TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Канал5 - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес за прием на нови земји членки.

Заев до Макрон: Промената на методологијата може да оди заедно со проширувањето на ЕУ, ние сме Европа

Фокус - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес за прием на нови земји членки.

Наместо членство, на Западниот Балкан му се нуди формирање на Европска економска зона

Курир - 27.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за компромис на ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

А1 On - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот „Фејсбук“ профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот ...

Заев: Имаме аргументи за Макрон – проширување на ЕУ заедно со промена на методологијата

+инфо - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Сител - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Слободен Печат - 27.10.2019

Ќе станеме полноправна членка на ЕУ откако целосно ќе се реформираме внатре, а за тоа ќе ни помогне пристапниот процес и затворањето на поглавјата, наведува премиерот Заев. Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Независен - 27.10.2019

Фото: Б. Грданоски Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Курир - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев на Фејсбук: Имаме аргументи за Макрон

Макфакс - 27.10.2019

„Имаме аргументи за да види претседателот Макрон дека предлогот „методологија пред проширување“ може да се трансформира во „проширување заедно со промена на методологијата“, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Заев порача проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Нетпрес - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев: Имаме аргументи за Макрон

МКД - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот „Фејсбук“ профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот ...

По француското вето: Шест паметни опции за Скопје и Тирана

Окно - 27.10.2019

Фактите се јасни: во минатата недела поради противење (главно) од страна на Франција, ЕУ ја одложи долго очекуваната одлука да отвори пристапни преговори со Албанија и С. Македонија. Додека претседателот на Европската комисија Јункер говореше за ...

Заев: Имаме доволно аргументи да го убедиме Макрон

Нова ТВ - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес за прием на нови земји членки.

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Вечер Прес - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Мерсел Биљали смета дека Европската економска зона за нас е добра шанса

Фактор - 27.10.2019

Мерсел Биљали, политички аналитичар, но и советник на премиерот Зоран Заев, смета дека за Македонија е добра идејата за Европска економска зона. Во своја колумна за Цивил тој пишува дека по ветото од Макрон, веќе се бескорисни утешните изјави од ...

Заев вели дека има доволно аргументи да се убеди Макрон за проширувањето на ЕУ

iPortal - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

4NEWS - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Заев: Имаме аргументи за да види претседателот Макрон

Република - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот „Фејсбук“ профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот ...

ЗАЕВ: Макрон ќе види дека може и преговори за проширување и методологија

Денешен - 27.10.2019

Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес за прием ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

24Инфо - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Утешна награда: Наместо членство, на Западниот Балкан му се нуди формирање на Европска економска зона

Република - 27.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за компромис на ...

Наместо членство, ЕУ на Балканот му нуди Европска економска зона

PressingTV - 27.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за компромис на ...

Заев: Имаме аргументи за да убедиме Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промена на методологијата

Либертас - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

ЗАЕВ МУ ПОРАЧА НА МАКРОН - ќе станеме полноправна членка

Фактор - 27.10.2019

И покрај тоа што денеска и вчера можеа да се слушнат мислења дека Европската економска заедница што Европската унија би му ја понудила на Западен Балкан како еден вид замена за полноправно членство, со што тие држави би имале пристап на внатрешниот ...

Заев: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Локално - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

ЗАЕВ И ПЕНДАРОВСКИ ЕДНОГЛАСНИ - децидно не за било каква замена за членство

Фактор - 27.10.2019

Специјално партнерство, посебен статус, или нешто трето - Европска економска зона. Повеќе идеи, дали во форма на гласни размислувања или како еден вид нон пејпер документи, деновиве се слушнаа за начинот на кој земјава би се поврзала со Европската ...

ШТО СЕ КРОИ ВО БРИСЕЛ ЗА БАЛКАНОТ - зона како замена за полноправно членство?

Фактор - 27.10.2019

Македонските политичари се изјаснија, не скаат алтернатива за членство во ЕУ. Но, според медиумите, таков проект се подготвува во Брисел. Целта е да се создаде еден економски регион од земјите од Западен Балкан, а би се нарекол Европска економска ...

Колку долго властите знаеле за бриселската идеја за економска зона за Западен Балкан

Фактор - 27.10.2019

Знаеле ли нашите политичари за Бриселскиот план - Западен Балкан да се смести во посебна економска зона која ќе има пристап до европскиот пазар, но нема да има полноправно членство, се додека секоја земја поединечно не ги исполни реформите.

Да, има излез!

CivilMedia - 27.10.2019

пишува: Грешиме ако француското блокирање на одлуката за преговори го третираме како инстант потреба на Макрони, само за внатрешна употреба. Таквото вето веќе не спаѓа во доменот на политиката (било тоа и внатрешна), ниту на елементарната логика, ...

Европска економска зона како утешна награда?

Вечер Прес - 27.10.2019

Наместо полноправно членство во Унијата, на Западниот Балкан ќе му се нуди формирање на Европска економска зона. Оваа идеја од Брисел е во оптек за да се надминат актуелните фрустрации од Макрон кој ја спушти рампата на патот кон Унијата, извести ...

Да, има излез!

Либертас - 27.10.2019

Грешиме ако француското блокирање на одлуката за преговори го третираме како инстант потреба на Макрони, само за внатрешна употреба. Таквото вето веќе не спаѓа во доменот на политиката (било тоа и внатрешна), ниту на елементарната логика, тука на ...

Заев: Имаме аргументи за Макрон…

Expres - 27.10.2019

„Имаме аргументи за да види претседателот Макрон дека предлогот ‘методологија пред проширување’ може да се трансформира во „проширување заедно со промена на методологијата“, порача преку Фејсбук премиерот Зоран Заев.

Заев: Имаме аргументи за да го убедиме Макрон

1tv - 27.10.2019

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес ...

Наместо членство се нуди Европска економска зона – Заев дециден: Не!

1tv - 27.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Емануел Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за ...

На Западниот Балкан наместо членство му се нуди формирање на Европска економска зона

Фокус - 26.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Емануел Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за ...

Што сака Макрон на Балканот

Deutsche Welle - 26.10.2019

На крајот на август Макрон од француските амбасадори побара да се фокусираат и на Западен Балкан, за неговата „судбина да не биде одлучувана од САД, Русија и Турција“. Два месеци подоцна се откажа од тоа што го бараше Оставете ги настрана ...

По француското вето: Шест паметни опции за Скопје и Тирана

Deutsche Welle - 26.10.2019

Што треба да сторат македонскиот и албанскиот премиер за големото разочарување од француската блокада на пристапните преговори со ЕУ да го преобразат во успех во наредната година. Колумна на Раду Магдин Фактите се јасни: во минатата недела (главно) ...

Стратешко партнерство и формирање на Европска економска зона, наместо членство за Западен Балкан

Канал5 - 26.10.2019

Стратешко партнерство и формирање на Европска економска зона, наместо членство за Западен Балкан – ова според европската иницијатива за стабилност е идејата за која се размислува во Брисел.

Западен Балкан наместо во ЕУ – во „европска економска зона“?

24 Вести - 26.10.2019

Наместо полноправно членство во Унијата, на Западниот Балкан ќе му се нуди формирање на Европска економска зона. Оваа идеја од Брисел е во оптек за да се надминат актуелните фрустрации од Макрон кој ја спушти рампата на патот кон Унијата, извести ...

Пречката за добивањето датум – Реформите во Македонија или на Европската Унија?

ТВ21 - 26.10.2019

Премиерот Зоран Заев, повтори дека негативната одлука на Европскиот Совет дојде од Франција и потребата за внатрешни реформи во ЕУ, а не поради неисполнувањето на барањата од страна на Скопје.

Грчката дијаспора му се заблагодари на Макрон за ветото за Северна Македонија за влезот во ЕУ

МКД - 26.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го блокираше отворањето на пристапните преговори за Северна Македонија, а истото го сторија и Данска и Холандија. Макрон тврди дека стратегијата за проширувањето на Европската Унија е „бизарна“ без реформите ...

Љупчо Поповски за Дојче веле: Што сака Макрон на Балканот

+инфо - 26.10.2019

Макрон во Брисел не спомена ниту една од работите кои сега Тимоние сака да ги вметне во некаков контекст. И во тој контекст сака да стави многу мала рамка за Преспанскиот договор. Истиот тој договор кој Макрон го квалификува како неверојатно ...

Нaместо членство се нуди Европска економска зона, Заев ја отфрли идејата

Нова ТВ - 26.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за компромис на ...

Што сака Макрон на Балканот

Либертас - 26.10.2019

На крајот на август Макрон од француските амбасадори побара да се фокусираат и на Западен Балкан, за неговата „судбина да не биде одлучувана од САД, Русија и Турција“. Два месеци подоцна се откажа од тоа што го бараше Оставете ги настрана ...

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Опсервер - 26.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Што сака Макрон на Балканот!?

24Инфо - 26.10.2019

На крајот на август Макрон од француските амбасадори побара да се фокусираат и на Западен Балкан, за неговата „судбина да не биде одлучувана од САД, Русија и Турција“. Два месеци подоцна се откажа од тоа што го бараше.

Грчката дијаспора му се заблагодари на Макрон што Македонија не доби датум за преговори

Република - 26.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го блокираше отворањето на пристапните преговори за Северна Македонија, а истото го сторија и Данска и Холандија. Макрон тврди дека стратегијата за проширувањето на Европската Унија е „бизарна“ без реформите ...

По француското вето: Шест паметни опции за Скопје и Тирана

Либертас - 26.10.2019

Што треба да сторат македонскиот и албанскиот премиер за големото разочарување од француската блокада на пристапните преговори со ЕУ да го преобразат во успех во наредната година Фактите се јасни: во минатата недела поради противење (главно) од ...

Пречката за добивањето датум – Реформите во Македонија или на Европската Унија?

4NEWS - 26.10.2019

Премиерот Зоран Заев, повтори дека негативната одлука на Европскиот Совет дојде од Франција и потребата за внатрешни реформи во ЕУ, а не поради неисполнувањето на барањата од страна на Скопје.

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Либертас - 26.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

На Западниот Балкан наместо членство му се нуди формирање на Европска економска зона, по примерот на Норвешка и Исланд

Либертас - 26.10.2019

Зад кулисите во Брисел во оптек е идеја како да се надминат актуелните фрустрации од ставот на Макрон кој ја спушти рампата на патот кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Наместо полноправно членство во ЕУ според актуелниот предлог за компромис на ...

Грчката дијаспора со писмо до Макрон во кое искажуваат благодарност за ветото кон Северна Македонија

365 - 26.10.2019

Откако Франција го блокираше отворањето на пристапните преговори за Северна Македонија, а истото го сторија и Данска и Холандија се појавија низа рекции во јавноста. За ветото од страна на Франција со свои „позитивни“ реакции се обрати и грчката ...

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

MakPress - 26.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Заев: Имаме аргументи за Макрон дека предлогот „методологија пред проширување“ може да се трансформира во „проширување ...

Скопје1 - 26.10.2019

Имаме аргументи за да види претседателот Макрон дека предлогот„методологија пред проширување“ може да се трансформира во „проширување заедно со промена на методологијата“, истакнува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран ...

Макрон ја презеде „штафетата“ од Грција и ја блокираше Македонија

Expres - 26.10.2019

Убедувањето дека Европската унија е природен дом за сите држави на континентот, доби отрезвенувачка шлаканица во лицето на француското вето. Париз даде цврста изјава дека ја презема улогата на бескомпромисен гладијатор од Атина, кој ќе го запре ...

Грчката дијаспора му кажа „евхаристо“ на Макрон

Expres - 26.10.2019

Грчката дијаспора му изразува благодарност на францускиот претседател Емануел Макрон кој го блокираше отворањето на пристапните за Македонија и ЕУ. „Горди сме како Грци со потекло од северниот регион на Грција, Македонија, место кое отсекогаш било ...

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Телма - 25.10.2019

– По одбивањето на отворање преговори за членство со Северна Македонија од ЕУ, во регионот започнува да се враќа евроскептицизмот. Македонското општество се чувствува предадено од старата Европа.

Ветото на Макрон ги убива надежите и мотивацијата во регионот

Deutsche Welle - 25.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон им застана на патот на ветувањата на ЕУ дадени уште во 2003 на самитот во Солун. Неговото вето ги уништува перспективите на целиот регион, пишува Зидојче цајтунг.

Европското „НЕ“ предизвика политички земјотрес во земјава

24 Вести - 25.10.2019

Зоран Заев бара чист мандат, Христијан Мицкоски поддршка за „Обнова на МК“, Брисел пак се обидува да ја поправи грешката на Емануел Макрон. Европското „НЕ“ предизвика политички земјотрес во земјава - уште едни предвремени избори на прагот, како ...

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Фокус - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Макрон бара Велика Британија да даде причина за одложување на Брегзит

Фокус - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Блокирањето на Македонија е прв чекор од визијата на Макрон

Press24 - 25.10.2019

Емануел Макрон можеби го освои претседателскиот мандат со ветувањата дека ќе го порази популизмот, но деновиве повеќе балкански држави го нарекуваат „европскиот Трамп“. Причината за ваквата невообичаена споредба претставува категоричното противење ...

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Слободен Печат - 25.10.2019

Наспроти ова, според ЕАЦБ, Бугарија треба да продолжи да ги продлабочува своите односи со Македонија, не само политички, туку и преку инфраструктурно поврзување. Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на ...

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

А1 On - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Press24 - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Според Борисов, Скопје не доби датум заради анти-ЕУ опозиција

Нова ТВ - 25.10.2019

И покрај поддршката што ја дал за Северна Македонија и Албанија да почнат преговори со ЕУ, бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера образложи зошто францускиот претседател Емануел Макрон бил во право.

Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Нетпрес - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

+инфо - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

А1 On - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

+инфо - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Макрон го претвора Брисел во руски степи

А1 On - 25.10.2019

МОНД, Париз Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

Макрон и десничарите осамени во ставот кон Скопје и Тирана

Макфакс - 25.10.2019

Европските пратеници од партијата Движење на францускиот претседател Емануел Макрон и десничарските популисти од групата „Идентитет и демократија“ честопати заземаат сосем спротивни страни во ЕУ, но во средата беа обединети во противењето да се ...

Разочарување по француското „затворање на вратата пред нос“ за ЕУ

Р.С.Европа - 25.10.2019

Негативното расположение и разочарувањето, и кај домашната, но и во европската јавност, по француската блокада за почеток на преговори на Македонија со ЕУ се главни теми во дневниот печат.

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Нова ТВ - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската Унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Макрон за брегзитот: Британија мора да даде причина за одложување на излегувањето

МКД - 25.10.2019

Продолжување на преговорите за брегзитот со Европската Унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да пружи доволно добра причина за преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат на понатамошно одложување, соопшти извор близок до францускиот ...

Макрон го претвора Брисел во руски степи

Нетпрес - 25.10.2019

Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

„Не“ на Макрон за проширување на ЕУ

Либертас - 25.10.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерван Фуере за CEPS.EU, преведена од Цивил Медиа: „Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 ...

Каде оди Балканот по ветото на Макрон?

Фактор - 25.10.2019

Ветото на францускиот претседател, Емануел Макрон создава простор за геополитички разместувања на Балканскиот полуостров. Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, а францускиот претседател во ...

МОНД: Макрон го претвора Брисел во руски степи

Денешен - 25.10.2019

Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите, пишува париски Монд.

Која партија го поддржува ставот на Макрон за Македонија и Албанија?

Фактор - 25.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и десничарите го делат ставот дека Скопје и Тирана не треба да почнат преговори со Европската Унија. Пратениците од партијата Движење на Макрон и десничарските популисти од групата „Идентитет и демократија“ во ...

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

24Инфо - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

ЕАЦБ: Ветото од Франција отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Локално - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Вечер Прес - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

ФРАНЦИЈА: Продолжување на преговори за Брегзит со Европската Унија во оваа фаза не е оправдано

Денешен - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската Унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит, засега нема

Локално - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Ветото на Макрон ги убива надежите и мотивацијата во регионот

Либертас - 25.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон им застана на патот на ветувањата на ЕУ дадени уште во 2003 на самитот во Солун. Неговото вето ги уништува перспективите на целиот регион, пишува Зидојче цајтунг.

Фуере: Тврдоглавоста на Макрон зададе смртоносен удар на кредибилитетот на ЕУ

iPortal - 25.10.2019

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018 година. Во неговата порака, претседателот Макрон истакна дека Преспанскиот ...

Макрон: Засега Британија нема доволно добра причина за одложување на Брегзит

iPortal - 25.10.2019

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот ...

Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Вечер Прес - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

ЕАЦБ: Макрон отвора врата за поинаков Балкан

Денешен - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Макрон го претвора Брисел во руски степи

Опсервер - 25.10.2019

МОНД, Париз Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

Макрон и десничарите осамени во ставот кон Скопје и Тирана

Точка - 25.10.2019

Европските пратеници од партијата Движење на францускиот претседател Емануел Макрон и десничарските популисти од групата „Идентитет и демократија“ честопати заземаат сосем спротивни страни во ЕУ, но во средата беа обединети во противењето да се ...

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Скопје инфо - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

По ветото од Франција, во регионот започнува да се враќа евроскептицизмот

iPortal - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

МОНД: Макрон го претвора Брисел во руски степи

Либертас - 25.10.2019

Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

„Не“ на Макрон за проширување на ЕУ

CivilMedia - 25.10.2019

пишува: „Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018 година. Во неговата порака, претседателот Макрон истакна дека ...

Макрон го претвора Брисел во руски степи

Бриф - 25.10.2019

МИА МОНД, Париз Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Либертас - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Консензус за реформите

Н.Македонија - 25.10.2019

Минатата недела можеби ќе остане запаметена како една од најдраматичните во историјата на македонскиот народ и држава во однос на нејзиниот европски пат. Францускиот претседател Емануел Макрон беше единствениот ЕУ-лидер што изминатата седмица стави ...

Блокирањето на Македонија е прв чекор од визијата на Макрон

Н.Македонија - 25.10.2019

Емануел Макрон можеби го освои претседателскиот мандат со ветувањата дека ќе го порази популизмот, но деновиве повеќе балкански држави го нарекуваат „европскиот Трамп“. Причината за ваквата невообичаена споредба претставува категоричното противење ...

Заев: Имаме аргументи за да види Макрон дека проширувањето и методологијата можат да одат паралелно

365 - 25.10.2019

„Некои наши граѓани носат и такво чувство – дека се излажани. ЕУ со тоа треба да се соочи“, вели премиерот Зоран Заев во интервју за „Вечер“ , додавајќи дека сме жpтви на историска грешка и разбирливо е што граѓаните се чувствуваат разочарани и ...

Макрон го претвора Брисел во руски степи

MakPress - 25.10.2019

Во 2017 година кога францускиот претседател ја презеде политичката сцена со аура на победник во сложената кореографија на европските самити во 2017 година, тоа истовремено предизвика конфузија и симпатија меѓу другите.

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

MakPress - 25.10.2019

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија.

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

Телма - 24.10.2019

Северна Македонија уште еднаш доби поддршка од најголемите политички групи во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе европпратеници остро го критикуваа ветото на Франција на самитот на ЕУ минатата недела и побараа итна промена ...

Силна осуда кон Франција во ЕП поради блокадата на Македонија

Канал5 - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок.

Жестоки критики кон Макрон од ЕП поради блокадата: Не си играјте со Македонија и Албанија!

Фокус - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Според Борисов, Скопје не доби датум заради анти-ЕУ опозиција

Deutsche Welle - 24.10.2019

Ако ориентацијата на една држава зависи од еден човек, таа не е за во ЕУ. Ако велиме „да не се Заев или Рама, таму ќе се случи нешто“, тие држави не се за тој пат. Во тој поглед Макрон заслужи аплаузи, вели Борисов.

Борисов: Макрон гледа понапред, евроинтеграциите бараат национален консензус

Фокус - 24.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право кога вели дека Македонија и Албанија не се за европскиот пат доколку нема национален консензус од сите политички и општествени фактори.

Француско топло –ладно

24 Вести - 24.10.2019

Франција започнала неофицијални дипломатски консултации за на некои земји од западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, објавуваат бањалучките „Независне новине“.

„Независне“: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

Макфакс - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации, на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

Француската амбасада не знае кога Макрон ќе ја посети нашата земја

Слободен Печат - 24.10.2019

Француската амбасада нема информации дали и кога во земјава ќе дојде претседателот на Франција Емануел Макрон, истакна на денешната прес-конференција францускиот амбасадор, Кристиан Тимоние. -Немам информација за таа тема.

Зошто НЕ-то на Макрон е првиот чекор кон трајно НЕ

Оff.net - 24.10.2019

Макрон беше единствен ЕУ лидер кој стави вето на почетокот на преговорите на Македонија за членство во Унијата. И многу е веројатно дека ова вето во блиска иднина ќе остане непроменето. Одлуката на Макрон инстантно беше осудена од првиот човек на ...

Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

Нетпрес - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации, на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

Макрон му нуди специјално партнерство на Балканот?

Слободен Печат - 24.10.2019

Привилегираното специјално партнерство би било замена наместо полноправно членство во ЕУ. Франција започна неофицијални дипломатски консултации за тоа на поединечни земји од западен Балкан да им се понуди привилегирано специјално партнерство.

Борисов објасни зошто Макрон е во право

Курир - 24.10.2019

Премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов вчера на Бугарската телевизија (БТВ) изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон бил во право кога стави вето на одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија, иако тој ја поддржува ...

Европскиот парламент со голема поддршка за С. Македонија и осуда на Франција

Нова ТВ - 24.10.2019

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе пратеници остро го критикуваа ветото на Франција на самитот на ЕУ минатата недела и ...

ЕП со осуда на Франција: Не си играјте со Македонија и Албанија, двете земји постигнаа многу

Press24 - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок .

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

Независен - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

А1 On - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок.

Многу европратеници се против одлуката на Макрон, но има и што велат „на муслиманите не им е местото во ЕУ“

МКД - 24.10.2019

Вчера во Европскиот парламент за предлог резолуцијата за поддршка на Македонија и Албанија се изјаснија мнозинството европратеници, но имаше и дискусии од крајната десница кои дадоа целосна поддршка на одлуката на францускиот претседател Макрон за ...

Борисов: За едно нешто Макрон беше во право за Македонија и за Албанија

Press24 - 24.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов открива за што, според него, бил во право францускиот претседател Емануел Макрон со блокадата за старт на преговори на Европска унија со Македонија и со Албанија.

Според Борисов, Скопје не доби датум заради анти-ЕУ опозиција

Либертас - 24.10.2019

Ако ориентацијата на една држава зависи од еден човек, таа не е за во ЕУ. Ако велиме „да не се Заев или Рама, таму ќе се случи нешто“, тие држави не се за тој пат. Во тој поглед Макрон заслужи аплаузи, вели Борисов.

Борисов: Тешко ми е бидејќи вложивме многу напори за членството на С. Македонија

Локално - 24.10.2019

„Направив многу напори, но имам авторитет меѓу моите колеги во Советот. Многу пати сум помогнал кога им бев потребен“ – рече бугарскитот премиер Бојко Борисов во интервју за емисијата „Лице в лице“ на Бугарската телевизија БТВ во врска со условите ...

„Независне“: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

24Инфо - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации, на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

Борисов: Во С. Македонија не се знае што ќе се случи ако се смени владата

iPortal - 24.10.2019

„Направив многу напори, но имам авторитет меѓу моите колеги во Советот. Многу пати сум помогнал кога им бев потребен“ – рече бугарскитот премиер Бојко Борисов во интервју за емисијата „Лице в лице“ на Бугарската телевизија БТВ во врска со условите ...

„Независне“: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

MTM - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

Борисов: Скопје не доби датум заради анти-ЕУ опозиција

24Инфо - 24.10.2019

И покрај поддршката што ја дал за Северна Македонија и Албанија да почнат преговори со ЕУ, бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера на Бугарската телевизија (БТВ) образложи зошто францускиот претседател Емануел Макрон бил во право.

Франција има нова идеја: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство

Точка - 24.10.2019

Франција започнала неофицијални дипломатски консултации за на некои земји од западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство. Според овој предлог, на земјите од западен Балкан би им била понудена ...

„Независне“: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

Centar - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

КОЈ Е ВИНОВНИКОТ: Борисов објасни зошто Макрон е во право

Фактор - 24.10.2019

Премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов вчера на Бугарската телевизија (БТВ) изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон бил во право кога стави вето на одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија, иако тој ја поддржува ...

Рамадани: Макрон ни го направи ова НЕ за да се устоличи како нов единствен лидер на Европа

iPortal - 24.10.2019

Сега после резолуцијата на ЕП може да запишеме за да не остане некажано. Макрон ни го направи ова НЕ за да се устоличи како нов единствен лидер на Европа. Во незавршените, но последни денови на Британија во ЕУ, во последните денови на досегашната ...

Голема поддршка за С. Македонија и осуда на Франција во Европскиот парламент

Либертас - 24.10.2019

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. Крајната десница и популистите го поддржуваат Макрон, пренесува Дојче веле .

За европската судбина на Македонија и Албанија ЕП ќе гласа напладне

Република - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок .

Силна осуда на Франција во Европскиот парламент поради блокадата на Македонија

еМагазин - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок.

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

Бриф - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок.

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

CivilMedia - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Oсуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

Локално - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Силна осуда на Франција во ЕП поради блокадата на Северна Македонија

Вечер Прес - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Европските пратеници со осуда на Франција за ветото кон С. Македонија

iPortal - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, о стр о го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен ...

Голема поддршка за С. Македонија и осуда на Франција во ЕП, крајната десница го подржува Макрон

24Инфо - 24.10.2019

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. Крајната десница и популистите го поддржуваат Макрон, пренесува „Дојче Веле“ .

Оставете го Макрон на раат!

Република - 24.10.2019

Еден ден по Европскиот Совет, на Твитер ги читав коментарите на Жерар Аро, поранешниот француски амбасадор во САД и во Обединетите Нации тука во Њујорк. На времето тесно соработував со амбасадорот Аро на повеќе прашања поврзани со агендата на ...

„Независне“: Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство наместо членство во ЕУ

Н.Македонија - 24.10.2019

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации на одредени земји од Западен Балкан, наместо полноправно членство, да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди српскиот весник „Независне“.

Будење по триесетгодишен ЕУ-сон?

Н.Македонија - 24.10.2019

И бидна и тој момент, заврши ЕУ-самитот, и не се случи чудо, не се случи пресврт како на напнат ракометарски натпревар на Вардар или на нашиот национален тим. Франција и Емануел Макрон ставија вето на одредувањето датум за преговори на Македонија со ...

Француското вето дочекано со осуди од европските пратеници

MakPress - 24.10.2019

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на ЕУ на 18 октомври 2019 и побараа грешката да се исправи во најкус можен рок.

За едно нешто Макрон беше во право за Македонија и за Албанија, вели Борисов

Expres - 24.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов открива за што, според него, бил во право францускиот претседател Емануел Макрон со блокадата за старт на преговори на Европска унија со Македонија и со Албанија.

Макрон му нуди привилигирано партнерство на Западен Балкан

Expres - 24.10.2019

Наместо полноправно членство Франција ќе им понуди привилегирано специјално партнерство на некои земји од Западен Балкан, а веќе наводно почнале и неофицијални дипломатски консултации во тој правец.

Не стивнуваат реакциите по европскиот самит

24 Вести - 23.10.2019

И по неколку дена од завршувањето на европскиот самит во Брисел и одлуките на Советот за проширувањето, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон да стави блокада за почетокот на преговорите со Македонија и ...

Голема поддршка за С. Македонија и осуда на Франција во Европскиот парламент

Deutsche Welle - 23.10.2019

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. Крајната десница и популистите го поддржуваат Макрон.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на процесот за проширување

Телма - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Макрон и Балканот: Јупитер е навикнат на самотија

Deutsche Welle - 23.10.2019

Ризично вето на Макрон кој ја доведува во прашање стабилноста на целиот регион, коментираат денеска весниците на германски јазик. Макрон цели кон идентитетот на ЕУ, анализира НЦЦ „Јупитер е навикнат на самотија.

Ружин: Макрон сега е на иста позиција како Марин Ле Пен

Deutsche Welle - 23.10.2019

Како почна да се „топи“ големиот Европеец, космополит и промотор на интеграцијата на Западен Балкан? Професорот Ружин ги анализира причините кои доведоа до тврдиот став на Макрон. Не стивнуваат реакциите и анализите на француското „не“ за ...

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија

Канал5 - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија.

Мерси

Deutsche Welle - 23.10.2019

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека ја начека македонската политичка елита релативно неподготвена и сега сите ние ќе ја платиме цената за тоа.

Петар Арсовски за Дојче веле: Мерси

+инфо - 23.10.2019

Единствена можност за некаков пробив, е однапред дефинирана стратегија на одвојување на Македонија од Албанија и останатите земји веднаш. На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа – отрезнувањето на двата политички блока, пишува Петар ...

Голема поддршка за Македонија и осуда на Франција во Европскиот парламент

+инфо - 23.10.2019

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. Крајната десница и популистите го поддржуваат Макрон Македонија вечерва доби речиси ...

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите

Нова ТВ - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, пренесува МИА.

Остри критики за Макрон од француските медиуми по блокадата на Македонија и Албанија

Слободен Печат - 23.10.2019

Дневниот весник „Ла Кроа" близок до демохристијаните, констатира уште во насловот „Македонија дестабилизирана со француската одлука да и ги затворање на вратите на ЕУ". Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со ...

EUObserver: Макрон поради свои интереси, играше ОПАСНА ИГРА, а сега се обидува да го измие хаосот што го создаде

Слободен Печат - 23.10.2019

Од обединител, како што се појави на почетокот на неговиот мандат, Макрон е на пат да стане нејзин уништувач. Францускиот претседател Емануел Макрон од обединител на Европа, како што се појави на почетокот на неговиот мандат, е на пат да стане ...

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија

Нетпрес - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Макрон заигра опасна игра поради лични интереси, го турка Балканот во рацете на Русија и Кина

А1 On - 23.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон под изговор дека ја брани Европската унија од надворешни влијанија, го турка Балканот, регион со стратешко значење, право во рацете на Русија и Кина и се заради неговите лични амбиции.

Францускиот печат со остри критики за Макрон за блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија

+инфо - 23.10.2019

„Подоброто е непријател на доброто: токму со отворањето на преговорите ЕУ би можела целосно да ја искористи својата мека моќ со промовирање на реформите и надминување на националистичките спорови“, пишуваат во Ле Монд.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и ...

А1 On - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

„Сметам на вас“, им рече Макрон на Македонците кога гласаа да си го сменат името

МКД - 23.10.2019

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018. Во својата порака, вели Ерван Фуере во напис за ЦЕПС, претседателот Макрон ...

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

ММС - 23.10.2019

Неколку дена откако заврши европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот, Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија – јавува дописникот на Медиумската ...

Поддршка за Македонија, осуда за Франција во Европскиот парламент

Слободен Печат - 23.10.2019

Француското вето за преговори на Македонија и Албанија во ЕУ доби осуди од европските пратеници. Македонија вечерва доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со Европската ...

Блокирањето на Македонија и Албанија на патот во ЕУ е „историска грешка“, оценија европратениците

Нетпрес - 23.10.2019

Пратениците во Европскиот парламент на пленарната седница во средата во мнозинство го осудија блокирањето на почетокот на претпристапните преговори за Македонија и Албанија и повикаа што поскоро да се исправи оваа „историска грешка на Европската ...

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Независен - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Европскиот парламент со вонредна резолуција за отворање преговори со Македонија

Нова ТВ - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Мерси

Либертас - 23.10.2019

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа – отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски, пишува Дојче веле . Се чини дека исходот од самитот на ЕУ ја начека македонската политичка елита релативно неподготвена и сега ...

Францускиот печат со критика за Макрон за поткопување на кредибилитетот на ЕУ на Балканот

iPortal - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија

Вечер Прес - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија.

Макрон и Балканот: Јупитер е навикнат на самотија

Либертас - 23.10.2019

Ризично вето на Макрон кој ја доведува во прашање стабилноста на целиот регион, коментираат денеска весниците на германски јазик. Макрон цели кон идентитетот на ЕУ, анализира НЦЦ „Јупитер е навикнат на самотија.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и ...

24Инфо - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Францускиот печат го „подбра“ Макрон зашто не дозволи датум за преговори за Македонија и Албанија

еМагазин - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и ...

CivilMedia - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и ...

Либертас - 23.10.2019

Н еколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на ...

ФРАНЦУСКИ МЕДИУМИ: Со затворањето на вратите од ЕУ Македонија е дестабилизирана, а и промената на името беше во името ...

Денешен - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Со затворањето на вратите од ЕУ, Франција ја дестабилизира Македонија

Република - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Ружин: Макрон сега е на иста позиција како Марин Ле Пен

Либертас - 23.10.2019

Како почна да се „топи“ големиот Европеец, космополит и промотор на интеграцијата на Западен Балкан? Професорот Ружин ги анализира причините кои доведоа до тврдиот став на Макрон. Не стивнуваат реакциите и анализите на француското „не“ за ...

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

Фактор - 23.10.2019

Од обединител на Европа, како што се појави на почетокот на неговиот мандат, францускиот претседател Емануел Макрон е на пат да стане нејзин уништувач, вели „ EUObserver “ во својот коментар, откако Македонија и Албанија не го добија очекуваниот ...

Францускиот печат со остри критики за позицијата на Макрон

Локално - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Ружин: Макрон сега е на иста позиција како Марин Ле Пен

1tv - 23.10.2019

Како почна да се „топи“ големиот Европеец, космополит и промотор на интеграцијата на Западен Балкан? Професорот Ружин ги анализира причините кои доведоа до тврдиот став на Макрон. Не стивнуваат реакциите и анализите на француското „не“ за ...

Милевска не може да му прости на Макрон за Македонија: Толку му сече!

Expres - 23.10.2019

Тања Милевска, дописничка од Брисел на Македонска информативна агенција (МИА), без влакно на јазикот на Твитер за ветото од францускиот претседател Емануел Макрон за старт на преговори на Европска унија со Македонија.

Францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Макрон

MakPress - 23.10.2019

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија, јавува дописникот на МИА.

Макрон и Балканот: Јупитер е навикнат на самотија – „Бескрајна сапунска опера“ – Ризично вето!

1tv - 23.10.2019

Ризично вето на Макрон кој ја доведува во прашање стабилноста на целиот регион, коментираат денеска весниците на германски јазик. Макрон цели кон идентитетот на ЕУ, анализира НЦЦ. „Јупитер е навикнат на самотија.

Македонија сама да си плати влез во ЕУ, парите за проширување во Унијата треба да се намалат!?

Магазин - 23.10.2019

Откако минатата недела Македонија не успеа да добие датум за отпочнување на преговорите за влез во ЕУ, на виделина излегоа и одредени поинакви гледишта на состојбите и околностите внатре во Унијата, пишува Нова Македонија.

ФТ: Црни денови ако се промени власта во С. Македонија – ЕУ би можела да го изгуби најголемиот сојузник на Балканот

1tv - 23.10.2019

Балканот би можел повторно да влезе во црни денови доколку власта во Северна Македонија биде сменета со тврдокорни националисти кои би се спротивставиле на договорот за спорот со името со Грција, пишува во анализа на угледниот „Фајненшл Тајмс“.

Макрон ја турка Македонија кон Русија и Кина, поради неговите амбиции

Скопје1 - 23.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон под изговор дека ја брани Европската унија од надворешни влијанија, го турка Балканот, регион со стратешко значење, право во рацете на Русија и Кина и се заради неговите лични амбиции.

На македонската сцена се враќа националистичкиот наратив

Deutsche Welle - 22.10.2019

Додека европската јавност бара преиспитување на францускиот став, во македонската јавност, исто како и пред референдумот, се враќаат на сцена и наративот и организациите со предзнак анти-ЕУ и анти-НАТО.

Жестока дебата во европскиот парламент за Македонија

Канал5 - 22.10.2019

Европската унија го губи кредибилететот, а паѓа и митот дека Емануел Макрон е големиот Европеец, жестоки осуди и критики за европското „не“ на преговорите за Македонија и Албанија одекнаа во Европскиот Парламент.

И Европскиот парламент го осуди француското вето

Deutsche Welle - 22.10.2019

Жестоки критики во Европскиот парламент поради ветото на францускиот претседател Емануел Макрон на самитот на ЕУ. Осуда на блокадата стигна од повеќе фракции во парламентот Првиот човек на парламентарната фракција на конзервативците во Европскиот ...

Фајненшл Тајмс: Црни денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија

Фокус - 22.10.2019

По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за промена на името, Балканот може повторно да зачекори во црни денови, прогнозира британскиот весник „Фајненшл ...

Вебер: На Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Канал5 - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Фајненшл Тајмс: Црни денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија

Press24 - 22.10.2019

По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за промена на името, Балканот може повторно да зачекори во црни денови, прогнозира британскиот весник „Фајненшл ...

Има ли план Б за ЕУ и Македонија- мали шансите да се најдат компромиси во скоро време

Сител - 22.10.2019

Македонските експерти се согласуваат дека разочарувањето поради блокадата на Франција е огромно, но велат не смееме да дозволиме да ни се наметне друга опција како замена за полноправо членство во Унијата.

Фајненшл тајмс: Одбивајќи го и Скопје, Франција покажа дека воопшто не сака проширување

МКД - 22.10.2019

Блокот треба да ги почне преговорите со Северна Македонија и Албанија, а потоа да се реформира, вели британски Фајненшл тајмс . Ветото на Емануел Макрон против почнувањето на преговорите за пристапување во ЕУ со Албанија и Северна Македонија ...

Вебер: Баравме многу од тие земји, а сега вратата им е затворена пред нос

Слободен Печат - 22.10.2019

За време на дебатата во Европскиот парламент, Вебер оцени дека ниту Северна Македонија, ниту Албанија не ја добиле перспективата што ја заслужуваат. Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето ...

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Сител - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Вратата кон ЕУ затворена, но не и заклучена

Слободен Печат - 22.10.2019

Острата реторика на францускиот претседател Емануел Макрон не значи затворање на европските врати, туку е класичен повик до политичките фактори во Македонија и во Албанија да се обединат околу принципите на демократската и правната држава, сметаат ...

(ВИДЕО) Интервју со Бибер: Макрон е осамен во идејата да се откаже перспективата за ЕУ-членство на Западен Балкан

360 степени - 22.10.2019

Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац, Австрија и одличен познавач на балканските прилики, во интервју за „360 Степени“ го коментира исходот од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел.

„НЕ“ за Македонија и Албанија е шлаканица за Србија

Слободен Печат - 22.10.2019

Почетокот на пристапни договори на Македонија и Албанија со ЕУ го замрзна минатата недела Франција, на чело со претседателот Емануел Макрон, а таквата одлука може да го донесе Балканот до конфликти и други сили, велат странските аналитичари, како ...

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

А1 On - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Ветото за земјите од Западен Балкан е историска грешка на Макрон

Слободен Печат - 22.10.2019

Блокот треба да биде отворен за преговори со Северна Македонија, па потоа самиот да се реформира, пишува „Фајненшл тајмс“. Ветото на Емануел Макрон против проширувањето на ЕУ за престапните преговори со Македонија и Албанија минатата недела ќе биде ...

Не гаснете ги ѕвездите

Слободен Печат - 22.10.2019

ЕУ да не ја гасне светлата ѕвезда кон која се стремиме, е уште една егзиперовска заблуда на верникот Заев. Ѕвездите не се гаснат лесно. Причина за нивното гаснење е нуклеарната фузија, процес при кој нуклеусите на два полесна атома се спојуваат во ...

Ни црно, ни бело (е па затоа и нема датум)

МКД - 22.10.2019

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме. Франција и Макрон се најдоа на тапет. Ни повеќе ни помалку цела Македонија ги идентификуваше како дежурни виновници дека ете, пак, ...

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Независен - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Европарламентарците го осудија неуспехот да им се даде зелено светло на Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 22.10.2019

Сите политички групации во Европскиот парламент го осудија минатонеделниот неуспех на Самитот на лидерите на ЕУ кога не беше донесена одлуката за отворање на пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија.

Вебер: На Балканот владее нестабилност, а ние можевме да внесеме доза на стабилност

Press24 - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

На Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Нетпрес - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Во Софија протест против одлуката на Макрон за блокирање на Скопје и Тирана

Опсервер - 22.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред Амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преоговори на Скопје и ...

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Опсервер - 22.10.2019

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ. Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија ...

Вебер: На Северна Македонија вратата и беше затворена пред нос

Локално - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Либертас - 22.10.2019

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ. Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија ...

(ВИДЕО) 360° Интервју со Бибер: Макрон е осамен во идејата да се откаже перспективата за ЕУ-членство на Западен Балкан

Либертас - 22.10.2019

Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац, Австрија и одличен познавач на балканските прилики, во интервју за „ 360 Степени “ го коментира исходот од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел.

ЛАМБЕРТС: Макрон го поздравивме како голем Европеец, но сфаќаме оти не е ни голем, ниту Европеец

Денешен - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

На македонската сцена се враќа националистичкиот наратив

Либертас - 22.10.2019

Додека европската јавност бара преиспитување на францускиот став, во македонската јавност, исто како и пред референдумот, се враќаат на сцена и наративот и организациите со предзнак анти-ЕУ и анти-НАТО, пишува Дојче веле .

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Вечер Прес - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Вебер: Баравме многу од тие земји, а сега вратата им е затворена пред нос

iPortal - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Бибер: Македонија нема да и се придружи на ЕУ во следните 10 години

Фактор - 22.10.2019

-Не е целосно јасно што ги мотивирало Франција и Макрон да ја одбијат Македонија и Албанија во проширувањето на Европската унија на последниот самит- истакнува Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац.

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Либертас - 22.10.2019

– Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Бибер: Иако нема членство, ќе има привилегирани партнерства со ЕУ

Локално - 22.10.2019

Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац, Австрија и одличен познавач на балканските прилики, во интервју за „360 Степени“ го коментира исходот од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел.

Фрустрацијата на Макрон: Париз против Скопје и Тирана, но и против самата Европска унија!

Точка - 22.10.2019

Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац изјави дека не е сосема јасно што ја мотивира Франција и претседателот Емануел Макрон, да го одбие отворањето на преговори за членство на Македонија и Албанија во Европската унија.

Холандскиот и францускиот премиер во Брисел биле „сами против сите“

Локално - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички партии во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката на ЕУ за одложување на почетокот на преговорите со земјите од Западен Балкан, пред се со Албанија и Северна Македонија.

Сите европски групации го осудија неуспехот на последниот самит

CivilMedia - 22.10.2019

Неуспешниот самит на лидерите на ЕУ на кој не се донесе одлука за отворање на пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија, денеска беше осуден од сите политички групации во Европскиот парламент.

Европарламентарците против Макрон: Не е толку голем и не е толку Европеец

iPortal - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички партии во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката на ЕУ за одложување на почетокот на преговорите со земјите од Западен Балкан, пред се со Албанија и Северна Македонија.

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

4NEWS - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Бибер: Фрустрирачки е што С. Македонија ќе мора да чека подолго од 10 години за ЕУ

iPortal - 22.10.2019

Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац, Австрија и одличен познавач на балканските прилики, во интервју за „360 Степени“ го коментира исходот од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел.

ЕУ Опсервер: Макрон го наруши ветувањето и сака доминација над ЕУ

Локално - 22.10.2019

-„Брисел – Францускиот премиер Емануел Макрон, со незабележан пример на вандализам, ја уби политиката која до неодамна се сметаше за главна функција на ЕУ и која е единствена стратегија на унијата кон балканските соседи“ – оценија Курт Басунер и ...

ЕУ Обсервер: Постои сериозен ризик од враќање на Никола Груевски на власт

iPortal - 22.10.2019

-„Брисел – Францускиот премиер Емануел Макрон, со незабележан пример на вандализам, ја уби политиката која до неодамна се сметаше за главна функција на ЕУ и која е единствена стратегија на унијата кон балканските соседи“ – оценија Курт Басунер и ...

Фајненшл Тајмс: Црни денови следат на Балканот ако се промени власта во С. Македонија

Локално - 22.10.2019

Балканот би можел повторно да влезе во црни денови доколку власта во Северна Македонија биде сменета со тврдокорни националисти кои би се спротивставиле на договорот за спорот со името со Грција, пишува во анализа на угледниот „ Фајненшл Тајмс “.

АНАЛИЗА НА ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Ако се промени власта следат „црни“ денови во Македонија

Фактор - 22.10.2019

Според Фајненшл Тајмс , „црни“ денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија. По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Странски медиуми анализираат што по француското „не“, Јанева останува во Шутка

Фактор - 22.10.2019

Српскиот весник „ Данас “ во анализата за влијанието на француската блокада на Северна Македонија, врз проевропските сили во Србија, констатира дека стопирањето на напредокот на Северна Македонија и Албанија во европските интеграции може да биде ...

Фајненшл Тајмс: Црни денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија

Centar - 22.10.2019

По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за промена на името, Балканот може повторно да зачекори во црни денови, прогнозира британскиот весник „Фајненшл ...

Фајненшл Тајмс: Црни денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија

24Инфо - 22.10.2019

По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за промена на името, Балканот може повторно да зачекори во црни денови, прогнозира британскиот весник „Фајненшл ...

Црни денови следуваат на Балканот ако се промени власта во Северна Македонија, пишува Фајненшл Тајмс

iPortal - 22.10.2019

Балканот би можел повторно да влезе во црни денови доколку власта во Северна Македонија биде сменета со тврдокорни националисти кои би се спротивставиле на договорот за спорот со името со Грција, пишува во анализа на угледниот „ Фајненшл Тајмс “.

Има ли план Б за ЕУ и Македонија- мали шансите да се најдат компромиси во скоро време

4NEWS - 22.10.2019

Македонските експерти се согласуваат дека разочарувањето поради блокадата на Франција е огромно, но велат не смееме да дозволиме да ни се наметне друга опција како замена за полноправо членство во Унијата.

Фајненшл Тајмс: Промена на власта и доаѓање на националистите во Северна Македонија,може да донесат црни денови на ...

Либертас - 22.10.2019

По евентуалната промена на власт во Северна Македонија и можното доаѓање на националистите кои се спротивставија на Договорот со Грција за промена на името, Балканот може повторно да зачекори во црни денови, прогнозира британскиот весник „Фајненшл ...

Сами да си го платиме влезот во ЕУ

Н.Македонија - 22.10.2019

По минатонеделниот самит на ЕУ во кој не беше донесена одлука за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија со ЕУ, на виделина излегоа и одредени поинакви гледишта на состојбите и околностите внатре во Унијата.

„Макрон не е ниту голем, ниту толку Европеец“

365 - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент сложни во осудата на одложувањето на одлуката на ЕУ за зелено светло за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија.

Вебер: Баравме многу од тие земји, а сега вратата им е затворена пред нос

MakPress - 22.10.2019

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Макрон ќе ги посети Скопје и Тирана

Алсат-М - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон се очекува да ги посети Албанија и Северна Македонија следниот месец. Во својот јавен коментар по блокирањето на започнувањето на преговорите со овие земји, тој рече дека ќе се сретне со премиерите Рама и Заев ...

Протест во Софија и апел до Макрон: Триумфалната порта во Скопје можеби ве чека вас

Фокус - 21.10.2019

Пред амбасадата на Франција во Софија се најавува протест, кој ќе се одржи денеска, а против одлуката на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој ги блокираше интеграциите на Македонија во ЕУ.

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје и Тирана

Телма - 21.10.2019

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на министерскиот совет. Од Владата за Телма потврдија дека и премиерот Заев е поканет , но дали и кога ќе оди се уште нема информација.

Италија го враќа датумот за преговори со Македонија на агендата на ЕУ

Телма - 21.10.2019

Италија од идниот месец ќе го враќа на маса прашањето за старт на преговори на ЕУ со Македонија и со Албанија преку својот амбасадор во ЕУ и министерот за надворешни работи, дознава Телма од дипломатски извори.

Во Софија протест против одлуката на Макрон за блокирање на Скопје и Тирана (ВИДЕО)

Канал5 - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред Амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Макрон да го блокира почетокот на пристапните преоговори на Скопје и Тирана.

Нова офанзива против ветото на Макрон за Скопје и Тирана

Deutsche Welle - 21.10.2019

Во Брисел и Берлин не стивнуваат критиките кон Франција поради блокадата на преговорите со С. Македонија и Албанија. Се бара итна корекција на одлуката која го дестабилизира целиот регион, пишува агенцијата Ројтерс Траеше точно два дена додека ги ...

Во Бугарија протест пред француската амбасада поради Македонија

Фокус - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред Амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преоговори на Скопје и ...

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и Скопје

Канал5 - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

ЕУ предизвика политичка криза во С. Македонија

Deutsche Welle - 21.10.2019

Ветото на Франција на самитот на ЕУ во Брисел може да го чини македонскиот премиер Зоран Заев власт, а регионот на Западен Балкан - нова нестабилност, коментираат весниците на германски јазик.

Италија во ноември ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија

Слободен Печат - 21.10.2019

Од Владата потврдија дека и премиерот Заев е поканет на советот за општи работи кој ќе се одржи на 19 ноември во Рим. Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи работи ...

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите со ЕУ

ММС - 21.10.2019

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи работи (ГАК) кој ќе се одржи на 19-ти ноември. Од Владата за Телма потврдија дека и премиерот Заев е поканет во Рим.

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и во Скопје

А1 On - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

Макрон ќе ги посети Македонија и Албанија

Нетпрес - 21.10.2019

Францускиот претседател Eмануел Mакрон се очекува да ги посети Aлбанија и Северна Македонија наредниве месеци, пишува албанскиот портал Егзит, повикувајќи се на дипломатски извори во Тирана.

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и Скопје

Press24 - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и Скопје

Курир - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

„Вториот Букурешт“

Окно - 21.10.2019

Во убавата бела куќа на Емануел Макрон нема место за Македонци и Албанци. Толку барем разбравме од излагањето на францускиот претседател по самитот на ЕУ во Брисел. Можеби ќе пушти срце некој водоинсталатер или градинар од Балканот да сервисира ...

Кому му треба Макрон во Македонија?

Независен - 21.10.2019

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Кому му треба Емануел Макрон во Македонија? Зошто кој било, освен Христијан Мицковски, би прифатил средба со претседателот на државата што ги урна сите надежи на нацијата и 25-годишната инвестиција во европската иднина? Зошто ...

Макрон следниот месец во посета на Скопје и на Тирана

Независен - 21.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ќе ги посети Северна Македонија и Албанија нареден месец, пишуваат албанските медиуми. Според нив, Макрон сака да покаже дека не е против двете држави, но и дека ќе им помогне да ја постигнат целта, влез во ...

Макрон набргу во Скопје и Тирана

Макфакс - 21.10.2019

Албанските медиуми пренесуваат дека францускиот претседател, Емануел Макрон, идниот месец ќе ги посети Северна Македонија и Албанија. Макрон на прес-конференцијата што ја одржа по самитот на ЕУ во Брисел најави дека планира да дојде во Скопје и во ...

Турската офанзива ја закопа релевантноста на ЕУ

Оff.net - 21.10.2019

Запрашан дали импотентноста на ЕУ не е соголена со турскиот упад во Сирија, Макрон отворено признава „и јас го делам вашиот гнев“. Во глобалните пребројувања, турската офанзива против Курдите се смета за најдобар приказ на светот некоја идна ...

Макрон доаѓа во Скопје и Тирана следниот месец?

+инфо - 21.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, следниот месец доаѓа во Скопје и Тирана да ги посети Зоран Заев и Еди Рама, пишува Exit.al . Со својата посета, Макрон се чини дека има за цел да им докаже на Албанија и Македонија дека европската ...

Макрон во ноември во Скопје и Тирана?

Слободен Печат - 21.10.2019

Француската амбасада во земјава засега не ја потврдува информацијата дали Македон наредниот месец ќе ја посети ...

„Не на лицемерието, Да на Македонија”, бугарски граѓани протестираа против одлуката на Макрон

Press24 - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, видни личности и граѓани се собраа вечерва пред амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преговори за Скопје и ...

По блокадата Макрон доаѓа во Скопје

Press24 - 21.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, следниот месец доаѓа во Скопје и Тирана да ги посети Зоран Заев и Еди Рама, пишува Exit.al . Дипломатски извор во Тирана изјави дека сè уште нема детали за оваа посета бидејќи неодамна било решено за ...

Протест пред француската амбасада во Бугарија за недобивањето датум за преговори за Македонија

Нетпрес - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија, за да го искажат своето несогласување со одлуката на францускиот претседател, Емануел Макрон, да го блокира почетокот на претпристапните ...

Макрон наскоро во Тирана и Скопје

Независен - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

Граѓани во Софија протестираа пред француската амбасада: Поддршка за македонското членство во ЕУ

ММС - 21.10.2019

Фото: БГНЕС Десетици граѓани вечерва протестираа пред амбасадата на Франција во Софија. Преку протестот тие го изразија своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преговори за Скопје и ...

Бескрајна сапунска опера

Окно - 21.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Младата и речиси неискусна француска министерка за европски прашања, Амели де Моншалан, направи добра синтагма пред почетокот на министерскиот совет на ЕУ кога го оквалификува проширувањето ...

Медиумите најавуваат посета од Макрон, Владата не може да потврди

МКД - 21.10.2019

Македонските медиуми, повикувајќи се на информации од албанските медиуми, пренесуваат дека францускиот претседател, Емануел Макрон идниот месец ќе ги посети Северна Македонија и Албанија. На прашањето на МКД.мк до Владата дали има најава за посета ...

Од Влада немаат информации дека Макрон следниот месец доаѓа во посета на Македонија

Press24 - 21.10.2019

Денеска во македонските медиуми кои се повикуваа на албанските , беше објавено дека францускиот претседател Емануел Макрон ќе ги посети Скопје и Тирана следниот месец. Од Владата за „ Мета “ изјавија дека „таква информација во овој момент немаат“.

„Не на лицемерието, Да на Македонија”, бугарски граѓани протестираа против одлуката на Макрон

МКД - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, видни личности и граѓани се собраа вечерва пред амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преговори за Скопје и ...

Протест пред амбасадата на Франција во Софија и писмо до Макрон за Македонија

+инфо - 21.10.2019

Пред амбасадата на Франција во Софија вечерва имало протест поради незадоволството од одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преговори за Скопје и Тирана на последниот Совет на ЕУ.

Путин и Макрон телефонски разговарале за Сирија и за Украина

Р.С.Европа - 21.10.2019

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот француски колега Емануел Макрон телефонски разговарале за ситуацијата во североисточниот дел на Сирија, како и за Украина, соопшти Кремљ. За време на разговорот бил изразен став, како што се наведува во ...

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Макфакс - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија, за да го искажат своето несогласување со одлуката на францускиот претседател, Емануел Макрон, да го блокира почетокот на претпристапните ...

Протест во Софија против одлуката на Франција за Македонија

Сител - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред Амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Макрон да го блокира почетокот на пристапните преоговори на Скопје и ...

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Курир - 21.10.2019

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ. Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија ...

Телефонски разговор меѓу Макрон и Путин, за Сирија и Украина

Нетпрес - 21.10.2019

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше во понеделникот со францускиот колега по должност Емануел Макрон, а централни теми биле ситуацијата во Сирија и исполнувањето на Минскиот договор за постигнување мир во југоисточна Украина, ...

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

А1 On - 21.10.2019

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ. Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија ...

Макрон лаже, Заев го навреди францускиот претседател, порача дека не го сфаќа сериозно

Курир - 21.10.2019

Во емисијата 360 на телевизија Алсат, пред очите на целата јавност Зоран Заев го обвини францускиот претседател Емануел Макрон дека лаже, истакнувајќи дека повеќе го сфаќа сериозно. Тој го спомена видео обраќањето пред референдумот за промена на ...

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Независен - 21.10.2019

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ. Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија ...

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

Независен - 21.10.2019

Јутарњи лист – Загреб Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори ...

Протест во Софија против одлуката на Франција за Македонија

Курир - 21.10.2019

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред Амбасадата на Франција во Софија за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Макрон да го блокира почетокот на пристапните преоговори на Скопје и ...

Заев: Ние нема да прифатиме друга дебата освен таа за унапредување на пристапниот процес за членство во ЕУ

Press24 - 21.10.2019

Во интервјуто за емисијата „360 степени“, на прашањето како го коментира размислувањето на претседателот на Франција Макрон дека треба да земе предвид дека на некои од земјите кандидати за членство во ЕУ, наместо тоа може да им се понуди стратешко ...

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 21.10.2019

Одлуката за почеток на разговори за членство не значи членство, туку на прво место има само симболично значење со цел да се признае постигнато и да се охрабрат овие земји на долг и тежок процес на пристапување на земјите-кандидатки во ЕУ.

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 21.10.2019

Јутарњи лист – Загреб Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори ...

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

+инфо - 21.10.2019

Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори за членство со Северна ...

Јутарњи лист: Историската грешка на Макрон со Македонија и Албанија

ММС - 21.10.2019

Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори за членство со Северна ...

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите во ноември, Заев поканет во Рим

Република - 21.10.2019

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи работи (ГАК) кој ќе се одржи на 19-ти ноември. Од Владата за Телма потврдија дека и премиерот Заев е поканет во Рим.

„Јутарњи лист“: Кој може сега да спречи распад на Македонија?

Република - 21.10.2019

Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори за членство со Северна ...

Хрватски "Јутарњи" со анализа: Историската грешка на Макрон со Македонија и Албанија

Точка - 21.10.2019

Како и многу пати досега, арогантната хрватска јавност не пишувала многу за неодамнешниот настан кој го потресол регионот. Секако, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не се отворат преговори за членство на Северна Македонија и Албанија.

Макрон веројатно следниот месец во официјална посета на Скопје и Тирана

Либертас - 21.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ќе ги посети Северна Македонија и Албанија нареден месец, пишуваат албанските медиуми. Според нив, Макрон сака да покаже дека не е против двете држави, но и дека ќе им помогне да ја постигнат целта, влез во ...

Јутарњи лист: Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 21.10.2019

Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не отвора преговори за членство со Северна ...

Премиерот Заев за емисијата „360 степени“: Ние нема да прифатиме друга дебата освен таа за унапредување на пристапниот ...

Centar - 21.10.2019

Во интервјуто за емисијата „360 степени“, на прашањето како го коментира размислувањето на претседателот на Франција Макрон дека треба да земе предвид дека на некои од земјите кандидати за членство во ЕУ, наместо тоа може да им се понуди стратешко ...

Макрон наскоро во Скопје и Тирана

Точка - 21.10.2019

Албанските медиуми пренесуваат дека францускиот претседател, Емануел Макрон идниот месец ќе ги посети Северна Македонија и Албанија. Самиот Макрон на прес-конференцијата што ја одржа по Самитот на ЕУ во Брисел, најави дека планира да дојде во Скопје ...

Зошто не го сфаќам Макрон сериозно: Ние ќе станеме членка за 10 години, а тој сега… аманте!

Република - 21.10.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни преговори би станала членка на Унијата за 7 до 10 години од сега. , рече Заев.

Не нè сака во ЕУ, a за гости прв ќе ни дојде

Бриф - 21.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

ЕУ предизвика политичка криза во С. Македонијa, пишуваат весниците на германски јазик

Либертас - 21.10.2019

Ветото на Франција на самитот на ЕУ во Брисел може да го чини македонскиот премиер Зоран Заев власт, а регионот на Западен Балкан – нова нестабилност, коментираат весниците на германски јазик, пренесува Дојче веле .

Историската грешка на Макрон со Македонија и Албанија

Опсервер - 21.10.2019

21 октомври 2019 Јутарњи лист – Загреб Како и многу пати порано, арогантната хрватска јавност дури и не се осврна на неодамнешниот настан што го потресе она што го нарекуваме „регион“. Се разбира, станува збор за одлуката на Европскиот совет да не ...

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

Фактор - 21.10.2019

Интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред амбасадата на Франција во Софија, за да го изразат своето несогласување со одлуката на претседателот Емануел Макрон да го блокира почетокот на пристапните преговори за Македонија.