TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО: Црвенковски помилувал осудени за изборни насилства

А1 - 10.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција презентираше примери на лица кои биле осудени за изборни насилства и помилувани од претседателот Бранко Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ослободи од казна затвор две лица осудени за изборни инциденти

Канал5 - 10.08.2008

Партиската милост на претседателот Црвенковски ослободи од казна затвор две лица осудени за изборни инциденти - ВМРО-ДПМНЕ повторно зборуваше за случајот со прилепчаните Мирослав Миленковиќ и Влатко Стојановски кои на локалните избори 2005 – та година полнеле гласачки кутии: - Сите овие случаи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сите помилувани од страна на Црвенковски, добро знаеле што прават и кој човек стои во нивна заштита

Нетпрес - 10.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ денеска се наврати на еден од ретките случаи во кој беа осудени сторители на изборни насилства, а биле помилувани од страна на претседателот Бранко Црвенковски.

Уште еден случај на скандалозни помилувања од Црвенковски

Кирилица - 10.08.2008

ДПМНЕ потсетува на еден од ретките случаи во кој беа осудени сторители на изборни насилства во Република Македонија, а кои како многу други, ја имаа таа чест и привилегија да бидат активисти на СДСМ, кон кои г-динот Бранко Црвенковски има особена почит и голема милост.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И НЕГОВОТО ПРАВО ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ОСУДЕНИ ЛИЦА

Сител - 10.08.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И НЕГОВОТО ПРАВО ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ОСУДЕНИ ЛИЦА Претседателот Бранко Црвенковски често го употребува своето уставно право за помилување на осудени лица. Од Нова Година до сега помилувал 177 осуденици.

ВМРО-ДПМНЕ ОТВОРИ УШТЕ ЕДНО ПОМИЛУВАЊЕ ОД ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ОСУДЕНИЦИ ЗА ИЗБОРНИ ИНЦИДЕНТИ

Сител - 10.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ ОТВОРИ УШТЕ ЕДНО ПОМИЛУВАЊЕ ОД ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ОСУДЕНИЦИ ЗА ИЗБОРНИ ИНЦИДЕНТИ Претседателот Бранко Црвенковски помилувал две лица осудени за изборни инциденти, соопшти денеска ВМРО ДПМНЕ. Полнеле кутии со гласачки ливчиња за Сашо Пиргановски од СДСМ, на локалните избори во 2005-та година.

ВМРО-ДПМНЕ: Се помилуваат само членови на СДСМ

Форум - 10.08.2008

Од владејачката партија и денеска го прашаа Претседателот Црвенковски колку пати според нив ја злоупотребил неговата функција за да го прекрши Уставот со помилувањата дадени на неговите сопартијци, за колкава сума пари е оштетена државата во тие процеси и која и колкава е неговата лична полза од ...

Црвенковски помилува осудени криминалци од СДСМ

Форум - 10.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски во април годинава го помилувал Милојко Ангеловски, кој беше осуден на 13 месечна казна затвор заради финански грабеж на кривопаланечки „Бентомак“. Ангеловски беше пратеник на СДСМ и претседател на Советот на Општина Крива Паланка од исоцијалдемократите.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ги охрабрува криминалците

Форум - 10.08.2008

Во серијалот секојдневни потестувања на јавноста за помилувањата што ги дал Претседателот Бранко Црвенковски, на лица осудени или гонети за криминал, од ВМРО-ДПМНЕ денсека го презентираат случајот на поомилување на осудените прекршувачи на изборниот процес во 2005 г.

Црвенковски за 7 месеци помилува 177 осуденици

Вечер Прес - 10.08.2008

На 24 јули Црвенковски потполно го помилувал психијатарот од Идризово, Благојче Стевановски. Тој беше осуден на година дена затвор за примење поткуп од жена на затвореник за докторот да издаде лекарска белешка според која нејзиниот сопруг може да биде ослободен од затворската казна Претседателот ...

ВМРО: Црвенковски и друг пат помилувал за финансиски криминал

А1 - 09.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција обвини дека на Црвенковски не му било прв пат да помилува обвинети. За финансиски криминал, според владејачката партија, бил помилуван еден поранешен пратеник на СДСМ.

ВМРО: Црвенковски го помилуваше и Љупчо Поповски

А1 - 09.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ го обвини шефот на државата Бранко Црвенковски дека во повеќе наврати ја злоупотребил функцијата со доделување на помилувања.

Црвенковски ужива да помилува

Време - 09.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ вчера презентираше документи според кои претседателот на државата Бранко Црвенковски во април годинава го помилувал Милојко Ангеловски, пратеник на СДСМ во периодот 1998-2002 година, осуден за финансиски криминал во „Бентомак“ од Крива Паланка.

Политички пазарења

Време - 09.08.2008

Политичките тензии во Македонија се континуиран проблем. Од една страна тоа е проблем, кој, без оглед на тоа која политичка опција е на власт, се појавува на релација власт-опозиција, од друга, пак, тоа е загрижувачко континуиран проблем во кохабитацијата на релација Влада - Претседател на државата.

ВМРО-ДПМНЕ- Црвенковски помилувал и експратеник на СДСМ осуден за криминал

Утрински - 09.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски помилувал и експратеник на СДСМ осуден за криминал ВМРО-ДПМНЕ вчера објави дека претседателот Бранко Црвенковски во април годинава го помилувал и Милојко Ангеловски, поранешен пратеник на СДСМ во Собранието на Република Македонија во периодот 1998-2002 година, осуден за ...

Кој прави „Зајче“ од Заев?

Време - 09.08.2008

Аболицијата за струмичкиот градоначалник Зоран Заев од претседателот Бранко Црвенковски предизвика длабока поделеност во редовите на СДСМ околу прашањето дали со тоа Црвенковски политички го уништува својот потенцијален противкандидат за лидерската позиција во СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски во 2007 го помилуваше и Љупчо Поповски

Канал5 - 09.08.2008

ВМРО ДПМНЕ и денеска со прес-конференција за помилувањата на претседателот Црвенковски. Примерот што го посочуваат е за екс - државниот секретар во министерството за одбрана од редовите на СДСМ Љупчо поповски и неговиот син Васко Поповски – таткото осуден за поткуп, синот за насилство и тешки ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски го помилувал и синот на Љупчо Поповски

Кирилица - 09.08.2008

Помилување од претседателот Бранко Црвенковски добил и Васко Поповски , син на Љупчо Поповски , поранешен висок функционер на СДСМ кој, како државен секретар за одбрана беше осуден на затворска казна од 2,5 години за примање поткуп и потоа, исто така, помилуван од Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски се става во одбрана на криминалот и корупцијата

Нетпрес - 09.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски се става во одбрана на криминалот и корупцијата ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека претседателот на државата Бранко Црвенковски има помилувано и ослободено огромен број партиски членови или блиски луѓе на дел од функционерите на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски го ослободи и уништувачот на рудникот „Бентомак“

Н.Македонија - 09.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски на 11 април го помилува Милојко Ангеловски, пратеник на СДСМ од 1998 до 2002 година, осуден за финансиски малверзации поврзано со рудникот „Бентомак“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

За Заев остана само судот на јавноста

Н.Македонија - 09.08.2008

Можеби го ослободи од притвор, го ослободи од сите сомненија за кривични дела, му ја подари слободата, но прашање е колку со тоа претседателот Бранко Црвенковски успеа да го закопа случајот „Глобал“ или, пак, само му ја закопа политичката кариера на Зоран Заев.

Шекеринска е најголемото разочарување на СДСМ

Утрински - 08.08.2008

Никола Поповски, поранешeн висок функционер на СДСМ Соња Крамарска Господине Поповски, Ве снема од политиката? Каде сте сега, се „пензиониравте“ ли од политика? По релативно долг период во политичкиот живот од 20 години, сега сум во позиција малку да се одмoрам.

Илинденски политички патрдии

Утрински - 08.08.2008

Ако државата губи, има ли значење кој повеќе е во право, левицата или десницата Илинденските политички патрдии, колку и да се составен и легитимен дел на политичката борба, нанесуваат голема штета врз вкупниот амбиент во државата. Речиси нема значење кој повеќе е во право. Губиме сите.

Аболицијата на Заев е „Јудин бакнеж“

Утрински - 08.08.2008

Трибина: Аболицијата на Заев е „Јудин бакнеж“ Аболицијата на Зоран Заев од страна на претседателот е поткопување на принципите на судскиот систем и обид да се креира политичка криза, со цел да се прикаже дека актуелната власт не знае да ја води државата, а претседателот со ова и со непотпишувањето ...

Симулирана политичка криза

Дневник - 08.08.2008

Во Република Македонија не е извршен државен удар и таа не се наоѓа ниту во уставна, ниту во институционална ниту во политичка криза .

Аболиција или дриблинг на Гаринча!

Време - 08.08.2008

Последниот државнички акт на претседателот Бранко Црвенковски - аболиција за Зоран Заев и останатите - не наведува на мисла дека животот во Македонија с&“233; повеќе личи на игра со карти.

ВМРО ДПМНЕ денеска со нова личност од СДСМ – помилувана од претседателот Црвенковски

Канал5 - 08.08.2008

ВМРО ДПМНЕ денеска со нова личност од СДСМ – помилувана од претседателот Црвенковски. Станува збор за поранешниот пратеник Милојко Ангеловски, кој како директор на рудници “Бентомак” во Крива Паланка бил осуден за злоупотреба за службената положба и овластувања и за даночно затајување.

Црвенковски помилувал поранешен пратеник на СДСМ

Дневник - 08.08.2008

Црвенковски помилувал поранешен пратеник на СДСМ Претседателот Бранко Црвенковски во април годинава го помилувал Милојко Ангеловски, поранешен пратеник на СДСМ, осуден на 13 месеци затворска казна за сторен финансиски криминал, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ откри уште еден помилуван социјалдемократ

Кирилица - 08.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски , во април помилувал уште еден свој сопартиец осуден за финансиски криминал, Милојко Ангеловски , пратеник на СДСМ во Собранието во периодот 1998-2002 година, објави ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

ВМРО-ДПМНЕ: Уште еден случај на помилување од страна на Црвенковски

Нетпрес - 08.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ на денешниот прес презентираше уште еден случај на помилување за тежок финансиски криминал на уште еден сопартиец на претседателот Црвенковски.

Црвенковски помилува уште еден криминалец на СДСМ

Вечер Прес - 08.08.2008

Црвенковски помилува уште еден криминалец на СДСМ Г-динот Бранко Црвенковски, во април оваа година го помилувал Милојко Ангеловски, поранешниот пратеник на СДСМ во Собранието, осуден за финансиски криминал, тврди ВМРО-ДПМНЕ.

Црвенковски прогласен за „жив политички мртовец“

Н.Македонија - 08.08.2008

Остри критики за последната серија потези на претседателот Бранко Црвенковски и прашања дали државата е во тешка политичка криза се слушнаа на вчерашната трибина на организацијата Право и правна држава, посветена на аболицијата на Зоран Заев.

Предвидливиот Црвенковски

Н.Македонија - 08.08.2008

Никола Груевски не е транспарентен политичар и отворен за комуникација човек, па не може да се знае со сигурност дали е роден баксуз кому, и ако мрдне со мал прст, му се лепат тешки последици или со некои свои политички одлуки намерно предизвикува радикални реакции кај противниците за тие, по ...

Пелени

Време - 07.08.2008

Што е тоа аболиција? Каква аболиција?! Вака нашиот чуденко од премиер се чудеше како можел претседателот на државата да му даде аболиција на струмичкиот градоначалник и на неговите соработници.

Експерти бараат политичка одговорност од претседателот Црвенковски

Канал5 - 07.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски мора да понесе политичка одговорност за аболицијата на Зоран Заев и непотпишувањето на изгласаните закони – порачаа експерти и новинари од трибина одржана во Скопје.

СДСМ чека Црвенковски да ги отвори картите

Утрински - 07.08.2008

Раководството на социјалдемократите ќе формира работна група која ќе бара состанок со Црвенковски Адутите за разрешување на кризата во СДСМ сега, се чини, се во рацете на претседателот на државата и поранешен партиски лидер, Бранко Црвенковски.

Ми порачаа дека ќе завршам во кофа вода

Дневник - 07.08.2008

Прво преку адвокатите кажав дека не можам да ја прифатам аболицијата и дека барам уште малку време, бидејќи верував дека ќе можам да се бранам од слобода.

Не е прекршок, но е невкусно

Време - 07.08.2008

Објавувањето кривична пријава во медиумите е доказ за ниска политичка култура и нема да ја подобри вжештената политичка состојба, оценуваат некои политички аналитичари.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: СДСМ чека Црвенковски да ги отвори картите

Нетпрес - 07.08.2008

Адутите за разрешување на кризата во СДСМ сега, се чини, се во рацете на претседателот на државата и поранешен партиски лидер, Бранко Црвенковски.

ЦРВЕНКОВСКИ ДА БИДЕ КАЗНЕТ ЗА КРШЕЊЕ НА УСТАВОТ !

Сител - 07.08.2008

ТРИБИНА ЗА ПРАВОТО И ПРАВНАТА ДРЖАВА ПО АБОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ ЦРВЕНКОВСКИ ДА БИДЕ КАЗНЕТ ЗА КРШЕЊЕ НА УСТАВОТ ! Собранието мора да покрене формално правна постапка против Црвенковски поради кршење на Уставот и злоупотреба на претседателските овластувања.

Бранко законодавецот

Н.Македонија - 07.08.2008

Која енергија, која креативност, потрошена на правење сплетки. Не знам што уште мисли Црвенковски да направи за од власта да го забележат и да му удрат импичмент? Никсон успеа така што ја прислушуваше опозицијата, но во неизлустрирана довчерашна полициска држава како Македонија таа активност се ...

ВМРО: Црвенковски да ја повлече аболицијата за Заев

А1 - 06.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ и денеска бара од Црвенковски да ја повлече аболицијата за Заев. На суд да се докаже неговата невиност, бара владејачката партија.

Заев ќе изнесе нови докази во своја одбрана

Утрински - 06.08.2008

Градоначалникот на Струмица не сакал да ги соопшти нив поради текот на истрагата Светлана Унковска Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, најави дека денеска ќе обелодени нови моменти и ќе изнесе нови докази од постапката што беше поведена против него и неговите соработници за наводен криминал од ...

Државата без државен врв

Дневник - 06.08.2008

Законот за годишни одмори најпочитуван: Трајко Велјановски и Бранко Црвенковски Двајцата највисоки државни функционери наредните денови со државата ќе раководат од одмор.

ВМРО-ДПМНЕ: Да се објасни постапката

Време - 06.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ од претседателот Бранко Црвенковски побара одговор што точно сака да постигне со аболицијата на Зоран Заев и која е пораката што им ја праќа на сите потенцијални сторители на криминални дела. - Свесен ли сте каква штета и правите на Македонија, господине Црвенковски.

Либералите бараат оставка од Црвенковски

Време - 06.08.2008

Либералната партија вчера побара претседателот Бранко Црвенковски да си замине веднаш од функцијата која во моментов ја врши, „за да се посвети на партиските работи на својата партија“.

ДПА сака аболиција и за Красниќи?

Време - 06.08.2008

Аболицијата за струмичкиот градоначалник и за неговите соработници од Претседателот на државата го отвори прашањето дали таквата постапка може да повлече и други такви барања од луѓе кои се осомничени или осудени за дела поврзани со криминал.

ВМРО-ДПМНЕ не сака Претседателот да се избира во Собрание

Вест - 06.08.2008

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и дефинитивно нема да бара уставни измени со кои би се овозможило избор на Претседател во Собранието. Ова вчера го изјави премиерот Никола Груевски во интервју за телевизијата Алсат.

ВМРО нема да бара уставни измени за избор на претседател

Утрински - 06.08.2008

За експертите, ваквата одлука е разумна, коалицискиот партнер ДУИ изненаден Гордана Дувњак Премиерот Никола Груевски за кусо време ги разбистри дилемите за две клучни политички прашања поврзани со претседателот на државата.

ВМРО-ДПМНЕ повторно го повика Црвенковски да објасни зошто го аболирал Заев

Канал5 - 06.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ повторно го повика Црвенковски да објасни зошто го аболирал струмичкиот градоначалник Зоран Заев и неговите соработници. “Се уште не знаеме каков договор склучиле Црвенковски и Заев” - велат од партијата на Груевски.

Бичиклиски: Заев не ја откри заднината на аболицијата

Кирилица - 06.08.2008

Мотивите за аболицијата на струмичкиот градоначалник Зоран Заев од страна на претседателот Бранко Црвенковски беа тема и на денешната прес-конференција на владеачката ВМРО-ДПМНЕ.

ЈАВНОСТА ОЧЕКУВА ОДГОВОРИ ОД СДСМ, ЦРВЕНКОВСКИ И ЗАЕВ

Сител - 06.08.2008

- Јавноста очекува одговори од СДСМ, Бранко Црвенковски и Зоран Заев за причините за донесувањето на одлуката за аболиција на струмичкиот градоначалник и неговите пет соработници, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски на денешната прес-конференција.

Мнозинството граѓани не ја прифаќа одлуката на Црвенковски за аболиција

Кирилица - 06.08.2008

За време на Илинденскиот празник претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски ја потпиша аболицијата за градоначалникот на Струмица Зоран Заев и неговите пет соработници.

ДНЕВНИК: Државата без државен врв

Нетпрес - 06.08.2008

Двајцата највисоки државни функционери наредните денови со државата ќе раководат од одмор. Претседателот Бранко Црвенковски со семејството е во Турција, а од денеска и претседателот на Собранието Трајко Велјановски ќе замине на одмор, но не се знае дали ќе биде во Македонија или во странство.

ВМРО-ДПМНЕ: И денеска не слушнавме каков е договорот меѓу Црвенковски, СДСМ и Заев

Нетпрес - 06.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека и денеска не слушнале што се криело и каков е договорот постигнат помеѓу Бранко Црвенковски, раководството на СДСМ и Зоран Заев за скандалозната одлука која беше донесена изминатава недела, а која предизвика лавина реакции од политичките партии, невладиниот сектор, ...

Заев сега продава памет!

Вечер Прес - 06.08.2008

Човекот кој е доживотно сомнително лице и е на слобода, само затоа што неговиот партиски шеф Црвенковски му ја даде слободата, сега собира новинари и им дели памет, како и приказни за сопствената невиност.

ВМРО-ДПМНЕ: Што сака Црвенковски да постигне?

Н.Македонија - 06.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ вчера јавно го праша претседателот Бранко Црвенковски што сака да постигне со тоа што ги ослободува од одговорност сторителите на кривични дела како струмичкиот градоначалник Зоран Заев.

Експерти: Аболиција може да дава само Собранието

А1 - 05.08.2008

Државнички потег или кокетирање со СДСМ пред најавеното враќање? Колку аболицирањето на градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев е мешање на шефот на државата во судската власт? независно од неговите овластувања кои му ги дава Законот за помилување? Експертската јавност ...

Закон за јазици-втор пат

BBC - 05.08.2008

Дел од опозицијата вчера не само што го прекина бојкотот на собранието, туку дури и гласаше за законот за јазиците. Со 76 гласа „за", по втор пат беше донесен законот за јазиците и тоа со поддршка од опозицискиот СДСМ.

МВР го опеа Заев во соопштенија и реклами

Време - 05.08.2008

Министерството за внатрешни работи со соопштение ја појаснува кривичната пријава за струмичкиот градоначалник Зоран Заев и за петтемина негови соработници. Веднаш по добивањето аболиција од претседателот на државата Бранко Црвенковски, првпат во историјата на МВР се објаснува кривична постапка.

Груевски: Сакаме да го поразиме Црвенковски

Вест - 05.08.2008

Премиерот Никола Груевски вчера од Охрид изјави дека нема да има импичмент за Претседателот, туку дека неговата цел е пораз на политиките на Црвеновски. "Во овој момент Собранието нема да се занимава со импичмент за Бранко Црвенковски.

Груевски сака да го порази Црвенковски на избори, а не со импичмент

Утрински - 05.08.2008

Ако Црвенковски не сака да оди на избори, тоа е пораз на неговите политики, вели премиерот Оливера Војновска Симон Илиевски Премиерот Никола Груевски вчера од Охрид му порача на шефот на државата Бранко Црвенковски, кој по покана на неговиот турски колега Абдула Ѓул замина на одмор во монденското ...

ВМРО - ДПМНЕ: Црвенковски ја попречува борбата против криминалот и корупцијата

Канал5 - 05.08.2008

ВМРО - ДПМНЕ денеска повторно го нападна претседателот Црвенковски поради неговата одлука за аболиција. Со низата примери, како што се амнестирањето на Верушевски, ослободувањето на двајца прилепчани осудени за изборно насилство, Црвенковски ја попречува борбата против криминалот и корупцијата и и ...

Аболицијата досега е искористена само два пати

Утрински - 05.08.2008

Случаите на Доста Димовска и на Зоран Заев имаат иста завршница, а она што ги прави слични е тоа што во обата случаја станува збор за високи партиски функционери, а мотивите се политички Трајковски ја аболираше Димовска, Црвенковски - Заев, само Глигоров не го искористи ваквото право Гордана Дувњак ...

По изборите, се' оди надолу

Утрински - 05.08.2008

Повеќе нема никакви дилеми дека вонредните парламентарни избори, кои според премиерот Груевски беа предуслов за забрзани чекори кон ЕУ, не ја донесоа посакуваната политичка стабилност.

Странците согласни со Црвенковски

Дневник - 05.08.2008

Опозицијата вчера се врати во парламентот: Радмила Шекеринска Целата иницијатива на претседателот Бранко Црвенковски за нормализирање на работата на Собранието и на ЗЕЛС е договорена со претставници на САД и на Европската комисија во земјава, тврдат високи функционери од СДСМ.

Аболицијата постои, но не треба да се користи

Дневник - 05.08.2008

Аболицијата како институт постои во уставните и законските рамки на демократските држави, но се употребува ретко или воопшто не се употребува.

Груевски не планира импичмент за Црвенковски

Дневник - 05.08.2008

Со аболицијата на Зоран Заев, претседателот Бранко Црвенковски и' нанесе тежок удар на борбата против криминалот и корупцијата, оцени вчера премиерот Никола Груевски, но ја отфрли можноста за импичмент. Сакаме да го поразиме Црвенковски на избори, а не на таков начин.

Црвенковски и помага на корупцијата

Време - 05.08.2008

Одлуката за аболиција на струмичкиот градоначалник Зоран Заев и неговите соработници е сериозен удар врз борбата против корупцијата и криминалот - изјави вчера во Охрид премиерот Никола Груевски. - Во Европа немало досега одлука за аболиција на финансиски криминал, како во случајот на Заев.

ЛП побара оставка на претседателот Црвенковски

Кирилица - 05.08.2008

Либералите велат дека последното одбивање на претседателот Бранко Црвенковски да предложи членови за Уставниот суд на Македонија и аболицијата на струмичкиот градоначалник, Зоран Заев е нарушен кредибилитетот на институцијата претседатал на Република Македонија.

ВМРО нема да бара уставни измени за избор на претседател

Макфакс - 05.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ освен тоа што нема да покрене импичмент, нема да бара ниту уставни измени со кој изборот на Претседател на државата би се вршел во Собранието.

ВМРО ДПМНЕ го прашува Црвенковски за мотивите на многуте помилувања

Кирилица - 05.08.2008

Со победата на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори во 2006 година почна неселективна и вистинска борба против криминалот и корупцијата во Република Македонија.

КОЈА Е ПОРАКАТА ШТО ЈА ИСПРАЌА НА СИТЕ ПОТЕНЦИЈАЛНИ СТОРИТЕЛИ НА КРИМИНАЛНИ ДЕЛА

Сител - 05.08.2008

КОЈА Е ПОРАКАТА ШТО ЈА ИСПРАЌА НА СИТЕ ПОТЕНЦИЈАЛНИ СТОРИТЕЛИ НА КРИМИНАЛНИ ДЕЛА ВМРО-ДПМНЕ бара одговори од претседателот Бранко Црвенковски на прашањата што сака да постигне со аболицијата на Зоран Заев и која е пораката што ја испраќа на сите потенцијални сторители на криминални дела во ...

Власта нема намера Собранието да го избира шефот на државата

Кирилица - 05.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ нема да покрене ниту импичмент, ниту уставни измени за избор на шефот на државата во Собранието, кажал премиерот Никола Груевски во разговорот за Алсат М. Премиерот вели дека тој и неговите сопартијци сакаат силите на претседателот Бранко Црвенковски да му ги одмерат на избори.

ТМРО: Црвенсковски итно да ги амнестира сите осуденици во затворите

Кирилица - 05.08.2008

- Претседателот Бранко Црвенковски итно да потпише општа амнестија за сите осуденици во казнено-поправните установи, исто толку брзо како и дадената аболиција за еден градоначалник бараат од ТМРО, по одлуката на Црвенковски за аболиција на струмичкиот градоначалник, Зоран Заев .

ДНЕВНИК: Странците согласни со Црвенковски

Нетпрес - 05.08.2008

Целата иницијатива на претседателот Бранко Црвенковски за нормализирање на работата на Собранието и на ЗЕЛС е договорена со претставници на САД и на Европската комисија во земјава, тврдат високи функционери од СДСМ.

ТМРО: Црвенковски по аболицијата треба да даде општо помилување за сите осуденици

Нетпрес - 05.08.2008

ТМРО денеска го повика претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, да не ги селектира граѓаните, на привилегирани и непривелегирани, зошто според Уставот на државата сите пред законот се еднакви. “Не може законот за едни да важи а за други не.

НЕМА ДА ИМА ДЕТАЛИ ЗА АБОЛИЦИЈАТА ОД ЦРВЕНКОВСКИ

Сител - 05.08.2008

Црвенковски нема да даде подетално објаснување на одлуката за аболиција на Зоран Заев. Одлуката е направена по теркот на онаа донесена од страна на претседателот Борис Трајковски за случајот “Прислушување” - информираа денеска од Кабинетот на Црвенковски на барањето за информација за содржината на ...

НЕ СТИВНУВААТ ПАРТИСКИТЕ РЕАКЦИИ ПРОТИВ АБОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ

Сител - 05.08.2008

НЕ СТИВНУВААТ ПАРТИСКИТЕ РЕАКЦИИ ПРОТИВ АБОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ Амбасадата на Соединетите американски држави и Мисијата на Европската Унија во Македонија се дистанцираат од какво било учество во одлуката на претседателот Бранко Црвенковски да потпише аболиција за струмичкиот градоначалник Зоран Заев.

ДОМ: Црвенковски му прави лоша услуга на Заев

Нетпрес - 05.08.2008

ДОМ е против уставната можност на претседателот на државата да дава аболиција, бидејќи во светот аболицијата многу ретко се користи и во многу ретки и исклучителни случаи, а овој случај не е таков, реагираа денеска од партијата.

ДОМ: Претседателот Црвенковски и СДСМ вршат удар врз правна држава

Кирилица - 05.08.2008

Демократска обнова на Македонија - ДОМ е против уставната можност на претседателот на државата Бранко Црвенковски да дава аболиција бидејќи во светот аболицијата многу ретко се користи и во многу ретки и исклучителни случаи, а случајот со струмичкиот градоначалник Зоран Заев , според партијата, не ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политичка кариера и личност на Црвенковски ќе остане засекогаш како лошо запаметена од граѓаните на ...

Нетпрес - 05.08.2008

Од ВМРО-ДПМНЕ, денес велат дека со нивната победа на парламентарните избори во 2006-тата година почнала неселективна и вистинска борбата против криминалот и корупцијата во Македонија. Потврда на оваа борба бил и скокот кој го направи Македонија, за цели 21 место според нивото на корупција.

Амнестија за сите затвореници

Вечер Прес - 05.08.2008

Амнестија за сите затвореници ТМРО го повикува претседателот Бранко Црвенковски, да не ги селектира граѓаните на привилегирани и непривелегирани, зошто според Уставот сите пред законот се еднакви. - Не може законот за едни да важи а за други не.

СДСМ лаже за Заев!

Вечер Прес - 05.08.2008

Меѓународните претставници во земјава не знаеле за планот на претседателот Бранко Црвенковски да ја врати опозицијата во собраниските клупи. Европската унија и Соединетите држави имаат партнерски односи со Македонија.

Црвенковски е познат по ослободување криминалци

Вечер Прес - 05.08.2008

Црвенковски е познат по ослободување криминалци Со победата на парламентарните избори во 2006 година, почнавме неселективна и вистинска борбата против криминалот и корупцијата во Македонија.

Претседателот ја злоупотреби аболицијата

Вечер Прес - 05.08.2008

Претседателот ја злоупотреби аболицијата ДОМ е против уставната можност на Претседателот на државата да дава аболиција, бидејќи во светот аболицијата многу ретко се користи и во многу ретки и исклучителни случаи.

За министрите ќе нема одмор?

Н.Македонија - 05.08.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски од вчера е на годишен одмор. По покана од претседателот на Турција, Абдула Ѓул, Црвенковски заедно со своето семејство една недела ќе летува на турското приморје, информираат од неговиот кабинет.

Груевски: Црвенковски треба да објасни

Н.Македонија - 05.08.2008

Собранието ќе продолжи да работи и нема да се занимава со импичмент на Бранко Црвенковски. Ние сакаме да го победиме Црвенковски и неговата политика на избори, а од него лично бараме ако ништо друго, да даде објаснување за неговата постапка, изјави вчера во Охрид премиерот Никола Груевски.

Зоран Заев и Ричард Никсон - раритети!

Н.Македонија - 05.08.2008

„Кралска милост“ е второто име за аболицијата, збор што според познавачите кај нас повеќе асоцира на преседан отколку на уставно и законско право на претседателот.

ДПА е лута и бара аболиција и за Агим Красниќи

Н.Македонија - 05.08.2008

Аболиција и за Агим Красниќи побарала ДПА од претседателот Бранко Црвенковски, тврдат за „Нова Македонија“ извори од партијата на Мендух Тачи, која вчера не се врати во Собранието и покрај најавите дека ќе го стори тоа.

Што изјавуваше Црвенковски за аболицијата за Димовска и за „Раштански лозја“?

Н.Македонија - 05.08.2008

Додека се водеше случајот „Раштански лозја“ во 2005 година, ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот Бранко Црвенковски да потпише аболиција за обвинетите во случајот.

Груевски отфрли можност за импичмент на Црвенковски

А1 - 04.08.2008

Власта нема да покрене постапка за импичмент на претседателот Бранко Црвенковски, иако неговата одлука за помилување на Заев ја смета за незаконска. Груевски денеска од Охрид порача дека сакаат Црвенковски да го победат на избори, а не со кревање на два прста во Собранието.

Дилеми и во СДСМ

BBC - 04.08.2008

Аболицијата на претседателот на државата Бранко Црвенковски која го ослободи струмичкиот градоначалник и потпретседател на главната опозициска партија, Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев и петмината осомничени за злоупотреба на позицијата, предизвика редица дилеми во политичкиот и правен свет ...

Маневски: Црвенковски ги крши законите

А1 - 04.08.2008

Министерот за правда Михајло Маневски тврди дека Претседателот ги крши законите со аболицијата за Зоран Заев. „Согласно членот 11 од Законот за помилување, само по исклучок може да се даде помилување без спроведување на постапка, и тоа не генерално, туку под одредени околности и критериуми, а тоа ...

Каде на одмор македонските политичари?

А1 - 04.08.2008

Летните одмори во ек. За македонската политичка елита, Турција и Охрид најатрактивни дестинации. Откако ја потпиша аболицијата за Заев и одби да ги потпише указите за неколку закони, шефот на државата замина во Турција.

Министерството за правда против аболицијата

Утрински - 04.08.2008

Министерството за правда против аболицијата Министерството за правда смета дека одлуката за помилување - ослободување од гонење на Зоран Заев и на неговите соработници не е правно издржана.

Груевски: Шефот на државата нема сериозно објаснување за аболицијата за Заев

Канал5 - 04.08.2008

Црвенковски досега нема сериозно објаснување за аболицијата за Зоран Заев, вели премиерот Груевски. Со тврдењето дека ја враќа опозицијата во Парламентот, практично се убедува самиот себе зашто тој е шеф на СДСМ, вели Груевски од Охрид.

Аболицијата на Заев отвори фронт и во СДСМ

Дневник - 04.08.2008

Аболицијата на потпретседателот на СДСМ Зоран Заев од страна на шефот на државата отвори фронт помеѓу актуелното раководство на најголемата опозициска партија и шефот на државата Бранко Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за двоен државен удар

Дневник - 04.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за двоен државен удар Со аболицијата за Заев и со непотпишувањето на законите за кои Собранието се произнесе втор пат, Црвенковски врши двоен државен удар врз институциите на Република Македонија, обвини вчера портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.

Груевски гневен, Црвенковски пред импичмент

Утрински - 04.08.2008

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ незадоволна од одлуката на шефот на државата за аболиција на Заев Соња Крамарска Силен политички земјотрес го тресе главниот град на државава откако изминатиов викенд се случи давањето аболиција на Зоран Заев од претседателот Бранко Црвенковски и гневната реакција на ...

Бранко на одмор во Турција

Вест - 04.08.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски, заедно со сопругата Јасна, синот Љупчо и ќерката Марија, денес заминаа на одмор во Турција. Од неговиот кабинет вчера потврдија дека Претседателот е на одмор во Турција на покана од турскиот претседател Абдула Ѓул.

Леб и сол за Заев во Струмица

Вест - 04.08.2008

Зоран Заев и неговите соработници по 6 дена притвор во истражниот затвор во Шутка, од вчера се на слобода откако завчера претседателот Црвенковски го потпиша решението за помилување на градоначалникот на Струмица и петтемина службеници од општинската администрација.

Заев ослободен и пречекан како цар

Време - 04.08.2008

Со солзи, овации и со скандирања вчера во осум часот во Струмица беа пречекани градоначалникот Зоран Заев и неговите петмина соработници, по седум дена поминати во притвор во Шутка.

По шестдневен притвор Заев и неговите соработници пуштени на слобода

Утрински - 04.08.2008

Нивното ослободување дојде по одлуката на Бранко Црвенковски да ги аболира сите шестмина осомничени Љубиша Станковиќ По шест дена минати во Истражниот затвор „Скопје“, вчераутро околу 6,30 часот струмичкиот градоначалник и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев, и петтемина негови соработници беа ...

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Груевски гневен, Црвенковски пред импичмент

Нетпрес - 04.08.2008

Силен политички земјотрес го тресе главниот град на државава откако изминатиов викенд се случи давањето аболиција на Зоран Заев од претседателот Бранко Црвенковски и гневната реакција на владејачката ВМРО-ДПМНЕ по одбивањето шефот на државата да потпише неколку закони што Владата ги протна во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што би се случило доколку секој осомничен за финансиски криминал во Македонија биде аболициран и ослободен ...

Нетпрес - 04.08.2008

ВМРО-ДПМНЕ соопштуваат дека досега во сите земји од Југоисточна Европа не е забележан пример каде од позицијата на која што настапува денеска Бранко Црвенковски, се ослободуваат лица осомничени за финансиски криминал, особено не за финансиски криминал тежок 8 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ ги повтори критиките до Црвенковски

Кирилица - 04.08.2008

Во сите држави во југоисточна Европа против финансиските криминалци и транзициските олигарси, или се води судска постапка, или се веќе во затвор и во ниту една од овие држави досега не е забележан пример каде од позицијата на претседателот на државата се ослободуваат лица осомничени за финансиски ...

Груевски отфрли можност за импичмент на Црвенковски

Макфакс - 04.08.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ја отфрли можноста од импичмент за претседателот Бранко Црвенковски, иако реагираше на помилувањето на струмичкиот градоначалник Зоран Заев. „Ние, Црвенковски сакаме да го поразиме на избори, а не на таков начин.

ЦРВЕНКОВСКИ ОТВОРИ ГОЛЕМ ЈАВЕН СОМНЕЖ СО АБОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ

Сител - 04.08.2008

ЦРВЕНКОВСКИ ОТВОРИ ГОЛЕМ ЈАВЕН СОМНЕЖ СО АБОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ Владеачката ВМРО - ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека претседателот Бранко Црвенковски во јавноста отворил многу прашања и голем јавен сомнеж со аболицијата што му ја изрече пред два дена на струмичкиот градоначалник Зоран Заев.

Груевски: Црвенковски ќе го поразиме на избори, а не со импичмент

Кирилица - 04.08.2008

Премиерот Никола Груевски ја отфрли можноста за импичмент за претседателот Бранко Црвенковски поради помилувањето на струмичкиот градоначалник Зоран Заев , ја пренесуваат медиумите изјавата дадена денеска во Охрид. - Ние сакаме да го поразиме Црвенковски на избори, а не на таков начин.

Груевски бара објаснување од Црвенковски за Заев

Нетпрес - 04.08.2008

Со аболицијата на Заев господинот Црвенковски направи сериозен удар врз борбата против корупцијата и организираниот криминал и јас го повикувам да даде сериозно појаснување во јавноста зошто го направи тоа,изјави денес во Охрид премиерот Никола Груевски при посетата на Музејот на вода кај Градиште.

ЦРВЕНКОВСКИ НЕ ДАДЕ СЕРИОЗНО ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА НЕГОВАТА ПОСТАПКА

Сител - 04.08.2008

ЦРВЕНКОВСКИ НЕ ДАДЕ СЕРИОЗНО ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА НЕГОВАТА ПОСТАПКА Собранието денеска ќе продолжи да работи и нема да се занимава со импичмент на Бранко Црвенковски.

Црвенковски на одмор во Турција

Кирилица - 04.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски , со семејството, наредниве седум дена ќе ги помине на одмор на турското приморје, соопшти неговиот кабинет. Семејството Црвенковски на летување во Турција заминува на покана на тамошниот претседател Абдула Ѓул .

Собранието на одмор до 25 август

Нетпрес - 04.08.2008

Народните избраници од денеска се на годишен одмор. Следната, 18-та по ред, седница на Собранието е закажана за 25 овој мецес.

Претседателот Црвенковски со семејството е на одмор во Бодрум

Нетпрес - 04.08.2008

Претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, од синоќа е на двонеделен одмор во турскиот град Бодрум. Претсеадтелот, како што информира турската агенција ДХА, пристигнал во градот со својата сопруга, синот и ќерката.

Не сакаме импичмент, ќе го победиме Црвенковски на избори

Вечер Прес - 04.08.2008

Говорејќи за аболицијата за Заев, Груевски вели дека Црвенковски нанел сериозен удар на борбата против корупцијата и оти тоа е лош пример за во иднинина во случај некои други функционери да проневерат високи суми, како во случајот Заев, 8 милиони евра "Во Собранието нема да се занимаваат со ...

Црвенковски замина на летување во Бодрум

Вечер Прес - 04.08.2008

Претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, од синоќа е на двонеделен одмор во турскиот град Бодрум. Претседателот, како што информира турската агенција ДХА, пристигнал во градот со својата сопруга, синот и ќерката.

Б.Ц., З.З. и МВР

Н.Македонија - 04.08.2008

Македонскиот плурализам и демократија деновиве доживуваат ново осакатување. Ново минимизирање на демократските и на моралните вредности, а пред се на интересите на граѓаните.