TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Индискиот премиер вети помош за целото човештво околу производството на вакцини

МКД - 27.09.2020

Индискиот премиер Нарендра Моди во саботата во ООН вети дека производствениот капацитет на својата земја за производство на вакцини ќе го направи глобално достапен во борбата против коронавирусот.

Британската компанија AstraZeneca на ЕУ и продава поевтини вакцини од другите

Иновативност - 27.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета која го надминува договореното со компанијата AstraZenecа поради можните последици на нејзината потенцијална вакцина против болеста КОВИД-19, според одредбите на договорот со таа компанија кои се разликуваат од ...

И втората руска вакцина работи како швајцарски саат: Можно е да биде развиен доживотен имунитет против корона вирусот!?

Во Центар - 27.09.2020

Ринат Максјутов, генерален директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија Вектор, кој ја разви втората вакцина против коронавирус во Русија, рече дека под одредени услови е можно да се добие доживотен имунитет против Ковид-19.

Конечно добри вести: Индискиот премиер даде ветување дека Индија како најголем светски производител на вакцини ќе му ...

Во Центар - 27.09.2020

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска во Обединетите нации вети дека ќе ги стави на располагање на целиот свет капацитетите на неговата земја за производство на вакцината во борбата против вирусот корона.

ИНТЕРВЈУ ПВРСМ Заев: Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Локално - 27.09.2020

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба.

Заев во интервју за Локално: Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Бриф - 27.09.2020

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба.

Заев: Наместо причините за поразот да ги бара во СДСМ, Мицкоски треба да се погледне во огледало

Frontline - 27.09.2020

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба.

Во Конго за вакцина против ебола СЕ ПЛАЌА ПОИНАКУ

Вечер - 27.09.2020

Жените во Демократската Република Конго кои сакаат да ја примат експериментална вакцина во време на втората најголема епидемија на ебола досега се сексуално експлоатирани, се тврди во извештаите за пионерската програма за вакцинација на СЗО, ...

Индија понуди да ги снабди и сиромашните со вакцини против Ковид-19

Expres - 27.09.2020

„Како најголем производител на вакцини во светот, сакам денес да ѝ дадам уште едно ветување на глобалната заедница“, рече индискиот премиер Моди во претходно снимениот говор пред Генералното собрание на ОН.

Индискиот премиер ветува помош за целиот свет и производство на вакцина против корона вирус

Фокус - 26.09.2020

Премиерот на Индија, Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Моди: Индија ќе му помогне на целото човештво со производство на вакцина

ТВ21 - 26.09.2020

Индискиот премиер Нарендра Моди вети пред Обединетите нации дека ќе го направи глобално достапен производствениот капацитет на неговата земја за производство на вакцини во борбата против вирусот корона.

Што кога Ковид-19 ќе се поклопи со грипот

Deutsche Welle - 26.09.2020

Како да не е доволен Ковид-19 сам по себе, есенва и в зима се очекува и годишниот сезонски грип. Што ако двата ги „закачиме” истовремено? Само што успеа науката да постигне некаков успех во истражувањето на коронавирусот, нови проблеми се на ...

Хрватите поради коронавирусот се плашат и од грип – голем интерес за вакцинација, ќе биде овозможена и во аптеките?

ТВ21 - 26.09.2020

Претседателот на хрватската фармацевтска комора, Ана Солдо, посочи дека годинава ќе се спроведе пилот проект за вакцинирање на лица против грип во аптеките, како и дека за прв пат се обезбедени 700.000 дози вакцина против пневмококна инфекција.

Цената на корона-вакцина – 5 до 15 евра

Окно - 26.09.2020

Сју Миделтон, претседателка на Европскиот сојуз за имунизација, која деновиве одговараше на прашања во Комисијата за здравство на Европскиот парламент во Брисел, смета дека ова е соодветна цена за доза вакцина.

Дневник од карантинот на еден актер (25)

Независен - 26.09.2020

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „Впрочем, не се тркаламе само ние во овие грозни црнила што зјапнале пред нас наместо иднина. Сиот свет.“ Коле Чашуле, „Црнила“ Набљудувајќи ја чудната и темна маса во надворешноста на Сончевиот систем, составена од ѕвездена прашина, ...

Кога ќе почне вакцинацијата кај нас, би можеле да се вакцинираат стотина илјади луѓе во еден месец, прогнозира д-р ...

ММС - 26.09.2020

Се надевам дека вакцинацијата против коронавирусот кај нас ќе почне во април идната година – изјави денеска микробиологот Никола Пановски, за време на денешното гостување во емисијата Стадион на Канал 77.

Моди вети дека Индија ќе му помага на „целиот свет“ со производство на вакцината за Covid-19

Нетпрес - 26.09.2020

Индискиот премиер Нарендра Моди вети во својот говор на Генералното собрание на Обединетите нации во саботата дека производните капацитети на својата земја за производство на вакцина против новиот коронавирус ќе ја направат глобално достапна во ...

Руски научник: Две недели по примањето на вакцината се создаваат антитела во организмот

Макфакс - 26.09.2020

Ринат Максјутов, генералниот директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, кој ја развива втората вакцина против коронавирусот во Русија, вели дека под одредени услови можно да се стекне доживотен имунитет против Ковид-19.

„Доброволците развиваат антитела“: Завршува втората фаза од испитувањата за вакцина од „Вектор“

Слободен Печат - 26.09.2020

Втората фаза од клиничките испитувања за вакцина против коронавирусот, која ја разви рускиот истражувачки центар за вирологија и микробиологија „Вектор“, ќе биде завршена меѓу 28 и 30 септември, пренесува ТАС.

Индискиот премиер ветува вакцина против Ковид-19 за помош на целиот свет

А1 On - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Д-р Фаучи: Вакцината против коронавирусот би можела да биде достапна во ноември

Слободен Печат - 26.09.2020

Водечкиот американски имунолог и „заштитно лице“ на борбата против коронавирусот, докторот Ентони Фаучи вели дека вакцината би можела да биде достапна веќе кон крајот на ноември или почетокот на декември.

Откриено е што прави Кина со вакцината против корона: Целиот свет е на нозе поради овие информации! Стотици илјади луѓе ...

Во Центар - 26.09.2020

Стотици илјади луѓе се вакцинирани со една од четирите водечки кандидати за вакцина против вирусот корона што ја развиваат компании во Кина и кои се уште се во фаза на тестирање, пренесува агенцијата АП.

Моди: Индија ќе произведе вакцини со цел да му помогне на целиот свет

Слободен Печат - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Руски научник: Две недели по примањето на вакцината се создаваат антитела во организмот

USB - 26.09.2020

Ринат Максјутов, генералниот директор на државниот Институт за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, кој ја развива втората вакцина против коронавирусот во Русија, вели дека под одредени услови можно е да се стекне доживотен имунитет против ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Макфакс - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Потенцијалот на Индија за производство на вакцина ќе биде во служба на целиот свет

Вечер Прес - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Втората фаза од испитувањето на вакцината на „Вектор“ е при крај: Антитела се создаваат по 14 дена!

Вечер Прес - 26.09.2020

Втората фаза од клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, развиена од рускиот истражувачки центар за вирусологија и микробиологија „Вектор“, ќе заврши во периодот од 28 до 30 септември, објави ТАСС.

Две недели по примањето на вакцината против коронавирусот се создаваат антитела во организмот

24Инфо - 26.09.2020

Ринат Максјутов, генералниот директор на државниот Институт за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, кој ја развива втората вакцина против коронавирусот во Русија, вели дека под одредени услови можно е да се стекне доживотен имунитет против ...

СЗО стравува

Денешен - 26.09.2020

Светската здравствена организација стравува дека ќе има два милиони мртви во пандемијата на коронавирусот, ако светот не се мобилизира силно. Пандемијата ги втурна светските економии во невидена рецесија и принуди да се откажат или одложат и ...

Руски научник: Две недели по примањето на вакцината се создаваат антитела во организмот

Опсервер - 26.09.2020

Ринат Максјутов, генералниот директор на државниот Институт за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, кој ја развива втората вакцина против коронавирусот во Русија, вели дека под одредени услови можно е да се стекне доживотен имунитет против ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

MTM - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Скептицизмот кон вакцината расте, тоа е огромен проблем, смета американски лекар

Вечер Прес - 26.09.2020

Зголемениот скептицизам за потенцијална вакцина против Ковид-19 претставува „огромен“ проблем, вели д-р Вилијам Шафнер, професор по заразни болести на Универзитетскиот медицинскиот центар Вандербилт.

Втората фаза на тестирање на вакцината на „Вектор“ е при крај

Локално - 26.09.2020

Втората фаза од клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, развиена од рускиот истражувачки центар за вирусологија и микробиологија „Вектор“, ќе заврши во периодот од 28 до 30 септември, објави ТАСС.

Нарендра Моди ветува индиска вакцина против Ковид-19 за помош на целиот свет

24Инфо - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Русија тестира две вакцини додека коронавирусот продолжува да се шири: Бројот на заразени најголем од 22-ри јуни...

Точка - 26.09.2020

Руските власти потврдија 7,523 новозаразени со коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на заразени од 22-ри јуни. Со најновата бројка на заразени, вкупниот број во оваа земја надмина 1,14 милиони , односно според податоците на руските ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Опсервер - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Точка - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Нарендра Моди ветува индиска вакцина против Ковид-19 за помош на целиот свет

Опсервер - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Институтот „Гамалеја“ тврди дека некои од вакцинирани со руската вакцина развиваат антитела уште по првата доза

Република - 26.09.2020

Директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, Александар Гинтсбург, соопшти дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е потребна втора ...

Богатите земји ги купија повеќето потенцијални вакцини против ковид-19

Н.Македонија - 26.09.2020

Анализа на хуманитарната организација „Оксфам“ открива дека богатите нации, кои претставуваат само 13 отсто од светската популација, веќе купиле 51 отсто од дозите од водечките кандидати за вакцини против ковид-19.

Руски научник: Две недели по примањето на вакцината се создаваат антитела во организмот

Вечер - 26.09.2020

Ринат Максјутов, генералниот директор на државниот Институт за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, кој ја развива втората вакцина против коронавирусот во Русија, вели дека под одредени услови можно е да се стекне доживотен имунитет против ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Денар - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Вечер - 26.09.2020

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е ...

Нарендра Моди ветува индиска вакцина против Ковид-19 за помош на целиот свет

MakPress - 26.09.2020

Премиерот на Индија Нарендра Моди денеска вети пред ОН дека потенцијалот на неговата земја за производство на вакцини ќе бидете во служба на целиот свет во борбата против Ковид-19. – Ние сме земјата, најголем производител на вакцини во светот и ...

Фармацевтска компанија нуди ефтини вакцини,но последиците од нуспојавите да ги плати ЕУ

Канал5 - 25.09.2020

Европските влади ќе ги плаќаат обесштетувањата што ја надминуваат границата договорена со АстраЗенека за можните последици од нивната потенцијална вакцина против Ковид-19, изјави европски претставник за Ројтерс.

СЗО препорачува вакцинирање против сезонски грип, но предупредува дека некаде има недостиг на вакцини

Фокус - 25.09.2020

Шефот на Светската здравствена организација за одговор на грип, Ан Моен предупредува дека некои земји на северната хемисфера имаат проблеми со набавка на дополнителни дози на вакцина против грип, во услови на зголемена побарувачка.

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Кајгана - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата AstraZeneca за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против COVID-19. Британската компанија AstraZeneca доби поддршка од Европската Унија во таен ...

Можните последици од поевтината вакцина на АстраЗенека ќе ги плаќаат владите во ЕУ

+инфо - 25.09.2020

Договорите ги одразуваат различните стратегии на овие водечки глобални производители на лекови кога станува збор за одговорност за можните последици од вакцините насочени кон ставање крај на пандемијата.

Можните последици од поевтината вакцина на АстраЗенека ќе ги плаќаат владите во ЕУ

Нетпрес - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „АстраЗенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

СЗО: Некои земји имаат проблем со набавка на дополнителни вакцини за грип

Сител - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

Од AstraZeneca нудат поевтина вакцина, но можната отштета за нуспојави ќе ја плаќа ЕУ

Нетпрес - 25.09.2020

Владите на земјите членки на Европската унија ќе ја плаќаат отштетата која ги надминува лимитот договорен со фармацевтската компанија „AstraZeneca“ поради можните последници од нејзината потенцијална вакцина против Covid-19, според одредбите од ...

СЗО: Некои држави имаат проблем со набавка на вакцина за сезонски грип

Нетпрес - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

Светот на крстопат - национализам или солидарност

Р.С.Европа - 25.09.2020

Ќе успат ли апелите на многумина лидери на држави за солидарност во врска со потенцијалната вакцина против Ковид 19, или богатите ќе останат глуви? Во кој правец ќе оди светот? Ова е главната дилема на годинешното генерално собрание на ОН ...

Фаучи: Нормален живот за една година

МКД - 25.09.2020

Познатиот американски инфектолог Ентони Фаучи, директорот на американскиот Национален институт за алергии и болести (НИАИД), и советник на Белата куќа, оцени во Италија дека „во оваа фаза мораме да бидеме максимално внимателни имајќи предвид дека ...

AstraZeneca им нуди поевтина вакцина на земјите од Европската унија

USB - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата AstraZeneca за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19. Компанијата AstraZeneca, што во моментов спроведува клиничко испитување на ...

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1 On - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

СЗО: Некои земји имаат проблем со набавка на вакцина за сезонски грип

Независен - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

СЗО: Вакцинирајте се против сезонски грип за да не се трупаат болниците

+инфо - 25.09.2020

Додека официјалните лица предупредуваат на можна епидемија на двојна корона и грип, СЗО препорачува вакцинирање против сезонски грип за да се спречи пренатрупаноста во болничките установи.

СЗО препорачува вакцинирање против грип за да се спречи пренатрупаноста во болниците

Слободен Печат - 25.09.2020

Шефот на Светската здравствена организација за одговор на грип, Ан Моен, денеска изјави дека некои земји на северната хемисфера имаат проблеми со набавка на дополнителни дози на вакцина против грип, во услови на зголемена побарувачка.

Вакцината на „Астра Зенека“ доби поддршка од ЕУ заради поевтината цена

Слободен Печат - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека” за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Frontline - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

СЗО: СЗО препорачува вакцинација против сезонски грип за да се спречи преполнување на болничките капацитети

Либертас - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

СЗО: Некои држави имаат проблеми со набавка на дополнителни вакцини за грип

24Инфо - 25.09.2020

Шефот на Светската здравствена организација за одговор на грип, Ан Моен, денеска изјави дека некои земји на северната хемисфера имаат проблеми со набавка на дополнителни дози на вакцина против грип, во услови на зголемена побарувачка.

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

24Инфо - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека” за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

СЗО: Некои држави имаат проблеми со набавка на дополнителни вакцини за грип

Курир - 25.09.2020

Шефот на Светската здравствена организација за одговор на грип, Ан Моен, денеска изјави дека некои земји на северната хемисфера имаат проблеми со набавка на дополнителни дози на вакцина против грип, во услови на зголемена побарувачка.

СЗО: Некои земји имаат проблем со набавка на дополнителни вакцини за грип

4NEWS - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Либертас - 25.09.2020

Владите на земјите членки на Европската унија ќе ја плаќаат отштетата која ги надминува лимитот договорен со фармацевтската компанија „AstraZeneca“ поради можните последници од нејзината потенцијална вакцина против Covid-19, според одредбите од ...

Експерт од Вандербилт: Скептицизмот кон вакцината расте, тоа е огромен проблем

Локално - 25.09.2020

Зголемениот скептицизам за потенцијална вакцина против Ковид-19 е „огромен“ проблем, изјави д-р Вилијам Шафнер, професор по заразни болести на Медицинскиот центар на универзитетот Вандербилт.

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Опсервер - 25.09.2020

– Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

Кина до крајот на годината ќе произведува 610 милиони дози на вакцини

Република - 25.09.2020

Годишниот капацитет за производство на вакцини во Кина ќе достигне 610 милиони дози до крајот на 2020 година, изјави во петокот официјален претставник на Националната здравствена комисија на земјата.

ОИ ќе се одржат и без вакцинирање

Вечер Прес - 25.09.2020

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас БАх, изјави дека спортскиот настан може да се одржи и без вакцина. Неодамнешното продолжение на спортски настани покажува дека тие можат безбедно да се организираат без вакцини, истакна ...

Како коронавирусот ги наруши основите на јавното здравство во светот

Н.Македонија - 25.09.2020

Пандемијата на коронавирусот не само што ги наруши основите на јавното здравство во светот туку истовремено повеќе влади, односно јавното здравство во голем број држави ненамерно потфрли во спречување на ширењето на веќе познатите зарази за кои ...

„AstraZeneca“ нуди поевтина вакцина против КОВИД-19, НО ОШТЕТАТА ЗА МОЖНИТЕ НУСПОЈАВИ ЌЕ ЈА ПЛАЌА ЕУ

Вечер - 25.09.2020

Владите на земјите членки на Европската унија ќе ја плаќаат отштетата која ги надминува лимитот договорен со фармацевтската компанија „AstraZeneca“ поради можните последници од нејзината потенцијална вакцина против Covid-19, според одредбите од ...

СЗО: Некои земји имаат проблем со набавка на вакцини за грип, ПРИОРИТЕТ ТРЕБА ДА БИДАТ ПОСТАРИТЕ И МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА

Вечер - 25.09.2020

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во ...

СЗО: Некои држави имаат проблеми со набавка на дополнителни вакцини за грип

MakPress - 25.09.2020

Шефот на Светската здравствена организација за одговор на грип, Ан Моен, денеска изјави дека некои земји на северната хемисфера имаат проблеми со набавка на дополнителни дози на вакцина против грип, во услови на зголемена побарувачка.

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

MakPress - 25.09.2020

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од ...

Коронавирусот зарази 32 милиони луѓе низ светот

Фокус - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Фаучи: Враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година

Канал5 - 24.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на американскиот Национален институт за алергии и болести, денеска изјави дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Коронавирусот зарази 32 милиони лица низ светот

24 Вести - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на интернет страницата „волдометар“. САД и натаму се најтешко погодената земја со повеќе од седум милиони лица, а над 200.000 починати.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

ТВ21 - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

Фокус - 24.09.2020

Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство. Но, без соодветно вложување во здравствената писменост во училиштата, не може ...

Над 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, САД со најмногу случаи

Слободен Печат - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на интернет страницата „Worldometar”, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

А1 On - 24.09.2020

Еуроактив, Брисел Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство.

Најпознатиот инфектолог објави кога може да очекуваме враќање во нормалниот живот

Скопје24 - 24.09.2020

Американски инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести (НИАИД), оцени дека Италија „мора да биде крајно внимателна во оваа фаза, имајќи предвид дека инфекцијата се шири во соседните земји и дека ова е ...

Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против КОВИД-19

Sport M - 24.09.2020

Токио, 24 септември 2020 (МИА) – Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах.

Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против Ковид-19

Независен - 24.09.2020

Јапонија – Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах.

Олимпијадата во Токио ќе се одржи и без вакцина против ковид-19

+инфо - 24.09.2020

Претседателот на МОК, исто така, истакна дека вакцината, одобрена од Светската здравствена организација (СЗО), може да се појави во првата половина на 2021 година. Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина ...

Олимпијадата во Токио ќе се одржи и без вакцина против ковид-19

Нетпрес - 24.09.2020

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот ...

Над 32 милони лица во светот заразени со Ковид-19

Нетпрес - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на интернет страницата „волдометар“. САД и натаму се најтешко погодената земја со повеќе од седум милиони лица, а над 200.000 починати.

Олимписките игри во Токио ќе се одржат и без вакцина против Ковид-19

IPON - 24.09.2020

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот ...

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Сител - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Започна тестирањето на руската вакцина врз ризичните групи

Нетпрес - 24.09.2020

Рускиот национален истражувачки центар „Гамалеја“ започна со клиничките испитувања на вакцината за короноавирусот „Спутник V“ врз волонтери од ризичните групи, вклучително и повозрасните лица, соопшти во четвртокот шефот на Рускиот фонд за директни ...

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

А1 On - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

А1 On - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Руската амбасада во САД: Вашингтон да се бори против коронавирусот, а не против руската вакцина

Макфакс - 24.09.2020

Руската амбасада во Вашингтон ја повика американската администрација да ги насочи своите напори кон борба против коронавирусот наместо да ја критикува руската вакцина, пренесува ТАСС. „Не обидувајте се да го минимизирате конструктивниот предлог на ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

Независен - 24.09.2020

Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство. Но, без соодветно вложување во здравствената писменост во училиштата, не може ...

Бесплатната вакцина која Путин ја понуди на ОН е недоволно тестирана: Секој седми доброволец се жалел на непосакувани ...

Слободен Печат - 24.09.2020

Што би направиле ако Путин ви ја понуди новата руска вакцина против коронавирусот, и тоа бесплатно? Токму тоа му се случи на персоналот на ОН, на кои рускиот претседател Владимир Путин им понуди бесплатна вакцинација.

Започна тестирањето на руската вакцина против корона, „Спутник V“ врз ризичните групи од населението!

Во Центар - 24.09.2020

Националниот истражувачки центар „Гамалеја“ започна клинички испитувања на руската вакцина против вирусот корона „Спутник V“ врз волонтери од ризични групи, вклучително и постари лица, изјави шефот на рускиот фонд за директни инвестиции, Кирил ...

Ковид-19 во светот: Над 32 милиони заразени и речиси еден милион починати, светот во трка по вакцина

360 степени - 24.09.2020

САД најавија дека до јули 2021 очекуваат да вакцинираат голем дел од населението, додека Кина ја најави вакцината за ноември. Русија веќе почна производство за цивилна употреба, но досега ниту една од потенцијалните вакцини не ги поминала сите фази ...

Коронавирусот зарази 32 милиони луѓе низ светот

+инфо - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Макфакс - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Руските новинари ќе бидат меѓу првите кои ќе примат вакцина против коронавирус

Слободен Печат - 24.09.2020

Новинарите ќе бидат меѓу првите кои ќе примат вакцина против коронавирус, заедно со претходно најавените лекари и наставници, изјави Кирил Дмитриев, шеф на Рускиот фонд за директни инвестиции.

Путин: Наскоро втора вакцина

МКД - 24.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека втора руска вакцина против коронавирусот ќе биде регистрирана во најскоро време. „Инаку, наскоро ќе биде регистрирана и втора вакцина против коронавирусот“, кажа Путин обраќајќи им се на сенаторите на ...

Над 32 милиони со Ковид-19: САД први во светот, Русија во Европа

Р.С.Европа - 24.09.2020

Над 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, а САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум милиони лица, а над 200.000 веќе починале, покажуваат најновите податоци на ...

Светската здравствена организација ја менува страната: СЗО има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина ...

Во Центар - 24.09.2020

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот на СЗО во Европа, Ханс Клуге, за време на средбата со рускиот премиер Михаил Мишустин.

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Макфакс - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Белгиска министерка: Првата вакцина против Ковид-19 најверојатно од март во ЕУ

Макфакс - 24.09.2020

Првата вакцина против коронавирус треба да се дистрибуира во март следната година, изјави белгиската министерка за здравство Меги де Блок во интервју за радиото Ла Премиер. Таа рече дека вакцината најверојатно ќе биде од фармацевтската компанија ...

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Нова ТВ - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Велика Британија планира намерно да ги зарази кандидатите за вакцина

Макфакс - 24.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување, при што доброволците ќе бидат намерно заразени со коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против коронавирус.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Независен - 24.09.2020

САД – Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од ...

Околу 60% од Словенците ќе се вакцинираат против COVID-19

Кајгана - 24.09.2020

Кога вакцината против COVID-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од населението во Словенија, или околу 1,2 милиони луѓе, соопшти словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Press24 - 24.09.2020

Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година, тврди инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести. Тој изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 ...

Повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирусот до јули следната година

Слободен Печат - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против КОВИД-19

Локално - 24.09.2020

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот ...

Волонтери во Лондон намерно ќе ги заразат со корона, за да ја тестираат вакцината

Кумановски м. - 24.09.2020

Здравите волонтери ќе бидат намерно заразени со ковид-19 на почетокот на следната година за да се тестира ефикасноста на експерименталните вакцини против коронавирус во Лондон. Околу 2.000 луѓе во Велика Британија се пријавиле за да примат една од ...

Ќе има Олимпијада и без вакцина против коронавирус

Курир - 24.09.2020

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот ...

Собјанин: Ниту едно вакцинирано лице немало компликации

24Инфо - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

Опсервер - 24.09.2020

– Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Точка - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Досега 32 милиони луѓе се заразиле со Ковид-19 во светот

Frontline - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“. САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Либертас - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Почна тестирањето на руската вакцина на ризичните групи

Вечер Прес - 24.09.2020

Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ започнал клинички испитувања на вакцината против коронавирусот „Спутник пет“ на волонтери од ризични групи, вклучително и постари лица, изјавил шефот на рускиот фонд ...

Доброволци намерно ќе бидат заразени со Ковид-19 за да се тестира вакцината

Вечер Прес - 24.09.2020

Во Велика Британија, здрави доброволци би можеле намерно да бидат заразени со коронавирус за да се тестира можната вакцина за Ковид-19. Студијата треба да се спроведе во Лондон. Владата на Велика Британија соопшти дека има дебата за развој на ...

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Опсервер - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Новинарите ќе бидат меѓу првите кои во Русија ќе добијат вакцина против Ковид-19

Вечер Прес - 24.09.2020

Новинарите ќе бидат меѓу првите кои ќе примат вакцина против коронавирус, заедно со претходно најавените лекари и наставници, изјави Кирил Дмитриев, шеф на Рускиот фонд за директни инвестиции.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

24Инфо - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar”, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Повеќе од 32 милиони лица во светот заразени со коронавирус

Локално - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“. САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

Курир - 24.09.2020

Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство. Но, без соодветно вложување во здравствената писменост во училиштата, не може ...

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Точка - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

24Инфо - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

Курир - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Курир - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

24Инфо - 24.09.2020

Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство. Но, без соодветно вложување во здравствената писменост во училиштата, не може ...

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

4NEWS - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Фаучи: Враќање во нормален живот може да се очекува на крајот на следната година

Република - 24.09.2020

Американски инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести (НИАИД), оцени дека Италија „мора да биде крајно внимателна во оваа фаза, имајќи предвид дека инфекцијата со корона вирус се шири во соседните ...

Велика Британија планира намерно да ги зарази кандидатите за вакцина

24Инфо - 24.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување, при што доброволците ќе бидат намерно заразени со коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против коронавирус.

Велика Британија планира намерно да ги зарази кандидатите за вакцина

Точка - 24.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување, при што доброволците ќе бидат намерно заразени со коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против коронавирус.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Бриф - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Роберт Редфилд: Мнозинството од Американците ќе бидат вакцинирани најдоцна до јули 2021 година

Република - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можe да бидат вакцинирани против корона вирус најдоцна до јули 2021 година.

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

MTM - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Белгиска министерка: Првата вакцина против Ковид-19 најверојатно од март во ЕУ

Република - 24.09.2020

Првата вакцина против коронавирус треба да се дистрибуира во март следната година, изјави белгиската министерка за здравство, Меги де Блок, во интервју за радиото Ла Премиер. Таа рече дека вакцината најверојатно ќе биде од фармацевтската компанија ...

Белгиска министерка: Првата вакцина против Ковид-19 најверојатно од март во ЕУ

24Инфо - 24.09.2020

Првата вакцина против коронавирус треба да се дистрибуира во март следната година, изјави белгиската министерка за здравство, Меги де Блок, во интервју за радиото Ла Премиер. Таа рече дека вакцината најверојатно ќе биде од фармацевтската компанија ...

Руската амбасада во САД: Вашингтон да се бори против коронавирусот, а не против руската вакцина

24Инфо - 24.09.2020

Руската амбасада во Вашингтон ја повика американската администрација да ги насочи своите напори кон борба против коронавирусот наместо да ја критикува руската вакцина, пренесува ТАСС. „Не обидувајте се да го минимизирате конструктивниот предлог на ...

Руската амбасада во САД: Вашингтон да се бори против коронавирусот, а не против руската вакцина

Точка - 24.09.2020

Руската амбасада во Вашингтон ја повика американската администрација да ги насочи своите напори кон борба против коронавирусот наместо да ја критикува руската вакцина, пренесува ТАСС. „Не обидувајте се да го минимизирате конструктивниот предлог на ...

Директорот на Центарот за контрола и превенција на болести на САД: Ќе ги вакцинираме Американците до јули

Локално - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

Опсервер - 24.09.2020

24 септември 2020 Еуроактив, Брисел Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство.

Волонтерите ќе бидат намерно заразени со Ковид за да се провери дали вакцината делува

Локално - 24.09.2020

Во Велика Британија, здрави доброволци би можеле намерно да бидат заразени со коронавирус за да се тестира можната вакцина за Ковид-19. Студијата треба да се спроведе во Лондон. Владата на Велика Британија соопшти дека има дебата за развој на ...

Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против КОВИД-19

Опсервер - 24.09.2020

Токио, 24 септември 2020 () – Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах.

Преседан во историјата на ОН: "Зарем луѓето ќе ги остават да умрат?"

Точка - 24.09.2020

Додека трае виртуелното заседание на 75-то Генерално собрание на ОН, многу лидери на сиромашни земји се прашуваат дали и на нив ќе им биде достапна вакцината против коронавирусот. Прашањето на сите прашања, наведува агенцијата "AFP", е дали таа ...

Претседателите на посиромашните земји: Зарем луѓето ќе бидат оставени да умрат?

Локално - 24.09.2020

За време на виртуелното заседание на 75. Генерално собрание на ООН, многу водачи на посиромашните земји се прашуваат дали вакцината против ковид ќе им биде достапна и на нив. Прашањето на сите прашања, според агенцијата АФП, е дали оваа вакцина ќе ...

Дали ќе биде успешно: Започна тестирањето на руската вакцина против Ковид-19 врз ризичните групи

Локално - 24.09.2020

Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ започнал клинички испитувања на вакцината против коронавирусот „Спутник пет“ на волонтери од ризични групи, вклучително и постари лица, изјавил шефот на рускиот фонд ...

Захарова: Невидено негативно известување за успесите на руската медицина на Западот

Локално - 24.09.2020

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова смета дека негативните извештаи за успесите на руската медицина во западните земји, вклучително и развојот на вакцина против коронавирусот, добиваат невидени размери, ...

Милијардите висат во воздух

Вечер Прес - 24.09.2020

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, е убеден дека Игрите во Токио ќе се одржат следното лето, а оваа недела ќе им се придружи на организаторите во убедувањето на спонзорите дека тоа ќе се случи.

Ниту едно лице вакцинирано со руската вакцина немало компликации

Локално - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирус во Москва, изјави денеска градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. „Веќе вакциниравме околу 3.000 лица, сите се во добра здравствена состојба, а ...

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Опсервер - 24.09.2020

– Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Првата вакцина против корона во ЕУ во март 2021 година

Локално - 24.09.2020

Белгиската министерка за здравство Меги де Блок најави дека првата вакцина против КОВИД 19 би требало да им биде достапна на Белгија и на членките на ЕУ во март следната година. Во изјава за белгиските медиуми, Меги де Блок навела дека првата ...

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН со руската вакцина

Република - 24.09.2020

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник 5“. – порача Путин во снимениот говор од Москва.

Фаучи очекува дека светот би можел да се врати во нормала идната година

Н.Македонија - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Алката што недостига во постпандемиската обнова

Н.Македонија - 24.09.2020

Довербата ќе биде клучна за закрепнување од пандемијата на ковид-19 и од рецесијата. Сепак, во текот на изминатите десет години, довербата на луѓето во владите, јавните и приватните институции, но и меѓу себе, опадна во многу напредни економии.

Русите тврдат дека вакцинирањето против ковид-19 во Москва поминува без компликации

Н.Македонија - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН

Вечер - 24.09.2020

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник 5“. „Секој од нас би можел да се соочи со тој опасен вирус.

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Денар - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Руската вакцина се тестира и на ВОЛОНТЕРИ ОД РИЗИЧНИТЕ ГРУПИ

Вечер - 24.09.2020

Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ започнал клинички испитувања на вакцината против коронавирусот „Спутник пет“ на волонтери од ризични групи, вклучително и постари лица, изјавил шефот на рускиот фонд ...

Белгиска министерка: Првата вакцина против Ковид-19 најверојатно од март во ЕУ

Вечер - 24.09.2020

Првата вакцина против коронавирус треба да се дистрибуира во март следната година, изјави белгиската министерка за здравство Меги де Блок во интервју за радиото Ла Премиер. Таа рече дека вакцината најверојатно ќе биде од фармацевтската компанија ...

Фаучи: Крајот на пандемијата може да се очекува кој крајот на наредната година!

Магазин - 24.09.2020

Ентони Фаучи, угледниот инфектолог , директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Собјанин: Ниту едно вакцинирано лице немало компликации

Вечер - 24.09.2020

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Велика Британија планира намерно да ги зарази кандидатите за вакцина

Вечер - 24.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување, при што доброволците ќе бидат намерно заразени со коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против коронавирус.

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Вечер - 24.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот ден. Починаа 20 лица како последица на вирусот.

Руската амбасада во САД: Вашингтон да се бори против коронавирусот, а не против руската вакцина

Вечер - 24.09.2020

Руската амбасада во Вашингтон ја повика американската администрација да ги насочи своите напори кон борба против коронавирусот наместо да ја критикува руската вакцина, пренесува ТАСС. „Не обидувајте се да го минимизирате конструктивниот предлог на ...

ПУТИН ЈА ПОНУДИ РУСКАТА ВАКЦИНА БЕСПЛАТНО ЗА СЛУЖБЕНИЦИТЕ НА ООН: Вакцината треба да биде достапна за сите!

Магазин - 24.09.2020

Русија е отворена за партнерство во борбата против вирусот и предлага да се одржи видео конференција за вакцините. Тој предложи на официјалните претставници на ООН да им се даваат бесплатни вакцини против вирусот.

Бах: Ќе има Олимпијада и без вакцина против КОВИД-19

MakPress - 24.09.2020

Олимписките игри во Токио може да се одржат дури и ако во моментот нема вакцина против коронавирусот. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах. Бах изјавата ја даде на видео конференција со организацискиот ...

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

MakPress - 24.09.2020

Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство. Но, без соодветно вложување во здравствената писменост во училиштата, не може ...

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

MakPress - 24.09.2020

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули 2021 година.

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

MakPress - 24.09.2020

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум ...

Бројот на заразени од корона во светот надмина 32 милиони

Канал5 - 23.09.2020

Според веб-страницата „Worldometar“, повеќе од 32 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус. Соединетите држави се најтешко погодени од пандемијата на „Ковид 19“ - повеќе од седум милиони луѓе се заразени, а повеќе од 200.000 починале.

Путин: Наскоро втора вакцина

Канал5 - 23.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека втората руска вакцина против вирусот корона ќе биде регистрирани во најскоро време. „Инаку, наскоро ќе биде регистрирани и втора вакцина против вирусот корона“, рекол Путин обраќајќи се пред сенаторите ...

Путин најавува регистрација на уште една руска вакцина против Ковид-19

Алсат-М - 23.09.2020

Наскоро ќе биде регистрирана уште една руска вакцина против вирусот корона, рече претседателот на Руската федерација, Владимир Путин, обраќајќи се пред сенаторите на Советот на Федерацијата.

Волонтерите во Лондон намерно ќе ги заразат со корона, за да ја тестираат вакцината

Канал5 - 23.09.2020

Здравите волонтери ќе бидат намерно заразени со ковид-19 на почетокот на следната година за да се тестира ефикасноста на експерименталните вакцини против коронавирус во Лондон. Околу 2.000 луѓе во Велика Британија се пријавиле за да примат една од ...

Гејтс откри кога очекува крај на пандемијата на коронавирус

Press24 - 23.09.2020

Бил Гејтс овие денови едноставно не може да престане да ги изнесува своите мислења во врска со коронавирусот. Во своето најново размислување, тој „предвидува“ дека пандемијата коронавирус ќе заврши во 2022-та година, благодарение на вакцините во кои ...

„Џонсон и Џонсон“: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Нова ТВ - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

„Џонсон и Џонсон“: Влегуваме во трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Press24 - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

„Џонсон и Џонсон“ ја почна третата фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Независен - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Фаучи: До крајот на 2021 година, светот ќе се врати во нормала

+инфо - 23.09.2020

Доволно е да се вакцинираат 75 отсто од светската популација за да се запре ширењето на вирусот, потенцираше Фаучи. Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на ...

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Кајгана - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Независен - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен Печат - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести, денеска изјави дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година .

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Press24 - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести, денеска изјави дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година .

Кога ќе има вакцина против Ковид 19 за сите?

Р.С.Европа - 23.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на американскиот Центар за контрола и превенција од болести, Роберт Ридфилд, имаат различно мислење за тоа кога на американците ќе им биде достапна вакцина против коронавирусот.

„Њујорк тајмс“: Вакцина против коронавирусот за деца можеби нема да има до есента 2021 година

Макфакс - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Слободен Печат - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон” соопшти дека ја започнала третата фаза испитувањата на вакцина за новиот коронавирус. Иако нивниот производ што го развиваат е зад ривалските на „Фајзер”, „Модерна” и „АстраЗенека”, сепак, има некои ...

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1 On - 23.09.2020

Имунологот Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година. Фаучи, кој онлајн учествуваше на конференцијата „Граници, ...

Трета руска вакцина против Ковид-19 доби зелено светло за клинички испитувања

Сител - 23.09.2020

Руското Министерство за здравство даде зелено светло на уште едно домашно тестирање за вакцина против коронавирус, пренесува РТ. Новата формула се смета за нискоризична за оние со компромитиран имунолошки систем, кои можеби не можат да најдат ...

Трета руска вакцина против Ковид-19 доби зелено светло за клинички испитувања

USB - 23.09.2020

Руското Министерство за здравство даде зелено светло на уште едно домашно тестирање за вакцина против коронавирус, пренесува РТ. Новата формула се смета за нискоризична за оние со компромитиран имунолошки систем, кои можеби не можат да најдат ...

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Макфакс - 23.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга вакцина против коронавирусот“, рече Путин обраќајќи им се на сенаторите на Советот на ...

Бил Гејтс повторно глуми пророк, милијардерот најави крај на пандемијата

Репортер - 23.09.2020

Бил Гејтс деновиве повторно излезе во јавноста со прогноза за крајот на пандемијата со коронавирус. Тој предвиде дека 2022 година ќе биде крајот на ширењето и опасноста од вирусот, поради вакцините кои ќе бидат произведени, за кои тој вели дека ...

„Џонсон и Џонсон“ ја почна третата фаза од испитувањата за вакцина против ковид-19

+инфо - 23.09.2020

„Џонсон и Џонсон“ објавија дека првите дози може да бидат готови „на почетокот на 2021 година“ доколку се докаже дека вакцината е безбедна и ефикасна. Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на ...

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Вечер Прес - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Frontline - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

„Џонсон и Џонсон“: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Опсервер - 23.09.2020

– Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

24Инфо - 23.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга вакцина против коронавирусот“, рече Путин обраќајќи им се на сенаторите на Советот на ...

„Џонсон и Џонсон”: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

24Инфо - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон” соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Британија планира тестирање на подготвеност за вакцинација од Ковид-19

24Инфо - 23.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс” објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување при што волонтери намерно ќе бидат заразени со новиот коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против вирусот.

„Њујорк тајмс“: Вакцина против коронавирусот за деца можеби нема да има до есента 2021 година

24Инфо - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Точка - 23.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга вакцина против коронавирусот“, рече Путин обраќајќи им се на сенаторите на Советот на ...

Британија планира тестирање на подготвеност за вакцинација од Ковид-19

Опсервер - 23.09.2020

– Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување при што волонтери намерно ќе бидат заразени со новиот коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против вирусот.

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

24Инфо - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Фаучи откри кога светот ќе се врати во нормала

Курир - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

„Њујорк тајмс“: Вакцина против коронавирусот за деца можеби нема да има до есента 2021 година

Точка - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

iPortal - 23.09.2020

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Бил Гејтс со нова проценка: Кога да се очекува крајот на пандемијата на коронавирус ?

Centar - 23.09.2020

Мултимилијаредот Бил Гејтс не престанува да ги искажува своите мислења за пандемијата на коронавирус. Во неговото последно излегување во јавноста, тој предвидел дека пандемијата ќе заврши до 2022 година, благодарение на вакцините во кои вложил ...

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Опсервер - 23.09.2020

– Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Кога се очекува враќање на нормалниот живот во светот?

iPortal - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Гејтс повторно „во улога на пророк“: Еве кога милијардерот очекува крај на пандемијата на коронавирус

Пулс24 - 23.09.2020

Бил Гејтс овие денови едноставно не може да престане да ги изнесува своите мислења во врска со коронавирусот. Во своето најново размислување, тој „предвидува“ дека пандемијата коронавирус ќе заврши во 2022-та година, благодарение на вакцините во кои ...

Фаучи соопшти кога очекува светот да се врати во нормала

Локално - 23.09.2020

Во Италија, бројот на заразени со коронавирусот расте, а добро познатиот американски инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести (НИАИД) изјавил дека Италија „мора да биде крајно внимателна во оваа ...

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Фактор - 23.09.2020

Воден од позитивни резултати во претходните студии, „Џондон и Џондон“ ја започнаа последната фаза на клинички испитувања за вакцината за коронавирус. Како што објави Њујорк Тајмс, иако заостануваат неколку месеци од другите таканаречени Фаза три ...

Колку ќе му се промени секојдневието на секој што меѓу првите ќе ја добие вакцината?

Точка - 23.09.2020

Додека САД се подготвуваат за масовните напори за да го вакцинираат населението против коронавирус, медицинските работници полека ги планираат сите детали за воведување на вакцините во здравствениот систем.

Фаучи: До крајот на 2020 година ќе знаеме дали вакцините се ефикасни

Република - 23.09.2020

Директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести на Соединетите држави, д-р Ентони Фаучи, во средата рече дека до крајот на годината ќе биде јасно дали некој од главните кандидати за вакцини против Ковид-19 ќе бидат безбедни и ...

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Фактор - 23.09.2020

Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година, тврди и нфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести. Тој изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 ...

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Либертас - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Колку ќе се промени секојдневниот живот на луѓето кои први ќе ја примат вакцината против Ковид-19?

Локално - 23.09.2020

Додека САД се подготвуваат со огромни напори за вакцинирање на населението од коронавирус, здравствените работници полека ги планираат сите детали за воведување на вакцината во здравствениот систем.

„Џонсон и Џонсон“: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Либертас - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Британија планира тестирање на подготвеност за вакцинација од Ковид-19

Либертас - 23.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување при што волонтери намерно ќе бидат заразени со новиот коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против вирусот.

Еднократната американска вакцина се тестира на 60.000 луѓе

Локално - 23.09.2020

Првата eднократната вакцина против коронавирус влезе во последната фаза на тестирање во САД во меѓународното испитување кое ќе регрутира до 60.000 учесници. Експерименталната вакцина, развиена од фармацевтскиот гигант Johnson & Johnson, е четвртата ...

„Џонсон и Џонсон“: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

Курир - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Вакцина за деца против коронавирусот можеби нема да биде достапна до есента 2021 година

Н.Македонија - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

„Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

Денар - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

„Њујорк тајмс“: Вакцина против коронавирусот за деца можеби нема да има до есента 2021 година

Вечер - 23.09.2020

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку ...

Колку ќе се промени секојдневието на ОНИЕ КОИ ПРВИ ЌЕ ЈА ПРИМАТ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Вечер - 23.09.2020

Додека САД се подготвуваат за масовните напори за да го вакцинираат населението против коронавирус, медицинските работници полека ги планираат сите детали за воведување на вакцините во здравствениот систем.

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Вечер - 23.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга вакцина против коронавирусот“, рече Путин обраќајќи им се на сенаторите на Советот на ...

„Џонсон и Џонсон“ започна со третата фаза од испитувањата на ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Вечер - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Фаучи со предвидување КОГА ЌЕ СЕ ВРАТИ НОРМАЛНИОТ ЖИВОТ

Вечер - 23.09.2020

Во Италија, бројот на лица заразени со Ковид-19 расте , откриени се 1.670 нови случаи на инфекција во последните 24 часа, 250 повеќе од претходниот ден, а 20 лица починале. Во текот на последните 24 часа, тестиран и се рекорден број луѓе , односно ...

„Џонсон и Џонсон“: Трета фаза од испитувањата за вакцина против Ковид-19

MakPress - 23.09.2020

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вакцина за новиот коронавирус. Досега вкупно четири потенцијални вакцини ја достигнаа последната фаза на тестирање во САД.

Британија планира тестирање на подготвеност за вакцинација од Ковид-19

MakPress - 23.09.2020

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување при што волонтери намерно ќе бидат заразени со новиот коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против вирусот.

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

MakPress - 23.09.2020

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

24 Вести - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Втората руска вакцина против Ковид -19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Фокус - 22.09.2020

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Филипче: Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

Канал5 - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Се уште сме далеку од одлука за тоа која вакцина ќе ја користиме

Фокус - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Фокус - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Цената на корона-вакцина – 5 до 15 евра

Deutsche Welle - 22.09.2020

Корона-вакцините, според Европското здружение на фармацевти, би можеле да чинат меѓу 5 и 15 евра за доза, но точната сума уште не е утврдена. За земјите во развој би важеле редуцирани цени.

Путин со критики до САД:Укинувањето на незаконските санкции би му помогнале на светот

Канал5 - 22.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин рече на Генералното собрание на ООН дека СЗО треба да се зајакне за да го координира глобалниот одговор на пандемијата на коронавирус и предложи конференција на високо ниво за соработка во развојот на вакцините.

Шведска: На децата и тинејџерите не им е потребна вакцина против ковид-19

Канал5 - 22.09.2020

Шведската влада нема да препорача вакцина против вирусот корона на помлади од 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцина.

Шведска нема да препорача вакцина против Ковид-19 за деца под 18 години

Алсат-М - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината, открива новинар на ...

Втората руска вакцина против ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

+инфо - 22.09.2020

Втората руска вакцина против ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Кајгана - 22.09.2020

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Втората руска вакцина против COVID-19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Во Босна и Херцеговина 215 новозаразени- потпишан договор за набавка на вакцинa

Press24 - 22.09.2020

Во Босна и Херцеговина се потврдени 215 нови случаи на инфекција со коронавирус, а пет заразени лица починаа во изминатите 24 часа, објавија институтите за јавно здравје. Во Федерацијата БиХ се тестирани 1635 примероци, а инфекцијата е потврдена кај ...

Русија до 15 октомври ќе регистрира втора вакцина против ковид-19

Слободен Печат - 22.09.2020

Втората руска вакцина против ковид-19 во продукција на сибирскиот институт „Вектор” ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор” .

Филипче: Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

Нова ТВ - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

А1 On - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас, вели Филипче

Кајгана - 22.09.2020

С è уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

+инфо - 22.09.2020

Шведската влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Кајгана - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Филипче: Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

Слободен Печат - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче разговарал со амбасадорот на Русија за руската вакцина за Ковид-19

Нетпрес - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

Независен - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

Сител - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Втората руска вакцина против Ковид-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Сител - 22.09.2020

Министерството за здравство на Руската Федерација ја започна постапката за регистрација на вакцината ’EpiVacCorona’. Процедурата за регистрација се планира да заврши до 15 октомври, се наведува во соопштението.

Бил Гејтс како „Баба Ванѓа“! Откри кога ќе заврши пандемијата со ковид-19

+инфо - 22.09.2020

Во интервју за „Fox News“, основачот на „Microsoft“ предвидел дека луѓето во САД животот ќе го вратат во нормала до летото 2021-та година, поради напредокот на постигнатиот развој на вакцината против таа болест.

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен Печат - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Бил Гејтс со нова проценка: Кога да се очекува крајот на пандемијата на коронавирус ?

Press24 - 22.09.2020

Мултимилијаредот Бил Гејтс не престанува да ги искажува своите мислења за пандемијата на коронавирус. Во неговото последно излегување во јавноста, тој предвидел дека пандемијата ќе заврши до 2022 година, благодарение на вакцините во кои вложил ...

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Press24 - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Слободен Печат - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Децата во Шведска нема да се вакцинираат против Ковид-19

Нетпрес - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Путин се заложи за посилна СЗО, предложи конференција за вакцина против коронавирусот

Нетпрес - 22.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање во вторникот пред Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека треба да биде зајакната Светската здравствена организација (СЗО –WHO), за да се координира глобаниот одговор на пандемијата ...

Путин ги критикуваше САД поради нелегитимните санкции

МКД - 22.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин кажа денес на Генералното собрание на САД дека треба да се зајакне Светската здравствена организација (СЗО) за да го координира глобалниот одговор на пандемијата на коронавирусот и предложи конференција на високо ...

Д-р Тиодоровиќ: Со вакцина против грип, има помалку шанси да фатите корона

Press24 - 22.09.2020

Секој што е вакциниран против сезонски грип, има помала веројатност да добие коронавирус или ќе го прележи во поблага форма. Не затоа што оваа вакцина создава антитела против коронавирусот, туку затоа што во голема мера го зајакнува имунитетот и му ...

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Нова ТВ - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Русија до 15 октомври планира да ја регистрира втората вакцина протвив Ковид-19

Нетпрес - 22.09.2020

Русија планира да ја регистрира својата втора вакцина против Ковид-19 до 15 октомври, објави во вторникот руската агенција Тасс . Според наодите на РИА Новости, производителот на втората московска вакцина против коронавирус планира да вклучи ...

Откриено зошто е стопирано тестирањето против корона, една од волонтерките добила чудни симптоми

Репортер - 22.09.2020

Интерен извештај за безбедноста на фармацевскиот гигант „АстраЗенека“, кој од неодамна излезе во јавноста, открива што точно се случило со доброволецот кој развил непосакувани ефекти, откако ја примил вакцината против коронавирусот.

Гејтс повторно „глуми“ пророк: Откри кога го очекува крајот на пандемијата (ВИДЕО)

Press24 - 22.09.2020

Бил Гејтс овие денови едноставно не може да престане да ги наведува своите мислења за коронавирус. Во неговото последно размислување, тој предвиде дека пандемијата ќе заврши до 2022 година - благодарение на вакцини во кои вложил големи суми.

Филипче: Имаме контакт со руските власти за вакцината против ковид, но далеку сме од одлука

360 степени - 22.09.2020

Се следи развојот на сите потенцијални вакцини, но за ниту една клиничките испитувања не се завршени Далеку сме од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас бидејќи нема ниедна со целосно завршени клинички испитувања, рече денеска ...

Трета руска вакцина против Ковид-19 доби зелено светло за клинички испитувања

Макфакс - 22.09.2020

Руското Министерство за здравство даде зелено светло на уште едно домашно тестирање за вакцина против коронавирус, пренесува РТ. Новата формула се смета за нискоризична за оние со компромитиран имунолошки систем, кои можеби не можат да најдат ...

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

А1 On - 22.09.2020

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Шведска нема да ги вакцинира децата против корона вирусот

Независен - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за корона вирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Русија ќе регистрира ВТОРА ВАКЦИНА до 15 октомври

Во Центар - 22.09.2020

Русија очекува да регистрира уште една потенцијална вакцина против ковид од 19 до 15 октомври, објави денес агенцијата ТАСС, повикувајќи се на услугата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.

Филипче: Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

Сител - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Во Босна и Херцеговина 215 новозаразени, потпишан договор за набавка на вакцинa

Макфакс - 22.09.2020

Во Босна и Херцеговина се потврдени 215 нови случаи на инфекција со коронавирус, а пет заразени лица починаа во изминатите 24 часа, објавија институтите за јавно здравје. Во Федерацијата БиХ се тестирани 1635 примероци, а инфекцијата е потврдена кај ...

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Независен - 22.09.2020

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Макфакс - 22.09.2020

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата Тасс повикувајќи се на извори од Aгенцијата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на лекарите

Pedijatar.mk - 22.09.2020

Германскиот инфектолог Бернд Салцбергер, лекар од Универзитетската болница во Регенсбург, вели дека заштитата на бабите и дедовците е една од причините зошто вакцинирањето на децата против грип е добра идеја, бидејќи комбинацијата на грип и COVID-19 ...

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Макфакс - 22.09.2020

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцина.

ЛЕКАРИТЕ УКАЖУВААТ: Кој сè треба да се вакцинира против грип оваа есен

Panacea.mk - 22.09.2020

Со оглед на пандемијата со КОВИД-19, лекарите од многу делови во светот се се посклони кон тоа да воочи оваа сезона на грип, се вакцинираат и децата. Со оглед дека децата може да го пренесат вирусот на грип, како еден од аргументите за нивна ...

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

А1 On - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Нова шлаканица од Шведска за корона паничарите - децата нема да се вакцинираат против вирусот

Press24 - 22.09.2020

Шведската влада нема да ја препорачува вакцината против коронавирусот на младите од 18 години. Децата вирусот го пренесуваат на ограничен начин така што вакцината не им е потребна, сметаат шведските експерти.

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Centar - 22.09.2020

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи се на извори од Aгенцијата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.

Трета руска вакцина против Ковид-19 доби зелено светло за клинички испитувања

Точка - 22.09.2020

Руското Министерство за здравство даде зелено светло на уште едно домашно тестирање за вакцина против коронавирус, пренесува РТ. Новата формула се смета за нискоризична за оние со компромитиран имунолошки систем, кои можеби не можат да најдат ...

Филипче разговарал со амбасадорот на Русија за руската вакцина за корона

Република - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче се интересирал за руската вакцина против корона

PressingTV - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас

Скопје инфо - 22.09.2020

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Точка - 22.09.2020

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи се на извори од Aгенцијата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

Курир - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

24Инфо - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

24Инфо - 22.09.2020

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.

Не им треба: Шведска одбива да вакцинира помлади од 18 години против коронавирусот

Женски магазин - 22.09.2020

Додека во повеќето европски земји од почетокот на пандемијата има воведено многу ограничувачки мерки во борбата против ковид-19, Шведска зазеде контроверзен, многу поблаг пристап. А сепак зголемувањето на бројот на заразени во Шведска, денес е еден ...

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

Вечер Прес - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Децата во Шведска нема да се вакцинираат против ковид-19

Република - 22.09.2020

Шведската влада нема да ја препорачува вакцината против коронавирусот на младите од 18 години. Децата вирусот го пренесуваат на ограничен начин така што вакцината не им е потребна, сметаат шведските експерти.

Во Словенија очекуваат 60 отсто вакцинирани откако ќе биде достапна вакцината против Ковид-19

Frontline - 22.09.2020

Кога вакцината против Ковид-19 ќе стане достапна, се очекува да бидат вакцинирани околу 60 проценти од словенечкото население или околу 1,2 милиони луѓе. Тоа го нагласи словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Либертас - 22.09.2020

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.

Бил Гејтс со нова проценка: Кога да се очекува крајот на пандемијата на коронавирус ?

Курир - 22.09.2020

Мултимилијаредот Бил Гејтс не престанува да ги искажува своите мислења за пандемијата на коронавирус. Во неговото последно излегување во јавноста, тој предвидел дека пандемијата ќе заврши до 2022 година, благодарение на вакцините во кои вложил ...

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Опсервер - 22.09.2020

Стокхолм, 22 септември 2020 () – Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна ...