TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Санкции за Либија

А1 - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН едногласно изгласа санкции кон Либија. Тие предвидуваат замрзнување на имотот, забрана за патување на семејството Гадафи и на блиските соработници и ембарго за увоз и ...

Обама: Гадафи, веднаш повлечи се од власта

Телма - 27.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека либискиот лидер Моамер Гадафи треба „да се повлече сега“, бидејќи го изгубил правото да остане на власт, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

Формирана алтернативна влада во Бенгази

Телма - 27.02.2011

Поранешниот либиски министер за правда Мустафа Мохамед Абдел Џалил формира времена влада во источниот град Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот на Моамер Гадафи, објави либискиот ...

Светот се обединува против Гадафи

Deutsche Welle - 27.02.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, го поздрави усвојувањето резолуција во Советот за безбедност на ОН, со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер ...

Советот за безбедност на ОН изгласа санкции кон Либија

Алсат-М - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер Гадафи и на петте негови деца, а од Меѓународниот кривичен суд побара да се испита ...

Либија под санкции, состојбите во земјата опасни и неизвесни

Телма - 27.02.2011

На тринаесеттиот ден од почетокот на протестите во Либија, ситуацијата и натаму е напната, без знаци страните да остапат од своите позиции - опозицијата на истокот на земјата формира преодна влада, а ...

Франција ја затвори амбасадата во Триполи

Алсат-М - 27.02.2011

Франција ја прекина дејноста на својата амбасада во либиската престолнина Триполи, откако претходно го евакуираше дипломатскиот персонал со воен авион, со кој беа транспортирани како граѓани на ...

Oбама: Гадафи треба неодложно да се повлече

Алсат-М - 27.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека либискиот лидер Моамер Гадафи треба „да се повлече сега“, бидејќи го изгубил правото да остане на власт, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

ЕУ го поздрави воведувањето санкции кон либија

Телма - 27.02.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, го поздрави усвојувањето резолуција во Советот за безбедност на ОН, со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер ...

Санкции на ОН против Либија

Deutsche Welle - 27.02.2011

Противниците на либискиот претседател Моамер ел Гадафи го зазедоа и третиот град по големина, Мисурата. Синоќа Советот за безбедност на ОН воведе санкции против режимот на Гадафи.

СБ на ОН едногласно изгласа казнени мерки против Либија и Гадафи

Телма - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер Гадафи и на петте негови деца, а од Меѓународниот кривичен суд побара да се испита ...

Антивладините сили наближуваат до Триполи-ОН воведе санкции за Гадафи-тој не попушта

Канал5 - 27.02.2011

Антивладините сили извојуваа уште една голема победа над Гадафи. Освоен е западниот град Завија, само 50 километри од Триполи, кое и натаму, заедно со градот Сирте, е единственото упориште на ...

Гадафи за „Пинк“: ова е сценарио на западот и Ал-каеда

Телма - 27.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во интервју за српската телевизија „Пинк“ вети дека ќе остане во земјата, и ги обвини странците и Ал каеда за нередите во Либија.

Гадафи ги преживува последните денови

Кајгана - 27.02.2011

Либискиот водач останал практично без блиските соработници и опозициските демонстранти набрзо ќе победата, изјави во интервју за Euronews, поранешниот шеф на протоколот на Моамер ел-Гадафи, Нури ...

ЕУ го поздрави воведувањето санкции кон Либија

Сител - 27.02.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, го поздрави усвојувањето резолуција во Советот за безбедност на ОН, со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер ...

Oбама: Гадафи треба неодложно да се повлече

Алфа - 27.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека либискиот лидер Моамер Гадафи треба „да се повлече сега“, бидејќи го изгубил правото да остане на власт, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

Преодна влада воспоставена во Бенгази

Алфа - 27.02.2011

Либиските опозициски сили воспоставија преодна влада на подрачјето на источна Либија. Првиот човек на оваа влада, поранешниот министер за правда на Моамер ел-Гадафи, Мустафа Мухамед Абуд Аџел, за ...

Oбама: Гадафи треба неодложно да се повлече

Сител - 27.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека либискиот лидер Моамер Гадафи треба „да се повлече сега“, бидејќи го изгубил правото да остане на власт, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

ОН ја усвоија резолуцијата за санкции против Либија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН анонимно ја усвои резолуцијата за спроведување санкции против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи.

Советот за безбедност на ОН едногласно изгласа санкции кон Либија

Сител - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер Гадафи и на петте негови деца, а од Меѓународниот кривичен суд побара да се испита ...

Советот за безбедност изгласа санкции кон Либија

Курир - 27.02.2011

Едноласно е усвоена резолуција од срана на Советот за безбедност на ОН, со која се замрзнува имотот на Гадафи и на неговите пет деца и во исто време од Меѓународниот кривичен суд се бара да се испита ...

Советот за безбедност на ОН едногласно изгласа санкции кон Либија

Press24 - 27.02.2011

Забрана за патување на Гадафи и семеството, замрзнување имот, казнување на насилството кон цивилите се само дел од мерките кои ги усвои Советот за безбедност Советот за безбедност на ОН едногласно ...

Затворена француската амбасада во Триполи

Курир - 27.02.2011

Франција ја прекина дејноста на својата амбасада во либиската престолнина Триполи. Претходно дипломатскиот персонал беше евакуиран со воен авион, со кој беа транспортирани како граѓани на Франција, ...

Либиската опозиција формира преодна власт

Нетпрес - 27.02.2011

Либиската опозиција почна со формирање на преодна власт во Бенгази и во некои источни делови на земјата, кои се под нејзина контрола, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Екс-министер на Либија формираше преодна влада

Форум - 27.02.2011

Либиските опозициски сили воспоставија преодна влада на подрачјето на источна Либија. Првиот човек на оваа влада, поранешниот министер за правда на Моамер ел-Гадафи, Мустафа Мухамед Абуд Аџел, за ...

Советот за безбедност на ООН едногласно усвои санкции за Либија

Нетпрес - 27.02.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации, едногласно усвои резолуција, според која му се замрзнува имотот на либискиот лидер, Моамер Гадафи, и на неговите пет деца.

Советот за безбедност го усвои санкциите против Гадафи

Inpress - 27.02.2011

Њујорк, 27. февруаро 2011 (ИНПРЕС) Советот за безбедност на ОН едногласно го изгласа воведувањето на санкции за лидерот на Либија Моамер Гадафи, неговото семејство и најблиските соработници поради ...

Oбама: Гадафи треба неодложно да се повлече

Press24 - 27.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави синоќа дека либискиот лидер Моамер Гадафи треба „да се повлече сега“, бидејќи го изгубил правото да остане на власт, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

Oбама: Гадафи да се повлече

Курир - 27.02.2011

Барак Обама, претседателот на САД доцна синоќа изјавил дека лидерот на Либија Моамер Гадафи, треба „да се повлече сега“, затоа што го изгубил правото за да остане на власт.

Обама го повика Гадафи да поднесе оставка

Р.С.Европа - 27.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да поднесе оставка. Обама изјави дека Гадафи ја загубил неговата легитимност, поради насилството против неговите граѓани.

Англија го симна имунитетот на Гадафи

Inpress - 27.02.2011

Лондон, 27. февруари 2011 (ИНПРЕС) Британската Влада го поништи дипломатскиот имунитет на либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите синови во границите на Велика Британија, објави министерот за ...

Франција ја затвори амбасадата во Триполи

Сител - 27.02.2011

Франција ја прекина дејноста на својата амбасада во либиската престолнина Триполи, откако претходно го евакуираше дипломатскиот персонал со воен авион, со кој беа транспортирани како граѓани на ...

Русија ги подржи санкциите за режимот во Либија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Русија денеска изрази подршка за новата резолуција која ја усвоија ОН со која ќе бидат спроведени санкции за режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Формирана времена влада во Бенгази

Press24 - 27.02.2011

Поранешниот либиски министер за правда Мустафа Мохамед Абдел Џалил формира времена влада во источниот град Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот на Моамер Гадафи, објави либискиот ...

Гадафи ги преживува последните денови

Форум - 27.02.2011

Либискиот водач останал практично без блиските соработници и опозициските демонстранти набрзо ќе победат, изјави во интервју за Euronews, поранешниот шеф на протоколот на Моамер ел-Гадафи, Нури ...

ЕУ го осудува насилството во Либија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави денеска дека насилството во Либија ќе има последици врз раководството на земјата.

Британија му го одзеде дипломатскиот имунитет на Гадафи

Алфа - 27.02.2011

Британските власти денеска соопштија дека му ја ускратиле дипломатската неприкосновеност на либискиот водач Моамер ел-Гадафи и на неговите блиски роднини, пренесува Reuters повикувајќи се на изјавата ...

Бунтовниците ја презедоа контролата на либискиот град Завија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Бунтовничките сили денеска ја презеле контролата во либискиот град Завија, кој е одалечен 50 километри од главниот град Триполи.

ВИДЕО: Како изгледа палатата на Гадафи во Бенгази

Нетпрес - 27.02.2011

Многу објекти, кои му припаѓаа на либискиот диктатор Моамер Гадафи, сега се во рацете на демонстрантите, и најголемиот дел од нив се уништени.

Британија му го одзеде дипломатскиот имунитет на Гадафи

Р.С.Европа - 27.02.2011

Британија денеска му го одзеде дипломатскиот имунитет на Моамер Гадафи и неговото семејство, еден ден откако ОН ја усвоија резолуцијата за спроведување санкции врз Либија.

ОН изгласа санкции за режимот на Гадафи

Алфа - 27.02.2011

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на либискиот лидер Моамер Гадафи и на петте негови деца, а од Меѓународниот кривичен суд побара да се испита ...

Беџет Пацоли со косовска делегација му танцувал и пеел на Гадафи за да го признае Косово

Нетпрес - 27.02.2011

Похрабрите корисници на “Фејсбук“ од Балканот и некои тамошни медиуми, изминативе денови, постојано објавуваат фотографии од либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите средби со политичари од земјите ...

Либиските демонстранти ќе формираат Национален совет

Р.С.Европа - 27.02.2011

Либиските организатори на протестите соопштија денеска дека ќе воспостават Национален совет во градовите кои не се под контрола на Претседателот Моамер Гадафи.

САД им нудат помош на демонстрантите во Либија

Р.С.Европа - 27.02.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека САД се подготвени да им понудат било каква помош на Либијците, кои сакаат да го соборат режимот на Претседателот Моамер Гадафи.

Поранешниот либиски министер за правда формира времена влада во Бенгази

Сител - 27.02.2011

Поранешниот либиски министер за правда Мустафа Мохамед Абдел Џалил формира времена влада во источниот град Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот на Моамер Гадафи, објави либискиот ...

Во Либија без знаци на разрешување на кризата

Сител - 27.02.2011

На тринаесеттиот ден од почетокот на протестите во Либија, ситуацијата и натаму е напната, без знаци страните да остапат од своите позиции - опозицијата на истокот на земјата формира преодна влада, а ...

Гадафи даде интервју за ТВ Пинк

Press24 - 27.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи даде интервју за српската телевизија Пинк во неговиот кабинет. Српски медиуми шпекулираат дека интервјуто го договорил експретседателот на СРЈ Зоран Лилиќ Поранешниот ...

Во Либија формирана уште една Влада

Курир - 27.02.2011

Мустафа Мохамед Абдел Џалил, поранешниот либиски министер за правда формира времена влада во источниот град Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот на Моамер Гадафи, објави либискиот ...

ВИДЕО: Како изгледа палатата на Гадафи во Бенгази

Точка - 27.02.2011

Многу објекти, кои му припаѓаа на либискиот диктатор Моамер Гадафи, сега се во рацете на демонстрантите, и најголемиот дел од нив се уништени.

Санкции за Либија-Гадафи без имот!

Вечер Прес - 27.02.2011

На Либија и се воведува ембарго на увоз и извоз на оружје, а на Гадафи и неговите деца и на уште десетмина други членови на семејството и блиските соработници имотите им се замрзнуваат и им се ...

Парите од нафтата инвестирани во Австралија?

Вечер Прес - 27.02.2011

Синовите на полковиникт Моамер Гадафи, најверојатно, милионите долари добиени од нафта ги префрлиле во разни инвестиции во Австралија во текот на нивните чести посети на Сиднеј, Перт и Квинсленд во ...

Во Триполи напнато, Гадафи дели оружје на приврзаниците

eReporter - 27.02.2011

Либискиот режим им подели оружје на приврзаниците, постави контролни пунктови и изведе воени патроли на улиците на главниот град Триполи, обидувајќи се да ја сочува контролата над упориштата на ...

Гадафи како Хитлер

А1 - 26.02.2011

САД воведоа санкции кон Либија, ги прекинаа дипломатските односи со неа и ги замрзнаа сметките на семејството на Гадафи и на неговите најблиски соработници.

САД воведоа санкции кон Либија, но не ги прекинаа дипломатските односи

Алсат-М - 26.02.2011

САД воведуваат еднострани санакции кон Либија, бидејќи продолжувањето на насилството и безредието (во оваа земја) претставува „дирекна закана“ за националната безбедност и надворешната политика на ...

САД воведуваат санкции против Либија

Утрински - 26.02.2011

САД воведуваат еднострани санакции кон Либија, бидејќи продолжувањето на насилството и безредието (во оваа земја) претставува „дирекна закана“ за националната безбедност и надворешната политика на ...

Берлускони се заложи за внимателност во врска со Либија

Телма - 26.02.2011

Либискиот лидер Моамар Гадафи по се изгледа повеќе не ја контроли0ра состојбата во неговата земја, изјави денеска италијанскиот премиер Силвио Берлускони, чија земја важи за најблизок европски ...

Истокот на Либија под контрола на бунтовниците

Deutsche Welle - 26.02.2011

Либија во моментов фактички е поделена меѓу приврзаниците и противниците на лидерот Гадафи. Во престолнината Триполи по вчерашните улични судири денеска е главно мирно.

Фото на неделата - Револуција на нишан

Вест - 26.02.2011

Немирите во Либија се повеќе се разжестуваат. Илјадници демонстранти, кои самите се нарекуваат востаници, протестираат и се судираат со силите за безбедност на улиците на трите најголеми градови во ...

Свет - Ќе умреме во Либија

Вест - 26.02.2011

АНКАРА, 26 февруари (АП) - Синот на Моамер Гадафи вети дека неговото семејство ќе живее и ќе умре во Либија, и нема да дозволи група терористи да ја преземат контролата во земјата.

Свет - Либиската влада со пари купува приврзаници

Вест - 26.02.2011

БЕНГАЗИ, 26 февруари (Ројтерс) - Либискиот крајбрежен град Завија вчера беше ставен под контрола на антивладините демонстранти, изјави очевидец, доближувајќи го народниот бунт против Моамер Гадафи на ...

Македонија - Кумановците од Бенгази со брод дома

Вест - 26.02.2011

Триесетината кумановци, градежни работници, од Бенгази, Либија, наскоро ќе пристигнат дома. Според сопругата на еден од работниците, тие се на пат кон Македонија, бидејќи нејзиниот сопруг вчера се ...

Светот против Гадафи

Утрински - 26.02.2011

Со продолжувањето на примената на сила против демонстрантите во Либија, западните земји го зголемуваат притисокот врз претседателот Моамер ел Гадафи.

Пустинска лисица, афропоп-икона или каприциозен диктатор?

Утрински - 26.02.2011

Квалификацијата „контроверзен“ е претесна за да ја опфати логиката, состојбата на духот и визиите на „водачот на либиската револуција“, како што и во овие пеколни денови на неговото 41-годишно ...

Македонија - Македонците денеска ќе заминат од Бенгази

Време - 26.02.2011

Триесетина градежни работници од Куманово, кои веќе пет дена се наоѓаат на пристаништето во Бенгази во надеж дека секој момент ќе се вратат во Македонија, денеска, конечно, би требало да ја напуштат ...

Љубовницата на Гадафи останува покрај него:Украинката Галина по стапките на Ева Браун?

Канал5 - 26.02.2011

Галина Колотнитска е 38 годишната медицинска сестра од Украина која не се одвојува од Гадафи.Таа решила да остане со него иако диктаторот изјави дека ќе умре во Либија,ако треба и како маченик.

Саиф Гадафи: настаните во Либија креирани од странство

Телма - 26.02.2011

Тензиите во Либија ги отвораат сите можни варијанти, вклучително и граѓанска војна и странска интервенција, изјави синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам во интервју за дубајската ...

Лондон врши притисок врз либиски функционери да „дезертираат“

Телма - 26.02.2011

Британски функционери вршат притисок врз „важни високи личности“ во актуелната либиска власт да „дезертираат“ од режимот на полковникот Моамер Гадафи, тврди лондонскиот весник „Гардијан“.

САД воведоа санкции кон Либија

Канал5 - 26.02.2011

Жестоки борби меѓу западот и истокот, безживотни тела на улиците и масовна евакуација. Либија тоне во граѓанска војна, Моамер Гадафи во сопствениот ќорсокак.

Саиф ал ислами Гадафи очекува договор за прекин на огнот

Телма - 26.02.2011

Синот на либискиот водач Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи информира дека војската отстапува од борби со „бунтовниците“ во западниот дел на Либија и израи надеж дека во текот на денов ќе биде ...

Обама: Гадафи е закана за безбедноста и надворешната политика на САД

Нетпрес - 26.02.2011

Американскито претседтаел Барак Обама изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи претставува закана за безбедноста и надворешната политика на САД, јавува руската новинска агенција Интерфакс, пренесува ...

Советот за безбедност на ОН за итно воведување санкции за Либија

Нетпрес - 26.02.2011

Членовите на советот за безбедност на ОН се согласиле итно да се разгледа можноста за воведување на санкции на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи со цел да се застане на патот на либиските ...

Западот треба брзо да дејствува за спас на Либија од Гадафи

Нетпрес - 26.02.2011

Ирак, Балканот, Зимбабве... и сега Либија. Уште еднаш светот е исправен пред дилема – како да го сопре бесмилосниот тиранин, кој со децении е на власт, кој го убива сопствениот народ, за да опстане.

Британија и Германија за санкции против режимот во Либија

Р.С.Европа - 26.02.2011

Лидерите на Германија и Британија денеска се согласија дека треба да се спроведат меѓународни санкции што побрзо против режимот во Либија.

САД ја затворија амбасадата во Либија

Алфа - 26.02.2011

САД воведуваат еднострани санакции кон Либија, бидејќи продолжувањето на насилството и безредието (во оваа земја) претставува „дирекна закана“ за националната безбедност и надворешната политика на ...

САД ги замрзна сите либиски државни имоти

Нетпрес - 26.02.2011

САД денеска ги замрзна сите државни имоти на Либија, како и имотот на Моамер Гадафи неговите деца и припадниците на неговиот режим.

Берлускони - Гадафи не ја контролира ситуацијата во Либија!

Inpress - 26.02.2011

Рим, 26. февруари 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамар Гадафи повеќе нема контрола над ситуацијата во својата земја, изјави италијанскиот премиер Силвио Берлускони за време на политички митинг во ...

Берлускони: Гадафи веќе не ја контролира земјата

Кирилица - 26.02.2011

- Пред малку добив најнови информации и изгледа дека Гадафи повеќе нема контрола над состојбата во Либија, рече Берлускони на политички собир во Рим.

Либија - крв и нафта

Нетпрес - 26.02.2011

Пред помалку од две години, на средбата на врвот на Г8 во Либија, премиерите и претседателите седнаа на маса за преговори со Моамер Гадафи, за да ги разгледаат прашањата за светската трговија и ...

САД со санкции за владата во Либија

Р.С.Европа - 26.02.2011

Американската Бела Куќа најави санкции за либијската влада и оти привремено ја напушта амбасадата во Триполи откако авион со последните американски граѓани одлета од Либија.

Берлускони: Гадафи не ја контролира Либија

Курир - 26.02.2011

Силвио Берлускони, денес излезе со изјава дека по се изгледа либанскиот лидер Моамер Гадафи нема контрола врз состојбата во неговата земја.

Гадафи им давал оружје на приврзаниците на неговиот режим

Р.С.Европа - 26.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи им давал оружје на неговите приврзаници и поставувал контролни пунктови и патроли во главниот град Триполи, соопштија агенциите, кои се повикуваат на локалните граѓани.

Сеиф ал Ислам Гадафи: Очекувам договор за прекин на огнот

Алфа - 26.02.2011

Синот на либискиот водач Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи информира дека војската отстапува од борби со „бунтовниците“ во западниот дел на Либија и изрази надеж дека во текот на денов ќе биде ...

Медицинската сестра на Гадафи ќе даде оставка поради насилството

Р.С.Европа - 26.02.2011

Личната медицинска сестра на либискиот лидер Моамер Гадафи ќе се врати во нејзината родна земја Украина. Во интервју за украинскиот весник Седодниа нејзината ќерка изјавила дека мајка и е шокирана од ...

Егзодус на странците од Либија

Алфа - 26.02.2011

Илјадници луѓе се собираат околу аеродромот во Триполи, во надеж дека ќе го избегнат хаосот кој ја расцепува Либија. Тензијата се повеќе се зголемува.

ОН на состанок за санкции против режимот на Гадафи

Р.С.Европа - 26.02.2011

Советот за безбедност на ОН ќе се состане денеска да реши дали ќе спроведе санкции против либискиот претседател Моамер Гадафи.

Вонредно заседание на Советот за безбедност на ОН посветено на Либија

МРТ - 26.02.2011

Советот за безбедност на ОН денеска одржува вонредна седница посветена на состојбата ви Либија, на која ќе се разговара за евентуално воведување санкции кон либискиот режим поради бруталните мерки за ...

Во Либија се можни сите варијанти - од граѓанска војна, до странска интервенција

Сител - 26.02.2011

Тензиите во Либија ги отвораат сите можни варијанти, вклучително и граѓанска војна и странска интервенција, изјави синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам во интервју за дубајската ...

Синот на Гадафи не исклучува граѓанска војна

Форум - 26.02.2011

Cинот на либискиот лидер, Саиф ал-Ислам во саботата навечер изјави дека не е постигнат договор меѓу владата и претставниците на опозицијата и не ја исклучува можност од граѓанска војна, јави Reuters ...

Сеиф ал Ислам Гадафи: Очекувам договор за прекин на огнот

Сител - 26.02.2011

Синот на либискиот водач Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи информира дека војската отстапува од борби со „бунтовниците“ во западниот дел на Либија и израи надеж дека во текот на денов ќе биде ...

САД воведоа санкции кон Либија, но не ги прекинаа дипломатските односи

Сител - 26.02.2011

САД воведуваат еднострани санакции кон Либија, бидејќи продолжувањето на насилството и безредието (во оваа земја) претставува „дирекна закана“ за националната безбедност и надворешната политика на ...

САД воведе санкции против Либија

Форум - 26.02.2011

Владата на САД објави дека ќе воведе санкции врз режимот на полковникот Моамер Гадафи, што ќе биде дел од серијата мерки наменети да го изолираат либискиот режим и да го олабават стисокот врз ...

САД воведоа санкции кон Либија

Курир - 26.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека, САД воведуваат еднострани санкции кон Либија, бидејќи продолжувањето на насилството и безредието претставува „директна закана“ за националната ...

САД воведе санкции против Либија

Кајгана - 26.02.2011

Владата на САД објави дека ќе воведе санкции врз режимот на полковникот Моамер Гадафи, што ќе биде дел од серијата мерки наменети да го изолираат либискиот режим и да го олабават стисокот врз ...

Обама - Гадафи е закана за безбедноста и надворешната политика на САД

Inpress - 26.02.2011

Вашингтон, 26. февруари 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на САД Барак Обама изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи претставува закана за безбедноста и надворешната политика на САД, пренесе Интерфакс.

Синот на Гадафи очекува прекин на огнот

Курир - 26.02.2011

Саиф ал Ислам Гадафи, синот на Моамер Гадафи информираше дека војската повеќе нема да се бори со „бунтовниците“ во западниот дел на Либија и изрази надеж дека во текот на денов ќе биде постигнат ...

Советот за безбедност на ОН расправа за воведување санкции врз Либија

Точка - 26.02.2011

Членките на Советот за безбедност на ОН се согласија итно да разговараат за воведување на санкции против режимот на либискиот водач Моамер Гадафи.

Обама: Гадафи е закана за безбедноста и надворешната политика на САД

Точка - 26.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи претставува закана за безбедноста и надворешната политика на САД, јавува руската новинска агенција Интерфакс, пренесува ...

САД го замрзна целиот државен имот на Либија

Точка - 26.02.2011

САД го замрзнам државниот имот на Либија, како и средствата на Моамер Гадафи, неговите деца и припадниците на неговиот режим.

Либија - Бедуинот го возвраќа ударот, САД бараат воена акција?

Н.Македонија - 26.02.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи почнаа контраофанзива, чија цел е враќање на контролата врз загубената територија Десетици лица вчера биле убиени во контраофанзивата на безбедносните ...

САД воведоа санкции за Либија и ги прекинаа дипломатските односи

eReporter - 26.02.2011

Американскиот претседател Барак Обам наметна санкции за либиската Влада, потпишувајќи одлука за блокирање на имотот и трансакциите поврзани со Либија.

Сеиф ал Ислам Гадафи: Очекувам договор за прекин на огнот

Идивиди - 26.02.2011

Триполи, 26 февруари 2011 (МИА) - Синот на либискиот водач Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи информира дека војската отстапува од борби со „бунтовниците“ во западниот дел на Либија и изрази надеж ...

Западот размислува за инвазија на Либија

А1 - 25.02.2011

По Истокот, се запали и Западот на Либија, а демонстрантите се пред портите на Триполи. Силите лојални на Гадафи упаѓаат во болниците во Триполи и ги убиваат ранетите антивладини демонстранти.

Сопругата на Гадафи, е Хрватка?!

Утрински - 25.02.2011

Пред неколку години е објавена вест дека втората сопруга на либискиот диктатор Муамер ел Гадафи по потекло е од Хрватска.

Ќерката генерал на таткото полковник

Утрински - 25.02.2011

Ајша, единствената ќерка на Гадафи, е генерал-полковник во либиската армија и беше посредник меѓу нејзината земја и корпорации од Европската унија.

Свет - Бунтовниците во жесток судир со приврзаниците на Гадафи

Вест - 25.02.2011

ЛИБИЈА, 25 февруари (Ројтерс) - Силите лојални на Моамер Гадафи вчера возвратија со контранапад, додека бунтовниците се закануваа на моќта на либискиот лидер со заземање на важни градови блиску до ...

Свет - Се стега обрачот околу Гадафи

Време - 25.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се повеќе ја губи контролата врз земјата. Режимот засега го контролира западниот појас околу Триполи, пустините на југ и централните делови на земјата.

Македонија - Кумановците го чекаат турскиот брод на спасот

Време - 25.02.2011

Триесетте Македонци што се наоѓаат во Либија до вчера попладне се уште беа заглавени на пристаништето во Бенгази чекајќи брод со кој ќе бидат пренесени во Турција.

Гадафи во поп културата

Канал5 - 25.02.2011

Гадафи цели 40 години е тема во западната поп култура која го портретира како синоним за диктатор подготвен на насилство.

Во Бенгази македонски државјани се качија на турски брод

Телма - 25.02.2011

Заедно со 1100 турски државјани, 350 наши и државјани од други земји, денеска се качиле на брод на пристаништето во Бенгази и чекаат да помине бурата за да тргнат кон Турција во попладневните часови.

Востаниците, чекор по чекор, ја освојуваат Либија

Deutsche Welle - 25.02.2011

Антивладините бунтовници во Либија денеска под сопствена контрола ставија уште еден град во земјата. Владините трупи во Триполи пукаат врз демонстранти.

Што по Гадафи во Либија?

Deutsche Welle - 25.02.2011

Дали случувањата во Либија се знак за брз крај на режимот на Моамер ел Гадафи, и ако е така - што би следувало потоа? Откако пред неколку дена во телевизиски говор опозиционерите ги нарече „зависници ...

Масакр во Либија

Алсат-М - 25.02.2011

Болницата во Бенгази е полна со тешко ранети и повредени луѓе, откако силите лојални на Моамер Гадафи почнаа жесток контранапад против бунтовниците кои веќе неколку дена го држат под контрола овој ...

Гадафи од Зелениот плоштад: подгответе се за борба за нафтата

Телма - 25.02.2011

Гадафи ги повика своите приврзаници да ја заштитат Либија и нејзината нафтена индустрија - Либискиот лидер Моамер Гадафи во обраќањето пред своите приврзаници на Зелениот плоштад во Триполи го повика ...

Синот на Гадафи вели: ќе ја вратиме контролата во цела Либија

Телма - 25.02.2011

Синот на Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам изјави дека семејството на либискиот лидер „ќе живее и ќе умре во Либија’“. - Планот А е да живеам и да умрам во Либија, планот Б исто така е да живеам и да ...

Војната стаса до прагот на Гадафи

Дневник - 25.02.2011

Воени единици под команда од Хамис Гадафи, еден од синовите на либискиот лидер, вчера воделе битки со антивладините сили во градот Завијах, само педесетина километри западно од Триполи.

Меѓународната заедница воведува санкции против Либија

Deutsche Welle - 25.02.2011

За денеска е закажана нова итна седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе се разговара за санкции против Либија, откако либискиот режим не одговори на претходниот апел за прекин на ...

Либија демантира дека Гадафи има сметки во странски банки

Телма - 25.02.2011

Либиското Министерство за надворешни работи ги отфрли синоќа тврдењата дека лидерот на земјата Моамер Гадафи има банкарски сметки во Швајцарија или во која било друга банка во светот и најави тужба ...

Гадафи: Бин Ладен е виновен за хаосот во Либија

Канал5 - 25.02.2011

Осама Бин Ладен е виновен за хаосот во Либија. Либискиот диктатор Моамер Гадафи во потрагата по виновниците за насилствата во земјата и за се послабата контролата врз земјата, дојде до ...

Најмалиот син на Гадафи ги поддржува демонстрантите

Канал5 - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, јавуваат либиските медиуми.

Либиската Влада ќе дели пари

Алсат-М - 25.02.2011

Либиската Влада одлучи да им подели пари на населението, во форма на зголемување на платите, субвенци за храна и помош, јави државната телевизија.

Почеток на крајот на Гадафи

Утрински - 25.02.2011

БЕНГАЗИ - Контролата на либискиот лидер Моамер Гадафи се намалува како што паѓаат големите градови и места во близина на престолнината Триполи под бунтот против неговата власт.

Развратните деца на Моамер

Утрински - 25.02.2011

Дипломатските депеши објавени во изминатата година од страна на „Викиликс“ го портретираат либискиот лидер како длабоко ексцентрична и каприциозна личност, но, исто така, и како страсен учесник на ...

Противници на Гадафи ја окупираа амбасадата на Либија во Париз

Сител - 25.02.2011

Група либиски опозиционери ја окупираа зградата на амбасадата во Либија во Париз од вчера вечер и продолжуваат да ја држат под контрола.

Ештон побара воведување на санкции кон режимот на Гадафи

Курир - 25.02.2011

Со цел да се стави крај на насилствата, во Либија, високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, побара воведување на санкции кон режим на Моамер Гадафи.

Противници на Гадафи ја окупираа амбасадата на Либија во Париз

МРТ - 25.02.2011

- Група либиски опозиционери ја окупираа зградата на амбасадата во Либија во Париз од вчера вечер и продолжуваат да ја држат под контрола.

Почна евакуацијата на Македонците од Бенгази

Кајгана - 25.02.2011

Започна утоварувањето на турскиот брод на пристаништето во Бенгази, со кој треба да бидат евакуирани поголем број на граѓани, меѓу кои и 31 лице од Македонија, информираат од Министерството за ...

Семејството на Гадафи останува во Либија, изјави неговиот син Сеиф ал Ислам

Сител - 25.02.2011

Синот на Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам изјави дека семејството на либискиот лидер „ќе живее и ќе умре во Либија’“. - Планот А е да живеам и да умрам во Либија, планот Б исто така е да живеам и да ...

Почна евакуацијата на Македонците од Бенгази

Форум - 25.02.2011

Започна утоварувањето на турскиот брод на пристаништето во Бенгази, со кој треба да бидат евакуирани поголем број на граѓани, меѓу кои и 31 лице од Македонија, информираат од Министерството за ...

Војската брутално убива по улиците на Триполи

Форум - 25.02.2011

Силите лојални на либискиот лидер Гадафи убија најмалку двајца демонстранти во обновените протести против неговото владеење во Триполи, додека тој самиот неочекувано се појави пред група свои ...

Семејството на Гадафи „ќе живее и умре во Либија“

Курир - 25.02.2011

- Планот А е да живеам и да умрам во Либија, планот Б исто така е да живеам и да умрам во Либија, план Ц е да живеам и да умрам во Либија, истакна синот на Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам во интервју за ...

ЕУ ќе воведе санкции против Гадафи и неговото семејство

Р.С.Европа - 25.02.2011

Европската Унија реши да воведе ембарго за извоз на оружје и опрема во Либија, го замрзна имотот на Моамер Гадафи и на членовите на неговото семејство, како и забрана за патување во земјите членки на ...

Наслиството во Либија мора да престане – остра критика од ЕУ и ОН

Алфа - 25.02.2011

Остри критики и пораки за прекин на насилството – тоа се реакциите на меѓународната заедница за крвопролевањата во Либија.

Гадафи повика на војна и ќе дели оружје

Р.С.Европа - 25.02.2011

Либијскиот лидер Моамер Ел Гадафи, денеска во Триполи им се обрати на илјадниците собрани негови подржувачи, повикувајки ги да се подготват за одбрана на земјата, за одбрана на нафтата.

Гадафи: Ќе се бориме и ќе победиме

Курир - 25.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во обраќањето пред своите приврзаници на Зелениот плоштад во Триполи го повика своите сограѓани да да ја заштитат Либија и нејзината нафтена индустрија.

Гадафи со пари ќе ги смирува немирите

Курир - 25.02.2011

Либиската влада одобри зголемување на платите, субвенција за храна и социјален додаток, со цел да се смират немирите кои ја зафатија земјата.

Земјите од ЕУ се договорија за воведување санкции против Либија

Сител - 25.02.2011

Земјите-членки на Европската унија се договорија денеска да воведат санкции против Либија, кои предвидуваат ембарго за доставување оружје, забрана за издавање визи на лица поврзани со режимот на ...

Трупите на Гадафи убиваат демонстранти во Триполи

Кајгана - 25.02.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи убија најмалку двајца демонстранти во обновените протести против неговото владеење денеска во Триполи, додека тој самиот неочекувано се појави пред ...

ОН: Илјадници лица се убиени во Либија

Курир - 25.02.2011

Во судирите во Либија се убиени илјадници лица, а не стотици, како што покажуваат официјалните податоци, изјави денеска заменик-постојаниот претставник на земјата во Обединетите нации, Ибрахим Дабаши.

Швајцарија со мерки против Гадафи

Р.С.Европа - 25.02.2011

Швајцарија одлучи да ги блокира сите добра кои во земјата може да ги има либискиот претседател Моамер Гадафи и луѓето од неговото опкружување, соопштуваат од тамошната влада.

Советот за безбедност на ОН разгледува мерки против Гадафи

Р.С.Европа - 25.02.2011

Земјите членки на Советот за безбедност на ОН синоќа постигнаа договор да разгледаат нови мерки против режимот на либискиот лидер Моамер ел Гадафи, меѓу кои и санкции кон Либија.

Гадафи може да употреби хемиско оружје врз демонстрантите

Курир - 25.02.2011

Моамер Гадафи може да употреби биолошки или хемиски оружја за да ја зачува контролата над власта, предупреди поранешниот либиски министер за правда Мустафа Абдел Галил.

Замрзнат имотот на Гадафи и неговото семејство во Швајцарија

Inpress - 25.02.2011

Берн, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Швајцарија соопшти дека ќе го замрзне целиот имот кој либискиот лидер Моамер ел Гадафи и членовите на неговото семејство го имаат во оваа земја.

Гадафи може да употреби хемиско оружје врз демонстрантите

МРТ - 25.02.2011

Поранешен либиски министер предупреди дека Моамер Гадафи може да употреби биолошки или хемиски оружја за да ја зачува контролата над власта.

ВИДЕО: Приврзаниците на Гадафи убиваат по болници

Нетпрес - 25.02.2011

Безбедносните сили, приврзаници на режимот на Гадафи, влегле во болницата во Триполи и почнале да ги убиваат анти владините демонстранти, кои добивале лекарска помош, обајвено е на либиската интернет ...

Гадафи може да употреби хемиско оружје врз демонстрантите

Сител - 25.02.2011

Поранешен либиски министер предупреди дека Моамер Гадафи може да употреби биолошки или хемиски оружја за да ја зачува контролата над власта.

Војската на Гадафи започна контраудар, НАТО свика вонреден состанок, САД размислуваат за интервенција

Inpress - 25.02.2011

Триполи, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Силите лојални на либискиот лидер Муамер ел Гадафи започнаа силен противудар на демонстрантите, кои ги зазедоа градовите во близина на престолнината Триполи.

Вулф: Гадафи е психопат

Кирилица - 25.02.2011

Претседателот на Германија Кристијан Вулф изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи е психички пореметен човек, кој „со сила го тероризира својот народ“ - Тоа е државен тероризам, изјави Вулф ...

При заминување на странците им ги уништуваат мемориските картички

Алфа - 25.02.2011

Либиската служба за безбедност на патниците кои земјата ја напуштаат преку аеродромот во Триполи им ги уништува мемориските картички на мобилните телефони и лап-топ компјутерите, како би ги спречиле ...

Гадафи ќе ја тужи Швајцарија поради сметките!

Inpress - 25.02.2011

Триполи, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи на Либија ги отфрли тврдењата дека Моамер Гадафи има сметки во Швајцарија или „во било која друга банка на светот“.

Вознемирувачко видео - Војската на Гадафи убива по болниците (Видео)

Inpress - 25.02.2011

Триполи, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Силите лојални на Моамер Гадафи упаднале во болница во Триполи по што започнале да ги убиваат неистомислениците кои барале лекарска помош.

Најмалиот син на Гадафи е на страната на демонстрантите, тврдат ирански медиуми

Алфа - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува програма на англиски јазик.

Либиските власти им ги уништуваат телефоните и камерите на странците

Нетпрес - 25.02.2011

Либиската безбедносна служба им ги уништувала чиповите на мобилните телефони и на компјутерите на странците, кои преку аеродромите во Триполи ја напуштале земјата, за да спречеле какво било ...

Демонстрантите подготвуваат “Милионски марш“, Гадафи може да употреби хемиско оружје

Нетпрес - 25.02.2011

Противници на режимот на Моамер Гадафи се подготвуваат за “Милионски марш“ во Триполи, јави телевизијата “Ал Арабија“, пренесува Нетпрес.

При заминување на странците им ги уништуваат мемориските картички

Форум - 25.02.2011

Либиската служба за безбедност на патниците кои земјата ја напуштаат преку аеродромот во Триполи им ги уништува мемориските картички на мобилните телефони и лап-топ компјутерите Оваа акција либиските ...

Либија објави програма за финансиска помош

Нетпрес - 25.02.2011

Либиските власти одлучиле да донесат пакет социјални мерки со надеж дека ќе успеат да влијаат да се намалат демонстрациите и немирите кои ја зафатија оваа земја.

Синот на Гадафи на страна на демонстрантите?

Press24 - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува програма на англиски јазик.

Синот на Гадафи бара помош од Тони Блер

Нетпрес - 25.02.2011

Близок соработник на Саиф ал Ислам, синот на Моамер Гадафи, побарал од поранешниот британски премиер Тони Блер да и’ помогне на Либија повторно да се “стабилизира“.

Синот на Гадафи го посакува мртов својот татко

Курир - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува програма на англиски јазик.

Либиските власти им ги уништуваат телефоните и камерите на странците

Сител - 25.02.2011

Либиската безбедносна служба им ги уништувала чиповите на мобилните телефони и на компјутерите на странците, кои преку аеродромите во Триполи ја напуштале земјата, за да спречеле какво било ...

Се подготвува марш на Триполи

Форум - 25.02.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи се подготвуваат за „едномилионски марш“ во Триполи, јави телевизијата Al Arabia Демонстрантите од источните градови се насочуваат кон либиската престолнина.

Противниците на Гадафи подготвуваат марш кон Триполи

Кајгана - 25.02.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи се подготвуваат за „едномилионски марш“ во Триполи, јави телевизијата „Ал Арабија“.

Најмалиот син на Гадафи е на страната на демонстрантите, тврдат ирански медиуми

Сител - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува програма на англиски јазик.

Најмалиот син на Гадафи е на страната на демонстрантите

МРТ - 25.02.2011

Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува програма на англиски јазик.

Зголемување на платите за 150 проценти во Либија

Press24 - 25.02.2011

Либиската Влада одлучи да им подели пари на населението, во форма на зголемување на платите, субвенци за храна и помош, јави државната телевизија.

Либиската Влада ќе им подели пари на населението

Алфа - 25.02.2011

Либиската Влада одлучи да им подели пари на населението, во форма на зголемување на платите, субвенци за храна и помош, јави државната телевизија.

ВИДЕО: Приврзаниците на Гадафи убиваат по болници

Точка - 25.02.2011

Безбедносните сили, приврзаници на режимот на Гадафи, влегле во болницата во Триполи и почнале да ги убиваат анти владините демонстранти, кои добивале лекарска помош, обајвено е на либиската интернет ...

Синот на Гадафи премина на страната на демонстрантите?

Вечер Прес - 25.02.2011

Клучните нафтени терминали се во рацете на бунтовниците, Швајцарија реши да го блокира имотот на Гадафи, семејството го напушта, а тој може да употреби и биолошко или хемиско оружје за да ја зачува ...

Швајцарија ги замрзна сите добра на Гадафи и на неговите блиски

Точка - 25.02.2011

Швајцарија одлучи денеска веднаш да ги блокира сите добра кои би можеле во Швајцарија да ги имаат либискиот претседател Моамер Ел-Гадафи и луѓето од неговото опкружување, соопшти швајцарската влада.

Противниците на Гадафи подготвуваат марш кон Триполи

Точка - 25.02.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи се подготвуваат за „едномилионски марш“ во Триполи, јави телевизијата „Ал Арабија“.

При заминување на странците им ги уништуваат мемориските картички

Точка - 25.02.2011

Либиската служба за безбедност на патниците кои земјата ја напуштаат преку аеродромот во Триполи им ги уништува мемориските картички на мобилните телефони и лап-топ компјутерите, како би ги спречиле ...

Гадафи може да употреби биолошко или хемиско оружје против бунтовниците, стравува поранешниот министер за правда

Канал 77 - 25.02.2011

Моамер Гадафи може да употреби биолошки или хемиски оружја за да ја зачува контролата над власта, предупреди поранешниот либиски министер за правда Мустафа Абдел Галил.

Либија објави програма за финансиска помош

Точка - 25.02.2011

Либиските власти одлучиле да донесат пакет социјални мерки со надеж дека ќе успеат да влијаат да се намалат демонстрациите и немирите кои ја зафатија оваа земја.

Синот на Гадафи бара помош од Тони Блер

Точка - 25.02.2011

Близок соработник на Саиф ал Ислам, синот на Моамер Гадафи, побарал од поранешниот британски премиер Тони Блер да и’ помогне на Либија повторно да се “стабилизира“.

Братскиот лидер ја губи својата сила

Н.Македонија - 25.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи со последни сили се обидува да ја задржи контролата врз земјата, откако големи делови од источната територија се наоѓаат под контрола на продемократските демонстранти, ...

Гадафи е психопат

Идивиди - 25.02.2011

Берлин, 24 февруари 2011 (МИА) - Претседателот на Германија Кристијан Вулф изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи е психички пореметен човек, кој „со сила го тероризира својот народ“.

Се распаѓа системот во Либија

Идивиди - 25.02.2011

Каиро, 25 февруари 2011 (МИА) - Главниот обвинител на Либија Абдул Рахман ал Абар изјави денеска дека поднел оставка и се приклучил кон опозицијата, која се обидува да го собори режимот на лидерот ...

Синот на Гадафи е на страната на демонстрантите

Идивиди - 25.02.2011

Техеран, 25 февруари 2011 (МИА) - Најмалиот син на Моамер Гадафи, Сејф ал Араб преминал на страната на демонстрантите против режимот на татко му, објави иранската телевизија Пред ТВ која емитува ...

Од британскиот печат, 24.02

BBC - 24.02.2011

ГАРДИЈАН на насловната објавува извештај од Бенгази, првиот слободен град во Либија, како што вели насловот. Во срцето на градот во кој Гадафи го почна својот подем, се случи неговото понижување.

Гадафистите во пресметка со востаниците

BBC - 24.02.2011

Силите во Либија лојални на полковникот Гадафи почнаа напади на градовите во близина на главниот град Триполи во обид да ја прошират малата област која сеуште е под владина контрола.

Гадафи губи контрола над територијата

А1 - 24.02.2011

Територијата што ја контролира Гадафи во Либија се намалува. Демонстрантите презедоа контрола врз повеќе градови, а војската им изрази целосна поддршка.

Свет - Саркози бара санкции за Либија

Вест - 24.02.2011

ТРИПОЛИ, 24 февруари (Ројтерс) - Сè поочајните обиди на Моамер Гадафи да го разбие револтот против неговото четиридецениско владеење однесоа 1.000 жртви и ја разделија Либија, изјави вчера министерот ...

Либија во хаос, Гадафи сака да стане маченик!

Утрински - 24.02.2011

Претседателот на Франција, Никола Саркози, ја повика Европа да ги запре сите економски врски со Либија и да усвои санкции против таа земја поради насилствата што либиските власти ги извршуваат врз ...

Африканската унија го осуди државното насилство на Либија

Телма - 24.02.2011

Африканската унија ги осуди бруталните репресии врз либиските демонстранти, кои се обидуваат да го соборат режимот на Моамер Гадафи.

Свет - Триполи полн со српски платеници

Време - 24.02.2011

Српските „кучиња на војната“ се првите странски платеници во Либија, кои во моментов војуваат на улиците во либиските градови, на страната на силите верни на Гадафи, пишува српскиот весник „Ало“.

Свет - Гадафи: Ќе ја запалам Либија со нафта

Време - 24.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема намера да се повлече и покрај меѓународната осуда на неговите брутални акции кон демонстрантите .

Жестоки борби во Либија

Deutsche Welle - 24.02.2011

Либискиот властодржец Муамар ел Гадафи одговорноста за бунтот во неговата земја и‘ ја префрли на екстремистичката организација Ал Каеда.Тој изрази сочувство за сите кои изминативе денови го загубија ...

Гадафи ќе заврши како Хитлер

Канал5 - 24.02.2011

Гадафи вети и тоа се случи. Либија гори. Либија не е на работ на војна, таму веќе се води војна на државата против народот. Истокот и западот на земјата се поделија.

На Либија и се заканува крвава војна

Телма - 24.02.2011

Жителите на градовите на крајниот исток од Либија, „ја слават победата“ над режимот на полковникот Моамер Гадафи, но ситуацијата во тој дел од земјата продолжува да се комплицира, заканувајќи се ...

Гадафи за немирите го обвини Осама бин Ладен

Телма - 24.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го обвини водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен дека ги манипулирал граѓаните на Либија за да ја преземат контролата во свои раце во многу реони од земјата.

Либиската власт нареди предавање на оружјето

Телма - 24.02.2011

Либискиот народен комитет (министерство) за јавна безбедност денеска ги повика демонстрантите да го предадат оружјето и објави награди за оние кои ќе ги информираат властите за лидерите на ...

„Ал Каеда“ искажа поддршка за дем0нстрантите во Либија

Телма - 24.02.2011

Ал Каеда во исламски Магреб изрази целосна поддршка за антивладините демонстрации во Либија, објави американскиот центар за следење исламистички сајтови.

Владата ги повика демонстрантите да го предадат оружјето

Утрински - 24.02.2011

Либискиот народен комитет (министерство) за јавна безбедност денеска ги повика демонстрантите да го предадат оружјето и објави награди за оние кои ќе ги информираат властите за лидерите на ...

Скај ТВ: Либија на работ на граѓанска војна

Алсат-М - 24.02.2011

Жителите на градовите на крајниот исток од Либија, „ја слават победата“ над режимот на полковникот Моамер Гадафи, но ситуацијата во тој дел од земјата продолжува да се комплицира, заканувајќи се ...

Нафта, корупција и „зелената книга“

Утрински - 24.02.2011

Либија е на 17. место на листата на големи производители на нафта во светот. Се чини дека ова не е многу, но нафтените резерви се распоредени на околу шест милиони жители.

Обама го осуди насилството во Либија

Deutsche Welle - 24.02.2011

Приврзаниците на Гадафи понудија награда за сите кои ќе понудат информации за водачите на бунтот. Гадафи наводно се забаракадирал во касарна во близина на Триполи.

Разврската во Либија зависи од Технички силната армија

Телма - 24.02.2011

Технички одлично опремената либиска војска е елитен дел на општеството, со сосема конкретни привилегии и статус. Брои вкупно 76.000 припадници со 2.205 тенкови, 374 борбени авиони и 110 борбени ...

Либискиот инвестициски фонд, еден од најсилните во светот

Телма - 24.02.2011

Настаните во Либија предизвикаа загриженост на светските финансиски експерти. Неизвесноста дали либискиот водач Моамер ел Гадафи ќе го преживее бунтот, будно се следи на светските берзи, зашто Либија ...

Свет - Демонстрантите се доближуваат до Триполи

Вест - 24.02.2011

ЛИБИЈА, 24 февруари (АП) - Претставници на милицијата, лојални на Моамер Гадафи, беа потиснати во Триполи, а демонстрантите што го контролираат поголемиот дел од источната половина на Либија успеаја ...

Гадафи се споредува со Милошевиќ и Караџиќ

Inpress - 24.02.2011

Триполи, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Моамер Гадафи изгубил контрола над поголемиот дел од територијата на својата земја. Министри, дипломати и војници го оставија.

Светот подготвува притисок врз Либија

Inpress - 24.02.2011

Скопје, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама го осуди насилството на либиските сили против цивилите кои демонстрираат против режимот на Моамер ел Гадафи.

Силите на Гадафи пукале врз демонстрантите

Р.С.Европа - 24.02.2011

Светските новински агенции јавуваат дека силите лојални на либискиот лидер Муамер ел Гадафи денеска ги нападнале антивладините демонстранти во градот Завија, на 50 километри од Триполи.

Скај ТВ: Во Либија ќе избие граѓанска војна

Курир - 24.02.2011

Демонстрантите од крајниот исток на Либија, „јаслават победата“ остварена над режимот на полковникот Моамер Гадафи, но состојбата во тој дел сеуште не е стабилна, јавува британската телевизија Скај.

Либија на работ на граѓанска војна

Кирилица - 24.02.2011

Жителите на градовите на крајниот исток од Либија, „ја слават победата“ над режимот на полковникот Моамер Гадафи, но ситуацијата во тој дел од земјата продолжува да се комплицира, заканувајќи се ...

НАТО тврди дека нема да се инволвира во конфликтот во Либија

МРТ - 24.02.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска во Киев изјави дека Алијансата нема да се инволвира во конфликтот во Либија.

Гадафи го наредил атентатот во Локерби

Кајгана - 24.02.2011

Поранешниот министер за правда на Либија, Мустафа Абдел Џалил, тврди дека претседателот Моамер ел-Гадафи лично го наредил атентатот во Локерби во 1988 година.

ЕУ подготвува санкции за Либија

Кирилица - 24.02.2011

Владите на земјите-членки на Европската унија договорија да подготват можни санкции кон Либија, како одговор на употребата на сила од страна на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи за задушување ...

Сопругата на Гадафи на шопинг во Виена

Алфа - 24.02.2011

Сопругата на либискиот претседател Моамер ал Гадафи, Сафија, престојувала во Виена кога започнале немирите во нејзината земја, пишува виенскиот весник “Естерајх“.

Гадафи „тежи“ 32 милијарди долари

Курир - 24.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи за 42 години на власт успеал да заработи 32 милијарди долари, од кои поголемиот дел се во банките во САД, објави денеска италијанскиот весник „Кориера дела сера“.

Немири во либискиот град Мисрата

Р.С.Европа - 24.02.2011

Безбедносните сили лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска ги нападнале анти-владините милиции кои го контролираат градот Мисрата, кој е 200 километри одалечен од Триполи.

Украински пилоти управуваат со либиски авиони

Р.С.Европа - 24.02.2011

Украинскиот весник Сегодниа денеска објави дека украински платени пилоти управувале со либиските авиони, кои го подржуваат режимот на Претседателот Моамер Гадафи.

Демонстранти во Бенгази урнале база на воени платеници

Нетпрес - 24.02.2011

Гневни жители на либискиот град Бенгази, разурнале воена база во која биле сместени платеници на Моамер Гадафи, од неколку африкански земји, јави “Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Гадафи: Бин Ладен ги предизвика немирите во Либија

Курир - 24.02.2011

Моамер ел Гадафи денеска го обвини водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен дека ги манипулирал граѓаните на Либија, за да ја преземат контролата во свои раце во многу реони од земјата.

Гадафи е психопат, според германскиот претседател

Сител - 24.02.2011

Претседателот на Германија Кристијан Вулф изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи е психички пореметен човек, кој „со сила го тероризира својот народ“.

Нападнати либиски нафтени наоѓалишта

Нетпрес - 24.02.2011

Наоѓалишта на нафта во Либија, кои ги стопанисува кинеската национална нафтена компанија, нападнати биле нападнати во насилните демонстрации против режимот на Моамер Гадафи.

Гадафи: Ал Каеда и Бин Ладен стојат зад немирите во Либија

Форум - 24.02.2011

Либискиот лидер, Муамер Гадафи, изјави денеска дека шефот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, стои зад бунтот во земјата, додавајќи дека следбениците на таа терористичка организација им ставаат на младите ...

Триесетина Македонци заробени на пристаништето во Бенгази

Нетпрес - 24.02.2011

Околу триесетина македонски граѓани се уште се заробени во Либија, на пристаништето во Бенгази, и неможат да тргнат поради лошите временски услови.

Гадафи: Либија е нападната од Осама бин Ладен

Нетпрес - 24.02.2011

Моамер Гадафи во своето денешно обраќање до нацијата, преку либиската државна телевизија, го обвинил Осама бин Ладен и Ал Каеда, за крвавите немири во неговата земја, јавуваат светските новински ...

Гадафи ја обвини Ал Каеда за немирите во Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи денеска го обвини лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама Бин Ладен дека стои позади немирите во земјата.

Гадафи: За немирите во Либија виновен е Осама бин Ладен

Press24 - 24.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го обвини водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен дека ги манипулирал граѓаните на Либија за да ја преземат контролата во свои раце во многу реони од земјата.

Десет работи кои не сте ги знаеле за полковникот Моамер Гадафи

Нетпрес - 24.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, од секогаш предизвикувал голем интерес, буквално насекаде низ светот. Контроверзниот војник со бедуинско потекло, најверојатно ги брои последните години од своето ...

Гадафи го нарачал Локерби?

Оn.net - 24.02.2011

Најавувајќи докази за своето тврдење, поранешен министер во Владата на Либија вели дека тамошниот лидер лично го наредил бомбашкиот напад во ...

Нетанјаху: Ужасно е тоа што го прави Гадафи

Курир - 24.02.2011

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху ги оцени како ужасни насилствата во Либија врз демонстрантите против режимот на Моамер Гадафи. - Тоа што се случува во Либија е ужасно.

Ал Каеда ги поддржува демонстрантите во Либија

Курир - 24.02.2011

Американскиот центар за следење исламистички сајтови објави дека Ал Каеда во исламски Магреб изразил целосна поддршка за антивладините демонстрации во Либија.

Очајни обиди на Гадафи – Осама бин Ладен е виновен за се!

Алфа - 24.02.2011

Додека Либија тоне во крв и насилство, а бројката на загинати вртоглаво се зголемува – нејзиниот „вечен водач“ за целата несреќа го обвини Осама бин Ладен.

Гадафи пред соборување

Курир - 24.02.2011

Нафтените терминали, кои се од клучна важност за режимот на Моамер Гадафи, Рас ел Ануф и Марса ел Брега, кои се наоѓаат источно од Триполи, се во рацете на противниците на неговиот режим, јавија ...

Гадафи: Ал Каеда и Бин Ладен стојат зад немирите во Либија

Кајгана - 24.02.2011

Либискиот лидер, Муамер Гадафи, изјави денеска дека шефот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, стои зад бунтот во земјата, додавајќи дека следбениците на таа терористичка организација им ставаат на младите ...

Блокирани сметките на Гадафи во Швајцарија

Курир - 24.02.2011

Федералната Влада на Швајцарија ги блокира сите сметки во земјата на либискиот лидер Моамер Гадафи и на неговото семејство.

Гадафи е британска кралица

Оn.net - 24.02.2011

Во телефонско обраќање до нацијата, кое либискиот лидер го искористи за да обвини дека зад протестите во земјата стои Осама Бин Ладен а на улиците демонстрираат тинејџери наклукани со дрога, Моамер ...

Кристијан Вулф: Либискиот лидер е психопат

Курир - 24.02.2011

Германскиот претседател Кристијан Вулф изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи е психички пореметен човек, кој „со сила го тероризира својот народ“.

Швајцарија ги замрзна сите добра на Гадафи и на неговите блиски

Кајгана - 24.02.2011

Швајцарија одлучи денеска веднаш да ги блокира сите добра кои би можеле во Швајцарија да ги имаат либискиот претседател Моамер Ел-Гадафи и луѓето од неговото опкружување, соопшти швајцарската влада.

Ал Каеда ветува помош за соборување на Гадафи

Форум - 24.02.2011

Исламистичката терористичка организација Ал Каеда им вети помош на бунтовниците во Либија, пренесува агенцијата AFP „Ал Каеда ќе ја даде сета својата помош за соборување на водачот на либиската ...

Мараја Кери добила еден милион долари за 4 песни од Гадафи

Inpress - 24.02.2011

Лос Анџелес, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Семејството на Моамер Гадафи и платило на Мараја Кери еден милион долари, за да испее само четири песни на забава по повод Нова година, кој се одржала на ...

Ал Каеда вети помош за соборување на Гадафи

Р.С.Европа - 24.02.2011

Исламската терористичка организација Ал Каеда во синоќешното соопштение ветува помош за бунтовниците во Либија во соборувањето на водачот на либиската револуција Моамер ел Гадафи.

Нови жртви во третиот по големина либиски град-Мирурата

Алфа - 24.02.2011

Либиските сили за безбедност синоќа ги нападнаа учесниците во антивладините протести, во третиот по големина град во земјата – Мисурата.

Ал Каеда ветува помош за уривање на Гадафи

Нетпрес - 24.02.2011

Исламската терористичка организација Ал Каеда, ноќеска, преку соопштение ветила помош за демонстрантите во Либија, јавуваат светските новински агенции, пренесуа Нетпрес.

Ал Каеда ветува помош за соборување на Гадафи

Кајгана - 24.02.2011

Исламистичката терористичка организација Ал Каеда им вети помош на бунтовниците во Либија, пренесува агенцијата Франс прес.

Либија „гори“ - Сопругата на Гадафи на „шопинг“ во Виена!

Inpress - 24.02.2011

Виена, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Сопругата на првиот човек на Либија Моамер ал Гадафи, Сафиа, во време кога веќе беа започнати протестите во земјата, допатувала на „шопинг“ во Виена, пишува весникот ...

Моамер Гадафи ќе има важна улога и во новиот режим во државата

МРТ - 24.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе има важна улога во каков и да е нов режим во државата, изјави неговиот син Саади. „Мојот татко ќе остане како големиот татко кој советува“, изјави Саад Гадафи во ...

Жртви при задушување на протест во третиот по големина либиски град

МРТ - 24.02.2011

Либиските сили за безбедност ги нападнаа синоќа учесниците во антивладини протести во третиот по големина на население град во земјата – Мисурата, каде според западните медиуми имало голем број на ...

Сопругата на Гадафи на шопинг во Виена

Нетпрес - 24.02.2011

Сопругата на либискиот претседател Моамер ал Гадафи, Сафија, престојувала во Виена кога започнале немирите во нејзината земја, пишува виенскиот весник “Естерајх“, пренесува НетПрес.

Гадафи распиша награда за водачите на бунтот

Кајгана - 24.02.2011

Народниот комитет за безбедност на Либија ги повика бунтовниците веднаш да го положат оружјето заканувајќи се дека во спротивно „ќе ја исчисти земјата, од куќа до куќа“, јави либиската државна ...

Гадафи започна геноцид против својот народ

Курир - 24.02.2011

Информациите од Либија говорат дека површината контролирана од лидерот Муамер Гадафи се намалува, откако опозицијата се консолидираше.

ВИДЕО: Крвави борби во западна Либија, над 600 мртви

Нетпрес - 24.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, ја губи контролата врз поголемиот делод земјата, а верни негови упоришта засега, останаа само уште некои делови од престолнината Триполи и еден град на југот од ...

Гадафи распиша награда за водачите на бунтот

Форум - 24.02.2011

Народниот комитет за безбедност на Либија ги повика бунтовниците веднаш да го одложат оружјето заканувајќи се дека во спротивно „ќе ја исчисти земјата, од куќа до куќа“, јави либиската државна ...

Светот подготвува притисок врз Либија

Р.С.Европа - 24.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама го осуди насилството на либиските сили против цивилите кои демонстрираат против режимот на Моамер ел Гадафи.

Шварценберг: Додека се пука во Либија, санкциите немаат смисла

Кирилица - 24.02.2011

Воведување санкции против режимот на либискиот водач Моамер Гадафи во моментов нема никаква смисла. Поважно е „диктаторот“ да се отсече од финансиските средства и пристапот кон нафтата и природниот ...

Гадафи соработувал со тајните служби на Тито

Курир - 24.02.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи соработувал со југословенските тајни служби. Гадафи во склоп на проектот за размена на студенти завршил студии во Мостар на тогашната „Воздухопловна академија на ...

Автократот кој секогаш се дочекува на нозе

Окно - 24.02.2011

Антивладините протести во кои досега загинаа неколку стотици лица неповратно ќе ја променат политичката слика на Либија, оценува агенцијата AP (Associated Press).

Гадафи: Либија е нападната од Осама бин Ладен

Точка - 24.02.2011

Моамер Гадафи во своето денешно обраќање до нацијата, преку либиската државна телевизија, го обвинил Осама бин Ладен и Ал Каеда, за крвавите немири во неговата земја, јавуваат светските новински ...

Триесетина Македонци заробени на пристаништето во Бенгази

Вечер Прес - 24.02.2011

Околу триесет македонски граѓани се уште се заглавени во Либија, на пристаништето во Бенгази, и не можат да тргнат поради лошите временски услови.

А бегалците никој не ги сака

Вечер Прес - 24.02.2011

Околу сто Либијци протестираа пред европските институции во Брисел со барање Европа да реагира на случувањата во Либија.

Гадафи распиша награда за водачите на бунтот

Точка - 24.02.2011

Народниот комитет за безбедност на Либија ги повика бунтовниците веднаш да го положат оружјето заканувајќи се дека во спротивно „ќе ја исчисти земјата, од куќа до куќа“, јави либиската државна ...

Ал Каеда ветува помош за соборување на Гадафи

Точка - 24.02.2011

Исламистичката терористичка организација Ал Каеда им вети помош на бунтовниците во Либија, пренесува агенцијата Франс прес.

ВИДЕО: Крвави борби во западна Либија, над 600 мртви

Точка - 24.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, ја губи контролата врз поголемиот делод земјата, а верни негови упоришта засега, останаа само уште некои делови од престолнината Триполи и еден град на југот од ...

Сопругата на Гадафи на шопинг во Виена

Точка - 24.02.2011

Сопругата на либискиот претседател Моамер ал Гадафи, Сафија, престојувала во Виена кога започнале немирите во нејзината земја, пишува виенскиот весник “Естерајх“, пренесува НетПрес.

Триесетина Македонци заробени на пристаништето во Бенгази

Точка - 24.02.2011

Околу триесетина македонски граѓани сеуште се заглавени во Либија, на пристаништето во Бенгази, и неможат да тргнат поради лошите временски услови.

Уништена касарна на платеници во Бенгази

Точка - 24.02.2011

Гневни жители на Бенгази уништиле база, што ја користеле африканските наемници на либискиот лидер Моамер Гадафи, пренесува Ројтерс.

Постои опасност од избувнување на граѓанска војна во Либија

Канал 77 - 24.02.2011

Жителите на градовите на крајниот исток од Либија, „ја слават победата” над режимот на полковникот Моамер Гадафи, но ситуацијата во тој дел од земјата продолжува да се комплицира, заканувајќи се ...

Гадафи го наредил атентатот во Локерби

Точка - 24.02.2011

Поранешниот министер за правда на Либија, Мустафа Абдел Џалил, тврди дека претседателот Моамер ел-Гадафи лично го наредил атентатот во Локерби во 1988 година.

Гадафи: Се ќе гори

Н.Македонија - 24.02.2011

Либискиот водач им се закани на демонстрантите со егзекуции и порача дека нема намера да поднесе оставка или да избега од државата.

Либија: Гадафи не бега, ќе умрел како Хитлер

eReporter - 24.02.2011

Еден од бившите министри на либискиот лидер Моамер Гадафи смета дека тој ќе го следи приемрот на германскиот диктатор Адолф Хитлер и ќе изврши самоубиство.

Жртви и во третиот по големина либиски град

Идивиди - 24.02.2011

Триполи, 24 февруари 2011 (МИА) - Либиските сили за безбедност ги нападнаа синоќа учесниците во антивладини протести во третиот по големина на население град во земјата - Мисурата.

Гадафи „тежи“ 32 милијарди долари

Идивиди - 24.02.2011

Милано, 24 февруари 2011 (МИА) - За 42 години на власт либискиот лидер Моамер Гадафи заработил 32 милијарди долари, од кои поголемиот дел се во банките во САД, објави денеска италијанскиот весник ...

Гадафи се вкопува, додека протестот расте

BBC - 23.02.2011

Додека силите кои му се противат на полковникот Гадафи, ги косолидираа нивните придобивки во источна Либија, има извештаи за судири во некои градови на западот од земјата.

Крвопролевањата во Либија продолжуваат

А1 - 23.02.2011

Со бомбардирањето на сопствените граѓани за по секоја цена да ја задржи власта либискиот лидер Муамер Ел Гадафи, ја прелеа чашата - светот е единствен во ставот дека Гадафи го загубил легитимитетот ...

Гадафи: Кога ќе наредам, се ќе гори

А1 - 23.02.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации ноќеска побара веднаш да престане насилството во Либија и ја осуди репресијата на режимот над демонстрантите.

Од британскиот печат, 23.02

BBC - 23.02.2011

Британските весници денеска главно пишуваат за кризата во Либија и можните последици. Во опширните извештаи се анализира вчерашниот говор на либискиот лидер Моамер Гадафи и се оценува дека тој ја има ...

Гадафи се повеќе изолиран

Алсат-М - 23.02.2011

Расте притисокот за изолација на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако Советот за безбедност на Обединетите нации ја осуди употребата на сила против цивилите во Либија и повика одговорните да бидат ...

Хаосот продолжува во Либија - осуда за Гадафи од сите страни

Телма - 23.02.2011

Прoценката за бројот на убиени цивили во Либија е се понеизводлива и добива страотни димензии.Од сите страни на светот пристигаат остри осуди за режимот на либискиот водач Моамер Гадафи.

Либија: нафта, корупција и „зелената книга“

Deutsche Welle - 23.02.2011

Под Либија досега се подразбираше водачот на револуцијата Моамар ел Гадафи. На изолираната земја, во која владееа петро-долари и племенски заедници, сега и‘ претстои тежок пат кон демократска иднина.

Во Либија убиени 1.000 луѓе

Дневник - 23.02.2011

Повеќе од 1.000 Либијци се убиени како последица на очајничките обиди на лидерот Моамер Гадафи да ја задржи власта, изјави вчера шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

ООН: Гадафи итно да го сопре убивањето цивили

Канал5 - 23.02.2011

Гадафи е притиснат од сите страни анализираат светските медиуми – и секој ден останува се поосамен. Денеска го напушти министерот за внатрешни работи кој изјави дека не може да дозволи употреба на ...

Викиликс: Богатството на Гадафи ги раскара неговите деца

Алсат-М - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи поседува огромна финансиска империја, која е причина за несогласувањата меѓу неговите синови, објавија „Фајненшл тајмс“ и „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на дипломатски ...

Гадафи: Јас сум во Триполи

Утрински - 23.02.2011

ТРИПОЛИ - „Сакам да покажам дека сум во Триполи, а не во Венецуела. Не им верувајте на каналите на тие кучиња“, изјави Гадафи во своето прво појавување на телевизијата откако избувна бунтот.

Саиф, „белата овца“ во кланот Гадафи

Утрински - 23.02.2011

ТРИПОЛИ - Саиф ал-Ислам Гадафи (38) не живеел ниту ден во кој неговиот татко Моамер не владеел со Либија - како неоспорен лидер во земјата и енигматски, контроверзен глас за светот.

Каде се крие Моамер?

Утрински - 23.02.2011

Каиро - Абдул Монејм ал Хони, поранешен либиски дипломат, тврди дека Гадафи се забарикадирал во комплекс во Триполи. Гадафи се наоѓа во Баб ал Азизија, област од шест квадратни километри, изјави ...

Свет - Гадафи удри по луѓето со авиони и тенкови

Вест - 23.02.2011

РИПОЛИ, 23 февруари (Ројтерс) - Либискиот лидер Моамер Гадафи употреби тенкови, хеликоптери и воени авиони за да го згасне големиот бунт, изјавија вчера сведоци додека ветеранскиот лидер ги исмеваше ...

Гадафи сака да умре како маченик

Deutsche Welle - 23.02.2011

Советот за безбедност на ОН на синоќешната итна седница го повика либискиот претседател, Гадафи да го запре крвопролевањето во земјата.

ЕУ договара санкции против Гадафи

Deutsche Welle - 23.02.2011

ЕУ го повика претседателот на Либија, Моамер ел Гадафи, да ја прекине употребата на сила против демонстрантите. Зачестија и повиците од членките на Унијата за воведување санкции против актуелната ...

Преку 1000 мртви, Гадафи ќе стане маченик!

Утрински - 23.02.2011

Источната либиска провинција Сиренајка повеќе не е под контрола на оспорениот лидер на земјата, полковникот Моамер Гадафи, соопшти денеска италијанскиот министер за надворешни работи, пренесува Риа ...

ЕУ ја стопира продажбата на оружје за Либија

Сител - 23.02.2011

Европската унија донесе одлука за прекин на секаква трговија со оружје со Либија, по крвавите напади на силите лојални на либискиот лидер Муамер Гадафи врз антивладините демонстранти, соопшти ...

Голем број либиски војници дислоцирани во градот Сабратах

Сител - 23.02.2011

Голем број либиски војници од либиската армија се дислоцирани во градот Сабратах, западно од Триполи, откако демонстрантите таму ги разурнаа владините згради, пишува во електронското издание ...

Гадафи ја изгубил контролата врз провинцијата Сиринаика

Р.С.Европа - 23.02.2011

Италијанскиот миистер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека, според италијанската амбасада во Триполи, либискиот лидер Моамер Гадафи ја изгубил контролата врз источната провинција Сиринаика.

Голем број либиски војници дислоцирани во градот Сабратах

МРТ - 23.02.2011

Голем број либиски војници од либиската армија се дислоцирани во градот Сабратах, западно од Триполи, откако демонстрантите таму ги разурнаа влаидните згради, пишува во електронското издание ...

Над 300 лица загинати во Либија

Press24 - 23.02.2011

Голем број либиски војници од либиската армија се дислоцирани во градот Сабратах, западно од Триполи, откако демонстрантите таму ги разурнаа владините згради, пишува во електронското издание ...

Гадафи: Нема да се повлечам, ќе умрам како маченик

Кирилица - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема намера да поднесе оставка, бидејќи тој „е лидер на револуцијата, а не претседател, кој може да се повлече“ Гадафи во обраќањето емитувано од државната ...

Перу ги прекинува дипломатските односи со Либија

Press24 - 23.02.2011

Перуанскиот претседател Алaн Гарсиjа како причина за ваквиот потег го наведува насилството кое либискиот претседател Гадафи го вршел врз својот народ Перуанската Влада најави дека ќе ги прекине ...

Српски “кучиња на војната“ го чуваат Гадафи!

Нетпрес - 23.02.2011

Српските “кучиња на војната“ се првите странски платеници во Либија. Неколку десетици српски воени платеници, во моментов војуваат на улиците во либиските градов, на страната на силите верни на ...

Викиликс: Богатството на Гадафи ги раскара неговите деца

Алфа - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи поседува огромна финансиска империја, која е причина за несогласувањата меѓу неговите синови, објавија „Фајненшл тајмс“ и „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на дипломатски ...

Либискиот министер за полиција поднесе оставка

Форум - 23.02.2011

Либискиот министер за внатрешни работи ал-Абиди поднел оставка во вторникот доцна навечер и го поддржал бунтот против режимот на Гадафи, јавува катарската телевизиска мрежа Al Jazeera, пренесува ...

Викиликс: Империјата на Гадафи ги скара неговите деца

Курир - 23.02.2011

Огромната финансиска империја на Моамер Гадафи е причината поради која неговите деца почнаа да се караат, објави „Фајненшл тајмс“ и „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на дипломатски тајни дописи објавени ...

Над илајда загианти во Либија

Форум - 23.02.2011

Источната либиска провинција Сиренајка повеќе не е под контрола на оспорениот лидер на земјата, полковникот Моамер Гадафи, соопшти италијанскиот министер за надворешни работи, пренесува Риа Новости ...

Оставка на либискиот министер за внатрешни работи

Р.С.Европа - 23.02.2011

Либискиот министер за внатрешни работи Абдел Фатах Јунес изјави дека му се придружува на народот кој бара заминување на либискиот лидер Моамер ел Гадафи од власта.

Гадафи оженет со Хрватица од Мостар ?

Нетпрес - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е оженет со Хрватица, родена во Мостар. Сафија Фаркас Гадафи е всушност Софија Фаркаш, внука на Иван Фаркаш, некогашен австриски училишен надзорник во Мостар, пренесува ...

Анализа: Либискиот касап

Нетпрес - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер ел-гадафи, вети дека “ќе се бори до последната капка крв“ и ќе умре “како маченик“. Нема сомнеж дека тоа, што тој навистина го има во предвид, е оти ќе биде капас, кој создал ...

ЕУ ја прекина трговијата со оружје со Либија

Press24 - 23.02.2011

Од Европската унија известуваат дека постои можност за воведување и на дополнителни санкции кон режимот на Гадафи Европската унија донесе одлука за прекин на секаква трговија со оружје со Либија, по ...

Војската му го сврте грбот на Гадафи

Курир - 23.02.2011

Подржувачите на Гадафи пукаа по улиците на Триполи, откако либанскиот лидер се закани дека ќе се бори до последната капка крв и ќе умре како маченик.

„Тајм“: Гадафи наредил уништување на нафтени постројки во Либија

Курир - 23.02.2011

Моамер Гадафи, лидерот на Либија, им наредил на своите служби за безбедност да извршат саботажи на нафтени постројки во државата, објави „Тајм“ повикувајќи се на изјава на извор близок до либиската ...

Хаос во Либија, Гадафи ќе уништува

Алфа - 23.02.2011

Либискиот министер за внатрешни работи Абдул Фатах Јунис е киднапиран, откако поднесе оставка и им се придружи на демонстрантите, осудувајќи го однесувањето на дикаторот Муамер Гадафи.

Жената на Гадафи била Хрватка

Курир - 23.02.2011

Хрватскиот портал Хрсвет.нет објави дека сопругата на либискиот претседател Муамер ел Гадафи, Сoфија Фаркаш Гадафи е Хрватка по националност родена во Мостар. Нејзиното право име е Софија.

Берлускони и Меркел против насилството во Либија

Курир - 23.02.2011

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека обраќањето на Моамер Гадафи во кое тој изјави дека ќе остане на власт, е крајно шокирачко, а ситуацијата во Либија е вознемирувачка.

Викиликс: Богатството на Гадафи ги раскара неговите деца

Кирилица - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи поседува огромна финансиска империја, која е причина за несогласувањата меѓу неговите синови, објавија „Фајненшл тајмс“ и „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на дипломатски ...

Демонстрантите презеле контрола во неколку градови во Либија

Р.С.Европа - 23.02.2011

Анти-владините демонстранти презеле контрола во неколку градови во источниот дел на Либија, а се повеќе дипломати на земјата се против Претседателот Моамер Гадафи.

Најмалку 640 лица загинаа досега во Либија

Курир - 23.02.2011

Најмалку 640 лица загинаa во протестите во Либија против режимот на Моамер Гадафи, кои започнаа на 15 февруари, соопшти денеска Меѓународната федерација за човекови права (ИФХР).

Малта не и дозволи на ќерката на Гадафи да слета во Ла Валета

Курир - 23.02.2011

Малта не му дозволи денеска на либиски авион, со кој се претпоставува дека патувала ќерката на Моамер Гадафи, Ајша, да слета на аеродромот во Ла Валета, јавија лондонските медиуми.

Земјите-членки на ЕУ се договорија да подготват санкции за Либија

Сител - 23.02.2011

Владите на земјите-членки на Европската унија денеска договорија да подготват можни санкции кон Либија, како одговор на употребата на сила од страна на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи за ...

Либискиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

Алфа - 23.02.2011

Либискиот министер за внатрешни работи Абдел Фатах Јунис поднесе синоќа оставка и повика оружените сили да го поддржат бунтот против лидерот Моамер Гадафи.

ЕУ подготви санкции за Либија

Курир - 23.02.2011

Земјите кои се членки на ЕУ денес се договорија да подготват можни санкции кон Либија, како одговор на употребата на сила од страна на режимот на либанскиот лидер Гадафи за задушување на протестите, ...

Гадафи: Демонстрантите заслужуват смртна казна

Курир - 23.02.2011

Претседателот на Либија, Муамер Гадафи подготви сцена за насилна – конечна пресметка за задушување на народното востание во земјата.

Либијци ја запалија „Зелената книга“ на Гадафи во Атина

МРТ - 23.02.2011

Над сто Либијци, кои живеат и работат во Грција, организираа синоќа демонстрации во центарот на Атина, скандирајќи пароли против Моамер Гадафи.

Гадафи: Ќе се борам до крај

Р.С.Европа - 23.02.2011

Во лут говор на државната телевизија, либискиот лидер Моамер ел Гадафи изјави дека останува на власт и покрај растечката меѓународна осуда за неговите брутални акции против антивладините демонстранти.

Либиски власти: Во немирите загинале 300 луѓе

Нетпрес - 23.02.2011

Во немирите кои во изминатите денови ја потресуваат Либија загинале 300 луѓе, вклучувајќи и 58 војници. Ова се првите официјални податоци, што вчера ги објави режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи ...

Перу ги прекинува дипломатските односи со Либија поради насилствата

Сител - 23.02.2011

Перуанската Влада најави дека ќе ги прекине дипломатските односи со Либија, во знак на протест поради насилството што либискиот лидер Моамер Гадафи му го причинува на својот народ.

Гадафи наредил уништување на нафтени постројки во Либија

МРТ - 23.02.2011

Лидерот на Либија, Моамер Гадафи им наредил на своите служби за безбедност да извршат саботажи на нафтени постројки во државата, објави Тајм повикувајќи се на изјава на извор близок до либиската ...

Хаос на аеродромот во Триполи

Точка - 23.02.2011

Состојбата на аеродромот во Триполи е хаотична, а патниците се тепаат за влез во авионите, изјавил за агенцијата Франс Прес, капетанот на авион од Малта, Филип Апап Болоња, по враќањето од либискиот ...

Источна Либија не е под контрола на Гадафи, преку 1.000 мртви

Точка - 23.02.2011

Источната либиска провинција Сиренајка повеќе не е под контрола на оспорениот лидер на земјата, полковникот Моамер Гадафи, соопшти денеска италијанскиот министер за надворешни работи, пренесува Риа ...

Гадафи оженет со Хрватица од Мостар ?

Точка - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е оженет со Хрватица, родена во Мостар. Сафија Фаркас Гадафи е всушност Софија Фаркаш, внука на Иван Фаркаш, некогашен австриски училишен надзорник во Мостар, пренесува ...

Либискиот касап: Ќе се борам до последната капка крв!

Точка - 23.02.2011

Либискиот лидер Моамер ел-гадафи, вети дека “ќе се бори до последната капка крв“ и ќе умре “како маченик“. Нема сомнеж дека тоа, што тој навистина го има во предвид, е оти ќе биде капас, кој создал ...

Гадафи ќе се самоубие или ќе го убијат!?

Вечер Прес - 23.02.2011

Досегашниот прв полицаец вели дека Моамер Гадафи е "тврдоглав човек" кој лошо ќе заврши. Прогнозите за Либија се: ако приврзаниците на либискиот лидер денеска излезат на марш во Триполи, тоа ...

ВИДЕО: Либиски власти: Во немирите загинале 300 луѓе

Точка - 23.02.2011

Во немирите кои во изминатите денови ја потресуваат Либија загинале 300 луѓе, вклучувајќи и 58 војници. Ова се првите официјални податоци, што вчера ги објави режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи ...

Српски “кучиња на војната“ го чуваат Гадафи!

Точка - 23.02.2011

Српските “кучиња на војната“ се првите странски платеници во Либија. Неколку десетици српски воени платеници, во моментов војуваат на улиците во либиските градов, на страната на силите верни на ...

Срби го бранат Гадафи од демонстрантите во Либија

Канал 77 - 23.02.2011

Српските “кучиња на војната” се првите странски платеници во Либија. Неколку десетици српски воени платеници, во моментов војуваат на улиците во либиските градов, на страната на силите верни на ...

Гадафи удри со бомби по демонстрантите

Н.Македонија - 23.02.2011

Очевидци тврдат дека авиони ги масакрирале демонстрантите во Триполи. Синот на Гадафи, Саиф, призна дека имало бомбардирање, но тврди оти цели биле складишта со оружје, а не цивили.

Либија личи на Косово и на Босна

Н.Македонија - 23.02.2011

Ужасно е да се гледа ситуацијата во Либија. Без разлика колку пати предупредуваме дека диктаторите ќе сторат сé за да останат на власт, сé уште шокираат снимките од бруталниот однос кон цивилите Не ...

Гадафи наредил уништување на нафтените полиња?

eReporter - 23.02.2011

Најмалку 300 луѓе се убиени во Либија, земјата тоне во меѓународна изолација и се поочиггледно е дека таму во моментов лидерот Моамер Гадфи спроведува геноцид, оценуваат експертите.

Либиски војници дислоцирани во градот Сабратах, во насилствата загинале 300 лица

Идивиди - 23.02.2011

Рабат, 23 февруари 2011 (MИА) - Голем број либиски војници од либиската армија се дислоцирани во градот Сабратах, западно од Триполи, откако демонстрантите таму ги разурнаа влаидните згради, пишува ...

Либија тоне во граѓанска војна

А1 - 22.02.2011

Либија тоне во граѓанска војна. Престолнината Триполи е претворена во воена зона по вчерашните антирежимски протести во центарот на градот.

Хаос во Либија - заседаваат ОН

А1 - 22.02.2011

Ситуацијата во Либија се влошува од минута во минута. Силите лојални на Гадафи ја продолжија крвавата операција за да го задржат на власт.

Армијата и дипломатите се свртеа против Гадафи

Deutsche Welle - 22.02.2011

Режимот на Моамер ел Гадафи се’ повеќе ја губи контролата над земјата. Според непотврдени извештаи се’ поголеми делови од армијата се вртат против него.

Гадафи : Во Триполи сум

Канал5 - 22.02.2011

По неколкудневни демонстрации , либискиот лидер Мохамед Гадафи, се појави во јавноста да ги демантира гласините дека пребегал во Венецуела. Тој изјавата ја даде од автомобил на улица во Триполи.

Гадафи се појави на тв: „не им верувајте на Тие кучиња“

Телма - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 42 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Се стега обрачот околу Гадафи

Канал5 - 22.02.2011

Насилниот одговор на властите на барањата на демонстрантите во Либија за смена на лидерот Моамер Гадафи доби силна осуда и предизвика остри реакции на отпор во земјата и во светот.

Свет - Либија на раб на граѓанска војна

Време - 22.02.2011

Протестите во Либија се проширија во престолнината Триполи каде што војската и полицијата водат жестоки битки со демонстрантите, кои бараат оставка од Муамер ел Гадафи.

Свет - Убиени десетици демонстранти во Триполи

Вест - 22.02.2011

ТРИПОЛИ, 22 февруари (Ројтерс) - Десетици луѓе загинаа во Триполи во текот на ноќта кога антивладините протести за прв пат се проширија кон главниот град на Либија и зградата на Парламентот гореше во ...

Европски „танц по јајца“ околу Либија

Deutsche Welle - 22.02.2011

Министрите за надворешни работи на ЕУ го осудија насилството против демонстрантите во Либија. Но, Европејците на средбата во Брисел не најдоа заеднички јазик за санкции. Проблем се разните интереси.

Гадафи ја губи контролата во Либија

Deutsche Welle - 22.02.2011

Состојбата во Либија ескалира. Владите од светот ги евакуираат своите граѓани. Очевидци, кои ја напуштија земјата сведочат за ситуација слична на граѓанска војна.

Триполи пред експлозија

Утрински - 22.02.2011

ТРИПОЛИ - Најмалку 61 лице загинаа вчера во Триполи во судирите меѓу противниците на режимот во Либија и безбедносните сили, контролирани од лидерот Моамер Гадафи, јави катарската телевизија Ал ...

Гадафи: „јас сум водач на револуцијата и не поднесувам оставки“

Телма - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема намера да поднесе оставка, бидејќи тој „е лидер на револуцијата, а не претседател, кој може да се повлече“.

Гадафи не отстапува

Алсат-М - 22.02.2011

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Нави Палај денеска побара меѓународна истрага за нападите врз антивладините демонстранти во Либија, додавајќи дека истите можат да прераснат во ...

Моамер Гадафи даде куса изјава на либиската телевизија

Алсат-М - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 22 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Бенгази падна, Триполи гори

Дневник - 22.02.2011

Демонстрантите во Бенгази вчера излегоа победнички на улиците откако објавија дека презеле целосна контрола врз тоа либиско источно пристаниште, а од главниот град Триполи пристигнуваа извештаи за ...

Гадафи: Немам намера да поднесам оставка

Сител - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема намера да поднесе оставка, бидејќи тој „е лидер на револуцијата, а не претседател, кој може да се повлече“.

Гадафи: Владата на Либија не употребила сила, но е подготвена за тоа

Форум - 22.02.2011

Либиските власти не употребиле сила за време на неодамнешните случувања во земјава, но може да ја употребат доколу тоа е потребно, изјави либискиот лидер Моамер ел-Гадафи кој рече дека нема да се ...

Ал Џезеира: Во Триполи се водат тешки борби

Кајгана - 22.02.2011

Катарската информативна телевизија „Ал Џезеира“ јавува дека по завршувањето на телевизиското обраќање на либискиот лидер Моамер Гадафи, во Триполи започнале тешки престрелки.

Моамер Гадафи даде куса изјава на либиската телевизија

Сител - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 22 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Хаос во Либија, ќе заседава Советот за безбедност на ОН и Арапската лига

МРТ - 22.02.2011

Советот за безбедност на ОН и Арапската лига ќе одржат денеска вонредни состаноци посветени на новонастанатата ситуација во Либија во која властите насилно одговорија на барањата на народот за смена ...

Гадафи со руски платеници ќе го брани режимот

Курир - 22.02.2011

Лондонскиот весник „Дејли Меил“ пишува дека либискиот лидер, полковникот Моамер Гадафи ангажира „бели“ платеници од Русија и од некои земји на Источна Европа, како и луѓе од „црна“ Африка, пред се од ...

Советот за безбедност заседава за Либија

Курир - 22.02.2011

Попладнево во Њујорк се одржува вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на настаните во Либија.

Гадафи: Ќе умрам како маченик, не се повлекувам!

Курир - 22.02.2011

Моамер Гадафи, изјави дека нема да поднесе осавка и дека за таква работа не му пага на памет, бидејќи тој „е лидер на револуцијата, а не претседател, кој може да се повлече“.

Либиските пилоти бегаат во Малта

Курир - 22.02.2011

Два либиски борбени авиони денеска неочекувано слетаа во Малта и според воени извори пилотите побарале политички азил. Два воени авиони „Мираж“ слетале на меѓународниот аеродром во Малта непосредно ...

Гадафи: Владата на Либија не употребила сила, но е подготвена за тоа

Кајгана - 22.02.2011

Либиските власти не употребиле сила за време на неодамнешните случувања во земјава, но може да ја употребат доколу тоа е потребно, изјави либискиот лидер Моамер ел-Гадафи.

Моамер Гадафи даде куса изјава на либиската телевизија

МРТ - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 22 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Синот на Гадафи негира бомбардирање на Триполи и Бенгази

Форум - 22.02.2011

Синот на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, Сеиф ел Ислам, ги негираше информациите за наводното бомбардирање од страна на либиските воздухопловнаи сили врз градовите Триполи и Бенгази, пренесе ...

Меѓународната заедница реагира на состојбите во Либија, Гадафи останува во Триполи

Р.С.Европа - 22.02.2011

Меѓународна коалиција за човекови права испрати апел до Европската унија и Соединетите држави за суспендирање на членството на Либија во Советот за човекови права при Обединетите нации.

Моамер Гадафи сеуште е во Либија

Курир - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 22 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Гадафи не ја напуштил Либија

Кајгана - 22.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, ноќта меѓу понеделник и вторник ги демантираше информациите дека ја напуштил земјата и заминал во Венецуела.

Влијателен исламски лидер повика либиски војници да го убијат Гадафи

Сител - 22.02.2011

Влијателниот исламски лидер Јусеф ал Кардауи упати повик до либиските војници да го убијат Моамер Гадафи откако либиските сили за безбедност убија стотици демонстранти.

Крв на улиците во Либија – Гадафи се појави на ТВ

Алфа - 22.02.2011

Продолжуваат хаосот и крвопролевњата во Либија. Според телевизијата Ал Арабија најмалку 160 луѓе загинале во судирите во Триполи, додека телевизијата Ал Џазира јави дека во воздушните напади на ...

Советот за безбедност на ООН вонредно ќе заседава за Либија

Нетпрес - 22.02.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи вонредна седница посветена на случувањата во Либија. Ова го најавил генералниот секретар на ООН, Бан ки-Мун, кој е во Лос Анџелес, објави ...

Гадафи не ја напуштил Либија

Форум - 22.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, ноќта меѓу понеделник и вторник ги демантираше информациите дека ја напуштил земјата и заминал во Венецуела Гадафи ова го изјави на државната телевизија од својата ...

Гадафи не ја напуштил Либија

Нетпрес - 22.02.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи, кој се соочува со масовни демонстрации се појавил рано утринава на либиската национална телевизија да ги демантира информациите дека ја напуштил Либија и заминал ...

ТВ изјава на Гадафи: Странските новинари се кучиња

Нетпрес - 22.02.2011

Моамер Гадафи, кој веќе 41 година владее во Либија, денеска имал обраќање преку либиската државна телевизија. Тој негирал дека ја напуштил својата земја, а странските новинари ги нарекол кучиња.

Гадафи наредил егзекутирање на непослушни воени пилоти

Кирилица - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи наредил да бидат егзекутирани пилотите кои одбиле да ги извршат задачите, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ Касем Наџаа, потполковник на военовоздушните сили, кој ги ...

Гадафи наредил егзекуција на пилоти

Курир - 22.02.2011

Либискиот потполковник на военовоздушните сили, Касем Наџаа изјавил дека лидерот Моамер Гадафи наредил егзекуција на пилоти кои одбивале да ги извршат своите задачи.

Влијателен исламски лидер повика либиски војници да го убијат Гадафи

Алфа - 22.02.2011

Влијателниот исламски лидер Јусеф ал Кардауи упати повик до либиските војници да го убијат Моамер Гадафи откако либиските сили за безбедност убија стотици демонстранти.

Сите писти на аеродромот во Бенгази се урнати, според египетски извори

Сител - 22.02.2011

Сите писти на аеродромот во либискиот град Бенгази се урнати како резултат на насилството, што ја зафати цела Либија, изјави денеска египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Абул Гејт.

Светот притиска, Гадафи не попушта

Р.С.Европа - 22.02.2011

Хаос во Либија. Од авиони и хеликоптери биле бомбардирани делови на Триполи. Гадафи демантира дека ја напуштил земјата. Либијскиот лидер Муамер Гадафи имаше кратко телевизиско обраќање, помалку од 30 ...

Синот на Гадафи негира бомбардирање на Триполи и Бенгази

Кајгана - 22.02.2011

Вчера арапските телевизии и западните новински агенции претходно објавија дека се бомбардирани станбени објекти во престолнината Триполи и други либиски градови во кои се разгоре народното востание.

Влијателен исламски лидер повика либиски војници да го убијат Гадафи

МРТ - 22.02.2011

Влијателниот исламски лидер Јусеф ал Кардауи упати повик до либиските војници да го убијат Моамер Гадафи откако либиските сили за безбедност убија стотици демонстранти.

Владата во пламен, Либија пред граѓанска војна

Шпиц - 22.02.2011

Демонстрантите вчера ја запалија зградата на либиската влада. Само неколку часа претходно, синот на Моамер Гадафи предупреди дека земјата е на работ на граѓанска војна.

Хаос во Либија, ќе заседава Советот за безбедност на ОН и Арапската лига

Сител - 22.02.2011

Советот за безбедност на ОН и Арапската лига ќе одржат денеска вонредни состаноци посветени на новонастанатата ситуација во Либија во која властите насилно одговорија на барањата на народот за смена ...

Хаос во Либија, Гадафи не бира средства за задржување на власта

Кирилица - 22.02.2011

Советот за безбедност на ОН и Арапската лига ќе одржат денеска вонредни состаноци посветени на новонастанатата ситуација во Либија во која властите насилно одговорија на барањата на народот за смена ...

Седница на Советот за безбедност на ОН за кризата во Либија

Алфа - 22.02.2011

Седница на Советот за безбедност за кризата во Либија ќе биде одржана денеска во седиштето на ОН во Њујорк, најави генералниот секретар на светската организација, Бан Ки Мун.

Аеродромот во Триполи почна нормално да функционира

Нетпрес - 22.02.2011

Меѓународниот аеродром во главниот град на Либија, Триполи, почна нормално да функционира, јави либиската новинска агенција ЏАНА, пренесува Нетпрес.

Де се мразат, де се сакаат: Либија и ЕУ

Окно - 22.02.2011

Цели три децении западот сметаше дека либискиот водач Муамер ел Гадафи е терорист. Потоа стана добредојден гостин. Либија заради своите залихи од нафта и гас е исклучително интересна област за ...

Хорор во Либија

Оn.net - 22.02.2011

видео вест По објавувањето на кусата видео порака на Гадафи, продолжуваат насилствата во Триполи, граѓаните се жалат на недостиг на храна, сведочат за пукотници, експлозии, мртви тела по улиците и за ...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ООН за ситуацијата во Либија

Press24 - 22.02.2011

Либиските дипломати бараат итна интервенција на Светската организација за запирање на крвопролевањето во земјата. На барање на група либиски дипломати, во Њујорк попладнево се одржува вонредна ...

Либискиот претседател Гадафи нема да поднесе оставка

Р.С.Европа - 22.02.2011

Либанскиот претседател Моамер Гадафи изјави денеска дека ќе остане во земјата како шеф на револуцијата и нема да поднесе оставка од функцијата.

Гадафи наредил егзекутирање на воени пилоти

МРТ - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи наредил да бидат егзекутирани пилотите кои одбиле да ги извршат задачите, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ Касем Наџаа, потполковник на военовоздушните сили, кој ги ...

Приврзаниците на Гадафи напаѓаат и лекари и ранети!

Вечер Прес - 22.02.2011

Воени авиони и хеликоптери фрлаат бомби една по друга и има многу мртви. На секои 20 минути паѓа бомба и сите сме во опасност, сведочат преплашени граѓани на Триполи Воената авијација на Либија вчера ...

Аеродромот во Триполи почна нормално да функционира

Точка - 22.02.2011

Меѓународниот аеродром во главниот град на Либија, Триполи, почна нормално да функционира, јави либиската новинска агенција ЏАНА, пренесува Нетпрес.

Стратфор: Ситуацијата во Либија неодржлива

Точка - 22.02.2011

Моменталната ситуација во Либија е неодржлива и би можела да го присили либискиот лидер Моамер ел Гадафи да ја напушти функцијата.

Безбедносните сили го напуштиле аеродромот во Триполи

Канал 77 - 22.02.2011

Либиските безбедносни сили целосно се повлекле од меѓународниот аеродром во Триполи, и практично со тоа денеска целосно го напуштиле главниот град на Либија, објави Ал Џезеира, повикувајќи се на ...

Гадафи не ја напуштил Либија

Точка - 22.02.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, ноќта меѓу понеделник и вторник ги демантираше информациите дека ја напуштил земјата и заминал во Венецуела.

Гадафи се појавил на националната телевизија како доказ дека не побегнал во Ванецуела

Канал 77 - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на 22 секунди на државната либиска телевизија околу два часот наутро по локално време.

Синот на Гадафи негира бомбардирање на Триполи и Бенгази

Точка - 22.02.2011

Синот на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, Сеиф ел-Ислам, ги негираше информациите за наводното бомбардирање од страна на либиските воздухопловни сили врз градовите Триполи и Бенгази, пренесе ...

ТВ изјава на Гадафи: Странските новинари се кучиња

Точка - 22.02.2011

Моамер Гадафи, кој веќе 41 година владее во Либија, денеска имал обраќање преку либиската државна телевизија. Тој негирал дека ја напуштил својата земја, а странските новинари ги нарекол кучиња.

Киев негира вмешаност на украински пилоти во Либија

Точка - 22.02.2011

Украинските власти ги демантираа информациите за наводите објавени во локалните медиуми, дека украински пилоти управувале со авионите, од кои било пукано на демонстрантите во Либија.

Седница на Советот за безбедност на ОН за кризата во Либија

Точка - 22.02.2011

Седница на Советот за безбедност за кризата во Либија ќе биде одржана денеска во седиштето на ОН во Њујорк, најави генералниот секретар на светската организација, Бан Ки Мун.

Ако избие граѓанска војна, ќе биде полошо од Југославија

Н.Македонија - 22.02.2011

Татко ми не избега од земјата. Армијата е со него. Ние не сме Египет и Тунис и затоа ќе се бориме до последниот човек, порача Саиф Гадафи, кој понуди и реформи, но не ги разубеди демонстрантите што ...

Гадафи ангажира платеници од Русија и од Источа Еропа

Идивиди - 22.02.2011

Лондон, 22 февруари 2011 (МИА) - Либискиот лидер, полковникот Моамер Гадафи ангажира „бели“ платеници од Русија и од некои земји на Источна Европа, како и луѓе од „црна“ Африка, пред се од ...

Давам фатва, Гадафи да биде убиен

Идивиди - 22.02.2011

Каиро, 22 февруари 2011 (МИА) - Влијателниот исламски лидер Јусеф ал Кардауи упати повик до либиските војници да го убијат Моамер Гадафи откако либиските сили за безбедност убија стотици демонстранти.

Гадафи: Во Либија сум, не им верувајте на тие кучиња!

eReporter - 22.02.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи синоќа се појави на телевизија и ги демантираше приказните дека избегал од земјата. „Се наоѓам во Либија, а не во Венецуела.

Гадафи не поднесува оставка, ги повика поддржувачите на улица

eReporter - 22.02.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во денешното обраќање пред нацијата емитувано на државната телевизија рече дека нема да поднесе оставка и оти нема да ја напушти земјата.

ОН почнуваат расправа за кризата во Либија

BBC - 21.02.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации почна расправа за кризата во Либија, каде што на анти-владините демонстрации беше одговорено со насилство.

Од британскиот печат, 21.02

BBC - 21.02.2011

Немирите во Либија се на насловните страници на речиси сите весници во Британија. „Либија пркоси додека се стравува за стотици мртви", вели ГАРДИЈАН на насловната страница и додава дека сведоците ...

Либија на прагот од граѓанска војна

А1 - 21.02.2011

Демонстрантите ја запалија зградата на либиската влада. Само неколку часа претходно синот на Муамер Гадафи предупреди дека земјата е на работ на граѓанска војна.

Либија на работ на граѓанска војна

Канал5 - 21.02.2011

Синот на либискиот претседател Моамер ел Гадафи преку националната телевизија му порача на народот дека земјата е на работ на граѓанска војна.

Либија пред граѓанска војна - Бенгази во рацете на опозицијата?

Телма - 21.02.2011

Демонстрантите во градот Бенгази во источниот дел на Либија денеска излегоа победнички на улиците откако објавија дека презвемале целосна контрола над градот.

Либија е на праг на граѓанска војна

Утрински - 21.02.2011

Анти-владините протести во Либија за прв пат се проширија во главниот град Триполи, каде неколку часа улиците беа полни со толпи луѓе кои бараа оставка на полковникот Гадафи.

Гори зградата на либиската Влада

Утрински - 21.02.2011

Чад се издига од зградата на либиската Влада во Триполи, околу која се наоѓаат поголем број прожарникари кои се обидуваат да го изгаснат пожарот, јавија дописникот на новинската агенција „Ројтерс“ од ...

Либија арапски Тијенанмен

Утрински - 21.02.2011

КАИРО - Либиските демонстранти дадоа отпор на жестоките мерки од режимот на Моамер Гадафи, упатувајќи се на плоштадот во Бенгази за да побараат соборување на долгогодишниот владетел Гадафи.

Тенкови, хеликоптери и платеници против револуцијата

Утрински - 21.02.2011

БЕНГАЗИ - Тешко оружје, вклучувајќи и противавионски проектили, тенкови и борбени хеликоптери со странски платеници се употребуваат во судирите против демонстрантите во Либија.

Свет - Гадафи безмилосен кон демонстрантите

Време - 21.02.2011

Либиските безбедносни сили застрелале повеќе од 200 луѓе во обид да го сопрат револтот на илјадници демонстранти, кои протестираат против режимот на Моамер ел Гадафи, соопшти организацијата „Хјуман ...

Безбедносните сили го напуштија Триполи

Утрински - 21.02.2011

Либиските безбедносни сили целосно го напуштија главниот град Триполи, соопшти телевизијата Ал Џезеира. За редот во либиската престолнина се грижат народните дружини за обезбедување на безбедноста на ...

Протестите во Либија се шират

Deutsche Welle - 21.02.2011

Протестите против режимот на либискиот претседател Моамар ел Гадафи продолжуваат. Во главниот град Триполи, според очевидци во пламен се повеќе објекти.

Гори зградата на парламентот во Триполи

Deutsche Welle - 21.02.2011

Во Либија растат протестите против претседателот Моамер Гадафи. Агенцијата Ројтерс јави дека зградата на парламентот во Триполи е во пламен, и дека во досегашните судири во главниот град загинале ...

Зградата на либиската Влада во пламен

Алсат-М - 21.02.2011

Чад се издига од згрдата на либиската Влада во Триполи, околу која се наоѓаат поголем број прожарникари кои се обидуваат да го изгаснат пожарот, јавија дописниците на западните медиуми од главниот ...

Гори зградата на парламентот во Триполи

Алфа - 21.02.2011

Зградата на парламентот во Триполи е запалена. Според странските медиуми, од зградата бегаат луѓе и пожарникарите се обидуваат да го изгаснат пожарот.

Демонстрантите ја освоиле и ја ограбиле државната телевизија во Триполи

Сител - 21.02.2011

Демонстрантите во главниот либиски град, Триполи, ја освоиле зградата на државната телевизија и ја ограбиле, објави “Франс Прес“, повикувајќи се на телефонско јавување на очевидци на настанот, ...

“Ројтерс“: Гори владината зграда во Триполи

Сител - 21.02.2011

Зградата на владата во главниот либиски град, Триполи, е во пламен, јавил дописникот на новинската агенција “Ројтерс“, кој е на местото на настанот, пренесува Нетпрес.

САД побараа од Либија да не ги задушува протестите

Кајгана - 21.02.2011

САД остро го осудија насилното задушување на протестите во Либија и се заканија со реакција „со сите расположливи средства“, пренесува Ројтерс.

Гадафи ја губи Либија

Нетпрес - 21.02.2011

Ситуацијата во Либија излезе од контролата на властите. Немирите и насилствата од вториот по големина град, Бенгази, се префрлија во престолнината Триполи, која се сметаше за главно упориште на ...

Гадафи ги „масакрираше“ демонстрантите

Шпиц - 21.02.2011

Повеќе од 200 луѓе загинаа во судирите со безбедносните сили во Либија за време на протестите против режимот на Моамер Гадафи.

Најмалку 61 лице загинаа во судирите во Триполи

МРТ - 21.02.2011

Најмалку 61 лице денеска загинаа во Триполи во судирите меѓу противниците на режимот во Либија и безбедносните сили, контролирани од лидерот Моамер Гадафи, јави катарската телевизија Ал Џезира.

Аеродромот во Триполи под контрола на демонстрантите

Нетпрес - 21.02.2011

Либиските безбедносни сили целосно се повлекле од меѓународниот аеродром во Триполи, и практично со тоа денеска целосно го напуштиле главниот град на Либија, објави Ал Џезеира, повикувајќи се на ...

Најмалку 62 лица убиени во Триполи

Нетпрес - 21.02.2011

Најмалку 62 лица денеска биле убиени во судири со безбедносните сили во главниот град на Либија, Триполи, јави Ал Џезеира, повикувајќи се на лекарски извештаи, пренесува Нетпрес.

Противниците на Гадафи го совладаа и аеродромот во Триполи

Курир - 21.02.2011

Меѓународниот аеродром во либиската престолнина Триполи бил совладан од противници на режимот на лидерот Моамер Гадафи, јавија египетски медиуми.

Демонстрантите ја презедоа власта во неколку либиски градови

МРТ - 21.02.2011

Неколку либиски градови, меѓу кои Бенгази и Сирт, од денеска се под контрола на демонстрантите против режимот на претседателот Моамер Гадафи.

Антивладини демонстранти бараат Гадафи да ја напушти земјата

Сител - 21.02.2011

Антивладини демонстранти, кои синоќа се собраа на еден од централните плоштади во Триполи, побараа либискиот лидер Муамер Гадафи да ја напушти земјата, јави телевизијата „Ал Џазира“.

САД побараа од Либија да не ги задушува протестите

МРТ - 21.02.2011

САД остро го осудија насилното задушување на протестите во Либија и се заканија со реакција „со сите расположливи средства“, пренесуваат западните агенции.

Демонстрантите контролираат некои бази во Либија

Р.С.Европа - 21.02.2011

Синот на либискиот лидер Моамер ел Гадафи потврди дека демонстрантите ја презеле контролата врз некои воени бази, оружје и тенкови.

Либија употреби авијација против демонстрантите

Форум - 21.02.2011

Либиските власти преземале голема операција со примена на огнено оружје за растурање на демонстрациите во главниот град Триполи, а катарската телевизија Al Jazeera јавува дека во операцијата е ...

Закани од синот на Гадафи

Алфа - 21.02.2011

Ситуацијата во Либија излегува од контрола. Демонстрантите ја запалија зградата на парламентот во Триполи. Гневните демонстранти ги нападнаа и просториите на телевизијата Ал Џамахирија 2“ и радиото ...

Либиските демонстранти бараат Гадафи да ја напушти земјата

Курир - 21.02.2011

Антивладини демонстранти, кои синоќа се собраа на еден од централните плоштади во Триполи, побараа либискиот лидер Муамер Гадафи да ја напушти земјата, јави телевизијата „Ал Џазира“.

Гадафи ги употреби воените авиони

Курир - 21.02.2011

Телевизијата „Ал Џазира“ соопшти, дека Муамер Гадафи ги употребил воените авиони за да ги спречи демонстрантите во неговата земја, авионите отвориле оган врз демонстрантите во Триполи.

300 жртви и три илјади ранети во Бенгази од почетокот на протестите во Либија

МРТ - 21.02.2011

Околу 300 лица се убиени, а три илјади се ранети од почетокот на протестите во вториот по големина град во Либија, Бенгази, јави телевизијата Ал Џазира, која се повикува на извори од градската ...

Делегацијата на Либија во ОН премина во опозиција и побара санкции против Триполи

Сител - 21.02.2011

Делегацијата на Либија во Обединетите нации денеска премина во опозиција и повика за воведување санкции против Триполи. Дипломатите побараа од либискиот лидер Моамер Гадафи да се повлече од власта.

Властите во Либија употребиле воени авиони против демонстрантите

Сител - 21.02.2011

Воени авиони отвориле оган врз демонстрантите против владата во Триполи, соопшти телевизијата „Ал Џазеира“. Катарската телевизија објави дека се повикува на очевидци, но истакна дека не може да биде ...

Според очевидци Триполи е бомбардиран, 160 мртви

Форум - 21.02.2011

Очевидци изјавиле дека либиската воена авијација извршила масивно бомбардирање врз главниот град Триполи, јави Reuters, цитирајќи ја катарската телевизија Al Jazeera Како што пренесува агенцијата, ...

Воени пилоти од Либија слетале на Малта и бараат политички азил

Курир - 21.02.2011

Пилотите кои отворија оган врз демонстрантите во Либан неочекувано слетале во Малта и според воени извори двата пилота побарале политички азил од истата држава.

Синот на Гадафи предупреди на граѓанска војна

Кајгана - 21.02.2011

Синот на Либискиот претседател, Моамер ел Гадафи, Сеиф ал Ислам во интервју за државната телевизија предупреди на можност од граѓанска војна.

Гадафи избегал во Венецуела?

Нетпрес - 21.02.2011

По најкрвавиот викенд во модерната либиска историја при што беа убиени околу 200 луѓе во судири со безбедносните сили, синот на либискиот диктатор Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи во интервју за ...

САД побараа од Либија да не ги задушува протестите

Алфа - 21.02.2011

САД остро го осудија насилното задушување на протестите во Либија и се заканија со реакција „со сите расположливи средства“, пренесува Ројтерс.

Аеродромот во Триполи совладан од противниците на режимот на Гадафи

МРТ - 21.02.2011

Меѓународниот аеродром во либиската престолнина Триполи бил совладан од противници на режимот на лидерот Моамер Гадафи, јавија египетски медиуми.Претходно, на авион испратен од турското МНР во Либија ...

ВИДЕО: Продолжуваат крвопролевањата во Либија

Нетпрес - 21.02.2011

Најмалку 50 лица биле убиени во најновите судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во Либија, вчера, а очевидци тврдат дека припадници на либиската армија во Бенгази се побуниле и се судриле ...

Гадафи го испрати синот да ги задуши протестите

Алфа - 21.02.2011

Синот на Гадафи, Сеиф ал Ислам, предупреди дека земјата е на прагот на граѓанска војна, која може да ги уништи и нафтените богатства.

Би-Би-Си: Гадафи го губи Триполи

Нетпрес - 21.02.2011

Либискиот претседател и неговиот режим ја губат котнролата врз главниот град на земјата, Триполи, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Синот на Гадафи предупреди на граѓанска војна

Inpress - 21.02.2011

Триполи, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Синот на Гадафи, Саиф Гадафи предупреди на можен граѓански судир во земјата. Се’ поголемите анти-владини протести во Либија за прв пат се проширија во центарот на ...

Медиуми: Говорот на синот на Гадафи е најчудниот политички говор

Нетпрес - 21.02.2011

Говорот на синот на Гадафи во кој ја предупредува Либија дека и се заканува граѓанска војна се анализира и во Белата куќа, а коментатори и дописници на медиумите од Блискиот Исток сметаат дека ...

Демонстрантите ја освоиле и ја ограбиле државната телевизија во Триполи

Нетпрес - 21.02.2011

Демонстрантите во главниот либиски град, Триполи, ја освоиле зградата на државната телевизија и ја ограбиле, објави “Франс Прес“, повикувајќи се на телефонско јавување на очевидци на настанот, ...

Протестите во Либија стигнаа до Триполи

Inpress - 21.02.2011

Триполи, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Либија, по Египет и Тунис е потресена од масовниот бран протести против долгогодишниот шеф на државата, полковник Моамер Гадафи.

Владимир Жириновски го покани Гадафи да се пресели во Москва

Нетпрес - 21.02.2011

Лидерот на Либерал-демократската партија на Русија и заменик претседател на руската Дума, Владимир Жириновски, го покани либискиот водач, Моамер Гадафи, да се пресели во Москва, јави новинската ...

Зградата на либиската Влада во пламен

Press24 - 21.02.2011

Западните медиуми јавуваат дека зградата на владата гори Чад се издига од згрдата на либиската Влада во Триполи, околу која се наоѓаат поголем број прожарникари кои се обидуваат да го изгаснат ...

“Ројтерс“: Гори владината зграда во Триполи

Нетпрес - 21.02.2011

Зградата на владата во главниот либиски град, Триполи, е во пламен, јавил дописникот на новинската агенција “Ројтерс“, кој е на местото на настанот, пренесува Нетпрес.

Либија пред граѓанска војна?

Р.С.Европа - 21.02.2011

Граѓанска војна во Либија ќе го изгори нафтеното богатство на земјата. Ова предупредување го испрати еден од синовите на либијскиот лидер Моамер Ел Гадафи, Сеиф Ал Ислам Гадафи.

Синот на Гадафи предупреди на граѓанска војна

Форум - 21.02.2011

Синот на Либискиот претседател, Моамер ел Гадафи, Сеиф ал Ислам во интервју за државната телевизија предупреди на можност од граѓанска војна Тој соопшти дека демонстрантите ја презеле контролата врз ...

Либија употреби авијација против демонстрантите

Кајгана - 21.02.2011

Либиските власти преземале голема операција со примена на огнено оружје за растурање на демонстрациите во главниот град Триполи, а катарската телевизија Al Jazeera јавува дека во операцијата е ...

Запалена зградата на либиската влада

Курир - 21.02.2011

Зградата на владата на Либија во главниот град Триполи рано утрово беше запалена од страна на протестантите, пренесува „Ројтерс“.

Медиуми: Говорот на синот на Гадафи е најчудниот политички говор

Точка - 21.02.2011

Говорот на синот на Гадафи во кој ја предупредува Либија дека и се заканува граѓанска војна се анализира и во Белата куќа, а коментатори и дописници на медиумите од Блискиот Исток сметаат дека ...

Гадафи избегал во Венецуела?

Точка - 21.02.2011

По најкрвавиот викенд во модерната либиска историја при што беа убиени околу 200 луѓе во судири со безбедносните сили, синот на либискиот диктатор Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи во интервју за ...

ВИДЕО: Продолжуваат крвопролевањата во Либија

Точка - 21.02.2011

Најмалку 50 лица биле убиени во најновите судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во Либија, вчера, а очевидци тврдат дека припадници на либиската армија во Бенгази се побуниле и се судриле ...

Владимир Жириновски го покани Гадафи да се пресели во Москва

Точка - 21.02.2011

Лидерот на Либерал-демократската партија на Русија и заменик претседател на руската Дума, Владимир Жириновски, го покани либискиот водач, Моамер Гадафи, да се пресели во Москва, јави новинската ...

САД побараа од Либија да не ги задушува протестите

Точка - 21.02.2011

САД остро го осудија насилното задушување на протестите во Либија и се заканија со реакција „со сите расположливи средства“, пренесува Ројтерс.

Би-Би-Си: Гадафи го губи Триполи

Точка - 21.02.2011

Либискиот претседател и неговиот режим ја губат котнролата врз главниот град на земјата, Триполи, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Демонстрантите ја освоиле и ја ограбиле државната телевизија во Триполи

Точка - 21.02.2011

Демонстрантите во главниот либиски град, Триполи, ја освоиле зградата на државната телевизија и ја ограбиле, објави “Франс Прес“, повикувајќи се на телефонско јавување на очевидци на настанот, ...

Либиските власти ја повратиле контролата врз Триполи?

Точка - 21.02.2011

Либиските власти, според непотврдени извори, ја повратиле контролата врз Триполи, јави радиото Ехото на Москва. Претходно беше соопштено дека демонстрантите ја запалиле зградата на Владата и на ...

Аеродромот во Триполи под контрола на демонстрантите

Точка - 21.02.2011

Либиските безбедносни сили целосно се повлекле од меѓународниот аеродром во Триполи, и практично со тоа денеска целосно го напуштиле главниот град на Либија, објави Ал Џезеира, повикувајќи се на ...

Демонстрантите ја презедоа власта во неколку либиски градови

Точка - 21.02.2011

Неколку либиски градови, меѓу кои Бенгази и Сирт, од денеска се под контрола на демонстрантите против режимот на претседателот Моамер Гадафи.

Синот на Гадафи предупреди на граѓанска војна

Точка - 21.02.2011

Синот на Либискиот претседател, Моамер ел Гадафи, Сеиф ал Ислам во интервју за државната телевизија предупреди на можност од граѓанска војна.

Бенгази падна, Триполи е на ред

Вечер Прес - 21.02.2011

Опозицијата ги контролира Бенгази, четири реони на Триполи и уште неколку градови. Демонстрантите бараат претседателот Моамер Гадафи да ја напушти Либија, а неговиот син Саиф ал Ислам тврди дека ...

Масакр во Либија, убиени над 200 демонстранти

Н.Македонија - 21.02.2011

Педесетина интелектуалци ја повикаа армијата да престане да пука во цивилите. Очевидци тврдат оти во градот Бенгази владее хаос и дека снајперисти стрелаат врз луѓето што протестираат против Гадафи ...

Антивладини демонстранти бараат Гадафи да ја напушти земјата

Идивиди - 21.02.2011

Триполи, 21 февруари 2011 (МИА) - Антивладини демонстранти, кои синоќа се собраа на еден од централните плоштади во Триполи, побараа либискиот лидер Муамер Гадафи да ја напушти земјата, јави ...

Синот на Гадафи им се обрати на Либијците

eReporter - 21.02.2011

Саид Ал-Ислам, синот на либискиот лидер Моамер Ел Гадафи, му порача на либискиот народ може да избире меѓу изградба на “нова Либија“ и граѓанска војна, додека протестите меѓу демонстрантите кои ...

Народниот бунт против Гадафи се посилен

eReporter - 21.02.2011

Неколку либиски градови, меѓу кои Бенгази и Сирт, паднаа во рацете на противниците на режимот на Моамер Гадафи откако војската прејде на нивна страна, соопшти денеска во своето седиште во Париз – ...

Судири меѓу демонстранти и полиција во Триполи

Идивиди - 21.02.2011

Каиро, 21 февруари 2011 (МИА) - Демонстранти и полицајци синоќа се судрија во либискиот главен град во обид да воспостават контрола над центарот на Триполи.