвил повеќе од половина тон кокаин кој требало да се дистрибуира на пазарот во Бразил за време на Мундијалот, но специјално подготвената испорака во рација ја запленила ...

Сколари нема да го води Бразил со Хрватска поради трагедија во семејството!?

Екипа - 11.06.2014

Домаќинот на Мундијалот, Бразил утре вечер го очекува дуелот со Хрватска на отворањето на СП во Сао Паоло, но подготовките на тимот малку беа раздрмани со веста за смртта на близок роднина на ...

Загина внукот на бразилскиот селектор Сколари

Кајгана - 11.06.2014

На два дена до почетокот на Светското првенство во фудбал, трагедија се случи во семејството на бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари. Бразилскиот бизнисмен, Таркисио Џон Шнајдер (48), инаку внук ...

Петте селекции кои може да изненадат на Мундијалот во Бразил

SportSport - 11.06.2014

Селекциите на Шпанија, Германија, Аргентина и домаќинот Бразил се посочени како главни фаворити на Светското првенство кое почнува во четврток, поранешните светски шампиони Франција и Италија од втор ...

Мундијалска треска и во Македонија

Р.С.Европа - 11.06.2014

Македонија ја нема меѓу учесниците на Светското првенство, но тоа не го намалува интересот кај нас за овој најзначаен спортски настан на планетата. Светската спортска јавност ги одбројува последните ...

Дилма: “Бразил е подготвен и надвор од теренот”

Локално - 11.06.2014

Дилма Русеф, која е претседател на Бразил, во најава на финалната фаза на Светското првенство во фудбал – 2014 година, која започнува во четврток, порача дека Бразил е “подготвен да игра и надвор од ...

Семејна трагедија на бразилскиот селектор

Бриф - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот 49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Хрватска ќе покаже дали Бразил е од шампионски материјал

Вечер Прес - 11.06.2014

ПРЕМИЕРНИОТ НАТПРЕВАР НА МУНДИЈАЛОТ ЗА ДОМАЌИНОТ И "КОЦКЕСТИТЕ" Бразил е домаќин, Бразил игра пред верните фанови за кои триумфот во дуелот против репрезентацијата на Хрватска ќе го дефинираат како ...

СП 2014: Сколари ќе се повлече пред мундијалот!?

Република - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот 49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

СП 2014: Сколари размислува за повлекување поради семејна трагедија

Денешен - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Сколари во црно

Вечер Прес - 11.06.2014

Само два дена пред почетокот на натпреварот против Хрватска на отворањето на Светското првенство селекторот на репрезентацијата на Бразил, Луис Фелипе Сколари, го погоди семејна трагедија.

Кондом за Светското: Сигурен секс во боите на Бразил

Вистина.мк - 11.06.2014

“Официјалниот“ кондом на Светското фудбалско првенство 2014-та, излезе во продажба за сите жестоки навивачи кои сакаат да имаат се во боите на Бразил.

Сколари размислува за повлекување поради семејна трагедија

Идивиди - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Бразил е подготвен – на и надвор од терените!

Lider - 11.06.2014

Претседателката на Бразил Дилма Русеф, ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Мундијалот во фудбал

Lider - 11.06.2014

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското ...

Бразил е пред сериозен предизвик

Lider - 11.06.2014

Бразилската економија е на крстопат. Растот забавува, инфлацијата расте – властите го вклучија алармот. Она што му појде од рака на поранешниот претседател Лула да Силва, никако да се повтори во ...

За специјални моменти во Бразил – дизајнирани кондоми/ФОТО

Lider - 11.06.2014

Во Бразил веќе со месеци проститутките се подготвуваат за Мундијалот, да ги пречекаат бројните странски гости. Тие секако ја знаат важноста на безбедниот секс, а организаторот на СП се погрижи на ...

Дали Сколари ќе се повлече од селекцијата на Бразил ?

Lider - 11.06.2014

Лоши вести пристигнаа во текот на вчерашниот ден за селекторот на Бразил Луиз Фелипе Сколари. Во сообраќајна несреќа загина неговиот 49-годишен внук од сестра, па бразилскиот селектор размислувал да ...

Нејмар е во ред,бразилците можат да здивнат

Телма - 10.06.2014

Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на СП-во, лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај бразилците. Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден ...

Нејмар накратко ги загрижи Бразилците

Deutsche Welle - 10.06.2014

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар накратко ги загрижи сонародниците, бидејќи лесно го повреди скочниот зглоб. Според последните информации, тој ќе настапи на премиерата на Мундијалот.

Роналдо: Бразил ќе биде шампион, Нејмар МВП

Дневник - 10.06.2014

Поранешниот најдобар фудбалер на светот и репрезентативец на Бразил, Роналдо изјави дека неговата репрезентација ќе го освои трофејот на мундијалот а за тоа вели дека најзаслужен ќе биде Нејмар.

Нејмар накратко ја загрижи нацијата

Утрински - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација, Нејмар, на еден од последните тренинзи пред почетокот на мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

Нејмар на кратко ги загрижи Бразилците

Канал5 - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на Мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

Во боите на Бразил - официјалниот кондом на СП 2014!

ЗаЗабава - 10.06.2014

Официјалниот кондом на Светското првенство 2014 излезе во продажба за сите жестоки навивачи кои сакаат се да им биде во боите на Бразил. Целта на кампањата "Protect The Goal" е, како што велат ...

Пеле: Мора да ја почитуваме Хрватска, сè е можно

МКД - 10.06.2014

Еден од најголемите бразилски, но и светски фудбалери на сите времиња Едсон Арантес до Насименто, познат како Пеле во пресрет на првиот Мундијалски натпревар вели дека противникот не смее да се ...

Миранда: Сколари го форсира својот пријател Енрике

Дерби - 10.06.2014

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Жоао Миранда, јавно го нападна бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари, па и фудбалерот на Наполи, Енрике. Според него, во националниот тим не играат само ...

Аргентина, Уругвај, Еквадор и Франција пристигнаа во Бразил

Алфа - 10.06.2014

Со пристигнувањето на селекциите на Аргентина, Уругвај, Еквадор и Франција се комплетираа учесниците на Светското првенство кое в четврток стартува во Бразил.

Трагедија во семејството на Сколари

Дерби - 10.06.2014

Луис Фелипе Сколари побарал да го напушти тренинг кампот на бразилската репрезентација за да биде во кругот на своите најблиски. Причина за тоа е смртта на неговиот внук кој денеска го загубил ...

Сколари: Биди внимателен, немој сега да се повредувате, во името на Бога!

СуперСпорт - 10.06.2014

Последниот бразилски тренинг донесе момент на страв кај Бразилците после тоа што Нејмар остана да лежи на теренот, меѓутоа не се работи за сериозен проблем и настапот против Хрватска не е под знак ...

Ковач: Не се плашиме од Бразил!

SportSport - 10.06.2014

Селекторот на хрватската репрезентација Нико Ковач изјави дека тој и неговите избраници воопшто не се плашат од домаќинот Бразил со кого ќе се соочат задутре вечер на отварањето на 20-то Светско ...

Загинал внукот на бразилскиот селектор Сколари

Макфакс - 10.06.2014

На два дена до почетокот на Светското првенство во фудбал, трагедија се случи во семејството на бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари. Бразилскиот бизнисмен, Таркисио Џон Шнајдер (48), инаку внук ...

Нејмар неизвесен за дуелот со Хрватска ?

Сител - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на Мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

ФОТО: Ова се специјалните кондоми наменети за употреба во Бразил

Сител - 10.06.2014

Домаќините на СП во Бразил мислеле на сè, па и на изгледот на кондомите. Имено, „официјалните кондоми“ направени специјално за СП веќе се пуштени во продажба, а нивниот изглед e во боите на Бразил.

Нејмар се повреди и ги извади од памет Бразилците

Хитпортал - 10.06.2014

Н ајголемата ѕвезда во бразилската репрезентација Нејмар предизвика „земјотрес“ во татковината откако доживеа мала повреда на последниот тренинг. Бразилските телевизии ја прекинаа својата програма за ...

Светското првенство низ бројки

Хитпортал - 10.06.2014

Ш том селекторите на сите репрезентации учесници на Светското првенство во Бразил ги објавија конечните списоци на фудбалери на кои сметаат, веднаш тргнаа анализите и игрите со бројки.

Нејмар на кратко ги загрижи Бразилците

+инфо - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на Мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

Видео: Паника во Бразил, Нејмар се повреди

Таратур - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на Мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

ВИДЕО: Бразил во паника, се повреди Нејмар

СуперСпорт - 10.06.2014

На Кариоките уште повредата на најдобриот фудбалер им фалеше. Мундијалот започнува во четврток, а Нејмар денеска заработи повреда на зглобот. Колку е сериозно повреден останува да соопштат од таборот ...

(ВИДЕО) Нејмар се повреди и ги извади од памет Бразилците

Спортклуб - 10.06.2014

Најголемата ѕвезда во бразилската репрезентација Нејмар предизвика "земјотрес" во татковината откако доживеа мала повреда на последниот тренинг. Бразилските телевизии ја прекинаа својата програма за ...

Нејмар на кратко ги загрижи Бразилците

А1 On - 10.06.2014

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар на еден од последните тренинзи пред почетокот на Мундијалот лесно го повреди десниот скочен зглоб и предизвика грижа кај навивачите на ...

Нејмар ги избезуми Бразилците

Оn.net - 10.06.2014

Во текот на една акција, на последниот тренинг на бразилската фудбалска репрезентација, Нејмар во еден момент незгодно згазна и доби болна гримаса на лицето, тоа едноставно ги преплаши Бразилците.