TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фолере

Вечер Прес - 19.09.2010

Многу лесно простуваме, брате. Мислиш девет животи ни дал Господ, па ај сега... заборави што било. Како и да не било. Се отфрла минатото во интерес на иднината. А таа никако да стаса.

Владата ги визира новините за Антикорупциска

Утрински - 17.09.2010

Владата нема намера да се откаже од најавените измени во антикорупциското законодавство, кои предвидуваат професионален статус на членовите, наместо волонтерски и воведување мандат од четири години, ...

Македонија - Маратонец што ја наттрча политиката

Време - 17.09.2010

Игор ЧавескиПочитуван во Брисел како искусен дипломат што добро ги познава состојбите во регионот и кој во Македонија пристигна во чувствителен период, но критикуван од властите во Скопје дека ...

Народниот Фуере напролет заминува со богати спомени

Шпиц - 17.09.2010

Иако Фуере не важи за омилен политичар за актуелната власт поради силните постојани критики упатени за назадување на реформите кои не оддалечуваат од ЕУ, тој стана омилена фигура кај граѓаните поради ...

Четврток, 16 септември

BBC - 16.09.2010

Пред денешната нова средба во Брисел на премиерот Груевски и вицепремиерот Наумовски со еврокомесарот за проширување Фуле, весниците ја пренесуваат пораката на евроамбасадорот Фуере дека ноемврискиот ...

Се бараат виновници, а нема херои

Утрински - 16.09.2010

Политиката „секогаш некој друг е виновен“, што стана препознатлив знак за актуелната владејачка гарнитура, добива карикатурални димензии со разгорувањето на јаловата дебата за пропуштените шанси за ...

Данецот Петeр Соренсен наследник на Фуере

Утрински - 16.09.2010

Данскиот дипломат Петер Соренсен (43) ќе биде нов амбасадор на Европската унија во Македонија на местото на актуелниот шеф на делегацијата, Ерван Фуере, соопшти кабинетот на високата претставничка на ...

ЕУ бара да ги спроведуваме законите

Утрински - 16.09.2010

Македонија има закони, но нема имплементација, е пораката од ЕУ што вчера на македонските власти им ја испорача евроамбасадорот Ерван Фуере.

(„Фуере: Тврдењата за 1995 ја надминаа и фантазијата“)

Дневник - 16.09.2010

Дефинитивно на оваа влада и' е потребна професионална медицинска помош, лудилото вреди да биде третирано, а за успехот никој не може да гарантира .

Маневски со променет став за законот за Антикорупциска

Алсат-М - 16.09.2010

Министерот за правда Михајло Маневски отстапи од своите ставови околу Државната комисија за борба против корупцијата. Најновите измени на Законот за анти – корупција кои ги прифгати Владата се ...

Евроамбасадорот најави објективен извештај

Дневник - 16.09.2010

Фуере порача дека не е доволно само носење закони со европски предзнак, туку тие мора целосно да се спроведуваат Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија што ќе биде презентиран ...

Македонија - Извештајот ќе се токми до последен момент

Време - 16.09.2010

Игор Чавески Се уште има многу работа што треба да биде завршена, а Извештајот за напредокот на Македонија што Европската комисија ќе го објави во ноември, ќе го одразува постигнатиот прогрес, ...

Македонија - Груевски вети пари за антикорупционерите

Време - 16.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере вчера упати апел до Владата да и ги овозможи на Антикорупциската комисија потребните средства со кои ефикасно ќе ги извршува своите обврски и побара борбата против ...

Фуере и' помага на Антикорупциска

Утрински - 16.09.2010

Ерван Фуере и' помага на Државната комисија за спречување на корупцијата во наоѓање решенија за финансиските и за статусните проблеми предизвикани од коригираниот буџет и најавените законски измени.

Ерван Фуере си заминува

МРТ - 16.09.2010

Данскиот дипломат Питер Соренсен доаѓа на местото на досегашниот шеф на Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Ерван Фуере.

Судството, корупцијата и администрацијата – слабости пред извештајот

МРТ - 16.09.2010

Независноста на судството, корупцијата и реформите во јавната администрација се слабостите кои ги детектира еврокомесарот Ерван Фуере пред ноемврискиот извештај на Европската комисија.

Петлето што кукурика бега од македонското буниште!?

Inpress - 16.09.2010

Скопје, 16. септември 2010 (ИНПРЕС) На евроамбасадорот Ерван Фуере, одбројани му се деновите во Македонија. Тој наскоро заминува, ќе го наследи данскиот дипломат Петер Соренсен.

Владата ќе одобри 1,9 милиони денари за антикорупциска

МРТ - 16.09.2010

Владата ќе одобри вкупно 1,9 милиони денари за работата на Државната комисија за спречување на корупцијата, најави денеска премиерот Никола Груевски.

Фуере-ДКСК да продолжи со ефективната борба против корупцијата

Канал 77 - 16.09.2010

Независноста на судството, корупцијата и реформите во јавната администрација се слабостите кои ги детектира еврокомесарот Ерван Фуере пред ноемврискиот извештај на Европската комисија За ...

Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на ЕУ во Македонија

Идивиди - 16.09.2010

Брисел, 15 октомври 2010 (МИА) - Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на Европската унија во Македонија на местото на актуелниот шеф на делегацијата на Унијата Ерван Фуере, соопшти ...

Фуере: Да се осигура примената на донесените закони

А1 - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска упати порака за соодветна имплементација на донесеното законодавство, од што, според него, добивка ќе имаат граѓаните на Македонија.

Ерван Фуере си заминува

А1 - 15.09.2010

Данскиот дипломат Питер Форенсен доаѓа на местото на досегашниот шеф на Европската комисија во Скопје, Ерван Фуере. Ова попладнево го соопшти канцеларијата на високиот претставник за надворешна и ...

Фуере ја демантира 1995, Груевски не прифаќа

Утрински - 15.09.2010

„Ова е земја што е подготвена да се вклучи во Европската унија, земја што направи големи напори, но се' уште има многу да направи, земја која има 33 отсто невработени, земја во која 30 отсто од ...

Антикорупциска бара 1,9 милиони денари

Утрински - 15.09.2010

На Антикорупциска комисија и' се потребни 1,9 милиони денари за елементарно преживување во наредните четири месеци. Овие пресметки за режиски трошоци и за хонорари на седумте члена до крајот на оваа ...

Данецот Соренсен на местото на Фуере

Deutsche Welle - 15.09.2010

Официјално е познат наследникот на евроамбасадорот Ерван Фуере во Скопје, Питер Соренсен. Европската унија ги објави денеска (15.09.10) списоците на новите амбасадори ширум светот.

Дополнителни средства за Антикорупциска

Алсат-М - 15.09.2010

Премиерот потврди дека државната комисија за антикорупција ќе добие 1 милион и 900 - ини илјади денари дополнителни средства за работа.

Петер Соренсен доаѓа на местото на Ерван Фуере

Алсат-М - 15.09.2010

Министерката за надворешни работи на Европската Унија Кетрин Ештон, го официјализираше именувањето нови амбасадори на Унијата низ светот, меѓу кои и за земјава.Тоа е Петер Соренсен .

Фуере: Не знам каков ќе биде извештајот, но под лупа ќе биде се што е сработено годинава

Канал5 - 15.09.2010

Во опуштена македонска кујна, а тешки ЕУ теми. Наумовски на појадок со амбасадорите. Овој пат дискусијата за еворинтеграцијата на земјава доби друга димензија во една скопска кафеана.

Функционерите ги кријат парите, како змијата нозете

Канал5 - 15.09.2010

450 – тини функционери, најголем дел од локалната власт, ќе бидат казнети поради својата нетранспарентност. Рокот одамна измина, а тие се уште ја немаат доставено оваа изјава за интереси до ...

Фуере заминува од Македонија

Канал5 - 15.09.2010

Нов амбасадор на Европската унија во Македонија ќе биде данскиот дипломат Петер Соренсен. Од кабинетот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон соопштија дека ...

Фуере им изрази поддршка на антикорупционерите

Телма - 15.09.2010

Владата да и обезбеди доволно средства на Антикорупциската комисија за да може ефикаснo да ги извршува обврските, побара евроамбасадорот Ерван Фуере по денешната посета на Комисијата.

Фуере: Извештајот ќе го одразува постигнатиот прогрес

Алсат-М - 15.09.2010

Извештајот што ќе биде презентиран во ноември ќе го одразува постигнатиот прогрес, порача евроамбасадорот Ерван Фуере одговарајќи на новинарско прашање по средбата со пертседателот на Државната ...

Вицепремиерот Наумовски на средба со ЕУ амбасадорите

Канал5 - 15.09.2010

Законите со европски предзнак треба да се имплементираат, а не само да се донесуваат, истакна евроамбасадорот Ерван Фуере кој денеска присуствуваше на работниот појадок што со амбасадорите на земјите ...

Македонија - Селами бара 1,9 милион

Време - 15.09.2010

Државната комисија за спречување на корупцијата вчера до Владата испратила допис во кој бара да и се исплатат 1,9 милион денари за покривање на трошоците до крајот на годинава.

Македонија - Срамна дебата за бегање од сегашноста

Време - 15.09.2010

Ана Анастасовска Изјавата на еворамбасадорот Ерван Фуере дека Македонија можела да стане членка на ЕУ во 1995 година само со бујна фантазија е најсилен доказ дека претседателот Ѓорѓе Иванов и ...

Вицепремиерот Наумовски на средба со ЕУ амбасадорите

Сител - 15.09.2010

Законите со европски предзнак треба да се имплементираат, а не само да се донесуваат, истакна евроамбасадорот Ерван Фуере кој денеска присуствуваше на работниот појадок што со амбасадорите на земјите ...

Не треба да се плашиме од дебати за евроинтеграциите

МРТ - 15.09.2010

Вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски, денеска рече дека не треба да постои стравување од дебати во врска со тоа кој колку направил за европската интеграција на Македонија.

Данскиот дипломат Петер Соренсен на местото на Фуере

Р.С.Европа - 15.09.2010

Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на Европската унија во Македонија на местото на актуелниот шеф на делегацијата на Унијата Ерван Фуере, соопшти кабинетот на високиот претставник ...

Ерван Фуере си заминува

Макфакс - 15.09.2010

Данскиот дипломат Питер Форенсен доаѓа на местото на досегашниот шеф на Европската комисија во Скопје, Ерван Фуере. Ова попладнево го соопшти канцеларијата на високиот претставник за надворешна и ...

Фуере ја спасува антикорупциска од власта

Алфа - 15.09.2010

На што власта ги троши јавните пари кога нема за борба против корупцијата – праша и евроамбасадорoт Фуере откако антикорупциската е финансиски блокирана од власта.

Фуере: Извештајот ќе го одразува постигнатиот прогрес

Алфа - 15.09.2010

Извештајот што ќе биде презентиран во ноември ќе го одразува постигнатиот прогрес, порача евроамбасадорот Ерван Фуере одговарајќи на новинарско прашање по средбата со пертседателот на Државната ...

Петер Соренсен нов амбасадор на ЕУ во Македонија

Сител - 15.09.2010

Новиот амбасадор на Европската Унија во Македонија ќе биде данскиот дипломат Петер Соренсен кој ќе го замени актуелниот шеф на делегацијата на Унијата Ерван Фуере, соопшти кабинетот на високиот ...

Ерван Фуере си заминува

Форум - 15.09.2010

Данскиот дипломат Питер Соренсен доаѓа на местото на досегашниот шеф на Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Ерван Фуере Ова попладнево го соопшти канцеларијата на високиот претставник за ...

За опозицијата изјавата на Фуере е официјален демант на тврдењата

МРТ - 15.09.2010

Вчерашната изјава на евроамбасадорот Ерван Фуере, според која, тврдењето дека во 1995 година Македонија ja испуштила шансата за интеграција во Унијата е ширење фантазија за опозициските партии е ...

Ерван Фуере заминува, Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на ЕУ во Македонија

Inpress - 15.09.2010

Скопје, 15. септември 2010 (ИНПРЕС) Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде новиот амбасадор на Европската унија во Република Македонија.

Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите

МРТ - 15.09.2010

Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите години во делот на развој на државата и побрзо приклучување кон Европската Унија.

Наумовски на средба со ЕУ амбасадорите

Кирилица - 15.09.2010

Законите со европски предзнак треба да се имплементираат, а не само да се донесуваат, истакна евроамбасадорот Ерван Фуере кој денеска присуствуваше на работниот појадок што со амбасадорите на земјите ...

Фуере: Да се осигура примената на донесените закони

Макфакс - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска упати порака за соодветна имплементација на донесеното законодавство, од што, според него, добивка ќе имаат граѓаните на Македонија.

Фуере - Eвропските закони треба и да се спроведуваат

Р.С.Европа - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска изјави дека европските закони треба и да се спроведуваат, а не само да се донесат. Ова тој го рече на работниот појадок што го организира вицепремиерот за европски ...

Фуере: Законите мора и да се имплементираат

Нетпрес - 15.09.2010

Законите не треба само да бидат изгласани, туку треба и соодветно да бидат применувани, заклучиле амбасадорите на земјите членки на Европската Унија и вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко ...

Фуере: Извештајот ќе го одразува постигнатиот прогрес

Кирилица - 15.09.2010

Извештајот што ќе биде презентиран во ноември ќе го одразува постигнатиот прогрес, порача евроамбасадорот Ерван Фуере одговарајќи на новинарско прашање по средбата со пертседателот на Државната ...

Република Вардарска Македонија или Република Македонија (Вардар)?

Сител - 15.09.2010

Појадок во етно амбиент и анализа на европските реформи. Вицепремиерот Наумовски ги повика ЕУ aмбaсадорите лично да им соопшти колку Македонија напреднала.

Фуере: Ефективна, а не декларативна борба против корупцијата

Макфакс - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере упати апел до владата да и даде задоволителни средства на Државната комисија за спречување на корупција, со кои ефикасно ќе ги извршува своите обврски и побара од владата ...

Судството, корупцијата и администрацијата – слабости пред извештајот

Макфакс - 15.09.2010

Независноста на судството, корупцијата и реформите во јавната администрација се слабостите кои ги детектира еврокомесарот Ерван Фуере пред ноемврискиот извештај на Европската комисија.

Фуере повторно побара фокусирање кон иднината

МРТ - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска од Охрид го повтори апелот до политичките претставници во Македонија да се фокусираат на иднината на земјата, а не на дебати за наводно пропуштени шанси за ...

Владата ќе одобри 1,9 милиони денари за антикорупциска

Макфакс - 15.09.2010

Владата ќе одобри вкупно 1,9 милиони денари за работата на Државната комисија за спречување на корупцијата, најави денеска премиерот Никола Груевски.

Фуере бара повеќе пари за Антикорупциска

Р.С.Европа - 15.09.2010

Намалувањето на буџетот на Антикорупциската комисија за 20 проценти не е во согласност со заложбата на Владата за ефективна борба против корупцијата, смета евроамбасадорот Ерван Фуере.

Антикорупциска доби нови 1,9 милион денари

Нетпрес - 15.09.2010

Владата ќе одбри нови 1,9 милион евра за функционирањето на Антикорупциска комисија. “Неопходна е професионализација на мандатите на членовите на Антикорупциска комисија, а на нивното барање ...

Фуере потсети на имплементација на ЕУ законите

Inpress - 15.09.2010

Скопје, 15. септември 2010 (ИНПРЕС) Законите со европски предзнак треба да се имплементираат, а не само да се донесуваат.

Антикорупциска ќе добие 1,9 милиони денари од Владата

Кирилица - 15.09.2010

Владата ќе додели 1,9 милиони денари колку што Антикорупциската комисија побара за нејзино функционирање, изјави премиерот Никола Груевски - На нивното барање доставено вчера до Владата за нови 1,9 ...

Вицепремиерот Наумовски на средба со ЕУ амбасадорите

Алфа - 15.09.2010

Законите со европски предзнак треба да се имплементираат, а не само да се донесуваат, истакна евроамбасадорот Ерван Фуере кој денеска присуствуваше на работниот појадок што со амбасадорите на земјите ...

Фуере: Да се осигура примената на донесените закони

Форум - 15.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска упати порака за соодветна имплементација на донесеното законодавство, од што, според него, добивка ќе имаат граѓаните на Македонија.

Повеќе пари за Антикорупциска

Вечер Прес - 15.09.2010

Владата позитивно ќе одговори на барањето на Антикорупциската комисија за нови 1,9 милион евра за нивно функционирање, најави вчера премиерот Никола Груевски, по острата реакција на антикоруционерите ...

Данец ќе биде нов ЕУ амбасадор во Македонија

eReporter - 15.09.2010

Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на Европската унија во Македонија на местото на актуелниот шеф на делегацијата на Унијата Ерван Фуере, соопшти кабинетот на високиот претставник ...

Данецот Петер Соренсен доаѓа на местото на Фуере

eReporter - 15.09.2010

Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде нов шеф на Мисијата на ЕК во Македонија, наследувајќи го актуелниот амбасадор на ЕУ, Ирецот Ерван Фуере.

Да се обезбедат доволно ресурси за Антикорупциска

Идивиди - 15.09.2010

Скопје, 15 септември 2010 (МИА) - Корупцијата се уште останува сериозен проблем што беше спомнат во досегашните извештаи нa ЕК за државата и затоа улогата на Антикорупциската комисија ја сметаме за ...

СДСМ: Груевски и Иванов ја фалсификуваат историјата

А1 - 14.09.2010

Бујната фантазија на Иванов, Груевски, партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и европратеникот Поселт е погрешна и погубна политика на изолација на Македонија и свесно блокирање на евроинтегративните процеси ...

Продолжува дебатата – дали Македонија во 90-ите имала можност за ЕУ

Алсат-М - 14.09.2010

Премиерот Груевски не гледа дека Амбасадорот Фуере го демантирал кога рекол оти секој кој тврди дека во деведесетите години земјава пропуштила можност за покана во Европската Унија требал да има ...

Македонија - Во ЕУ во 1995 година само со фантазија!

Време - 14.09.2010

Секој што тврди дека Македонија во 1995 година имала шанса да влезе во ЕУ и во НАТО има бујна фантазија, оцени евроамбасадорот Ерван Фуере коментирајќи ги неодамнешните изјави на претседателот Ѓорге ...

1995 наспроти 2010

Канал5 - 14.09.2010

95 – та наспроти 2010-тата. Пропуштени шанси, и тогаш и сега влегоа во мегупартиските пресметки за евроинтеграцијата на земјата...

Продолжуваат препукувањата за пропуштените шанси на патот кон ЕУ

Сител - 14.09.2010

Изјавата на Фуере е официјлен демант на тврдењата дека во 95 та е пропуштена шанса за почеток на преговори со Унијата. Социјалдемократите ја обвинија власта за грубо фалисфикување на историјата.

Груевски: Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите

Макфакс - 14.09.2010

Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите години во делот на развој на државата и побрзо приклучување кон Европската Унија.

Фуере повторно побара фокусирање кон иднината

Макфакс - 14.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска од Охрид го повтори апелот до политичките претставници во Македонија да се фокусираат на иднината на земјата, а не на дебати за наводно пропуштени шанси за ...

Фуере - Да престанат игрите на партиите за менување на историјата

Inpress - 14.09.2010

Охрид, 14. септември 2010 (ИНПРЕС) Успехот на Конференцијата за е-демократија што се одржа изминатите два дена во Охрид може да се измери на многу различни начини, дојдоа учесници од регионот, а ...

СДСМ - Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да престанат со погрешната и погубна политика на изолација на земјата

Inpress - 14.09.2010

Скопје, 14. септември 2010 (ИНПРЕС) Вчерашната изјава на господинот Ерван Фуере, со која јасно беше искажан ставот на Европската комисија, е уште еден од серијата докази, ако не и најсилен доказ дека ...

Груевски: Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите

Форум - 14.09.2010

Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите години во делот на развој на државата и побрзо приклучување кон ЕУ Ова го изјави денеска премиерот Груевски како коментар на изјавата на евроамбасадорот ...

Владино ,,шминкање,, на изјавата за 1995

Алфа - 14.09.2010

Власта се обидува да се повлече од изјавите за конкретна пропуштена шанса за Европа во 1995-тата, откако ваквите тврдења, наменети пред се за домашна употреба, резултираа со деманти и остри критики и ...

Фуере бара политичарите да се свртат кон иднината

Форум - 14.09.2010

Евроамбасадоротво вторник од Охрид го повтори апелот до политичките претставници во Македонија да се фокусираат на иднината на земјата, а не на дебати за наводно пропуштени шанси за интеграција на ...

Фуере: Политичарите да се фокусираат на иднината, не на минатото

Сител - 14.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска од Охрид, осврнувајќи се на политичките препукувања во врска со случувањата во 90-те години, порача дека сите политички партии треба да престанат да се занимаваат ...

Груевски не знае дали ќе оди во Њујорк

Р.С.Европа - 14.09.2010

Премиерот Груевски вели дека не е сигурен дали ќе оди во Њујорк, но очекува доколку има средба таа да биде суштинска. Премиерот Никола Груевски не знае со сигурност дали ќе патува за Њујорк на само ...

Наумовски: Не треба да се плашиме од дебати за евроинтеграциите

Форум - 14.09.2010

Вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски, денеска рече дека не треба да постои стравување од дебати во врска со тоа кој колку направил за европската интеграција на Македонија По вчерашната ...

Наумовски: Не треба да се плашиме од дебати за евроинтеграциите

Алфа - 14.09.2010

Вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски, денеска рече дека не треба да постои стравување од дебати во врска со тоа кој колку направил за европската интеграција на Македонија.

Без резултати во борбата против корупцијата

Р.С.Европа - 14.09.2010

Нема политичка воља за сузбивање на корупцијата. Досега само еден предмет на Антикорупциската комисија, добил судски епилог.

Наумовски: Не треба да се плашиме од дебати за евроинтеграциите

Макфакс - 14.09.2010

Вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски, денеска рече дека не треба да постои стравување од дебати во врска со тоа кој колку направил за европската интеграција на Македонија.

Наумовски: Не треба да постои стравување од дебати

Нетпрес - 14.09.2010

Не треба да постои стравување од дебати во врска со тоа кој колку направил за европската интеграција на Македонија, изјави денес вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски.

Георгиев: Изјавата на Фуере е најсилен доказ

Нетпрес - 14.09.2010

Вчерашната изјава на господинот Ерван Фуере, со која јасно беше искажан ставот на Европската комисија, е уште еден од серијата докази, ако не и најсилен доказ дека Груевски и Иванов прават најгруб ...

СДСМ: Груевски и Иванов ја фалсификуваат историјата

Форум - 14.09.2010

Вчерашната изјава на господинот Ерван Фуере, со која јасно беше искажан ставот на Европската Комисија, е уште еден од серијата докази, ако не и најсилен доказ дека Груевски и Иванов прават најгруб ...

За опозицијата изјавата на Фуере е официјален демант на тврдењата

Макфакс - 14.09.2010

Вчерашната изјава на евроамбасадорот Ерван Фуере, според која, тврдењето дека во 1995 година Македонија ja испуштила шансата за интеграција во Унијата е ширење фантазија за опозициските партии е ...

Фуере: Политичките страни да престанат да играат игри со историјата и да не ја пишуваат повторно

Нетпрес - 14.09.2010

Она што се случило во 1995 година не е прашање што ќе ги реши сите овие проблеми, би сакал да кажам дека сите политичките страни би требало да престанат да играат игри со историјата и да не ја ...

Фуере: Конференцијата ја зајакнува транспарентноста во демократскиот процес

Нетпрес - 14.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере ја оцени конференцијата како успешна и посочи дека со ова се зајакнува транспарентноста на демократскиот процес што всушност претставува клуч за успех.

Наумовски: Да дебатираме кој колку направил за евроинтеграциите

Канал 77 - 14.09.2010

Македонија очекува да добие објективен извештај од Европската комисија за напредокот на земјата есенва, а дали тој ќе биде позитивен или не останува да каже самата Комисија, изјави вицепремиерот за ...

Фуере: Влез во ЕУ пред 15 години е нечија фантазија

Н.Македонија - 14.09.2010

Евроамбасадорот изјави дека секој што тврди дека Македонија пред 15 години имала шанса да стане членка на НАТО и на ЕУ под референцата ФИРОМ има бујна фантазија, шефот на дипломатијата одговори дека ...

СДСМ: Што значи кога од ЕУ ќе ви кажат дека првите луѓе на државата имаат бујна фантазија?

eReporter - 14.09.2010

Вчерашната изјава на господинотЕрван Фуере, со која јасно беше искажан ставот на Европската комисија, е уште еден од серијата докази, ако не и најсилен доказ декаГруевскииИвановправат најгруб обид за ...

Фуере: Изјавите за шансите за влез во ЕУ во `95 - плод на бујна фантазија

А1 - 13.09.2010

Секој што тврди дека Македонија во 1995. година имала шанса да влезе во ЕУ и НАТО има бујна фантазија, евроамбасадорот Фуере ги коментира изјавите на Иванов, Груевски и Поселт дека пред 15 години, ...

Фуере:Македонија во ЕУ во 1995 - бујна фантазија

Алсат-М - 13.09.2010

Амбасадорот на Европското Унија во Македонија со индиректна порака до премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов дека сигурно имаат развиена фантазија ако сметаат дека во 1995 година ...

Далеку од разумот тврдењата за Македонија во еу во деведесетите

Телма - 13.09.2010

Бујна фантазија има секој оној што тврди дека во средината на деведесетите години Македонија пропуштила шанса за прием во Европската унија, изјави денеска амбасадорот на Унијата Ерван Фуере.

Владата, сепак, ќе најде пари за Антикорупциска?

Утрински - 13.09.2010

Дали Владата ќе се смилува и ќе најде пари за Државната комисија за спречување на корупцијата откако со ребалансираниот буџет прилично ги стегна финансиските ремени за функционирање на оваа ...

Фуере: Опција за евроинтеграција во 95-та е само ширење фантазија

Канал5 - 13.09.2010

Губење време на ширење фантазија – вака Ерван Фуере ја оценува дебатата што ја почна претседателот Иванов, а ја продолжи премиерот Груевски, за пропуштената шанса за евроатланска интеграција пред 15 ...

Бујна европска имагинација на власта?!

Алфа - 13.09.2010

Власта во земјава има бујна европска имагинација. Тоа е заклучокот кој се наметнува од денешната изјава на евроамбасадорот Ерван Фуере кој реши да даде свое видување за тоа дали во 1995-тата бил ...

Фуере - Македонија во ЕУ во 1995 - имагинација

Р.С.Европа - 13.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере ја негираше изјавата на претседателот Ѓорѓе Иванов дека Македонија имала шанса да зпочне преговори со Европската унија под привремената референца БЈРМ.

Фуере: Цела ЕУ секој ден “се моли“ за решение на името?!

Сител - 13.09.2010

Потикнување на имагинацијата – вака евроамбасадорот Фуере ги толкува информациите дека Македонија во 1995-та добила покана за влез во ЕУ.

Фуере - Да се фокусираме на иднината

Р.С.Европа - 13.09.2010

Евроамбасадорот Фуере ги демантира информациите дека Македонија имала шанси да почне преговори со ЕУ. Фокусирајте се на иднината, а не на минатото, порачува тој.

Македонија членка на ЕУ во 1995 е бујна "фантазија", вели Фуере

eReporter - 13.09.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере рече дека заговорниците на тезата дека Македонија во деведесетите години можела да се приклучи кон Европската унија - ја надминуваат границата на фантазијата.