TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Шарената дружина“ со фотографии ги искажа своите чувства, интереси и желби

МКД - 22.05.2016

Во „Јавна соба“, на 22 мај (недела), во 20 часот, ќе може да се погледне светот низ објективот на „Шарената дружина“, која ја сочинуваат Ена Митревска, Јулијана Петровска, Моника Бисовска, Дарко Ефтимовски, Никола Колев, Оливер Блажевски, Флоренс ...

Шарена револуција во Скопје со порака: Нема да ви помине!

Радио МОФ - 22.05.2016

Со поддршка за обвинителките пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје и денеска во 18 часот започна протестот на движењето Протестирам, по што демонстрантите продолжија кон Министерството за правда и Собранието на Република ...

[Галерија] Поддршка за Протестирам и Шарената револуција од Љубљана

Радио МОФ - 22.05.2016

Со сликата на обвинителката Фатиме Фетаи и транспаренити на кои пишуваше „Шарена револуција против фикус Аболиција“, „#Протестирам“, „Нема да ви поне“, вчера во паркот Тиволи, во Љубљана, повторно имаше протестен собир на македонски граѓани за ...

(ФОТО) Шарената револуција доби симпатии и поддршка и во Дубаи

Репортер - 22.05.2016

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам. „Ова е прва спонтана средба на Македонци кои живееме во Дубаи за поддршка на Шарената револуција.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ продолжува: Нова боја за Министерството за правда

еМагазин - 22.05.2016

Поддржувачи на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ повторно организираа мирен протест во Скопје. Учесниците, традиционално се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство во знак на поддршка за неговата работа.

Да се биде типичен Македонец, зарем не е најлесно?

Нова ТВ - 21.05.2016

Власта е посилна од кога било. Со враќањето на старата влада и селективната аболиција, таа е вечна. Таа не чекори, туку гази врз секој, врз сите и потоа нежно ги дроби, полека, секое, дури и најситното ковче, секоја, дури и најцврстата жила да ...

Започна шарениот протест, боја врз Министерството за правда

Нова ТВ - 21.05.2016

Ниту дождот не ги поколеба демонстрантите и денеска во шест часот да излезат на протест пред Специјалното јавно обвинителство за да му дадат поддршка, како дел од „Шарената револуција“. Демонстрантите пристигнаа пред Собранието, а по пат повторно со ...

„Шарената Револуција ги поттикна прогресивните во дијаспората“

Deutsche Welle - 21.05.2016

Поддршка за антивладините протести во Македонија стигна од иселениците распрскани низ светот. „Шарената револуција“ за нив претставува и будење и политичка и културна ренесанса на македонското општество и емиграција.

ФОТО: Поддршка за Шарената револуција и од Дубаи

Либертас - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам. „Ова е прва спонтана средба на Македонци кои живееме во Дубаи за поддршка на Шарената револуција.

„Шарената револуција“ го обои Министерството за правда

+инфо - 21.05.2016

Денеска, и покрај врнежите од дожд во Скопје, масовен протесто на Шарената револуција. Денеска, и покрај врнежите од дожд во Скопје, масовен протесто на Шарената револуција. Протестот започна во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, а ...

Шарена револуција и во Дубаи

+инфо - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам. Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Крива Паланка

Либертас - 21.05.2016

Синоќа во Крива Паланка се одржа уште еден масовен протест на Шарената револуција. Повеќе од фотографиите во ...

Нема правда - нема мир и вечерва протест во Скопје

+инфо - 21.05.2016

Збирно место како и секогаш пред Специјалното јавно обвинителство во 18 часот. Граѓанските движења „Протестирам“ и „Шарена револуција“ за вечерва во Скопје најавуваат уште еден протест. Збирно место како и секогаш пред Специјалното јавно ...

[Колумна] Патот до 70 илјади

Радио МОФ - 21.05.2016

Критиките против Шарената револуција се неосновани поради неинформираност или малициозност на нивните пропоненти. Континуираната активност на движењето е поважна од неговото бавно темпо на мобилизација, пишува блогерот Новица Наков во младинската ...

ФОТО+ВИДЕО: Шарената револуција на улица, повторно обоено Министерството за правда

Либертас - 21.05.2016

И денеска, и покрај врнежите од дожд во Скопје, масовен протесто на Шарената револуција. Протестот започна во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, а демонстрантите уште еднаш ја обоија зградата на Министерството за правда.

Шарена револуција и во Дубаи

Сакам да кажам - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам. „Ова е прва спонтана средба на Македонци кои живееме во Дубаи за поддршка на Шарената револуција.

Шарената револуција и вечерва на улица, повторно обоено Министерството за правда

Локално - 21.05.2016

И денеска, и покрај врнежите од дожд во Скопје, масовен протесто на Шарената револуција. Протестот започна во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, а демонстрантите уште еднаш ја обоија зградата на Министерството за правда.

Шарена револуција и во Дубаи

Локално - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам. Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за ...

(ФОТО+ВИДЕО) Шарената револуција на улица, повторно обоено Министерството за правда

Репортер - 21.05.2016

Денеска, и покрај врнежите од дожд во Скопје, масовен протесто на Шарената револуција. Протестот започна во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, а демонстрантите уште еднаш ја обоија зградата на Министерството за правда.

(ФОТО) Огромна маса народ излезе на синоќешните протести во Крива Паланка

Репортер - 21.05.2016

Синоќа во Крива Паланка се одржа уште еден масовен протест на Шарената револуција. Повеќе од фотографиите во ...

„Шарена револуција“: Повторно обоено Министерството за правда

Стандард - 21.05.2016

Повторно беше обоена зградата на Министерството за правда на денешниот протест на „Шарената револуција“ во Скопје. Дождот не ги спречи демонстрантите да излезат и да го изразат својот револт.

„Шарената револуција“ го обои Министерството за правда

Фактор - 21.05.2016

Претставниците на „Шарената револуција“ попладнево го обоија Министерството за правда. Вообичаено граѓаните се собраа пред СЈО во 18 часот, а оттука се упатија кон Собранието. Повеќе од месец дена граѓаните протестираат со цел да се повлече одлуката ...

Дијаспората донира пари за поддршка на „Шарената револуција“

еМагазин - 21.05.2016

За само четири дена 35 наши иселеници донирале речиси 2.000 долари за поддршка на „Шарената револуција“. На веб-сајтот за донации граѓанското движење „Шарена револуција“ повикува на поддршка бидејќи како што велат во Македонија се сериозно загрозени ...

Триумфалната порта остана без платна, повторно обоено Министерството за правда

24 Вести - 20.05.2016

Дождот не ја спречи Шарената револуција повторно да излезе на улица. Под мотото“За конечно повлекување на Иванов”, граѓаните и вечерва протестот го почнаа пред Специјалното јавно обвинителство.

ВИДЕО: Шарена револуција: За сите криминалци – затворска облека

Нова ТВ - 20.05.2016

Дождот не ја спречи Шарената револуција да излезе на улица. Граѓаните и денес го продолжуваат протестот. Тој денес се одвива под мотото “За конечно повлекување на Иванов”. За денес демонстрантите донесоа кукли на кои се залепени ликовите на екс ...

(ФОТО) „Шарената револуција“ ја обои МИА

Утрински - 20.05.2016

„Шарената револуција“ ја обои и Македонската Информативна Агенција. Утринава на влезот од агенцијата можеа да се прочитаат графити „Неможеш де убиеш идеја“, „Пукај џабе ти е“... А исто така пред влезот на МИА беа видливи траги од боја.

Боја за правда, Порта Македонија без платна

Р.С.Европа - 20.05.2016

"Нема да ви помине" беше транспарентот зад кој и попладнево чекореа демонстрантите од таканаречената Шарена револуција. На чело на колоната овој пат имаа и кукли со ликовите на некои функционери од ВМРО-ДПМНЕ облечени во затвореничка облека.

Активисти ја обоија МИА и порачаа: Не можеш да убиеш идеја, пукај, џабе ти е (ФОТО)

МКД - 20.05.2016

Активисти од „Шарена револуција“ синоќа се пуштиле во герила-акција, па утрово по социјалните мрежи осамнаа фотографии на кои се гледа дека е фрлена боја врз просториите на Македонската информативна агенција (МИА).

Шарената револуција ја обои МИА и упати порака: Не можеш да убиеш идеја

Радио МОФ - 20.05.2016

Синоќа е фрлена боја и кон Македонската информативна агенција. Утринава на социјалните мрежи беа објавени фотографии од боењето, како и од пораките „Не можеш да убиеш идеја“ и „Пукај џабе ти е“, испишани на зградата на агенцијата.

Шарената револуција ја обои МИА: Вие имате куршуми, ние имаме идеи!

+инфо - 20.05.2016

Утринава на социјалните мрежи се појавија фотографии кои беа проследени со пораките „Неможеш де убиеш идеја“ и „Пукај џабе ти е“. Шарената револуција утринава ја обои и Македонската информативна агенција, како порака до дописникот на агенцијата во ...

ВИДЕО+ФОТО: Демонстрантите го обоија Министерството за правда

Либертас - 20.05.2016

Во текот на маршутата кон Собранието демонстрантите го обоија и Министерството за правда. Напишаа „Шарам, слобода ...

ГАЛЕРИЈА: Мијалков, Јанкуловска, Груевски во „лисици“ – започна протестот пред СЈО

Либертас - 20.05.2016

Демонстрантите се собираат пред СЈО. На протестот „во лисици и затворска униформа“ се појавија и Мијалков, Јанкуловска, Груевски, Протугер, ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Симнати платната – триумфалната повторно обоена

Либертас - 20.05.2016

Демонстрантите ги симнаа платната со кои утрово беше покриена Триумфалната порта и повторно ја обоија во боите на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои и МИА

Либертас - 20.05.2016

Нова герила акција на Шарената револуција во Скопје. Обоена и зградата каде се наоѓа Македонската информативна агенција. „Вие имате куршуми, ние имаме идеи. Не можеш да убиеш идеја. Не можеш да запреш идеја.

Шарената револуција ги стави во затвор помилуваните

Сакам да кажам - 20.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска носат кукли облечени во затворски облеки. На главите на куклите се ставени ликовите на политичарите кои се помилувани од претседателот Ѓорге Иванов за можни кривични дела што се водат во Специјалното ...

Повторно е обоено Министерството за правда

+инфо - 20.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција на пат кон Собранието направија мала пауза и повторно ја обоија барокната зграда на Министерството за правда. Демонстрантите од Шарената револуција на пат кон Собранието направија мала пауза и повторно ја обоија ...

Шарена револуција и за МИА

Фокус - 20.05.2016

Во герила акцијата освен бојата, активистите напишале и „Не можеш да убиеш идеја“ и „Пукај џабе ти е“. Синоќа активисти на Шарената револуција фрлиле боја врз Македонската информативна агенција (МИА).

(ФОТО) Боја за Министерството за правда

Фокус - 20.05.2016

Шарената револуција против селективната правда На вечерашните протести во боите на Шарената револуција повторно “блесна” Министерството за правда. Скандирајќи „Робија за мафија”, граѓаните на даден знак ги фрлија шарените балони, па продолжија кон ...

Со „бомби” заврши протестот пред Собрание

Фокус - 20.05.2016

Шарената револуција вечерашниот протест го заврши пред Собранието, каде граѓаните порачаа дека нема да прифатат селективна правда. Шарената револуција вечерашниот протест го заврши пред Собранието, каде граѓаните порачаа дека нема да прифатат ...

Шарената револуција ги тргна пердињата од Порта Македонија за да ја обои

Сакам да кажам - 20.05.2016

Фото: СДК.МК Платното што денеска беше поставено по целата должина на Порта Македонија вечерва беше скинато од антивладините демонстранти и тие повторно ја обоија Триумфалната капија како симбол на Шарената револуција.

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Протести низ Македонија. Мијалков, Груевски, Протогер „во лисици“. Симнати платната од Триумфалната ...

Либертас - 20.05.2016

Денеска протести имаше во Скопје, Велес, Струмица, Пробиштип. Во Скопје на протестот „се појавија“ во лициси и затворска униформа Мијалков, Јанкуловска, Груевски, Протугер, Јанакиевски. Демонстрантите и денеска го обоија Министерството за правда, а ...

Боја на општинската зграда во Кавадарци

Дума - 20.05.2016

И покрај дождот кавадарчани излегоа на протест на „Шарената револуција. Демонстрантите протестниот марш го започнаа од новиот центар на градот, се движеа по улица „Илинденска“ и стигнаа до градскиот плоштад.

Демонстрантите повторно го обоија Министерството за правда и ги симнаа завесите од Триумфалната порта

Точка - 20.05.2016

На пат кон Собранието на Република Македонија, демонстрантите од Шарената револуција повторно ја обоија зградата на Министерството за правда. Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест организиран од граѓанската ...

Шарена револуција и за МИА

Локално - 20.05.2016

Во герила акцијата освен бојата, активистите напишале и „Не можеш да убиеш идеја“ и „Пукај џабе ти е“. Синоќа активисти на Шарената револуција фрлиле боја врз Македонската информативна агенција (МИА).

Активисти ја обоија МИА и порачаа: Не можеш да убиеш идеја, пукај џабе ти е (ФОТО)

Орбис - 20.05.2016

Активисти од „Шарена револуција“ синоќа се пуштиле во герила-акција, па утрово по социјалните мрежи осамнаа фотографии на кои се гледа дека е фрлена боја врз просториите на Македонската информативна агенција (МИА), пишува ...

(ФОТО) Шарените револуционери со порака до МИА

Фактор - 20.05.2016

Шарената револуција со порака дека „Не можеш да убиеш идеја“ ја обои Македонската Информативна Агенција . Видливи траги од боја беа видливи пред самиот влез на Агенцијата а на ѕидовите може да се забележат испишани графити „Неможеш де убиеш идеја“, ...

(ВИДЕО) Демонстрантите синоќа го ишараа Собранието

Репортер - 20.05.2016

Рачниот катапулт и вечерва беше вперен кон Собранието каде успешно летнаа балоните со боја. Шарената револуција го обои законодавниот дом, во кој вчера се вратија пратениците. Пред присутните, од импровизираната бина пред Собранието се обратија ...

ГАЛЕРИЈА: Мијалков, Јанкуловска, Груевски во „лисици“ – започна протестот пред СЈО

Репортер - 20.05.2016

Демонстрантите се собираат пред СЈО. На протестот „во лисици и затворска униформа“ се појавија и Мијалков, Јанкуловска, Груевски, Протугер, ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Откриен вистинскиот лик на Триумфална – Граѓаните ги тргнаа платната

Репортер - 20.05.2016

Демонстрантите ги симнаа платната со кои утрово беше покриена Триумфалната порта и повторно ја обоија во боите на Шарената ревоуција. Симнати завесите и обоени #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/LVn7E7mMXS — META.mk (@meta_agency) May ...

(ФОТО) Шарената револуција ја обои и МИА

Репортер - 20.05.2016

Нова герила акција на Шарената револуција во Скопје. Обоена и зградата каде се наоѓа Македонската информативна агенција. „Вие имате куршуми, ние имаме идеи. Не можеш да убиеш идеја. Не можеш да запреш идеја.

(ФОТО) Министерството за правда не беше поштедено ни овојпат

Репортер - 20.05.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција кои и вечерва протестираат во Скопје, на патот од СЈО кон Собранието, поминаа покрај Министерството за правда, кое и вечерва „настрада“ од бојата на незадоволните граѓани од политичката ситуација во ...

“Шарена револуција”: Бојадисано Министерството за правда

Стандард - 20.05.2016

На вечерашните протести на Шарената револуција повторно беше бојадисано Министерството за правда. Скандирајќи „Робија за мафија”, граѓаните ги фрлија шарените балони, па продолжија кон Собранието.

Да им го убиеме стравот!

Репортер - 20.05.2016

Меѓународниот фактор е начисто со кого си има работа: со едно неверојатно злосторничко здружување на власта, со една идејно декапацитирана опозиција и со едно се уште недоволно политички артикулирано движење наречено Шарена револуција.

ФОТО+ВИДЕО:Повторно обоена и Порта Македонија

Фактор - 20.05.2016

И Порта Македонија демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва ја обоија. Ги тргнаа платната со кои беше покриена и ја обоија. Претходно боја беше фрлена врз Министерството за правда. Демонстрантите својот револт од актуелните случувања во ...

„Шарената револуција“ ја обои МИА

Стандард - 20.05.2016

„Шарената револуција“ ја обои и Македонската Информативна Агенција. Утринава на социјалните мрежи се појавија фотографии кои беа пропратени со пораките „Неможеш де убиеш идеја“ и „Пукај џабе ти е“. „Вие имате куршуми, ние имаме идеи.

Демонстрантите од Шарената револуција го обоија објектот на Министерството за правда

Макфакс - 20.05.2016

Приврзаниците на граѓанското движење „Протестирам“ во петок вечер го започна протестот под мотото “За конечно повлекување на Иванов”. Тие донесоа кукли, на кои беа залепени ликовите на поранешниот премиер Никола Груевски, на поранешната министерка ...

Куманово повторно во духот на „Шарената револуција“ (галерија+видео)

Кумановски м. - 20.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“, а со поддршка од опозициските политички партии и невладини здруженија и вчеравечер се протестираше низ улиците во Куманово. Протестот кој започна пред зградата на Основниот суд најпрвин беше ...

Мега скандал: Шарените револуционери платени со огромни суми на пари да го „фарбаат“ народот

Нетпрес - 20.05.2016

Се разоткрива логистичката мрежа и излегува на виделина вистината за шарената револуција, која всушност е скапо платен проект зад кој стојат милиони кој се сливале на приватни сметки, а за возрат токму тие лица се во првите редови и ударна тупаница ...

Што да боиме кога ВМРО-ДПМНЕ ништо не изгради во Куманово

Kumanovo News - 20.05.2016

Активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ со поддршка на опозициските партии, синоќа одржаа протест во Куманово. Протестот започна пред Основниот суд, каде пред присутните се обратија неколку говорници.

Налепници од Шарената револуција во Собранието

Нова ТВ - 19.05.2016

Неколку пратеници од СДСМ денеска залепија симболи од Шарената револуција на говорницата во собраниската сала „Борис Трајковски“, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ носеа закони без нивно присуство, објави сајтот „ СакамДаКажам “.

„Против фикус аболиција“, марш на Шарената револуција кон Собранието

Нова ТВ - 19.05.2016

„Против фикус аболиција“ е денешното мото на Шарената револуција во која илјадници граѓани низ повеќе градови во државата бараат правда. Под паролата „Мафија на робија“ демонстрантите денеска од седиштето на Специјалното јавно обвинителство се ...

Шарена револуција: Повторно обоени Агенцијата за медиуми и Собранието

Нова ТВ - 19.05.2016

По “поздравот“ со натпис „Куршумите живот значат даско една“ до директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ, демонстрантите од Шарената револуција се упатија кон Собранието, а минувајќи пред Агенцијата за медиуми, повторно ја обоија зграда и фрлаа ...

ВИДЕО: Протестирам затоа што не сакам да ја напуштам Македонија

Нова ТВ - 19.05.2016

Јас сум студент уште еден месец, а потоа најверојатно без работа како и сите други. Вака на екипата на НОВА се претстави младиот Гуѕим Нухиу кој е пред крајот на студиите по меѓународни комуникации.

Демонстрантите бараат целосно поништување на аболицијата

Р.С.Европа - 19.05.2016

Протестите нема да сопрат додека не се исполнат сите барања на демонстрантите, порачаа вечерва припадниците на таканаречената Шарена револуција. Демонстрантите и вечерва со катапулт со балони со боја го гаѓаа Собранието изразувајќи револт за ...

Нов протест на „Шарената револуција“, нова боја врз Агенција за медиуми и Собранието (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 19.05.2016

Заврши уште еден протест на „Шарената револуција“. Со голем транспарент „Мафија на робија“, демонтрантите денеска маршираа низ централното скопско подрачје, а потоа повторно ја обоија зградата на Собранието, со цел да го укажат на едно од главните ...

Собранието повторно мета на Шарената револуција

Кајгана - 19.05.2016

Поддржувачите на граѓанското движење „Протестирам“ во средата повторно го обоија објектот на македонското Собрание. Граѓаните најавија дека и натаму ќе останат на улица и дека не ги прифаќаат одлуките за назначување на министрите за внатрешни работи ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: И денеска катапулт со боја за Собрание

Либертас - 19.05.2016

И денеска демонстрантите со катапулт го обоија собранието во боите на Шарената ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Повторно боја за АВМУ

Либертас - 19.05.2016

Демонстрантите повторно во боите на Шарената револуција ги обоија Агенцијата за млади и спорт/Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Собранието и вечерва не куртули од боја

+инфо - 19.05.2016

Рачниот катапулт и вечерва беше вперен кон Собрание каде успешно летнаа балоните со боја. Рачниот катапулт и вечерва беше вперен кон Собрание каде успешно летнаа балоните со боја. Шарената револуција го обои кон законодавниот дом, во кој вчера се ...

(ФОТО) Собранието стана редовен „пациент“ на шарениот катапулт

Фокус - 19.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција заврши пред Собранието, кое повторно беше боено со импровизираниот катапулт. Откако демонстрантите ја „поздравија“ директорката на Театар… Денешниот протест на Шарената револуција заврши пред Собранието, кое ...

Шарена револуција влезе во собрание, власта на препад носи закони

Сакам да кажам - 19.05.2016

Лепенки од Шарената револуција вечерва излепија неколку пратеници од СДСМ на говорницата во собраниската сала „Борис Трајковски“, откако ги фатија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како носат закони без нив.

И вечерва рачен катапулт со боја кон Собрание, продолжуваат протестите на Шарената револуција

Радио МОФ - 19.05.2016

Рачниот катапулт и вечерва беше вперен кон Собрание каде успешно летнаа балоните со боја. Шарената револуција го обои кон законодавниот дом, во кој вчера се вратија пратениците. Пред присутните, од импровизираната бина пред Собрание се обратија ...

Хрватската старлета Џана ја поддржа Шарената револуција

Фокус - 19.05.2016

„Ги следам сите новости поврзани со мојата мила Македонија, и сакам од Сплит, градот во кој што живеам и работам да им дадам поддржка на сите оние кои што го кренале гласот и бараат достоинствен живот, на сите активисти на Шарената револуција!“ ...

(ФОТО) Шарената револуција влезе во Собранието, власта на препад носи закони

Локално - 19.05.2016

Лепенки од Шарената револуција вечерва излепија неколку пратеници од СДСМ на говорницата во собраниската сала „Борис Трајковски“, откако ги фатија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како носат закони без нив, информира порталот Сакам Да Кажам.

Вечерва протест на “Шарена револуција“

Kumanovo News - 02.06.2016

Вечерва продолжува протестот на „Шарената револуција„ во Куманово. Собирот ќе започне во 19 часот пред Основниот суд Куманово, а потоа ќе продолжи по кумановските улици. Организаторите ги повикуваат граѓаните да се приклучат на протестот против ...

(ВИДЕО+ФОТО) И денеска катапулт со боја за Собрание

Репортер - 19.05.2016

И денеска демонстрантите со катапулт го обоија собранието во боите на Шарената револуција. Боја за зградата на Собранието #протестирам #ШаренаРеволуција pic.twitter.com/kWLKYmlbhW — META.mk (@meta_agency) May 19, ...

„Шарена Револуција‬“ на Собраниска говорница!

Стандард - 19.05.2016

Нова герила акција на „Шарената револуција“, овој пат целта беше собраниската говорница. Пратеникот од редовите на СДСМ и лидер на социјалдемократската младина – Стефан Богоев, на Фејсбук пушти слика од парламентарната говорница на која беа залепени ...

„Шарената револуција“ бара Иванов да ја повлече аболицијата

Фактор - 19.05.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ и вечерва се пред СЈО од каде го почнуваат протестот и бараат претседателот, Ѓорѓе Иванов да ја повлече аболицијата, но и да се повлече од функцијата.

Македонија и денеска ќе живее со „Шарената Револуција“

Стандард - 19.05.2016

Граѓанското движење Протестирам и „Шарената револуција“ за денеска најавуваат протести во 13 града низ цела Македонија. „Едно барање е исполнето, остануваат уште седум!“, велат од движењето на својата Фејсбук страница.

„Шарена револуција“: Собранието бојадисано четврт ден по ред

Стандард - 19.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ продолжуваат со бојадисување на зградата на Собранието, четврт ден по ред, покажувајќи што мислат за законските измени кои денеска ги изгласаа пратениците.

Шарената револуција денес на протест против аболицијата на Иванов

Фактор - 19.05.2016

Во 18 ч пред СЈО и денес ќе стартуваат протестите на Шарените револуционери. И денес ќе се протестира против аболицијата на претседателот Иванов со која одлука тој реши да помилува 56 лица кои се сомничат за криминал а меѓу нив се владини ...

Шарената револуција низ повеќе градови

24 Вести - 18.05.2016

И денеска низ повеќе градови се одржаа протести во рамките на Шарената револуција, каде граѓаните го изразуваат револтот од аболицијата и изборите. Вака беше денеска на протестите во градовите низ ...

Почна протестот на Шарената револуција – „Нема да ви помине“

Нова ТВ - 18.05.2016

И вечерва точно во 18 часот, приврзаниците на „Шарената револуција“, се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство. Наоружани со свирчиња, транспаренти и шарени знамиња демонстрантите тргнаа кон Парламентот, каде во моментов во тек е ...

Видео: Зошто #Протестирам со Шарената револуција?

Нова ТВ - 18.05.2016

Шарената револуција трае веќе над еден месец. Ивана речиси секој ден можете да ја видите пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство како и предводничка на марширањата кои се одвиваат низ улиците на главниот град.

Собранието повторно во боите на Шарената револуција

Нова ТВ - 18.05.2016

Со помош на катапулт и балони во различни бои, демонстрантите вечерва повторно го офарбаа објектот на Собранието во рамките на Шарената ревплиција. Додека демонстрантите фрлаат балони со боја, Парламентот е под силно полициско обезбедување, а на ...

Собранието исполни едно барање на „Шарената револуција“

Телма - 18.05.2016

Расправа внатре, боја однадвор. За прв пат вечерва пратенците имаа можност да ја слушнат и видат „Шарената револуција“ откако започнаа масовните протести против аболицијата од претседателот Ѓорѓе Иванов.

Шарена Револуција: Власта тактизира, но ние нема да се опуштиме

Нова ТВ - 18.05.2016

Катапултираните топки со боја на Шарената револуција вечерва завршија врз Собранието, веднаш по одлуката на пратениците внатре во законодавниот дом, кои ја прифатија Иницијативата на ДУИ , за промени во Изборниот законик, со што се избриша датумот ...

„Шарена револуција против фикус-аболиција“ Од денешните протести

МКД - 18.05.2016

Со паролата „Ќе ги посетиме за да ги потсетиме“ колоната демонстранти од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство денеска тргнаа кон Собранието, каде што во тек беше седницата за одложување на изборите.

„Шарената револуција“ повторно го обои Собранието

МКД - 23.05.2016

Откако демонстрантите на „Шарената револиција“ со бои оставија белег на рефасадираниот објект на Владата, потоа се упатија кон Собранието на Република Македонија. И тука со техника рачен катапулт беше офарбана зградата на законодавниот дом.

Шарената револуција тргна кон Собрание каде уште трае седницата

Фокус - 18.05.2016

Тие од 18 часот се собираа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а рутата ќе биде Собранието, па Владата. Граѓаните кои ја поддржуваат Шарената револуција во овие моменти се движат кон Собранието, каде во тек е вонредната седница на ...

Чаталот го бои кабинетот на Трајко Вељаноски

Сакам да кажам - 18.05.2016

Со чаталот демонстрантите и вечерва го бојат Собранието. На удар е делот од зградата каде што е сместен кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Додека револуцијата надвор бои, скандира и свири внатре се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ...

Нова боја за Собранието

+инфо - 18.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција се одвива под мотото „Нема да ви помине“. Демонстрантите вечерва повторно го обоија Собранието. Денешниот протест на Шарената револуција се одвива под мотото „Нема да ви помине“.

ФОТО: Шарената револуција го обои Уставниот суд

Либертас - 18.05.2016

Утринава влезот на Уставниот суд е обоен од Шарената револуција, објави Плусинфо . Под таблата на која пишува „Уставен суд“, има графит на кој пишува „Протестирам“! Околу влезот на судот има балони кои се препознатливи за активистите од Шарената ...

Гочев: ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за ‪Шарена револуција‬

Либертас - 18.05.2016

Фејсбук статус на Алек Гочев: ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за акциите на ‪#‎ШаренаРеволуција‬. Другарчиња – полтрончиња, ниту вие ќе ме предомислите ниту јас ќе се повлечам, знаете до кога? До крај, до ...

ФОТО: Се бришат боите на Шарената револуција пред Собранието

Либертас - 18.05.2016

Од утрово интензивно се работи на чистење на бојата која како свој препознатив знак, зад себе ја остава „Шарената револуција“, пренесе ТВ21 . Во текот на вчерашниот протест на Протестирам, на кој вчера официјално се придружија и членовите на ЛГБТИ ...

Донирајте за Шарената револуција

+инфо - 18.05.2016

Заинтересираните можат да донираат на веб-страницата www.generosity.com, а нивните донации можат да бидат јавни или тајни. Поддржувачите на Шарената револуција ширум светот сега можат и преку онлајн донации да го поддржат протестното движење.

ФОТО: Пишуваше „ILIRIDA“, помина Шарената револуција, па остана „LIRI“ (слобода)

Либертас - 18.05.2016

На еден од спомениците во Жена парк, веќе беше напишан графит „ILIRIDA“. Сепак, кога помина Шарената револуција, ја избриша првата, и последните две букви, па остана да пишува само „LIRI“, што во превод од албански значи „слобода“.

Шарената револуција го обои Уставниот суд

+инфо - 18.05.2016

Околу влезот на судот има балони има балони кои се препознатливи за активистите од Шарената револуција. Утринава влезот на Уставниот суд е обоен од Шарената револуција. Под таблата на која пишува „Уставен суд“, има графит на кој пишува ...

ФОТО+ВИДЕО: И денеска боја за Собранието – ролетните „превентивно“ спуштени

Либертас - 18.05.2016

Демонстрантите и денеска ја обоија зградата на Собранието во боите на Шарената револуција. Ролетните на прозорците (со исклучот на една) превентивно ...

Гочев: Фрлајќи боја врз мојот дом, ми враќате за Шарената револуција ли?

+инфо - 18.05.2016

„Другарчиња - полтрончиња, ниту вие ќе ме предомислите ниту јас ќе се повлечам“, порача активистот. ВМРО-ДМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за акциите на ‪#‎ШаренаРеволуција‬.

ФОТО: Шарената револуција го обои Уставниот суд

А1 On - 18.05.2016

Уставниот суд ја започна расправата по Иницијативата на Талат Џафери од ДУИ за испитување на уставноста на одлуката за распуштањето на Собранието. Утрово, влезот на Уставниот суд е обоен од Шарената револуција.

Онлајн донации за Шарената револуција во Македонија

Окно - 18.05.2016

Поддржувачите на Шарената револуција ширум светот сега можат и преку онлајн донации да го поддржат протестното движење. Заинтересираните можат да донираат на веб-страницата www.generosity.com , а нивните донации можат да бидат јавни или тајни.

Протести и политички превирања – Шарената револуција пред Собранието порачува: „Нема да ви помине“

Радио МОФ - 18.05.2016

Драматично е вечерва и на улиците и во Собранието, каде се случуваат нови политички превирања. По одлуката на Уставниот суд за запирање на сите изборни дејства и итната седница на Собранието што уследи, власта одигра нов контроверзен потег – ги ...

[Видео] „Нема да ви помине“ – Собранието повторно во боите на Шарената револуција

Радио МОФ - 18.05.2016

Протестот на движењето #Протестирам вечерва заврши пред Собранието, каде граѓаните негодуваа поради новите политички маневри на власта, по откажувањето на изборите на 5 јуни. Демонстрантите истакнаа дека остануваат на барањето за повлекување на ...

Протест во Неготино: Каде да фрламе боја, кога ништо не се изгради?

Фокус - 18.05.2016

„Неколку пароли беа испишани на асфалтот, но само неколку часа по протестот тие беа избришани од контрапротестантите кои што одржаа свој контра протест во центарот на градот.“ Над 600 неготинчани вчера излегоа на протест и дадоа своја поддржка на ...

Забрчанец: Не е готово, борбата продолжува!

+инфо - 18.05.2016

Шарената револуција и Протестирам остварија едно од осумте барања - составување на Собранието и поништување на одлуката за избори на 5 јуни. Денес, граѓаните кои протестираат со Шарената револуција и Протестирам остварија едно од осумте барања - ...

Изборите одложени, на ред повлекување на аболицијата

Сакам да кажам - 18.05.2016

„Нема да ви помине“ напишаа со молерски ваљаци шарените револуционери на асфалтот пред Собранието (Фото:СДК:МК) Протестите на шарената револуција во Скопје и во уште неколку града, завршија.

Костов: Каква е таа шарена револуција што на спомениците испишува Илирида?

Курир - 18.05.2016

Во отвореното студио на ТВ Нова, аналитичарот Сотир Костов, остро ги искритикува протестите на ...

Започна протестот на Шарената револуција, демонстрантите со порака: „Нема да ви помине”

Точка - 18.05.2016

Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство започнаа да се собираат голем број на граѓани под организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Демонстрантите, како и секој ден во изминатиот месец, во 18 часот го започнаа својот протестен ...

ОБОЕНО СОБРАНИЕТО: Демонстранти гаѓаа со боја кон кабинетот на Вељаноски (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 18.05.2016

Демонстрантите кои стандардно, во 18 часот, тргнаа од пред СЈО, истакнаа транспарент со натпис „Нема да ви помине" што е мотото на денешниот протест Со помош на веќе добро познатиот катапулт и балони во различни бои, демонстрантите организирани од ...

РСБСП: Демонстрантите да не ја уништуваат сообраќајната сигнализација

Канал5 - 18.05.2016

Шарената револуција синоќа повторно го обои Собранието. Демонстрантите со импровизирани катапулти фрлаа балони со боја кон законодавниот дом, а обоен беше и пешачкиот премин пред Собранието во боите на виножитото, заштитниот знак на ЛГБТ заедницата, ...

(ФОТО) Пишуваше „ILIRIDA“, помина Шарената револуција, па остана „LIRI“ (слобода)

Локално - 18.05.2016

На еден од спомениците во Жена парк, веќе беше напишан графит „ILIRIDA“. Сепак, кога помина Шарената револуција, ја избриша првата, и последните две букви, па остана да пишува само „LIRI“, што во превод од албански значи „слобода“.

ГЕРИЛА: Шарената револуција ноќеска го обои Уставниот суд

Локално - 18.05.2016

Околу влезот на судот има балони кои се препознатливи за активистите од Шарената револуција, јавува Плусинфо Утринава влезот на Уставниот суд е обоен од Шарената револуција, а под таблата на која пишува „Уставен суд“, има графит на кој пишува ...

Битолчани го преименуваа плоштадот „Магнолија“ во „Шарена револуција“

Локално - 18.05.2016

Демонстрантите од Битола денеска излегоа во најмасовен број на протестот на „Шарената револуција“, барајќи оставка на градоначалникот Владимир Талевски и поништување на аболицијата од претседателот Ѓорге Иванов, Тие, плоштадот „Магнолија“ го ...

(ФОТО) Шарената револуција не го поштеди ниту Уставниот суд

Репортер - 18.05.2016

Утринава влезот на Уставниот суд е обоен од Шарената револуција, објави Плусинфо . Под таблата на која пишува „Уставен суд“, има графит на кој пишува „Протестирам“! Околу влезот на судот има балони кои се препознатливи за активистите од Шарената ...

Гочев: ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за ‪Шарена револуција‬

Репортер - 18.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за акциите на ‪#‎ШаренаРеволуција‬. Другарчиња – полтрончиња, ниту вие ќе ме предомислите ниту јас ќе се повлечам, знаете до кога? До крај, до слобода, до ваша робија а наша ...

Чистење пред Собрание по вчерашните протести (фото)

Скопје инфо - 18.05.2016

Од утрово интензивно се работи на чистење на бојата која како свој препознатив знак, зад себе ја остава „Шарената револуција“. Во текот на вчерашниот протест на Протестирам, на кој вчера официјално се придружија и членовите на ЛГБТИ заедницата, го ...

Костов: Каква е таа шарена револуција што на спомениците испишува Илирида?

Нетпрес - 18.05.2016

Во отвореното студио на ТВ Нова, аналитичарот Сотир Костов, остро ги искритикува протестите на „Протестирам“. „ГДОМ ги откажаа собирите, претпоставувам дека сакаат да го видат исходот од целата ситуација, другите продолжуваат да шараат.

(ФОТО) Пишуваше „ILIRIDA“, помина Шарената револуција, па остана „LIRI“ (слобода)

Репортер - 18.05.2016

На еден од спомениците во Жена парк, веќе беше напишан графит „ILIRIDA“. Сепак, кога помина Шарената револуција, ја избриша првата, и последните две букви, па остана да пишува само „LIRI“, што во превод од албански значи „слобода“.

Онлајн донации за „Шарената револуција“ во Македонија

Стандард - 18.05.2016

Поддржувачите на Шарената револуција ширум светот сега можат и преку онлајн донации да го поддржат протестното движење. Заинтересираните можат да донираат на веб-страницата www.generosity.com, а нивните донации можат да бидат јавни или тајни.

Костов: Каква е таа шарена револуција што на спомениците испишува Илирида?

Press24 - 18.05.2016

Во отвореното студио на ТВ Нова, аналитичарот Сотир Костов, остро ги искритикува протестите на „Протестирам“. „ГДОМ ги откажаа собирите, претпоставувам дека сакаат да го видат исходот од целата ситуација, другите продолжуваат да шараат.

(ФОТО+ВИДЕО) И денеска боја за Собранието – ролетните „превентивно“ спуштени

Репортер - 18.05.2016

Демонстрантите и денеска ја обоија зградата на Собранието во боите на Шарената револуција. Ролетните на прозорците (со исклучот на една) превентивно спуштени. Демонстрантите го бојадисаа Собранието #ШаренаРеволуција #Протестирам ...

Фрлена боја врз оградата на еден од активистите на протестите на „Шарена револуција“

Стандард - 18.05.2016

Ноќеска била фрлена боја во дворот на еден од активистите кој е во првите редови на протестите на „Шарената револуција“, Алек Гочев. „ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за акциите на ‪#‎ШаренаРеволуција‬.

„Шарена револуција“: Боја тече, сé се менува (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 18.05.2016

Бојата од рачниот катапулт на демонстрантите од „Шарената револуција “ денеска повторно заврши врз Собранието по одлуката на пратениците да нема избори на 5. јуни, но и да се вратат Митко Чавков и Диме Спасов како министри за внатрешни работи и за ...

Чистење пред Собрание по вчерашните протести

ТВ21 - 18.05.2016

Од утрово интензивно се работи на чистење на бојата која како свој препознатив знак, зад себе ја остава „Шарената револуција“. Во текот на вчерашниот протест на Протестирам, на кој вчера официјално се придружија и членовите на ЛГБТИ заедницата, го ...

(ВИДЕО) Повторно обоено Собранието

Репортер - 18.05.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција третпат го обоија Собранието со помош на рачен катапулт. „Овој чатал е најдобар до сега“, на шега велат граѓаните кои ...

Во Неготино Шарената револуција немаше каде да фрли боја, ништо нема изградено

Бриф - 18.05.2016

Неготинчани вчера излегоа на протест и дадоа своја поддршка на Шарената револуција. Незадоволните граѓани го започнаа маршот од пред Полициската станица и завршија пред Општинската зграда носејќи знамиња, шарени чадори, балони и транспаренти ,,Нема ...

ФОТО:И вечерва обоено Собранието

Фактор - 18.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва повторно го обоија Собранието. Порачуваат до политичарите „Нема да ви помине“. Во Собранието седницата заврши, а пратениците си заминаа. Граѓаните бараат исполнување на сите барања, не само одложување ...

Обоен Уставен, „Шарената револуција“ повтори: Судии, застанете на страната на правдата!

Стандард - 18.05.2016

„Шарената револуција“ утринава го обои Уставниот суд. Под таблата на која пишува „Уставен суд“, има графит на кој пишува „Протестирам“! Инаку утринава од граѓанските движења Протестирам и „Шарената Револуција“ се обратија до членовите на Уставен суд ...

Порака од „Шарената револуција“: Нема да ви помине

Стандард - 18.05.2016

„Нема да ви помине“ гласи пораката од денешните протести на „Шарената револуција“. Од „Протестирам“ претходно објавија дека протестите продолжуваат се до исполнување на барањата. –Уставниот суд денес покажа знаци на живот.

Собранието повторно мета на Шарената револуција

Макфакс - 18.05.2016

Поддржувачите на граѓанското движење „Протестирам“ во среда повторно го обоија објектот на македонското Собрание. Граѓаните најавија дека и натаму ќе останат на улица и дека не ги прифаќаат одлуките за назначување на министрите за внатрешни работи и ...

Собранието „катапултирано“ од „Шарената револуција“

ТВ21 - 18.05.2016

Со импровизиран „катапулт“, демонстрантите на „Шарената револуција“ го исшараа Собранието. „Остануваме на улица, се додека во оваа држава нема правда и нема мир. Враќањето на Митко Чавков и Диме Спасов на министерските функции чекор назад кон ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Пешачкиот премин кај Собрание во боите на виножитото

еМагазин - 18.05.2016

Пешачкиот премин кај Собрание во Скопје е во боите на виножито, во знак на вчерашното обележување на Денотот на борбата против хомофобија, трансфобија и бифобија, на чие обележување се приклучија и учесниците на „Шарената револуција.

Костов: Некој мора да ги сопре „Шарените“

Lider - 18.05.2016

Во отвореното студио на ТВ Нова, аналитичарот Сотир Костов, остро ги искритикува протестите на „Протестирам“. „ГДОМ ги откажаа собирите, претпоставувам дека сакаат да го видат исходот од целата ситуација, другите продолжуваат да шараат.

Сопартиец на Гочев ГО ЗАКОПА ВО ЗЕМЈА неговиот обид за манипулација на јавноста!

Пулс24 - 18.05.2016

„ВМРО-ДПМНЕ синоќа фрлајќи боја на нашиот дом мислеле дека ќе ни вратат за акциите на ‪#‎ШаренаРеволуција‬“ -напиша Алек Гочев на Фејсбук, притоа објавувајќи неколку фотографии по „нападот“ на ВМРО-ДПМНЕ на неговиот дом.

Чистење пред Собрание по вчерашните протести (фото)

Exclusive.mk - 18.05.2016

Од утрово интензивно се работи на чистење на бојата која како свој препознатив знак, зад себе ја остава „Шарената револуција“. Во текот на вчерашниот протест на Протестирам, на кој вчера официјално се придружија и членовите на ЛГБТИ заедницата, го ...

Видео: Зошто #Протестирам?

Нова ТВ - 17.05.2016

Дел од граѓаните кои се дел од „Шарената револуција“ и вчера протестираа против одржувањето на еднопартиски избори, за НОВА говорат кои се нивните причини заради кои излегуваат на протести, секој ден во шест ...

Протести против еднопартиските избори

24 Вести - 17.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ ги продолжува демонстрациите. Протетестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство, а потоа демонстрантите се упатија кон собранието. Во Рамките на “Шарената револуција“ граѓaните денес протестираат ...

„Шарената револуција“ маршира против еднопартиските избори

Нова ТВ - 17.05.2016

Граѓaните денеска го започнаа протестниот марш во рамките на “Шарената револуција“ знак на револт поради еднопартиските избори. Колоната граѓани ја сочинуваат луѓе од најразлична возраст. Тие носат транспаренти на кои пишува „Шарам, правда барам“ ...

Протести против изборите-Собранието и вечерва во шарени бои

Телма - 17.05.2016

Шарената револуција денеска против изборите на кои ќе учествува само една партија-ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните го обоија Собранието во знак на револт и побараа одложување на како што велат, еднопартиски избори, на кои ќе немаат опција за избирање.

Новата фасада на Собранието повторно во боите на Шарената револуција

Нова ТВ - 17.05.2016

Новата фасада на Собранието е мета денешните протести кои се одвиваат во знакот на Шарената револуција. По собирот пред СЈО, протестниот марш се упати кон Собранието каде со импровизирани катапулти, демонстрантите ја обоија зградата на Законодавниот ...

Шарената револуција повторно го обои собранието – ЛГБТ заедницата и официјално се приклучи на протестите

24 Вести - 17.05.2016

Шарената револуција повторно го обои Собранието. Со импровизираните катапулти, демонстрантите ги фрлаа балоните со боја кон законодавниот дом. На овој начин тие го изразија своето незадоволство од фактот што ВМРО- ДПМНЕ е единствената партија која ...

Шарената револуција го одбележа минатогодишниот митинг на СДСМ

Телма - 17.05.2016

Уставниот суд утре да ја оспори уставноста на самораспуштањето на Собранието, пратениците веднаш да се вратат во пратеничките клупи, а Специјалното јавно обвинителство да продолжи да работи, побара потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, во ...

Шарена револуција: НЕ за еднопартиски избори – шарам правда барам

Нова ТВ - 17.05.2016

Собранието на Република Македонија е новиот објект кој доби на својата фасада боја по денешните протести на кои се одбележа една година од големиот собир на 17.мај против Никола Груевски. Денешниот марш на Шарената револуција започна како и ...

Прво реформи, па избори бараат демонстрантите

Р.С.Европа - 17.05.2016

Прво реформи, па потоа избори, побараа луѓето кои повеќе од еден месец протестираат против власта. Учесниците на популарно наречената Шарена револуција бараат правда, слобода и демократија.

Шарената револуција сѐ уште не успеа да донесе промени

Deutsche Welle - 17.05.2016

Едномесечната Шарена Револуција во Македонија привлече големо внимание, но досега не успеа да ја оствари својата главна цел- да донесе промени, оценува агенцијата Франс Прес во анализата од земјата.

„Шарената револуција“ ги обои Владата и Собранието

Утрински - 17.05.2016

ФОТО: Киро Попов Демонстрантите организирани од граѓанското движење „Протестирам“ и денеска се на улица. Тие упорно бараат исполнување на нивните добро познати барања, а како што се пишуваше на социјалните мрежи, денешниот протест е со посебен ...

Со боја против избори без избор

Р.С.Европа - 17.05.2016

На денешниот протест пред Собранието и пред Владата илјадниците демонстранти побараа прво да се спроведат реформи, па дури потоа да има избори. Велат дека нема да дозволат избори без избор.

Денеска „Шарената револуција“ против еднопартиските избори (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.05.2016

„Шарам, правда барам" е главното мото на денешните протести во Скопје. Според движењето протестирам денеска граѓаните демонстрираат по одлуката на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ да оди сама на избори.

„Шарената револуција“ ги обои фасадите на Владата и Собранието

Вест - 17.05.2016

Граѓанската иницијатова „Протестирам“ вечерва повторно организираше протести во Скопје и во неколку други градови во земјата. Во Скопје, вообичаено, демострантите се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да искажат ...

Прилепчани ја прашаа власта: „Кај ви е хилтата“ ?

+инфо - 17.05.2016

И вечерва над 3.000 прилепчани излегоа за да дадат поддршка на Шарената револуција против аболицијата. И вечерва над 3.000 прилепчани излегоа за да дадат поддршка на Шарената револуција против аболицијата, како што велат, на криминалците од власта и ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: И Владата обоена со катапулт

Либертас - 17.05.2016

И фасадата на Владата исшарана со катапулт во боите на Шарената ...

ВИДЕО: „Слобода наместо страв“ – Демонстрантите повторно ја обоија Триумфалната порта

Либертас - 17.05.2016

Демонстрантите и денеска повторно ја обоија Триумфалната порта. Напишаа „Слобода наместо страв“ и „Liri“ ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција пристигна пред Собранието

Либертас - 17.05.2016

Шарената револуција пристигна пред Собранието. Демонстрантитеи и денеска „вооружени“ со свитичиња извикуваат „нема правда нема мир“ „Мафија на ...

ФОТО: И Неготино на протести

Либертас - 17.05.2016

Шарената револуција денеска и во Неготино. Граѓаните се децидни дека ќе протестираат се до повлекување на еднопартиските избори и неуставната аболиција на 56 ...

Со боја го погодија Собранието

+инфо - 17.05.2016

Шарените револуционери го обоија Собранието во знак на протест против одржувањето еднопартиски избори. Шарените револуционери го обоија Собранието во знак на протест против одржувањето еднопартиски избори.

Шарената револуција „зарази“ рекордни 22 градови

+инфо - 17.05.2016

Протести освен во Скопје имало во Куманово, Крива Паланка, Кочани, Облешево, Виница, Свети Николе, Штип, Делчево, Радовиш, Струмица и водруги градови. До денеска дури во 22 градови ширум државава протестирале поддржувачите на Шарената револуција.

ВИДЕО: И Владата обоена со катапулт

А1 On - 17.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција со катапулт ја обоија белата фасада на Владата. На столбовите од оградата на Владата, тие напишаа ...

Катапулт ја замачка белата зграда на Владата

+инфо - 17.05.2016

Шарената револуција ја обои и зградата на Владата. Фасадата на белата зграда на Владата вечерва е во боите на Шарената револуција која се крена против неправдата и против еднопартиските избори закажани за 5 ...

Шарената дружина – изложба на фотографии

Радио МОФ - 17.05.2016

„Шарената дружина“ е изложба на фотографии која ќе се отвори на 22 мај, во недела, во Јавна соба. Ликови, очи, мали дупчиња во листовите, шарени предмети, дрвја…разновидноста во интересите е видлива низ фотографиите произлезени од работилниците кои ...

ФОТО: Прилепчани прашуваат – Кај ви е Хилтата?

А1 On - 17.05.2016

И вечерва над 3.000 прилепчани излегоа за да дадат поддршка на „Шарената револуција“, против аболицијата на како што велат, криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори.

Една година од протестот на 17 мај, една година бунт и борба за слобода

+инфо - 17.05.2016

Денес, една година по величествениот протест пред Владата, Шарената револуција ја продолжува битката за конечен пад на режимот. Точно пред една година во Скопје се одржа најголемиот протест против режимот на Никола Груевски.

Неготино денес ќе се приклучи кон Шарената револуција.

Фокус - 17.05.2016

Неготино, градот на лозарите, денес ќе се приклучи кон Шарената револуција. Протестот под мотото Нема правда – нема мир ќе започне во… Неготино, градот на лозарите, денес ќе се приклучи кон Шарената револуција.

Катапултот се поефикасен: „Трајко бара боја, која, која?“

Фокус - 17.05.2016

Шарените револуционери се се попрецизни со импровизираниот катапулт, па денеска успеаја да ја погодат собраниската фасада и во горните делови. И на денешниот протест на Шарената револуција Собранието не се спаси од боја.

Шарената револуција за еднаквост: Различни, еднакви, слободни

Фокус - 17.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција има два фокуса: едниот е не за избори без избор, односно само со една политичка партија, а другиот е за еднаквост на сите луѓе без разлика на нивната сексуална или било каква друга припадност.

Ветераните Ратка Димитрова и Исмет Рамадани од првиот парламент со шарените против едноумието

Сакам да кажам - 17.05.2016

Чаталот со две тегнала ја обои белата фасада на Владата како никогаш досега. Балоните ги погодија и прозорците, а на дрвената влезна врата се разлеа црвена боја. Секој погодок се поздравуваше со аплауз и со паролата „Да ја освежиме Владата“.

Шарената револуција повторно го обои Собранието, не беше поштедена ниту Триумфалната порта

Точка - 17.05.2016

Повторно, во духот на Шарената револуција, демонстрантите организирани од граѓанското движење „Протестирам“ ја обоија зградата на Собранието и Триумфалната порта во шарени бои. Вечерва во 18 часот пред СЈО, како и секој ден во изминатиов месец, ...

И вечерва протести на Шарената револуција: „Од оваа борба нема откажување”

Точка - 17.05.2016

И вечерва, традиционално во 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство, започнаа протестите на т.н. Шарена револуција. „Од оваа борба нема откажување! Еднопартиски избори нема да дозволиме“, порачуваат од граѓанската иницијатива ...

(ВИДЕО) Демонстрантите и денеска со голем чатал го офарбаа Собранието

Локално - 17.05.2016

Со чатал повторно е обоено Собранието на Република Македонија. Демонстрантите ја продолжуваат својата Шарена револуција. Откако граѓаните пристигнаа пред македонскиот парламент. Со чатал фрлаа топки со боја кон законодавниот дом – Собранието на ...

(ФОТО) Прилепчани прашуваат – Кај ви е Хилтата?

Локално - 17.05.2016

И вечерва над 3.000 прилепчани излегоа за да дадат поддршка на „Шарената револуција“, против аболицијата на како што велат, криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори.

(ГАЛЕРИЈА) Демонстрантите напишаа СЛОБОДА на столбовите на оградата на објектот на владата

Локално - 17.05.2016

Демонстрантите напишаа СЛОБОДА на столбовите на оградата на објектот на Владата на РМ во Скопје. Граѓаните што вечерва маршираше низ улиците на Скопје се пред Владата на РМ, каде што од подготвена бина – се пуштаат и „бомби“.

Протести на “Шарената револуција” во 22 градови низ државата

Локално - 17.05.2016

‪Протестите на граѓаните против аболицијата и изборите на 5 јуни, се проширија низ дури 22 македонски градови во изминатиот период. Деенеска исто така ќе има протести низ целата држава, а во Скопје ќе започне стандардно- во 18 часот пред ...

(ВИДЕО) Шарената револуција ги извади чаталите – Погледнете што и се случи на Владата

Репортер - 17.05.2016

Oткако ја обоија зградата на Собранието, МНР, демонстрантите од Шарената револуција ја избоија и Владата. Тие маваа со боја со помош на чатали со кои ги досегнаа ѕидовите на Владата. Потоа го завршија протестот, кој беше со пораки за повлекување на ...

(ВИДЕО+ФОТО) И Владата обоена со катапулт

Репортер - 17.05.2016

И фасадата на Владата исшарана со катапулт во боите на Шарената револуција. ...

(ВИДЕО) „Слобода наместо страв“ испишаа демонстрантите на Триумфалната порта

Репортер - 17.05.2016

Демонстрантите и денеска повторно ја обоија Триумфалната порта. Напишаа „Слобода наместо страв“ и „Liri“ (слобода). Демонстрантите повторно ја офарбаа Порта Македонија #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/WDbbkGeiOh — META.mk ...

(ФОТО) И Неготино на протести

Репортер - 17.05.2016

Шарената револуција денеска и во Неготино. Граѓаните се децидни дека ќе протестираат се до повлекување на еднопартиските избори и неуставната аболиција на 56 ...

Шарена револуција: „Еднопартиски избори – не може“

Фактор - 17.05.2016

Вчера продолжија протестите во главниот град, но овој пат под мотото „Еднопартиски избори 0 не може“. Демонстрантите со боја го сардисаа Собранието, а потоа и зградата на МНР. Протестот како и обично почна пред зградата на Специјалното јавно ...

(ВИДЕО) Демонстрантите и денеска со катапулт го обоија Собранието. Шарени и пешачките премини

Репортер - 17.05.2016

Демонстрантите и денеска го фарбаа Собранието со голем катапулт: Демонстрантите и денеска го фарбаа Собранието со голем чатал #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/VL9YqqjnY4 — META.mk (@meta_agency) May 17, ...

„Шарена револуција“: Протестираме против селективна (не)правда

Стандард - 17.05.2016

„Различни еднакви слободи“ и „Протестирам против селективна правда“ се пораките од денешните протести на „Шарена револуција“, посветени на правата на ЛГБТ заедницата. Сѐ до исполнување на осумте барања, наша единствена арена се улиците и плоштадите, ...

ФОТО:Повторно обоена и Порта Македонија

Фактор - 17.05.2016

Демонстрантите повторно ја обоија и Порта Македонија. Тие од пред СЈО се упатија кон Собранието, каде фрлаа боја, а понатаму се очекува да го продолжат протестот пред Владата. Се бара одложување на изборите и претседателот, Ѓорѓе Иванов да ја ...

Шарената револуција против избори со еден учесник

Макфакс - 17.05.2016

Приврзаниците на граѓанското здружение „Протестирам“ на протестот во вторник го изразија својот протест против учеството на една партија на изборите. Во знак на револт, тие фрлија балони со боја кон републичкото Собрание.

„Шарената револуција“ пред Собрание против еднопартиски избори

ТВ21 - 17.05.2016

Демонстантите на „Шарената револуција“ и вечерва протестираа пред Собранието, овој пат против еднопартиски избори. Со транспаренти „Шарам, правда бара“, „Молк=Смрт“, мирно маршираа од СЈО до републичкото собрание.

ФОТО: Демонстрантите од „Шарената револуција“ со катапулт ја бојат Владата

Фактор - 17.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва со катапулт ја бојат и Владата, откако ги обоија Собранието и Порта Македонија. Се пуштаат пред Владата и „бомби“. Претходно учесниците на протестот пред хотелот Мериот на плоштадот Македонија пееја: ...

ФОТO:Повторно боја се фрлаше врз Собранието

Фактор - 17.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва повторно со катапулт фрлаа боја врз Собранието. Граѓаните се против избори на 5 јуни и бараат нивно одложување. Сметаат дека прво треба да се направат реформи, а потоа да има избори.

Демонстрантите со рачен катапулт ја обоија и Владата

Стандард - 17.05.2016

По Собранието, демонстрантите ја обоија и Владата на денешниот протест на „Шарена револуција“ посветен на ЛГБТ правата. „Биљана платно не белеше, Биљана жени љубеше и револуции водеше“, „Нема држава здрава без ЛГБТ права“,„Браќа стрејтери, нашата ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обоени Собранието, МНР, Владата и спомениците кои ги чистеше градот

еМагазин - 17.05.2016

Дел од учесниците на протестот на „Протестирам„ во Скопје, повторно со чатали фрлаа боја врз Собранието, Министерството за надворешни работи, Владата и спомениците кои деновиве ги чистеше градот Скопје.

Фото: Шарената револуција бара Илирида?

Пулс24 - 17.05.2016

Шарената револуција се изјасни: „Шарам слобода барам - Илирида“ Дивите орди на СДСМ и СОРОС како албанските радикали, удрија по граѓаните и повторно ги урнисаа со боја и графити спомениците во паркот „Жена борец“ кои совесните граѓани ги исчистија.

Протестите продолжуваат, Шарена револуција денеска во 13 градови

Нова ТВ - 16.05.2016

Протестот на Шарената револуција денескa во Скопје, ќе почне во 18 часот. Во исто време почнува и протестот во Битола. Триесет минути подоцна во Велес и Кавадарци. Во 19 часот ќе има протести во Крива Паланка, Берово, Делчево, Штип, Струмица, ...

Подолжуваат протестите на Шарената револуција низ цела Македонија

24 Вести - 16.05.2016

Протестот на шарената револуција и денескa во Скопје, ќе почне во 18 часот, а во исто време почнува и протестот во Битола. Триесет минути подоцна во Велес и Кавадарци, во 19 часот ќе има протести во Крива Паланка, Берово, Делчево, Штип,Струмица, ...

Демонстрантите катапултираат топки со боја кон Собранието

Нова ТВ - 16.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои денеска протестираат со фокус на еднопартиските избори најавени за 5. јуни катапултираат топки со боја кон Собранието. Дел од нив, на улицата пред законодавниот дом со боја испишаа Шарена револуција, јавува ...

(ФОТО) Боја и за министерството за надворешни работи

Нова ТВ - 16.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои на денешниот протест катапултираат топки со боја кон Собранието, протестот го продолжија кон министерството за надворешни работи кое исто така доби боја.

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Граѓаните на протести во повеќе градови низ Македонија

Нова ТВ - 16.05.2016

Протестите на Шарената револуција, освен во Скопје, денеска се одржаа во повеќе градови низ земјава. Граѓаните денеска најавија протести во Битола, Велес, Штип, Крива Паланка, Берово, Делчево, Струмица, Радовиш, Ресен, Прилеп и Демир Хисар.

Шарената револуција повторно ги бојадиса Собранието, МНР, Владата и дел од спомениците

24 Вести - 16.05.2016

Со боја за дел од институциите но и послаби пиротехнички средства граѓаните кои протеститаат и вечерва ги упатија своите пораки пред законодавниот дом, Министерството за надворешни работи и владата.

Видео: Граѓаните кажаа не за еднопартиските избори

Нова ТВ - 16.05.2016

Со гласни свирежи и носечки транспарент „Не за Еднопартиски избори“, демонстрантите на „Шарената револуција“ го започнаа денешниот протест пред Специјалното јавно обвинителство. Придружени од гласна музика, колоната се упати кон Собранието, каде со ...

"Катапултите" на шарената револуција ги гаѓаа Парламентот и МНР

Телма - 16.05.2016

Протести се одржаа вечерва во повеќе градови против изборите и аболицијата. Протестите во Скопје почнаа пред специјалното обвинителство а мотото беше еднопартиски избори не може. Граѓаните ги гаѓаа со боја институциите, боја заврши врз зградата на ...

Брисел: Нема ни минимум услови за избори на 5 јуни

Deutsche Welle - 16.05.2016

Условите за одржување избори на 5 јуни не се исполнети, а владата која ќе произлезе од нив нема да биде прифатена од меѓународната заедница, порачува Брисел. Закани за „сериозни последици“.

Протести за итно поништување на одлуката за избори на 5 јуни

Р.С.Европа - 16.05.2016

Граѓани и денеска се собраа на протест пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Демонстрантите ќе се упатат пред Собранието, бидејќи во фокусот на денешните протести е нивното барање за итно поништување на одлуката за одржување ...

„Шарената револуција“ пушташе „бомби“ за изборни измами, па го боеше Парламентот (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 16.05.2016

Во фокусот на демонстрантите од „Шарената револуција“ денеска е едно нивните осум основни барања – итно повлекување на одлука за одржување на парламентарни избори на 5 јуни. Целиот протест е во знакот на изборниот процес, па затоа пред Собранието се ...

Пред Влада заврши протестот на „Шарената револиција“, демонстрантите го обоија и МНР (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 16.05.2016

Со марш до Влада, откако ја обоија зградата на МНР, демонстрантите го завршија денешниот протест на „Шарената револуција“, кој беше со пораки за повлекување на одлуката за избори на 5 јуни, и противење на идејата за одржување еднопартиски избори.

ФОТО: Поддршка за Шарената револуција и од Мелбурн

А1 On - 16.05.2016

Група Македонци, кои живеат во Австралија, Мелбурн вчера се собраа за да дадат поддршка на Шарената револуција. Тие бараат Ѓорѓе Иванов да ја укине бесмислената и незаконска аболиција и го поддржуваат работењето на СЈО.

Денеска во 13 градови протести на Шарената револуција

+инфо - 16.05.2016

Протестот на Шарената револуција денескa во Скопје, ќе почне во 18 часот. Во исто време почнува и протестот во Битола. Триесет минути подоцна во Велес и Кавадарци. Во 19 часот ќе има протести во Крива Паланка, Берово, Делчево, Штип, Струмица, ...

Протестите на Шарената револуција продолжуваат – во Скопје од 18ч пред СЈО

Либертас - 16.05.2016

И денеска од 18 часот пред СЈО продолжуваат протестите на Шарената револуција во Скопје, но и во други градови ширум Македонија. Ова е најавата за денешниот протест објавена на Фејсбук страницата „Шарена револуција“: Собрание, собери се! Бараме итно ...

ГАЛЕРИЈА: Поддршка за Шарената револуција и од Мелбурн

Либертас - 16.05.2016

Од фотографиите во продолжение поглднете како помина собирот за поддршка на Шарената револуција во Мелбурн викендов. Фото – ...

Со чаталчиња обоен стиропорот на влада

Сакам да кажам - 16.05.2016

Пред Влада шарените револуционери извадија уште еден изум за боење-мали чаталчиња. Со нив фрлија највеќе боја на стиропорната фасада на Владата од почетокот на протестите. Боењето на Владата беше последната задача од вечерашниот протест.

(ВИДЕО) „Итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 јуни!“

Либертас - 16.05.2016

Демонстрантите кои се дел од Шарената револуција прку ова видео уште една го изнесоа своето барање за итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 ...

Почнува уште еден протест: Еднопартиски избори?

Фокус - 16.05.2016

Од 18 часот започна уште еден протест од Шарената револуција. Фокусот на денешниот протест се изборите на петти јуни на кој ќе учествува само владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Од 18 часот започна уште еден протест од Шарената револуција.

(ФОТО) Испишано пред Собрание: Не можете да ја избришете Шарената револуција

Фокус - 16.05.2016

На вечерашниот протест на улицата пред Собранието, демонстрантите напишаа огромен графит кој порачува: „Не можете да ја избришете Шарената револуција“. На вечерашниот протест на улицата пред Собранието, демонстрантите напишаа огромен графит кој ...

ФОТО: „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ пред Собрание

Либертас - 16.05.2016

Демонстрантите со розева боја напишаа огромно „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ на булеварот пред ...

(ФОТО) Со катапулт обоено Собранието

Фокус - 16.05.2016

Исто како и на завчерашниот протест, и денеска демонстрантите со импровизиран човечки катапулт го боеја Собранието. Исто како и на завчерашниот протест, и денеска демонстрантите со импровизиран човечки катапулт го боеја Собранието.

ГАЛЕРИЈА: Собранието во боите на Шарената револуција

Либертас - 16.05.2016

Демонстрантите револтирани од еднопартисите избори на 5-ти јуни го обоија Собранието во боите на Шарената ...

[Видео] „Нема да ви помине“ – Шарената револуција го обои Собранието и ги отфрли изборите на 5 јуни

Радио МОФ - 16.05.2016

Илјадници граѓани и вечерва се на улиците на Скопје, во знак на протест против одлуката на власта да организира избори со само една партија-учесничка. Граѓаните се собраа пред СЈО, по што тргнаа кон Собранието, каде имаше обраќања на Зоран ...

ГАЛЕРИЈА: „Шарам слобода барам“ – и жена паркот во боите на Шарената револуција

Либертас - 16.05.2016

И жена паркот денеска во боите на Шарената револуција. „Шарам, слобода барам“, на еден од спомениците во Паркот на жената ...

(ВИДЕО) Се удри на спомениците кои Градот се обиде да ги исчисти

А1 On - 16.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција повторно ги обоија спомениците во паркот „Жена борец“, за кои деновиве Град Скопје ангажираше фирми да ги чистат. „Шарам, слобода барам“, „Спас им нема“, „Не можете да ја избришете Шарената револуција“, оставија ...

ГАЛЕРИЈА: „Нема правда, неа мир“ – и МНР во боите на Шарената револуција

Либертас - 16.05.2016

И Министерството занадворешни работи на денешниот протест беше обоено во боите на Шарената ...

Собранието обоено и потсетено да ги одложи изборите закажани за 5 јуни (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.05.2016

Собранието на Република Македонија, кое поради ставот на парламентарното мнозинство одбива да се состане и да ги одложи изборите закажани за 5 јуни, вечерва беше обоено во боите на Шарената револуција.

ВИДЕО: Oбоено Собранието со рачен катапулт

А1 On - 16.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција повторно со рачен катапулт удрија по ѕидовите на Собранието. Овојпат, тие погодија со многу повеќе боја од претходниот обид во саботата, кога за прв пат го употребија катапултот.

Избираме бојкот наместо ВМРО-ДПМНЕ, порача Шарената револуција од Битола

+инфо - 16.05.2016

„Ако има избор, кој е тој избор? Меѓу што ќе избираме, меѓу бојкот и ВМРО-ДПМНЕ?“, беше главното прашање што денеска го поставија демонстрантите од „Шарената револуција“ во Битола. Еден од водачите на протестот, Илија Балтовски, на присутните им го ...

ВИДЕО: МНР повторно во боите на Шарената револуција

А1 On - 16.05.2016

Mинистерството занадворешни работи на денешниот протест беше обоено во боите на Шарената ...

(ФОТО) Полицајци во цивилка инфилтрирани меѓу демонстрантите за да снимаат

Фокус - 16.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција, Фокус забележа двајца полицајци во цивилна облека кои стоеја помеѓу демонстрантите како да се дел од нив, и притоа ги снимаа и сликаа. На денешниот протест на Шарената револуција, Фокус забележа двајца ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција низ улиците на Крива Паланка

Либертас - 16.05.2016

Шарената револиција денеска и низ улиците на Крива Паланка. Граѓаните и тука револтирани од еднопартиските избори и неуставната ...

Филип Втори ја проколна Шарената револуција! (ВИДЕО)

+инфо - 16.05.2016

Ете, се случи чудо... Филип Втори се јави од гробот, каде што се превртува поради Шарената револуција, па преку Јутјуб ги проколна „изродите“ што демонстрираат против власта. Погледнете и забавувајте ...

ВИДЕО: Со чатали, бојата стигна и до ѕидовите на Владата

А1 On - 16.05.2016

Oткако ја обоија зградата на Собранието, МНР, демонстрантите од Шарената револуција ја избоија и Владата. Тие маваа со боја со помош на чатали со кои ги досегнаа ѕидовите на Владата. Потоа го завршија протестот, кој беше со пораки за повлекување на ...

Шарената револуција најави протести до еднопартиските избори на 5 јуни (ВИДЕО)

+инфо - 16.05.2016

Жестокото противење на еднопартиските избори закажани за 5 јуни и на аболицијата на луѓето од криминалната власт беа главна тема на вечерашните протести во Скопје, но и Битола, Штип и повеќе други градови во Македонија.

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ – протести во повеќе градови против еднопартиските ...

Либертас - 16.05.2016

И денеска протести низ повеќе градови во Македонија против одлукатз за еднопартиски избори и против неуставната аболиција на 56 лица. Се протестираше во Скопје, Велес, Ресен, Кавадарци, Крива паланка, Струмица, Битола, Штип… Во СКопје протестото ...

ГДОМ на контрапротест во Кавадарци

Дума - 16.05.2016

Поддржувачите на Граѓанското Движење за Одбрана на Македонија – ГДОМ, и вечерва се собраа во паркот на Револуцијата во Кавадарци. Порачаа дека избори на 5 Јуни мора да се оддржат за доброто на државата.

Крива Паланка протестираше против криминалците на власт

+инфо - 16.05.2016

Шарена револуција денеска и во Крива Паланка. Паланчани масовно протестираа против еднопартиските избори и против неуставната аболиција на криминалците од ...

(ВИДЕО) Филип II против Шарената револуција: Проклетство нека ве прати

А1 On - 16.05.2016

На каналот Јутјуб е постирано видео со наводно обраќање на Филип II, кое е инсертирано со видео од Шарената револуција. Со клетви „гласот“ на македонскиот цар ја осудува Шарената револуција. Шарени гниди! Проклетство нека ве прати за целиот живот.

Шарената револуција порачува: „Нема да дозволиме еднопартиски избори”

Точка - 16.05.2016

И вечерва продолжуваат протестите на т.н. Шарена револуција кои започнаа во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство. Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва својот фокус го ставаат на еднопартиските избори ...

Шарената револуција го обои Собранието, пред кое се пуштаа опозициските “бомби”

Точка - 16.05.2016

Вечерашниот протест на Шарената револуција е со фокус на изборниот процес и изборите закажани на 5 јуни, па поради тоа пред Собранието се пуштаа опозициските „бомби“ поврзани со изборните измами.

„Шарената револуција“ денеска ќе бара да се поништи одлуката за одржување на изборите

Локално - 16.05.2016

Шарената револуција“ денеска на протестот, кој ќе почне во 18 часот, ќе побара од Собранието да ја поништи одлуката за одржување на изборите на 5 јуни. „Собрание, собери се! „Шарената револуција“ бара итно поништување на одлуката за одржување на ...

И вечерва протест на Шарената револуција во Битола

Шеталиште - 16.05.2016

Граѓаните кои се дел од движењето Битола протестира и Шарената револуција и вечерва најавуваат протести. Протестите ќе започнат од Плоштадот Магнолија од 19 часот. Тие бараат итно поништување на одлуката за одржување избори на 5 јуни и итно ...

(ВИДЕО) „Итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 јуни!“

Локално - 16.05.2016

Демонстрантите кои се дел од Шарената револуција прку ова видео уште една го изнесоа своето барање за итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 ...

Избираме бојкот наместо ВМРО-ДПМНЕ, порача „Шарената револуција“ од Битола

Локално - 16.05.2016

Избираме бојкот наместо ВМРО-ДПМНЕ, порача „Шарената револуција“ од Битола https://t.co/Fw36SzEf47 pic.twitter.com/ac9VnBDaig — META.mk (@meta_agency) May 16, 2016 „Ако има избор, кој е тој избор? Меѓу што ќе избираме, меѓу бојкот и ВМРО-ДПМНЕ?“, ...

Шарам слобода барам- се удри повтороно врз спомениците што ги чистеше Коце

Локално - 16.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција повторно ги обоија спомениците во паркот „Жена борец“, за кои деновиве Коце Трајановски ангажираше фирми да ги чистат. „Шарам, слобода барам“, „Спас им нема“, „Не можете да ја избришете Шарената револуција“, ...

(ВИДЕО) А како знаат како зборувал Филип II кога умрел пред скоро 2500 год…

Локално - 16.05.2016

На Ју тјуб е постирано видео на кое се обраќаа царот македонски Филип II.Со клетви „гласот“ на македонскиот цар ја осудува Шарената револуција. Протиоа се прави и културолошка и религиска грешка кога се мешаат христијанството и ...

(ФОТО) Поддршка за Шарената револуција и од Мелбурн

Репортер - 16.05.2016

Група Македонци, кои живеат во Австралија, Мелбурн вчера се собраа за да дадат поддршка на Шарената револуција. Тие бараат Ѓорѓе Иванов да ја укине бесмислената и незаконска аболиција и го поддржуваат работењето на СЈО.

И денес протести на „шарената револуција“

Фактор - 16.05.2016

По вчерашната пауза денеска шарената револуција продолжува со протестите на улица. Во добро познатиот термин протестот ќе почне во главниот град пред Специјалното јавно обвинителство од каде толпата протестанти ќе се упати кон Собранието.

Протестите на Шарената револуција продолжуваат – во Скопје од 18ч пред СЈО

Репортер - 16.05.2016

И денеска од 18 часот пред СЈО продолжуваат протестите на Шарената револуција во Скопје, но и во други градови ширум Македонија. Ова е најавата за денешниот протест објавена на Фејсбук страницата „Шарена револуција“: Собрание, собери се! Бараме итно ...

„Шарената револуција“ денеска ќе бара да се поништи одлуката за одржување на изборите

Бриф - 16.05.2016

„Шарената револуција“ денеска на протестот, кој ќе почне во 18 часот, ќе побара од Собранието да ја поништи одлуката за одржување на изборите на 5 јуни. „Собрание, собери се! „Шарената револуција“ бара итно поништување на одлуката за одржување на ...

„Шарена револуција“ со боја против еднопартиски избори (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 16.05.2016

На денот кога формално треба да започне предизборната кампања за изборите на 5 јуни, „Шарената револуција“ ја испрати својата порака: „Еднопартиски избори не може“! На протестите повторно беше употребено најновото „оружје“ на демонстрантите-рачниот ...

„Шарената револуција“ против избори на 5 јуни

Фактор - 16.05.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ се против избори на 5 јуни, на кои ќе учествува само една партија. И вечерва граѓаните се собраа пред СЈО, на кое му даваат поддршка. Бараат одложување на изборите, повлекување на аболицијата од шефот на ...

(ВИДЕО) „Итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 јуни!“

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите кои се дел од Шарената револуција прку ова видео уште една го изнесоа своето барање за итно повлекување на одлуката за одржување избори на 5 ...

ФОТО:Демонстрантите фрлаат боја врз Собранието

Фактор - 16.05.2016

Демонстрантите фрлаат боја врз Собранието на Република Македонија, а на улица напишаа пораки поврзани со „Шарената револуција“. Вака веќе не може и затоа ќе протестираме до крај, порачаа вечерва пред Собранието приврзаниците на „Шарената револуција“.

„Шарена револуција“: Рачен катапулт за боење на Собранието

Стандард - 16.05.2016

Со рачен катапулт денеска по вторпат леташе боја кон зградата на Собранието, а повторно се боеја и спомениците на кои дел од демонстрантите напишаа: „Шарам, слобода барам“. Претходно се слушаа „бомби“ за местењето на избори и се пишуваа пораките од ...

ФОТО:Обоено Министерството за надворешни работи

Фактор - 16.05.2016

Демонстрантите од “Шарената револуција“ вечерва го обоија и Министерството за надворешни работи. Напишаа „Нема правда, нема мир“ пред зградата на МНР. Протестот е против еднопартиските избори, а демонстрантите порачаа дека тоа нема да и помине на ...

(ФОТО) Шарената револуција катапултираше уште една рака боја врз Собранието

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција повторно со рачен катапулт досегнаа и до ѕидовите на Собранието. Овојпат многу повеќе боја од претходниот обид. Со розева боја напишаа огромно „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ на булеварот пред ...

(ФОТО) Шарената револуција го офарба и МНР

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои на денешниот протест катапултираат топки со боја кон Собранието, протестот го продолжија кон министерството за надворешни работи кое исто така доби боја.

(ФОТО) Шарената револуција оди до крај – Повторно боја врз исчистените споменици

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција повторно ги обоија спомениците во паркот „Жена борец“, за кои деновиве Град Скопје ангажираше фирми да ги чистат. „Шарам, слобода барам“, „Спас им нема“, „Не можете да ја избришете Шарената револуција“, оставија ...

(ФОТО) „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ пред Собрание

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите со розева боја напишаа огромно „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ на булеварот пред ...

(ФОТО) Собранието блесна во новите бои на Шарената Револуција

Репортер - 16.05.2016

Демонстрантите револтирани од еднопартисите избори на 5-ти јуни го обоија Собранието во боите на Шарената ...

ФОТО:„Шарената револуција“ повторно ги обои спомениците

Фактор - 16.05.2016

И спомениците кои деновиве беа исчистени, вечерва повторно се обоени. Граѓаните не прифаќаат избори на 5 јуни на кои ќе учествува само една партија. Тие тргнаа од пред СЈО, по што фрлаа боја врз Собранието и МНР и се упатија кон Владата.

ГАЛЕРИЈА: „Нема правда, нема мир“ – и МНР во боите на Шарената револуција

Репортер - 16.05.2016

Министерството за надворешни работи на денешниот протест беше обоено во боите на Шарената ...

МНР во боите на „Шарената револуција“, протести и во Велес и Кавадарци

ТВ21 - 16.05.2016

На денешните протести во Скопје, мета на демонстрантите на Шарената револуција беа републичкото Собранието и Министерството за надворешни работи. Денешниот граѓански протест е против еднопартиските избори, а со гласни свирежи и шарање на улицата ...

(ФОТО) И за кривопаланчани власта ја мина црвената линија

Репортер - 16.05.2016

Шарената револиција денеска и низ улиците на Крива Паланка. Граѓаните и тука револтирани од еднопартиските избори и неуставната ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: „Не можете да ја избришете Шарената револуција“ – протести во повеќе градови против еднопартиските ...

Репортер - 16.05.2016

И дененеска протести низ повеќе градови во Македонија против одлукат за еднопартиски избори и против неуставната аболиција на 56 лица. Се протестираше во Скопје, Велес, Ресен, Кавадарци, Крива паланка, Струмица, Битола, Штип… Во Скопје протестот ...

Фокус: Полицајци во цивилка инфилтрирани меѓу демонстрантите од „Шарена револуција“

Стандард - 16.05.2016

На денешниот протест на „Шарената револуција“, Фокус забележа двајца полицајци во цивилна облека кои стоеле помеѓу демонстрантите како да се дел од нив, и притоа ги снимаа и сликаа. Ова не е прв случај полицајци да бидат инфилтрирани меѓу граѓаните ...

(ВИДЕО) Владата не беше поштедена ни вечерва – Погледнете што и направи Шарената револуција

Репортер - 16.05.2016

Oткако ја обоија зградата на Собранието, МНР, демонстрантите од Шарената револуција ја избоија и Владата. Потоа го завршија протестот, кој беше со пораки за повлекување на одлуката за избори на 5 јуни, и противење на идејата за одржување ...

(ФОТО) „Шарам слобода барам“ – Пораката испратена преку Жена паркот

Репортер - 16.05.2016

ена паркот денеска во боите на Шарената револуција. „Шарам, слобода барам“, на еден од спомениците во Паркот на жената борец. ...

Поддршка за Шарената револуција и од Мелбурн (Фото)

Канал 77 - 16.05.2016

Македонци, кои живеат во Мелбурн, Австралија, вчера одржаа собир во знак на поддршка на Шарената револуција. Тие бараат претседателот, Ѓорѓе Иванов да ја укине бесмислената и незаконска аболиција и го поддржуваат работењето на СЈО.

Изедначувањето на ИД и на „Шарената револуција“ е надвор од здравиот ум

СПФМ - 16.05.2016

[Рецензија: ФОТО: Покрај од Бали, поддршка за „Протестирам“ стигна и од ИСИС] Текстот што е предмет на оваа анализа става знак на равенство помеѓу терористичката организација Исламска држава (ИД) и граѓанската иницијатива „Шарена револуција“.

ВО ЖИВО: Шарената револуција го обои и Собранието! (ФОТО)

Exclusive.mk - 16.05.2016

Во моментов пред собранието на Република Македонија се одржува протестот на демонстрантите од шарената револуција, кои повторно со рачен катапулт досегнаа и до ѕидовите на Собранието. Овојпат многу повеќе боја од претходниот обид, а како изгледа ...

Филип II против Шарената револуција: Проклество нека се врати! (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 16.05.2016

На Јутјуб е постирано видео со “обраќање“ на царот македонски Филип II. Со клетви гласот на царот ја осудува Шарената револуција. Погледнете го ...